STADSNIEUWS Binnenlandsch Nieuws WSlftli De plaatsvervangers op lijst 23. Dinsdag 23 Jani 49ste Jaargang No. 16075 pit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad it De bezuiniging. Agenda 24 Juni De uitoefening van de artsenij- bereidkunde. Dè heer J. B. van Dijk voorzitter van den R. v. T. op de Rijksverzekeringsbank. Gemeentelijke Autobus diensten. R. K. Kiesvereeniging „CREDO PUGNO" Groote Propagandaverga- dering op VRIJDAG 26 Juni Mevr. BRONSVELD'VITRINGA De Politiek van den Dag Mr. J. B BOMANS De R. K. Staatspartij in de laatste 10 jaren. Toegang voor alle R. K. Kie zers en kiezeressen. De woningen der bouwvereenigingg „St. Bavo" te Schoten. ft Koningstraat 18 Haarlem. Telegraphisch Weerberichf NAAR LOURDES. Een zeldzaam Jubileum. Jubileum Heringa Wuthrich. Baden. Personalia. Statuten. Examens Krankzinnigenverpleging. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: jPer week 0.25 iPer kwartaal 3.25 (Franco per post per kwartaal bij (Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel op de le Pagina s 75 ct per regel. Vraag- en aaabod-adver- ten tien 1—4 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct, br 7O0ruitbetaling. :ABe abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f OOiilfï - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Kf| bij een ongeval mei f OCH bij verlies van een hand, f I'M* [*tgen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen <5ti Om. verlies van béide armen, beide heenen of beide ooeen I doodehiken af loon uiSli. een voe^ of een oog bij verlies van een f Cfl bij een breuk van 1 cHJ." heen of arm duim of wijsvinger bij verlies van een ."andere vinger. Bezuiniging werd zooals wij in ons vo- over te twisten, maar deze vraag is toch eigenlijk van ondergeschikt belang. Reeds in het plan van minister Colijn was /wg artikel zagen eisch, gebiedende eisch bet niet mogelijk de voorgestelde bezuini. jvan nationaal behoud, omdat de inflatie voor 1de deur stond. Het was geen aangename, geen populaire taak, welke het kabinet-Ruys daarmee ging ondernemen. Maar het was een bon daarvan op de begrooting '25 maar voor echte regeeringstaak, dat wil zeggen, het in- 18millioen worden geprofiteerd. De rest grijpen door de overheid op een oogenblik ging dadelijk tot haar recht te doen komen. 37}4 millioen zou door inkrimping van de staatshuishouding verkregen worden en toch waar het algemeen belang op het spel staat, zonder omzien naar volksgunst of volkshaat, zonder vrees van impopulair te worden of welke persoonlijke overweginggen ook. Toen eenmaal vast stond, dat er krachtig op de staatsuitgaven bezuinigd moest wor den, kwam de vraag: op welke wijze en in welk tempo? Het eerst nam minister de Geer het moeilijke werk ter hand. De Staats- Vbegrooting had het vijfvoudige van die van jl900 en meer dan het drievoudige van 1913 Ibereikt. De minister van financiën, die na de verkiezingen van 1922 zijn eerste begrooting indiende, besloot op de uitgaven van alle de partementen 17 pet. te schrappen. De vloot wetcrisis brak inmiddels den draad van zijn ministerieel leven af. En toen zijn opvolger, minister Colijn aan het bewind kwam, bleek, dat het plan van minister de Geer nog verre van voldoende was. Immers ook na de rant soeneering met 17 pet. bleef er een tekort van 104 miHioen en door de natuurlijke stijging dei* uitgaven [salarissen, pensioenen, enz.) zou het tekort een jaar later 130 mil lioen zijn. Dit was een aanvankelijke raming; bij nadere uitwerking bleek het tekort 133 millioen. Hoe is drt gat in de begrooting gestopt? Doordat de ambtenaren, onderwijzers en rijkswerklieden en indirect ook de spoorweg mannen met een geduchte aderlating op hun inkomen als sluitpost van de defecte begroo- jting moesten dienen! Ziedaar een verwijt, Üretwelk men hoewel al tienmaal tegen gesproken nog dagelijks kan hooren. Laten wij de berekening eens even juist opzetten; De opbrengst der belastingen viel onver hoopt mee en maakte het mogelijk het te kort met 19 millioen minder te ramen, zoo- dat het bleef 133—19—114. De dekking geschieldde als volgt door be zuiniging: op de uitgaven van spoor, poste rijen en telegrafie en telefoon 20:000.000 door salaris-verlaging 23.000.000 door nieuwe belastingen 34,000.000 door bezuiniging (inkrimping) 37.000.000 Totaal 114.000.000 Het tekort werd dus slechts voor één vijfde door salarisverlaging gedekt en zelfs, wan neer men er de salariskortingen van spoor weg- en postpersoneel bijtelt, komt men nog maar aan 35 millioen, wat lang nog geen 130 is! Of dan die salarisverminderingen en ver plichte pensioenbijdrage niet heel erg waren, vooral in een tijd, waarin huren en belastin gen niet verminderden en de levensstandaard zeer hoog was en nog is? Zeker; en wan- Ineer er dan ook andere middelen waren ge dweest, dan hadden deze paardenmiddelen niet mogen worden aangewend. Die andere middelen zouden zijn geweest: óf wel nog meer geld leenen, wat, blijkens ons vorig ar tikel onmogelijk was; óf wel belastingver- hooging, welk middel evenmin in aanmerking 'kwam. Want, dat de belastingschroef mede door de nieuwe heffingen tot het uiterste 'werd aangedraaid, dat geeft iedereen toe. Wij zijn daarmee in Nederland al ver over de 'schreef gegaan. In het begin van dit jaar wist minister Colijn al mee te deelen, dat alleen naar Zwitserland aan Nederlandsch kapitaal 230 millioen het land was uitge gaan. En iedereen weet, dat het voornaamste deel der belastingopbrengst door de groote vermogens en inkomens wordt opgebracht. Maar waar van deze aangezamenlijke be lastingen reeds tusschen de -10 eft 60 procent werd geheven, kon er geen sprake van nog meerdere verhooging zijn. Er was dus moeilijk een andere weg dan de gevolgde te vinden. Trouwens niemand wist een betere aan te wijzen. Heeft Wi- ifeaut zelf als wethouder van financiën in Amsterdam niet hetzelfde moeten doen? De vraag was en is of het tempo niet wat had kunnen worden verminderd? Daar valt kon slechts o.m» door wijziging der onder wijswetten, op den langen duur komen, zoo dat moest worden overgegaan om de stor ting van 18 Yi millioen in het Invaliditcits- fonds tijdelijk stop te zetten. Bovendien, toen eenmaal de inflatie voor de deur stond, was het buitengewoon gevaarlijk om halve maatregelen te nemen en b.v. nogmaals met een tekort van 50 millioen voort te werken. Wanneer men eenmaal aan het glijden gaat, weet men niet waar men terecht komt. Ten slotte kon er van onrechtvaardigheid in het verlagen der ambtenaarssalarissen geen sprake zijn. In het particulier bedrijf en voor al onder het administratief personeel, had zie inkomstenvermindering al lang en op veel grooter schaal plaats gehad, door afschaffing van tantièmes, sterke salarisverminderingen en massa-ontslag, waarbij niet, zooals in overheidsdienst een wachtgeldregeling gold. Van rechtvaardigheid gesproken! Waar er in het particulier bedrijf zooveel duizenden slachtoffers, vielen als gevolg der malaise, was daar de Overheid niet in geweten ver plicht de massa voor het grootste kwaad, de inflatie, te behoeden? Wanneer de gulden maar drie of twee kwartjes waard zou zijn, wat moest dan de werkman beginnen, die zijn inkomen .toch al van 40 op 35, van 30 op 25 en lager had zien dalen? Wat zou de kleine rentetrekker, wat zouden de gepensioneerden, die toch al zoo hard ge slagen zijn, moeten beginnen, wanneer hun inkomen van 12 of 15 per week maar 6 of 8 waard zou blijken te zijn? Mocht de overheid daarvoor van de ambtenaren en beambten geen offer vergen, te meer, waar het overheidspersoneel door waardevermin dering van het geld op den duur zelf het egrst dupe van de inflatie zou worden? Neen, de bezuiniging is dure plicht geweest en de Katholieke Kamerfractie, die er eenstem mig toe heeft meegewerkt en zonder welke de bezuiniging niet tot stand kon komen, die de doorvoering der maatregelen in de hand Had, de Katholieke Kamerfractie behoeft zich over dat saneeringswerk niet te schamen. De geschiedenis zal haar dit tot lof aanre kenen. O, ja, dan is daar nog het verwijt, hetwelk helaas ook nog van Roomsche zijde wordt gehoord, dat er maar had bezuinigd moeten worden op Leger en Vloot. Daar was het geld wel te vinden; maar daar mocht het niet! Hoe onwaar en tegen alle feiten in dit ver wijt is, mogen de volgende cijfers nog eens aantoonen: In dezelfde periode, waarin de uitgaven van het departement van Arbeid stegen met 275 en die van Onderwijs met 244, van Bui- tenlandsche Zaken met 147, van Landbouw met 144, van Waterstaat met 125 en van Justitie néet 103 pet., gingen die van Oor-' log met 62 pet. en die van Marine met 59 pet. vooruit. Daarin is natuurlijk verwerkt de algemeene stijging, die ieder ook in eigen huishouden bespeurd heeft. De cijfers der, oorlogsbegrooting waren de laatste jaren: in 1920 87 millioen; in 1921 79, in 1922 73; in 1923 63 en in 1924 bijna 62 milllken. Voor Marine in 1921 55; in 1922 59; in 1923 48; en in 1924 46 millioen. En nu bedenke men nog, dat in deze cij fers een belangrijk percentage aan pensioe nen en wachtgelden zit (bij Oorlog 13 mil- I.oen), terwijl bij Marine ook 7,4 millioen voor'het loodswezen enz. is inbegrepen. Op deze laatste bedragen valt dus in het ge heel niet te korten. En nu moet iemand maar eens voorrekenen, hoe het mogelijk ware ge weest op die twee begrootingen van Oorlog en Marine de 114 millioen bezuiniging te vinden, bedenkende, dat de pensioenen door gaan en dat hij, wanneer hij alle landsverde digers op straat zet, behoorlijk wachtgeld moet uitbetalen. De bezuiniging was bittere noodzaak en .e had op ni-t vet' andere manier ...nnen worden doorgevoerd. Ziedaar de eenige con clusie, welke een eerlijk man uit het ge volgde beleid trekken kan. Mr. A. J. M. LEESBERG de bekende Alkmaarsche advocaat, is no. 5 van de 23ste ftelder-Haarlemsche lijst. Hij werd op 31 Januari 1887 te Den Haag geboren uit een geslacht, dat van generatie op generatie een klinkenden katholieken naam had; zijn overgrootvader was onder Napoleon al katholiek notaris in den Haag; zijn grootvader was de bekende her dersdichter Leesberg, de groote vriend van onzen' grooten Broere; zijn vader was de Haagsche notaris, die in zijn stad 18 jaar lid- van den raad was. Mr. Leesberg heeft zijn politieke natuur dus' van niemand vreemds. Als jongeling studeerde hij aan het gym nasium van Rolduc, dat zooveel eminente Roiomsche mannen heeft voortgebracht; daarna bezocht hij de Universiteit te Lei den, alwaar hij op 15 December 1909 pro moveerde in de rechten. Aanstonds na zijn promotie vestigde hij zich te Alkmaar, waar hij dank zij zijn juridische capaciteiten en zijn scherpzinnig heid. al spoedig een zeer drukke praktijk had. Echter niet alleen de advocaat ook de politicus, ook de regent in hem werd ge zocht en gewaardeerd. Behoudens een korte onderbreking, is hij nu. ongeveer 9 jaar lid van den Alkmaar- schen raad, waar van 7 jaar wethouder. Mr. Leesberg heeft zich in het politieke leven doen kennen als iemand, die weet wat hij wil, die zich zelf met groote scherpzin nigheid een meening vormt en die zijn een maal gevormde meening op rake en pak kende wijze weet naar voren te brengen. Ook in het Roomsche partijleven kon men Mr. Leesberg niet missen: men koos hem tót. voorzitter der R.K. Rijkskieskringorga- nisatie' „Helder", nadat hij al jaren in de Alkmaarsche R.K. Kiesvereeniging zijn ta lenten als voorzitter-leider gedemonstreerd had. Ook in het bestuur van den Bond van Kiesverenigingen neemt Mr. Leesberg een beduidende plaats in, getuige zijn benoeming onlangs in de commissie Kooien tot reor ganisatie der R.K. Staatspartij. •Mr. Leesberg.hij is een geboren leider en. bestuurder, voor wien „Salus populi" het heil des volks „suprema lex" hoogste wet is; een figuur, die 't zij wat vroeger, 't zij wat later in de Kamer komt; een figuur, Welke de Kamer in aan zien zal doen toenemen. De regeling voor den invoer van sera en vaccins. In de M. v. A. aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot aanvulling van de wet van 1 Juni 1865, regelende de uitoefening der artsenijbereidkunde, merkt de Minister op, dat de leden, die de voor gestelde regeling niet juist achtten daarbij over het hoofd zien, dat de apothekers, krachtens de bestaande wet, de bevoegd heid tot bereiding en aflevering van sera en vaccins hebben; het ontwerp laat in dit op zicht het beginsel vaft de wet onaangetast, ipaar opent de mogelijkheid van het geven van voorschriften, liet ligt in de bedoeling', om naast sera en vaccins, die geneesmiddelen aan te wijzen, welke daarmede, wat de con trole en gevaar voor de volksgezondheid betreft, op een lijn dienen te worden ge steld, en welker aard nader in de memorie van toelichting is aangegeven. De te treffen regeling zal zich beperken tot wat bescherming van de gezondheid dringend eischt en den handel niet meer belemmeren, dan uit dien eisch voortvloeit. Allerminst is bedoeld, dat de bepaling in ruimen zin wordt toegepast, zoo bijv., dat ook een goed deel van het drogistenbedrijf er door zou worden beheerscht. Sera en vaccins, welke uitsluitend ten behoeve van dieren gebruikt worden, vallen buiten de grenzen van dit ontwerp. Bij herkomst uit het buitenland zal met de herkomst van de middelen rekening gehouden worden. Wan neer blijkt, dat in het land van herkomst goed toezicht wordt gehouden, zal met een invoercertificaat genoegen kunnen genomen worden, waardoor eenerzijds de invoer zon der vertraging kan plaats hebben en ander zijds tegen invoer van vervalschte pre paraten wordt gewaakt. In een bijgaand gewijzigd wetsontwerp zijn eenige wijzigingen ter verduidelijking aangebracht. Naar het Corr, Bur. verneemt, heeft de heer P. J, Raaymakers bedankt als voor zitter van den raad van toezicht op de rijksverzekeringsbank en is in zijn plaats als zoodanig benoemd het Tweede-Kamerlid de heer J, B. van Dijk, lid van dien raad. Sociëteit „St. Bavo". Haarlemsche Inkoop Combinatie half 9 uur Financieels Commissie Kiesvereeniging 8 uur R. K. Jongevrouwenbond 8 uur Rerum Novarum-Commissie 8 uur. Schoten. Vergadering van den Gemeen teraad half 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetesvraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23 felefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en 114 van 26)4 en s avonds van half 8— van-half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.rn 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 rbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 unr. be- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kindeboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S E. V. Maan dags van 2—3 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan' het groen-wit -schild aan den huisgevel R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel Mill (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. EEN BEZOEK AAN ARNHEM. Naar wij vernemen hebben de burge meester van Haarlem en de heer M. A. Reinalda, wethouder van Openbare Wer ken, de vorige week een bezoek gebracht aan Arnhem om daar de gemeentelijke au tobussen te bekijken en kennis te nemen van den dienst, zulks in verband met de plannen om voorstellen te doen aan den gemeenteraad van Haarlem tot invoering van gemeentelijke autobusdiensten in Haarlem. 's avonds te 8,15 uur in het gebouw „St. Bavo". SPREKERS: ONDERWERP en de WelEdelgestrenge Heer ONDERWERP: Schoutensteeg. De centrale zelf werd ge sticht in de Schoutensteeg en bestond uit voor dien tijd de allerzuinigste krachtma chine, een Dawson-gasmotor (voorlooper van den zuiggasmotor), welke een gelijk stroomdynamo 110 Volt aandreef, benevens een accumulatorenbatterij. De capaciteit was 50 P.K. Door deze combinatie was het toender- tijd reeds mogelijk den grootsten afnemer (café Brinkmann) een contract te geven, waarbij hem gegarandeerd werd, niet meer dan voor zijn vroegere gasverlichting te behoeven te betalen Helaas werd echter Dr, Heringa, de op richten, ernstig ziek en was zijn zoon J. A. Heringa genoodzaakt, vroeger dan de bedoeling was, de leiding van de centrale op zich te nemen. Dit geschiedde einde 1899. De heer J, A. Heringa zag spoedig in, dat na?st het ■leveren van electrisch licht in het blok en het maken van de daarvoor benóodigde installaties, het een winstgevend bedrijf zou zijn om ook elders electrische instal laties te maken, daar de electriciteit meer en meer terrin op de gasverlichting ging veroveren. Daar het bedrijf zich daardoor ging uit breiden, was het gewenscht een compag non in de zaak op te ncnïen en deze werd geVonden in den heer W. H. Wuthrich. Zoo werd in het jaar 1900 en wel den 25sten Juni, de Firma Heringa Wuthrich opgericht. De electrische blokcentrale werd nog geëxploiteerd tot in het jaar 1905. In dat jaar konden de contracten op billijker wijze aan de Gemeente Haarlem, die sedert 1902 zelf een centrale exploiteerde, wor den overgedaan en werd daarna uitslui tend het bedrijf van Technisch-Installatie- Bureau uitgeoefend. Naast de electrische installaties werden in die jaren vele Acetyleen-verlichtingen uitgevoerd in vele landgoederen en o.a. de plaatsen Asten, Hoogeveen en Geldermal- sen. Dit waren de grootste acetyleen-ver lichtingen van Nederland. Door deze tak van industrie werd de firma Heringa Wuthrich een der eerste groothandelaren in calcium-carbid. In het jaar 1905 trad de, firmant Wuth rich uit de zaak, daar hij liever een vaste gemeentepositie in Amsterdam Aannam en toen dreef de overgebleven firmant He ringa de zaak alleen, totdat hij er in slaag de in het jaar 1907 in den Heer A. H. M. X. Trousselot een nieuwen compagnon te vinden Deze nieuwe combinatie bleek een zeer. gelukkige te zijn, daar de zaak nu, naast de technische leiding, ook een commerci- eele leiding verkreeg. Onder de commercieele leiding van den heer Trousselot kon de firma Heringa Wuthrich eerst met recht, groot worden. Op elk gebied werden de relaties enorm uitgebreid en werd o.a. een filiaal op Java opgericht, totdat de wereldoorlog aan het bestaan een einde maaktè. Ook werd naast de electrische afdeeliug die ook de moderne bliksembeveiliging om Als commissarissen verklaarden zich bereid op te treden de Heeren N. Leven kamp, Directeur der N.V. Haarlemsche Bankvereeniging en Mr. A. H. J. Merens, Advocaat-Procureur en de heer J. A. Wilkes, Notaris. Na het vertrek naar het buitenland van den heer J. A. Wilkes werd de Heer N. J. Hoeflake, Notaris, tot Commissaris ge kozen. In de latere jaren werd aan de zaak nog toegevoegd een afdeeling van ketelhuis economie, waarvoor de hoofdvertegen woordiging werd verkregen van de firma's Prat te Parijs en - Mono te Stockholm. Nu werd ook de ruimte in het gebouw Groote Markt 25 te klein, waarom het ge bouw Zijlweg 15 werd aangekocht. Achter dit perceel werden magazijnen en werk plaatsen gebouwd. Op 13 Mei 1922 werd het nieuwe ge bouw betrokken. Tenslotte werd hier de afdeeling ketel huis-economie nog uitgebreid met de hoofdvertegenwoordiging van de Neckar- Waterreiniger Maatschappij, welke verte genwoordiging in den korten tijd van haar 2-jarig bestaan, een zeer grootè vlucht ge nomen heeft. Er zijn in onze omgeving twee woning bouwverenigingen onder den titel „Sint Bavo"; een te Haarlem met woningen in het alom bekende Sint Bavo-dorp, en de an dere te Schoten. De twee verenigingen hebben met elkander niets gemeen dan den naam en elk een afzonderlijk bestuur. an de bouwvereniging „St. Bavo" te Scholen is de voorzitter de heer Ch. Huyboom en de administrateur de heer G. Telman. Over de Schotensche bouwvereeniging willen wij het hier hebben, nu zij zoo aanstonds de be schikking gaat krijgen over een 19 woningen aan den Vergierdeweg te Oud-Schoten. Mooie woningen, met tuinen varieerend van 20 tot 30 meter diepte, die niet meer huur doen dan 4.tot f '4.60 per week. Ze zijn in hoofdzaak bestemd voor Oud-Schotena ren en een gevolg er van zal zijn dat een aantal krotwoningen op Oud-Schoten zal worden opgeruimd, en de school, die nog altijd door zeven gezinnen bewoond wordt, zoo spoedig mogelijk leeg zal komen. Hier boven drukken wij een afbeelding af van 't front der woningen aan de Bavostraat in Schoten. De huizen zien er zeker voor den ge- vraagden huurprijs heel goed uit. Ze be vatten vóór een groote kamer, daarachter een klein kamertje, een aardig betegeld keu kentje met aanrecht, een leuk keldertje, wa terleiding, schuurtje, enz. en ze zitten mooi in de verf. Boven is er een groote' en een klei ne slaapkamer, een overloop en een zolder. Het bestuur mag met trots op dit resultaat van zijn bemoeiingen terugzien. Overigens Barometerstand 9 uur v.m.: 759. Vooruit. OPGAVE: j. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon N'ed. Meteorol. Instituut te de Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 23 Mei 1925.. Hoog te barometerstand 771.5 n).M.. te Vestmanoer. Laagste barometerstand 755.0 m.M., te Swinemunde. Verwachting van den avond van 23 tol den avond van 24 Juni: Matige noordwestelijke .tot noordelijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring waarschijnlijk regenbuien, iets warmer. Voor het. bestuur, dat krachtig en naar beste weten heeft medegewerkt aan de le niging van den woningnood in Schoten is de voltooiing van de 19 nieuwe huizen een hee- le voldoening. De 31e Nationale Nederl. Bedevaart naai Lourdes wordt gehouden v. 1524 Sept. '25, De Bedevaart (met extra-trein voor zieken) vertrekt Dinsdag 15 September a.s. uit Roo sendaal, oiflstreeks half 12. De aankomst te Lourdes is Woensdag 16 September om streeks 5 uur namiddag. De juiste uren van vertrek en aankomst worden later bekend gemaakt. Het verblijf te Lourdes duurt 6 volle dagen. Men is terug te Roosendaal op Donderdag 24 September. De pelgrims reizen in extra treinen; zon der overstappen wordt de geheele reis vol bracht. In alle spoorwegrijtuigen zijn zijgan gen met W.C. en waschgelegenheid. De prijzen der plaatskaarten zijn: Roosen daal—Lourdes heen en terug: le klas 90, 2e klas 60, 3e klas 40. Voor degenen, die zich na 1 Augustus a.s. opgeven, worden de prijzen der plaatskaar ten met 5 verhoogd. In geval van verhindering worden de ge storte reisgelden teruggezonden, mits van de verhindering vóór het vertrek wordt kennis gegeven. Aangifte voor deelname, zorg voor hotels en plaatskaarten en verdere inlichtingen geeft de Weleerw. heer A. W. J, Luhn, kapelaan, Jansstraat 41, alhier. Correspon dent der Nat. -Ned. Bedevaart naar Lourde* Den 5en Juli hoopt het echtpaar P. B. Pommé—Winterkam den dag te herdenken waarop zij voor 60 jaar in den echt werden verbonden. Het echtpaar is om zijn jaren, de echtgenoot telt 88 en de echtgenoote 91 jaren, nog kras. In intiemen kring zal de dag feestelijk doorgebracht worden. Zooals wij reeds in het kort mededeel den, is het den 25sten Juni a.s. 25 jaar ge leden, dat de firma Heringa Wuthrich te Haarlem werd opgericht De eigenlijke oprichter is wijlen Dr. P. M. Heringa, destijds Dr. in de Philosophie, leeraar in de natuurkunde aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus te Haarlem. Dr. Heringa wilde aan zijn stad Haarlem de electriciteit brengen en slaagde daarin met de financieele hulp van zijn broeder A. D. H. Heringa, destijds algemeen secretaris van Ned -Indië, door oprichting van een zoogenaamde blokcentrale, een der eersten in Nederland. Deze blokcentrale kwam in 1899 in wer king en zorgde voor de verlichting van het huizenblok, begrensd door de Groote Markt, Barteljorisstraat, Smedestraat en heeft het de huizen niet cadeau gekregen. Niet dat het den bestuursleden aan taaie volharding ontbroken heeft, maar o, die on- vatte en naast de Acetyleen-afdeeling in 't derhandelingen met Rijk en Gemeente. En- i.„ 19,. d. M. Centrale-Verwarming „p- J* «J gericht. Tot het jaar 1914 bleef de firma geves tigd in het gebouw Schoutensteeg 6, doch door gebrek aan ruimte werd de zaak in dat jaar verplaatst naar de oude zaak van de firma van der Möhlen, Groote Markt 25. Het magazijn en de werklaatst bleven in de Schoutensteeg, terwijl later nog een pakhuis in de Jansstraat bijgetrokken werd.. Helaas, brak bijna gelijk met het over brengen der zaken naar het nieuwe ge bouw, de wereldoorlog uit, welke tenge volge had', dat alle afdeelingen nagenoeg Stil kwamen te liggen. alleen nog dat voor de huizen, evenals trou wens voor al de andere huizen van „St. Ba vo," het Rijk een bijdrage gaf tot 100 pro cent, zoodat dus de gemeente Schoten in dezen niet behoefde bij te springen. Integen deel, Schoten verkocht aan de vereeniging het lapje gemeentegrond aan den Vergierde- weg, waarop nu de huizen staan, alhoewel de vereeniging zelf gaarne een ander terrein had gehad. Behalve deze 19 woningen, die nu zoo goed als voltooid zijn, heeft „St. Bavo" nog 37 woningen aan de Beukenstraat en omge ving en nog 52 woningen aan de Haitsma Mulierstraat. En nog zit „St. Bavo" niet stil, want er zijn plannen om nog een honderdtal Langzamerhand paste de wereld zich woningen 'te bouwen. De woningen aan de Beu)jensjraa). joen een huur van 5.60 tot 9.per week, de huizen aan de Haitsma Mulierstraat zijn duurder 7.50 tot Kho per week), maar de bewoners van die hui zen zullen juichen, als de gemeenteraad van Schoten morgenavond de gemeente garant wil verklaren voor rente en aflossing voor een nieuw te sluiten hypotheek op deze hui zen. De huren zullen dan 2.—. tot 2.50 per week naar beneden kunnen gaan. Dat zal dan een juichkreet waard zijn. De ver eeniging staat er niet slecht voor, nadat zij afgerekend heeft met eenige wanbetalers in haar huizen De huizen, die zij bezit gaan er Lin als koek, omdat zy niet duur en goed zijn. aan den oorlogstoestand aan en werden ook de zaken van de firma Heringa Wuthrich weder levendiger. De oprichter der zaak echter, Dr. P. M. Heringa, stierf helaas in het eerste oor logsjaar, Januari 1915, Zijn zwak gestel was niet meer bestand tegen de geweldige beroering, die de wereld dreigde te ver nietigen. Op 1 Januari 1920 werd dé firma He ringa Wuthrich omgezet in de N.V. Technische Maatschappij Heringa Wuth rich, waarvan momenteel de Directie ge vormd wordt door de H.H. Heringa Trousselot. In de afgeloopen week zijn in het douche badhuis aan den Koudenhorn 370 baden genomen, in dat aan den Schotersingel 1067, ïn dat van het Leidsche plein 773 en in dat van het Hofdijkplein 748. Bij Koninklijk besluit van 13 Juni is, ge rekend van 1 Juni 1925, benoemd tot com missaris van het Nederlandsche Roode Kruis de heer jhr. A. W. G. van Riemsdijk, in den kring „Noordholland Zuid". i De „Staatscourant" bevat de gewijzigde statuten van de Liefdadigheidsvereniging voor leden der familie Levert, thans genaamd: Liefdadigheidsvereeniging van de family Levert, alhier. Deze examens zijn voortgezet met de cao didaten uit Meer en Bosch te Heemstede. De uitslag is als volgt Eerste gedeelte, 9 candidaten, afgewezen 1 geslaagd J. Baaij, C. Blok, G. Dekker, G. van Doorn, G. H. Kaligis, M. A. van Man- sum, J. L. Rijnen en B. van der Wallen. Tweede gedeelte, 6 candidaten, afgewezen 2, geslaagd Q. van Hinsbergen, P. Spaans, J. Klein Wassink en W. Wessels. De examens worden voortgezet. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1