mms ©F öp m 3GL r .Sf TerkemoagevaBen. rWfS' fj» "V" iSï .k; te «- Scheert mek Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. VEILIGHEIDSMCHEERAPPARAAT J Practische benaming. Het asphalt op de Groote Markt, Het beklodderen van de straten. Het asphalteeren van den Rijksstraatweg te Schoten. P. J. Raaymakers. Diefstallen op de Markt.' T ooneelvereeniging „Jacob van Lennep". Personalia. Veiling. Opbrengst. Bloemendag. Het concert op de Groote Markt. Het jubileum van den heer de Braai. BURGERLIJKE STAND. De officiëele ontvangst ten Stad- huize van de leden der Broederschap van Notarissen in Nederland. Hef concert van de H. O. V. op de Groote Markt. BARTELJORISSTR4AT „BADE. DUPLEX" InmaakioesïeSlen en. IninaalvcjlatJEen - DE BESTE - HEEMSTEDE. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN 0.49.40 59 25 PARIJS 11.65 11.721/2 BRUSSEL 11.55 11 621/3 WEENEN 0.35 0.35.25 LONDEN 12.121/2 12.11 STOCKHOLM 66.60 66.75 KOPENHAGEN 47.50 48 25 OSLO 42.40 42.65 BAZEL •■■li 48.40 48.45 nEW-YORK 2.49 2.49s/ k ROME i i i i 9.30 9.421^ V!.-:.,-U'.r,-n-ro'.rU GJcvrSnirtr De aanrijding op den Wagenweg. In verband met de Zondagavond op den Wagenweg plaats gehad hebbende aanrijding vernemen wij nog, dat den autobestuurder geen schuld treft. De motorrijder, zekere A. W„ 21 jaar, winkelier te Leiden, kwam met zijn broer, die op de duozitting had plaats genomen, per motor uit de richting Heemstede, Bij het passeeren van den tramwagen wellicht plotseling zenuwachtig geworden door het verschijnen van de auto, week hij te veel naar links en de motor werd door het lin- kerspatscherm van de auto gegrepen. De auto werd bestuurd door J. S. uit Haarlem. Ondanks krachtig remmen was een aanrij ding onvermijdelijk. Na overbrenging naar het Diaconessen- huis bleek, dat de motorrijder het rechter dijbeen had gebroken, zoodat hij ongeveer 8 weken bedlegerig zal zijn. De duorijder kreeg een diepe snede in de muis van de rechterhand en een schaafwonde aan het rechterbeen. Het voorstel van den motor werd ernstig beschadigd. Een lantaarn en het linkerspatbord van de auto werden gehavend. Onoplettend. Zondagmiddag waren eenige jongens ter hoogte van Maxwellstraat aan de Leidsche Vaart aan het voetballen. De bal vloog de Leidsche straatweg over en het 13-ja- rige zoontje van den heer K., wonende Lourens Costerstfaat, liep den bal achter na den straatweg over, juist op het mo ment dat daar een auto passeerde, be stuurd door den heer W. uit Heemstede. Ongelukkigerwijze werd het ventje door de auto gegrepen en overreden. Na voor- loopig te zijn verbonden in den sigaren winkel van den heer Rozenhart, werd het naar de Mariastichting overgebracht. Het bleek dat een dijbeen was gebroken. Reeds geplaatst in een deel onzer vo- ige oplagef. Vrachtauto te water. Vrijdagmiddag ongeveer 3 uur is een keukenau'.o van het leger, op weg van Haarlem naar het fort Marken-Binnen. bij het overzetten over de Nauernasche Vaart aan het Molletjeiveer bij Krommenie van de pont gereden en midden in het vaar water gezonken. De bestuurder wist bij- t ds uit de auto te springen, doch de be dienaar van de pont geraakte mede te wa ter. Hij wist zich echter aan de pont vast te grijpen en kon worden gered. De politie van Krommenie heeft maat regelen getroffen voor de veiligheid van ''et scheepvaartverkeer. De heer W. J. J. de Jong te Hilversum schrijft ons Een Hongaarsche dame j.l. Zaterdag naar haar nieuwe woonplaats Haarlem begeleiden de, zouden we. bij aankomst een uitstapje naar Bloemendaal maken, en begaven wij ons naar de tram voor Bloemendaal. „Den Wagen dürfen wir nicht nehmen, der ist nur für Manner" (Deze wagen mogen wij niet nemen, die is alleen voor mannen) kreeg ik te hooren. „Weshalb nicht" (waarom niet) vroeg ik. „Es steht je drauf „Mans wagen" was het bescheid. De verklaring hiervan, en de pret er over deed ons dien wagen missen. Een stuk van het geasphalteerde gedeel te van de Groote Markt, verkeerde blijk baar in zeer slechten staat. Men heeft van morgen dat gedeelte opengebroken om het te vervangen door nieuw asphalt. De stoom wals die eerst op den Rijksstraatweg te Schoten, die nu geasphalteerd is, dienst deed, verricht thans haar werk op de Groo te Markt. Natuurlijk onder algemeene be langstelling. Zooals wij gisteren bereids meldden, zou de kwestie van het bekladderen der stra ten ten dienste der politieke propaganda besproken worden in de vergadering van B. en W., welke gisterenmiddag werd ge houden, Dat is ook geschied en besloten werd het bekalken van straten toe te la ten. Om allen propagandisten van alle po litieke partijen in dezen gelijk te behande len, is van dit besluit gisteren nog aan alle leiders der politieke partijen kennis gege ven. Er werd echter het verzoek bij ge daan voor het beverven van straten geen al te kleverig kleursel te gebruiken, doch cen verfstof, die gemakkelijk na eenigen tijd vanzelf verdwijnt. Gisterenmiddag is men gereed gekomen met het asphalteeren van den Rijksstraat weg. Als de^ andere werkzaamheden niet të lang op zich laten wachten, zal binnen enkele weken de weg gereed zijn. Bij K, B. is bij bevordering' benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau P. J. Raaymakers, wonende „Duinrust", te Overveen, voorzitter van den Raad van Toe zicht op de Rijksverzekeringsbank. Maandagmiddag te half 4 heeft een er- ehercheu op de Botermarkt aangehouden de 29-jarige C. J, S. huisvrouw van B. v. d. M., wonende alhier, die in gezelschap van twee andere vrouwen zich had schuldig gemaakt aan diefstkl van een paar kindertruitjes en Iwee tricotbroekjes, ten nadeele van den marktkoopman C., die met zijn kraam stond nabij de Zuiderstraat. Een en ander werd door den rechercheur geconstateerd. Naar het buTeau overgebracht bleek, dat zij ten nadeele van 'n achttal kooplieden goederen had ontvreemd der gezamenlijke waarde (Van 9. Bij huiszoeking ten huize van de aange houdene werden nog verschillende lapjes stof, kantjes en kleedjes in beslag genomen. Ook deze waren eerder op de markt ge stolen. Bal Champëtre op „Kraantje Lek". De tooneelvereeniging „Jacob van Len nep" organiseert het jaarlijksch Zomerfeest voor hare leden op Donderdag 2 Juli a.s. in den schitterend electrisch verlichten tuin van .Kraantje Lek". Het bal champëtrevangt aan om 9 uur en zal worden afgewisseld door verschillende attracties. Tevens zal het nog niet bezochte gedeelte van het schoone landgoed Elswout onder deskundige leiding worden bezichtigd. Voor het vertrek naar Elswout wordt men verzocht om half acht uur aan de tuinmans woning aanwezig te zijn, waarna men om 9 uur in optocht met muziek naar Kraantje Lek vertrekt Voor het examen ziekenverpleging slaag den de dames M. M. Wieringa; W. Sybolts; A. Braat; E. A. Gerritsen; J. G. Bieren broodspot; G. G. Post; A. A. Hemminga, die allen werden opgeleid in het St. Elisabeths- gasthuis, alhier. Voor het machinistenexamen diploma B slaagde de heer G. Schraa, alhier. Notitie van de op 22 Juni gehouden vei ling in het Algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht. Ten overstaan van Notaris J. WILDSCHUIT No. 1: Het Heerenhuis aan het Raadhuis plein No. '3 te Schoten, groot 1.78 A. Ten overstaan van Ten over staan van Notaris D. J. C. D^AMEN No. 2: Het Huis met Erf en Tuin aan de Dr. Leydsstraat No. 72 te Schoten groot 99 c.A 4000.—, gekocht door J. W. G. Droste q.q. Ten overstaan van Notaris B M. SERNE No. 3 Een Heerenhuis en Erf met voor- en achtertuin, gelegen aari den Bloemen- daalscheweg get. 199 te Overveen, gem, Bloemendaal, groot 1 Are, 85 c.A, 7100. gekocht door H. Smoolenaars. No. 4*. Een Heerenhuis en Erf met voor- en achtertuin, gelegen aan den Bloemendaal- scheweg get. 201 te OVerveengem. Bloemen daal te zamen groot 2 A. 7 c.A. 10.000. Opgehouden. Door de afdeeling Haarlem van de Ver- eeniging tot bevordering der gezondheil in de grafische vakken in Nederland werd Zon dag j.l. de bloemendag gehouden, waarvoor bereids toestemming van het college van B. en W. was verkregen. De opbrengst die ten goede komt aan de instandhouding en uit breiding van het eigêft sanatorium „Eer beek" te Eerdbeek) was 1063.79. Reeds om 8 uur vormde zich op de Groo te Markt een groep menschen die voor dit bijzondere concert, te geven door de H.O.V. onder leiding van den tweeden dirigent, den heer Willem Knikker, zich vroegtijdig een plaatsje willen veroveren. Er was rondom de tent een groot aantal stoelen gezet, ten gerieve van het publiek. Het was het beken de „podium" dat dienst gedaan heeft tijdens de Jubileumfeesten in 1923, Om 9 uur Was het zeer diuk op de Groote Markt en het was toen ook de verkeers regeling in werking werd gesteld. Bij alle straten die toegang gaven tot de Groote Markt waren verkeersagenten ge plaatst. Het verkeer werd geleid langs Krocht, N, Groenmarkt, Zijlstraat, Ged. Oude Gracht; de Smedestraat was voor al le verkeer afgesloten en vanuit de Groote Houtstraat werd het verkeer geleid eerst door de Spekstraat en toen het getoeter van automobielen daar nog te hinderlijk was, liet de commissaris van politie, die zelf aanwezig was, het verkeer door de Ane. gang gaan. Er was een goede samenwerking tusschen de Haarlemsche politie en de tram. De trams belden niet, doch werden door een agent van politie vanaf de. Groot» Houtstraat naar de Smedestraat begeleid. Dat alles ging zeer kalm, zonder bellen of zonder knarsen of piepen der tram, want er werd extra ge smeerd met olie in de rails. Toen om half 10 het concert een aanvang nam, was het op de Groote Markt zeer druk. Het gedrang was op sommige punten zelfs zóó groot, dat de politie tusschenbeie moest komen en dat tot doorloopen moest aange maand worden. Het grootste ongemak werd ook nu wederom veroorzaakt door de men schen, die met fietsen aan de hand door de menigte pogen heen te dringen en ook door de menschen die altijd tegen den stroom in gaan. Doch de politie leidde alles in goede ba nen, waarom haar een woord van lof toe komt. De H. O. V. mocht zich in een groote be langstelling van luisterend publiek verheugen. Het groote trottoir was geheel bezet met aandachtige toehoorders. Jammer dat zoo veel bedorven werd door het zich op de rij wegen bevindende publiek. Er ging evenwel ook veel van de muziek verloren, doordat er in een tent zonder bckapping werd geconcer teerd. Om kwart vóór 11 uur bedekte zich de lucht met donkere wolken. Om 11 uur ein digde dit buitengewone concertonder een zacht motregentje. Het duurde toen niet lang meer of de Groote Markt was weer geheel verlaten. De'huldiging van den heer M. de Braai, die op 26 dezer, gedurende 25 jaar lid van den gemeenteraad van Haarlem is, zal plaats hebben op Zaterdag 27 Juni a.s. 's namid dags te 3 uur in het Raadhuis (Oude Raad zaal.) Tot het bijwonen daarvan zijn uitgenoo- digd het College van Burgemeester en Wet houders, dj leden- en oud-leden van den Gemeenteraad en allen, die reeds van hun belangstelling in dit jubileum hebben doen blijken. Naar wij vernemen zal daarna tezelfder plaatse gelegenheid zijn, den jubilaris geluk te wenschen. Geboren: 20 Juni: A, E. BosmanVos, z. A. P. de JongDuits, d. 21 Juni: W. H, ValbrachtTijssen, z. C, de Vries Roos, z. 22 Juni: M, M. Klabou—Koster z, A. M. MenksBaumeister, z, R, J, Dijkstra—Vogt, z, W. Pool—v. d. Heuvel z. Gisterenavond om negen uur had de of- ficieele ontvangst van de leden der Broeder schap van Notarissen ten stadhuize plaats. In de rijk met bloemen en palmen getooide hal waren ongeveer een 165 leden aanwe zig. De burgemeester, de heer C. Maar schalk sprak de aanwezigen met de volgen de woorden toe. Mijne Heeren Bestuur en Leden van de Broederschap der Notarissen in Nederland. Namens het Gemeentebestuur van Haar lem heet ik U hartelijk welkom in de Spaamesfad aan den vooravond van Uwe gewone jaarlijksche algemeene vergadering en gaarne geef ik uiting aan mijne gevoelens van blijdschap, dat gij ditmaal, onze stad hebt uitverkoren voor Uwe jaarlijksche sa menkomst, eene keuze die naar ik over tuigd ben U niet zal berouwen en U vol op gelegenheid zal schenken in de stad en hare schoone omgeving de verpoozing te vinden die U na Uwen congresarbeid zeer siellig toekomt. Bij de overdenking van wat ik in dit fees telijk uur tot U zou zeggen stond ik een oogenblik stil bij de geschiedenis van het notariaat in Nederland en zijn beteekenis voor onze hedendaagsche samenleving. Maar aanstonds liet ik de gedachte daaraan va ren omdat het uilen naar Athene dragen zou zijn daarover tot U te spreken, waar gij immers van deze zaken meer afweet dan ik U zou kunnen vertellen. Wel viel mij daarbij de eigenaardige bijzondierheid in, dat wij in U begroeten de dragers van een amb(, dat behoort tot de oudst geregelde in den lande. Was het toch niet reeds Karei V, die in 1521 zijn „placaet" uitvaardigde roerende de notarissen, waarbij een einde gemaakt werd aan verschillende misbruiken en ongeregelde toestanden. Ge zijt hier dan tezamen gekomen in Haarlem zonder dat velen Uwer zich re kenschap gegeven zullen hebben van het feit, dat hier verledar. werd het testament, dat wellicht het beroemdste geworden is, dat ooit gemaakt werd en dat zeker meer stof heeft doen opwaaien en meer gemoe deren verontrust heeft dan eenig ander, het testament van Pïeter Teyler van der Hulst verleden den 17en Mei 1756 voor notaris. Nicolaas Gallé, waaromtrent' mij regelmatig in sommige perioden bijna dagelijks verzoe ken bereiken om inlichtingen of afschrift. Wanneer ik ooit een klacht heb verno men tegen het notarisambt, dan was het meestal'deze, dat men in den regel zijn prille jeugd reeds geruimen tijd achter den rug heeft wanneer met het geluk deelach tig wordt in den notarisstand verheven te worden. Het schijnt vroeger anders geweest te zijn; er wordt hoewel ten onrechte wel beweerd, dat Nicolaas Cailé, die Teylers testament verleed, zelfs nog niet meerderjarig was. Maar dat hij nog zeer jeudig was, staat vast. De tijden zijn ver anderd en in dit opzicht niet ten kwade, want dat voor het belangrijk openbaar ambt, dat gij de eer hebt uit te oefenen, eene rijke levenservaring vereischte is, is niet vooT tegenspraak vatbaar. Maar, in tegenstelling met Callé, op wiens jeugdigen leeftijd men allicht aan^ merking zou kunnen of willen maken, noem ik dan ook een ander Haarlemsch Notaris, de bekende en bedaagde Dirk Volkertzoon Coornhert, dichter, etser, teekenaar, secre taris der Stad Haarlem en vooral, waarop ik wil wijzen beroemd notaris deze stad. Een man van zeer vrijgevige .beginselen die leefde in den tijd der troubelen en van het Haarlemsch beleg. Die na een vcelbe- het zinrijke opschrift dat zijn stoffelijk over leed waar hij in de Grootè Kerk begraven ligt en de herinnering aan zijn persoon voor die het niet mocht weten bewaard blijft in het zinrijke opschrift dat zijn soffelijk over schot dekt: Hier rust Wiens lust En vreugd V/as deugd En 't waar Hoe zwaar 'T ook viel! In mijn hoedanigheid van Burgemeester is het mij steeds een genoegen de Haarlem sche Notarissen beurtelings in mijn kamer te zien voor het verlijden van acten waar bij de gemeente partij is, want moge al de lectuur niet altijd in allen deele even opwekkend en onderhoudend zijn en op zulk een oogenblik zeker voor niemand van be lang dan voor partij en zelf en mogelijk enkele anderen ik houd daarbij óók steeds voor oogen, dat daarbij door U on bewust wordt vastgelegd de geschiedenis van Haarlem en dat uit de stukken, die door Uwe goede zorgen met groóte notarieeie en juridische bekwaamheid zijn opgemaakt voor een gansch ander doel later met vrucht geput kan worden voor de kennis van personen en zaken waar over de geschiedboeken zwijgen, zooals nu ook 'de geschiedvorscher in onze gemeente lijke archiefbewaarplaatsen met ijver speurt in de protocollen uwer Haarlemsche voor gangers, arbeid van drie en een halve eeuw! Eii al nemen dc meer dan 1800 registers een niet onaanzienlijke plaatsruimte in beslag, wij gunnen ze die gaarne, omdat ze een be langrijk stuk historie herbergen en een ge trouw beeld geven van het arbeiden, strij den en lijden, zoeken en streven van ons Gisterenavond heeft op de Groote Markt het" veelbesproken concert der H, O. V. plaats gehad; het concert, dat aanleiding werd tot een conflict tusschen het bestuur der H. O. V. en het dagelijksch bestuur der gemeente Haarlem, De kern van dé zaak was, dat het bestuur der H. O. V. meende, dat de GroOte Markt een ongeschikte plaats is, om daarop een symphonie-concert te geven en dit door een corps van een gehalte als de H. O. V. Men weet, dat intusschen het conflict is opgelost in dien geest, dat het concert op de Groote Markt zou doorgaan, doch daarna een onderzoek zou worden ingesteld naar de vraag, of Jiet geven van dergelijke concerten verder gewenscht zou worden geacht. Nu het concert heeft plaats gehad, kan men de vraag stellen, of de proef gelukt is of niet. Laten we dadelijk zeggen, dat ordemaat regelen op afdoende wijze waren genomen. De politie had de verschillende straten af gezet, zoodat het verkeer op de Groote Markt stil stond, uitgezonderd de tram, waarvan de directie zoover in haar welwil lendheid was glgaan, dat de wagens reden zonder te bellen, terwijl de rails extra waren geolied, zoodat het hinderlijk knarsen en piepen niet gehoord werd. Toch kunnen we niet zeggen, dat er veel genoten is, tenzij alleen door hen, die vlak om de tent ston ie Vervolgens zeide spr. het zeer te betreu- om oog en tand om tand nog heerscht; zoo ren, dat men steeds meer de rechten van verschillende ambten wil beknotten. Ver heugend is evenwel het feit, dat zelfs in de I Bolsjewistische Maatschappij de notarieeie voorrechten het eerst weer hersteld werden. Wij moeten ons door de vereeniging sterk maken en houden, aldus spr. Ook de Ring- bijeenkomsten zijn niet alleen voor het genoegen. Spr. zeide te weten meer voor de afwezigen te spreken dan voor de aan wezigen, deze zijn converti. Na een opwek kend woord, werd begonnen aan de behan deling van de agenda. De notulen werden vastgesteld, terwijl het verslag van het Hoofdbestuur eveneens werd goedgekeurd, Met een woord van dank, werd de penningmeester door de commissie belast met het nazien van de rekening over 1924, gedéchargeerd. De rekening en verantwoording door het Hoofdbestuur werd goedgekeurd, Als plaats waar de eerstvolgende gewone jaarlijksche vergadering zal worden gehou den, werd voorgesteld Leeuwarden, hetgeen zonder stemming werd aangenomen. Groningen en Assen werden aangewezen als de beide kringen, welke evenals de ringen, waarin de eerstvolgende gewone jaarlijksche vergadering zal worden gehou den, een afgevaardigde te zenden in 1926 en een plaatsvervanger te benoemen tot het dch en ook gelooven we niet, dat de gasten, nazien der rekening ower 1925. voor wie het concert werd gegeven, veel Het voorstel van het Hoofdbestuur, ingc- gehoord hebben. Iets verder van de tent was volge art. 58, van het Reglement om in 1926 van de jaarlijksche subsidie der leden 15 pet, af te zonderen ten behoeve van het onder steuningsfonds werd zonder stemming aan genomen. Het voorstel van het Hoofdbestuur om achter artikel 6 van het Reglement voor de Broederschap in te voegen een nieuw arti kel 6a lokte eenige discussie uit voor den kring Leeuwarden door den heer J. M. J. kisse uit Wolvega. Na toelichting door den voorzitter werd het, voorstel jnct op één na algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van vijf leden der Broeder schap ofn een commissie van vijf leden te benoemen, welke zal hebben te onderzoeken: a. door wie en op welke wijze de nota rieeie tarieven dienen te worden vastge steld: b. of taxatie der rekeningen in alle ge vallen moet kunnen worden gevorderd en door wie de taxatie zal moeten geschieden; c. of het gewenscht is voor alle beslis- kwam dan in behandeling. van de muziek niets te hooren door het ge schuifel, gegiegel en 'gepraat van de vele bezoekers en bezoeksters, die niet uitslui tend komen om te luisteren, en tenslotte kan mjn dezen toch ook niet het zwijgen opleg gen. Een symphonie-concert van de H. O. V, op de Groote Markt, in een tent, welke niet van een zoldering voorzien was, is dus een mislukking gebleken. We gelooven dan ook wel, dat bet beter zal zijn, deze niet meer te herhalen. Zeker, degenen, die de H. O, V. er een verwijt van maken, dat ze bijna tersluiks, zouden we haast willen zeggen, het korps van een Harmonie- in een Symphonie-orkest hebben omgezet, en wel zoo, dat het voor de H. O. V. onmogelijk is om nog Hafmonie- muziek te geven, hebben niet heelemaal on gelijk. Maai- nu de H. O. V. niets anders dan symphoniemuziek kan geven, moet men er zich bij aanpassen en dient men zijn maat regelen ook in dier voege te treffen. tig ambt eens in het licht te stellen, mijne heeren, dat verheugt mij. Ik eindig met- den wensch, dat uw congres te Haarlem in 1925 'in de annalen uwer Broe derschap als een der best geslaagde mag worden geboekstaafd. Nogmaals, ik beet u allen hartelijk wel kom! De heer Mr, P. J. van Wijngaarden, uit Rotterdam, voorzitter der Broederschap ant woordde den burgemeester in eenige Korte doch kernachtige woorden. Spr. zeide, nog nergens zoo hoffelijk ontvangen te zijn als in Haarlem. Dc geschiedenis nagaande, be wees spr, dat Haarlem steeds het voorbeeld geweest is voor heel Hólland. Ook thans is dat weer het geval. De menschen hebben nog wat anders noodig dan de materialistische dingen, ook het geestelijke moet verzorgd worden, de kunst e, a. Hierbij denken we aan U en r-nn al Uw kunstzinn. voorganges aldus spr. Nogmaals zeide spr., diep getrof fen te zijn door de schitterende ontvangst, waarom hij namens alle aanwezigen harte lijk dank zegde. Nadat hij den burgemeester een langdurig en gelukkig bestuur had toü- gewenscht, werd de eerewijn rondgediend. Tegenwoordig waren alle wethouders, ter wijl een groot aantal gemeenteraadsleden vertegenwoordigd waren. Vervolgens gingen allen naar de boven zaal van „De Kroon". Hier snrak de Notaris van Holk uit Zaan dam een woord van welkom uit namens de kringen Haarlem en Alkmaar, Spr. zeide, dat het niet gemakkelijk was de broeders hier te krijgen bij .oo'n groote concurrentie van andere plaatsen. Wordt vervolgd, (gedeeltelijk ongecorrigeerd). PATER BORROMAEUS DE GREEVE SPREEKT. en Stampvol was de zaal van het R.K. Ver- eenigingsgebouw gisteravond. De naam van den begaafden redenaar had een stroom van Roomsche kiezers en kiezeressen naar het parochiehuis doen trekken om er in zich op lang men zelf doet, wat men in anderen afkeurt. Wij Katholieken hebben daarin een roeping te vervullen. Zeker zullen we trach ten den Volgenbond te verbeteren en ijve ren voor beperking van bewapening. Aar den anderen kat echter weten we, dat ei iternatior.ale verplichtingen te vervullen zijn en houden we rekening me een onaf hankelijk bestaan. Noch een volkenbond, noch ontwapenig zullen helpen, wanneer we de geweents der volgeren niet bereiken en de zielen der menschen niet verbeteren. Daarom reeds: de christelijke gedachte bewaard in onze regeering, We hebben boven gezien, dat de vredes- gedachte' mede de anti-revolutiegedachte in zich sluit. En ook dze doet ons trouw zweren aan gen christelijke regeering. Hadden we in 1918 Ruys niet gehad, met z n beginsel, zijn karakter en zijn com mando: Troelstra was nooit in z'n bed ge kropen van de „Staatsgriep". Volgens den leider der S. D. A. P. zou het een onbloedige revolutie worden. Ja wel! Let maar eens op de landen om ons heen. Troelstra dacht wellicht,, dat een bezoek aan het „Torentje" op het Binnen hof voldoende zou zijn om den regeerings- staf van den heer Ruys over te nemen! Onzin. Revolutie is cen strijd tusschen vader en zoon, in eigen huis. Het is 't verschrikke lijkste wat ons kan overkomen. Zonder zich kinderachtig bang te maken, zeggen de feiten in de laatste tijden ons al genoeg. De bomaanslag in Sofia, de aanslagen in Frankrijk en heel de agitatie in Japan en China; het is alles het gevolg van het ge stook der groote Russische macht, die niet anders wil dan de wereldrevolutie. De at- mospheer is van ^Ue kanten volgespoten, met revolutie-ideeën. Daar mogen we niet zorgeloos bij blijven, maar moeten ons te weerstellen. Wanneer Rome blijft het om de heele wereld vertakte Rome, sterk ook op politiek gebied, dan geen wereldrevo lutie mogelijk. Daarom ook: trouw aan onze christelijke regeering, waarin Roomsche mannen mede hielpen, om ons door de moeilijke tijden heen te helpen. Het gaat echter op 1 Juli óók om het hoogste goed in dc samenleving: het gezins leven. In een schitterend betoog belichtte de ge wijde redenaar dc beteekenis van het ge zinsleven van het levend en toekomstig ge slacht, en schetse hij de rampzalige gevol gen van den ontwrichting onzer huwelijks wetgeving die het gevolg zal zijn van een liberaal bewind met welke ontwrichting het merg van den staat wordt aangetast. Wat staat de vrouw bij ons Katholieken toch hoog! Welk een eenheid hebben wij voor haar! En dan eischen onze tegenstanders nog dezelfde rechten voor dc ongehuwde moe der! Vragen zij ons medelijden, dan zeggen we: medelijden, dat hebben wij veel meer dan gij! Wij hebben onze doorgangshuizen en stichtingen en gjj hebt niets! Maar laat men ons niet vragen de ongehuwde moeder te te nemen een de™ d°e LS °P het van hoogste eer, hetwelk wij voor onze brave Christenvrou. de overtuiging, welke de gloedvolle woor den van den priester-redenaar uitstortten. Vóórdat het echter'zoover was, heeft de voorzitter van de R.K. Kiesvereeniging deze propagandavergadering ingeleid met een uiting van verheugenis en voldoening over de herkregen eenheid onder de R.K. kiezers van Heemstede, die in de moeilijke crisis, welke thans achter den rug is, dreigde ver broken te worden. De heer A. E. Everard begon met een woord van dank te richten tot Pater de Greeve, die, ondanks zijn slechten gezond heidstoestand en het feit, dat hij Zondag 4 redevoeringen gehouden had in Amsterdam en Den Haag, zich niet had laten weerhou- dm om dezen avond naar Heemstede te ko men. (Applaus.) en Spr. constateerde dan met blijde voldoe ning, dat de Roomsche eenheid, die slechts korten tijd dreigde verbroken te worden, eenige dagen geleden weer i® geteekend en beklonken, nadat verstandige mannen ir j j ueK.iunB.ea, nauat versiancuge mannen tot waren 3Yi eeuw geleden. Haarlem werd overwonnen en Alkmaar bleef overwinnaar, doch beiden deden hun plicht. Ook thans zullen zij weer hun plicht doen. Vervolgens antwoordde spr. het programma van de bei de komende dagen, den eenen dag het ern stige gedeelte, den andere voor ontspanning Haarlem en Alkmaar zullen trachten al de zorgen van het afgeloopén jaar te doen ver geten op flie dagen. En als dan deze dagen weer voorbij zijn, hoopte spr. dat nog lang een aangename herinnering zal bewaard blij- Ik beschouw het thans aldus de heer Everard als een eere-functie voorzitter van uw vereeniging te zijn. Maar dan wil ik ook dank brengen aan de mannen met ge zond verstand, aan de katholieken van goe den wil, die de eenheid mede hebben be werkstelligd: als daar zijn de heeren v. Dam, v, d. Erf, Kapitein, v. d. Berg, Groenland, Floris, v. d. Eem en Otto, In het vervolg van zijn rede spoorde de voorzitter aan om alle lauwheid te laten varen; om met terijde stelling van vooroor- deelen en groepsbelangen -en van partijen, die zich het predicaat R.K. ten onrechte hebben toegeëigend, overtuigd te zijn van één grooten plicht: te stemmen op de lijst Op deze woorden, doorspekt met gees tigheden. volgde een luid applaus. In denzelfden trant antwoordde de heer i Mr, P. J- van Wijngaarden. Spr. zeide reeds i D v -c, t- - dikwijls welkom te zijn geheeten, doch zei- I va,n. de ,R'K,'. Staatspartij Er zullen er mis- den zoo warm als thans. Spr. haalde de schlen zl>n' die Mr' Romans met willen stem woorden van Da Costa uit diens gedenk schriften „Het is feest in Haarlem's wal" De menigte stroomt saam, bij 't fel trom petgeschal. Hiermede doelende op het concert van de H.O.V. op de Groote Markt waarbij duizen den toehoorders waren. Namens allen dankte spr, voor de harte lijke ontvangst door den Ring Haarlem Alkmaar, waarvan de herinnering nog lang in het geheugen zal blijven. Hierna bleven de leden der Broederschap nog lang bijeen. Aar. den heer W. Knikker, 2de dirigent der H. O. V". werd een bloemenkrans met de Haarlemsche kleuren aangeboden door den heer Th. C, L. Smit, secretaris der Broeder schap van Notarissen in Nederland, Hedenmorgen werd in het Concertgebouw de gewone jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden door de leden der Broeder schap van Notarissen in Nederland, Dc voorzitter, de heer Mr, P. J. van Wijn gaarden uit Rotterdam, stelde voor een telegram van verknochtheid te zenden aan H. M. de Koningin, hetgeen met applaus werd aangenomen. Met eenige hartelijke woorden werd de overledene ambtgenoot Fikkert herdacht. Medegedeeld werd. dat Mr. Canes door zware ongesteldheid ver hinderd was zijn prae-advies over de schuld vraag te verdedigen, hetgeen zal worden ge daan door den heer A. Bonga uit Amster dam. Vervolgens sprak de voorzitter eenige woorden tot de vergadering. Spr. noemde het een bewijs van gemeenschapszin, de jaarlijksche bijeenkomst. Steeds wordt een of ander wetenschappelijk onderwerp be handeld, een onderwerp, dat de practijk van zeer nabij raakt, zoodoende blijft men steeds goed op de hoogte. Meestal hebben de meeste menschen door overdrukke werk zaamheden geen tijd om overal mee op de hoogte be blijven. Zelfs zijn er velen, die het blad .der broederschap niet geheel kunnen lezen. Zeer te betreuren is dit evenwel, evenals de gewoonlijk slechte opkomst an de leden op de algemeene- en ringvergatie- ringen. Soms is men niét tevreden met de leiding, doch hoe kan het hoofdbestuur van alles op de hoogtè zijn indien het de '.eden niet ziet. Spr. liet uitkomen, dat men als lid van een vereeniging niet alleen rechten doch ook plichten hebben. men, om ziin optreden inzake de annexatie. Wat Mr. Bomans in dat opzicht heeft ge daan, heeft niets te maken met de groote zaak waar het nu om gaat. Immers, wij stemmen niet op de lijst van Mr. Bomans, maar wij stemmen op de lijst van de F*. K. Staatspartij! Dat is de groote plicht van al len en voofal van diegenen, die door hun propagande de verandering vpn het politiek advies" hebben bewerkstelligd. Zij weten nu wa' eendracht en propaganda vermogen. Nadat de voorzitterden toestand in Heemstede aldus had uiteengezet, betrad Pater Borromeus de Greeve het spreek gestoelte, om zijn talrijk auditorium met gloedvolle woorden en met klinkende voor. beelden op zijn plicht te wijzen en aan«>te sporen dien plicht ook te volbrengen,'/ In zijn inleiding merkte de gewijda/rede- naar op, dat den priesters door onze.fiegen standers wel eens verweten wordt, .dat zij zich op politiek terrein bewegen. Atóar zijn de priesters dan geen Nedèrlandsché Staats burgers meer en hebben zij niet Meer de zelfde rechten als alle andere vrij; Neder landers? Zij worden vervolgens ook wel ge noemd „de stokers van de HarWich"; wel aan, aldus spr., ik wil gaarne het vuurtje aanstoken voor het prachtige galjoen van onze Katholieke Staatspartij, straks de match te doen beginnen! Trouwens, het hoogste kcrkepj,ke gezag wil het en ten slotte is het pók wel een beetje het eigen lijfsbehoud, dat mij den katheder opjaagt, gehoord de uitlating van een communist, die na een gemoedelijk ge sprek openhartig verzekerde; ,,'t Is waar, als wij de baas worden, ben jij de eerste, die aan een lantaarnpaal bengelt!" Maar ik zal er toe medewerken, dat dezulken de leid sels van het bewind, hier niet in handen krijgen! en Het gaat bij den a.s. stembusstrijd om een hoogen inzet! In de eerste plaats voor het hoogste goed der volkeren: den vrede. De vredesgedachte sluit in zich de anti-oorlogsgedachte en de anti-revolutie gedache. Vanzelf volgt dus li'eruit. dat wij trouw moeten blijven aan de Christelijke gedachte in het Staatsbeleid. Overtuigd van de beteekenis van den vrede van de volkeren, staan wij daarin niet alleen. Maar wij willen eerlijk ver klaren: vrede is mooi, doch niet mogelijk, zoolang de heidensche gedachte van oog wen hebben opgericht! Nu begrijpt ge aldus ging de eerw. spr. verder waar het om gaat. En alle kleinere belangen vallen weg, want de heiligheid van het huwelijk is er mede gemoeid. Wij moe ten het Christelijk huwelijk beschermen, het sacrament des huwelijks bewaren en daar om ook vasthouden aan de Christelijke ge dachte in de samenleving, in het staatsbe stuur. Het gaat voorts straks ook om het hoog ste goed in het sociale leven. De sociale Vrede zal nimmer tot stand komen wanneer men het Katholieke element uit de sociale actie' weert. Wanneer men in den socialen strijd het godsdienstig element niet betracht dan verslechtert men den toestand, want et is geen zonde meer en niets bindt er meer, Zoo zal dan de hoogmoed van ieder individu den mensch weer wegjagen van de met moeit« verkregen plaats. De hartstocht van ieder mensch zal als een gevaarlijke bacchante met den trots der ongebondenheid alles wat mooi is in brand steken en verwoesten. Sociale arbeid zonder het godsdienstig element is het bouwen van een tooverpa- leis op z'n kop. Het gaat dan ten slotte ook om het hoog* sje goed van ieder individu; de ideale per- soons-ontwikkeling, opdat de mensch kan worden gelijk deSV Christen-menscli. De staat heeft in deze een dubbele tadk. n.l.: dat hij ons niet hindert, dat de maat schappij ons niet hindert en dat de per- soons-cultuur wordt vergemakkelijkt. Welnu, onze christelijke regeering heeft ons reeds den grooten schuit, ons eigen chris- telijk onderwijs gebracht. Zij vergemakke lijkt dus de persoonscultuur en zij hindert ons niet. Maar ook de maatschappij mag ons niet hinderen door theater, bioscoop en lectuur. Het is moeilijk en in hoeverre de regeering hiertegen kan ingaan in dit opzicht wil spr. zich niet als politicus aandienen. Doch hoe zou het wel niet gaan, wanneer de libe ralen de lakens gaan uitdeelen? Derhalve: een christelijke gedachte in de landsregeering om daartegen in te gaan. En op 1 Juli naar de stembus voor de R.-K. Staatspartij, om daar te bereiken wat in uw Roomsche harten woelt en tot uiting wil ko< men, Met jen voortreffelijke peroratie besloot de gewijde redenaar. Toen bet daverend applaus was verstomd, sprak de voorzitter hartelijke woorden van dank tot den eerwaarden spreker. Met „Aan u o Koning der Eeuwen" ein digde de schitterend geslaagde propaganda vergadering, welke o.m. werd bijgewoond door de geestelijkheid der parochie en den regent van het Seminarie. (gedeeltelijk ongecorrigeerd) 23 JUNI EERSTE KOERS LATERE KOERS I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2