UÏTË2M BRIEVEN UIT FRANKRIJK UIT DE PERS, Binnenlands ch Nieuws Suzanne Dupré. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweeds Blad Dinsdag 23 Juni 1925 De financieële politiek van Caillaux Vijandige berekeningen. De staking der Belgische metaalbewerkers tegen 1 Juli aangekondigd. De perswet in de Italiaaasche Kamer aangenomen. Te Londen is gis teren het tiende internationaal spoorwegcongres geopend. Onder de Radio-berichten: De meerderheid der Fransche socialisten heeft zich uitgesproken voor een breuk met de Regeering. De geruchten omtrent een oorlog tusschen China en Japan worden tegengesproken door het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken. Gem. buitenl. berichten. De Fransche regeering en de oppositie van links. Het duizendjarig bestaan van het Rijnland. De oorlog in Marokko. Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken. Het verdrag met België. FEUILLETON. De immigratie naar de V. S. De Chineesche beweging tegen de vreemdelingen. V/ - Tijdens onze afwezigheid van enkele we ken is er een geduchte verandering geko men in de verschillende meeningen over den tegenwoordigen minister van Financiën Cail laux. Het merkwaardige daarbij is, dat zij die eerst moord en brand schreeuwden over zijn her-verschijnen op het politieke tooneel, thans het stadium van „hij is nog zoo kwaad niet" al lang hebben doorgemaakt en hard op weg zijn hem een lauwerkrans te vlech ten. De reden van de ter rechterzijde groeien de tevredenheid is niet moeilijk te vinden, evenmin als de verbitterde teleurstelling in het socialistische kamp verwondering kan wekken. Caillaux wil niet aanstonds de financieele geneesheer zijn, die het mes diep in de won den zet, maar langs de lijnen van geleidelijk heid en met normale middelen het herstel van Frankrijks financiën bewerken. Zijn voorstellen, die op de allereerste plaats een absoluut sluitend maken der be grooting 1925 en een tijdig indienen van de begrooting 1926 inhouden, zijn meer naar rechts georienteerd en kunnen derhalve slechts matig de socialistische linkerzijde be hagen, die op een kapitaalheffing haar ver wachtingen had gebouwd. Caillaux wil van een dergelijken maatre gel in het geheel niets weten en stelt der halve de socialisten voor het moeilijke dil- ilemma hun beginsel prijs te geven of een 'breuk in het kartel voor te bereiden. De voorganger van Painlevé, Herriot, die het vrij droevig heeft afgelegd, is al evenmin goed te spreken. Op zich zelf is het reeds onaangenaam voor hem, Caillaux te hooren verklaren, dat de begrooting nog kloppend gemaakt moet worden, waar juist Herriot het zich als een eer toerekende, een sluitende balans te heb ben aangeboden. Een eer, waarvan practisc'n weinig overblijft. Maar ook het meer en meer verdwijnend democratisch karakter van het kabinet-Painlevé, waarop reeds Bri- ands aanwezigheid een sterker naar rechts zwenkend stempel had gedrukt, is weinig geschikt den burgemeester van Lyon over de erfgenamen van zijn desolate nalatenschap te doen juichen. Het is wel is waar niet juist, dat Herriot, gelijk sommigen beweren, het oogenblik ver beidt om openlijk zijn misnoegen ten op zichte van het kabinet-Painlevé uit te spre ken, maar de vroeger bestaande, wederzijd- sche sympathie is we! wat geluwd. Een nadere beschouwing van Caillaux fi nancieele plannen zal duidelijk doen inzien, dat zelfs, waar het verlangen bij hem voor- zit, het „Bloc des Gauches" ongeschonden tc houden, de mogelijkheid daartoe uiterst precair is. Dte minister van Financiën wenscht de uit gaven geheel te dekken door de gewone be lastingen, en heeft daartoe een verhooging geraamd, die van zijn voorganger met 3'A milliard francs te boven gaande. Streng zal worden opgetreden tegen be lastingontduiking, een van de hoofdoorzaken van de onvoldoende opbrengst. Opzettelijke uitvoer van kapitaal en geheimhouding om den fiscus om den tuin te leiden, zullen den schuldige zwaar te staan komen. Zonder de algemeene inkomstenbelasting te verzwaren, die reeds drukkend genoeg is, roeent Caillaux de baten er van op te kun nen voeren, door enkele klassen van perso nen, thans vrijwel onbelast, een verscherp ten aanslag thuis te sturen. Het zijn vooral de landbouwers, die hij op het oog heeft, en die steeds door zijn voor gangers zijn gespaard. Verhooging van de tabaksprijzen, in het bijzonder van de goedkoope soorten, wordt in het vooruitzicht gesteld en heeft een stormloop op meerdere sigarenwinkels in de afgeloopen weken tengevolge gehad, Accijnsverhooging van den alcohol vindt alleen tegenkanting bij de kroegjesbazen in het groot en in het klein; maar bij de be volking een gunstig oog. Men moet niet denken, dat Caillaux het hierbij zal laten en zich tevreden zal stellen met het in evenwicht brengen van de thans aanhangige en voor het volgend jaar spoedig in te dienen begrooting. Eerst als dat is bereikt, vangt zijn werke lijke arbeid aan. Eerst het vertrouwen der spaarzame Fran- sche burgers gewekt, die voor het meeren- deel in kapitaalheffing een dreigend spook beeld zagen, dat thans is vervaagd, komen de maatregelen op de proppen om de bin nen- en ook buitenlandsche schulden in vei liger banen te geleiden De binnenlandsche schuld bedraagt 280 milliard, waarvan 130 de grootste bezorgd heid wekt omdat deze niet is geconsolideerd en bestaat in paier op korten termijn. Dit laatste moet worden gewijzigd en daartoe zal zeker noodig zijn de Fransche munt te stabiliseeren en niet langer prijs te gever. aan schommelingen, die in den laatsten tijd weer zeer bedenkelijke vormen hebben aan genomen. Dat Caillaux een verdere inflatie tracht te keeren, hebben de getroffen maatregelen der laatste week ons bewezen, die, dank zij Regeeringsingrijpen, de verdere franc-daling hebben tegengehouden. Hij heeft daardoor de praatjes den kop in gedrukt, die hem een tegengestelde meening toeschreven. Zal Caillaux in staat blijken zijn hervor mingsplannen of liever zijn normale herstel ling van het evenwicht der begrooting tot stand te brengen en niet struikelen over hel verzet der socialisten in zijn eigen „bloc", die doortastender te werk willen gaan en. zeker voor sociale doeleinden geen inkrim ping van uitgaven zullen dulden, indien zij al ven een directe kapitaalheffing afzien? De noodzakelijkheid orde te scheppen in den heerschenden financieelen chaos, doet het verwachten en de stemming ter rechter zijde is dusdanig ten gunste van den minis ter van Financiën gekeerd, dat hem een meerderheid, zij het dan ook met hulp der oppositie, niet zal ontgaan. Inderdaad het kan verkeereri. Wie zou eenige maanden geleden hebben gedacht dat de wegens landverraad veroordeelde Cail laux genade zou vinden bij zijn vroegere te genstanders en alles behalve in de pas zou staan bij zijn bewonderaars ter linkerzijde. Ongetwijfeld heeft de oorlog in Marokko er veel toe bijgedragen verzoeningsgezind in het rechtsche kamp te werken en is althans de tijdelijke uitschakeling van een verscher ping van den godsdienststrijd een goede noot geworden voor het zittend kabinet. Men gevoelt dat eenheid onmisbaar is, om Frankrijk voor verdere ontgoochelingen te bewaren. En de communisten, die zich meer en meer in hun ware daglicht vertoonen, doen de meer behoudende elementen der linkerzijde eveneens inzien, dat samenwer king met uiterst links aan groote gevaren bloot stelt. De overeenstemming tusschen de socialis tische „Quotidien" en de communistische „Humanilé" op tal van punten, heeft veler oogen doen opengaan. Intusschen zal de rechterzijde goed doen, zich niet in slaap te laten sussen door de bevredigende maatre gelen van deze Regeering, waaronder het tot stand komen van een vrijheidspact met En geland allereerst wordt gerekend. Voorzichtigheid blijft geboden en zeker de katholieke actie dient ongewijzigd gehand haafd. Want principieel is het kabinet-Pain levé niet minder dan het kabinet-Herriot ge keerd tefien Rome. Men zij op zijn hoede een tijdelijke verdraagzaamheid niet voor 'n bliivenden toestand te houden. De Fransche katholieken zijn daartoe al tc zeer geneigd en reeds zijn de sporen daar van merkbaar. Het verleden heeft echter bewezen hoe laksheid op dit gebied zich steeds weder wreekt. En telkens weer denken we aan 't woord van Abbé Bergev. die ons met nadruk zeide: ..niets zou zoo bedenkeliik zijn dan het ka tholieke volk onnieuw in slaap te wiegen door een uiterlijken godsdienstvrede, die in de kern weinig verschilt van Herriots open bare godsdienst-bestrijding. De komst van Briand znu het opgelaaide vuur wel eens kunnen dooven." Briand is gekomen en de voorspelling be gint zich te voltrekken. Parijs, 16 Juni 1925. Mr. P. v. S. Dc „Standaard" schrijft; Onze tegenstanders zijn duchtig aan het rekenen. En ten aanzien van de drie Chris telijke partijen vermeien zij zich in het al maar aftrekken. Tot zij zich van te voren reeds in handen wrijven over de neder laag der rechterzijde. De R.-Kath. Partij, lus redeneert bijv. de Haagsche corr. van Je „Zutphensche Courant", daalt tot 29, misschien, gezien de ontevredenheid bij vele R.-K. ambtenaren, tol 28. De Anti-revolu- 'lionairen raken 'de twee zetels, door „groe- jeeringsbehendigheid" gewonnen kwijt. Ko men dus tot 14 of 13. Dit is al een verlies van 7 zetels en de rechtsche meerderheid is teruggebracht tot 52. Maar dan zijn er nóg de kleine partijtjes, die aan het knabbelen gaan. Van vrijzinnige en socialistische zijde is men voor haar zeer royaal in de verwachting. Men schuift haar gaarne heel wat toe, opdat toch maar de Rechterzijde in de minderheid raakt. Over wat dan geschiedt, breekt zich de genoemde corr. het hoofd niet. Als maar gebroken wordt, wat zoo hindert. De op bouw schijnt een onverschillige zaak. Het is goed voor ons, Antirevolutionairen, dat wij I op deze speculatieve berekeningen letten. Op dat er onder ons geen plaats zij voor valsche gerustheid. Laat er onder ons een arbeiden zijn tot den dag der stembus, alsof de tegenstander recht tot zijn becijfering had. Alleen dan zal men hem een flinke teleurstelling kunen bezorgen. Is het echter niet teekenend, dat men in het vrijzinnige kamp, waar volgens Mr Dresselhuys het gezond verstand den boven toon voert, zijn hoop stelt op het succes der vele kleine partijtjes, die naar het oordeel aller bevoegden, niet anders dan onder mijnend werken ten aanzien van een goed constitutioneel leven? Het oude verschijnsel herhaalt zich weer. Men laat zich drijven door den haat tegen Christelijke beginse len, en de Christelijke politiek. Ook al is men zelf nie' in staat iets tot den politie- ken opbouw te doen. Ons volk kan uit de berekeningen ter lin kerzijde zien, hoe gevaarlijk de actie voor de versplintering is; een actie die slechts deze booze vrucht kan hebben, dat het ver weer tegen de beginselen der revolutie ver zwakt en ons volk wordt overgegeven aan het woelen en werken van een machteloos liberalisme en een overmoedig radicalisme Bidden en werken wij van den morgen tot den avond, opdat zulk een ramp worde ge keerd. De Fransche regeering en de communisten. De aanval der Chineezen op het gezant schap te Parijs zal zeker door de regeering met vreugde worden aangegrepen als een argument in de bestrijding der communis tische actie, vooral ten aanzien van die in Marokko, die heden zal worden ingewijd door de aanvraag van opheffing der parle mentaire immuniteit van Doriot en Marty, van wie de regeering bewijzen zou hebben, dat zij met de Rifbewoners in contact staan. Een inval bij de Chinee- schen gezant te Parijs. Uit Parijs wordt gemeld, dat een honderd tal jeugdige Chineezen het legatatiegebouw te Parijs is binnengedrongen en den gezant dwongen verschillende geschriften te teeke nen. De politie kwam spoedig tusschen bei de. Een Chinees, die zich in de loge van den concierge bevond, werd gearresteerd en naar het politiebureau gebracht. Uit het voorloopig onderzoek bleek, dat het gebeurde door communisten op touw was gezet. Verschillende Franschen, die in betrekking staan met de Chineesche krin-*" gen worden gezocht. De papieren, die de gezant moest teeke nen, bevatten o.a. een brief aan Painlevé, met een reeks Chineesche eischen. Een an dere brief was gericht aan het Fransche volk, waarin de ontruiming van China door de vreemdelingen werd geëischt, verder was er nog een telegram met sympathiebetuigin gen voor de Chineesche beweging. De brutale, maar in zijn gevolgen nogal onschuldige aanslag der Chineesche commu nisten op hun gezant, schijnt veroorzaakt te zijn door verbod van een meeting, die ze eenige dagen geleden wilden houden, door den prefect van politie. Zij wilden tegen over hun landgenooten te Sjanghai bewijzen, dat zij het met hen eens zijn en zij kozen daarvoor dezen sensationeelen vorm. In de opschriften die zij achterlieten, komt vooral hun nationalistische stemming tot uiting, aangezien erin het vertrek geëischt wordt van de vreemdelingen in China en wordt op gekomen tegen het internationale kapitalis me, dat China exploiteert. Staking van Belgische metaalbewerkers. De „Soir" meldt uit Brussel, dat het bui tengewone metaalbewerkerscongres met al gemeene stemmen een motie heeft aange nomen, waarbij besloten wordt, dat de ar beiders van alle fabrieken, betrokken bij de loonsverlaging van 5 op 1 Juli in staking zullen gaan. De Labourpartij. Er is een beweging op touw gezet, uitgaan de van Glasgow, die de industrieele en poli tieke krachten van de Labourpartij onder controle van de vakvereenigingen wil ver eenigen. In een manifest van de ieidende vak- vereenigings-beambten van de Clyde wordt gezegd, dat de-ritrachten van Labour door veelvuldige wrijvingen en twisten worden ver zwakt, twisten over de vraag, welke vleugels der partij aan de beweging de overwinning zal bezorgen. Het internationaal spoor wegcongres te Londen. De Hertog van York heeft gisteren alhier de tiende zitting van het Internationaal Spoorwegcongres geopend, bij welke plech tigheid bijna duizend spoorwegambtenaren uit alle deelen van de wereld aanwezig zullen zijn. Op dit internationaal congres zijn 235 spoorwegbesturen vertegenwoordigd, wier spoorlijnen een gezamenlijke lengte van 293.500 mijlen hebben. Het is 30 jaar geleden, sinds zulk een groote bijeenkomst van spoor wegambtenaren in Engeland bijeenkwam. De afgevaardigden zullen deelnemen aan de viering van het honderdjarig bestaan van den spoorweg te Darlington, waar een eeuw ge leden de eerste Engelsche spoorlijn werd ge opend De werkzaamheden van het congres, dat meer dan veertien dagen duren zal, zullen den daarop volgenden dag aanvangen. Vacantie der Italiaansche Kamers. Mussolini deelde in de nachtzitting van de Kamer mede, dat de Kamer voor Decem ber niet meer zal worden bijeengeroepen. De perswet in de Italiaan sche Kamer aangenomen. De Kamer heeft in een nachtzitting, zonder debat, de perswet aangenomen. De consti- tutioneele oppositie nam geen deel aan£de stemming. De actie tegen de vreem delingen in China. De Japansche administrateur van het Hoe- koeai ziekenhuis is door een Chinees die on bekend is gebleven, doodgeschoten in de Europeesche wijk Sjamien, toen hij met 5.000 dollar bij zich het ziekenhuis verliet. De Japansche consul heeft om •politiebe scherming gevraagd voor de wijk Sjamien en een formeel protest ingediend, waarin hij zich alle rechten op schadevergoeding voor behoudt. Plaatselijke autoriteiten verklaren, dat deze moord in geen verband staat met de beweging tegen de vreemdelingen. De regeering heeft een reeks noodmaat regelen afgekondigd betreffende de censuur op telegrammen en brieven de controle der politie op gebouwen, vloeistoffen en le vensmiddelen. Rijst, koren, goud en zilver en banknoten mogen alleen na verkregen toestemming uitgevoerd worden. De stakers te Sjanghai hebben Zondag een aanval gedaan op koelies, die bezig waren in de haven kolen te laden in een Engelsch stoomschip. De Engelsche handelsagent, die tusschenbeide kwam, werd door de stakers gemolesteerd en in de rivier geworpen, waarin hij verdronk. De schulden der gealli eerden aan de V. S. Uit Washington wordt gemeld, dat men in ambtelijke kringen meent, dat Frankrijk in het begin van den herfst een commissie naar Amerika zal zenden om over de regeling van zijn schulden onderhandelingen te voe ren, en dat Tsjecho-Slowakije stappen zza doen om zijn schuld van 125 millioen dollar aan de regeering te regelen. Met Italië be ginnen de besprekingen a.s. Donderdag, en de Belgische commissie zal in Juli te Wash ington aankomen. De Amerikaansche schuld commissie zal voorstellen doen inzake den rentevoet en een moratorium voor de rente betaling, en eveneens overwegen, de betaling der schulden over een lange periode van ja ren te verdeelen. Elk voorstel tot een ver mindering der schuld zal worden afgewezen. De Belgische regeering heeft te Washing ton moeten verklaren, dat zij in principe de geheele door Amerika geëischte schuld er kent, voordat Washington zijn toestemming gegeven heeft tot de emissie der twee ter mijnen van het crediet van 100 millioen. DE MOORD UIT LIEFDE. Twee maal, in betrekkelijk korten tijd, heeft te Parijs een vrouw terechtgestaan, die een moord uit liefde had gepleegd. Eerst het Poolsche jonge meisje, Stanislawa Umins ka, die haar verloofde, een jongen dichter, doodschoot omdat hij wegens een onge neeslij ke ziekte ten doode was opgeschreven en zij zijn lijden mede op zijn eigen ver zoek wilde verkorten thans de 39-jarige Anna Levassor, die haar zieke zuster, even eens op verzoek, een kogel door het hoofd joeg om haar uit haar lijden te verlossen. Maar terwijl heel Parijs diep medelijden met de Poolsche toonde en haar proces dat tot vrijspraak leidde een mondaine vertooning was, is het geding tegen Anna Levassor een triestig schouwspel geweest, Men herinnert zich dat Anna Levassor met haar zuster Annaïs een schamel zolderka mertje ergens in het oude Parijs bewoonde Anna was naaister en verdiende de kost voor haar zuster, een ernstige tuberculose- lijderes, wier dagen waren geteld. Toen haar de huur van het kamertje werd opgezegd, omdat het hoesten der zieke de buren voor infectie bevreesd deed zijn en het tweetal dreigde op straat te zullen staan, schoot Anna de uitgeteerde Annaïs dood. Voor het zoo ver kwam had ze lang geaarzeld en de zieke had verschillende wenschen kenbaar ge maakt hoe zij wenschte te sterven. Na ge meenschappelijk overleg ging Annaïs in een fauteuil zitten en lostte Anna haar scho ten. Na het eerste riep de ongelukkige „?a n'y est pas," ook na het tweede en derde. Het vierde was pas raak. Daarna wilde Anna zich zelf dooden, doch het ge lukte haar niet. Twee uren duurde het relaas, dat de moor denares van het gebeurde voor de rechters gaf. Er werd haar ten laste gelegd, dat zij haar zuster geenszins uit liefde of medelijden had gedood, maar alleen om van een lastige en kostbare levensgezellin af te zijn. Zij ver dedigde zich zwak tegen deze beschuldiging, uitte bedreigingen tegen haar huisbaas en wekte den indruk geestelijk niet meer geheel normaal te zijn. Laat op den avond, na het hooren van tal van getuigen, werd Anna Levassor tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. HET CONFLICT BIJ DE PARIJSCHE BUSSEN EN TRAMS. De eigenaardige sabotage van het perso neel der Parijsche bussen en trams, waarvan wij melding hebben gemaakt, n.l. het stipt opvolgen van alle dienstregelen, hetwelk in de praktijk tot vertraging in den dienst leidt, duurt nog steeds voort en kost de maatschap pijen ongeveer 100.000 francs per dag. De chauffeurs nemen elke verontschuldiging voor een vertraging in den dienst te baat, ofschoon zij zich strikt aan de letter der re glementen houden. De Parijzenaars, die uitteraard groote on aangenaamheden ondervinden bij het lang zame verkeerstempo, hebben er iets op ge vonden om het obstructievoerende perso neel dwars te zitten. Zij aarzelen heel lang met betalen, latenden conducteur geruimen tijd wachten alvorens te betalen, en trach ten door deze tegenstaking de obstructie lust van het personeel te dooden ZUID-AFRIKAANSCHE BOEREN IN ENGELAND. Het stoomschip „Edinburgh" is gisteren morgen te 5ouinampton aangekomen met een gezelschap Zuid-Afrikaansche boeren, dat werd ontvangen door den burgemeester. De leider Kleynhuis de welkomstrede be antwoordend, zeide dat zij in Engeland kwa men als Zuid-Afrikaansche boeren, niet als Engelschen of Hollanders. Hij deelde voorts mede, dat zij voornemens zijn de reis uit te strekken tot Nederland, Denemarken en Ierland. DE DUITSCHE „ONBEKENDE" SOLDAAT." Melding wordt gemaakt van een bekend making van den burgemeester van Keulen, dat binnenkort in de Kathedraal het stoffe lijk overschot zal worden bijgezet van een onbekend soldaat. GRUWELIJKE TOESTANDEN IN DE BULGAARSCHE GEVANGENISSEN. In de „Vorw arts" komt een telegram voor uit Turijn, waarin wordt gemeld, dat een naar Bulgarije gezonden medewerker van de „Stampa," met ontduiking van de Bul- gaarsche censuur, langs omwegen ontzet tende bijzonderheden meedeelt over het woeden van de witte terreur. De gevangenen worden in de gevangenissen zonder meer neergeschoten en deze moorden worden dan achteraf goedgepraat met verhalen over z.g. opstanden. In Sofia bestaat een veemgericht van een twaalftal officieren, het z.g. „eskadron," die een losbandig leven leiden en zonder vorm van proces hun slachtoffers richtten. Een dezer officieren wordt door de openbare meening aangewezen als de moordenaar na den Duitschen journalist Herbst, die in de gevangenis met revolverschoten is afgemaakt! Het aantal in de laatste weken op deze wijze gedoode personen wordt volgens voor zichtige schatting gesteld op tweehonderd. Zelfs een ambtenaar van een der ministeries verklaarde den correspondent, dat de hui^ dige regeering Bulgarije onteert in de oogen van de geheele beschaafde wereld. DE PRINS VAN WALES. De Prins van Wales woonde te Pretoria etSj groot aantal plechtigheden bij. De stad waè Zaterdagavond schitterend geïllumineerd, terwijl een optocht werd gehouden. Later woonde de prins een feestmaal bij, waarbij de administrateur Kof mevr tegenwoordig was, die in een rede verklaarde de eigen schappen der voortrekkers, namelijk rijden, schieten en waarheid spreken in den prins te hebben herkend. De Prins sprak in zijn antwoord over de gelukkige ervaringen in Transvaal opgedaan, en zeide dat het geen beleefde gemeenplaats was, wanneer hij ver klaarde zijn best te zullen doen later naar Zuid-Afrika terug te keeren. De prins legde Zondagavond een krans op Kruger's graf. CROSS WORDS-PUZZLES IN STRIJD MET DE LOTERIJ-WET. Het departement van justitie te Sydne* heeft bepaald, dat Cross-word-prijsvragens in strijd zijn met de loterijwet en beschouwd zullen werden als „geluksspelen." Ofschoon dc officieele uitslag van het re ferendum der socialisten eerst gisteravond laat bekend kon zijn, staat deze practisch reeds thans vast. Gisterenmiddag deelden de socialistische Kamerleden in de cou loirs mede, dat uitgebracht waren 45 stem men op de moiie-Compère Morel, die een onmiddellijke breuk met het kartel wil, 35 op de motie-Renaudel, die bevredigende verklaringen van Painlevé wil vragen en heengaan indien deze niet afdoende zijn, en 15 op de motie-Au'riol, die in het kartel wil blijven. Er is dus een aanzienlijke meer derheid voor een breuk en deze is dan ook zonder twijfel te verwachten. Ondanks den tegenstand der regeerings- commissie is in het Saargebied het dui zendjarig bestaan van het Rijnland onder ontzaglijke deelneming der bevolking be gonnen. In de redevoeringen werd overal de trouw van het Saargebied aan het Duitsche staatsverband tot uitdrukking gebracht. In een langdurig onderhoud met maar schalk Lyautey heelt de Sultan mededee- ling gedaan van de door hem sedert zijn komst te Fez bij de stammen opgedane indrukken. Hij gaf uiting aan de hoop der inlandsche bevolking de militaire operaties spoedig geëindigd te zien met de betuiging van vertrouwen der Marokkanen in Frank rijk om den vrede te herstellen. Ten einde de provocatie van Abd el Krim te beantwoorden, die zijn intocht in Fez heeft aangekondigd op den Mohammedaan schen feestdag van 3 Juli a.s., heeft de Sul tan besloten dit feest zelf in Fez te leiden. De Fransche colonne, die benoorden Wez- zan opereert, heeft den vijand bijna geheel uit het gebied van Rhoenas verdreven. In de streek van Diebei Bocroes Saoed berok kenden de aan Fransche zijde strijdende stammen den vijand 15 dooden en 23 ge wonden. Naar het Centr. verneemt, zal het Derde In ternationale Congres voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken in 1926 te Am sterdam worden gehouden. Aan het einde van het Tweede Congres in 1913 te Weenen gehouden, werd met in stemming van de toenmalige Regeering en van het Gemeentebestuur op uitnoodiging van den Nederlandschcn afgevaardigde be sloten het congres in 1918 in Nederland en wel te Amsterdam te houden. De oorlog liet evenwel niet toe, aan het besluit uitvoering te geven, terwijl in 1923 de bezetting van het Rhurgebied dit be moeilijkte. De verbetering der internationale verhou dingen maakt het evenwel voor 1926 moge lijk. Het bestuur van den Kominklijken Natio- nalen Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij ongelukken „Het Oranje Kruis" is thans werkzaam aan de vorming van ver schillende comité's. Gevormd zullen worden een Nationaal Comité, een Comité van Organisatie, een Uitvoerend en een Eere-Comité. Reeds kan worden medegedeeld, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, zich overeenkomstig de in 1913 gegeven toezegging bereid verklaard heeft, als voorzitter het Congres te leiden, en dat de heeren dr. F. E. Posthuma, oud minister van Landbouw, Nijverheid en Han del en dr. N. M. Josephus Jitta, onder-voor zitter van bovengenoemden bond, zich bereid reid yerklaard hebben, zich als onder-voor zitters Zijne Koninklijke Hoogheid ter zijde te staan. Z. K. H. en beide genoemde heeren zijn bereid gevonden, zich aan het hoofd van de Comité's van voorbereiding te stellen. Naar het Vad. verneemt, zal de Memcrie van Antwoord op het Voorloopig verslag nopens het Verdrag met België nog niet kunnen uitkomen. Daargelaten, dat in de loopende zitting de behandeling van het wets-ontwerp niet meer te wachten is, moet het overleg met de betrokken mogendheden nog zijn beslag krijgen over den vorm, waarin de abrogatie xier collectieve verdra gen van 1839 zal geschieden. Dit overleg kon gedurende de Regee- ringscrisis in België geen voortgang heb ben. 53. „Maar voor die enkele maal zou het toch kunnen zijn. En u weet dus niets," zei don Alberto. „Ik rekende nog wel op u, om na dere bijzonderheden te vernemen. Zoo blijft er dan niets anders voor mij over, dan het antwoord op mijn telegram af te wachten." Hij deelde nu Suzanne mede, wat hij ge daan had. Het antwoord van den administrateur uit Rome kon nog denzelfden avond inkomen, maar uit Washington was het natuurlijk- on mogelijk iets te vernemen, vóórdat het schip daar was aangekomen Suzanne was eenige schreden verder ge gaan, en was toen weer blijven staan. Zij was aan een groote onrust ten prooi Hare wangen waren rood en in haar oogen stonden tranen. „Hoe bekoorlijk is zij nog altijd, dacht Alberto bij zich zeiven, en hij schiep er vermaak in, met haar te kunnen onderhan delen over dingen, die geen aanleiding tot vijandschap gaven, en waarin beiden evenveel belang stelden. Opeens richtte Suzanne het woord tol hem, op levendigen toon, en vroeg; „Don Alberto, wanneer men u bericht heeft, waar en wanneer donna Flavia zich heeft ingescheept, wat zult u dan doen?" „Wat ik dan zal doen?" „Ja zeker, wat zult u dan doen? Men kan haar daar in Amerika toch niet alleen laten in zulk een treurigen toestand. Iemand moet haar daar gaan opzoeken." „Dan zou mijn oom het moeten doen," zei don Alberto verlegen. „Maar gelooft u dan, oprecht gesproken, dat hij daarheen zal willen gaan?" „Neen," antwoordde Alberto. Suzanne's doordringend op hem gerichte oogen, dwongen hem, om tegen zijn gewoon te nu eens oprecht te zijn. „Maar wie zal dan daarheen moeten gaan?" vroeg Suzanne. Het was niet moeilijk te raden, waarheen Suzanne wilde. Zou het haar nu gelukken, hem naar haar wil te voegen? Eenmaal had hij al toegegeven, uit medelijden met Flavia, en om de eer van den familienaam te redden En dat zou toch wel voldoende zijn! Daar hij nog niet geantwoord had, her haalde Suzanne haar vraag. Alberto wendde de oogen af. Hij gevoelde, hoe doordringend een paar oogen op hem gericht waren. Langzaam voortwandelend hadden beiden het ijzeren hek van den tuin bereikt Suzanne had een gevoel, alsof Alberto haar door het geooende hek wilde ontsnap pen In haar verbeelding zag ze aL hii ziin hoed voor haar afnam en verdween. Wat- zou ze kunnen doen, om hem dat te beletten? Hij versn-lde al ziin schreden en ze 'had dus geen oogenblik te verliezen. Ze naderde hem dicht, en vroeg hem voor de derde maal: ,,Wie zal dan gaan? En op half vragenden, half bevelenden toon voegde ze erbij; „U zult daarheen gaan, don Alberto!" „Is er u dan zóóveel aan gelegen, mij te verwijderen?" vroeg bij. En op boosaardigen toon voegde hij erbij; „Dat noem ik, de gelegenheid bij de ho rens pakken." „U zijt zelf zoo vol van list en bereke ning, dat u zelfs niet meer in staat rijt, u voor te stellen, dat dit bij anderen niet het geval is," antwoordde Suzanne bedaard „Uwe gevoelens jegens mij gaven mij recht, u te wantrouwen, antwoordde Al berto honend. „Is het dan om mij te doen? Het is te doen om eene ongelukkige vrouw, die uw naam draagt, prins Gottifreddi, om eene nog jeug dige, bekoorlijke vrouw ponder voldoende ondervinding, die men onmogelijk aan haar lot kan overlaten. En wanneer u niet wilt gaan, dan zal ik gaan! Don Alberto lachte honend. Maar toch scheen hij zich niet erg op zijn gemak te gevoelen. „Ik zal gaan," herhaalde Suzanne. „Als het moet, zal ik gaan, maar ik zal u wml niet behoeven te zeggen, dat ik nmnoóvliik voor haar zal kunnen zijn, wat gij voor haar zoudt zijn. Ik ben maar een zwakke vrouw, evenals zij, maar tenminste zal zij dan niet geheel verlaten zijn." Don Alberto had geen gelegenheid meer, om haar te antwoorden, want op hetzelfde oogenblik kwam Arabella op beiden toege- loopen. „Mama wacht op ons, om met haar naar de stad te gaan," zoo zei ze. „Gaat u ook mede, don Alberto?" „Ik dank u, miss Fane. Het spijt mij zeer, dat het mij onmogelijk is. Ik moet met de stoomboot terug." En na beide jonge meisjes eerbiedig ge groet te hebben, ging hij het hek uit, en richtte zijn schreden naar de kade. De met Arabella doorgebrachte maanden hadden den gunstigsten invloed op Suzanne gehad. Het buitenleven, de frissche lucht van het Noorden, hadden hare zenuwen gesterkt Maar al zag ze het leed en de ellende van hare beschermelingen, die ze te Rome had achtergelaten, niet meer, toch had ze hen niet vergeten, maar het leed, dat men niet met eigen oogen ziet, maakt een minder die pen indruk Haar gemoed was langzamerhand tot rust gekomen Ze dacht minder dikwijls aan don Alberto Gottifreddi, en ook de herinnering aan de buitengewone koelheid, die de heer de Roquépine haar vóór zijn vertrek uit Rome rfotoonJ had. deed haar minder piin* Maar de ontmoeting met don Alberto in hotel Beau Rivage, was voldoende geweest cm hare gemoedsrust weer te verstoren, en al hare wonden weer te openen. Nu zat ze weer op het terras van de klei ne woning, die ze met Arabella te Vevey had gehuurd, en treurig richtte ze hare oogen op het heerlijk natuurtafereel, dat weinige dagen te voren haar met zooveel bewondering had vervuld. Dc betoovering was verdwenen, en de na tuur had voor haar alle bekoring verloren. Het huis, dat beide vriendinnen bewoon den, was schilderachtig gelegen in een klei nen inham van het meer. Aan beide zijden versperden de boomen van de tuinen het uitzicht op muren en huizen. Men had zich kunnen verbeelden, zich aan het uiteinde der wereld te bevinden, ver van alle woningen der menschen. Op dat terras, dicht aan den oever van het meer, brachten Arabella en Suzanne een groot gedeelte van den dag door, vooral Suzanne, omdat Arabella te Vevey eenige vriendinnen had aangetroffen, in wier gezel schap ze dikwijls uitstapjes in het gebergte maakte. En dezen dag was ze weer afwezig. Werktuigelijk hield Suzanne zich bezig met haar borduurwerk. Ze dacht aan Flavia, en angstig wachtte ze op een bericht van haar. Het was ondenkbaar, dat don Alberto haar met opzet het antwoord uit Ro»- xou verbariSen houden. Dat antwoord moest nu al zijn aange komen. Maar, wanneer hij nu eens om baar tl straffen voor den raad. dien ze hem gegever had, om naar Amerika te vertrekken, ziel stil hield? Neen, dat kon ze toch moeilijk gelooven. Don Alberto had wel een ruim geweten, cn een slappe moraal, maar zóó kleingeestig boosaardig zou hij toch wel niet zijn. Ze trachtte hem te verdedigen tegen de vermoedens, die bij haar opkwamen, maar toch bleef ze onrustig. Maar nog een nieuwe donkere wolk had zich aan haar horizont vertoond: de nabij-, heid van de familie de Roquépine Zouden zij zich hun vroegere vriend schapsbetrekkingen nog herinneren? En zouden zij die willen hernieuwen? Suzanne was er van overtuigd, dat de vader van Marie Thérèse dat trachtte te verhinderen, en die gedachte drukte haar terneer, omdat de reden van de verandering in de houding van den beminnelijken en be leefden Franschman haar maar al te duide lijk was. Ze kon het wel raden, dat hij hare, houding tegenover don Alberto Gottifreddi dubbelzinnig had gevonden. En het was haar niet mogelijk hem een verklaring van den toestand te geven. Wordt vervolgd. De Commissaris voor de immigratie dei", V. S., Curran.-is een actie begonnen om alle lste en 2de klas-passagiers evenals de 3e klas-passagiers, die in Amerika immigreeren, op Ellis Island te doen onderzoeken. Alleen bezoekers, die slechts korten tijd in de V. S., verblijven zouden van dezen dwang worden' vrijgesteld. Uit Sjanghai werd gisteren gemeld, dat het gerucht verspreid was, dat Japan aan China den oorlog had verklaard wegens den moord op een Japanner te Kanton. Groote men- schenmenigten wendden zich tot de tele- graafagentschappen, de banken en zaken om het bericht te controleeren, maar er konden geen ter zake dienende inlichtingen worden gegeven. Intusschen verklaart het Britsche ministe rie van buitenlandsche zaken, dat het be-* richt onjuist is. De staking in Hongkong breidt zich uit, maar er zijn voldoende buitenlandsche vrij willigers om de noodzakelijke diensten in' stand te houden. Geheime genootschappen, die door Kanton met geld gesteund worden, terroriseeren de inheemscbe bevolking. De gouverneur van Hongkong, wiens ambtstijd om was, zou naar zijn vaderland terugkeeren, maar heeft besloten aan te bli>> ven. Hij verklaarde dreigend, dat degenen, die de schuld droegen, van dit aanblijven, de onaangename gevolgen daarvan zouden on dervinden. De vereeniging van Chineesche studeeren den in Nederland, Tsjoeng Hwa Hoei zond als sympathiebetuiging met de nationale be weging in China, aan de Kamers van Koop handel te Sjanghai, een telegram, inhouden de het verzoek om aan eenige Chineesche studenten- en arbeidersorganisaties mede te deelen, dat Tsjoeng Hwa Hoei volledige sympathie aan den dag legt met den strijd in China voor vrijheid en recht. Tevens werd een gift toegezegd. Het ligt in dc bedoeling van de vereeni ging om. zoolang de beweging in China duurt deze met periodieke giften te steunen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5