miGD De kanalisatie van West- Friesland. W erkloosheidsraad. De Chineesche beweging, Verhooging der belastingen in de prov. Utrecht. De Koninklijke Familie in Zwitserland. De zomerreis van den gewezen Keizer. LUCHTVERKEER. De jacht naar wereldrecords. KERK EN SCHOOL. Doctor .J N. M. Bruning. Processie van Eerherstel naar het Amsterdamsche Veld. Belangrijke schenking. Voorbereiding eener nieuwe Noordpool-exped itie. KUNST EN KENNIS. De werken van Jos. Alb. Alberdingk Thijm, verzameld en gerangschikt door Dr. J. F. M. Sterck. De Koninklijke Familie voor kunst, techniek en ambacht te 's-Hertogenbosch. Drie oplichters aangehouden. „Janus, zet jij je plakkie op je kop". Bij het zwemmen verdronken. Een treurig geval. De nasleep eener beroovin'g. Jongen vermist. Noodlottige val. Overreden en gedood. Inbraak in een kantoor. Een noodlanding. Door een stier getrapt. Auto in een etalage. Een autobus vernield. Weeën van de Haagsche schildersstaking. KERKNIEUWS. MARKTNIEUWS. De Kamer van Koophandel van W.- Friesland vergaderde Zaterdag 1.1. te Hoorn Sen verklaarde zich, na uitvoerige besprekin gen uit een financieel, economisch en scheep vaartkundig oogpunt voor de uitvoering van het kanaal, zooals dit is geprojecteerd door de Commissie-Van Aalst. De kamer verklaarde Z:ch bovendien opnieuw voor een rechtstreeksche verbinding tusschen Hoorn en Purmerend. De Nationale Werkloosheidsraad houdt Op Zaterdag 4 Juli zijn jaarlij ksche verga dering om half elf in het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid te 's Graven- hage. De vereenif iag van Chineesche studeeren- fen in Nederland, Chung Hwa Hui zond, haar het Vad. verneemt, als sympathie betuiging met de nationale beweging in China, aan de Kamers van Koophandel te Sjanghai een telegram, inhoudende het ver zoek om aan eenige Chineesche studenten- en arbeidersorganisaties mede te deelen, dat Chung Hwa Hui volledige sympathie aan den dag legt met den strijd in China voor vrijheid en recht. Tevens werd een gift toegezegd. Het ligt in de bedoeling van de vereeniging om, zoolang- de beweging in iChina duurt, deze met periodieke giften te 'steunen. De begrooting voor 1926 in de prov. Utrecht, wijst voor uitgaven en inkomsten een bedrag aan van f 10.522.344.20, zonder batig saldo. Ged. Staten zijn er niet in geslaagd het budget voor 1926 anders dan door verhoo ging met één opcent op alle belastingen slui tend te maken. Deze verhooging is een gevolg van de voordracht, betreffende de verbetering van wegen in dit gewest, tot een bedrag van f 100.000. Over 1926 zullen nu 21 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor gebouwde en ongebouwde eigendommen worden ge heven, verder 21 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting en 3 opcenten op de hoofdsom der vermogens- en inkomsten belasting. I w Een mislukte autotocht naar Genève. Naar de Tel. uit Genève verneemt, had de Kon. Familie het voornemen Zondag morgen per auto van Chamonix naar Ge nève te komen om de godsdienstoefening in Victoria-Hall, waar de predikant Frank Thomas sprak, bij te wonen. In de Victoria- Hall waren dezelfde plaatsen gereserveerd, als die waar de Koninklijke gasten zaten tij dens het laatste verblijf van H.M. en den Prins te Genève en een in het oranje gekleed meisje zorgde er voor, dat de plaatsen niet door anderen bezet werden. Toen de godsdienstoefening reeds begon nen was, ontving de predikant een mede- deeling, dat de auto, waarin de Koningin en de Prins gezeten waren, een panne had ge had en waar zij daardoor niet meer tijdig in Genève konden zijn, werd van de reis ver der afgezien. Prinses Juliana, die reeds even acht uur te Genève was aangekomen, heeft waarschijnlijk de godsdienstoefening in de Victoria-Hall bijgewoond. Zij heeft echter niet op de voor de Koninklijke gasten ge- reserv er ie plaatsen gezeten en is daardoor geheel onopgemerkt gebleven. In het slot gebed zinspeelde de predikant op de aan wezigheid van vertegenwoordigers van vreem de naties. De Prinses en de beide hofdames die haar vergezelden keerden Zondagavond per auto naar Chamonix terug. Het Berlijnsche blad Montagmorgen pu bliceert een sensationeel schrijven uit Ne derland, getiteld „de zomerreis van Wilhelm II", waarin de berichtgever beweert, dat de jewezen keizer op het laatste oogenblik zijn reis naar Noordwijk heeft afbesteld. De schrijver verzekert dat de Nederlandsche regeering, die tegenover de Entente de ver plichting op zich heeft genomen den keizer goed te bewaken, duidelijk haar meening te kennen heeft gegeven en de politie de uit drukkelijke opdracht heeft gegeven haar op merkzaamheid te verscherpen. Toch meent de correspondent van de Montagmorgen te kunnen verzekéren, dat de opvatting die in Nederlandsche regeerings- kringen bestaat, zeer gewijzigd is, nadat gebleken is dat de nieuwe rijkspresident ge- aeel correct handelt en dat hij zelfs na het aanvaarden van zijn functie alle betrekkin gen met Doorn geheel heeft afgebroken. Men meent in Nederlandsche regeerings- tringen, dat de Duitsche republiek sterk is en dat monarchistische avonturen'onmoge lijk kunnen worden verwacht. Daarom heeft ie Nederlandsche regeering er ook geen be twaar in gezien den keizer toe te staan tij- lelijk van standplaats te veranderen. Tot lie:toe werd over elk verzoek van den kei ter om Doorn te mogen verlaten op beleef- le, maar besliste wijze afwijzend beschikt, naar thans schijnt men rekening te willen houden met de ernstige zwaarmoedigheid, .vaaraan de keizer sinds geruimen tijd lijdt :n daarom heeft men hem de toestemming 'erleend een paar maanden in een badplaats Joor te gaan brengen. Op het laatste oogenblik heeft Wilhelm II echter besloten niet naar Noordwijk te gaan. De echtgenoote van den gewezen keizer tal zich naar Homburg begeven. Er is vooral in de laatste maanden een stre den merkbaar onder de groote vliegtuigbou wers om beslag te leggen op één of meer wereldrecords. Het is een streven, dat niet al leen de luchtvaart kenmerkt, maar dat men ook heeft kunnen constateeren in de ont wikkelingsgeschiedenis van den automobiel en het motorrijwiel. Evenals bij deze mo derne verkeersmiddelen de constructeur, die eenige records op zijn naam wer.scht te brengen, speciale machines daarvoor bouwt, zoo leggen ook meerdere vliegtuigbouwers zich thans toe op de vervaardiging van specia le vliegtuigen, waarmede zij aanvallen v/er.- schen te doen op de wereldrecords. Men is licht geneigd om eenig verband te zoeken tusschen de pogingen der automobiel constructeurs en der vliegtuigbouwers. Het is een algemeen erkend feit, dat de groote auto mobielfabrieken. die aan races en reqords- wedstrijden deelnamen, enorme sommen daarvoor hebben uitgegeven, omdat de speci aal gebouwde machines slechts in weinig opzicht verwant waren aan of geleken op de door deze gfabrieken gebouwde serie-wagens en dus de vervaardiging der wedstrijd wagens een geheel aparte en sommen ver slindende fabricatie eischte. Toch hebben die fabrieken wijze lessen getrokken uit de ervaringen bi) en uit de races opgedaan, ervaringen, welke haar bij de vervaardiging der serie-wagens weer ten goede kwamen. Een ander geval is dit echter met den vlieg- machinebouw. De speciale machine, gebouwd om recordvluchten te maken of aan wedstrij den deel te nemen, heeft geen of wginig prac- tische beteekenis. Daarvoor is er een te groot verschil tusschen de constructie van de nor male seriemachine en het recordvliegtuig. De eerste is ontworpen en gebouwd om in series aan de markt te komen en een langen staat van dienst te bereiken de andere moet aan speciale eischen voldoen voor een zeer spe ciaal geval, in casu de verbetering van een record. Natuurlijk zal ook de vliegtuigbouwer wijze lessen kunnen trekken uit de „perfor mances" van zulk een speciale machine, maar toch nooit in dezelfde mate als in de automo bielconstructie het geval is. Het zou ons te ver voeren hierover nader uit te weiden, volstaan zij daarom met er op te wijzen, dat de constructievorm van een race-auto niet zoo ingrijpend verschilt van een in serie vervaardigden wagen, terwijl daarentegen het normale vliegtuigtype wei nig overeenkomst zal vertoonen met de speciale recordmachine. De laatste toch, geheel op snelheid gebouwd, zal zoodanig geconstrueerd zijn, dat de vliegsnelheid en de landingssnelheid weinig van elkaar ver schillen. Wat dat zeggen wil is duidelijk. Het landen met zulk een machine wordt 'n gevaarlijk experiment, er zal een speciaal daarvoor uitgezocht landingsterrein noodig zijn. De motor moet voor dat doel extra ge- truqueerd worden, de compressie zal zóó hoog worden opgevoerd, dat er van eenige practische waarde geen sprake meer zal kunnen zijh, in de meeste gevallen liggen deze motoren dan ook spoedig, wat men in den vakterm gelieft te noemen, „in de poeder." In de Tel. wordt er op gewezen, dat, als men de lijst van bestaande wereldrecords nagaat, daaruit eerst ten duidelijkste blijkt hoe de meeste records zijn gemaakt op spe ciale machines, welke behalve dan dat zij een record op haar naam brachten, verder voor de luchtvaart zelf van geen of zeer weinig beteekenis zijn geweest. Wij behoe ven daartoe slechts te wijzen op het snelheids wereldrecord met 448 K.M, door den Fransch man Bonnet op een Bernard vliegtuig, be staande uit een romp met twee minuscule vleugeltjes en het wereld-hoogterecord van Callizo, gemaakt niet een specialen com pressor op den motor. Van veel meer prac tische waarde zijn daarentegen de enkele, in de lange lijst slechts weinige, wereld records, welke door gewone seriemachines zijn gemaakt, zooals de vlucht ParijsBor deauxParijs door Bounsoutrot op een Far- man, een gewone standaard verkeersmachine, de wereldsnelheidsrecords over 200 en 500 K.M. van de Koolhoven F. K. 31, een stan daard militaire machine, en de records van Lesch op het Rohrbach watervliegtuig en welker verbetering men thans in verschil lende landen tracht te verkrijgen met speciale machines. Het ware te wenschen, zulks in verband met de normale ontwikkeling van de luchtvaart, dat er ten opzichte van wereld records een onderscheid werd gemaakt tus schen die, welke door speciale machines zijh gemaakt en die, welke met gewone serie toestellen zijn gemaakt. EEN KATHOLIEKE UNIVERSITEITSDAG. Op indrukwekkende wijze hebben de Nederlandsche katholieken gehoor gegeven aan de roepstem hunner bisschoppen, toen die tot hen kwam om hunne medewerking te verkrijgen voor de stichting eener eigen universiteit. Die groote en treffende bereid willigheid heeft bij hare hoogleeraren gedreven als het ware door een gevoel van erkentelijkheid de gedachte doen ontstaan, hunnerzijds en op hunne wijze iets van hunne kennis en hunne wetenschap aan het Katho lieke volk mede te deelen. Het zou zijn als een wisselwerking. Eene Hoogeschool het Hollandsche woord klinkt toch juist zoo goed als het aan het Latijn ontleende universiteit is een kweekplaats van kennis, beschaving en ont wikkeling. Zij stelt een aantal mannen van bijzondere begaafdheid in staat zich, niet belemmerd door stoffelijke zorgen, geheel te wijden aan de wetenschap en aldus een middelpunt te worden een zon_ is het oude beeld tot verspreiding van de vruch ten hunner wetenschap onder geheell het volk. Zoo is ook de katholieke Hoogeschool bedoeld. De hoogleeraren vormen hunne studenten, hunne kweekelingen, welke dit onderricht later in het volle leven hébben uit te dragen, en het geleerde te doen strekken tot nut, opleiding en ontwikkeling van den medemensch. Onze hoogleeraren echter zijn bezield met het verlangen dien weldoenden invloed nog tot breeder kringen te doen ingaan, om in nauwere en nadere aanraking te komen met de breede lagen van ons katholieke volk, dat op zoo ondubbelzinnige wijze heeft getoond, het bezit eener eigen Hoogeschool op zoo .bijzonderen prijs te stellen. Dit leidde er den Rector Magnificus toe zich in verbinding te stellen met het Cen traal Comité der St. Radboudstichting, dat gevormd wordt door de voorzitters harer diocesane comité's, hoe deze schoone ge dachte zou kunnen worden verwezenlijkt. Met instemming van het bestuur der stich ting vergaderde een dezer dagen het Centraal Comité met den Rector Magnificus en meer dere hoogleeraren voor een nader overleg. Zij allen verklaarden zich tot deelneming bereid en wilden gaarne een aantal spreekbeurten vervullen. Als vrucht van het overleg kan worden vast gesteld dat in de weken tusschen 27 Septem ber en 11 October in alle diocesen en op meer dere plaatsen een Universiteits - dag zal worden gehouden. Op dien dag zal er een groote bijeenkomst plaats hebben, waarop een der hoogleeraren van Nijmegen, van voornaam ideëel standpunt en op be vattelijke wijze, eene rede zal houden over een onderwerp van wetenschap, geloofs- verdediging, letterkunde of geschiedenis, ten einde op die wijzen nader met onze katholieken kennis te maken en hen daardoor te toonen hoe groot een voorrecht het is dat zij een eigen Hoogeschool hebben ge sticht. De leden van het Centraal Comité zullen spoedig in eigen kring de nadere uitvoering in hun diocees of. diocesane afdeeling be spreken, alsmede de plaatsen vaststellen, waar de vergaderingen zullen worden ge houden. De Zeereerw. Heer J. N. M. Bruning, Apost. Missionaris van het Patriarchaat Je ruzalem, geboortig uit Soest, studeert aan 3e Umversïïeït 3ér Propaganda Tite te Ro me tot doctor in de Theologie. Zondag j.l. heeft uit Veendam een processie van Eerherstel plaats gehad naar het Amster damsche Veld, de plaats waar de bekende gruwelijke heiligschennis geschied is. De processie bestond uit 7 auto-bussen met een gezelschap van 88 parochianen van O. L. Vr. Hemelvaart uit Veendam. Het waren mannen vrouwen en kinderen, een 10-tal leden van het zangkoor der kerk, benevens het volledig kerk- en armbestuur. De geestelijke leider der parochie, de Zeer- eerwaarde heer pastoor H. Geling en de Wel- eerw. heer J. Beutener, wien het spontaan initiatief hunner parochianen tot een processie van eerherstel naar het Amsterdamsche veld een bijzondere verheugenis was geweest, ont braken natuurlijk niet. Reeds te 9 uur was men uit Veendam ver trokken, nadat de meesten van het gezelschap reeds vroeg daar ter plaatse zelf ter kerke waren geweest en tot de H. Tafel waren ge naderd. Onmiddellijk na aankomst te Amsterdam sche Veld, ving kapelaan Beutener de plech tige Hoogmis aan Na de Hoogmis sprak pastoor Veltman de processiegangers, die in het naast de kerk gelegen patronaatsgebouw gekomen waren toe. Omstreeks half 3 uur had een plechtig Lof plaats, gecelebreerd door pastoor Geling van. Veendam. Het kerkje kon alle geloovigen, die in grooten getale wa ren opgekomen, niet bevatten. Vervolgens zou nog de huldiging der beide vinders van het Tabernakel plaats hebben, waarvan wij het volgende relaas aan de „Msb." ontleenen Pastoor Veltman klom boven op een stoel, zoodat hij de menigte overschouwde en deed de vinders Wubbels en Ten Velde naderbij komen. ZEerw. herinnerde nog eens aan de ge beurtenissen, welke hadden plaats gehad, vporal aan den Zondag van 10 Mei, waarop het tabernakel in plechtige processie werd te ruggevoerd, welke dag onvergetelijk zal blij ven in de Eucharistische geschiedenis van Nederland. De twee jongemannen waren de gelukkige vinders van het tabernakel. Eén hunner is uit ctaze 'parochie, de andere uit die van Zwarte- meer. Waarschijnlijk heeft God het in Zijn Voor zienigheid het aldus beschikt om op bijzonde re wijze in die twee parochies de devotie tot het H, Sacrament aan te moedigen. Er rees aanstonds een plan om die twee jongens een blijk van herinnering aan te bie den. Een schooner blijk van herinnering dan ik heden in staat ben te overhandigen, konden zij zeker niet ontvangen. In Rome werd namelijk de zegen van den Opperherder voor hen aangevraagd, welke dezen goedgunstig verleende. Pastoor Veltman overhandigde daarna Wubbels en Ten Velde, in keurigen lijst ge houden, den fraai in goud en rood uitgevoer- den pauselijken zefen met de beeltenis van Zijne Heiligheid versierd. Na deze geestelijke gave, zeide pastoor Veltman verder, in de gelegenheid te zijn om namens „De Maasbode" en een paar vrien den van de krant, aan de beide vinders een stoffelijke herinnering te kunnen aanbieden, bestaande uit een gouden horloge met in scriptie „Ter herinnering aan de vinding van het heilig Tabernakel. Amsterdamsche Veld, 10 Mei 1925." Nadat den beiden vinders nog een album was aangeboden, waarin de voornaamste foto's op het egbeuren betrekking hebbend, besloot pastoor Veltman met den hartelijken wensch te uiten, dat, nadat zij de werktuigen hadden mogen zijn om het kostbaarste dat de Katho lieken hebben, terug te vinden, zij zich mo gen beijveren, om hun geheele verdere leven voorbeelden van godsvrucht tot het H. Sa crament te blijven. Een dankwoord aan de geestelijkheid en de parochianen van Veei. dam besloot de plech tigheid. Ver'crer kan gewezen worden op 3e bij zonder gunstige ligging van 's-Hertogen- bosch. Niet minder dan 5 spoorlijnen voe ren erheen, zoodat velen uit den verren omtrek met weinig kosten en moeite van het onderwijs kunnen profiteeren. De nieuwe cursus begint 1 Sepember. De Hoofdplaats van Noordbrabant met zijn prachtige St. Jan zal vooral voor R.K. Jongelieden die opleiding wenschen in Kunst, Techniek of Ambacht een bij uitstek geschikte verblijfplaats blijken te zijn. Mevrouw de weduwe professor dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom-Lamme, te 's-Gra- venha, heeft aan de bibliotheek der Rijks universiteit te Leiden een belangrijk ge schenk van boekwerken gedaan waarvan in het bijzonder genoemd moeten worden de standaardwerken van O. Ch. Marsh, profes sor der Yale Universiteit in den Staat New- York, over de Dinosaurus en aanverwante fossiele diersoorten, aangetroffen in Noord- Amerika, De regeering heeft met erkentelijkheid Van deze waardevolle schenking kennis geno men. Aan de schenkster is hiervoor de dank der regeering betuigd. De premier van Noorwegen, de president van het storting en vele vooraanstaande Noorsche autoriteiten publiceerden Maan dagmorgen in de bladen een oproep aan het Noorsche volk om een Roald-Amundsenfonds bijeen te brengen, teneinde het Noordpool- onderzoek te bevorderen. De start voor de terugvlucht naar Norwe gen van Amundsen en zijn gezellen kan ieder oogenblik verwacht worden. „Ars Catholica" (Joh. L. van. Lith) te Leiden, deelt ons mede, dat nog in de eerste helft van dit jaar voorloopig twee deelen van de werken van Alb. llvym ter perse zullen gaan. Het eerste zal als vervolg op reeds vroeger uitgegeven deelen verschijnen. Deel IX Met Overzicht en toelichting van Dr. Sterck. Hierin worden opgenomen. Verspreide verhalen. IV. Gedenkschriften van Jan Sinkel de Jonge. Eenige Hol landsche Vrouwen der XVIIIe eeuw. Joan Nanning. Mejuffrouw Leclerc. Het Amsterdamsche Kuipersgild. Vervolgens zal uitkomen: Deel I, waarin een gedeelte van den rij ken schat zijner gedichten geplaatst zal worden. I Deel I, Ingeleid door Dr. Sterck. Ge dichten. Bij het Borstbeeld van Bildcrdijk. Ermingard van Voorne. De Geboor te der Kunst. De klok van Delft. Huibert de Smid. Beatrijs. De Dronk van S. Geerte. De Christen Kunst. Het Voorgeborchte. Willem van Oranje. Deel I zal worden voorafgegaan door een uitvoerige biographie van Alberdingk Thijm. Het gemeentebestuur van 's-Hertogen bosch heeft in 1917 besloten tot reorgani satie van het vakonderwijs aldaar en tot stichting van een middelbare technische school. Reeds in 1812 werd door Mr. A. G. Verheyen, Maire van 's-Hertogenbosch .ge sticht de „Academie Imperiale et Royale de Peinture, Sculpture et Architecture", de latere „Koninklijke school voor Nuttige en Beeldende kunsten". Vanaf 1918 bestaat nu de gereorgani seerde inrichting onder den naam van Koninklijke school voor Kunst, Techniek en Ambacht en wordt er zoowel middelbaar als lager nijverheidsonderwijs gegeven. Hdt is juist deze combinatie, die de ,s-Hertogen- bossche school tot een bijzondere inrichting maakt. Beide afdeelingen oefenen op elkaar een wisselwerking uit, waarvan de resulta ten aan het onderwijs ten goede komen. Het middelbaar nijverheidsonderwijs heeft thans afdeelingen voor teckenen en kunstnijverheid, burgerlijke bouwkunde, werktuigbouwkunde en electrotechniek. De eerstgenoemde afdeeling is de eigenlijke voortzetting van de in 1812 gestichte Aca demie en al is de opleiding thans op de eerste plaats gericht op de vorming van teekenaars en kunstnijveren, na het vol gen der gewone 3 jarigen-cursus is er ruimschoots gelegenheid om aan dezelfde school zich te bekwamen voor een akte tot het geven van tcekenonderwijs of te stu- deeren voor kunstschilder of beeldhouwer. Vanaf 1918 wordt het onderwijs gegeven in provisorische lokalen. Sedert enkele maanden is echter een gebouwencomplex in wording, zoodat binnen korten tijd 's-Hertogenbosch in het bezit zal zijn van een uitstekende inrichting voor Kuns.' «n Technisch onderwijs. De ongestempelde Wabash-aandeelen. De centrale recherche te Rotterdam heeft daar aangehouden den 28-jarigen H. J. de B., den 37-jarigen S. H. N. en den 43- jarigen J. de W. Dit drietal dat reeds ge- ruimen tijd verdacht werd, zich aan oplich tingen van allerlei aard schuldig te maken, deed zich voor als stuurlui ter koopvaardij. Bij bankinstellingen vertelden zij, dat hun schip verkocht was en dat zij betaald waren met effecten, de meeste aandeelen in Wa bash Railway. Deze aandeelen boden zij ter verzilvering aan. Later bleek dat de stukken waardeloos waren. Een gedeelte der Wabas' aandeelen is namelijk eenigen tijd geleden afgestempeld. De niet gestempelde aandee len, die door de aangehoudenen werden aan geboden, hebben geen waarde meer. Verschillende bankinstellingen door het geheele land en ook in België, zijn het slacht offer van deze oplichters geworden. De politie waarschuwt nadrukkelijk tegen het in betaling nemen der ongestempelde Wabash-aandeelen. 't Gebeurde de Tel. vertelt het in een landelijk dorpje, dat een candidaat van Braat's partij een gehoor van zoo omstreeks dertig man toesprak. De plattelander geraakte in vuur. Toen hij bij het hoogtepunt van zijn vlammend betoog genaderd Was, trok hij zijn schoenen uit, stak zijn plattelanders-voeten in een paar hagel nieuwe klompen en schreeuwde zijn gehoor toe, dat als hij gekozen werd, hij op klom pen de Kamer zou.binnengaan. Maar, dit was ter nadere aanduiding zijner plattelands-politiek nog lang niet voldoende. Hij zwaaide een knoestigen knuppel, uit roepend „dit is de knuppel van het plat teland." Een der aanwezigen kwam in debat. Blijk baar had sprekers aanstekelijke geestdrift ook hem te pakken gekregen. Hij betoogde althans zoo nadrukkelijk, dat z.n kolletje (pruik) onder daverend gelach van zijn hoofd viel. De candidaat achtte nu het oogenblik ge komen om aan het debat een eind te maken door met een basstem te zingen „Janus, zet jij je plakkie op je kop." 't Geheele auditorium brulde in koor mee, waarna de vergadering eensgezind, vroolijk en wel voldaan uiteenging. Bij het zwemmen verdronk in het dok te Neuzen (Zeeland) de 20-jarige H. Misler, een stoker aan boord van het Belgische stoomschip „Van Dijck." Het driejarig dochtertje van den heer L aan de Veenenlaan te Hoorn had. een doosje met malariapillen weten te bemachtigen en at den inhoud,, 25 stuks, op. Het kind is on der hevige pijnen overleden. Maandag zijn naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht de 22-jarige Co- ba van Gils en de 27-jarige Truus de Jong. Beide vrouwen waren betrokken bij de be- rooving van een sleepboot-kapitein uit 's-Her- togeribosch, Zaterdagavond 13 Juni ge pleegd op den Schiedamschen Singel. Zoo als men zich herinnert, was het bij deze be- rooving, dat bij de achtervolging van twee souteneurs in een pand aan de Delftsche straat de molenaar G. Ambrosius, die met het geval niets te maken had, werd doodge schoten. De 13-jarige G. S. heeft een paar dagen geleden de ouderlijke woning te Brunssum verlaten en is tot heden nog niet terugge keerd. Thans verzoekt de burgemeester van Brunssum opsporing en aanhouding van den jongen, die bij zijij verdwijning gekleed was in een korte, blauwe broek, blauw sport hemd, knie-kousen en hooge zwarte rijg schoenen. Te Westerlee (Gron.) is Zondagavond de 14-jarige zoon van den arbeider De Groot over spoorrails gestrompeld. Hij brak den bals en was onmiddellijk dood. Maandagmorgen wilde de heer S. van der Veen, kapitein van de sleepboot „Hec tor", wonende Parallelweg 30 te Vlaardin- gan uitstappen uit de autobus Vlaardingen Rotterdam, toen deze nog niet geheel stil stond. Hij kwam te vallen en kreeg het achterwiel over zijn borstkas. In zeer zor- gelijken toestand werd v. d. V. naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij overle den is, v. d. V. is gehuwd en heeft 4 kin deren. Een paar honderd gulden gestolen. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de kantoren van de N. V. Thee- en Koffiehandel v.h. Wijs Zonen, gevestigd Warmoesstraat 102, te Amsterdam. De da ders hebben zich toegang verschaft tot een perceel in de Beursstraat, Een kasregister werd van het eene lokaal naar het andere gesleept en hieruit wordt een bedrag van paar honderd gulden vermist. De bezoekers trachtten eveneens een brandkast te for- ceeren, doch ofschoon deze van oud mo del is, slaagde men er niet in, haar open te krijgen. Op een der zolders werd het gebruikelijke souvenir gedeponeerd, dat door een der deskundigen van de politie zal worden onderzocht. De inbrekers heb ben het gebouw door een deur, in de Pas- ternostersteeg uitkomend, weer verlaten. Het vermoeden is gerezen, dat de daders z.g. „Pleintjesgasten" uit de buurt van de Ferdinand Bolstraat zijn. EEN KERKGEBOUW IN GEVAAR WEGENS VERZAKKING. Naar wij vernemen is er voor het kerk gebouw der Ned. Herv. Gem. te Schoon hoven gevaar wegens den inwendigen toe stand dier kerk. Jarenlang heeft men met bezorgdheid gadegeslagen de verzakking van den zwaren toren, die naar den Oostkant overhelt, doch thans schijnen deskundigen tot de meening te zijn gekomen, dat het niet langer gaat. De adjunct-directeur van het Rijksbureau voor Monumentenzorg, de heer de Hoog, heeft een bezoek gebracht aan het kerk gebouw en ^ijn meening te kennen gegeven over den toestand van het gebouw. Hij vreesde, dat binnenkort maatregelen zullen moeten worden genomen tegen ongelukken in verband met den inwendigen toestand der kirk. Van meerdere deskundige zijde wordt er thans de aandacht op gevestigd, dat het on verantwoordelijk zou zijn om maatregelen uit te stellen. Deze zaak heeft de volle aan dacht van het Rijksbureau voor Monumen tenzorg en de 'directeur van dat bureau, dr. Kalff, zal zich binnenkort persoonlijk op de hoogte van den toestand komen stellen. Men verzekerde, dat er ernstig gevaar voor instorten van verschillende deelen der kerk bestaat, wat wordt veroorzaakt door den toren, die hoe langer hoe meer verzaikt, en die reeds meer dan een meter uit het lood moet staan. De volgende historische bijzonderheden laten we hierionder volgen. De kerk is reeds zeer oud en was vóór de Hervorming gewijd aan den H. Bartholemeus. Het is een der weinige kerkgebouwen in ons land, waarvan het koor uitloopt in een drievoudigen beuk. De toren dateert van het jaar 1650. Hij is sierlijk van Bentheimer steen opgetrokken, doch, hetzij door zijn zwaarte, hetzij door de zwakke grondslagen der kerk waarop hij staat, is hij aan den Oostkant bedenkelijk overgezakt, en in de kerk door een dikken pilaar onderschraagd. De toren dringt op de kerk aan, vandaar dat de inwendige toestand van het Godshuis er zoo slecht aan toe is. Het gemeentebestuur heeft de kwestie in studie genomen en schijnt voornemens met het Rijksbureau voor Monumentenzorg maat regelen te beramen om ernstige ongelukken te voorkomen. Ingrijpen tot herstel van dit historische gebouw mag dringend nood zakelijk geacht worden, daar kerk en toren beide een sieraad zijn van de oude zilverstad Schoonhoven. Maandagavond is een vliegtuig van de Kon. Luchtv. Mij op het terrein Lactaria te Sam- beek moeten dalen wegens een defect aan de uitlaatbuis. De landing had vlot plaats. Het vliegtuig, dat 's morgens van Rotterdam naar Dortmund was gevlogen, was nu op den terugtocht. Zaterdagmiddag heeft op de boerderij van den heer W. te Thorn (Limb.) de landbou- wèrsknecht Vaessen een trap van een stier tegen de borst gekregen. Zeer ernstig gewond is de man naar het ziekenhuis gebracht. Zaterdagmiddag is een auto van den heer K. uit Geleen bij het uitwijken voor een wiel rijder te Heerlen het troittor opgereden en in een étalage terecht gekomen. De auto raakte defect, terwijl drie der inzittenden door glas scherven werden gewond. Een Cito-autobus te Berlicum overreed Zaterdag een grooten hond. Dientengevolge sprong een band en was de chauffeur den wagen niet meer meester. De auto vloog te gen een boom en werd totaal vernield. De drie inzittende passagiers bleven ongedeerd. Eenige schilderspatroons te 's-Hage, kwa men Zondagmorgen tot de onaangename ont dekking, dat kwaadwilligen 's nachts de deu ren hunner woningen met loog hadden inge smeerd, waardoor de verf bedorven is. Ver moedelijk zijn stakers aan het werk geweest. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H.H. Nic. en Barb.) den Weleerw. Heer M. M, H. Haring, en tot kapelaan te IJmuiden, den Weleerw. Heer P. J. Maas die kap. was in 't Veld, VEILING-OVERZICHT. Wanneer wij schrijven dat Donderdag 19 Juni de eerste Exportveiling is begonnen, dan beteekent dit voor oningewijden, dat hiermede bedoeld wordt de eerste aanvoer van de Export-aardbeien „de Amazone". In tegenstelling toch van andere jaren was dit jaar al eerder veiling van aardbeien gehou den doch dit betrof uitsluitend vroege soor ten, en is men dan ook dit jaar begonnen ook deze soorten die anders alleen in het Binnenland bleven, ook deze te exporteeren. Wij schreven reeds eerder dat deze cul tuur zich hier zoo belangrijk heeft uitge breid. Dat dit juist is, blijkt zeker wel uit de cijfers van aanvoer der vorige week. Vorige week toch werden van Beverwijk in totaal verzonden 143 wagens waarbij dus slechts van de laatste drie dagen alleen nog maar de aanvoer van zoogenaamde Amazone kan gerekend worden De fotale aanvoer alleen aan de R. K. Coop. Tuinders vereeniging „Kcnnemerland" bedroeg de vorige week 200000 K.G. Omtrent de maatregel die dit jaar is ge nomen door de Spoorwegmaatschappijen, waardoor het mogelijk is de aardbeien 's morgens te verladen, kunnen wij niet an ders dan deze dankbaar toejuichen. Deze wagons zijn denzelfden nacht en 's morgens vroeg reeds ter bestemder plaats (Rijnstreek en Roergebied) zoodat deze snelle overtocht het product zer ten goede komt en alles dan ook medewerkt opdat zoo min mogelijk de vruchten van de reis te lijden hebben. De aanvoeren des morgens vallen tot dus verre nog niet mede, het is daarom mis schien goed nogmaals te wijzen op de mede werking van de tuinders, opdat dezen toch in hun eigen belang zorgen zooveel mogelijk 's morgens tijdig aan de veiling te zijn. opdar de exporteurs in de elegenheid zijn te kun nen verladen. Gezien het ruime gebied wat met de morgentrein bestreken wordt, kan men veilig aannemen dat de prijzen der mor genveiling ruim die der avondveilingen zul len zijn. Ook kunnen amazone worden aan gevoerd die de vorige avond geplukt zijn, zoodat men des avonds tot laat door kan plukken. Waar hierbij de verzekering reeds bij voor baat bestaat dat het product in een goeden staat aankomt, is nie alleen de prijs die kan- beseed worden door de koopers een voor name fartor, maar bovendien wordt hierdoor ook de naam van het Hollandsche product mede hoog gehouden. Ook de inventarisatie Iaat nog veel te wenschen over. Dit beteekent dat de tuin der elkens een opgave doet van zijn vermoe delijke aanvoer voor den volgenden veiling, waardoor het den koopers mogelijk is reke ning te houden met den vermoedelijken to talen aanvoer voor het bestellen van wa gons etc. Het weer is momenteel een krachtigen rem voor groote aanvoeren, aangezien echter de tijd daar is, kan toch deze week, wanneer het weer iets wordt, een zeer groote aan voer verwacht worden. GOUDA, 22 «Juni 1925. Coop. Tuiniers- vereeniging „Gouda en Omstreken Kom kommers le soort 7.8012.90; id. 2e s, 5.40 10; id. halve 3.307; id. gele 315; Bloemkool le soort 15.3021.30; id. le s. „Lecerf" 23—29; id. 2e s. 8—15; id. 3e s. 3.10—10.30; id. uitschot 1.50—5; Kropsla 24,80; Andijvie 2.204.80; alles per 100 st. Tuinboonen 9.40—13.70; Stamboonen 76— 84; Snijboonen 97100; Peulen 2448; Dop erwten 22—35; CapuCijners 25—29; Spinazie 17—23; Postelein 11—16.10; Spitskool 6:50— 8.alles per 100 K.G. Wortelen 8.70—15.50; id. sprot 3.20—8.10; Rabarber 3.30—4.20; Chalotten 1—1.10; Pe terselie 1-30; Boonenkruid 1.202.30; Selde rie 1.30—2.40; alles per 100 bos. Zuring 0.44—0.59; Slavellen 0.35—0.51; al les per kist. Aardbeien 0.170.28 per pond (bruto). TEXEL, 22 Juni 1925. Texolsche Eier- veiling. Aangevoerd 26500 kipeieren. Hoogste prijs 7,20, laagste 6.30, midden 6.60 alles per 100 stuks. MEDEMBLIK, 22 Juni 1925. R. K. Markt- vereeniging „St. Jozef Aardappelen. Groote Muizen 4.40—5.20; kleine Muizen 2.80—3.30, alles per halve H.L. HOOGKARSPEL, 22 Juni 1925 Vereen. „De Eendracht" Hoogkarspel. Aardappe len. Schotsche 4.85—5.35; kleine aardappe» len 3.05—3.50. BEVERWIJK, 22 Juni 1925. R. K. Coop. Tuindersvereeniging „Kennemerlnnd Aard beien 4050 per K.G. Aardbeien per slof 1,101.40. Doperwten 1518, Capucijners, bruine 16—18; Raspers 19—20; Peulen 20— 2234; alles perp ond. Tuinboonen 10—17; Snijboonen 70—89; Spercieboonen Wage naars 66; id. dikke 91; alles per K.G. Spi- nazie (pl.m. 20 Kilo) per kist 22.25; Sla (50 st.) per kist 601.60; Andijvie per kist 95—1.20; Rhabarber 6—15; Peen 12—23; al les per bos. Komkommers 48 per 100; Pos telein 55—90 per kl. kist; Uien 4—5; Selde rie 810; Asperge dik 5577; Asperge dun 2235; alles per bos. Bloemkool 15—20 per 100 stuks. AMSTERDAM, 22 Juni. A^-dappelen (Bericht v.d. mak. Jac. Knoop.) Z euwsche bonten f 3 id. blauwen f 3, id. roode star f 3.25, Friesche roodstar f 3.253.50, per Hl. Noord-Hollandsche muizen f 10—11, id. kleine muizen f 78, Westlandsche mui zen f 10—11, Zomer Malta-aardappelen f U •15 per 100 Kg. AMSTERDAM, 22 Juni. Vee. Ter Vee markt waren heden aangevoerd 360 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kw. 120—132 ct. 2e kw. 100—120 ct., 3e kw 80—100 ct., per Kg. slachtgewicht20 stieren f 90—100, 177 nielk- en kalfkoeien f 350—550 per stuk 152 vette kalveren le kw. 90—98 ct„ 2e kw. 70—90 ets. per Kg. levend gewicht83 nuchtere kalveren f 12 —28, 64 schapen f 50—60 per stuk; 684 vleesch var kens Holl. le kw. 101 103 ct., id. 2e kw. 99—101 ct. per Kg. slachtgewicht/ 66 paarden f 150—400 per stuk vette var kens 9799 ct. APELDOORN, 22 Juni. Eieren. Aan- voer 150.000 eieren. Prijzen f 6.50—7.50, middelprijs f 7. Handel gewoon. ALKMAAR, 22 Juni. Varkens. Aange-, voerd 407 varkens vette f 0.85—0.90, zou-) ters f 0.79—0.83, Londensche f 0.63—0.64 per Kg. AXÈL, 20 Juni. Granen. Ter markt werd heden genoteerd voor Tarwe f 15, roggf f 14, haver f 11.50, erwten f 13. ELST (Bet.), 20 Juni. Speciale fruitver ling V.V.O.B. Meikersen 1ste soort 30—42 2de soort 20—28, roode kersen 11—16, Zwarte kersen 4041, Duitsche kersen 40— 45, wijnkersen 5253, oranjekersen 30 32, aardbeien 1ste soort 3348, 2de soort 15-» 27, kruisbessen 1315 ct. per Kg. ROTTERDAM, Maandag 22 Juni. F ij n e zaden. Mosterdzaad geel 3335, blauw maanzaad 50—51, karwijzaad 28—30, kanariezaad 22—24) zonnebloempi t -n 17 19, boekweit 12. Vlas. Aangevoerd 2800 kg blauw 125.— 1.65, 10.500 kg Holl. geel 1.25—1.60, 1000 kg wir Zeeuwsch 11.20, 1200 kg Grc ningsch 12.0—1.50, kg dauwroot Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche 6.50—7.50. Aardappe len. Red Stars 3.50 4.2- Malta's Spring 12—16 ct., Westlandsche zand 14—15 ct., id. poters 8—10 ct,. dito kiel 11—12 ct., Due of York 10—12 ct. per kg.; Vette runderen bij iets minderen aanvoer1 traag verhandeld. Vette kalveren met slepen-- den handel. Schapen en lammeren redelijk verhandeld. Varkens met vluggen handel, enkele puikbeste nog iets boven noteering. Vee. Ter markt waren aangevoerd 461 vette runderen, 287 vette en gras kalveren, 436 schapen of lammeren, 264 varkens; De; prijzen waren als volgt koeien le qual. 1.18i 1.20, 2e qual. 1.05—1.10, 3e qual. 0;85 0.90, ossen le qual. 1.151.18,2e qual. 1 j 0.90, ossen le qual. 1*15 1.18, 2e qual I 1—1.10. 3e qual. 0.80—0.90, kalveren le qual. 1.70—1.90, 2e qual. 1.25—1.50, 3e; qual. 0.90—1.05, schapen le qual. 0.95— 0.98, 2e qual. 0.90—0.94, 3e qual. 0.85— 0.88, lammeren 1.25—1.30, varkens le qual. 0.80—0.86, 2e qual. ƒ.0.76—0.78, 3equah j 0.68—0.74, export-varkens 0.74—0.78, j alles per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6