1 PMiML V erkeersonge vallen. Jt De R.K. Volkspartij. S1118P|§g« Woensrlag 24 Juni 1925 49ste Jaargang No. 16076 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad De asfalteerinzswerkzaamheden aan den Schoterwei:, die nu voltooid zijn. Een harde gang, doch met een veiPgen gids..»...,... het geweten. J. Tulleken jubileert. Wie kent niet den bekenden Haarlemschen renner Jan Tulleken? Vijf- en twintig jaar dient deze Haarlemmer de wielrijderssport en ter dezer gelegenheid hebben Jan's Clubgenooten hem gisteren op intieme, doch niet minder hartelijke wijze gehuldigd in ..Spoorzicht". Onze fotograaf maakte er een aardige kiek van. R. K. Politieke Propagandaclub Haarlem. Het stemmen door zieken en gebrekkigen op 1 Juli. Te Sloten. J. WEBER ZOON OPTICIENS FA3RIK ANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Dr. K. F. van Maas. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij ''ooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. f Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HflflRLE COURANT Advertentiën 35 cents peT regea Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den teksl als ingezonden mededeeling. 60 et. per regel op de le Pagine s 75 ct per regeL Vraag- en aaabod-adver- tentiën 14 regels 60 st. per plaat» sing: elke regel meer 15 ct.. bir rooruitbetaling. Alle aoonnê's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, fegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen f QPitlfl Levenslange 1 uüUui verlies van beide geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Rfl bij een ongeval met f 9^(1 bij verlies van een hand, f 19R bij verlies van een f Cfl bij een breukvan f AH bij eu ide armen, beide beenen of beiHe ooveu 1 /öll.^ doodeliiketi aflonr»CtiJUa een voet of eeti oov 1«J. dtnm of wnsvmger U. eon o arrp Na in het algemeen het werk van het Ka- fcinet-Ruys de Beerenbrouck besproken te hebben, na de groote hervormingen op het gebied van onderwijs en sociale wetgeving, de financieele politiek en de noodzakelijke bezuiniging te hebben bekeken, komen wij tot enkele losse onderwerpen, waaraan de voet van den propagandist zich stoot, wan neer hij in deze dagen opwekt om op de lijst der R.-K. Staatspartij te stemmen. Daar is vooreerst de zich noemende R.-K. Volkspartij. Die naam is op zich zelf min of meer misleidend en de aanhangers zullen eerlijker doen, wanneer zij een andere kie zen. Wij zeggen niet, dat de benaming met opzet om te misleiden gekozen is. Dat ge- looven wij niet. Niettemin is het etiket ver keerd. Onder R.-K. véreenigingen verstaan wij nu eenmaal officieel door de kerkelijke overheid erkende organisaties. Niet iedere groep van Roomsche menschen, die bij el kaar komt kan zoo maar optreden als R.-K. vereeniging. Het ware daarom juister en eer lijker, dat de partij van mr. P. Arts zich aandiende als b.v. Volkspartij, Artspartij of iets dergelijks. Speciaal tegenover de R.-K. Volkspartij hechten wij er aan dit te zeggen. Wanneer hier werkelijk een groote strooming van R.-K. kiezers was, die zich om een of ander belangrijk principieel verschilpunt van de R.-K. Staatspartij afscheidde en haar eigen weg ging, dan deed de naam er weinig aan toe. Zoo was b.v. de Nieuw Katholieke Par tij indertijd een beweging, waarvan ieder wist, wat ze wilde. De naam deed er weinig toe. Met de R.-K. Volkspartij is dat heel w*at anders; in de korte historie van haar bestaan heeft zij bewezen niet te weten wat zij wil; daar is geen lijn en geen leiding. Daar zijn enkel eenige politieke avonturiers, en daarachter volgen een aantal te goeder trou. we, maar misleide ontevredenen. Deze laat- sten waren er eerst en de leiders zijn later gekomen. Dat er ook in de rijen der R.-K. kiezers evenals in iedere partij ontevredenen waren, behoeft niemand te verwonderen. Wie is er zulk een volmaakt christen ge weest, dat hij den overgang van den naar- geestigen oorlog, en distribujietijd, de pe riode van korte weelde en opleving met de snel daarop komende malaise en inzinking zonder plooi of rimpel in zijn ziel heeft door gemaakt? Buiten de kloosters zullen niet veel van zulke heilige schepselen te vinden zijn. De ontevredenheid was er dus ook on der ons kiezerscorps, toen het leven stroef ging, de bezuiniging intrad en er voor den gewonen sterveling zooveel onbegrijpelijks gebeurde als b.v, het geroep ohi al maar meer productie en verlenging van den arbeidsdag naast massa-ontslag en het sluiten van fa brieken. Misschien hebben wij allen, die lei ding moeten geven aan het Roomsche vclk, ons wel iets te verwijten, dat wij met niet voldoende voorlichting tegenover liet niet- begrijpen van de economische verschijnselen door de massa, hebben gestaan. Hoe dit ook zij, de ontevredenen, ieder voor zich ont stemd over een ander feit, allen met vage en verwarde denkbeelden over de mogelijkheid om door middel van het parlement de eco nomische wetten te wijzigen, zij trachtten zich politiek te organiseeren, omdat het huns inziens in de R.-K. Staatspartij niet gjed ging. Dat was fout, hoewel een begrijpelijke fout. Een goede organisatieman' probeert eerst in zijn eigen vereeniging zijn wenschen te bevredigen. Maar wanneer gij stuk voor stuk de leden der R.-K. Volkspartij vraagt: wat hebt gij indertijd in uw R.-K. Kiesver- eeniging gedaan; hoe en wanneer zijt ge daar met uw bezwaren gekomen. niet één van de tien zal u een bevredigend antwoord ge ven. Men mokte en stichtte, zooals dat zoo vaak gebeurt, uit ontevredenheid een nieuwe organisatie. Nu zou dat op zich zelf nog niet het ergste zijn geweest. Wanneer de Volkspartijers zich hadden uitgekuurd, de ontevredenheidsroes was uitgeslapen, de oogen voor de werkelijk heid waren opengegaan, dan zou na eenigên tijd de beweging als zoovele andere van zelf als niet levensvatbaar gestorven zijn. En niemand had er meer over gesproken; dc tij delijk afgedwaalden zouden weer in de oude, groote staatspartij zijn opgenomen. Maar het ongeluk was, dat de kleine groep Volkspartijers plotseling iemand op haar weg vónd, die al lang naar een partij aan 't zoe ken was, mr. Pius Arts uit Tilburg, buiten zijn geboorteplaats vrijwel onbekend, maar door zijn 'academischen titel en vooral door den goeden naam van zijn als oud-parlemen- tarier wel bekenden vader profiteerend van gunstige gelegenheden Wie met de toestanden beneden den Moer ijk bekend is, weet ook, hoe gemakkelijk het is bij het goed lachsche Brabantsche volk in de gratie te komen. Alles hangt daar aan een persoon; wie een naam mee heeft is voor drie kwart geslaagd. Zoo was het voor mr. P. Arts niet moeilijk zich als plaatselijke groot heid partij te maken. Met het getij mee had hij nu eens 'n strooming kleine nijveren, mid denstanders en sportieve jongelui achter zich, verklaarde zich dan opeens voor de N. K. P.; nam dan weer de leiding van groepen werklieden, wanneer in een industriestad als Tilburg de malaise vele slachtoffers maakte en het socialisme tijdelijk triomfen vierde in die Roomsche stad. De R.-K. Volkspartij kwam voor den heer P. Arts als een prijsje uit de loterij. Hij spande zich voor den wa gen en de Roomsch gedoopte kiezers gaven toch nog liever hun stem aan een Volkspar tij met R.-K. er voor, dan aan de sociaal democraten. Vandaar, dat bij de jongste ge meenteraadsverkiezingen in Tilburg de so cialisten weer terug liepen en de partij- Arts, zich noemende R.-K. Volkspartij, het tot negen zetels in den Raad bracht. Blijk baar was op zulk een succes niet gerekend. Op de lijst stonden een aantal lieden, die op het kantje van analphabeten af zijn en met wie het nu in een gemeenteraad heel moeilijk huishouden is. Wij zijn op het oogenblik, dat we dit' schrijven, in het bezit van de raadsnotulen der gemeente Tilburg over den tijd, waarin de z.g. R.-K. Volkspartij daar in die groote industriestad mede aan het regeeren is. De lectuur is verre van stichtelijk. En nu en dan staat men verbaasd, als men niet van de des- s ius op de hoogte is. Zoo is men algemeen van meening, dat de zich noemende R.-K. Volkspartij het voorna melijk opneemt voor den kleinen man en wil trachten te herstellen, wat aan ambtenaren, Rijkswerklieden, spoorwegpersoneel enz, door bezuinigingsmaatregelen aan loon en goede arbeidsvoorwaarden is ontnomen. Wanneer men echter nagaat, welke de practijk is van menschen, die als R.-K. Volkspartijers zitting hebben in een Open baar bestuurscollege, dan komt men tot eigenaardige conclusies. Zoo lezen wij in de riadsnotulen van Tilburg, dat het lid der R.-K. Volkspartij, de heer Coolen, zich ver zet tegen de salarisregeling van het gemeen- tepersoneel, welke hij te hoog acht en waar door, naar zijn meening „de gemeente-ar beiders een bevoorrechte positie gaan inne- r. e"Zoo lezen wij in de notulen van 7 Maart 1924, dat mr. P. Arts o.ni. zeide: „De salarissen en loonen, die door de gemeente betaald worden, prikkelen de ingezetenen in hooge mate. De R.-K. Volkspartij zal dan ook elk voorstel steunen om de salarissen van het gemeentepersoneel te brengert- op het peil, waarop de salarissen in 'het vrije bedrijf «staan", Elders lezen wij, dat de Volkspartijers niets moeten hhbben van de Centrale Commissie van Overleg en dat een der leden voor stelde om zonder vooraf gaand overleg met de organisaties' van overheidspersoneel een salarisverlaging van 5 tot 20 pet. in te voe ren. Dit is natuurlijk alleen mogelijk, wan neer men een zig-zag politiek voert en naar gelang de omstandigheden kijkt naar de bo vendrijvende strooming in zijn eigen groep. Wanneer men veel werkloozen en onder steunden onder zijn kiezers heeft,dan doet het niet kwaad nu en dan eens op „de be voorrechte positie van overheidspersoneel" af te geven. Het lijkt ons dan ook heel be grijpelijk, dat het Kamerlid van Rijzewijk, voorzitter der R.-K. Raadsfractie in Til burg, bij de begrootingsdebatten het vorig jaar o.m. dit zeide: „In 1919 hebben vele kiezers uit baloorigheid rood gestemd, waar door de S. D. A. P. feitelijk in den Raad boven haar stand leefde. In 1923 is dat overduidelijk gebleken. Ook de R.-K. Volks partij leeft boven haar stand. Duizenden kie zers zullen bereids ontdekt hebben, dat ze bedrogen zijn. De R.-K. Volkpartij voert een realpolitiek. Een politiek op het behalen van m successen zonder zich van idealen veel aan te trekken. Voorts laat zij zich leiden door de idee: „Wij willen niet met de R.-K. Staatspartij mee". De R.-K. Volkspartij in Tilburg is een personen-partij en de begin- selpolitiek van de Ned. R.-K. Volkspartij is een geheel andere dan die, welke hier (Til burg) door de R.-K. Volkspartij gevoerd wordt. De Tilburgsche R.-K. Volkspartij is dikwijls reactionair." Deze woorden kloppen met de geschiede nis, zooals wij deze in de Tilburgsche raads stukken zien beschreven. Zij kloppen ook met onzen opzet: een oorspronkelijk kleine groep ontevredenen R.-K. kiezers in Nederland heeft indertijd gepoogd een eigen partij op te richten. Men had eenige idealen over rente- looze leeningen, ontwapening enz. Men kan daar principieel tegen ingaan en trachten de weggeloopenen van hun ongelijk te overtuigen. Zij zijn echter opgeslokt door de Tilburgsche Artspartij, welke, zóoals de heer van Rijzewijk zoo juist zeide, éen per- sonenpartij is en met idealen of beginseicn niets te maken heeft. Dat móeten de kie zers weten, die, meenende op een zeer de mocratisch politiek program, op de beginse len van een R.-K. Volkspartij te. stemmen, niets anders doen dan een paar politieke avonturiers, een paar plaatselijke groothe den aan een Kamerzetel helpen en dan la- ter*bedrogen uitkomen; evenals nu 'reeds de duizenden ontevredenen, die indertijd op de lijst der Tilburgsche Volkspartij hebben ge stemd. Want de Kamercandidaten van de R.-K. Volkspartij zijn ten deele dezelfde als die der Tilburgsche R.-K. Volkspartij. Hun lijst heet zelfs „de lijst Arts". Daarom is het noodig", dat de kiezers in gelicht zijn en niet later zeggen: had ons maar eerder gewaarschuwd. Omdat wij ten deze onzen plicht gevoelen, willen wij onze lezers morgen met die Tilburgsche voorman nen der R.-K. Volkspartij nog nader laten kennis maken. (Ingezonden.) Neen, een Canossagang is het allerminst, want hij wordt geheel uit vrijen wil onder nomen, zonder eenige pressie van buitenaf! Laat ik dit vooraf verklaren. Maar hard is hij, deze gang naar het hart, wat zeg ik, naar het geweten van mijne Ka tholieke Standgenooten! Het gaat zoo zoetjesaan tijd worden-. Immers, reeds brengt de Post huis aan huis de Oproepingskaarten voor de a.s. Stem ming. En volgende week. Woensdag, zullen we in de Stembureaux die kaarten gaan inwis selen voor het officieele Stembiljet. En in het stemhokje aangeland, dan zal daar de eindstrijd gestreden moeten worden, indien hij tenminste al niet tevoren is be slecht. Nu alle pogingen en alle werken voor on zen Middenstandscandidaat zijn mislukt, nu wij eraan gedaan hebben, wat wij konden, daarvoor zelfs afkeuringen, openlijke in ver gaderingen van Kiesvereenigingen, ons op den hals haalden, nu eveneens zijn mislukt onze pogingen om op het eerlijkheidsgevoel van den ingeschoven candidaat in te werken, nu de Kath. Middenstand, evenals in het verleden, wederom met leege handen blijft staan, nu is voor ons de eindstrijd gestreden en doel van dit schrijven is u, Kath. Mid denstanders, op te wekken ook ten spoedig ste tot een eindbeslissing te komen. Een eindbeslissing ten goede, n.l. dat deze zal uitvallen in den geest en hier denk ik aan de vermanende en wijze stem van den Bisschop uit het Bossche Diocees in den geest, zooals uw en mijn Katholiek geweten ons adviseert en zal adviseeren En dan gaan wij dat Stembiljet inzien. En dan laten wij de revue paseeren al de lijsten der onderscheidene Politieke Partijen en dan komen wij als vanzelf, gegrond op de ervaring, tot de eindconclusie, dat al die Partijen, de eene na de andere, zij het de eene méér dan de andere, doch in waarheid en wezen, in woord en daad, VIJANDIG staan tegenover onze H. Katholieke Kerk en tegenover het H. Geloof onzer vaad'ren. Behalve dan die ééne lijst, No. 23 de Katholieke Lijst! Het is daarom en daarom bovenal, ONZE Lijst, de Lijst dus ZEKER van onzen Kath. Middenstand, welke Stand was en is de steun en de stutse onzer Kerk. Maar, dan zien wij, Kie-zers uit den Kies kring HaarlemHelder naar de verkiesbare plaatsen en wij zien die alle ingenomen door drie Arbeidersafgevaardigden en, laat ik het maar eerlijk zeggen, eert dégout bevangt ons. Niet om de personen, niet, omdat het af gevaardigden zijn van onzen sympathieken Werknemersstand, met welks leden wij iede- ren dag in onze zaken op de meest aange name wijze te zamen arbeiden, doch om het feit, dat aan geen enkelen meer speciaal Vertegenwoordiger van onzen Kath. Midden stand ook maar een bescheiden, doch ver kiesbaar plaatsje is gegund, den Midden stand, die het in deze tijden zóózeer van noode heeft. Jawel, in den aanvang is hem een kaïisje geboden, doch dat is hem ontno men en die kans is voor hem verkeken door inschuiving van een Arbeidersvertegenwoor diger. Wij moeten dus maar weer, zooals in het verleden altijd gebeurd is, den wagen, welke ook' wij mooi en goed vinden en die inder daad ook in de goede richting vertrekt, hel pen voorttrekken, doch geen der onzen is het vergund er ook maar een enkel plaatsje in te bemachtigen Het zijn deze gedachten en deze overwe gingen, welke op het allerlaatste oogenblik zullen doorflitsen het hart en het geweten van onze Katholieke Middenstanders. En, er zal daar, in het stemlokaal, een hevige, inwendige strijd gevoerd worden.... Doch, hoe zij, de Katholieke Middenstanders, ten slotte over de heele linie zullen stem men? Reeds zijn opgegeven de impulsieve en ge passioneerde voornemens met eigen lijsten uit te komen, ook zullen moeten verdwijnen de vaste plannen dezen keer NIET op de Roomsche Lijst te KUNNEN stemmen, zij zullen stemmen, neen, vraagt dat maar aan degenen, die ook dezen keer weer, zooals in het verleden, onzen Stand genegeerd heb ben, doch, die van onze Katholiciteit zóó zeer overtuigd ziin. dat zii bet ook dezen (t! v - f3'*v 4*'' ti-> - v I keer weer best met ons aandurfden, doch de volgelingen van Veraart c.s. naar de oogen moesten zien en daarom dan ook den Delftschên Professor een veil'ge en zekere plaats waarborgden. Men vrage het hun en zij zullen u zeggen, die Kath. Middenstand stemt, na wat kabaal gemaakt te hebben, immers' toch Roomsch! En, inderdaad, zóó is hel! Wat mij tenminste betreft, ik heb reeds den goeden strijd volstreden, doch, wellicht velen mijner Standgenooten zullen dat op het laatste oogenblik doen.... in het steiu- hokje. Evenwel zij allen, ik wil zeggen, wij allen, wij, Katholieke Middenstanders, ondanks allen smaad, alle vernedering en verguizing ons aangedaan, wij stammen over de heele linie weer Roomsch, gelijk in het verleden, stemmen dus op de ROOMSCHE LJJS1, wijl Christus, ons Geloof en onze Kerk niet be- hooren tot de personen en zaken dezer We reld, doch dat ZIJ uiteindelijk verre staan boven-alle materieele zaken en beslomme ringen, waaraan wij dag in dag uit onze zor gen wijden, en waarmede wij geregeld te kampen hebben. Zóó zullen wij ook dezen keer een iharden gang afleggen naar de Stembus, doch we aanvaarden hem, zij het met gerechten wre vel in het hart en daar zullen we onzen Ka tholieken plicht vervullen en we zullen hem niet verzaken, we zullen geen steun verlee- nen aan de vijanden van onzen H. Gods dienst, we zullen ook niet blanco stemmen, omdat dit precies hetzelfde zoude zijn, doch we zullen met onze stem op dc Roomsche Lijst brengen het offer, dat onze plicht ons vóór alles oplegt, het BEGINSEL stellend boven het materieele. En over vier jaren? O,ik voorzie, dat onze Katholieke Mid denstand dan weer in dezelfde situatie zal verkeeren, wanneer tenminste onze Katho lieke Staatspartij niet eerlijk en grondig ge reorganiseerd zal worden, en deze grondige reorganisatie zal worden tegengehouden door de vele vrijbuiters op onze kusten. Dan worden we weer genegeerd, om de eenvoudige redenen, dat onze H. Beginselen misbruikt worden door het eigenbelang en door de wetenschap, dat men van den Ka tholieken Middenstand, Roomsch in merg en been, toch niets te vreezen heeft. En het is inderdaad zóó! Een volgenden keer, we zullen het met alle mogelijke mid delen trachten te verhinderen en te voorko men ,doch, ik ben ervan overtuigd, dat onze Kath. Middenstand er weer even bekaaid zal afkomen en ondanks dat, ik durf nu alreeds voorspellen, ten slotte stemt onze Room*che Middenstand toch weer unaniem op de Roomsche Lijst! Het kan niet anders en, ik wil er bijvoe gen. het mag ook niet anders! Maar, dan wil ik toch aan degenen, die onze Partij besturen en op dat Béstuur in vloed kunnen oefenen, zeggen: Misbruikt niet langer, omdat gij toch zeker bent van zijn goed stemmen, dit gedeelte uwer partij, doch laat ook aan den Katholieken Midden stand in de toekomst recht wedervaren. Moeten wij dan altijd in de verdrukking blijven voortleven? Onze voorvaderen hebben zich op den Handel en de Industrie geworpen, omdat zij niet wilden verzaken aan hun Godsdienst en daardoor zich alle toegangen tot openbare betrekkingen zagen afgesneden en afgeslo ten en nu dat Geloof zich heeft vrijgemaakt, dank zij hun volharding, moeten nu ook hun kinderen in diezelfde verdrukking blijven voortleven en als een „quantité négligeable" blijven beschouwd? Want, men schrikke er niet van, daar komt het praktisch op neer! En bescheidenlijk mag hier gevraagd: Zou onze Partij inboeten in prestige, in aanzien, in gehalte, wanneer ook eens een of meer speciale Vertegenwoordigers van onzen Mid denstand in de Katholieke Kamerfractie werden opgenomen? Maar, hoe dit alles ook zij, de Kath. Mid denstander kenne op 1 Juli zijn plicht en hij stemme op DE ROOMSCHE LIJST! Enthousiasme behoeft en kan hem in deze omstandigheden bij deze stemming niet be zielen, warm loopen voor deze verkiezing, het zou een onnatuurlijke daad zijn, welke van hem zou worden verlangd, doch stem men op Lijst no. 23, dat is, zooals Mgr. Die pen het zóó juist zeide, dat is volgen de stem van het geweten, die den Katholieken Middenstander zal blijven toespreken tot op het oogenblik, dat hij het stempotlood in de handen neemt, doch ookdaarna! P. J. M. VAN TETERING, Voorzitter der R. K. Middenstandsver- eeniging voor Haarlem en Omstreken. 23 Juni-1925. Wij kunnen, vooral in de verkiezings dagen, er wel legen, dat men het er een beetje dik oplegt. Maar om b.v. Mr. Bomans een „arbeidersafgevaardigdezonder meer te noemen, dat is toch zacht gesproken on juist. Red. N. H. Cft. Hiermede hebben wij het genoegen mede te deelen, dat vanaf heden tot en met 1 Juli a.s. ons verkiezingsbureau gevestigd is in het gebouw St. Bavo (zaal 4) en alle avonden van 810 uur gelegenheid zal be staan: 1. Zich op te geven als propagandist voor den dag der verkiezing. 2. Inlichtingen te vragen omtrent verkie zingsaangelegenheden. 3. Onderricht in het stemmen te ontvan- gen; 4. Naam en adres van die kiezers en kie zeressen op te geven, die wegens ziekte of lichaamsgebreken op den dag der stemming moeten gehaald worden. HET BESTUUR. Wij vestigen er de aandacht op, dat van af morgen de gelegenheid bestaat, bij het Propagandabureau, dat zitting houdt in ge bouw ,.St. Bavo", aan te geven, welke ka tholieke kiezers en kiezeressen door ziekte of lichaamsgebrek niet in staat zijn, zich loopend naar het stembureau te begeven. Het Propagandabureau zorgt er dan voor, dat op den stemmingsdag die kiezers en kiezeres sen per auto afgehaald worden. De hiervoor in aanmerking komenden moeten hier wel aan denken. Het wordt hun weer zoo gemak kelijk mogelijk gemaakt, te gaan stemmen. Laten zij zich nu even opgeven, dan komt de rest vanzelf in orde. Dinsdagmiddag is de auto van de zuivel fabriek de „Beemster", even door de oude Tol van Sloten, op der. Sloterstraatweg achteruit in de moddersloot gereden. De bestuurder zou zijn auto omkeeren en reed, doordat zijn voef van de rempedaal af gleed in de sloot. Er hadden geen persoon lijke ongelukken plaafs. Botsing tusschen stoomtram en boerenwagen. Dinsdagmiddag half 5 heeft op den Drie sprong, te Hillegom, een botsing plaats ge had tusschen een stoomtram en een boeren wagen. De heer v. d. Geest, uit den Oosteinder- polder, reed met zijn wagen vanuit de En delaan de Hoofdstraat in, toen achter hem de stoomtram naderde. De locomotief floot Barometerstand 9 uur v.m.: 759. Vooruit. OPrAVF Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te de Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 24 Mei 1925, Hoogste barometerstand 770.9 m.M. te Vcstmanoer. Laagste barometerstand 752.5 m.M. te Memel. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 Juni Matige' noordoostelijke tot noordweste lijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien, zelfde temperatuur. geweldig, waardoor het paard schrok en juist op de trambaan aanliep. De wagen reed te gen de tram en de botsing was zoo hevig, dat de kar finaal in stukken en brokk en werd gereden. Er bleef niets van heel. Het paard brak los, holde voor de locomotief om en sprong over den doornhaag. Daar werd 't gegrepen door den Zeereerw, heer Pastoor Krcok. De heer v. d. Geest en een 4-jarig jonge tje, die op den wagen zaten, kwamen er :>is door een wonder zonder letsel af. Het tramverkeer ondervond vertraging. Wederom is 'n algemeen bekend Haarlem mer verscheiden. Op bijna 87-jarigen leefh,d is gist,ermidag overleden de heer K. F. ven Maas, heelkundige en chirurg. Er zullen niet vele Haarlemmers zijn, die dr. Van Maas niet gekend hebben. Tot voor enkele jaren terug bezocht hij steeds per rijtuig zijn patiënten en nam altijd zijn hondje mee. Zoo vooral was hij bekend en men sprak geregeld var: ,dr. Maas en zijn hondje". De krasse, flinke fi guur van den thans verscheiden dokter zag men veel langs de straat, want hij oefende nog steeds de practijk uit, tot zelfs de vorige week nog. Den laatsten tijd bezocht hij zijn patiënten niet meer, doch hielp nog wel allen, die bij hem aan huis kwamen. Levens lustig van aard was hij steeds en bleef h -t tot in hoogen ouderdom. Zoo gaf hij nog ge regeld te zijnen huize een wekelijksch mu ziekavondje en bespeelde dan zelf de viool. Zelfs de vorige week heeft dit nog plaats gevonden. Met hart en ziel was hij aan zijn ambt ver knocht en ondanks het klimmen der jaren bezocht hij trouw zijn zieken en stond altijd voor hen klaar. Geen wonder dan ook, dat hij bij allen zeer gezien en geacht was. Met zijn bekende hulpvaardigheid stond hij ieder een gaarne ten dienste. Daardoor ook had hij zitting in verschillende lichamen en was o.m. lid of bestuurslid van den Geneeskun digen Kring, van het Witte Kruis, waar hij jarenlang bestuurslid van is geweest, van de Begrafenisvereeniging „De Vrijwillige Broe derschap". van de Vereeniging tot besche»» ming van dieren, waar hij zeer veel voot ijverde. Ook was hij lid van toonkunst en Bach, van welke laatste hij tot dc allereerst toegetreden leden behoorde. Ook was hi: adviseerend lid van de Armencommissie voor Geneeskundigen Bijstand. In deze on derscheidene functies werd hij zeer gewaar deerd. Dr. Van Maas, die 25 September 1838 te Haarlem geboren werd en op 24-jarigen leef tijd promoveerde tot heel- en vroedmeester zcoals de toenmalige term nog luidde, heeP een zeer druk en bewogen leven gehad. Naast zijn gewone artspractijk is hij to voor een tiental jaren terug stadsgeneeskun- dige geweest. 62 jaar lang was hij dokter in het Diaconiehuis. Geruimen tijd is hij aan het St. Elisabeth's Gasthuis verbonden ge weest als tijdelijk opvolger van dr. Malefijt. Hij was ook degene, die steeds heelkundige hulp verleende, als dit noodig was, aan ar restanten op het politiebureau. Dat hij zeer gezien was, bleek o.m. dui delijk bij zijn 50-jarig jubileum als arts. Zeer veel belangstelling mocht hij op dien dag ondervinden. Des middags kwamen alle dok toren der stad hem complimenteeren en s avonds werd hem aan zijn woning aan de Ged Oude Gracht een serenade gebracht, welke door ontelbaar velen werd bijge woond. Zelden zagen we zoo'n groote massa bij een serenade op de been Slechts enkele dagen is dr. Van Maas ziek geweest, doch een bepaalde kwaal had hij niet. De ouderdom ten slott-- heeft dezen krachtigen, stoeren man geveld A.s. Zaterdag 12 uur heeft de begrafenis plaats op de oude Algemeene Begraafplaats aan den Schnieavwi. inciantf Kleverlaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1