BARTELJORISSTR4AT IS. „BADE DUPLEX" Inmaaktoesieïlen en Inmaakglazen - DE BESTE - Practische benaming. P. J. Raaytnakers. De officiëele ontvangst ten Stad- huize van de leden der Broederschap van Notarissen in Nederland. DE MOLEN „DE ADRIAAN". HEEMSTEDE. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier- kopenhagen VRAGENBUS. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VISSCHEN. WIELRIJDEN. MOTORRACES. Motorraces te Veendam. Berichten uit onze vorige Oplage. De toestand in China voor de buitenlanders steeds ernstiger. De heer W. J. J. de Jong te Hilversum Schrijft ons Een Hongaarsche dame j.l. Zaterdag naar haar nieuwe woonplaats Haarlem begeleiden de, zouden we bij aankomst een uitstapje naar Bloemendaal maken, en begaven wij ons naar de tram voor Bloemendaal. „Den Wagen dürfen wir nicht nehmen, der ist nur fur Manner" (Deze wagen mogen wij niet nemen, die is alleen voor mannen) kreeg ik te hooren. „Weshalb nicht" (waarom niet) vroeg ik. „Es steht je drauf „Mans wagen" was het bescheid. De verklaring hiervan, en de pret er over deed ons dien wagen missen. Bij K. B. is bij bevordering benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau P. J. Raaymakers, wonende „Duinrust", te Overveen, voorzitter van den Raad van Toe- richt op de Rijksverzekeringsbank. Maandagavond om negen uur had de of- ficieele ontvangst van de leden der Broeder schap van Notarissen ten stadhuize plaats. In de rijk met bloemen en palmen getooide hal waren ongeveer een 165 leden aanwe- rig. De burgemeester, de heer C. Maar schalk sprak de aanwezigen met de volgen de woorden toe. Mijne Heeren Bestuur en Leden van de Broederschap der Notarissen in Nederland. Namens het Gemeentebestuur van Haar lem heet ik U hartelijk welknn in de Spaamestad aan den vooravond van Uwe gewone jaarlijksche algemeene vergadering en gaarne geef ik uiting aan mi'ne gevoelens van blijdschap, dat gij ditmaal onze stad hebt uitverkoren voor Uwe jaarlijksche sa menkomst, eene keuze die naar ik over tuigd ben U niet zal berouwen en U vol op gelegenheid zal schenken in de stad en hare schoone omgeving de verpoozing te vinden die U na Uwen congresarbeid zeer stellig toekomt. Bij de overdenking van wat ik in dit fees telijk uur tot U zou zeggen stond ik een oogenblik stil bij de geschiedenis van het notariaat in Nederland en zijn beteekenis voor onze hedendaagsche samenleving. Maar aanstonds liet ik de gedachte daaraan va ren omdat het uilen naar Athene dragen zou zijn daarover tot U te spreken, waar gij immers van deze zaken meer afweet dan ik U zou kunnen vertellen. Wel viel mij daarbij de eigenaardige bijzondierheid in, dat wij in U begroeten de dragers van een ambt, dat behoort tot de oudst geregelde in den lande. Was het toch niet reeds Karei V, die in 1521 zijn „placaet" uitvaardigde roerende de notarissen, waarbij een einde gemaakt werd aan verschillende misbruiken en ongeregelde toestanden, Ge zijt hier dan tezamen gekomen in Haarlem zonder dat velen Uwer zich re- Venschap gegeven zullen hebben van het feit, dat hier verleden werd het testament, dat wellicht het beroemdste geworden is, dat ooit gemaakt werd en dat zeker meer stof heeft doen opwaaien en meer gemoe deren verontrust heeft dan eenig ander, het testament van Pieter Teyler van der Hulst verleden den 17en Mei 1756 voor notaris Nicolaas Gallé, waaromtrent mij regelmatig in sommige perioden bijna dagelijks verzoe ken bereiken om inlichtingen of afschrift. Wanneer ik ooit een klacht heb verno men tegen het notarisambt, dan was het meestal deze, dat men in den regel zijn prille jeugd reeds geruimen tijd achter den rug" heeft wanneer met het geluk deelach tig wordt in den notarisstand verheven te worden. Het schijnt vroeger anders geweest te zijn; er wordt hoewel ten onrechte wel beweerd, dat Nicolaas Callé, die Teylerstestament verleed, zelfs nog niet meerderjarig was. Maar dat hij nog zeer jeudig was. staat vast. De tijden zijn ver anderd en in dit opzicht niet ten kwade, want dat Voor het belangrijk openbaar ambt, d^t gij de eer hebt uit te oefenen, eene rijke levenservaring vereischte is, is niet voor tegenspraak vatbaar. Maar, in tegenstelling met Callé, op wiens jeugdigen leeftijd men allicht aan merking zou kunnen of willen maken, noem ik dan ook een ander Haariemsch Notaris, de bekende en bedaagde Dirk Volkertzoon Coornhert, dichter, etser, teekenaar, secre taris der Stad Haarlem en vooral, waarop ik wil wijzen beroemd notaris deze stad. Een man van zeer vrijgevige beginselen die leefde in den tijd der troubelen en .van het Haariemsch beleg. Die na een veelbe- het zinrijke opschrift dat zijn stoffelijk over leed waar hij in de Groote Kerk begraven ligt en de herinnering aan zijn persoon voor die het niet mocht weten bewaard blijft in het zinrijke opschrift dat zijn soffelijk over schot dekt; dier rust Wiens lust En vreugd Was deugd En 't waar Hoe zwaar 'T ook viel! In mijn hoedanigheid van Burgemeester is het mij steeds een genoegen de Haarlem- iche Notarissen beurtelings in mijn kamer te zien voor het verlijden van acten waar bij de gemeente partij is, want moge al de lectuur niet altijd in allen deele even opwekkend en onderhoudend zijn en op zulk een oogenblik zeker voor niemand van be lang dan voor partij en zelf en mogelijk enkele anderen ik houd daarbij óók steeds voor oogen, dat daarbij door U on bewust wordt vastgelegd de geschiedenis van Haarlem en dat uit de stukken, die door Uwe goede zorgen met groote notarieele en juridische bekwaamheid zijn opgemaakt voor een gsnsch ander doel later met vrucht geput kan worden voor de kennis van personen en zaken waar over de geschiedboeken zwijgen, zooals nu ook de geschiedvorscher in onze gemeente lijke archiefbewaarplaatsen met ijver speurt in de protocollen uwer Haarlemsche voor gangers, arbeid van drie en een halve eeuw! En al nemen de meer dan 1800 registers een niet onaanzienlijke plaatsruimte in beslag, wij gunnen ze die gaarne, omdat ze een be langrijk stuk historie herbergen en een ge trouw beeld geven van het arbeiden, strij den en iijden. zoeken en streven van ons voorgeslacht. Dat gij mij in de gelegenheid hebt gesteld ook deze zijde van uw gewich tig ambt eens in het licht te stellen, mijne hi -en. dat verheugt mij. Ik eindig met den wensch, dat uw congres te Haarlem in 1925 in de annalen uwer Broe- woordde den burgemeester in eenige Korte doch kernachtige woorden. Spr. zeide, nog nergens zoo hoffelijk ontvangen te zijn als in Haarle'm. De geschiedenis nagaande, be wees spr. dat Haarlem steeds het voorbeeld geweest is voor heel Holland. Ook thans is dat weer het geval. De menschen hebben nog wat anders noodig dan de materialistische dingenj ook het geestelijke moet verzorgd worden, de kunst e. a. Hierbij denken we aan U en aan al Uw kunstzinn. voo-gen<?e-s aldus spr. Nogmaals zeide spr., diep getrof fen te zijn door de schitterende ontvangst, waarom hij namens alle aanwezigen harte lijk dank zegde. Nadat hij den burgemeester een langdurig en gelukkig bestuur had toe- gewenscht, werd de eerewijn rondgediend. Tegenwoordig waren alle wethouders, ter wijl een groot aantal gemeenteraadsleden vertegenwoordigd waren. Vervolgens gingen allen naar de boven zaal van „De Kroon". Hier sprak de Notaris van Holk uit Zaan dam een woord van welkom uit namens de kringen Haarlem en Alkmaar. Spr. zeide, dat het niet gemakkelijk was de broeders hier te krijgen bij .oo'n groote concurrentie van andere plaatsen. Vervolgens „tooverde" hij de aanwezigen Haarlem en Alkmaar voor oogen zooals zij waren 3% eeuw geleden. Haarlem werd overwonnen en Alkmaar bleef overwinnaar, doch beiden deden hun plicht. Ook thans zullen zij weer hun plicht doen. Vervolgens antwoordde spr. het programma van de bei de komende dagen, den eenen dag het ern stige gedeelte, den andere voor ontspanning Haarlem en Alkmaar zullen trachten al de zorgen van het afgeloopen jaar te doen ver geten op die dagen. En als dan deze lagen weer voorbij zijn, hoopte spr. dat nog lang een aangename herinnering zal bewaard blij ven. Op deze woorden, doorspekt met gees tigheden, volgde een luid applaus, In denzelfden trant antwoordde de heer Mr. P. J. van Wijngaarden. Spr. zeide reeds dikwijls welkom te zijn geheeten, doch zel den zoo warm als thans. Spr. haalde de woorden van Da Costa uit diens geuenk- schriften „Het is feest in Haarlem's wal" De menigte stroomt saam, bij 't fel trom petgeschal. Hiermede doelende op het concert van de H.O.V. op de Groote Markt waarbij duizen den toehoorders waren. Namens allen dankte spr. voor de harte lijke ontvangst door den Ring Haarlem Alkmaar, waarvan' de herinnering nog lang in het geheugen zal blijven. Hierna bleven de leden der Broederschap nog lang bijeen. Aan den heer W. Knikker, 2de dirigent der H. O. V. werd een bloemenkrans met de Haarlemsche kleuren aangeboden door den heer Th. C» L. Smit, secretaris der Broeder schap van Notarissen in Nederland. Hedenmorgen werd in het Concertgebouw de gewone jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden door de leden der Broeder schap van Notarissen in Nederland. De voorzitter, de heer Mr. P. J. van Wijn gaarden uit Rotterdam, stelde voor een telegram van verknochtheid te zenden aan H. M. de Koningin, hetgeen met applaus werd aangenomen. Met eenige hartelijke woorden werd de overledene ambtgenoot Fikkert herdacht. Medegedeeld werd. da; Mr. Canes door zware ongesteldheid ver hinderd was zijn prae-advies over de schuld vraag te verdedigen, hetgeen zal worden ge daan door den heer A. Bonga uit Amster dam. Vervolgens sprak de voorzitter .enige woorden tot de vergadering. Spr. noemde het een bewijs van gemeenschapszin, de jaarlijksche bijeenkomst. Steeds wordt een of ander wetenschappelijk onderwerp be handeld, een onderwerp, dat de practijk van zeer nabij raakt, zoodoende blijft men steeds goed op de hoogte. Meestal hebben de meeste menschen door overdrukke werk zaamheden geen tijd om overal mee op de hoogte te blijven. Zelfs zijn er velen, die het blad der broederschap niet geheel kunnen lezen. Zeer te betreuren is dit- evenwel, evenals de gewoonlijk slechte opkomst an de leden op de algemeene- en ringvergaae- ringen. Soms is men niet tevreden met de leiding, doch boe kan het hoofdbestuur van alles op de hoogte zijn indien het de ieden niet ziet. Spr. liet uitkomen, dat men als lid van een vereeniging niet alleen rechten doch ook plichten hebben. Vervolgens zeide spr. het zeer te betreu ren, dat men steeds iheer de rechten van verschillende ambten wil beknotten. Ver heugend is evenwel het feit, dat zelfs in de Bolsjewistische Maatschappij de notarieele voorrechten het eerst weer hersteld werden Wij moeten ons door de vereeniging sterk maken en houden, aldus spr. Ook de Ring- bijeenkomsten zijn niet alleen voor het genoegen. Spr. zeide te weten meer voor de afwezigen te spreken dan voor de ean- wezigen, deze zijn converti. Na een opwek kend woord, werd begonnen aan de behan deling van de agenda. t De notulen werden vastgesteld, terwijl net verslag van het Hoofdbestuur eveneens werd goedgekeurd. Met een woord van dank, werd de penningmeester door de commissie belast met het nazien van de rekening over 1924, gedechargeerd. - De rekening en verantwoording door net Hoofdbestuur werd goedgekeurd. Als plaats waar' de eerstvolgende gewone jaarlijksche vergadering zal worden gehou den, werd voorgesteld Leeuwarden, hetgeen zonder stemming werd aangenomen. Groningen en Assen werden aangewezen als de beide kringen, welke evenals de ringen, waarin de eerstvolgende gewona jaarlijksche vergadering zal worden gehou- den, een afgevaardigde te zenden in 1926 en een plaatsvervanger te benoemen tot het nazien der rekening over 1925. Het voorstel van het Hoofdbestuur, inge volge art. 58, van het Reglement om in 1926 van de jaarlijksche subsidie der leden 15 pet. af te zonderen ten behoeve van het onder steuningsfonds werd zonder stemming aan genomen. Het voorstel van •fiet Hoofdbestuur om achter artikel 6 van het Reglement voor de Broederschap in te voegen een nieuw arti kel 6a lokte eenige discussie uit voor den kring Leeuwarden door den heer J. M. J. Lisse uit Wolvega. Na toelichting door den voorzitter werd het'voorstel met op één na algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van vijf leden der Broeder schap om een commissie van vijf leden te benoemen welige zal hebben te onderzoeken; a. door wi£ en op welke wijze de nota- riëele tarieven dienen te worden vastge steld: b. of taxatie der rekeningen in alle ge vallen moet kunnen worden gevorderd en door wie de taxatie zal moeten geschieden; c. of het gewenscht is voor alle beslis singen en uitspraken het tarief of de -eke- ningen betreffende een college voor hooger beroep in te stellen. kwam dan in behandeling. Wordt vervolgd. voor het Ouderling Ondersteuningsfonds plaats hebben, door en voor het personeel der N. Z. Holl. tramweg maatschappij, groep Haarlem. Er bestaan thans twee groe pen groep Leiden en groep Haarlem. Deze groepen wijzen uit hun groep canóidaat-le- den aan. Die treden volgens opgemaakt rooster periodiek af. Zoo is thans de groep Haarlem aan de beurt, voor welks groep thans zitting hebben vanaf de oprichting 1 Maart 1922, de heeren L. Geers, halte chef ZandvoortF. L. Sauer, Haarlem J. Tates- halte chef Amsterdam, en J. H. Visée commies Haarlem. Genoemde heeren stellen zich weer beschikbaar. Den leden wordt echter gelegenheid geboden door het kiesreglement namen van candidaten in te zenden. Dat bedoeld fonds aan een groote behoefte van het personeel tegemoet komt moge wel blijken uit onderstaand staatje van 'uitkee- ringen over 1924. Bij bevallingen 1.925 heelk. behande ling 199. 95 verpleegkosten 3.046.15 versterkende middelen 396.82%; over lijden echtgenoote 600.overlijden kin deren ƒ550.totaal 6.717.93% bui tengewone ondersteuning 1.005.03 to taal ƒ7.722. 96%. Niettegenstaande deze hooge uitgaven tegen een cotributie van 0.25 per week bleek toch nog 'n saldo winst van f 5.109.39 Gedurende het bestaan van het fonds heeft steeds het Bestuur getracht verbeteringen aan. te brengen en meerdere uitbreiding aan het fonds te geven. Zoo, zonder verhoogde contributie kosten, kostelooze opname van kinderen der leden in gasthuis of sanatorium. Hier uit moge blijken dat het bestuur wel berekend is voor zijn taak en steeds zal blij ven pogen mogelijke verbeteringen aan te brengen in het belang van het personeel. Een tentoonstelling van platen uit den atlas van Haarlem. Naar aanleiding van den aankoop van den molen „De Adriaan", door de vereen. „De Holl. Molen", heeft de archivaris de heer H. L. Knappert eenige prenten en teekeningen uit den Stedelijken Atlas samengebracht, welke de geschiedenis van den molen en zijn onmiddellijke omgeving in beeld brengen. De molen ontleent feitelijk zijn naam aan Adriaan de Booys, die hem omstreeks 1778 bouwen liet op de plaats, waar tot dien tijd een der Catrynentorens, de zgn. „Goede Vrouw," zich verhief. Het is begrijpelijk, dat de vereeniging „Haerlem" zeer ingenomen was met den koop van „De Adriaan," waardoor een mooi hoekje van het oude stadsbeeld behouden blijft en deze aankoop gaf ook het denk beeld voor de tentoonstelling, die een dui delijk overzicht geeft van den vroegeren toe stand en langzame verandering van dit stads gedeelte aan het Spaarne. De tentoongestelde prenten en gravures geven allen het aanzicht op Haarlem vanaf het Noorder Spaarne, waar dus aanvankelijk de Catrynentorens, later slechts de molen, duidelijk" uitkomen en omlijst worden dopr de gebouwen aan het Spaarne, waarboven de torens der Groote Kerk en Bakenesser Kerk. Allereerst de oudste teekening van een der Catrynentorens, welke zich in den Ste delijken Atlas bevinden, waarop ook nog de Stadswal voorkomt, waarop volgt een pro duct van den bekenden Haarlemschen tee kenaar J. E. la Fargue dat een- gezicht geeft op de beide Catrynentorens. Ook teekeningen van C. van Noorde, waaronder een fraai winteZgezicht, zijn in de collectie opgenomen, benevens een prent „Gesigt van de seer beroemde koopstadt Haarlem, geleegen in Holland aan het Buy- ten Spaarn," waarop het betreffend stads deel zeer duidelijk naar voren treedt. Verder teekeningen van J. de Beyer, J. Ekels en W. Hendriks. Van dezen laatste zijn twee teekeningen geëxposeerd van 1778, waarop deverande- ring van het stadsbeeld plaats heeft. Op eene teekening nl. komen de beide torens nog voor, terwijl op de tweede de molen reeds is verschenen. De verdere prenten vormen langzamer hand de moderniseering van het noordelijk stadsgedeelte, tot eindelijk de molen „De Adriaan" nog is overgebleven en de beide Catrynentorens zijn verdwenen. De molen „De Adriaan" oorspronkelijk bestemd om te dienen als cementmoien, werd later snuifmolen. Een uitgebreide serie prentbriefkaarten van „De Adriaan" vervolmaakt het geheel, dat, voor wie zich voor oud-Haarlem interes seert zeer belangwekkend is. De tentoonstelling is geopend van 22 tot en met 27 Juni in het Vereenigingsgebouw de Hoofdwacht aan de Groote Markt, des middags van 2 tot 4 uur derschap als een der best geslaagde mag werden geboekstaafd Verkiezing Bestuursleden voor het on- Nogmaals, ik heet u allen hartelijk wel- derling Ondersteuningfonds, kom! I De heer Mr. P. J. van Wijngaarden, uit Naar wij vernemen zal op Vrijdag 24 er Rotterdam, voorzitter der Broederschap ant- Zaterdaer 25 Juli a.s. een Bestuursverkiezin PATER BORROMAEUS DE GREEVE SPREEKT. en Stampvol was de zaal van het R.K. Ver eenigingsgebouw Maandagavond. De naam v. den begaafden redenaar had een stroom van Roomsche kiezers en kiezeressen naar het parochiehuis doen trekken om er in zich op te nemen een deel van de geestdrift en de overtuiging, welke de gloedvolle woor den van den priester-redenaar uitstortten. Vóórdat het echter zoover was. heeft de voorzitter van de R.K. Kiesvereeniging deze propagandavergadering ingeleid met een uiting van verheugenis en voldoening over de herkregen eenheid onder de R.K. kiezers van Heemstede, die in de moeilijke crisis, welke thans achter den rug is, dreigde ver broken te worden. De heer A. E. Everard begon met een woord van dank te richten tot Pater de Greeve, die, ondanks zijn slechten gezond heidstoestand en het feit, dat hij Zondag 4 redevoeringen gehouden had in Amsterdam en Den Haag, zich niet had laten weerhou- dm om dezen avond naar Heemstede te ko men. (Applaus.) en Spr. constateerde dan met b!ijde voldoe ning, dat de Roomsche eenheid, die slechts korten tijd dreigde verbroken te worden, eenige da^en geleden weer i® geteekend en beklonken, nadat verstandige mannen tot elkaar hadden gesproken. (Daverend ap plaus.) Ik beschouw het thans aldus de heer Everard als een eerc-functie voorzitter van .uw vereeniging te zijn. Maar dan wil ik ook dank brengen aan de mannen met ge zond verstand, aan de katholieken van goe den wil, die de eenheid mede hebben be werkstelligd: als daar zijn de heeren v. Dam, v, d. Erf, Kapitein, v. d. Berg, Groenland, Floris, v. d. Eem en Otto, In het vervolg van zijn rede spoorde de voorzitter aan om alle lauwheid te laten varen; om met terijde stelling van vooroor- deelen en groepsbelangen en van partijen, die zich het predicaat R.K. ten onrechte hebben toegeëigend, overtuigd te zijn van één grooten plicht: te stemmen op de lijst van de R.K. Staatspartij Er zullen er mis schien zijn, die Mr. Bomans niet willen stem' men, om zijn optreden inzake de annexatie. Wat Mr. Bomans in dat opzicht heeft ge daan. heeft niets te maken met de groote zaak waar het nu om gaat. Immers, wij stemmen niet op de lijst van Mr. Bomans, maar wij stemmen op de lijst van de R. K. Staatspartij! Dat is de groote nlicht van al len en vooral van diegenen, die door hun propagande de verandering van het politiek advies hebben bewerkstelligd. Zij weten nu wa éidracht en propaganda vermogen. Nadat de 4riorzitter den toestand in Heemstede aldus had uiteengezet, betrad Pater Borromeus de Greeve het spreek gestoelte, om zijn talrijk auditorium met gloedvolle wcorden en met klinkende voor. beelden op zijn plicht te wijzen en aan te sporen dien plicht ook te volbrengen. In zijn inleiding merkte de gewijde rede naar op, dat den priesters door onze tegen standers wel eens verweten wordt, dat rij zich op politiek terrein bewegen. Maar zijn de priesters dan geen Nederlandsche staats burgers meer en hebben zij niet meer de zelfde rechten als alle andere vrije Neder landers? Zij worden vervolgens ook wel ge noemd ,,de stokers van de Harwich"; wel aan, aldus spr., ik wil gaarne het vuurtje aanstoken voor het prachtige galjoen van onze Katholieke Staatspartij, straks de match te doen beginnen! Trouwens, het hoogste kerkelijke gezag wil het en ten slotte is het ook wel een beetje het eigen lijfsbehoud, dat mij den katheder opjaagt gehoord de uitlating van een communist, die na een gemoedelijk ge sprek openhartig verzekerde; ,,'t Is waar, als wij de baas worden, ben jij de eerste, die aan een lantaarnpaal bengelt!" Maar ik zal er toe medewerken, dat dezulken de leid sels van het bewind hier niet in handen krijgen! en Het gaat bij den a.s, stembusstrijd om een hoogen inzet! In de eerste plaats voor' het hoogste goed der volkeren: den vrede. De vredesgedachte sluit in zich de anti-oorlogsgedachte en de anti-revolutie gedachte. Vanzelf volgt dus hieruit, dat wij trouw moeten blijven aan de Christelijke gedachte in het Staatsbeleid. Overtuigd van de beteekenis' van den vrede van de volkeren, staan wij. daarin niet alleen. Maar v/ij willen eerlijk ver klaren: vrede is mooi, doch niet mogelijk, zoolang de heidensche gedachte van oog om oog en tand om tand nog heerscht; zoo lang' men zelf doet, wat men in anderen afkeurt. Wij Katholieken hebben daarin een roeping te vervullen. Zeker zullen we trach- ttn den Volkenbond te verbeteren en ijve ren voor beperking van bewapening. Aan dep anderen kant echter weten we, dat er internationale verplichtingen te vervullen zijn en houden we rekening met een onaf hankelijk bestaan, Noch een volkenbond, noch ontwapening zullen helpen, wanneer we de gewetens der volkeren niet bereiken, en de zielen der menschen niet verbeteren. Daarom reeds: de christelijke gedachte bewaard in onze regeering. We hebben boven gezien, dat de vredes gedachte mede de anti-revolutiegedachte in zich sluit. En cfok dze doet ons trouw zweren aan gen christelijke regeering. Hadden we in 1918 Ruys xniet gehad, met z n beginsel, zijn karakter en zijn com mando: Troelstra was nooit in z'n bed ge kropen van de „Staatsgriep". Volgens den leider der S. D, A. P. zou het een onbloedige revolutie worden. Ja wel! Let maar eens op de landen om ons heen. Troelstra dacht wellicht, dat een bezoek aan het „Torentje" op het Binnen hof voldoende zou zijn om den regeerings- staf van den heer Ruys over te nemen! Onzin. Revolutie is een strijd tusschen vader en zoon, in eigen huis. Het is 't verschrikke lijkste wat ons kan overkomen. Zonder zich kinderachtig bang te maken, zeggen de feiten in de laatste tijden ons al genoeg. De bomaanslag in Sofia, de aanslagen in Frankrijk en hce.l de agitatie in Japan en China; het is aljes het gevolg van het ge stook der groote Russische macht, die niet anders wil dan de wereldrevolutie. De at- mospheer is van alle kanten volgespoten met revolutie-ideeën. Daar mogen we niet zorgeloos bij blijven, maar moeten ons te weerstellen. Wanneer Rome blijft het om de heele wereld vertakte Rome, sterk ook op politiek gebied, dan geen wereldrevo lutie mogelijk. Daarom ook: trouw aan onze christelijke regeering, waarin Roomsche mannen mede hielpen, pm ons door de moeilijke tijden heen te helpen. Het gaat echter op 1 Juli óók om het hoogste goed in de samenleving: het gezins leven. In een schitterend betoog belichtte de ge wijde redenaar de beteekenis van het ge zinsleven van het levend ep toekomstig ge slacht, en schetse hij de rampzalige gevol gen van den ontwrichting onzer huwelijks wetgeving die het gevolg zal zijn van een liberaal bewind met welke ontwrichting het merg van den staat wordt aangetast. Wat staat de vrouw bij ons Katholieken toch hoog! Welk een eenheid hebben wij voor haar! En dan eischen onze tegenstanders nog dezelfde rechten voor de onge'huwde moe der! Vragen zij ons medelijden, dan zeggen we: medelijden, dat hebben wij veel meer dan gij! Wij hebben onze doorgangshuizen en stichtingen en gij hebt niets! Maar laat men ons niet vragen de ongehuwde moeder tc plaatsen op het voetstuk van hoogste eer, hetwelk wij voor onze brave Christenvrou wen hebben opgericht! Nu begrijpt ge aldus ging de eerw. spr. verder waar het om gaat, En alle kleinere belangen vallen weg, want de heiligheid van het huwelijk is er mede gemoeid. Wij moe- ten het Christelijk huwelijk beschermen, het sacrament des huwelijks Bewaren en daar om ook vasthouden aan de Christelijke ge dachte in de samenleving, in het staatsbe-J stuur. Het gaat voorts straks ook om het hoog ste goed in het sociale leven. De sociale vtede zal nimmer tot stand komen wanneer men het Katholieke element uit de sociale actie weert Wanneer men in den socialen strijd het godsdienstig element niet betracht, dan verslechtert men den toestand, want er is geen zonde meer en niets bindt er meer. Zoo zal dan de hoogmoed van ieder individu den mensch weer wegjagen van de met moeite verkregen plaats. De hartstocht van ieder j mensch zal als een gevaarlijke bacchante met den trots der ongebondenheid alles wat mooi i is in brand steken en verwoesten. Sociale arbeid zonder het godsdienstig element is het bouwen van een tooverpa- leis op z'n kop. Het gaat dan ten slotte ook om het hoog ste goed van ieder individu; de ideale per- soons-ontwikkeling, opdat de mensch kan \yorden gelijk detf Christen-mensch, De staat heeft in deze een dubbele taak, n.l.: dat hij ons niet hindert, dat de maat schappij ons niet hindert en dat de per- soons-cultuur wordt vergemakkelijkt. Welnu, onze christelijke regeering heeft ons reeds den grooten schat, ons eigen chris telijk onderwijs gebracht. Zij vergemakke lijkt dus de persoonscultuur en zij hindert ons niet. Maar ook de maatschappij mag ons niet hinderen door theater, bioscoop en lectuur. Het is moeilijk en in hoeverre dp re^e-rin* hiertegen kan ingaan in dit opzicht wil i spr. zich niet als politicus aandienen. Doch hoe zou het wel niet gaan, wanneer de libe ralen de lakens gaan uitdeelen? Derhalve: een christelijke gedachte in de landsregeering om daartegen in te gaan. En op 1 Juli naar de stembus voor de R.-K. 'Staatspartij, om daar te bereiken wat in uw Roomsche harten woelt en tot uiting wil ko men. Met een voortreffelijke peroratie besloot 4e gewijde redenaar. Toen het daverend applaus was verstomd, sprak de voorzitter hartelijke woorden van dank tot den eerwaarden spreker. Met „Aan u o Koning der Eeuwen" ein digde de schitterend ^slaagde propaganda- vergaderïng, welke o.m, wern bijgewoond' door de geestelijkheid der parochie en den regent van het Seminarie. 23 IUNI dERSTE KOERS LATERt KOERS BERLIJN e 0.49.40 59 25 PARIJS 11,65 11.721/2 BRUSSEL 11.55 11 621/2 WEENEN c 1 0.35 0.35 25 LONDEN i 12.121/2 12.11 STOCKHOLM 66.60 66 75 47.50 48 25 OSLO ttf i 42.40 42.65 BAZEL l o 48.40 48.45 shW-YORK 2.49 2.49 5/16 ROME i 9.30 9,42i/2 Vr. Al sinds eenige weken lig ik met mijn geheele huishouden overhoop (dat huishouden bestaat uit 15 man, 4 kippen en een konijn). U zult dus begrijpen wat een armoede dat is. Wanneer u nu maar be wijst of wij op 't oogenblik leven in 1925% of 1924% dan is alles over. Ik twijfel niet of u zult wel spoedig aan dit verzoek wil len voldoen. Anlw. Wij willen den geachten inzender heel graag helpen om hem weer op goe den voet te brengen met zijn huishouden, mitsgaders zijn kippen en konijn. Maar dan zouden wij wel willen weten wat of hij eigenlijk weten wil. Bedoelt hij te verne men hoeveel jaren er nu verloopen zijn sinds Christus' geboorte, het begin onzer christelijke jaartelling? Dat zou zijn op 1 Juli 1924% jaar. Immers het eerste jaar na Christus' geboorte wordt aangeduid met het jaar 1. Op 1 Januari van het jaar 2, was er dus 1 jaar sinds Christus' geboorte verloopen. Op 1 Januari van het jaar 3, 2 jaar en op 1 Januari 1925 waren er dus verloopen 1924 jaar. Vr. Wat is per fiets de mooiste tocht door België vanuit Haarlem? De tocht moet ongeveer 7 dagen duren? Antw. Het is moeilijk voor ons fiets tochtjes te organiseeren en nog wel „mooi ste" fietstochtjes. Wij zouden u aanraden u daarvoor te wenden tot het kantoor van een of andere reisvereeniging. Overigens willen wij u wel helpen, maar dan dient u op ons bureau te komen om een en an der eens rustig te bepraten. Vr. Ik heb een luxe ^uto voor 4 personen gekocht voor den handel. Hoe veel belasting moet ik per jaar hiervoor betalen? Antw, Wij begrijpen uw mededeeling: „voor den handel" niet. Motorrijtuigen die uitsluitend worden gebezigd in het bedrijf van fabrikant van of handelaar in die voor werpen en deel uitmaken van zijnen han delsvoorraad zijn vrij van belasting. Dé be lasting is overigens geregeld naar de waar de van het rijtuig. De belasting wordt ver minderd voor motorrijtuigen die uitsluitend of hoofdzakelijk voor het beroep of bedrijf worden gebezigd. Hieruit ziet u dat uw vraag zonder meer niet te beantwoorden is. Vr. 1. Hoeveel bedraagt de overtocht van den onlangs in dienst gestelden bootdienst Amsterdamde Lemmer per persoon en voor een fiets? 2. Wat is per fiets de mooiste en kort ste weg van de Lemmer naar Leeuwarden? Hoeveel K.M. is dit? Anlw. 1. Ons niet bekend. 2. Lemmer, Oosterga, Fallega, Spannenburg, Hommerts, Sneek, Deersum, De 3, Romers, Wijtgaard, Leeuwarden. Afstand 47.6 K.M. Vr. 1. Hoe kan ik mieren, die in een kelderkast ritten verdelgen? 2. Floe kan ik slakjes die mijn dahlia's stuk vreten verdelgen? Antw, 1. Het nest opzoeken en dit dan verdelgen met kokend water of petroleum. Dat is het eenige afdoende middel. 2. Eén afdoend middel is er niet. Scho-' teltjes met bier neerzetten en de slakken dan vangen; 's avonds zoeken, vooral na den regen kan ook helpen. Ook het be strooien van den grond met versche kluit- kalk. Kippen en vogels zijn vijanden der slakken. Een voorzorgsmaatregel is den grond goed losmaken in den winter en dit eenige malen herhalen. Vr. 1, Is de Spaarkas cn Verzekerings maatschappij „St Petrus" gevestigd te Utrecht, een goede en soliede? Staat deze geheel op zich zelf? 2. Is een bewijs van Nederlanderschap "oldoende voor België? 3. .Kan men hier beter franken inwisse len voor Hollandsch geld dan in België? 4. Zijn meubelen en pathefoonplaten vrij van uit- en invoerrechten van België naar Holland? Antw, 1. Inlichtingen omtrent soliditeit van financieele instellingen kunnen wij in deze rubriek niet gegeven. 2. Ja. 3. Dat komt vrijwel op hetzelfde neer 4. Ons niet be kend. Vr. Ik heb een vlek met terpentijn uit mijn rok gehaald, en nu zit er éen terpen tijn-vlek in. Wat' is daar nu aan te doen? Antw. Terpentijn is vluchtig, dus ver dwijnt van zelf. De vlek zal dus wel geen terpentijnvlek zijn Wat het wel is weten wij niet. Het kan een vlekje vuil zijn, dat met benzine verwijderd kan worden. Ge bruik een schoone prop schoone watten Ofwel de kleur der rok is niet wasecht en dan zult u haar moeten laten uitstoomen. HENGELCONCOURS. De Utrechtsche Hengelsport-vereeniging „Ons Element", hield ter gelegenheid van haar eerste lustrum een Hengelconcours in den Leidschen Rijn, Door 35 vischcol- leges en 358 personen werd aan dit con cours deelgenomen. Per spoor, auto en rijwiel was men naar Utrecht gegaan. Daar aan dit concours een een vaandelwedstrijd was verbonden, wa ren er verschillende vaandels aanwezig, o.,a zag men „De Vrijé Hengel" uit Haarlem; De Haarlemsche Hengelaarsbond, Haarlem, „De Rietvoorn" uit Schoten. Om 9.15 uur vertrok men met ontplooi de banieren en het Utrechtsche muziek korps „De Vervulling van Oranje" voorop naar den waterkant, gevolgd door vele kijklustigen. De paaltjes stonden al in den gr°nd, zoodat ieder deelnemer gemakkelijk zijn plaats kon vinden. Er werd eerst 1 uur gevischt dcor de vereenigingen. Om 12 uur was deze wedstrijd geëindigd. Hier- na moesten de persoonlijke deelnemers hun geluk beproeven. Er werd ohet geheel «lot.!.* 'ovandea pia aiioop der persoonlijke deelneming ging men terug naar Utrecht, thans mei drie muziekkorpsen voorop. Na een ovatie aan den burgemeester gebracht te hebben, ging het naar het Hotel „Rustoord", Ma- riaplaats, waar de beoordeeling der vaan dels plaats vond. Vijf vaandels werden bekroond en het zesde kreeg een prijs als zijnde van de verst komende vereeniging, nl. de Hengelaarsvereeniging Krommenie en Omstreken. De bekroonde vaandels waren: le pr. De Rotterdamsche Hengelaarsclub „De^ Zeelt"; 2e pr. Vischcollege „Ons Genoegen Naar- den-Bussum; 3e pr. Vischvereeniging „Zil vervoorn", Utrecht; 4e pr. Rotterdamschi Hengelaarsclub „Aan de Rotte Zoom Rot' terdam en 5e pr. Vischcollege „De Wind- voorn" uit Dordrecht. Daarna ging men over tot vaststelling van prijzen voor de gevangen visch, wat veel tijd in beslag nam, zoo zelfs, dat de Jury eerst 's avonds om 11 uur de nog aanwezige vereenigingen en personen me dedeeling kon doen, dat hen, die naar hui! moesten en niet konden wachten, de even tueel gewonnen prijzen wel zouden opge stuurd worden, zoodat nog menig henge laar de zoete gedachte mee kon nemen, dat hem misschien nog een prijsje wachtte. Bij deze gelegenheid was door V. H, S. Vereeniging „De Rietvoorn", afd. Utrecht, een mooie bloemenmand geschonken. De Utrechtsche Hengelsport-Vereeniging „Ons Element", moge een woord van hul de en dank niet worden onthouden voor de zorgen en moeite, die zij' zich getroost heeft, om dit concours zoo schitterend te doen slagen. Vermeld kan nog worden, dat de Rotter dammers met de mooiste prijzen ging<n strijken. DE TOUR DE FRANCE, Het grootste evenement op wielergebie' heeft weer een aanvang genomen. Zonda/ nacht zijn de deelnemers gestart. De eerste etappe ParijsLe Havre is ge wonnen door den Italaan Bottecchia. De uitslagen luiden: 1. Bottecchia, 12 uur, 91 minuten, 2 seconden; 2. Franeis Pelissier, 12.22.01; 3. Benoit; 4. Sellier; 5. Verdyck; 6. Beeckman; 7. Targey, allen 12.25.01; 8. Frantz; 9. Pe; 10. Aymo, allen 12.29.01; 11 LI Pelissier; 12. J, Bayesse; 13. Bordini; 14. Martin; 15. L. Buysse; 16. Dejonghe. Zondag vonden onder slechte weers omstandigheden op een weeke grasbaan te Veendam motorraces plaats waarvoor uit stekende inschrijvingen waren binnenge komen. Behalve bij het proefrijden des morgens waarbij de Groninger Raasigs op zijn schouders viel en zich ernstig verwondde, vonden er verder geen ongelukken plaats, Er waren veel toeschouwers. De race: hadden een vlot verloop. Door een paar zware regenbuien kon hel programma niet geheel afgewerkt worden hoewel de hoofdnummers tot een goed einde werden gebracht. Uitslagen Amst. Juniores. Klasse A. 8 baanronden Finale 1 Abeln, Douglas, 4.29 2/5 sec. 2 Rossingh, Norton 4.29 4/5 sec. 3 v. Driel, B.S.A., 4.33 4/5. Klasse B Amst. Sen. tot 350 cM3. 6 baanronden 1 Rubing, Omega Bradshard 3.03 4/5 2 Beverdam, B.S.A. 3.05 1/5 3 Maas, Norton 3.05.4/5. Klasse C. Amst. Sen. tot 500 M3. 8 ron den 1 J. v. Kooten, Douglas, 4.03 1/5 2 A. v. Hamersveld, Norton 4.04 1/5 3 Maas, B.S.A. 4.08 3/5 I. Amateurs-Juniores klasse 3. 8 baanronden van 544 M. W. Borger, Nortoj 494 c.M.3. cyl. inh., 4'min. 35 sec. D. van Driel, Amsterdam, B.S.A. 349 c,M.3, 4 min. 41 1/5 sec. J. J. Abeln, Emmercompascuum Douglas 494 c.M.3, 4 min. 44 2/5 sec. L. Steenbergen, Delft, Norton 490 c.M.3., 4 min. 46 2/5 sec Finale: Abeln, 4 min. 292/5 sec. Rossing, 4 min. 29 4/5 sec. Van Driel, 4 min. 33 3/5 seconden. Amateurs-Seniores, klasse B. tot 350 c.M.3 cyl. inhoud. 6 baanronden. Eerste Serie G, Stuut, Groningen, A. J. S., 3 min. 18 4/5 sec, J. J. Ruben Assen, New Imperial, 3 min 35 2/5 sec Tweede serie, John Moos, Haar lem, B.S.A',, 3 min. 17 3/5 sec. H. W- Bever- dam, Hengelo, B.S.A,, 3 min. 18 2/5 sec. J. H. Rijk, Den Haag, New lm., 3 min. 26 4/5 sec! Derde serie, J. Achttien Den Haag, A. J. S„ 3 min. 30 sec. A. Wuring, Heem stede, B.S.A., 3 min 30 2/5 sec J. Wijsbeek, Veendam Sarolea, 3 min. 314/5 sec, "ierdc serie, B H. Rubingh, Musselkanaal, Omega- Brodshow, 3 min. 23 1/5 sec. F. A. Vermaak, Utrechi New lm. 3 min. 27 sec. J. de Roo- de, Zandvoort, B.S.A,, 3 min. 28 1/5 sec. Demi-finale: Eerste serie: Beverdam, 3 min. 13 sec, Stuut, 3 min. 13 1/5 sec. Acht tien 3 min 18 1/5 sec. Tweede serie: Ru bingh, 3 min. 3 4/5 sec. Beverdam, 3 min, 5 1/5 sec. Moos, 3 min. 5 4/5 sec. Amateurs-Seniores klasse C. tot 500 c.M.3, cyl. inhoud 8 baanronden. Eerste serie: A P. van Hamersveld, Soesterberg, Norton, min 43 sec. Rijk 4 min. 48 3/5 sec. De Roode 4 min 50 sec. Tweede serie, J. J. van Koo ten, Haarlem, Douglas, 4 min. 20 3/5 sec., Rubingh, 4 min. 24 3/5 sec. Beverdam, 4 min, 26 1/5 sec Derde serie, Stuut, 4 min. 31 1/5 sec. Moos 4 min. 31 4/5 sec. Vermaak 4 min, 42 4/5 sec. Vierde serie, K. Burloge, Den Haag, Norton, 4 min. 22 3/5 sec. Wuring, 4 min. 27 3/5 sec. Ruben, 4 min, 37 4/5 sec, Demi-finale: Eerste serie, Hamersveld, 4 jmin, 13 2/5 sec. Stuut, 4 min. 151/5 sec. Bever dam, 4 min. 16 sec. Tweede serie, Moos, 4 min. 20 3/5 sec. Rijk, 4 min, 34 2/5 sec. Wu ring, opgegeven. Derde serie, Van Kooten, 4 miu. 5 2/5 sec. Burloge, 4 min. 9 4/5 sec. Ru bingh, 4 min. 10 2/5 sec. Finale: Van Kooten, 4 min. 3 1/5 sec. Van Hamersveld, 4 min, 4 1/5 sec Moos, 4 min, 8 3/5 sec. De Haarlemmer v, Kooten heeft weer bij zonder fraai gereden. Ook Moos en Wu« rings bleken geduchte tegenstanders. PEKING, 23 Juni. Het pessimisme on der de buitenlanders neemt toe, daar de be volking de laatste nota van China goedkeurt en overgaat tot stakingen en boycots. De toestand is verergerd door de voort durende pogingen om Groot-Brittannië te isoleeren. Dit bedreigt alle buitenlanders in 't binnenland. Deze bereizen voortdurend de verdragshavens. De geheele provincie Horar -verkeert in. onrust. De missionarissen ver klaren, dat de toestand begint te lijken op dien tijdens den boxeropstand. Het diploma tieke corps komt opnieuw bijeen, ten eindf de jongste Chineesche nota en het rappor! der gedelegeerden der mislukte conferentie te Shanghai onder de oogen te zien. Er zijn strenge politie-maatregelen gem men Tc Peking en Tientsin is alles rustig De wacht voor de Britsche legatie is ver dubbeld. De communistische activiteit duur) voort. Karagon de Russische gezant te Peking heeft verklaard, dat Rusland bereid is een Russisch-Chineesche conferentie direct tc openen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2