ET1IE.UWS I De volkstuintjes aan de Baarsjes te Amsterdam. S. Schaepkens van Riempst. f Tegen eenzijdige ontwapening. Het auto-incident te Chammonix. De toestand van H. M. de Koningin. Geldboeten in plaats van hechtenis. Nieuwe protestmeeting te Sittard. Controle op de werkzaamheden der deurwaarders. De Kamerverkiezingen. Economische moeilijkheden met Duitschland. Het kiesontwerp verworpen. Het peil van de afgesloten Zuiderzee. VERKEER EN POSTERIJEN. Het goederenvervoer Aken Rotterdam en Amsterdam. KUNST EN KENNIS. Portret van Otto Eerelman. De valsche Frans Hals. Van Nelle's Mannenkoor „Crescendo". Prix de Rome 1925. Dr. J. H. Leopold, f Ondergrondsch theater: GeulhemHout hem. Valkenburg's Openluchttheater. Geneeskundige week te Brussel. UIT BOEK EN BLAD. Nieuwe uitgaven. Moordaanslag met diefstal. Een moordaanslag. Inbraak te Pijnacker. Ook een salarisverhooging. Het noodlottige schot te Rotterdam. De „Orpheus" lek gestooten. Aangehouden. Vingers afgekneld. Dood onder verdachte omstandigheden. Een buitenkansje voor automobilisten. Gratie-aanvraag voor een brandstichter. Verduistering van f 1248. Diefstal van f 2000 K.G. haver. Doodelijk ongeval. De oude truc. Verdiende straf. RECHTSZAKEN. De diefstallen bij de Philips- f abrieken. Vervaardiging van valsche bankbiljetten. Een gewezen Kamerlid als beklaagde. Moordaanslag op zijn verloofde. De Pseudo-Nederlander. j MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. EEN DEMONSTRATIE. De Volkstuinders te Amsterdam hebben Zaterdagmiddag een grootsche demonstratie gehouden. De tuingroep „Ons Buiten", een groot complex volkstuintjes gelegen tusschen Haarlemmerweg, Admiraal de Ruyterweg en Baarsjes wordt nl. met den ondergang be dreigd. De gemeente heeft deze laag gelegen ter reinen aangekocht om te worden opgespoten met zand en bagger en te worden bestemd voor den volkswoningbouw. Dat is een heel ding Ruim 850 gezinnen /oorzien er reeds sinds jaren in hun tekort aan zon, aan lucht en licht. En in het vooruit zicht er nog een tiental jaren te mogen blij ven tuinieren hebben velen er zich „lust oorden" en „tuinhuisjes" gesticht, waaraan zij niet alleen zeer zijn gehecht, maar waaraan wk door sommigen tot 600, 700 en 900 gul len is verwerkt. Moet dat alles nu onder bagger en zand rerdwijnen ziedaar de vraag der Volkstuin- ders. Een bonte stoet van wel bijna 1000 M. lengte trok Zaterdagmiddag van uit „de sla tuintjes" door de staatslieden-, dichters- en zeeheldenbuurt. Het vaandel met de oempa's voorop, en de kinderen met bloemen in het haar, en kleurige kartonnen borden in de hand. Daar stond op te lezen „De Volkstuin in de stad is als een oase in de woestijn", en andere pakkende leuzen. Ook kwamen er praalwagens mede in den stoet, en vele vrachtauto's en dragers van transparanten, waarop met groote letters de Volkstuinen „de longen van de grpote stad" genoemd, of als middel tegen t.b.c. gepre zen werden. Aan bekijks ontbrak het in deze volkrijke buurten op den vrijen Zaterdagmiddag al evenmin en ten slotte de optocht leek wel hoe langer hoe langer te zijn geworden, Te Maastricht is plotseling overleden de :oud-wethouder S. H. J. Schaepkens van Riempst. Hij was van 1892 tot 1918 raadslid, en sedert 1903 wethouder. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau, officier der Belgische Kroonorde en officier de l'Aca- démie Franpaise. Aanstaande Donderdagavond houdt het .comité tot waarschuwing tegen eenzijdige ontwapening in den Dierentuin alhier een vergadering, waarin over de gevaren van eenzijdige ontwapening zal worden gespro ken door de heeren prof. dr. P. J. Blok, oud- hoogleeraar te Leiden, pater Borromaeus de Greeve, K. E. Oudendijk, luit.-kolonel der artillerie en C. van der Voort van Zijp, fcd van de tweede Kamer. Naar de Msb.", van kapitein Ruijs, adju dant van H. M. te Chamonix mocht verne men, geeft de gezondheidstoestand der Ko ningin geenerlei reden tot bezorgdheid Hare Majesteit is geheel koortsvrij en de ge nezing der gekneusde vingers heeft een nor maal verloop. De geneesheer heeft er geener- iei bezwaar tegen dat Hare Majesteit Donder dag naar Zermatt vertrekt. De schuld vaï het ongeval ligt bij den chauffeur, die van den auto afstapte, voordat de Koningin uitgestegen was, daardoor de <uto onbestuurd latend met alleen Hare Ma jesteit er in. Gelukkig hebben eerst een boom en daarna een droge sloot den auto spoedig tot stilstand gebracht, waardoor grooter on heil werd voorkomen. H. M. was uitgereden met een hofdame en een dienaar om op een mooi plekje in de buurt van den „Glacier des Bossons", rustig te schilderen. De Koningin, thans de rechterhand, met uitzondering van den duim, in een verband. Zij heeft den Zondagniddag met Prin» Hen drik in den tuin van het hotel du Monl Blanc loorgebracht, terwijl Prinses Juliana met tapitein Ruvs per auto naar Genève is ge weest, v/aar zij o,a. een kerkdienst bijwoonde. De Prinses is zeer-voldaan over het uitstapje teruggekomen. tn zijn memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer betreffende het wetsontwerp tot uitbreiding van mogelijkheid van toepassing van de straf van geldboete werd opgemerkt, dat in de gevallen, dat de uitsluitend (sub sidiair naast geldboete) bedreigde vrijheids straf hechtenis is, de rechter zich, alvorens an 32 bis toe te passen, alleen zal hebben af te vragen, of geldboete (subsidiair geld boete tot een hooger bedrag dan in dc straf- positie bedreigd) een juistere straf is dan hechtenis. De mate der eventueel toe te passen vrij heidsstraf speelt hier geen rol. Deze komt al ken in het geding voor zoover in de strafpo- sitie als vrijheidsstraf gevangenisstraf wordt bedreigd. Verlenging der betaling in termijnen kan naar de meening der regeering .zeer wel door het 0. M. zonder meer geregeld wor- kn. De practijk heeft niet doen blijken, dat deze zaak niet aan het O. M. zou kunnen worden overgelaten. tfaar men aan de Limb. Koerier" meldt zal Zondag a.s. ook te Sittard een protest meeting tegen de actie van de „Dageraad" worden gehouden. Ook bij ongunstig weer gaat deze door, want ter plaatse zullen groote lokalen in gereedheid worden ge houden, om eventueel voor de diverse spreekbeurten te worden gebruikt. Met deze meeting zullen de kerkelijke plechtigheden samengaan. De Ambtenaar deelt mede, dat in de groo te steden hoofdkommiezen der directe be lastingen belast zullen worden met de con trole op de werkzaamheden der deurwaar- Iers bij dat dienstvak. De candidaten der Middenstandsparfij hebben zich verbonden, dat indien de ge zamenlijke lijsten dezer partij in het land voldoende stemmen halen om op één of meer zetels aanspraak te maken, die can- didaat (of die candidaten) de benoeming aanvaardt, die het grootste aantal stem- icn op zicli vereenigd heeft (Centr.) De berichtgever van het Hbl. te Berlijn meldt: Naar de „Vossische Zeitung" verneemt, hebben de moeilijkheden op economisch gebied tusschen Nederland en Duitschland, die reeds geleid hebben tot eventuecle financieelc maatregelen van de Nederland- sche Bank, tengevolge gehad, dat er nu hszscrekingen tusschen de Duitsche en de Nederlandsche regeering Zijn rrcgonnen, Van Duitsche zijde heeft men verklaard, dat 't niet in het voornemen van de rijks- regeering ligt om de Nederlandsche belan gen nadeel te berokkenen. Overigens heeft men zich van Duitsche zijde bereid ver klaard, eenige bepalingen van het nieuwe tariefontwerp, die bijzonder nadeelig voor Nederland zijn te verzachten. Ten aanzien van de speciale spoorwegta rieven voor de Noord-Duitsche zeehavens zijn de onderhandelingen nog gaande. Naar men weet, hebben deze onderhandelingen tevens ten doel het nog u:H het jaar 1851 stammende Duitsch-Nederlandsche handels verdrag aan de veranderde tijdsomstandig heden aan te passen. Het verloop van de besprekingen schijnt niet ongunstig tc zijn. Geen vrijstelling wegens gemoedsbezwaren. De Eerste Kamer heeft Dinsdag met 24 tegen 14 stemmen verworen het wetsont werp tot wijziging van de Kieswet (vrij stelling stemming wegens gemoedsbezwa ren). Naar aanleiding van het wetsontwerp houdende militaire voorzieningen in ver band met de afsluiting van de Zuiderzee, heeft de Overijselsche Landbouwmaat- schappij aan de Eerste Kamer in een adres betoogd, dat de aanneming van dit wets ontwerp, voor de lage gronden langs de Zuiderzee, niet alleen in Overijsel, maar ook in de andero provincies fataal dreigt te worden. De maatschappij verzoekt aan de Kamer: le. het peil van de afgesloten Zuiderzee des winters zoo laag mogelijk te houden en in elk geval niet hooger vast te stel len dan 40 c.M. N. A. P des winters en 20 c.M. N. A. P.des zomers. 2e, indien dit om militaire redenen niet mogelijk is, de kosten voor aanleg en ex ploitatie der bemalingsinrichtingen, die dan gebouwd zullen moeten worden, door het geheele Nderlandsche volk te doen dragen. Men meldt uit Heerlen, dat door de ope ning van de lijn MaastrichtVaals van de Limburgsche Tramwegmaatschappij een nieuwe verbinding is geschapen, die voor het goederenvervoer van het Industriegebied om Aken naar Amsterdam en Rotterdam van groote beteckenis gaat worden. In aansluiting met de stoombootdiensten MaastrichtRotterdam en Amsterdam en de Aachener Kleinbahn AkenVaals, is door de L.T.M, lijn VaalsMaasricht een verbinding gevormd, waardoor voor de ver zending van goederen van het industriege bied om Aken naar Holland en over zee 'n goedkoopere weg gevonden is. De goederentarieven toch zijn, doordat over een groot gedeelte van den waterweg gebruik gemaakt kan worden, belangrijk lager dan het vervoer geheel per as. Zelfs naderen de vrachttarieven die van het tra ject AkenAntwerpen, Ook in omgekeerde richting is een goed koopere verbinding verkregen, waarvan reeds door vele expediteurs gebruik ge maakt wodt. Een groot gedeelte van het haringvervoer van Holland uit naar de omgeving van Aken geschiedt reeds over dezen nieuwen weg, terwijl ook verschillende machinefabrieken in Aken voor hare zendingen naar over zee van de nieuwe verbinding gebruik ma ken. De heer E. J. de Schepper, biljart-fabri kant te Groningen, was in het bezit van een .portret van den dierenschilder Otto Eerel man op 26-jarigen leeftijd in Oostersch costuum, in 1865 door P. J. van der Ouderaa te Antwerpen geschilderd. Deze heeft thans dit portret aan het Groningsche Museum voor het Eerelmanzaaitje ten geschenke ge geven. De geschiedenis van dit portret is in het kort de volgende: Van der Ouderaa zocht voor een historische compositie een model van een Oostersch vorst en vond den heer Eerelman bereid als zoodanig te fun- geeren. Later is het portret, dat niet meer dan een studie geweest was. aan het zwer ven geraakt en ten slotte in het bezit van den De Schepper gekomen. Bij hem heeft dc hêer Eerelman het teruggezien en herkend. Om nader aan te toonen dat hij werkelijk de geportreteerde is, heeft de heer Erelman aan deze schenking toegevoegd een zelfpor tret op 50-jarigen leeftijd, in 1889 dus, ge schilderd.' De kunstschilder en schilderijen:» staura- teur Th. v. Wijngaarden te 's-Hage, heeft een adres aan den Minister van Onderwijs gezonden iri verband met het rapport der deskundigen in zake de valsche Frans Hals, waaruit blijkt, dat een schilderij uit het Mauritshuis beschikbaar is gesteld voor het doen van vergelijkende proeven in zake een civiel proces en de deskundigen, met name de directeur van genoemde verzameling o.a., door het verschil der gedraging der verflaag van dit schilderij en het litigieuze de gevolg trekking heeft gemaakt daj laatstgenoemde valsch, d.'w. z. een moderne nabootsing zou zijn. Veruer meent hij, dat bij het toestaan van dit verzoek niet alleen zijn persoonlijk be lang als hersteller van schilderijen ten zeer ste is betrokken, maar ook het openbaar belang, omdat het z.i, niet aangaat, 's Rijks kunstschatten alleen voor een eenzijdig en onvolledig onderzoek beschikbaar te stellen en omdat het ook van openbaar belang kan worden geacht, dat de directeur van een zoo belangrijke kunstverzameling niet langer on kundig blijve van een procédé, dat nood zakelijk in de toekomst voor hem van het hoogste gewicht moet zijn bij de beoordee ling der echtheid der schilderijen reeds thans onder zijn beheer of in 't vervolg nog op zijn voorstel door het Rijk aan te koo- pen. Naar wij vernemen, zal bovengenoemd koor in het volgend jaar haar 10-jarig be staan herdenken door het houden van een Nationalen Zangwedstrijd in de maanden Mei en Juni, voor vrouwen, gemengde- en mannenkoren. Het Algemeen Secretariaat: De Erven de wed. J. van Nelle, Rotterdam. Postbus 817. Overeenkomstig hst Reglement voor de Rijks-Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, zijn door de Commissie van Toezicht op genoemde Rijks-Academie, be noemd tot leden der Jury voor den wedstrijd in de Schilderkunst, (Prix de Rome 1925), Professor Dr. A. J. der Kinderen, Voorzit ter M. A. J. Bauer, W. A. van Konijnen burg, Jan Sluyters en Professor H. J. Wol ter, Secretaris. Te Rotterdam overleed Maandag de dich ter J. H. Leopold, die 11 Mei j.l. 60 jaar ge worden was. De openingsvoorstelling van het onder grondsch theater te Geulhem Houthem is thans vastgesteld op Zondag 12 Juli a.s., te vijf uur. Er zullen voor 800 bezoekers plaatsen zijn. De repetities zijn reeds in vol len gang. De voornaamste leden van Kunst kring „Die Menestrelen" te Maastricht, zijn uitgenoodigd het theater te bespelen. Jef Boorts is artistiek leider en regisseur. Het eerst wordt gespeeld „Kaïn", van Anton Wildgans, in de vertaling van Wies Moens". Voor Augustus is in studie „Om de Kroon'*, van Fr. Coppée. Gedurende het a.s. seizoen zullen de vol gende stukken in het Openluchttheater ten tooneele worden gebracht „Het groote Schouwtooneel der Wereld", door Calderon, in de vertaling van Prof. Knaapen „Koning Lear", door Shakespeare, vertaling A. Roland Holst „Starkadd", door A. Hegenscheidt, en Molière's blijspel „De schelmstreken van Scapin". De extra-voorstelling van Langendijk's blijspel „Het Wederzijds Huwelijksbedrog", op Woensdag 24 Juni a.s., te half vijf, zal door „Valkenburg Omhoog" aangeboden worden aan de feestvierende vereeniging „Het Geul dal" en hare gasten, de in Valkenburg ter algem. vergadering bijeengekomen leden der A.N.V.V. De volgende dames en heeren van den Kon. Nederlandschen Schouwburg te Antwerpen, onder directie van dr. J. O. de Gruyter, zullen in „Het Wederzijds Hu welijksbedrog" optreden Jenny van Sant voort, Marie Verstraeten en de heeren J. Cemmans, dr. J. O. de Gruyter, J. Gevers, Lieven de Gruyter, R. v. d. Putte, A. van Thillo en Fré Waeles. De regie is in handen van Charles Gilhuys PROF. LORENTZ NED. AFGEVAAR DIGDE. Zaterdag werd te Brussel in het Academie paleis, in tegenwoordigheid van Koningin Elisabeth de vijfde Geneeskundige week van Brussel geopend. Zondag werden reeds de werkzaamheden in de commissies aangevan gen. De Volkenbondscommissies voor de re geling van de intellectueele samenwerking kwam Zondag bijeen om het reglement vast te stellen betreffende het Instituut te Parijs. De Nederlandsche afgevaardigde Prof. Lo- rentz nam deel aan de werkzaamheden. Wij ontvingen de volgende uitgaven: Doel en werkwijze van het keu ringsinstituut van zaaigranen y en pootgoed. K. I. Z. (afd Friesland) N. V. Coöperatieve Handelsdrukkerij, Leeuwarden. Wat betaal ik? als arbeider, als middenstander, als kapita list. Waar blijft het? Drukkerij „Velox" uitgeverij, Oeterwaler- straat 20, Amsterdam. Een brochure, die tal van gegevens-bevat, waardoor dieper doordringen mogelijk is in den opbouw der verschillende financiëele verhouding van Staat, Gemeente en Provin- Hij merkt hiertegenover op, dat deze ge- c'e' ons belastingbetalers, draging uitsluitend en alleen het gevolg is I M van een door hem uitgevonden en op dit f°uf van Emstem, door Dr. schilderij toegepast procédé en biedt ter j W- Tombrock, uitg. van P. Harte, Bergen op staving van deze bewering aan, hetzelfde Zoom. procédé toe te passen op den Frans Hals van het Mauritshuis, waarbij zal blijken, dat Medezeggenschap, alle verschijnselen, die de directeur bij het i Maandblad onder redac'ie van Andr. Stern- litigieuze schilderij opmerkelijk voorkwa- j heim en I. Monas. Een vrije tribune voor de behandeling van alle vraagstukken, die met de medezeggenschap verband houden, Uitg. van het Wetenschappelijk economisch Insti tuut, postbus 1059, Amsterdam. Jaarverslag van- den Nederlandschen R.-K. Grafischen Bond, Verslag der werkzaamhe den over het jaar 1924. - F. C. Donderstraat 43, Utrecht tigieuze schilderij opmerkelijk men, zich ock bij den Frans Hals zullen voordoen, zonder dat evenwel een der door den directeur vermeende kwade gevolgen is te vreezen. Hiertoe beroept hij zich op de getuigenis van dr. C. Hofstede de Groot, in wiens tegenwoordigheid hij zijn procédé op meer dan een fragment van zeventiende eeuwsche Hollandsche schilderijen heeft toegepast, fragmenten, waarvan hij bereid is, stalen be schikbaar te stellen en hij meent, dat de billijkheid gebiedt, hem dit verzoek toe te staan, aangezien hier een aan het Rijk toc- bchoorend kunstwerk gebruikt is voor een onvolledige proefneming, die in hooge mate. het oordeel van den directeur heeft bein- vloed en ten gevolge heeft gehad, dat re- questrant als vorig eigenaar en als hersteller van het litigieuze stuk, zeer aanzienlijke financieele en moreele schade heeft geleden. Daarom meent hij toegelaten te mogen wor den tot deze volledige proef, te meer, om dat hij te allen tijde bereid is geweest, de deskundigen omtrent dit en andere punten zooals dat der twee door hem in het schil derij aangebrachte draadnagels in te lich ten, doch dit niet heeft kunnen doen, omdat de deskundigen van meet af zich op het standpunt hebben gesteld, van niemand in lichtingen te willen aanvaarden, noch met iemand over de hun opgedragen taak te spreken Toen in den nacht van Zaterdag op Zon dag, omstreeks half twee, de koopman Ste ven Blankespoor in zijn kosthuis bij A. v. Esen, aan den Renswoudschenweg, nabij Veen endaal, met zijn rijwiel thuis kwam, hoorde hij in de verte een gepraat over moordplannen op hem. Hij ging daarop naar zijn buurman, die op ecnigen afstand woont en verbleef daar tot ongeveer vijf uur, cn fietste toen weer in de richti;ig van zijn kosthuis. Spoedig zag hij echter twee man- nen op den weg staan, namelijk zijn kostbaas 4 die een geweer droeg en een zekere V. Ziende dat de kostbaas het geweer aan V. overgaf, draaide hij zijn rijwiel plotseling om en vluchtte naar zijn buurmaq terug, een eind achtervolgd door V., die terzelfder tijd een schot op hem loste, zonder hem echter te raken. Bij nader onderzoek in zijn kosthuis is ge bleken dat Blankespoor zijn portefeuille mis te met pl.m. 1200. De politie heeft de zaak in handen. V. E. en V. zijn reeds in arrest gesteld. In den nacht van 20 op 21 Juni is op den arbeider Jan Eiken, wonende in het Lang- hietsveen, gem, Odoorn, (Drenthe) 'n aanslag gepleegd. De man werd aan de linkerzijde van gezicht en hals getroffen door een schot hagel, dat van buitenaf door een ruit op hem werd gelost. Aangehouden is de arbei der Roelof Kremers, te Nieuw Weerdinge, die tegenover de politie reeds een bekente nis heeft afgelegd. Het wapen, een dubbel loops pistool, dat door hem in het veen weg geworpen was, is door de politie uit een veenput opgevischt. De dader is naar Assen overgebracht. Te Pijnacker (Z. H.) is in den nacht van Maandag op Dinsdag ingebroken bij de we duwe R. Vermist worden vier horloges met kettingen, eenige gouden en zilveren siera den, enkele kleedingstukken, benevens een bedrag van ruim 40 aan contanten. De raad van Beugen heeft naar aanleiding van een verzoek van M. C. J. Gerrits, amb tenaar ter secretarie, om verhooging zijner jaarwedde met 300, besloten, aan de jaar wedde van van den bezoldigden ambtenaar Chr. Daniels, met 1 Januari alsnog 100 toe te voegen onder voorwaarde, dat deze afge staan zullen worden aan M, G. J. Gerrits, zoolang deze op de secretarie der gemeente werkzaam is. Het voorloopig onderzoek inzake het voor gevallene in de Schiestraat te Rotterdam, waarbij de chef-molenaar G. Ambrosius het leven liet, is geëindigd. Het desbetreffende proces verbaal heeft de commissaris van politie, de beer C. H. Hanewinckel ter be schikking van de justitie gesteld. Geen gevaar voor het schip. Volgens een telegram uit Vigo is het Ne derlandsche stoomschip Orpheus", op weg van Oporto naar Amsterdam, op een rots geloopen en lek gestooten. De positie van het schip wordt niet als gevaarlijk be schouwd. Met de pompen kan men het bin nendringende water meester blijven. Te Meppel, waar hij in een logement ver toefde, is aangehouden de 40-jarige J. D, A. van G. Dit is de man, die den directeur van de Diergaarde te Rotterdam, dr. K. K., voor 25 heeft opgelicht. Hij is vroeger in Ned.- Indië administrateur van een cultuur-onder neming geweest. Te Bodegraven is Dinsdagmorgen een ar beider S. op de koekfabriek Phoenix, met zijn hand tusschen een machine gekomen, waarbij hem vier vingers zijn afgekneld. Hij is naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Een uit Voerendaal afkomstige 18-jarige dienstbode, te Heerlen in betrekking, verliet Zondagmidddag haar dienst. Met haar ver loofde bracht zij later op den dag een bezoek bij familie van haar verloofde te Weiten. Om streeks 10 uur keerden beiden huiswaarts, maar daar het meisje zich niet lekker voelde, keerde men bij de familie terug. Men gal haar een glas water; haar toestand vererger de echter plotseling en het meisje overleed na korten tijd. Daar zij op haar kamer bij de familie, waar zij in dienst was, een brief had achtergelaten, waarin zij afscheid nam van haar familie, werd aan zelfmoord door vergift gedacht. In het ziekenhuis, waarheen het lijk was overgebracht, had een onderzoek naar de doodsoorzaak plaats. Daar geen uitwendig letsel geconstateerd werd en de doodsoor zaak niet kon worden vastgesteld, is sec tie verricht. Door den kantonrechter te Delft is de vorige week beslist, dat de nieuwe politie verordening niet voldoet aan de eischen gesteld in art. 8 van de Motor- en Rijwiel- wet. In verband met deze beslissing heeft de politie sindsdien geen processen verbaal meer opgemaakt tegen overtreders van de maximum snelheid. De raad van Zutphen besloot Dinsdag met algemeene stemmen op voorstel van het lid Jhr. Mr- B. de Jonge, gratie te vragen voor den brandstichter van den Wijnhuis toren. De politie te Rotterdam heeft aldaar aan gehouden den 21-jarigen kantoorbediende J. G. v, d. B., ter zake verduistering van 1248 ten nadeele van de firma O. v. d, H., waar hij in dienst was. Een aantal kwitanties is door hem in den loop der maand geïnd, doch het geld heeft hij niet geboekt en afgedragen. Het 'gestolene is door hem grootendeeïs opemaakt in cafe's met motorrijden enz. Voor den zomer had het jongemensch een pension ergens buiten voor zich en zijn meisje besproken. Er be staat echter groote kans, dat - de jeugdige verduisteraar minstens de zomermaanden in een ander pension zal moeten doorbren gen, alleen, want in het hotel „De Houten lepel" heeft men slechts kamertjes voor écn persoon. De politie teRotterdam heeft in verze kerde bewaring gesteld den loswerkman J. P, B., en den vrachtrijder N., uit Vlaardingen Zondag is door B. in het pakhuis van zijn patroon, den heer A. W. v. S., aan de Scheep makershaven te Rotterdam, een partij van twee duizend kilo haver in zakken gewerkt. De vrachtrijder N„ heeft ze naar Vlaardin gen vervoerd, waar ze door de politie in beslag genomen werd. Nadat dit geschied was, kwam de vrachtrijder naar het politie bureau in de Groote Paauwensteeg, om over de in beslagname te reclameeren. Aangezien echter bleek, dat hij de partij ver onder de waarde had gekocht, werd hij achter slot en grendel gezet. Dinsdagmiddag is op den Mathenesserdijk te Rotterdam de 12 jarige A L., aldaar ge woond hebbend, door een auto overreden, De jongen bekwam een ernstige schedel breuk en overleed kort na aankomst in het groote ziekenhuis,waarheen hij door den Ge neeskundigen Dienst was vervoerd. Zondagmiddag, even voor het uur van winkelsluiting, kwamen twee Zigeuner vrouwen in een winkel in Wijk (Maastricht), kochten voor 'n kleinigheid, gaven een rijks daalder in betaling en vroegen een paar gul dens terug, met de beeltenis van de Konin gin met afhangend haar; 't was om broches van te maken. De vrouw in den winkel kende echter de trucs van de zigeunerdames en duwde dc handen terug, toen zij de begeerde geldstuk ken in de lade wilde aanwijzen. De andere vrouw wijzende op een reclameplaat aan den muur, vroeg of dat een Spaansche rid der was, kennelijk met het doel om de aan dacht af te leiden. Hoewel de vrouw in den winkel geen oog van de geldlade afsloeg en ze zoo spoedig mogelijk dichtduwde en ook op de vrouwen en vooral op haar handen lette, werden na het bezoek der vrouwen toch vier guldens vermist uit het bakje, waarin die geldstukken apart worden gelegd. De „Residentiebode" vertelt Donderdagnacht op het Vaillantplein in Den Haag. Een Katholiek propagandist heeft juist met veel ijver den naam Kooien op de straat ge verfd, met een opwekking no. 1 van lijst 23 te kiezen. Even later komt een Christelijke kladder- raar en stiekutn wil hij de e van Kooien ver anderen in een ij (voor Colijn). De Roomsche propagandist heeft het nog te juister tijd in de gaten en woedend keert hij zijn emmer met witkalk boven het hoofd van den anti uit Voor de Rechtbank te Breda stond Dins dag terecht P.*v. R„ arbeider te Tilburg. Ecnigen tijd geleden had bekl. van den heer R. v. G., assistent bij de Philipsfabrieken te Eindhoven, opdracht gekregen een nacht damp, waarmede voorbereidende proeven, genomen waren, te'vernietigen. Dit was ech ter niet gebeurd, want bekl. had de lamp bij zich gestoken en thuis gebruikt. Daar werd de lamp op 12 Mei ji, in beslag ge nomen. Bekl, beweerde, geen opdracht tot vernietiging te hebben gekregen, enkel tot „opruimen". Bekl. had zich echter tevens een compleet stel teekeningen toegeeigend, waarnaar de lamp vervaardigd was, teeke ningen, die voor concurrenten van groote waarde waen. Bekl. was later veranderd van betrekking en in dienst gekomen bij Electra te Tilburg. Ter terechtzitting verklaarde bekl. nu, de teekeningen niet te hebben gestolen. Wel had hij dit bij 't vooronderzoek verklaard, om anderen te sparen. Maar thans kwam hij hierop terug en verklaarde ze te hebben gekregen van zekeren Sm. en zekeren St., beiden employe's bij Philips. St. vertoeft thans voor de firma te Brussel. Hierop stel de de Rechtbank dc zaak in handen van den rechter-commissaris. en schorste de zaak, tot nader onderzoek zal zijn gedaan. Hierna stond terecht C. v. L. eveneens arbeider bij Philips te Eindhoven, ter zake dat hij bij Philips in Maart zou hebben weggenomen een gedeelte van een laschap- paraat, dat in handen van concurrenten van groote waarde zou zijn. Later-had hij dat op de fabriek Electra te Tilburg gebruikt. Bekl. bekende de laschrol te hebben ge stolen, maar zeide gen notie te hebben van de waarde er van. Bekl. stond als arbeider bij Philips zeer gunstig aangeschreven en was zeer bekwaam. De Officier van justitie, mr. baron Spey- aert van Woerden, requisitoir nemend, wees er op, dat bekl. den diefstal pleegde omdat hem door Electra 200 was beloofd als hij iets bijzonders tot stand bracht. Door dit aanbod en't feit, dat 't loon van 10 tot 30 per week zou vooruitgaan, kwam bekl. tot zijn daad. Bek!, is dan ook niet de hoofdschuldige, maar dat is degene die 't verlokkelijke aan bod deed. Mede gezien den gunstigen in druk dien bekl. maakte, vroeg spr. een geld boete van 50 subs. 50 dagen. De verdediger mr. M. Brucb uit Amster dam, pleitte clementie. Spr. weet het feit aan den ijzeren dwang, waaronder bij Phi lips gewerkt wordt. Uitspraak 29 Juni a.s. AMSTERDAM, 23 Juni. Voor het Ge rechtshof alhier, .stond heden in hooger be roep terecht C. S., kleermaker te Koog a. d. Zaan; deze was door de Rechtbank te Haar lem veroordeeld wegens poging tot vervaar diging van valsche bankbiljetten van 10. tot een jaar en 3 maanden gevangenisstraf. Na een uitvoerig getuigenverhoor, vroeg de procureur-generaal vernietiging van het von nis der Haarlcmsche Rechtbank, schuldig verklaring van het hem ten laste gelegde en veroordeeling van een jaar en 6 maanden ge vangenisstraf zonder aftrek van preventief. Mr. Ali Cohen uit Haarlem pleitte vrijspraak en vroeg onmiddellijke invrijheidsstelling. Het Hof achtte geen termen aanwezig dit verzoek in te willigen. De uitspraak is be paald op 30 Juni a.s. Voor de Haagsche rechtbank heeft terecht gestaan het 46-jarige oud-Kamerlid W. H. dc B„ koopman in Den Haag, wegens ver duistering. Hij had van een boekhandelaar te Amsterdam verschillende bedragen, in to taal 2450, ontvangen om boeken tc koopen in Duitschland en dat geld gebruikt om oude schulden te betalen enz., doch geen boeken geleverd. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Paets, pleitte vrij spraak, Z. i was van verduistering geen sprake, omdat er geen verhouding van last geving bestond. Bekl. moest bepaalde boeken leveren, waarvoor de prijzen waren vastgesteld. Er kwam dus eert koop tot stand. Hij ontving daarbij een voorschot op de koopsom. Hij is dus alleen in gebreke gebleven de boeken te leveren en zou daardoor eventueel civiel- rechteriijk kunnen worden aangesproken. Pleiter verzocht bek!, onmiddellijk in vrij heid te stellen, welk verzoek de rechtbank heeft ingewilligd. Voor de arrondissementsrechtbank te Bre da stond Maandag terecht H. J. van R„ met selaar te Tilburg, wegens poging tot moord op zijn 21-jarige verlooide Petronella C. H Eenige jaren geleden had hij haar leeren kennen. In het begin ging alles goed, maar na een jaartje werd hij erg jaloersch en be gon haar met ongemotiveerde driftbuien las tig te vallen. Het meisje brak toen den om gang af. Maftr eenigen tijd later werd 'net weer bijgelegd. Verschillende malen her- haaide zich dit spelletje, maar telkens ook bleek het meisje allesbehalve gediend van beklaagdes gebrek aan zelfbeheersching Ook den 8en Januari was de verloving weer eenigen tijd verbroken geweest, maar daar bekl. het meisje niet opgaf, besloot hij nog eens een poging te wagen. Des morgens om half acht wachtte hij het meisje, dat hij reeds meermalen met dood slag had bedreigd op, en trachtte haar te be wegen nog eens met hem mee tc gaan. Toen zij echter weigerde, haalde bekl, uit zijn jaszak een. zeer zwaren hamer te voor schijn en bracht haar daarmede een hevigen slag op het hoofd toe. Het meisje gaf een gil en viel, maar nog was het niet genoeg, want bekl. knielde bij haar neer en vier of vijfmaal sloeg hij met groote kracht. Het meisje werd bewusteloos en het mag een wonder heeten dat zij her steld is. De ambtenaar van het O. M, wees er op, dat bekl. een gevaar voor dc maatschappij is door zijn gebrek aan zelfbeheersching en eischte een gevangenisstraf van vier jaren De verdediger, mr, van Eyl, drong aan op voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 29 Juni a.s. De 4e Kamer der Amsterdamsche Recht- j hank deed Dinsdag uitspraak in de zaak te gen den 31-jarigen Duitschen ex-frontsol daat, die terecht had gestaan terzake dat hij zich met behulp van een geboorte- en een vaccinatiebewijs, welke documenten hij ont vreemd had van zekeren D„ te wiens na me zij gesteld wareni, in April 1924 een Ne- derlandsch paspoort had doen vervaardigen, waarna hij onder den naam D. in het hu welijk was getreden met een Duitsche vrouw te Amsterdam wonende. De Rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van zeven maanden, conform den eisch. ALKMAAR, 22 Juni. Vee. Aangevoerd- 23 koeien, 240—490, 20 vette kalveren, 60—130, id. per kilo 1.20—1.40, 35 nuch tere id. 1226. CULEMBURG, 22 Juni Fruit. (Veiling Culemburg en Omstreken.) Aardbeien 23 ct., j kersen 44 ct. ELST (Bet.) 22 Juni. Fruit. Meikersen lste soort 3346 c. 2e soort 2428 c., roode kersen 15-^-20 c., zwarte kersen 3840 ct., Duitsche kersen 45—47 c., aardbeien lste soort 36—40 c., 2de soort 28—30 c. per kg. GELDERMALSEN, 22 Juni. Fruit. Veilingver. Geldermalsen en Omstreken) Meikersen rijp 3960 idem rood 2439, idem fabrieken 2638, aardbeien 4048 ct GORINCHEM, 22 Juni. (Weekmarkt). Vee. Aangevoerd 108 koeien, 144 overloo- pers, 2 nuchtere kalveren, 38 lammeren, 636 biggen. Kalfkoeien 450—525, melk koeien 300400, kalfvaarzen 250300, guste vaarzen 200250, pinken 150200, nuchtere kalveren fok 25—30, idem export 15—20, lammeren 20—30, biggen 15—25 Boter/ 1,20—1.25 per kg. Eieren/ 0.06—0.06y2 per stuk. Er was weinig handel. KAMPEN, 22 Juni. (Weekmarkt.) E i e ren. Aanvoer 20.000 stuks 78 per 10P st. Boter 2.20—2.30 per kg. Kippen 1.50— 2, Konijnen 11.25 per stuk. NIJMEGEN, 22 Juni (Weekmarkt). Var kens. Aanvoer 64 vette varkens per J/2 kg 36—39 ct., 822 biggen per stuk 12—17. Veeaanvoer 33 vette koeien per )4 kg 56 62 ct., 19 vette kalveren per V> kg 38—46 ct 134 nuchtere kalveren per stuk 1424, 2 schapen id. 2837, 2 geiten id. 814. Eieren. Aanvoer 245.000 stuks, kip eieren per 100 6.507.50. TIEL, 22 Juni. Fruit. (Veiling Tiel en Omstreken.) Aardbeien 3741 c. per kg. TIEL, 22 Juni. Fruit. (Veiling Tielsche Veilingsvereeniging.) Meikersen 4361 c., rood 2032c. per kg. Vereen. „De Eendracht" Hoogkarspcl. Markt van 23 Juni 1925. Schotsche aard. appelen f 4,80—535; Kleine Aardappelei 2.80—3.35. MEDEMBLIK, 23 Juni 1925, R. K. Markt, vereenigiog „S't. Jozef." Aardappelen: Groote Muizen 4.80 a 5,15 per halv< H.L.; kleine muizen 2.75 a3.60 per halve H. L. Aanvoer 4000 manden of zakken BODEGRAVEN, 23 Juni 1925. Kaasmarkt Aanvoer 487 partijen, waaornder 443 Rijks- merk, 22361 stuks, wegende pl.m, 178.888 kilogram. Prijs' Goudsche kaas. met Rijks- merk le soort 64.a 67.2.e soort 55.a ƒ62.zwaardere tot 70. zonder Rijksmerk 55.a 65.Handa! matig. TER AAR, 22 Juni. St. Par.cras- veiling per 10 kilo, na aftrek van veilings- kosten. Jonge peulen 3.90; idem I 2.59, id. II 2.40, id. Groen 2.17; doperwten 2.70, id. II 2.30; capucijners 2.16, id. A 2.02; tuinboonen 1.16. „God zij met ons". 22 Juni. Groene peulen 3.35, id. B. 3.25, id. jonge 4.00, id. I 2.75, id. II 2.45; doperwten 2.93, id. II f2.55; witte cape 2.50; tuinboon 1,25. Te Kfalingscheveer waren gisteren aange voerd 19 gr. zomerzalmen, f 1.802.10, 14 kl. zomerzalmen f 1.401.90 per Kg. ENKHUIZEN, 22 Juni. Heden'hooget ansjovispriizen en middelmatige vangst. De eerste 38 vaartuigen kwamen heden binner met gemiddeld 3600 stuks of 60 Kg. Markt prijs oploopend van 83)4 to 90 ct. per Kg. HUIZEN, 20 Juni. Het meerendeel der vaartuigen kwam per heden binnen bot 1580 pond met inbegrip der kcopersschui- ten a 3032 ets. aal 455 pond a 4156 ets. ansjovis 930 Kg. a 81 ets., de garnalen- vangst was onbeduidend, IJMUIDEN, 22 Juni. Heden waren aan de markt de vangsten van 14 stoomtrawlers en 8 loggers. De prijzen waren als volgt tarbot f 1.200.85 ;tongen f2.902.10 pei Kg. griet f 5522 gr. schol f 4636 midd. id. f 4135 zetschol f 3828 kl. schol f2511, f56; scharren f 156 per 50 Kg. roggen f 298 per hoop vleet f3.251.60 per stuk; pieterman en poon poon f 134.90 gr, schelvisch f 4433, midd. id. f 3826.50 kl. midd. id. f 27 16 kl. id. f 11—10, f 11.50—7, per 50 Kg.; kabeljauw f 6539 per 125 Kg. gr. gullen f 1911; kl. id, f9.507; wijting f9 4.40. IJMUIDEN, 22 Juni. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoomtreilers IJM. 127 (Derika XIII) met f2049 IJM. 168 (Odin) met f2953 IJM, 490 (Gorredijk) met f 2272 IJM. 109 (John Brown) met f 2592 IJM. 74 (Poseidon) met f 2313 IJM. 179 (Holland III) met f 2962 IJM. 330 (Maria Anna Klein) met f 2714 IJM. 107 (Jeane) met f 2052 IJM. 104 (An nie) met f 1483 IJM. 106 (Reiger) met f2117 IJM. 159 (Julie Strciff) met f 1825 IJM. 28 (Waldus) met f 2369, de motorlog- ger KW 57 (Motor I) met f763 en de zeil-; loggers KW 126 (Petronella) met f 206 KW. 45 (Neptunus) met f546 KW. 158, (Herman Jacobus) met f522 KW. 110 (Gijsbert Karei van Hogendorp) met f 395 KW 23 (Katwijk aan Zee V) met f326 KW. 60 (Katwijk aan Zee VI) met f 264 KW, 74 (Katwijk aan de Rijn HI) met f 463; KW. 105 (Kees) niet f 96 aan besomming*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6