UIT DEN OMTREK I Open Oogen De plaatsvervangers Q,p l'rist 23. H. E. EVERARD. f Sclioolwerfctulnen. VELSEN Vijf en-twintig jaar lid van den Gemeenteraad J. S. INGEZONDEN. VOOR DE EER VAN JEZUS' H. HART. SPORT EN WEDSTRIJDEN. DUIVENSPORT. VOETBAL. SCHIETEN. ORDE EN ARBEID AN ONZE LEZERS, indien yij over de NIEUWE i HftARLEMSCHE COURANT ta- /roden zijt, zegt hel anderen Indien gij in sen of ander op zeg* tevreden niet RECHTSZAKEN Bakkersactie te Amsterdam. Het conflict aan de steen fabrieken. De arbeidsvoorwaarden van het Amsterd. Gem.-personeel. De schildersstaking in de residentie. De loonsverlaging bij Calvé te Delft. De malversaties te Bergen op Zoom. Het cassatieberoep van J. Brommert verworpen. Ter beschikking der justitie. KERK EN SCHOOL. Een nieuwe studentensociëteit te Wageningen. Paters van den H. Geest. Doctor J. N. M. Bruning. LUCHTVERKEER. Een lucktdienst Amsterdam RotterdamDortmund? VERKEER EN POSTERIJEN. Nieuwe postzegel van 25 cent. UIT ONZE OOST. Malaria-epidemie in Cherihon. De Bandjirs bij Makassar. VRAGENBUS. GEMENGD NIEUWS Smokkelarij. HANDEL EN NIJVERHEID De toestand van de cokes- markt. moet ge hebbsn J en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT KERKNIEUWS Je heer Everard is op het terrein der iditiek voor velen nog een weinig beken de figuur. Het is dan ook nog slechts be trekkelijk korten tijd, dat hij zijn werk kracht in dienst van het Roomsche poli tieke leven heeft gesteld, maar niettemin kan van den heer Everard gezegd worden, dat hij zijn sporen op dit gebied reeds heeft verdiend door het groote aandeel, hetwelk hij had in de totstandkoming van de reorganisatie der R.K. Kiesvereeniging te Heemstede, waarvan hij thans het voor zitterschap bekleedt. Ten tijde namelijk van de moeilijkheden in bet Roomsche kiezerskorps van Heem stede, werd op initiatief van den heer Everaid een commissie benoèmd, welke tot taak had een reorganisatieplan voor te be reiden do i. het ontvï-erpen van een regle- mentsherziening. Hij zelf nam met een paar andere heeren zitting in deze commissie en had een belangrijk aandeel in de werk zaamheden Toen het ontwerp gereed was, werd het in de vergadering gebracht en na een krachtige verdediging van den heer Everard met enkele wijzigingen aangeno men. De oude kiesvereeniging „Door Vriendschap Bloeiende" verdween, om plaats te maken voor de nieuwe kiezersorganisa tie, welke, met den naam „Plicht en Recht gedoopt werd. Dank zij de eendrachtige samenwerking is thans de vrede weer vol komen hersteld. Naast deze gelukkige sa menwerking, welke den leden tot eere strekt, heeft het optreden van den heer Everard tot de verkrijging van de goede resultaten bijgedragen. Zijn verkiezing lot voorzittet bewijst dan ook, dat de Heem- steedsche kiezers dit begrijpen en waar- deeren. In de financieele wereld is de naam van den heer Everard wel bekend. Te Soera- baja, in Indië, geboren studeerde hij aan het St. Willibrordus College te Katwijk aan den Rijn. Na voleinding zijner studies verbleef hij eenigen tijd in het buitenland en kwam vervolgens op 19-jarigen leeftijd bij de Firma Everard te Amsterdam, om daar zijn opleiding in het financiersvak te ontvangen. In 1905 werd hij procuratie houder en in 1914 zag hij zich als mede vennoot in de firma ongenomen, nadat in- tusschen in 1909 het bekende kantoor 'n Haarlem was gesticht. Sinds 1904 heeft de heer Everard zich, naast het effectenvak, ook bezig gehouden met Indische zaken. In 1919 werd hij be noemd tot directeur der N. V, Maatschap pij tot exploitatie der Cultuurondernemin gen van E. Moorman Co. Wij bezitten derhalve in dezen candi- daat der R -K. lijst bovendien een aspi rant-vertegenwoordiger, die, uit hoofde van zijn ambt en een herhaald verblijf in Indië. kan geacht worden op de hoogte te zijn van Koloniale aangelegenheden. Opening van den eersten Schoolwerktuin fe Heemstede; voorbeeld van de wijze van les te geven; uitslag van de keuring der tuintjes der leerlingen; tractatie voor de kinderen; zoo mogelijk ook prijzen. Op Zaterdag 27 Juni a.s. zal de kinder- werktuin te Heemstede, gelegen aan het Haemstedeplein (toegang door de Haem- stedelaan, dicht bij de tramhalte IJzeren brug) officieel worden geopend. Daarbij zal de beteekenis van dit onder wijs worden verklaard en door een open bare les door den leider der kinderen, den heer Boekwijt, te geven, werden aangetoond hoe het onderwijs wordt geleid. Het zelf- doen wordt hierbij sterk toegepast. Woensdag heeft de keuring der tuintjes plaats; de commissie bestaat uit de heeren W. G. Droog als voorzitter en de heeren J. Schilling, J. C. Behage en G. van Blanken- steyn als keurmeesters. Deze commissie zal door het geven van punten een volglijst opmaken, waarin de leerlingen de prijsjes zullen mogen kiezen, die het Bestuur voor hen zal trachten te ver zamelen. Belangstellenden zijn zeer welkom. Wie wil medewerken aan het bijeenbren gen van een 6C'-tal prijsjes voor de jonge tuiniertjes, wordt beleefd verzocht daarvan mededeeling te doen aan het secretariaat der vereeniging: Tuinwijklaan 14. Als daarvoor geschikte voorwerpen noe men wij: Goed tuingereedschap, kannen, vazen, potten van allerlei soort om daarin bloe men te leeren schikken, bloeiende planten in potten enz. Boekwerkjes voor het leeren kweeken van bloemen, planten, groenten enz. enz. Ook bijdragen in geld, hoe klein ook, zul len zeer welkom zijn, teneinde de kinderen een prettigen werkdag te kunnen bezorgen. Bij slecht weer wordt de opening op een lateren datum gesteld. Wij vinden tegenwoordig rondom de groene tafel van onze gemeenteraden een zeer uiteenloopende collectie van vroede vaderen. Waar komen meer de groepsbelangen naar voren, dan in de gemeentepolitiek? Dit is oorzaak, dat bij een gemeenteraads verkiezing. de kiezers voor een keuze staan uit een macht van candidaten, die dikwijls met de meest zonderlinge propaganda een zetel achter de groene tafel trachten te ver overen. De een komt op voor de belangen van zus, de ander voor de belangen van zoo, en daar door wordt nergens meer, dan bij een ge meenteraadsverkiezing de principieele strijd vergeten en kiest dikwijls de bakker, zijn bakkersafgevaardigde, een slager zijn col lega en een groentenboer weer zijn confra ter, die wordt aangewezen om de groep waarvoor hij afgevaardigd wordt er boven op te helpen. Het kan niet anders, en de practijk heeft dit ten duidelijkste bewezen, of er moeten door een dergelijk systeem ele menten in den raad komen, die er abso luut niet op hun plaats zijn. De kiezers worden gelokt met allerlei mooie woorden en vooral met de „bezui- niging" die een gewilde strijdkreet is, maar slechts heel zelden werden de belof ten in daden omgezet, om de heel eenvou dige reden, dat als slager die, of melkboer zus eenmaal als raadslid fungeert, hij tot de ontdekking komt, dat men, indien men een goed raadslid wil wezen, wat meer moet weten dan hoe een koe uit elkaar gehaald moet worden of hoeveel water er bii de melk mag worden gedaan. Een groot deel der vroede vaderen weet bij hun intrede in het raadscollege niet het minste af van gemeenteadministratie of gemeentewetten en rijkswetten, die er ier nauwste mee verband houden. Zij heb ben niet het minste benul van het finan cieel beleid, waarmede een gemeente moet worden bestuurd en welke moeilijkheden daarbii ontmoet worden en niet zelden zien zij ook geen kans zich in de noodzake lijkste dingen in te werken. Een goed raadslid moet alleen het belang van de gemeente voorstaan, en wil hij dat doen, dan moet hij terdege op de hoogte zijn met datgene wat de huishouding van een gemeente behelst. Zeker, hij kan niet alwetend zijn en zal goed doen in bepaalde, bijzondere aangele genheden een onbeoerkt vertrouwen te stel len in de leidende gemeente-ambtenare-- wi"- voo*-J'<-Hin<5 voor hem onmisbaar is. Bi' het uitbrengen van ziin stem mag al leen de overwerin- rfeHen: „Wat eischt het algemeen beDng?-' en als hij in den grond van ziir, hart overtuigd is, dat het voorstel in strijd is met het algemeen belang, dan heeft hij als goed raadslid tegen te stemmen; maar in tegengesteld geval zal hij dikwijls zijn persoonlijke of groepsbelangen op den achtergrond moeten stellen en vóór hebben te stemmen, als het algemeen belang zulks eischt. De taak van 'n raadslid'is niet gemakke lijk, al denken velen er zeer licht, veel te licht over. Natuurlijk heeft hij veel critiek te door staan, maar den man, die volgens zijn gewe ten te werk gaat, en alleen het algemeen belang voorstaat, zal deze critiek onverschil lig zijn. Hij zal ze dragen met de overtuiging, dat het tijdstip zal aanbreken, dat men zijn gelijk zal erkennen. Als men gedurende een kwart eeuw met dc meeste nauwgezetheid deel heet uitge maakt van het bestuur eener gemeente, dan is dit op zich al reeds een bewijs, dat men ondanks alle critiek de taak van „vroede va der" zoo gewetensvol mogelijk vervult en dat men als het ware aan een roeping ge hoor geeft, om zijn tijd en krachten, on danks veel tegenwerking, aan het waarachtig algemeen belang te offeren Zoo iemand is dë heer F. P. Vermeulen Pz., behoorende tot de Anti-Rev. partij, die den 24en Juli a.s. zijn 25-jarig raadslidmaatschap "^erdenkt. De heer Vermeulen, geboren den 29en Juli 870 op de „Heyde", het tegenwoordige Vel seroord, is bijna voortdurend inwoner van de gemeente Velsen geweest en werd in 1900 tot lid van den gemeenteraad van Velsen ge kozen. Den 24en Juli 1900 werd bij be- eedigd. met zijn jubileum en hopen, dat God hem nog lang zal sparen, opdat hij nog langen tijd zijn krachten aan de gemeente kan geven. Dat de gemeente Velsen nog tot ,n lengte ian dagen de vruchten moge plukken van ziin moeizamen arbeid! Voor den inhoud van deze rubriek stelt a: Redactie zich niet aansprakelijk. Dat moet ik even lezen. Juist, 't is inderdaad iets voor u. Geef u slechts de kleine moeite, en lees ait stukske op uw gemak door ge zult er geen spijt van hebben. Gij hebt toch zeker bij de viering der Junimaand en den feestdag van het H. Hart v/cl iets aan Hem te vragen misschien wel heel veel. Ook verlangt ge iets te kunnen doen, om deel te nemen aan het eerherstel aan Jezus' zoo vaak miskende liefde, wat vooral het doel is van het H. Hartfeest. 't H. Hart heeft u ook iets te vragen. Luister slechts even. In het maatschappelijk en geestelijk nood- iijdenste deel van de uitgebreide volkswijk van Over 't Spoor te Hilversum zal een parochie en kerk worden gesticht en toe gewijd aan het H. Hart van Jezus. Naar het woord van mgr. den Aartsbis schop staan we hier voor een dringende noodzaak, om het behoud van godsdienst en geloof, waarbij het heil van honderden zielen betrokken is. Alleen een nieuwe parochie en kerk kun nen hier uitkomst geven zonder dat zullen andere hulpmiddelen weinig baten. 't Goddelijk Hart vraagt hiervoor ook uwe aulp. Reeds in den H. Kersttijd heb ik door mid del van de katholieke pers steun gevraagd voor deze groote en moeilijke zaak en ter plaatse heb ik aangeklopt deur aan deur, maandenlang. Zoo gaarne immefs had men nog dezen zomer een aanvang gezien van den kerkbouw. En hoewel in beide gevallen de pogingen niet vergeefsch bleven, zijn toch bij lange na de geldmiddelen niet voldoende om dit jaar nog aan den kerkbouw te denken, indien er geen krachtige hulp komt van bui ten. Hoe jammer het ook is, helaas 1 het kan niet, enkel en alleen uit financieel onver mogen. Waar het echter een zoo dringende zaak geldt, waar we staan voor een missiegebied tusschen de eigen huisgenooten des ge- loofs, acht ik mij door de taak der Knt- kelijke Overheid mij opgelegd, niet verant woord, indien ik niet alle pogingen heb aan gewend en gevraagd aan allen helpt ter liefde van het Goddelijk Hart Gelukkig leeft diep in het hart onzer Ne- derlandsche katholieken, en bloeit krachtig uit over het geheele land een waaracht:g innige devotie tot Jesus' H. Hart. En ik ben er zeker van dat het niet te vergeefs zal zijn, wanneer ik daarop thans, in naam van het Goddelijk Hart zelve, een beroep doe. Vriendelijke lezer, ge hebt in deze Juni maand en bij 't feest van het Goddelijk Hart toch zeker van het uwe een gave voor Hem, Die zich zeiven geheel offerde en offert voor u Zoo moge dan thans uw gebed en uw liefdadigheid uitgaan naar de stichting de zer kerk en parochie van het H. Hart. Daarmee zult ge het Rijk van 't Goduelijk Hart uitbreiden. En Hij zelf heeft gezegd zij die deze godsvrucht verspreiden zullen hun naam in Mijn Hart hebben geschreven, zoodat hij er nooit uitgewischt zal worden. Lezer, ik bid u, leg dit blad zoo niet ter zijde, maar neem een edelmoedig besluit, en zend nog heden of morgen uw gift naar ver mogen per postwissel of anderszins aan on- dergetee kende, of stort op gironummer 21047. Och toe, stel nu eens niet uit en kunt u misschien een groote gift schenken, och doet u het dan eens dezen keer Immers het Goddelijk Harte zelve vraagt u thans. En wat zult ge Hem antwoorden r Wij kennen Zijn woord met dezelfde maat waarmee gij uitmeet, zal ook u toegemeten worden. En bij zijn H. Hart staat dit bovenal vast Hij zal Zich in Edelmoedigheid nooit laten overtreffen. U wilt dus helpen Mijn hartelijken dank bij voorbaat H. L. AVESKAMP, Pr. Postgiro 21047. Javalaan 29, Hilversum. De heer Vermeulen was een vooruitstre end democraat en werd bij zijn intreden in den raad wat vreemd aangekeken. Al heel spoedig bleek echter, dat de nieuweling een groote begaafdheid en helder inzicht had. Hij is beschuldigd door de socialisten, krenterig te zijn tegenover de arbeiders, doch hij wist ze goed recht te deen wedervaren. Hij was democraat, al was hij het niet in den geest van het socialisme. Den 18en October 1910 werd hij tot wet houder gekozen en is dit geweest tot 2 Sep tember 1919, toen de heer Dunnebier hem Opvolgde. Met taaie volharding, groote wilskracht er. energie heeft hij zijn krachten gegeven aan het gemeentebelang Hii was een hard wer ker en heeft als dusdanig ook zijn fouten gemaakt. r'och het vele goede, dat hij heeft gesticht ergoedt deze fouten ruimschoots. Hij beef1 'mei grooten ijver gestreden en ge werkt voor het bijzonder otHerwijs, zonder ooit het openbaar onderwijs iets te kort te doen. Tijdens zijn-wethouderschap, toen de gemeente Velsen van een dorpsgemeente n meer stedelijke gemeente begon te ^vorden, heeft hij veel tot stand gebracht en zoo kan o. a. de organisatie van den .dienst van Openbare Werken. waaruit voortvloeiden de reinigings- en ontsmettingsdienst, geheel op zijn naam worden gebracht. In 1911 werd een leening aangegaan van een ton voor de organisatie van genoemden dienst, wat in dien tijd een zeer stout plan was. De dierst van Openbare Werken htd toen zeer weinig te beteekenen, doch de tijd heeft geleerd, dat de heer Vermeulen met zijn helder inzicht en juisten kijk op deze zaak «telük heeft gehad. den, weet hij zijn inz-chten te verdedigen en steeds meer kunnen wij den tact, waar mede hii te werk gaa' bewonderen. Reeds g~8urende een kwart eeuw <ieeft de heer Vermeulen aldus zijn tijd en Wij wenscben de gemeente geluk met zoo'n raadslid. Wii wenscher haer Vermeulen geluk VEREENIGING VAN POSTDUIVEN- LIEFHEBBERS „DE LUCHTGIDS" TE HAARLEM. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag eene wedvlucht met oude duiven van af To ury (Frankrijk), afstand 504 K.M., waaraan door de leden werd deelgenomen met 74 duiven, •leze werden losgelaten te 5 uur. De prijzen werden als volgt behaald H. de Lugt le S. v. Gennip 2e, 7e, 11e, 15 L. v. Bragt 3e, 14e P. Leurs 4e, 8e Ed. v. Bree 5e Joh. v. Berloo 6e B. Hoog- reef 9e, 13e A. J. Kloek 10e, 12e. De eerste duif bereikte haar hok te 1 uur 52 min. met een snelheid van 945 Meter per minuut, de laatste prijswinner te 6 uur 53 min. Door den hevigen tegenwind had de terug komst der duiven zeer ongeregeld plaats. POSTDUIVEN VEREENIGING „DE SNELVLIEGER" TE HAARLEM. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag eene wedvlucht met oude duiven vanaf To ury (Frankrijk), afstand 504 K.M., waaraan door 'de leden werd deelgenomen met 104 duiven, 1 deze werden losgelaten te 5 uur. j De prijzen werden als volgt behaald I H. V. Roosdorp le, 4e, 8e F. G. Starre- veld 2e J. de Vries 3e, 11e, 16e, 19 P. J. v. Daalen 5e J. J. Doeglas 6e 13e, 20e J. Vollebregt 9e, 10e, 12e, 17e, 21c R. Slot 14e, 15e H. Willemse 18e P. Lindeman 7e. De eerste duif bereikte haar hok te 1 uur 21 min., met eene snelheid van 1005 Meter per minuut, de laatste prijswinner te 6 uur 37 min. SERIEWEDSTRIJDEN HALFWEG—VOORUIT. GERMAAN I—E. D. O. III, 0—2. E, D. O. heeft zicb verdiend in de vol gende ronde geplaatst. E. D. O. nam voor rust de leiding als Jacobs den bal toege speeld krijgt van H. v. Leuven ,gaat deze er van door met de backs op' zijn hielen en geeft den keeper geen kans. Na rust ver groot dezelfde speler de leiding uit een voorzet v.'*n rechts. De tegenaanvallen van Germaan hadden geen succes bij de E.D.O - chtcrho^de, vooral De Kiefte was goed op 'reef S. V. ULYSSES." Boverrinan-'e verenig'ug beeft Donde-- g 18 Juni eer> ledenvc-gadering gehad Op de vergadering is een krachtige actie gevoerd om propaganda te maken voor de korfbal- en Zaterdagmiddagsport. Nadat de verschillende punten die van huishoude- lijken aard waren zijn besproken, o.a. eeu besluit om deel te nemen aan de Spoor- en Tramweg-Competitie, is er een propa- ganda-commissie benoemd, bestaande uit de volgende heeren; L. Steeman, Eiken straat 8, Schoten; J. Zwart, Kerkhofstraat 29 (aid. voetbal) en Jan Joosten, Betje Wolistraat 8 (Amsterd. buurt) voor afd. korf- en voetbal. Zij, die lid of donateur (trice) wenschen te worden, kunnen in lichtingen bekomen bij genoemde heeren of Woensdagavond op het prachtig gelegen terrein der vereeniging, Munterslaan voo bij de remise der E. S. M..,waar dan een wed strijd wordt gespeeld tusschen Ulysses I' kampioen Zatevdagcomp—E H. S„ kam pioen H. V. B aanvang 754 uur. De vol gende week oubliceeren wij een off. pro gramma voor de maand Juli, waarin dan ook korfbalwedstrijden zijn opgenomen. Prijsuitdeeling Gen. Joubert. In Hotel „van Ouds het Raadshuis" te Overveen, had de prijzenuitreiking plaats der wedstrijden van het verleden seizoen Alvorens de vergadering te openen, liet de voorzitter ons de verschillende collecties, in 1924 behaalde corpsprijzen zien. Het waren maar liefst 30 stuks, waarvan het grootste gedeelte eerste en -eereprijzen. Daarna opende de voorzitter de vergadering en heette de aanwezigen van harte welkom. Hij wenschte de heeren geluk met hun succes, zoowel in de personeele als in de eerewed strijden en werd overgegaan tot het uitreiken der prijzen aan de gelukkige winnaars. De prijzen werden als volgt uitgereikt Zilveren Wisselbeker winnaar J. W. F. Fransoo, 2380 punten. Verguld zilveren kruis Juniores M. Thierry de Bije Dolleman 2266 punten. Koningskruis J W. J. Fransoo, 1907 p. Zilveren medaille Juniores M. Thierry de Bije Dolleman. Gouden horloge W. J. J. Faase, 942 p. Extra prijs voor rangnummer I A. F. Bos, 952 punten. Haarlemsche Schietbond. Competitie 1924 25. I klasse Meesterschutter. Gouden ster W J. J. Faase, 953 punten. II klasse Verguld zilveren ster P. A. M. Roozen, 939 punten. Extra prijs voor zeldzaam hooge serie Juniores M. Thierry de Bije Dolleman voor 193 punten. Personeel groep I J. W. J. Fransoo 477 punten 2. W. J. J. Faase, 475 punten groep II 1. J. A. J. Beeren, 475 punten 2. E. M. van Konijnenburg 466 punten. groep III. 1. Thierry de Bije Dolleman 448 punten 2. Th. M. G. v. Velzen, 439 punten 3. A. Bijvoet, 437 punten 4. J. M. Voskuyl, 432 punten. Zilveren Wisselbeker Pistool :winnaar W. J. J. Faase, 471 punten le prijs C. Elder- mans 447 punten 2e prijs A. Bijvoet, 418 p. Nationale competitie extra prijs voor hoogste schutter in groep V Th. M. G. v. Velzen, 233 punten. Hierbij moet nog vermeld worden, dat speciaal W. J. J. Faase uitblonk door zijn schit terende prestaties van dit jaar. Als betrekkelijk nog jong schutter zijnde, wist hij door 1 iaar oefening het gouden horloge te winnen, terwijl de schutters, die het de vorige malen wonnen, er jaren over deden voor zij zoover waren. Zoowel op buks als op pistool is de heer Faase werkelijk een uitblinker. Ook de heer Fransoo moeten wij even extra vermelden, de "zilveren wisselbeker heeft weten veroveren. Werkelijk, een prachtige prestatie. Wat Dolleman geschoten heeft, is geen junioren, doch senioren schieten geworden. Reeds voor drie jaar, toen nog een zeer jeugdig beoefenaar dezer schoone sport, gaf hij blij k, in de toekomst nog Vele lauweren te zullen plukken. Het gaat met Dolleman steeds Excelsior. SCHUTTER. vat ons. de directie Werd voorgesteld, maar op 1 September a.s. Veroer blijft gehandhaafd de tegenwoor dige regeling, waarbij is bepaald, dat het volle loon bij het bereiken van den 21- jarigen leeftijd wordt uitbetaald. Naar aanleiding van het door de werkge vers te Amsterdam in het bakkersbedrijf ten opzichte van de arbeidersregeling ingeno men afwijzende standpunt, wordt op heden avond in „Casino" een buitengewone leden vergadering van de afdeeling Amsterdam van den Algem. Ned. Bond van Ar'oeiders-- (sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Sui- kerbewerkingsbedrijf gehouden, waar van wege het bestuur de positie der arbeiders en de houding der werkgevers zal worden be handeld. Met ingang van Maandagmorgen^ is de staking aan de drie steenfabrieken der firma Stegeman te Deventer opgeheven. De firma heeft geen contract geteekend, maar aan den Rijksbemiddelaar een schrif telijke verklaring gezonden, welke ongeveer dezelfde strekking heeft als het collectief contract dat aan de fabrieken aan den bo- ven-IJsel tusschen werkgevers en werkne mers is gesloten. Naar de „Tel." verneemt,is de poging van de Federatie van personeel in openbaren dienst te Amsterdam om met de overige vak bonden van gemeentepersoneel tot samen werking te komen ter vaststelling van hur gezamenlijke houding in het g.o. mislukt. Slechts een enkele kleine organisatie had aan de uitnoodiging om deel te nemen aan de uitgeschreven voorbespreking gevolg ge geven. Een nieuwe conferentie met den rijksbemiddelaar. Van patroonszijde wordt medegedeeld dat Maandagmorgen een 50-tal patroons en zoons van patroons' zijn aangekomen uit j Amsterdam Haarlem, Deventer, Apeldoorn, Arnhem Utrecht, Rotterdam, en daarom heen liggende plaatsen. De aanbieding van werkkrachten wordt steeds grooter, Dooi de besturen der arbeidersorganisa ties is een conferentie met de patroons en met den rijksbemiddelaar aangevraagd, wel ke conferentie heden zou plaats hebben. Een risking voorkomen. Tusschen d° direct! van de Oliefab'ie ken Calvé-Delft en de - «Sanisp.tie van fa- brie' ••arbeiders is, naai 'e Tel verneemt, tbans overeenstemming ve kregen in zake de nieuwe loon-egeling Overeengekomen is, dat de 5 pet. loonsverlaging niet zal ingaan op 1 Juli, zooals aanvankelijk door Naar verluidt, zal a.s. Dinsdag het proces dat de Gemeenteraad van Bergen-op-Zoom zal voeren tegen den ontslagen gemeente- ecretaris, de heer Ch. J. A. van L., over niet afgedragen legesgelden tot een bedrag van f 6659.95 met renten en kosten, in de civiele Kamer der Bredasche Rechtbank in behandeling komen Uit Den .naag woivit gemeld De Hooge Raad heeft Maandag verworpen het cassatie beroep van J. Brommert, die wegens op- ui ïng in een openbare vergadering van de C.P. te Enschedé tijdens het conflict in de Textielindustrie door het hof te Leeuwar den, waarheen de zaak na cassatie van arrest van het Arnhemsche Hof was verwezen, is veroordeeld fot vier maanden hechtenis De directeur van het bijkantoor der Mid- denstandsbank te Sittard is ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Zooals bekend, is vorige week óp dit bijkantoor een brandkast geforceerd en een bedrag van f 8Q0 ontvreemd VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Dinsdag deed het Arnhemsche gerechtshol uitspraak in de zaak tegen den 57-jarigen bankdirecteur J. G. Jurgens uit Nijmegen, thans gedetineerd. Bekt. werd veroordeeld wegens valschheid in geschrifte tot een ge vangenisstraf van 1 jaar met aftrek van pre ventieve hechtenis. De eisch luidde 2 jaar. u over het kalenderjaar 1923 inderdaad mej meer dan 21 per week verdiend hebt, valt u met drie kinderen beneden 18 jaar te uwen laste buiten de belasting. Vr.: 1. Wat is per iets de kortste weg va» Lisse naar Domburg? Hoeveel K.M. is dat. 2 Kan men met dë pont van Numansdorp naar Willemstad ook des nachts worden overgezet? Zoo ia, ieder oogenblik^ Antw.: Lisse. Sassenheim, Warmond, Lei den, Zoeterwoude, Stompwijk, Zoeterme-r, Zegwaard. Zegwaard, den Hoorn, Kruisweg, Bleiswijk, Bergschenhoek, Hillegersberg, Rot terdam, Goïdschalxoord, Klaaswaal, Midde - sluis. Numansdorp Willemstad, Dinteloor Steenbergen Halsteren, Bergen op Zoom.. Hoogerheide, Woensdrecht, Rilland, Mairc, Krabbendijk, Kruiningen, Schore, Biezelinge. Kspelle, Kloetingee, Goes, 's Heer Hendriks- kinderen, Wissenkerke 's Heer Arendskerke, Sloedam. NieUwland. Middelburg, P°PPeJV" damme, Aagtekerke, Domburg. Afst 182 K-M. 2 Tot 12 uur 's nachts regelmatig en daar na om het uur Vr var, J. L. M. Antw Aangezien hij meerderjarig is, zu» u hem tej.cn zijn wil moeilijk in een in richting kunnen houden, als hij zulks me» vrijwillig doet. Te Wagemngen heelt zien uit de ingeze tenen een comité gevormd, dat aan het Wageningsch Studentencorps een bijdrage zal aanbieden in de kosten van inrichting van de nieuwe sociëteit, welke bijdrage zal worden besteed voor een bepaald, nader aan te wijzen doel. Voorzitter van het comité is prof. J. van Baren, rector-magnificus der landbouw-hoogeschcol, terwij! de burge meester de heer J. M A, Wijnaendts van Resandt het eere-voorzitterschap heeft aan vaard. Het oud-directiegebouw van dc N. B. D. S. te Gennep met daarbij behoorende gron den is aangekocht voor 25.000 door de Eerw, Paters van den H. Geest te Weert. De, Zeereerw. heer J. N. M. Bruning. Apost. Missionaris van het Patriarchaat Jerusalem, geboortig uit Soest, promoveer de den 20stfcn dezer aan de Universiteit der Propaganda Fide te Rome tot doctor in de theologie. De heeren Plesman, directeur der Kon Luchtvaart Mij. en Dollaart, chef van den vliegdienst dier Maatschappij hebben zich met een vliegtuig naar Dortmund begeven ten einde aldaar met belanghebbenden de mogelijkheid van de opening van een lucht- dienst Amsterdam—.RotterdamDortmund te overleggen. Op hun terugtocht minderde de motor in toeren, zoodat de bestuurder Scholte, het raadzaam achtte, het vliegtuig bij Boxmeer te laten landen. De landing verliep zeer vlot. Het „Ned. maandblad voor phihtelis" be richt, dat de nieuwe postzegel van 25 cent, in het type van de 11 cent, gereed ligt ter ver strekking aan de kantoren. Gevolgen van verregaande vervuiling. Te Cheribon is plotseling een malaria epidemie uitgebroken. Het medisch onder zoek heeft aangetoond, dat het te wijten is aan verregaande verwaarloozing en vervuiling. Het sterftecijfer is sinds 1924 verdrievou digd. Men heeft het kwaad krachtig aange pakt. 38 personen omgekomen. Door een bandjir in het Paloppo'sche zijn 38 personen omgekomen. Het militaire bivak ie Enrekang staat onder water. De bandjirs duren voort. Vr Wat is per fiets de mooiste weg van Velseroord naar Noordwiikerhout? Waar staat het St. Clemenshuis? Antw.: Velseroord. Santpoort. Bloemen dal, Overveen, Vogelenzang, Noordwijker- '-nit Astand 28 9 KM. 2 Dat kunt u reeds van verre af zien. f Vr Tetnrnd 'tent f 21 per week, t- huwd en heeft 3 kindeken tot zijn last 'eeveel belasting moet hij betalen? Antw.: Waar woont u en over welk be lastingjaar wenscht u het te weten? Indien a/oor de rijksambtenaren zijn aan de grens, onder Nispen, drie lieden aangehouden, ver dacht van invoer van smokkelwaren. Twee leden van het gezelschap hadden bijtijds kan' gezien den dans te ontspringen. Een partij suiker, tezamen ongeveer 290 K.G., benevew vier rijwielen werden :n beslag genomen. ERNSTIGE BRAND TE ROTTERDAM ROTTERDAM, 23 Juni. Hedenmorgen om i uur werd brand ontdekt in het ketelhuis der Oliefabriek van de N V. Schieramsc'ie Oliefabrieken De Haan. op den hoek van Westerkade en Nassaustraal In zeer korter tijd greep het vuur snel om zich heen en binnen een kwartier stond het 4 verdiepin gen hooge pand in lichte laaie De Schie- damsche brandweer, die spoedig ter plaatse was, tastte met al het beschikbare raa'.c- riaal de geweldige vuurzee aan. Na een half uur bezweken de balken der eerste ver dieping. Daarop, stonden 200 tanks olie. Een der deuren bezweek en de tanks met olie vielen omlaag. De vlammen kregen op nieuw voedsel en verspreidden een hevige hitte, die de brandweer een oogenbiik weer deed terugdeinzen. De vlammen sloegen over naar de overzijde van de Nassaustraat. Door krachtig spuiten werd verdere uit breiding van den brand voorkomen. Op de Dinsdag te Breda gehouden alge- meene vergadering der Vereeniging van Gis- fabrikanten in Nederland werd geconstateerd dat Nederland zit met een abnormale hoe veelheid van 70.000 ton coKes Dc cokes cm;missie stelde voor, dat voor iedere plaats een minimumprijs van verkoop wordt vastgesteld en door geschikte reclame ge tracht zal worden, den verkoop te bevor deren. Naar andere plaatsen in het lanr zal kunnen geëxporteerd worden, doch niet voor een prijs, die lager is dan 75 pet. vail met minimum bedrag. brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte EGMOND ROEPT. Men schrijft ons uit Egmond-Binnen. Zooals bekend is, xs het a.s. Donderdag de» 25en het feest van den H. Adelbertus, dat dit jaar een bijzonder karakter draagt. Immers voor de eerste maal zullen de geloovigen ziel. dart kunnen bevinden op den historischen akker, waaraan wij zooveel danken, om den H. Adelbert te vereeren in de juiste omsluiting van de oude, hervonden St. Adelbertskerk. De ijvervolle pastoor van de St. Adelbertus parochie, zal op dien dag in den namiddag om 1.30 gewonen tijd, dus om 2.30 zomertijd, een korte oefening op de H. Plaats houden en de relikwie van den H. laten vereeren. Zeer zeker zullen velen uit den omtrek daarbij willen tegenwoordig zijn Daar echter om den seizoenarbeid veien, van de mannen vooral alsdan moeilijk kunnen komen, zal er a.s. Zondag op meer plechtige wijze het feest van dezen Kennemer Geloofs- prediker worden gevierd. In optocht trekl men dan met de relikwiën van den H. om I.30 ongeveer uit de Parochiekerk naar de ge zegende plek. Er wordt rekening mede ge houden, dat er om 2.30 zomertijd een tram uit Alkmaar aan het station Egmond a. d. Hoef aankomt, zoodat de pelgrims die mede op willen gaan naar deze aantrekkelijke bede- vaartolaats zich kunnen aansluiten het zot heerlijk zijn, wanneer uit de nabuurschap vereenigingen zich met hun vaandel aanslo ten. Verder kan men vanaf Heiloo in ongeveer 3 kwart uur den akker bereiken en geven de vele autobussen van Haarlem en Alkmaar en Beverwijk dus ruimschoots gelegenheifl om mede te gaan, naar het historische Egmond dat velen roept. Mochten ons nadere bizonderheden ge worden. dan zullen wij die bij tijds vermei- Wij vernemen nog verder, dat Amsterdam, onze Hoofdstad, een navolgenswaardig voor beeld geeft. A. s. Zondag n.m. 1. komt ei in het vroege morgenuur een groep Bede vaartgangers onder geestelijke leiding riaa' Egmond, waar om 6 uur zomertijd een Irï* voor hen wordt opgedragen, waarna men tel vrome beevaart gaat naar ^St. Aêlbrecht Wie volgt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8