Backiri m De Stemplicht. Een Vruchten-Taart i^ktawi DrOehker's Bakpoeder Donderdag 25 Juni 1925 49ste Jaargang No. 16077 1 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. De Partij-Arts. Agenda 26 Juni De Propaganda-fietstocht DE ROUTE. Haarlem. Koniugstraat 10 Van de lustrumfeesten in Leiden. De réunisten worden in optocht van den trein gehaald. Naar den politieken Landdag. HILLEGOM. HAARLEMMERMEER. BEVERWIJK. SANTPOORT. Voor slechts f 1.15 ZANDVOORT. VELSEN- HEEMSKERK be abonnementsprijs bedraagt toot Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij fooruitbetaling 3.58 Bureaux; NASSATJLAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Advertenfiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling. 60 ct. per regel op de 1® Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-ad ver» tentiën 14 regels 60 ct per plaat® iing: elke regel meer 15 ct, bi? rooruitbetaling. AUe aoonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekerings voorwaarden, f Qft.il fi Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7R(1 bij een ongeval met f 9Rf| ^ij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl bij een t ^gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen *®U UU. verlies van beide artnen. beide heenen of heide ooweti I «®U. doodeliikeu afloon een woet: °t een oog x ic.<J. duim of wnsvtnger 1 uu. heen of breuk van f (ft bij verlies van een arm andere vinger. Wij zijn niet gewoon in ons blad in partij- taken en beginselkwesties met persoonlijke argumenten te werken. Wij houden zelfs steeds met kracht het persoonlijk element buiten onze kolommen. Er kunnen echter wel eens omstandigheden zijn, waarin het noodzakelijk is den persoon aan te zien, die tegt een goede zaak voor te staan. Op de jongste vergadering der R.-K. Kamer Cen trale Haarlem waarschuwde de voorzitter, mr. Heerkens Thijssen, met kracht tegen den leider der R.-K. Volkspartij, die, naar hij zeide, pronkt met den goeden naam van zijn vader. Ook mr. Heerkens Tliijssen achtte het noodig in het openbaar te waarschuwen te gen de candidaten der R.-K. Volkspartij het blijkbaqj met ons eens zijnde, dat het Xoodig is onze goede Roomsche kiezers bo ven den Moerdijk te waarschuwen en in te lichten omtrent personen, die hier onbekend zijn en met*een goeden, ouden naam of wel geheel onbekend en dus aantrekkelijk in hun nieuwheid, volgelingen kunnen maken voor de R.-K. Volkspartij. Alleen en uitsluitend dan om als waar schuwing en voorlichting te dienen gaan wij het volgende schrijven. Er was in Tilburg sprake van een nieuwe samenstelling van het college van B. en W„ ■nadat de Raad in 1923 een zoo geheel ander taanzien had gekregen. De R.-K. Volkspartij ^d 9 leden in den Raad en verlangde een ethouderszetel. Daarover schijnt in de 'R.-K. raadsfractie, welke met haar. 20 stem men de beslissing in handen had, ernstig te zijn gepraat. Maar men kwam tot de con clusie, dat het onmogelijk was, omdat acht van de negen Volkspartijers totaal ongeschikt fcn onbekwaam voor het ambt waren en men den heer Arts om zijn persoon niet wilde. Het is de moeite waard de beweegredenen Ivoor deze laatste overweging na te gaan. Bij •tic begrootingsdebatten heeft een algemeen geacht en zeer respectabel man, de heer Mannaerts, Wethouder van Financiën, in een paar woorden die motiveering als volgt ge geven. Nadat de heer Mannaerts er op had gewezen, dat 8 van de 9 leden der Volks partij niet voor een Wethouderszetel in aan- •merking komen, zeide hij, volgens het ver slag, het volgende: „Het negende lid, de heer iArts, is reeds jaren lang lid van den Raad, i«n ook thans weer heeft mén kunnen con- istateeren, dat hij heel mooi een uur heeft kunnen volpraten. Als hij de geschikte man ■was voor Wethouder, had hij het vroeger, 'toeft hij nog lid was van de R.-K. Staats partij, al geweest. Ik vind dcn'heer Arts echter van niet vol doenden levensernstdoor- •drongen, omhemhefverlrou trouwen te schenke n." Dat hiermee voor mensqhen, van plaatse jlijke personen en toestanden op de hoogte i alles was gezegd, bleek, wel uit de wijze, iwaarop een der Volkspartijleden, de heer 'F. Donders, daarop reageerde. Deze nam het n.m. voor zijn partijleider op, o.m. met de volgende woorden: „In den persoon van den heer Mannaerts heeft men een gelukkige keuze gedaan om den heer Arts den doods- Cteek te geven. Hij alleen mag zoo iets zeg gen, gezien zijn hoogen leeftijd, waarvan zijn hooge ernst mede een gevolg is. De heer Mannaerts is een te goeder trouw man en wij achten hem allen hoog, maar die uitlating zullen wij nooit vergeten, al willen we ze hem vergeven." Voor buitenstaanders zeggen zulke dingen toch wel wat. Wanneer iemand door zijn tegenstanders als een eerlijk en hoogst ern stig mensch wordt geroemd, mag men aan de woorden van zoo iemand dubbel waarde hechten. Welnu, wanneer dan zulk een man verklaart: „de heer mr. P. Arts is ongeschikt ivoor Wethouder van Tilburg wegens onvol doenden -levensernst,dan is diezelfde heer Arts zeker niet de man om het Nederland ïche volk in de Tweede Kamer te vertegen woordigen; dan moeten zeker geen Katholie ken daartoe meewerken. Een tweede argument tegen het benoemen van mr. P. Arts tot Wethouder van Tilburg, werd gegeven door den heer van Rjjzewijk tie verwees naar een door een commissie uit den Raad van Tilburg ingesteld onder zoek inzake de pogingen van het raadslid mr. jP. Arts om het Hotel „de Gouden Zwaan" laan de gemeente te verkoopen. Die commis- jsie heeft indertijd haar onderzoek ingesteld 'onder leiding van den bekenden heer mr. J d. Mortel. Het rapport hebben wij voor ons liggen en nog eens aandachtig ingezien. Wij willen wel verklaren, dat onze zuidelijke landgenooten er toch wel heel gemoedelijke manieren op na houden. Wanneer hier in het noorden over een lid van een openbaar be stuurscollege zulk een rapport was uitge bracht, dan was hij daarmee voor het open bare leven zeker verder onmogelijk. We zullen het een en ander uit de con clusies meedeelen. In het kort komt de zaak hierop neer: de heer mr. P. Arts heeft een advocatenkantoor en is geassocieerd met den ontslagen gemeenteambtenaar, den heer Denteneer. Het bekende hotel „de Gouden Zwaan", wiaar in de mobilisatietijd de Ge nerale Staf was gehuisvest, was indertijd eigendom van den heer Hegeman. Het advo catenkantoor van mr. P. Arts wist einde Sep tember 1924 op het groote pand beslag te leggen en als kooper trad op genoemde heer Denteneer, voor 83,000. De transactie ge schiedde echter per onderhandsche acte, zoo geheim,) dat niemand buiten betrokkefien daarvan op de hoogte was en, waar de heer Hegeman in Middelburg woonde, niemand anders wist of het'hotel was nog diens eigen dom. In de maand October nu vroeg mr. P. Arts een onderhoud aan met den burge meester van Tilburg en bood dezen voor de gemeente te koop aan het hotel „de Gouden Zwaan", voor de som van 105.000. Een dergelijk aanbod had de burgemeester eenige dagen te voren ook van den heer Denteneer gehad, maar voor een lager bedrag. De heer Arts gaf echter een specificatie, waaruit blij ken moest, dat de gevraagde som niet te hoog was. De burgemeester die natuurlijk in den waan verkeerde, dat de heer Arts op trad als zaakgelastigde van den heer Hege man beloofde de zaak in het college van B. en W. te bespreken. Bij schrijven van 31 October 1918 werd medegedeeld, dat B. en W. niet op het aanbod ingingen. In een besloten raadszitting van 23 De cember bood de heer Arts het pand opnieuw te koop aan, onder mededeeling, dat de heer Hegeman hem had verzekerd een aanbod van een Amsterdamsche firma te hebben gehad om het perceel voor 82.500 te koopen. Wanneer de gemeente nu eens 85.000 bood, dan was hij, mr. Arts, gemachtigd, om het pand aan de gemeente te laten. Wat bleek nu achteraf? Dat de heer Den teneer eind September het pand had gekocht onder verplichting de koopsom vóór of op 31 December 1918 te voldoen. Op 23 De cember, toen de heer Arts de zaak in de geheime raadsvergadering bracht, drong de tijd dus wel zeer en was een aanbod van 85.000 dus verklaarbaar! Alle mededee- Iingen daarbij door hem gedaan waren in middels bezijden de waarheid, daar hij het aanbod niet voor den heer Hegeman deed, die geen eigenaar meer was, maar enkel om het zijn associé mogelijk te maken op 31 December de koopsom te betalen. Toen de gemeente niet hapte verviel op 31 Decembr het contract en verkocht de heer Hegeman het pand op 18 Januari daaraanvolgende aan de firma Ribbens voor 79.500. En daarvoor was in October door den heer Arts aan de gemeente '105.000 gevraagd! Wanneer in September de onderhandsche acte van verkoop ten name van het advoca tenkantoor Mr. P. Arts was geschied, dan zou dit feit natuurlijk het ontslag van den heer Arts als raadslid tengevolge hebben gehad. Nu de heeren zoo handig waren ge weest alleen de associé, de heer Denteneer, als kooper te laten optreden, kon du raads commissie niet verklaren, dat het „wettig en overtuigend bewijs' geleverd was, dat het r a a-d s 1 i d mr. Arts gepoogd had de ge meente 22.000 te veel te laten betalen ten zijnen eigen bate. Maar al was er het strikte bewijs niet ge leverd, aanwijzingen voor een moreelc over tuiging waren er voldoende. Dit blijkt wel uit het slot van het rapport, dat aldus luidt: „De Commissie heeft uit de te harer ken nis gekomen feiten niet kunnen vaststellen, dat aan den heer Mr. P. M. Arts een deel van deze meerdere opbrengst, hierboven op 22.000 vastgesteld, zou zijn ten goede ge komen, indien de gemeente 't pand voor 85.000 had aangekocht, doch evenmin is het haar gebleken, dat Mr. Arts in deze ge heel vrij uitgaat, zooals in uwe vergadering van 7 Februari 1919 werd aangevoerd. Integendeel moet de heer Mr. Arts eenigen tijd vóór de bewuste vergadering van 23 De cember 1918 zich tegenover een uwer le den ongeveer aldus hebben uitgelaten: „Wij „hebben het huis de Gouden Zwaan, aan de „gemeente aangeboden, hetgeen voor ons „kantoor eene goede praestatie is en daar „wordt ook nog wat aan verdiend; jij kunt „daar later ook nog goed mee zijn, als de „gemeente later jou huis wil kqopen. Als je „me in dit steunt, zal ik jouw ook helpen." Waarop dit lid niet inging met de woorden: „Arts doe daar geen moeite voor, want mijn ,,huis is voor niemand te koop, ook niet voor „de gemeente." De commissie meent echter hare afkeuring te moeten te kennen geven over de wijze, waarop de heer Mr. P. M. Arts heeft ge meend de belangen van de gemeente in deze te moeten behartigen. Was toch uwen Raad op het voorstel van den heer Mr. P. M. Arts, gedaan in uwe ver gadering van 23 December 1918 ingegaan, zoo had de gemeente een koopprijs van min stens 22.000.meer betaald dan de heer Hegeman had te ontvangen, terwijl Mr. Arts tegenover uwe vergadering voorwendde na mens den heer Hegeman-op te treden. Wanneer de heer Mr. Arts in die bewuste vergadering had medegedeeld, dat hij in de ze handelde namens den heer Denteneer, dan zou uw Raad zorg hebben gedragen, dat wanneer eventueel tot aankoop van het pand besloten was, door een behoorlijk onderzoek vooraf de juiste verhouding in deze van den heer Denteneer en den heer Hegeman aan hem was bekend geworden.' Enz. Wij zullen hieraan nu verder niet veel toe voegen. We hebben slechts willen betoogen, dat de mannen der R.-K. Volkspartij, waar van velen te goeder trouw zijn en meenen een goede zaak te dienen, zich door ver- keerde**menschen laten leiden. .No. 1 van hun lijst hebben wij in zijn openbaar optreden laten zien; van een ander lid der lijst, en een der ijverigste propagandisten, den heer F. Donders, wordt ons uit Tilburg meege deeld, dat deze candidaat nog pas 28 jaar is, dus voor het Kamerlidmaatschap niet eens in aanmerking kan komen. Om zulk een co- medie is het toch, dunkt ons, den leden der R.-K. Volkspartij niet te doen. De goedwil- lenden zijn nu gewaarschuwd; zij zullen ons, naar wij hopen, dankbaar zijn voor onze in lichtingen. Naschrift. Met dit en het vorig ar tikel vervallen tevens verschillende ingezon. den stukken, welke wij van R.-K. kiezers te gen de Volkspartij ontvangen hebben. Wij meenen 't beste te doen. in deze dagen de voorlichting geheel aan ons tc houden en tot 1 Juli a.s. geen andere voor- of tegenstanders van de R.-K. Staatspartij aan het woord te laten. IEDER KIEZER MOET OP 1 JULI AAN DE STEMMING DEELNEMEN. Er zijn er en we ontmoetten er zelfs onder Roomsch-Katholieken - die mee nen dat de stemplicht is afgeschaft, dat zij dus niet verplicht zijn a.s. Woensdag aan de stembus te komen. Deze opvatting is onjuist. De verplichting voor een ieder, die op de kiezerslijst voorkomt, om zich ter uitoefe ning van zijn kiesrecht bij het stembureau van zijn district aan te melden, is bij de. wetswijziging van 1921 en 1925 gehand haafd, Slechts is het desbetreffend artikel (art. 71) in 1921 aangevuld met de bepa ling dat „die verplichting" niet geldt voor de leden van het Koninklijk Huis." Bij hat wetsvoorstel in 1925 bedoelde de Regeering den stemplicht ook nog wel te handhaven, maar de poenale sanctie te doen vervallen. Vandaar dat werd voorge dragen wel de artikelen 76 2e lid 91, 1-19 en'i 150, maar niet art. 72 2e lid in te trek ken. Dit voorstel is niet aangenomen, maar wel een amendement van de Tweede Ka- merleden Wintérmaüs en van Sasse van IJsselt. dat beoogde: eveneens handhaving van den stemplicht en tevens van de straf rechterlijke vervolging, maar dan op aildere wijze, dan tot heden het geval was. Die veranderde wijze komt hierop neer dat de vervolging van de overtreders wordt aan hangig gemaakt door den burgemeester. De kiezers, die zonder geldige reden niet ter stembus verschenen zijn, kunnen met een geldboete van ten hoogste drie gulden worden gestraft. Bij herhaling binnen twee jaren, met eene boete van ten hoogste tien gulden. Het geven van eene „beris ping" is, bij de wetswijziging in Mei 1925, uit de Kieswet geschrapt. Ieder kiezer is dus verplicht op 1 Juli a.s. te stemmen. Zegt dat voort aan al uw kennissen. En als ieder kiezer, dus ook elk Roomsch-Kathoüek kiezer, op 1 Juli a.s. verplicht is te stemmen, waarop an ders zal hij dan stemmen dan op: 'Lijst 23, de lijst der R K. Staatspartij? Door haar zijn de Roomsch-Katholieken in Nederland wat zij zijn; slechts door één- drachtig vereend te blijven zullen zij de macht behouden, die zij in Nederland be zitten! Ons laten vertrappen.nooit meer! Maar dan ook op 1 Juli gestemd, alléén op lijst 23. Wie- niet stemt of op een an dere lijst stemt is een verrader. Sociëteit „St. Bavo" R. K. Kiesvereeni- ging 8 uur. Rederijkerskamer 8 uur. Anti-Revolutionaire Kiesvereeni- ging huldiging „De Braai" 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetesvraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo. Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. Zaterdags alleen van 92 en 1H van 2bVi en s avonds van half van half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.tn 10—12 uur, des middags van 24 uur, en avonds van 8—9 uui behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C. Bos). R. K. Leeszaal en nitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve dei- Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kindeboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscke meis jes, die bier geen tehuis hebben Tei. 11671. R. K Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo^Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscns. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh. Ged, Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg} ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, tc kennen aan hét zwarte schild met wit kruis aan den huia- gevel. Zaterdag 27 Juni zal een groote propa- ganda-fietstocht in verband met de a. s. verkiezing gehouden worden door Haarlem en Schoten. Alle R. K, dames en heeren woden verzocht hieraan deel te nemen. Het verzamelen en opstellen is om half 4 in het Bavodorp aan de Zomervaart (Emo- siraat). De navolgende route is vastgesteld: pl.m. 4 uur vertrek van de Emostraat, door Van Keulenstraat, Patriarchstraat, Byzantiumstr., Stilstand. Barometerstand 9 uur v.m. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Barbarossastraat, Gr. v. Wiedstraat, Kruis- iochtstraat, Nagtzaambrug, Teylerstraat.l Nagtzaamstraat, 2é Zuidpolderstraat, Am sterdamstraat, A, L. Dyserinckstraat, Ro- molenstraat,Zuidpolderstraat, Fabricius- straat, .Heerensiagel, Spaarnwouderstraat, Anthoniestraat, L. V. Gracht, Kampervest, Kt. Houtweg, Twijnderslaan, Esschilderstr., Bakkerstraat, Z. B. Spaarnc, Linschoten- stiaat, Kamperstraal, Schneevoogtstraat, Voorhelmplein, Krelagestraat, Kleine Hout weg, Baan, Julianastraat, Stolbergstraat, Koninginneweg, Wilsonsplein. Leidsche- slraat, Gasthuislaan, Brouwersplein, Voor zorgstraat, De- Clercqstraat, Leidscheplein, Leidsche vaart, Zijlweg, Coorahertstraat, Brouwerskade, Hoofmanstraat, Duvenvoor- destraat, Garen koker skade (Noordzijde), Pieter Kiesstraai, Kinderhuissingel, Ostade- straat, Wouwermanslraat, Verspronckweg, Tetterodestraat Kleverpark, Velserstraat, Saenrédamstraat. M. van Heemskerkstraat, Grebberstraat, Berkheydestiaat, Frans Hals straat, Frans Halsplein. Schoterweg. Dan zal de tocht door Schoten gaan, vol gens een route, in overleg met de Schoten- scbe politie te bepalen. Terug, naar Haarlem door de Kennemer- straal, Schótersingel, Kennenierplein, Jans- weg. Parklaan, Zijhuizen, Nieuwe Gracht, Hooimarkt, Parklaan, Kruisweg, Kruisstraat, Krocht, Nieuwe Groenmarkt, Zijlstraat, Zijl vest, Wilhelminastraat, Wilsonsplein, Raam- singel, Groote Houtstraat, Groote Markt, Smedestaat. Na afloop worden alle dames en heeren verzocht dc reclameborden af te geven in gebouw „St. Bavo", ingang Morinnesteeg. in den stoet zal mederijden een groote auto, waarin muziekcorps der St. Joseph- gezcllên. DQET ALLEN MEDE! Jongstleden Zondag- ontvingen wij aan de kerk de uitnoodiging voot de propagandaver- gadering op Vrijdag 26 Juni, waar als spre kers optreden Mevrouw Bronsveld-Vitringa en Mr. J. B. Bomans en voor den grooten politieken landdag aan den Zijlweg, Lyceum terrein. De propagandavergadering is toegankelijk voor alle Roomsche kiezers en kiezeressen, doch de landdag staat open voor alle R.K. van Haarlem en de gansche omgeving. Wel gaat die meeting uit van de provincialen kieskring, omvattende Haarlem, Schoten, Bloemendaal en Zandvoort, doch de Room sche ingezetenen van Heemstede en Haar- lemmerliede zijn even welkom. Deze politieke landdag beloofd veel. Daar zijn allereerst de sprekers, de heeren Jos. A de Lobel en de Weleerw. Kapelaan W. M. Bosch, beiden alom als goede redenaars be kend. Dan is verzekerd de welwillende me dewerking van het Overveen^che muziek korps „Euphonia", welk gezelschap nog ver leden week te Uitgeest twee eerste en een tweede prijs wist te behalen. Dit kranige korps zal het bekroonde nummer ten ge- hoore brengen en de aanwezigen doen ge nieten van de harmonie van het nieuwe strijdlied van (,ef: R.K. Werkliedenverbond en tot slot een populair Roomsch lied spe len. De paters Augustijnen staan hun mooi sportveld voor de meeting af; doch verzoe ken vriendelijk het grasveld niet te veront reinigen met bananen- of sinaasappelenschil- len. Wanneer de meeting is afgeloopen be hoort het grasveld er uit te zien als daar voor, als een mooi groen grastapijt en niet door papieren of anderzins vervuild te wor den. Het programma is als volgt ingedeeld. 3.30 Muzieknummer, waarna opening door den voorzitter. Muziek, Spreker, Muziek, tweede Spreker, sluiting en tot slot Room sche Blijdschap. Een aansporing om zooveel de vergadering op Vrijdagavond als de meeting te bezoeken achten wij welhaast overbodig. Alles spreekt voor zich. Roomsche Offervaardigheid. Gister avond had in bet Patronaatsgebouw aan de Hoofdstraat de sluiting plaats van de Ten toonstelling der te verloten prijzen ten bate der St. Martinuskerk. Hierbij waren hon derden tegenwoordig. Voordat de trekking der verloting aan ving (de loten zijn allen verkocht), sprak de heer A., W. Nieberding nog een enkel woord. Hij begon met te zeggen, dat de opzet was geweest door deze Tentoonstel ling en Verloting aan Pastoor Krook feen nieuw Sint Joseph-sltaar voor de nieuwe kerk aan te kunnen bieden. En dat doe! is bereikt; het daarvoor benoodigde geld is er en daarvoor zegt spr. allen hartelijk dank. Bijzonder verdienen hiervoor lof de Dames-propagandisten, alsmede Mej. J. van Dril, die ofschoon geen comité-lid zijnde - zooveel voor deze zaak heeii gedaan Verder wil spr. dank zeggen aan Kap. Schoenmaker, Directeur van het Patronaat, voor het beschikbaarstellen van het ge bouw, aan Notaris Goldenberg, die de lei ding der Verloting gratis verricht en aan den Heer Waasdorp, de concierge van het gebouw, die met zijne vrouw geen tijd heeft ontzien, om ons te helpen. Hierna had de verloting plaats, onder de grootste gezelligheid. De prijzen konden vanaf Woensdagmiddag 1 uur (24 dezer) worden afgehaald. De dagen, die achter ons liggen hebben duidelijk bewezen, hoezeer de parochianen Van Sint Martinus met hun Herder meele ven, al voeger- we er ook gaarne aantoe, dat die van Sint Joseph zich mede niet on betuigd hebber gelaten. Dit stemt hoopvol wat betreft de groote dingen, die in beide parochies aanstaande zijn. Verbetering. Klaagden we over den toestand der sloot nabij de Vinkenlaan, tot onze vreugde kunnen we thans berichten, dat de modderpoel daar geheel gedempt en de zaak er binnen heel kort volkomen in orde wordt gebrachi. Een begin. Op het terrein, waar de nieuwe Sint Josepbskerk zal worden ge bouwd, is men reeds bezig boringen te verrichten in verband met de veenlaag, die zich ^daar bevindt. Waar de desbetreffende leering (zooals we de vorige week schre ven) zoc snel volteekend is, zal met den bouw dé grootste spoed worden betracht. Gemeentevroedvrouw. Mej. N. Min derhout, thans nog werkzaam aan de Rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Rotter dam heeft haar benoeming tot gemeente- vroedvrouw ter standplaats Hoofddorp aan genomen, doch zal eerst tegen 15 Augustus a.s. haar arbeid kunnen aanvangen. De tegenwoordige functionaris vertrekt met 1 Juli a.s. naar het ziekenhuis te Amster dam, waar zij tot verpleegster zal worden op geleid gedurende den duur van deze vaca ture zal de verloskundige praktijk, overeen komstig de geldende instructie, kunnen wor den waargenomen door den huisdokter, voor zoover deze tevens gemeentegenees heer is. Pois gebroken. De 20-jarige D. H., wonende aan den Huigsloterdijk alhier, die zijn auto achteruit in de garage wilde rijden, kreeg bij het aanslaan van den. motor een slag van den slinger tegen zijri rechterarm, waar door deze even boven de pols brak. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stel len. Melkprijs verhoogd. In Hoofddorp en omgeving is de melkprijs weer met 1 cent verhoogd en gebracht op 14 cent per liter. Personalia. Tot onderwijzeres aan de bijzondere school met den bijbel te Hoofd dorp (hoofd de heer J. J. Dengerink) is be noemd Mej. R. Vogelaar te Barneveld. Vernieuwing sluizen. Het bestuur van den Haarlelnmermeerpolder besloot onlangs de schutsluis nabij Aalsmeer gedeel telijk van nieuwe deuren te voorzien, hetgeen met het oog op het veelvuldig gebruik dat er door het drukke scheepvaartverkeer van deze sluis wordt gemaakt, nogal bezwaarlijk scheen. Verwacht wordt dat in het begin van de maand Juli de werkzaamheden zóó ver ge vorderd zullen zijn, dat plaatsing van deze nieuwe sluisdeuren kan plaats hebben, waar door de sluizen vermoedelijk een paar we ken voor het verkeer gesloten zullen moeten worden. Weer kermis In het naburige dorp Aalsmeer wordt door eenige ingezetenen een actie op touw gezet om te komen tot weder invoering van de kermis. Daartoe zullen eerst daags ih alle café's en sigarenwinkels lijsten ter teekening, liggen, terwijl in verschillende wijken de lijsten aan de huizen ter teekening aangeboden zullen worden. De LandarbeidersweL Aan de gemeente Haarlemmermeer is een voorschot verleend uit 's Rijks kas tot een maximum van ./3600, ter uitbetaling van 't door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging vaa een plaatsje, tegen een rente van 4 pet. per jaar tot uiterlijk het vierde kalenderjaar na de uitbetaling of den gemiddelden uitbeta lingsdag van het voorschot, met bepaling, dat voor rente en aflossiag gedurende der tig jaren eene annuïteit moet worden vol daan, groot 5 4/5 pet. van het werkelijk ver leende voorschot. De ochtendveilingen. De veilingver- eeniging Kennemerland, heeft bekend ge maakt,- dat, indien dc aanvoer op de ochtendveilingen niet belangrijk vermeer derd, men genoodzaakt zal zijn om den extra-trein des smorgens te laten vervallen. De tuinders dóen dus goed, ook smorgens naar de veiling te komen. Deprijzen, die dan gemaakt worden, zijn zeer goed. De aardbeien. De aanvoer was heden morgen, evenals bij de andere ochtendvei lingen zeer gering. De prijzen varieerden van 3844 ets per K.G Postduivenvereeniging „Dc Luchtpost". Woensdagavond ging een 20-tal duiven van bovengenoemde vereeniging met de zending mede naar Orleans (536 K.M.). Voor deze vlucht werd door den heer Vor van der Vooren, Luxe Brood- en Banketbakker, Wüstelaan, Jan Gijzenvaart Santpoort, een heerlijke tulband als prijs geschonken voor de eerst aankomende duif. Er valt nu voor de heeren liefhebbers, deze week dus buiten de poelen-prijzen een extra prijs te verdienen. Dit i# onze eerste prijs dien wij van een particulier- niet-liefhebbe krijgen, misschien volgen er nu wel meer. zal zeker de een voor direct gebruik gereed Gist poeder Backin vervangt de Gist. Met Backin rijst het deeg opdcr het bakken- 500 gr. tarwebloemf 0.16 1 pakje Dr. Oetkers's Backin 0.07'lj 100 gr. boter f 0.28 mare. „0.12 - 2 eieren0.12 Va til" melk0.02 een weinig zout 100 gr. suiker 0.05*1, 3 pond iruit (Klapbessen, Bessen, Kersen o( derg.).- 0-60 1.15 Bereiding: Men bereide het deeg op de gewone wijze, rolle het dik of dun uit al naar gelang men een of meer goed ingevette bakblikken ermede wil bedekken. Men be« legge de met dit deeg bedekte bakblikken me' ontpitte, gesuikerde vruchten Indien het fruit zeer sappig ts, bestrooic men hel rijkelijk met geraspte beschuit of paneermeel en een' weinig suiker Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermadn 6. Co„ A'dam. vermeld ito- Waar Diet verkrijgbaar wende men zicb direct tot deze" importeurs, die op aanvrage ook ren g r a t i sweceptenboekje toezenden. duivensport op Santpoort ten goede komen en wellicht meerdere liefhebbers tot de ver eeniging „De Luchtpost" doen toetreden. Wie stelt er een prijs beschikbaar op 19 Juli voor Bordeaux (936 K.M.). OPROEP. R.-K. Kiezers en jongemannen boven 20 jaar worden uitgenoodigd de propaganda- fictstocht mede te maken op Zaterdag 27 Juni a.s. Het vertrek der deelnemers is bepaald op half 6 's avonds van café Rozenstein. De leiding is in handen van de Propa- gandaclub. Einde ongeveer 8 uur bij café „Zomerlust" Santpoort, waarna de vergadering bezocht wordt van de R.-K. Kiesvereeniging. Al* spreker treedt daar op Mr. Bomans. Verdere aanbeveling dus overbodig. Omroeper. De heer F. Molenaar heeft tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag gevraagd als gemeente-omroeper. Baden. Tol heden zijn er in dé ge meentelijke douche bad-inrichting reeds 486 baden genomen. De commissaris van politie. De heer L. Lovink. commissaris van politie te Zand voort, solliciteert naar een betrekking in een andere plaats van ons land. Naar aanleiding van dit feit ligt het in de bedoeling van een groep raadsleden, bij een eventueele benoeming van den commissaris naar een andere plaats, onverwijld bij de Kroon er op aan te dringen te Zandvoori geen commissaris meer te benoemen, daarp\, van meening zijn, dat de politiedienst t« Zandvoort best met een inspecteur kan'vol staan. Men wil hier blijkbaar het voorbeeld volgen van andere gemeenten, als bijv. Heemstede. Onze burgemeester. Met blijdschap zal elke ingezetene van Zandvoort vernemen, dat de heer Beeckman, de in alle kringen zoo gewaardeerde Zandvoortsche Burgerva der, na een ziekte van 3 weken, volkomen is hersteld. Gistermorgen heeft Burgemeester Beeckman zijn ambtsbezigheden hervat. Bij het Maandag en gisteren gehouden eind-examen aan de Rijks Hoogere Burger school alhier zijn geslaagd: M<^. W. Theu- nisse te Overveen en de heeren A. v. d. Bliek te Beverwijk; G. Duyckinck Sander te Velsen; A. Ellerbeck te IJmuiden; W. de Graaf te Santpoort; W. Koningstem, M. J. v. d. Plas. A. van Strien, H. de Vries Robles allen te IJmuiden en H. M. Willemsen te Heemstede. Verloren: 1 paraplu en 2 belastingplaat jes. Gevonden: een rozenkrans met collier; inlichtingen bij den gemeente-veldwachter van der Werf. Hongaarsche kinderen. De Hongaarsche kinderen zijn alhier aangekomen, 30 in getal. Zij zijn bij weldadige menschen onderge bracht. Mazelen. Alhier heerscht onder de kin deren de mazelen. Een geval heeft zicb voorgedaan met doodelijken afloop. Kloppartij. Maandagmiddag op den Alk- maarschestraatweg onder deze gemeente, heeft een aardige kloppartij plaats gehad. Een zestal schippers, in een auto, uit Eg- mönd aan Zee, die blijkbaar te diep in het glaasje gekeken hadden, kregen het met el kander te kwaad, er werden flinke klappen uitgedeeld. De politie werd spoedig gewaar schuwd, maar toen deze ter plaatse kwam. waren de schippers inmiddels gevlogen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1