V 'erkeerson?evaIJen. OE SPAARNEBANK Het Openlucht-Theater te Zandvoort. Raad van toezich Rijksverzekerings bank. Jubileum Heringa Wuthrich. Op initiatief van de heeren Rijken en S. van Egmond was door het personeel een comité gevormd om de beide directeuren te -huldigen. Op deze speeches volgde luid applaus. Foto's van directie en personeel werden vervolgens genomen, waarna de eerewijn werd rondgediend. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Stemmen uit Bloemsndaal. Goed afgeloopen. Op het kantje af. Mariastichting. Vischhande! N. de Wit. BURGERLIJKE STAND Vergeet bij U w picnic nooit Franken's Gebak, Z'n Cake, z'n Banket, z'n Beschuiten Het zij ge per fiets gaat, per trein of per boot, Neem Franken's Gebak mee naar buiten Met Franken's Gebak stelt ge ieder tevreê. Laat heel het gezelschap eens snoepen Want Franken's Gebak is voortreff'lijk bereid. Men zal er met lof over roepen j K 146 Hef ongeluk bij Figee. KIESRECHT. Bil De Propagarida-fiefstocht. DE ROUTE. Naar den politieken Landdag. Van onze Rechtbank. P. J. RAAIJMAKERS. Uitvoering R.-K. Jonge, vrouwenbond. PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND Faillissement. Dr. W. E. de Mol naar Amerika. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. Zooals wij reeds eerder schreven, bestaan er plannen voor een Openlucht-Theater te Zandvoord onder leiding van Louis de Vries. Thans is een circulaire verschenen om de ze plannen zooveel mogelijk te steunen. Een uitgebreid comité heeft zich gevormd tot dit doel Het plan is voornam;} tooneelwerken op te voeren als Dr. Walch's Judas Ish Kanoth,* Sophocles' Oedipus, de Leeuwen dalers van Vondel Dr. Wildgans' Kain enz. j? za' 'n de concertzaal van „Groot Badhuis te Zandvoort een feestelijke bijeen komst worden gehouden, ter inleiding van deze plannen. Aan garantiehouders zullen bijzondere voorwaarden worden verleend, terwijl aan de leden van het Ned. Tooneel Verbond (afd. Haarlem) .en aan die van d# Zandv. Tooneel ..Phoenix" een reductie van 25 pCt. op de entreéprijs wordt verstrekt De „Staatscourant" meldt, dat bij Kon. besluit van £3 Juni, met ingang van 22 Juni, op zijn verzoek is ingetrokken de aanwijzing van P. J. Raaymakcrs als voor zitter van den raad van toezicht, bedoeld in artikel 11 der Wet op de Rijksverzeke ringsbank (StbL 1920, no. 780), onder dank betuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is afgewezen als voorzitter van genoemden raad J. B. van Dijk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, te Amsterdam, lid van dien raad. Gister herdacht de firma Heringa Wuth- rich den dag waarop voor 25 jaar de firma werd opgericht. Vanzelfsprekend, dat deze dag niet onop gemerkt zou voorbijgaan. Een ontelbaar aan tal telegrammen, brieven en kaartjes was gistermorgen reeds ingekomen van vrienden kennissen en zakenvrienden. Schitterende bloemstukken werden den geheelen dag ge bracht. Zoo noemen wij een met prachtig bloemen gelooide Strebelketel van de firma E- R Stokvis Zonen, bloemstukken van de fa. Zijtv-eld, Misset, Jonker en Lion enz. enz., te veel om op te noemen. Enthousiast deed ieder mee. Een schitterend tegeltableau, voorstellende de Schoutensteeg, waar de firma haar zaken beg on. het tegenwoordige gebouw aan den Zijlweg, de pakhuizen, het privékantoor en de verschillende artikelen waar de firma specialiteit in is, werd namens het personeel door den heer N. Rijken overhandigd, even als een mooie bloemenmand. De heer Rijken bracht eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van wijlen Dr. Heringa, den grondlegger der zaak, wiens portret met theerozen omkranst in het kantoor hing. Hul de werd gebracht aan de heeren Heringa Trousselot die door hun hooge bekwaam heid de zaken tot het tegenwoordige peil opgevoerd. De heer Rijken eindigde met de hoop uit te spreken, dat het de firmanten nog lange jaren gegeven moge zijn aan het hoofd te staan van de zaak tot groei en bloei van de firma Heringa en Wuthrich. Met een door den heer W, Aarts vervaar digde fraaie oorkonde werd het cadeau over. gedragen. De heer Heringa antwoordde den heer Rij ken en zeide, dat, waar thans de zaak dit feest mocht vieren dit ook voor een groot deel aan het personeel en diens werkkracht te danken was. Spr. ging in korte trekken na de voortduren de veranderingen in de afgeloopen kwart eeuw. Hoezeer de toestanden veranderd zijn, maakte spr. met het volgende aardige voor beeld duidelijk: Heringa Wuthrich had kort na hare op richting het agentschap voor Haarlem ge kregen der Adler schrijfmachines, en zij trachtte nu zulk een machine aan de Haar- lemsche Bankvereeniging te verkoopen en daartoe sverd een machine gedurende eeni- gen tijd op proef gegeven. Het besluit was afwijzend, want, zoo luid de het antwoord: De correspondent was trotsch op zijn fraai handschrift en men zaS daarom geen- enkele reden om in deze cor respondentie-methode verandering te bren- gen Vervolgens wees spr. op het gebrek aan voldoende werk voor de beschikbare krach- ten, een gebrek, voornamelijk ontstaan door den oorlog. Toch blijft de firma hopen op betere tijden voor dé Eiectriscke afdeeling waarbij misschien nieuwe electrische gebie den, ais dat der automatische telefoon, de draadlooze, enz, zullen helpen. Spr. wees op de groote werken door de firma uitge voerd, zooals de booglampveriicntingen der Rangeer Emplacementen der stations Haar lem, Enkhuizen, enz., de bliksembeveiliging j van 't Vredespaleis, 't nieuwe Hoofdgebouw der Ned. Spoorw Utrecht, de verwarming van het Frans Hals-museum. Zoo werden in elke onderafdeeling groote zaken afgesloten. Spr. bracht hulde aan den heer Trousselot voor zijn juiste commercieele leiding en hoopte, dat hij in 1932 het 25-jarig jubileum van zijn mede-directeur mocht medevieren. Ook notaris Hoeflake ais commissaris, bracht spr. buide. Hij eindigde met den wensch uit te spreken, dat nog lange jaren in aangenamen omgang met elkaar samenge werkt zcru worden. en De heer Levenkamp wees, als President- Commissaris er op, dat hij tot zijn groote voldoening gezien had uit deze bijeenkomst, welk een bijzondere' samenwerking en aan gename verhouding er bestaat tusschen di rectie en omvangrijk personeel, als gevolg waarvan deze zaak. zoo bescheiden opgezet tot een bloeiende onderneming was ge groeid. 25 Jaar geleden is het kleine scheepje, ge brand Dr. Heringa, de haven van Haarlem uitgevaren en het is de directie mogen gelukken om alle moeilijkheden en stormen die het scheepje heeft ondervonden, met groot succes te overwinnen, het met steeds gfootere lading te bevrachten en in. veilige haven te brengen. Thans is het kleine scheepje gegroeid tot een zeewaardig schip, dat alle stormen het hoofd kan bieden. en Spr. sprak tenslotte de beste wenschen uit voor de veilige toekomst van het schip. Het personeel kreeg het verdere van den 'dag vrijaf. Door de aid. Haarlem der Maatschappij i»t bevordering der Toonkunst is Woensdag avond de algemeene vergadering gehouden. Als een voor het bestuur even verrassend als verblijdend teeken mocht geconstateerd worden, dat één lid ter vergadering aanwe zig was. Dit was in geen 15 jaar gebeurd. Nooit komt er een lid op de algemeene ver gaderingen. Woensdag was het de gunstige uitzondering of.... beteekent het een begin van meerdere belangstelling? De rekening en verantwoording van den penningmeester werden vastgesteld. De punten van beschrijving voor de algemeene vergadering der Maatschappij lokten gee nerlei discussie urt. Tot afgevaardigde naar De Muziektent. Men schrijft ons uit Bloemendaal: We hebben nu een muziektent, 2 muziek corpsen, die op concoursen mooie prijzen weghalen, muziekliefhebbers hebben we ge noeg, waar blijven nu de concerten? Tot dusver lieten de muziekvereenigingen zich nog alleen maar hooren bij serenades en op concoursen. Krijgen we nu ook eens spoedig de bewijzen van de vorderingen, welke de orchesten in de afgeloopen win termaanden hebben gemaakt? Of kunnen ze de tent die in de boschjes van 't Bloemen- daalsche Bosch is weggewerkt, niet meer vinden? Waarom geen samenwerking? Naar we vernemen, aldus een medewerker van ons blad te Bloemendaal, is de verec- niging, welke het vorige jaar de Oranjefees ten op 31 Augustus organiseerde, opgeheven. De vereeniging zou tot dat besluit zijn ge komen, omdat de vereeniging „Bloemendaal't. Bloei" voornemens is, dit jaar Koninginne- feesten te organiseeren. De Oranjevereni ging is. van oordeel, dat "2 verenigingen, welke hetzelfde doel beoogen, in een kleine gemeente als Bloemendaal, te vee! van het goede is. Wij, voor ons, betreuren dit besluit van de Oranjevereniging. Is er dan geen samen werking te krijgen tusschen de beide vere nigingen? We zouden het zelfs toejuichen, i»!s er nog meer vereenigingen wilden samen werken, ora feesten te vieren. Heeft 't „Eendracht maakt Macht" dan zijn beteekenis verloren? Of is misschien de eendracht ver te zoeken en is er, inplaats van die, „kifterij" in 't spel? de Algemeene Vergadering der Maatschap pij werd benoemd de heer J. L. Tadema. Als bestuurslid werd met algemeene stem men herkozen de heer E. W. van Someren Grève. Deze stelde zich echter niet meer beschikbaar voor de functie van penning meester. Het bestuur werd nog met een lit! aangevuld, waartoe gekozen werd de heer L. J..van Rossem. wien tevens het penning meesterschap werd opgedragen. In de Jansstraat, dicht bij de brug, slip te Woensdagavond ongeveer half 11'n wiel- rijdster en kwam daarbij op de tramrails ta vallen, juist toen een wagen der E. N. E. T. in de richting Stationsplein naderde. Omstanders dachten reeds, dat hier een ongeluk onvermijdelijk was, doch door het krachtige remmen van den wagenvoerder werd erger voorkomen. Na weer op ver haal gebracht te zijn, kon de dame zich naar haar woning aan de Parklaan begeven. Daar haar rijwiel ook in 't geheel niet beschadigd was, is dit ongelukje dus won- dergoed afgeloopen Een tractor uit den band. Gistermorgen reed een wegwals (tractor) van de Ned. Basalt Maatschappij, door het weigeren van de reminrichting, bijna het water in. 't Geval gebeurde naast het spoorwegviaduct van het Kenaupark. De zware machine reed eerst den blauwen trottoirband stuk, deukte daarna het smal le stoepje met een diepe voor enreed ten slotte het hekje aan den waterkant geheel plat Het was een geluk, dat een der zware achterwielèn tegen het trottoir bleef ste ken. Een der voorwielen hing reeds ge heel boven het water. Had de machine een schc onderdompeling zeker gevolgd. De ma niet afgesloten geweest, dan ware een fris- sche ondrdompeüng zeker gevolgd. De ma chine werd later door een vrachtauto weg sleept. Zooals wij reeds eerder meldden, zal dc Mariastichting weer uitgebreid worden. Er ontbrak tot nu toe een doodenhuis, hetwelk thans onder architectuur van den heer A. A. M, Bruning, te Haarlem ter plaatse zal wor den gebouwd. Door de Mariastichting werd een 5-tal woningen aangekocht, naast het hoofdgebouw staande, welke thans gesloopt worden. Op die plaats zal nu het nieuwe ge bouw verrijzen. De lengte en breedte van het gebouw zal ongeveer 21 en 15 meter worden, terwijl het inwendige zal bestaan uit een laboratorium, een woonhuis, een doodenkamer, een ontvangkamer, vestibule, zeven cellen, een proefdierenlocaal, en een kamer voor dierensectie, De nieuwe vleugel zal geheel vdij liggen van hst hoofdgebouw, waardoor de binnenkomende iijkstoeten voor de patiënten onzichtbaar zijn. De bouw wordt uitgevoerd door de aan nemers Schiphorst Philips te Haarlem, De geheele bouw zal vermoedelijk vier maanden duren. Gisteren heropende dc heer N. de Wit zijn vischhandel in de Kleine Houtstraat no. 51, De winkel, helder en frisch, maakte een aardigen indruk welke nog werd ver hoogd door dc mooie bloemenbouquetten. Sinds ongeveer 18 jaar was de zaak geves. tigd in de Koningsstraat, waar de heer de Wit de oorspronkelijk niet drukke zaak tot grooten bloei bracht. Door allerlei omstan digheden is de eigenaar er toe gekomen thans het pand in de KI. Houtstraat te koopen, voornamelijk wel, omdat deze zaak grooter en nog beter gelegen is. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat deze zaak, ten minste voor zoover nog mogelijk een drukke klandizie zal trekken| Immers de prijzen zijn zoo concurreerend mogelijk. Allerlei soorten visch versche, gerookte en gedroogde zijn verkrijgbaar, zalm, sardines, paling enz. Annex den vischjiandcl is er een handel in comestibles. De eigenaar, wetende welk een groote factor de helderheid van zijn zaak is, zorgde, dat op de eerste plants deze factor aanwezig was, door wit marmer en tegels. Het onderhoud daarvan vereiscM wel veel werk, doch iedereen kan zich dan ook zelf overtuigen, dat de noodige aan dacht en moeite hieraan is besteed. Dat men vakkundig wordt bediend, daar voor staat de jarenlange practijk van den eigenaar borg. Ongetwijfeld zal het succes dan ook niet uitblijven,, hetwelk wij dec heer De Wit van harte toewenschen. Ondertrouwd: 25 Juni. A. Stam en J, J. J. Hofmass. A. G, Vale en A. Dijt. J. M. de Jong en J. v. Klink. C. F. A. Kluitenburg en M. M. Klerk. J."Dekker en A. Schutter. M. S. v. Dam en C. Roest G. de Mon en J. E. v. Emmerik. Getrouwd: 25 Juin: G. A. Verbeek en B. M. J. v. Zijl J. J. Paanakker en D. G. H. Voortwist. W. C. Bouman en M. A. Spleet Geboren: 22 Juni: T. A. v. Tunende Wildt, d-r 23 Juni: A v. d. VeldeBoetje. z.; E. StraathofSlot, z.; 24 Juni: R. C v. d. KolkNoort, z.\ 25 Juni: H. Steen- kist-Le Noble, z.; J. M, L. BerstRadsma, d. Overleden: 23 Juni: K. F. v. Maas, 86 j. Ged. Oude Gracht; 24 Juni: M. Lenson Potter, 54 j., Kamperlaan; E. v. d. Meer— v. Went, 26. j„ Katnperlaan. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden prijshoudend HEDEh 5% Nederland 1919 1001/s JOOl/g 6% Nederland 1923 103 103 4Y, Nederl. 1917 96'/g 967/g 7% N.-L 1921 A- 1023/ 4 1023/4 6% N.-l 1923 D. 1021/j 1021/4 boll Lloyd 63/8 Oude Vaarl 621/, - iito Gem Ergcnd 491/, Mij „Nederland" 145 146 Scüeepvaart-Unie 1401/2 140 Rotterd. Lloyd 1301/a 130 Paketvaart 165 166 Oude Boot 553/4 56 Holl Stoomboot 173/4 H V A 5603/4 560 Java Cultuur 3011/2 300 Jurgens gew. 1.04 104 Foloniale Bank 168 163 1 dische Bank i 481/2 1451/2 Cert Handel Mij '263/4 127 126 Phoenix 92i/f Geconsolideerde 145 145 Kon. Olie 389i/a 393 U S Steel 115 116 Marine -omm. ®3/ 16 83/4 Vorstenlanden l49l/2 Actions id. 144 140 .inp. Merc. Arg 9l/l6 9l/A Poerworedjo 1251/4 123 3921/2 391 399i/2 401 Deli Batavia 336 336. A dam Rubber 231 2321/a Serbadjadi 241 Siiau 134 136 Wai Sumatra 883/4 192 Dordtsche Petr 3641/2 Southern Rails 945/8 941/2 140 141 783/4 Wabash 273/4 281/2 Comtn Maxwell 61/8 Geen voldoende verbandmiddelen? Onder de Haarletnsche correspondentie in de „Metaalbewerker", orgaan van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, wordt-over bo venstaand ongeluk het volgende geschreven: „Bij Figee is een treurig ongeluk gebeurd. Bij het strijken van een last, door middel van een kraan, is deze getipt, waardoor een sohifder, die nog aan den te 'verplaatsen last werkzaam was, bekneld raakte, waardoor hem een been werd afgerukt en een arm op twee plaatsen brak. Over de oorzaken schrijven wij niet, om dat ons alle gegevens nog niet ten dienste staan. Waarschijnlijk komen wij er later op terug. Waar wij het wel over willen hebben, is, dat het gebleken is, dat den dokter plot. seling geen voldoende verbandmiddelen kon den worden verstrekt en men lecfiije buur heeft moeten spelen aan de „Conrad". Bij de leden der commissie van overleg wordt er op aangedrongen een grondig on derzoek in te stellen. Naar aanleiding van het stukje onder bo- venstaanden titel overgenomen uit „De Me taalbewerker" schrijft Dr. A. G. W. v. Wa- veren het volgende: De gang van zaken bij bedoeld noodlot tig ongeval was a's volgt: „Reeds toen het ongeval plaats vond, werd de ernst daarvan overzien, zoodat bijna tegelijkertijd dringend getelefoneerd werd om medische hulp en de gebruikelijke transportmiddelen, die in allerijl verschenen (heeren Mathot en Holzhaus). De getroffene kwam ter plaatse van het ongeluk terecht in het aan den wal liggen de bootje van Figee, waarmede hij direct werd vervoerd naar den overkant van 't wa ter (zijde werf Conrad), teneinde te worden overgedragen aan daar toevallig aanwezige medische hulp .en aan het transport. Door dit snel ingrijpen was echter Mt contact met brancard en voldoend ingerichte verbandkamer van Figee verbroken, immers het Spaarne lag er tusschen..Het lag dus voor de hand, dat, voor zoover in dit ge compliceerd geval, verbandmiddelen cog van nut waren, gaarne gebruik gemaakt werd van de nabij zijnde artikelen der Werf Con rad, zoowel als van bet aanbod des heeren Milatz, die met zijn motorboot 't bootje m?t den gewonde tot voor de deur van het Groote Gasthuis sleepte, waardoor den ge troffene een pijnlijk en levensgevaarlijk in- en uitdragen van boot naar ziekenrijtuig kon worden bespaard. Door vorenstaand beschreven snellen gang van zaken zijn den doodelijk-getroffene, die gedurende het transport slechts, dank zij bartopwekkende injecties, in leven kon ge houden worden, alsnog de beste kansen ge geven voor zijn behoud. Fabrieken en Werkplaatsen, De Burgemeester van Haarlem brengt In herinnering aan belanghebbenden, de navol gende bepalingen der Kieswet: Art. 55. Personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellin gen, waarbij personen, die den leeftijd van vijl en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetreking zijn, zijn, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrij- stelling is verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot "de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vindc. Art. 56. Personen en bestuurders, in het voorgaande artikel bedoeld, zijn, voor zoo ver arbeid wordt verricht in fabrieken of wekplaatsen, veplicht te zorgen, dat in het aibeidslokaal, en zoo er meerdere arbeids- lókalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbcidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden aijd op een zichtbare wijze is opgehangen eece door hen of van hunnent wege onderteekends lijst, de uren, in bet voorgaande artikel bedoeld, vermeldende voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Art. 151. Overtreding van de artt. 55 en 56 dezer wet wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Zaterdag 27 Juni zal een groote propa- gandë-fietstocht in verband met de a. s, verkiezing gehouden worden, door Haarlem en Schoten. Alle R. K. dames en heeren woden verzocht hieraan deel te -nemen. Het verzamelen en opstellen is om half 4 in het Bavodorp aan de Zomervaart (Emo- straat). De navolgende route is vastgesteld: pl.m. 4 uur vertrek van de Emostraat, door Van Keulenstraat, Patriarchstraat, Byzantiumstr., Barbarossastraat, Gr v. Wiedstraat Kruis tochtstraat, Nagtzaambrug, Teylerstraat.l Nagtzaamstraat, 2e Zuidpoldcrstraat, Am sterdamstraat, A. L. Dyserinckstraat, Ro- molenstraat, Zuidpolderstraat, Fabricius- straat, Heerensingel, Spaarnwouderstraat, Anthoniéstraat, L. V. Gracht, Kampervest, KI. Houtweg, Twijnderslaan, Esschilderstr., Bakkerstraat, Z. B. Spaarne, Linschoten- straat, Kamperstraat, Schneevoogtstraat, Voorhelmplein, Krelagestraat, Kleine Hout weg, Baan, Julianastraat, Stolbergstraat, Koninginneweg, Wilsonsplein, Leidsche- straat, Gasthuisftan, Brouwersplein, Voor- zergstraat, De Clercqstraat, Leidscheplein, Leidschevaart, Zijlweg, Cdornhertstraat, Brouwerskade, Hoofmanstraat, 'Duvenvoor- destraat, Garenkokerskade (Noordzijde), Pieter Kiesstraat, Kinderhuissingel, Ostade- straat, Wouwermanstraat, Verspronckweg, Tetterodestraat Kleverpark, Velserstraat, Saenredams'traat, M, van Heemskerkstraat, Grebberstraat, Berkheydestraat, Frans Hals straat, Frans Halsplein, Schoterweg. Dan zal de tocht door Schoten gaan, vol gens een route, in overleg met de Schoten- sche politic te bepalen. Terug naar Haarlem door de Kennemer- straat, Schotersingel, Kennemerplein, Jans- weg, Parklaao, Zijhuizen, Nieuwe Gracht, Hooimarkt, Parklaant Kruisweg Kruisstraat, Krocht, Nieuwe Groenmarkt, Zijlstraat, Zijl vest, Wilhelminastraat, Wilsonsplein, Raam- singcl, Groote Houtstraat, Groote Markt, Smedestaat. Na afloop worden alle dames en heeren verzocht de reclameborden af te geven in gebouw „Si. Bavo", ingang Morinnesteeg. In den stoet zal mederijden een groote auto, waarin muziekcorps der' St.Joseph- gezellen. DOET ALLEN MEDE! Jongstleden Zondag ontvingen wij aan de kerk de uitnoodiging voor de propagandaver- gadering op Vrijdag 26 Juni, waar als spre kers optreden Mevrouw Bronsveld-Vitringa en Mr. J. B. Bomans en voor den grooten politieken landdag aan den Zijlweg, Lyceum terrein. De jrropagandavergadericg is toegankelijk voor alle Roomsche kiezers en kiezeressen, doch de landdag staat open voor alle R.K. van Haarlem en de gansche omgeving. Wel gaat die meeting uit van de provincialen kieskring, omvattende Haarlem, Schoten, Bloemendaal en Zandvoort, doch de Room- sche ingezeienen van Heemstede en Haar- lemmerlicde zijn even welkom. Deze politieke landdag beloofd veel Daar zijn allereerst de sprekers, de heeren Jos. A de Lobel en de welperw. Kapelaan W, M. Bosch, .beiden alom als goede redenaars be kend. Dan is verzekerd de welwillende me dewerking van het OverveenscHe muziek korps „Eupbonia", welk gezelschap nog ver leden week te Uitgeest twee eerste en een tweede prijs wist te behalen. Dit kranige korps zal het bekroonde nummer ten ge- hocre brengen en de aanwezigen doeci ge nieten van dc harmonie van het nieuwe strijdlied van het R-K- Werkliedenverbond en tot slot een populair Roomsch lied spe len. De paters Augustijnen staan hun mooi sportveld voor de meeting :vf, doch verzoe ken vriendelijk het grasveld niet le veront reinigen met bananen- of sinaasappelenschil- len. Wanneer de meeting is afgeloopen be hoort het grasveld er uit te zien als daar voor, als een mooi groen grastapijt en niet door papieren of anderzins vervuild te wor den. -- Het programma is als volgt ingedeeld. 3.30 Muzieknummer, waarna ópeüiiy? door den voorzitter. Muziek, Spreker, Muziek, tweede Snreker, sluiting en tot slot Reom- scbe Bii' 'schap. Een aansporing om zooveel de vergadering op Vrijdagavond als de meeting te bezoeken achten wij welhaast overbodig. Alles spreekt voor zich. Het relletje te Heemstede bij bet bezoek der Koningin aan de Bloemententoonstelling. Het vonnis van den Kanton rechter bevestigd. Donderdag j.l. diende voor de Rechtbank in hooger beroep da zaak tegen J. W. O., beschuldigd van te hebben opgedrongen om naar voren te komen bij hét vertrek van de Koningin van de tentoonstelling te Heem stede en daarna zich niet te hebben ver wijderd in de richting door de 'politie aan gegeven. Terzake het laatste feit, het zich niet willen verwijderen, werd O. door den Kantonrechter veroordeeld tot 10 boete subs. 10 dagen, waaop hij in appèl ging. Het O. M, requireerde bcstiging van Het vonnis van den Kantonrechter. De Rechtbank deed hedenmorgen uit spraak en Bevestigde eveneens het vonnis van den Kantonrechter. Uitspraken van Donderdag 25 Juni. J. B. B., chauffeur, wonende te Amster dam, gedetineerd; vrijgesproken met last tot invrijheidstelling; D. K„ los werkman, wonende te Haarlem, gedetineerd; J. de B., los werkman, wonen de te Haarlem, gedetineerd, „diefstal door 2 of meer ver. personen"; ieder twee maanden gevangenisstraf, m. aftr. van pref. hecht, o.v H. J.,bootwerker, wonende te Zaandam, „verduistering", 40,boete, subs. 10 da gen hecht o.v.; J. B„ tuinder en melkverkooper, wonende te Heemskerk; „appèl overtr. Keuringsvet- ordening Heemskerk", 200 boete subs. 20 dagen hecht, o.v.; J. K., melkverkooper, wonende te Haar lemmermeer, „appèl overtr. Keuringsveror dening Haalemmermeer" 25 boete subs. 10 dagen hecht. o.v. Naar wij reed? mededeelden, werd op zijn verzoek aan den heer P. J. Raaijmakers, thans verblijvende in „Duinrust" te Over- veen, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als voorzitter van den Raad van Toezicht op dé Rijksverzekeringsbank, in welke functie hij za! worden opgevolgd door den heer J. B. van Dijk, lid van de Tweede Kamer. H. M. de Koningin wilde den trou wen en bekwamen staatsdienaar, die op een zoo rijken staat van dienst kan bogen, niet laten gaan zonder hem te 'nebben verheven tot commandeur in de Orde van Oranje- Naussau. Hoe wel verdiend deze hooge onderschei ding is, zal een ieder erkennen, schrijft „De Tijd", die den heer Raaijmakers heelt ge kend, zoowel in zijn ambtelijk werk en de toewijding, waarmede hij dit verrichtte, als in den humanen omgang met zijn onderge schikten en zijn opklimming in de onder scheiden functies, welke hij heeft bekleed. Den 15en Januari 1867 in dienst getreden als klerk bij de Rijkstelegraaf, slaagde hij reeds den len October 1869 als leerling telegrafist en gelijktijdig voor telegrafist, mitsgaders voor Fransch, Duitsch, Engelsch, wiskunde en technische vakken. Den len Juli 1881 werd hij benoemd tot onderdirec teur der telegrafie na examens in verschil lende hoogere technische vakken. Na nog sinds 1 Juli 1902 als adjunct-inspec,teur de belangen der posterijen en telegrafie te Zwolle te hebben waargenomen, volgde 1 April 1904 zijn benoeming tot secretaris-ge neraal der Rijksverzekeringsbank. Ook in deze functie ontwikkelde hij een bewonde renswaardige werkzaamheid en organisatori sche activiteit Tien jaar later 1 October 1914, verzocht en verkreeg hij eervol ontslag, nadat inmiddels meerdere aanvragen voor zeer eervolle benoemingen door hem waren afgeslagen Behalve dc bovengenoemde betrekkingen vervulde de heer Raaijmakers van 1 Jan. 18911 Juli 1922 de functie van commissa ris. tevens secretaris van het Pensioenfonds voor Weduwen en Weezen. Den len Januari 1923 werd hij commissaris van het Algemeen Burgerlijk Pensiognfonds; den 27en Maart 1917 lid der békende Staatscommissie Stork voor de salarissen Rijkspersoneel; den 5en December 1917 lid en algemeen secretaris der Staatscommissie voor Militaire Pensioe nen; den 9en December 1918 lid en voorzit ter der Staatscommissie voor de salarissen gemeente-personeel, van 19161925, éinde lijk was hij lid en sinds 1920 voorzitter van den Raad van Toezicht op de Rijksverzeke-, ringsbank, uit welke functie hij zich thans terugtrekt, otö een welverdiend „otium cum dignitate" te gaan genieten. Reeds in 1901 was de heer Raaijmakers benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau en vijf jaar later tot Rider in de Orde van den Nederlandschen Leeuw Dat hij thans tot het Commandeurschap is be vorderd, bewijst opnieuw de hooge waar deering, welke H. M. de Koningin dezen ambtenaar blijft toedragen, die een langdu- rigen en rustigen levensavond moge genie ten. De uitvoering, welke de R.-K. Jonge- vrouwenbond Woensdagavond in gebouw „St. Bavo" gaf, stond in het teeken der lief dadigheid. De eventueele baten toch komen ten goede aan het Francisca Romana Lief dewerk, sinds kort ook in deze stad opge richt en dat hetzelfde beoogt als het reeds zoozeer bekende Franciscus Liefdewerk voor de jongens. De meisjes der gymnastiek- afcieriin hadder 'en aantal keurie voor werpen vervaardigd, welke als prijzen dien den voor een op touw gezette loterij. De loten waren grif van de hand gegaan en de verloting vond in het openbaar gisteravond onder de pauze plaats. De prijzen zijn in het gebouw „St. Bavo" tot en met Zaterdag af te halen. JJe administrateur, de heer Schol ten, verleende daartoe dadelijk zijn welwil lende medewerking. De trekkingslijst ligt ook bij hem tot a.s. Zaterdag ter inzage. De prijzen, welke na Zaterdag niet afgehaald zijn, vervallen aan het Francisca Romana Liefdewerk. De verkooping bij opbod was ook een welkome attractie. Welkom voor het Lief dewerk, omdat werkelijk fancy-prijzen be taald werden en voor de aanwezigen; omdat het een aardige afwisseling was voor hen. Een pop brafcht bijv. 18 op Dc goede kooper schonk haar dadelijk aan een klein meisje, dat er wat mee in haar schik was.' Een iheemuts ging voor 4,51, een kleedje voor 4, een bonbonschaaltje voor 2, enz. In dit opzicht was de avond zeker een succes. Doch ook dc tooneclclubs hadden succes. Opevoerd werd het bekende stuk „De List van Liesje." De vertolking er van was zeer goed; de meisjes speelden vlot en rus tig en de leidster, rnej. B', Hoogeveen, had v/ei eer van haar werk. Het haar geschonken bloemstuk was wel verdiend. Zonder de an dere meisjes te kort te doen, mogen we wel als de besten noemen de doove juffrouw, dia kostelijke tafereeltjes gaf, Liesje, de vrek kig^ tante en de piccolo, die in haar kleine rol goed spel gaf. Na het tweede bedrijf gaf kapelaan Lühn een uiteenzetting van de werkzaamheden van hét Francisca Romana Liefdewerk, Er komen nu reeds 79 meisjes, doch dit aanlal zal nog wel groeien. Er is echter veel geld noodig voor het Liefdewerk en kapelaan Lühn riep daarvoor aller steun in. Deze is heel gemakkelijk te verleenen door het ver strekken van een wekelijksche, maandelijk- sche of jaarlijksche bijdrage. Tot bet geven daarvan sporen wij ook gaarne aan, daar het Liefdewerk bijstand dringend noodig heeft en dezen ook om het goede en belangrijke werk zoozeer ver dient. Na de pauze werd nog een tooneelstukje opgevoerd „Altijd practlsch," een klucht in 3 bedrijven. Ook dit spel had een juiste ver tolking en evenals bij „De List van Liesje," hadden ook bij dit spl d rneises vel suc ces en oogstten menig applaus. De leidster, mej. Neelissen, deelde terecht in dit succes. De avond werd verder nog opgeluisterd door zang en muziek en ook deze afdeeling van den R.-K. Jonevrouwenbond gaf veel blijken van haar kunnen, wat ook haar veel bijval schonk. Alles bijeen genomen, was het een avond, welke velen weer genoegen verschafte. Ged. Staten van Noord-Holland bieden ter vaststelling aan bijzondere reglemen ten van bestuur voor den polder het War- menbuizer Kerk- of Debbemeertie; voor de poldefs de Zeevang, de Westerkoog en de llobreederkoog; voor den polder Nieuwer- hoek; een wijziging van het bijzonder .regie- ment van testuur voor den banne Warmen- huizen Ged. Staten bieden ter vaststelling aan een wijziging van het Salarisreglement 1920 Ged. Staten stellen voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van mr. P. C. Bloys van Treslong Prins, te 's-Graven- hage om een provinciaal subsidie van 750 in de kosten van het uitgeven eener beschrijving der genealogische en heraldi sche gedenkwaardigheden in en uit dc ker ken dezer provincie. S. van Wicnen, winkelier in galanteriën. Spaarnwouderstraat 45, Haarlem. „Handels belangen" no. 1840 bevat de crcditeurenlijst in he faillissement S. van Wienen te Haar lem. Zij telt 61 namen, met een totaal pas sief van 22.107.33. De baten zijn nog niet volledig bekend, Naar wij vernemen gaan Dr. W. E. dc Mol en ziin echtgenoote in Juli a.s. voor geruimen tijd naar Noord-Amerika om daar hunne wetenschappelijke onderzoekin gen op het gebied der erfelijkheid bij .plan ten voort te zetten, Dr. De Mol beeft, zoo als men weet, in een jarenlange studie een aanta! belangrijke feiten kunnen vaststellen op het gabied van de erfelijkheid bij bloem bollen Het is niet onmogelijk, dat zijn on derzoekingen nog eens van practische be teekenis zullen blijken te zijn voor de ver edeling dier gewassen. Vergadering Tuinlieden. Woensdagavond hield de onderlinge tuinliedenvereeniging Aerdenhdut en O. haar maandelijksche ver gadering in het lokaal van Chr. belangen. Dat deze vereeniging meer en meer de be langstelling der leden trekt, bleek wel uit het zeer drukke bezoek, en dat in het meer dan drukke seizoen. Na opening door den voorzitter en de voorlezing der notulen was wel als hoofd schotel der agenda de a.s. groote excursie. Nadat vele plaatsen genoemd waren, werd met algemeene stemmen besloten Arnhem en Velp te bezoeken. Het doel is dan Roozendaal, Middachten en Sonbeek. De excursie zal plaats hebben den len Dinsdag in Aug. Een teeken van bloei is zeker het steeds toenemend leden tal. Nu weer werden 2 nieuwe leden geïn stalleerd, terwijl 2 nieuwe leden zich aan meldden. In een korte toespraak spreekt de voor zitter den wensch uit dat de nieuwe leden een werkzaam aandeel zullen nemen im het vereenigingsleven. Besloten werd de volgende vergadering de Lathyris-inzending te houden. Vele deel nemers gaven zich op, zoodat de belangstel ling groot belooft te worden. Voor inzending ter keuring was wedei veel te bewonderen. Bloemen, planten, vruchten en groenten in groote verscheiden heid Dc verschillende inzenders gaven weder om leerzame inleidingen, die volop stof tol gedachtenwisselen en vragenstellen als ge volg hadden. De volgende punten werden behaald: De heer Nieuwenhuis voor bladbegonia's in kui pen 5 punten, den heer v. d. Ham voor fraaie collectie groenten 5 punterf. den heer C. v. Iperen voor aardbeien (9 soorten) 4 punten, spiraea's in potten 3 punten, afgesneden bloemen in verschillende soorten 3 punten; den heer Knapper voor severia 4 punten en den heer Radstaken voor Lathyris in ver schillende variëteiten 4 punten. Vastgesteld werden eenige kleine excursies te houden in dé omgeving, waarvoor het bestuur zorg zal dragen. Wegens het vergevorderde uur was de rondvraag zeer kort, en sloot de voorzitter om half 11 uur de vergadering, Stctuten. De -„Staatscourant" bevat de statuten van de Bijzondere Protestantsche Bewaarschool, alhier. Personalia. Op de te Amsterdam ge houden jaarlijksche vergadering der Prins Hendrikstichting, is Jhr. O. van Lennep ais Regent herbenoemd. Zanguitvoering. Hei Bloemendaalsche kinderkoor, onderafdeeling van de Chr. Zangver. „Gloria Dei", directeur de heer Jan Booda, zal op Donderdag 2 Juli een uitvoe ring geven in de Gem. Concertzaal te Haar lem. O.m. zal uitgevoerd worden de „Bloe- mencantate" van Geertruida Vogel, voor so'i koor en piano, Mej. P. Kok (sopraan); mej. Jo Meèuwse (viool) en mej. A. Brpeder (pia no) zullen bun welwillende medewerking verleenen. Besmettelijke ziekten. In de weck van 14 tot en met 20 Juni 1925, kwamen in deze gemeente 2 gevallen voor van rood vonk en 1 geval van diphthcritis. De Koningiaaefeestea. Onder de auspiciën van de vereeniging „Bloemendaal's Bloei", sullen dit jaar weer feesten worden gehouden op 31 Augustus. Er is een com missie samengesteld, waarvan het dagelij kscii bestuur gevormd wordt door de heeren A. E. Beekman, J. Boskamp en \V. Dankbaar. Ook het programma voor de te houden fees- teüjkheden is al in hoofdzaak samengesteld, 't Komt vrij wel overeen met dat van 't vorige jaar. We kunnen er het volgende van vermelden De feestelijkheden sullen geopend worden met sang en muziek. Vervolgens komen er kinderfeesten, waarbij ook het zingen van eenige vaderlandsche liederen aan de orde. komt. (Als de commissie nu maar bij tijds opgave doet van de te zingen liederen, dan kunnen deze op de scholen nog eens ge repeteerd worden. Want aan het kennen der woorden van onze nationale liederen ont breekt nog wel eens iets bij de grooteren). Vloeien de bijdragen een beetje naar wensch dan komen ook een kermis en eenige attrac- tie's op 't programma. Evenwel, de com missie is op 'tpunt van finantiën niet ongerust. De Koninginne feesten hebben zich de laatste paar jaren in veler sympathie mogen ver heugen. En de ingezetenen hebben op royale wijze van die sympathie doen blijken. Verder sullen op 't B. V. C.-terrein athle- tiekwedstrijden gehouden worden. Deze athletiek-wedstrijden zullen 's middags ge volgd worden door volkswcdstrijden. Ook wordt de mogelijkheid overwogen, een rei voor jonge dames in te studeeren. Boven dien bestaan er grootsche dansplannen voor den avond. Als de ingekomen gelden het toelaten» dan zal de avond besloten worden met een vuurwerk. Uit deze aanvullende berichten op ons, stukje over de Koningihnefeesten, voor komende in het nummer van Woensdag, blijkt, dat we te zwartgallig zijn. geweest dat er van „kifterij" geen sprake is. Wat ons intusschen goot genoegen doet. Motor en nog eens motor Ten behoeve van dc gemeentelijke gazons in de ge meentelijke parken, heeft de gemeente een gemeentelijke motor-maaimachine aange schaft. Zoo langzamerhand gaat alles mo torisch. Alleen de motor-brandspuit ont breekt nog.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2