Binnenlandsch Nieuws Het tariefontwerp in den Duitschen Rijksdag. Een verordening van den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken om zeven Chineezen over de grens te zetten. Onder de Radio-berichten: Stakende postbeambten te Parijs dringen het hoofdkantoor binnen en verdrijven het publiek. Een militaire staats greep in Griekenland. De regeering vervallen verklaard en afgetreden. Gem. buitenl. berichten. Het over de grens zetten der Chineezen te Parijs. De internationale bond tegen een drankverbod. Het spoorwegcongres te Londen Een militaire staatsgreep in Griekenland. De beweging in China tegen de vreemdelingen. Bezoek van Engelsche Een betooging van stakende postbeambten te Parijs. ingenieurs. De Nederlandsche Havens en de uitzonderingstarieven op de Duitsche spoorwegen. De gemeentebesturen en de middenstand. De vroedvrouwenschool te Heerlen. De Koninklijke Familie naar Zermatt. Uitkeering aan de Zuiderzee- visschersbevolking. Gestaakte boring. Mandenmakers-thuiswerkers verzekeringsplichtig. Invoerrecht op vleesch. Mr. R. J. H. Patijn. Koninklijk bezoek aan Sneek. Voor de f,Helden der Zee". DRANKBESTRIJDING. Dr. Ariëns-vereeniging. LUCHTVERKEER. Een Koninkl. luchtvaart-mij.-lijn op Dortmund. FINANCIËN Tramweg-mij. „De Meierij". UIT ONZE OOST. Tegen pornografische geschriften. Tegen een Indische faculteit te Utrecht. ORDE EN ARBEID. De R. K. Vakbeweging. MARKTNÏEUWS. Het tariefontwerp in den Duitschen Rijksdag. Bij de voortzetting van de debatten bij de eerste lezing van het tariefontwerp kwam Schneider (Dresden, Duitsche Volkspartij) op voor de spoedigste afhandeling van het tariefontwerp. Heden ten dage kan geen industriestaat als vrij handelstaat bestaan, want hij is omgeven door protectionistische 'landen. Het met schadevergoeding» betalin gen belaste Duitschland kan eerst recht niet van zijn tarieven afzien. Een tolunie Ware weliswaar wenschelijk, doch is nog ver ver wijderd. Fehr (economische bond) sprak zich ten gunste van landbouwtarieven uit en kwam voor een spoedige afhandeling op. Eveneens Horlacher (Beiersche Volkspartij), die er aan toevoegde dat Duitschland tegenover een tol-keten van het buitenland staat en een loortgelijke wapenrusting voor zich zelf moet aanschaffen. Buitenlandsche producties die nen slechts dan in Duitschland te worden in gevoerd wanneer de binnenlandsche produc tie beslist ontoereikend is. Een land, dat niet voor zich zelf kan zorgen, wordt de slaaf van het buitenland. De Jnval in de Chineesche legatie te Parijn. De minister van binnenlandsche zaken *eeft een verordening uitgevaardigd tot het over de grens zetten van de Chineezen, die bij den inval in het Chineesche gezantschap of bij de agitatie tegen de mogendheden in Sjanghai zijn betrokken. Zeven Chineezen zijn gisterenavond over de grens gezet. Het onderzoek in de Chinee sche kringen te Parijs wordt voortgezet. Frankrijk en Italië. De „Matin" schrijft, dat men hoopt niet alleen te geraken tot een aanvulling van het Rijnlandakkoord met een waarborgverdrag van de Italiaansche grenzen, maar men over weegt een vruchtdragende Franschltaliaan- sche entente, die tot uiting zou komen in een heid van actie in streken, waar conflicten te vreezen zijn en vooral in den Balkan. Represailles tegen Bulgarije. De Ministerraad van Zuid-Slavië besloot represailles te nemen tegen Bulgarije, daar talrijke te Sofia wonende onderdanen van Zuid-Slavië, die in verband met den bom aanslag in de Kathedraal te Sofia gearres teerd zijn, noch zijn vrijgelaten, noch voor het gerecht zijn gedaagd. Men vermoedt, dat zij in de gevangenis gedood zijn. Een coalitie-regeering? Uit Belgrado wordt geseind Koning Alexander ontving Raditsj teneinde zijn meening te vernemen over een coalitieregee- ring. Men verwacht geen spoe'dige oplos sing. De oorlog in Marokko. Benoorden Wezzan is de toestand station- nair. In de streek van Teroeal bereikte een mobiele groep zonder moeilijkheden het be oogde doel, ondapks de talrijke aanvallen dissidente groepen. In het centrum geschied de de levensmiddelenvoorziening van Taoe- nat zonder incident. Meer naar het Oosten bereikten aanzien lijke contigenten dissidenten en Rifs tegen het einde van den dag de streek bezuiden Ain Mastoef. Zij werden door de aan Fran- sche zijde vechtende stammen bestreden, ge steund door de Fransche troepen en door Fransche vliegtuigen bestookt. Alle maatregelen zijn getroffen om de be dreiging van den vijand aan deze zijde af te slaan. Het leger van Abd-el-Krim De „Echo de Paris" meldt, dat de strijd- 1 krachten van Abd-el-Krim met inbegrip van de ongeregelde troepen thans 80.000 man bedragen. Het leger beschikt over ammuni tie voor twee jaar. De actie in China. In de betere kringen krijgt de opinie de Jverhand, dat er tegen de stakers te Shanghai onnoodig geweld is gebruikt en dat de Engelschen verantwoordelijk zijn voor de ge beurtenissen. De opwinding is niet meer be perkt tot de studenten, maar ook een groot gedeelte der z.g. betere klassen zijn zeer opge wonden. Het is daarom van het allergrootste belang, dat het corps diplomatique en de Chineesche conmissie zeer spoedig een bij eenkomst beleggen om een rapport uit te brengen, over hetgeen werkelijk gebeurd is, ten einde de opwinding te kalmeeren. De staking in de haven van Honkong heeft verdere uitbreiding gekregen waardoor de scheepvaart zoo goed als stil ligt. Bij de schietpartij op Dinsdag 1.1. bedroe gen de Chineesche verliezen dertig dooden en 90 gewonden. De regeerihng te Kanton heeft verdere aanvallemjop^de Europeesche wijk verbonden. De Japansche minister van buitenlandsche zaken heeft in een kabinetszitting meege deeld, dat het eenige, wat Japan in de Chi neesche quaestie kon doen, was samen te werken met de andere mogendheden. De Chineesche minister van buitenland sche zaken heeft aan de diplomatieke ver tegenwoordigers twee nota's overhandigd. In de eerste nota worden de eischen herhaald, welke te Sjanghai geformuleerd zijn door de Chineesche gedelegeerden tot regeling van het conflict, in de tweede nota wordt de ver nietiging van het verdrag geëischt. Het tweede proces-Rathe- nau. Onmiddellijk na den derden verjaardag van den moord op Walter Rathenau begint heden te Leipzig het <weede proces-Rathe- nau. Onder beschuldiging van medeplich tigheid staat terecht de gep. luitenant ter zee Brandt en de fabrikant Küchenmeister. Zooals men weet, zijn verschillende perso nen, betrokken bij den moord* vroeger tot zware tuchthuisstraffen veroordeeld, ter wijl de hoofdschuldigen, Fischer en Kern, op „Burg Saalech" zelfmoord pleegden. Brandt en Küchenmeister hebben de auto ter beschikking gesteld, waarin de moorde. naars zaten. De wagen werd toenmaals kort na den moord in een garage in Schmargen dorf door de politie gevonden en in beslag genomen. Küchenmeister is na de daad naar het buitenland gegaan en gheeft lang inTyrol gewoond. Op voorstel van mr. Eloch kreeg hij van het staatsgerechtshof een vrijgeleide sindsdien vertoefde hij in Fteiburg (Saksen). Beide beklaagden bestrijden geweten te hebben, dat de wagen dienen moest voor een aanslag op Rathenau. Volgens hen zou' de auto gebruikt worden voor de bevrijding van politieke vrienden uit handen der Franschen in het bezette gevbied. Het O.M. meent echter, dat de beklaag den wel degelijk geweten hebben wat de be doeling was. Een groot aantal getuigen, o.w. velen uit het eerste proces, zullen worden gehoord. Er zijn omvangrijke veiligheidsmaatregelen genomen om incidenten te voorkomen. Ook wordt een streng onderzoek gehouden aan den ingang van de «erechtszaal naar het dra gen van wapenen door belangstellenden. DE WOLVENPLAAG IN RUSLAND De laatstverschenen afl. VI van het be kende natuurhistorische tijdschrift „Kos mos" deelt het een en ander mede hoe de wolvenplaag in de Sovjetrepubliek in het af- geloopen jaar een ongehoord aantal slacht offers heeft geëischt. Gedurende dit eene jaar werden ongeveer 52.000 paarden, 50.000 koeien en kalveren en 25.000 stuks ander vee door wolven gedood. De geldswaarde van deze verloren gegane dieren wordt op 4 millioen roebel geschat. Ook talrijke waar devolle pelsdieren zijn den wolven ten offer gevallen. De landbouwcommissaris heeft een crediet van 100.000 roebel aangevraagd om een verdelgingsveldtocht tegen de wol ven te kunnen gaan voeren. De plaag is der mate toegenomen, dat de wolven tot in de steden zijn doorgedrongen en zelfs men- schen hebben aangevallen. DE SJAH VAN PERZIë. De samenzweringen en onlusten, die ge stadig in zijn land plaats hebben, hebben den Sjah van Perzië ten slotte doen beslui ten na een verblijf van meer dan 1% jaar in Frankrijk, naar zijn rijk terug te keeren. Kolonel Riazi Khan, het hoofd der Perzische militaire missie, die naar Frankrijk was ge togen om Z.M. te bewegen terug te keeren, heeft verzekerd dat de Sjah over Syrië en Bagdad huiswaarts zal keeren en over twee maanden thuis zal zijn. Toen een communistisch lid, die inter pelleerde over de maatregelen welke dc re geering denkt te nemen om de 250 francs aan de ambtenaren te betalen, vroeg Cail- laux, die zijn vorige verklaring voldoende achtte, verdaging voor onbepaalden tijd van deze interpellatie. De Kamer besloot hiertoe met 428 tegen 33 stemmen. De so cialisten onthielden zich. Er zullen een groot aantal bevelschriften tot het over de grens zetten'aan den ministe® van binnenlandsche zaken er teekening wor den voorgelegd. Tengevolge van de nasporin gen der prefectuur is in Chineesche kringen te Parijs het wachtwoord uitgegeven, dat de vervolgde personen Frankrijk zoo spoedig mogelijk moeten verlaten.-Ik den afgeloopen nacht is aan de Belgische grens een Chinee sche communist betrokken bij den inval in de Chineesche legatie, aangehouden op het oogenblik, dat hij de wijk naar België wilde nemen. Hij was vergezeld van zestien land- genooten, die eveneens werden aangehouden en over de grens zullen worden gezet. Bij besluit van den minister van binnen landsche zaken zijn elf Chineezen over de grens gezet, op hun verzoek in de richting van België. Het zesde congres van den internationalen bond van tegenstanders van een drankverbod hield gisteren te Parijs zijn eerste zitting. Het Internationaal Spoorwegcongres heeft met 90 tegen 35 stemmen een resolutie aan genomen, waarin verklaard wordt, dat een streng doorgevoerde achturendag niet uit voerbaar is wegens de uiteenloopende plaat selijke omstandigheden. Officieren van het garnizoen van Saloniki hebben wegens de onbekwaamheid der ge geering van Athene besloten het onmiddellijk aftreden van Michalakopoelos te eischen en een militaire regeering te vormen onder lei ding van generaal Pangalos. Een proclama tie in dezen geest werd gisterenmorgen tot de bevolking gericht. De bureaux van den staf te Saloniki, het post- en telegraafkantoor en alle militaire inrichtingen onder den plaatselijken comman dant vallend zijn door de revolutionaire officieren bezet,- Er is een perscensuur inge steld. De vloof onaer'oevel van admiraal Mad- jikiriakos heeft zich bij de beweging aange sloten. Het volgende telegram is aan den president der republiek gezonden: „Wij verklaren de regeering vervallen en beschouwen den mi nisterraad als verantwoordelijk voor het ver gieten' van broederbloed De militaire beweging onder leiding van generaal Pangalos brak gisterenmorgen te vier uur te Athene en Saloniki uit. De troe pen van Pangalos bezetten het hoofdtele graafkantoor te Athene. De ministerraad bleef in zitting bijeen in het parlementsgebouw, waarvan de toegan gen door trouw gebleven troepen bewaakt werden. De bevolking is kalm. Tengevolge van de militaire beweging is de regeering afgetreden. Papanastazioe, de lei der der repüblikeinsche unie, heeft de op dracht aanvaard een nieuw kabinet te vor men en heeft aan Pangalos en Hadjikiriakos aangeboden er deel van uit te maken. De politie werd ingelicht, dat een wijd vertakte studentenorganisatie van plan was in huurauto's de vreemdelingenwijken door te rijden, terwijl zij bommen zou werpen en schoten lossen. Vrijwilligers en politie zijn gemobiliseerd en hebben huiszoekingen gehouden. Uit New-Y.ork komt het bericht, dat de Chineesche kooplieden en studenten in Ca nada en Mexico een organisatie gevormd hebben, die een millioen dollar wil bijeen brengen tot steun der Chineesche nationale beweging. Er is reeds 200.000 dollar bij eengebracht. Uit Chir.a komen berichten betreffende overvallen en gewelddaden. Te Nangpo werd 'n Japansche beambte in een twist met Chineesche bedienden gewikkeld en werd de eetzaal van hef douanekantoor in brand gestoken. De Japansehe ambtenaren verborgen zich in de waterreservoirs en ont kwamen zoo aan hun aanvallers. De Chinee sche politie greep niet in. Het verkeer te water is te Sjanghai ge- stóord en de Britsche en Japansche schepen mijden de haven. In Hongkong heeft de staking in de haven z(ch uitgebreid. Padvinders doen het werk der koelies. Twintigduizend Chineesche studenten, kooplieden en arbeiders trokken door de straten met banieren, waarop o. a, stond: „Verklaar Engeland den oorlog" en „Dood aan de Engelsche briganten". Chineesche troepen en politie bewaakten de huizen en de winkels der buitenlanders en de toegan gen tot de legatiewijk. Er vielen geen onge regeldheden voor. Er hebben gisterenmiddag te vijf uur vrij ernstige incidenten plaats gehad in het hoofdpostkantoor in de rue du Louvre. In een bijeenkomst van stakende postbeamb ten van den dienst der drukwerken, waar bij zich brievenbestellers aansloten, werd besloten zich - naar de voor het publiek geopende loketten in de rue du Louvre te aegeven. Zij drongen het kantoor binnen, deden een inval in de zaal voor het pu bliek, molesteerden de beambten en dreven het publiek, dat heftig protesteerde, eenigs- rins gewelddadig naar buiten. In de tele- graafafdeeling traden de stakers op de zelfde wijze op. Zij sloten de deuren, lie ten de ijzeren luiken zakken en bleven in de zaal. Zij verschansten zich in het post kantoor en. zonden een depwtatie naar den minister van financiën, die verslag zou uit brengen aan de stakers. De prefect van politie begaf zich naar dc rue du Louvre om de stalkers uit het ge bouw te verwijderen. De stakende postbeambten werden te 7 uur ?onrlar incidenten uit het postkantoor gedreven, nadat een bespreking had plaats gehad. Aan het einde der Kamerzitting werden aan. de regeering vragen gesteld nopens de staking der postbeambten. Caillaux ver-' klaarde, dat daar er vertraging was ont staan in de goedkeuring der begrooting voor 1925 er geen betalingen konden worden gedaan. Hij zal morgen een ontwerp inzake een voorloopig twaalfde indienen de noo- dige sommen omvattend om onmiddellijk aan de ambtenaren de 125 francs op afbe taling te betalen, welke zij eischen. Zij zullen de andere 125 francs na goedkeu ring der begrooting ontvangen. De minister van handel Chaumet ver klaarde, dat hij gisterenmorgen afgevaar digden der stakers had ontvangen, aan wie hij meeedeelde, dat zij «uiterlijk 7 Juli db 125 francs op afbetaling zouden ontvangen. Toen eep der afgevaardigden zeide, dat ge weld alleen de overwinning zou bezorgen, had de minister geantwoord, dat noch de regeering noch het parlement zouden zwich ten voor bedreigingen en dat de-regeering de vrijheid van arbeid zou doen eerbiedi gen. Donderdagmiddag heeft een gezelschap in genieurs, leden van „The South Wales In stitution of Engineers", hetwelk een bezoek bracht aan de hoofdstad, een rondvaart door de Amsterdamsche haven gemaakt. De Engelsche ingenieurs waren hierbij de gasten van het gemeentebestuur, dat de „Zaandam II" voor dat doel ter beschikking had gesteld. In gezelschap van den directeur der afd. Algemeene Zaken, mr. S. J. van Lier en den havenmeester den heer W. N. van de Poll, werd de Coenhaven, de Hembrug en het Oostelijk havengebied in oogenschouw geno men. Aan boord van de „Zaandam II" werd 'n thee aangeboden. De Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Arbeid, Handed en Nijverheid hebben op de vraag van den heer Van Lanschot, betreffende den nadeeligen invloed, dien het verkeer over de Rotterdamsche haven on dervindt van de uitzonderingstarieven op de Duitsche spoorwegen voor transporten van het binnenland naar de Duitsche havens het volgende geantwoord: De toezegging, die de Duitsche Regeering destijds tegenover Hr. Ms. gezant te Berlijn heeft gedaan, waarbij een voor de Neder landsche belangen bevredigende regeling van de kwestie der uitzonderingstarieven, op de Duitsche spoorwegen voor transporten uit het binhenland naar de Duitsche havens in uitzicht werd gesteld, zijn sedert dien ten deele ingelost, doordat van af 1 Januari 1925 een vijftal uitzonderingstarieven werden in gevoerd voor transporten van het Duitsche binnenland naar de Nederlandsche havens. Intusschen is dit slechts een gedeeltelijke tegemoetkoming aan de dezerzijdsche aan spraken ter zake, waarin niet kan worden berust. In verband hiermede kan de eerst-onder- geteekende mededeelen, dat de besprekin gen met de Duitsche Regeering worden voortgezet,- ten einde te trachten, het daar heen te voeren, dat voldoening aan de Ne derlandsche verlangens wordt verkregen. - Op het Middenstandscongres te Assen zal o.m. het prae-advies behandeld worden van den heer H. v. d. Pol te 's-Hage over: „De j taak der gemeentebesturen in verband met j de belangen van den middenstand". Het betoog van den heer Van de Pol kan als volgt worden sadiengevat: De autonomie der gemeenten is niet abso luut. Het hooger bestuur kan altijd, in afwe- renden zin, „de taak der gemeentebesturen" begrenzen. Alleen datgene mag onder de gemeente lijke huishouding worden begrepen, wat in het gemeenschappelijke belang der ingezete nen onvermijdelijk de aandacht der gemeente vraagt. Gemeentelijke bedrijven, die een natuur lijk monopolie vormen, kunnen daaronder vallen. Ons geschreven gemeenterecht kent geen gemeentelijke bemoeiing met het particuliere bedrijfsleven, welke, volgens de oude, maar nog steeds gangbare begrippen, trouwens al- Jeen in abnormale omstandigheden, wan neer het particuliere bedrijfsleven te kort schiet, kan worden toegelaten. Uit de gemeenteprogranls der staatkundige partijen blijkt, dat dit nog de algemeene opvatting is. Alleen de sociaal-democraten, die den mensch geschikt achten voor een samenleving, waarin de gemeenschap voor de gemeenschap bestaat en werkt, ijveren, in hun dogmatisch geloof aan de mogelijk heid van het socialisme, voor verruiming der gemeentelijke bemoeiingen, als een beweging in de richting van het door hen begeerde doel. Maar zij gevoelen, dat slechts zeer ge leidelijk te kunnen naderen. De vrije, onafhankelijke middenstand die niet gelooft aan de bestaanbaarheid van een anders ingerichte maatschappij, wil niet die nen als proefkonijn, wenscht zich niet te on derwerpen aan de vivisectie der socialisti sche geneesmeesters. Het Amsterdamsche geval (de meelleveranties) leert hem, dat hij daartegen ook bescherming kan vinden bij de hoogere o*ganen,. welker Nazond ver stand" (Oppenheim) nog niet in twijfel be hoeft te worden getrokken. De middenstand moet er nu alleen nog be ter van worden doordrongen, dat hij voor loopig het middelpunt vormt in den grooten beginselstrijd, die gevoerd wordt, om de in richting der maatschappij te wijzigen of te handhaven. Hij moet begrijpen, dat hij de roeping en den plicht heeft, zich ook op het gebied van het gemeenrecht te verweren te gen de nieuwe rechtsvorming, welke beoogt de vrije werking der maatschappelijke krach ten geleidelijk uit te schakelen en te ver vangen door een stelsel van gereglementeerd overheidsbeheer, waardoor de gemeente als staat in den staat over het maatschappelijk leven zal gaan heerschen. Het besef van deze, zijn roeping en zijn plicht, is tot den middenstand nog onvoldoende doorgedron gen. Het subsidie door de Eerste Kamer aangenomen. De Eerste Kamer heeft Donderdag de vol gende wetsontwerpen z. h. s. goedgekeurd: 1. Pensioenregeling voor de spoorwegambte naren en hun weduwen en weezen, bene vens machtiging tot het aangaan van een overeenkomst met de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen inzake de pensioenregeling voor het personeel. 2. Be krachtiging van overeenkomsten met de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen en de H. IJ. S. M. betreffende afschrijving en vergoeding van postvervoer. 3. Machtiging tot het aangaan van een over eenkomst met de H. IJ. S. M. betreffende den spoorweg van Almelo tot de Duitsche grens in de richting Salzbergen. 4. Bijzonde re regeling voor het verkenen van mijncon- cessies. 5. De wijziging van de wet van 24 Juni 1876 houdende regeling van de voor waarde tot verkrijging van een afzonderlijke bevoegdheid tot uitoefening der tandheel kunde. 6. Wijziging van de Tramwet: 7. Aan vulling en verhooging van hoofdstuk X der Staatsbegrooting 1926; o.a. subsidie aan de Rijksvroedvrouwenschool te Heerlen. 8. In voering van het nieuwe wetboek van straf vordering. 9. Uitbreiding van' de mogelijkhe den van toepassing van de slrafgeldboete. De Kamer is hierop uiteengegaan. H. M. de Koningin, Prins Hendrik en Prin ses Juliana zijn Donderdag naar Zermath vertrokken. iDe Eerste Kamer heeft Donderdag het wetsontwerp tot regeling der tegemoetko ming aan de Zuiderzee-visschersbevolking, wegens de schade, welke de afsluiting der Zuiderzee haar mocht berokkenen, z. h. s. goedgekeurd. Minister Van Swaay deed hierbij de toe zegging, dat, wanneer de generale commissie hem in bijzondere gevallen schadevergoeding wegens waai-de-vermindering mocht voor stellen, hij hieraan tegemoet zal komen. De boring naar deftstoffen in de buurt schap Vragender gem. Lichtenvoorde, is ge slaakt. De daar staande boortoren zal wor den afgebroken en het gat zal gedicht wor den. Naar de „Morgen" uit goede bron ver neemt, heeft de. Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering te 's-Hcrtogenbosch, bij uitspraak dato 20 Juni bepaald, dat de mandenmakers-thuiswerkers vallen onder de bepaling der Ongevallenwet en hun bij on geval krachtens de Ongevallenwet een uit keering toekomt, en zij dienaangaande be- hooren tot het verzekeringsplichtig bedrijf. De commissie van deskundigen voor de samenstelling van de prijscourant ter bere kening van het invoerrecht op versch of ge koeld vleesch heeft, in hare vergadering van 23 dezor bedoelde prijscourant vastgesteld als volgt: Rund- en kallsvleesch, werscti of gekoeld, 100 K.G. 100; Paardenvleesch, versch of gekoeld 100 K.G. 55, Gedurende de maand Juli zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleeschsoorten bedragen 10 van de hier voor vermelde waarden, Mr. R. J. H. Patijn, te 's-Gravenhage, Buitengewoon gezant en Gevolmachtigd Mi nister is benoemd tot commandeur in de Orde van het Legioen van Eer. Voorts is mr. Patijn namens de Britsche, de Fransche en de Belgische Regeering eenerzijds en de Duitsche Regeering ander zijde uitgenoodigd op te treden al voorzit ter eener .gemengde commissie, die te Ber lijn zal zetelen en belast zal zijn met de belissing in hoogste instantie van de ge schillen, voortspruitende uit de toepassing van de ingevolge het Dawes-rapport gestel de regelen betreffende de occupatie-kosten van het Rijnland. H. M. de Koningin hoopt op 9 September a.s. een bezoek aan Sneek te brengen ter gelegenheid van de herdenking van het 300-jarig betaan van Sneek als vrije koop stad. Een, commissie ingesteld. et De minister Van, Waterstaat heeft een commissie ingesteld voor onderzoek en re geling van de van rijkswege toegekende en nog toe te kennen uitkeeringen aan be hoeftige oud-redders van schipbreukelingen en nagelaten betrekkingen. De vijfde Jaarvergadering dezer Vereeni- ging voor het reddingswerk van alcoholisten wérd te Nijmegen in het Tehuis Luctor et Emergo gehouden. Behalve afgevaardigden van een elftal afdeelingen en drie, corres pondentschappen waren vele belangstellen den uit het land aanwezig benevens verte genwoordigers van vele verwante organisa ties. Wij merkten er o.a. op: den HoogEdelge- strengen heer J. G. Suring, den Zeer Eerw, heer Terwisscha v. Scheltinga, resp. voorz. en directeur van Sobriëtas, den Hoog Eerw. heer Mgr. Dr. Alph. Ariëns Pater Marius Ea rners den WelEd.gestr. heer B. de Breij in specteur der Volksgezondheid, afd. Drank- bestr. tevens vertegenwoordiger van Z,Exc. den Minister van Arbeid; dr. Kortenhorst, namens het H, B, der R, K, Recl.vereeniging mej. Reith namens den Utrechtschen Maria- bond, den heer Benne namens de Bossche Dioc. Drankbestr., de hh, Eichelsheim en Stalpers der Spó.ormannen-geheelonthou- dersvereeniging St. Francispus" en velen van Kruisverbonden en Mariavereenigingen. De Vi. heer P. Voestermans uit Venlo, wees er in zijn openingswoord op, dat het reddingswerk in stilte en eenvoud voortgaat. Door treffende voorbeelden werd aange toond, dat we nimmer mogen meenen, dat eenige hulp aan den drankzuchtige bewezen, verloren is, Spr. spoort tot onvermoeid wer ken aan. De voorzitter herdenkt dan het priesterju. bilea van pater ïldefonsus, Kapucijn, en pa ter Scholbrcck Dominikaan en schetst d groote verdiensten van beide H.B.-leden. Staande wordt dan het' afsterven van Pas toor Simonis, die zoo buitengewone verdien sten voor de vereeniging gehad heeft, her dacht De aftredende bestuursleden werden her kozen Het jaarverslag van den secretaris, pater ïldefonsus, wees op veel en vruchtbaar werk. Met groote waardeering werd de groote belangstelling van andere organisaties ge noemd, bizonder van de R.-K. Jonge Werkg. Vereen. De lichtbeelden-propaganda in den afgeloopen winter is goed geslaagd en zal den komenden winter worden voortgezet. Er is thans ook gelegenheid voor de ver pleging van vrouwelijke alcoholisten geko men, terwijl het Rustoord voor mannen op dezelfda wijze vruchtbaar bleef werken. Het centraal Bureau der Vereeniging, te Helmond geeft over alles de gewenschte inlichtingen, Bizonder werd in het Verslag als een hin derpaal voor het goed slagen van het werk genoemd: de genotzucht, de breede stroom van practisch materialisme, die door alle kringen der samenleving gaat. Hoewel het finantiëel verslag niet in al te donkeren toon was, bleek toch, dat gebrek aan de noodige finantiën somtijds oorzaak was, dat veel nuttig en noodzakelijk werk ongedaan moest blijven. De voorkoming van een tekort kan in het nieuwe jaar slechts worden verkregen met schade voor het werk, tenzij zich nieuwe hulp voor doet, van donateurs en vereenigingen. Vervolgens gaf Pater Scholbrock een in teressante uiteenzetting over opzet en be- teekenis van het R.-K, Tehuis „Luctor et Emerge", te Nijmegen. Dit was oorspronke lijk een niet-katholieke inrichting. Het is thans echter geheel in katholieke handen. Bedoeling is vooral Reclasseeringsarbeid, in enkele gevallen ook zuiver reddingswerk. De meeste reclasseeringsgevallen zijn echter te vens reddingsgevallcn, daar veelal de drank den patiënt ten val bracht en hij dus daar van gered moet worden, om weer als zelf standig mensch in de maatschappij te kunnen terugkeeren. De resultaten zijn uiterst be vredigend, al zijn teleurstellingen natuurlijk niet uitgesloten. Na deze uiteenzetting werd de geheele stichting met zalen en werkplaat sen bezichtigd, waarbij nog talrijke inlich tingen door het zeer belangstellend publiek werden gevraagd. Hierna sprak Pater Hase uit Rotterdam. Het Reddingswerk, aldus Z. E. eischt den heelen mensch. Wanneer die steeds werd gegeven door de redders, zou er nog veel meer te redden zijn dan nu. Maar vooral moet op het werk nog veel meer dan tot he den den stempel van het bovennatuurlijke gedrukt worden. Men moet volop steunen op de Goddelijke Genade. De redders zullen bidden, veel bidden; voor zich zelf, voor het werk, voor hun patiënten. Bij veel bidden zal de Liefde groot worden en met groote lief de is zoo heel veel te bereiken. Spr. beveelt vooral kennismaking met den Eucharistischen Kruistocht aan en sluit, niet in een treffend gebed den Hemelzcgen over het werk af te smeeken. Na een korte rondvraag sloot dan de Voor zitter de vergadering met een opwekking om in het nieuwe vereenigingsjaar onvermoeid voort te streven naar het heerlijke doel: dc zielen van zoovele patiënten terug te geven aan God. Naar aanleiding van de aanstaande ope ning van de luchtlijn Rotterdam-Dortmund, deelt de directie van de K. L. M. aan het Haagsche Aneta-k^ntoor nog het volgende mede: De organisatie van een luchtdienst tus- schen Nederland en het Roergebied ge schiedt op verzoek en met steun van de ge meente Dortmund. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat, ondanks alle pogingen door de Entente in het werk gesteld om het Duit sche luchtverkeer en den Duitschen vlieg- tuinbouw aan banden te leggen, in geen land ter wereld het luchtverkeer zich zoo sterk heeft ontwikkeld dan juist in Duitschland. In geen land zou een betooging als de laat ste rondvlucht mogelijk ziin deweest en zulk een groote Belangstelling hebben verwekt. Duitschland bezit ook een buitengewoon uit gebreid net van luchtverbindingen, dat zijn ontstaan daaraan te danken heeft, dat de gemeenten alles in het werk stellen om luchtlijnen naar zich toe te trekken. Zij leg gen daarvoor vliegterreinen aan stichten plaatselijke luchtverkeersmaatschappijen en stellen deze door gemeentelijke subsidie tot het exploiteeren van dienstee in staat. In derdaad wordt de inspanning der Duitsche gemeenten om in het Europeesch luchtnet te worden opgenomen, nergens in het bui tenland geëvenaard. Het ware te wenschen dat ook Nederlandsche Gemeenten dit lof felijk voorbeeld volgden. In het onderhavige geval heeft ook de ge meente Dortmund de K.L.M, in staat gesteld een dagelijkschen dienst tusschen Nederland en het Roergebied te openen, doordien Dort mund in de richting Nederland een dagelijk sche minimum lading waarborgt. Dortmund is reeds een knooppunt gewor den van dagelijksche luchtverbindingen op Bremen, Hamburg, Frankfort, Mannheim, Stuttgart, Zurich, Halle en Leipzig. Vooral de lijnen in de richting Frankfort en Leip zig, waarop de K.L.M.-dienst in Dortmund directe aansluiting zal geven, zijn voor het Nederlandsch verkeer van het grootste be lang. Reorganisatie aanstaande. Het Bestuur van de tramwegmaatschappfl „De Meijerij" te Eindhoven deelt in overleg met de commissie van obligatiehouders, me de, dat de coupon, vervallende 1 Juli a.s niet wordt betaald. Voor obligatiehouders zal zoo spoedig mogelijk een circulaire met reorganisatie voorstellen wor.den verkrijgbaar gesteld. Naar de „Javapost" verneemt heeft he. Hoofdbestuur van den Postdienst verordend dat de pornografische Hollandsche tijd schriften, .„Pan" en „de Zwarte Kat" niet aan geadresseerden mogen worden besteld* maar aan de directie der post moeten wor den opgezonden ter vernietiging. De Indische Volksaad sprak met 36 te gen 14 stemmen uit, dat de vesting van een Indische faculteit te Utrecht onge wenscht is. Volgens de „Volkskrant" is thans de le den-teruggang in de georganiseerde R. K. Vakbeweging, die over het laatste kwartaal van 1924 nog 2912 bedroeg (waarvan 591 voor rekening komen van het royement van den R. K. Zuivel- en Margarinebewerkers, bond), in dit jaar tot staan gebracht. Aan het einde van het eerste kwartaal was er voor het eerst weer een voordeelig overschot, en Wel van 35 leden. i De R. K. Vakbeweging telde op 1 Octobej 1924 97.050 leden, op 1 Januari 1925 94.138, op 1 April j.l. 94.173. Een vooruitgang in leden hadden te con- stateeren: de houtbewerkers van 173, het overheidspersoneel van 43, spoor- en tram wegpersoneel van 16, de diamantbewerkers van 7, de grafische vakken van 16, de me taalbewerkers van 56, de kleermakers van 17, de slagersgezellen van 40, de steenfa brieksarbeiders van 248, de textielbewerkers van 128, het marinepersoneel van 74, COÖPERATIEVE TUINIERS VEREENIGING „GOUDA EN OMSTREKEN." Veiling van 24 Juni 1925. Komkommers le soort 13.5017.20; id. 2e soort 10 13.20; id. halve 5.50—9.20; id. gele 2.60 13; Bloemkool le soort 1729; id. le soort Lecerf 2739; id. 2e soort 12 —21; .id. 3e soort 4—10; id. uitschot 1 5; Kropsla 0,906, per 100 stuks. Peulen 2653; Doperwten 2537; Cupucijners 2530; Tuinboonen 11- 13.50; Stamboonen 7683; Postelein 13 21; Spinazie 2023; Spitskool 8.30 11, per 100 K. G. Wortelen 10—16.80; id. sprot 2.70 9.20; Rabarber 2.605.60; Peterselia '1,90—2.60; Selderie 0.60—3.10; Boonen- kruid 1.50—2.20; Chalotten 1,40—2.4ói per 100 bos. Zuring 0.420.57; Slavellen 0.40— 0.57, per kist; Aardbeien 0.150.22, per pond (bruto); Eieren 6.206.80, per 10Q stuks. GOUDA, 25 Juni 1925. Kaas. Aangevoerd 263 Partijen, Handel flauw, le Qual. 58 a 62; 2e Qual. 54 a 57; Zwaardere Rijksm. 70; met Rijksm. le soort 63 a 65; met Rijksm. 2e soort 58 62; Boter, groote aanvoer. Handel flauw. Weiboter 82Vi a 90; Veemarkt. Melkvee, red, aanvoer. Handel red. 350 a 400; Vetta Varkens, Red. aanvoer. Handel vlug 42 a 45 ct. per half K. G.; Magere Varkens, groote aanvoer Handel jnatig, 38 a 40 ct. per half K. G.; Margere Biggen, red. aan- voer. Handel stug 15 a 20 per stuk; Lammeren, red. aanvoer. Handel red. 22 a 25; Nuchtere Kalveren, red. aanvoer. Handel vlug 14 a 18; Eeieren groote aanvoer. Handel flauw per 100 stuks 6 a 7 UITHOORN, 25 Juni 1925. Op de kaas markt waren aangevoerd 134 partijen. Prijs Goüdsche kaas R. M. 6065, 2de 55- 59, zwaardere 6668, zonder Rijks- merk 5258. Handel kalm. MEDEMBLIK, 25 Juni 1925. R. K. Markt vereeniging „St, Jozef". Aardappelen. Gr. 1 müizen 4.404.95 p. halve H.L.; kleine muizen 33.70 id. Aanvoer 4200 manden of Zeilt Icon. TER AAR, 24 Juni 1925. Veilingbericht van de R. K., Tuinders ver eenigng „God Zij Met Ons". 7 zakken peulen jong 4.60; 48 zakken peulen groen 3.55; 61 zakken peu len I 3.23 zakken peulen II 2.65; 1109 zakken doperwten I 2.83; 2 zakken dop erwten II 2.65; 11 zakken.nieuwe cap. 3.10; 123 zakken tuinboonen 1.15. Per 10 K:G. TER AAR, 24 Juni 1925. Veilingbericht van de R. K. Tuindersvereeniging „St. Pfaocas". 33 zakken peulen jong 4.30; 141 zakken peulen groen 3.50; 296 zak ken peulen I 2.95; 160 zakken peulen II 2.57; 15 zakken peulen cap, 2.91; 2647 doperwten I 2.51; 38 zakken doperwten II 2.35; 20 W. Cap. ƒ3.05; 550 zakken tuin boonen' 1-22. Alles per 10 K.G Sloffen aardbeien van 0.80 tot 1.-" per 5 pond. S HJL Grof I 4,40 oer 25 K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6