iratcn EtfGD MARKTNÏEUWS. De president der Duïtsche Rijksbank over het welslagen van het plan- Dawis De financiëele plannen van Caillaux in de Fransche Kamer. Onder de Radio-berichten: De financiëele voorstellen van Caillaux ver- hoogen het maximum der uitgifte van bankbiljetten met zes milliard. Officiëeie opzegging der overeenkomst door de Engelsche mijneigenaars. Zeventig procent der banken en winkels in Sjanghai heropend. Gem. buitenl. .berichten. HET OVERLIJDEN VAN BARON COPPEE. EEN WAANZINNIGE AAN HET WERK. Tegen eenzijdige ontwapening. DE ONDERGANG VAN HET NEDERLANDSCHE VLIEG TUIG IN FRANKRIJK. AND Financieele voorstellen, van Caillaux. Het over de grens zotten der Chineezen in Frankrijk. Het proces-Rathenau. De ontruiming van het Ruhr- gekied. De toestand in het Engelsche mijnbedrijf. De toestand in Shanghai. De financieele plannen van Caillaux. De discussie over de nieuwe financieele plannen is gisteren vóór het begrootings- debat in de Kamer behandeld, ofschoon de soc. protesteerden tegen zulk een wijze van handelen. Voor de moeilijkheden van de schatkist moet voor het einde van de maand een op lossing worden gevonden. Caillaux heeft be proefd zijn plannen geheim te houden om beursspeculaties te voorkomen vóór hun ver wezenlijking, maar de geruchten over het geen hij van plan was, hebben reeds hun weg gevonden naar alle buitenlandsche beurzen. De voornaamste moeilijkheid vloeit voort uit de aanbieding van nationale bons ter in lossing. Er is gesproken van een moratorium, maar Caillaux aarzelde de inlossing te schor sen, daar een dergelijke maatregel de bui tenlandsche beurzen ongunstig zou be n- vloeden. Ter vermijding van speculatie in verband met deze plannen heeft men den Vrijdag ge kozen om ze te publiceeren en in de Kamer te bespreken, opdat de Senaat ze Zaterdag kan behandelen en aannemen, op welken dagen de Parijsche beurs is gesloten. Maan dagmorgen worden zij dan wet en worden in het „Journal Officiei" gepubliceerd vóór de opening van de beurs, die dan in kalmer atmosfeer zal kunnen reageeren. Zoo nocdig zal Caillaux de Kamers ver zoeken hedennacht en Zondag door te zitten. De Fransche-Duitsche onderhandelingen. j Aangaande de Fransche-Duitsche commer- cieeie onderhandelingen deelt het „Petit Journal" mede, dat de leider van de Duitsche delegatie, v. Trendelenburg, het onmogelijk houdt over een handelsverdrag te onder handelen met een land, welks betaalmiddel telkens van koers verandert. Ket blad noemt een dergelijke bewering dwaas als men denkt aan den stand van het Duitsche ruilmiddel voor het plan-Dswes en voor de leening aan Duitschland. De president der Duitsche Rijksbank over het plan- Dawes. De president van de Rijksbank, Schacht, fieeft op de vergadering van het ritksverbond van de Duitsche industrie een redevoering gehouden, waarin hij protesteerde tegen de politiek, welke herstelbetalingen verlangt, maar gaarne de toeneming van productie en uitvoer van de schuldenaren zou zien voor komen. Zoolang aan de politieke verblinding geen einde is gekomen, die tot zulke onop rechtheden leidt, zal het economische her stel van Europa op zich laten wachten. De kortzichtigheid van de tegenpartij moest in Duitschland tot hoogst onwelkome maat regelen als het tariefontwerp leiden, wan neer Duitschland niet tusschen vreemde molensteenen wil worden verpletterd. Nim mer nog is een vrij internationaal ruilver keer noodiger geweest dan thans. Geen wonder, dat in zulk een atmosfeer stemmen worden vernomen, die reeds nu de mogelijk heid ontkennen van overdracht va» beta lingen op grond van de regeling-Dawes. Deze voorspellingen noemde de heer Schacht echter even voorbarig als tegen overgestelde meeningen. De groote economische en menschelijke grondgedachten van het rapport-Dawes drei gen z.i. spoorloos aan de verblinde wereld voorbij te gaan. Het rapport is een ernstig gemeende, weloverlegde poging om de poli tieke machthebbers van de wereld aan hun verantwoordelijkheid in economisch opzicht te herinneren, waarvan de welvaart van de volken afhangt. Alléén, waneer het gevoel voor deze verantwoordelijkheid ter be voegde plaatse meer en meer beseft wordt, kan Europa voor Bolsjewiseering en chaos bewaard blijven. De poging reeds thans de betalingen volgens het plan-Dawes als on mogelijk voor te stellen, zou wellicht kun nen leiden tot verslapping van het verant woordelijkheidsgevoel. Volgens het plan- Dawes mag Duitschland's economische be drijvigheid door geen andere vreemde orga nisatie geregeld worden dan door de in het irapport voorziene controlemaatregelen. De spreker besloot met de woorden te gelooven, dat het nuttig en nocdig is in het openbaar vast te stellen, dat ook in dit geval Duitschland zijn verplichtingen is na gekomen en de tegenpar'ij niet en dat deze constateering der verantwoordelijkheid van de eventueele gevolgen daarvan kan vast stellen. De financieele wetten in het Lagerhuis aangeno men. Het Lagerhuis heeft in derde lezing de fi nancieele wetten met een meerderheid van 206 stemmen aangenomen, waardoor de be- grootingsvoorstellen van Churchill geratifi ceerd zijn. Churchill hield tenslotte een re de, waarin hij o.a. zeide, dat speciaal de tegenstand uit de kringen van de kunstzijde- .Sndustrie onvoldoende geleid en mislukt was De militaire Staatsgreep in Griekenland. Athene ontwaakte den 25en Juni 's mor gens door het geknetter van geweervuur in de buurt van het postkantoor, dat in den nacht door de revolutionairen was vermees- terd. Om 10 uur 's morgens zond generaal Pan- galos, die stelling had genomen tusschen Athene en de Piraeus, een ultimatum naar admiraal Kondoeriotis, waarin het aftreden van het kabinet Michalakopoelos voor 4 uur 's middags werd geëisch't. Een zelfde eisch was door admiraal Hajikyriakos ingediend, ■die het commando over de vloot had aan vaard. Wanneer de regecring niet onmiddellijk aou aftreden en de macht zou overgeven, (alsmede de beschikking over de schatkist, ■zouden de infanterie kazernes, het Daleis van den president en het ministerie van Oorlog gebombardeerd worden. Zoodra deze stukken waren ontvangen, heeft de eerste minister met de overige ka binetsleden hun opwachting bij den presi dent der republiek gemaakt en hun ontslag aangeboden, ten einde bloedvergieten te voorkomen. Een conferentie der partijleidders had daar na plaats, waarin aan Papanastasioe werd ver zocht, om zich met generaal Pangalos en admiraal Hajikyriakos in verbinding te stellen. Intusschen heeft de rest van, het leger zich aan de zijde van generaal Pangalos geschaard, die de leiding van het ministerie van oorlog op zich heeft genomen en heeft meegedeeld, dat hij als leider der revoluti: geen halve maatregelen zou nemen. De revolutie brak tegelijkertijd uit in Athene, Saloniki en Patras voorzoover be kend, is er geen bloed vergaten de winkels en banken zijn gesloten. Een later telegram uit Athene meldt, dat de officieren het kabinet-Michalakopoelos o.a. verwijten, dat hst in de buitenlandsche poli tiek niet beter wist te manoeuvreeren, en dat het slechts tegenslagen had te boeken, o.a. in de betrekkingen tot Zuid-Siavië en Turkije. Tevens wordt de regeering euvel "eduid, dat zij te groote concessies deed aan het buitenlandsche kapitaal... De nieuwe militaire autoriteiten behben alle belangrijke punten doen beztten. Gene raal Pangalos installeerde het hoofdkwartier in het departement van oorlog. Hij heeft een proclamatie gericht aan de bevolking, waarin deze wordt verzocht, zich kalm te houden, daar haar belangen zullen worden behartigd. De vorming van een kabinet-Papanastasioe schijnt thans onwaarschijnlijk. Generaal Pan galos zou plan hebben, zelf het minister presidentschap te aanvaarden. De beweging in China tegen de vreemdelingen. Uit China wordt gemeld, dat gisteren de Chinecsche feestdag zonder de gevreesde incidenten is verloopen. Te Peking is een groote anti-socialistische optocht gehouden. Tegelijkertijd werden inzamelingen gehou den voor het stakingsfonds. Desniettemin valt een afneming van de staking te Sjang hai op te merken. De staking is op het oogen- blik in hoofdzaak anti-Britsch en anti-Ja- pansch. Te Sjanghai hebben Chineesche troepen aan de handhaving van de orde mede gewerkt. Een bericht uit Londen meldt, dat volgens den „Times"-correspondent te Tokio de Japansche Stoomvaartmaatschappij haar dienst op Sjanghai voor onbepaalden tijd ge schorst heeft. De dossiers der zaak-Coppée, tezamen 2500 kg wegend, zijn naar Gent overge bracht om te dienen bij de behandeling van den civielen eisch in het groote proces, dat .gedurende een viertal jaren tegen den Belgi schen industrieel is gevoerd. Het gold het vonnis van de rechtbank te Brussel, waarbij Coppée tot het betalen van 20 miliioen schadevergoeding aan den Belgischen staat werd veroordeeld. Het Hof van Cassatie had dit vonnis vernietigd en de zaak naar Gent verwezen. De 75-jarige baron Coppée die Donderdag is overleden heeft dit niet meer beleefd. Van de zware beschuldiging, welke tegen hem werd ingebracht, nl. dat hij tijdens de bezetting leveranties aan den vijand had verricht, werd hij gezuiverd. Hij werd door het Assisen-Hof vrijgesproken, ofschoon hij in de oogen det menigte de zondaar is gebleven, die met den overweldiger handel gedreven had. Men herinnert zich uit het langdurig proces, waaraan politieke' factoren niet vreemd waren, dat Coppée met instem ming der Belgische regeering-de BroqueviUe te Havre had gehandeld ten einde het m- dustrieele leven in het bezette vaderland Zoo veel mogelijk op gang te houden, of schoon men wel moest begrijpen dat het door hem aan de Duitschers geleverde mate riaal, o.a. benzol, bij de oorlogvoering te(gen de Belgen zelf zou worden aangewend. Evance Coppée's roem en fortuin datee ren uit den tijd van de regeering van Leo pold II. Hij diende den Koning van raad bij diens financieele transacties, en wist zich door den §ankoop van de kolenmijnen van Ressaix een overheerschen.de positie in de Belgische industrieele wereld te verwer ven. Koning Leopold schonk hem den titel van baron. Hoe veel vertrouwen men gedurende de oorlogsjaren in Coppée had, bleek uit het feit, dat hij in 1917, in verband met de door gravin de Mérode gfcdane pogingen tot het inleiden van vredesonderhandelingen, een onderhoud had met Briand en met den Duitschen civielen gouverneur in "België, von der Lancken. Deze pogingen stuitten af, naar het heet, op het veriet van Lloyd George in Engeland en Ribot in Frankrijk. Tijdens het proces tegen Coppée is Briand als getuige 4 décharge opgetreden om op d; rechtschapenheid van den beklaagde te wijzen. EEN MIJNWERKER CANDIDAAT DER LIBERALEN. Het gebeurt niet vaak, dat de candidaten der liberale partij arbeiders zijn. Dit is thans het geval bij een tusschentijdsche ver kiezing voor Forest of Dean, waar de libe rale candidaat een mijnwerker is Harry West, die bij de Cross Hands Anthracite Colliery werkzaam is en nog dagelijks in de mijn afdaalt. Al reeds van zijn veertiende jaar af is hij bij deze maatschappij verbon den. alleen was hij tijdens den oorlog vier en een half jaar weg om dienst te doen. Hij is de zoon van een Baptistisch dominee. JOURNALISTEN BELASTINGVRIJ. Naar uit Sofia wordt gemeld heeft de So- branja beslpten alle journalisten vrij te stel len van inkomstenbelasting. De vreugde in journalistenkringen is begrijpelijkerwijze groot. In de provincie Messina, zoo meldt het „Giornale d'Italia" volgens een B.A.T.-tele gram uit Rome, heeft een boer in een aanval van razernij met zijn geweer negen personen, meest bloeverwanten gedood. Hij werd ten slotte door een neef neergeslagn. Prof. Dr. P. J. Blok en Pater Borromeus de Greeve aan 't woord. Te 's-Hage is Donderdag een vergadering gehouden vanwege het comité tot waarschu wing tegen eenzijdige ontwapening, waarin door verschillende sprekers werd behandeld het onderwerp „De gevaren van eenzijdige ontwapening". Onder de aanwezigen werden opgemerkt de Minister van Marine, de heer Westerveld, de Minister van Oorlog, de heer van Dijk, tal van opper-, hoofd- en subalterne officie ren; de burgemeester de beer Mr. J. A. N. Patijn. Toespraak van prof. Blok. Prof. dr. P. J. Blok, oud-hoogleeraar te Leiden (bij zijn verschijnen op 't podium met luid applaus begroet) schaamt zich bier te moeten spreken, om in te gaan tegen het streven der vaderlandloozen, om ons land te entwapenen. Het is een bedenkelijk ver schijnsel in ons land dat altoos te boek heeft gestaan als een land van gezond verstand. Zoo heeft spr. eens tegen zijn collega Heeres gezegd: Ge zijt een braaf persoon, maar de wereld met haar menschen kent ge niet. Ge leerdheid behoeft dus geen waarborg te zijn voor het bezitten van gezond verstand. (Luid applaus). Spr. noemt hen, die praten voor ontwapening, om een kansje méér te heb ben bij de verkiezingen, schurken. (Zeer luid applaus, eenig gefluit). De geschiedenis is er niet om te voor spellen; dat kan zelfs de grootste historicus niet, hoeveel doorzicht hij ook heeft. Spr geeft in verband hiengiede eenige voorbeel den uit de geschiedenis om te bewijzen, dat de menschen niet veranderd zijn met hun booze hartstochten, hun booze neigingen. De Staat is daarbij een verzameling van men schen, en zijn regeering dient de belangen dier gezamenlijke menschen te behartigen: met de feiten, niet met illusiën heeft zij daarbij te rekenen, Spr, herinnert aan den tijd van Jan de Witt, die overtuigd was dat ons land een sterke vloot noodig had om den handel te beschermen. Een uitspraak van hem is: be noem dien man tot veldmaarschalk als hij oud v/as en gebrekkig: dan had men geen last meer van hem. Voor het leger had hij dan ook zeer wéinig overi De gevolgen er van bleken in 1672. Een tweede voorbeeld, in 1747: Leger en vloot waren verwaarloosd; men rekende als nu op bondgenooten, ver getende dat die Staten zijn met eigen, be langhebbenden. In 1747 lagen we onmiddel lijk open; het staatkundig verloop alleen redde ons van ondergang, Oranje van schande. Een derde voorbeeld is wat in 1794 is geschied; hoe hebben we geleden onder de Fransche overheersching. Nu zijn we ruim honderd jaren verder. Enkelen, die van Indië willen afzien willen zelfs een leger voor Indië ontberen. Spr. hoopt dat de Ja vanen en andere Inlanders nog lang voor de gevolgen daarvan bespaard mogen blijven. Spr. wijst op het gebeurde in 1870'71; op het succes voorts van onze snelle mobilisa tie in 1914. Op vele plaatsen gist het, in China, Rusland en elders. Moeten wij niet denken aan onze gevaarlijke ligging in Euro pa? Ons land zou, waren we weerloos, ver trapt en vernietigd worden. Daartoe, beware ons het gezonde verstand van onze natie Kwam de nood aan -den map, bijna allen, zij het wat minder wellicht dan in 1914, zouden weer de handen inéén slaan. (Applaus). Een zijdige ontwapening is een leus van baat zuchtige volksmenners. Geeft geen gehoor aan baatzuchtige volksmenners en po litieke schurken (gefluit), maar blijft Ne derlanders zooals ge behoort te zijn, (Leven dig applaus). Pater Borromeus de Greeve spreekt. Volgende spreker was pater Borromeus de Greeve, wiens verschijnen met luid ap- plaus werd begroet. De Encyclieken van den Paus, spr.'s onmiddellijke chef, drin gen aan op algemeene ontwapening. Mag ik vroeg spr, dan aandringen op het tegengaan van eenzijdige, onmiddellijke ontwapening? Spr. is een bewonderaar van Hugo de Groot, voorstander van beperking van bewapening en van alle plausibele middelen om den oorlog tegen te gaan. Spr kan zich voorstellen dat velen zoeken naar practische middelen om den oorlog te voor komen, Maar' er is verschil in de keuze der middelen. Niemand zal meer spreken van een frisschen, vroolijken strijd. De mensch heeft zijn krachten helaas in oorlogstijd ge steld in dienst van de vernietiging. Als een toovenaar misbruikte de geniale mensch zijn vernuft voor chemische strijdmiddelen. Niets zou spr. liever zien dan het oorlogs monster te zien sterven. (Applaus). De wensch van ons allen is: dood aan den oor log. Geen wonder dan ook dat ontwape ning voorkomt op het tableau der mensch- heid, en dat de vredesencycliek van den Paus daarop aandringt. Maar laten we nuchter blijven en niet voorthollen naar idealistische fata morgana. Zoolang niet elke natie meegaat in de ontwapening en de weg is geopend voor de arbitrage, is eenzijdige ontwapening niet geoorloofd: De wereld is nog vol oorlogsgerucht; Rusland heeft het sterkste leger en laat bommen werpen op een biddende schare in een ka thedraal te Sofia. (Luid applaus). Een nieu we aanslag met doodende stralen, enz. is te gevaarlijk dan dat we ons nu maar zoo reeds zouden mogen ontwapenen. Weer loos, dat is mooi als de kudde vreedzaam graast op groene weiden, als het kind ligt in de kribbe en de moeder er een liedje bij zingt.... Weerloos, dat is de Hemel. Weerloos in den storm, bij den brand, voor het ondier, in den oorlog, dat is de vernie tiging, dat is de zelfmoord. (Levendig ap plaus). Behoudt >uw verstand; neemt de mensch- heid zooals ze is; zoolang zélfs geen kerk veilig is voor on teering en diefstal, zoolang' op een feestdag bordjes noodig zijn „past op voor zakkenrollers", zoolang is het streven naar eenzijdige ontwapening als het gedrag van een bakvisch, die haar leven inricht naar de voorspelling van een waar zegster, die haar voor een kwartje de toe komst blootlegt, (Applaus). Al die voorspellingen van de paar een zijdige ontwapenings-profeten zijn vaag en onzeker; zeker is dat we, gingen we met hen mede, onze neutraliteit zouden verlie zen, Si vis pacem, para helium. Dit heeft een kwaden klank gekregen, maar toch zit er nog altijd vel waars in. Ons leger heeft ons ïn en na 1914 buiten den oorlog ge houden, en dat is zeker een tieqtal jaren oorlogsuitgaven wel waard. (Applaus). La ten wij ale klein land geen proeven nemen, maar ons houden aan het beproefd dub- bee doel van ons leger. (Applaus). Laten we ons opmaken tot het handhaven van zedelijke grootheid. Vaderlandsliefde zit den mensch toch in het hart. Als van der Hoop uit Indië door de lucht terug komt, als het oranjehemd het wint in het Stadion, dan juichen er duizenden. (Applaus). Al hebben we geen Zuidelijk bloed, al zwet sen we niet in internationaal gezelschap, we zijn nuchter en degelijk. En zouden we het vaderland in den steek laten in de ure des gevaars? Nooit! (Applaus). Maar dan moet het ook niet te laat zijn. Nederland, behoud uw idealen, vooral dat om Nederland te blijven. Dan zult ge de bewapening be perken zoover het kan: maar ge zult blij ven waken voor eigen land, voor eigen Vorstinne, voor eigen Vorstenhuis, voor ei gen huis. (Luid applaus). Onder dankbetuiging voor de sprekers, sloot de voorzitter, de heer P. J. de Ka mer, de vergadering. Omtrent de ontzettende ramp, die aan het vliegtuig der K. L. M, en zijn inzittenden is overkomen, kunnen wij nog d'e volgende bijzonderheden mededeelen: Het nu verongelukte vliegtuig vloog bo ven het woud van Mormale tusschen Valenciennes en Maubeuge wel vrij laag met het oog op den mist. Het bevond zich ongeveer 100 M. van den Heck-weg (ge meente Löpugnol) toen het plotseling neer stortte. Houthakkers, die in het woud bezig wa ren, bemerkten den val en snelden onmid dellijk naar de plaats des oaheils. Het toe stel bleek totaal verbrijzeld. Het benzine reservoir, dat nagenoeg vergruizeld was, lag een eind van de vliegmachine af, evenais de motor. Het vliegtuig had in zijn val een open plek in het bosch veroorzaakt, de overblijfselen lagen verspreid over een oppervlakte van meer dan 100 vierk. M. Na de houthakkers kwamen ook weldra boschwachters en gendarmes van de brigade van Le Quesnoy op het terrein van de ramp. Zij haalden de slachtoffers, zooals men reeds weet, ten getale van vier (de bestuurder en drie passagiers) uit het toe stel. Alle vier waren reeds overleden. Hun schedels waren verbrijzeld en de lichamen waren nog slechts vormelooze massa's. De arts Louis, die tevens burgemeester van Lo- pugnol is, was spoedig aanwezig, maar kon natuurlijk slechts den dood der vier per sonen constateeren. Het parket uit Avesoes begaf zich eveneens naar het toonee! van de ramp ten einde de slachtoffers te inden- tificeeren. Uit de gevonden papieren bleek, dat de piloot Klunder 16 Maart 1893 te Rotterdam geboren was en Jhr. P. J. A. van den Bran- deler 28 Maart 1888 te 's-Gravenhage.. Op het lijk van den heer Henri Groginsky, werd slechts een reisbiljet van het Cook- agentschap te Amsterdam als eenige aan wijzing aangetroffen. De oorzaak van. het ongeluk is onbekend en zal waarschijnlijk wel onbekend blijven, daar het moeilijk is de overblijfselen van het te^egtel te onderzoeken. De eerste ge tuigen van" de rainp zijn unaniem van oor deel, dat de motor tot het toestel viel, heeft doorgewerkt. Een motor-panne kan dus niet de oorzaak zijn. Er blijven nu nog slechts twee mogelijk heden 1 over. Of er is een vleugel gebroken, óf en dat is het meest waarschijnlijke het vliegtoestel, dat laag moest vliegen met het oog op den mist, is in een „luchtgat" gevallen en heeft zich niet tijdig meer kun nen verheffen. Het nieuws van dit vreeselijk ongeluk werd weldra bekend in de streek en een ontzaglijke menigte begaf zich naar de plaats, waar het toestel was neergestort. Men zag door ook vele autoriteiten uit de omliggende plaatsen. Na de wettelijk-voorgeschreven formali teiten zijn de lijken overgebracht naar het ziekenhuis te Le Quesnoy. Naar nog gemeld wordt heeft ook de heer Moor, stationschef van de K. L, M, te Parijs, zich onmiddellijk per auto naar de plek des onheils begeven tct het instellen van een on derzoek. In een onderhoud, dat de heer Plesman had met journalisten, deelde hij den inhoud van een telegram mede, dat zoo juist was aangekomen van de vertegenwoordigers van de K, L. M, Het toestel is totaal vernield in het bosch aangetroffen. De inzittenden moeten, vol gens geneeskundige verklaring onmiddellijk overleden zijn. De offieieele Fransche lucht- dienst is ter plaatse. Een gerechtelijk pro ces-verbaal is opgemaakt.. De eigendommen der verongelukten zijn door de politie ge borgen. De lijken der slachtoffers zijn naar het hospitaal te Lequesnoy overgebracht. Verder deelde de heer Plesman mede, dat de lijken der Nederlanders naar Nederland zullen worden vervoerd.. Omtrent hei stoffe lijk overschot van den heer Groginsky zal het Amerikaansche gezantschap nog beslis sen. De oorzaak van de ramp is> onbekend erf men kan er ook niet naar gissen. Er moet iets plotselings gebeurd zijn, want toestel en piloot waren in uitstekende conditie. Het toestel is juist een paar dagen geleden na gezien en werd den 24sten dezer opnieuw ingevlogen. Het bezat een van de 'jongste motoren. De piloot was nog 1.1. Maandag herkeurd, hetgeen om de zes maanden ge schiedt. Het weer heeft, volgens den heer Ples man, geen invloed op het ongeval gehad. Het zicht was 1 a 2 K.M., wat ruim vol doende moet worden geacht. De toestellen van de andere lijnen (op Bazel en die van de K. L. M.) hebben normaal gevlogen. Vrij dag zijn de diensten doorgegaan en hebben zich een gebruikelijk aantal passagiers aan gemeld. Van een paniekstemming is der halve geen sprake. i Naar de Tel. verneemt, zal de begrafenis van jhr. v. d. Brandeler te Domburg ge schieden, die van den heer Labouchère te Haarlem en het stoffelijk overschot van Klunder, den piloot, zal naar Westerveld worden overgebracht. Nog verneemt het blad, dat volgens toe schouwers het toestel op een hcogte van ongeveer 200 meter eerst een fretboor beweging had aangenomen om daarna plot se,.ng recht naar beneden te vallen. BOVENKARSPEL (Station), 25 Juni. Aardappelen Koks, Due en Nmetyfold f 4.75 5.15,Schotsche f 4.755.30, Kleine f 3.20 —3.55, Ronde f 4.55 per baal. Aangevoerd 16.800 bn. Bloemkool le srt. f 19.70—39.70, 2e srt. f 12.80—27.60, 3e srt. f 3.50—6.50 per 100 sts. Aanvoer 11.280 sts. Wortelen f 11.80 12.80 per 100 bos. Aanvoer 500 bos. EL.ST, 25 Juni. (Fruitveiling V.V.O.B.) Meikersen 38—55, roode kersen 25—34, oranjekersen 4648, zwarte_ kersen 42—45, kruisbessen 1617, aardbeien le soort 38 60, 2e soort 8%24, roode bessen 4838 ct. per Kg. LEEUWARDEN, 26 Juni. Boter. Aan- voer 7/3 en 194, 6 v. Fabrieks f 1.97 2.25, Noteering van de commissie f 2.28. Kaas. Sleutelkaas f 0.450.70. Nagel kaas f 0.20—0.40, Goudsche f 0.18—1.05. Edammer f 0.32—1.05. Aanvoer 47.166 Kg. LEEUWARDEN,' 26 Juni. Vee. Aange voerd 230 stieren f 150590 197 vette koeien f 230—480, per Kg. f 0.90—1.06 399 melk- en kalfkoeien f 225—500 138 vette kalveren f45100 12 pinken f 110 200 graskalveren 249 nuchtere kalve ren f 820 142 vette schapen f 3555 156 weideschapen f 30—45 244 lammeren f 19—29 405 vette varkens f 58—165, per Kg. f 0.74—0.84 52 magere varkens f 28 —58 280 vette biggen f 26—52 250 kleine biggen f9—17 19 paarden 40 bokken. De handel in melk- en kalfvee was prijs houdend in vette koeien le soort prijshou dend, overigens minder in stieren vlugger; vette kalveren iets duurder nuchtere kal veren iets vaster varkens vlug, zouters 76 80 ct., Lomdensche varkens 6670 ct., wolvee prijshoudend. v Eieren. Aanvoer 350.000 kippen f 6 8 2500 eenden- f 67.50. ZAANDAM, 25 Juni. Paarden. Op de heden gehouden jaarlij ksche paardenmarkt werden 142 paarden aangevoerd. De prijzen varieerden van f 200500. AMSTERDAM, 26 Juni. (Noteering v. h. Nieuwe Veilinggeb., expl. De Jong Koene.) Kersen le soort f 0.240.32, 2e soort f 0.19 0.22, rood f 0.12—0.15, aalbessen f 0.50— 0.58 per kg meloenen f 0.70—1.10, perziken le soort f 0.300.44, 2e soort f 0.15 0.21 per stuk aardbeien f 0.100.14 per potje, idem f 0.90—1.45 per slof, idem f 0.19 —0.26 per V, kg spercieboonen enkel f 0.45 —0.55, idem"dubbel f 0.40—0.50, snijbeonen f 0.37—0.43, tomaten f f 0.30—0.40, 2e soort f ,0.20—0.28 per kg peulen f 0.320.45, doppers f 0.260.35, tuinboonen f 0.10— 0.13 per kg bloemkool le soort f 2440,2e soort f 14—25, komkommers geel le soort f7.50—10.50, 2e soort f 5.50—7, 3e soort f 3.504.50, komkommers wit le soort f 7 9, 2e soort f 4.506.50 per 100 stuks rabar ber f 12—16, peen le soort f 16—24, 2e soort f 8.50—14, selderie f 7—9, peterselie f 7—10 p. 100 bos salade f 1.60—2.90 per 100 krop spinazie f 1.701.90, postelein f 1.60 2.15 per kist aardappelen muizen f 1012.50, idem drielingen f 7—9.90 per 100 kg. Bloemen en Planten. Hadley f 814, Gol den Ophelia f 5.508, Ophelia f 58, Sun burst f 5—7.50, Keizerin f 4—7.50, Amer. Anjers f 6—11, Calla's f 20—23, Violieren f 7—12, Eng. Irissen f 1.60—2.40, Delphi nium f 1.50—4, Dahlia's f 8—13 per 100 tak Kelken Lelies f 11 17 per 100 kelk Lathy rus f 0.15—0.28 per bosje Snijgroen f 3—7. 80 per 100 rank. Potplanten. Hortensia's groot f 1.102, id. klein f 0.35—0.80, P. Crampel f 0.15—0.17, Rubin f 0.18—0.20, Pasteur f 0.15—0.18, Jeanme-Klaere f 0.14—0.18, Koningin f 0.14 0.17, Hanggeraniuin f 0.200.26, Plumo- sa's groot f 0.300.40, idem klein f 0.07 0.10, Sprengeri groot f 0.25—0.40, idem klein f 0.08—0.12, Fuchsias's f 0.12—0.17 per stuk. AMSTERDAM, 26 Juni. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 3, id. blauwe f 3 Friesche roodstar f 4 4.25 p. hl. Noord-Hollandsche muizen f 10.5011, id, id kleine muizen f 910, Langedijker muizen f 11.5012, Westland- sche muièen f 10—11, id. kleine muizen f 9— 10, zomer Maltaaardappelen f 1415 per 100 kf* "ALKMAAR, 26 Juni. Kaas. Ter markt waren 200 stapels, wegende 197.000 kg. Fa- briekskaas kleine f 58, commissie f 58, middel bare-, boerenkaas kleine f 61, commissie f 55,' middelbare-, Handel matig. ALPHEN AAN DEN RIJN, 25 Juni. Kaas Aangevoerd 118 wagens, le soort f 5660, 2e soort f 504 54. Met R. m. f 6265. Han del stug. BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemerland". Prijsnoteering van 26 Juni. Aardbeien 3746 ct. per Kg., idem 0.901.30 per slof; doperwtjes 1418 ct; groentjes 1516 ct.; bruine capucijners 17 19 ct.; peulen 22—26 ct. per pond; tuinboo nen 1114 ct.; snijboonen 90—100 ct.; dikke spercieboonen 86 ct. per Kg,; spinazie 2— 2.40 per kist; sla 11.75 per 50 stuks; an dijvie 0.851.05 per kist; rabarber 711 ct.; peen 1525 ct. per bos; komkommers 5—1214 ct. per stuk; postelein 0.701.15 per kleine kist; uien 34 ct.; selderie 69 ct.; pieterselie 45 '-t.; asperge, dik 70S9 ct., idem dun 20 30 ct.. idem dik blauw 32—42 ct, per bos; bloemkool 2040 ct. i per stuk. Veilingoverzicht Beverwijk. Ofschoon de aardbeienoogst thans in vollen gang is en de aanvoeren een belangrijken omvang hebben gekregen, kunnen wij dit jaar toch spreken van een geleidelijken aan voer. Tengevolge van bet koele weer gaat het aanrijpen van de vrucht zeer langgzaam en is het voor den tuinder mogelijk den pluk tijdig bij te houden, hetgeen andere jaTen bii heet weer soms totaal onmogelijk was. Dat dit tijdig plukken ook het product ten goede komt, spreekt van zelf, en de kwaliteit is dan oo tot dusverre zeer goed. De aanvoeren aan de morgenveilingen val len tot heden niet mee. Toch is het ge- wenscht, dat deze veiling niet vervalt, want al zijn de resultaten voor de producenten schijnbaar niet zoo schitterend als misschien verwacht wordt, voor de toekomst zal het zeer zeker zijn nut hebben dat deze veiling blijft bestaan. Een goede maatregel zou zeker zijn, dat den inbrenger van s morgens een flinken toeslag ofwel een doorsneeprijs werd ge waarborgd; dit zou voor de tuinders eet? spoorslag zijn, te zogen zooveel mogelijk aan de ochtendveilingen deel té nemen. Naa ons werd medegedeeld zijn de aan- voeen van voege sooten aadbeien aan ve- scbillende veilingen in bet Zuiden des lands zeer groot geweest. Daar peze echter deze I week afloopen, verwachten wij zeker vol- gende week in de morgenveilingen meer animo, ook van de zijde der exporteurs en koopers en zal het in het belang der tuin ders ztjn, deze veiling flink te steunen. De aanvoer der drie laatste dagen bedroeg alleen aan de veiling Kennemerland 300.000 Kg., met gemiddelde prijen van 40 a 50 ct. per Kg. D estand van het gewas is goed en wanneer de prijzen zich handhaven, zooals deze tot heden zijn, dan zal zeker de oogst alle redenen tot tevredenheid geven. N. V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn", te Alphen aan den Rijn. Veiling van 26 Juni 1925. Spinazie 15—17, Tuinboo nen 10.10—11.10, Doperwten 24—29, Heerenhoocen 59j 65, Snijboonen 7, —75, Postelein 16.—17, Aardappelen 10.30—12, alles per 100 K.G. Peen 10—18, per 100 bos. Kropsla I 3.10f 4, Komkommers f 16.50, Bloemkool I 29—35, Bloemkool 'II 19—20, Bloemkool III 8—10. Per 100 stuks. Aardbeien 18.24. Per 100 pond. 8400 eieren^ Kip- 6.207.10; eend- 5.86 6 per 100 stuks. rMEDEMBLIK, 26 Juni 1925. Marktver- eenigingen „De Eendracht" en „St. Jozef Aardappelen: Groote muizen 4.404.70 per halve H. L.; Kleine muizen 2.80— 3.30 per halve H. L, Aam-per 5100 baal Vereeniging „De Eendracht" HoogkarspeL Markt van 26 Juni 1925 Aardappelen: Schotsche 4,50—4.65, Ninityfold 3.90— 3.95; Kleine aardappelen 2.753.10. 1 TER AAR, 25 Juni. Veilingbericht van de R.-K. Tüindersvereeniging „St. Phocas". 27 zakken péulen jong 4.04, 117 zakken groen 3.50, 154 zakken I 2.65, 141 zakken II 2.26, 5 zakken caper 2.73; 1963 zaken doperwten 1 2 56, 49 zakken idem II 2.44 cap'ef wit 2.82; 384 zakken tuinboonen 0.89; 55 zakken tuinboonen 1.08 per 10 Kg. netto; aatdbeien 0.651.00 o. 5 pond. Het ontwerp van Caillaux bestemd om tegemoet te Tcomen aan de moeilijkheden der schatkist en de vlottende schuld te verlichten stelt een vermeerdering voor van de voorschotten der Fransche Bank aan den staat van zes milliard. Dientengevolge wordt het maximumbedrag der uitgifte van bank biljetten van 45 op 51 gebracht. De minis ter van financiën wordt gemachtigd een leening uit te schrijven uitsluitend voor de houders van bons der nationale defensie. Bij decreet worden de rentevoet en de verdere voorwaarden der lecning vastgesteld, waar van de verschenen rente tegen wijziging van, den wisselkoers zal gegarandeerd zijn. Het maximum-bedrag der vlottende schuld van de schatkist zal worden vastgesteld op de som, welkS zij bereikt op den dag dei- sluiting van de inschrijving op de leening. Gisteren zijn wederom 47 Chineezen over de grens gezet in verband met het incident in 'de Chineesche legatie Zopdag j.l. In het proces-Rathenau heeft de verte genwoordiger van de Reichssnwaltschaft te gen Brandt wegens medeplichtigheid aan den moord door het nalaten van een me- dcdeeling, 3Yj jaar tuchthuisstraf en wegens het onbevoegd dragen van wapenen een boete van 500 Mark geëischt. Ten opzichte v:.n Kiichenmeister kwam hij tot de conclusie, dat Kiichenmeister geens zins wist waarvoor de auto, waarin de da ders zich bevonden moest dienen, zoodat hij vrijspraak verzocht. Gisterenavond is in het proces-Rathenau vonnis gewezen. Kiichenmeister werd vrijgesproken; Brandt tot vier jaar gevangenisstraf, met aftrek van één jaar voorloopige hechtenis, en 500 Mark boete veroordeeld. De „Kölnische Volkszeitung" meldt uit Dusseldorf dat de Fransche maarschalk Pé- tain aldaar is aangekomen. De aanwezigheid van den maarschalk in Dusseldorf staat met de bespoediging van de ontruiming van het bezette gebied in verband Een gedeelte van de troegen uit het Ruhrgebied zou, naar uit goede bron verluidt, in de komende dagen in de rich ting van den Rijn optrekken. De riiksregeeriné heeft besloten de nota van Briand in beginsel te aanvaarden al( basis voor verdere besprekingen. Zij za! echter om nadere opheldering vragen om« trent de verschillende punten in de npta, die Duitschland als niet-aannemelijk be schouwt, in het bijzonder het recht om Fransche troepen door het Rijnland te la ten oprukken. Van het antwoord op die punten zal het afhangen of de nota door Duitschland kan worden aanvaard. Naar het „Acht Uhr Abendblatt" uit' München verneemt, heeft het Beiersche ka binet gisteren besloten ten scherpste tl protesteeren tegen aanvaarding van <>e not» der geallieerden. De voorzitter der vereenging van mijn eigenaars heeft aan de mijnwerkersfedera tie officieel meegedeeld, dat de overeen komst tot regeling van den mijnarbeid voor heel Engeland op 30 Juni wordt opgezegd. Het bestuur der mijneigenaars heelt zijn bijeenkomst tot Woensdag verdaagd; in tusschen zullen onderhandelingen worden aangeknoopt over de bepalingen der nieu we overeenkomst. De geheele pers maakt zich ongerust; over de verslechtering van den economi- schen toestand en spoort zoowel de arbei ders als de mijneigenaars aan zich vén de hulp der regeering te bedienen om tot een overeenkomst te geraken. Ook de verant woordelijke arbeidersleiders schijnen voor een staking of uitsluiting terug te schrik, ken, daar het hun duidelijk is, dat bij den, huidigen economischen toestand de arbei- ders slechts door onderhandelingen gunsti ger voorwaarden kunnen verkrijgen. Gisterenmiddag viel er weder #m eEn kleine opleving der onlusten te constatee ren, toen verscheidene groepen stakers en lawaaimakers de internationale nederzet ting van Sjapei binnen drongen en de trams tot staan brachten, In één geval wierpen zij kalk in de oogen van den wagenbestuur der. De politie snelde toe en verspreidde de oproermakers. Voor het ivenge is de stad rustig en de toestand in de scheepvaart ongewijzigd. De Japansche torpedojagers van de Pes- cadores-eilanden, tusschen Formosa en he' vasteland, zijn naar Amoy en Kanton ver. trokken. Ongeveer 70 procent der banken en winkels in Sjanghai is gisterenmorgen her opend, doch de staking m de indusirii duurt voort

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 12