CHIEF WMP Er is maar ÉÉN Verkeersongevallen. R.-K. KÏESVEREENIGING. Rede Mr. J. B. Bomans. Franken's Brood bij de hand bij een dagje aan 't strand! Franken's Brood in de boot bij het zeilen! Franken's Brood geeft U kracht Franken's Brood houdt U flink ook al fietst ge of wandelt gemijlen Agenda 28 Juni Agenda 29 Juni De bibliotheken der St. Virtcen- tiusvereenigingen zijn geopend: Baden. Tentoonstelling van dë Vereeniging der Eeuwigd. Aanbidding en tot onder steuning van arme kerken. Jongen van een dak gevallen. Baldadigheid de oorzaak. Ned. R.K. Bond van Handels- Kan toor- en Winkelbedienden St. Franciscus van Assisië. De Hongaarsche kinderen. Aanrijding. Aanrijding op het Houtplein. Kunstveiling van fraaie schilderijen, Statuten. Lichaamsoefeningen. Onderwijzers Spaarbank. Spaansch. Programma Waarschuwing. Een ongeval tijdens de z.g. vaardigheidsproeven. Helvetia kogellagers. Faillissement F. J. Spee, aannemer, Barbarossastraat 41, Haarlem. De toren van de kerk St. Jan den Dooper. Huidiging M. de Braai. Het vliegongeluk te Landredes. Personalia. Waarschuwende cijfers uit de gemeenie-financiën. De Stucadoorsstaking. HEEMSTEDE. De actie vóór 1 Juli. LAATSTE NIEUWS. De voorstellen van Caillaux aangenomen. Het Portugeesche Kabinet afgetreden. Een nieuwe expeditie naar de Noordpool. De inbeslag genomen Fransche schoener „Chéric." t Ernstig tramongeluk in Jersey-City. Brand in een schouwburg. propaganda Vergadering van de In 't gebouw St. Bavo, was Vrijdagavond een grootc propaganda-vcrgadering belegd .▼an de R.-K. Kiesvereeniging. waar zouden optreden: mevr. Bronsveid-Vitringa en mr. J. B. B'omans. Een groot getal belangstellenden was op gekomen om deze beide reden aan te hooren. Zóó vol was de zaal. dat er zitplaatsen te kort waren. In de zijgangen en achter in de zaal stonden de Roomsche kiezers en ge troostten zich om gedurende ongeveer twee uren staande te aanhooren, wat hunne voor mannen hen te zeggen haddenl Mogen mis- schien spreeksters of sprekers zich bekla gen, dat elders de belangstelling gering is, Haarlem heeft Vrijdagavond getoond van geestdrift vervuld te zijn voor het op handen zijnde gebeuren en de groote belangen te beseffen, welke daarbij voor de R.-K. Staatspartij op het spel staan. De secretaris, de heer Adelaar opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom en noemde de groote opkomst een verheugend feit. Spr. memoreerde den propagandafiets- tocht welke Zaterdagmiddag zal worden ge houden, evenals den grooten Politieke Land dag en wekte allen op tot deelname. Ook kan men zich nog opgeven als propagandist waartoe spr. het adres waar men zich daar voor kan opgeven, bekend maakte. Vervolgens werd het woord gegeven aan Mevr. Bronsveid-Vitringa. „De Politiek van den dag." Rede van Mevr. Bronsveid-Vitringa Spreekster noemde het een eer en genoe gen voor de R.K. Kiesvereeniging te mogen spreken. Voornamelijk wilde zij zich richten tot de vrouwen in verband met de redè, die Mr. Bomans zal houden. Men zegt wel eens, aldus spr., dat een vrouw beter het hart der vrouwen kan treffen, hoewel daarmede r.ie. willende zeggen, dat Mr. Bomans niet dc harten der vrouwen kan treffen. r Spr. doet dan een beroep op de vrouwen eerlijk te zijn in haar waardeering voor het werk van de regeering en de R.K. Kamer leden. Het gebeurt nog al eens, dat deze eer lijkheid op een zware proef wordt gesteld. Wij loopen de kans het werk van de regee ring in de laatste zeven jaar te scherp te be- critiseeren of te weinig te waardeeren. Wij schieten dikwijls te kort in de waardeering voor hen. die aan den weg timmeren. Door de pers wordt hierin wel eens een slecht voorbeeld gegeven, aldus spreekster. Als een sterk staaltje haalde spr. dan aan de Vlootwetgeschiedenis. Door sommige pers organen werden verschillende R.K. Kamer leden die niet aan de Vlootwet hadden mee gewerkt aangevallen. Een jaar later bleek toch dat zij, die R.K. Kamerleden, daar goed aan gedaan hebben. Toen kwam de pers er niet meer op terug, wat spr. niet mooi vindt. Wij krijgen wel eens teveel van het critisee- rend element. Vooral waar het betreft de re- geeringsmannen. Wij moeten meer rekening houaen met de omstandigheden en het milieu waarin gewerkt moet worden. Vergeten wordt dikwijls dat maar 1/3 gedeelte van de 2e Kamer Katholie ken zijn, de bevolking in Nederland maar voor 1/3 Katholiek is, er slechts 3 Katholieke mi-" nisters zijn. En deze ministers moeten iedere groep tevreden stellen, uit elke klasse, uit de steden of de dorpen, inéén woord, iedereen en overal moet men tevreden gesteld worden, alle belangen moeten in gelijke mate behar tigd worden. Niemand of niets mag achter gesteld worden. Spr." dacht hierbij aan de grieven van den ambtenaar, die gegrond zijn naar de meening van spr. Het kan later wel eens fout blijken van de regeering, dat zij hiermee niet genoeg rekening hield. Wij moeten de regeering dankbaar zijn hoe Zij ons voor de revolutie bespaarde. Wij heb ben dit kunnen zien aan de bleeke gezichtjes van de kinderen uit Oostenrijk, Duitschland en andere landen. En het is onze Regeering, die ons heeft behoed voor zulke gevolgen van oorlog en revolutie. Vooral de Vrouwen in die landen hebben daardoor geleden. Het was toch onze Regeering, die ons daarvoor behoedde. In 1918, toer. Troelstra zich van de macht meester wilde maken, was het toch onze minister Ruys, die ons toen beschermde, Die tijden zijn evenwel vergeten. Ook de gelijkstelling van het Bijzonder on- iderwijs. bracht heel wat zorgen. Door de Christelijke Regeeringg is deze gelijkstelling van het Onderwijs doorgevoerd. Daarvoor .moeten wij dankbaar zijn. Veel werd ook gedaan voor de volkshuis vesting. Hiervoor werd 135 millioen uitge geven. Velen zullen denken dat dit te veel is doch wij moeten bedenken, dat vele gevarln verbonden waren aan de slechte huisvesting van velen. En dan is het niet te duur betaald 'indien wij deze gevaren hiermede hebben over- iwonnen. Spr. haalde voorts de Arbeidswet, den vrijen Zaterdagmiddag, en werkloozen-ondersteu- ning als voorbeelden aan en wat onzeRegeering voor ons deed. Vooral voor dit laatste is door onze Regeering veel goeds tot stand-gebracht. (Vooral de huismoeders hadden hier het voor- ideel van. Onze Christelijke Regeering zag in dat de (dienstplicht te lang was, zij werd verkort. Alles werd gedaan om het Christelijk hu- (welijk te beveiligen intact te houden. fDe bescherming van de groote gezinnen, dat niet alleen een principieel belang is,doch ook een maatschappelijk. Spr. doet een beroep op de vrouwen, opdat «ij deze laatste dagen behalve hun gewonen plicht, een ieder opwekken hun plicht te doen. Het is vergeefsche moeite om op een af gevaardigde te stemmen van de R. K. Volks partij. Neen, want zij zullen geheel alleen staan, zij worden niet opgenomen in de R.-K. 'Kamerclub. Hier geldt niet in het isole- «nt ligt de kracht. Is het de moeite waard om voor de Katho lieke Staatspartij te stemmen vroeg spr. dan. Men moet niet de personen aanzien, om ;dan te gaan stemmen, doch het geheel. Spr. voelde er niets voor haar persoonlijke opinie te gaan vertellen. Wij zijn juist sterk door onze eenheid, door het stemmen op de partij ia haar geheel. Wij zijn de sterkste partij op het oogenblik en wij zullen het blijven. Frankrijk gaat ten gronde, omdat er meer doodkisten dan wiegen staan, de liberale par tijen verdwijnen. Hier rust God's zegen op het werk, de katholieke partij zal daardoor steeds groeien en bloeien. Ook zijn wij de sterkste partij door haar fundamenten. Onze R. K. Partij is het dus wel waard om er op te stemmen. Hoe moeten wij nu zorgen dat de R. K. Partij versterkt en niet verzwakt in de 2de Kamer zal terugkeeren Verzwakken mag, niet, dan zouden wij ook "in de coalitie ver zwakken, waardoor vele speciaal katholieke vraagstukken in gevaar zullen komen, zoo b.v. het Processieverbod, het Gezantschap bij den Paus enz. Wij moeten dus versterkt uit den strijd komen. Nog steeds moeten wij de R. K. Universiteit bekostigen, het voor bereidend Lager Onderwijs e.a. Het is dus noodig dat wij versterkt worden om onze positie in de coalitie te bewaren en te ver sterken. Spr. haalde voorts nog een stukje aan uit een artikel van Pater Hensen, waarin werd ge waarschuwd tegen het stemmen op de R. K. Volkspartij. Dit zou een gevaar kunnen wor den voor de R. K. Staatspartij. Verder is ge lukkig 't gevaar bezworen. Er zijn nu nog on tevredenen, b.v. over het Politiek Advies. Deze ontevredenheid, is dikwijls omgesla gen in onverschilligheid. Dit is een groot ge vaar, daar dit zulke groote afmetingen bij sommigen aanneemt, dat zij maar thuis blij ven en niet gaan stemmen. Men moet zich niet blind staren op persoonlijke en groeps belangen, waardoor vergeten wordt dat wij toch één zijn in Christus Arbeiders, middenstanders, boeren en landbouwers, ambtenaren werkgevers, ieder wil bijzondere behartiging van zijn belangen, doch al die strijdende groepen vormen toch het groote Katholieke Volk. En dit Katho lieke Volk moet inzien, dat zij al haar per soonlijke belangen moet ter zijde stellen, Eén zijn wij toch in de leer van Christus. Wij zagen het toch bij het Eucharistisch congres en het eerherstel in het Amsterdam- sche Veld. Allen kwamen te zamen om hulde te brengen aan hun Koning, den Christus. Dit moet ons voorbeeld zijn, aldus spr. Wij moeten allen op één lijst stemmen. Dat zal hier in Noord Holland geen moeite kosten, waar als no. 1 op de lijst Mr. Bomans prijkt. Spr. wekt de aanwezigen nog eens op deze laatste dagen hard te werken Vooral de vrouwen zullen moeten optreden als propagandisten. Tracht zooveel mogelijk stemmen te winnen. Hier in Noord Holland is iets te winnen. Bidt en werkt, het gaat om de glorie van den Christus, Dien wij niet alleen in de kerk, in het huisgezin doch ook in het politieke leven willen zien overwinnen. De heer Adelaar dankte spreekster voor haar woorden. Hij zeide dat zij aange toond had de noodzakelijkheid haar ze tel in de 2e Kamer te behouden, doch ook dat een ieder op no. 1 van lijst 23 moet stemmen. Onderwerp De R. K. Staatspartij in de laatste 10 jaren. Spr. vangt zijn rede aan met een lof rede op Mevr. Bronsveid-Vitringa, die niet gekozen is als een Kenau, of een Kaat Mos sel, of een Judith of een Salomé, die 't hoofd van Colijn op een gouden schaal aanbiedt, maar evenmin als een dochter van Jephte, gedoemd om als offerlam te vallen "na de overwinning van 1922. Bij de horige campagne is spreker in deze zaal opgetreden met het onderwerp De Katholieke Staatspartij. Wat die in de laatste tien jaren voor het Nederlandsche volk ge weest- is, zal de heer Bomans hedenavond uiteenzetten. De Roomsche Staatspartij is democratisch, in den eigenlijken zin, want het volk heeft deel aan de regeering. De Christelijke demo cratie is bovendien bezield met Christelijke volksliefde. Een Katholiek politicus moet liefde bezitter» voor het volk, in navolging van den Grondvester van zijn godsdienst, die niet een groote en rijke was, maar de zoon van een armen timmerman, in wind selen geboren, gestorven tusschen twee moordenaars en twaalf arme visschers uit koos om Zijne leer te verbreiden. Die van den rijke getuigde, dat hij moeilijk het Rijk der Hemelen zou binnengaan, hem waarschuw de rekenschap te moeten geven van zijn rentmeesterschap en de armen zalig prees, wijl hun het Hemelrijk behoorde. De Ka tholieke politicus moet liefde bezitten voor den kleinen man, den economisch zwakke. In een protestantsch land is Nederland de eenige staat, waar de R. K. Staatspartij regeert, het land, dat op den weg der demo cratie aan de %pits staat, in algemeenen zin: Op het gebied der volksvrijheden (druk pers, vereeniging, manifestatie), op het ge bied der volksrechten kiesrecht voor man nen en vrouwen. In 't samengaan van 't dualisme kroon en volk, is 't in Nederland het volk, dat regeert. Op het gebied der volkshuisvesting. Is niet de Fransche minis ter van Arbeid naar Holland gekomen en kwamen niet buitenlandsche commissies naar ons land? Volksonderwijs. Het onder wijs is zoodanig, dat 't hef volk typeert tot cultuurvolk. Nergens wordt uit de over heidskassen zooveel gegeven voor volks onderwijs als. in Nederland Arbeidswetge ving en arbeidersgeschillenwet. In de laatste is een zuiver katholieke gedachte belichaamd. Spr. vergelijkt, hoe op de arbeidsconferentie van Washington allerlei punten werden be sproken, (45-urige werkweek, vrouwen- en kinderarbeid,inrichting fabrieken en werk plaatsen) dfe in ons land (vertegenwoor digd op die conferentie door Mgr. Nolens) al langen tijd wettelijk zijn .geregeld. Geen land waar voor de volksgezondheid zoovee! wordt gedaan als in Nederland (medisch toezicht op scholen, ziekenver pleging, t. b. c. bestrijding). Het is geen toeval, dat de belastingen zoo hoog zijn. Spr. begrijpt niet, hoe de soc. democraten durven beweren wij zijn niet democratisch genoeg Spr. heeft de N. K. P. en de Cranen- burghers bestreden, Maar nog minder sym pathiek- vindt hij de Michaelisten en de Volkspartij, die ons te weinig katholicisme en démocratie verwijten. Spr. tart elkeen, hen een land te wijzen, waar de uitleving van het katholicisme zoo onbelemmerd kan ge schieden als in ons land, in protestantsch Nederland. Ai deze Voordeelen zijn niet zonder moeite bevochten. Ze zijn niet vanzelf ons deel ge worden.,.. Wie dus de partij versplintert en ver zwakt, hij moge heeten, hoe hij wil, trapt haar terug in den hulpeloozen toestand onzer vaderen Wij hebben alleen op eigen kracht te hopen. Spr. huldigt den arbeider, die in de werk plaats blootstaat aan socialistische propa- da en daartegen opkomtVooral op het punt der ontwapening gaat men hem te lijf. De heer Bomans voert met bewijzen (ook uit 't buitenland waar soc. dem. mee re- geeren) aan, hoe de S. D. A. P. tegenover de ontwapening staat. Ontwapenen, zégt spr. doen we niet In dat verband herinnert spr. aan wat de V. D. (prof. v. Embden) hebben willen doen. De beloften der sociaal-democra tie noemt spreker een Kladderadatsch. In Nederland zien we niet het spelen met mili tair machtsvertoon. Spr. herinnert aandé oorlogsmoeilijk heden. De moeilijkheden waren niet cpge- lost, toen de Katholieken aan het bewind kwamen. Veertig millioen aan nieuwe be lastingen werd geheven om de vastheid van den gulden te verzekeren en den veiiigen stand van de goederenprijzen. Na deze opsomming van materieele voor deelen, wil spr. ook het licht laten vallen op den spiritueelen kant. Wat is er op tegen, zegt spr., om Roomsch te stemmen Als hij deze vraag stelt, denkt hïj aan den Haarlemmer, den heer Piet v. Tetering, die artikelen schrijft in de Nieuwe Haarl. Courant en De Maasbode, betoogende, ondanks alles op de Katholieke lijst te stem men, ondanks gebreken, waarop misschien te wijzen valt. Geen menschenwerk is vol maakt. Met dat te doen schrijft gij geschie denis Onze voorvaderen konden geen amb tenaar worden en werden vertrapt onder den protestantschen hiel Honderden jaren zijn wij in de wereldgeschiedenis geslagen Bidt God, dat wij in vrijheid van belijdenis zullen blijven leven i Spr. dankt voor processie vrijheid, ontvangen uit handen der sociaal democraten, die het Allerheiligste van gelijjke waarde achten, als 'n rood vlaggetje en staat nog sympathieker op dit punt tegenover het orthodoxe element, dat onze eisch als Room sche aanmatigihg beschouwt. v Wij zijn niet bang voor rood, aldus be sluit spr. Onze kinderen zullen spreken over het verleden, toen er nog soc. democraten waren. Voor ons is „de beweging" reeds practisch dood. Wie spreekt er nu nog van historisch materialisme, van meerwaarde Marx, de grondlegger van het soc. dem. stelsel stierf in 1883 in Londen. Christus stierf 1850 jaar vroeger. De leer van Marx is dood Maar de leer van Christus, 't Katho licisme leeft nog Na meer dan 19 eeuwen Voor die leer getuigen nu nog 300 millioen Katholieken als de eenige internationale - en blijvende macht tot de voleindiging der eeu wen De voorzitter, Dr. Koot, dankte den heer Bomans voor zijn geestdriftige rede. die door den spreker Dr. Koot stelde er prijs op, dit nadrukkelijk te verklaren geheel belangeloos werd gehouden. Ondanks zijn vele en drukke bezigheden, in 't bijzonder in deze dagen, is Mr. Bomans drie avonden voor de R.K. zaak belangeloos opgetreden. Hierna kreeg een propagandist nog een oogenblik bet woord en vroeg daadwerke lijken en linancieelen steun der aanwezigen, om het verkiezingsvverk zoo goed mogelijk te kunnen voorbereiden. De vergadering werd hierop met den Christelijken groet ge sloten. Voci et Amici- Sociëteit „Sb Bavo". tiae 8 uur. Den Hout. Namiddagconcert H. O. V. half 3 uur. Brongebouw. Kijkdag van 109 uur, Kunstveiling Schilderijen. Gem. Concertzaal. Zangwedstrijd Poly hymnia. Gebouw Zoetestraat 12. Tentoonstelling van Misgewaden en Kerksieraden van 12 tot 6 uur. Scicteit „St. Bavo". Kantoorbedienden 8 uur. Bevolkingsbureau, half 9. Brongebouw. Kijkdag van 10—9 uur, Kunstveiling Schilderijen. Gebouw Zoetestraat 12. Tentoonstelling van Misgewaden en Kerksieraden van 9 tot 12 uur en van half 2 tot 6 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran ciscus Liefdewerk, Zoetcsvraat 11 Eiken Donderdag van 89bi uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteil St Bavo. Smedestraat 33 1 clefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur s Zaterdags alteen van 92 en IH van 2614 en s avonds Van hali 8— van half 8half 9 uur fc.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 - Alle werkdagen van v in 10'2 uur des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uu: behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters, (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309. Overveen (dr C Bos). R -K. Leesvpnl en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve de: MaandagsochteDds en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tol 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kind~*boeken St. Martbavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hiér geen tehuis hebben -• Tel 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S E V Maan dags van 2—3 uur Donderdag van 12. bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk Reddifigsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Ho'zbaus) en verder bij uc leden tev kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel, R.K. Kraemveizorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh. Ged, Oude Gracht 74, des Dinsdags van 2--3 uur Pzrochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Bulp bij Ongelukken (Snelvcrband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wrt kruis aan den huis gevel. De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de fa. Grijseels, Lange Vecrstraat 14, telefoon 11000; fa. L. Schoorl, Frans Halsplein 1, telefoon 11180 en de Bosch en Vaart-apo theek, Boekenrodestraat 13, telefoon 13290. 1. Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag half 89. Vrijdag half 89 2 Hagestraat 49. Vrijdags half 89 In de afgeloopen week werden in hel douche-badhuis aan den Koudenhorn 338 baden genomen, in dat aan den Schotersin gel 1052, in dat aan het Leidscheplein 73J2 en in dat aan het Hofdijkplein 709. Bovengenoemde vereeniging houdt mor gen en overmorgen in de Zoetestraat No. 12 haar jaarlijiksche tentoonstelling van kerk gewaden, door haar vervaardigd en ge schonken aan verschillende arme kerken. De opening zal plaats hebben morgen, Zon dag, om 12 uur. Naar wij vernemen, zal de Hoogecrw. Deken L. A. A. M. Westerwoudt, directeur van het bestuur der afdeeüng Haarlem bij de opening tegenwoordig zijn. Hedenmorgen namen wij reeds een kijkje in de zaal en zooals steeds, trof ons, weer het mpoie van dit werk. Een onschatbare dienst wordt met dit werk bewezen aan de arme kerken. Prachtige casuifels en altaar- bénoodigdheden, zullen weer naar de verre missielanden gezonden worden. Men staat verbaasd hoe met kiene middelen zooveel tot stand kwam. Wij kunnen dan ook onze lezers ten sterk ste aanraden, deze tentoonstelling te gaan bezichtigen. Het is niet meer dan een stille hulde aan de vervaardigsters van deze wer ken, een hulde welke zij meer dan ver dienen. De tentoonstelling is geopend Zondag van 12 tot 6 uur en Maandag van 9 tot 12 en VA tot 6 uur. Behalve de mis- en altaarkleeden, kan men nog eenige schitterende kelken bewon deren, welke ter opluistering door den heer W. ihijssen. edelsmid, werden ingezonden. Men staat verbaasd, schreven wij, hoe met kleine middelen, zooveel tot stand werd gebracht, doch wij moeten daar onmiddellijk aan toevoegen, dat ondanks de kleine mid delen toch ook een sierlijke gouden kelk bij de geschenken was. Eeri geschenk van een goede geefster of van de vereeniging? Ilce het ook zij, een groot of klein geschenk, het werk wat verricht wordt is van onschat bare waarde, waarvoor de belocming niet zal uitblijven. Gisterenavond is de 13-jarige M. v. R., wo nende te Schoten, aan de Archipelstraat van het dak van een in aanbouw zijnd huis ge vallen. Hij bekwam inwendig zware kneuzin gen en brak een been. Dr. Lindenberg te Schoten achtte over brenging naar een der ziekenhuizen nood zakelijk. Per politiebrancard is hij naar het Ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. .We vernemen dat baldadigheid de oorzaak van het ongeluk is. Naar ons wordt medegedeeld is zijn/ toe stand .goed. Hij mag reeds bezoek ontvan gen. 1 Door de afdeeling Haarlem van bovenge noemde" vereeniging werd aan de leden een circulaire gezonden waarin een ieder drin gend wordt verzocht tot bijwoning van zijn afdeelingsvergadering op 29 'Juni 's-avonds half negen in geljouw ,,St. Bavo" ter bespre king van een belangrijke agenda. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Zaterdagmiddag 20 Juni j.l. zijn 70 Hon gaarsche kinderen in Haarlem aangekomen. Zij hebben hun arm vaderland en hunne ouders verlaten, om naar Holland te komen en daar door de liefde van hunne Neder landsche weldoeners(sters) van Haarlem, Heemstede -en Bloemcndaal liefderijk tc wor den opgenomen. Moge O. L. Heer dit zoo heerlijk werk "van naastenliefde in Holland rijkelijk beloonén en Zijn beste zegen schenken. Hedenmorgen omstreeks 8 uur had op het Soendaplein een aanrijding plaats tusschen een op een rijwiel gezeten heer en dame. Het heerenrijwiel Werd deerlijk gehavènd en kon niet meer bereden worden. Een siof aardbeien, die op den grond was gevallen, Het de aangerëdene in zijn verbouwereerd heid liggen. Iemand dij in de nabijheid woon- ontfermde er zich over en bracht ze naar binnen. Gistermiddag, ongeveer 1 uur, had een aaoreiding plaats op het Houtplein, tusschen een tramwagen der N. Z. H. M. en een fiets rijder met het gevolg, dat de fietsrijder juist voor de tram kwam te vallen. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van den wagen bestuurder, die dadelijk remde," stond de tram oogenblikkelijk stil en liep alles won derlijk goed af. De fietsrijder bekwam geen letsel, maar het voorwiel der fiets kwam onder de tram en werd in'elkaar gereden. Woensdagochtend 1 Juli a.s. 10A uur zal in het Brongebouw alhier een belangrijke Kunstveiling worden gehouden. Werken van Akkeringa, Joh. Bosboom, Th. de Bock, B. J. Blommers, F. J. Düchattel, L. Eland, J. S. Kever. A. Mauve, H. W. Mesdag, W. v. d. Nat, A Neuhuis, Henriette Ronncr, en van vele -andere meesters. Eiken dag van 10 tot 9 uur zal het Bron- gebouw geopend zijn tot het bezichtigen der schilderijen. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Zwerovereeniging „De Delft," al hier. In de volgende maand zullen hier de praktijk-examens afgenomen worden voor Lichaamsoefeningen M. O. en L. O. en wel op het speelveld achter de nieuwe Sint- Bavo en in 't voormalige Zanderinstituut. De nieuwe directie 'heeft hcfêir taak aan- vaard onder presidium van den heer M. j Mieras. De Spaansche cursus, ingericht door de Kamer van Koophandel, heeft grooten toe- loop. Begonnen met 7 curisten, zijn er nu reeds 22. van het concert in den Hout, te geven door de Haarlerasche Orkestvereeniging, op Zondag 28 Juni 1925, onder leiding van Willem Kniker, te half drie. 1. Marche Lorraine, L. Ganne; 2. Ouver ture „Si j'etais Roi'', A. Adam; 3. Sirenen- zauber „Walzer", E. Waldteufel; 4. Suite Caravalesque, F. Thomas; 5. Marche triumphale, G. Auvray; 6. Ouverture „La Muetje de Portici", D. Auber; 7. Portpouri de l'opera La Vivandiere, B. Godard. De Commissaris van Politie te Leiden geeft in overweging bij hem inlichtingen m te winnen alvorens in handelsrelatie tc tre den met Willem Vermeulen geboren te Bodegraven 14 Maart 1895, van beroep koopman, wonende te Leiden, Kooipark 16 of te 's-Gravenhage, Amstelstraat 34. Niet onmogelijk is, dat hij in verbinding staat tot A. Stigter, wonende te- Leiden Kooipark 16 tegen wien reeds werd gewaarschuwd. Gisterenochtend, kwam de 13-jarige D, M. bij het vèrspringen tijdens het afnemen der z.g. vaardigheidsproeven op het terrein ach ter de Leidschevaart, zoodanig te vallen, dat een beenspier scheurde; De jongen moest per auto naar zijn woning worden gebracht, nadat een geneesheer eerste hulp had verleend. Men deelt ons mede dat de fa. Spier en Co. Riviervischmarkt 1, de alleenvertegenwoor diging voor Haarlem en omstreken op zich genomen heeft van de Helvetia Kogellagers, waarvoor wij naar de in dit blad voorko mende advertentie verwijzen. Helvetia Ko gellagers is een prima Zwitsersch fabrikaat, sedert 1895 in den handel, waarvan deze firma een ruime sorteering op smaakvolle wijèe heeft geëtaleerd, die de moeite van de bezichtiging wel waard is. „Handelsbelangen" no. 1841 bevat de cre- diteurenlijst in het failissement F. J. Spee, te Haarlem. Zij telt 17 namen met een to taal passief van 19111.70. De baten zijn nog niet volledig bekend. De nieuwe toren van de St. Janskerk, aan do Amsterdamstraat, begint haar voltooiing te naderen De vlag staat reeds in top, Gisteren herdacht de heer M. de Braai den dag, waarop hij vóór 25 jaar gekozen werd tol gemeenteraadslid. Den geheelen dag en ook heden werd deze dag gevierd. Hoezeer de jubilaris geëerd werd, bleek wel gister morgen, toen dc jubilaris door alle leden van het groote personeel der Werf „Conrad" met alle sympathie de hand werd gedrukt. En ook hieronder bevonden er zich, wier politieke apvatting lijnrecht met die van den heer De Braai, in strijd is. Van de Coöp. Bakkerij van de Woning stichting „Patrimonium", van welke stichting de heer De Braai voorzitter is, werd hem gisterochtend een monumentale, drieledige tulband aangeboden, welke vergezeld ging van een harlelijken gelukwensch. Voorts had het bestuur van de Woning stichting het goede denkbeeld om van het kantoor in de Talmastraat de vlag uit te hengen. De Christelijke Opzichters- en Tcekenaars- bond, die toevallig in Utrecht een eestelijk samenzijn vereepigd was, betoonde de vrién delijke attentie een telegram van hulde te zenden. Van de afd. Haarlem der Ned. Vereeniging voor Middemachtzending was eveneens een schriftelijke felicitatie ontvangen. Verder bloemen en vele brieven en kaartjes. Gisterenavond vond de huidiging plaats door de Kiesvereeniging Nederland en Oran je, welke duurde van half negen tot half 12. Daar deze bijeenkomst streng huishoudelijk was had onze verslaggever hot onzen spijt geen toegang. Wij kunnen evenwel nog mcdedeelen, dal het woord achtereenvolgens rkerd gevoerd door mr. A. Bruch, voorzitter der Kiesver eeniging, door Dr. A. Kuyper, de hceren J, van Driel, G. Wolzak en J. Uittenbosch. Door de muziekclub Orpheus werden verschillende liederen uitgevoerd, zoodat dc avond een zeer aangename herinnering voor den heer de Braai zal blijven. Namens de vereeniging werd als souvenir een bureaustoel en zureaulampje aangebo den. De begrafenis, van het stoffelijk onver- schot van het dezer dagen bij het vliegtuig ongeluk te Landrccics zoo noodlottig pm het leven gekomen slachtoffer, de heer Labouchère, te Vogelenzang, zal hier ter stede plaats vinden. Aan de R. K. School te Hellevoetsluis is benoemd tot onderwijzeres raej, W. Bakker, van hier. De Nijverheidsakte N I (Natuur- en Werktuigkunde) is 25 Juni uitgereikt aan den heer P. M. G. van der Leeden. leer ling van het practische leerjaar der Middel bare Technische School te Haarlem, De Centrale Commissie voor Bezuiniging, ingesteld door de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel te Haarlem, heeft eene nieuwe brochure uitgegeven, ge titeld: Waarschuwende cijfers uit de Ge- meente-Financiën" 1925. Deze brochure be vat een vergelijkend overzicht van ontvang- sten en uitgaven van 37 gemeenten hier te lande volgens de begrootingen voor 1925, Een exemplaar dezer brochure is o.m. toe gezonden aan de Commissarissen der Konin gin en alle leden van het College van Gede puteerde Staten in de onderscheidene pro vinciën, aan de burgemeesters en (door be middeling van den gemeente-secretaris) aan alle'leden van den raad der behandelde ge meenten. Donderdag had de uitspraak plaats van de plaatselijke commissie van werkgevers en werknemers in het stucadoorsconflict op het bouwwerk in het Slachthuiskwartier. De uit spraak behelsde dat 10 toeslag op iedere woning zou worden gegeven. De werkgever, de heer Scheers, ging even wel, naar medegedeeld wordt, hiermede niet accoord. Thans zal de hoofdcommissie uit spraak doen. Intusschen duurt de staking nog voort. wt>,vr«- JLONpÓN Met het naderen van 1 Juli, neemt ook' de propaganda voor de R. K. lijst toe. Er is kwistig gewerkt met propaganda- lectuur. Sierlijke platen, reclame voor mr. Bomans, of lijst 23, prijken op muren of op daarvoor geplaatste borden. De gróóte propaganda wordt bewaard tot de laatste dagen. En dat hier alles in het werk gesteld wordt om „de Roomsche lijst'' in Heemstede te doen zegevieren, garandeert een keurkorps van propagan disten uit alle standen en van allen leeftijd. Dank zij de groote eenheid, die dezer dagen is tot stand gekomen. Ja, ieder *voelt dat bij een strijd als dezen, nu en in dé toe komst, verdeeldheid een ramp zou zijn. Een groote propaganda belooft het Dins dagavond te worden. Dan zal er een groote propagandafietstocht door de gemeente ge houden worden. Om 7,30 vertrekken de Noordelijke en Zuidelijke deelnemers van de Schouwtjes- brug en Glipperbrug naar het R. K. Ver- eenigingsgebouw aan den Heerenweg, waar de stoet wordt geformeerd. Het vertrek van het R. K. Vereenigingsgebouw is be paald op 8 uur. Behalve vele genoodigden zullen ook vele andere zich aansluiten. Daér zal men zijn Roomsch zijn kunnen toonen. Zulk een Roomsche demonstratie behoeft niet achter hekken te gebeuren. Nu vrij uit den weg op, met de leuze; „Roomschen, dat zijn wij met ziel en harte, Roomschen, dat zijn wij in woord en in daad." De deelnemers van het centrum zorgen om kwart vóór 8"aan het R. K. Vcreeni- gingsgebotïw aanwezig te zijn. Er wordt gerekend dat alle standen, zoo wel dames als heeren, mits boven 14 jaar, zullen deelnemen. De Harmonie „St. Michaël", zal den stoet vergezellen en natuurlijk met vroo- lijke marschen den avond opvroolijken. 'Ocfk op den stemdag, 1 Juli, wordt ge zorgd. dat het aantal stemmen zoo groot mogelijk zal zijn. Zij, die door ziekte of anderszins de reis niet kunnen maken, zullen per auto ge haald en gebracht worden. Het bestuur der propagandaclub ver zoekt ons te melden, dat men zich hiervoor kan aanmelden bij onderstaande adressen: W. Groenland, Jan v. d. Bergstraat 11, bij het Res. Novaplein: H. M. Ruisenaars, Binnenweg 161; C. Floris, Drieheerenlaan 15; J. Otte, Prinsenlaan 40, aan den Glip; L. Munnink, Heerenweg 21. Hilterman, Ge— weerstraat 3 bij het Schouwtje; Rozenhart, Lcidschevaartweg 134 en aan het R. K. Vereeniginsgebouw, liefst de mededeeling er bij, «an welk stembureau gestemd moet worden. Zoo mogelijk vóór Zondagmorgen 11 uur. Verder is er op dien dag een legertje van dames en heeren, die zich beschikbaar heb ben gesteld, behulpzaam te zijn bij het stemmen. Het is voor ouden van dagen of gebrek- kigen moeilijk, zelfs niet-gebrekkigen of ouden van dagen hebben wel eens moeite den juisten candidaat te vinden. Nu zegt de Kiestwet, dat, zoo men hulp wenscht, men dit mag verzoeken aan den voorzitter van het stembureau. Men mag dan iemand aanwijzen om te helpen. De dames en heeren, die daarvoor op de stem- bureau's zijn, zijn kenbaar aan een gcel-wit strikje. Het wordt dus een ieder gemakkelijk ge maakt. Laat dit heerlijk werk onzer propagan disten voor onze mooie Roomsche zaak, een aansporing wezen voor ieder R. K. kiezer, allen op te gaan ter stembus, en dan stemme ieder op de Roomsche lijst, n.m. op „LIJST 23." PARIJS, 27 Juni. De Fransche Kamer heeft met 330 tegen 34 stemmen de finan- cieele voorstellen van Caillaux aangeno men. De socialsten onthielden zich van stemming. LISSABON, 27 Jilni, .Daar de financieele maatregelen der regeering gister niet heeft goedgekeurd, is het kabinet afgetreden. BERLIJN, 27 Juni. De Zeppelin-expedi tie naar de Noordpool in 't voorjaar van 1927 schijnt verzekerd. De onderhandelin- en over de uitrusting zijn gister geëindigd. De expedite zal onder bevel staan van Ec- kener en Nansen. Of Amundsen aan de expedtie zal deelnemen is nog niet bekend. De Zeppelin voor de expeditie zal bijna dubbel zoo groot zijn als de Los Angelos, de vroegere Z. R. 3. Het luchtschip zal te Freidrichshaven worden gebouwd. De bouw zal 16 maanden duren. De uitrusting van 't luchtschip zal ongeveer 12 millioen mark bedragen. NEW-YORK, 27 Juni. Het inbeslag nemen ter hoogte van de kust van Maine van de Fransche schoener „Chérie" heeft de po litie op de hoogte gebracht met het bestaan eener Britsch-Fransche financieele combi natie, die met behulp van rijke Amerikanen een groote smokkelbeweging organiseerden. De waarde aan dranken aan boord van de „Chérie" wordt geschat op 100.000 p. st. De namen der Amerikanen voor wie de dran ken bestemd waren zijn in banden der poli tie. De kapitein en de bemanning konden geen borg stellen en zijn in arrest. YERSEY-C1TY, 27 Juni. 3 personen zijn gedood bij een tramongeval in de Pavonia- Avenue. NEW-YORK, 27 Juni, Omtrent den brand in het Gilles-theal,er wordt gemeld, dat dc brand ontstond even foor de slotacte. Het theater werd geheel verwoest. Vele perso nen werden gewond tijdens de paniek die ontstond. De politie schat het aantal slacht offers van 30 tot 40, doch dit aantal'zal w :1 overdreven zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2