kerk en School. LEGER EN VLOOT. KUNST EN KENNIS Inbrekers onder de houtwol. De wonderbollen. Botsing tusschen twee auto's. Gedupeerde belastingbetalers. De vliegramp met de Fokker III in Frankrijk. Een brandkast geforceerd. Een gedenksteen van Louis Bouwmeester. Een vergeefsche reis naar het Goudland. Zigeuners met beren en apen. Een meisje van 8 jaar doodgereden. Mgr. J. Kreyelmans. De R. K. Kerkmuziekschool te Utrecht. Mgr. Theelen in de hoofdstad. Java-scholen en nog iets. Herhalingsoefeningen. Bewegingsvrijheid gehuwde militairen. Jan Cde Vos 70 jaar. Noord-Brahantsch Gen. van Kunsten en Wetenschappen. Uit het leven van Leo Tolstoi. Prof. Moellgaard in ons landl. Wijlen Jhr. Mr. v. Br andeier Misbruik van sterken drank door rentetrekkers. 25-jarig huwelijksfeest der Koningin. De Koningin in Z er matt. De woekerbestrijding te Amsterdam, VERKEER EN POSTERIJEN Tarieven postpakketten voói Zwitserland. Gehuwde vrouwen bij de Post Buitenlandsche aansluitingen der Ned. Spoorwegen. Autobusdienst Laren-A'dam. Dienstregeling Spoorwegen. DRANKBESTRIJDING. HANDEL EN NIJVERHEID, Reclame voor tomaten. Eieren naar Engeland. 9 Drie nachtelijke arrestaties. Vrijdagmorgen omstreeks 4 uur werd de Jiolitie van het bureau St. Pietershal te Am sterdam van het feit in kennis gesteld, dat er ingebroken was in het gebouw van Pander, Kalverstraat 71. Daar dit pand onder de sec tie van het bureau Singel ressorteert, werd de mededeeiing doorgegeven en gingen van laatstgenoemd bureau een brigadier en twee agenten ijlings naar het opgegeven adres. Daar werd inderdaad de toestand r,iet pluis gevonden. Overal waren slooten geforceerd een brandkast van oud model, welke op het kantoor stond, werd geopend aangetroffen. Een bedrag van ongeveer twintig gulden werd vermist. Van de lift was een paneel in getrapt en eenige ramen, die toegang geven tot een plat, waren eveneens vernield. Langs dit plat waren de daders naar perceel Rokin 66 geklommen, alwaar op de benedenver dieping de kunsthandel van Vies is gevestid. Hier boven zijn verschillende vertrekken, benevens eenige schilderateliers. Geen kamer was gespaard voor het bezoek van de heeren en schier overal vielen sporten van vernieling waar te nemen. Twee muntmeters werden ge licht en het bedrag, ongeveer dertig gulden groot, werd eveneens gemist. De politie en de chef van de firma Pander Zochten alles af. In een kelder stond een groote kist met houtwol en toen een van de beambten securiiteitshalve de houtwol weg trok, bemerkte hij, dat een man in de kist lag. De gesnapte gaf zich oogenblikkelijk over. Daarna bleek, dat ook achter de kist, in een hoek van den kelder, een tweede persoon onder de houtwol bedolven lag. Het tweetal, dat van naar schatting 30-jarigen leeftijd is, werd overgebracht naar het bureau Singel. Er kwamen meer politiemenschen en voor alle zekerheid bleven een paar agenten ter be waking. in de beide bovengebcuwen achter. Wat maar goed was, want de chef van de fir ma Pander, die een en ander nog eens contro leerde, trok op een gegeven oogenblik een rustbank, die tegen den muur stond, weg. Eensklaps sprong een man, die de derde da der bleek te zijn, te voorschijn. Ook deze werd gevankelijk naar het bureau overgebracht. Vrijdagmorgen werd het drietal door den tommissaris, den heer Harrebomée, gehoord. Een hunner, een zekere Kloet, heeft reeds tenige veroordeelingen wegens berooving, Verduistering en wederspanningheid achter den rug. De tweede is ook een bekende van de Politie, de derde hiet. Vermoedelijk hebben zij zich in de werk plaats van het meubelmagazijn van Pander laten insluiten. Om hier binnen te komen, moet men een doodloopend steegje passeeren, ronder dat het door de werklieden ontdekt behoefte worden. Over het plat en door middel van een ladder, die eveneens gevonden is, hebben ze het perceel aan het Rokin weten /te bereiken. EEN GOEDE VANGST. Te Kralingsche Veer is een steur van bijna 300 pond gevangen. Het dier werd verkocht voor f 209. PER KANO DOOR EUROPA. Te Delfzijl zijn Woensdag twee Denen aan gekomen in een kano van 5 meter lengte en 70 centimeter breedte. Zij willen daarmee ver der reizen naar Frankrijk en Italië. Donder dag zijn ze over het Eemskanaal naar Gronin gen vertrokken. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den straatweg Dulken-Boisheim (tus- >chen München-GladbachenVenlc) heeft een botsing plaats gehad tusschen een Nederland- schen vrachto en een personenauto. Zes personen zijn zwaar gewond, twee licht. Een Jer zwaargewonden is spoedig overleden. DE JONGE ZEELEEUW GESTORVEN. De jonge zeeleeuw, die eenigen tijd geledén in Artis te Amsterdam het levenslicht aan schouwde, is dood in de kooi van de zeeleeu- wer.groep gevonden. Een oplichter gesnapt. Senige weken geleden vervoegde zich bij eenige ingezetenen te Sliedrecht een koop man ia bloembollen, die voorgaf J. van Es te heeten en te Rotterdam te wonen. De te koop aangeboden bollen werden gepresenteerd als maandrozen, die precies op den len en 15en van de maand gepot moesten worden en dan gedurende een tijdvak van 50 jaar telkens iedere maand bloeiden. De veelvuldige kennis, welke de koopman bezat van bloemen,planten heesters enz., boezemde vertrouwen in en tegen cfen prijs van f 0.60 per stuk werd een aantal van deze wonderbollen gekocht. De koopman vroeg daarna een naamkaartje, om ten prijscourant op te zenden. Na een deskundig onderzoek bleek, dat de wonderbollen gewone gladiolen waren, die tegen een prijs van 3 of 4 cent overal verkrijg baar zijn. De zoete geur, die uit de bollen op steeg, was ontstaan doordat de bollen in geu rige parfum gedrenkt waren. Toen nu deze „kweeker" Vrijdag opnieuw In de gemeente was, werd de politie hiervan in kennis.gesteld. De man werd in het nauw ge bracht en bekende, dat zijn wonderbollen gladiolen waren. Tegen hem, die niet J. v. d. Es bleek te heeten doch Pronk en die woon achtig bleek te zijn te Rotterdam is proces verbaal ongemaakt. Zaterdagmiddag reed een vrachtauto van Gebr. de Romp uit Amersfoort op den Mui- derstraatweg in de richting Muiden. Even over den spoorweg wilde een snel rijdende luxe-auto, bestuurd door den heer R. uit Bussum, den vrachtauto passeeren. Daar, waar de bestrating tusschen het tramspoor ophoudt, kwam de vrachtauto, die naar links moest uitwijken, in aanraking met den voor- bijgaanden auto. De voorwielen van beide wagens grepen elkaar, met het gevolg, dat de chauffeurs het stuur niet meer meester waren. Beide voertuigen zwenkten naar rechts en red,en den onderkant in, waar zij tenslotte met de koppen naast elkaar in de wegsloot terechtkwamen. De inzittenden kwamen er wonder boven Wonder met eenige schrammen goed af. De wagens waren zwaar beschadigd. Dé politie deelde mede, dat bestuurder R. onder den invloed van sterker, drank ver keerde. Te Roermond werd dezer dagen aange kouden en naar de gevangenis overgebracht ie 49-jarige P. J. V. uit Melick, die, zich uitgevende als secretaris-penningmeester van ien bond van Belastingbetalers, tal van per sonen, door het doen van onware verhalen, omtrent de werkwijze van dien bond, tot het lidmaatschap wist over te halen. Hij liet hen dan een verklaring teekenen, waarbij de be trokkenen zich voor vijf jaar verplichtten contributie te betalen. Bij onderzoek bleek, dat V. niet alleen van belastingen geen ver stand had, maar bovendien, dat de door hem geinde contributiegelden grootendeels ten eigen bate zijn aangewend. Niet alleen in de omgeving van Roermond, doch vooral in de mijnst»eek,waar de bond vroeger eerder werk zaam was, zijn tal van goedgeloovigen ge dupeerd. V. had zijn kantoor gevestigd in de Miri- derbroedersstraat te Roermond. Uit een telefonisch onderhoud, dat de directie der K.L.M. Zaterdagavond heeft gevoerd met haar vertegenwoordiger dr. Groeneveld Meyer te Le Quesnoy blijkt het volgende Hoewel de weerberichten, door den me- teorologischen dienst van de verschillende waarnemingsposten uitgeseind, de aanvaar ding van de vlucht wettigden immers ook op de routes naar Londen, Basel, Hamburg en Kopenhagen zijn de diensten regelmatig doorgegaan schijnen op het traject bij Maubeuge en St. Quentin plaatselijk zware, laaguithangende regenwolken, z.g. „drab- wolken" het zicht ernstig te hebben belem merd. Uit verklaringen van ooggetuigen en uit den toestand van het vliegtuig valt op te maken, dat het ongeval zich als volgt heeft toegedragen KI under is, om de zware wolken te ver mijden, eenigszins van de route afgeweken en is daarbij den 180 meter hoogen heuvel genaderd, die tusschen Le Quesnoy en Landrecies ver boven de omgeving uitsteekt en in dit landschap geheel op zichzelf staat. Vliegende uit een drabwolk is hij toen met het rechteruiteinde van den vleugel in aan raking gekomen met een boom van het bosch van Mormale; op dezen heuvel gelegen, en is een halve zwaai makend loodrecht in vólle snelheid neergestort. Een houthakker was terstond ter plaatse en zijn verklaringen luiden, dat geen der inzittenden nog eenig teeken van leven ver toonde. De toestand van het vliegtuig, dat met zulk een groote snelheid op den grond te pletter is geslagen, laat ook geen twijfel, dat de dood onmiddellijk moet zijn ingetre den en dat de slachtoffers zich geen oogen blik van het gevaar bewust kunnen zijn ge- weers. Het toestel is tijdens den val, noch daarna in brand geraakt en alle berichten, die daar omtrent de ronde doen, moeten met de meeste stelligheid worden tegengesproken. Het officieele verslag omtrent de ramp, uitgebracht door de Nederlandsche en Fran- sche Overheden, dient te worden afgewacht. Uit Valenciennes wordt geseind, dat het ongeluk geheel aan het slechte weer is te wijten. Toen de bestuurder op kleine hoogte boven het Bosch van Mormale was, heeft hij een halve draai gemaakt, welke manoeuvre het vliegtuig vlak boven de toppen der boo- men bracht, welke in den mist en den regen onzichtbaar waren. DRIE RAPPORTEN OVER DE OORZAAK. De „Service de Navigation Aérienne" had een commissie aangewezen, die een onder zoek zou instellen naar de oorzaak van het ernstige vliegongeval bij Landrecies. Deze commissie is, naar het Persbureau V.D. meldt, gereed gekomen met dit onderzoek en reeds zou haar rapport onderweg zijn naar Nederland. Het is bestemd voor de af- deeling Luchtvaart van het Departement van Waterstaat. Ook de Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, welke Ir. Van Ewijk af vaardigde naar Frankrijk en de officials van de K.L.M. de heeren dr. Groeneveld Meyer en Ir. Behagen, zullen een rapport uitbren gen. De conclusies van deze drie rapporten, welke vermoedelijk alle heden Maandag bin nen zullen zijn, kunnen misschien nóg eeni ge opheldering geven over de ranmp. De lijken der drie Nederlanders zullen per auto naar Holland worden vervoerd. De consul-generaal te Parijs, de heer Droog lever Fortuyn heeft zich onmiddellijk met den Nederlandschen consul te Rijssel, den heer Roosendaal in verbinding gesteld, op dat die zoo noodig faciliteiten kan verke nen. De heer Groeneveld Meyer is nog in Le Quesnoy gebleven om voor het overzenden der lijken te zorgen, de ingenieur Behagen is teruggekeerd naar Nederland en de heer Mohr naar Bourget. De heer Van Ewijk die voor de regeering een onderzoek instelt, was Zaterdag nog niet in Le Quesnoy gearriveerd. Het lijk van den Amerikaan Grogingsky is door den Ame- rikaanschen consul te Parijs opgevraagd en zal naar Parijs worden vervoerd. De overblijfselen van het toestel zijn aan den burgemeester van Locquinol overgedra- gen. Uit den verkoop van de aluminiumdeelen zal waarschijnlijk nog eenig geld worden ge maakt hetwelk verdeeld zal worden tusschen degenen die hulp hebben geboden. Naar aanleiding van een bericht in een der bladen, als zou het bij de Belgisch-Fran- sche grens neergestortte vliegtuig in brand zijn geraakt en de lijken der sclachtoffers verkoold zijn, verzekert de directie der K.L.M. aan het Haagsche Aneta-kantoor, dat zulks absoluut niet waar is. Het vliegtuig is niet in brand geraakt en de lijken der slachtoffers zijn dus niet ver koold. Zaterdagnacht is ingebroken in het per ceel Stationsweg 32a, 's-Hage bij de firma Brasch <Sc Rothenstein. Er is uit de brandkast ongeveer f 1000 ontvreemd. Te Batavia is een comité gesticht met het doel om de nagedachtenis van Louis Bouwmeester te eeren door het plaatsen van een plaquette of borstbeeld van den kunste naar in den Schouwburg te Weltevreden. (Hbl.). Op het commissariaat van politie te Eind hoven vervoegd- zich Vrijdag een zestien jarig jongmensch uit Kopenhagen, J. P. Blok genaamd. Deze Deen verliet 16 Juni de Deensche hoofdstad om per fiets de groote reis naar het goudland, zooals hem daar Eind hoven werd voorgespiegeld te aanvaarden. Hij reisde heel Duitschland door en trachtte te Bremen tevergeefs werk te krijgen als kantoorbediende. Vandaar zakte hij af in een flinke en taaie spurt (120 K.M. per dag) om via Arnhem, Nijmegen, 's-Hertogenposch Eindhoven te bereiken, waar hij zich bij de N.V. Phillips' fabrieken aandiende, om als kantoor bediende in dienst te kunnen komen. Ook dat mislukte, zoodat hij zijn groote reis vergeefs heeft gemaakt. Hij had geen roode duit meer op zak, en begaf zich ten einde raad naar de politie, waar de commis saris zoo vriendelijk was zijn inwendigen mensch wat te versterken. Hij bekwam tevens reisgelegenheid naar Rotterdam, om zich daar te vervoegen -Wj den Deenschen consul, die »ich stellig het lot van ziin la«uiae.uöot zal aantrekken. Het bleek een jongeling te zijn van welgestelde ouders, te Kopenhagen. (Eindh. Dagbl.) In de omgeving van Esschen en Hoogstra ten in België, dwaalt een groot aantal zigeuners met paarden, beren en apen rond, met blijk bare bedoeling de Belgische grens over te steken en Holland binnen te komen. Van Hollandscne zijde wordt de grens echter nu extra streng bewaakt, om zulk een invasie te voorkomen. De Rozengracht te Amsterdam, ter hoog te van de tweede Bloemdwarsstraat, is Zon dagmiddag het tooneel geweest van een treurig ongeluk. Omtrent drie uur stak een 8-jarig meisje, dat daar in de Bloemstraat woont, de trambaan over, nadat juist eén t|.am gepasseerd was. De kleine beging de onvoorzichtigheid niet uit te kijken en zag nit, dat van de andere zijde een tramtrein van lijn 14 naderde. De bestuurder kon niet bijtijds stoppen en ofschoon de tram bijna onmiddellijk tot stilstand werd gebracht, ge raakte het meisje onder de wielen. Het zwa re rijtuig moest worden opgevijzeld en toen pas kon men het slachtoffertje bevrijden. Haar toestand was hopeloos en tijdens 't transport naar 't Wilhelminagasthuis blies zij den laatsten adem uit. Het onderzoek heeft uitgemaakt dat den bestuurder van lijn 14 geen schuld treft. Z. D. H. Mgr. J. Kreyelmans, vicaris- generaal van het Aartsbisdom Madras, gaat daar heden scheep voor de terugreis naar zijn geboorteplaats Nederweert.Z. D. H. is rium 20 jaar in deze missie werkzaam ge weest. In het St. Gregorius-Blad van Juni lezen we de volgende mededeelingen over de R.-K. Kerkmuziekschool te Utrecht. Door het bestuur der Nederl. R.-K. Kerk muziekschool „St. Caecilia" te Utrecht zijn tot Curatoren benoemd de volgende heeren, die hunne benoeming allen aanvaard hebben de Hoogeerw. I-Ieer Mgr. J. A. S. v. Schaik, President van het seminarie te Culemborg de Hoogeerw. heer F. Eppink, Deken en Pastoor te Groningen de Weleerw. heer Dr. A. Smijers, Professor aan het Seminarie te St. Michiels-Gestel Dr. J. F. J. ten Berge, Wet houder der Gemeente Utrecht en Dr. P. J. J. Coebergh te Utrecht. Tot leeraren zijn benoemd behalve de Di recteur de heeren Joh. Winnubst, Directeur van het koor der Kathedrale Kerk en Direc- gent van het Palestrinakoor te Utrecht en Phons Dusch, Directeur van het koor der St. Rcsaliakerk en Hoofdleeraar voor Piano aan het Conservatorium te Rotterdam. Een der laatste dagen is Z. D. H. Mgr. D. J. Theelen in de hoofdstad gearriveerd, waar hij zijn intrek nam in de pastorie „De Baarsjes" Chasséstraat 93, bij den zeereerw. heer pastoor J. P. Huijbers. Mgr. Theelen is bisschop van Nicopo- lis, in Bulgarije, en resideert te Roestsjoek aan den Donau. Hij behoort aan de Congre gatie der paters Passionisten, die in Neder land drie huizen bezitten o.a. te Haastrecht bij Gouda (een juvenaat). Z. D. H. is eenige dagen naar Nederland gekomen om er onder zijn vrienden en kennissen te vertoeven, er te ijveren voor zijn missie-belangen. Onder drie millioen schismatieken en Mohamedanen is Mgr. sedert 19,15 aangesteld ter bewaking van een kleine kudde. 17.000 katholieken, vurig maar arm, onbekwaam om ook maar hun priesters te onderhouden, die 22 in getal zijn waarvan de helft Nederlanders evenals Monseigneur zelve, die van Beesel (bij Roermond) geboortig is, vier wereldgees telijken, de overige allen Paters Passionisten. FEESTDAG VAN O. L. VROUW. BEZOEK 2 JULI „TER KAPELLE." Namens de Bisschoppelijke Commissie „O. L. Vrouw ter Nood" schrijft men ons: Toen de schoone, aloude Devotie tot O. L. Vrouw ter Nood te Heilop in het „Herlevend Kennemerland" weder ontlook en de lieve Vrouwe haar kinderen weder noodde naar „Capelie Soet" heeft niemand beter dan me vrouw Albert. SteenhoffSmulders weten weêr te geven wat er alsdan in de harten van Maria's kinderen leefde, toen zij in haar .mooie gedicht „Voor de Kapel te Heiloo" song „Wij wiilen ook weer gaan, De handen saamgevouwen, Met kinderlijk geloof, Met ridderlijk vertrouwen Oprecht en rein, Willen wij ook weer doen Wat onze vaderen deden, Naar oude Roomsche wijs, Naar oude Roomsche zeden, Haar kindren zijn." Sins dien zijn duizenden opgegaan naar dat schoonste en mede het oudste van FIol- lands Bedevaartsoorden, om daar te onder vinden, hoe waar het is wat het oude pelgrims lied ons leert „Want hare hulp is groot op dese heylge stede.'.' Maar al zijn wij dankbaar dat er zobvele duizenden opgaan naar het oude gehucht Oesdom, toch is het te betreuren dat er nóg zoo velen onder de Katholieken zijn, die Maria's Heiligdom te Heiloo niet kennen, niet weten hoe wondermooi het daar is, noch minder die weten hoe zoet en troostend het is om daar neer te knielen aan de voeten van Haar, die „Ieder troosten wil In moederlijk erbarmen, Die ieder troosten kan, Wijl Ze op de zachte armen Heur kindje draagt." Straks, op den 2en Juli vieren wij het Hoogfeest van Onze Lieve Vrouw ter Nood", op den feestdag van „Onze Lieve Vrouw Be zoek." Dan prijkt Maria's beeldtenis in haar stichtend kapelletje in groen en bloemen en in stralend kaarsenlichtdan wordt er het FI. Misoffer opgedragen en hooren wij het wonderschoone epistel van den dag ons ver halen, hoe „de bloemen in ons land te voor schijn zijn gekomen, hoe de slagregens en de winter voorbij zijn." Als dan velen van Maria's kinderen dien dag Haar bezoeken om Haar te danken dat Zij ons volk weer bezocht heeft, mogen er dan velen bij zijn, die tot heden „Capelie" niet bezochten, om er dan te ondervinden hoe zoet het is daar te bidden voor éigen heil, om hulp in eigen nood, maar ook om te verstaan hoe wij daar vooral moeten bidden voor de eenheid van Geloof in het oude Vaderland, zooals het eenmaal was, toen Onze Lieve Vrouw het eerst in het land van Sint Willi- brord en Sint Adelbert Haar woning koos in ons gezegend Kennemerland. En Zij, die steeds bereid is om ons gebed te verhooren, zal zeker vooral op dien ge- zegenden dag onze gebeden opdragen voor de troon van God, omdat wij op dien dag met Haar herdenken, hoe Zij voor eeuwen heeft gezongen, dat God's „Barmhartigheid" blijft in geslacht en geslacht over hen die Hem vreezen. Einde 1924 plaatste het Utrechtsche Mis sie-Comité een oproep in de dagbladen voor scholen te Solo op Java. Het bracht f 700 op en f 2000 werd toegezegd. De pastoor van Solo bracht oprechten dank aan het MiSsie- Comité en alle andere weldoeners, met de belofte hem trouw te zullen gedenken aan het altaar. Verder schrijft hij t „warme be langstelling is ons een prikkel om blij en op gewekt te werken en te tobben tot grootere glorie van God. 't Is hier een pracht-missie, maar wij zijn leelijk achter bij de andersden kenden die schijnen 't geld van de boomen te schudden en kunnen dan maar scholen bouwen. O wist edelmoedig Katholiek Ne derland maar, hoe rijke oogst van zielen te Solo te maaien en te binden staat en er vele oogsters zijn, maar niet behoorende tot de gemeenschap, waarvan Christus door Zijn Plaatsbekleeder de leiding heeft, die het rijpe koren verzamelen en schuren voor waar honderden zouden er opstaan om te ijveren met gebed en offerdrang voor het heil van de ruim 200.000 Javanen der stad, de meer dan 2 millioen Javanen der Residen tie Solo Volgens den uitdrukkelijken, herhaalde lijk uitgesproken wensch van Z-H. den Paus moeten in onze Missie-actie de drie Genoot schappen de Voortplanting des Geloofs, de H. Kindsheid en St. Petrus' Liefdewerk, voorop staan, overal worden opgericht en niet alleen in stand gehouden, maar in leden tal steeds meer worden vooruitgebracht. We hebben nog lang niet bereikt wat kan en moet bereikt worden alle grooten lid van de Voortplanting, alle kleinen lid van de Kinds heid en zeer velen lid van St. Petrus' Lief dewerk. Maar er is nu, op zijn zachtst uitge drukt, bij Voortplanting en Kindsheid al stilstand. Het zou ten zeerste te betreuren zijn, als dat zoo bleef maar dat zal, dat mag het nietWe willen vooruit, met moed, met kracht, met liefde voor het heilig doel over al op de wereld zielen brengen tot God. Maar na deze Genootschappen heeft de Missie in Nederlandsch Indië wel het aller eerste recht op onzen steun. Indië is een stuk van ons eigen vaderland daar is zoo ontzaglijk veel te bereiken, maar nog zoo bitter weinig gedaan, daar zijn we zoo ver achter bij andere Christelijke gezindten, daar woelen en wroeten anti-godsdienstige machten tegen ons, daar strekken millioenen te midden van een kokende zee de armen tot ons om hulp daagt die hulp niet op, en niet spoedig, dan zijn ze reddeloos ver loren. Giften voor Java-scholen in de Residen tie Solo zal de secretaris van het Utrecht sche Missie-Comité, G. Voskuilen, Semi narie Culemborg, nog gaarne in ontvangst némen. Post giro 81339. Utrechtsch Missie-Comite. Bij opkomst in werkelijken dienst, inge volge art. 5 vijfde lid, punt 4o der Wet voor het reserve-personeel der landmacht 1905, kan door het reserve-personeel voor rijks rekening naar de plaats van opkomst een eigen rijwiel worden medegenomen, indien door den korpscommandant het gebruik van een rijwiel bij de uitoefening van den dienst bepaald noodig wordt geacht en een rijksrijwiel voor dit doe! niet beschikbaar kan worden gesteld. Pletzelfde geldt bij verplaatsingen per openbaar middel van vervoer gedurende de periode van den werkelijken dienst. Echter stelt het Rijk zich niet aansprakelijk voor schade of gebreken welke gedurende het ge bruik in 's Rijks dienst aan het eigen rijwiel mochten ontstaan. Dienstbenoodigdheden (uniformen, regle menten c.d.) kunnen als bagage voor rijks rekening worden medegevoerd door het personeel, dat volgens de bestaande voor schriften in het bezit is van een veldkoffer. De mede te nemen voorwerpen behooren tot het strikt noodzakelijke beperkt te blij ven. Door reserve-personeel der bereden wapens kunnen desgewenscht bovendien eigen voorwerpen van harnachement als ba gage voor rijksrekening worden medege voerd. Bij beschikking van den minister van Oorlog is bepaald, dat aan gehuwde beroeps militairen die buiten hun standplaats ge detacheerd worden, wanneer de detachee ring langer dan 14 dagen, doch korter dan 4 weken zal duren, éénmaal gedurende die detacheering bewegingsvrijheid kan worden verleend van Zaterdag na 12 uur 's mid dags tot Maandag d.a.v. terugkeer 1ste reis gelegenheid. Den 8cn Juli a.s. hoopt Jn C. de Vos, de rustende acteur, 70 jaar te worden. Jan C. slijt thans zijn laatste levensjaren in Hilversum, Villa Bergshcf, in de stichting van ,,Pro Senecute". Zoo men weet werd door vrienden van den beminden acteur, bij zijn afscheid van het tooneel, een fonds gesticht waaruit Jan C, zijn levensonderhoud put. Naar de Maasb. uit Antwerpen verneemt zal bij de opening van het nieuwe museum van het Noord-Brabantsche Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, welke op 8 Juli te 's-Hertogenbosch plaats heeft, de feestrede gehouden worden door den bekenden Vlaam- schen letterkundige mr. Jozef Muls. De heer Muls zal daarbii vnar«ramel»!cs.nraleen over d« wisselwerking tusschen Zuid- en Noord- Brabantsche kunstenaars. Een lezing van zijn dochter Tatiana. In de Pulchri-zaal te 's Hage heeft Don derdagavond gravin Tatiana, de oudste dochter van den Russischen schrijver Leo Tolstoi over de familie tragedie harer ouders gesproken. Zij zeide, na haar vreugde te hebben uit gesproken, dat zij ook in Den Haag vrienden heeft, dat zij het aan de nagedachtenis harer ouders verplicht was een juist licht te doen schijnen over hun familieleven, wijl er in de laatstelijk daaromtrent geschreven boe ken veel onwaarheid staat. Ook Tolstoi .sprak en schreef veeloverzich zelf (men herinnere zich zijn Biecht); ook 'daarom meende zij niet te mogen zwijgen, te meer waar zij uiteraard het familieleven beter kent dan wie ook. De spreekster, een vrouw van circa zestig jaar, die buitengewoon veel gelijkenis in haar trekken heeft met haren vader, releveerde dan het huwelijksaanzoek van den in 1860 ongeveer 34-jarigen, reeds gerenommeerden schrijver aan Sophie Bers, toen 18 jaar oud. Zij verliet om hem het stadsleven in Moskou en nam haar intrek in Njasna Poljana. Het eentonige leven daar vulde zij door haren man bij te staan in zijn letterkundigen arbeid. Maar het groeiend kindertal (in het geheel werden er 13"geboren) nam haar weldra ge heel in beslag. Haar taak als moeder heeft zij met groote toewijding en liefde vervuld. Twimig jaren' van hun huwelijksleven gin gen in een sfeer van eensgezindheid en har monie voorbij. Toen kwam de kentering door de langzamerhand zich voltrekkende karakter verandering van Tolstoi. En daarmee de tragedie want aldus de spreekster er was geen schuldige, alleen een psychisch feit dat elkeen tot slachtoffer maakte. Tolstoi's levensbeschouwing veranderde langzamerhand en ging over tot een ideëel communisme. Hij vorschte het dogma der orthodoxie na en wierp zich met hart en ziel op de studie van het Evangelie. Hij breekt met zijn kerk en wil zich van zijn aardsche goed ontdoen; hij zoekt bij voorkeur het men- schelijke leed. Zijne familie kon hem in dit opzicht niet volgen, daar zij niet den innerlijken strijd als hij had doorgemaakt. Nadat Tolstoi ter gelegenheid van een volkstelling de ellende in Moskou had aan schouwd drukte hem zijn weelde meer dan ooit. Toch kon hij er niet toe komen zijn familie van alles te berooven. Die strijd bracht allereerst vervreemding tusschen man en vrouw, zonder dat de liefde week. In den nacht van 18 Juni 1884 verliet Tol stoi het huis, even voordat het jongste kind geboren werd. Hij keerde terug en het kwam tusschen de cchtgenqoten tot een groot dis puut, waarin ieder zijn zienswijze en levens visie verdedigde; hij zijn tasten en streven naar de waarheid, zij het belang der kinderen. Tot een resultaat kwam men nietwel regelde Tolstoi zijn gelden, waarbij zijn vrouw en kinderen een behoorlijk bestaan werd ver zekerd. Na een korte pauze herhaalde de spreek ster van de smartvolle jaren die nu volgden. De dood van het jongste zeer begaafde kind hield den vader af van zijn plan het huis te verlaten, doch zijn verlangen naar de een zaamheid bleef levendig. Zijn liefde tot zijn vrouw verminderde niet maar hij voelde die meer als een last. De moeder zocht afleiding in kunst, mu ziek, enz. in plaats van oplossing van het conflict te zoeken. Allengs werd de toestand mede om de uitbarstingen van nervositeit van Sophie Tolstoi onhoudbaar. Eindelijk ging de toen 82-jarige grijsaard toch heimelijk weg. De gravin werd hierdoor zoo aangegrepen, dat zij pogingen tot zelf moord deed, die echter door de kinderen werden verijdeld. Waar de vader was wist alleen de zoon Alexander. Een journalist kwam ten slotte boodschappen dat Tolstoi ernstig ziek lag in een stationsgebouw. Men ging er heen en de kinderen verpleegden hem. Ook de moeder was nog bij hem in zijn doodsuur, waarbij de verzoening der harten tot stand kwam, waar die der geesten onmogelijk bleek. Dc gravin overleefde haren man negen jaren en kwam juist in dien tijd nader tot de inzichten van haren echtgenoot. Mijne ouders aldus Tatiana -1- hebben elkander innig lief gehad en de tragedie van hun leven werd veroorzaakt door het gaande weg zich verwijderen van eikaars idealen. Het is de oude strijd tusschen geest en materie. De spreekster deed haar verhaal rustig en zonder opsmuk. Zij wilde zich vanzelfspre kend geen partij stellen, doch enkel de ge schiedenis dier twee harten nader toelichten overeenkomstig de zelf doorleefde waarheid Na het uitspreken der rede verhief het publiek zich vol eerbied van de zetels. Professor Moellgaard uit Denemarken, de uitvinder van Sanocrysine zal 3 Juli 's avonds om half acht een voordracht houden in het Pathologisch Instituut aan de Pasteurstraat te Utrecht. „Het Weekblad van het Recht" herdenkt jhr. jr.r. L. P. A. van den Brandeler, ambte naar van het O. M. bij de Kantongerechten (behalve Zierikzee) in het Arondissement Middelburg, die bij het vliegongeval op de Fransch-Belgische grens het leven verloor. Jhr. van den Brandeler werd geboren in 1884 en-promoveerde in Mei 1919 te Leiden in de rechten. Een jaar later werd hij be noemd in de iunctie, aanw eiker waarneming hij thans zoo plotseling werd ontrukt. De artikelen, die wij meer dan eens van zijn hand mochten plaatsen, zegt het Week blad, getuigden van zijn belangstelling in de zaak van het recht en de rechtsbedeeling. In de geruchtmakende strafzaak van het „opengesneden hondje" men deele al dan niet het daarin door hem ingenomen stand-' punt deed hij zich kennen als een ambte naar van humane denkwijze en onafhanke lijk oordeel. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft de volgende cij-culaire ge richt tot de gemeentebesturen. „De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, vestigt mijn aandacht op de wen- schelijkheid dat in verband met de toepas sing van art, 170 der Invaliditeitswet, geval- A«n van misbruik van sterken drank door rentetrekkers zooveel mogelijk ter kenni komen van den betrokken Raad van Ar beid, Bedoeld worden rentetrekkers, die, of schoon niet wegens openbare dronkenschap veroordeeld, aan het misbruik schuldig zijn. Wijkmeesters, armbezoekers. wijkver pleegsters, woninginspectrices en dergelhke functies. Als Haagsche huldiging zal de Koningin bij haar 25-jarig huwelijksfeest een portrei van Prinses Juliana van W. v. Konijnenburg, worden aangeboden. De gezondheidstoestand van de Koning!)^ laat niets te wenschen. H. M. draagt even-, wel nog steeds verband aan de rechterhand' Een speciale Raadscommissie. Het gemeente bestuur van Amste/dam, heeft na overleg met den armenraad een speciale Raadscommissie tot bestrijding van den woeker ingesteld. Deze commissie, is onder voorzitter schap van Mr. Dr. G. van den Bergh eeni gen tijd geleden geïnstalleerd en heeft de meer beperkte opdracht na te gaan, wat in het bijzonder van gemeentewege kan wor den gedaan, ter bestrijding van den woeker.j Hieroiver zal eerlang een rapport worden uitgebracht. De mogelijkheid van het verstrekken van rentelooze voorschotten, zooals die reeds door bet Burgerlijk Ambestuur in practijk is gebracht en zoo mogelijk nog zal worden uit gebreid bij zijn a.s. reorganisatie, zal in dit rapport eveneens onder de oogen worden gezien. Met ingang van 1 Jqli a.s. zijn de tarieven' voor postpakketten naar Zwitserland vast-1 gesteld als volgt Rechtstreeks (over Roosen daal) voor pakketten tot 1 K.G. f 0.80 voor paketten van 15 K.G. f 1.45; over Duitschlandvoor paketten tot 1 K.G. f 1.20. Dringende pakketten rechtstreeks (over Roosendaal) voor pakketten tot 1 K.G. f 2.40, voor pakketten van 15 K.G. f 4.35 over Duitschland voor pakketten tot 1 K.G. f 1.95, voor pakketten van 15 K.G, f 3.60. De commissie van overleg voor het Staats bedrijf van de posterijen, de telegrafie en tele fonie, heeft in hare laatste vergadering met de kleinst mogelijke meerderheid als haar oordeel uitgesproken, dat de herplaatsing! van gehuwde vrouwen bij P. en T. geen aan beveling verdient. Daar herplaatsing van enkele gehuwde vrouwen reeds heeft plaats gehad, sprak zij met groote meerderheid, als haar gevoelenuit, dat zoodanige salarisregeling moet worden getroffen, dat hun salaris niet minder bedraagt dan van ambtenaren van gelijken rang en anciënniteit in dezelft standplaats. De, dienst der Exploitatie (afd. Publiciteit) der Nederlandsche spoorwegen, heeft een reisgidsje uitgegeven in zake de treinverbin dingen met het buitenland, dat verkrijgbaar is aan de stations, de officieele reisbureaus en bij den stationsboekhandel. Wij meenen dat dit practische boekje dat voorzien is van een duidelijke spoorweg* kaart van Midden-Europa, onmisbaar is voce reizigers die het internationaal spoorwegn bereizen. Er heeft zich een combinatie gevormd, dit op den nieuw aan te leggen Rijksweg Gooi— Amsterdam, welke 40 meter breed wordt, een autobudsienst LarenAmsterdam met groot materiaal in te richten. Er zullen oa. auto treinea rijden voor het forensenverkeer. In het volgende jaar zal, zoo meldt de R.K. Werkgever, de zomerdienst der spoor wegen op 15 Mei aanvangen. De dienst zal dan voor één jaar worden vastgesteld dien datum staat dan namelijk ook reeds vast, hoe de winterdienst 19261927 zijn zal. DRANKBESTRIJDING. SOBRIETAS. Ter gelegenheid van den Derden Neder landschen Katholiekendag te 's Gravenhage houdt Sobriëtas op Woensdag 5 Augustus een nevenvergadering in een der zalen van den Dierentuin, n.m. half vijf. Sprekers zijn "Mgr. Dr. A. Ariëns, pas toor te Maarssen en Prof. Dr. G. Brom, van de R. K. Universiteit te Nijmegen. In drankbestrijderskringen bestaat voor deze vergadering zeer veel belangstelling. Naar wij vernemen, zal ook Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, beschermheer de- Federatie Sobriëtas, deze vergadering bijwo nen. Op 4 Augustus vindt plaats een vergade ring der 4 Priester-Kruisverbonden, op de zelfde plaats en hetzelfde uur. In September organiseert de R. K. Drank- weer een Blauwe Maand over het geheèlé land, gedurende welke ook de jaarlijksche bloemendag plaats vindt. Nu de tomaten uit de koude kas en de wa renhuizen in den handel komen en we op de buitenlandsche markt de groote concurren tie van de Italiaansche tomaten te wachten hebben, wil het Centraal Bureau van Veilin gen in Nederland, trachten het binnenlandscfc verbruik te doen toenemen en zal daartoe weer, evenals verleden jaar met veel succes geschiedde, reclame maken. Verschillende veiling vereenigingen hebben een zeker per centage van hun omzet beschikbaar gestelé om deze zaak te steunen,wat natuurlijk in hun eigen welbegrepen belang is. Verschillende groentenhandelaars worden aangezocht een reclamekaart in hun winkels op te hangen, terwijl hun tevens receptenboekjes zullen gezonden worden om die gratis aan hun clien tèle uit te reiken. Het Ned. Weekblad voor den handel in kruidenierswaren meldt, dat in de afgeloo-, pen week 1.002.000 eieren naar Engeland ziin! verscheept.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10