s Ir Wie helpt! Ons Verkiezingsbureau V m m De Verkiezingscampagne der R. K. in Haarlem. „ST. BAVO" Maandag 29 Juni 1925 49ste Jaargang No. 16080 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad A De coalitie. «b 8* f! if mmt succesvolle propaganda-fiets tocht staat op het punt uit te trekken. DE FIETSTOCHT. DE FIETSTOCHT. DE MEETING. DE GROOTE R.-K. POLITIEKE MEETING. ons Woensdag als pro pagandist'? Aanbiedin gen verkiezingsbureau „St, Bavo". v Geopend 's avonds van 8-10 unr IS GEVESTIGD IN en geopend 's avonds van 8-10 UUR. t»e abonnementsprijs becraagt voor Haarlem en Agentschappen! Per week 0.25 Per kwartaal J.25 Franco per post per kwartaal bij oomïtbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents ptf rejfel Bij contract belangrijke korting» Advertentiën tnsschen den tekst als ingezonden mededeeling. 60 ct per regel op de 1« Pagina s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-advera tentiën 1—4 regels 60 ct per plaaf ling: elke regel meer 15 ct., bf vooruitbetaling. Alle aponne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekermgsvoorwaarden, F Oftilfj Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 «U UU, verlies van beide armen, beide beenen of beide oosren r f 7Kft bij een ongeval met f "IKfl bij verlies van een hand, f l'J'ï bij verlies van een f Cf) bijeenb I I cl Udoodelijken afloop: een voet of een oog; duim of wijsvinger I dO. been of breuk van f JS fl arm: I *11." bij verlies van eex. andere vinger. Een der brandpunten in den strijd in ons eigen kiezerscorps waarom het te ontken, r.en? is de laatste jaren het bestaan en /oortbestaan der christelijke coalitie ge weest. Hoe merkwaardig toch is de wisseling der menschelijke sympathieën, ook in de po litiek! Er was een tijd, dat de antirevolution- nairen onder het oude verkiezingssysteem, onder het districtstelsel, 23 leden in de Tweede Kamer hadden, evenveel of één meer dan de Katholieken en de christelijk-histori- schen tien of elf. Met 54 of 56 vormden deze drie christelijke partijen dan een meerderheid en onder^ Kuyper en Heemskerk voerde die rechtsche coalitie dan een sterk bewind. Zoo iets was alleen mogelijk door samenwerking en zelfverloochening; die laatste deugd voor al bij de Katholieken, die.zich bewust waren, dat, wanneer het pens mogelijk was om de stukken naar strikt recht te verdeelen, de verhouding een geheel andere zou zijn. Dan zouden de Roomschen alleen meer numerieke macht hebben dan de beide christelijke par- 'ijen samen. Maar de tijden waren daarvoor oog niet rijp. Geheel in het voetspoor eener beproefde traditie liet de R.-K. Staatspartij onder eminente leiding de dingen zich na tuurlijker wijze- ontwikkelen. En zóó kwam zonder dwingen en forceeren het nieuwe kiesstelsel, dat de juiste kracht der Room- sche bevolking toonde: één derde van de Nc- derlandsche burgerij. En nu staan sinds 1918 de verhoudingen in de coalitie in haar ware gedaante: 30 tegen 26 eerst, 32 tegen 27 zelfs, sinds 1922; met de natuurlijke gevolgen; een Katholiek premier, Roomsche voorzitters van Eerste en Tweede Kamer. De leiding van de R.-K. Staatspartij heeft, alweer traditiege trouw, op bescheiden wijze gebruik gemaakt van haar. macht. Zij heeft de haar toekomen de rechten genomen, maar bleef tegenover haar oude bondgenooten en wapenmakkers minzaam en welwillend. Zelfs verdroeg zij het, dat er wrevel en ontstemming naar bui len trad bij dat deel der rechterzijde, het welk eerst de macht in handen had. Het be hoort tot de grootste verdiensten van mgr! Molens, baron van Wijnbergen en minister Ruys, die Roomsche macht en die Katholieke rechten te hebben gebruikt op een wijze, dat dé coalitie in dit „protestantsche Nederland" niet scheurde. Daarvoor was groote tact en staatsmanskunst noodig, zoowel tegenover de christelijke bondgenooten als tegenover het eigen kiezersvolk. Die stuurmanskunst ware niet zoo moeilijk geweest, wanneer de politici de zaken onderling zelfstandig had den kunnen beredderen. Politici toch zijn gewoon realiteiten te aanvaarden en zoowel de voormannen der anti-revolutionaire- als der christelijk-hjstorische partij waren ieder voor zich nuchter genoeg om te begrijpen, dat de machtige R.-K. Staatspartij de meeste rechten had en die ook zou laten gelden, zij het met zoo min mogelijk opzien. Maar er is verschil tusschen leiders en volgelingen. Het is verklaarbaar, dat de anti-revolutionaire en christelijk-historische kiezers met wrevel „de macht van Rome" in dit „protestantsche land" zagen groeien en van hun leiders cischten daartegen een dam op te werpen; verklaarbaar, zij het dan ook onredelijk. Maar de massa laat zich nu eenmaal altijd meer door gevoel dan door redeneering lei den. Hetzelfde geldt voor een deel der Roomsche kiezers, bij wie niet altijd volle vertrouwen in de leiding aanwezig bleek; waar men afschaffing van 't processieverbod, meer vrijheid voor de zending in Indië enz. eischte, niet bedenkend, dat de tactvolle lei ders der partij dezen buit eigener beweging wel zouden binnenhalen op't juisteoogenblik. Wie in de politiek aan den boom schudt als de vruchten nog groen zijn, krijgt zwaar ver- :eerbaren kóst, de ware staatsman maakt alle omstandigheden zoo gunstig mogelijk voor den groei van wat hij beoogt en oogst dan tenslotte rijpe vruchten. Nu zou de wrijving door de overheerschen- de machtspositie van Rome in de coalitie ontstaan, op den duur wel niet tot verbreking der samen-werking van de christelijke partijen kebben gevoerd, wanneer er niet anders dan deze gevoelsargumenten in het spel waren geweest. Men had dan van boven af de kie zers met wat tact wel tot het juiste inzicht gevoerd en de tijd, die alles afslijt en afrondt, had de rest wel gedaan. Maar meer dan gods dienstige tegenstellingen en gekrenkte gevoe. lens over een verplaatsen van de macht, zijn het de economische verschuivingen, de so ciale wetgeving en geheel de sociale ontwik keling en andere politieke vraagstukken als dat der defensie en der bezuiniging geweest, welke vooral in het Katholieke kiezerscorps de ontstemming tegen de coalitie hebben doen toenemen. Waarom zullen wij het ont kennen? Laten wij de dingen maar recht in de oogen zien. Er is in vele voornamè opzichten geen ver. schil tusschen de protestantsch-christe- lijke partijen en de R.-K. Staatspartij. Alle drie omvatten alle standen der maatschappij; zijn principieel legen klassestrijd; zijn natio nale partijen met de erkenning van Gods lei ding in het Staatsbestuur en eerbiediging van het bestaande gezag. De R.-K. Staats partij heeft echter in haar geweldige organi satie een veel democratischer karakter dan de beide andere. Men wil bij ons vóór alles de stem van het volk laten spreken en aan vaardt daarnaast ook wel ieiding. In de an dere partijen is 't andersom: daar is de lei ding bijna alles en dienen de leden der partij meer van advies dan dat zij hun wil kenbaar maken. Bij een zoo groote vrijheid van mee- ningsuiting als in de R.-K.Staatspartij bé- staat, kan 't niet anders of er treden herhaal delijk over practische vraagstukken groote meeningsvcrschillen aan den dag. Wij herin neren maar aan het defensicvraagstuk, aan de vlootwet. Zijn de leden der partij opeft- lijk op een voornaam punt van regeeringsbe- Icid oneens, dan kan het niet anders of ook in de Kamerfractie vindt men daarvan open lijk den terugslag En zoo is het heel ver klaarbaar, dat de Kath. volksvertegenwoordi gers op bepaalde punten van regeeringsbe- leid niet altijd één lijn volgen, wat het regee- ren op de basis van een coalitie niet altijd even gemakkelijk maakt. Het zijn vooral de sociale vraagstukken, welke hier moeilijkhe den brengen. Het lijkt wel eens, of die so ciale vraagstukken vandaag of morgen de Katholieke partij in tweeën zullen scheuren. Wij gelooven het niet; op stuk van zaken is de otergroote meerderheid der Roömsdhc Staatspartij te dien opzichte wel in één baan te leiden. De jongste Bondsvergadering te Utrecht heeft getoond, dat men het onderling zelfs op 't zoo netelige punt der bedrijfsorga nisatie wel eens kon worden bij de samen stelling van 't program. De moeilijkheid schuilt hierin, dat de beide andere christelijke par tijen in haar leiding nog te onzeker staan tegenover de eischen van den nieuwen tijd ten opzichte van de sociale hervormingen en dat velen in ons kamp vreezen, dat de Room sche partijleiding zich ter wille der coalitie te lang en te ver van die noodig geachte sociale hervormingen, zal laten terughou den. Dat is in weZen de oorzaak van den tegen stand onder een deel dér Roomsche kiezers tegen de voortzetting der coalitie. Daaraan is ook toe te schrijven de nu en dan in ons corps opkomende onnatuurlijke drang van samenwerking tusschen Katholieken en so ciaal-democraten. O.i. is die wees overbodig; het is een on billijk gebrek aan vertrouwen in de leiding, de leiding n.m, van de Kamerfractie en deze is, naar wij allen weten in den persoon van mgr. Nolens in uitmuntende handen. Wie hier nog vrees heeft, moet de laatste begroo- 'tingsrede van mgr. Nolens nog maar eens overlezen en vooral het hoofdstuk over den socialen vrede. Daarin, zijn al onze idealen op dit terrein samengevat en voor haar verwe zenlijking naar tijd en omstandigheden uitge stippeld. De leider der Katholieke Kamerfractie heeft zelfs meer gedaan. Hij heeft voor het eerst van een mogelijkheid van verbreking der coalitie gesproken. Het zittend kabinet heeft mgr. Nolens losgelaten; daar gaat het niet om, bij deze verkiezingen, heeft hij te recht gezegd. Wij moeten hebben een nieuwe parlementaire regeering; dat wil dus zeggen een regeering, welke steunt op een Kamer meerderheid. En deze meerderheid moet het liefst bestaan uit de christelijke partijen. Mocht dat niet mogelijk zijn, dan zullen wij verder zien. De Katholieken gaan dus geheel vrij den zingsdagen als deze, de strijd van ons, Katho lieken in het Noorden, die noodzakelijkheid van te strijden om boven water te blijven. Daar in het Zuiden stemmen Ze Roomsch, omdat het hun plicht is, zeker, maar wij stemmen Roomsch uit plicht, maar mede met .de wetenschap dat wij anders ondergaan, gaan. Prachtig is het die Limburgers in hun lie deren fier te hooren roemen op hun Roomsch-zijn, een edele trots, maar er ligt toch ook een Kruisvaarders-trots in ons „Roomschen, dat zijn wij!", dat klinkt als^efi strijdlied voor de verdediging van onze hei lige beginselen. De geest der Kruisvaarders dan, is in de laatste dagen weer vaardig geworden over ons, Roomsche Haarlemmers. Vanavond zal in het Concertgebouw in Amsterdam, een groote meeting worden belegd, waar Pater Borromaeus en Jos weer toch altijd een der voornaamste facto ren blijkt te zijn. En de dag van Zondag deed voor zijn voorgangers al weinig onder. Was de boe veelheid regen minder, toch bleef de lucht dreigend ofschoon we van het hemelwater gedurende den middag gespaard bleven. Op het sportterrein- Het is nog lang voor het bepaalde uur, als het in den omtrek van den Zijlweg reeds merkbaar drukker wordt. Fietsers en wandelaars bewegen zich in Je richting van het Lyceum, waar het sport terrein voor de meeting is ingericht. Haarlem, Roomsch Haarlem in het bijzon der, kan trotsch zijn op zulk een terrein, voor meeting en openluchtsamênkomsten in alle opzichten uitermate geschikt. Het veld,' versierd met vlaggen, in de Na tionale en Pauselijke kleuren, heelt een feestelijk aanzien. Op de houten stellage nemen de leden van en dat zij daarnaast vele prijzen zal mogen behalen. (Applaus.) Tot de sprekers, den weleerw. heer kape laan W. M. Bosch en den heer Jos de Lobcl richt spr. dan het woord. Spr. hoopt, dat hun woord zal inslaan en vertrouwen zal wekken, Thans, in de laatste dagen, die aan Je ver kiezing voorafgaan, begint de geest vaardig te worden. Maar er zijn nog krachten tè kort voor een goede propaganda. Daarom spoort spr. allen dringend aan, zich als propagandist op te geven en nog te gaan werken. Dat allen zich laten begeesteren om ,te propa- geeren, ook in eigen kring. Dan zal er ->ede actie gevoerd kunnen worden en zal men na den dag van 1 Juli kunnen zeggen: De stembus heefL gesproken, Roine heeft gezegevierd. Met luid applaus stemt de talrijke menigte met deze woord-a in. p de, Lobel het woord zullen voeren. Reeds dagen geleden waren de zaal en de tribunes uitverkocht. Ook het groote podium, waarop 500 plaatsen zijn, geraakte geheel en al uitverkocht. Het belooft dus wat te worden. het muziekcorps „Euphonia" uit Overveen, onder leiding van hun directeur, den heer Lefeber, plaats. Het wordt allengs voller cn naarmate de tijd dringt, worden de bezoe kers talrijker, onder wie vele vooraanstaan de personen uit Roomsch Haarlem. Allen be- Nader vernemen we nog, dat Jos de seffen, dat het hier gaat om een groote zaak Lobel bij zijn optreden in de laatste dagen, overal stampvolle zalen trok. Op de West- Friesche districtsdagen en ook in den Hel der stampvol. Deze week in de groote zaal van Parkzicht te Hoorn, geen plaats onbezet. Eveneens Vrijdagavond in de Alk- maarderhout, ondanks den aanhoudenden regen, waren wel duizend menschen opge komen. Het vuur zit er weer in. De hepr Jos de Lobel deelde ons mede, dat hij de laatste dagen tal van spreekbeurten had afgezegd, omdat de aanvragen veei te laat binnen kwamen. x Straten, muren en pleinen hebben nu al dagen, wekenlang een stille propaganda ge maakt voor onze Roomsche lijst; de propa gandisten zijn ijverig op huisbezoek geweest, een moeilijke, maar dankbare taak, want veel misverstand is weggenomen bij menigen wan kelmoedigen kiezer en Zaterdag en Zr«dag zijn we de straat opgekomen, In de Emostraat var. ons Roomsche Bavo- dorp, waar men in de laatste dagen wél weet dat de verkiezingen nabij zijn, verza melde zich Zaterdagmiddag een leger van propagandisten om, uitgerust met een arse naal propaganda-materiaal, ^>or. fiets een ommetocht door de stad te ondernemen-. Overal heeft de naam Bomans weerklon ken, overal was cr aandacht voor lijst 23, de Roomsche lijst Wie nu nog niet weet, dat lijst 23 en Bijeen lijst 23, de Roomsche lijst is, die zal het nooit weten! bijna Het werd een bijna onafzienbare stoet, stembusstrijd in; door mets gebonden dan{Ruin] 4Q0 deelnemers en deelneemsters ga ven het duidelijk bewijs dat de Roomsche propaganda in Haarlem lééft. Voorop reed een groote auto van de firma Bakhuis, waarin het muziekkorps der St. Jozefsgezel- door hun program. En aan dat program zal ieder Katholiek Staatsman vasthouden, die tot medewerking aan de vorming van een volgende regeering geroepen mocht worden. Daar kunnen wij zeker van zijn. In die wetenschap kunnen wij veilig op een) f zoo sterk mogelijke vertegenwoordiging der Katholieke Staatspartij in de Tweede Ka mer aansturen. Hoe sterker de Kamerfractie hoe krachtiger ook onze invloed straks op een volgende regeering. Dat het een christe lijke regeering moge zijn, dat wenscht en hoopt ten slotte ieder weldenkend .Katholiek. Wij hebben daarvoor in de afgeloopen dagen nog eens een overvloed van argumenten aan. gevoerd. Maar die regcering van vereenigde christelijke partijen za' onze idealen prac- tisch het best verwezenlijken, naar mate on ze invloed in de Kamer grooter is. Laat dat den Roomschen kiezers a.s. Woensdag voor oogen staan! We wisten het wel, dat eindelijk het oude vuur weer ontwaken zou in de zielen der Haarlemsche Katholieken, Het leek een poos of er geen fut in onze ?oom«che Haarlemmers te krijgen was, maar ,loe bedachtzaam en langzaam zij, als recht geaarde Hollanders ook zijn, als de nood komt aan de man. dan loopen zij Je hoop en gaan desnoods door het vuur om onze Moe der de H. Kerk te verdedigen. Het Zouavenbloed stroomt nog in ons. Daar wonen wij voor in Holland, dat in een streek, waar wij, Katholieken, in de minder heid leven. O, wat benijden ons die Brabanders en Limburgers tot op zekere hoogte in verkle ien geregeld zijn beste muziek liet hooren; dan een stoet van 300 deelnemers en daar achter volgde een propaganda-auto voor iijst 23. Hoog boven alles uit en van verre zichtbaar was op de auto een bord geplaatst met de aanmaning: Stemt lijst 23, no. 1 Mr J B. Bomans. Zoo trok de indrukwekkende stoet, met schilden, vlaggen cn vaandels van de P.opagandaclub het Bavo-dorp uit naar het Amsterdamsche kwartier en de stad door. Overal was de belangstelling groot. Zelfs onze burgemeester gaf in de omgeving van het Bavo-dorp blijk- van zijn belangstelling. In Schoten sloot zich onder leiding van den heer Drost, nog een talrijke groep Schote naren bij dezen Propaganda-fietstocht aan. Bij den terugtocht langs dy Wilhelminastraat Raamvest en Gr. Houtstraat was de belang stelling, vooral in de Hoofdstraten, enorm. Rijen van menschen stonden de schitterende propaganda g'ade te slaan. Het leek dan ook wel of er geen eind aan kwam. De organisa tors van deze propaganda, de heeren Lips, van Dijk, Elligens, c.s. hebben inderdaad eer van hun wérk. Zij' is schitterend geslaa'gd Voorts vermelden we nog, dat tijdens den fietstocht, reeds foto's van den optocht ver krijgbaar waren van den fotograaf Peper kamp. Inderdaad een staaltje van activiteit. De politie zorgde voor een uitstekende rege ling, zoowel in Haarlem als in Schoten. i De dagen, die onmiddellijk aan de laatste groote propagandistische gebeurtenis, de laatste opwekking voor den verkiezingsstrijd van den eersten Juli voorafgingen, deden zich wat de weersgesteldheid betreft niet zoo bijster gunstig aanzien voor het welsla gen van een openlucht-meeting, waarbij het het ontplooien van een grootsche actie cn degelijke propaganda, welke alle R. K. kic-.J zers van hun stemplicht zal doordringen en j welke hun het gewicht van den eersten Juli, nog eèns duidelijk voor oogen zal stellen. t Inmiddels is het vol geworden en blijkt de opkomst buiten verwachting groot, wat een uitstekend slagen van de meeting waarborgt. Het zijn niet alleen Haarlemmers die wij tusschen de talrijk velen opmerken, ook uit de omliggende gemeenten zijn ze gekomen om aan de verkiezingsactie, de laatste sa menkomst vóór den eersten Juli, deel te nemen. De stemming is er reeds goed in en door de twee welsprekende redenaars zal deze straks nog worden verhoogd. Het is druk op het Lyceum-terrein zoowel als er buiten en velen slaan nieuwsgierig het druk gedoe gade. Als ook de officiëele personen het veld hebben betreden, opent „Euphonia" de bij eenkomst. Forsch en krachtig klinkt de muziek van het koper over het veld en allen luisteren „Euphonia" is een- luisteren ten volle waard, want gedurende haar kort bestaan heeft de vereeniging zich krachtig ontwik keld en de degelijke leiding van den heer Lefeber heeft van de leden, soliede blazets gemaakt. Dat het korps steeds in muzikale beteekenis stijgt getuigden reeds de vele bekroningen nog kort geleden op verschil lende concoursen behaald. Ook nu verdient „Euphonia" voor haar spel een proficiat Het was een kranig stuk werk en een blijde fris- sche inzet voor den middag. Een hartelijk en gul applaus is er de sprekende getuige van, dat men de tegenwoordigheid van „Euphonia", dat altijd bereid is medewer king te verleenen, waar het de goede zaak geldt, op prijs stelt. De opening. Als het applaus ten einde is. beklimt dc voorzitter, de heer Klein, het spreekgestoel te. Alle toehoorders zijn er in dichte drom men rondom geschaard. „Geloofd zij Jezus Christus" aldus vangt de voorziter aan. „In alle eeuwigheid. Amen" klinkt het uit de talrijke kelen „Roma iocuta, causa finita", aldus vervolgt de heer Klein. „Wanneer Rome gesproken heeft, is de kwestie opgelost." Spr. brengt zijn hulde en dank aan de E.E. P.P. Augustijnen, die zoo bereidwillig waren om hun mooi terrein ter gelegenheid van de'meeting af te staan. Toen in. 1923 de Hollandsche pelgrims bij Z. H. den Paus in audiëntie werjen ontvan gen, mochtei^zij vernemen, dit Z. 1^. er over verheugd was, dat de organisaties in Holland allen gehoorzamen aan de Bisschoppen. Zijn de organisaties met de Bisschoppen, dan zijn zij daardoor met den Paus en daardoor ook met Christus. Op den tweeden Katholiekendag in Ne derland vermaande het doorluchtig Episco paat van Nederland bij monde van Z. D. H. den Aartsbisschop, mgr. v, d. Wetering, de Katholieken dat de eenheid in de R. K Staatspartij zou gehandhaafd blijven en om dit onder de oogen van iedereen te brengen is deze meeting ook belegd. Namens het bestuur van den R. K. Kies kring Haarlem roept spr. allen het welkom toe, in het bijzonder ook den heer A. J. Loerakker, no. 2. van de Roomsche lijst, welke aan het slot der meeting een dank woord zal spreken. Ook een woord van welkom richt spr lot de muziekvereeniging „Euphonia". De naar: der vereeniging beteekent „Goed geluid" Reeds heeft het corps veel prijzen behaald en het bestuur van den Kieskring verheugde zich over de welwillendheid van ..Euphonia" om de meeting op te luisteren. Spr. hoopt, dat „Euphonia" haar goed geluid nog dik wijls zal mogen geven voor de goede zaak HET BESTUUR R. K. Propagandaclub. Dan beklimt de héér Jos. de Lobel het spreekgestoelte. DE HEER JOS DE LOBEL. „De meeting van hedenmiddag is feitelijk overbodig, omdat heden morgen in de kerken is afgelezen dat wij als goede katholieken no. 1 van de Roomsche lijst hebben te stemmen!" Nu drong de heer Jos. de Lobel door de dichte menigte naar het podium, om, on danks dc vele meetingen, waarop hij de laatste dagen gesproken heeft, toch nog met een zee van geluid gedurende drie kwartier het Lyceumveid te vullen. Wij gunnen hem vanavond groot succes in Amsterdam, waar hij met Pater Borromaeus het sinds dagen uitverkochte Concertgebouw zal moeten be geesteren. Spreker zegt, dat de meeting van heden middag feitelijk overbodig is, omdat heden morgen in de kerken is afgelezen, dat wij als goede Katholieken no. 1 van de Room sche lijst hebben te stemmen. Daardoor weet ieder katholiek wat hij te doen heeft. Doch er komen wei eens menschen te laat en ook hooren ze achter in de kerk niet altijd even duidelijk wat vooraan gezegd wordt. Daarom is het goed nu hier nog eens .te herhalen, dat wij één lijn moeten trekken Er zijn teleurgesielden in den handel, onder de ambtenaren,, onder de werklieden, ja, alle menschen zijn meer of minder onte vreden. En laien wij het eerlijk bekennen, dat meerderen in moeilijke omstandigheden leven. De vraag is eu maar, of wij daarom ót niet, óf verkeerd moeten stemmen. Het gaat niet aan de schuld of de oor zaken der algemeene malaise aan de tegen woordige regeering te wijten. Immers in alle landen zijn dezelfde verschijnselen waar .te nemen. In socialistisch geregeerde landen nog het ergst. De historie leert ons, Jat na eiken geweldigen oorlog jaren van malaise volgen. Wij dienen te bedenken, dat onze Regee ring toch ook veel goede zaken tot stand wist te brengen en veel zedelijke waarden voor ons volk wist te behouden in deze jammerlijke tijden. Katholieken, die thans onze eenheid zou den willen breken, zouden hoogst onverant woordelijk handelen. Er is e&i tijd geweest, dat we" niet wisten wat eenheid was. Ln toen zijn we geknepen en in onze heiligste gevoelens gekwetst. Wat zal het worden in de toekomst, a's .wij in verschillende richtingen zouden uit een vallen. Dan zouden wij liet politieke terrein overlaten aan onze roode broeders, die hun doel en hun ideaal dezer dagen manifesteerden door in Hilligersberg op het dak der Roomsche kerk te klimmen, de pannen stuk te trappen en het kruis vol te plakken met hun roode pamfletten. - O, de menschen van de zoogenaamde R. K. Volkspartij, van de partij, die niet R.K. is, en die ook geen Volksnartij is, 0, die men- Vit Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Vooruit., OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS Koningstraat 10 FABRIKANTEN Haarlems schen, wat een begrip.' Ze willen Boman» niet, zeggen ze, omdat bij geen arbeider is< Maar no. 2 van de Roomsche Lijst is Loer akker, wiens grootste roem het altijd wezent zal arbeider te zijn in merg en nieren. Enf no. 3 is Charles van der Bilt, die al meer' dan 25 jaar het sieraad is van den Volks bond in ons bisdom, die door den Paus is geridderd om zijn groote verdiensten voor den arbeider. O, die onnadenkende menschen van de Artz-partij. Zij dreigen den zetel van dea sympathieken en door en door eerlijken kerel als Van der Bilt is, te doen verloren gaan, om een zetel cadeau te doen aan een politieken avonturier uit Tilburg, een man, waarvan wij het bestaan niet zouden ver moeden als de witkwast het ons niet gezegd had. Mogen de misleide katholieke arbei ders tijdig van de dwalingen huns weegs terug keeren, en docr op Bomans te stem men, Van der Bilt te behouden. Spreker gaat na, wat wij in Nederland waren, toen wij de zenheid nog niet kenden, gaat ook na, wat wij door onze eenheid verworven hebben en roept ten slotte'allen op tot den heiligen strijd en tot heilige geestdrift om Woensdag aanstaande te overwinnen. Na de rede van den heer de Lobel zet „Euphonia" het strijdlied in van het R. K Werkliedenverbond. waarna de weleerw. heer kaoelaan W. M. Bosch zijn rede aan vangt. REDE VAN KAPELAAN W. BOSCH. „Stoer staat' daar die ridder op de reclame-affiche mei in de rechterhand 't geweldig zwaard, niel ten aanval, maar ten afweer, en in de linkerhand de lauwew krans, den vredestak." De WelEerw. heer Kapelaan W. Bosch der Kathedrale Kerk. de tweede sprekei, begon met te zeggen dat het toch niemand moest bevreemden dat hij de kathedraal en den preekstoel, de Kathedraal en den preek stoel gelaten had om, op vereerende uitnoo- diging van bet bestuur van den Prov. Kies kring Haarlem, hier in 't open veld aan den vooravond der verkiezingen het woord te voeren. Dat moet niemand verwonderen als spr. herinnert aan het schrijven van Z. D. H. Mgr. Diepen, bisschop van 's-Hertogen- bosch, waarin deze herinnerde aan den ge wetensplicht van iederen Roomschen kie zer om op 1 Juli zijn stem uit te brengen op lijst 23 van het stembiljet: aan wat onza HoogW. Bisschop, Mgr. Callier, deze mor gen nog heeft doei^ voorlezen over de a.s. verkiezingen. „Als liberalen en socialisten den gods dienst uit 't openbare leven willen wegban nen, ja de S. D. A. P. bij monde van deu heer Vliegen voor pog kort beweerde, dat men 't geloof van den Roomschen Limburg- schen werkman eerst moet wegredeneeren, wil men 'hem voor de S. D. A. P: winnen." dan moet het niemand verwonderen dat Z.E. hier spreekt. Het gaat om den godsdienst bij de verkiezingen. „Stemt op de Roomsche lijst, dan zal er Christus' vrede zijn in Christus' Rijk" aldu» tuschen de reclame-affiches van allerlei kleur onze Roomsche affiche. En spr. heeft die verkiezingsplaat hier in Haarlem beke ken en bemeditoerd en stoer stond daar die ridder met in de rechterhand 't geweldig zwaard, (niet, zooals 'men kleinzielig laster:< ten aanval, maar ten afweer) om er den vrede-vijand mede te bekampen en met in de linkerhand de lauwerkrans, den vredestak ten teeken dat hij den vrede-vijand over wonnen heeft, maar ook om met den vrede- koning Christus mee te vechten, te kampen en te strijden. „Gelukkig vecht het heir, dat God heeft op zijn zij", roept spr. uit eh om dc toehoor-1 ders een hart onder den riem te steken,, slaat hij een terugblik in de kerkgeschie denis. De uitkomst heeft bewezen, dat waar men den vredekoning Christus wegjoeg, hij kort daarop weer triomfantelijker dan ta voren als overwinnaar binnentrok en dat 't telkens weerw as Christus' vrede in Christus' Rijk. Spr. herinnert dan aan de wreede kerk vervolging van 'n keizer Diocletiaan. Herhaal delijk werd gezegd dat 't uit was met de macht vim den Vredeskoning uit Palestinaland en keizer Diocletiaan, hij liet alvast maar mun ten slaan met 't opschrift: „Keizer Diocle tiaan, die het Christendom heeft uitgeroeid en zelf den naam van Christus, heeft ver delgd." Het mocht wat! Ongeveer 10 jaar la ter hechtte Nonstantijn het kruis, het over- winningsteeken van den Christus aan de Romeinsche standaarden. En Christus' vrede was 't in Christus' Rijk. Spr. herinnerde aan Juliaan den afvallige die op het slagveld moest uitkrijten: .Galileeër, Gij hebt over wonnen! Spr. herinnerde er aan hoe ook de uitkomst Luther in de 16de eeuw in 't on gelijk stelde, hoe in 1545, ten tijde van de beroemde kerkvergadering van ITente, 't Protestantisme reeds in 20 secten verbrok keld lag en 't Katholicisme weer door dat concilie van Trente ging opbloeien. Spr. her- R.K POL. PROP. CLUB.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1