Verkeersongevallen. Bij examens KORFBAL. UIT DEN OMTREK. SCHIETEN. Voor Woensdag- a* s. gevraagd een groot aantal jongens tusscheii en 17 jaar voor reclame. Zlcli aan te melden B1MSDAG 30 J U NI a. s. voormiddag 8 uur Sta- tenbolwerk i, Haarlem. Rede A- J- Loerakker. Mijnhardt's Zenuwiabietten Agenda 30 Juni Een vechtpartij In een café. KERKCONCERT DINSDAGAVOND. EEN ZEER ZWARE VECHT- PARTIJ TE HEEMSTEDE. Een 18-jarige jongen levens gevaarlijk gewond door een messteek. Personalia. Sportver. „Het Oude Slot" Heemstede. Een portefeuille vermist. Bekroningen. SCHOTEN. Dr. K. F. van Maas. t JAN GÏJZENVAART. 'innerde nog aan Voltaire en Bismarck's Kul- turkampf. „IChristus idem.bodie et in Saecula". De Christus is dezelfde gisteren, heden en in seuwigheid. Spr. wil hiermede zeggen dit: tl schijnt 't vandaag dat men den Christus uit 't hart van de maatschappij, uit 't hart van het gezin, uit 't hart van den enkeling wil gaan wegbannen geen nood: l'histoire se repète, de geschiedenis zal zich weer her hal !en: Christus' vrede zal 't toch weer wor den in Christus' Rijk Spr. onderschat niet al datgene, wat er san de linker, vooral aan de uiterste linker- tijde alzoo aan plannen wordt beraamd, Spr. weet om maar een paar zaken te noemen: dat men aan de uiterste linkerzijde bezig is om stuk te slaan b.v. datgene, wat indertijd de Katholieke kerk van de vrouw heeft ge maakt, spr. weet dat men daar werkt aan de z.g. socialiseering van de vrouw (aldus stond tenminste op 't program van Moskou) en hoe de S. D. A. P. over het huwelijk denkt, dat hebben we Dinsdag j.l. nog in „Het Volk" kunnen lezen; spr. weetd at men aan den uitersten linkervleugel vernielen wil datgene wat de R. K. Kerk heeft gedaan en dat hun leuze is: 't Kind aan den Staat en dan aan den ongodsdienstigen staat; spr. weet dat men den arbeider (door de kerk eens vrijge maakt) weer wil gaan maken tot een slaaf. Ziet maar naar Rusland, waar de tijd weer is gekomen dat men den arbeider niet 8 uur laat werken maar waar men hem naar zijn werk heendrijft om er 12 uur te werken; spr. weet dat bij de linkerzijde de leuze schijnt te zijn: verspreid de zedeloosheid, waardoor het volk en ons volk vanzelf on godsdienstig zal worden. Spr. denkt hier aan Wijnkoop, die voor eenigen tijd terug een prachtreclame in de Tweede Kamer maakte voor een vuil en vies en vunzig boek als „De Hel." Spr. weet dat 't er vandaag om te doen is om den godsdienst, vooral den katholieken godsdienst te ondermijnen en den vredeskoning Christus uit Zijn Rijk, uit het hart van de Maatschappij uit 't hart van het huisgezin en uit 't hart van den enkeling te verbannen, maar geen nood voor de ge schiedenis zal zich herhalen: Christus zal triomfeeren. al zou er tijdelijk misschien ook een overwinning aan de overzijde zijn. Welnu dan R.-K, Kiezers, riep spr. uit. als *t er dan op 1 Juli weer om zal gaan om Christus, den vredeskoning al dan niet te be houden binnen de grijzen van Zijn vrederijk ....den moed maar niet verloren! In 't verleden ligt 't heden, t' In 't nu, wat worden zal! De eindoverwinning zal toch een maal aan onze zijde zijn. Spr. eindigde aldus: Hiermee wil ik niet zeggen, dat we dus maar bij de pakken moeten gaan neerzitten, o neen geenszins! Christus, Hij heeft een strijdende Kerk gesticht en die strij dende Kerk dat zijn wij. Strijders, die met veel moeilijkheden te tampen hebben, dat zullen we altijd wel zijn sn altijd wel blijven. Maar feit is in elk ge val dat wij onzen strijd met een blij °P''" misme kunnen voeren om 't goddelijk woord A portea inferi non praevalebunt adversus eum, de poorten der hel zullen de reuzen- organisatie van de Kath, Kerk nooit of te nimmer kunnen overweldigen. Welaan, allen zoovelen we hier tegen woordig zijn, met ons stembiljet in de hand, gij vrouwen ook, als andere Jeanne d'Arc's, opgezet de helm des heils, aange trokken 't harrenas der gerechtigheid, in de rechterhand genomen, het zwaard des gees- tes, en in de linker het schild des geloofs, waarop alle pijlen van den vijand daar aan de overzij moeten afstuiten, we hebben dan de volkomen zekerheid, dat we er iets toe hebben bijgedragen, dat te eeniger tijd zal wapperen boven ons. Roomsche Stadion de vlag van ongeslagen kampioen, waarop met groote letteren: Christus vindt, Christus regnat, Christus Jrlumphat. Christus Hij overwint, Hij regeert, Hij Viumpheert. En Christus' vrede zal 't dan weer zijn in Christus' Rijk!!! N* het zingen van „Roomsche Blijdschap Boor „Euphonia" ingezet, spreekt de heer A, fj. Loerakker een woord van dSnk. Het bestuur van den Provincialen Kies kring heeft spr. verzocht een woord van iank te spreken tot allen, die hebben mede gewerkt om de meeting zoo goed te doen slagen. Allereerst brengt spr. dank aan de beide redenaars, die in hun duidelijke en klare woorden hebben laten zien, wat onze plicht is in deze dagen, ook aan het muziek korps brengt spr. dank en verder aan allen, vooral ook aan de propagandisten, die we kenlang moesten werken om de meeting ie laten slagen. De redenaars hebben op schitterende wijze de meening van het bestuur van den kieskring vertollrt. Nog herinnert spr. zich het woord: Deze strijd is een strijd om den Godsdienst. Deze bijeenkomst is vooral be legd om allen zonder uitzondering te zeggen, dat zij bij de R. K. Staatspartij moeten blij ven en in duidelijke bewoordingen is ge schetst, welke de toestand zal worden, in dien de eenheid niet bewaard blijft. De heer de Lobel heeft spr. arbeider ge noemd en hij gevoelt zich arbeider. Het is rijn trots in de arbeidersorganisaties gewerkt le hebben. Ofschoon het roomsch solidari teitsgevoel andere standen niet uitsluit, is jpr.'s liefde toch vooral gericht tot hen, mei wie hij gewerkt heelt en spr. vraagt vooral den arbeiders dat zij anderen overtuigen, dat ook de arbeiders groot belang er bij hebben. ,dat de Katholieke partij een groote macht 'blijft; laten zij het anderen inprenten, want sr kan nooit geen volkspartij zijn, die hen van de R. K. Staatspartij kan aftrekken. Spr.'s liefde voor de arbeiders dringt hem ,uist dit te zeggen. Wees pater Cassianhs Hentzen op den j.l. gehouden Landdag te Utrecht er nog niet op, dat de R. K. Volks partij geen Katholieke partij kan zijn. Het feit dat een partij den titel van Roomsch-Katholiek draagt, maakt deze or ganisatie nog niet tot een echte Roomsch Katholieke. (Applaus.) Spr. herhaalt het, dat dit geen echte Roomsch Katholieke Volkspartij kan zijn. Was dit wel het geval, dan moest deze gedragen worden door de partij van arbei ders en niet door een advocaat. Was de Volkspartij wel een echte Roomsch Katho lieke partij, danr behoefde Z, D, H. de Bis schop tegen deze ook niet te waarschuwen. De roenj der R. K. Staatspartij is het, dat rij bij alle zaken nooit geen uitzondering heeft gemaakt. Roma locuta, res finita. Was eenmaal de beslissing van hooger hand gevallen, dan was elke kwestie opgelost. De R. K. V olkspartij is geen Roomsch- Katholieke partij en ook geen Volkspartij en spreker vraagt met den meesten aandrang dat men die arme verdwaalden op den laat- sten dag nog tot inkeer zal weten te bren- gen. Misschien zijn er personen, die vreesachtig het gebeuren tegemoet zien. Daarvoor is echter geen reden. Spr. betreurt deze afdwaling en de ge- Heele R. K. Staatspartij betreurt die. Men zegt wel, dat later de partijen zullen samenwerken, doch practisch zal dit onmo gelijk blijken. Doch afgezien van alle leuzen, is er geen reden om te vreezen. Spr. ver wacht van de verkiezingen als allen :en drachtig stemmen een goeden uitslag, want het kiezersaantal is thans 200.000 meer dan in f022. En spr.' tart een ieder om te bestrijden, 'dat de Roomsch Katholieken daarvan niet minstens M als aandeel hebben, want de R.- K. hebben de kinderen, de andersdenkende partijen niet en dat is hun schande. De tegen standers waren reeds lang vernietigd, als zij blijft men kalm en helder door gebruik van Glazen buisje 75 ct bij Apoth. en Drogisten sommige van onze zonen en dochters niet van onze partij hadden afgetrokken. Allen kennen thans hun plicht en weten wat hun te doen staat. Laat men maar eens naar Frankrijk zien en d treurigen toestand daar beschouwen, waar de Katholieke partij niet één is. Vooral de arbeiders moeten er vJh over tuigd zijn, dat zij er belang bij hebben, dat de Christelijke regeering behouden blijft Er zijn misschien grieven tegen deze chris telijke regeering, dat eeft spr. toe, maar dit is nog geen reden om niet op de R. K. lijst te stemmen; er zijn grieven, zeker, want als er een stand dit kan zeggen, dan zijn het'de landarbeiders, die er bij overgeschoten zijn. De R, K, Volkspartij, de partij-Arts zegt alle grieven uit den weg te zullen ruimen, zij bespreekt haar program, doch voer de landarbeiders, die dan toch werkelijk grie ven hebben, hebben ze gèen woord. Spr drukt de arbeiders nogmaals op het hart te probeeren, nog in deze dagen de ver dwaalden tot inkeer te brengen. Spr.'s loopbaan als Tweede Kamerlid is nog niet groot, maar dit weet hij wel, dat wanneer een enkele partij door twee of drie personen wordt vertegenwoordigd, zulk een vertegenwoordiging niets kan uitrichten, daar alles zich doodloopt tegen de hechte coalitie der rechtsche partijen. Een stem op de lijst Arts uitgebracht heeft dus feitelijk geenerlei waarde en is voor niets uitge bracht. Het Roomsche Volk zal zorgen, dat het gebeurt, zooals de heer de Lobel het straks zeide, dat het niet gaat om nummer één van de lijst, om een enkel persoon, doch om de groote katholieke partij te handhaven. En mocht het dan toch om personen gaan, laten we allen door eendrachtig te stemmen er dan voor zorgen om no. 3 van de R.-K. Lijst, den heer Chr. v. d. BiH, sp.'s bijzon dere vriend/'voor de Tweede Kamer te be houden (applaus). Laten allen zoo hard werken als ze kun nen en laten zij zich als propagandist op geven. Als er eene partij is, die iets doet, dan is het toch de R.-K. Staatspartij. Als er één Volkspartij in Nederland is, dan is het niet de S. D. A. P. of zijn het niet de Liberalen of de Vrijzinnig-Democraten, maar dan is het de R.-K. Staatspartij, die alle rangen en stan den omvat en in haar programma voor alle rangen en standen zorg draagt Het is aan de R.-K. kiezers, om de R.-K. Staatspartij de overwinning te bezorgen, laat het vuur van de geestdrift nu oplaaien en dan, als men nog deze laagste dagen, de gewichtigste dagen groote en goede propaganda; maakt, zal de Roomsch Katholieke Staatspartij zege vieren. (Luid en langdurig applaus.) De dankrede van den heer Loerakker werd herhaalde malen door applaus en bravo geroep onderbroken, wel 'n bewijs, dat men met de geestdriftige rede ten volle instemde. Dit was het einde van de uitstekend ge slaagde R.-K. meeting^ Onder de lustige tonen der muzièk stroom de het veld langzaam leeg en ijverige pro pagandisten verzamelden nog menige bijdra ge voor de propaganda-actie. De meeting werd o. m. nog bijgewoond door den Hoogeerw. heer Plebaan L. A. A. W. Westerwoudt en den heer Everard van Heemstede. Aan bijdragen werd een bedrag van 57 bij de collecte ontvangen Sociëteit „St. Bavo". Rechtskundig Bu reau half 9 uur collectanten 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur slagers 8 uur Afdracht Grafische Bond 8 uur. Groote Kerk Volks Kerkconcert 8 uur Orgelbespeling door den heer George Robert van 2 tot 3 uur. Brongebouw Ledenconcert H. O. V. 8 uur Kijkdag van 109 uur v. Kunst veiling schilderijen. Gebouw Zoetestraat 12 Tentoonstelling van kerksieraden en gewaden. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetes\raat 11 Eiken Donderdag van 89Yn uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en 1% van 26H en 's avonds van half S— van half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.in. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671- Arbeidsbenrs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen v&or verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr. C. Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, B.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die bier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 1—2 Bisschoppelijk Museum. Daoelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, lederen Dinsdagavond. Eerste hulp bij Ongelukken (SnelverbandJ Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. Zaterdagavond te kwart voor 12 heerschte er in de- tapperij van den heer B. aan de Botermarkt No. 24 een opgewonden stem ming die uitliep op een formeele vechtpartij tusschen de bezoekers. Twe agenten van politie, die door den tap per ter assistentie waren geroepen, gingen naar binnen en trachtten de vechtenden te kalmeeren en „ct c=fé te ontruimen. De opgewonden stemming was echter te heftig, dan dat dit zoo maar zonder meer kon geschieden, waarom de agenten gebruik maakten van de gummistok. Tijdens deze ontruiming naderden twee andere survenieererïde agenten, die eveneens hulp verleenden. Onverwachts echter kreeg een van deze beide agenten van een onbekende, die hem op straat voor het café van achteren aan viel met een bierglas een slag op het ge laat, waardoor hij ter zijde van en onder het rechteroog bloedend werd verwond. De uniformpet van den agent vertoonde een diepe snede, waaruit dus kan worden af geleid dat de slag hevig was. De dader nam de vlucht, achtervolgd door een anderen ageqt van politie, die voor deze achtervolging hef rijwiel van een voorbij ganger leende. De dader wist te ontkomen. De vermoede lijke dader is aan de politie bekend en ,de recherche stelt naar zijn verblijfplaats een onderzoek in. De gewonde agent werd aan bet Gasthuis verbonden, waar de wonde gehecht kon wor den. Hij kon naar zijn woning terugkeeren, doch moest zich in verband met zijn ver wonding en ook ten gevolge van het bloed- verlie.s ziek melden. LAFFE VERKIEZINGSPROPA GANDA. Een verontwaardigd kiezer, die popelt van verontwaardiging, verzoekt ons opname van het volgende Het is toch wel heel erg zooals men van sommige zijden tegen qjis, Katholieken, te keer gaat en ons beleedigt in onze heiligste gevoelens. - Ge hebt reeds gemeld hoe het in Wormer- veer toeging. Daar ontzagen onze tegen standers zich niet de beeltenis onzer Moeder Maagd Maria te besmeuren. In Hillegers- berg klommen zij op de kerk en besmeur den het kruis, het teeken van het H. Geloof, met verkiezingsplakkaten. Naast het kruis wapperde een tijdlang de roode vaan. Uit Eindhoven schrijft men het volgende aan de ,,'s Hert. Crt." De godsdiensthaat der socialisten gaat toch ver. Bij gelegenheid der wijding van_ de nieuwe kerk van den H. Gerardus Majella waren door de parochianen prachtige ver sieringen en eerebogen opgericht. Een eere- boog bij de kerk had als opschriftChristus is onze Koning, Christus is liefde. De socia listen nu hebben in den nacht onder dat op schrift met roode menie geschilderd „Hoe meer kerken, hoe meer gevangenissen." „Als de priester zijn hoofd opheft, grijpt hij naar het geld." „Weg met Kerk en Staat". De buurt heeft de beleedigende opschriften weer overgeschilderd. In den afgeloopen nacht probeerde men weer schandalige opschriften te schilderen, doch de laffe daders zijn door de politie ver jaagd, Jammer, dat men die kerels niet te pakken kan krijgen. De verontwaardiging is algemeen. Kijk, dat is de beroemde godsdienstvrij heid, die wij te wachten zijn als wij niet de baas blijven. Laten we toch oppassen Laten die katho lieken, die van plan zijn onze eenheid te ver breken, toch begrijpen dat in onze Eendracht onze Kracht ligt. Hoe kleinzielig is elk argument om niet op lijst 23 te stemmen, als men daartegenover stelt dat elke stem, die aan lijst 23 onthouden wordt, verraad is aan de katholieke zaak, aan de zaak van Christus. Gevonden dieren en voorwerpen. fi. v. Dijk, Schoterweg 96, armband J. Pielage, Ripperdastraat 9, autostep Kievit, Casteleynstr. 16, rijwielbel. merk v. d. Putten, Rollandstraat 13, R.K. gebeden boekje Bakker, 2e Vooruitgangstr. 15, bal,; M. Mennis, Duvenvoordestraat 82, rijwielbel. merk B. Vrolijk, Korte Dijk 6, ceintuur (blauw)Th. Hagen, Emostraat 2, étui met vingerhoed Politiebureau, Smedestraat, dames armbandhorloge Willems, Vooruit gangstr. 113rd., gummijas F. Germans, 2e Vooruitgangstr. 15, padvinders knipmes Jacobson,Jansweg 47, gr. witte poes K. Fauna Klaassen, Talmastraat 12, zw. witte poes K. Fauna Benjamin, Kinderhuissingel 24a, zw. witte poes K. Fauna K. van Dam, Hagestraat 7, lorgnet ;sH. J. v. d. Vegt, 2e Vooruitgangstr. 20, fabriekspenningP. Smit, Lange Raamstraat 29d, portemonftaie m. i.J. Berghuis, Pieter Kiesstraat 7, pot lood A. Mok, Groote Houtstraat 153, ring. DE CONFERENTIES MET DE DIREC TIE DER N. Z. H. T. M. Vrijdag meldden wij reeds dat de Nederl. Ver. van Spoor en Tramwegpersoneel eieren om haar geld koos en met hangende pootjes tot de dir. N. Z. H. T. M- terugkeerde om mede te deelen dat zij er toch maar prijs op stelde aan de conferentie deel te nemen. Hieronder laten wij de briefwisseling vol gen, tusschen de Ned. Ver. en de directie der N. Z. H. waaruit blijkt dat de Ned. Ver. zooals gewoonlij k slechts schittert met woor den, waardoor helaas maar al te'veel menschen zich laten beinvloeden. Een en ander is ont leend aan het „Weekblad der Ned. Vereen." Het hoofdbestuur schreef het volgende aan de directie. „De bedoeling en inhoud van het artikel in het Weekblad is geen andere dan deze,dat wij praten alleen met uw Directie van geen nut achten, zoo min als met eenige andere spoor-of tramdirectie. Slechts aan heeft confereeren en bespreken effect, wanneer men weet, dat men tegelijk beschikt over een apparaat, waardoor men in staat is het personeel actie te doen voeren. Het praten alleen, terwijl verzuimd wordt voor de noodige actievoorbereiding te zor gen, wordt dus inderdaad door ons doel loos geacht. Wijl wij echter ook aan uw Maat schappij ons kunnen verheugen over een be hoorlijke organisatie, dus over een geëigend middel om actie te voeren, dat in den laatster- tijd zich in een gezonde ontwikkeling mag verheugen, kunnen wij niet anders dan ver klaren dat wij het wel op jprijs zouden stellen indien als tot nog toe de personeelzaken ook door ons kunnen worden besproken. Alleen reeds het feit, dat wij tot nog toe aan deze besprekingen hebben deelgenomen, zal als antwoord kunnen dienen op de vraag of wij beteekenis hechten aan besprekingen. Een ontkenning daarvan zou al dadelijk ge heel in strijd zijn met de houding die wij tot nog toe hebben aangenomen. Uitdrukkelijk zullen wij ons echter heb ben voor te behouden de vrijheid om, ook al hebben er tusschen uw Directie en ons besprekingen plaats, het personeel op te wekken tct actie." Daarna antwoordde de directie o.a. „De bedoeling der regelmatige bespre kinden, welke geen andere kan zijn dan door direct overleg de bij ons^n ons perso neel bestaande wenschen en bezwarende doen kennen en zoo mogelijk te vervullen of weg te nemen, laat echter niet toe, dat zij, die deze besprekingen bijwonen,het nut daarvan ontkennen. Het U bekende artikel behelst nu uitdrukkingen, waaruit te lezen is, dat uw bestuurslid" Peterse dit nut zoo gering acht, dat zijn tegenwoordigheid bij deze bespre kingen geen of te geringe waarde zoude heb ben. ïk wil na uw schrijven van 2 Juli 1.1. ech ter aannemen, dat de gebezigde uitdrukkin gen niet bedoeld hebben deze beteekenis er aan te geven. Daar, zooals uit het bovenstaande blijkt, wij ons niet op het standpunt plaatsen, dat door U tijdens het bestaan der regelmatige besprekingen wordt afgezien van het in gereed heid houden voor eventueelen strijd van Uw leden, daar meen ik toch U er op te moeten wijzen, dat de middelen, welke daartoe wor den gebruikt, van dien aard kunnen zijn, dat zij naar onze meening onvereenigbaar 'zijn met de bedoeling van het vreedzame insti tuut der conferentie. Indien en zoolang deze middelen noodig of wenschelijk geacht wor den, zullen dan ook de besprekingen met hen, die naar onze meening te ver van het stand punt van het overleg naar dat van den strijd zijn overgegaan, óf niet gehouden worden óf gich van karakter wijzigen." PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten van Noordholland bieden ter vaststelling van de rekening van de provin ciale inkomsten en uitgaven over het dienst jaar 1923. De ontvangsten bedragen ƒ23.483.315.19 de uitgaven 20.599.927.18. Het batig slot is ƒ2.883.388.01, welk voor- deelig slot op de begrooting 1926 zal worden geregeld. De belastingen in 1923 brachten op 20 opcenten op de hoofdsom, de be lasting op gebouwde eigendommen 659.942.90 (geraamd 632.888)idem on gebouwde eigendommen ƒ147.122.15 (ge raamd 147.267)idem op de hoofdsom der provinciale belasting 1.372.838.10 (ge raamd 1.174.429) 10 opcenten op de hoofdsom der rijksinkomstenbelasting ƒ3.450.213.42 (geraamd ƒ2.396.830); 10 opcenten op de hoofdsom der vermogens belasting ƒ271.807.52 (geraamd ƒ211.680). Den bezoekers van het kerkconcert op morgen (Dinsdag) wacht een extra genot. Het Hongaarsche koor (Budapesti Lyra dalkor) dat hier Zondag avond op den wedstrijd is opgetreden,zal naast de overige nummers uit voeren een viertal koorwerken, n.l. a. „Petofi" (Hongaarsche volksheld en'dichter, 1849 voor zijn vaderland gevallen), muz. van Ernst La- nyi. b. Fohasz (Gebed) van Carl Huber, c. Bolessdal (Wiegeliedje) van Brahms, en Orgel-imitatie" (zonder tekst) van A. Hartel. Zij geven dit concert geheel belangloos, uit sympathie voor de Hollandsche pleeg ouders der kinderen uit Hongarije. Onze burgemeester, <|e heer C. Maarschalk, is met dit plan ten zeerste ingenomen. Moge de toeloop tot dit concert zoo groot zijn, dat de noodwendige verblijfkosten voor dit koor kunnen worden bestreden uit de meerdere entreegelden, die voor den hoorder uiterst laag zijn gehouden. DIEFSTAL VAN GEROOIDE BOLLEN. Er is weder een zeer brutale en belangrijke diefstal van bollen gesignaleerd. 10 bed bol len gerooid schrijft het „Wkbld. vanBl. C." Daar kan men moeilijk afdoende maatregelen tegen treffen, als men de kweekerijen niet hetgeen haast ondoenlijk is dag en nacht gedurende den rooitijd laat bewaken. Toch gelooven wij dat deze gebeurtenis tot nadenk- ken moet stemmen. Het gebeurt n.l. veelvuldig, dat gedurende den nacht bollen,die overdag zijn opgenomen, onder bescherming( van een hooischelft op het land blijven staan, onbewaakt. Dit lijkt ons in den tegenwoordigen tijd vooral, on verantwoordelijk en wij meenen dat een waar schuwing hiertegen zeer op zijn plaats is. R. K. NED. BOEREN EN TUIN- DERSBOND. De R.-K. Nederlandsche Boeren- en Tuin- dersbond houdt op 22 en 23 Juli resp.te Am sterdam en Haarlem zijn jaarlij ksche alge- meene vergadering. Na afloop van de ver gadering te Amsterdam wordt een bootttocht gemaakt naar Marken, Volendam, Edam, Monnikendam en Broek-in Waterland. In de vergadering te Haarlem zullen de heeren dr. L. N. Deckers, secretaris van den bond, en J. J. C. Ament, directeur van den Lim- burgschen Land- en Tuinbouwbond, in leidingen houden over de algemeene en de economische beteekenis der R.-K, land- en tuinbouworganisaties. Gisteren om ongeveer twee uur, toen de harddraverijen op het sportterrein „Het oude Slot" zouden aanvangen, speelde zich een ontzettend drama af, waarvan een 18-jarige jongen de dupe werd. De 18-jarige K. W. uit de Raadhuisstraat te Heemstede had op het voorterrein het toezicht op de daar gestalde auto's. Toen hij eenige lastige jongens wilde verwijderen, werd hij aangevallen door twee jongens van een jaar of 19, blijkbaar broers van de klei nen. Zij vieien W. toen aan, waarvan de een W. S. zijn zakmes trok en het W. in de linkerborst stak. Door de groote kracht waarmee dit ge schiedde, drong het door de kleeren in het lichaam en veroorzaakte een wonde van 2 c.M. diep en 154 c.M. breed. Na nog eenige meters geloopen te hebben viel W. neer. Dadelijk werd W. verbonden door dokter Colebrander «en naar zijn woning overge bracht. Van hier uit werd hij naar de Maria- stichting overgebracht op last van den dok ter, die geestelijke hulp noodig achtte. In hoogst bedenkelijken toestand werd hij op genomen. De dader werd naar de politiepost over gebracht en is heden ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Nader vernemen wij nog, dat de 18-jarige K. Warmendam met zijn broer het toezicht hield over de autostalling. In het gras lagen de geboeders S„ die in een woonwagen aan de Cruquius woonden. Op een gegeven oogenblik kwamen nog 3 kleinere broertjes van 7 tot 14 jaar, die met een aapje en een marmot rondloopen, het voorterrein op en maakten het daar de menschen lastig door geregeld aan de auto's te zitten. H. wilde de kleinen toen verwijderen, doch plotse ling stoof een van de grootere broers op hem toe en ontstond ceri vechtpartij. Op hetzelfde oogenblik kwam W. S. aange stoven met een geopend zakmes in de hand. Omstanders trachtten hem nog tegen ie houden, doch kwamen hiervoor te laat. Met kracht zwaaide S. het mes en stak het in de linkerborst van K. W. in de hart streek. W, liep nog een meter of 8 weg en zakte toen in elkaar. De dader werd dooi de omstanders gegrepen en aan de politie overgeleverd. Het slachtoffer werd inlusschen door Dr. Colebrander, die dadelijk ter plaatse was, verbonden. Daar de dekter den toe stand zeer ernstig achtte, vond hij geeste lijke hulp noodzakelijk. Na per politiebran- card naar zijn woning vervoerd te zijn, werden hem de laatste H. Sacramenten toegediend door kap. Nieuwenhuizen. Vervolgens verbond Dr, Colebrander W. ten tweede male en liet hem overbrengen naar de Mariastichting. Op het oogenblik is de toestand og zeer ernstig en is er weinig kans op zijn behoud. W. is een zoon van een weduwe, .uit een huisgezin van 9 kinderen, die allen hard moeten werken om de kost te verdienen. Zijn vader is drie jaar geleden gestorven. Van particuliere zijde vernamen wij nog, dat W, een zwakke gezondheid be zat en eerst eenigen tijd geleden uit de Mariastichting was'ontslagen. Toen de Inspecteur van Politie te Heem stede den dader met het slachtoffer con fronteerde, zei W.: „Straft, u hem maar niet zwaar, ik ga toch naar mijn vader." De dader werd in arrest gesteld en Is heden overgeleverd aan den Officier van Justitie. Bij de examens voor Pitman's Stenogra fie en Machineschrijven slaagden voor diploma A. de dames; N. R. Hepkema te Haarlem, N. J. van Hensbergen te Hillegom en de heeren J, W. v. d. Bogaardt en J. J. Strijbos te Haarlem; en voor diploma Machineschrijven, de dames; D. J. Vreeken te Lisse en M. J, Treur te Haarlemmer- REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. Algemeene Jaarvergadering op Vrijdag 3 Juli 's avonds half negen, Hotel Lion d'Or, Kruisweg. Agenda Opening, Notulen, Ingekomen stukken, Jaarverslag Secretaresse, Jaarver slag Penningmeester, Begrooting, Verslag Kascommissie 1925, Benoeming Kascommis- sie 1926, Verkiezing Bestuursleden (volgens rooster treden af Mej. van Esch, de heer Kingma, Dr. Mauritz). Bespreking 31 Aug. en 12% jarig bestaan, rondvraag en sluiting. Nadat de oproepingen verzonden werden, kwam bericht, dat Mej, van Esch bedankt als lid der Brigade, zoodat in het Bestuur een vacature ontstaat. De Bestuursvergade ring stelt candidaat de dames Mevr. de Klerk-Out en Mej. A. Meyer. Het Bondsexamen is nu definitief vast gesteld op Zondag 5 Juli aan de Kleverlaan. Uur van aanvang zal nog nader gemeld worden aan de candidaten, die zich opgaven, zoodra hieromtrent bericht van de T.C. is ontvangen. De Voorzitter verwacht diegenen, die zich opgaven voor het examen Maandag avond, 29 Juni, ten zijnen huize, Cruquius- straat 10, voor een nog laatste herhaling. Hetw as buitengewoon jammer dat de uit geschreven groote Ba^ndraverij geanuleerd moesten worden wegens te weinig deelriame. Dit verdient de vereeniging niet, daar zij kosten nog moeite spaart om een goeden coursedag te bekomen. Een goed inzicht was het, om vele teleur stellingen te voorkomen, het doen plaats hebben van een korte baandraverij, aange spannen handicap. Maximum 350 M. voor alle in Nederland geregistreerde paarden. De belangrijke inschrijving vermeldde 26 paarden, waarvan bij loting 8 uitvielen. Aan den start verschenen echter 14 stuks daar Meignoet, Officier Mareeze en Vitality al hoewel bij loting niet aanwezig waren. Nadat Leó, Pali, Edel A, Tini, Leitstern en Clemence waren afgereden kwamen voor de troostprijzen ïn aanmerking Queenperle, eig. Z, Davidson, rijder J, v. Leeuwen, afstand 350 M.; 3e pr. 25, Rautenkrans. eig. J. v. d. Zei, rijder K. Bakker. De prijzendraverij welke nu een aanvang nam, werd verreden tusschen Lady Clumes, Vevada B, Aura en Dienares. Door twee maal disqualificatie kwam Die nares voor den eersten noch tweeden prijs in aanmerking en bij den eindkamp om 3 en ,,4 zag zij haar concurrent met den 3en prijs weg gaan. De kamp om den eersten prijs moet be slecht worden tusschen Lady Clunes en Ne vada B, laatstgenoemde had reeds een win nende rit bij Lady op voor en toen het be slissende schot ging, vond Luc het ook tijd dat deze draverij eeh eind moest nemen daar het reeds 7.10 uur was geworden en wist welverdiend te zegevieren, le prijs 250Nevada B, eig. Stal B, rij der L. Ensing, afstand 320 M. 2e prijs 10O.— Lady Chimes, eig. J. H. v. d. eVen, rijder B. en Hagen, afstand 340 M. 3e prijs 50.— Aura, eig. en rijder H. Verdigal, afstand 320 M. 4e prijs 25.Dienares, eig. de Vlieger, rijder de Vlieger Jr., afstand 320 M. AANRIJDING TE IJMUIDEN. In de Visscheringstraat te IJmuiden werd de wielrijder J. H. M. aangereden door een vierwielig motorrijtuig. Het rijwiel .werd stuk gereden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De auto reed door. Een onderzoek wordt 'ingesteld. Bij de politie hier ter stede werd aangifte gedaan door J V., wonenue te Amsterdam, die in verband met het zangersfeest hier tet stede vertoefde, dat hij Zondagavond te hali r in een winkel hier ter stede ansichtkaar. ten kocht. Toen hij den winkel had verlaten miste hij zijn portefeuille inhoudende 20C aan bankpapier. Hij keerde naar den winkci terug, doch het geld werd niet meer gevon- I den. De recherche stelde onmiddellijk een onderzoek in, hetgeen echter geen resultaal had. Een Pool, die zich toevallig in den win kel bevond, werd eveneens gefouilleerd doch van het geld werd geen spoor ontdekt „Harmonie Crescendo" speelde Zondag j.l. op het federatief muziekconcours te Wormerveer onder leiding van den direc teur den heer H. W. Hofmeester. Het corps behaalde in den marschwedstrijd een eer sten prijs met 33 punten, in de afdeeling Uitmuntendheid Harmonie een eersten prijs met 100 punten. Bij een volgend concours zal „Harmonie Crescendo" in de Eere-af- deeling moeten spelen. Het muziekcorps „Willen is kunnen" onder leiding van N. de Zwager, behaalde een tweeden prijs in den marschwedstrijd en een tweeden prijs in dea concertwedstrijd. De korfbalcompetitie voor de R. K, Meisjes-Patronaten heeft gisteren een aan vang genomen. De animo vcor de korfbal sport schijnt onder de Roomsche meisjes bijzonder groot te zijn, hetgeen blijkt uit het feit, dat nu in twee afdeelingen wordt ge speeld, nl, afd. A voor meisjes tot en met 16 jaar, en afd. B. voor meisjes boven den genoemden leeftijd. Er zou gespeeld worden onder de regle menten van den Ned Korfbalbond, in tegenstelling met het vorige jaar toen er naar rato werd gekorfd. Echter schijnen de leidsters niet erg op de hoogte te zijn met de Nederlandsche regels Wij meenen te weten, dat vakverwisseling alleen plaat9 heeft, nadat er tweemaal is gescoord en niet, zooals het gisteren ging, na elk doel punt. Het spelpeil is er inmiddels sinds den vorigen keer nu niet bepaald op vooruit ge gaan. Nog steeds hetzelfde ruwe, gooi-maar- raak systeem waarbij de grenzen der spor tiviteit, mede door de minder goede leiding, dikwijls overschreden werden. Over hei algemeen hebben ons deze eerste wed strijden geen voldoening geschonken. Eer bijzonderheid, welke ons het meest trof, was, dat men er in het geheel niet een vas- ten tijd van spelen op na hield Bijv. de eerste wedstrijd tusschen St. Rosa en St. Anna. De eerste helft duurde ongeveer een half uur, terwijl na de pauze op z'n hoogst een kwartier is gespeeld. De stand was op dat oogenblik 5—0 vooi Rosa, hetgeen voor de leidster aanleiding was om den wedstrijd als geëindigd te be schouwen. „De achterstand vah St. Anna was te groot en kon onmogelijk meer wor den opgehaald!" Wel een eigenaardige beslissing. Bij den tweeden wedstrijd zagen wij dezelfde ver tooning, met dit verschil, dat het spel op een weinig hooger peil stond dan in de eerste ontmoeting. Wij zullen kort zijn en het verloop der wedstrijden niet in zijn geheel vermelden. Het is op z'n zachtst ge zegd niet de moeite waard. Alleen zij ver meld, dat voor afd. A. St. Rosa met 5C van St. Anna won, terwijl St. Agnes, Haar lem, haar naamgenoot uit heemstede voor afd. B, een verpletterende nederlaag toe bracht, 121, Wij hopen a.s. Woensdag iets fraaiere te zien. P.K. WoningboüWvereeniging St. Bavo Naar verluidt, heeft de schietvereeniging „Graaf Floris V" alhier, bij den in vorige maand gehouden nationalen schietwedstrijd te Bloemendaal, uitgeschreven door „Bloemen- daal Commando" ter gelegenheid van1-haar 25-jarig bestaan, een 3dern en een 7den prijs behaald, terwijl zij met den nationalen con- petitie, in den loop der winter gehouden, den Isten prijs heeft weten te veroveren en bij gelegenheid van den eindwedstrijd van de Haarl. Schietbond, heeft Graaf FlorisV weder om den 3den prijs weten te behalen. Alzoo is de medaille-kast der vereeniging wederom met 4 medailles verrijkt. Moge het der jonge vereeniging gegeven zijn nog meerdere mooie successen te boeken hebben en moge het voor de leden van „Graaf Floris V" een aan sporing zijn, de vereeniging voort te voeren op den ingeslagen, goeden weg. Excelsior Op de algemeene begraafplaats had Zater dagmorgen te 12 uur de ieraardbestclÜng plaats van het stoffelijk overschot van wij len den heer K. F. van Maas, in leven heel kundige en chirurg te Haarlem. Groot was de belangstelling op het kerk hof en velen kwamen den overledene, die in zijn leven in Haarlem groote bekendheid bezat, den laatsten eer bewijzen. Onder degenen, die de teraardbestelling bijwoonden merkten wij o.m. op vertegen woordigers van den geneeskundigen kring en van de geneeskundige armencommissie, verder een deputatie van het diaconiehuis der Neder-Duitsch Hervormde gemeente aan de Jansstraat, van welke inrichting de over ledene jarenlang behandelend 'geneesheer was; de heeren H. Weyburg, H. C. A. Sickesz en dr. F. P, Keyser namens de vereeniging tegen de mishandeling van dieren, de heeren W. Roodenburg en J. P. de Klerk namens de diaconie der Ned. Herv. Gemeente, de oudste vertegenwoordigers van het Haar- lemsch Ziekenfonds de heeren W. Nieuwen huizen en H. v. Boekhoven, de secretaris van Haarl. Ziekenfonds, dr. Meinalda van Schouwenburg en prof. van Walsum; verder talrijke collega's en vrienden van den over ledene. Aan de groeve werd niet gesproken. Een enkele krans dekte de baar. De oudste zoon van den overledefle dankte voor de belang stelling. Vrijdagavond 26 Juni had in gebouw „Ge- ko" aan den Spaarndammerweg, eene bui tengewone ledenvergadering plaats van de woningbouwvereeniging „St. Bavo.". De vergadering, welke flink bezet was, were door den heer Chr. Huijboom, voorzitter, geopend met den christelijken groet, waarn; eene uiteenzetting volgde van den stand var zaken, der vereeniging. In verband met het raadsbesluit betreffende de garantstellinf van de gemeente voor het aangaan van een nieuwe geldleening a f 230.000, ten behoeve van de bestaande 52 woningen aan de Haitsm; Mulierstraat, verzocht de voorzitter machti ging van deze ledenvergadering, om over tt gaan tot deze geldleening. Eerst dan zal dil gebeuren, als aan gehouden taxatie door de gemeente, deze leening wordt goedgekeurd. 1 Verder werd het bestuur machtiging ver eend, alles in het werk te stellen tot aankoop van grond te Oud-Schoten voor het bouwen van 90 arbeiderswoningen en 10 winkelhui zen. Medegedeeld werd, dat de eerste woningen van de in aanbouw zijnde negentien aan de Vergierdeweg, binnen drie weken kunnen betrokken w,orden. Verder werd medegedeeld, dat er in eene gecombineerde bestuurs-vergadering van de Woningbouwverenigingen „St. Bavo." Eigen Haard" en „Volkshuisvesting" besloten werd een adres te richten aan den raad der ge meente Schoten, verzoekende maatregelen te treffen, die er toe leiden om te komen tot huurverlaging van genoemde woriing-com- plexen. Gemotiveerd wordt in de toelichting dat de steeds dalende lijn der loonen, geer gelijke tred houdt met den huidigen levens standaard, zóó zelfs dat een vierde i een vijfde van het loon moet worden afgestaan aan huur. De besturen meenen dat ook zeker de gje-; meente Schoten moet trachten aan dit ver zoek te voldoen, daar er ook reeds andere gemeente's in naaste omgeving daarin hebben voorzien. R.-K. Kiesvereeniging. De besturen' van beide kiesvereenigingen roepen de katho lieke kiezers en kiezeressen op tot het bijwo nen van eene vergadering op Dinsdag 30 Juni, des avonds te half acht, in het Bonds-, gebouw Kerklaan. Als spreker Zal optrede^ den heer A. J. Loerakker, lid der 2e Kamer. Verwacht wordt dat de opkomst zeer groot zal zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2