CRICKET. f DAMMEN. ATHLETIEK. .De Cricket-competitie. HaarlemHilversum. A. C. C. IHaarlem II. De Engelsche wedstrijden. HONKBAL. De competitie WATERPOLO, Zwemmen. Het nationale zwemfeest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Haarlemsche Zwem- en Poloclub H. V. G. B. De Jubileumwedstrijden van Pro Patria te Rotterdam. met een flinke ploeg deel. Haarlem neemt De jubileum wedstrijden van Pro Patria te Rotterdam. Ie klasse. AjaxHe/mes D. V. S, Gewonnen door Hermes met 26 runs. H. D. V. S. 111 (Visscher 14, Pomes 7. Kappelhoi 17, J. Nolet 11 en H. Offerman 14) en 49 (J. No- let 18). Dupon 4 voor 12 en 4 voor 26, Rice 3 voor 35 en 3 voor 23, Eigeman 3 voor 45. Wempe 3 voor 0. Ajax 99 (Eigeman 27, Wempe 41) en 35 [Sigma 10). A. Offerman 6 voor 33 ea 6 voor 18. H. Offerman 3 voor 23 ea 2 voor 12. HaarlemHilversum, Gewonnen door Haarlem met 9 runs op de ke innings. Hil versum le innings 69 (G. Titsingh 18 not out; J. W. Mac Person 14; Mr. J. H. H. Kessler 12), A. Maas 7 voor 35; J. Schmeink 2 voor 24'; H. A. Healy 1 voor 7, Haarlem le innings 78 (H. A. Healy 17; 'J. Schmeink 14; P. Sanders 13). Mr. J. H. H. Kessler 4 voor 23; Jhr. W. v. Spengler 2 'voor 22; Cremers 3 voor 17; H. v. Boo ven il voor 15. P, W.Quick. Gewonnen door Cuick ■met innings en 15 runs. P. W. le innings 51 JA. H. v. Heek 14). E. den Hartog 6 voor 19; Leygraaff 3 voor 9 Quick le innings 120 (P. M. Rees 72, M, den Hartog 14). Wagener 3 voor 41; E. v. Heek 2 voor 17; N. A. Jannink 2 voor 11; Coldough 3 voor 21. 0 P. W. 2e innings 54 (C. E. ter Kuile 24), Terwiel 4 voor 24; E. den Hartog voor 17. 2e klasse. j Amst. C. C.Haarlem H. Gewonnen door de Amst. C. C. met innings en 34 runs. Haarlem II 41 en 102, Amst. C. C. 177. AlbionV. V. V. n. Gewonnen door V V. V. II met innings en 47 runs. Albion 58 en 80. V. V. V. II 185. H.D.V.S. n—Kampong. Gewonnen door H. D. V. S. II met 26 runs. H. D. V. S. II 84 en 94. Kampong 113 en 39. H.C.C. Hl—Hilversum II. Niet ge speeld. PhoenixU. V. V. Gewonnen door ®hoenix met innings en 179 runs. Phoenix É62 voor 7. U. V. V. 39 en 44. R. en W. n—V. R. A. H. Gewonnen door R. en W. II met innings en 44 runs V. R. A. II 86 en 89. R. en W. II 219 voor 4. 3e klasse. V. V. V. HIR. C. H. Gewonnen door V V. V. III met 69 runs op de le innings. V. V. V. Ill 114. R. C. H. 45. L. C. C.Ajax H. Gewonnen door Ajax II op de tweede innings. Phoenix HV.O.C. n. Niet gespeeld. Vleermuizen—D. V. C. Gewonnen door D. V. C. met 36 runs. D. V. C. 90 en 50. Vleermuizen 80 en 24. Oostelijke 2e klasse. Quick II—Nijmegen. Gewonnen door Nijmegen met' 5 runs op de le innings. Tel. Haarlem wint met 9 runs op de eerste innings. Ook de 2de wedstrijd aan den Schoterweg is voor de thuisclub een overwinning êe' worden. Ofschoon de pitch veel verbeterd is, blijft, blijft de grond slecht. De afmetin gen zijn bovendien van dien aard, dat het aantal boundaries tot een minimum beperkt blijft. Gedurende den geheelen wedstrijd konden wij slechts twet vieren noteeren, welk aantal broederlijk door beide partijen gedeeld werd. Toen Hilversum 69 runs gescoord had, dachten spelers en" publiek: Haarlem is al binnen! Edoch, toen nog slechts 2 wickets moesten vallen, was het pleit niet bedeent. Martien zorgde echter voor de winning het is den vorm van een uitgeloopen vier en het publiek bewees haar instemming door een luid applaus. Over den wedstrijd zelf kunnen we kort zijn. Kessler kiest, met het oog op het weer batten en opent met Van Booven. De laat ste verdwijnt met den 2den bal. Mc Phersoc vervangt hem en scoort een nuttige 14. voor hij door Maas gebowld wordt. Kessler wordt het slacht offer van denzelfden bowler als hij een bal in Healy's handen ziet verdwijnen. Het vol gende wicket is weer voor Maast als een praohtvang van Hsaly in de slips een einde maakt aan de innings van v. Spengler. De wickets vallen bij kleine tusscLenpoozen. Alleen Titsingh blijkt de bowlery cenigszios meester te zijn en blijft ten slotte met 18 nici ui. Maas had met zijn „allerhande 't meeste succes; 7 voor 35! Haarlem trekt dan op naar de wickets. 'Het begin is weinig fraai; op 10 hebben ?eeds 4 batsmen een beurt gehad, Healy en Schmeink brengen echter eenige ver betering, De laatste staat zelfs vrij te spe len maar wordt, als hij 14 runs heeft, door Van Booven gecleamd. Op 48 kan ook Healy vertrekken, wiens gewoonte naar voren te komen, hem nu noodlottig wordt, hij had 17 runs gescoord. Sanders en de Ruif slaan /esp. 13 en 8 runs en met Houtkooper op le mat wordt het Hilversum-totaal over- Jchreden. Jaski blijft met 8 not out. Mc Pherson keepte goed; hij liet geen enkele bye door en 'hielp Dé tweemaal aan ven wicket door vlug stumpen. Hierin is de Beus o. i. echter nog verre supérieur. Nog wordt eenigen tijd over een tweede innings gedelibreerd. Van Booven zei:, „we zijn hier toch om te cricketten". Kessler vond: „twee en een half uur is te kor1' We gingen dus naar huis. De volledige scores zijn: Hilversum 1ste innings: I. M. van Booven, c. A. Maas, b J. Schmeink 0; 2. Mr. J. H. H Kessler, c, A. Healy, b. A Maas 12; 3. Mc Pherson, bowled A. Maas 14; 5. Jhr A. G. L. van Spengler, A. Healy, b. A. Maas 5; 5. G. Titsing not out 18; 6. G. Bierman bowled A. Healy 2; 7. Mr. D. R. v. d. Pot bowled A. Maas 2; 8. C Bakker lbw. A. Maas 8; 9. P. H. Cre mers, bowled A. Maas 2; 10. Chr. Bollee lbw. J. Schmeink 3; 11. Ch. Labouchère bowled A. Maas 0; extra's 3; totaal 69. Val der wickets IvO1; 2vl93; 3v302; 4v354; 5v386; 6v47—7; 7v59—8; 8v63—9, 9v6610; 19v69—11; Bowlingcijfers: O. M.O. R. W. J. Scheink 17 7 24 2 A. Maas 21 4 35 7 H. Healy 4 1 7 1 Haarlem 1ste innings. I. W. v d. Lee bowled A. G. L. van Spengler 1; 2. W. Schotsman bowled P. H. Cremers 0; 3. A. Healy, st. Mc Pherson, b. Mr. J. H. H. Kessler 17; 4. A. Bieshaar lbw. P. H. Cremers 3: 5. A. Maas, c. Mr. J. H. ,1. Kessler. b. Jhr. v. Spengler 0; 6. J. tchmeink bowled H. van Boven 14; 7. P. anders bowled Mr. J. H. H. Kessler 13; 8. de Ruig, c. Mr. J. H. H. Kessler, ,b. P> H Cremers 9; 9. F. Jaske not out P; 10. M. Houtkooper st. Mc Pherson, b, Mr. J. H. H. Kessler 7; 11. F. Lauting, c. H. van Booven, b. Mr. J. H. H. Kessler 5; extra's 1; totaal 78. Val der wickets: IvO; 2v4. 3v9; 4vl0; 5v28; 6v48; 7v53; 8v63; 9v72, 10v78. Bowlingcijfers. O. M.O R. W. H. .Cremers 22 13 17 3 Jhr. A. G. L. v. Spengler 13 4 22 2 H. van Booven 4 15 1 Mr. J. H. H. Kessler VA 1 23 4 Deze wedstrijd is geëindigd in een ste vige nederlaag voor de Haarlemmers, n.l. met innings en 34 runs. Haarlem II bat het eerst, maar brengt er als gewoonlijk niet veel van terecht Alleen W. Maas met 14 runs kwam in de dubbele cijfers. Dank zij eenige extra's wordt een totaal bereikt van 41 runs. De A.C.C.-ers hadden natuurlijk uitste kende bowlingcijfers: Alwir 411 F Amo 313 Selles 02 A. Spruyt 3^- 1 J. Börnemann 04 De Amsterdammers beantwoordden dit lage totaal met 177 runs, waarvan: J. Spruyt 12 F. Amo 33 N. Veentra 14 N. Selles 21 P. Walters 35 J. Börnemanp 31 not out Bowlingcijers: J. Fortgens 150 N. Nagtzaam 340 W. Maas 549 J. Hazes 05 J. Sasburg 017 De Haarlem reserve's worden ten twee de male ingestuurd, en Hazes en v. d. Pol trekken naar de wickets. Zij houden gerui- men tijd stand en na drie kwartier valt pas het eerste wicket, nl. dat van v. d. Pol (10). Ook Hazes verdwijnt nu spoedig (12). Fortgens scoort 33 runs Amo 19 W. Maas 15 De verdere batsmen maakten geen of na genoeg geen runs. Totaal 102 'runs. Aliver 133 Amo 219 A. Spruyt 325 Börnemann 414 J. Spruyt 06 A.C.C. beschikt over een elftal dat ze ker tot een der sterkste uit deze afdeeling kan worden gerekend en waartegen de Haarlem II spelers niet veel presteerden. Enfin den volgenden keer beter. V, V, V. 3R. C. H, I. R C, H. verliest. Een versterkt V.V.V.-elftal (V.V.V. I was vrij) heeft R.C.H. haar tweede nederlaag toegebracht V.V.V. wint den toss en verkiest te bat ten, zoodat R.C.H. op het zeer gladde ter rein moet fielden. De bowlers zijn zeer gehandicapt door de natte, dus aalgladde bal. Bewijs h:ervan is. dat voor de Lunch reeds 90 runs zijn gescoord voor een verlies van 5 wickets. Het ziet er dus niet erg rooskleurig uit. In middels is het terrein opgedroogd en na de lunch is het dan ook spoedig met V.V.V. gedaan. Het totaal werd 114. R.C.H. I innings was een debacle"" Alleen v. Dam en Krom komen in de dubbele cijfers, ieder 10 en het totaal wordt slechts 4'5. M.i. is oorzaak hiervan onvoldoende zelfbeheersching, doch met dit al heeft R.C.H. een veer gelaten, V,V,V. was in alle onderdeden suprieur en won dezen zeer geanimeerden wedstrijd volkomen verdiend. H. Willigenburg - c. Krom - b. Kuyt 59 A. J. v. Wermeskerke - lbw. - b. Klein 9 R. A. G. Davidson - b Klein 3 J. Cohen - b de Jong 11 R. de Waal - c. v. Dam - b. de Jong 13 A. v. Stuiversberg - c. And - b. de Jong 0 A. J. Alders - c. Scheffer - b, Klein 4 A. Herschel - lbw. - b. de Jong 5 Ph. Overing - run out 1 W. Meyer - cvKuyt - b. Klein 3 J. Cuypers - not out 4 Extra's 4 Totaal 114. Bowlingcijfers: H. de Jong 449 - W, Klein 443 - H. Kuyt 118. Score R. C. H. le innings. P. Dik - bowled - Davidson 0 N. v. Dam - bowles - Wermeskerke 10 D. Tel - bowles idem. 4 H. de Jong - c. Willegenburg - b. Davidson 2 G. Krom, bowled 10 D. v. d. Puften - c. Willigenburg b. 9 W. Spoor - bowled - Wermeskerke 2 C. Scheffer - bowled - Davidson 3 H. Kuyt - bowled - Davidson 0 W. Klein - c. Herschel - Wermerskerke 0 A. Scheen not out 2 Extra's 3 Totaal 45. Bowlingcijfers: R. A. G. Davidson 6 voor 11 A. J. v. Wermeskerke 4'31 De afgeloopen week bracht aan de lei dende elftallen wederom de noodigc suc cessen. Zoo had Yorkshire al heel weinig moeite met Glamorgan, dat nog steers op het eer ste rustpunt je wacht. De totalen waren: "V orkshire 579 (Holmes 130, Sutcliffe 121 en Robinson 108 not out). Glamorgan 246 en 197 (Waddington 796, Macaulay 781). In de ontmoeting tegen Leicestershire scoorde de beroemde county 4513. Hol mes 194 en Sutcliffe 129. Leicester bracht het in twee innings tot 85 (Macaulay 634) en 206, zoodat de a.s. kampioenen met in nings en 1060 runs zegevierden. Surrey maakte op den Oval tegen So merset het mooie totaal van 477. Niet minder dan drie Londensche batsmen kwamen in de drie cijfers, het zijn Slobbs 111, Ducat 128 en Shepherd 133. Tate nam in de wedstrijd tegen Glouces tershire zijn honderdste wicket van dit sei zoen; inderdaad een prestatie, die er wezen mag en waarmede het bewijs geleverd wordt, dat hij inderdaad de beste huidige Engelsche bowler is. Dank zij deze fast- fastbowler (Tate nam 766 en 6—36) wist Sussex gemakkelijk met vijf wickets van Gloucester te winnen. De totalen waren: Sussex 200 en 1455, Gloucestershire 251 en 93. Middlesex kwam tegen Kent uitstekend los en scoorde nadat Kent zelf 247 had ge maakt, het mooie totaal van 448 (Hcndrcn 240). Kent bleef nog 14 runs onder het to taal van de Londensche county in haar tweede innings en maakte slechts 227. .Tegen- Nittinghamshire werd door de Londenaren eenige dagen later uitstekend partij gegeven en een als verloren be schouwde wedstrijd nog net in een hoofdste delijke overwinning met 4 wickets omgezet. Nottinghamshiré begon met 167, het geen door Middlesex met slechts 127 be antwoord werd (Barrat 544). Daarna speelde Notts, het bowlen van Haig, Durston, Stevens en Hearne met veel vertrouwen en de aanvoerder sloot op het totaal van 4619, Wat niemand werwacht had gebeurde; Hendren, Bruce en Mann smaakten alle drie het genoegen centuries te scoren en brach ten hun county in veilige haven. Het totaal werd 5026 w!!l (Hendren 206 not out, Hon. C. N. Bruce 103 en F. T. Mann 101 not out). Door de overwinning van Northamptonshire met 297 rus op Glamor gan is de kans van deze laatste county om nog van de onderste plaats af te komen, vrijwel verkeken. Een 'merkwaardigheid van deze ontmoe ting was, dat Murdin, welke in de tweede innings van Northamptonshire nr. laatst in ging met 90 not out bleef. Ten slotte willen wij dè groote successen van Cambridge University vermelden. Zoo werd Surrey met zes wickets gesla gen, terwijl Surrey er met negen wickets aan moest gelooven. De cijfers van de eerste wedstrijd lui den als volgt: Surrey 344 (Hobbs 104) en 2607 (Hobbs 143 not out) Cambridge 179) en 4274! (Dawson 125, Duleepsinhji 98). De totalen in de ontmoeting tegen Sussex waren: Cambridge 543 (Dawson 140) en 241 Sussex 208 en 358 (Bowley 121). Eerste Klasse. AJAX-HAARLEM. 23—19. Deze returnwedstrijd tegen Ajax is dus voor Haarlem uitgeloopen op een neder laag, al kwam deze tenslotte nog zeer on verwacht, Haarlem telde invallers voor De Vries en Storm. En daarmee is deze neder laag ten yolle verklaard, waardoor nog eens ten overvloede blijkt hoe noodzakelijk het voor de zwarthemden is reserves te „kwee ken" voor de functies van werper en van ger. Waar Schieffelers nu Storm's plaats op de werpplaat in moest nemen ook Koster werd geprobeerd was de, gewone combinatie geheel verbróken. Toch speelde het team als geheel zeer goed, en indien Storm op zijn post was geweest, had Ajax geen schijn van kans gehad. Trouwens ook bij deze opstelling wezen de eerste 5 innings Op een Haarlemoverwinning, gedeeltelijk ook door het slechte bowlen der Ajaxieden. Want ook zij misten hun werper Stam. Dat hun eerste honkman Harinck weer op het kussen stond was daartegenover echter een voldoende compensatie: zijn spel was uit stekend en sympathiek, wat niet van alle Ajaxspelers gezegd kan worden. Vooral Rodenburg en Bogaard waren het herhaal delijk oneens met scheidsrechter Baggelaar, die toch volkomen correct en op besliste wijze leidde. De wedstrijd werd gespeeld op het twee de veld van Ajax, dat voor honkbal niet al te ruim van afmetingen was. Vandaar, dat de home-runs in dezen wedstrijd niet tot de zeldzaamheden behoorden, Alvorens een korte bespreking van de innings te geven nog enkele opmerking. Het is ons n.l. weer eens te meer opgevallen hoe voor dit spel een aparte sfeer noodig is. En vooral Haarlem ondergaat dien niet te definieeren toestand zeer sterk. Na de 5de inning, toen een ongeval een lange rust veroorzaakte, was Haarlem er ineens uit. Slechts langzaam kwam men op de oude sterkte, doch toen was het te laat en Haar lem verloor den wedstrijd in de 8ste inning na' 7 iniiings in de meerderheid te zijn ge weest. Vandaar het onbevredigend gevoel, dat dit einde den zwarthemden bracht. Voor Bl.-Wit is deze onverwachte nederlaag van den concurrent een buitenkansje. De kans op het kampioenschap is daardoor zeer ver groot. De innings. De eerste inning begint al dadelijk abnormaal. Eer Koster zich op de werpplaat eenigszins thuis gaat voelen, no teert Ajax 5 punten, waaronder de eerste homerun. Haarlem daarentegen gaat met 3 dooden aan den kant zonder één run ge maakt te hebben. Dan gaat in de tweede inning Schieffelers bowlen. Voorloopig met succes, al sla,an de Ajaxieden veel gemakkelijker op zijn bal len, dan op de kogels van Storm. (Dat aan beide kanten de werpers zeer gemist wer den blijkt trouwens zeer duidelijk hieruit, dat in den geheelen wedstrijd slechts een gering aantal spelers op „3 slag" uit waren). In een minimum van tijd zijn twee Ajaxieden dood Bogaard schijnt het beter aan te pakken. Hij geeft een geweldigen slag, doch met den bal vliegen de stukken van zijn slaghout het veld in, de bal wordt gestopt, naar Vrugt geworpen en ook de derde Amsterdammer is dood. Dan gaat Schieffelers aan slag en op een mooi- ge plaatsten bal bereikt hij het eerste honk, en komt even later binnen. Ook Vrugt en Kos ter weten het thuishonk te bereiken. De derde inning stuurt Ajax weer met een nul het veld in, en weer noteeren de zwarthemden drie runs, Eén door een prachtslag van Koster en één door een pracht geslaagde manoëvre van Schieffelers eer. staaltje van tactiek, dat een warm en verdiend applaus oogstte. In de 4de inning slaat Parson "een homerun en vergroot Haarlem den voorsprong tot 10De vijfde inning brengt den stand op 116. Haarlem speelt thans zeer goed. Schieffelers slaat op zijn beurt een homerun, Smit, Jet- ser en Koster fielden uitstekend, terwijl Houtkooper, die als tweede honkman een zeer goeden wedstrijd speelde, prachtstaal- tjes honkloopen liet zien, zoodat het publiek opmerkte, dat „die lange net zoo ging honkballen, als hij voetbalde". Voorzeker een compliment. Als Rodenburg struikelt en zijn enkel ontwricht wordt de wedstrijd twintig minu ten gestaakt. Haarlem is er na de hervatting zooals gezegd, totaal uit Vooral het werpen wordt onvoldoende: de wijdballen volgen elkaar onafgebroken op, en dat terwijl voortdurend de drie honken bezet zijn. Ne gen runs en niet minder is de oogst voor Ajax. Toch behoudt Haarlem tot en met de ze vende inning de leiding (1817). Onder ge weldige spanning bereikt Ajax in de 8ste inning 6 maal het thuishonk, terwijl van de Haarlemmers alleen Jetses binnen komt. De 9de inning kan nog de redding breng, doch dan klinkt tot groote teleurstelling der Zwarthemden plotseling het tijdsein, en Ajax heeft tegen de verwachting in gewon nen. Uitslag in innings: Ajax: 5, 0, 0, 1, 0, 9, 2, 6, is 23; Haarlem 0, 3, 3, 4, 1, 5, 2, 1, is 19 Tweede klasse. A. G. H. C. wint z'n zevenden wedstrijd volgens verwachting van Concordia II (29 10), terwijl Bl.-Wit voor een verrassing ge zorgd heeft door Quick met 338 naar huis te zenden. Competitiestand. le Klasse. Bl.-Wit 5 4 1 8 1.60 Haarlem 5 3 2 6 1.20 Quick 3 2 14 1.33 Ajax 5 2 3 4 0.80 Concordia 4 0 4 0 0. IS SCHAKEN MOEILIJKER DA? DAMMEN „Wel een aardig spelletje dat dammen, maar schaken is toch maar heel wat moei lijker!" Hoe dikwijls wordt dat niet gezegd door personen, die van dammen evenmin als van schaken eenig begrip of verstand hebben, en die reeds tot critiek bevoegd meenden te zijn, nadat ze eens tweemaal in hun leven een partijtje dam en schaak had den gespeeld. Toch vinden wij het wel van eenig belang eens eenige regels aan dit vraagstuk te wijden. Verder meenen wij te kunnen veronderstellen, dat het dammen moeilijker dan het schaken is. Het schaak- pel lijkt slechts ingewikkelder door den verschillenden loop der stukken. De bekende Fransche schaakmeester Philidor, die tevens een uiterst bekwame damsoeler was, heeft eens geprobeerd een partij dammen blind te spelen. Echter moest hij bij den lOen zet reeds uitscheiden, naar de Haas in zijn be kend damboek „Theorie en Practijk" schrijft, daar hij in verschillende richtingen moest slaan en de stellingen te ingewikkeld wer den, De bekende Hollandsche dammeester, B. Springer, die momenteel in Frankrijk ver toeft, is de eenige, dien 't tot nu toe gelukt is dampartijen blind te spelen. Naar wij mee nen te weten, heeft meester Springer pas kort geleden in Frankdijk zijn 11e dampartij blind gespeeld. Dit staaltje van voorstellings vermogen is tot nu toe door geen enkelen damspeler geëvenaard. Echter is het Springer niet mogen gelukken, meer dan één partij tegelijk blind te spelen. Als men nu' weet, dat de-Russische schaakmeester Aljechin nog kort geleden een record-aantal blindpartijen 29 tegelijk speelde (welk record inmiddels door Réli op 30 is gebracht), blijkt hier wel uit, dat het damspel veel en veel moeilijker dan het schaakspel moet zijn. Evenwel wordt het schaken ontzaglijk meer beoefend dan 't dammen. Men schaakt in alle deelen der We reld, terwijl de regels van het spel allemaal hetzelfde zijn. Het „Poolsche damspel" is slechts in Frankrijk en Holland bekend, terwijl men in Engeland, Rusland, Italië, Duitschland en Spanje op borden van slechts 64 ruiten speelt en dan nog met verscheidene reglementen. De Canadeezen doen het, waar men tegenwoordig gewoon aan raakt, in hét groot: een bord met 144 velden! Door deze verscheidenheid komt men zeer zeker tot de conclusie, dat het damspel daardoor veel minder dan het schaakspel beoefend wordt. Zijn bij het schaakspel bijna alle openingen uigewerkt, bij bet damspel is dit geenszins het geval en ligt momenteel nog een vrucht baar terrein braak. De heer K, E. de Jonge schrijft in zijn damwerk: „De theorie der openingen is nog verre van volmaakt, ja, wij kunnen gerust zeggen, dat deze nog maar aan een begin staat. Wat vroeger werd goed gekeurd, keurt men nu af en dan nog is het niet bewezen, dat de nieuwe varianten goed zijn. Later zullen wellicht anderen de theorie in zooverre volmaakt hebben, dat wij voor alle openingen benamingen hebben, die ge noemd zouden kunnen worden naar den ont werper, zooals dit bij het schaakspel het geval is." Wij meenen hierdoor een weinig aange toond te hebben het verschil tusschen beide spelen en sympathiseeren ten volle met het idee van den bekenden Hollandschen pro blemist G. J A. van Dam: „Een internati onale dambond, wat zeer zeker aan het damspel zal ten goede komen." R. M HET ARBIRIEEREN VAN DAMPARTIJEN. Het is reeds verschillende keeren voor gekomen, dat de uitspraak van de arbri- trair besliste partijen in het oog van één der spelers geen voldoening schonk. Wij plaatsen daarom het oordeel van één der leden van de arbitrage-commissie over deze moeilijke kwestie. Bedoelde heer schrijft: Arbitreeren is een moeilijk werk, vooral als men tegenover geen van de partijen onrechtvaardig wil zijn. Het standpunt der arbitrage-commissie van den Nederl R.-K. Dambond, bij de beoordeeling der standen is a.v.- Een afgebroken partij is nog niet be slist is onbeslist derhalve remise (eenige billijke oplossing). Nu komt het voor, dat de belissing reeds in zoo'n partij gevallen is en het slechts een kwestie van tijd nog is omdat te. voor schijn te brengen. B. v. een stand. Zoo'n partij was reeds beslist (gewonnen) alleen de tegenspeler speelde nog door hopende op een foutieven zet van de andere, wat z'n recht is. Dit recht wordt hem nu zon der meer ontnomen en de partij verloren verklaard. Men voelt, dat dit ook niet heelemaal billijk is, maar, dat is een ge volg van de overeenkomst om de partij te doen arbitreeren. Neem nu een geval. Stel dat een eerste klas speler speelt tegen een zwakkeren broeder en tegen hem éen zeer gevaar lijken en riskanten stand inneemt, (des noods met schijfverlies) met de overtuiging dat hij in het verdere verloop vast en ze ker in de een of anderen slag loopt, of hij laat zich in de opsluiting of hekstelling nemen met de overtuiging, dat zijn tegen stander er vast geen weg mede weet of niet zoo diep de combinatiën kan bere kenen en dus het standsnadeel voor den eersten klas speler geen bezwaar wordt daar de bedoeling voorzit door slag te winnen. Wanneer nu zoo'n partij moet worden gearbitreerd, zou deze op stands nadeel voor den sterkere verloren verklaard kunnen worden. Stel b.v. het geval, dat een sterkere (zeer sterkere) tegen een middelmatigen speler speelt. Het os geen kunst voor dien middelmatige aan de hand van een weinig theorie tot een stand van b.v. 5 om 5 ge lijk ongeveer gelija) op te spelen, doch dan eerst begint pas de zeer sterke het kleine voordeel (misschien I of 2 tempi) uittcbuiten en wint de partij! Moest zoo'n partij in dien stand van 5 om 5 beslist wor den dan luidde vast de beslissing remise. Geeft dan zoo'n beslissing de juiste krachtsverhouding aan? Zoo'n speler kan een titel van kampioen hierdoor voorbij zien gaan terwijl dezen ten deel valt aan iemand, die hem niet toekomt! Met al deze overwegingen zou een ar bitrage commissie rekening moeten houden en dit is onmogelijk en moet zij dus een algemeene lijn trekken waarbij de billijk heid blindelings zooveel mogelijk betracht wordt. Neem nog een ander voorbeeld. een sterk slagzetspeler (Weiss) speelt tegen een gewoon positiespeler en neemt een gevaarlijken stand in. In de praktijk wint Weiss zeker, nu dat er gearbitreerd moet worden wordt de partij voor hem wegens standsnadeel wat tot verlies voert verloren verklaard, 't Is toch idioot? Nog een geval. Variant de Haas. De Haas speelt al zijn partijen met z'n vari ant „de Haas" erin toegepast en wint al deze partijen (op een hoogst enkele uit zondering na) altijd. Bewezen is, dat de variant de Haas bij goed tegenspel tot ver lies voert, wegens standsnadeel, praktisch wint de Haas immer! Wanneer nu de Haas in al zijn partijen waar hij deze variant toepast ook een oogenblik verloren blijkt te staan, het zou treffen" dat juist op dat oogenblik de partij moet worden afgebro ken en gearbitreerd dan zou deze beslis sing ook „verloren" moeten luiden? Toch onbillijk en geheel in strijd met de wer kelijkheid! Het voorgaande samenvattende hopen wii, dat de nu gearbitreerde partijen (pl. m. 50) aanleiding mogen worden dat men ook in Haarlem zal gaan inzien, dat het sy steem van arbitreeren in alle opzichten zeer te verwerpen is en dat men liever iets vlugger speelt of de partijen nader hand uitspeelt dan dat men weer door een arbitrage commissie laat uitmaken wie nu kampioen mag wezen. Want deze me thode wordt op den duur een nekslag voor heel het competitie-stelsel daar de per soonlijke spelkracht van de spelers niet tot volle uiting komt. DE WATERFOLO-UITSLAGEN. De uitslagen van de gisteren gespeelde waternolo-comnetitic-wcdstriiden luiden: Reserve le klassst Amsterdam: D. J. K. II-U.Z.C. II 3-2. 2e klasse. A. Rotterdam: R.Z.C. IH.Z. P.C. 10 C. Zwolle: Z. P. C. I—A. Z. C. 1—5 Reserve 2e klasse, C. Zwolle Z. P. C. II—A. Z. C. II 2-2 2e klasse. A. Haarlem: D, W. R, IH.V.G.B. I 03 B. Rotterdam: R.Z.C. IIVahalis I 00 C. Hengelo: Weusthag ID.J.K. I 60 Buiten de competitie, Amsterdam: D. J. K.U. Z. C, 7—1 Om even over half twee werd er begon nen, ten aanschouwe van een talrijk pu bliek. Het eerste nummer van het programma, 25 M. vrije slag tot 13 jaar, verliep vlot <91 gaf vaak een spannende strijd te zien. No. 1 was C. Zeeman, 2. H G, de Jager, 3. H. Pesie. Het 2e nummer was al veel spannender en na een zwaren strijd werd S. v. d. Meer no. 1, J. Brandenburg 2 en J. Schouw no. 3. De 100 M. vrije slag gaf een schitterende strijd. H. v. Keulen had pech, wamt hij zwom tegen de trap aan den kant van het bassin. Dat was jammer, daar hij zeker een prachtige kans had, Nu werd A. PI. de Bruyn eerste. Met deze overwinning werd hij tegelijk kampioen van den Haarlemschen Zwembond, De 2e was P. v. Ommeren en 3, S. van 't Hof. Nu volgde de Polowedstrijd H. V. G. B. ID. W. R. I voor de competitie. H. V. G. B stelde, zich als volgt op: H. Boeree, H. v. Dorp, B. Boogaard, A. Loos, B. Luijken, J. Bouwer, P. v. Ommeren. En de Waterratten stelden hier tegen over: C. v. d. Broek, A. Liezenberg, C. Vrugt, v. Kooten, v. Zanten, A. de Bruyn, de Bruyn. Wanneer scheidsrechter Komijt den al in het water geworpen heeft, is H, V. G. B. het eerst in den aanval en Bouwer schiet tegen den paal in de goal, 10. Dan wijzigt D. W. R. de opstelling, zoodat Liezenberg in de voorhoede komt. Na korten tijd spelen schiet Boogaard over. Vlak hierop schiet Bouwer tegen de lat. Nu komt D. W. R. opzetten en even wegen de partijen tegen elkaar op. Maar dan herstelt H. V. G. B. z'n overwicht weer. Luijken schiet, maar A. de Bruijfi redt. Dan schiet Boogaard nogmaals tegen de lat. Vervolgens v. Ommeren, maar de keeper stopt. Rust breekt aan met 10. Als weer begonnen is, hebben de Wa terratten niet veel meer te vertellen. Luij ken schiet in en de bal stuit van de ach- terlat terug, doch de scheidsrechter geeft geen goal. Als D. W. R. even voor het H. V. G. B.- doel is geweest, zwemt Loos op en maakt een schitterende goal, 20. Even daarna worden Liezenberg eji v. Ommeren, voor een kleine overtreding het water uitgestuurd. Nu beginnen beide par tijen moe te worden, maar toch weet H. v. Dorp den voorsprong te vergrooten. Het einde komt met 30 voor H. V. G. B. Hierop volgde de wedstrijd H, V. G. B. IIH. V. G. B.-veteranen H. V. G, B. II: de Wijs, Brunt, Komijf, C, Visser, Gussenhoven, H. Bakx, Er is nog maar pas t-"''>nnen of H. Bakx maakt de eerste goal. Kort daarop volgt de gelijkmaker. Er worden veel schoten ge lost op het veteranendoel. Kort voor rust maakt H. Bakx 2—1. Na rust laat Dr. Me-j rens maar kort spelen, maar toch weet ri. Bakx ook nog de 3e goal te scoren. Het einde komt met 3—1. De veteranen kwamen op met grijze baarden, die ze echter, toen ze te water gingen, maar af legden. De schoolwedstrijden werden ge wonnen door de 2e H. B. S. met 5-jarigen cursus. Deze ploeg heeft een prachtige tijd gemaakt, n.l. 1 min, 3 3/5 sec., terwijl het kampioenschap is 1 min. en 2 sec. Bij de 100 Meter rugslag vielen een paar deelnemers uit. A. Liezenberg won dezen wedstrijd met een prachtigen voorsprong. No. 2 was C. Vrugt en 3. C. de Bruyn, 4. H. Hogenbijl. De gemengde estafette werd gewonnen door D. W. R. I en de 2e prijs door W. W. R. II. Het hinderniszwemmen was een leuke wedstrijd. De deelnemers moesten eens met een baf door een hoepeltje heen, vervolgens den bal in een bootje gooien, zelf in het bootje klimmen, den bal er weer uitgooien en ten slotte met den bal onder een balk door dui ken en dan verder zwemmen tot het eind. Deze wedstrijd is gewonnen door J. Schouw de 2e prijs door M. Fehres en de 3e doot Z. Verwaal. De demonstratie schoonspringen werd gegeven door: Mej. T. Slijper, J. Velthof, C. Visser, S. Vermeer, S. van het Hof en L. J. Brouwer. Er werd heel mooi gesprongen, maar eï mislukten ook veel sprongen, doordat de toren ongeveer een halve meter te hoog is naar berkening der springers. Mej. T< Slijper en S. Vermeer beloven veel voot de toekomst. Tot slot nog een aardige pantomime. De korte inhoud was: Een zekere oude profes sor Jansen van 112 jaar had een apparaat uitgevonden, waarmee men, door middel van een sterke electrische stroofn, binnen 5 minuten zwemmen l»n leeren. Er werd gevraagd, of er liefhebbers waren om het eens te pröbeeren. Een heele boel boden zich aan. Deze werden dan op het toestel gelegd en als het klaar was, volgens den professor, zonder pardon in het water ge gooid. Het was een heel gezellig zwemfeest en H. V. G. B. mag het ten volle geslaagd noe men. Een aardig orkestje speelde tusscheï de nummers door. We zullen steeds me) genoegen op dezen dag terug zien. Hier volgen nog de volledige uitlagen: 25 M. vrije slag (tot 13 jaar). 1. C. Ze®, man, D W. R„ 16 4/5 sec. 2. H. G. de Ja/ ger, D. W. R„ 17 4/5 sec. 3. H. Pese, Nep. tunus, 18 2/10 sec. 50 M. vrije slag, 1316 jaar. 1. S. v. d* Meer, D. W. R„ 34 1/5 sec, 2, J, Branden burg, D. W. R„ 35 2/5 sec. 3. J, Schouw,- H, V. G. B„ 36 1/5 s£c. 100 M. vrije slag. Kampioenschap H. Z< B. 1. A. H. de Bruijn, D. W. R„ 1.19 2/? sec. 2. P. v. Ommeren, H. V. G. B„ 1.22. 3. S. van 't Hof, Nereus, 1.24 1/10. In dit nummer won H. S. Buiskool der prijs uitgeloofd voor de eerst aankomen den, niet-prijswinner, H, V. G. B.'er. H. V G. B. II—H. V. G. B. veteranen- 3—1. H. V. G. B. ID W R I, 3-0. Schoolwedstrijden om den Dr. Merensbe- ker. 1. 2e H. B. S. 5 j. c, 1.3 3/5, C. Zee man, J. Brandenburg, J. Schouw, G. v. Koetsveld. 2. Literarir Economische H. B, S, 1.5 2/5, A. Bakx, H. Bakx, D. Noni, P. v. Ommeren. 100 M. rugslag Juniores. Kampioenschap H. Z. B. 1. A, Liezenberg, 1.33 3/5, D. W. R. 2. C. Vrugt, 1.54, D. W. R. 3. C. de Bruyn, 2.3, D, W. R. 4, H. Hogenbijl, 2.3 2/5, H.'V. G. B Gemengde estafette. 1. D. W. R. I, 1.10 3/5. 2. D. W. R. II 1.112/5. Hinderniszwemmen. 1. J. Schouw, 291/5, H. V. G. B. 2. M. Fehres, 29 4/5, H. V. G. B, 3. Z. Verwaal 31 3/5, H. V. G. B. Heb het uilstekendste aan te bieden dal iemand wenschen kan, hoe zal ie wereld bet weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER Haarlem neemt met een ilinke ploeg deel. A.s. Zondag houdt het oude „Pro Patria", dat met U, D. I., Arnhem, tot de grondleg gers onzer Nederlandsche Athletiek be hoort, haar 35-jarige jubileumwedstrijden, die niet na zullen laten éen groot aantal deelnemers naar de Maasstad te trekken Dit zijn tevens internationale wedstrijden, die dus van buitengewoon belang geacht künnen worden. Haarlem zal een enstige po ging doen, den Zilveren Beker voor de beste vereeriigingsprestatie te bemachtigen. Jam mer dat Jac. Boot niet aanwezig kan zijn, omdat hij, op uitnoodiging van Bocheum, de Haarlem-kleuren in Duitschland zal trach ten hoog te houden. Ook y. Welsenes, die nog steeds niet fit is, zal niet van de partij zijn. Met de volgende ploeg is ingeschreven: 100 M. F. Lamp, J. Verhagen, G. Eysker 1500 M. J. Hillebrand. 5000 M. A. Klaasse. 110 M. Horden. A. Kaan. 4 X 100 M. estafette 2 ploegen. Speerwerpen. F. Lamp, G. Eysker, A. Hartman. Hoogspringen. S. v. Duyn, S. v. Mus- scher, P. v. d. Klinkenberg. Polsstokhoogspringen - P. J. v, d. Klin kenberg, S. v. Duyn, A. Hartman, G. Bor- kent, S. v. Musscher. Veteranen 100 M. S. v. Duyn. Met buitengewone belangstelling zien wij den strijd DullaartKlaasse tegemoet. Zal de sympathieke Pro Patria-man revanche nemen? Waar blijft Jan Zeegers? DE WEDSTRIJDEN DER N. H. A. B. TE ALKMAAR. Terwijl Jac. Boot in Bochum, de cracks in Rotterdam het rood met het zwart zullen verdedigen, trekken de jongeren, onder lei ding van den oud-penningmeester J. v. d. Schaar, naar Alkmaar, waar de actieve N. H A. B. de provincialen vereenigt. Met veel enthousiasme zien zij den kamp tegemoet Ingeschreven is met de volgende proeg: 50 M. Cleveringa, B. Basoeki, H. Brui ning, J. Walters, J. Brongers. 200 M. J. Pielage, J. Kinkel. Speerwerpen. J. Walters, J. Kinkel. Verspringen zonder aanloop. J, Walters J Pielage, Estafette 4 X 100 M. 2 ploegen. DE PRINS HENDRIK-BEKERWEDSTRIJ DEN TE HAARLEM, OP 19 JULI A.S. Nauwelijks zijn de Jubileumwedstrijden achter den rug, of het actieve Haarlembc- stuur durft het, ondanks het buitengewoon drukke wedstrijdseizoen, alweer aan, één van de meest belangrijke wedstrijden welke ons land kent, te organiseeren. Deze wedstrijden, in twee gedeelten ge houden, beslissen, welke Nederlandsche ver- eeniging als zoodanig de beste totale presta- .tie kan leveren, Gingen deze wedstrijden /vroeger om „den Gouden Plak" aangeboden door Z. K. H. Prins Hendrik, nadat deze de finitief het eigendom van het Haagsche V. en L. geworden was, gaf Z. K. H. opnieuw blijk en belangstelling van zijn sympathie, door het beschikbaar stellen van een zilve ren kleinood, de Prins Hendrik-beker, wel ke het eerste jaar weer in handen kwam van de Hagenaars. In 1924 mocht het Haarlem gelukken, de Haagsche overwinningsreeks te breken, en nog herinneren we ons levendig welke vreugde er alom in de stad heerschte, toen onze Haarlemmers, na een dag vol re gen en emotie's met den door ieder athleet begeerden beker huiswaarts keerde. Doordat de Jaarvergadering der N. A. U. met groote meerderheid van stemmen de „Haarlem"-voorstellen betreffende deze wedstrijden had aangenomen, zullen deze wedstrijden, meer nog dan vroeger, aan hun doel beantwoorden, zijn zij in belangrijkheid gestegen. In verband met dit doel, stelde het Haar- lembestuur voor, naast deze schitterende vereenigingsprijs, geen persoonlijke prijzen uit te reiken, doch het daarvoor bestemde bedrag te storten in het Trainingsfonds 1928. Een sympathiek voorstel, dat echter niet uit gevoerd zal worden, nu er van de zijde van, enkele athleten helaas bedenkingen geop perd zijn. Het is te begrijpen, dat Haarlem zal trach- ten het kleinood te kunnen blijven behouden terwijl het even begrijpelijk is, dat tal van groote vereenigingen in den lande, met ent housiasme den vreedzamen strijd met ons Haarlem zullen aanbinden. "Was bij de Jubileumwedstrijden, ondanks het slechte weer, de belangstelling aan den Schoterweg groot uit sympathie voor deze jonge, gezonde, krachtige vereeniging, nu is het uur van strijden aangebroken, nu moet de Jubilaresse tooneji wat zij kan bij de ver werking van het eerste gedeelte van dit nor maal-programma. Welaan dan, Haarlemmers, houdt dien Zondag reeds nu vrij, laten onze jonge'ns op uw steun mogen rekenen. Te we ten, dat daar buiten sympathie en meeleven is, geeft kracht, geeft moed. Buiten uw „Hup-Haarlem" kunnen zij niet Het programma luidt: 1. 100 M. hardloopen; 2, 400 M. hardloopen; 3 1500 M. hardloopen; 4, 110 M. Horden; 5. 3500 M. Wandelen; 6. 4 X 100 M. estafet te; 7. Hoogspringen met aanloop; 8. Ver springen met aanloop; 9, Speerwerpen; 10. Kogelslingeren. Alle nummers zijn Nationaal en gelden voor den Beker. Puntentelling: 6 p. voor no. 1; 5 p, voor no. 2; 4 p. voor no. 3; 3 p. voor no. 4; 2 p. voor no. 5 en 1 p. voor no. 6. Inschrijvingen uiterlijk 7 Juli; inschrijfgeld 0.60 per inschrijvjng, 1.50 per ploeg, te voldoen bij inschrijving. Adres voor corres pondentie den heer H. A. v. d, Mey, Zijl- weg 12a. Overveen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6