STADSNIEUWS Kinderen Radio-Omroep, INTEN. CONCOURS „POLYHYMNIA" TE HAARLEM. De huldiging van den heer Braai, ter gelegenheid van sijn zilveren jubileum als raadslid van Haarlem De heer Nico Hoogerwerf! wordt in triomf rondgedragen. verslag van den Intern. Zangwedstrijd). (Zie het M. de Braai 25 jaar Raadslid. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING VOOR DEN HEER G. TH. M. v. 'd. BOSCH UIT DEN OMTREK. BEVERWIJK. VELSEROORD HEEMSKERK EGMOND AAN ZEE. WIJKEROOG. WIJK AAN ZEE EN DUIN. BEVERWIJK. I*VTEGOM. BENNEBROEK. WIJKEROOG. f DRIEHUIS. BEVERWIJK. IJMUIDEN. VELSEN SCHOTEN (dorp). RRRRRRRRADÏO TOESTELLEN COMPLEET VANAF F 1.85 PER WEEK. BUREAU MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. TELEFOON 13620. AFD. VROUWENKOREN. Zondagmiddag. Over 't geheel genomen viel deze afd., die a»et de hierna te houden „uitmuntendheid gem. koren", den middag zou zullen, mi} niet bijster mede. Slechts over één koor, n.l. „Inter Nos", Deventer (W. v. Bruggen), kan ik mij onverdeeld gunstig uitlaten, de zang klonk zeer voornaam, even leed de opzet van *t vrije werk, maar de zeer rustige directie van den dirigent, leidde alles in 't goede spoor. Ook „Preciosa", A'dam (Mej. Alida v. d. Kwast) deed goede dingen, al had zij zich het mooie werkje „Vlindertje" van 01. Koop al licht anders voorgesteld, n.l. de derde strofe. Den Helder (Toon de Hoogh) hield den koorklank te teer, waardoor echter het ge heel flakkerde. Het stukje metriek van Zweers had haperende woord- en zinsverbin dingen. „Stem des Volks" (Hendr. Altink) had een stuggen en harden klank, hoewel een pittig rythme in „Elfen-dans" van M. C. v. d. Rovaart. Dit werkje heeft bij lange na niet de kracht van 't andere werk van denzelfden toonzetter, „Zonneloop", dat na deze afd. zal gelden. Deze elfen dansen nog in den trant der oude pirouette, hoewel in trippelmaat zooals goede elfen betaamt. De 145 elfen be wogen zich vocaal Jang niet alle gracieus, en jk zou er niet gaailie den staf over zwaaien. Met een twintigtal, zooals 't bij Deventer, is nog huis te houden, en daar wil 't ensemble ook niet méér zijn dan wat 't is: een vocaal ensemble waaraan de Mannenstemmen ont breken. 't Is niet de ligging, die 't euvel be werkte, want hoe heerlijk klinken niet de Kinderkoren met hun stevige klankgeving en onopgesmukte voordracht. De jury, die voor dezen middag was sa mengesteld uit de heeren Ant. Averkamp, Hub. Cuypers, Sem Dresden, Will. Hespe, Isr. J. Olman, M. C. v. d. Rovaart (componist der verpl. koorwerken) en J. P. G. Wierts, oor deelde als volgt: le prijs, algémeene stemmen: „Inter Nos", Deventer. 2e prijs, sterdam. 3e prijs. Helder. 4e prijs: Volks", Rotterdam. AFD. UITMUNTENDHEID GEMENGDE KOREN. De jury, was weer samengesteld als daar even. Ook voor deze afd. had de heer M. C v. d. Rovaart het verplichte koorwerk geschre ven. Wij kunnen de muziek onvoorwaardelijk roemen: de traditioneele tonika-dominant- sleur is er geheel vreemd aan, en al stelt bet de hoogste eischen aan uitvoerenden en directie: het is een werk dat wij aanmerken als een uiting, die spontaan en fascineerend werkt op den hoorder, ook al is zijn ge hoor niet aanstonds ingesteld op de overma tige harmonieën, en op de doorgangen die zich langs den weg der verder liggende ne ventoten bewegen. De verdeeling der vrou wenstemmen behoort .mede tot de lastigste vokale opgaven. De tenor heeft ook met de traditioneele „mooie trekjes", waarmee de concoursmarkt nog steeds overvoerd wordt, geen affiniteiten, en de bas gaat eveneens zijn eigen weg, langs den ladder der heele- toonschaal, wat voor vele der zangers nog als een probleem mag gelden, vooral waar een doorgangsnoot de moeilijkheid der into natie verhoogt (de c van „het nachtelijk kleed", laatste woord). „Haarlem klein a Cappella-koor" opende de rij der deelnemers, en zoo onze verwach tingen sterk gespannen Waren, zij werden nog een eind overtroffen, toen mij bleek, op hoe welbewuste wijze de opeenstape ling van moeilijkheden werd overwonnen. Daarbij bleef de klank prachtig-transparant, zoodat wij een juiste voorstelling ontvingen van dit tonenbeeld. Zoo de componist niet opstond, was dit zeer zeker, omdat het pu bliek nog niet spontaan deze jonge muziek naar waarde weet te schatten. Maar te overtreffen zal deze uitvoering stellig niet zijn, al daalde tegen 't slot het toonpeil iet wat, doordat de tenor de dis (laatste pa gina) niet scherp genoeg inzette. 43 stemmen: „Preciosa", Am- 43 stemmen: „Voc. Ensemble", algemeene stemmen: „Stem des p.p. zingen. Het geheel was niet zoo door zichtig als bij 't eerste koor. terwijl de so praan op „zinkt zij terneer" de e niet con stant tegen den bas wist te bewaren. Het slot in e groot maakte, doordat het juist op toon was, een zeer frisschen indruk. Men ziet: technische tekortkomingen zijn bij deze twee koren maar zeer sporadisch aan te wij zen. Toch kunnen wij de keuze van 't vrije werk, hoewel prachtig van uitvoering en op toon, niet op één lijn stellen met die van Haarl. a Capella-koor. Leider van dit koor was Joh. Brands. „Onder Ons", Den Haag, week van den regel af, door eerst 't vrije werk te zingen, waarmee de dirigent, de heer Jac. Hamel, niet heel gelukkig was: menig tempo veel te langzaam, menige sterktegraad niet in acht genomen ('t sempre piano bij „zij trok ken hem vijf oneen bloed" werd forte). De verzorging van den totaalklank kon mij maar matig bekoren, en 't geheel miste de fijnheid waarmee Diepenbrocks muze wordt aangevoeld Bij 't verplicht koor waren als ernstige defecten aan te wijzen de plaats bij „Zij kust de aarde met haar glanzen," waarop onmiddellijk dit deel een halven toon hoo- ger volgt bij „Zij koestert ,die." De eerste maal werd deze passage gei'n- toneerd op de toonshcogte der tweede. Men rees natuurlijk. Het tweede malheur was bij 't slot, de verdeelde alten, die zeer twij felachtig de terts gb intoneerden, n.l. ais reine kwart. Het geheel kon niet bekoren. Zooals de koren waren opgetreden, wer den zij bekroond: de jury deed uitspraak als volgt: le prijs (43) „Haarl. a Cappellakoor" (Nico Hoogerwerf). 2e prijs, (alg st.) „Zanglust," Wormer- veer (Joh. Brands). 3e prijs, „Onder Ons" Den Haag, (Jac. Hamel). Ook wij hadden deze prijsverdeeling al dus genoteerd, met dit onderscheid, dat ons de toewijzing van den eersten prijs met drie-stemmen-tegen ons bevreemdde. Gelet op de prachtig-doorzichtige uitvoe ring van 't verplicht koor en de hoogst lof felijke keuze van 't vrije werk, hadden wij ons voorgesteld dat de jury unaniem deze voortreffelijke dingen had laten gelden bij i toekennen van den eersten prijs. Hoe 't zij: de vertolking van „Zonneloop" door Haan. Capellakoor zal ons nog lang heugen als een buitengewone gebeurtenis op dezen wedstrijd stoofen, valien en bezeeren zich herhaaldelijk en daarom hebben Zorgzame Moeders altijd een doos Purol In huis. bussleutel, hond, spaarbankboekje met 100 zegels, 2 tee ken in gen. HOOGSTE EERE-AFD. MANNENKOREN. Zondagavond. denstemmen van groote expressie. De ma nier van zingen der Polen, die nergens den klank dekken maar alles in een echt man nelijk borstgeluid uitbrengen, wekte bij zeer velen bevreemding: alles klinkt in prin- cipaalstemmen, waar een mooi gemengd register wonderen zou doen. Het vrije werk, evenmin êen „nieuwlichter" doch zeer klanglich getoonzet door den dirigent Lachman, wekte groote bijval. Voor hun optreden gaven zij een begróetingslied, dat door velen staande werd aangehoord. „Caecilia", Haarlem, was bij „et im terra pax reeds een halven toon gestegen, maar geraakte bij „Doniine Deus" weer in den aanvangstoon en behield dier. 'ot aan het slot. De solo „gratias agimus' di? bij de Pol enzeer mooi door de tweede tenoren werd gezongen, deed Hoogerwerf hier voordragen door de le tenoren, wat m.i. niej tot verhooging van den indruk mee werkte. De schitterende overgang der Polen van „omnipolens" naar een herhaling (miseritum est!) van gratias ag„ werd door Caecilia niet bereikt, de Polen voelden dit zeer zingrijk als een neerknielen voor den Rex Caelestis. V/at me bij Hoogenwerf tegenviel, was het „Quoniam tu solus sanctus," die was rythmisch ie tam, maar toch bevredigde het geheel door mooien koorklank veel meer dan de vorige auditie. Ook de com ponist stond nu op en dankte. Het vrije werk „De Ruïne," hel lijfstuk van Caecilia, ging ook, klanglich alfhans, zeer goed, men rees eetf half toontje, waar wij -a den het begin van uw loopbaan als gemeente- i Op duidelijke wijze werd uiteengezet waar raadslid. Toen immers ging gij als arbeiders afgevaardigde," alsdus spr Vervolgens .vees In weerwil van den hoogen entreeprijs dorischen opzet liever 't stralend D majeur was er. als w„ naar de Concertzaal gingen. had(kn behouden Dat Caecilia een mooien geen p.aatsje meer te bemachtigen. Naast j kans maakt, staat vast. den Burgemeester, den heer C Maarschalk, „Budapest" (Lyra dalkor) zong onder cC" aav*,al lede? van Julius Kaszas, nadat het met zijn heerlijk j wuivend vendel de zaal had begroet, een lied dat „een leven in vrede" toewenschte den het Eere-comité hadden dit concert met hun aanwezigheid vereerd, de Pool- sche gezant en gevolmachtigd minister, de Poolsche consul (Amsterdam), de Hongaar- sche vice-consul (ibid), de Deken van het corps consulaire (ib.) De Poolsche zangers hadden aan 't bestuur van „Polyhymnfa (het is zoo in 't buitenland de gewoonte) een fraaien krans aangeboden als herinne ring, terwijl de Hongaren ditzelfde deden in den vorm van een zilveren beker Ditmaal bestond de jury uit negen Ned. toonkunstenaars, n.l de heeren (alph.) Hub Cuypers. Sem Dresden. Sim. Gokkes. Al. Koop, Will. Hespe, Otto W. de Nobel (de comp. van het verplicht koorwerk), Isr. J. Olman, Alph. Vranken en J. P .J. Wierts. Het verplichte werk „Gloria in Excelsis Deo" is een toonstuk dat naast de verdien ste van in grooten klank gezet te kunnen worden nog deze heeft, dat het overal „ge- sanglich' is geschreven. Het is gehouden in het harmonisch kleed dat reeds een dertig jaren de muze van onzen mannenzang siert, en een nog steeds groot deel van publiek en zangers zweert bij dit kleed en doemt ai, wat hiervan afwijkt. tot onnatuur en „Mache." Hoezeer zij dwalen, heeft hei werk van dezen middag getoond „Zonne loop," dat wij niet moede werden te beluis teren en waarin wij met vreugde den weg ontdekken waarlangs de zangwedstrijden in de toekomst hebben te gaan. willen zij niet algeheel doodloopen in de zandwoestijn van groot-doeërigheid en conventie. Dit „Gloria," dat wel klaar duidelijk in den toonaard Bes is gedacht en later een halven toon hooger werd gezet (een 30-ta) Met de keuze van het vrije werk (Miserere van Henri v. Nieuwenhoven) ging Hooger werf niet de platgetreden banen, die leiden naar goedkoopen bijval. Hij wist in dit veel- eischend werk het toonpeil uiterst frisch te houden (men rees nog iets) en daarbij voor veel uitdrukking zorg te dragen. Een uitvoe ring die ons mede ui'ermate verheugde en ons in de meening versterkte dat hier heel moeilijk zou zijn overtreffen „Zanglust", Wormerveer, nam bet tempo van den opzet (largo) niet juist, te vlug naar «niin idee, maar liet de bassen eeu zeer drukfouten waren in de partituur te ver beteren) vraagt dan een groot ensemble, waarin de koorklank allereerste eisch is, „Harfa", Warschau kwam op met emi nente zangers, onder uitnemende leiding van V/aclaw Lachman Het gezelschap haalde slechts het derde deel van 't aa..tal zangers der drie Holl. koren, maar had daameven de tekortkoming, dat uit dit mooj materiaal geen stabiele koorklank werd geformeerd zooals wij deze in Hol land eischen. De solo „qui tollis'' was zeer weifelend, maar het „miserere'' der mid- op aan de Hollanders, die de Hongaren met een uitbundig „Eljen" verwelkomden. Ook deze zangers- deden wonderen met luin stemmen, en hoewel zij reeds vrij spoe dig zakten, was er groote duidelijkheid en doorzichtigheid, doordat de tweede tenoren en de barytons ook werkelijk zangers waren, waar onze Holl. koren zoo vaak den boei vertroebelen door in deze. middenpar tijen menschen met een. geluid van onuit gesproken karakter te laten meezingen: de groote fout die ik aan vele Holl. koren nooit kan vergeven. 't Vrije werk bezong de oude stad Rakos, waaraan de sage ecner nijmfe'was verbon den. De tekst is ruim honderd jaar oud, de compositie, van de hand v. d. directeur Budap, conservatorium. ontstond twee jaren vóór den oorlog. Een. grooten indruk maakte dit vrij tamme lied niet, de direc teur schijnt niet mee te leven met zijn zan gers. „Euterpe'', Adam, heeft nog daareven gerepeteerd, en nu klinken,-hoe jammer, de tenoren minder helder dan #we van dit mooie koor gewoon zijn Hoe fraai zongen zij op Zand voort onder P. v. d. Rovaaris beproefde leiding hei fraaie „Christus Stervende" van Hendr. Andriessen Nu ontbrak het licht, de straling, die een Gloria moeten in glans zétten. Het toonpeil bleef uitstekend bewaard. Zelfs bij het prachtig gezongen „Miserere der midden stemmen (vóór „quoniam tu sanetus") was het koor nog algeheel op toon en hée] tegen 't slot rees het iets. Ook Roeské's „Tranen" was straal toon. een prestatie van je welste. „Voci et Amicitiae" A'dam, gaf heerlij ken koorklank onder den ouden zan gersvriend Ant. Ter Steege. Bij de syn copen van het miserere (barytons) deed men wel .wat overdreven, men hoede zich voor vrdere excessen. Er was een zeer ge voelige zang, en de indruk was een mach tige, mede door den intensen koorklank. Rees men hier, zoo had 't vrije werk 't malheur van reeds aan 't slot der eerste strofe te zakken, doch het geheel werd weer zeer expressief gezongen. Nadat de jury nog een vijfde prijs had toegevoegd, deed zij zeer vlottend de vol gende uitspraak: le prijs 63 „Voci et Amic." A'dam, Ant. Ter Steege. 2e prijs 72 „Caecilia". Haarlem, Nico Hoogerwerf. 3e prijs 54 „Harfa", Warschau, W. Lach man 4e prijs. alg. .Euterpe", A'dam, P. v. d. Rovaart 5e prijs 81 „Budapest! dalkor", J. Kaszas Vóór 't bekend maken dezer uitspraak be nutte voorzitter Zonneveld het moment, den dank van „Polyhymnia" te brengen aan al len, die met burgemeester en gezanten dezen wedstrijd met hun tegenwoordigheid hadden opgeluisterd. Naast de jurv, die correct haar "k had rfpdaan. Uaprf d» pers. di- alle mogelijke faciliteiten ontving, een woord van dank en met een „Leve de Zang, leve „Polyhymnia!" eindigde deze goed geslaagde wedstrijd Wij hopen in een nabetrachting nog enkele dingen in het licht te stellen, die wij nu zonder meer moesten voorbijgaan. G. J. K. Door een comité, gevormd uit de verte genwoordigers van op één na alle in di?n Raad aanwezige groepen, werd de heer oe Braai Zaterdagmiddag in de oude raadzaal van het stadhuis gehuldigd Behalve vele raadsleden, waren aanwe zig mevrouw Maarschalk- -CoppenaaJ, d hoofden der verschillende takken van dienst, de vertegenwoordigers van de tnidden- standsvereenigingen, de heer de Breuk, oud- wethouder en verschillende vertegenwoor digers van de anti-revolutionaire kiesver- eeniging „Nederland en Oranje,waarvan de heer de Br-aal lid is Mr. A Bruch als voorzitter van het co mité, sprak den heer en mevrouw de Braai toe en wees op de verdiensten van den he»r de Braai. „Gij hebt het gedurende uw loop baan niet gemakke'iik dehad. vooral niet in spr. er op hoe de geachte jubilaris door zijn bescheidenheid en beginselvastheid de ach ting van iedereen won en zich een vaste positie in den Raad schiep. Ook wees spr op de prestaties van den heer de Braai, vooral op het gebied van de rechtspositie van de arbeiders en ambtenaren. Hoe hij ondanks meeningsverschillen, toch de achting behield, daar hij nooit den per soon griefde. Ook mevrouw de Braai hul digde spreker daar zij door vergaderingen en andere bezigheden van haar man zeer dikwijls alleen was. Als huldeblijk bood spi. dan namens den Raad den jubilaris een prachtig cylinder-schrijfbureau aan met een oorkonde. Spr. eindigde met den wensch cat de heer de Braai nog vele jaren Haarlem als raadslid moge steunen, en de Raad steeds zal mogen bestaan uit mannen als de jubilaris. Vervolgens sprak de heer W. A. J. v. d. Kamp als nestor van den Raad eenige waar- deerende woorden. Spr. wenschte, cn deze wensch was niet van pessimisme c.ntbloot, zooals spr. zeide, dat de heer de Braai nog lange jaren als vice nestor van den Raad mocht zij». De heer J. N. J. E. Heerkens Thijssen wees er op, dat iedereen gaarne meedeed J aan de huldiging, wat de jubilaris te dan ken had aan zijn plichtsgetrouwheid Spr. hoopte hem nog lang als voorbeeld van dc burgerij en de raadsleden in den Raad te mogen zier.. de heer C. Maar jubilaris persoonlijk trouwe en sympa- hij steeds met spr. had De burgemeester, schalk, wilde den dankzeggen voor de thieke wijze waarop samengewerkt en de gemeente had gediend. Met den wensch, dat de heer De Braai nog lange jaren zijn plaats zou vervullen, eindigde spr. Voorts wenschte de heer G, Wolzak Hzn. den jubilaris namens de rechtschc raads fractie van harte geluk. Als secretaris van het huldigingscomité deelde spr. mede, dat een verontschuldiging was ingekomen van Jhr. Boreel van Hogelanden, oud-Burge meester van Haarlem, den heer E. H. Kre- lage en den den heer v, d. Burg. Tot hun spijt konden zij niet persoonlijk komen fe- liciteeien. Hierna ant.voordde de heer de Braai de verschillende sprekers hartelijk voor hun wool den, evenals voor hft schitterende ge schenk. Spr. kon geen woorden vinden om zijn dank te betuigen. Wanneet het mij, al dus spr., gegeven is nog lang in flen Raad zitting te hebber, hoop ik dat de Raad in samenstelling mag blijven zooals hij is. In de hedenmorgen te Heilo gehouden vergadering van het Bisschoppelijk Comité van O. L. Vr. ter nood is den heer G. Th. M. v. d. Bosch, secretaris-penningmeester van het comité, het gouden eerekruis „Pro Ecclesia en Pontifice" uitgereikt. Het aardbeien-jubileum. Zooals bekend is het 1 Juli a.s. 25 jaar geleden, dat de eer ste wagon aardbeien werd geëxporteerd naar Duitschland. De gezamenlijke veilingen hebben besloten dit feit op den 2en Juli te herdenken met een bijeenkomst, om 9 uur des avonds, in Hotel Ter Burg. De pionier van dit werk, de heer Giesen, commissionair te Berlijn, is iutgenoodigd om dezen avond tegenwoordig te zijn. De tentoonstelling. De Eerste Velser- oordsche Industrie- en Handelstentoonstel- in het Patronaat, belooft een groot succes te zullen worden Er zijn 21 deelnemers. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Vereeniging voor Glasiul- tuur, alhier. Openluchtmeeting. Zondag 5 Juli is er groote propagandadag voor de leden en niet- leden van den R.-K. Volksbond, in de open lucht, op he terrein van het Patronaat. Als sprekers zullen optreden de Wëleerw. heer kapelaan Hubers, uit Amsterdam en de heer Hulselmans. Bij ongunstig weer is de meeting in het K. S. A-gebouw. Zij zal op geluisterd worden door muziek van de Pa- tronaatsjnngens. Burgerlijke Stand van 1825 Juni. Ge boren: Jan, z van Jan Visser en Neeltje de Groot. Overleden: Johanna Bertie de Wilde, oud 65 jaar echtgenoote van Joh. Krab. Getrouwd: Nicolaas Johannes Kemps, 23 jaar en Neeltje de Groot, 20 jaar. Jacob Kok, 27 jaar en Trijntje Glas, 22 jaar. Politieke vergadering. Wij herinneren aan de vergadering van morgenavond in het Vereenigingsgebouw,- waar Mr. Bomans en de heer Loerakker als sprekers zullen op treden. De verkiezingen. Voor een goed be zette vergadering hebben de heeren Mr Bomans en Loerakker Zondagavond in het vereenigingsgebouw een laatste opwekkings woord eesoroken tot de Katholieke kiezers. om ieder Katholiek op den lsten Juli, zal te stemmen hebben op no. 1 van de Katholieke lijst. Hopen we dat de laatste vermanende woorden tot de kiezers gericht, hun uitwer king niet zullen missen. Succes. Op het concours te Uitgeest behaalde de Harmonie „St. Caecilia", dir. de heer P. Jooser in de derde afdeeling den eersten prijs. Een mooi succes voor onze kranige „Har monie," die ook aan het concours van „De Eendracht" zal deelnemen. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Van het goede pad af. De groote auto bus „Megga" die een geregelde dienst on derhoud tusschen VelsenBeverwijkWijk aan Zee reed Zaterdagmiddag om 12 uur van het goede pad af. Ter hoogte van het Raadhuis reed de auto in het land van den heer Hilkers. Het hek werd' vernield. Een tweetal inzit tenden kwam met den schrik vrij. Een an dere „Megga"-wagen trok hem jveer op het goede spoor, waarna de reis weer kon worden voortgezet. HAARLEMMERMEER. Automotorbrandspuit.Zaterdag morgen heeft de firma van der Ploeg uit Apeldoorn de door deze gemeente bestelde automobielbrandspuit te Hoofddorp afge leverd, waar zij is beproefd in tegenwoordig heid van den burgemeester, de wethouders en het personeel van de motorbrandspuit. Deze motorspuit had vanuit de fabriek eerst de reis naar Gouda gemaakt, waar ter gelegenheid van een jaarvergadering van de Vereeniging van Nederlandsche Brandweer lieden een demonstratie werd gehouden. Aan deze demonstratie heeft deze nieuwe spuit meegedaan en ten aanschouwe van een talrijk publiek laten zien dat deze betrekkelijk goedkoope machine f. 5000.in staat is een hoeveelheid water te geven en dit tot een hoogte op te voeren bijna gelijk aan de alge meen bekende kleine Magarusspuit (waar van de prijs, ongeveer f 10.000 bedraagt.) Het geheel ziet er keurig uit in zijn kleu ren rood met- blauw en wit. De pomp zelf wordt gedreven door een 4 cylinder benzinemotor, van Breuer fabri kaat, presteerende 20 tot 24 P. K. bij 1450 omwentelingen per minuut. Deze pomp is op een opgelegd raam gebouwd, zóó dat de aan- draaikruk naar achteren is gericht en de pomp onder de zitplaatsen der manschappen gesitueerd ligt. De knalpot is zoo ingericht dat tijdens het rijden de warme gassen van de auto de ontbrandingskamer van de tweede motor voor de pomp verwarmen. Deze spuit is met soliede carosserie ge bouwd op een fordchassis met eiectrische verlichting en starter de banden om de voor wielen zijn luchtbanden die onder de achter wielen zijn massieve. Ook is aanwezig een ladderrek, waarop een uitschuifbare ladder met twee brandhaken en een verlengstuk van de zuigsiang verder een draaibare schijnwerper, zóó dat de lamp ook op den wagen licht kan geven met 25 meter beschermde kabel. Onder de treeplanken zijn kasten getim merd voor berging van droogslangen, terwijl voor het vervoer van natte slangen haspels zijn aangebracht in het geheel kunnen 250 meter slangen worden meegenomen. Op de carosserie is plaats'voor 8 personen. Zoo heeft Haarlemmermeer eindelijk ook gekregen wat de omliggende gemeenten als Halfweg, Amstelveen, Aalsmeer en al vele maanden geleden hebben aangeschaft. Zij heeft nu een moderne brandspuit, die niet meer door mannenhanden of door een paard behdeft te worden getrokken en door 24 of 48 manschappen moet worden bediend de ze wagen wordt door één man bestuurd ling, die van 4 tot 12 Juli gehouden wordL loopt 40 a 50 kilometer per uur,terwijl slechts in het Patrnnaaf K^lnnfl con di-riAf cnrroe" 4 nPfcntiffi nnrrii CT fnn nm rncf rlrie» ctrulpn 4 personen nocdig zijn om met drie stralen tegelijk een flinke hoeveelheid water te di- stribueeren Er zal in de toekomst nog wel eens iets gebeuren,waarbij deze spuit groote schade kan voorkomen of beperken en dan is tegelijk het bewijs geleverd dat de gemeenteraad in zijn op 30 April j. 1. gehouden vergadering ver standig heeft gedaan om tot dezen aankoop te besluiten. Gevonden voorwerpen. Gevonden - een blauwe badbroek. Verloren een rood kindertaschje met beursje en een damesportemonnaie inh. f 1.10 en een goud collier een leesboek Burgerlijke stand. Ondertrouwd C. Steenhoek en J. Beckerïng Vinckers W. J. van der Kolk en M. Th. Urbanz Geboren J. de RuiterBerghuis, z. T. DuinSmit. d. A. ScholtsBorman, d. Gevonden dieren en voorwerpen. Bij de politie is aangifte gedaan van. de vol gende gevonden en verloren voorwerpen Gevonden porteraonnaie met inhoud zweep bruin lederen portemonnaie met inhoud herdershond bruin kinderporte- monnaie, Duitsche herder. Verloren 4 belastingplaatjes, zwarte' por temonnaie met inhoud, fietspomp, rubber handvat van rijwiel, zwarte damestasch met inhoud, bruin lederen portemonnaie met in: houd. zwarte resrenias. 2 lorgnetten, post- Burgerl. id. Ondertrouwd P. van Berkel en E. Helot C. A. Casper, en M. Gietz R. v. d. Aar en D. Stoker. Getrouwd P. van der Drift en J. Es Duyndam J. J. Homborg en A. Annard C. J. G. L. Plasmeijer en J. C. van der Meij H. Azier en E. C. Andréa J. Griekspoor eg P. Sc'nniedewind. Electrificatie Zilk. Voor de electrifi- catie der Buurtschap Zilk zal van uit Hille- gom een kabel worden gelegd. Deze za! gaan door de Wilhelminalaan, Loosterweg en de Beeklaan. De stedelijke fabrieken voor Gas en Electriciteit te Leiden voorzien Zil(c van het moderne licht. In den loop van dezet? zomer zal de kabellegging plaats hebben. We vernamen het hier bovenstaande uit officieels bron. We juichen, deze licht- verbetering ten zeerste toe. De Zilkers moe ten zich tot heden nog behelpen met.... petroleum en we dringen er gaarne op aan, dat het electrisch licht er op de wegen en in de woningen moge .branden vóór het uw der klok verzet wordt. R.K. Kiesvereeniging. Gaarne wek* ken we onze lezers op Dinsdagavond ia massa te gaan luisteren naar Prof. Veraart, die zeker allen krachtig zal opwekken to'< het doen van onzen plicht op den grooter stemdag. Niemand zal zich den gang naai „Flora" beklagen, daar stellen we on; garant voor Misselijk. De propagandisten van Duijs deinzen voor niets terug, In den nacht van. Zaterdag op Zondag hebben zij bij eenige inwoners van Bennebroek- en Glipperweg de gesloten luiken van de ramen met letters van 25 c.M groote vol gekalkt. Uit huis gezet. Vrijdagmiddag is een bewoner van Dageraad gerechtelijk uit zijr woning gezet wegens huurschuld. Nu hebben zij de huismeubelen weder ir een onbewoonbaar verklaarde woning van denzelfden eigenaar gedragen Dit muisje za; nog wel een staartje hebben. Burgerl. stand. Geboren: J. W. J. val DamTerpoorten, z. Overleden: Jac Suidgeest, 62 jaar. Baldadigheid. Aangifte werd gedaan dat op de opslagplaats der Velsen Bouw materialen Mij. baldadigheid is gepleegd door eenige jongens. Een gedeelte van een hek, ejjjjige tegels enz. werden vernield. Een onderzoek wordt ingesteld Valsche belastingplaatjes. Door Ge; politie werd bekeurd E. H. uit Haarlem die zich per rijwiel door een autobus liet voort trekken. De politie had een goede vangst gedaan, want bij nader onderzoek bleek dat H. een valsch belastingplaatje op zijn fiets had. Het plaatje 1924 was vertind en moest zoo doende als een van 1925 fungeeren. Proces verbaal werd opgemaakt. Te hard rijden. W. C-, bestuurder; een er autobus,werd bekeurd terzake het rijden' mét een dusdanige snelheid dat daardoor del veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. De a». Jbeien drukte. Zateraagnach om half een werd de laatste wagen aard beien gelost aan hef schip bestemd voc, Engeland. De tuinders maken op deze manier ee/ langen dag. Verzet. Terzake verzet en openbare dronkenschap werd in arrest gesteld zekere J. H. van hier. Weleerw. kapelaan Maas. De Weleerw. kapelaan Maas arriveer beden in zijn nieuwe parochie te IJmuiden. Burgerlijke Stand. Geboren A: Punt 7* Langbroek, z. M. C. Anthonissen Overbeeke, z. M. C. G. de Vries Lust, z. C. H. Buchi Groen, z. A. M. Dam Bart, z. Ondertrouwd C. Schol en A. Schenk f J. H. Duineveld en M. Spanjaard W. van der Duin en J. Voorburg J. Piet en A. de Graaf L. M. van Breugel en J. v. Bins- bergen G. de Bruijn en A. M. de Boer H. G. Handgraaf en A. Duin. Getrouwd W. Vos en M. Guyt C. Toonen en J. v. Reenen G. de Vries en A. H. Kaan C. A. Piers en J. M. v. d. Poll. Overleden Franciscus v. Rooijen, 39 jaar, echtgen. v. C. Zuiderduin. Harmonie „St. Caecilia". Vrijdag hiel bovengenoemden muziekvereeniging een ledenvergadering De voorzitter, de heer P. Schoorl, opende de vergadering met den Christelijken groet. Dd notulen werden goedgekeurd, Het ver slag van den penningmeester, waarin vermeld werd een batig saldo van ƒ32.werd onder dankzegging vastgesteld. Vele huishoudelijke zakenwerden vlot afgedaan, waaruit bleek, dat alle leden, medewerkten, de vereeniging tot nog hoogeren bloei te brengen. Het aantal leden is gestegen van 22 op 32 hierbij komen nog 8 adspiranten van de Jozefgezellen. Den directeur werd dank gebracht, voot hergeen hij had tot stand gebracht. Daarna volgde sluiting. BIJZONDERHEDEN, Brussel 8.35 Operette „Mousquetaire» au Couvent," operette van Varney, Chelmsford 8.20 Operette, Muziek en Humor. H. D. O. 4.45 Damespraalje (het laatste van dit seizoen 6 u. Kinderuurtje 8.15 verkiezingredevoeringen. (Zie ver- dar bovenst, opgave.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8