TïIEUWE haarlemsche courant. BRIEVEN UIT FRANKRIJK Suzanne Dupré. GEMENGD NIEUWS. Derde blad. Maandag 29 Juni 1925 De Ned. afdeelingen op de Parijsche tentoonstelling. Mr. P. v. S. De debatten bij de financieeie voorstellen van Caiilaux. De nieuwe Grieksche regeering heeft den eed afgelegd. Onder de Radio-berichten: Luitenant Jordan, bekend door het ongeluk op de Wezer, is vrijgesproken. De staatsgreep in Griekenland heeft <roote opgewondenheid verwekt in Zuid-Slavië. FEUILLETON. Gem. buiten!, berichten. UIT HET AND- li Parade van de Engelsche luchtvloot. Het proces over het ongeluk op de Weser. Een internationale conferentie van oorlogsverminkten. De militaire staatsgreep in Griekenland. Vliegtuigbandieten. Noodlottige aanvarring. De beweging in China tegen de vreemdelingen. Zich zelf aangemeld. Botsing tusschen twee auto's. De oudste inwoonster van Utrecht. Het stoomschip Goentoer verkocht. Uitgebreide haverdiefstallen in Rotterdam. Op zoek naar een rat. Het einde van een Bulgaarschen roover. Inva! in een Rotterdamsch roofhol. Juweelendiefstal te New-York. De verdwenen ster. De St. Jansmarkt in Den Bosch. Het is geen „chauvinisme," indien wij het SNederlandsche Paviljoen op de Parijsche tentoonstelling, nu het geheel voltooid is, ïls een der belangrijkste blijven beschouwen. Trouwens deze meening wordt vrij alge meen door de Fransche deskundigen gedeeld. Óver den bouwtrant, over de stijlopvatting kan men het oneens zijn, zelfs over archi tecturale schoonheid een andere opinie be zitten, te ontkennen valt niet dat de hoogst begaafde architect Staal iets heel bijzonders heeft gewrocht en met zijn medewerkers het best de bedoeling heeft begrepen van de ge dachte die bij de organisatie van deze mo derne tentoonstelling van decoratieve kunst heeft voorgezeten. Over het uitwendige van dit paviljoen heb ben wij ons bewonderend oordeel al eens neergeschreven, zoodat wij ditmaal liever het Eaviljoen binnentreden om in groote trekken et interieur te beschouwen. Een voortuintje, waarin twee vierkante vijvers levendig aan doen en den gevel nog beter zouden weer spiegelen indien het water niet zoo troebel Was, leidt ons naar den hoofdingang, waar boven in niet al te duidelijke letters, hoe wel zeer artistiek, de naam van ons land js aangegeven. De deur gelakt in oranje, wit :n blauw, is op zich zelf een merkwaardig stuk van degelijken arbeid, die trouwens aan het geheele paviljoen ten grondslag ligt en te meer doet betreuren dat het slechts enkele levensmaanden zal tellen. Een intiem licht valt door de inderdaad on volprezen glas in lood ramen van den kunste naar Roland-Holst, op den achtergrond en schept een sfeer van warme gezelligheid, die In meenig ander hel verlicht paviljoen ont breekt. Een decoratieve bank is onder die kleurige vensters geplaatst en bekleed met een stof waar voor Jaap Gidding de versiering heeft ont worpen. Het beeldje van Mendes da Costa, inidden op de bankleuning, St. Anna voor stellend, is een meesterwerk en zou nog beter (litkomen indien niet een tweede beeld, een op zich zelf bewonderenswaardig sterke kop van Raedeck eveneens tot bankversiering had gediend en de aandacht afleidde. De zijwanden van het paviljoen, grijs en geel gestreept doen eenigszins onrustig aan en heel gelukkig kunnen wij deze vinding niet noemen. Links en rechts van den midden loop bevinden zich twee lange banken, die het wachtkamerkarakter van dit paviljoen ac- centueeren. Instemmend met de bedoeling dit pavil joen niet zoozeer als expositie ruimte dan wel als ontvangstzaal te doen dienen, had men toch minder exclusief te werk kunnen gaan 'en meerderen gelegenheid kunnen geven van kunstuitingen te doen blijken. De tapijten van Poggenbeek en de ldeinere kleeden van Krop en Mej. de Jong vormen met het linoleum decor, door Kurvers ont worpen, een smaakvolle grondbedekking. De architect Staal heeft niet slechts het Paviljoen ontworpen maar ook het smeed werk dat terzijde van den ingang is aange bracht en uitnemende hoedanigheden ver toont. Boven den ingang, al te zeer aan de bezoe kers ontgaande, is het Nederlandsche wa pen op den muur geschilderd, naar een ont- Werp van Lion Cachet. Het beeldhouwwerk van Raedeck vraagt nog onze aandacht alvo rens het Paviljoen te verlaten, dat een indruk ichterlaat van inderdaad artistieke samen werking tusschen de verschillende Ned. kunstenaars, waaronder ook Erich Wigman dient genoemd. Een buitengeplaatste bank waarop de na men der deelnemers staan vermeld, en waar boven een door Lauweriks ontworpen vlag Wappert in de felle zonneschijn, geeft ons gelegenheid nog eens rustig dézen merkwaar- digen voorgevel, die aan een Hollandsche schouw doet denken, gade te slaan. Is dit paviljoen in 't beginsel de hoofdscho tel van het Nederlandsche tentoonstellings minne en het meest in het oog loopende van de Hollandsche afdeelingen over een drietal plaatsen verdeeld, de sectie achter een der vier wijntorens van Plumet, aan de „Espla nade" gelegen, is wel de meest gave en meest boeiende. Hier heeft de architect Wijdeveld den scepter gezwaaid evenals in een boven-en beneden zaal van het „Grand Palais." De verwantschap van Wijdeveld met het tooneel is onmisbaar. Hij heeft zich dan ook voor alles geopenbaard als een uitnemend regisseur, die ieder meubel, ieder kunstvoor werp zijn juiste plaats weet te geven en atmospheer weet te scheppen. Bovendien is hij zeer geslaagd in de keuze van zijn materiaal, hét „cellosex" een vezel stof in geel en grijs, waarmede hij de wanden heeft bekleed en waartegen het geexposeerde verrassend goed uitkomt. De schilder Konijnenburg stond een ta bleau af, dat hem ons wederom doet kennen als den hoogst begaafden kunstenaar die on danks zijn geheel eigen visie, herinneringen aan Toorop wakker roept. Beeldhouwwerk van Raedeck en Zijl ameublementen van Kramer en de Bazel, een vitrine van Lauwer- riks, ontelbare photo's van moderne kunst werken, bieden den bezoeker ruimschoots gelegenheid zich op de hoogte te stellen van wat Nederland op het gebied der moderne decoratieve kunst vermag. In het „Grand Palais" is in een kleine bo venzaal wel wat povertjes een beeld gegeven van het stuwen der drie voornaamste kunst nijverheidscholen te Amsterdam, Haarlem en Rotterdam. Het hier geëxposeerde staat ver beneden de resultaten door de kunstnijverheid inHol- land bericht. En een vergelijking met de in zendingen van andere landen, volgens het geen hier is gebrachtvalt dan ook zeker on gunstig voor ons land uit. Indien niettemin, dit ronde zaaltje een goeden indruk maakt, is het hoofdzakelijk aan Wijdeveld te danken. Belangrijker is de benedenzaal,al te zeer ver borgen tusschen aangrenzende afdeelingen, van andere landen, om deze in haar soort een juweeltje, de gewenschte aandacht te doen trekken. Het is nauwelijks merkbaar dat men Polen heeft verlaten en Spanje is bin nengetreden door de Ned. afdeeling. Een meer duidelijke aanwijzing zou het niet misplaatst zijn geweest. Kunstenaars als van der Eijnde, Lion Cachet, Derkinderen. Toorop met enkele vensterramen, waarop zijn bekende Apostelfiguren en zeker Joep Nicolas met zijn hoogst belangrijk raam, St. Maarten voorstellend die zijn kleed ver scheurt, hadden daar recht op gehad. De twee ameublementen van de Klerk en Ravesteijn, waarvan het eerste door de firma Jansen, schitterend is uitgevoerd, doen eenigszins vreemd aan in deze omgeving, waarvatj zij geen integreerend deel uitmaken. Zij zijn evenwel de beschouwing overwaard. Het is niet mogelijk in details alle afgevaar digden te beschrijven en indien wij slecht enkele namen hebben genoemd, wil dit zeker niet zeggen, dat de onvermeiden geen aan spraak hebben op onze bewondering. In het geheel genomen moet onze cbnclu- sie luiden,, dat de Nederlandsche inzending een goed figuur maakt op de tentoonstelling van decoratieve kunst. En wij kunnen niet beter onze hulde samen vatten dan in een woord van welverdienden lof van onzen Commissaris-Generaal, den heer De Bie Leuveling Tjeenk, die met den heer van Maasdijk en den tentoonstellings- raad, de ziel is geweest van het tot standko- komen. Zij worden thans ruimschoots beloond voor de vele moeilijkheden aan ?en dergelijke organisatie verbonden. Parijs, 24 Juni 1925. t'/ De financieeie voorstellen van Calliaux. Niettegenstaande het dringende verzoek >an Painlevé tot intrekking, blijven de soc. Bedouce en Blum erop aandringen, dat tie Kamer het soc. tegenvoorstel in beraad )»eemt. Painlevé drong daarop weer aan op verwerping van dat tegenvoorstel en her haalde zijn verzoek aan de Kamer om met groote "meerderheid het regeeringsvoorstel aan te nemen, daar hij anders zijn taak te zwaar zal achten. Het soc. tegenvoorstel werd verworpen met 340 tegen '210 stemmen. Na Caiilaux nam Painlevé het woord om te verklaren, dat de regeering een groote meerderheid verwacht en den soc. verzoekt hun tegenvoorstel in te trekken. Na het stellen van de motie van ver- 58. „Later?" vroeg Suzanne. „Moet er dan oog iets volgen?" Marie Thérèse trachtte die vraag te ont-, wijken Maar Suzanne drong er op aan, dat ze zou antwoorden. „Denkt ge dan soms, Suzanne, dat eiken dag een andere pretedent aanzoek zal doen Dm mijne hand? Ik kan je de verzekering geven, dat zoo iets niet zoo dikwijls gebeurt, fn elk geval smaakt men zelf het genoe gen, dat een huwelijksaanzoek op zulk een ridderlijke manier wordt gedaan. O, ge kunt u niet voorstellen, Suzanne, hoe goed hij den toon van romantische liefde wist te treffen." Ze bemerkte den weemoedigen lach op Suzanne's gelaat niet, die door herinnerin gen aan het verledene te voorschijn werd geoepen. „Ik heb een groote domheid begaan, ver volgde Marie Thérése, „en ik heb mij daar bprecht ever geschaamd. Maar niettegen staande dat zag ik toch, hoe ver hij boven mij stond, en hoe voortreffelijk hij was. Het deed mij bijna leed, hem teleurgesteld weg te moeten zenden." „Hebt ge al berouw over uw weigering. Maar hij is nog niet naar Amerika vertrok ken. Ge kunt hem nog terugoepen, als ge wilt." Op scherpen, sarcastischen toon had Su zanne deze woorden uitgesproken Verwonderd zag Marie Thérèse haar aan. „Neen, neen! Wat een idéé! Al zou hij honderd maal terugkomen, dan zou1 ik, hem honderd maal hetzelfde antwoord geven. Ik gevoel geen ware liefde voor hem. Ik mag hem alleen wel gaare Zien Uit de houding van Suzanne meende Ma rie Thérèse op medelijdenden toon. „Nu ga ik heen. Slaap rustig, en droom aange naam. Het bewustzijn, een goede daad te hebben verricht, moet je wel aangenaam doen droomen. Later zult ge ondervin den. „Wat zal ik ondervinden?" „Niets, niets! Goeden nacht, Suzanne! Slaap rustig!" Toen verdween ze. Slapen! Alsof Suzanne nu nog zou kunnen slapen! Een groote onrust beving haar. Alles, wat er dien dag gebeurd was, had haar gemoed te hevig ontroerd en de vol gende dag zou haar nog meer onrust be reiden, trouwen heeft de Kamer met 328 tegen 110 Stemmen het .artikel aangenomen betref fende de verhooging van de uitgifte der bankbiljetten tot zes milliard. De meeste soc. onthielden zich. Daarna werd het geheel der financieeie voorstellen aangenomen met 330 tegen 34 stemmen. Uit de Engelsche industrie. De Engelsche ijzerindustrie verlangt van de regeering bescherming tegen den import van buitenlandsche artikelen. De scheeps- bouwindustrie daarentegen heeft te-,en dezen eisch geprotesteerd en het kabinet verzocht aan den wensch van de ijzerindustrie geen gehoor te geven. De werkloosheid in Enge land. Het cabinet heeft beraadslaagd over zijn houding ten aanzien der werkloosheid, aan gezien de Arbeiderspartij heden een motie van wantrouwen tegen de regeering zal in dienen, in verband met haar tekortschieten inzake de werkloosheidsregeling. De motie van wantrouwen wordt ingediend, omdat de regeering voornemens is, bezuinigingen in te voeren, door de werkloozen onder steuning te verminderen. De Duische ministerraad beraadslaagt over %et vei ligheidspact. Het kabinet is bij zijn besprekingen over de Fransche nota van antwoord tot de con clusie gekomen, dat de in de nota voorge stelde besprekingen ter voorbereiding van het definitief standpunt spoedig dienen te wor den begonnen. De Duitsche regeering, die in overeenstemming met de slotwoorden der Fransche nota ook harerzijds het tot stand komen van onderhandelingen met vreugde zou begroeten, welke tot een doeltreffenden waarborg van den vrede zouden leiden, zal onwrikbaar aan Duitschlands doel vasthou den, n.l. om tot een werkelijken vrede\ te, geraken, die door het Veiligheidspact op volkomen wederkeerigheid zou zijn geba seerd. De Duitsch-Spaansche o- vereenkomst. Met betrekking tot de Duitsch- Spaansche handelsovereenkomst legde Ministerial-Di re ktor Windter namens de rijksregeering een verklaring af, waaruit bleek, dat er reeds credieten ten bedrage van 30 millioen mark ter beschikking der wijnbouwers zijn ge steld. De nieuwe regeering in Griekenland. De nieuwe regeering heeft den eed afge-, legd. Generaal Pangalos is ministerpresi dent en minister van Oorlog admiraal Hadjikiriakis marine en buitenlandsche zaken ad interim binnenlandsche zaken Panyatopoelos de afgevaardigde voor Salo nika Hadjikirikos onderwijs en eeredeinst financiën Copinas. Het kabinet bestaat in hoofdzaak uit leden van het parlement.. De oorlog in Marokko. Volgens een telegram uit Madrid zijn de Spaansche operaties in het westen van de Spaansche zone met volkomen succes be kroond. De vijand werd met groote verliezen teruggeslagen. De Spanjaarden verloren 54 man, van "wie 50 inboorlingen, aan dooden en gewonden. De ministerraad heeft, de jongste beslui ten de Spaansch-Fransche commissie goed gekeurd. De electrisatie van Pa lestina. Te Haifa in'Palestina is een tweede elec- trische centrale van de Ruttenberg-Maat- schappij geopend. Het Arabische kwartier van 'Haifa zal bij wijze van proef veertien dagen lang gratis verlicht worden. De beweging in China te gen de vreemdelingen. De Engelsche en de Fransche vertegen woordigers hebben voorloopig geprotesteerd tegen de beschuldiging van den civielen gouverneur in Kanton, dat bij de botsingen aldaar de eerste schoten door Europeanen zouden zijn gelost. In Shanghai heeft zich Vrijdag slechts een enkel incident voorgedaan. De stakers hielden een tramwagen aan, de passagiers werden, met steenen geworpen en den con ducteur kalk in het gezicht gegboid. EEN GEWELDIGE RECLAME VAN DE FIRMA CITROEN. Een staaltje van groot opgezette reclame geeft wel de Fransche automobielen-firma Citroën, die voor 18 maanden de Eifeltoren gepacht heeft met het doel om deze te gebrui ken voor een lichtreclame. De firma is thans bezig om langs het geraamte van den toren kabels te leggen om rondom in roode,letters, van een reusachtige lengte het woord „Ci troën" te doen oplichten. Vanuit de spits van den toren zal een rood zoeklicht eiken avond Parijs beschijnen. Behalve de enorme pachtsom, die tie firma Citroën heeft te be talen, heeft de regeering op deze lichtadver- tentie een belasting geheven die in de hon derdduizenden franken loopt.. HAGELSLAG IN ITALIË. Een bericht uit Brescia meldt, dat gedu rende een uur boven de streek een hagelslag heeft gewoed, welke de wijnbergen heeft ge teisterd en tien graanoogst heeft vernield, wiwrdoor voor millioenen schade is aange richt. In verschillende dorpen moeten slacht offers zijn gevallen. DE WERK LOSSHEID IN RUSLAND. Volgens de officieele gegevens van de Rus sische regeering, die het blad „Kommunist" plaatst, bedroeg het aantal werkloozeji op het gebied der Unie verleden jaar 775.000. Nu bereikt het aantal werkloozen reecis 900.000 en het lege' van werkloozen neemt nog voortdurend toe. In het begin van het jaar heeft de regeering voor de bestrijding der werkloosheid 4 millioen roebel gevoteerd, welk bedrag nu met 2 millioen is aangevuld. DE ACTIE IN CHINA, De conferentie der diplomatieken verte genwoordigers te Peking is nog niet tot de finitieve overeenstemming gekomen, en de vertegenwordigers wachten verdere instruc ties van hun regeeringen af. HET COMMUNISTENPROCES TE SOFIA. In opdracht van de „Rote Hilfe" hebben de Berlijnsche advocaten Rosenteld en Brandt verzocht als verdedigers in het communisten proces te Sofia te mogen optreden. Het O.M. heeft hun geantwoord, dat zij toegelaten zul len worden indien zij van de Bulgaarsche regeering een machtiging kunnen krijgen voor een Bulgaarsche rechtbank op te treden. Dienovereenkomstig hebben zij een verzoek daartoe tot de Bulgaarsche regeering gericht. Zaterdagmiddag heeft op het vliegveld van Hendon een buitengewone parade van de Engelsche luchtvloot plaats gehad, waar bij de koninklijke familie tegenwoordig was. Er waren meer dan 70.000 personen aanwezig. De geheele vloot voerde manoeuvres uit, zonder dat het kleinste ongeval plaats had. In het proces inzake het ongeluk met de veerpont, die een afdeeling rijksweer over de Weser vervoerde, is Zaterdag te Minden vonnis gewezen. De le luitenant Jordan werd vrijgesproken.; de staat werd in de kosten van het proces veroordeeld. In Keulen is een internationale conferen tie van organisaties van oorlogsverminkten bijeengekomen. De bijeenkomst, welke ver scheidene dagen zal duren, heeft ten doel een nauwe aaneensluiting van alle organi saties van oorlogsslachtoffers in Europa tot stand te brengen. De berichten over den militairen staats greep "te Athene hebben groote opwinding veroorzaakt in Zuid-Slavië. De bladen pro testeeren krachtig tegen de bewoordingen van de proclamatie van generaal Cerurio tot de bevolking van Saloniki, waarin gezegd wordt, dat de afgezette regeering de vernedering van Griekenland toeliet in den loop der on derhandelingen met Zuid-Slavië. Volgens de „New York Herald", drongen twee met vliegtuigen gearriveerde bandieten te Kansas City een bankgebouw binnen en ontkwamen eveneens met behulp van een vliegtuig. De politie achtervolgde hen met twee le gervliegtuigen Uit Halifax (Nieuw Schotland) wordt ge meld, dat tusschen een stoomboot en het s.s. Marloch van de Canadian Pacific een aan varing heeft plaats gehad. De stoomboot werd in tweeën gesneden en zonk. Toenjhet water in de machinekamer kwam, sprongen de ketels en vloog het schip in de lucht. De geheele bemanning, die 9 koppen telde, is omgekomen. De Chineesche bemanning van de Hong- kong-Kowloen veerbooten heeft de Britsche bemanning lastig gevallen die haar verving en aldus den dienst gedeeltelijk gaande hiel den. Het bestuur van de „American Associa tion of China" heeft een resolutie aangeno men, waarin er op aangedrongen wordt, dat tie Vereenigde Staten met de andere lan den zullen samenwerken om een energieke houding tegenover China aan te nemen. Het diplomatieke corps te Peking zal heden opnieuw bijeenkomen om het verslag over de voorvallen in Sjanghai te onderzoeken. Op grond van deze beraadslaging zullen op nieuw onderhandelingen met de Chineesche regeering plaats vinden. Deze zullen echter slechts gevoerd worden door den Ameri- kaanschpn, den Italiaanschen en den Fran- schen gezant, daar de gezanten van Enge land en Japan te zeer rechtstreeks bij dè voorvallen betrokken zijn. De toestand te Hongkong en Sjanghai is kalm. Alle noodzakelijke diensten zijn ver zekerd met behulp van mannen en vrouwen der buitenlandsche gemeenten. De desor ganisatie der scheepvaart is zeer ernstig. Te Sjanghai is de toestand kalm, maar de toestand bij de scheepvaart is niet verbeterd M. v. M. uit Veenendaal, die uit een cel te Opheusden, waarheen hij voor verschil lende diefstallen op transport was gesteld, was uitgebroken,, hee.ft zich zelf bij de politie aangemeld. Hij is weer in arrest gesteld. Een der bestuurders gedood. De autobestuurder, v. d. B. te Venlo reed Woensdagavond met een vrachtauto, groen ten naar de markt te Keulen. Even over de grens bij Boisheim, bij het nemen van een bocht, kwam een luxe Duitsche auto in razende vaart aanrijden. Deze reed op den lastauto, met gevolg, dat de bestuurder van den luxe auto op de plaats dood bleef. Een der inzittenden werd deerlijk aan het hoofd gewond, terwijl twee andere levensgevaarlijk verwond onder de verbrijzelde auto's werden gevonden. V. d. B. bekwam ernstige kneu zingen. De oudste inwoonster van Utrecht de weduwe C. de JagerStekelenburg, is na een korte ongesteldheid in den leeftijd van bijna 102 jaar overleden. Het dubbelschroefstoomschip Goentoer van den R'damschen Lloyd is, meldt de Tel., door bemiddeling van den makelaar Jac. Pierot Jr., aan een Nederlandsche firma verkocht. De Goentoer, welke een bruto tonnenmaat heeft van 5891 ton, werd in 1922 door de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde te Vlis- singen gebouwd. De Rotterdamsche politie is achter een uitgebreiden graandiefstal gekomen. Zon dag moest de 29-jarige knecht J. P. B. de paarden voeren voor den fouragehandelaar A. W. v. S. aan de Scheepmakershaven. Van deze gelegenheid maakte hij gebruik om 26 balen haver uit het magazijn te halen, op een wagen te laden en naar Vlaardinger-Am- bacht te brengen. De heer v. S., een der firmanten, ont dekte den diefstal en de politie stelde 'n uit gebreid onderzoek in. Eerstw werd B. aan gehouden en uit het verhoor bleek, dat er sprake was van een complot. Al geruimen tijd werden telkens partijen haver gestolen en gebracht naar een wagenverhuurder, wien men mededeelde, dat de stal, waar de haver bezorgd moest worden, gesloten was en vroeg of faet graan zoo lang daar geborgen mocht worden. Later op den avond werden de zakken dan gehaald en naar de afgespro ken plaats vervoerd. In verband met deze zaak zijn aangehouden de 20-jarige expe ditieknecht J. v. P., de I7-jarige loodgieters knecht J. de Z., de 20-jarige ioswerkman J. V„ de 45-jarige caféhouder H. T., de 26- jarige los-werkman G. C. de 40-jarige vracht rijder N. Gebleken is, dat zij ruim 7000 Kg. haver hebben gestohr In de keuken van het café-restaurant Le Commerce van den heer J. A. Engels aan de Gelderschekade te Rotterdam, wilde een van de koks zich Donderdagmitidag met be hulp van een brandend papier overtuigen waar een rat gebleven was, die hij in een gat zag vluchten. Een half uur daarna, omstreeks drie uur, bleek een met witkalk gedekte scheidingsmuur, zich bij het gat bevindende in brand te staan. Gasten van spuit 9 heb ben met een op de waterleiding geplaatste slang het brandje gebluscht, dat zich tot een gedeelte van de keuken bepaalde en een trap voerende naar het Rotterdamsche Lees kabinet blakerde In een gevecht met soldaten in de nabij heid van Haskovo (ongeveer 50 mijlen ten Z.O. van Philipopel) is een berucht Bulgaar, Mikko Ganeff gedood. Gedurende vele jaren was de naam van Ganeff op ieders lippen in Z.O. Bulgarije en a) dien tijd stond hij bekend als een overal opduikend ridderlijk vogelvrij verklaarde.Hij had de gewoonte,rijke reizigers op te wachten Van hun reisplannen was hij steeds verwonderlijk goed op de hoogte. Arme menschen liet hij ongemoeid deze genoten zelfs zijn bijstand. Langen tijd geluk te het den autoriteiten niet, Ganeff, die alleen of met een paar kameraden net land rond zwierf, in handen te krijgen. Sinds de afkon diging van den staat van beleg werd de strijd echter te heet voor den Robin Hood van de twintigste eeuw en na een lange achtervolging heeft hij thans zijn looobaan geëindigd. In den nacht van Donuerdag op Vrijda heeft de politie te Rotterdam een inval ge daan in het in den laatsten tijd berucht ge worden pand Schiestraat No. 15c. Zooals men zich herinnert, is dit hetzelfde pand, waar in den nacht van 13 op 14 Juni eenige politiemannen binnendrongen, om een twee tal bij een berooving betrokken souteneurs te achtervolgen en waarbij een onschuldige werd doodgeschoten. De inval geschiedd' thans op grond van 't vermoeden van ove treding der drankwet. In een kamer werden zes personen onder gelag aangetroffen. Een hoeveelheid sterken drank en negen glazen werden in beslag genomen. Tegen de bewoonster, de 29-jarige vrouw J. M. M. is procesveriv»-»! Twee gewapende dieven slaagden er Woens. dag in, uit een juwelierswinkel te New York een buit aan juweelen ter waarde van circa 500.000 gulden te ontvreemden. De ongewenschte bezoekers bonden twee bedienden met schilderijenkoord, vast nadat zij dezen onder bedreiging met revolvers in een achterkamer hadden gedreven. De indringers konden nog maar net bijtijds ontvluchten, want een der vastgebonden be dienden was er in geslaagd naar de voorzijde van de winkel te komen, waar hij met zijn voet een alarm-gong in beweging wist te brengen. EEN NOODLANDING. Vrijdagmiddag omstreeks half ze heeft een groot Engelsch vliegtuig, gemerkt G.E. B.D.G., op weg naar Engeland, na boven de duinen bij Kijkduin te hebben gecirkeld, op het srand ten Zuiden van het badhote' Kijkduin een noodlanding gedaan. De zee stond hoog en het strand was slechts smal er mul. De noodlanding liep evenwel vlot van stapel. De piloot en de vier passagiers bleven ongedeerd zij zijn in het badhotel opgeno men. Vermoedelijk haperde er iets aan den motor van het toestel. Getracht zal worden dit euvel te herstellen en vandaag bij laag water op te stijgen. Het vliegtuig, dat onder politiebewaking staat, vond gisteravond veel bekijks. De post die aan boord was, is door een postwagen af gehaald om verder teworden geëxpedieerd. GOED AFGELOOPEN. Men meldt uit Vaals Donderdagmiddag had op de lijn Vaals Gulpen der L.T.M. te Nyswiller een ongeluk plaats, dat gelukkig goed is afgeloopen. De autobusondernemer De Vr. uit Simpel- veld kwam met zijn auto van Bocholtz en v.'ü- de den Rijksweg op naar Vaals. Wijl deze draai zoo kort is, kan men van bedoelden weg af de rails naar Vaals niet overzien. En daar de chauffeur geen fluitsignaal gehoord had, reed hij de helling op, doch pas was zijn auto op de rails, of hij werd gegrepen door de lo comotief van de tram, die van Vaals kwam en werd eenige meters meegesleept. De auto werd zeer beschadigd. De chauffeur liep een onbeduidende wonde aan het oor op en een inzittende dame eemcr-letsel aan den arm. Berlijn heeft een ster verloren. Een beroemde, een vermaarde, ten slotte ook een vermakelijke ster. Wie Berlijn kent, kent ook de Keizer- Wilheltn-gedachteniskerk. Zij onderscheidde zich en viel bijzonder in het oog, omdat de toren boven het kruis op een lange stang nog een gouden ster droeg. Een heel zonderling geval, dat altijd weer met belangstelling werd'bekeken. Vooral door hen die op de hoogte warei van het geval. Want het was een geval. In den keizerlijken tijd sprak niemand daarover in het openbaar en eerst na den oorlog werd er druk over gepraat. Toen de bouwmeester tier kerk zijn plan nen ter allerhoogste goedkeuring aan den Keizer voorlegde, stond er op de teekening als bekroning van den toren niets dan een kruis. Doch daarboven was een sterretje getee- kend als verwijzing naar een bijgevoegde ver« klaring onder aan de teekening. De Keizer meende echter, dat die ster bij het bouwplan hoorde en prees den ontwerper voor zijn prachtig denkbeeld. Deze had niet den moed om zijn keizer lijken opdrachtgever te vertellen, dat Z. M. zich vergiste, en besloot dan maar liever if werkelijkheid de ster aan te brengen. Zoo ontstond de ster. Maar thans is zij verdwenen. Het heet, dat zij gerepareerd of opnieuw verguld moest worden, maar de algemeene overtuiging is, dat zij niet meer zal worden aangebracht. - Zij verschiet, gelijk haar uitvinder ver schoten is. Het gemeentebestuur van den Bosch doel krachtige pogingen om de aloude St. Jans markt in eere te herstellen. Het heeft daar voor de volle medewerking van de katholie ke en neutrale marktkoopliedenbonden. Gis teren werd de markt voor de derde maal ge houden en, het weer in aanmerking genomen, met veel succes. De markt was versierd en de marktkramen hadden meer werk dan ge woonlijk van hun uitstallingen gemaakt. Vele prijzen waren daarvoor uitgeloofd. De offi cieele opening van de markt geschiedde in hotel Noordbrabant in tegenwoordigheid van vele gemeenteraadsleden, door" den waam. burgemeester, wethouder van Meerwijk, waarbij ook nog het woord voerden de heerea Lissauer namens den neutralen bond, de Goeije namens de Federatie, Sluijters na mens den Katholieken bond en Monasch als vertegenwoordiger van den opperrabijn. Ze dankte den goeden God, omddt hare vriendin Flavia nu ten minste in den vreemde net zonder bescherming zoude zijn, en Marie Thérèse niet de kwellingen van een ongelukikg huwelijk zou ondervinden. O, hoe rustig zou ze zich nu gevoeld heb ben, wanneer ze zich door Marie Thérèse, die laatste belofte niet had laten ontlokken! Dikwijls had ze zich door het gevoel van hare zwakte vernederd gevoeld, maar nu gevoelde ze zelfs weerzin voor zichzelve. De behoefte, om aan de wenschen van anderen gehoor te geven, verlamde haar weerstandsvermogen, haar wilskracht. In hare verbeelding hoorde ze al de koude, scherpe woorden, waarmede de heer de Roquépine hare mcdedeelingen zou ont vangen. Zij zag zijn stijve houding, zijn ijskoude beleefdheid. Onder zulke gedachten ging de nacht voorbij, zonder dat ze een oog sloot. In den vroegen morgen stond zc op. En toen ze haar toilet maakte, verschrikte ze over het gelaat, dat de spiegel laar toonde. Door de vele tranen, die zij den vorigen dag had vergoten, waren haar oogen nog rood en gezwollen. En de slapelooze nacht deed haar gelaats trekken bleek en overspannen schijnen. Welke verklaring zou de heer de Roqué-. pine zoeken, al® hij haar zóó zag? Ze wilde zich maar liefst zoo spoedig mogelijk van hare zoo onaangename zending kwijten, om dan weer dadelijk naar Vevey te kunnen terugkeeren. De heer de Roquépine was gewoon, altijd zeer vroeg in den morgen op te staan. En daarom had Suzanne al zeer vroeg haar kamer verlaten Na lang tevergeefs gezocht te hebben in de salons, en op de terrassen van het hotel, gelukte het haar eindelijk hem te vinden aan het einde van den tuin, in een prieel, van waaruit men het uitzicht had op het meer. en Toen de heer de Roquépine Suzanne het prieel zag binnenkomen, kon Suzanne uit dp uitdrukking van zijn gelaat opmaken, dat haar bezoek hem onaangenaam verraste. Maar stond hij beleefd op, en lei het dag blad, dat hij bezig was te lezen, terzijde. „Ik kom afscheid van u nemen, mijnheer de Roquépine," zei ze kortaf. ,,U hadt zich de moeite niet behoeven te geven, mij hier te komen opzoeken, juffrouw Dupré," antwoordde hij koel. „Ik zou u niet hebben laten vertrekken, zonder u jr voor le bedanken, dat u zoo goed zijt geweest, mijne gastvrijheid tenminste voor één dag aan te nemen." Toen hij dat gezegd had, bleef hij staan, in de houding van een man, die het gesprek als geëindigd beschouwt, en zich daarover verheugt. Suzanne, die daar met kloppend hart en terneergeslagen oogen tegenover hem stond, had een gevoel van vernedering, dat haar den mond sloot, en haar denkkracht ver lamde. Zoo ontstonden eenige oogenblikken van pijnlijk stilzwijgen. „Welnu, juffrouw Dupré, wat hebt u mij nog te zeggen?" vroeg de heer de Roqué pine beleefd maar op koelen toon. Toen hief Suzanne Eet hoofd op, en zag hem aan. Haar gelaat, dat door de sporen der tra nen zoo veranderd was, en hem schuw, bijna smeekend aanzag, wekte toch eenig mede lijden op in het hart van den vertoornden man. „Hebt u mij nog iets te zeggen?" vroeg hij voor de tweede maal. Maar zijn stem klonk nu minder scherp. Suzanne lei haar parasol, dien ze kramp achtig in de vingers geklemd had, op het tafeltje, dat midden in het prieel stond, en vouwde de hadden, alsof ze van buiten de kracht zond, die ze in zichzelve niet kon den vinden. Toen zei ze bijna fluisterend, maar snel: „Ik heb u eene mededeeling te doen, mijn heer de Roquépine. Maar ik verzoek u, mij te willen gelooven, als ik u zeg, dat het ge heel tegen mijn wil geschiedt. Men heeft mij de belofte als 't ware ontrukt. Ik geef altijd zoo gemakkelijk toe. U weet dat beter dan iemand, anders. Waar zweeg ze paaide oogenblikken. „Spreek toch, juffrouw Dupré. Ik luister," zei de heer Roquépine. Er maakte zich een onzekere onrust van hem meester. Maar toen hij hoorde, dat Marie Thérèse het aanzoek van don Alberto 'nad afgeslagen, scheen hij merkbaar verlic:it, „Heeft ze hem dan toch geweigerd? Des te beter. Ik was bevreesd voor dat huwelijk. Het is een goede tijding, die u mij daar brijgt, juffrouw Dupré. Alleen vraag ik mijzelven tevergeefs af, waarom mijne doch ter mij dat niet zelve heeft medegedeeld, ea ze u daarmee heeft belast." „Dai had ik haar ook al tweemaal ge zegd. Ik heb er zelf bij haar op aange drongen. dat ze zoo spoedig mogelijk u dia mededeling zou gaan doen, om u van uW angst te bevrijden." „En wat zei ze toen?" „Ze gaf voor, dat ze niet gewoon was over dergelijke met u le spreken." Beiden herinnerden zich op het oogenblik dat eenige maanden geleden de vader, zich van hetzelfde voorwendsel had bediend, om zijne dochter niet te moeten uihooren. „En welke reden, gaf mijne dochter aan voor hare weigering?" vroeg de heer de Ro quépine; „Het valt toch niet tegen te spre ken, dat prins Gottifreddi haar beviel." „Hij beval haar nu nog, maar ze gevoell geen liefde voor hem." Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9