MEMóD Vrouwen en RECHTSZAKEN. SPORT EN SPEL ZWEMMEN. VOETBAL. CRICKET. DAMMEN. De galante pianist. Een rumoerig practizijn. De onregelmatigheden te Leiden Twee vliegtuigen op den kop terechtgekomen. Het ongeluk met de K. L. M. Fokker lil. Nederlanders in Rusland. Actie tegen het stemmen. Pistolen onder een kleed. Een zilverla geplunderd Beruchte winkeldieven onschadelijk gemaakt. Tegen het plakken, kalken en verven. Een pracht-idee. Een krokodil 'aangespoeld. Het Kruisbeeld verwijderd. Een krasse oude heer. De wolvenplaag in Rusland. Een vergetenonderwijzeres LAWNTENNIS. ww wwwmm Met de Erdal bij de hand. Stapt ög glanzend aoor hetland -uit zuivere grondstoffen. R. en W. IV—R. C. H. II. Rectificatie. Om het kampioenschap van den Ned. R. K. Dambond. Nieuwe Haarl. Courant wedstrijd. WIELRENNEN. Voor den politie-rechter te Utrecht ver- icheen een pianist als beklaagde, 30 jaar oud. Beklaagd van diefstal, en een bloemenmand was het corpus délicti. Er was ergens in 't Gooi een nieuw café-restaurant geopend, en 'zooals dat meer gaat, waren er stapels bloemen gekomen. Als er tegenwoordig een nieuw schoenenmagazijn wordt geopend, lijkt het op een bloemenwinkel, waarin de exploitant, bij gelegenheid van de opening eenige paren schoenen cadeau heeft gekregen. Zoo was 't oo hier. Het café was herschapen in een bloemen- paradijs, en er was feest. Beklaagde zat echter voor de piano,-en zorgde voor dansmuziek. De Savoy-Orpheans waren er niets bij Nu geviel het, dat onder de danslustigen een dame was, de smoorlijk verliefd was op een van de bloemenmanden, 't Was dan ook een dot van een mand, en ze waserdoodelijk van. Ze vertrouwde met smachtende oogen haar hartsgeheim toe aan onzen pianist ja, wie is er bestand tegen een paar smee kende vrouwenoogen Onze pianist zeker niet. Hij was gauw overwonnen, en stal den mand, moffelde 't stuk weg. Maar 't was gezien, en de galante daad vond ditmaal niet belooning, maar veroordeeling.De politierechter namelijk achtte 't ondanks de romantiek van 't ge val een ernstig feit, en vonnisde den pianist overeenkomstig den eisch van het O. M. tot 40 subs. 20 dagen. Beklaagde nam zr genoegen mede blijkbaar was de herinne ring aan de smachtende vrouwenoogen hem dat offer wel waard Voor den zooveelsten keer heeft" zich Vrij dag voor dep politierechter te Amsterdam teverantwoorden gehad de zaakwaarnemer J. M. G. F. aldaar, die reeds verschillende veroordeelingen wegens mishandeling en beleediging achter den rug heeft. Thans was hij beschuldigd een drukker te hebben geslagen met den poot van een stoel, zoodat de getroffene verscheidene dagen niet heeft 'kunnen werken. De drukker verklaarde dat bekl. met een ander, die met bekl. zou samenwerken, pa pier bij hem had besteld, waarop tevens beklaagde's naam moest worden gedrukt. Toen getuige het bestelde kwam bezorgen en zijn geld wilde hebben, wilde bekl. het papier niet in ontvangst nemen en evenmin betalen. Get. die wilde aandringen op be taling, heeft nog eenige keeren gebeld en aan de deur gekloptbekl. heeft toen plotseling •de deur opengedaan en is op hem toekomen stormen met een stuk hout, waarmee hij get. herhaaldelijk heeft geslagen. Later heeft bekl. hem nog met een schoenmakersmes (gedreigd doordat de politie kwam, heeft bekl. zijn daad niet kunnen volvoeren. 1 Beklaagde zeide, dat hij den bewusten dag niet kon betalen hij had het geld niet. Daarop heeft getuige een ontzaglijk tumult voor de deur gemaakt. Toen bekl. de deur 'opende, vloog get. op hem aan, waarop bekl. uit zelfverdediging hem met een stuk hout heeft geslagen. Ik wou, dat ik hem dood had geslagen, merkte bekl. op, ik had dan nu een eer volle vermelding gehad. Mr. Servatius de politierechter, merkte Dp, dat bekl. zeker dien dag zeer driftig was geweest. Bekl. ontkende dit. De Goddelijke wijsheid was mij nabij antwoordde hij. Niet hij, doch getuige was ontzettend pp ge won den geweest. Toen bekl. en ge tuige met den politieagent naar het bureau gingen, had de «gent volgens bekl. nog tegen hem gezegd, op getuige wijzend Hij heeft het joodje, waarop beklaagde had geantwoord Hij heeft te veel gelurkt. Wij loemen dat paranonia alcoholica. Beklaagde vroeg verder of getuige hem maar naar hartelust mocht uitschelden. Nog in het gerechtsgebouw had getuige gezegd: Zoo boef, ben jij daar De officier, mr. Reilingh Dan moet u daarvan een klacht indienen. Beklaagde Och, meneer, ik geef hem liever meteen een messteek. Het O. M. vroeg bekrachtiging van het bij verstek gewezen vonnis, n.l. 3 weken ge vangenisstraf. Beklaagde liep daarop- opgewonden naar '■de naastliggende raadkamer van den politie rechter en ging daar in een stoel zitten. Hij werd door den deurwaarder daaruit verwijde- derd. In de rechtzaal teruggekomen, wendde bekl. zich tot den getuige, den drukker, Dnder een vloed van scheldwoorden. Getuige (tot den veldwachter) Hebt u "dat gehoord? Boef zegt-ie tegen mij. De polietirechter Getuige, u kunt wel gaan. Getuige Ja, maar daar neem ik geen ge noegen mee. Politierechter Gaat u nu maar (Ge tuige verlaat de zaal). Beklaagde wendt zich daarop tot den politierechter en den officier Als jullie meenen, dat ik gestraft moet worden, geef me dan 3 jaar dan ben ik van alles af. Maar 5 weken neem ik niet. Ik heb niks gedaan. Ik heb uit noodweer gehandeld. Ik wil geen dementie en geen voorwaardelijke veroor deeling. Ik sta in verbinding met verschil lende raadsheeren en die weten, dat ik on schuldig ben. Ik vraag vrijspraak. De politierechter zal Maandag vonnis wijzen. Geen revisie voor bekL J. G. W. De voormalige rijksbouwmeester J. G. W. v. is niet ontvankelijk verklaard in de revi- lie-aanvrage omtrent zijn veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf door het Hof te "s-Hage in verband met de bij 't voormalig bureau van den rijksbouwmeester voor de onderwijsgebouwen gepleegde onregelmatig heden. Geen persoonlijke ongelukken. Dinsdagmorgen om 10 uur is het vliegtuig fi 29 op het vliegveld De Kooi bij de lan- 'ding op den kop terecht gekomen. Het lan dingsgestel en de wielen werden zwaar be schadigd. De bestuurder, de officier-vlieger .Vroon, bleef ongedeerd j Te half 12 moest het vliegtuig D 31 we gens het weigeren van den motor een nood landing doen- Het toestel kwam evenean® op den kop terecht; de schroef werd ver nield. Ook deze bestuurder, de korporaal- vliegtuigmaker Kruidenier, bekwam geen letsel. Uit een onderhoud van journalisten met den heer A. Plesman, directeur van het K. L. M., waarbij ook tegenwoordig was Baron J. C. van Haersolte van Haust, de compag non van den heer Labouchére, die onmid dellijk nadat hij van het ongeluk vernomen had, zich op weg had begeven naar Le Quesnoy, bleek dat de waarnemende bur gemeester van deze gemeente, de heer Paul Monnert veel hulp en steun heeft verleend. Door zijn toedoen heeft het transport der slachtoffers niet de minste moeilijkheden opgeleverd; bij 't vertrek van den treurigen stoet heeft hij namens de gemeente vier bloemstukken op de baren gelegd en in een hartelijke toespraak verzekerd, dat de gemeente le Quesnoy zich verplicht gevoeld had alle mogelijken steun te verleenen, om dat Nederland in droeve tijden speciaal deze streek geholpen had om uit de droevi ge omstandigheden, gevolgen van den oor log, te komen. De heer van Haersolte heeft een kodde- bijer gesproken, die hem verklaarde het ongeluk als het ware te hebben meege maakt; hij liep in het bosch en hoorde een vliegmachine overkomen; onwillekeurig trachtte hij de machine te volgen, maar hij kon haar niet ontdekken, omdat een ijne regen en een drabbige wolkenmassa zelfs de kruinen van de boomen voor hem on zichtbaar maakten. Even later hoorde hij een zwaren slag, hevig gekraak en daarna stilte, toen begreep hij, dat er iets met de machine gebeurd moest zijn, onmiddellijk ging hij op onderzoek uit en enkele minu ten later reeds was hij bij het wrak, waarin hij terstond naar de slachtoffers zocht. Alle vier bleken echter reeds te zijn overleden Omtrent de vermoedelijke oorzaak van het ongeluk heeft de heer Plesman van den heer Behage, chef van de motorafdeeling te Rotterdam, de volgende bijzonderheden gekregen: De weerberichten uit Brussel, Valencixne en St. Quentin luidden alle drie 2 K. M. licht. Het is de gewoonte, dat Brus sel aan overtrekkende vliegers seint, wan neer onverhoopt op de route BusselParijs de weeromstandigheden verslechterd zijn, thans was er echter geen enkele reden voor want het schijnt dat de wolkenlaag en de fijne regen boven het woud van Mormale geheel plaatselijk was. De route, die de vliegers nemen, leidt van Bergen over den we naar le Cateau; op de routekaart van den piloot staat de rand van het bosch van Mormale' als herkenningspunt, omdat, wan neer de vlieger in de lijn van dien rand vliegt, hij de juiste richting heeft; wat is echter gebleken? Sinds eenigen tijd is men bezig het woud van Mormale te kappen; de heer van Haersolte deelde mede, dat men daar reeds zeer ver mee gevorderd was. Het schijnt, dat de piloot met deze ver andering niet op de hoogte was; blijkbaar heeft de Fransche dienst verzuimd de K. L. M. daarvan kennis te geven. De nieuwe boschrand is dus oorzaak geweest,- dat Klun- der uit den koers raakte en het noodlottige daarvan was, dat nog geen 200 M. achter dezen boschrand een met hooge boomen be groeide heuvel oprijst volgens de kaart van een hoogte van 180 M. Bij het volgen van den vroegeren bosch rand lieten de vliegers den heuvel links lig gen. Klunder vloog nu echter den nieuwen boschrand volgend recht op den heuvel aan. Gezien de dichte mistlaag is het niet onwaarschijnlijk, dat hij eerst op het laat ste moment den heuvel bemerkt heeft. Men moet niet vergeten, dat de machines een snelheid hebben van 150 K. M. in het uur, dat is 2 Yi K. M. in de minuut. De piloot heeft toen geprobeerd den heuvel te ontwij ken door in de rechterbocht in te gaan. De recbter-ailleron is toen echter reeds door de toppen de boomen afgerukt en daarme de was het lot van de vier passagiers en den piloot in minder dan een kwart seconde voltrokken. De geneesheer, verklaarde, dat de dood zeer plotseling moet zijn ingetre den. Van brand in het toestel is absoluut geen sprake, het is geheel vernield; niets ervan zal naar Nederland terugkomen. Deze verklaring van den heer Behage die door de officieele rapporten wel zal worden bevestigd bewijst dus, dat het onge luk in geen geval te wijten is aan de ma chine. De samenwerkende ongunstige fac toren hebben het op hun rekening. De heer Plesman heeft nagegaan of er voor hem als leider van den Nederlandschen dienst uit dit ongeluk nog iets te leeren valt, maar voor zoover thans de gegevens strekken zou hij niet weten, wat er in de route veranderd zou moeten worden. De lijken der slachtoffers zijn Zondagavond ge arriveerd in Nederland. Naar het Vad. verneemt, is onze mr. Th. Bodde te 's-Hage van buitenlandsche zijde aangezocht om zich naar Sovjet Rusland te begeven en in overleg met advokaten daar te lande de behartiging op zich te nemen van de belangen van eenige buitenlanders die betrokken zijn in een strafzaak, door de Sovjet justitie tegen hen aanhangig gemaakt Vechtpartij en klopjacht. Zondag zou er te Bilthoven in de buurt van het Broederschapshuis een openlucht meeting gehouden worden tegen het stem men en den stemdwang. Vooraf was aange kondigd, dat de bekende Utrechtsche anar chist Henk Schuurman een offer zou bren gen, n.l. stembiljetten zou verbranden. Om de meeting bij te wonen, waren Zaterdag reeds uit verschillende plaatsen Vrije Jeugd bondsleden overgekomen die in tenten overnachtten. De Biltsche politie was versterkt met rijkspolitie uit Utrecht én stond onder lei ding van den inspecteur Van Duist, uit De Bilt. Voor de meeting zou beginnen werd vermoedelijk uit een der tenten, een na gemaakte stembus van brandbare stof naar buiten gebracht en overgoten met bussen benzine of petroleum en toen aangestoken. In verband met de Britsche politieveror dening, waarbij het verboden is, in het open baar vuur aan te leggen, poogde de politie het in-brand-steken van de bus te voorko men, doch zonder resultaat. De jongelieden blevende brandende lucifers gooien op de met brandbare vloeistof doordrenkte bus en het gelukte aan Schuurman werkelijk, het ding in brand te steken. De politie heeft toen de jongelieden uit eengejaagd doch zij werd ontvangen met knuppels. Eerst toen er politieversterking kwam opdagen, konden de vechtersbazen verspreid worden. Van de ontstane verwarring maakte Schuurman gebruik om te vluchten. Eerst het Gemeenschapshuis in, doch toen de po litie ook daar hem achterna zat, sprong hij uit een raam van de eerste verdieping en vluchtte het bosch in, gevolgd door de po litiemannen. Het werd een formeele klop jacht. Ten slotte werd Schuurman gegrepen en overgebracht naar het politiebureau te De Bilt. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt wotfan». onenlüke tfewelArieging. Bij de vechtpartij hebben ook eenige po litiemannen klappen opgeloopen. Daarna werd de meeting gehouden, waarin de heeren Lansink Sr., Constantse, Joh. Meijer en Kees Boeke het woord voerden en opwekten om niet te gaan stemmen. Mej. van O., te Almkerk vond bij het opruimen van een zolder twee geladen pi stolen onder een kleed. Eén der pistolen ging af met het gevolg, dat zij in het rechter been werd getroffen. Voor ruim 1000 gestolen. Uit een perceel aan de Nassaukade, te Amsterdam, zijn ontvreemd een bedrag aan geld, groot 800, en een groot aantal gou den en zilveren sieraden. Deze diefstal is het werk geweest van één of meer i nsluipers, die den inhoud van een zilverla goedeq buit hebben verklaard. Het gestolen bedrag in geld bestond uit 6 bankbiljetten van 100 en 200 aan klein geld; de verdwenen horloges, lepels, enz. vertegenwoordigen bovendien een waarde van zeker meer dan 200. De politie van het bureau Overtoom ïe Amsterdam heeft een paar goede vangsten gedaan, die in verband staan met eenige in braken, waarvan manufacturenwinkeliers in de Hoofdstad het slachtoffer zijn geworden. Onder het ressort van het genoemde bu reau, namelijk in de Jan Pieter Heijestraat en Kinkerstraat, werd op en na 22 Mei in eenige magazijnen ingebroken. In beide ge vallen verschaften de inbrekers zich des nachts toegang via het trapportaal van het bovenhuis. Hier werd het luik dat toegang geeft tot de hoofdkraan van de waterleiding, verwijderd. Onder den vloer gingen de da-' ders verder en lichten zij een zelfde soort luik, dat in den winkelvloer gemaakt was, op. Het zelfde gebeurde in de Dusartstraat en in de Albert Cuypstraat. Inspecteur Roos en eenige rechercheurs van het bureau Overtoom, ontdekten een spoor van de daders en het gevolg was, dat Donderdagavond een van de inbrekers ge arresteerd werd. Hij bevond zich met een aantal gestolen goedereir juist op weg naar een opkooper. De ander werd dienzelfden avond thuis aangehouden. Nummer een heeft reeds meermalen in re latie gestaan met de justitie en de politie verschillende gevallen van inbraak en diefstal staan op zijn rekening geboekt. De ander, wiens register evenmin blanco is, was op het nippertje den dans ontsprongen. Van deze beide personen kwam de politie op een opkooper. Hier werd een gedeelte van het gestolen goed aangetroffen en natuurlijk in beslag genomen. Er ontbrak echter het een en ander en dit werd per saldo in een onderstuk gevonden, dat beide inbrekers in de Kerkstraat hadden gehuurd. Groote voorraden waren hier aanwezig en Zaterdag avond werd alles met een vrachtauto naar het bureau Overtoom gebracht. Daar bevin den zich thans ongeveer 2700 paren kousen en sokken, twee kisten met wollen dekens en een zeer groot aantal damesmantels, over hemden, jumpers, zijden- en tricot onder goed, lakens enz. enz. Ruim geschat, ver tegenwoordigt het gestolene een bedrag van acht a negenduizend gulden. Verschillende artikelen zijn al door de benadeelden her kend een klein gedeelte is niet teruggevon den en men vermoedt, dat dit op de markt, door andere opkoopers van de hand is gedaan, Bij het verhoor zeide een van de daders, dat hij voor zijn misdrijf winkels met houten puien uitzochtdeze hevbben, zoo verklaar de hij, in den regel een verbinding met een portaalluik. De Zwolsche politie treedt met kracht op, tegen hen, die op schuttingen of huizen plakken, kalken of verven, zonder schrifte lijke toestemming van den eigenaar. Donder dagavond zijn eerst drie personen, onder wie de correspondent voor Zwolle van het Volk, voor den hulp-officier van justitie geleid. Al hun materiaal werd in beslag genomen. Later op den avond werden nog twee plak kers van biljetten aangehouden. Naar de correspondent van het „Hbl.' te Sofia meldt, heeft dé Sobranja besloten alle journalisten vrij te stellen van inkomstenbe lasting. De vreugde in journalistenkringen is begrijpelijkerwijze groot. Aan het strand te Katwijk aan Zee, is een doode krokodil van ongeveer 2 meter lengte aangespoeld. Hevig verzet der bevolking. Uit Sittard wórdt aan de Msb. gemeld-. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat in de naburige gemeente Geleen, waar de mijn Maurifs haar schachttorens hoog in de lucht verheft, een nieuw Raadhuis werd ge opend. De ontzettende toename der bevol king nu reeds en in de toekomst maakte de vestiging noodzakelijk. Zooals dat hier in ons Katholieke Zuiden gebruikelijk is, werd het nieuwe gebouw bij de opening, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, ook plechtig kerkelijk ingeze gend en werd daarbij in de groote zalen een kruisbeeld geplaatst, een goede gewoonte, waaraan in geheel Limburg, sinds eeuwen, door de" bevolking veel waarde wordt ge hecht. Nu is een der zalen in gebruik genomen door den in Geleen gevestigden rijksontvan ger, en ook in deze zaal prijkt het Kruisbeeld aan den wand. Wat is nu geschied? Op het einde der maand Mei is op last van den In specteur der Directe Belasting te Sittard ('n protestant) het kruisbeeld van den muur weggenomen. Door deze daad nu is de geheele Geleen- der bevolking in hevig verzet gekomen, om dat door iemand van andere richting getornd is aan iets dat voor hen als een heilige zaak geldt. En de Zeereerw. heer pastoor van de paro chie Lutterade als tolk zijner parochianen heeft zich mét een openlijk request tot den Gemeenteraad gewend en openlijk de vraag gesteld of het kruisbeeld met toestemming van Raad of Burgemeester is weggenomen en of er maatregelen zijn genomen om dit te beletten. Ik mag, zoo schrijft pastoor J van Eys, immers niet veronderstellen, dat de moderne tijdgeest ook reeds zoover zal zijn doorge drongen, dat men de kerkelijke inzegening als een parade zou beschouwen, zonder yerdere beteekenis en strekking. Zondag 1.1. heeft ook de bevolking haar misnoegen te kennen gegeven door een open lijke protestmeeting te beleggen, waarin met kracht geprotesteerd werd tegen de verwij dering van 't kruisbeeld door den Inspecteur der MeisjesEr is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Purol. En het zal bij dit protest niet blijven. De bevolking is besloten niet te rusten, voor al eer het kruisbeeld weer op zijn oude plaats is teruggebracht. Zoo zietmen, dat het Limburgsche volk wel reden heeft om met kracht op te komen tegen de stelselmatige invoering van Protes- tantsche ambtenaren in deze specifiek Ka> tfiolieke streek. Ook in onze stad is men lang niet te spre ken over de daad van den hier sinds kort gevestigden inspecteur. De oudste inwoner van België, de heer Jern-Pierre Dupont, uit Walcourt (provincie Namen), is 26 dezer 104 jaar geworden. De man ziet er niet ouder dan zeventig uit, is nooit ziek geweest en heeft alleen wat last van doofheid. Op zijn verjaardag verklaarde hij nog een weiisch te hebben met den Duit- schen ex-keizer te Doorn een wedstrijd in het houtzagen te mogen aangaan De laatstverschenen afl. van het bekende natuur-historische tijdschrift „Kosmos" deelt het een en ander mede hoe de wolvenplaag in de Sovjetrepubliek in het afgeloopen jaar een ongehoord aantal slachtoffers heeft ge- ëischt. Gedurende dit eene jaar werden onge veer 52.000 paarden, 50.000 koeien en kal veren en 25.000 stuks ander vee door wolven gedood. De geldswaarde van deze verloren gegane dieren wordt op 4 millioen roebel geschat. Ook talrijke waardevolle pelsdieren zijn den wolven ten offer gevallen. De land bouwcommissaris heeft 'n crediet van 100.000 rpebel aangevraagd om een verdedigingsveld tocht tegen de wolven te kunnen gaan voe ren. De plaag is dermate toegenomen, dat de wolven-tot in steden zijn doorgedrongen en zélfs menschen hebben aangevallen. Iedere groote plaats heeft nu zoowat haar vergeten schoolkind gehad. Zwolle, naijverig, heeft er een onderwijzeres bij opgesloten. Op een middag zag een agent van politie voor één van de ramen van de bovenverdieping van de Brouwerschool een meisje staan, dat druk seinen gaftot zijn verbazing zag hij voor één van de benedenramen een dito kind staan, ook signalen gevend. Bij on derzoek bleek de laatste onderwijzer de deur op slot gedaan te hebben, zonder te denken aan de onderwijzeres, die een vierta meisjes handwerkles gaf. Spoedig was een sleutel gehaald, en het vijftal bevrijd. ZILVEREN JUBILEUM H. V. G. B. Zaterdag en Zondag 27 en 28 Juni j.l., her dacht de Haarlemsche Zwem- en Poloclub haar 25-jarig bestaan en lijkt het ons wel vermeldenswaardig eenige letteren aan dit feit te wijden, daar deze vereeniging zeer veel in het belang van de zwemsport in Haarlem en omstreken heeft tot stand ge bracht. De vereeniging, officieel opgericht den 15en Juni 1900, heeft een benijdens waardig verleden en een spontaan begin. In de oude zweminrichting aan de Houtvaart kwamen verschillende jongelui, meest leer lingen van de middelbare scholen en jonge studenten, iederen middag gezamenlijk hun tijd zoek brengen, waardoor eigenlijk geheel uit zichzelf een club ontstond, echter zonder dat'deze beoefenaren van de zwemsport zich gedrongen gevoelden een vereeniging te stichten hetgeen echter in datzelfde jaar nog zou geschieden. Door verschillende omstandigheden en het initiatief van eenige thans welbekende figu ren op zwemgebied, werd besloten 'n Zwem en Poloclub op te richten, welke oorspron kelijk den naam verkreeg van ,Het Vijge blad doch welke al spoedig werd veranderd in H. V. G. B." (Heerlijk, Gezonde, Bewe ging) De ,eerste wedstrijden, welke de nieu we vereeniging reeds den 5en Augustus van hetzelfde jaar te spelen kreeg, waren n.l. op het Polo-tournooi te Amsterdam tegen D. J, K. I en Y 1, welke beide respectievelijk met 32 en 50 werden gewonnen. Hierdoor eigende, de baby in de Nederla-ndsche zwem wereld, zich al dadelijk een verguld zilveten medaille toe. Tevens was dit eerste optreden een groote gebeurtenis en bracht een ge heele andere speltactiek voor het polospel, De Haarlemmers toonden in Amsterdam een spel, hetgeen zeer productief bleek en hare opstelling van een 3 man sterke voorhoede in plaats van 4 menschen in de voor- en 2 menschen in de achterhoede, werd door de andere vereenigingen overgenomen. In het seizoen reeds, volgend op dat harer oprich ting, mocht den Haarlemmers de eer te beurt vallen, het polo-kampioenschap van Neder land te behalen. Voorzeker een schitterende prestatie. Veel echter heeft H. V. G. B. met moeilijheden te kampen gehad. Veel harer spelers en zeer vaak de beste krachten, heb ben in den loop der tijden hun vereeniging vaarwel moeten zeggen, om zich een maat schappelijke positie elders te scheppen. On der deze moeten wij allereerst vermelden de oud-internationaal Dr. R. Remmelts die door zijn geweldig schot voor H. V. G B. een groote kracht in de voorhoede beteekende. Hetgeen H. V G. B. gepresteerd heeft voor het meer algemeen maken der zwem- beoefening in Haarlem en omstreken, is reeds overbekend Veel, zeer veel is gedurende deze 25 jaren in deze stad verbeterd en tot stand gebracht en immers was H. V. G. B. voor dit doel een groote stuwkracht en pro pagandiste. H. V. G. B. is ook een vereeni ging, die nooit het wedstrijdzwemmen als hoofddoel heeft doen gelden, doch haar streven is steeds de propaganda voor de beoefening van de zwemsport geweest en dat haar dit gelukt is, weet een ieder, die het zwemleven hier van nabij kent. Haar activiteit dankt deze vereeniging zeer zeker grootendeels aan een harer oprichters, Dr. W. E. Merens, die al jaren de vereeniging heeft geleid, eerst als voorzitter en in de latere jaren als eere-voorzittèr. H. V.G. B. mag zich op het moment, na een tijd van inzinking, in grooten bloei ver heugen. De receptie die Zaterdagmiddag door de jubileerende vereeniging in de voorzaal van café restau rant Brinkmann werd gehouden, was zeer druk bezocht. Onder de bezoekers merkten we op: W. E. Bredius Ezn., voorzitter Ned. Zwembond; Mevr. Merens Jolkes; B. Moo- lenaar, voorzitter Haarl. Zwembond; War nier, Inspecteur van Lichamelijke Opvoe ding; Mej. v. Ommeren, voorzitster ,,Zignea" Dr. Remmelts, eere-lid H. O. G. B.; Joh. M. Schmidt, eere-lid H. O. G. B.G. J. P. Verschoor, vonrxHter P. S. V_. Heintsber- gen, vice voorzitter „De Delft."; A. H, de Bruyn, vice voorzitter „D. W. R." IL Braat, voorzitter Baarnsche Zwem- en Poloclub „De Robben"; A. J. Meyerink, voorzitter Reddingsbrigade; O. Hoogesteyn, seer. A, Z. Kransen en bloemen werden aangeboden door den ff. Z. B.; A. Z.; Zignea; De Delft; badpersoneel Houtvaart, en van den sym pathieken 'trainer Pezie. Plaquettes door den H. Z. B.; D. W. B. en H. P. C, d'it alles vergezeld met sympathieke woorden voor H. V. G. B. en hare e ere-voorzitter dr. W.„ G, Merens. Na afloop der receptie vereenigde men zich in de bovenzalen van „De Kroon" Aan het diner. Tijdens het diner werd Dr. Merens door het bestuur van H. V. G. B. een schitteren de plaquette overhandigd, omdat bet ook voor hem 25 jaar geleden was, dat hij lid werd, ja oprichter van H, V. G. B. De Feestavond. Tot slot der jubileumfeesten werd in de keurig versierde Bronzaal een feestavond gehouden, waarbij tevens de prijzen der wedstrijden werden uitgereikt. Ue avond werd gevuld met het opvoeren van 2 tooneelstukjes: „De Gelegenheidsdich ter en „Mevrouw Slaapt", door het tooneel gezelschap Z. I. G. N, E, A. H, V. G. B. De opvoering was schitterend, alle medespelen den verdienen 'n woord van hulde en niet het minst de heer A. C. v. d. Berg, de rygis- seur van dit gezelschap. Tusschen deze tooneelsfukjejs traden twee der leden van „Hands Doron' op en wisten het publiek met hun goocheltoeren te boei en. Na dit officieele gedeelte werd^ overge gaan tot het maken van een daiyde, afge wisseld door een cabaret nummer. H. V. G. B. kan met voldoening op de feesten ter gelegenheid van haar 25 jarig bestaan terug zien. Rest ons nog te vermelden, dat de jazz band van Verwaal en Van Aken voor de dansmuziek zorgde, en deed op uitnemende wijze deed. WIMBLEDON. Voor de helft is het groote Wimbledon- toumooi nu verspeeld, en zooals te ver wachten was, zijn de Hollanders in enkel spel geheel geëlimineerd. In dubbelspel resten nog Timmer en Bryan, Mej. Canters en Bryan. Mej. Bouman had het tegen de Austra lische speelster Mrs. Harper wel zwaar. Deze bleek een tactisch en zeer gerouti neerd speelster te zijn, die van internatio nale sterkte spelende, over een niet harde, maar zuiver geplaatste slag beschikte. In de lange rallies was het steeds de Austra lische,'die de finishing touch had, ondank de bewegelijkheid van haar tegenstandster, die een meer allround spel had. De zachtere grasbanen ontnamen Mej. Bouman de groo te snelheid van haar drive, waarmee zij op dravel spelend zoo dikwijls direct scoort. Elke rallev was spannend en de score 63, fy— 1 van Mrs. Harper is zeker geflatteerd. Een drie sets uitslag zou een betere weer gave van de partij geweest zijn. De gelegenheid tot revanche, welke zich zou voordoen in geval de Australische da- mesploeg een wedstriid kwam spelen in ons land tegen een Hollandsche damesploeg, welk 'plan vrij zeker scheen, wordt jammer genoeg niet geboden. Timmer en Bryan speelden met het besef de sterkere te zijn tegen een Engelsche combinatie Cargill en Lake. Door superio riteit in tempo, volleeren en smashen was het min of meer een wedstrijd van kat-en muis. Met slechts vier games verlies won nen de Hollanders in een partij, waarin het leek, of zij Lacoste en Borotra een harden dobber zouden kunnen geven, hetgeen niet wegneemt, dat de Hollanders deze gelegen heid tot inspelen dankbaar aanvaardden en de verwachtingen voor de tweede zouden niet te laag gespannen behoeven te worden, Mej. Bouman en Timmer hadden het in de eerste ronde ook niet zwaar. Uitstekend afmaken aan het net, prachtige drives van achteruit het veld van mej. Bouman, goed sluiten der combinatie verraste de toe schouwers. Hoe geheel anders ging het tegen Mile. Lenglen en Borotra, de vermoedelijke win naars, in de tweede ronde. Een brillant spel spelen deze Franschen, Zoo noodig speelt Mile Lenglen een double, die veel op een heerendouble lijkt. De verwachting, dat de- lapse zou worden, werd bewaarheid, ze partij voor de Hollanders niet een col- Het uitstekende begin 'van Hollandsche zijde gaf zelfs een 20 voorsprong tot stomme verbazing van het publiek. Maar spoedig veranderde het aspect, de Fran schen maakten 22 en 32, na een zwaar bevochten game werd het 33, maar dan is het snel gedaan. De overige nerfen games om de partij te beëindigen scoren de Franschen- m korten tijd dank zij solide, maar toch ook brillant spel, waartegen de Hollanders mach teloos staan. In heerenenkelspel in den Troostwedstrijd, de wedstrijden om den All-Engeland Plate, twee verrassingen van de Hollanders. Leem bruggen zag kans den sterken Voor-Indiër Hadi te slaan (75, 63), terwijl van der Feen den Amerikaan Lucien Williams in drie sets versloeg. Het heerenenkelspel begint evenals da- raessingle reeds te vorderen. De laatste acht in beiden zijn reeds bereikt. De kwartfinales gaan in heerensingle waarschijnlijk tusschen Cochet en Hennessey. De eerste had twee long sets noodig om den Engelschen vete raan Brame Hillyard te slaan. Vóór de kwart finale dient Cochet eerst Jagan Mohan Laj te slaan. Borotra en Mayes ontmoeten elkaar in hel tweede kwart. Tegen Gilbert gaf men Borotra een „hard fight" gezien de twee overwin ningen van den Engelschman op de Ameri kanen Casey en Hennessey, maar beter dan ooit werd het late nemen van den bal door den Engelschman afgestraft. Absoluut on houdbaar werden de iets te hoog over het net gaande drives zonder genade afgestraft Anderson sloeg in de vierde ronde Brug man in vijf sets. De schitterende horizontaal geslagen volley van dezen bij uitstek brillan- ten Franschman bezorgde Anderson bijna een nederlaag. Bij den stand twee sets achter en 14 in de derde set was de toestand in derdaad zeer critiek. Desniettemin wist An derson door' grooter uithoudingsvermogen te winnen. In de kwartfinale kom»""de tegen Tyzee zal het weinig moeite kosten de halve finale te bereiken, die zeer waarschijnlijk tegen Lacoste gaat, niet alvorens echter Lacoste in den kwarteindstrijd van Jacob of Washer wint. Lacoste had tegen Casey in den beginne een zware partij door de onhoudbare ser vice van den Amerikaan. Langzamerhand kreeg de tengere Franschman het oog erin en toen eenmaal één service game gewon nen was, volgden er meerdere. Met twee sets achterstaande, trachtte Casey in de derde set door minder te riskeéren Lacoste te slaan, maar dit liep falikant voor hem uit, want op deze manier speelde de Franschman hem in korten tijd geheel uit. In het dames-enkelspel gaan de kwart eindstrijden tusschen Miss Mac KaneMiss Boyd, Mile LenglenMrs Beamith (inmid dels reeds gespeeld, in slag eigenlijk van zelfsprekend 60, 60,) Miss Try—Miss Akhurst, Marie BilloutMrs. Harper. Van de acht dames drie Australische speelsters, een bewijs van de sterkte van deze ploeg. HOLLAND—VOOR INDIË. De Davis Cupwedstrijd HollandVoor In- die vindt officieel plaats op 10, 11 en 12 Juli te Noordwijk. Uit de terrein bepaling zijn geen discussies voortgekomen, zooals verwacht ~<«rd- «mi 't rmiU>™>Qnt öaf dui- delijk aan, dat in dit geval Holland de keus had. Na de successen van Jacobs in Parijs, van Dr. Andrea (tegen Anderson) in Wimble don, lijkt een Hollandsche overwinning -vrij wel uitgesloten, vooral nu ook t' dubbelspel van Fyzee en Jagat Mohan Lal allesbehalve een double van twee baseliners blijkt te zijn. Naar alle waarschijnlijkheid komen de Amerikaan Casey en Hennessey hier eenige xhibitions spelen; deze wedstrijden vallen samen met de Davis Cup match, daar het programma voor internationale wedstrijden reeds te bezet is. Nelis naar T.Y.B.B. Naat wij vernemen zal de bekende Sant- poort-doelman, meermalen keeper van h'f Haatlemsche elftal, het volgende se oïi voor The Yellow Black Boys uitkomen R. en W. II—V. R.A.H Door R. en W. met innings gewonnen. V. R. A. wordt naar de wickets gestuurd' en maken een totaal van 86. Alleen W. de Koster en D. Kapelle had den met resp. 48 en 12 rtins de dubbele cij fers bereikt. De bowlingcijfers van R. en W, waren; Jhr. Ch. van Lennep 012; Bruin 06; Adriaans 429; Cleveringa 218 en G, Droste 210. Hierna maakt R en W. 219 runs voor slechts een verlies van 4 wi ckets, Jhr. B. Tl. Elias was met 103 topscorer.' Mr. F. A. Davidson 61, de Vries 16 en Jhr.' vaii Lennep 17. De bowlingcijfers van V. R. A. zijn duSJ niet bepaald mooi te noemen. Hofstee 153; Douwes 241; Dolleman 021; W. Koster 1—23; de Gorter 020 en Kapelle 0--?9. V, R, A wordt nog eens ingestuurd maar: weten de benoodigde runs niet te maken;; voor 89 hebben ze allen weer een beurt ge-l had; Douwes 14, de Gorter 22, Hofstee 11. Bowlingcijfers: Adriaans 025, Droste 161 Cleveringa 512, Mr, F. A. Davidson. 129, Van Lennep 16 en G. de Vries I—1. H. v, d. Berg scoort een century, R. C. H. III 54 Niemann 13; Bowlingcijfers! F, Vrehoff 28, F. Freni 521, J, Kruyt 0—12, H. v. d. Berg 112. R. en W. 1453, waarvan H. v. d. Berg 109( (3 zessen, 8 vieren). Verder F, Viehoff 15 en F, Freui 12 n. o. Bowlingcijfers: R. de Vries 151; P. d« Graaf 158, G. Camoen 132. R. C, H. scoort dan 66 voor 5 waarna R, en W, opgeeft. Niemann 39. Bowlingcijfers H. v. d. Berg 213, F. Vie< hoff 121, J. Kruyt 213 F. Freni 0—7 Naar wij vernemen is de uitslag van G« zellig Samenzijn I tegen St. Joseph I niel zooals aanvankelijk bericht werd in een 119-overwinning van St. Joseph, doch in gelijk spel, zoodat thans de stand wordt (zonder de later eventueel te herroepen beslissing)" van de arbitragecommissie) als volgt: I Ons Genoegen 8 6 0 2 12 100-60 1.501 Gez. Samenzijn 8 5 2 1 12 89-71 1.50 St. Bavo 8 5 1 2 11 81-79 1.38 St. Joseph 8 1 1 6 3 68-92 0.37' D. I. D. 8 1 0 7 2 63-97 1.50 Zondag 19 Juli a.s. zullen P. G. van Enge len en H. Regouw elkaar te Haarlem ont-' moeten voor bovengenoemd kampioen schap. Speellokaal en tijd van aanvang zul len later worden bekend gemaakt. Bovengenoemde wedstrijd is nu bijna ten einde. Stuijfbergen is zeker van de eerste plaats, terwijl P. H. Meure, J. A. Stevens en L. C. Stevens en goede kans op een prijs hebben. De uitslagen van gisteravond zijn: W. N. Stuifbergen wint van J, van Buu- ren, L. C. Stevens wint van M. v. d. Pavert. De stand is thans: 1 1, W. N. Stuifbergen 2. P. H. Meure 3. J, A. Stevens 4. L. C. Stevens 5. N. R. v. d. Berg 6. H. Handgraaf 7. M. v. d. Pavert 8. C 'Stijnman 9. E. G. Stolvoort 10, J. vqn Buuren 15 10 6 5 8 8 5 5 4 0 1.88 1.43 1.20 1.00 1.00 1.00 0.71 0.71 »,67 0.00 DE TOUR DE FRANCE. De 6de etappe. Bottecchia winnaar. De 6de etappe van de Tour de France' ging van LeLs Sables naar Bordeaux, Ai stand 293 K.M. Bottecchia werd winnaar. De volledige uitslagen zijn: Bottecchia, 2 Frantz; 3. Sellier; 4, Alovoine; 5. Jordens) 6. Thijs; 7. L. Buysse; 8.J. Buysse; 9. F. Pélissier; 10. Christophe; 11. Martin; 12. Colleu; 13. Wyndau; 14. Dejonghe; 15, Aymo; 16. Mottiat; 17. Masson; 18. Bel- lenger; 19. Englebert; 20. Benoit. Het algemeen klassement luidt: 1. Benoit in 70 uur 54 min. 12 sec.; 2. Bot tecchia 70.54.20; 3. Verdyck 70.53.11; 4. Beeckman 70.56.16 5. Franitz 70.59.11. 6-1 Aymo 71.00.08; 7. F. Pélissier 71.01.34; 8- Huysse 71.11.02; 9. Alavoine 71.11.18; lO.j De.iösi'tlift 11JÜ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10