5' Scheert met Radio-Omroep. I WIE DIENSTPERSONEEL DE SPAARNEBANK UIT DEN OMTREK. Een vergetene RRRRRRRRADIO TOESTELLEN LAATSTE NIEUWS Lhes! bezorgt mu Ned. R.-K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" a idee ling Haarlem. Jubileum. Concert. LiefdadigheidscoHecte. De zon en de verkeersagenten. Hoofdakte. Schoolvacantie. Gevonden dieren en voorwerpen. «V2 292 147 91V2 139 384 115 911/l« 140 138 9"/l« 122 367i/a 399 333 2391/z 264 141 209i/4 365 963/4 '4Cl/2 79 V8 2913/x« O15/16 100V, 1031/4 971/. 9 V, 398 2393/4 Wisselkoersen en koersen v^n Bankpapier. 0.59.40 H-331/2 11.211/2 0.3525 i2.!4V4 66.95 50.30 44.50 48.50 2.496/g 8.80 EEN ONDERSCHEIDING VOOR DEN HEER G. v. d. BOSCH. „Spaar en Hout". BURGERLIJKE STAND De Koningin in .Haarlem. Een prachtresultaat. Om op te schieten. N.V. Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes te Haarlem. Ingezonden mededeeimgen 60 eenfs per regel. BLOEMENDAAL. DE BURGEMEESTER HERBENOEMD. VQLENDAM. DERDE NEDERL. KATHOLIEKENDAG. AAN ONZE LEZERS. Indian gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen Indien gij in een of ander op. *icht niet tevreden zijt, tiet óns. zegt COMPLEET VANAF F 1.85 PER WEEK. BUREAU MEIJER Jansstraat67 Haarlem. TELEFOON 13620. De moordaanslag in de Be ernst er Ontsporing. Hei antwoord is: j een advertentie geplaatst inde NIEUWE HAAR LEMSCHE COURANT mei haar 16.000 exempt, oplage Bovengenoemde bond hield gisteravond in hef gebouw Sint Bavo een druk bezochte, ledenvergadering. De Voorzitter de heer Stoelinga. opende de bijeenkomst met een inleidend woord, over de organisatie van voorheen en thans. Voorts memoreerde spr. hoe de toestand van. de afdeeling Haarlem is en betreurde de geringe medewerking van de leden- Er moet spoedig een opleving plaats hebben in ons ledental, om de belangen van onze be dienden beter te kunnen behartigen. Vervolgens wees spr, er op dat wanneer onze Zuster Organisatie, een ledental van 250 kan hebben, dan kunnen wij Roomsche bedienden, wij die nog mooiere idealen heb ben, zeker dat gefal overschrijden, doch zoo lang er nog 500 ongeorganiseerde Roomsche bedienden zijn en zoolang onze eigen leden niet medewerken, om die ongeorganiseerden op hun Roomschen plicht te wijzen, zullen wij nooit tot een groei en bloei van onzen bond komen. Spr. sprak den wensch uit, dat zij met meer kracht en energie zullen werken om de veten die buiten de rijen staan, te doen scharen onder de banier "van den R. K. Bond :van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den. j.- Na dit krachtig inleidend woord werd overgegaan tot verkiezing van 2 leden voor den Bondsraad, als afgevaardigde uit de Provincie Noord-Holland. Bij een gehouden stemming verkregen de heeren Kok, Amsterdam, 23 stemmen; Stoe- ;linga en Elligens, beiden uit Haarlem, 25 en 11 stemmen en Smeding, Hilversum, 13 stemmen. De uitslag van deze stemming werd opge bonden naar het hoofdbestuur. Vervolgens moest overgegaan worden tot verkiezing van een voorzitter, wegens aftre den van den tegenwoordigen om gezond heidsredenen. Vooraf wenschte de Bondssecretaris de iheer Haver, het woord over dit belangrijk punt te voeren. In een ernstig woord schet ste spr. de belangrijkheid van dit punt. Wij hebben, aldus spr., u leden een nood- ikreet doen hooren en de circulaire welke u heeft ontvangen moesten wij u toezenden, zeer, zeer tot onzen spijt. Belangstelling is zt nu op deze vergadering, doch gij leden, moet belangstelling blijven toonen. Hoe meer ge dat doet, des te meer zal het be stuur geprikkeld worden, om de belangen van de bedienden te behartigen. V ervolgens •prak de heer Haver woorden van waardee- ring woorden van hulde en dank tot den scheidenden voorzitter, den heer Stoelinga en niet minder aan het adres van den vice- voorzitter, den heer Kroes, die onze organi satie moet verlaten. In een schitterende peroratie eindigde de heer Haver zijn geestdriftig woord, waarvoor spr. een dankbaar applaus van de vergade ring in ontvangst mocht nemen. De voorzitter dankte den heer Haver voor zijn waardeerende woorden tot hem gericht en onderstreepte tevens den dank, gebracht aan den vice-voorzitter. Hij sprak den wensch uit, dat het den heer Kroes, in zijn nieuwe werkkring goed mocht gaan. Voorzitter Stoelinga sprak vervolgens een woord van waardeering en dank aan hoofd bestuur en bestuursleden van de afdeeling Haarlem voor de prettige aangename sa menwerking die hij gedurende ruim 6 jaar heeft ondervonden. De voorzitters-vacature werd op deze ver gadering nog niet aangevuld, zoodat^ de heer Stoelinga zijn laatste woord nog niet heeft gesproken, daar de toezegging werd gedaan, dat hij zoolang de functie als voorzitter zou blijven waarnemen. Het heengaan van 'den heer Stoelinga wordt door het hoofdbe stuur en de afdeeling Haarlem ten zeerste betreurd. Op 'n echte collegiale wijze werd deze buitengewone vergadering gesloten en 'de voorzitter hoopte, dat alle leden dezelfde belangstelling in de toekomst zouden blij ven toonen. Heden herdacht de heer J. Hooglugt den dag, dat hij 25 jaar bij den heer J. Huizing, Groote Houtstraat 42—44, werkzaam was. Per auto werd de jubilaris met zijn echt- genoote dezen morgen van zijn woning ge haald en op het kantoor van de firma fees- telijlc ontvangen. Onder waardeerende woorden werd hem een cadeau onder enveloppe aangeboden. Ook ontving hij van het oersoneet een stoffelijk blijk van belangstelling. Den verderen dag bracht de jubilaris tn huiselijk en kring door. Woensdag 1 Juli geeft de Haarlemsche Orkestvereniging, onder leiding van den heer W. Knikker een concert m „Artis .e Amsterdam. De in de parochie van H. H. Elisabeth en Barbara gehouden collecte, ten bate der St. Martha-Vereemging heeft 225.82,s opgebracht. Verschillende verkeersagenten dragen, zooal* men wel opgemerkt zal heben, een gekleurde bril, ter bescherming van bun oogen tegen de zee van fel licht, wat van daag weer eens de hoop wakker roept, dat zelfs in Holland nog zomer is. Naar wij ver nemen worden deze brillen niet officieel verstrekt, doch wel ij» toestemming gegeven tot het dragen er van. De hoofdacte examens worden ook te Haarlem afgenomen en wel het schriftelijk jedeelte in het gebouw St. Bavo op 6 en Juli a.S- Vanwege de -verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen alle openbare scholen Woens dag 1 Juli gesloten zijn. Terug te bekomen bij; W. F. H. Boiiman, Javastraat 35, Schoten, bril; mej. Bernhard, Turfmarkt 4rood, bril; Berkemeijer, Nic. v. d. Laanstraat 7rood, broche; mej. Burggraaf, Gortesteeg, 18, broche; J. Koops, Rolland straat 89, broche; A. Schoorl, Hasselaers- piein 17, broche; Enschedé, Klokhuisplein, Duitsche boekjes J. v. Roode, Zijhuizen 3, regenjasceintuur; M. Westerman, Leidsche- zijstraat 6, postruif; A. Capteyn. Schagchel- straat 17rd., fl. eau de cologne; P. Wit, Brou wersstraat 14, halsketting; C Klumpe, Leid- schevaartweg 217, bruin glacé heerenhand- schoen; J. de Vries, Gasthuislaan 155 rd., witkwast; W. C. de Grauw, Spaarne 5, ko gellager; J. de Vries, Smedestraat 1, brei- rcandje; L. Jacobs. Leidschevaart 28rd., kin dermuts; W. Bernhard, Schermerstraat 28rd., muts; N. Eeftink Schatkerk, Schotersingel 163, muts; Politiebureau, Smedestraat, poes; A. F. Kaart, Bilitonstraat 29, Schoten, zak mesje; D. Zwitser, Rollandstraat 73, heeren pcrtemonnaic; A. Kuypers, Essenstraat 27, damesportemonnaie; K. de Vries, Saenre- MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden prijshoudend: 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4H NederL 1917 1% N.-L 1921 A. 6% N.-L 1923 D.. HolL LJoyd Oude Vaart dito Gem. Eigend Mij „Nederland" Sc üe e pvaa rt-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot HoQ. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens geur. Koloniale Bank L dische Bank Cert Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. C vmp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Dell ienembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr, Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwell V K 100',16 1031/4 971/b '0213/16 1013/4 613/4 48^4 143 1383/4 129 166 55 I8V4 565 103 1041/2 '255/8 12415/16 HEDEN 10213/16 1013/4 166 56 18 568 396 103 I651/4 1251/4 91/4 145 141 141 1411/2 30 JUNI EERSTE KOERS BERLIJN PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN et t 1 t 1 STOCKHOLM 1 KOPENHAGEN OSLO 1 nnii BAZEL NEW-YORK ROME t LATERE KOERS damstraat 12rd„ potloodhouder; Ti. Braak- sma, Gen, Joubertstraat 47, passer en loupe; J. Cyon, Heérensingel 73, hondenpenning; P. de Vos, Tuinstraat 9d., priem; W. Remme, Turfsteeg 2a rd., rijwielbel.merk; F. A. Tijd- gaat, Bannesteeg 5. idem; H. Bannink, Rol landstraat 19. idem; J. H. v. d. Steyle, Korte Doelstraat 32, revolver (speelgoed); J. v. Andel, Olycanstraat 32, bos sleutels; Wed. Olyrook, Jac. v. Heemskerkstraat 25 te IJmuiden, vulpen; D. Schutte, Ged, Oude-ij gracht 21, idem; F. v. d. Landen, Klaren- beekstraat 40rd., idem. Gisteren maakten wij er reeds melding van, dat in de vergadering van 't Bisschop pelijk Comité van Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo aan den heer G. v. d. Bosch het gouden kruis Pro Ecclesia et Pon- tifice werd uitgereikt. De uitreiking geschiedde, naar wij nog nader vernemen, door den voorzitter van 't comité, den Hoogeerw. heer Deken P. Sroo- mer. Deze hield eerst een toespraak, waarin hij den heer v. d. Bosch dank zeide voor al hetgeen hij in de laatste 20 jaren 't is juist 20 jaar geleden dat de devotie tot O. L. Vr. ter Nood weer herleefd is voor „Kapel" gedaan heelt. Spr. wenschte hem vervolgens dat hij nog lang mag blijven wer ken voor de verbreiding van déze schoone devotie en nog vele jaren deze hooge Pau selijke onderscheiding mag dragen. Op deze vergadering waren tegenwoordig behalve de voorzitter ook cc andere leden van het comité, nj. de Zeereerw. heer pas toor A. J. M. van Meeuwsen van Heiloo en de heeren Gonnet en J. Stuyt en de Bis schoppelijke commissaris van het Comité de Zeereerw. heer M. E. A. ,Ooms, Deken van Alkmaar. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft gistermiddag onderhandelingen ge voerd met het hoofdbestuur der algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur over de mogelijkheid om den zetel van genoemde vereeniging in de villa „Spaar en Hout" aan den Kleinen Houtweg te vestigen. Besloten werd omtrent de resultaten van deze conferentie geen mededelingen te doen. Ondertrouwd; 30 Juni: J. Wensing en S. T Berkemeier. Getrouwd, 30 Juni: P. Engelenberg en G. Rosekrans. Geboren, 28 Juni; J. BijleveldSmalle- gange, z. J. E. Moolenburgh—v, d. Plaats z Overleden, 29 Juni: A. A. EisingHalle beek, 62 j., Haarlemmerliedestraat. A, E. VermeulenJautze, 58 j„ Ursulastraat. Er loopen geruchten, dat H. M. de Koningin Haarlem in het najaar officieel be zoeken zal. Wij kunnen daaromtrent mede- deelen, dat ten stadhuize hiervan niets be kend is. Wat niet zeggen wil. dat H. M. de Koningin Haarlem in het najaar niet bezoeken zal. Dat blijft natuurlijk mogelijk, evengoed als dat schrijver dezes dit jaar nog de honderdduizend wint. Zondag heeft de Weleerw. Pater N. Stam onder alle H.H. Missen in de -kathedrale kerk een liefdadigheidspredikatie gehou den ten bate zijner Missie in Oeganda. De daarna gehouden collecte bracht 1140 op, terwijl den Pater daarenboven nog 16 houten en 2 koperen kandelaars toegezegd rijn. Vanmorgen, 30 Juli 1925, werden in een civiele procedure, die voor de Haarlem sche Rechtbank werd behandeld, de plet-" dooien bepaald op3 Maart 1925. Om op te schieten, Aan het jaarverslag is het volgende ont leend: Het vertrouwen, dat wij met betrekking tot 1924 in ons laatste jaarverslag uitspra ken, heeft zich in zoover bewaarheid, dat over dat jaar iets betere exploitatieuitkom- sen zijn verkregen. Vooral van Duitsche zijde was de concurrentie van dien aard, dat meermalen opdrachten zonder eenige winstmarge moesten worden aanvaard. Ofschoon wij, in vergelijking van vele andere industrieën niet te klagen hebben, aangezien wij ons bedrijf voldoende in gang kenden houden, zullen eerst dan bevredigde resultaten verkregen worden, wanneer de bedrijfslasten verminderen en de verzeke- rings en arbeidswetten soepeler toepassing vinden. Overgaande tot de bespreking van het winstsaldo over 1924, zooals dat door de balans en winstrekening is aangegeven, ver- melden wij, dat dit saldo reeds is vermin"' derd met de door ons noodzakelijk geachte 'v'n£ °P gebouwen, mac'lies en der gelijke, waarvoor wij, evenals verleden jaar, een bedrag van 51.650.hebben uitge trokken. Ook dit jaar hebben wij de afschrijvingen op de waarde der betreffende activa in mindering gebracht. Voorgesteld wordt van 't resteerende be drag in. de eerste plaats een gedeelte te bestemmen voor uitkeeringen aan het per soneel. Nadat de dividendbelasting op de uitkee ringen is gereserveerd, kan dan als dividend worden uitgekeerd: op de 8 pet. cumulatief pre ferente aandeelen op de 7 pet. pref. aandeelen op de gewone aandeelen my VieNacfcproitd G tllctte Safety Rtw «i- 80.000.— 1.050— 50.000— rj 131.050— Hef onverdeeld dividendsaldo wordt hier door 2.102.87. Indien de Algemeene Vergadering zich met het vorenstaande kan vereenigen, zal de uitkeering op dividendbewijs no. 5 be dragen, op de gewone aandéelen 50, 8 pet. cumulatief preferente -aandeelen 80, 7 pet. preferente aandeelen 70. De verkorte balans wijst aan: gronden 500.000; gebouwen 407.700; machines en ^Haties 131.570.85; debiteuren J 82,8/4.90 onderhanden werken 398.319 26 voorraad grondstoffen 241.764.78; verder geplaatst kapitaal 2.015.000; obligatiele ning 440.000; reservefonds f 222.063.17' crediteuren 98.774.09; dividend saldo 1923 1.343.92; winstsaldo 151.664.45, De ver korte winst- en verliesrekenig sluit met een eindcijfer van 203.314.43. Bij Kon. Besluit van 23 Juni is met ingang van 1 Juli a.s. herbenoemd als burgemeester dezer gemeente Jhr. A. BoS Backer. Economische toestand, De kwakvissche- rij is thans algemeen geworden. De resulta ten zijn niet ongunstig te noemen voor- loopig. Aal levert momenteel de meeste verdiensten op voor de visschersvloot. Voor hen, die het meer in de nabijheid der kus ten zochten, waren de garnalen eene ta melijke bron van verdiensten. In de pluimveehouderij vertoont de pro ductie een dalende lijn, terwijl de prijzen iets vaster waren, doch veel te laag in ver houding tot de hooge voederprijzen. Lustrum R.-K. Voetbalyereeniging. Zon dag j.I, vierde de R.-K. Voetbalvereeniging alhier, haar 5-jarig bestaan, 's Morgens om 7 uur was er algemeene H. Communie voor de leden en allen die met haar sympathi- seeren. De gezongen H. .Mis om 10 uur was voor de leden en weldoeners Des middags om half 5 begon de wedstrijd tegen S. J. C. I van Noordwijk, een elftal van dezelfde sterkte als ons le elftal. De inzet was een zilveren lauwerkrans, welke door Volendam I werd gewonnen met 20, waarbij voorzeker aan den doelman het leeu wendeel toekomt door zijn schitterende ver- dedigihg, 's Avonds om 8 uur was er een uitvoering voor leden, donateurs en genoodigden. De hier reeds bekende humoristen Hellman en v. Leeuwen zouden enkele nummers voor dragen. Daarvóór echter beklom de G. A. het podium en hield een belangwekkende toespraak, waarvan we hopen, dat ze ter harte zal worden genomen en de herinne ring de feeststemming zal overleven. Onze Voetbalclub heeft vele up en downs gekend, maar heeft alle moeilijkheden ge trotseerd. Ze mag zich verheugen ia eene groeiende belangstelling. Zij kan hiertoe na tuurlijk zelf ook veel bijdragen door mooie wedstrijden. Zij zal zich zeker in de ko mende periode flink moeten inspannen, wil ze op bet Federalicpad voortgang maken. Groote successen kunnen we redelijkerwijze niet verwachten .Het eerste elftal is met zijn overgang in de Federatie aan de grens van zijn kunnen gekomen. Slechts door intense oefening en training moet het elftal zich 'n vlug en doortastend samenspel eigen maken. Wanneer het zich hierin bekwaamt, zal menige club, welke tot nogtoe ongeslagen was, het tegen ons eerste elftal in de toe komst moeten afleggen.We spreken de hoop uit, dat dit nog eens moge gebeuren. 4, 5 en 6 Augustus te 's-Gravenhage. De Programmaboeken van den Derden Nederlandschen Katholiekendag, zijn gereed en worden aan het eind van deze'week verzonden aan de leden. Niet-lèden van den Katholieken dag kunnen met inachtneming van den noot programmaboeken ontvangen tegen den prijs van 50 cent. Het boek opent met volgende mededee- lingen; Toegangskaarten. I.De leden van den Derden Nederland schen Katholiekendag, dat zijn zij, die 5, per, jaar bijéragen, ontvangen, ingesloten in het Programmaboek, een lidmaatschaps kaart, op vertoon waarvan zij in de vergade ringen voorgaan. Zij moeten echter, ofschoon zij een lid maatschapskaart bezitten, voor iedere ver gadering, die zij wenschen te bezoeken, een afzonderlijke toegangskaart aanvragen bij het Secretariaat van den Derden Nederland schen Katholiekendag, Mariastraat 6, te 's-Gravenhage, Deze maatregel is noodzakelijk om te voorkomen, dat er plaatsen onbezet blijven II. Zij, die geen lid zijn van den Neder landschen Katholiekendag, kunnen van 23 Juli af toegangskaarten bestellen bij het Secretariaat van den Derden Nederland schen Katholiekendag, én wel; a. Kaarten van 75 cents, toegang gevend tot de Eerste Algemeene Vergadering (Ope ningsvergadering). b. Kaarten van 75 cents, toegang gevend tot de Vierde Algemeene Vergadering (Slot vergadering). c. Kaarten van 50 cents, toegang gevend tot één der andere Algemeene Vergaderin gen, d. Kaarten van 25 cents, toegang gevend tot alle Sectie- en Nevenvergaderingen met uitzondering van de Muziekvergadering en de Kerkelijke Vergadering voor leden der Derde Orde van St. Franciscus. e. Kaarten van 50 cents, toegang gevend tot de Muziekvergadering op Woensdag middag 6 Augustus. f. Kaarten, kosteloos voor de Plechtige Kerkelijke Vergadering voor de leden der Derde Orde van St. Franciscus en de drie 'Jurisdicties in de Kerk van de H.H, Anto- nius en Lodewijk (Boschkant). g. Kaarten, kosteloos, voor den Begroe- tingsavond op 3 Augustus, alleen voor leden en gehoöctigden, h. Kaarten, kosteloos, voor de Pontificale Hoogmis op 4 Augustus,: i. Kaarten, kosteloos, voor de Pontificale Hoogmis op 5 Augustus. j. Kaarten, kosteloos, voor de Pontificale Hoogmis op 6 Augustus. k. Kaarten, kosteloos, voor het Pontificaal Lof op 6 Augustus. N.B. Op alle aanvragen moet nauwkeurig vermeld worden, welke Kerkelijke plechtig heden en welke vergadering men wenscht te bezoeken. De aanvrage van niet-leden om Toegangs kaarten en Programmaboeken moet geschie den onder toezending van het verschuldigde bedrag per postwissel, of wel door storting van het verschuldigde bedrag op onze post rekening: No. 36998. Noch kaarten, noch programmaboeken zullen worden verzonden zondervooruit overmaking van het bedrag. wsr» 4 Amsterdam Vaz Diaz 200 M, dage lijks met tusschenpoozen Nieuws- en Beursberichten van 8.15—4.30 Amsterd. tijdsein 10.15 en 4.30. Zondags niet, Brussel. 265 M. dagelijks concert te 8.35 u. (ook Zondags). Chelmsford 1600 M. dagelijks concert en voordracht van 6.20—11 of 12. Tijd sein of Big Ben 7,20 en 10.20 event, ook 12.20. Londen 365 M. dagelijks concert en voordracht van 7,2011 of 12 Tijdsein als Chelmsford Zondag 3.50 en 8.50 uur concert, enz. H, D. O. (Hilvers. Draadl. Omroep) 1050 M. dagelijks 5.307.30 diner-concert 8,10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kinderuurtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve Zondag te 12 en 7.30. Zondags geen Diner concert. Parijs Eiffeltoren 2650 M, dagelijks concert te 6.35. Parijs Radio Parijs 1750 M. dagelijks Concert en Lezing te 8.35. BIJZONDERHEDEN, Dinsdag. Brussel 8.35 „Bohème". Chelmsford. 8.20 Balladen Concerten 10.50 Jaszband. H. D, O. 7.25 Verkiezingredevoerin gen te 9.50 Spr. der R.-K. Staats partij, Mr. A, I. M. Baron van Wijnbergen (Zie verder bovenst, opgave). Het is lang geleden, schrijft Mr. Frans Erens in „Nieuw-Nederland" dat in eeni ge dorpen van Zuid-Limburg langs de grens van Duitschland nu en dan een man werd ge zien, die op zijn rug een leeren tasch droeg, met boeken gevuld. Zijn lange magere bee- nen bespaarden hem vele passen en hij schreed voort, terwijl hij als het ware zijne voeten, in zware schoenen gestoken, met moeite achterna sleepte. Hij zag niet goed uit zijn oogen en men wist niet of hij half blind was of bijziende. Op zijn rug uit de verte herkende men hem dadelijk en men zag hem verdwijnen in een hut en aanschellen aan het huis van den rij ke. Hij kwam en verdween en men zag hem dan hier en dan daar. Hij ging binnen bij den pastoor en den kapelaan en den schoolmees ter, maar ook bij den armen boer. Hij was een vreemde verschijning. Hij had iets van een heilige en ook iets van een vagebond. Hij lachte nooit en uit zijn gelaatstrekken blonk reine goedheid. Zijne stem klonk lamentabel en hij sprak zeer luid met hen, die hem aan spraken. Hij sprak over vrome boekjes, die handelden over het lijden van Christus of over de H. Maagd. Overigens scheen hij niet te weten, wat er in de wereld omging. Maar steeds bood hij met ophef van stem 't nieuwe boekje aan van Alban Stolz. Van dien auteur had hij altijd het een en ander in zijn versle ten tasch en hij sprak dien naam uit met een eigenaardige intonatie van gewichtigheid. Het scheen, alsof er voor hem maar één goe de schrijver van boeken bestond, van wien alle wijsheid en kennis zijn oorsprong nam. Wie .was die beroemde colporteur Men wist het niet met zekerheid te zeggen. Er ging ook een gerucht dat hij zelf preeken op stelde en aan '11 kapelaan van 'n afgelegen dorpje dicteerde en dat die in den Eifel veel werden verkocht. Doch hij zelf bood bijna alleen aan de geschriften van den bekenden Freiburgschen professor. Het gevolg was, dat 't volk aan de grenzen dezen colporteur zelf Alban Stolz noemde en alléén onder dien naam kende. Sinds die dagen hebben de jaren het aanzien dier dorpen veranderd als een stormwind, die alles omverwerpt in zijn vaart en ook de colporteur is weggetuimeld van die wegen. Waarheen weet niemand te zeggen. Doch wanneer ik boven dit opstel den naam „een vergetene" heb geplaatst, dan wil ik daarmede niet den colporteur, dien slechts weinigen -zich nog herinneren, aanduiden, maar den grooten schrijver -zelf, naar wien hij werd genoemd in den omgang. En inder daad, een stilzwijgen breidt zich meer en meer uit over de figuur van Alban Stolz, die eenmaal in alle Duitsche landen niet alleen, maar in heel de katholieke wereld, de krach tige stem der volksziel was, zooals zij leeft en lijdt, en juicht en lacht en weent. Alban Stolz was meer dan een verdienstelijk schrij ver hij is een groot auteur en het wordt tijd, dat hij evenals Abraham a Santa Clara en Martin van Cochem zijn intrede houdt in de Duitsche literatuur. Tot nog toe worden al leen deze twee in de officieele letterkundige handboeken met lof en verwondering ver meld, doch de auteur van „Spaniches" en zoovele andere geestelijke werken verdient onder de beste prozaschrijvers der negentien de" eeuw eene eervolle piaats. Niet om zijne vroomheid, niet om het stichtelijke of den diepen godsdienstzin van zijne geschriften behoeft hij in de bloemlezingen der nieuwere letterkunde te worden opgenomen, maar om zijn voortreffelijk proza, om den vasten gang van zijn volzin, net correcte en adaequate van zijn uitdrukking. Het is mij een raadsel, waarom, ook sommige katholieke, auteurs hem slordigheid van stijl hebben verweten. Er is Duitsche stijl, die evengoed is als de zijne, maar er is haast geen betere te vinden, geen die meer geëigend is voor het behandel de onderwerp. Al moge zijn stijl niet van groote verfijning getuigen, zijne nevenzin nen niet microscopisch zijn uitgesneden, het geheel is van een gedragene en stoere kracht, met vaste hand gelegd, als een muur van gra niet. Het kon ook niet anders of Stolz moest goed schrijven, zoodra hij maar de pen op papier zette, want hij was een geheel mensch, iemand die nog meer achterhield, dan hij gaf en die onweerstaanbaar door zijn natuur tot felle uiting werd. geprest, die zijn mensch- zijn in zijn stijl legde en die dien stijl geheel naèr zijn mensch-zijn afmat. Indien het dus bij iemand waar is, dat dé stijl de mensch is, dan is dat bij hem het geval. Wanneer de meeste auteurs ever alles schijnen heen te glijden, Voor hunne zinswendingen alken de gebruikte cliché's laten dienst doen en op die wijze zich zelve slechts tot het onbewuste, echo's van het elders en voorheen gedachte maken, doet Stolz niet als deze en geen enkel waarlijk uitstekend auteur doet zoo. En toch is het niet zoo gemakkelijk voor de meeste menschen een goed schrijver van een slech ten te onderscheiden. Door „goed" bedoel ik nu een auteur, die men leest en herleest en die dat eigenaardig indringende heeft, wat niet te definieerer. is, maar waarnaar men luistert en dat men onthoudt. En dat heeft Albon Stolz, zooals bijna geen nieuwer ka tholiek auteur en als dusdanig ben ik geneigd" hem zelfs boven Görres te stellen. Deze was een hoogere, meer voortvarende geest, een bergstroom, welke waterval den omtrek doet dreunen Stolz was het klare meer, waarin de scherpe rotsen zich duidelijk tot den die pen bodem weerspiegelden. Met neiging tot stille, ja mystieke bespiegeling verbond hij een vinnigen, polemischen geest. Het was om de klaarte van zijn ziekijver te behouden, het vlak daarvan rimpelloos te laten, dat' hij aanhoudend vocht, naar alle zijden slagen uitdeelde, de spitse pijlen van zijn geest af schoot. Deze verkeerde meestal in een strak ke spanning en wee den vijand, wanneer de sterke pees van zijn volzin trillend bromde en de flits zijn weg zocht. Stolz munt uit door den onverbiddelijken gang van zijn logisch nadenken, waarbij hij woord tegen woord zet, woord tegen woord zich laat spiegelen en Zoo hunne wederzijdsche valeurs te voor schijn roept. Zijne geestigheid is van heel wat beter allooi dan die van Sebastian Brunner. In dien zin is hij de katholieke Heine, maar al missen zijA- geschriften Heine's zinnelijken gloed en ro mantische verheffing, zij zijn doortrokken van een groote menschenliefde, die aan Heine ontbreekt. Hët liefst zou ik hem willen veer gelijken met Louis Veuillot. Al was zijn ta lent van minderen omvang, al reikt zijne ge stalte niet tot de hoogte van dien literarischen Herkulegj het enkele woord, afzonderlijk be schouwd, heeft meer nadruk bij Alban Stolz die, minder journalist daji Veuillot, meer den tijd had zijne woorden gewicht te geven en waarde. Veuillot, zich van het Fransch bedie nende, dat op zichzelf eene volmaaktere taal is dan het Duitsch, kon zich gemakkelijk tot die klassiciteit verheffen, waartoe een Duit- scher uit den aard der zaak moeilijker in staat is. Veuillot ook behandelae onderwer pen van meer algemeen belang. Doch wal de verspreiding betreft, Stolz' werken gingen niet minder ver de wereld in. In heel Europa in de verre landen van Amerika en Azië werd hij gelezen en zijn leerling Hagele, zijn le vensbeschrijver, werd met bijzonderen eer bied behandeld, zooals hij vertelt, in Klein- Azië, toen hij daar zeide een vriend van Alban Stolz te zijn. Gelezen werd hij in zijn tijd door arm en rijk, in de steden en bij het wei felende lamplicht van de bergdorpen. Hij sprak tot het hart en het menschenhart is één en zijn roerselen raken in beweging, wanneer de ware toon van innigheid wordt aangeslagen, waarbij de welluidende volzin nen der moderethoriek falen en te kort ko men. Ja, deze kunnen voor een korteren tijd verblinden, zij kunnen verbluffen en den vluchtigen indruk van iets moois geven. Op den duur en heel spoedig gaat de impressie verloren. Men herinnert zich niet meer en na nieuwe levenservaringen, denkt men aan den rhetorischen volzin met een gevoel van wee. Zij doen de herinnering aan, zooals bloemen- die verlept zijn of eene soep, die koud is ge worden en waarop als ijskorstjes het vet be gint te stollen. Zoo niet bij Stolz Zijne bladzijden bloeien nog frisch als pas ontloken rozen, maar rozen met stekelige doornen, of, en hier laat ik de vergelijkin gen parallel loopen, als een warme, geurige soep ter verkwikking van den vermoeiden levenswandelaar. Want dat is het. Ieder woord heeft hier zijn intensitéit en hij zal op den dag des oordeels weinig rekenschap heb ben af te leggen van het ijdel gesprokene^ PURMEREND,, 30 Juni. De dader var den moordaanslag op den turner in de Seemster, is Maandagochtend om half 7 te Oudendijk door de politie aangehouden. Hij heeft reeds een bekentenis afgelegd en ver klaarde tevens dat hij den turner voor ie mand anders had aangezien, met wien hij vroeger reed:» meer had gevochten. Zijn aanslag berustte dus op een vergissing. De toestand van den gewonde is niet meer le vensgevaarlijk, doch nog steeds zeer ern stig. DOETINCHEM, 30 Juni, Door een niet voldoende functioneering van een automa- tischén wissel ontspoorde hedenmorgen de Geldersche 'stoomtram bij den Overweg Gons, De machine kwam dwars op de spoorlijn te staan, waardoor de lijn naar Winterswijk werd versperd,- De treinen moesten nu de lijn naar Ruurlo passeeren. Er ontstond geen vertraging in den spoor dienst.. Het tramverkeer werd door mo torbussen onderhouden. ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN PROPAGANDISTEN. Zeven ernstig gewonden. Uit Heerlen wordt gemeld, dat Maandag avond een Socialistische propagandafiets- club in de gemeente Brunssum door een paar honderd personen is aangevallen. Een zevental personen werd ernstig verwond. Het Heerlensche gemeenteraadslid van Ber- gem kreeg 'n dolksteek in den rug en vele slagen met ploertéfidööders. De heer Boels van Treebeek kreeg een sabelhouw op het hoofd. Mevr. Blanke" moest met een ern stige verbloeding in het onderlijf bij familie worden opgenomen daar vervoer onge- wenécht was. De heer Blanke werd mei een batting ernstig gewond-aan den rechter arm. Verder werden gewond deheeren Weinema en Nijholt en mej. Guyker.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2