Binnenlandsch Nieuws Suzanne Dupré UIT ONZE OOST. KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. LANDB. EN VISSCHRL ORDE EN ARBEID RECHTSZAKEN. feuilleton. - De positie van het Fransche Ministerie na de aanneming der financieele plannen van Caillaux. Abd el Krim is een krachtig offensief begonnen in het Oosten van Fransch-Marokko. Onder de Radio-berichten: Een incident in het Chineesche gezant schap te Berlijn. Gem. buitenl. berichten. AARDSCHOKKEN. Incident in de Chineesche legatie te Berlijn. Het nieuwe Belgische ministerie. De beweging in China tegen de vreemdelingen. De Kon. Familie te Zermatt. De Kamerverkiezingen. De Nederlandsche gezant bij het Vaticaan. De Kon. Familie terug. Friesche Landdag. R.-K. NED. BOEKHANDELAREN- EN UITGEVERSVEREENIGING. LUCHTVERKEER. Ruhr gebiedAmsterdam Londen. Een roofmoord voor 50 centen! De Bandjirs in het Palopposche Inzameling dnder valsche voorwendsels. Pater G. Mehring O. F. M. Instituut „Schoevers". De Nederlandsche boeken productie. Menso Kamerlingh Onnes, f Het Centraal Zielkundig Beroepskantoor. Concertên Berthe Seroen Willem Pijper. De Hugo de Groot-tenhon- stelling. IJIT BOFK EN BI AD Inhoudsopgaaf van tijdsctiften VERKEER EN POSTERJEïs Scholierkaarten bij de Nlerh Spoorwegen. Het Tuinbazennumme van „Floralia".' De uitsluiting in de Haagsch bouwbedrijven. De valsche handteekeningen. DE POSITIE VAN HET FRANSCHE MINISTERIE De aanhangers van het ministerie Painlevé «preken als hun overtuiging uit, dat de be dreiging van een ministerieele crisis voor het oogenblik definitie voorbij is, daar men Caillaux tijd moet laten om zijn financieele maatregelen te verwezenlijken, maar allen erkennen, dat Painlevé in den Senaat slechts een meerderheid heeft gekregen, omdat hij een beroep deed op het gevoel van vaderlands liefde, den nadruk legde op de noodzakelijk heid om het succes van de leening voor de goudbons te verzekeren en betoogde, dat men vertrouwen zou hebben zals men zag, dat de Senaat schier unaniem was. De meerderheid in beide Kamers blijft echter onvast. De radicalen zijn evenals de socialisten verdeeld. De rede, gisteren door Caillaux te La Mans gehouden van zijn overwinning in het parlement, wordt als raadselachtig beoor deeld en in staat, om.de ongerustheid nog eer te doen toenemen. Caillaux verklaarde, dat de toestand minder ernstig is, dan men zegt, maar wel ernstiger dan men denkt. Dit zou een waarschuwing aan de optimisten tijn, die verklaren, dat men ten slotte de oeteekenis der moeilijkheden van de schat kist niet moet overdrijven en er niet uit moet besluiten, dat het land armer is ge worden. Het is een feit, dat Caillaux bij alle par tijen ontevredenheid wekt. Het Veiligheidspact. Saint Brice zet in het „Journal" uiteen, dat iien aan de diplomatie van Briand niet kan verwijten, dat zij niets doet de Fransch- Spaansche conferentie te Madrid, het bezoek van een Fransch eskader aan Napels, dat de banden tusschen Frankrijk en Italië nauwer heeft aangehaald. De algemeene gedachte dier politiek is, dat men moet manoeuvreeren om niet anderen met zich te doen manoeuvreeren Sedert den wapenstilstand heeft Frankrijk het ontbreken eener Fransche politiek duur betaald, betoogt de schrijver in het „Jour- mal". Men kan er nog een invoeren, want het plan voor de consolidatie van het nieuwe Europeesche statuut moet nog gemaakt wor- 'den. Het is zelfs de eenige kans om nog te red den wat er te redden valt van de vruchten der overwinning.De Duitsche regeling beheersch- te-alle andere de entente met Italië kan pas nader omlijnd worden als men weet hoe 't staat met het Midden-Europeesche probleem. Wat 't pact der Latijnsche naties betreft, waar van Briand de eerste kiem ziet in de Fransch- Spaansche samenwerking in Marokko, dit speelt zich af om de Middellandsche Zee. Het houdt dus verband met de Fransche betrek kingen met Engeland, die zelf weer afhangen van het Rijnpact. De beslissende partij zal dus gespeeld worden tusschen Parijs, Berlijn en Londen. Zij is nog slechts begonnen. Critiek op een rede van Rijkskanselier Luther. In een deel der Fransche pers wordt com mentaar geleverd op de ontvangst van rijks kanselier Luther te Mainz. Luther beloofde in een rede zich er mee bezig te zullen hou den het lot der bevolking van het Rijnland te verzachten. Deze woorden geven, blijk van gemis aan tact, want de door de geallieerden bezette gebieden worden geenszins verdrukt. Deze woorden getuigen eveneens van gebrek aan beleefdheid tegenover de intergealiieerde hooge commissie en tegenover generaal Guil- laumant, den bevelhebber, die afgevaardigden aadden gezonden om Luther te begroeten en hem te verklaren, dat de Fransche republiek geenerlei veroveringsgedachten koestert en met haar buren in vrede wenscht te leven. Het antwoord van Luther op dergelijke verklaringen schijnt in elk geval misplaatst. Na den Griekschen Staats greep. Gemeld wordt uit Athene Het kabinet- Aangalos is Vrijdagavond beëedigd, doch ver scheidene veranderingen waren op het laatste oogenblik noodzakelijk. Rendis en Lavathi- noppoulos waren niet in staat, een porte feuille te aanvaarden, als gevolg van het be slui der Democratische Unie, waartoe zij behoorden, om niet samen te werken met de nieuwe regeering. De afgetreden premier Michalakopoulos wenschte Pangalos geluk, waarop deze antwoordde „Wij zullen werken voor het land." De oorlog in Marokko. De in plenaire zitting bijeengekomen Fran- Iche en Spaansche experts hebben kennis ge nomen van de ontwerpen der overeenkomsten inzake de contröle en de onderdrukking van het verboden vervoer van de landgrenzen der beide aaneengrenzende zones naar de op het oogenblik nog niet onderworpen gebie den van de Rifs en Djebala's. De ontwer pen in queastie wachten op de goedkeuring der resp. regeeringen. De commissie keurde voorts de door de maritieme autoriteiten der beide landen geredigeerde instructies goed, welke bestemd zijn voor de aanvoerders voor de Fransche en Spaansche Marine-srtijdkrachten, die zich thans in de Marokkaansche wateren be vinden. Abd el krim is volgens een draadloos be richt een krachtig offensief begonnen bij Taza (in het Oosten van Fransch-Marokko). De Franschen deden tegenaanvallen. De strijd duurt voort. De Rifs'moeten zware verliezen hebben geleden. Volgens een V. D. bericht trachtten de Rifs den weg tusschen Fez en Taza af te snijden. De vijand werd over de geheele linie teruggedreven na een gevecht van man tegen man. De beweging in China te gen de vreemdelingen. Gedurende de beide laatste dagen zijn geen berichten meer binnengekomen betreffende nieuwe troebelen in China. De gouverneur van Hongkong heeft de- vrijwillige burger wacht aldaar gemobiliseerd en de verorde ning inzake het handhaven van den vrede van kracht doen worden. Officieel wordt verklaard dat het gedrag der bevolking bewonderenswaardig is en de verantwoordelijke Chineezen een grooten steun vormen. De oproep voor bijzondere politiediensten heeft een enthousiasten weer klank gevonden en de gouverneur is in het bijzonder erkentelijk voor den steun van de Amerikaansche kolonie, waarvan tal van leden zich voor dit doel hebben aangemeld. De gouverneur deelt voorts mede dat de stakers een onverschillige houding aannemen en slechts onder pressie van Kanton handelen. Ook wordt de aandacht gevestigd op de afwe zigheid van elke vijandige gezindheid jegens de buitenlanders. Zonder intimidatie zou er geen staking zijn. Voorts moge als bewijs, dat te Sjanghai de situatie verbetert, gewezen worden op het feit dat 80 der zaken weder geopend zijn, niettegenstaande het eenige malen voorkwam dat er in de straten metstee- nen jeworpen werd en de politie de menigte verschillende keeren heeft moeten versprei den. De algemeene staking te Sjangha. is geëin digd. Alle winkels zijn heropend, doch de scheepvaart ligt nog stil en de Japansche en Britsche weverijen zijn npg gesloten. De ra dicale elementen, die de algemeene staking en de boycot der vreemdelingen steunen, trachten door intimidatie de arbeiders schrik aan te jagen en hen van het werk af te houden. Verscheiden groepen Chineesche arbeiders drongen de internationale nederzetting bin nen en hielden de trams staande, waar zij met steenen naar gooiden. Zij werden door de politie uiteengejaagd. Uit Boedapest wordt gemeld, dat Zaterdag morgen te Nagy Kanitza (in het Z.W. deel van Hongarije) sterke aardschokken zijn waargenomen. Muren scheurden en schoor- steenen stortten in. Een vrouw werd ge kwetst. WILLIAM SHEPHARD VRIJGESPRO KEN. De jury te Chicago heeft William D. Shep- hard vrijgesproken van den hem ten laste ge legden moord op den schatrijken wees Wil liam N. Mc. Clintock. Shephard werd ervan beschuldigd den jongen, die zijn stiefzoon was, typhusbacillen te hebben toegediend, teneinde zijn dood te veroorzaken en daardoor het beheer te krijgen over zijn vermogen. Shephard heeft zich nog te verantwoorden voor een anderen moord, n.l. op de 17-jarige Emma Mc. Clintock. DE DRANKSMOKKELARIJ IN DE V.S. Een kotter van de kustwacht heeft op on geveer 20 mijl zuidwestelijk van de Mobile baai een schoener en zes kleine bootjes met 6000 kisten alcohol en whiskey in beslag ge nomen. Drie en twintig man werden gear resteerd. DE TYFOON OP DE PHILLIPPIJNEN. Te Manilla ontvangen berichten meldden dat de jongste tyfoon in centraal-Luzon twin-- tig dooden en zware materieele schade heeft veroorzaakt. In Nueva-Vicaya is in 24 uur tij ds 40 inch regen gevallen. SPRINKHANENPLAAG. Volgens een draadloos bericht worden er in Vera Cruz groote vuren onstoken om de zwermen sprinkhanen boven dp stad te ver drijven. In ongeveer een derde gedeelte van den staat wordt de oogst door deze plaag bedreigd. AARDSCHOKKEN IN MONTANA. Twee derde gedeelte van den staat Mon tana is door een reeks aardschokken ge teisterd. Er zijn geen dooden te betreuren, doch aan gebouwen, wegen en bruggen is groote schade aangericht. Een grondver schuiving heeft drie treinen tusschen Lom bard en Threeforks geblokkeerd, maar de treinen zijn niet beschadigd. Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat een aantal te Berlijn wonende Chineezen Zater dag in het Chineesche gezantschap een pro testvergadering heeft gehouden tegen de aanwezigheid van den Chineeschen gene raal Hsoe in Duitschland, die eenige dagen geleden hier is aangekomen. De demon stranten eischten, dat generaal Hsoe Duitschland onmiddellijk zqu verlaten. Zij verwijten hem, dat hij zich kort geleden in Engeland en Frankrijk heeft laten huldigen, terwijl deze beide mogendheden in China met kanonnen en machinegeweren op zijn landsgenooten schieten. Het oponthoud van den generaal in Duitschland slaat men met het grootste wantrouwen gade, want men vreest, dat zijn bezoek hier te lande poli- tiek-financieele bijbedoelingen heeft. De demonstranten verzochten den Chineeschen gezant hun het adres van den generaal me de te deelen, opdat zij hem persoonlijk hun opinie zouden kunnen zeggen, wat de ge zant echter weigerde. Men legde hem daar op een verklaring van den volgenden in houd ter onderteekening voor: „De Chineesche gezant in Duitschland Wei Soentsjou verzekert plechtig, dat ge neraal Hsoe in Duitschland geen munitie koopt noch tracht leeningen af te sluiten of andere overeenkomsten aan te gaan, die nadeelig voor China zijn. Indien generaal Hsoe niettemin iets van dien aard doet, dan is de gezant daarvoor met zijn leven ver antwoordelijk." De gezant keurde deze ver klaring goed en onderteekende haar zon der meer, waarop hij de heeren met een hoffelijke buiging verliet. Het geval herinnert eenigszins aan het optreden van de Chineezen te Parijs tegen over hun gezant. Slechts schijnt er in Ber lijn geen sprake te zijn geweest van dwang. Wij vernemen overigens, dat rijkspresident Hindenburg vandaag den Chineeschen ge neraal Hsoe in begeleiding van den Chi neeschen gezar.t heeft ontvangen. Tot opvolger van minister ifuysmans als wethouder van onderwijs te Antwerpen is van socialistische zijde diens partijgenoot, het raadslid dr. Speyers aangewezen. Krachtens de bestaarde overeenkomst tusschen katholieke democraten en socia listen, is zijn verkiezing verzekerd. De liberale „Matin" vestigt er de aan dacht óp, dat er nog niets vernomen is om trent het neerleggen hunner commissaris schappen door de betrokken ministers. Zoo is de heer Poullet volgens het blad commis saris van de waterleiding te Arnhem en te Utrecht, de heer Van de Vijvere, president- commissaris van de „Caisse privée de Bel- gique", commissaris van de „Société natio nale de crédit a l'industrie enz. De heer Anseele zit in een dozijn raden van commissarissen. Bij aankomst van het stoomschip „Man tua", in Sjanghai, zijn een Rus, Tasser ge naamd, en zijn vrouw gearresteerd, onder verdenking bolsjewisten te zijn. In hun bezit werd een hoeveelheid bolsjewistische lite ratuur gevonden. Zij zullen heden voor de gemengde rechtbank terechtstaan. Heden zijn 234 Witte Russen van Sjanghai naar Hcngkoa gezonden om de Chineesche bemanningen der s.s. „Empress of India" en „Asia" te vervangen. Ook bij de water werken van Sjanghai worden Russen te werk gesteld. De toestand in Tsjoeng Kiang wordt dage lijks erger. Alle Japansche ingezetenen ver talen de stad. Slecht weer. Uit Genève wordt gemeld: De Konink lijke familie was voornemens Zondag een bezoek aan den Gornergrat te brengen, vanwaar men een prachtig panorama heeft over meer dan zestig gletschers. Ten ge volge van het slechte weer hebben de hoo ge gasten dit voornemen niet ten uitvoer kunnen brengen. Zondagmorgen sneeuwde het te Zermatt en bleef het gezelschap in de villa Mar- garctha. In den namiddag werd een wan deling in de naaste omgeving van het dorp gemaakt. Het w.eer is Maandag veel war mer, zoodat prins Hendrik wellicht een dezer dagen den Riffelhorn zal kunnen be stijgen. Het Koninklijk gezin blijft tot Don derdag te Zermatt. De bekendmaking van den uitslag. De voorzitter van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer maakt bekend, dat, indien het noodzakelijk mocht blijken, dat voor de vaststelling van den uitslag der verkiezing moet plaats hebben een loting als bedoeld in art. 104 vierde lid, der Kieswet, deze lo ting zal geschieden in een zitting van het Centraal stembureau, te houden op Zaterdag 4 Juli 1925, des nam. te 5 uur in het lokaal van het gemeentehuis te 's Gravenhage, voorheen voor de vergaderingen van den raad bestemd. De zitting, bedoeld in art. 107 der Kieswet, tot bekendmaking van den uit slag der verkiezing zal gehouden worden op Zaterdagmiddag 4 Juni te half zes in het zelfde lokaal van het gemeentehuis. Naar de „Msb." verneemt zal de Neder landsche gezant bij het Vaticaan jhr. mr, O. F. A. M. van Nispen tot Zevenaer, Woens dag a.s. naar Nederland vertrekken. Ook de Hoogeerw. heer Mgr. dr. B. J. Eras, procurator van het Nederlandsch epis copaat te Rome zal dien dag naar ons land vertrekken. Vrijdag 12 uur in de residentie. De Koninklijke familie wordt a.s. Vrijdag te 12 uur per Staatsspoor van haar Zwitser- sche reis in de residentie terug verwacht Op den Zondag j.l. te Leeuwarden gehou den 39sten Frieschen Landdag, waar als sprekers optraden baron v. Wijnbergen en pater Arsenius had een geestdriftige mani festatie plaats voor de Kamercandidatuur van Vuuren. In de 1.1. Donderdag gehouden Bestuurs vergadering der R.-K. Nederlandsche Boek handelaren- en Uitgeversvereeniging „Sint Jan" werd de kortingscommissie geïnstal leerd. Deze commissie is samen-gesteld uit de H. H. E. Govers, J. van Lieshout en Th. Verhoeff. Daar vooral van de zijde van den R.K. Boekhandel vele bezwaren gerezen zijn tegen de officieele lijst van personen aan wie boe ken met korting geleverd mogen worden, is.door de algemeene vergadering van „Sint Jan," deze commissie ingesteld. Deze com missie zal nader onderzoeken op welke wijze tusschen Uitgevers, Boekhandelaren en In richtingen van Onderwijs een samenwerking in zake de korting mogelijk kan zijn, welke ieder der partijen zal kunnen bevredigen. Het Duitsche luchtvaartministerie heeft de exploitatie van de luchtlijn Ruhrgebied—Am sterdamLonden goedgekeurd, welke door de Lurag (Luftverkehrgesellschaft Ruhrgebiet A. G.) zal worden georganiseerd. Vermoede lijk wordt deze nieuwe luchtlijn reeds in be ging Juli geopend, terwijl ook een vliegtuig van groote capaciteit zal worden ingezet. De „Deli-Ct," meldt: Te Medan stond voor den landraad onder presidium van mr. Veenhuijzen terecht een drietal Javaansche contractkoelies der on derneming Goenoeng Rinteh, beschuldigd van roofmoord. Op den 17den November van het vorige jaar hadden ze den Chinees Tan 'A Tjiang op een eenzame plaats opgewacht, hem in een parrit geduwd en hem twee steken met een pisoblati toegebracht, waarop ze het lijk had den laten liggen en zich de volgende dingen hadden toegeëigend: 5 dubbeltjes, een broek en een baadje-en een hoeveelheid groene katjang ter waarde van 1, De eerste beklaagde Saman I bekent, het voornemen te hebben gehad, den Chinees te berooven. Op aanstoken van den derden be klaagde Saman II, hadden zij den Chinees doodgestoken, omdat Saman II van meening was, dat ze dan geen ontdekking te vreezen hadden. Met afgewend gelaat had toen beklaagde Saman I den Chinees het mes in den buik gestoken, waardoor een wond van 14 c.M. lengte ontstond, aan welke wond het slacht offer eenige uren later is overleden. Ook de tweede beklaagde Kaman en de derde beklaagde Saman II leggen een volle dige bekentenis af. Na hun daad hadden ze in een kedeh een kop koffie gedronken. Een achttal getuigen wordt in deze zaak gehoord, die allen min of meer bezwarende getuigenissen tegen het drietal uitbrengen. Na beraadslaging veroordeelde de landraad den eerstten bekl. als schuldig aan doodslag tot 8 jaar gevangenisstraf. De beide andere beklaagden als schuldig aan roof met doode- lijk gevolg werden elk tot 7 jaar gevangenis, straf veroordeeld. Voor alle drie werd hurt volledige beken tenis als verzachtende omstandigheid in aan merking genomen. 74 PERSONEN VERDRONKEN. Uit Makassar wordt geseind, dat bij de bandjirs in het Palopposche 74 personen verdronken zijn. 30 gezinnen zijn van alles beroofd. Aneta meldt uit Batavia, dat de pogingen, om bij den Nederlandsche n Handel en bij de Nederlandsche onderdanen gelden in te zame len, z.g. voor ondersteuning der slachtoffers, van de woelingen in China, acht de regeering niet toelaatbaar,aangezien zij over gegevens beschikt, welke het waarschijnlijk maken, dat de gelden niet voor het aangegeven doel, doch voor politieke oogmerken bestemd zijn. De geldinzamelingen en het steunen daarvan zal de regeering met alle ten dienste staande middelen tegengaan. De Zeereerw. pater G. Mehring O. F. M. uit Gouda, is Maandag te Rotterdam, waar hij zijn familie bezocht, op de Schiekade door een wielrijder aangereden. De pater, die kwam te vallen, bekwam een ernstige been fractuur. Hij werd in het St. Franciscusgast- huis ter verpleging opgenomèn. Men deelt ons mede, dat op Juli het bekende Instituut „Schoevers", te Amster dam 12Yi jaar bestaat. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Kwakel, den Wel- eerw. heer H. M. J. van Houten en tot kapelaan te Beverwijk (H. Agatha) den Wel- eerw. heer J. Th. v. Bemmelen, thans ka pelaan te Rotterdam (O. L. Vrouw van Lourijes). Het Nwsbl. v. d. Boekhandel drukt een uitvoerige statistiek over de Nederland sche boekenproductie* in 1924 af. Ter ver gelijking wordt vastgesteld dat in 1923 het aantal nieuwe uitgaven 2645 bedroeg, be nevens 1319 herdrukken, 650 vertalingen, 1028 tijdschriften. Voor 1924 is het totaal cijfer voor nieuwe edities 3050, herdrukken 1315, vertalingen 588, tijdschriften 1170. De onderverdecling, die hier ver is doorge voerd' is interessant. Het krijgswezen is met 23 uitgaven de minst gedrukte weten schap, de letterkunde (romans en novel len) wint het met 664 zelfs van de rechts geleerdheid, staatkunde en staathuishoud kunde met 626. Daarbij zijn dan tot de eerste rubriek nog niet gerekend tooneelstukken en voor drachten met 178, en gedichtbundels met 52. Vaij de romans zijn 255 oorspronkelijk, 379 vertaald. In volgorde van aantal zijn de eindcijfers voor schoolboeken 545, voor handel, scheepvaart, nijverheid, geldwezen 524, godgeleerdheid, kerkgeschiedenis en stich telijke lectuur 504, schoone kunsten, kunst nijverheid e. d. 424, kinderboeken 321. De rubriek Ned. taal en letterkunde, studies etc. brengt het tot 515! Met herdrukken, vertalingen, tijdschrif ten en alles meegerekend, is het totaal voor 1924 dan 6123 uitgaven. Na lang lijden is de schilder Menso Ka merlingh Onnes Maandag te Oegstgeest overleden. Hij was in 1860 geboren. Behalve bloemen schilderde Onnes gen restukken, portretten. Het Stedelijk Museum te Amsterdam be zit van hem een karakteristiek werk, het doek De Bruid. Naar de „Tijd" verneemt, heeft prof, dr. Jac. van Ginniken S. J., ontslag genomen als directeur van het Centraal Zielkundig Be roepskantoor te Utrecht. Prof. dr. NFr- Roels, hoogleeraar in de cm- pyrische en toegepaste psychologie aan de universiteiten te Utrechl en te Nijmegen zal met ingang van 1 Juli als directeur van het Centraal Zielkundig Beroepskantoor optre den. Het ligt in de bedoeling, aan het Centraal Bureau (f:n schooi voor beroepskeuzevoor lichting te verbinden, die op soortgelijke wij ze als het Paedagogisch Psychologisch Insti tuut der R.-K. Leergangen dit voor de prae- dagogische opleiding der onderwijzers en leeraren doet, de wetenschappelijke vorm.tf der voorlichters bij beroepskeuze ter had zal nemen. Een uitgewerkt plan zal in e Paedagogische Week, welke op 17, 18 en 3 Augustus te Tilburg wordt gehouden, te sprake komen. Naar wij vernemen zal mevrouw Berthi Seroen in het a.s. seizoen twee concerten geven in de kleine zaal van het Concertge bouw te A'dam, met medewerking van den heer Willem Pijper. Deze avonden verzoekl men te beschouwen als voortzetting van de Seroen-Cornelis-avonden, welke avm'den als tijd een evenement in het concertseizoen waren. Mevrouw Seroen en de her Pijpei zullen het pionierswerk, nieuwe weken van moderne componisten te introduceeen voort zetten. De concerten zullen staai onder leiding van „Het Concertbureau" (NederL Organisatie v. Toonkunstenaren en dei Amsterd. Kunstkring „Voor Alen)" Verlengd tot en met 5 Jul. Naar het Corr. Bur. meldt, heeft Ie Com* missie voor de Hugo de Groot-tentoastelling in Den Haag met het oog op de g)ote be langstelling die daarvoor aanwez: blijkt, met medewerking van het gemeenbestuux kunnen besluiten om de expositienet een week te verlengen. De tentoonstemg zou aanvankelijk op Zondag 28 Juni zi; geslo ten, en zal thans tot en met 2ndag 5 Juli geopend blijven. ROEPING* 3e jaargNo. 9 Uitg. J. J. ROMEN &0NEN Roermond. Inhoud M. MolenaaM.S.C. T' van God vervulde proza Gerd Wij-», develd, Val Henri Bruning, de Ingloopl naar het Sentrum (fragment) Antoonj Coolen, Het feodale Kasteel Dac God- delike Komedie, de Hel, zang 34 trtdling] van Chr. Kops O.F.M.) Henri runing,j Zonden God's gevangenschap -Gerard Bruning, Drie boekjes over kunst i kun stenaars A. v. Dorriburg, Hoe ik tjn kind gedood heb. Naar het „Hbld." verneemt, zullerle Ne< derlandsche Spoorwegen piet inganvan. Juli a.s. ook scholierkaarten voor eetijdval van elf maanden verkrijgbaar steh, D» kosten zijn per tariefkilometer lOior da eerste, 7.50 voor*de tweede en voor de derde klasse, met opwaartsche ainding van de prijzen op geheele guldens en et een, minimum van 60 voor de eerste, i voor de tweede en 30 voor de derdedasse. Deze prijzen moeten in hun geheel tvoori uitbetaling voldaan worden. O Het laatst verschenen nummer va:„Flo, rrdia" is in hoofdzaak bestem^ vir dei tuinbazen. In dit nummer en ook nog in het vtjende, deelen tal van tuinbazen mee van h^vele, dat zij in hun practischen loopba op merken. Juist het leven van den tuinias is zeer rijk aan ondervindingen, wijl j ge dwongen is, 'aandacht te besteden n al* lcrlei gewassen en deze soms op priitievr wijze te kweeken. De lectuur in deze nummers levert d ool< weer het bewijs van de veelzijdige owik* keling en het groote kunnen van dezeater gorie van tuinbouwers. De plaat in driekleurendruk stelt ei z.g mantelbeplanting van een kleine buitenaats voor. Een aantrekkelijk nummer. De groote werken liggen stil. Uit den Haag wordt gemeld, dat de t< sluiting in de Haagsche bouwbedrijf Maandag is begonnen. Naar van de zl« der moderne en christelijke vakarbeid: vernomen wordt, is de uitsluiting niet 1< gemeen doorgevoerd: Verschillende troons hebben zich niet aan de consigi» van de Algemeene Patroonsvereeniging ;- houden en bij hen zijn de bouwarbeidis j Maandagmorgen als gewoon aan het weel gegaan. Geconstateerd kon worden, dat de u-I sluiting niet dien omvang heeft aangen-1 men, als verwacht werd. Alleen op s| groote werken in de binnenstad als Bijenkorf, Gerzon, Gescher Kemper l De Nederlanden, is de uitsluiting doorgi' zet en ligt het werk stil. Naar de Tel. verneemt, is de heer C. V. administrateur bij het schoolbestuur „St, Willebrord" in cassatie gegaan tegen he' arrest van het gerechtshof alhier, waarbij hij wegens valschheid in geschrifte veroor deeld was tot één maand gevangenisstraf. 69 Doordringend zag de heer de Roquépine Suzanne aan, toen hij vroeg: „Komt het u dan voor, dat tusschen die twee dingen een groot onderscheid bestaat?" „Een onnoemelijk groot onderscheid." „Maar welke reden geeft mijne dochter iclve voor haar weigering aan?" „Ik geloof, dat u die redenen wel kent, mijnheer de Roquépine. Toen groette ze hem met een lichte bui ging van" het hoofd, en maakte aanstalten, het prieel te verlaten. Maar de heer de Roquépine trad haar met zene vlugge beweging in den weg. „Neen, zóó moogt u niet van mij weg gaan, juffrouw Dupré," riep hij uit.^ „Ik ken geen enkele redenv die Maria fhérèse tot hare weigering genoopt kan hebben. Hij sprak die woorden op bijna gebieden den toon uit. En Suzanne begreep, dat hij de volle waar heid sprak. Hare gedachtA werden verward. Nu kwam de zaak haar hoe langer hoe enbegrijpelijker voor. Wat was er dan toch tusschen Marie Thé- rèse en dien geheimzinnigen hertog de Pressac? Zou ze nu hem hare hand schenken, ja of neen? Of had ze alles verkeerd verstaan? Neen, dat was niet mogelijk. De woorden van don Alberto waren dui delijk en klaar genoeg geweest. „Ze wil liever hertogin de Tressac dan prinses Gottifreddi werden," had hij gezegd, En toen ze die woorden tegenover Marie Thérèse had herhaald, had het jonge meisje haar niet tegengesproken. Maar wel was haar in de houdiné en in den toon van de woorden van Marie Thérèse eene zekere dubbelzinnigheid opgevallen. Ze bleef het stilzwijgen bqwaren, daar ze vreesde, de situatie door meer woorden nog erger te maken. Maar de heer de Roquépine werd ongedul- dig. „Ik ben de vader van Marie Thérèse," riep hij driftig uit. „Ik heb het recht de redenen van hare weigering te kennen. „Was dat werkelijk het geval?' zoo vroeg ze zich af. En bovendién kwam haar karak ter er tegen in opstand, zulk een verhoor te ondergaan. Maar ze moest toch iets antwoorden! „Uw dochter heeft mij alleen verklaard, dat ze Prins Gottifreddi niet bemint," „Maar toch hebt u mij daareven gezegd, dat ik de redenen van haar weigering wel zou kennen. Er moet dus een bepaalde oor zaak zijn, en dat zou ik willen weten. Suzanne aarzelde nog een oogenblik, en herhaalde eindelijk de woorden, die Gotti freddi haar, toen hij heenging, haastig had toegeroepen. „De Tressac?" vroeg de heer de Roqué pine verwonderd, „maar hem heeft ze ook al een paar maanden geleden afgewezen. Zou ze dan nu weer van .gedachten veran derd zijn? Dat kan ik bijna niet gelooven. De Tressac is het type van een hartstoch telijk sportsman, hij behoort tot die bela chelijke snobs, waarvan Marie Thérèse altijd zulk een grooten afkeer heeft gehad." Suzanne's gedachten werden meer en verward. „Ik begrijp er niets meer van. Meer dan ik u gezegd heb weet ik niet," stamelde zij, met zulk een zichtbare radeloosheid, dat het onmogelijk was aan de waarheid van haar woorden te twijfelen. Hare oogen rustten op de blauwe golven van het meer, die in het zonlicht glinster den. En daar hare oogen dat schitterende licht niet konden verdragen, zag ze naar de met sneeuw bedekte toppen der bergen, die haar ook verblindden. Toen zag ze weer naar het groene looi van het prieel. In het heldere daglicht bemerkte de heer de Rocquépine de smartelijke, vermoeide uitdrukking van haar gelaat.' „Zij heeft verdriet," zoo dacht hij bij zich zeiven. „Zij lijdt, omdat zij don Alberto nog altijd bemint." En dat veroorzaakte hem leedvermaak. Hij dacht aan de vertrouwelijke houding waarin hij haar te Vevey met Gottifreddi had verrast. En in den avond van denzelfden dag had die Gottifreddi het gewaagd, aanzoek te doen om de hand van zijn dochter. Wat een ellendeling was hij dan toch. En zij? Wat zou er van zijn kind geworden zijn, als zij aan hem haar hart had geschon ken? Hij beefde bij die gedachte. Weer richtten zijn oogen zich op Suzanne, In Haar gemoed was het nu wat rustiger geworden. Het ergste was voorbij. Nu zou ze haar eigen weg weer kunnen gaan. Ze zou nu naar Rome kunnen terug- keeren, om de ongelukkigen weer te zien, die zoozeer behoefte hadden aan hare hulp. Nu had ze immers niets meer te doen, mtl ai die zorgen en hartstochten van personen, die haar geheel vreemd waren. En terwijl ze dat bedacht, verhelderde haar gelaat, zoodat de heer de Roquépine daar door werd getroffen. Zi;n hart klopte onrustig. Hoe was zooveel slechtheid, als waarvan hij haar verdacht, overeen te brengen met zulk een gelaatsuitdrukking? Ofwel "moest Suzanne het meest huichel achtige schepsel ter wereld zijn, of an ders. De mogelijkheid, dat hij zich in zijn oor deel kon hebben vergist, scheen hem zoo gelukbrengend, dat hij het bijna niet waagdr, daaraan te gelooven. Op kouden, spottend-ai toon zei (lij: i „U hult uw persoon in zóóveel geheim zinnigheid, juffrouw Dupré, dat men u niet meer kan volgen. Iemand van zulk een een voudig karakter als ik kan in al die gehei men onmogelijk den weg vinden. Al die halve woorden, al die tegenspraak, zijn voor mij onverklaarbaar." Suzanne antwoordde niet. De schijn was immers tegen haar. En daarom kon ze niet hopen, dat ze in staat zou zijn, zich te rechtvaardigen. En waarom zou ze het ook beproeven? O, als ze maar de onrust, den zielenangst had kunnen vermoeden van den man, die daar vóór haar stond, om haar antwoord af te wachten! „Geheimen?" stamelde ze eindelijk. „Te genspraak?Ja, ook in mijn leven is dat voorgekomen. Maar komt dat dan niet in hei leven van iederen mensch voor?" ,,U bekent dus?" Met bevende stem, en door angst verduis terd gelaat, sprak hij die woorden uit. Suzanne was daarover verwonderd, en antwoordde: „Ja, ik ben mijzelve er maar al te zeer van bewust, dat mijn leven u dikwijls vreemd, onverklaarbaar moet zijn voorgeko men. Ik ben zwak, en dan. Ze liet zich op een stoel neervallen, alsof ze niet in staat was, langer rechtop te blij ven staan, „En dan?" herhaalde de heer de Roqué pine op medelijdenden toon. Moedeloos liet Suzanne het hoofd op de j borst ziakén. „En dan, dat treurige verleden," fluisterdi ze. Deze woorden, vernietigden weer d flauwe hoop, die even tevoren in het haf van den heer de Roquépine was opgekome., „Het spijt mij, juffrouw Dupré, dat ik zpK een onaangenaam punt heb aangeroerd," zo zei hij koel. „U kunt mij gelooven, als iku zeg, dat het verre van mij is, mij in uw vr« trouwen te willen dringen," Die woorden vermeerderden hare veie* genheid. Geheel alleen waren beiden daarin het prieel. Geen enkel geluid verstoordede stilte, dan het gegons der insecten in iet loof. Een zachte wind bewoog de takkende* boomen, en liet eenige witte bloesems cer- vallen op het gebogen hoofd van Suzane. Op het meer zag men een visschernool langzaam voorbijvaren. In gedachten verzonken staarden de ogen van den heer de Roquépine naar denver- ren horizont. Het kwam hem voo*, alsi dia boot, die nauwelijks gezien, weer uitrijno oogen verdween, het zmnebeeld was va de verschijning van Suzanne Dupré ii zijn leven. Na dit gesprek in de eenzaamheid va het prieel, zou ook zij weer heengaan, omiim- rher terug te keeren! Toen. werd zijn gemoed door eeh zoder* ling gevoel van weemoed aangegrepen. j Dat was het laatste opvlammen vanrijn» jeugd geweest! (Wordt vervold.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6