UIT DEN OMTREK ALGEMEEN! HOLLANOSCHE HYPOTHEEK- EN CREDIETEANK STRIJKSTERS EN M ANGELMEISJES GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT. Het verkeer langs de Amsterdamsche straat. Een dankbetuiging aan den heer v. Asperen. Subsidie aan de bijzondere bewaarscholen. Het terras aan den Strandweg. BENNEBROEK. HALFWEG HAARLEMMERMEER. VIJFHUIZEN. BEVERWIJK. WÏJKEROOG. IJMUIDEN. SCHOTEN. HEEMSTEDE. BENNEBROEK. VOGELENZANG. UITGEEST. INGEZONDEN. RINNENLANDSCH NIEUWS. Mededeelingen van de R.-K. Staatspartij. DUIVENSPORT. Maandagavond vergaderde de raad der ge meente Zandvoort onder voorzitterschap van den burgemeester den heer Beeckman, welke thans weder is hersteld. Afwezig de heer Padt. Na opening der vergadering worden de ,notulen na een enkele opmerking van den heer Geers vastgesteld. Ingekomen stukken. Eenige raadsbesluiten zijn goedgekèurd. Door vele bewoners van de Haarlemmer straat is aan den raad medegedeeld dat zij reeds jaren lang zeer veel last en onaangenaam heden ondervinden van het steeds toenemende verkeer met zware vrachtauto's door de Haar lemmerstraat. Alles wat niet volkomen vast staat, rammelt en trilt bij het passeeren dier lutomobielen en sommige binnenmuren be ginnen zelfs scheuren te vertoonen. Zij ver zoeken maatregelen te treffen dien last zoo veel mogelijk te beperken, door b.v. het ver keer met vrachtautomobielen door de Haar lemmerstraat te verbieden en dit te leiden door de parallelloopende vrijwel onbewoonde Weimarlaan, of voor te schrijven dat slechts vrachtauto's voorzien van luchtbanden wor den toegelaten of de maximum-snelheid in de kom der gemeente te verlagen tot onge veer 7 K.M. per uur. De VOORZITTER merkt op,dat wanneer, men het verkeer langs andere wegen leidt dit voor anderen hinderlijk zal zijn. Spr. stelt voor, het verzoek in handen van B. en W. te stellen, die in overleg met de com missie van publieke werken prae-advies zul len uitbrengen. De heer v. d. WERF zegt, dat wanneer aog prae-advies moet worden uitgebracht, de zaak te lang duurt. Daarom kan men beter in de geheele kom der gemeente 'n maximum snelheid instellen van 1 of 10 K.M. per uur. De heer GEERS sluit zich hierbij aan. Een maximumsnelheid in de kom der ge meente, is de beste maatregel. Na nog enkele bespreking wordt het ver- Eoek in handen van B. en W. gesteld. Bij een verzoek van eenige bewoners van len Brederodeweg om rioleering van een ge deelte van dien weg, vraagt de heer Zwaan dat na het seizoen met het voltooien der riolee ring van den Brederodeweg zal worden be gonnen en dat aan eenige personen de ten anrechte door hen betaalde bedragen zullen worden gerestitueerd. Aldus wordt besloten. Door den heer S. Petrovitch, wonende tan den Strandweg, huurder van de perceelen Strandweg 5, 9 en 11, is aan den raad verzocht hem te machtigen op zijn eigen grond een ter ras aan te leggen aan den Strandweg, in rech ten lijn aansluitende aan het terras van de Bodega Musterd. De VOORZITTER merkt opjydat hoewel bedoelde grond het eigendom van den heer Petrovitch kan zijn, deze toch voor openbare weg steeds bestemd is geweest. De heer ZWAAN zegt, dat dit dan bij de bodega Musterd eveneens het geval moet zijn geweest. De VOORZITTER zet de kwestie uiteen. B. en W. hebben met het vergunning geven voor het terras der bodega Musterd eenigs- zins verkeerd gehandeld, doch B. en W. hebben gemeend niet op 'dezen verkeerden weg te moeten voortgaan. Daarom wil de meerderheid van B. en W. den toestand thans laten, zooals deze is. De heer BRAMSON, vindt het niet goed dat men den een boven den ander bevoor recht. Wethouder SLEGERS kan niet inzien, jvelke redenen er zouden zijn kunnen, om het verzoek te weigeren. De Beer GUNTERS kan zich best met, het voorstel van de meerderheid van B. en W. De VOORZITTER antwoordt, dat hem hiervan niets bekend is. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Ruiling van grond B. en W. stellen een wijziging voor van het raadsbesluit van 28 April 1922 betreffende ruiling van grond met de N.V. Maatschappij Noordzeebad Zanvoort. De heer ZWAAN verzoekt hierover eerst een deskundig advies in te winnen. Hierbij sluit de heer BRAMSON zich aan. De VOORZITTER ziet de noodzakelijk heid hiervan niet in. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met de stem van den heer ZWAAN tegen. Subsidie. B. en W. stellen aan den Raad voor ten behoeve van de R.K. Bewaarschool en van de Christelijke Bewaarschool een subsidie te verkenen over 1925 van 500 voor elke school. De heer BRAMSON vraagt, of deze sub sidie voor de gemeente verplichtend is. De VOORZITTER antwoordt ontkennend Het voorstel van B. en W. wordt na eenige bespreking aangenomen. Schadevergoeding. De heer F. Molenaar verzoekt schadever goeding wegens ontruiming van perceel Bur gemeester Engelbertstraat 32. B. en W. stellen voor, hierop afwijzend te beschikken. Dit wordt aangenomen. Rechtsgedingen. B. en W. stellen den Raad voor machtiging te verkenen tegen E. F. Löwenstein thans wo nende te Amsterdam, eene procedure te voe ren tot gerechtelijke invordering van door hem verschuldigde huurpenningen tot een bedrag van f 123. B. en W. vragen den Raad machtiging tegen J. Groeneweg bewoner van de gemeentelijke woning Marinstraat 17b, een proces door te voeren om hem gerechtelijk uit zijn woning te doen zetten, daar deze huurder in gebreke blijft die huur aan de gemeente te betalen. Dit wordt aangenomen. Rondvraag. De heer GEERS vestigt de aandacht op de nachtverlichting van den Brederodeweg Dan vestigt spr. de aandacht op het plaat sen van uninoirs. Zooals de toestand thans is, is deze niet houdbaar. Spr. dringt nogmaals op bespoediging aan en spr. kan niet begrijpen, waarom zoolang gewacht wordt met de plaatsing. De VOORZITTER zegt, dat de kwestie de aandacht van B. en W. heeft. De heer ZWAAN vraagt meerdere uren van openstelling van het badhuis, vooral op de Zaterdagen, dit met het oog op de school kinderen. B. en W. zullen 'een en ander re gelen. De heer BRAMSON vraagt of geen prae- advies komt omtrent een eenigen tijd geleden ingediend plan door de woningbouwvereeni- ging „Eendracht maakt Macht", voor de stichting van 25 arbeidswoningen. Weth. SLEGERS antwoordt, dat dit in verband staat met den geheekn woningbouw. De zaak wordt in haar geheel besproken. De heer GUNTERS dringt op een spoedig en goed toezicht op het kampeerstran.d, vereenigen. Na langdurige bespreking stelt de voor zitter voor, het verzoek aan te houden en te stellen in handen van de commissie voor publieke werken. Fliertegen komen verschillende leden op. Zij willen een stemming over het verzoek zelve. Het verzoek wordt dan in stemming gebracht en aangenomen, met 8 tegen 4 stemmen. Het hoofd van School B. B. en W.sstellen aan den Raad voor aan H. van Asperen overeenkomstig zijn verzoek, met ingang van 30 Juni a.s., eervol ontslag te verkenen als Hoofd van school B en als Hoofd van het Vervolgonderwijs in deze ge meente. De VOORZITTER zegt het heengaan van den heer v. Asperen te betreuren en stelt voor het ontslag eervol te verkenen, onder dankzegging voor de door hem gedane werken De vergadering stemt met applaus hier mede in. Gemeentebegrooting. B. en W. stellen den Raad voor, om een kleine wijziging te brengen in de begrooting van 1925, daar Gedeputeerde Staten hebben .bericht, dat het gedeelte van 'van den dienst 1924, dat geraamd was op \f 80.371.81 zal zijn 69.107.14. Aangenomen. Vergunning. De heer E. Baron van der Heydt verzoekt eene vergunning ingevolge de-Drankwet bo ven het vastgestelde maximum in de in richting M. U. L. U. R. U. B. en W. deelen aan den raad mede, dat Zij de noodzakelijkheid niet inzien, dat in het gebouw M. L. U. R. U. gelegenheid, moet bestaan om sterken drank te verkoopen Het gebouw is ingericht voor museum, al waar iedereeen de tentoongestelde kunst schatten kan bewonderen. Zij stellen daarom voor, niet mede te werken om te bevorderen, dat aan Baron E. van der Heydt een buiten gewone vergunning boven het maximum wordt verkend voor M. U. L. U. R. U. Aldus wordt besloten. De heer VOORTHUYSEN verklaart zich tegen dat besluit. Strandverpachting. Aan de orde zijn dan eenige voorstellen tot strandverpachting B. en W. stellen voor, eenige gedeelten strand te verpachten. Aldus wordt besloten. De Omroeper. B. en W. stellen aan den raad voor aan, F. Molenaar, overeenkomstig zijn verzoek met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag te verkenen als gemeenteomroeper. Hierover wordt van gedachten gewisseld. De heer BRAMSON meent, dat Molenaar ontslag heeft gevraagd, omdat hij voor zijn werk te weinig gratificatie ontving. daar anders ongerechtigheden zullen gebeu ren. Na enkele bespreking wordt de openbare vergadering gesloten. DE BURGEMEESTER ZAL HET BESLUIT NIET UITVOEREN. In de vergadering van den gemeenteraad van Zandvoort werd gisterenavond besloten aan den heer S. Petrovitch, wonende aan den Strandweg, vergunning te verkenen tot het inrichten van een terras op zijn eigen grond voor de perceelen Strandweg 5, 9 en 11, in rechte lijn aansluitende aan het ter- ras van de Bodega Musterd. De burgemeester van Zandvoort acht dit besluit echter in strijd met het algemeen belang. Hij zal het daarom niet ten uitvoer brengen, doch zal het besluit, gebruik ma kend van artikel 70 der gemeentewet, ter vernietiging aan dc Kroon voordragen. Verkiezings varia. 't Is half een 's nachts. Drie jongelui hebben op zich geno men voor de R.-K. partij te gaan plakken. Met de bekende kleurige platen van lijst 23 „Kiest Mr. Bomans", onder den arm en met een borstel gewapend gaat de jong ste voorop, terwijl de plaksel-emmer door een ander wordt meegevcerd. Speurend naar een geschikte plaats om dc Zand- vcorters te laten zien, dat men niet be vreesd is om naast de namen van Duys of ter Hal ook die van Bomans te plaatsen, loopt het drietal rond. Dan verschijnt ech ter de steeds waakzame politie op dc vlakte en alhoewel nog geen uitvoering oiaren neDDen aan j. _;t sn00(je p[an ;s gegeven, wordt de het batig saldo jeugó^ propagandist met de platen en den borstel gevangen genomen. Het onder zoek naar de plaksel-emmer wordt tot den tuin van des boosdoeners Vader voortge zet, doch is niet te vinden. Dc jeugdige booswicht wordt van het Politiebureau naar huis gezonden met achterlating van platen en borstel 't Is ongeveer 8 uur. Vier heeren van de S. D. A. P. met papier, borstel, emmer en ladder gewapend zijn bezig de Electrisch- lichtpalen te beplakken met hun reeïama, Politie fietst kalm langs hen heen. De voorzitter der R.-K. Kiesvereeniging op onderzoek uitgaande ontvangt van de politie dc verzekering dat beslist geen partijdigheid meer aanwezig is. Gemeenteraad, Vrijdagavond tc acht uur vergaderde de gemeenteraad onder voorzit terschap van wethouder J. Dubbis, waar nemend burgemeester. Medegedeeld werd dat de heer J. Kem per baron van Ittersum, wegens vertrek uit de gemeente, bedankte als lid van den gemeenteraad. De voorzitter zeide in deze vergadering dat hij zeker namens den raad sprak als hij den heer van Ittersum dank zeide voor alles wat hij in het belang der gemeente deecT Daarna werden de formaliteiten vervuld voor de installatie van het nieuwe gemeen teraadslid, den heer W. F. v. Waveren. De heeren van Lierop en Prins onderzochten de geloofsbrieven, die in orde werden be vonden. Na de eedsafneming antwoordde de heer van Waveren op de woorden van den heer Dubbis, dat hij zijn krachten aan de belangen van de gemeente zou wijden. Vervolgens werd van de mededeeling kennis genomen dat Heemstede de gasprij- zen met 1 cent verlaagd heeft. (Bennebroek j betrekt gas van Heemstede). De heer van Waveren, wordt daarna tot wethouder benoemd. Het verzoek van het plaatselijk comité voor de malariabestrijding om 50 gulden subsidie werd gnstig door den raad ont vangen. Na eenige discussie werd deze sub sidie toegezegd. Het comité zal nu mate riaal kunnen koopen en op afdoende wijze de verdelging van de muggen kunnen ter hand nemen Bij de rondvraag werd opgemerkt dat automobilisten tegenwoordig op onverant woordelijke wijze door de gemeente rijden. De voorzitter zei scherper politietoezicht toe. Den heer Huisman werd verzekerd, dat in de volgende raadszitting het vraag stuk over kinderaftrek zal worden behan deld. Nieuw Patronaat. Zondag 28 Juni zou weer een gloriedag worden voor dc parochie van O. L. V. Geboorte, alhier. Het vurig verbeide jongenspatronaat zou thans werke lijkheid worden. Met innige voldoening over de talrijke opkomst heette de ZeerEerw. heer Pastoor de aanwezigen welkom. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot den HoogEerw. Deken Lucasse, oud-pastoor der parochie, den stoeren, onvergetelijken werker, aan wien de parochie zoo onnoe melijk veel verschuldigd Is. Een daverend, lang aanhoudend applaus vertolkt duidelijk hoe deze woorden den aanwezigen uit het hart gegrepen waren. De Kinderzangverceniging zong, onder de eminente leiding van den heer de Jong, eenige kinderliedjes. Hierna kwam de ZeerEerw. voorzitter van het Juvenaat aan het woord. Met de ons, parochianen van Halfweg, zoo welbekende zeggingskracht, hielde de voorzitter van het Juvenaat zijn overtuigende rede. Spr. zeide, dat hij wel eens gehoopt had in overgroote drukte, dat hem het voorzitterschap van het Juvenaat zou worden ontnomen, maar nu hij in zijn oud-Halfweg een patronaat mocht oprichten, nu was hij toch weer blij, dat het niet gebeurd was. „\Waar.' vroeg ZijnH.Eerw, verder, ,,is nu de greote werkkracht'bij uw; tegenweordigen Pastoor van Rooy of bij mii?" Ja, wel be loofde ik het u in mijn Nieuwjaarspreek: „Het Jongenspatronaat komt in 1925 maar hoe het gebeuren moest, was mij nog een raadsel. En nu, 6 maanden later, zie daar word ik geroepen „om het dochtertje van Jairuszooals uw Pastoor het zoo innig in ziin openingswoordje noemde, weer uit haar sluimering op te wekken. Overtuigend zette ZijnEerw. verder uiteen het hooge nut, ja de noodzakelijkheid van een jongenspatro naat. De gevaren, vooral voor de jongens, zijn ernstiger, menigvuldiger dan vroeger. De Kerkelijke Overheid noemt zelfs patronaats- zorg zielzorg. Priester met Patronaatscommis- sic willen aan dc ouders steun geven bij het moeilijke werk der opvoeding. Hier in het patronaat zullen de jongens voelen, dat er meer zijn, die dénken en willen, wat hun ouders willen. Hier zullen zij samen zijn met jongens, die eenzelfden strijd te strijden hebben; hier zal woord en voorbeeld hun krachten stalen. In een heerlijke, gloedvolle peroratie tot trouw aan den Christus ein digde ZijnH.Eerw. Een daverend applaus bewees, dat de.rede wel diepen indruk gemaakt had. ZijnH.Eerw. spelde daarna het patronaatsinsigne op de borst van onzen Pastoor en Kapelaan. De Pastoor verzocht nu alle aanwezigen op te staan, om in stille, godvruchtige aan dacht de zegening te volgen van het beeld van den H, Aloysius, Patroon van het Pa tronaat. Na een heerlijk, ontroerend lied ter eere van het H. Hart, gezongen door „St. Cecilia",; en een lied ter eere van den Patroonheilige, Jen H. Aloysius, hield de Pastoor een korte opwekkingsrede tot zijn patronaatsjongens. Ernstig hield ZijnEerw. hun voor de leus van den H. Aloysius: „In alles het beste, het uitstekendstc". Jon gens, maakt die leus tot de uwe en uw priester, uw goede, lieve ouders zullen ge lukkig zijn. Gij zult uw levensdoel, den he mel, bereiken. Na nog eenige schoone liederen van dc beide Zangvereenigingen, stelde onze Kape laan zich aan zijn jongens als hun Directeur voor. Als immer vroolijk en opgewekt, deel de Z.Eerw. de inrichting van bet patronaat mede. Z.Eerw. achtte het zich een groot geluk, hun eersten Directeur te mogen zijn, maar verwachtte dan ook dat zijn jongens gewillige, ordelijke jongens zouden zijn. Alet nog een hartelijk dankwoord aan den Hoog Eerw. heer' Lucasse, met een hartelijk dank woord aan den heer de Jong en verder alle aanwezigen, sloot de Pastoor dezen belang rijken avond. Vergadering erfpachthouders. In hotei „De Landbouw" te Hoofddorp werd een vergadering gehouden van erfpachthouders en eigenaars van woningen staande aan den Haarlemmermeerpolder, in verband met het door het polderbestuur genomen besluit ora de opstalrechten aanmerkelijk te ver'noogen. De opkomst was zeer bevredigend. N'1 eenige bespreking werd een vereeniging van opstal- en erfpachthouders opgericht, waar voor verscheidene personen zich als lid op gaven. De statuten werden vastgesteld cn de contributie bepaald. In de allereerste plaats zal nu aan het polderbestuur worden verzocht om aan het genomen besluit tol verhooging der opstalrechten geen uitvoering te geven. Verder heeft de vereeniging het doel de belangen van de erfpacht en opstalhouders voor te staan en te behartigen. Burgerl. Stand van 2629 Juni. Gebo ren: Lena, d. v. L. v. d. Maas en M. Bax Machiel Adriaaq, z. v. M. A. Stijger en R. de Breuk Catharina Mathilda, d. v. M J. v. d. Velde en J. Eekhoff Nceltje, d. v H.'Bakker en G. Miedema Nijs,"z. v C. den Ouden en L. Blom Cornells, z- v- H. Postma en J. M. Eggcmond Anna, v G. J. Celie en M. Hoogland Johannes Petrus, z. V. N. Rijke en J. Persoon Hen- drikus Johannes Nicolaas, z. v. S. v. d. Kamp en C. M. Blokker Cornelis, z. v. H. v. d. Ree en T. de Vries Cornelis, z. v. M. Ede! cn C. v. Leijen. Overleden: te Amsterdam: Pieter Jacobus Koole, 67 j:, wednr. v. E. Koole te Bloe- mendaal: Jelisje Jansen, 82 j. Roodvonk. In het gez'n van A. v. O. aan den Lisserweg, dcet zich een geval van roodvonk voor. Diefstal. Zondagnacht heeft men zich door middel van een valschen sleutel toe gang verschaft in het café van den heer M. Mes te Rijk, alhier. Uit dg buffetlade werd eenig geld meegenomen; verder wordt niets vermist. De bewoners hadden in hun slaap niets bemerkt. De politie stelt een onder zoek in. Paard op hol, Maandagmiddag sloeg een paard, bespannen voor een driewieüge kar en toebehoorende aan den landbouwer C. v. W„ aan den Hoofdweg alhier, op hol doordat het beest in een streng verward ge raakte. Het paard vernielde zijn, tuig en holde m razende vaart langs Kruisweg, Raadhuis- laan, Fortweg en den Hoofdweg in de rich ting van de Geniedijk. Daar maakte het beest een tweetal tuimelingen over den nop en bleef'toen liggen; het paard bad echter geen letsel bekomen. Gelukkig dat zich niet veel kinderen op den weg bevonden, want anders waren on gevallen niet onwaarschijnlijk geweest. De kar kwam in de Kruisvaart terecht, terwijl de bestuurder er heelhuids, -naar net een nat pak afkwam. Koeien in den tuin. Zondagnacht is bij den heer J. A. v. Leeuwen aan den Vijfhui- zerdijk een aantal koeien in den tuin ge weest, welke daar een groote vernieling hebben aangericht. De schade is aanmerke lijk. Een vreemd sinjeur. Zondagavond om streeks half elf bevond zich op den Vijfhui- zerweg een als heer gekleed persoon, die zich voorgaf als politiebeambte. Verschil lende personen hield hij aan, die zonder licat reden en als ze niet direct afstapten, dreigde hij met schieten. Ook den heer G. Bakker sommeerde hij om af te stappen, doch deze vertrouwde het zaakje niet en toen hij den man vroeg of deze zich kon legitimeeren, gaf hij zulk een ontwijkend antwoord, dat het wel vast stond, dat deze niet tot de politic behoorde. Alhoewel de rijkspolitie spoedig met dit geval in kennis gesteld werd en direct ijverige nasporingen deed, gelukte het niet den verdachten sinjeur tc achterhalen. Kapelaan H. M. J. v. Houten. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot kapelaan te Kwakel, den WelEcrw. Heer H. M. J. v. Houten, die kapelaan was in de kerk van dc H. Agatha. In zijn plaats is benoemd den WelEerw. Heer J. Th. v. Bemmelen, thans kapelaan te Rotterdam (O. L. Vr. v. Lourdes.) Posterijen. De commies-titulair bij den post- en telegraafdienst J. L. M.% Boot is verplaatst van Beverwijk naar Velsen en tijdelijk belast met de directie aldaar. Het post-, telegraaf- en telefoonkantoor Vel sen zal worden vervangen door een bijkan toor cn toegevoegd worden aan het hoofd kantoor IJmuiden. Het aardbeienieest. Naar wij vernemen heeft de heer J. L. Giesen bericht gezon den Donderdag a.s. bij de feestelijke her denking van het aardbeienjubileum aanwe zig te zullen zijn. Aanrijding. Op het Stationsplein werd een jongetje met een fiets, door de drukte aangereden door een tuinder, die bij het station moest afladen. Het rijwiel was be schadigd. De tuinder vergoedde de schade. Politieke vergadering. Wij herinneren onze lezers aan de politieke vergadering die hedenavond in de K. S. A. wordt ge houden en waar de heer Chris Jansen uit Amsterdam als spreker zal optreden. De aardbeien. De aanvoer was Maandag weer groot, door „Kennemerland" werd ongeveer 80.000 K.G. aangevoerd. De mid- denprijs was 45, Hedenmorgen was de aanvoer in verge lijk met andere ochtenden beter. De prijs was 4044 ets per K.G. Het zonnetje doet de aardbeien goed. Ze groeien nu hard. Vernieling. Door W. is bij de politic aangifte gedaan dat Zaterdagavond door N. S. uit IJmuiden bij hem een glasruit is ver nield. Een oneenigheid tusschen schoonmoe der en dochter schijnt hiervan de oorzaak tc zijn. Procesverbaal is opgemaakt. Mishandeling. Door G. v. R. werd aan gifte gedaan van mishandeling door P. O. Proces-verbaai is opgemaakt. R.K. Verkiezieigsbureau Op den dag der verkiezing zal het bureau tot het ver krijgen van inlichtingen, Gen. de la Reystraat 17, alhier, van '4 morgens half acht tot 's avonds 5 uur geopend zijn. Da mes of heeren, die op dien dag eenige uren disponibel hebben ter assistentie bij de te verrichten werkzaamheden, worden verzocht zich hedenavond hiervoor op te geven aan bovengenoemd bureau. Er is nog veel hulp noodig. Ook jongelui zijn welkom. Botsing. Op den hoek Resnovaplein Binnenweg, kwam mej. H. in botsing met den melkrijder v.d. P., uit Haarlemmermeer. Bij den heer Steijnman werd zij binnenge dragen, waar dr. Tombrock haar verbond. Het bleek, dat zij zwaar aan het hoofd ver wond was. Zij is naar de Mariastichting overgebracht. De postduivenvereenig ng „De Gevleugel de Vrienden." Deze vereeniging hield Zendag een wedvlucht, vanuit Orleans. Af stand 534 K.M. Dc duiven werden opgelaten om 6 uur. De uitslag is als volgt: Jac. Sam son 1, 5, 8, 10, 11; L. v. Deursen 2, 12, 16, A. v. Zadel 3; P. van Egmond 4; Conn, van t Enden 5; H. Veiling a 7, 9, 13, 14; N. Leu ven 15. lstc Overduif, J. v, d. Hulst; 1ste getoon de duif 4, 35, 20; laatst getoonde duif 7, 7, 8. Gevonden jlieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij: C. Schimmel, Haemstede- plein 9, een zwempak; Van Insingen, Voor helmplein 29, Haarlem, een zilveren broche; A. Labeur, Prinsenland 5, een medaille; F. van den Broek, ten Catestraat 13, Haarlem, een doublé armband; Blokhuizen, Wilhel- minaplein 21, een klein zwart poesje; L. dé Vries, Gortesteeg 15, Haarlem, een bruin hondje; S. J. Einmaal, Pijlslaan 115, een zil veren horlogeketting; Bureau van Politie, Boekenrodestraat 9, een haarspeld (sic: - speld); B. van Kampen, Haemstedeplein 13, een damesportemonnaie; Huisman, Leidsche- vaartweg 17, een zijden shawl; K. van der Horst, Meerweg 3, een zeisscherper; J. J, Sanders, Teslaslraat 17, een portemonnaie met inhoud; S. Bakker, Bosch en Vaartstraat 13rood, een riempje; Van Pel, Prinsenlaan 8, een lederen sigarenkoker; J. van der Veldt, Manpadslaan 24, een houten paal; C. van der Weiden, Zandvaartpad 3, een eend met kuikens; W. Dorsman, Van Hogendorp- straat 11, een voetbal; J. Kortenhorst, Van Hogendorpstraat 8, een penhouder; Klaver, Raadhuisstraat 42, een ceintuur; Bakker, Landzichtlaan 60, een huissleutel; Hoes, Binnenweg 69, een blauwe postduif; Hollan der, Balistraat 18, een zakmes; L. Roozen, Bronsteeweg 39, een hondenpenning. Jac, Suidgeest. f Omtrent wijlen den heer Jac. Suidgeest schrijft men ons nog: Alhier is na een langdurig lijden overle den de heer Jac. Suidgeest. De overledene is een onvergetelijke persoon voor ons allen. Hij was hier zeer geacht en gezien cn stond voor iedereen klaar en hij bad ieders ach ting. Veel goeds is door hem tot stand ge bracht, ook uit de Haarlemmermeer meldt men zulks. Het was een man van veel onder vinding en met helder inzicht Overal was zijn medewerking gewaardeerd en werd hij ingehaald. Hij was raadslid van Haarlemmermeer en zoo een besten steun voor velen; hij was hoofdingeland van Haar lemmermeer. Niet lang was de heer Suid geest, inwoner van Bennebroek, of hij werd gekozen tot Hopgheemraad van Rijnland. Bij zijn begrafenis bleek hoe allen met hem hadden geleefd, want er waren aanwezig, leden van het Hoogheemraadschap van Rijn land, leden van 't Haarlemmermeer-polderbe stuur en van de Coöperatieve Boerenleen bank van Hoofddorp. Zijn verscheiden be- teekent een groot verlies. Kloosterjubilecm. Zondag 5 Juli a.s. hoopt onze vroegere plaatsgenoote, dc Eer waarde zuster Maria Albcrtina (in de we reld Mej. A. M. Casander) van de orde der Augustijnessen, haar zilveren professiefeeat te vieren. Dc Eerw. jubilaresse is thans over ste van het St. Franciscusgasthuis aan de Schiekade te Rotterdam. HET SLOT DER CONCOURS FEESTEN. Zaterdagavond, de avond voor den laatsten Concertdag, werd te 8 uur op 't feestterrein een concert gegeven door de muziekvereeni- ging „Crescendo," te Westzaan. Een 8-tal fraaie nummers werd gespeeld, waarbij het aanwezige publiek aandachtig toeluisterde en na afloop van ieder stuk door een luid applaus zijn dank en tevredenheid betuigde. Zondag, de laatste Concoursdag, kwamen evenals de beide eerste Zondagen van het Concours weer vele vreemdelingen naar ons dorp. Dezen laatsten dag zouden weer tal van corpsen aan den rmiziekwedstrijd deelnemen. Zoo waren er o.a. zes korpsen ingeschreven voor den Marschwedstrijd en een tiental voor den Concert-wedstrijd. Ook hu weer had te ongeveer half 12 in den morgen de officieele ontvangst ten Raad- huize plaats door het Gemeentebestuur, van heeren Eere-en Uitvoerend Comitéjury, Directeuren cn Voorzitters der deelnemende vereenigingen. Daarna werd de Eerewijn aangeboden en vervolgens werd onder aandachtig gehoor van een talrijk publiek de Kleppermarsch door het Fanfarecorps en een honderdtal kinderen onder leiding van den dirigent, den heer A. de Vries, uitgevoerd. Evenals de bei de vorige keeren werd deze Kleppermarsch onberispelijk ten gehoore gebracht. Een da verend applaus was hun belooning. Hierop volgde onmiddellijk de Marschwedstrijd, waaraan de volgende corpsen deelnamen 1. R.K. Muziekvereeniging „Harmonie", te Zaandam 2. „Haarl. Tramfanfarecorps te Haarlem 3. „Ons Genoegen," Hoofd dorp. (Haarlemmermeer); 4. „Crescendo" te Assendelft5. „Zaandamsch Muziekcorps" te Zaandam 6. „Forzando," te Amsterdam. Des namiddags te 2 uur begon de Con- certwedstrijd, welke om 6% u ur was ge ëindigd, waarna de Jury de uitslagen ver meldde èn van den marsehwedstrijd èn van den Concertwedstrijd, welke hieronder vol- gen 1 Uitslag Marschwedstrijd le prijs 53 punten „Forzando", Amster dam le prijs 52 punten „Zaandamsch Mu ziekcorps", Zaandam le prijs 49 punten „Haarl. Tramfanfarecorps," Haarlemle prijs 48 punten „R.K. Muziekvereeniging Harmonie", Zaandam 2e prijs 46 punt „Ons Genoegen", Hoofddorp (Haarlemmer meer) 2e prijs 46 punt „Crescendo", As sendelft. Concourswedstrijd 3e afd. Harmonie. Verplicht stuk „La liberte" par F. Rons- seau. le prijs 150 punten „St. Caecilia", Vel sen. Vrij nummer „L'aurore d'un beau jour", par J. Martin. 2e prijs 127 punten R.K. Muziekveree niging „Harmonie," Zaandam. Vrij nummer „Les Saltimques par G. Meister. 2e Afdeeling Fanfare. le prijs Verplicht nummer „Polonaise de Concert" par Julius Blangenois 2e prijs met 141 punten „Haarl. Tramfan farecorps", Haarlem, vrij nummer „Une soiree d'automne" par A. Govaert. 2e prijs met 137% punt „Dr. Nuijens," Westwoud. Vrij nummer „Les Danaides" par Jc. Christoffel 3e prijs met 122 punten „Ons Genoegen" Hoofddorp, vrij nummer „„Prairial", par F. Andrieu. le Afdeeling Fanfare. Verplicht nummer „Patricia", par Delathe. 2e prijs met 142% punt, „Crescendo van Assendelftvrij nummer „Sous l'égide de la Liberté" par A. Govaert. le Afdeeling Harmonie. Verplicht stuk „Waria" par F. Andrieu. le prijs met 171 punten „Zaandamsch Muziekcorps", te Zaandam vrij nummer „Suite oriëntale," par Francis Popy. Afdeeling Uitmuntendheid „Harmonie" (Vervolg). Verplicht stuk „Marsch Symphonique", J. E. Barat. le prijs met 169 punten „St. Caecilia" van Leidschendam, vrij nummer „Dans la Bru- yère", par A. Govaerts. le prijs met 157% punt „Forzando," Am sterdam, vrij nummer „Fantaisie Faust" par Ch. Gounod. Verplicht nummer „Henry VIII. Opera de St. Saëns." le prijs met 153 punten Muziekvereeni ging „Diemer Harmonie", Diemen. Directeursprijzen De le prijs werd toegekend aan den heer M. Kley, directeur van het Harmoniecorps „Graficus", te Amsterdam. De 2de prijs aan den directeur den heer P. Swager van het Harmoniecorps „Forzando" eveneens te Amsterdam. De 3de prijs aan den heer Willy Kohier, directeur van het R.K. Harmoniecorps „St. Caecilia" te Alkmaar. Dé* groote zilveren medaille, aangeboden door Z.K.H. Prins Hendrik werd toegekend aan het Harmoniecorps „Zaandamsche Mu ziekvereeniging" te Zaandam voor 't hoogst aantal behaalde punten, nl. 171 punten, ter wijl de Verguld Zilveren medaille, aange boden door den heer A. van Lith, oud-bur gemeester van Uitgeest, werd toegekend aan het Fanfarecorps „Eensgezindheid" te Kwa- dijk, voor 't hoogst aantal behaalde punten in den Concertwedstrijd voor Fanfarecorp sen, nl. 168%. Te 8 uur begon de Eere-wedstrijd, waar aan de corpsen deelnamen, welke in den Con cert-wedstrijd een lsten prijs hadden ver worven. Hiervan is de uitslag als volgt Je prijs Zilveren lauwerkrans met 84 pun ten, „Zaandamsch Muziekcorps „Zaandam". le prijs Zilveren lauwerkrans met 81 p. „Diemer Muziekvereeniging" te Diemen. 3e prijs Zilveren Eerekruis of Distincti ve met 78 punten „Forzando", te Amster dam. Het vuurwerk daarna ontstoken en af komstig van de Koninkl. Pyrotechnische ra- briek A. J. Kat voorheen Joh. Loeff te Lei den, slaagde schitterend. Een groote men- schenmassa was daarbij present. De laatste dag van 't Concours stak wat- de weersgesteldheid betrof, sterk 1 ij de vo rige Concoursdagen af. Het concours is uit stekend geslaagd. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur, verzoeke be leefd het onderslaande in Uw blad te plaatsen, ik zeg U bij voorbaat mijn dank. IETS OVER HET HOUDEN EN AFRICH TEN VAN HONDEN. Wij leven tegenwoordig in een tijd dal vele menschen geen rust hebben of ze moeten in het bezit zijn van een herders hond en ofschoon het geld daarvoor be steed in menig gezin beter kan worden ge bruikt en de woningruimte veelal te wen- s tb en overlaat, komt er een herdershond of tenminste het lijkt er iets op en met de intrede van dat dier wordt menig oogen- blik de vrede in huis verstoord. Want im mers een herdershond moet alle kunstjes kennen of leeren ofschoon er eenige die ren totaal geen aanleg voor hebben en ge lukt het dan niet vlug genoeg naar zijn meesters zin dan komt de zweep voor den dag en dan denken ze door het dier flink, af te ranselen zal 't wel gaan: de gevolgen daarvan zijn dat de vrouw, die over bet algemeen zachter van natuur is dan de man, dit wreede africhten niet kan aanzien, en het opneemt voor het uier. Ook de bu ren kunnen dat gejank niet aanhooren en ziet daar de vrede aan alle kanten ver stoord. Wat het africhten van een hond aan gaat het volgende: Als de menschen den ken dit met slaag te moeten deen zijn ze geheel op den verkeerden weg, want men. moet eerst kunnen beoordcelen of de hond: voor dressuur geschikt is cn lijkt zulks wel het geval begin dan nooit het dier te slaan. Een groote en voorname factor is geduld hebben en zeil veel geduld. Elke dag het dier weer oelenen. Dit moet ook niet te lang duren en telkens weer met verhef fing van stem de commando s herhalen tot het eindelijk gelukt en dan geeft men het dier een versnapering. Zoo zal hij telkens weer met blijdschap doen wat men hem heeft geleerd, maar zoodra men begint met slaan wordt het dier angstig, schuw en ze nuwachtig en de vriendschap, die men an ders in zulk.een groote mate bij een hond' aantreft zal dan plaats maken voor angst en vrees voor zijn meester. Dan is het grootste pleizier van een hond af. Ook in vele gezinnen waar kinderen zijn moet de hond zich alle plagerijen ja soms kwellingen door de kinderen laten welge-, vallen want gromt hij ol laat hij de tan den zien, dan krijgt hij slaag. Men zegt dan dat die hond valsch is maar bedenk wel valschheid in een hond wordt het meest door de menschen gekweekt. De lccken zeggen hij moet goed gesard wor den dan wordt hij goed waaks En wat het africhten van een hond be treft zou ik willen aanraden dat zij, die geen kennis en veelal geen geduld daara voor hebben er liever mee naar een goe-t den dresseur gaan. Die zal ook spoedig zien of de hond geschikt is en is zulks niet het geval dan komt het met zweepslagen er niet in. Maar voor men naar een honden DresJ seur gaat is het ook aan te raden eerst eens te informeeren of dat wel dc geschik te man is. Want mij is een geval bekend uit den lijd dat ik Inspecteur was te Apel doorn dat er ook iemand was die zich uit gaf voor het africhten van jachthonden- Deze persoon maakte nog al eens misbruik van sterken drank en in zulk een roes moesten de arme honden het ontgelden. Deden ze niet vlug genoeg wat hij van hen verlangde dan kregen ze 'n halsband aan van binnen voorzién van puntige spijkers en zoo werden ze aan de tak van een boom iets omhoog getrokken om hun het schreeuwen te beletten Dan kregen ze nog een pak slaag. Gelukkig kwamen de buren mij waarschuwen, waardoor ik bij dat on- mensch kon ingrijpen. Wanneer iemand la ter zijn hond terug kreeg, was er niets meer aan, want bij het geringste harde woord kroop hij langs den grond. Ik was laatst eens op bezoek bij iemand, die twee honden had en toen ik hem vroeg ol zeook afgericht waren, kreeg ik ten antwoord dat als ik .de waakzaamheid, vriendschap en trouw van de dieren in aan merking neem ze bij hem geen kunstjes meer behoeven te maken. Zulke menschen zijn dc oprechte dierenvrienden. Moge dit, oorbeeld navolging vinden. J. ZIJLSTRA, Brandstraat 15, v.h. Inspecteur der Ned, Vereen, lot Bescherming van Dieren. Op den verkiezingsdag, Woensdag 1 Juli a.s., zal er in alle hoofdplaatsen der 18 Rijkskieskringen eéne H. Mis worden op gedragen ter intentie der R.-K. Staatspartij^ voor eenen goeden uitslag der verkiezingen- De Bondsvoorzitter mocht verleden Za terdag uit Chamonix ontvangen het volgende schrijven; Hare Majesteit de Koningin draagt mij op den Algemeenen Bond van R.-K. Rijkskies- kringorganisaties Haren oprechten dank te betuigen voor de bij hernieuwing gegeven verzekering van trouw en aanhankelijkheid. De Adjudant van Dienst (v/.g.) A. RUYS. Vereeniging van ppstdui venkel hebbers „De Luchtgids", te Haarlem. Bovengenoemde vevreeniging hield Zon dag een wedvlucht met oude duiven vanaf Orleans, Frankrijk, afstand 534 K.M. waar aan door de leden werd deelgenomen met 100 duiven; deze werden losgelaten te 6 uur. De prijzen werden als volgt behaald; F.i W. Kuyken le, 4e, 10; Ed. v. Bree2e; J. A. Jonker 3e; Joh. v. Berloo 6e. 13e; L. v, Bragt 5e, 11e, 16e; S. v. Genrtip 7e, 9e, 14ej F. J. Lourenburg Se; B. Gort 12e; H. Kok« keikoren 15c; P. Kruyer 17e; Joh, v. d. Po( 18e; H. v. Oldenmarkt 19e; J. J. Kan 20e. De eerste duif bereikte haar hok te 3 uu» 53 min. met een snelheid van 899 Meter pel minuut; de laatste prijswinnaar te 6 uur 4« HAARLEM De directie bericht dal de Coupons der6 pCl. Pandbrieven vervallende 1 Juli 192 5 vanaf dien datum be taalbaar zijn gesteld ten kantore van de firma PETRIE Co. Ged« Oude Gracht 82, Alhier. DE DIRECTIE S. DE JONG H. N. VERDEL GEVRAAGD MODERNE STOOMWASSCHERIJ AMSTERDAMSCHEVAART 20

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7