STADSNIEUWS te msÊÊsm Wie helpt! Ons Verkiezingsbureau Zeven honderd en Vijftig Gulden, Veertig Gulden, Verkeersongevallen. gymnastiek. Onze Gratis Ongelukken-Verzekering. mmm (SM** „ST. BAVO" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad. Dinsdag 30 Juni 1925 Agenda 1 Juli Verkiezingen voor de Tweede Ka mer. STEMT OP LIJST 23 No. I Mr. J. B. BOMANS. Nog één dag. VOOR DEN POLITIERECHTER. Personalia. Haarlemsche Esperantisten- Vereeniging. Pauselijke onderscheiding voor den heer P. P. Wiegman. - VERKIEZïNGS-VARLC. - Onze laatste uitk eering, groot geschiedde aan de Wed. A. A. v.d. P.-v.H», wonende Houtrak- polder Halfweg, wegens aan haar echtgenoot overkoms n ongeluk met doodeltjken afloo p VERKIEZINGSPROPAGANDA. De R.-K. Politieke Propagandaclub van Heemstede had een origineele wijze bedacht om propaganda te maken voor decandidaten van de R.-K. Lijst, lijst 23. Zij had de figuren der zes candidaten nage bootst en deze trokken er hedenmor gen op uit in een tweetal landauers, behangen met groote borden, welke aansporingen bevatten om op de mannen van lijst 23 te stemmen. Zoo ging het door Bennebroek, Heemstede en Haarlem, waar zij des middags op het terras van café Brinkmann de koffie gebruikten. Een en ander trok langs de wegen veel bekijks. Hierboven een foto van het zestal. De Makelaar S. voor het Am- sterdamsch gerechtshof. Veroordeeld tot 1 jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van prev. hechtenis. Heden keerden wij uit aan den Heer P. DE W INTER, wo nende te Castricum (Bakkum) de Somma van wegens aan kern overkomen ongeval, waardoor zijn mid- d envinger verloren is geraakt. AUTO'S GEVRAAGD. Tram vertraging. ons Woensdag als pro pagandist? Aanbiedin gen verkiezingsbureau „St. Bavo". Geopend 's avonds van 8—10 uur De poging tot doodslag te Heemstede. Werkloozen-verzekering Schilders gezellen. Het Weekblad „Haarlem Vooruit" gestaakt. Vischlust. De Rietvoorn. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerberichl IS GEVESTIGD IN on geopend 's avonds van 8—10 UUR. VRAGENBUS. Charley Chaplin. De actie in China. Amundsen's terugkeer. Een onjuist bericht. Ontrouwe postambtenaar. De valsche bankbiljetten. GEMENGD NIEUWS. R. K. Propagandaclub, Gevonden dieren en voorwerpen. Vergiftiging? Noodlanding van een vliegtuig der K. L. M. LAATSTE NIEUWS. Aardbevingen in Californië. Sociëteit „St. Bavo" Eerbied in Gods Huis 8 uur Haarlemsche Inkoop Combinatie 8 uur Bevolkingsbureau half 9 uur. Brongebouw Kunstveiling schilderijen half 11 uur. 'Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetesvraat 11 Eiken Donderdag van 89% uur IR. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit Sb Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 hall 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9—2 en l'A van 26A en 's avonds van bali 8 van half 8half 9 uur. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.rn 1012 uur, des middags van 24 uur, en avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671. /Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters fuitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr. C. Bos). (L K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be- lalve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken, ft Marthavereeniging Bloembofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis- (es, die hier geen tehuis hebben TeL 11671. t. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Mnseum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen i Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht l 74, des Dinsdags van 2—3 uur. 'Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel De ijverige, vurige Propagandisten van de R.K. Staatspartij, hebben heden en mor gen nog een zware taak. Er wordt ge werkt, ja zelfs hard gewerkt om de R.K. kiezers' te overtuigen, op lijst 23 te stem men. Er zijn vele Proagandisten, die hard nekkig, met hun beginsel strijden voor de R.K. Staatspartij. Vooral in het hoekje van ons Roomsch jBavo-dorp (want alle bewoners stemmen (toch op de Roomsche lijst 23) zit vuur en geestdrift. Dezer dagen rebben zij een groot bord bevestigd aan een perceel met opschrift: „Roomsch-Katholieke kiezers, laat u niet misleiden door de z.g. R.K. Volkspartij, maar stemt Mr. Bomans lijst 23." Die zelfde vurige Propagandisten, hebben naar wij vernemen, weer iets nieuws be dacht, om de Katholieke kiezers op te wekken tot het stemmen op de Roomsche lijst 23. Welk propagandamiddel dat za lzijn, zal men wel hooren en zien. In ieder geval doet men goed, hedenavond de oogen en ooren open te rouden. Ook wordt de aandacht gevraagd, om morgen 1 Juli als propagandist te werken vocy^de R.K. Staatspartij. Aanmelding kan hedenavond en morgen in het gebouw Sint Bavo geschieden. g Voelt men geen idee om behulpzaam te jzijn bij de verkiezing, dan kunt ge nog de verkiezingsactie steunen, door een gelde- i lijk offer te brengen. Elke gift al is het nog zoo klein, is welkom. Wonderlijke koop en verkoop. Gistermorgen stond voor den Politierech ter terecht de koopman H. K., die aan mej. v. G. een karpet verkocht had voor den prijs van 25. Het bleek haar evenwel spoedig, dat het gekochte karpet ondeugdelijk was, 'daar verschillende draden losgeraakt waren, coodat zij het den koopman terugbracht, die Deloofde het te zullen laten repareeren. Maar repareeren kost geld en dat had K. niet. Om nu hieraan te komen, moest hij iets verkoopen en daartoe nam hij. wat nogal vreemd was, het aan mej. G. ver kochte karpet, waarvoor een ander wel 35 wilde betalen. Nu had hij nog altijd ruimschoots de 25, die mej. v. G. voor iet karpet betaald had, terug kunnen geven, maar daar gevoelde hij blijkbaar niet vee! voor en hield hus me. v. G. aan een zoet .lijntje door haar te vertellen, dat het kleed gerepareerd werd. Maar dat kon hij natuur lijk op den duur niet volhouden en toen het izaakje ernst werd, vond hij het toch maar (beter, de schade te vergoeden; thans heeft •hij reeds maar 15 aan mej. v. G. terug- taald. Hoewel K. dus nu zijn daad weer goed aakt, is een dergelijke handelwijze natuur lijk allesbehalve een bewijs van goede trouw sn kon het niet door den beugel. Daar ech ter door het O. M. informaties waren inge wonnen, die voor den man gunstig luidden, vond de Officier van Justitie tot een zware straf geen reden en eischte dus een gevan- igenisstraf van 3 maanden, voorwaardelijk imet ccn proeftijd van 3 jaren, onder voor- jwaarde, dat bekl. de schade vergoedt en zich zal stellen onder toezicht van de afd. (Amsterdam van het Genoofschap tot Zede lijke Verbetering van Gevangenen. De Politierechter veroordeelde conform den eisch. Tot bestuurslid van de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel is o.m. benoemd de heer Vhr. F. Teding van Berkhout, alhier. i)oor de Haarlemsche Esperanto vereeni ging wordt een herdruk van het vlugschriftje van Prof. Dr. D. van Embden over „Het goed Recht van het Esperanto", hetwelk reeds in 1908 werd uitgegeven, verkrijgbaar gesteld. Bet boekje, keurig verzorgd kan om zijn ge ringe kosten door een ieder aangeschaft worden en geeft in hoofdzaak de redenen 1 aan waarom een wereldtaal noodzakeliik is en waarom het Esperanto bij uitstek geschikt is. Gisteren herdacht de heer P. P. Wieg man, wonende Ter Hoffstedeweg te Over veen en welbekend om zijn vele verdien sten voor de katholieke zaak, zijn 70sten verjaardag. Te dezer gelegenheid is hem een even onverwachte als verdiende hulde gebracht. NATIONALE GYMNASTIEKWEDSTRIJ- DEN TE BEEMSTER. SUCCESSEN VAN O. S. S. TE ZANDVOORT. Onder groote belangstelling van de zijde der turnsters en turners hield de Gymn. Vereeniging „Hercules" te Midden-Beem- ster, tot viering van haar 40-jarig bestaan, Zondag groote nationale gymnastiekwed- strijden, onder hoofdleiding van haar be kenden directeur, den heer Jac. Visser. Aan deze wedstrijden voor turnsters en turners in vrije-, staaf- en toesteloefeningen, wa ren tevens verbonden wedstrijden zoowel voor meisjes- als jongensadspiranten in vrije oefeningen. De regeling dezer wed strijden was uitstekend en er was voor een zeer uitgebreide jury, onder voorzitterschap van den heer J, M, Scheffer uit Amster dam, zorg gedragen; wat gezien het groot aantal inschrijvingen ook zeer zeker noo- dig was. Van de vereenigingen uit den Kennemer Turnkring was natuurlijk „O. S. S." te Onder het viaduct bij den Kruisweg staat op den hardsteenenmuur de volgende ver kiezingsleuze: „Stemt Duys Een propagandist, een grappenmaker kalkte er met groote letters achter „niet maar Colijn". Zoo staat er in het Julianapark een rond kabelhuisje, hetwelk geheel beplakt is met verkiezingsplakkaten. O.a. staat er de figuur van Troelstra met wijd geopende mond op (ais wijlen de wolf uit Roodkapje). Een propagandist nu plakte er een lange strook papier (ongeveer 60 c.M.) op, waarop gedruk staat: „Stemt op de Roomsche lijst' Men ziet hier nu hoe lroelstra het over de daken uitschreeuwt. „Op ter overwinning! Stemt op de Roomsche Lijst. Ais veelgeliefd propagandamidel worden door verschillende partijen de vliegmachines gebruikt. Zoo vloog vorige week een vlieg machine over de stad, waaruit biljetten ge- In den loop van den middag kwam de Hoogeerw. heer Plebaan L. A. A. M. Wes- terwoudt den jubilaris te zijnen huize ge luk wenschen. De Plebaan deelde mede, dat het Z. H. den Paus behaagd had, den heer Wiegman te benoemen tot Comman deur in de orde van den H. Gregorius den Groote. In een keurig en hartelijk speechje bracht de Plebaan allereerst naar voren, dat- hij namens Z. D. H. den Bisschop kwam, die zelf verhinderd was. De Plebaan wees et- verder op, hoe Z. D. H. gaarne deze on derscheiding voor den heer Wiegman bij Z. H. den Paus aangevraagd had, omdat zij zoo ten volle -verdiend was. De heer Wieg man heeft zeer veel voor de katholieke zaak gedaan, doch openbaarheid wilde hij aan zijn goede werken nimmer geven. De hooge onderscheiding, welke hem tnans verleend wordt, bewijst echter wel, hoe zeer zijn verdiensten ook door de kerke lijke autoriteiten op hoogen prijs worden gesteld. De Plebaan overhandigde dan het Com mandeurskruis en lint aan den heer Wieg man, die door deze hem verleende hooge kerkelijke onderscheiding zeer getroffen was. Bij deze huldiging waren familieleden en vrienden van den heer Wiegman d&nwezig, alsmede de Zeereerw. heer G. van Nie- kerk, pastoor te Overveen en de kapelaan der parochie. DE BUREAUX DER R.K. PROPAGANDA. Op 1 Juli a.s. zijn de controle-bureaux der R.K. Pol. Prop.-club gevestigd: Hoofdbureau: St. Bavo, Smedestraat; ver der: St. Rosa Patronaat, Nassaulaan; St. An- tonius Patronaat, Brouwerskade; St. Bavo Patronaat, Leidschevaart; St. Canisius Patro naat, Koning Steinstraat; St. Josephschool, ingang Parklaan; St. Jacobs Godshuis, Hage- straat; St. Joseph Patronaat, Begijnhof; Kan toor Woningbouw St. Bavo, Damiatenstraat; St. Jan's Patronaat, Teylerplein. Het Hof te Amsterdam deed heden uit spraak in zake den makelaar S te Haarlem, die aan menschen, die hem goederen gaven om te verkoopen, minder gelden gaf, dan de goederen opbrachten. De Haarl Rechtbank had hem wegens verduistering meermalen gepleegd, veroordeeld tot 1 'A jaar met aftrak van 3 maanden preventief Het Hof legde j Zandvoort op het appè! en zooals te ver wachten was een zware concurrent voof de andere deelnemende vereenigingen. Bij de voorgeschreven staafoefeningen voor dames, won O. S. S. op voortreffelijke wijze den lsten prijs, terwijl zij in den wedstrijd vrije oefeningen naar keuze op eervolle wijze beslag lag op den 3en prijs. De heeren van O. S. S. verwierven in den 2en graad den 4en prijs, terwijl door de adspiranten de 5e prijs werd verworven. Voor Oefening Staalt Spieren, onder lei ding van .hare .ijverige:; en, beminden di recteur, den heer Dreier, was het Zondag dus een succesvolle dag. Bravo O. S. S„ onze hartelijke gelukwenschen. HET CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP. Het bestuur van de vereeniging „Vooruit", ondervindt bij z'n voorbereidende maatre gelen voor hel groote 16e concours-hippi- que op Woensdag 15 Juli a.s., reeds aller- wege medewerking voor een schittejend verloop van het alom bekende paarden- sportfeesl. Verschillende bekende personen uit het geheele land, die belang stellen in de paar- denwereld, hebben al medailles en kunst voorwerpen geschonken. Verwacht mag worden dat in alle 18 num mers van het met zorg samengestelde pro gramma veel moois te zien zal zijn en dat de meest beroemde paarden uit Nederland en het buitenland te Hoofddorp zullen uit komen. Het totaal bedrag der uitgeloofde prijzen, buiten de medailles, kunstvoorwerpen en eereprijzen, bedraagt niet 4000, zooals in een vorig bericht werd vermeld, maar be loopt de respectabele som van ongeveer 5000. Voor de meer speciale landbouwnummers worden op verschillende boerderijen nu al de noodige oefeningen gehouden. Laten onze landbouwers toonen op welk een hooge trap van ontwikkeling de paar denfokkerij in deze gemeente staat. Daarom is een oproep aan de paarden fokkers in dezen polder en omgeving niet ongepast om hun aan te sporen straks weer goed voor den dag te komen. VOOR HET OLYMPISCH COMITÉ. V.S.V.—STORMVOGELS. Deze ontmoeting, welke vroeger zoo vaak de gemoederen in IJmuiden en Velseroord in beroering kon brengen, wordt in eere hersteld. Beide clubs n.l. zullen op verzoek van het Olympisch Comité, van welks op- Administratie Nieuwe Haarl. Courant Houts'raat 149, kousenF. J. Lourenberg Linschotenstraat 44, Kruikje. N. Rijn- tjes, Schalkwijkerweg 43, geldstukje. Kuyper, Kleverparkweg 49, portemonnaie met inhoud. G. A. de Ridder, Brouwer- straat 124, rijwielbelastingmerk. J J. Dekker, Kennemerstraat 35r. idem. H Huneker, Bisschop Ottostraat 8, idem. F. Kerkhof, Nagtzaamstraat 10r„ rijwiel- pomp. J. R- Doodenhuis, Teylerstraat 26, rozenkrans. G. v. d. Werf, de WitstraaT 37, bos sleutels. Politiebureau, Smedestr. Y'ale sleutels. L. Harkmans, Leidschestr 76, wollen taschje. J. Donker, Waldeck Pyrmontstraat 16, kindertasch m. i. strooid werden voor Marchand, gisteren bil jetten van de S. D. ,A. P. en hedenmorgen vloog de Vrijheidsbond in de lucht. Tot welke vreeselijke gevolgtrekkingen sommige menschen komen door dit soort propaganda, moge het volgende staaltje be wijzen. Overal trok de vliegmachine de aandacht. Op kantoor, fabriek en werkplaatsen wer den de noodige woorden, waardeerende en critiseerende, erover gesproken. Zoo ook op een zekere werkplaats, waar door een hier ter stede bekend en vooraanstaand Esdea- pèër de opmerking gemaakt werd, dat het weer zoo'n echte kapitalistische manier van propagandamaken was. „Zeker van den Vrij heidsbond", zeide hij. Och, èrm, totdat de pamfletjes binnendwarrelden en den beken den, vooraanstaanden Esdèapéër uit den droom hielpen. Het waren biljetten van zijn eig enpartij. Tableau. thans den makelaar 1 jaar en 6 maanden richting we indertijd melding maakten, een gevangenisstraf op met aftrek van 6 maan den preventieve hechtenis. De Propagandaclub doet een beroep op de medewerking van alle Katholieken, die een auto bezitten. Het aantal propagandis ten is nu voltallig, doch er moeten nog auto's zijn voor verschillende werkzaam heden. Wie stelt zijn auto nu voor den ge- heelen of een gedeelte van den dag be schikbaar? Hedenmorgen heeft door storing in het electrisch net tramvertraging plaats gehad op de lijnen ZandvoortRijksstraatweg, CeintuurbaanBloemendaal en Station Overveen. Deze vertragingen in het tram verkeer duurden van 10 minuten voor 8 tot kwart oer 8 en van 5 minuten over half 9 tot 9 uur. Door den weg gezakt. Een aujo, komende van Rotterdam en zwaar beladen met hout, reeds langs den Spieringweg te Vijfhuizen. Blijkbaar is deze weg tegen dergelijke zware vrachten niet bestand, want even door Vijfhuizen zakte het zware gevaarte weg. Nadat een grooi gedeelte der vracht was gelost, kon na veel moeite de reis worden voortgezet. aantal wedstrijden spelen. De vereeniging, welke de meeste overwinningen behaalt, komt in 't bezit van een beker. V.U.C.—STORMVOGELS. Naar we vernemen wordt deze ontmoeting voor de V.U.C.-nederlaagwedstrijden Zondag a.s. in den Haag gespeeld. HET BESTUUR Naar wij vernemen, heeft de 18-jarige K. Warmendam een tamelijk rustige nacht ge had. Zijn toestand blijft evenwel zeer ern stig. Door de Regeering is de subsidie der werkloozenkassen van de schildersgezellen- organisaties teruggebracht van 125 op 100 pCt. In verband hiermede zuilen verschillende wijzigingen worden aangebracht in de uit- keeringen en uitkeeringsduur en ligt het in het voornemen de uitkeeringsduur te bren-' gen op 38 dagen per jaar en de uitkeermgen der gehuwden aan die van ongehuwden ge lijk te stellen. In het nummer van 26 Juni van het week blad „Haarlem Vooruit", doen redactie en uitgever de mededeeling, dat het blad ten gevolge van de slechte financieele resul taten, zal ophouden te verschijnen. Het num mer van 26 Juni is hel laatste geweest; het blad heeft 5 jaar bestaan. Zondag hield het vischcollege „Viscr- lust" een onderlinge wedstrijd op witvisch in de Ringvaart tusschen Heemstede en Bennebroek. Hoewel het weer niet gun stig was, werd er torh met ..veel animo gevischt. De eerste prijs voor den grootsten visch behaalde de reer Filippo, 2e pr. D. Janus, 3e pr. H. Fennis. 4e pr. J. An- tonisse, 5e pr J. Fennis, 6e pr. Poelgeest, 7e pr. Koelemeij, 8e pr. J. Robbe. De prij zen worden de volgende week door den voorzitter uitgereikt. De Jeugd- en Adspirantafdeeling van bovengenoemd vischcollege hield Zondag een onderlinge wedstrijd op witvisch in de Ringvaart tusschen Heemstede en Benne broek. Voor het begin van den wedstrijd sprak de voorzitter de heer J. de Geus, eenige hartelijke woorden tot de jeugdige hengelaars en wenserte hun veel succes. I r I ,i mei suiKer en «looimusnaai, iuiuui In het geheel werden 146 stuks gevangen. d ,ad js q. stegds roer€nde de bran. De volgende jongelui benaalden een prqs: ]ang2aam bij_ Klop de zes eiwitten J le prijs J. de Geus, 2e L. .1. van Norde, r 3e J. Gerstenberg, 4e W. Moerkerk, 5c P. Hooges, 6e B, Vennis, 7e L. Duits, 8e J, Sprakelaar, 9. W. Marsbergen. Barometerstand 9 uur v.m.: OPGAVE: 768. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het K<#i Ned. Meteorol. Instituut te de Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 30 Juni. Hoogste Barometerstand 769.2 m.M. te Vardoe en Ingoe. Laagste Barometerstand 746. 9 m.M te Isafjord Verwachting van den avond van 30 Juni tot den avond van 1 Juli. Zwakke wind uit Oostelijke richtinger helder tot lichtbewolkt, droog weer, iets warmer. R.K. POL. PROP. CLUB. Vr.: Ik heb een kip, waarvan als zij een ei legt, het onderlijf uitzakt. Aan ditzelfde is reeds een kip gestorven. Wat kan ik er tegen doen? Antw.: Treedt de eierleider soms naar buiten, wat bij het leggen van abnormaal groote eieren en bij overvetheid der dieren niet zeldzaam is, dan houdt men de hen met den kop naar beneden. Bij dezen stand gaat de legdarm weer in 't lichaam. Breng nu een weinig boorvaseline met den vinger naar binnen, neemt vervolgens naald en wit zijden draad en steekt deze van boven naar beneden juist op het middenpunt van de aarsopening en door den rand (mantel] van de aars heen en trek den draad een weinig aan waarna deze gehecht dient te worden. De draad belet nu, dat de legdarm nogmaals naar buiten kan treden; een paar dagen later wordt de draad doorgeknipt en de zaak is meestal in orde. Vraag van J. B., te H. Antw.: Laat iemand een adresboek van Amsterdam nazien. Of probeer het eens met een briefkaart betaald antwoord aan het Bevolkingsbureau te Amsterdam. Vr.: Hoe kan men een bruine lederen tasch zwart maken? Antw.: Een drogist kan u aan een goed zwartsel helpen met gebruiksaanwijzing. Vr.: Met ons tweeën bewpnen we één huis en huurden dat per zes maanden en betaal den 1 Juni en 1 December. Nu 15 Maart 1925 is dat huis verkocht en werd ons dien dag de huur opgezegd om 15 Mei 1925 er uit te zijn. Nu zijn we 15 Mei met ons beiden in de helft van de woning gegaan, omdat he. voorste gedeelte verbouwd moest worden. Nu heb ik een huis gekocht, om dit 1 Dec. 1925 te betrekken. Kon nu qnze huisbaas ons er uitzetten, omdat hij van dat gedeelte een veestal wil maken? De huur wordt van af 15 Mei niet meer aangenomen. Antw.: In uw woonplaats bestaat geen huurcommissie. Anders hadt u zich tot haar kunnen wenden. Zooals de zaken nu staan, eheft de huisbaas het recht te vorderen dat u de woning verlaat. Wendt u echter eens tot den burgemeester. Wellicht weet hij een middel om u er nog tot December in te laten wonen. Vr.: 1. Ik heb een naaister voor een dag I per week aangenomen. Heeft zij nu recht op vacantie en loon? 2. Gaat het loon door wanneer ik haar een paar weken niet noodig heb? Antw. 1 Wanneer dit niet te voren over eengekomen is, niet. 2. Als zij voor vast is aangenomen voor één dag per week weL Vr. Wat is per fiets de kortste en beste weg van Noorden naar Nunen? Antw.: Noorden, Oudhuizen, Ruwiel, Breu- kelen, Maarssen. Utrecht. Houten, Schalk- wijk, Culenborg, Buurmalsen, Geldermalsen, gt Zalt-Bommel, Hedel, 's-Hertogenbosch, Schijndel, St. Oedenrode, Son, Nunen. Af stand 116.7 K.M. Vr.: Wat is per fiets de mooiste én kort ste weg van Haarlem naar Nijmegen? Hoe veel K.M. is het? Antw.: Haarlem, Heemstede. Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uit hoorn, Mijdrecht, Wilnis. Oudhuizen, Ru- wiel, Breukelen, Maarssen, Utrecht De Bildt, Zeist. Rijsenburg, Driebergen. Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wageningen, Lexkensveer, Zetten, Andelst, Loenen, Slijk Ewijk, Lent, Nij megen. Afstand 121.4 K.M. Vraag 1: Hoé kan men zelf advocaat be reiden? II. Is Pater Celestinus, die onlangs tot de kerk terukeerde, de gewezen Capucijner- Pater Celestinus uit de Paterskerk te Hl- burg aan den Korvelscheweg? III. Mij werd een boekwerk aangeboden, bevattende de „Volledige Geschiedenis der Pater-Jezuïeten'door Th. Grissinger of Grietzingér. Kunt u dit boekwerk aanbe velen? IV. Bestaan er brochures over het doel en wezen der vrijmetselarij? Antw.: 1. Neem zes eieren, 300 beste brandewijn, 250 gram suiker, wat ge raspte ncotmuscaat. Kluts de eierdooiers met suiker en nootmuskaat, totdat het bevingen worden gemeld uit alle deelen van Californië. Nieuwe aardschokken werden ge voeld te Montana, ongeveer 1000 mijl in den omtrek, waar Zondag ook reeds schokken werden waargenomen. De nieuwe schokken werden gevoeld te Los Angelos en in de zeeplaats Santo-Barbara. Deze plaats is van de telegraafgemeenschap afgesneden. AU* bijzonderheden zijn nog niet bekend, maa, het verlies aan menschenlevens en de ma- terieele schade zijn zeer groot. Te Santo Barbara werd het Catrillo-hotel geheel ver woest. Ook te Los Angelos was de schok hevig. Het duurde 30 seconden. Er werd hier geen schade aangericht. Een later, nog onbevestigd bericht meldt uit Santo Barba ra, dat de geheele handelswijk verwoest is Verscheidene branden braken uit. Er zoudeo vele dooden zijn. Hulptroepen zijn ter a» sistentie vertrokken. LOS ANGELOS, 30 Juni. Mevrouw Charley Chaplin heeft het leven geschonken aan een zoon. De demonstraties te Hoikou nemen een ernstig karakter aan. De toestand is kritiek. Alle buitenlanders, behalve de Franschen en Russen hebben verzocht Sjamien te mo gen verlaten. De Britsche consul heeft om bescherming gevraagd van den gouverneur in verband met het gerucht, dat een aanval zal gedaan worden op het hotel-station. De Japanners hebben Shuntung ontruimd in 3 Japansche s.s. 200 Wit-Russen zijn naaf Hongkong vertrokken. OSLO, 30 Juni. - Amundsen's schip „Hobby" is te Tronis uit Spitsbergen te ruggekeerd. Amundsen zal binnenkort naar Amerika gaan om daar lezingen te houden Draadloos wordt uit Berlijn gemeld, dat de commandant van de Z. R. 3 Dr. Eckener, Amundsen en Elsworts verzocht heeft deel te nemen aan een Zeppelin-expeditie ia 1927 naar het Poolgebied. AMSTERDAM, 30 Juni. Namens he. Bestuur van de R. K. Staatspartij kieskring Tilburg, wordt ons verzocht te melden, dat het bericht als zou het kamerlid J. v, Rij- zewijk voornemens zijn plaats te makei voor den heer L. J. M. Feber onjuist is. AMSTERDAM 30 Juni. De 4e Kamer der Rechtbank alhier, deed heden uitspraak in de zaak tegen den 24-jarigen postambte naar M. A. van Z„ wien ten laste was ge legd dat hij op 12 Jan. j.l. in het bijkantoor Antoniestraat zich geld uit de spaarbank en uit de postwisselka; wederrechtelijk had toegeëigend ter bedrage van 5000.en 6000. welke sommen in een trommeltje warer verborgen. De Rechtbank veroordeelde v. Z. tot een gevangenisstraf van 3 jaar. Het O. M. had 6 jaar geëischt. AMSTERDAM, 30 Juni. Het Hof wees heden arrest in de zaak tegen den man. die te Koog a. d Zaan valsche bankbiljetter van 10. vervaardigd had en veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden door de Haarl. Rechtbank met aftrek der preventieve hech- tenis. Het Hof vernietigde thans dit vonni en veroordeelde den man tot 1 jaar en maanden gevangenisstraf. Th. v. Rossum, Amsterd. vaart 76 zw„ armbandje. C. Portegies, Hagestraat 45, blauw busje. E. Waleveld, Z. B. Spaarne 34 H. kasboekje. H. Voerman, Jansstraat 36, R.K. Gebedenboekje. K. Damler, Leidschevaartweg 251 zw., Heemstede, den nenboompje in pot. M. Wesseling, Kam perzijstraat 9, bril in étui. J. de Vogel, Leidscheplein 50, rijwielbelastingmerk. De Boo, Oudeweg 73, broche. J. Romp'n, Schoterweg 92 rd„ étui met schrijfbehoeften; A. Booda, Leidscheplein 22, motorgereed schap, Politiebureau, Smedestraat, grijze handschoen. H, Bijster( Oranjeboomstraat i 83, groote zwarte ooed A. Fibbe Groote In tegenwoordigheid van de justitie uif Leeuwarden is te Kooten opgegraven voor gram sect'e het lijk van den 47-jarigen arbeider T. R., die 15 Mei j.l. overleed. Vermoed wordt dat hij vergiftigd is. De vrouw van R. is korf na de begrafenis naar Holland vertrokken stilt en doe dit er boven op. 7 XT 2. Ja; 3. Wij kennen dat boek niet; 4- Saterdag was het Nederlandsche post- Ja, o. a. het boek van den heer Jac. van vhegtu.g der K L. M bestuurder van Dijke. Term. Wendt u tol een Katholieken Boek- den. koers kwijtgeraakt. tengevolge van_ de handel. Vr.: 1. Hoe hoog is de belasting die be taald moet worden voor een fiets in België? 2. Als men bij Esschen in België komt, kan men er dan bij Maastricht weer uit? Antw.: 1. Ons niet bekend. 2. Bij Eysden bijv. - LOS ANGELOS, 30 Juni. Ernstige aard-, dikke laaghangende wolken. Het van Rot terdam naar Parijs onderweg zijnde vlieg tuig was op 400 M. boven Philippine, toe» het oliereservoir sprong en de vliegenie haast blind werd door de weggeslagen spatten. Hij was verplicht, hoe ook, te lan den en dit lukte hem op de beste wijze on der Assenede in België. De machine was niet beschadigd en door telefonisch uit Rot terdam ontboden personeel werd het reser voir spoedig gemaakt, terwijl de burgemees- ier van Assenede aan van Dijke gastvrijheid verleende, totdat hij Maandagmorgen den tocht kon voortzetten. De ongeveer 500 K.G. post en andere ba gage kon Zaterdag per auto naar Brussel worden vervoerd «n van daar doorgezonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9