STADSNIEUWS Verkiezingsmodderv Agenda 2 Juli V erkiezingsdienst. Diefstal van eiectrische energie. Tegen 16 winkeliers wordt proces-verbaal opgemaakt. Een onbetrouwbaar ambtenaar. DE ELECTRIFICATIE VAN DEN SPOORWEG HAARLEM-LEIDEN. Faillissement. „Kraantje Lek". Algemeene Handels-tentoonstelling. Waarschuwing. £)e heer Bijvoet teèkent het ontwerp voor de gevelversiering van de R.-K. Kerk aan de Amsterdamstraat, een beeltenis van Sint Joannes dep Dooper. De foto is genomen in de pastorie van Pastoor Boogmans. Een mooie excursie op de Gemeente-Kweekerij. De begrafenis van dén heer Labouchère op Westerveld. Het echtpaar P. B. Pommé en M. C. Winterkamp dat 5 Juli a.s. het dia manten echtfeest viert. Kiezerslijsten Kamer van Koop handel en Fabrieken. Orgelbespeling. Ned. Chabeso Centrale. Op Sinte Aelbrechtsdagh. Alg. Vergadering der Nederl. Ver eeniging voor Volks- en School- baden. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Bij het opslagterrein van den heer Mello nabij het station te Beverwijk is de laatste herinnering van de paardentram BeverwijkWijk aan Zee aan het vergaan. Een beeld van de ruïne. fö$SS£& Sociëteit „St. Baro". Esperanto 8 uur. Bestuur Smedenpatroons 8 uur. Bestuur Meubelmakers» Oen Hout. Avondconcert H. O V.. 8 uur Groote Kerk. Orgelconcert door den heer George Robert van half 8 tot half 9 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetesxraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur 'R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en ior.gens -— Sociëteit St Bavo. Smedesb .i 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— half 9 uur., 's Zaterdags alleen van 92 en 134 van 26en 's avonds van hair 8 van half 8half 9 uur. ■LK. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Blcem- hofstraat 1 Alle werkdagen vao v u. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 'a avonds van 89 uu; behalve Zaterdag avond Tel 11671 (Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R, K. Bend van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan hel Bu reau BI weg 309, Overve-en (dr C Bos). R. K. Leeszaal en nitleenbibüotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St Marthavereeniging Bloemhofs.tr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n,m. gezellig samenzijn voor HollandscFe meis jes, die hier geen tehuis hebben -- Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbnrean Gebouw 5int Bavo Smedestraat 23 van 8—10 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond $L Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V. Mean- dags van 23 uur. Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- eü Feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie» iederen Dinsdagavond. Eerste hulp bij Ongelukken (Sne)verband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. Er is in deze verkiezingsdagen heel wat lectuur verspreid om de kiezers voor den dag van vandaag te beïnvloeden. Dat het met de waarheid daarbij niet altijd zoo nauw genomen is behoeft geen betoog. Dver de grofheden van de roode propa ganda stonden wij niet verbaasd; daar zijn wij aan gewend. Maar dat ernstige bladen als bijv. het Algemeen Handelsblad al zijn Heftigheid afwierp en met den felsten partijhartstocht de christelijke partijen be streed, om toch meer stemmen te winnen voor den Vrijheidsbond, dat teekende wel boe kras het er bij 4eze verkiezingen is toegegaan. Het vieste pamflet, dat ons echter in banden kwam, was een strooibiljet heden morgen op instigatie van de Tilburgsohe 'propagandisten der R. K. Volkspartij ve'- 'spreid. Dat zij met modder gooien naar den ^oofdredacteur van dit blad is ons geen aanleiding om hierover iets te zeggen. Wie rich op een slikkerig pad moet wagen, weet nu eenmaal, dat hij bespat met slijk thuis komt. Wanneer echter zijn gang er niet een geweest is om persoonlijke voordeelen te pehalen, maar om een goéde zaak te dienen, jdac wascht men zich, thuis gekomen, af en m ten slotte toch nog tevreden. Maar in het pamflet is ook de betrouw baarheid van ons blad in het geding ge- jbracht en daarom willen wij nog eens na drukkelijk constateeren, dat de publicaties, (welke wij omtrent het optreden van de R. 'K. Volkspartij en hare voormannen Rebben geda%r. uitsluitend ontleend zijn aan officieele gegevens, uit 'raadsnotulen, rapporten en onderteekende brieven van officieele personen. Wij heb ben van de ons ten dienste staande ge gevens een zeer matig gebruik gemaakt, zonder eenigen hartstocht of wat ook. Want die Brabactsche personen laten ons natuur lijk ijskoud. Wij zouden niets- met ze te maken hebben gehad, wanneer ze hun ver derfelijke actie, welke niet anders is dan het organise eren van ontevredenen tegen Se R. K. Staatspartij, buiten ons gewest hadden gelaten. Dat andere Katholieke biaden onze ge documenteerde betoogen hebben overgeno men en zóó in hun gewest, hiermee de ictie der R. K. Volkspartij zooveel mogelijk hebben tegengehouden, kan ons slechts ver heugen, al heeft 'dit de woede der Tilburg- sche propagandisten nog doen toenemen. Met schelden in pamfletten kan men intus- schen officieele stukken niet ongedaan ma ken. Het schelden op de „onbetrouwbaar heid" van ons blad, dat niet anders dan zulke officieele stukken publiceerde, zul len wij dan ook maar beschouwen als een uiting van machtelooze woede, in de ge ruststellende wetenschap, dat nog altijd hij die zich kwaad maakt, ongelijk heeft. Evenals bij Worige verkiezingen hebben de drie Haariemsche Dagbladen een verkie- zingsdienst ingesteld, waardoor de misla gen der verkiezingen in onderlinge samen- i werking bekend zullen worden gemaakt. Aan belangstellenden zij meegedeeld, dat keden, Woensdagavond aan de dagbladbu reaus bekend zullen worden gemaakt de to taalcijfers der ho"?dp!aatsen van de Kies kringen, waaronder dus ook de gegevens van de stemming in de stad Haarlem. Meer zal vermoedelijk hedenavond niet bekend zijn. Dezelfde gegevens zullen in den laten avond nog per 1ste bulletin verspreid wor den. De verkiezingsdienst stelt zich voor mor gen, Donderdagochtend vroeg, een 2de bul letin te verspreiden met den uifslag der kieskringen Amsterdam, den Haag en Rot terdam. Het derde bulletin hoopt de verkiezings dienst in den vooravond van morgen, Don derdag, te publiceeren met de vermoe de 1 ij k e samenstelling van de geheele kamer. Het vierde bulletin eindelijk zal Vrijdag morgen vroeg nitkomen, met, naar wordt verwacht, den deünitieven uitslag der ver- kieringen. Alles onder voorbehoud, dat de tellingen aan de hocldstembureajix in het verwachte tempo geschieden. Dezer dagen is bij het gemeentelijk elcc- triciteitsbedrijf aan het licht gekomen, dat al sinds geruimen tijd een diefstal van eiec trische energie op groote schaal hier ter slede plaats heeft. Men is op. onderzoek uitgetogen en daar uit bleek, dat verschillende winkeliers hier ter stede zich aan dien diefstal schuldig maakten en dit al gedurende een tijds ruimte van ongeveer vijf "jaar. Tegen niet minder dan zestien winkeliers moest proces-verbaal opgemaakt worden, daar zij eiectrische energie stalen, doordat zij de eiectrische meters hadden laten ver steilen zóó, dat de meter steeds minder ver bruikte stroom aanwees, dan in werkelijk heid verbruikt was. Dat het aldus gestolen bedrag zeer aanzienlijk is, laat zich inden ken. Verleden week werd reeds tegen 4 win keliers proces-verbaal opgemaakt. Zij had den de meters der electriciteit laten ver stellen, zoodat ze respectievelijk 40, 70, 40 en 50 pCt. meer stroom Verbruikten. Door dergelijke practijken was reeds een bedrag van 2000 aan stroom gestolen. Het verstellen der meters was als volgt in zijn werk gegaan. Daar de winkeliers gaarne minder hooge bedragen voor verbruikte electriciteit be taalden, zochten zij een middel om hierin te slagen en dit vonden zij in den persoon van den ambtenaar v, d. S. van het electricitéits- bedrijf die zich door hen liet omkoopen en de wijzigingen in het mechaniek der meters aanbracht. Inmiddels is bedoelde ambtenaar eenigen tijd geleden terzake een ander feit ontsla- gen. De administratie van het electriciteitsbe- drijf berekent thans, hoeveel het totaal ont stolen bedrag zal beloopen en het is be grijpelijk, dat dit niet weinig zal zijn. Zooals wij reeds gemeld hebben, is met de electrificatie van het spoorwegtraject Haar lemLeiden een aanvang gemaakt. Op het oogenblik is men bezig met het plaatsen van de masten voor de bovenlei ding langs de spoorbaan, ter hoogte van den overweg in de Zandvoortschelaan, De groote grijsgeschilderde palen doen wél wat vreemd aan. Maar wij zijn ook zóó gewend aan de oude telegraafpalen, dat we aan deze nieu wigheid, die het bestaan van onze oude trouwe locomotieven gaat bedreigen, .nog moeten gewoon worden. Gisteren, 30 Jiini 1925 werden in staat van faillissement verklaard; Barerd Kuisman, winkelier in matten en kleeden te Zaandam, Oostzijde 137: curator Mr. C. van Sprang aldaar. H. Aardenburg, koopman in behangselpa pieren te Velseroord Zeeweg; curator Mr. B. Bouman te Haarlem. Opgeheven werd het faillissement van C. A. Speelmans, reiziger te Haarleih; curator Mr. P. Tjeenk Willink; uitgesproken io Juni f.1. Mede werd opgeheven het faillissement van; H. J. van der Plas te Beverwijk, uitge sproken 27 Juli 1925; curator Mr. F. Hage- meyer te Haarlem. „Kraantje Lek" jubileert. Op 9 Juli a.s. bestaat de uitspanning 250-jaar en de pachter van „Kraantje Lek", de heer W. Dijkstra de plaats behoort aan de Ertfen van Vliet zal het er niet bij laten zitten. Het jubileum zal, zooals men dat noemt, niet „onopgemerkt" voorbij gaan. De heer W. Dijkstra biedt op dien dag den leden van BloemendaaTs Bloei een feestdagaan. O.m. zal de Kon. Letterl. Ver. J. J. Cremer op 10 Juli het open luchtspel „De duistere gast" van den heer H. Bakker opvoeren. De heer Dijkstra mag jubikeren, want hij heeft gedurende de 7-jaren, dat hij zich in „Kraantje Lek" vestigde, den naam er van hoog gehouden. Uit de geschiedenis van „Kraantje Lek" stippen wij het volgende aan. „Geen onzer Hollandsche steden", zoo schreef voor een reeks van jaren een bio graaf van Nic. Beets, „is in den loop der 19de eeuw meer van aanzien en karakter veranderd dan Haarlem. Zij is niet slechts, zooals vele harer zuster*», meer dan ver dubbeld in omvang en zielental, zij heeft ook een ander type gekregen. Wel is zij nog altijd de<stad der bloemen en der dui nen, van den Hout. Maar de physionomie der oude stad is geheel veranderd en in het bijzonder verdwenen de oude herbergen voor de eischen van het moderne verkeer. Toch zijn er nog enkelen in den naasten omtrek der stad .overgebleven en wel met name ,,'t Kr- antje Lek' bij Overveen. Wat de naam „Kraantje Lek" betreft, is. deze waarschijnlijk de juiste, naar aanleiding van een uithangbord, beschilderd met een lek kende kraan. Een bezoeker nam de vrij heid er bij te schrijven: „De kraan maakt Jasper rijk, hij wil bij 't tappen blijven. Geen wonder, hij wint veel met tappen meer als met schrijven", (n.l. schrijven met het bekende krijtje van den kastelein). Het oord, waar zich thans de bij alle Haarlbmmer's bekende buitenplaats bevindt, was vroeger Rockaerts duin genaamd. Onder de Bataafsche Republiek in 1893 was hier een militair kamp opgeslagen onder commando van Generaal Dumonceau. De 3 lange rijen tenten, achter de buitenplaats Elswout opgesteld, loktén tal van kijklusti- gen uit Haarlem en Amsterdam, vooral op Zon- en feestdagen. En in de week brachten de revues en manoeuvres der Fransche troe pen in hunne bonte uniformen een ongewone levendigheid *in het landschap teweeg. Vanaf dien tijd dankt „Kraantje Lek" zijn op komst. Het lekte niet meer, het gutste uit het Kraantje, En dan niet te vergeten de attractie van Kraantje Lek „de holle boom". In het oud-Haarlemsch gezin had de ooie vaar niets te zeggen: de nieuwe wereldbur ger kwam rechtstreeks uit „de holle boom". Tot zoover de heer S. Kolff in „Buiten". Laten we eenige historische feiten volgen. „Kraantje Lek" is gelegeh aan den- voet van den hoogen duin „De'Blinkert". Groote zand verstuivingen hebben telkens plaats gevon- c^n, de „holle boom" is dan ook nog een overblijfsel van het door storm, ovérstroo- ming en verstuiving verwoeste oerwoud. In 1628 bevond zich in dezen omtrek het Vol- meer, een beek zooals de tegenwoordige Brouwersvaart. De geschiedschrijver Ampzing vertelt hier o. m. dat er in dat jaar vele schepen kwa men om te laden en te lossen. De sluis is door de Spanjaarden verwoest en de beek was in 1634 reeds verzand. In 1739 kwam „Kraantje Lek" voor het eerst onder den hamer. In 1766 werd de streek bezocht door Carel Christiaan van NassauWeiburg en zijn gemalin Caroline, dochter van stadhou der Willem IV, In 1799 plunderden soldaten burgers, die niet aan hun grillen wilden vol doen. In 1803 verdedigde Generaal Dumon ceau de streek tegen de Engelschen, die in September van dit jaar uit zee het vuur openden op Zandvooft. Juni 1878 viertlc de bevolking op den Blinkert feest ter gele genheid van het 25-jarig jubileum van den burgemeester, J, P. Lombar Petri, voor diens afgeloopen 25 jaren van trouwe plichtsver vulling als burgemeester van Bloemendaal. Ivoor de gedachten van liefde, vereering en achting, die hij om zich heen gevoelt en I sprak groote dankbaarheid er voor uit. dat hij in zijn zoon een vriend, een vertrou wensman en een steun had mogen vinden •op zijn ouder, dag. Het ontzettend goote l^ed, vervolgde spr., dat de een vroeger, de 'ater in dit leven moet ondervin den, is hem bespaard gebleven. Zijn korte leven is niet vergeefs geweest, omdat hij in het hart van menig onzer iets gelaten heeft, dat, wordt het aangekweekt, ons ten goede zal komen. Hij roept mij, hij roept ons allen toe: Excelsior. Ten slotte sprak Ds. Jhr. Dr. M. van Lennep uit Bloemendaal een troostwoord. Van 19 Augustus a.s. zal naar men ens mededeelt een algemeene Handels tentoonstelling in het Brongebouw worden gehouden. Verschillende grootbedrijven zul len in werking zijn te zien. Dc directeur der A. H. T., de heer Cohen, deelde mede. dat het niet in de bedoeling ligt een concurrentiestrijd aan te gaan met de winkeliers hier ter stede. De Com'missaris van Politie te Leiden geeft in overweging bij hem inlichtingen in te winnen, alvorens in handelsrelatie te tre den met Willem Vermeulen, geboren te Bo degraven 14 Maart 1904, wonende te Leiden, Kooipark 16 of 's-Gravenhage, Amsteistraat 34 Niet onmogelijk is dat hij in verbinding staat tot A. Stigter, wonende Kooipark 16 te Leiden tegen wien reeds werd gewaar schuwd. Door de vereeniging van Oud-Leerlingen der Tuinbouwcursussen Haarlem en Omstre ken wordt ieder jaar 'n tiental zomer-avond- excursiën gehouden. De 3e excursie van dezen zomer werd gisterenavond gehouden op de Gemeente- kweekerij aan de Kleverlaan. Een 70-tal bezoekers was om 8 uui; aan wezig en werd door een aangename speech van den heer J. L. Bouwer, Directeur van Hout en Plantsoenen verwelkomd, waarbij tevens werd gewezen op bet belang, dat de gemeente Haarlem en haar omgeving heeft aan deze kweekerij, n.l. dat alle benoodigae boomen en struikgewassen voor den Hout en Plantsoenen hier zelf worden aange kweekt, wahrdoor men materiaal voor be planting verkrijgen kan, dat in soort en kwa liteit vaak niet in den handel is te be komen. De bloemisterij zorgt voor leverantie voor de perkbeplanting in de plantsoenen, eenig versieringsmateriaal en een aanvulling van de meest voorkomende tropische gewassen, ten dienste van het onderwijs, o. a. Banaan of pisang, waaraan op heden een vruchttros, waarvan de vruchten beginnen te rijpen. Ananas met vrucht, Koffie, Rubber. Suiker riet, Rijst, Pinda s, Katoen, Gember en/., worden in de kassen aangetroffen. Als 3e afdeeling noemde spreker den Cen- tralen Schooltuin. Hieruit worden iedere week bloemen of planum gezonden naar een 50- lal spholen, ten dienste van aanschouwelijk onderwijs. Hierover werd eenigszins uitge breid gesproken, waaruit was te concludee- fen, dat het toezenden van bloemen en planten steeds meer wordt gewaardeerd in de kringen van het onderwijs, hetgeen blijkt uit de vele run Vragen die buiten deze rege ling eveneer Vog door de H.H. Leeraren en Onderwijzers worden toegezonden. Met een woord van dank voor zijn aan gename welkomstwoorden, werd de excursie aangevangen, onder leiding van èenige leden der vereeniging, die tevens fyun dagelijk- schen werkkring vinden op deze kweekerij. Veel wordt er genoten van het vele. dat er is te zien. Schitterend waren de Bou- gainvillie's. Dape werden door ieder bewon derd. Jammer, dat de Nachtcactds één nacht te vroeg gebloeid had, thans zagen we twee verwelkte bloemen van den vorigen avond er. nacht. Aan de landbouwgewassen, diverse groen- tensoorten, specerij-planten, vaste planten, heesters en niet hel minst aan de fraaie rotspartij, werd bijzondere aandacht ge schonken. Na er bijna twee uur te hebben vertoefd, werd deze excursie, onder dank aan de lei ding, gesloten en mag de vereeniging met trots op deze excursie terug zien. Thans staan nog zeven excursiën te boek, zoodat dezen zomer nog veel door de leden kan worden geleerd en voor donateurs en be zoekersisters) nog aangename avonden in 't vooruitzicht staan. De eerstvolgende excursie zal gericht zijn naar de kweekerij van de firma Tubergen, Koninginneweg, te Haarlem, op Donderdag 9 Juli, 's avonds 8 uur. Gistermiddag om half drie werd het stof felijk overschot van wijlen den heer La bouchère op de begraafplaats te Wester veld ter aarde besteld. Een groote schare belangstellenden was aanwezig. Een indrukwekkende menigte vrienden en familieleden was saamge- stroomd, om door haar tegenwoordigheid getuigenis af te leggen van haar medege voel in dit tragisch sterfgeval. Twee auto's met kransen vergezelden den stoet. Hier onder waren er van het personeel van de firma, waarvan de overU^ene directeur was, de krans, uit Frankrijk medegenomen en afkomstig van het gemeentebestuur van Le Quesnoy en kransen van de American Equipment Campany of France, de Ford Motór Company enz. Daar de overledene reserve eerste lui tenant der cavalerie geweest was, bevon den zich onder de belangstellenden baron Creutz, ritmeester van het le regiment hu zaren, Jhr. de Marees van Swinderen, eer ste luitenant bij het zelfde regiment, de commandant der S, V. O. C., ritmeester Blussé van Otid-Alblas. Verder merkten wij op Jhr. C. Teding van Berkhout en Jhr. C. Teding van Berkhout Jr., directeuren der Haariemsche Bankvereeniging, Jhr. van Lennep, waarnemend commissaris in de provincie Noord-Holland, baron var, Tuyll van Serooskerken, Jhr. O. van Len nep, commandant van de Haariemsche Burgerwacht en de acteur Louis Gimberg, zwager van den overledene, alsmede vele j anderen. Aan de groeve trad de broedei van den j oveledene het eerst naar voren, Spr. noem- de het plotselinge heengaan van dit jonge leven onbegrijpelijk; Pas uit Amerika te ruggekeerd, waqr hij zich tot een energiek, doortastend zakenman had ontwikkeld, is hjj heengegaan, nu hij- de vruchten va_n zijn j werk zou gaan plukken. Diep getroffen was spr. in het bijzonder door den krans j van het personeel der firma, waarop de woorden: „Een laatste groet aan onzen I geliefden directeur." Tweede spreker was Baron van Haersol- te van Haerst, compagnon van den óverle-1 dene, die de opgewektheid en den levens- i durf van den ontslapene in herinnering bracht. Namens de familie sprak de heer A. ba ron Schimmelpenninck van der Oye, voor zitter van het Ned. Olympisch Comité, woor den van deelneming. De heer Labouchère, vader van den overledene, zegde allen dank voor de laat ste eer, aan zijn zoon bewezen. Hij dankte De burgemeester van Haarlem bréngt ter openbare- kennis, dat tot en met 14 Juli 1925 ter gemeente-secretarie Ie Afdeeling, ter visie zijn neergelegd de kiezerslijsten voor het grootbedrijf en het Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, voor zoover betreft de kiezers in die gemeente Tot gemeld tijdstip is een ieder bevoegd bij de Kamer verbetering van de lijsten te vragen,-op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt of verkeerd geplaatst is Haarlem, 30 Juni 1925. De Burgemeester voprnoemd MAARSCHALK. in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 2 Juli 1925, 's avonds van 7 Id- tot 8Vi uur door den beer George Robert. Programma: 1. Fantasia A. Fuga g.kl. tr., J. S. Bach. 2. Variationen über een Thema von Baillard (The harmonious blacksmith), Handel Karg. Elert. 3. Eerste Sonate, F. Mendelssohn Bart- holdy. Allegro moderato en scrioso. Adagio. Andante Recit. Allegro Assai vivace. 4. Cantilene, G, Picrné. 5. Final, César Franck. Morgenochtend wordt in perceel Nic. v. d. Laanstraat 2a, geopend de Nederlandsche Chabeso Centrale. „Chabeso" is een nieuwe tafeldrank, alcoholvrij, en melkzuur bevat tende. Aan onze redactie werd hedenmor gen een proeffleschje gezonden en na keu ring' kunnen we inderdaad zeggen, dat het een verfrisschende drank is, een limonade gazeuze, welke, temeer daar het een volks drank is, wel haar afnemers zal vinden. Vol gens aankondiging is de nieuwe tafeldrank bereid uit zuivere natuurproducten en vrij van kunstmatige schuimmiddelen. De genia- ale sluiting der flesschen is voortreffelijk. Omzweefd door den geest van den H. Adelbertus, trokken Zondagmiddag tal van Roomsche Kennemers naar den Sinf Adelbertus-akker, om daar hun Roomsch ge- looven uit te vieren. Het verleden gaat herleven en op de puinen van verwoeste heiligdommen worden monumenten van Roomsche vroomheid en godsdienstzin herbouwd Groote scharen vrouwen en meisjes, man nen en jongelingen trokken als weleer, ondei de blijde loonen van muziek en zang oni de grondslagen van de te herbouwen kapel, welke de heerlijkheid van het verleden in de toekomst waar zal maken. Sint Adelbert was te midden zijner ge trouwe Kennemeïs. In het aanstaande priesterkoor stond rus tig de reliek van den patroon van Kennemer- land. Na zoovele jaren van verwoest gods dienstig leven, treedt weder naar voren de heerlijke geloofsbelijdenis van het herboren Roomsche land, et in imam sanctam catholicam et apostolicam Ecclesiam. De Regale Abdij van Egmond. Bron van geloof, van wetenschap en kunst, deed ze chris'elijke beschaving stroomen over Ne derland, Fier en frank staken de spitsen dei torens ten hemel en wezen op naar hc Licht, dat begon te schitteren boven di „sombere wouden van weleer." Eeuw na eeuw was Egmond de groot« magneet, waarheen alles wat op beschavinj in christelijken geest aanspraak maakte zich onweerstaanbaar voelde aangetrokken. Te zamen met. het nederig heiligdom van Maria te Oesdom trokken en bleven beide trekken allen die belast en beladen waren, allen die hun vurigen godsdienstzin wil den uitvieren. Te zamen gingen beide ten gronde. Eén moedwillige ijzeren vuist sloeg beide neer. De geest Gods ging henen uit dit land van verschrikkingen, waarin slechts kleine bloemkens van liefde en opoffering zich kon den staande houden. Weg was de luister van beide, oude heiligdommen, en in plaats van het heilig koorgezang der vrome monniken, vierde men bacchantische zwelgpartijen. De geest van St. Aelbrecht ging schuil achter donkere en sombere wolken van vér- volging, .1 Was het geloof dat Sint Adelbert beleed hier uitgeroeid? Geen nood. Als een profetie was het toen in 1692 de klok werd gegoten die weer als de eerste zou kleppen over den akker van St,'Adelbertus onder den zinrijken titel: „Si Deus pro nobis contra nos." Als God met ons is, wie is dan tegen ons. Zondag hebben wij haar gehoord, ons op- roepend om in daden Om te zetten wat zij voorspelde. Kennemers, Roomsche Kennemers, gij die Maria haar heiligdom hebt teruggegeven, 't is aan u om den geesh van den H. Adel bertus weer te doen herleven tusschen de kloostermuren 'van de Regale Abdij van Egmond. Dan komt men weer van heinde en verre naar het oude Roomsche Kennemerland, om daar zich te laven aan de bron van kennis en wetenschap. Zijn geest te baden in het heerlijk schitterende licht van het H. Geloof. Dan trekt men weer in dichte drommen naar de Abdij-kerk om daar mee te vieren de plech tigheden die ook St. Aelbrecht en de Zijner vierden. Dan wordt weer het sfatig feestgedruisch gehoord, daar waar nu nog de stilte van hel land heerscht. Hoe lang zal deze stilte nog duren? Aan u, nazaten van die groote en toch eenvoudige, aan die stille en toch zoo alom bekende mannen, het antwoord. Naar wij vernemen zal dc minister van Onderwijs op de Algemeene Vergadering der Nederlandsche Vereeniging voor Volks- en Schoolbaden vertegenwoordigd worden door den heer G. G, Weustink, Inspecteur van het lager onderwijs te dezer stede. De vergadering zal Zaterdagmorgen om 10 uur gehouden worden in café Brinkmann op de Groote Markt. Om elf uur zal een lezing ge houden worden door Ir, A. M. Kuisten over Der Tag des Deutschen Badewesens. Om kwart voor twaalf heeft de officieele ont vangst plaats ten stadhuize. Om twee uur houdt Ir Cramer een voor dracht over: De waarde van het afschuifba- re dakvlak boven zwembassins. Te drie uur zal een autotocht gemaakt worden door Haarlem en Omgeving, waarbij een bezoek zal gebracht worden aan het badhuis op het Hofdijkplein, hel nieuwe badhuis te Heemstede en Stoop's bad te Bloemendaal. Barometerstand 9 uur .v.m.: 766. Achteruit OPGAVE: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro), Instituut te de Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 1 Juli, Hoogste Barometerstand 771.3 m.M, te Haparanda. Laagste Barometerstand 755.5 m.M. te Isafjord. Verwachting van den avond van 1 tot den avond van 2 Juli: Zwakke wind uit oostelijke richtingen, helder tot licht of halfbewolkt, droog weer, iets warmer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8