Purol geneest en verfraait de Huid Kiespijn Radio-Omroep. DE SPAARNEBANK Diefstal van electrische energie. r Gymnasius te Haarlem. Ontvangst ten Stadhuize. Een steenkolenloods ingestort. Dieistal. Gemeentezaken. Haarlemsche Zwem- en Poloclub „De Waterratten." Kerkconcert Van Kempen-Hasselaar met medewerking van het „Budapesti Lyra Dalcör." g. j. k. Uitstapje Ned. R. K. Reis- vereeniging. Verkooping. Gouden echtfeest. BURGERLIJKE STAND. Het hoofdgebouw der Bloementen toonstelling. De vechtpartij te Heemstede. AANVAARDEN VAN HET PAVILJOEN „WELGELEGEN" ALS GOUVERNEMENTSGEBOUW. 123 363 400 330 2421/2 .266 141i/2 214 J591/, 463 U '411/4 79 9 5 U 97 De schildergenveiling in het Brongebouw. Naar 't Concours. Onderlinge Maatschappij van Verzekering „De Nederlanden". Tegen 16 winkeliers wordt proces-verbaal opgemaakt. Een onbetrouwbaar ambtenaar. Ingezonden mededeelingen 60 cents per regel. Nuts-Soaarbank te Haarlem. Fa. J. J. Beijnes. Personalia. WATERSPORT. Haarlemsche Jachtclub. WIELRIJDEN. GEMENGD NIEUWS. Vergiftigd? Verkiezingsvaria. Op hol. Auto-ongeluk. Ernstige brand te Aalst. RRRRR RRRADIO TOESTELLEN COMPLEET VANAF F 1.85 PER WEEK. BUREAU MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. TELEFOON 13620. Het auto-ongeluk op de Duitsche grens. V erkeersongevailen. Hotelratten. Een oudheidkundige vondst. VRAGENBUS. Berichten uit onze vorige Oplage. Uit het economisch overzicht in Zweden. Uit het Engelsche Lagerhuis. Ernstig ongeval. Alsnog na verlengd examen geslaagd voor diploma A: de dames A. M. A. Pastoor en G. de Graaf: en de heeren E. Postma en A. E van Eerde. B. en W. zullen de deelnemers aan de •lhier te houden 23ste algemeene vergade- 'ring der Nederlandsche Vereeniging voor Volks- en Schoolbaden officiéél ontvangen ten Raadhuize op Zaterdag, 4 Juli a.s., des Voormiddags 11 "A uur. 4 De achtergevel van het perceel Zuider Buiten Spaarne 50, een oude Zoutkeet, thans m gebruik voor berging van brandstoffen, is Dinsdagmiddag te hali zes. waarschijnlijk /wegens overbelasting en ouderdom., in den 'tuin van perceel Linschotensiraat 89zwart gevallen. Persoonlijke ongelukken kwamen jniet voor. Door de directrice der Huishoudschool Aan de Schneevoogtstraat alhier, is bij de politie aangifte gedaan, dat uit een ijzeren geldtrommeltje, dat ongesloten in een afge sloten bureau in het schoolgebouw stond, een bedrag van ongeveer 100 vermist .wordt. Twee andere trommeltjes waren ge opend, doch daaruit wordt niets vermist. De dief is vermoedelijk des avonds van buitenaf hét schoolgebouw binnengekomen. De heer F. Hage verzoekt met ingang Van 1 Juli eervol ontslag als leeraar aan de gemeentelijke avondschool voor nijverheids onderwijs, alhier. B, en W. stellen voor behoudens goedkeu ring van Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland, aan A. Ph. Romeijn, alhier, sf zijn nader te noemen meesters of lastge vers, tegen den prijs van 10.per M2. in xcop af te staan grond, gelegen aan de zuid zijde van de Schoterveenstraat, onder de gemeente Schoten, groot gl.m. 391 M2. B. en W. stellen voor behoudens goedkeu ring van Gedeputeerde Staten der provincie ■Noord-holland, aan M, Henneman, alhier, in koop af te staan, tegen een. prijs van 3. per M2„ een gedeelte van het voormalig .Spaansch Vaartje, ter grootte van pl.m. 130 M2. B. en W. stellen voor aan A. J. Bastiaenen tc Haarlem, en A. C. Lubken, te Bloemen- Ustgevers, tegen den prijs van 17.per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan de zuidzijde van den Zijlweg, hoek HoofmaO- B. en W. stellen voor tot voorziening in de vacature ontstaan door de periodieke af treding van den heer A. G. Boes als lid van het bestuur der Vereeniging voor Nijver heidsonderwijs alhier, waarin hij zitting had in hoedanigheid van lid van den Gemeente raad. B, en W. stellen voor te benoemen tot ge meente-vroedvrouw voor den tijd van vijf laren: mevrouw J. Schenkde Visser, welke benoeming wor.dt geacht te zijn ingegaan 1 iJuli 1925. Voor het Nationale Zwemfeest hetwelk gehouden wordt op Zondag 12 Juli e.k. heeft de trainer der vereeniging, de heer Spruijtenburg, een groot zilveren schild ten geschenke gegeven, onder voorwaarde dat •dit schild verzwommen wordt als een wis- selprijs in eeft nieuwe afdeeling, die in het programma wordt ingelascht, en wel, esta fette 10 X 25 M. vrije slag voor dames bo ven 16 jaar, vrije deelname. De bedoeling van den gever is te bevor deren dat alle dames deel kunnen nemen aan dezen wedstrijd en niet zooals het gaat bij een estafette 4 X 25 M. dat alleen deel Kunnen nemen de allerbesten eener vereeni ging. Elke vereeniging kan zich nu opgeven voor dit nummer met 10 dames. Ook zij die niet aangesloten zijn bij een vereeniging doch bij de zoogenaamde clubjes kunnen hieraan deelnemen. Bovenstaande Zwemvereeniging zal hare ledenvergadering houden op Donderdag avond 8.'2 uur in het clubgebouw Rose- baghe. Het bestuur deelt tevens mede dat voor het Nationaal Zwemfeest op Zondag 12 Juli e.k. de inschrijvingen zijn verlengd tot a.s. Maandag le post. Uit een voorloopig bericht heeft men iteteds kennis kunnen nemen, hoe op dit concert het koor uit Budapest zou mede werken; het was van onzen zanger den heer Jac. van Kempen een zeer prijzens waardige daad, dat hij aanstonds zijn volle toestemming .gaf om dit in der haast op- ge?®"e p'an tot uitvoering te laten komen. Den heeren Stinis cn Alphenaar is het, nadat de eerste moeilijkheden met de noo- dige opoffering glansrijk overwonnen wer den, mogen gelukken om dit concert bui ten verwachting goed te doen slagen. Ook aan den organist Frans Hasselaar en den tiuitist Henk van Kempen komt mede een woord van dank toe, dat zij niets in den weg legden aan deze program-uitbreiding. De organist opende met een Bachsch praeludium (A moll) en wekte bewonde- ring, hoe hij in korten tijd de aan dit orgel zeer eigen technische moeilijkheden wistte overwinnen. Hij toonde dit vooral op frap pante wijze in de begeleiding der Bach- lre/e?' jn.ho?ge mate wel bij het lied „Bist du bei mir dat door den zanger in teedere sfeer werd gehouden; een buiten gewoon aanpassingsvermogen van de zijde van den organist maakte het den heer Van Kempen mogelijk, zich recht innerlijk uit fef zingen. In „Gebet" uit Wagner's „Rien- zi dat in een zang van absolute reinheid werd weergegeven, waren de orgelkleuren zoo geplaatst, dat zij nergens dit rein into- neeren een hinderpaal waren. De heer Van Kempen was hier op zijn best, en prachtig «a stijl, zoowel als in de groote Bach-aria o wird in diesem Jammertale", waarbij zijn neef de fluitist Henk van Kempen heel verdienstelijk de obligaat-partij vervulde. Met is een zeer groote opgaaf, de geweldige ruimte te vullen met der. toon der fluit, maar hi, heeft mij toch in deze aria het ueest nog voldaan, inzonderheid door goede intonatie. Het Andante van Mozart roldoet met zoo zeer, men stelt zich hier nozart voor in zijn blauwen rok met gou den knoopen, den gouden eeredegen op -ij. die den „cavaliere Amadeo" op zijn eis naar Italië werd geschonken. Hasselaar voerde nog Bach's d-moll toc- j-lt: naar mi'n Éev°elen mocht vóór!nzetten' en ook hiaat vóór t roolto adagia was opvallend, terwijl Lir/ a tf Wo te metrisch-voorzichtig werd gehouden. Het slot was wel effect- Bach ™a3r waren al de^e noten wel van Franck's 3e Choral had ook wel kleuren lie ons nieuw waren; in 't dolce espressivo was tegen 't middendeel wellicht minder voldoende bekendheid met 't effect der registratie oorzaak dat hier de schoone lijn niet ongerept bleef bewaard, en ook in 't slotdeel, dat met beter effect in een lager jetaaf kan worden genomen ora de noten die boven d uitgaan, bleven noodwendig de culminatiepunten der melodische lijn al leen in de verbeelding bestaan. Hoe Has selaar organist is van buitengewone gaven, demonstreerde hij in zijnslot-improvisatie, dat compositoir wel geen nieuwe aspecten opende, maar waarin hij de magistrale kleu renpracht van het instrument meesterlijk ten toon spreidde. De concertgevers kun nen met groote voldoening op dezen mooien avond terugzien. Inmiddels had ook het Hongaarsche man nenkoor zich niet onbetuigd gelaten. Zij openden met een koorwerk van Lanyi, een verheerlijking van den grooten nationalen dichter Sandor Petöfi, die tegen de Russên zeer jong het leven liet. Van hem het „Tal- pra, Magyar-" (Op, Hongaar!), het eerste voortbrengsel der vrijgeworden pers. Het koorwerk, waarboven de naam van. den dichter-held prijkt, werd in deze heerlijke kerkruimte tot een evocatie. Het werk van Huber „Fohasz" viel daartegen af, daar het compositoir niet krachtig is. Hoe heerlijk deze klankvolle stemmen kunnen nuancee ren, toonden zij in „Bölesödal" (Brahms Wiegenlied), en iu een werkje voor brom stemmen van A. Hartel, dat aan den klank van het koperorkest en zijn saxaphone- bugle-combinatie deed denken. Het „Buda- pester Lyra Dalkör" heeft bewezen, hoe het in deze niet overgroote werken, ill weerwil van zijn beperkt aantal zangers, een intense klankgeving vermag te ont wikkelen, maar het deed meer: het deed ons gevoelen, hoe de muziek, de taal der tonen, is de internationale spraak; daar was iets in hun zang dat ons zeide, hoe daar ver over de grenzen een volk woont, dat met ons thans door heel innigen band verbonden is: het Hongaarsche kind. Hier zou mijn verslag kunnen eindigen, ware 't niet, dat een der zangers die mor gen weer met zijn koor naar Budapest af reist, mij met zich medenam waar allen vereenigd waren en de directeur Julius Kaszas door den heer Stinis met een krans werd gelauwerd. De woorden die daarop de secretaris van het koor in vloeiend Duitsch sprak, eerst tot den heer Stinis;, „Sangerbrüder", zouden wel zijn weer te geven, maar niet de woorden van den dank bare, den vader allicht, die, daareven uit den Gothischen Dom tredend, gevoelde, hoe hij hier in Holland rijker en beter was geworden. Zei ik straks te veel, als ik in hun zang iets hoorde wat niet te definieeren is? Met een driewerf herhaalde heilwensch op de „hohe Landesfrau" schaarden de zangers zich bijeen om het indrukwekkende kerkgebouw te verlaten, waarvan zij naast de herinnering door dit concert nog voor hun archief een schoone collectie van 24 rrieester-reproducties van den ouden Sint Bavo medenamen, hun door Polyhymnia geschonken Nadat het koor den heeren Stinis en Alphenaar voor hun woning een serenade hadden gebracht, bewees Hotel Lion d'Or den Hongaren de attentie, hen tot den eerewijn te noodigen, waarmade het bestuur van Polyhymnia aanzat. Naast den krans met de Hollandsche kleuren dra gen zij aan hun schoon vendel mede een kleurigen wimpel, door Polyhymnia daaraan gehecht. Het welslagen van dit concert is voor een belangrijk deel te danken aan het con certbureau Alphenaar, wien niet in de eer ste plaats commercieele redenen golden, toen het 't financieel risico voor zijn reke ning nam. Dat het aantal bezoekers de 2300 zou overtreffen, was niet te voorzien De afdeeling Haarlem van de Nederland sche R.K. Reisvereeniging organiseerde Dinsdagavond een uitstapje voor hare leden Om 8 uur des avonds kwamen de leden bijeen bij den Zijlweg, waarvan te ongeveer kwart over acht uur werd afgetrokken. De deelnemers wandelden langs den Zijlweg, Korte Zijlweg, den weg die naar „Kraantje Lek voert, naar de Zanderijvaart, die ge heel gevolgd werd. Vandaar werd een mooie weg. rijk aan schoone natuurgezichten, ge volgd, die naar „Kraantje Lek" voerde. Hier kwam men ongeveer te half tien aan. Een aantal deelnemers, die óf per fiets, óf per tram gegaan was, was reeds aanwezig. Gezien de verwachtingen was de opkomst héél goed te noemen. In den schitterend verlichten tuin had een „Gezellig Samenzijn" plaats, waartoe mede werking werd verleend door het Jazz band orkest ,,The Funny Fellows." De heer van Steijnen bracht een aangena me afwisseling door het geven van eenige voordrachten die zeer in den smaak vielen. Het was een heel mooie avond. Het weer werkte goed mee, zoodat alles in de beste orde en in den vroolijksten toon verliep. Het uitstapje stond onder de beproefde leiding van den heer J. Beyk. Door den gerant van „Kraantje Lek", dat dezen zomer 250 jaar bestaat, was voor den ingang van den tuin een groote electrische verlichting aangebracht voor reclame en propaganda van de R.K. Reisvereeniging, afdeeling Haarlem, Ongetwijfeld zullen meerderen een derge lijk uitstapje gaarne nog eens maken. Dinsdag werd door mr. J. A. de la Hayze, candidaac-notaris te Heemstede, als' plaatsvervanger van notaris mr. C. J. Boer lage, verkocht te Bennebroek 8 arbeiders woningen en een perceel tuingrond. Koo- per werd de heer N. J. Hulshof, te Benne broek, voor 2858. t I li tn» Ontwapening. Er begint werkelijk weer een militaire geest onder de jeugd te hecrschen, ondanks alle ontwapeningsleuzen, ondanks alle ellen lange redevoeringen welke er de laatste we ken over gehouden zijn Of zouden deze juist de oorzaak zijn. Men krijgt overal genoeg van, ook van ontwapening Ik vernam op een vergadering, dat zekere partij ontwape ning van de boerzwassie verlangde. Stel je voor. 't Toppunt. Waar zou dat heen moe ten. Mijn buurman bijvoorbeeld, heeft een oogje op mijn poes, een prachtige Angora kat, het zod geen dag duren of ik was het beest kwijt. Dezer dagen zag ik echter iets, dat mij aanvankelijk Werkelijk eenigszins geruststelde. Voor het eerst, sinds jaren, zag ik weer een troep, jongens soldaatje spe-, len, volledig uitgerust met houten sabels. In gesloten colonne defileerden zij voor hun bevelhebber, een krullebol van een jaar of negen. Met plechtstatig, streng gezicht, in specteerde hij den troep, de hand stijf tegen zijn hoofd gedrukt salueerend. Stijf en stram het bovenlijf achterover, trokken zij voort. Eén, de laatste, een klein kereltje, trok be spottelijke gezichten. Des veldheeren scherpe oogen ontdekten het dadelijk. Oogenblikkelijk liet hij zijn strenge houding varen en schreeuwde in den meest onmilitairen geest den boosdoener toe zijn fatsoen te houden. „Lig niet zoo te moddere, Heintje." Dit was blijkbaar een sein vóór de jon gelui om den bevelhebber aan te vallen, die hiertegen niet bestand, de beenen nam. Nu twijfel ik toch werkelijk weer. Enkele slechts brachten een behoorlijk be drag op, zooals bijv, de Boschweg van Van Heelsuip hetwelk voor 700 ging. Het oude schuurtje van v. d. Bock voor 435 Dinsdag herdacht het echtpaar Bakker, Gasthuisstraat 30, hun 50-jarig huwelijks feest. De oudjes, de man is 88 en de vrouw 81 jaar bachten den dag genoegelijk door temidden der familie. Ondertrouwd, 1 Juli; G. L. Schols en M, M. Dekker. P. v. Roon en R. Post. A Kloos en A. Wijdenes A. Blansert ten J Hertsenberg. Getrouwd; 1 Juli; H. J. Hoogestijn en C. M Bode, J. Snoek en G. Weidema. A. A. J. v. Breda en H. Kaasenbrood. L. de Nijs en L. C. de Pater. H. Hage en M. Scholten. J. P. Magielse en J. Raar. L. J. v. d. Kleijn en E. Delfos; G. du Fijan en T. A. Schiltman; W. de la Rie en H. E. Kriek; M. J. de Jong en S. Versteeg; J. H. Hinfelaar-en L. v. d. Bel. Geboren; 1 Juli; M. BoonMaan, z. 30 Juni: A. C. RoestVendrik, d.; 1 Juli: P. J. A. GoslingaStoové, z. Overleden: 29 Juni: K. JanssenEngele, 74 j„ Parklaan; 30 Juni: E. A. AltaKep- pel Hesselink, 44 j., Kamperlaan. Per advertentie hebben wij reeds bekend gemaakt, dat het hoofdgebouw der bloemèn- tentoonstelling te koop wordt aangeboden. Iets wat aanvankelijk, zooals bekend is niet in de bedoeling lag. Hieromtrent lezen wij nu in het „Wkbld voor Bloembollencul tuur" het volgende: Daar bij een nauwkeurige begrooting van de kosten, die zouden voortvloeien uit Let verplaatsen en inrichten van het hoofdge bouw der tentoonstelling als beurslokaal, gebleken is dat deze te hoog zouden worden om zulk een exploitatie mogelijk te maken, is besloten om het hoofdgebouw te verkoo- pen, wanneer er althans een goede prijs voor te maken is. Naar wij vernemen is de toestand van K. •Warmerdam onveranderd, dus helaas nog even ernstig. Gedcp. Staten schrijven aan de Staten het ^volgende: In uw vergadering van 24 Februari j.l. werd aangenomen een motie van Uw mede lid J. F. H. Spier, waarbij ons College werd ui'tgenoodigd ons voorstel van 14 Januari 1925, voor zoover dat betrof het van het Rijk in gebruik aanvaarden van het Pavil joen „Welgelegen", ter huisvesting van de Provinciale Griffie, het aanbrengen van de noodige voorzieningen in dat gebouw en het stichten en inrichten van een nieuw gebouw in den tuin van het Paviljoen, aan te hou den tot na de behandeling van het Wets ontwerp No. 282 door de Staten-Generaal, welk wetsontwerp strekte tot aankoop door het Rijk van een terrein aan de Kinderhuis singel te Haarlem. Bedoeld wetsontwerp is in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 13 Mei j.l. verworpen, in verband waar mede ons' bovenbedoeld voorstel met het daarbij behoorende ontwerp-besluit No. I en het rapport der Commissie uit de Sta ten, welke dat voorstel heeft onderzocht, opnieuw bij Uwe Vergadering ter tafel worden gebracht. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden prijshoudend: 5% Nederland 1919 6% Nederland 192Ï3 4A Nederl. 1917 ~i% N.-L 1921 A.. 6% N.-L 1923 D... fiolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H V. A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank I dische Bank Cert. Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. f.aip. Merc. Arg. Poerworedj'o Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr, Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwell V K HEDEN 1003/,6 1031/16 971/4 1025/g '0113/ ir, 61/4 613/4 481/4 145 140 1281 4 1651/4 54l/3 1 81/2 5773/4 302 103i/4 167 138 127 126 90 1393/4 3811/a 1151/2 91/l6 145 1411/2 915/ie 293/8 55/g 100»/le 1031/ie 971/4 1025/8 10113/ j6 144 140 166 56 - 18 1691/4 3 4 1381/2 1271/2 143 382 91/2 1241/2 361 400 330 2421/a 141 211 144l/2 Gistermorgen en -middag had de aange kondigde schilderijenveiling in het Bron- gebouw plaats, door de veilingdirectie Riet veld. De belangstelling was niet bijzonder groot, terwijl bespottelijke lage bedragen werden geboden. Zoo werd voor een interi eur van J. Israels 130 geboden; een land schap van Jongkind ging voor 90. De meeste schilderijen, bleven onder de 100. De R.-K. Muziekvereeniging „Utile Dulci" neemt deel aan het Nationaal Concours, te Westzaan, uitgeschreven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het fanfarekorps „Crescendo". Zij komt uit in de derde af deeling Harmonig met als vrij nummer „Ven- dange et Moisson", ouverture Fantastique, van A. Tack. „Utile Dulci" neemt ook deel aan den Marschwedstrijd. In de Dinsdag gehouden vergadering van deelnemers van bovengenoemde Maat schappij is het jaarverslag der Directie en de Balans en Verlies- en Winstrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd. Te vens werd uitgebracht het rapport der Commissie van Controle uit de deelnemers, bestaande uit de heeren P. van Tongeren en K, Barten, te Haarlem, A. Stoffer, te Schoten en A. Steetskamp, te Zandvoort; welk rapport verklaarde de rekeningen te hebben nagezien en accöord bevonden. Het verzekerd kapitaal is gestegen tot 945833.45 en de premieontvangst tot 31847.53. De reserve bedraagt thans 43212.89. Als Commissaris is herkozen de heer S. J. van Beet van Andel te Haarlem. Omtrent de diefstallen van electriciteit, waarvan sprake is op de 1ste pagina verne men wij nog het volgende: De aanleiding tot de ontdekking van de diefstallen was eigenlijk het feit, dat men er zich bij het gemeentelijk electriciteitsbedrijf over verwonderde, dat, waar verschillende zakenmenschen hier ter stede zooveel elec triciteit verbruikten, de meters in de des betreffende perceelen zulke geringe bedra gen aanwezen. Aan het uiterlijk van de electriciteitsme- ters was niets ongewoons te bespeuren; dit was ook begrijpelijk, daar alleen het inwen dig mechaniek een verandering had onder gaan. Ook waren de meters van het gebrui kelijk zegel van het electriciteitsbedrijf aan wezig en ongeschonden daar de ambtenaar, wanneer de veranderingen waren aange bracht, gemakkelijk een nieuw zegel kon plaatsen. Hoewel tegen niet minder dan 16 perso nen proces-verbaal wordt opgemaakt, ge schiedden de lichtstroom-diefstallen toch niet in onderling overleg. Hierin handelde elk persoonlijk. Men begrijpt evenwel, dat het niet louter toeval was, dat alle zestien personen hun electriciteitsmeter door een en denzelfden ambtenaar lieten verstellen. De houding en verschillende uitlatingen van bedoelden per soon gaven wel degelijk aanleiding tot na denken voor den zakenman, jvaardoor dan iri de hierboven genoemde gevallen het con tract en een overeenkomst tot stand kwam. De ambtenaar kreeg een belooning, zoo als vanzelf sprekend is, maar in de meeste gevallen was het een hongerloon en ston-. den de gratificaties voor het omkoopen van v. d. S in geen verhouding totfcet voordeel dat de zakenman uit deze laakbare hande lingen trok. Wellicht vraagt men zich ef, ot nog niet meerdere zakenmenschen bij deze diefstallen betrokken zijn. De politie hier ter sted£ meent echter, dat zij vrijwel alle gevallen heeft achterhaald, daar de betrokr ken ambtenaar bij een verhoor een volledige bekentenis flegde en de namen noemde van alle personen, die zich ten onrecht? ten koste van het electriciteitsbedrijf bevoor deelden. Zijn houding bij het vertio„. was echlet van dien aard, dat men, ook met het oog op verschillende andere omstandigheden niet overging tot een inhechtenisneming. Van de betrokken zakenmenschen is even eens niemand in arrest gesteld. De meters waaraan de veranderingen wer den aangebracht, zijn alle in beslag genomen en thans zoekt men naar het bedrag, het* welke ten koste van 't electriciteitsbedrijf is gestolen. Men zal het gemiddeld gebruik van den verbruiker nagaan en den stand der meters, waaruit men de bedragen zal kunnen vast stellen. Van de zakenmenschen zijn enkele in ver hoor genomen en zij bekenden een voor deeltje te hebben willen verkrijgen. We zullen omtrent deze opzienbarende zaak weinig meer zeggen. De vraag is dunkt ons wel gewettigd, of de controle op dè meters van wege het electriciteitsbedrijf wel voldoende is. Deze diefstal heeft toch reeds gedurende vijf jaar achtereen kunnen plaats hebben zonder dat een ontdekking volgde. In dit geva1 wees de meter een minder bedrag aan, doch de meter is slechts een machine, en bet zou evengoed ook het geval kunnen zijn, dat een meter een te groot bedrag aanwijst. Wij informeerden bij den directeur van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf omtrent deze aangelegenheid, doch deze wenschte hieromtrent geen inlichtingen te verstrek ken- en Aangezichtspijn verdrijft men het beste door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt). Per glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Vergelijkend overzicht over Juni 1925/1924. Aantal behandelde posten 8153 v. j. 5546; aantal inlagen 6213, v. j. 3990; aantal terugbetalingen 1940, v. j. 1556. Ingelegd 272,159 05, v. j. f 292,571.63A; terugbetaald 280,269.11, v. j. 208,988.95; minder ingelegd 8110.06, v. jaar meer 83,582.68A. Aafltal nieuwe boekjes 169, v. j. 163; aantal afbetaalde boekjes 92, v. j. 69. Spaarbusjcs op 30 Juni 1925 in omloop 1476. Geledigd in Juni 1925 222 busjes met totaal 3960.90. Aantal in bewaring genomen boekjes op 30 Juni 1925 343. Op de jaarvergadering yan de firma J. J. Beijnes werd als commissaris gekozeh Jhr. Ir. J. A. Kretschmar van Veen, directeur der Deli-Spoorweg-Maatschappij. De balans en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 50 per aandeel (v. j. 60. Voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch ingenieur slaagde te Delft de heer J. H, Rijkes, alhier. Opwekking voor de zeilsport. De Haarlemsche Jachtclub verzond het onderstaande schrijven aan de leerlingen van de Middelbare Scholen en aan die van de hoogste klassen der lagere scholen, Bij het naderen van de groote vacantie meent het bestuur der Haarlemsche Jacht club de vrijheid te mogen nemen uw aan dacht te vestigen op de zoo mooie en gezonde watersport. Het doet dit in het bijzonder, omdat i«i de laatste jaren is gebleken, dat het be zwaar, als zou deze sport zoo duur zijn, niet bestaat. Immers verschillende jongere leden der Haarlemsche Jachtclub hebben, onder leiding van een timmerman en de meer ervaren zeilers, zelf een zeilboot ge bouwd, die goedkoop in aanschaffing en betrekkelijk gemakkelijk van constructie, toch alle genoegens van het water kan bieden. Wanneer er dan ook onder u zijn, die een gedeelte van de vacantie zouden wil len gebruiken om ook zulk een boot te maken ten einde hef overblijvende^ge- deelte in een „eigen zelfgemaakte boot" !e genieten van al het moois, dat het Spaarne en de Move Nel geeft, dan zal de Haar lemsche Jachtclub U gaarne alle hulp willen geven, die daarvoor noodig is. Aanmelding daarvoor kan geschieden bij ir. B. Bölger, Hedastraat 16; Vereischten zijn; enkele eenvoudige ge reedschappen, hamer, zaag, schaaf, beitel; ongeveer 25.aan hout verf, enz.; een klein beetje handigheid, een goede wil en kunnen zwemmen. Op de Jachthaven aan het Noorder Buiten Spaarne zijn verschillende van de reeds gemaakte bootjes te zien. DE TOÜR DE FRANCE. Benoit heelt de leiding. De achtste etappe het traject Bayon- neLuchon (326 K.M.) is gewonnen door Benoit, die zich hierdoor tevens aan het hoofd van het peleton heeft geplaatst. De uitslag luidt; 1. Benoit in 15 uur 18 min, 56 sec.; 2. Huysse in 15.27.30; 3. Bottecchia in 15.30.11 4. Frantz in 15.40.15; 5. De Jonghe in 15.41; 6. Bellanger in 15.54.46; 7. Beeckman in 15.56.02; 8. Aymo in 15.58.42; 9. Sellier in 16.01.38; 10. Lucien in 16.00.37; 11. Jules Buysse in 16.08; 12. Rossignoli in 16.09.41; 13. Gay in 16.12,06; 14. Christophe in 16.27.45; 15. Despontin in 16.30.36. Het totaal classement luidt thans: 1. Be noit in 92 uur 52 min. 59 sec.; 2. Bottecchia in 92.59.52 3. Huysse in 93.18.23; 4. Frantz in 93.19.17; 5. Beeckman in 93.32.07; 6. De Jonghe .in 93.32.22; 7. Bellenger in 93.47.36; 8. Aymo in 93.48.49; 9. L. Buysse in 93.54.34 10. Gay in 94.02.03 Op last van de justitie te Leeuwarden is Maandagmorgen te Kooten het lijk opge graven van den 47-jarigen arbeider Tj. Rintjema, overleden den 15en Mei j.l. al. daar. Hij was gehuwd met S. J. Het echt paar, met talrijk kroost, leefde voortdu rend in onmin; de huishouding was erg slordig. Vermoed wordt, dat de man ver giftigd is. De vrouw is spoedig na de be grafenis van haar man naar Holland ver trokken. Dr. Mieremet uit Groningen ver richtte de sectie op het lijk. Zoo ernstig als een 71-jarige bewoonster van Arnhem haar stemplicht opvatte 'zal wel niet vaak voorkorten. Woensdag kwam zij huilend het stadhuis binnen loopen en onder tranen kwam er uit, dat zij geen stembiljet had ontvangen en dus kans had in de gevan genis te komen. Het kostte heel wat moeite, het oudje weer wat op streek te brengen, ma4r een kwartier later zag men haar la chend het stadhuis weer uitkomen, het be kende bruin-gele papierke stevig in de hand geklemd. Niemand zal zoo verheugd zijn geweest met z'n oproep als dit oudje, dat den amb tenaar uit dankbaarheid bijna om den hals vloog. In Limburg moet zich het volgende typisch geval hebben voorgedaan: Iemand werd op zijn verzoek per auto ge haald om naar het stembureau te worden gebracht, daar hij zeide niet goed te kunnen loopen. Toen hij echter in den auto was, vertelde hij aan zijn begeleider, dat hij zeer wel ter been was en bovendien op een can- didaat zou stemmen,^waarvan dc begeleider de tegenstander was.' Een en ander had het gevolg, dat de auto niet bij het stembureau stilhield doch dat de kiezer een uur verder ergens buiten werd afgezet. Een voor een melkwagen gespannen paard van T. S. te Almelo schrikte Dinsdag op den Vriezenveenschenweg voor een passeeren- den auto en sloeg op hol. De voerman F. S„ die naast den wagen liep, raakte verward in de leidsels en viel. Hij werd door de kar overreden en ongeveer 90 meter meege- sleurd. Na in het huis van L. binnengedragen te zijn, bleek, dat hij inwendig zwaar ge kneusd was en dat twee ribben in zijn lon gen waren gedrongen. Men vreest voor zijn leven. Een zoontje van mej. de wed. v. D. te Jut faas reed met een luxe auto van den heer v. H. uit Utrecht mee van Jutfaas naar het Huis de Geer. Of het jongetje bang geworden is, dat de chauffeur hem mee -door zou nemen naar Amsterdam, of dat het kind over iets angstig werd, aan het Huis de Geer geko men, rukte het onverwachts het portier van den auto open en sprong er pardoes uit, met het gevolg, dat het met zijn hoofd tegen een langs den weg staanden boom aankwam. Hevig bloedend en ernstig aan het hoofd ge wond, werd het kind terstond door den auto naar dr. Van der Lugt va^joerd, alwaar het verbonden werd. („U. D.") Een kistenfabriek in lichtelaaie. Woensdag woedde te Aalst bij Eindhoven, een felle brand, die een zoodanigen omvang aannam, dat de Eindhovensche brandweer in allerijl gealarmeerd werd. Het vuur ontstond in de kistenfabriek Struyck. en wel in het nieuwe gedeelte, dat "geheel uitbrandde. Daarna werd ook het oude gedeelte aange tast, dat eveneens grootendeels in de asch Werd gelegd. De strooien daken van een tweetal arbei derswoningen, die' tegen de fabriek Y/aren aangebouwd, vatten eveneens vlam en gin gen in vuur op. Ook de burgemeesterswoning, die daaraan grenst, werd een oogenblik bedreigd, doch door het krachtig optreden der brandweer, kon deze behouden blijven. Tot Woensdag 11 uur. woedde de brand nog voort en bleef de brandweer nog steeds in actie. Amsterdam Vaz Diaz 200 M. dage lijks met tusschenpoozen Nieuws- er, Beursberichten van 8.154.30 Amsterd tijdsein 10.15 en 4.30. Zondags niet. Brussel. 265 M. dagelijks concert te 8.35 u. (ook Zondags). Chelmsford 1600 M. dagelijks concerl en voordracht van 6.2011 of 12. Tijd sein of Big Bén 7.20 en 10.20 event, ook 12.20. Londen 365 M. dagelijks concert cn voordracht van 7.2011 of 12 Tijdsein als Chelmsford Zondag 3.50 en 8.50 uur concert, enz. H. D. O. (Hilvers. Draadl. Omroep) 105C M„ dagelijks 5.307.30 diner-concerl 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kinderuurtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve Zonda;" te 12 en .7.30. Zondags geen Diner concert. Parijs Eiffeltoren 2650 M. dagelijk: concert te 6.35. Parijs Radio Parijs 1750 M. dagelijks Concert en Lezing te 8.35. BIJZONDERHEDEN. Donderdag. Brussel 8.35. Danssoiree. Chelmsford 8.20 redevoering tijdens het Spoorw.egbanquet, daarna Emilio Colom bo's band en Jazzband uit Savoy Hotel H. D. O. 8 uur „Als de lente komt", operette, uitgezonden uit het Kurh.aus. (Zie verder hierboven). Een droevig pleizierreisje. Omtrent het ernstige auto-ongeluk, dat bij het station Empel plaas had, word no( het volgende vernomen. De chauffeur B leking uit Bocholt reed met een auto met zeven personen bemand om een pleizier reisje te maken. Nadat hij vóór den geslo ten overweg halt had gehouden, wegens het rangeeren der treinen, wilde hij na afloop de spoorbaan oversteken, toen de D-trein uit Emmerik aankwam en den auto greep en tegen een seinpaal slingerde die geheel verbrijzeld werd. De auto werd geheel ver morzeld. Mej. Rove en de jeugdige Alfred leking waren direct dood. Mej. Icking en Rove uit Bocholt en Mej. E. Icking uil Dinxperlo werden zwaar aan het hteofd ge kwetst, De laatste is aan de bekomen ver wondingen spoedig overleden. Het ongeluk moet te wijten zijn aan het te laat neer laten van den spoorwegboom, toen de sneltrein uit Emmerik aankwam. Dinsdagavond geraakte een zesjarig jon getje uit de Pupillenstraat te Rotterdam onder een autobus op den Nieuwên Bin nenweg. Het knaapje was onmiddéllp dood. Het lijkje werd naar de ouderlijke woning vervoerd. Dinsdagavond keerde de motorrijder, d'e heer Hamakers, te Amsterdam, plotseling op den Rijksstraatweg te Wassenaar met zijn motorrijwiel, om zijn pet te halen, welke was afgewaaid. Hij kwam toen in bot sing met een auto uit Rotterdam. Dr. De Haan, uit Wassenaar, consta teerde verschillende beenbreuken en sche- delwonden. Per ziekenauto is dc heer H. naar Amsterdam overgebracht. Een hotelhouder te Vclp'bij Arnhem ver leende circa 5 dagen logies, enz. aan een heer en dame, die respectievelijk opgaven genaamd te zijn W. H. v. d. H„ wonende te Amsterdam en P. v. D,, oud ongeveer 27 en 23 jaar. Het tweetal is plotseling ver- trokken zonder te betalen. Zij hebben nog getracht een aanzienlijk bedrag van den hotelhouder te leenen, doch dit is .niet ge lukt. De politic stelt een onderzoek in. In de gemeente Weerdinge (Drente) is bij het graven van turf op ruim IA M. beneden de oppervlakte in het veen een kano gevon den. De boot heeft een lengte van 5 Meter. Vr. Tot wien moet men zich wenden om inlichtingen omtrent de bedevaart naar Lourdes, die gehouden wordt van 411 Aug. a.s.? Antw. Wendt u tot den WelEefw. heel kapelaan A. W. J. Lühn, pastorie, Jansstr. Deze zal u wel kunnen inlichten. STOCKHOLM, 1 Juli. Volgens het Zwecdsche economische overzicht van het dep. van buitenlandsche zaken, toont de al- gemeene basis der prijzen in Zweden een lichte daling aan sedert Januari en Februari. De tendens der prijzen correspondeert met de tendenz in Amerjka, in verband met het feit dat reeds meer dan een jaar de Zweed- sche wisselkoers geplaatst ia op de goud basis tegen een voor-oorlogsche pariteit. De positie der staatsfinanciën is weer goed, De Rijksdag heeft besloten de inkomsten belasting te verlagen. De oogstvooruitzich- ten zijn zeer goed. LONDEN, 1 Juli. - Het Lagerhuis heeft de nieuwe pensioenwet in behandeling ge- nomen. Nadat sluiting der debatten gevraagc1 was werd het eerste Labour-amendcment verworpen. Tengevolge der obstructie-tactiek der an dere amendementen moest het huis Sijeei blijven. LEIDEN, 1 Juli. Gisterenmiddag zijn on. der Noordwijk-Binnen twee meisjes ondei een vrachtauto van van der V. uit Sassen- heim terecht gekomen. Toen de wagen was opgevijzeld bleek da' de slachtoffers vreeselijk aan hoofd en bee nen verminkt waren. Na geneeskundige behandeling werden ri per brancard naar hun woning ^rvoeai.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2