De bedevaartsreis naar Rome. Binnenlandsch Nieuws Suzanne Dupré NIEUWE HAARLEMSCHL COJRANT Tweede Blad Donderdag 2 Juli 1925 Gem. buitenl. berichten. Gespannen toestand in de Britsch-Russische betrekkingen. West- Galicië geteisterd door groote overstroomingen Door de Grieksche Nationale Vergadering wordt een motie van verrouwen in de nieuwe re geering aangenomen. Onder de Radio-berichtén: Chamberlain verstekt in het Lagerhuis me- dedeelingen omtrent den toestand in China. ïe metaalbewerkers in 't district Charleroi verwerpen de bemiddeiingsvorstellen. FEUILLETON. UIT HET AND- l Chamberlain in 't Lagerhuis over den toestand in China. De beperking inzake de luchtvaart. De actie der metaal bewerkers in België. De jacht op wilde ganzen. De Koninklijke Familie in Zwitserland. De Bezuinigingscommissie. VERKEER EN POSTERIJEN. Goedkoope treinen. Amsterdamsche gemeentetram. LUCHTVERKEER. Een krachtige vuurtoren voor de luchtvaart. Eén toekomstige lijn AmsterdamEssen. Voorloopig geen luchtlijnen in Indië. FINANCIËN. De Nederlandsche Bank. KUNST EN KENNIS. Prof. Dr. Jan Veth. f Verkoudheid in Nederland. Indrnkken IV. Waren we ons bij het eerste bezoek aan St. Picter nog niet bewust geworden van haar werkelijke ruimte ze overweldigde ons bij het binnenkomen niet toch kwa men we al gauw tot de overtuiging, dat het hier een interieur van 'n onvergelijke afmeting was, toen we zoeken moesten naar de ten naaste bij duizend Hollanders, die rond het altaar stonden geschaard, waarop Mgr. v. d. Wetering mis las. Met ons allen bezetten we een klein hoekje aan de Oostzijde, waarlangs handkarren werden getrokken met kazuifels en mis gewaden, wat rommelig aandeed, en het hobbelend gerol en de hardop biddende en zingende stemmen van uit de verte konden de stem niet overstemmen van den ons toesprekenden Aartsbisschop, 't zijn meer dere kerken in één kerk. Dat de ruimte haast eindeloos is, daarvan Werden we overtuigd, toen we vóór de heiligverklaring van Petrus Canisius heele karavanen naar binnen zagen schuiven; we werden over- Aeldigd thans, toen we naar inze gereser veerde plaats werden gebracht tusschen een klein vierkantje van honderden Hollanders langs een leger van menschen, die uren king onafgebroken waren toe komen stroo- ,nen en nog altijd toevloeiden. Klanken klonken van alle kanten zoemden door de holle gewelven, gebeden in alle talen, ge zangen met dev zachte accenten, roerend zuiver en devoot Ingepakt als haringen in een ton ston den die drommen dringend te wachten op de komst van den Paus. De lange rijen geestelijken en kloosterlingen, die den H. Vader voorafgingen werden telkens en tel kens begroet met handgeklap en gejuich, wanneer een beroemd hoofd daaronder zichtbaar werd. De omheiningen kraakten ónder de tuwende menigte en de rustige pauselijke „Siiissen" met witte broeken en ;warte kolbakken verloren soms hun kalm te onder de drukkende en puffende geloo- vigen van alle landen. Vóór in de kerk ruimte zong de processie, die langzaam langs de door pauselijke garde afgezette middelgang voortkroop, het „Ave Maris Stella"; achterin zette een ander koor een nieuwe hymne in. Het leek langzamerhand ren zee van menschen. een stormende zee, waarop eindelijk de pauselijke praal onder schel schetterend trompetgeschal zich waagde, kalm ajs Christus op de baren, tusschen wuifende zakdoeken als witte schuimkoppen boven de zwart gesluierde hoofden. Zacht aanzettend, van lieverlede aan zwellend tot een orkaangebulder stootten de stemmen kapot op de stormbrekende pilaren, de echo herhaalde zachter: ,,viva il Papa", en opnieuw roidc over de gebro ken klanken het stormend, geluid van de menschenzee. Mijn God! Wat een intocht! Wat een geestdrift! De maien klimmen op de gra ven van de pause: op de uitstekende hoe- ■ien van de murei allen even begeerig om Z. H. te zien, Ie zegenend ons voorbij wordt gedragen, ider welke zegening wij knielen en het lofd buigen. Het pause lijk altaar,- dat s een triomfboog troont boven het graE m H. Petrus onttrok da H. Vader aan oie blikken en nog galm den de „viva's", i van verre, door de ba siliek. Van de tremoniën zien we niets meer. Hief" en da' kijkt men door een kij ker. De „loudspiker" krast de gezangen van de koorkipen, van de Sixtijnsche Kapel, en de simmen van den Paus .en van de kardinali tijdens de gebeden van de heiligverklari; en van de H. Mis naar vier kanten. De zonnestralen schieten langs de gordijm in bundels naar binnen en vallen als hnellichten op het vaandel van Petrus Casius, Kronen van kristal hangen langs di hooge gewelven en doen ontelbare lichtei fonkelen door de basiliek als om het heirlvuur te evenaren. En we vergeten de aaie in de stilte van de con secratie als als hemelsch chijnt tijdens de aanbidding Van het opgehevene Li chaam en Blol van Christus, waarvoor de Garde in dchouding blijft staan en het geweer presentert, terwijl klaroenen zil veren engelemuziek parelhelder doen schallen. Deze schoonheid moet slechts door hemelsch Godcvereering zijn te over treffen en onzeimmer meer willende wen- schen verlange naar dit hoogste schoon. We zijn verwed door te veel genietingen en we worden nisschien onredelijk in onze verlangens. Waaraan hebben we het verdiend? laar rotsvast voelen we Ons geloof geworda in onzen God, in Gods heiligen en Zij heilige katholieke kerk en dankend kunne we bidden met de geloo- vige gloed va hét gebed der Italianen, die zooveel iniger immer liggen neerge knield en zoveel intensiever in geloof, met God, meteen heilige werkelijk spre ken kunnen, bor de dagelijksche intieme omgang met hiligen en in de onmiddelijkc omgeving van !e plaatsen, waar vele heili gen moesten eboren worden is het ver keer met d hemelbewoners kameraad- schappelijker, rijer geworden. En het pakt ons en het det ons van Italië houden en met angst zie: we de dagen voorbijsnellen, ofschbon na het beleefde geen „accres" ■van belevinge meer is te verwachten, en niets nog ooi op aarde de impressies van de pauselijk! audiëntie en van de dien sten in St. heter zal kunnen overtreffen. Want we zie nog vele prachtige plaatsen in Rome, w zien nog het Vaticaansche museum en e missietentoonstelling, maar ze kunnen di indrukken niet wegwisschen of verkleinen Met weemoed daarom moe ten we Rom verlaten, waar we dit alles mochten meieven als onuitwisbare ge dachtenissen voor ons gansche leven. van verzoening tusschen alle partijen be loofde en een terugkeer tot den normalen toestand. De nationale vergadering heeft met 185 tegen 14 stemmen haar vertrouwen in de re geering uilgesproken. Een nieuw Portugeesch kabinet. In Portugal is een nieuw kabinet ge vormd oöder leiding van Antonio Maria Silva. De oorlog in Marokko. Generaal Primo de Rivera heeft een nota gericht tot de verschillende mogend heden, waarin verklaard wordt, dat Span je alle schepen zal onderzoeken, welke verdacht worden van 't smokkelen van wapenen. De bladen melden uit Rabat, dat prins Aage van Denemarken (een neef van den Decnschen koning), kapitein van het vreemdelingenlegioen, bij dagorder is ver meld wegens zijn schitterenden moed aan het' front in het Rifgebied, waar hij zich vrijwillig aanbood voor alle gevaarlijke op drachten. De troebelen in China. De Christenlgeneraal Feng heeft een re de gehouden in een bijeenkomst van zijn ondergeschikten Feng verklaarde, dat wat ook de houding van anderen moge zijn, hij den oorlog wenschte. Hij zeide dat God hem en zijn volksleger een speciale missie had opge legd en dat zij beslotenwaren den weg des bloeds voor China te openen. De „Times" meldt uit Sjanghai: Belang rijke bewijzen van Ruslands medeplichtig heid aan de troebelen in China zijn ge vonden in het bezit van den bolsjewisti- schen agent Dosset, die opnieuw verscheen voor het gemengde hof, na gedeporteerd te zijn uit Hongkong. Zijd echtgenoote is gisteren vrijgelaten. Het volgende document werd op hen gevonden: „Drager dezes, kameraad Dos set, Communistisch Partijlid no. 493, wordt gezonden door hef agitatie-departement, sectie Zuid-China, om in Hongkong en Kanton stakingscomité's te organiseeren. leden der Russische Communistische partij moeten hem alle mogelijke assistentie ver- leenen." Geteekend door het agitatie-departement van de C. P. R. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE BERLIJN. Gisterenmorgen had een hevige ontplof fing plaats in een chemicaliënfabriek te Berlijn. Een arbeider werd gedood, velen gewond. DE CIJFERS DER WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Volgens de officieele opgave van het mi nisterie van Arbeid waren er op 22 Juni 1.1. Het geschil bij den Engelschen mijnbouw. De mijneigenaars hebben gisteren aan den mijnwerkersbond mededeeling gedaan van hun voornemen om de bestaande overeen komst nopens de loonen en de winstverdee- ling op 31 Juli te beëindigen. Men verwacht dat zij heden nieuwe voorstellen zullen doen. De mijneigenaars zijn van oordeel, dat de productiekosten moeten worden verlaagd. Dit zal naar men verwacht de voornaamste moeilijkheid zijn bij hun toekomstige bespre kingen met de mijnwerkers. De betrekkingen tusschen Rus land en Engeland. De „Westm. Gaz." schrijft: De Britsch- Russische betrekkingen naderen met spoed een stadium van uiterste spanning, welke' in een verbreking der diplomatieke betrekkin gen zou kunnen eindigen. De onmiddellijke oorzaak zijn de redevoeringen van Birken head, minister voor Indië, en Sir Douglas Hogg, attorney general, die de bolsjewisti sche methoden verantwoordelijk achten voor de ongeregeldheden in China. Elders zegt het blad echter reden te heb ben om te gelooven, dat Rakovsky's aan staande terugkeer uit Moskou zal worden gekenmerkt door een poging om de betrek- 'dngen te verbeteren. Uit het Engelsche Lagerhuis. tiet debat bij de artikelsgewijze behande ling van het pensioenontwerp in het Lager huis heeft gisteren den geheelen nacht voorï geduurd, en het Huis is niet vóór gisteren- achtend zeven uur uiteengegaan. Er waren gedurende de zitting 200 leden ajinw,ezl£ en bij de stemming om 5 uur ricmdenl67yóór regeerjng en 77 {egen_ D Fransche schuld aan de Ver. Saten. Het „Petit Journal" meldt, dat het waar schijnlijk is, dat de Fransche regeering bin nenkort denambassadeur te Washington zal opdragen dt uitzending eener bijzondere missie- aan t kondigen, onder uitdrukkelijke erkenning dr Fransche schuld. Groite overstroomingen in Galicië. proote owrstroomingen hebben West-Ga- licie geteistrd. Duizenden personen zijn dakloos. De schade loopt in de millioenen. Vele dorpen zijn onder water geloopen. De hulp der tro:pen is ingeroepen om de eigen dommen te oeschermen en de dakloozen te helpen. In eel gedeelten van Polen -is de oogst totaal vernield. Przemysl staat gedeel telijk onderwater. De regeering heeft spe ciale hulpm afregelen getroffen. Ee fundeering der Italiaansche -s:hulden tegenover de V. S. De verdee besprekingen inzake de fun deering der Italiaansche schuld zijn voor on- bepaalden tjd verdaagd. De Italiaansche ge delegeerde AJberti is onverwijld naar Rome vertrokken om de regeering te raadplegen. Hij verklaaide ter conferentie dat de belas- lingdruk in Italië ongeveer zes maal zoo zwaar is aJ; in de Ver, Staten en dat een verdere ve:zwaring tot een noodlottige ka- pifaalvlucht zou leiden. Je nieuwe Grieksche regeering. Generaal Pangalos, de premier heeft in de Kamer (en verklaring voorgelezen waar in hij een verbetering in het bestuur en in den financëelen toestand en een politiek 1.299.700 werkioozen mgeschreven, d.i. 19.330 meer dan de vorige week en 285.914 meer dan in dezelfde week van het vorige jaar. DE BEZETTINGSAUTORITEITEN TE MAINZ. De,,,Frankf. Z." is volstrekt niet te spre ken over de houding, aangenomen door de bt zettingsautoriteiten té Mainz, bij gelegen heid van de jongste 'herinneringsfeesten ter eere van Guthenberg, een houding, welke volgens het blad, met een streven naar pa cificatie ook niet het geringste gemeen heeft. Talrijk toch waren de verboden van feestviering in de open lucht, van het zingen van vaderlandslievende liederen, het bevlag gen van particuliere woningen, de illumi natie van de oevers van den Rijn, het at- steken van vuurwerk, het verstrekken van een eere-escorte aan officieele personen en het te hoop loopen op straat. Zelfs de jaar- lijksche huldiging vóór het standbeeld van Guthenberg was verboden, evenals de op tocht daarheen. Op dringend verzoek heeft men op het laatste nippertje (nog het feest maal van de boekdrukkers toegestaan, maar zoo laat, dat men geen voorbereidingen meer kon treffen. De tendenz van dit kleinzielige gedoe acnt het blad deze: de Franschen willen naar bui ten den indruk wekken, dat de feestviering de' groote massa van de bevolking koud laat; alsof een soort lusteloosheid haar er van terughoudt uiting te geven aan haar Duitsche gevoelens. Wanneer, zoo vraagt het Frankf. blad ten slotte, zal men eindelijk ook van deze laat ste en meest verstolen separatistische ver wachtingen en manoeuvres afzien? DE COMMUNISTISCHE ACTIE IN SAKSEN. Onlangs zijn in Pirna Communistische wa pendepots gevonden. In verband daarmede zijn te Dresden verschillende communisti sche leiders gearresteerd; terwijl in beide steden een reeks huiszoekingen zijn gedaan Met goedkeuring van den voorzitter van den Landdag heeft ook' een onderzoek plaats ge had in de kamer van de communistische fractie. Het resultaat is nog niet bekend. EEN NA 17 JAAR OPGEHELDERDE BROEDERMOORD. In 1908 vermoordde een logementhouder te Bad Elster zijn broer. Het slachtoffer was spoorloos verdwenen volgens zijn broer had hij in het bösch zelfmoord gepleegd, maar het lijk is nooit gevonden. Onlangs ontdekte de zoon van den huis eigenaar in de rookkamer een menschelijke schedel. De politie werd gewaarschuwd, een onderzoek ingesteld en daarbij werd het ge raamte ontdekt. De logementhouder heeft bekend. SIR HERBERT SAMUEL. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat Sir Her- bert Samuel, de afgetreden Britsche hooge commissaris (in Palestina, naar Jaffa is ver trokken bp weg naar Europa. In het Lagerhuis werden den minister van. buitenlandsche zaken eenige vragen gesteld inzake den toestand in China, o.a. of de Britsche regeering bereid was aan andere mogendheden de bijeenroeping eener conferentie voor te st'ellen ter be raadslaging over de kwestie der exterrito rialiteit en de revisie der verdragen nopens de concessies en de vreemde nederzettin gen in China. Chamberlain antwoordde, dat de Brit sche regeering beraadslaagde met de an dere betrokken regeeringen, met wie zij voornemens is nauw samen tj werken ten aanzien van het antwoord, te geven op de vraag der Chineesche regeering omtrent de genoemde kwesties Intusschen kon hij geen verklaring in deze aangelegenheid afleggen, zoolang de Chineesche regeering geen stap pen had gedaan om een eind te maken aan de tegen de vreemdelingen gerichte agita tie en tot het herstellen der orde. Hij zeide verder te hopen, dat zoodra deze agitatie werd gestaakt en leven en eigendommen der vreemde staatsburgers veilig waren, de door de conventie varr Washington voor ziene conferentie zou plaats hebben, doch dit kon niet geschieden onder omstandig heden, waarbij zij zou zijn blootgesteld aan demonstraties tegen de vreemdelingen en terwijl het leven en de bezittingen van staatsburgers der betrokken mogendheden in gevaar verkeerden. Chamberlain bevestigde, dat de Chinee sche regeering 13 cischen had gesteld in verband met het schieten te Sjanghai, maar hij zeide, dat hij, zoolang deze éischen niet door het diplomatieke korps waren onder zocht, daarover liever niet wenschte uit te weiden. Van goed ingelichte zijde wordt uit Ber lijn meegedeeld, dat het Duitsche rijksmi nisterie een nieuwe nota aan de Confe rentie der Ambassadeurs overweegt betref fende de verdere bespreking van de Duit sche luchtvaart De metaalbewerkers in het district Char leroi -hebben de transactievoorstellen der bemiddelingscommissie betreffende de re ductie der salarissen verworpen en de fa brieken verlaten. Bepaald is, dat gedurende den tijd, dat de jacht op wilde ganzen is geopend, aan alle houders van jachtakten is vergund, op den door hen gebruikten gro'nd of op grond in gebruik bij anderen, van wie zij daartoe toe stemming hebben verkregen, wilde ganzen te vangen door middel van vang- of treknetten, waarvan de vleugels een lengte hebben van meer dan tien meter, gemeten van slijgga- ren tot stijggaren, zooals het is bevestigd aan de bovenlijn en eene breedte van meer dan twee meter, gemeten volgens de lengte der staven, en waarvan de mazen een lengte en breedte hebben, van meer dan drie cen timeter. Uit Genève wordt gemeld: Dinsdag heeft Prins Hendrik met de 3 g'd- sen de Herthorn in de buurt van Zermatt be klommen. De Koningin en Prinses Juliana bezoch ten met klein gevolg de Gornergrat. Woensdagmorgen vertrok Prins Hendrik naar Bazel, waarheen de Koningin en Prinses Juliana hem Donderdagmorgen vroeg zullen volgen. De Koninklijke trein wacht hun te Visp in het Rhonedal op. Naar aanleiding van het officieele bericht omtrent het ontslag aan den voorzitter en de leden der bezuinigingscommissie en de benoeming van den oud-minister van Oor log, generaal W. F. Pop tot voorzitter, ver neemt het Hdbld., dat generaal Pop, in in overeenstemming met de regeering, de commissie verder aanstellen zal. De bezui nigingscommissie zal niet meer zijn een semi- parlementaire commissie, doch een commis sie tot advies voor dc regeering in algemeene bezuinigingszaken. Zij zal voortaan werken in den geest, als door de regeering in de Kamerstukken indertijd reeds is uiteengezet. Het detailwerk zal door de zoogenaamde kleine commissies, aangevuld met een bc- zuinigings-inspecteur, worden verricht, bo ven welke de inter-departementalé commis sie, onderl eiding van den thésaurier-generaal mr. Van Doorninck, werkzaam zal zijn. In hoogste instantie voor algemeene aangele genheden zal dan die gereorganiseerde bezui nigingscommissie fungeeren Gedurende deze maand laten de Neder- landsche spoorwegen verschillende goed koope treinen loopen. A. s. Zondag gaat een goedkoope trein uit Noord-Brabant naar Den Haag, op ^Voensdag 8 Juli komt ui. Gelderland een goedkoope trein hierheen en op Donderdag 9 Juli een trein uit Overijsel en Gelderland. Teruggang van het aantal passagiers. I Het door de Amsterdamsche gemeente tram vervoerde passagiers vertoont over de afgeloopen maand wederom een teruggang, vergeleken zoowel met de onmiddellijk voorafgegane maand, als met de overeen komstige maand van het vorige jaar. In Juni 1925 toch. werden 10.052.000 pas sagiers vervoerd, tegen 10.052.000 passagiers vervoerd, tegen 10.2C5.068 in Juni 1924 en 10.962,630 m Mei 1925. Gedurende het eerste halfjaar 1925 be droeg dit getal 63.790.000 tgen 64.309.162 in de eerste helft van het vorige jaar. Te Dijon in Frankrijk staat de krachtigste vuurtoren ten dienste van de luchtvaart. Hij is gebouwd op dén top van den Mont Afri- que en heeft n sterkte van één milliard kaarsen, dat is meer dan dertigmaal' ster ker dan sommige groote vuurtorens voor de scheepvaart die langs de Fransche kusten gelegen zijn. Elke vijf seconden geeft de to ren te Dijon een dubbele schittering, welke zichtbaar is over een afstand van meer dan 480 kilometer. Bij bewolkt of licht betrok ken weersgesteldheid bedraagt de zichtbaar heid nog 200 kilometers. Het ligt in de bedoeling van de Fransche luchtvaartautoriteiten de groote internatio nale routes ten behoeve van het nachtelijk verkeer door dergelijke krachtige lichtbron nen te markeeren. Drie metalen vliegtuigen te Schiphol aangekomen. Naar de Tel. verneemt, is opgericht de „Wereld Luchtvaart Verkeer Maatschappij" welke zich heeft voorgenomen een lijn AmsterdamEssen en terug te exploitee- ren. Voor deze luchtverbinding zal zij ge bruik maken van metalen Junkers-vliegtui- gen, waarvan er Dinsdag drie op Schiphol zijn neergestreken. Daar de K. L. M. echter geen ruimte in haar hangars ter beschik king heeft, is men genoodzaakt de toestel len in de openlucht te laten staan. De ma chines zijn uitgerust met drie motoren en zijn in Zweden gebouwd. Zij komen dan ook geheel overeen met die, welke de Aero Transport in Zweden in gebruik heeft. Zij kunnen negen passagiers vervoeren met een snelheid van ongeveer 160 K.M. per uur. De prijs, welke voor de machines is betaald, be draagt per stuk 175.000. Naar de directeur de heer E. A. van Ameringen te Amsterdam meedeelde, hoopt men de nieuwe lijn zoo spoedig mogelijk te openen. Op het oogenblik kan dat nog niet, omdat de merken voor de machines nog niet zijn verleend. De vergunning om Schiphol als station te gebruiken, is reeds door den minister van Waterstaat gegeven. Ten einde de veiligheid te verhoogen, zullen twee piloten elke machine vergezellen. Het kapitaal, zoo verklaarde de heer Van Ameringen ons voorts, bedraagt 1 millioen gulden, waarvan 300.000 gestort. Het be stuur bestaat uit de heeren prof. Veraart, baron Wittert van Hoogland, graaf Van Al tenburg Bentinék de heer M. Maarschalk, burgemeester van Haarlem en Merens te Amsterdam. De adviezen algemeen afwijzend. Uit Batavia wordt gemeld, dat de lucht vaartcommissie aldaar vergaderde over het contract "met de K. L. M. De instelling van luchtlijnen zal voorloopig niet tot stand ko men. De adviezen zijn afwijzend De K. L: zal een nieuw voorstel moeten doen. De voorzitter der commissie, de heer Assel- bergh, vertrekt binnenkort naar Europa, In het verslag van den President der Ne- derlandsche Bank wordt o.a. het volgende medegedeeld: Twee gebeurtenissen van groote beteeke- nis hebben op financieel gebied het wereld gebeuren in het afgeloopen jaar beheerscht, te weten: het herstel der economische orde in de Staten van Centraal Europa, waar onder ook behoorde de schuldenrcgeiing voor Duitschland aan de hand van het z.g. Dawes-rapport en de terugkeer tot een waarde-vasten standaard. Duitschland is er in October toe gekomen om naast zijn bestaande Rijksband, de z. g. Rentebank op te richten. De biljetten van deze bank hebben tijdelijk kunnen voldoen aan den eisch van een waardevastheid. La ter kwam onder leiding van president Schacht de nieuwe Golddiscontobank tot stand ais resultaat van overleg tusschen eenige circulatiebanken, op initiatief van de Bank of Engeland, o.a. met medewerking van de Nederlandsche Bank, welke een pcr- ticipatie opgenomen heeft van 500.000 dol lar in het kapitaal. Verder stond de Neder landsche Bank een herdisconto-crediet var. 10.000.000 toe; ten opzichte van Nederland heeft de Golddiscontobank ten slotte van dit crediet geen gebruik behoeven te maken terwijl het voorschot van 500.000 door de nieuwe Duitsche Rijksbank op den 30ei April 1925 is afbetaald. Gememoreerd wordt de uitnoodiging wel ke de President ontving van de regeerinj van de Unie van Zuid-Afrika om te zamen met Prof. Dr. E. W. Kemmerer van de Prin ceton University de regeering van advies te dienen over de vraag van het herstel van den gouden standaard, onafhankelijk van Groot-Brittanië. Deze vraag werd in bevesti genden zin beantwoord; op 12 Januari 1925 verklaarde de regeering van de Unie zich met het rapport te kunnen vereenigen, waar-- op later steramen opgingen in het gemeente best van Australië en Nieuw Zeeland, om ook binnenkort tot den gouden standaard over te gaan, terwijl Canada verklaarde fez» telijk reeds tot het goud te zijn terugge keerd. De besprekingen in Nederlandsch-Inöië pver de onderlinge samenwerking van de Javasche Bank en de Nederlandsche Bank in verband met een terugkeer tot den goud basis zijn van een meest aangename aard ge weest door een beter over en weer begrij pen. De Nederlandsche Bank heeft ook met de Javasche Bank samengewerkt, om een vlot tende schuld van de Oost-Indische koloniën naar Indië over te brengen. In de eerste helft van het boekjaar, heeft Nederland op fir.antieel gebied nog zorgvolle dagen gekend welke deden herinneren aan de ernstige tij den van 1924. Toen over de Rotterdamsche Bankveree- niging minder gunstige berichten in omloop kwamen, heeft hare directie zich voor een nader overleg tot ons gewend. Gememoreerd wordt de openlijke verklaring te dien opzich te door de Nederlandsche Bank gedaan. Aan de Rotterdamsche Bankvereeniging werd tij delijk een buitengewoon crediet in uitzicht gesteld. Zij heeft hiervan niet ten volle ge bruik behoeven te maken en de uit dien hoofde opgenomen gelden zijn in betrekke lijk korten tijd weer terugbetaald. Door dit verloop van zaken is een crisis, welke in ons land had kunnen uitbreken, gelukkig af gewend. Het gemiddeld opereérend kapitaal be droeg in 't boekjaar 1924 1925 f 401.549.980, tegen 380.003.399 in 1923 1924. De metaalvoorraad op het einde van het vorig boekjaar 578.666.843 bedragende, verminderde met 51.139.098, zoodat het boekjaar sloot met 525.527.745. Het gemiddelde bedrag dér bankbiljetten in omloop, was in het afgeloopen jaar ruim 27 millioen gulden lager dan dat van het vorige jaar. Het hoogste cijfer was op 2 Mei 1924 1.049.995.625; het laagste cijfer was dat van 25 Maart 1925 879.077.915. Het geheele winstcijfer over het afgeloo pen boekjaar was 16.607.321.67. Het divi dend bedraagt 7 pCt. (v.j. 8.6). Naar de bij zondere reserve wordt overgebracht f 12.000.000. Aan den Staat wordt in totaal uitgekeerd 2.951.633.28 (v.j. 5.484.829.51J, Woensdagochtend om half 6 is in de zie kenverpleging aan de Prinsengracnt te Am sterdam. w-aar hij in den loop der vorige week is opgenomen tot het ondergaan van een operatie aan de galblaas, in den ouder dom van 61 jaar overleden, prof. dr. Jan Veth. Niemand die dit spoedige einde ver wachtte, ook de naaste familie niet. De ope ratie was wel is waar van ernstigen aard maar tot Dinsdagavond had men alle hoop, dat de lijder er boven op zou komen. Zaterdagmiddag te kwart voor tweeën zal zijn stoffelijk omhulsel op Westerveld ter aarde worden besteld Een onderzoek door prof. van Logbem. Prof. J. J. van Loghem schrijft in het N. T. v. G.: Eenigen tijd geleden deed de Gezondheids dienst der Vereenigde Staten een eerste me dedeeling over de resultaten van zijn epide miologisch onderzoek naar de lichte onge steldheden der ademhalingswerktuigen. \ar. de uitkomsten is vooral opmerkelijk, het ge lijktijdig voorkomen van verkoudheid in vei uiteen gelegen plaatsen; daardoor treedt im mers ten aanzien van de vraag, of bij ver koudheid besmetting of gestoorde warmtere- geling als voornaamste factor in het spel is, vooral de tweede mogelijkheid op den voor grond. Dit Amerikaansche onderzoek is mij aanlei ding een reeds vroeger gerezen plan, de ge vallen van verkoudheid in Nederland gedu rende een winter bij een groot aantal gezin nen in verschillende plaatsen des lands n» te gaan, ter hand te nemen. Collegea (in alle deelen des lands) die mij daarbij hun gewaardeerde medewerking wil len ver'eenen. verzoek ik mij dit tê willen berichten, liefst met namen en adressen van eenige hoofden van gezinnen, die eveneens bereid zijn bij het onderzoek te helpen. Een invulbiljet zal dan aan elk hunner worden toegezonden. De inrichting van het onderzoek, dat ge durende het tijdvak September 1925Juni 1926 zal geschieden, is aldus gedacht: aan eiken medewerker zal door mij wekelijks door middel van een vraagbiljet, dc vraag worden gesteld, of bij hem en zijn gezin ia 1 de afgeloopen week verkoudheid is voorge- I komen (neusverkoudheid, verkoudheid met hoesten, goed-aardige keelontsteking (angi na) stembandontsteking (heeschheid) licht# influenza). Op dit vraagbiljet zullen reeds de initia len van den medewerker en van zijn gezins leden zijn geplaatst (overgenomen van hel invulbiljet, zoodat de beantwoording mei weinig"moeite zal gepaard gaan. '61. Er zweefde een vpaag op de lippen van de heer de Roquépine. Maar hij had den moed niet, die vraag Je stellen. Beiden bewaarden eenige oogenblikken het stilzwijgen. Eindelijk waagde de heer de Roquépine te vragen: „Was het misschien nog een zweem van liefde, die u ervan afhield, Marie Thérèse voor hem te waarschuwen?" „Neen! Neen!" riep Suzanne uit, op be slisten toon. Toen deelde ze hem de met donna Fla- via gewisselde beloften mede. Het uur van vertrek was al lang voor bij. Maar Suzanne bemerkte dat niet eens. Door al die herinneringen aan het ver- ledene, die haar gemoed heftig schokten, had ze elk bewustzijn van tijd of plaats verloren. Maar nu klonk het geluid van stemmen van het terras tot haar door. Toen droogde ze hare tran<en af, streek laar vsrw»"haren van het voorhoofd en *i: „Ik moet nu heengaan." „Ja," 'antwoordde de heer de Roquépine. Hij liet raar heengaan, zonder haar over zijne Hefdt te spreken Maar Sizanne gevoelde toch, dat er een nieuw licit voor haar was opgega„„, wi dat zij voortaan niet meer alleen en zonder beschermhg op de wereld zou staan. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Door al de gevoelens,' die zijn gemoed bestormden, had de heer de Roquépine niet meei gedacht aan de zonderlinge hou ding van zijne dochter. Maar zijn vaderlijk bewustzijn en zijn gevoel van verantwoordelijkheid, herinner den hem weer spoedig aan de dingen, die hem verontrustten. Hertogin de Tressac? Zou Marie Thérèse waarlijk caartoe zijn besloten? Maar dat was immers niet mogelijk! Ze had den Hertog immers zoo beslist afgewezen Hoe was don Alberto aan dat vermoeden gekomen? De gedachte, dat Marie| Thérèse tot uit vluchten hare toevlucht had genomen, om de ware reden te vefbergen, waarom ze het aanzoek van prins Gottifreddi had ge weigerd, ontstemde hem, en verduisterde in zijn hart het beeld van het kind, dat hij zoozeer beminde. Wat was toch dat geheim? Suzanne had de verdenking, dievten op zichte van Sarno bij hem was opgekomen geheel ontzenuwd, zoodat de gedachte daaraan geen enkel oogenblik bij hem op kwam. En hoe hij zijn gedachten ook kwelde, een ander spoor te ontdekken het gelukte hem niet, iets te vinden. En toen begon hij zijn dochter zóó nauw keurig te bespieden, als hij nooit te voren had gedaan, Maria Thérèse had het natuurlijke, on gekunstelde van haar wezen verloren. Ze toonde zich al te vroolijk, als hij bij kaar was. En bovendien was het, alsof ze steeds iets of iemand verwachtte. Met buitengewone belangstelling las ze de dagbladen, en in zenuwachtige haast greep ze het eene na het andere Eiken dag stelde ze het een of andere uitstapje voor, per rijtuig of per stoomboot en nergens kon, ze rustig blijven. En bij dat alles had ze nóg geen enkele maal verlangd, Suzanne te Vevey te gaan bezoeken. Reeds dat alleen kwam den heer de Roquépine tamelijk zonderling voor. „Hebt ge al bericht ontvangen van juf frouw Dupré en van miss Fane?" zoo vroeg hij haar op zekeren dag. „Neen, papa," antwoorde ze kortaf, en haastig voegde ze erbij: „Er is geen mogelijkheid, om haar af te brengen van hare plannen, voor het stich ten Van een toevluchtsoord voor l°nge meisjes, waarmee ze aanhoudend bezig is." „Willen wi> haar eens verzoeken, met f ons naar Evian te gaan?" vroeg de heer de Roquépine. ti „Neen, papa, ze zou het toch niet. doen.' Verwonderd zag de h'cer de Roquépine zijn dochter aan. Was zij het dan niet ge weest, die door haar stormachtige aandrang Suzanne als het ware gedwongen had hen naar Territet te volgen? Hij herinnerde haar daaraan. Maar toen ging ze dadelijk tot een ander onderwerp over. Waar was de Marie Thè- rèse van vroeger, dat zoo openhartige en vroolijke jonge meisje? De gedachte kwam bij hem op, Suzanne om raad te vragen, maar een zekere verle genheid hinderde hem, dat plan ten uitvoer te brengen. Hij meende, dat na hun laatste gesprek, er een tijd van wederkeerig zwijgen moest volgen. En ook wilde hij over alles eerst nog eens rijpelijk nadenken. Gedurende al den tijd, die na den dood van zijn zoo vurig geliefde vrouw was ver- loopen, was het plan, om te hertrouwen, geen enkele maal bij hem opgekomen. Nu had hij dal voornemen opgevat, en het verontrustte hem als een onbekend ver schiet. Hij dacht ook over het verschil in leef tijd tusschen hem en Suzanne Dupré, maar de ondervindingen en de harde leerschool des levens hadden haar karakter vroegtijdig gerijpt en de bijna twintig jaren, die beiden van elkaaf scheidden, zouden hem niet hinde ren, gelukkig met elkaar te zijn. Zachtzinnig, ernstig, vrij van alle zucht naar wereldsche genoegens, moest zij een voor treffelijke levensgezellin voor hem zijn. En wat het verschil in maatschappelijke positie betrof, wel zouden de menschen daar eenige dagen over spreken, en men zou el kaar vertellen, dat mevrouw de Roquépin. vroeger te Rome les voor geld gaf in mo derne talen, maar dat zou spoedig genoeg weer vergeten zijn, en hare bekoorlijkheid en natuurlijke voornaamheid zouden er toe bijdragen, dat op den achtergrond te drin gen. En bovendien, wat kwam dat alles er eigenlijk op aan? Voor zijn handelingen was hij immers alleen aan zichzelven rekenschap verschuldigd Niemand had het recht, zijn persoonlijke vrijheid t* willen beperken. Maar kon hij er zich van verzekerd hou den, dat Suzanne iets voor hem gevoelde? En wat zou zijn dochter er wel van zeg gen? Dat er een stiefmoeder haar intrede zou doen in het ouderlijke huis, kon haar onmo gelijk onverschillig zijn. Ook aan zijne zuster dacht hij. Maar van dien kant vreesde hij geen moei lijkheden of onaangenaamheden. Juffrouw Elisabeth de Roquépine was ro mantisch aangeletfd, en bovendien zou de vreugde, omdat ze nu voor altijd op de ver pleging van Suzanne zou kunnen rekenen, baar spoedig genoeg de gedachte aan die mésalliance doen vergeten. Maar de eigenlijke reden van zijn aarze ling was zijn dochter. Het eerste oogenblik had hij niet daar over nagedacht, maar nu kwam het hem opeens voor, alsof Marie Thérèse zich al; een onoverkomelijk beletsel tusschen hem en zijn geluk stelde. Maar de gedachte, dat hij afstand zou moeten doen van de -gelukszon, die onver wacht met hare zachte stralen zijn toekomst zou verlichten, was hem zóó onuitstaanbaar, dat hij er na lang tegenstreven eindelijk toe besloot, dat moeilijk onderwerp met zijn dochter te bespreken. Voor zijn in zichzelven gekeerd karaktei was dat een kwelling, die wel een bewijs was, hoe groot zijn liefde voor Suzanne was. Hoeveel gewichtige dingen waren den laatsten tijd in zijn leven voorgevallen! Maar hij vermoedde niet, welke verras singen hem nog te wachten zouden staan. Marie Thérèse was sprakeloos van verba zing, over de mededeeling van haar vader „Wie zou t zóó iets ooit voor mogelijk hebben gehouden!" riep ze uit. ,,U op uw leeftijd, en Suzanne nog zoo jong!" En toen ze zag, dat zijn gelaat verduister de, voegde ze er op hartelijken toen bij: „Ik weet, dat u er nog altijd jong uitziet! apa, zooals tante Elisabeth ook altijd zegt. ij noemt u nog altijd den charmantsten edelman van Frankrijk, maar toch moet -j het mij niet kwalijk nemen, dat uw mede deeling mij zoozeer verrast." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5