EUCHARISTISCH CONGRES BERICHT f 1.- per Exemplaar, Radio-nieuws. Poging tot moord. Hoe hij stierf. ingezonden mededeelingen a 50 cents per regel. UIT DEN OMTREK. CASTRICUM. MEDEMBLIK. HILLEGOM, SCHOTEN. HEEMSTEDE. BENNEBROEK. WIJKEROOG. VELSEN. ZANDVOORT. Voor de lezers van ons blad is nog gedurende korten tijd verkrijgbaar het prachtig Oedenk-Album van het Internationaal Eucharistisch Congres. Dit album, gedrukt op zeer fraai papier bevat ruim 100 piaten over het Eucharistisch Congres; het formaat is 25 X 32 c.M. Wij ziin ervan overtuigd, dat al onze lezers dit album gaarne willen be zitten. De prijs is slechts afgehaald aan onze bureaux of besteld bij onze agenten. Franco per pos' 1.20 bij vooruitbetaling. Voor dien uiterst lagen prijs zal men de beste herinnering hebben aan het te Amsterdam gehouden Internationaal Eucha ristisch'Congres, daar alle kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, die aan liet Congres deelnamen, en alle voorname plechtigheden er in zijn afge beeld. Meii gelieve spoedig zijn bestelling, vergezeld van het bedrag, aan ons in te zenden. DMINISTRATIE NIEUWE HAARL. COURANT, Nassaulaan 49 Haarlem. GEMENGD NIEUWS. SPORT EN SPEL. ZWEMMEN. KERK EN SCHOOL. Academie voor Lichamelijke Opvoeding. Aan onze Lezers Spoort al Uw kermissen aan hun vraag;- en aanbod- advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant Een wensch der Amerikaansche regeering. Handelsverdrag Polen Zwaden. MARKTNÏEUWS. Abonné's, die te klagen hebben over onregelmatige of sleshte bezorging der Nieuwe Haarlemsche Courant, worden dringend verzocht, dit onmiddellijk schriftelijk te berichten aan de Administratie N. H. Courant, of mondeling aan onze Bureaux, Nassaulaan 49. Voor Bavo-dorp en omgeving daarvan, wende men zich tot den heer J, TH. ELLIGENS, Emostraat 1. ADMINISTRATIE N. COURANT. bonbons Gisterenmiddag ongeveer 3'uur, weid den burgeneester, die op een der stemburcaux zittinj had, bericht, dat een poging tot mood had plaats gehad op den bollenkwee- ker N. Bij onderzoek bleek, dat op N., die op het veld in Noord-Bakkum werkzaam .was geschoten was geworden. Als "ardacht var deze poging tot moord is gearresteerd zelere De G. Deze ontkent echter ten stel ligste. Reeds lang was het in de buurt, waar De G woont, onrustig en werden bijv. herhaal delijkbollen en heesters, in eigendom aan N. Ichoorende, vernield. De daders hiervan varen niet te ontdekker, en ten einde raad iesloot de eigenaar van de woning, waarin De G. woonde, hem de huur op te zeggen. Als gevolg daarvan zou De G. dezer dagen uit zijn woning zijn gezet. Vermoed wordt, dat De G. met een geweer op N. geschoten heeft. Deze is gelukkig niet geraakt. Ondanks ijverige nasporingen is het nog niet gelukt, het geweer terug te vinden. Vermoed wordt, dat de dader het verborgen heeft, voor hij gearresteerd werd, wat 1 uur na den aanslag geschiedde. De vermoedelijke dader is in arrest gesteld en zal spoedig overgebracht worden naar het Huis van Bewaring te Alkmaar. AANLEG WEG LANGS ZEE. Ged. Staten vragen een crediet van 60.000 aan voor den aanleg van 250 M. weg langs zee inét bijkomende werken op het land goed der ptovincie onder Castricum op den duinrand. In hun toelichting schrijven zij o.m. Dat namelijk, met behoud van het natuur- fchoon, door de Provincie tot de exploitatie dezer terreinen behoort te worden medege werkt, behoeft, naar ons oordeel, nauwelijks nader betoog. Immers natuurruimtc, ge schikt tot ontspanning voor de stedelijke /bevolking vindt men in Noord-Holland nog slechts in het Gooi cn in de duinenstreek. (waar zich nu de gelukkige omstandigheidi voordoet, dat de provincie nabij Castricum een duinterrein ter grootte van ruim 800 HA. in eigendom heeft, kan zij als het ware, langs dirccten weg zorgen, dat een belangrijk stuk natuurruimte ten bate van het algemeen be houden blijft en daarvoor ook zoGveel moge lijk beschikbaar wordt gesteld, i Daarbij moet o.i. op den voorgrond staan, dat hst eigenlijke provinciale landgoed zoo veel mogelijk ongerept dient te worden ge laten. Intusschen zal rekening gehouden noeten worden met de neiging tot vestiging (Vin enkele tot een badplaats behoorende inrichtingen aan he: einde van den nieuwen ,2eeweg. Er is naar onze meening trouwens 'ook geen bezwaar tegen, dat de dicht langs /de zee gelegen gronden voor bebouwing in aanmerking komen. Ten einde die bebouwing mogelijk te maken, zullen langs den duinrand en in de onmiddellijke nabijheid daarvan enkele wegen moeten worden aangelegd, 'terwijl, indien de badplaats zich sterk mocht hiitbreidën ook een verbinding met den straat weg in het noorden van het landgoed zou /kunnen worden gemaakt. Ten behoeve van den aanleg van den weg 'langs de zee, die in verband met het beloop (van den nieuwen Zeeweg en met den vorm der ^duinen ter plaatse voorshands alleen ten noorden van den Zeeweg ontwórpen is, zullen jde hooge duintoppen moeten worden afge vlakt en een plateau worden gemaakt ter 'hoogte van 11 a 12 M. -f- N.A.P. Langs den Wg op den duinrand, die naar believen kan .worden doorgetrokken, stellen wij ons voor, dat eene open bebouwing van hotels of groo- jtere pensions zal zijn te verkrijgen, terwijl Zoowel daarbij als bij de keuze van de plaats 'der eventueel meer landwaarts te stichten hui den, nauwkeurig Zal moeten worden gelet 'op het sparen van het natuurschoon en het aspect van hec geheel. Van aanwezige duin pannen en duinvalleien kan bij de bebouwing [geschikt gebruik worden gemaakt. Naast ge legenheid voor de vestiging van enkele huizen (bestemd voer permanente bewoning, winkels •en werkplaitsen, sullen ook terreinen voor 'sportdoeleinden beschikbaar moeten blijven. I In de geraamde kosten is ook een deel der kosten btgrepen van aanleg voor electrici- 1 teits- en drinkwater-voorziening. HET PROVINCIAAL ZIEKENHUIS TE MEDEMBLIK. i I j In het verschenen rapport van de bezui- tiigingscommissie inzake de Prov. Zieken huizen wordt door Ged. Staten omtsent het Prov. Ziekenhuis te Medemblik het voleer.de gezegd Ons College is van oordeel, dat, nu eenmaal 'het gesticht te Medemblik door de Provincie in gebruik is genomen, er geen reden is, thans weder de sluiting daarvan in over weging te nemen. j Het aantal patiënten, waarvoor de Provin- icie verpleeggelegenheid' moet verschaffen, blijft regelmatig toenemen. De overneming ivan het gesticht te Medemblik en de reorga nisaties, doorgevoerd in dit en de andere provinciale gestichten, hebben in de laatste jaren de vermeerdering van het aantal plaat sen, waarover de Provincie lean beschikken, met de toeneming der patiënten gelijken tred doen houden. In de toekomst echter zal, in verband met die toeneming, over meer plaats ruimte in particuliere gestichten beschikt moeten' kunnen worden. Het zou zeker niet doeltreffend zijn, door opheffing van het gesticht te Medemblik, de Provincie in de noodzakelijkheid te plaatsen op nog meer plaatsen de hand te leggen dan zonder die opheffing reeds noodig zal zijnl Het is niet uitgesloten, dat zulks op groote moeilijkheden Zou stuiten. i Bezuiniging zou van de opheffing bezwaar lijk het gevolg kunnen Zijn, althans binnen 'afzienbaren tijd. Eene aanzienlijke daling der verpleegkosten is nog te verwachten, wanneer de verschillende met betrekking tot het personeel en in ander opzicht genomen maatregelen hun invloed zullen doen gevoelen. Daar staat tegenover, dat de particuliere festichten, indien zij ten behoeve van de rovincie nieuwe gebouwen'moeten stichten, niet de gunstige prijzen in rekening kunnen brengen, thans in vele gevallen geldend voor verpleging in gebouwen, waarvan de stich- tingskosten geheel zijn afgeschreven. Ook Zullen eventueele wettelijke maatregelen be treffende de arbeidsvoorwaarden van het ver plegend personeel het verschil in verpleeg kosten tusschen de provinciale en de parti culiere gestichten doen verminderen. Bij dit alles komt, dat de opheffing een overgangstoestand van betreekkelijk langen duur noodzakelijk zou maken, welke bijzon dere kosten voor de Provincie zou meebrengen Het krijgen van de beschikking over meer particuliere 'verpleegruimte en derhalve ook de ontruiming van het gesticht te Medemblik zouden naar alle waarschijnlijkheid slechts geleidelijk kunnen geschieden de exploitatie van een slechts gedeeltelijk bezet gesticht is niet economisch. Geruimen tijd zou de Pro vincie belast worden met uitgaven voor wacht gelden. Het Rijk zou op grond van het huur contract het onderhoud en de andere kosten van instandhouding der gebouwen gedurende nog ruim 27 jaar van de provincie kunnen eischen. Men kan uit den aard der zaak van meening verschillen, aangaande de vraag, of het exploi- hond Mi ar toen was dit hem een waar schuwing geworden en diep in hem kwam 't begrip, uat 't voor zijn veiligheid gewenscht was, zoodra weer dergelijke verdachte ge luiden zijn leger naderden, voortaan bijtijds het hazenpad te kiezen. En slechts nog één maal was hij bijna als slachtoffer van zoo'n troepje gevallen, toen hij na een vermoeienden nacht toch nog, voor zoo'n ongelukkigen haas, te vast geslapen had en door een der bijbehoorende honden vrijwel in zijn leger stee verrast werd. Maar gelukkig was dit exemplaar eer. onvoldoend afgerichte en slecht luisterende jachthond gebleken, die telkens te vèr voor de jagers uit het voorter rein inholde. Daardoor was bij zijn over haast opspringen en wegrennen, ook toen weer de afstand te groot geweest om nog*op hem te schieten, zocdat hij nogmaals op 't nippertje af ontsnapte. Maar tevens drong toen voorgoed tot hem door, dat zelfs een ha- teeren van eigen gestichten dan wel het af- j zenslaap nog te diep kan zijn en voortaan sluiten van contracten met particuliere ge- was zijn waakzaamheid nog grooter cn werd stichten voor de Provincie in het algemeen de voorkeur verdient. Deze vraag is nu echter niet aan de orde zij was dit wel, toen de overneming van het gesticht te Medemblik was ter sprake gebracht. Thans is het slechts de vraag, of zich nieuwe omstandigheden hebben voorgedaan, welke het wenschelijk maken op de toenmaals genomen beslissing terug te komen. Voor zoover ons College kan zien, is dit niet het geval Groote Propagandavergadering R. K. Kies- Vcreeciging. Dinsdagavond hield deze Politieke Organisatie een Buitengewone Propagandavergadering in de groote zaal van Flora. Honderden dames en heeren waren tegenwoordig onder voorzitterschap van den heer J. H. M. Balvers. Proi. Veraart trad als spreker op. Wc volstaan met deze korte mededeeüng, omdat de verkiezingen nu toch achter den rug staan. Duivensport. Heden houdt de postdui venvereniging „De Zwaluw" haar 2e africh- tingsvlucht voor jonge duiven. Gevlogen wordt vanaf Delft, afstand 40 K.M. De dui ven worden te 7 uur gelost. Zondag 5 Juli heeft voor deze vogels do eerste Prijswed- vlucht plaats vanaf Roozendaal, afstand 80 K.M. De eerste 15 duiven behalen punten, terwijl een cereprijs door een sportvriend gegev wordt. Deze kan gewonnen worden door de eerstgeconsiateerde dujf. Ook zijn 2 prijzen beschikbaar gesteld voor de 3- eerstgetoondc en voor de 5 eerstgetoondc auiv.' De duiven zullen vermoedelijk om S uur in vrijheid gesteld worden. Vermist: Ster 3,24 A. 1237; Ster 3.24 A 1255; Ster 323 93.250; Ster 13.25; 2708. n. 27.24. 60563. N. 27,22. 70575. Opgevangen door Jos. von Etten Mariast sraat 38 ster 323,3. 2805,a a, ,„,aaa Burgerlijke Stand. Geboren: d. van E. A. M. Lingeman-Spaans d. van L. van Voorlhuijsen-Bërndt z. van D. H. Leen- Oerlemans. Ondertrouwd: Charles Lebeau en M. E. W. Jansens J. J. Persoon en F. van Tol. G. J. Pellemans en G. A. Hoes. Getrouwd: J Welp met E. Th. Tromp J. Bogaert met W. van Steen A. M. Hen driks mei A. Timmers W. G. Vreenegoor met C. M. BesscÜnk H. C. J. van der Storm met C. A, Meerman. Overleden: M. W. M. Voets, 52 jaar, echt genoot van M, C. Kamoen. Burgerlijke Stand, Getrouwd: A, J. Gielen met J. H. Warmerdam. f Geboren: z. van E. Breeuwer-Kopjes Nie- man d. van A. J. van Steijn-van Rijn d. van N, W. L, Kikkert-Kuipers, z. van A. P. M. Adriaansc-Braam d. van H; C, M. Preyde-v. d. Eijken z. van C. Nieuwenhuizen-Brand. Overleden: W. Mur, 59 jaar. Gunning. Door den architect D. van Zetten werd 'heden opgedragen aan de N.V. Mij. tot Aannemen van werken, voor hen B. Hagen, te Haarlem, het bouwen van een landhuis cp een terrein, gelegen aan den Heerenweg, Hoek Sparrelaan." Aanrijding. Op den Wijkerstraatweg werd •een 13-jarige jongen aangereden door een auto. Het ongeval was te wijten aan on voorzichtigheid van het knaapje. Zijn tij- wiel werd vernield. Door den bestuurder van de auto zal de schade worden ver goed. Bekeuring. K. de G. werd bekeurd ter zake dat hij met zijn vrachtauto met een dusdanige snelheid reed, dat daardoor de Veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. Voorts werd een vijftal personen be keurd wegens het loopen op verboden grond. Burger!, sland. Geboren: P. J. Schaaf- sma-Walter, d. S. VisserGroot, d. J. den Hollanderv.d. Bent, z. M. Witte broodVreeken z. M. F. W. van Os Schmidt, d. A. PluisVos, d. J. J. van KaamSnijders Blok z, M. C, van der StelBolier, z, I, G. Spanjaard—Smit z, A. E. IlofGröneweg d. Op het nippertje gered. Gisterenavond om ongeveer half zeven kreeg een heer,- terwijl hij zich in zee baadde nabij den Strandweg, een toeval. Daar er om dien tijd bijna geen menschen meer zijn, was het een geluk dat 2 dames het opmerkten en om hulp riepen. Door een toegesnelden man werd de heer die reeds bewusteloos was, op het strand gebracht Na een huif uur kwam hij eindelijk weer bij. <- Het was een oude grijze rakker,*jn wien gespierde lijf de ervaringen verzameld zaten van duizenden K.M. afgelegd in rennen voor 't leven, een groote sterke rammelaar, onvermoeid en altijd waakzaam, met halven slaap slechts en immers luisterend oor. Hem zouden ze r.iet gauw meer verrassen, of te pakken krijgen. Ja vroeger hadden ze wel de kans gehad en enkele keeren was hij toen nauw den dans ontsprongen. De eer ste maal was hij zoo onvoorzichtig geweest op zijn beschermende kleur te vertrouwen en stil te blijven liggen toen de jagers na derden. Maar hii had toen buiten de honden en buiten het naast elkaar oploopen der jagers gerekend. Dank zij de weinige op lettendheid van een der meeloopers, was het cordon hem reeds zoowat gepasseerd vóór een der honden toch nog de lucht van hem kreeg en waarschuwde. Maar toen had hij ook meteen al de beenen genomen en was door de verwarring buiten schot geraakt, aleer een der zich omdraaiende jagers nog met kans op goeden uitslag zou hebben kun nen schieten. Nu, en de honden, wat gaf hij, eenmaal rennende, om zoo'n tragen jacht- zijn slaap nóg minder vast. Ook over de lange jacht zou hij hebben kunnen meepraten, want ook daar hrd hij ondervindig van op gedaan en zeker de eerste malen, dat er zoo achter hem heen gezeten werd, danig in den angst gezeten. Maar ook daar had hij toen geluk bij gehad. Den eersten keer, doordat d: windhonden eigenlijk te vermoeid reeds waren. En een ander maal, toen er een paar geduchte locpers achter hem heengingen, had hij zich door den hond, welke eenigszins van opzij op hem inliep, niet van den rechten weg laten afbrengen, maar was hij, rechttoe rechtaan en zonder omkijken, naar de heg om 't hem goed bekend: erf van een groote boerenhofstee gevlucht en daar, in het er achter gelegen boschje doornstruiken, voor de groote windhonden, welke alleen maar op het gezicht jagen, spoorllocs verdwenen. En thans vreesde hij die langbeenige vervolgers niet meer, want hij wist dat hij, sterke en ervaren haas, in snelheid niet voor hen onder behoefde te doen. En als ze weer eens achter hem heen gingen, dan veegde hij met zoo'n vaart langs den rechten polderweg voor hen uit, dat z.'j onmiddellijk terrein verloren en ook weldra zelfs hun scherpen blik hem niet meer bereiken kon. Niet, dat hij al deze zaken nu zoo netjes beredeneerd en uitgedacht had natuurlijk, maar zooveel ervaringen was hij allemaal rijk geworden en, doordat hij een leerzame cn een slimme haas altijd geweest was, wist hij ze te benutten. Ook de sluipende wezel had hij immer listig bij den neus gehad door, bij het opzoeken van het leger, dit altijd eerst eenmaal gewoon voorbij te loopen om vervolgens, na in een wijden boog terug gekomen te zijn, bij het nogmaals passeeren, met een koiossalen sprong schuins achter waarts uit zijn spoor in 't nest neer te komen. Totdat op een kwaden wintermorgen een brutale stroopcr met zijn hond het spoor in de sneeuw gevolgd was èn, slimmer dan de wezel, zijn leger gevonden had. Wc! was hij nog snel opgesprongen om het dreigend gevaar te ontvlieden, doch reeds knalde het schot en deed hem gewónd neertuimelen. Onmiddellijk was de hond toegeschoten om den begeerden buit aan den baas over te leveren. Maar daar ontwikkelde de oude rammelaar nog eenmaal al zijn energie. De eerste passen strompelend, doch dra al vlugger en vlugger trachtte het gekwetste dier zijn vierpoctigen belager te ontkomen. Steeds harder ging 't en juist toen de hond toegrijpen zou, had hij zijn volle snelheid haast weer bereikt en werd de afstand tus schen haas en vervolger steeds grooter.Maar de hond was ook een oude rot en een echte speurder die, schoon trage looper, met groote volharding het bloedig spoor bleef volgen. Telkens werd de haas weer opgejaagd en veld na veld was het slachtoffer al opgejaagd vóór 't hem gelukt was zijn volhardenden achtervolger eindelijk kwijt te raken. Maar toen weer had een troep kraaien hem in de gaten gekregen en, uitgeslapen rekels als dat zijn, begrepen zij aanstonds, dat er met hem iets niet in den haak was en Zich thans 'n mooie kans voordeed haar slag te slaan. Dies namen zij onmiddellijk de achtervolging over. Oogenblikkeüjk brak dan ook het heele peloton op en dra stormde het nieuwe verschrikkelijke gevaar achter den armen vluchteling aan. Met alle geraffineerdheid, waar deze zwart- en bontrokken zoo ruim schoots over beschikken, dreven zij hem steeds weer op, bestookten hem voort durend van alle kanten tegelijk, van boven, van opzij cn van achteren» Geen oogenblik werd het door voortdurend bloedverlies en sterk rennen reeds danig verzwakte dier met rust gelaten. En naarmate de krachten van den telkens weer voortgezweepten stakkerd al meer en meer begonnen af te nemen werden hun aanvallen steeds ernstiger. Nu begonnen zij reeds naar zijn oogen te pikken, zoodat het weldra blinde, van angst en pijn radelooze dier nergens meer dekking of fiulp wist te vinden. Eindelijk begaven hem ook zijn laatste krachten en stortte het totaal uit geputte slachtoffer tegen den grond neer. Even nog een paar stuiptrekkingen en 't was gedaan, de oude rammelaar had zich dood- geloopen. Toen kon voor de saamgerotte kraaienbent het met ongeduld verbeide feest maal' beginnen. punt uit te drukken, 20. Nu begint Zignea j eenigszins op te leven, en doet nog wel eens een aanval. Uit een dezer aanvallen weten zij zelfs den achterstand'te verkleinen. 21. Hierna echter is het weer met de Zignea- j ploeg gedaan, en wordt er wederom iusiig op los geknoeid. Aanval op aanval wordt cr op haar doel ondernomen er. het is slechts aan het slechte schieten der D. W. R.-dames te danken, dat gedurende eenigen tijd de stand onveranderd blijft. Een doelpunt ech ter hangt in de lucht en het verwondert nie mand, dat de snelle Waterratten midden voor, na een fraaie rush, den stand op 31 brengt, waarmede spoedig hierop het einde aanbreekt. De overwinning was volkomen verdiend. Scheidsrechter Kodde leidde goed. NEDERLANDSCH1E ZWEMBQND. Na afloop van den dames-wedstrijd floot pl.m. 8K uur scheidsrechter J. Knuyt de zeventallen: D. W. R. I—H. V. G. B. I in het water tot het spelen van een compe titie-wedstrijd. De volgende ploegen zien wij tegenover elkaar: D. W. R. I: C. v. d. Broek, C. Vrugt, A. Liezenberg, A. H. de Bruijn Jr., H. v. Zanten, C. J. de Bruijn, G. v. Kootcr.. H. V. G. B. I: H. F. van Luijken, J. J. Bouwer, P. v. Ommeren, A. Loos, J. L. van Dorp, W. v. d. Boogaardt, A. Boeree. Na den beginwerp bereikt de D. W. R.- voorhocde het eerst den bal cn doet een aanval, welke echter wordt afgeslagen. Kort hierop doet H. V, G. B. een gevaarlijken uitval, welke tchtcr ook door de Waterrat ten-achterhoede wordt geretourneerd. Het spel gaat in deze periode goed op cn neer en beurtelings zijn beide doelen m gevaar, doch de achterhoeden blijven voorloopig in de meerderheid. Er wordt zeer vlug cn som tijds vinnig en enthousiast gespeeld, doch de Fi. V. G. B.-voorhoede begaat de fout zich geregeld tc laten dekken. Langzamerhand verplaatst Loos, welke de beste is Jee K. V. G. B.-achterhoede, het spel en H. V. G. B. komt in de meerderheid. Meerder* schoten worden gelost op het Waterratten- doel, doch zonder resultaat. Na een algt- mtenen aanval gaat de bal van man tot man en weet Bouwer zich even vrij le maken. DU oogenblik is noodlottig voor de Wate:- ratten, want met een vlug hard schot gecit Bouwer zijn club de' leiding. 10. Vinnig vallen nu de Waterratten-menschen aan er. onstuimige aanvallen worden op het vijan delijke doel ondernomen, welke echter door de H. V. G. B.-achterhoedc worden onscha delijk gemaakt en dc rust breekt aan met 1in het voordeel van H. V. G. B. Na de rust komt II. V. G. B, dadelijk ste vig opzetten en doet moeite de leiding tc vergrooten. Taai echter wordt het Water- rettenheiligdom verdedigd en na enkele mi nuten komen zij zelfs in de meerderheid. Het spel wordt nu van beide zijden tamelijk vinnig en de scheidsrechter moet menige vrijen worp uitdeelen. Bij een schermutse ling tusschen Boogaardt en v. Kootcn, wor den beide spelers uit het water gezonden. Dc Waterratten blijven voortdurend aanval len en de H. V. G. B.-achterhoede krijgt het zeer zwaar te verantwoorden. Temeer wordt deze taak verzwaard, doordat haar voor hoede, waarin v. Luyken niet veel presteert, geregeld gedekt ligt. Door het aanmoedigend zwoegen van Loos weet H. V. G. B. zich echter te handhaven en breekt onder een zwaren D. W. R.-druk het einde aan. De 10 overwinning voor H. V. G. B. gecii de verhouding tamelijk weer. Scheidsrechter Knuijt hebben wij wel eens beter gezien. Met dat al, heeft H. V. G. B. een tamelijke kans gekregen op het kampioenschap harcr afdeeling. Nog slechts één wedstrijd behoeft gespeeld te worden, en wel tegen Nereus I te Zaandijk, een zeer zwaren tegenstander. Zorgt er voor H. V. G. B. dat gij dien wed- 'strijd wint en dan in dc promotiewedstrijden nog eens flink aanpakken en gij gaat eten weg weder op, waarvan gij jaren her bent afgekomep. GEDENKALBUM ZIGNEA I—H. P. C. L H, V. G. B. II—NEPTUNES III. Hedenavond respectievelijk 8 cn 8U uur worden bovengenoemde wedstrijden ge speeld in de Zweminrichting Kleverlaan voor de competitie van den Nederl. Zwembond. «V tin»..<18mL WAT ER IN LONDEN TE LOÖR GA7 HAARLEMSCHE ZWEMBOND. Woensdagavond had in de zweminrichting aan dc Houtvaart voor de dames-afdeeling van bovengenoemden Bond de ontmoeting plaats. D. W. R. IZIGNEA II. Pl.m. 7Fi uur fluit scheidsrechter J. Kodde de volgende ploegen in het water, beide be staande uit 6 personen: D. W. R. I: A. de Bruijn. v. d. Berg, S. de Vries, Meijer, v. El, v. Galen. Zignea II: D. v. d, Stadt, L, Janssen, A. Tijm, De Geer, v. Zetten, Zijlstra. Onmiddellijk na den beginworp bereikt D. W. R. het eerst den bal en na een heeu en weer zwemmen, heeft een schermutseling voor het Zignea-doel plaats, welke echter op niets uitloopt en de bal gaat achter. Het is echter slechts uitstel, want dadelijk hierna komen „De Waterratten" terug, en brengen wederom het Zignea-doel in gevaar. Bij een dezer aanvallen wordt een D. W. R.-damc wegens de 2 M. fout het water uitgezonden. Ondanks dit speelsters-overwicht weet Zig nea niet de overhand te krijgen. De Water ratten-dames zijn zoowel beter in zwemmen en het hanteeren van den bal en daardoor ook weten zij de leiding te nemen, 10, waarmede kort hierop in een aanval van D W. R. het rustsignaal klinkt. Na de hervatting zijn wederom, alhoewel zij slechts met 5 dames spelen, de Water ratten-dames dadelijk in de meerderheid cn weten dit al spoedig in een algemeenen aan val door haar suflle midvoor in een doel- Wij zagen dézer dagen in een Engel$ch Tijdschrift een interessant artikel over wat er in de millioenestad Londen wordt wegge worpen of verloren. De zeven millioen menschen, die het Lon den van onze dagen bevolken, zijn over het algemeen arm. Toch w'ordt er door die bevoli nog genoeg verloren en verwaarloods om in ponden uitgedrukt een millioenen fortuin per jaar te kunnen vormen. Elke man, elke vrouw en elk kind draagt het zijne óf het hare ertoe bij in dat groote proces van verliezen en verwaarloozen. Volgens Ramsay werpt de stad Sheffield iederen arbeidsdag wel vijf ton van het kost baarste staal in har riolen. Dat zou dus 2000 ton waardevol materiaal per jaar beteekener, een kapitaaltje vertegenwoordigend waar mede de R. K. Middenstandsbeweging van heden aardig geholpen zijn zou. Tot nu tot is men er echter nog niet m geslaagd dien kolossalen afval van metaal te vergaren. In Londen heeft men de laatste twintig jaren wel pogingen aangewend om de ver spilling van allerlei producten zooveel mo gelijk tegen te gaan. En al doet het fabeltje, dat men eens den buitenman in Engeland was kon maken, n.l. dat het pleveisel in Londen's straten van goud is, batuurlijk geen opgelegd meetr, toch is niet overdreven de bewering, dat des morgens een groot deel van het kostbare gele metaal in Londens tal rijke vuilniswagens over de straatsteenen rolt. Er zijn bijvoorbeeld in Londen menschen, die een bestaan vinden in het onderzoeken van de vuilnisbakken van lijstenmakers, foto grafen, juweliers en goudsmeden, vergulders en boekbinders, kortom van handelsmensche die goud in welken vorm dan ook aanwenden in hun bedrijf. De bijeengegaarde afval wordt in de smeltkroeds geworpen en brengt kor rels op van voldoende grootte om de moeite van den verzamelaar te beloonen. Verder vinden tal van arme lieden een be staan in het nazoeken van hetgeen op de ge weldig uitgestrekte Londensche vuilnisbel ten eiken dag opnieuw wordt neergestort, en van het kostbaarste oude tin tot men zou zeg gen, waardelooze kurken en knoopen toe worden daar gesorteerd. Is het wonder dat er soms werkelijk schatten worden onttrok ken aan den alles verslindenden muil van den vernieler, het vuur der verbrandingsovens Maar afgezien van dit alles is het verlies van kleinigheden door de Londensche stede lingen verbazingwekkend. Een welbekende autoriteit op dat gebied beweert dat de Lon- denaars de grootste verkwisters zijn van En geland. Neem de sigaren maar eens. Het eerste wat iemand doet wanneer hij een versche sigaar opsteekt, is het puntjw eraf knijpen. Maar dat is niet alles 1 Niemand immers rookt een sigaar tot he no" ja b-'ttere einde on. nietwaar? Nu heeft men uitgerekend dat uit al de op die wijze verloren gaande tabak per week een monster-sigaar zou kunnen worden gemaakt van een meter middellijn, en van vijf-en- twintig voet of ongeveer zeven meter lang Men kan zich dus voorstellen hoe een sigaar er wel zou uitzien, gemaakt van de afgekne pen puntjes'en weggeworpen „peukjes" ge durende een geheel jaar. Maar Engeland is vooral het land der siga retten rookende menschenkinderen van jong tot oud, alles rookt er sigaretten -.-som mige vrouwen óók er worden er in Londen alleen millioenen in de lucht geblazen. Hier bij gaat naar schatting gemiddeld een achtste van dc verwerkte tabak verloren, neg meer dan van de sigaren. Zij die ooit in Londen ge weest zijn, zullen cr waarschijnlijk op Trafal gar Square het geweldig hooge Nelson-monu ment hebben bewonderd, dat honderd vijf en dertig voet hoog is Welnu, wanneer men de gedurende een maand vermorste tabak van de sigaretten verzamelde, zou men een sigaret kunnen maken even hoog en wel drie maal zoo dik als de beroemde Neldson-Ko- lom. Aan dit vraagstuk van weggfeworpen tabak is een wel eigenaardige handel verbonden, waaran wij echter slechts „curiositeitshalve" onzen tabakshandelaren R. K. Midden standers in den lande de tip given. In he't beruchte East-End van Londen schijnen n.l. verschillende handelaren in tabak te wonen, die goede zaken maken met luid- jes, die in staat zijn, hun groote hoeveelheden van die „afgeknepen," verloren en weggewor pen sigarenresten te verschaffen. Bedienden in hotels en rooksalons, in vesti aires van schouwburg, concert en bioscoop zalen zijn de verzamelaars die de handelslie den uit East-End van waar voorzien. Duizen den eindjes sigaar en sigaret worden eiken dag aan de werkplaatsen van dat eigenaardig slag tabaksfabrikanten afgeleverd, die in den re gel met vies zijn van de luidjes die wedren nen en andere publieke vermakelijkheden afstroopen op zoek naar „tabak." Wanneer dc handelaar dan een voldoenden voorraad verzameld heeft, voor weinig geld natuurlijk, worden de eindjes voorzichtig opengebroken, de materialen gesorteerd en in bakken geladen, voorzien van opschriften als „Prime West-End Mixture" of „Good wood handcut," enz. Voor vaklieden ver staanbaar genoeg. Dan worden des Zondags morgens deze heerlijke collecties tabak in sommige voiksrijke centra uitgestald, en vin den ze gereede koopers. Het enorme verbruik van sigaretten door de Londensche bevolking leidt nog tot een a der verlies en wel dat van de fleurige verpak king, waarin de waar wordt aan den man ge bracht. Honderdduizenden omslagen wor den er in de goot geworpen, om eerst te wor den vertrapt en dan te worden bijeengeveegd en te verhuizen naar de mestvaalten of de stapelplaatsen van lompen en oud papier. Mét de wekelijks thans in Londen vermorste sigarettendoosjes zou men de cartonnen plan ken kunnen fabriceeren voor een geweldige sigarettendoos van 18 G voet lang, 13 voet breed en ter hoogte van een flink mansper soon Een der meest waardevolle gebruiksvoor werpen i% verder wel de gewone speld 1 Wat zou het leven zijn zonder spelden Men sid dert bij de gedachte aan een speldelooze wereld, nietwaar? De verantwoordelijkheid, welke een speld soms heeft te dragen is ge woonweg ontzaglijk, is 't zoo niet, dames En toch, er is geen soorwerp van grooter comfort voor ons meschen dat achteloozer wo comfort voor ons menschen dat achteloozer wordt behandeld Millioenen spelden wor den er elk jaar gemaaktnaar spelden is al tijd vraag en altijd worden er spelden ver loren het eerste is hier naar alle waarschijn lijkheid wel een gevolg van het tweede. Ware dit niet zoo, dan zou 't immers ook in deze wereld van speldeprikken en verdere onaan genaamheden heelem 1 niet uit te houden 2ijn Even vlug nu bijna als de spelden verschijnen op dit ondermaansche, even spoedig, zou men kunnen zeggen, verdwijnen ze ook weer. Tegen één persoon die het de moeite waard acht een speld op te rapen, zijn er minstens twaalf die er een verliezen. Zou men het gelooven indien beweerd werd- dat de inwoners van de grootste stad der we, reld, waar het zoo moeilijk is aan geld te ko men eiken dag genoeg spelden verliezen om een stad als Amsterdam er voor een geheele week van te voorzien Toch is dit zoo Als het met3al eens werd opgesmolten zou men een reusachtige speld ervan kunnen gieten van 3 ji Meter lengte en 0.30 c.M. doorsne de een vrachtje zwaar genoeg voor een flink paard 1 Haarspelden regent het gewoonweg in Londen's straten eiken dag 1 Het begint des morgens, reeds vroeg, en tot laat in den avond gaat het door, zoolang als de vrouwelijke bevolking, pjus de gasten van dezelfde sexe, buiten zijn. Wanneer men daarbij overweegt hoeveel echte mannen ge bruik lees ook misbruik maken van de haarspelden hinner respectieve ega's, voor verschillende, zeer uiteenloopende doelein den, als het schoonmaken van hun pijp, als plaatsvervangers voor de broekveeren wannt e zij fietsen gaan, en ze deze broekbeschermers niet gauw zoo kunnen vinden, als schilderij- haken, als knoop ha ken voor gewone-en hand schoenen enz. enz-, is het dan eigenlijk we' eenwonder dat er haarspelden verloren gaan 1 Twee oolijke Londenaars gingen eens een een weddenschap aan de een beweerde, dat hij honderd haarspelden zou oprapen op zijn morgenwandeling in Regent-street 'n dru,Ii begane straat binnen een afstand van hon derd meter. En hij won het Wie het niet gelooft, zij de raad gegeven, het op yaiezelfd plaats maar eens te gaan probeeren Hij haait beslist zijn Er.gelsche reis uit de weddenschap Uit de statistieken blijkt, dat eiken dag binnen groot Londen vijf millioen haarspelden worden verloren vijf en dertig millioen per week. Daarvan zou men een reuzen- haarspeld kunnen srrieden, van zeven meter hoogte, aan den voet breed genoeg om een wielrijder door te laten. (NED. HANZE.) Het R. K. Centraal Bureau voor Onderwï). en Opvoeding te 's-Hage schrijft ons: De interdiocesane Jeugdcommissie acht het noodzakelijk, bekend te maken, dat hel Doorluchtig Nederlandsch Episcopaat ten aanzien van dc Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam reeds ongeveer een half .jaar geleden aan een der leden van bet curatorium dier academie heeft ver klaard, „dat het Doorluchtig Episcopaat den opzet niet kan goedkeuren en ernstig be zwaar heeft tegen opneming van Katholie ken in het Curatorium en toelating van Ka tholieken onder de docenten, te meer omdat aan de R.-K. Leergangen te Tilburg reeds gelegenheid bestaai tot opleiding ook voor Middelbare Akten Gymnastiek en Lichame lijke Opvoeding NEW-YORK, 2 Juli. Mac Murray, d* Amerikaansche gezant in China, heeft in structie ontvangen de wensch der der Ame rikaansche regeering te kennen te geven, om zoo' spoedig mogelijk een conferentie der Mogendheden bijeen te roepen, om. den toestand in China onder de oogen tc zien. -J STOCKHOLM, 2 Juli. Het handelsver drag tusschen Polen en Zweden is gerati ficeerd en van af gister in werking getre-' den. PURMEREND, 30 Juni. Kleine fabrieks baas. 19 partijen, 54, met Rijksmerk f 57.50; kleine boerenkaas, 55 past., 54. rnet Rijksmerk 59.50; commissiekaas, o part., met Rijksmerk 59, alles per 50 1039 kilo boter 2.20—2.30 per kilo; woo vette koeien 0.90i-20 per kilo. 138 melk en geldekoeien 175400 per stuk.^hanaei stug: 24 stieren, 40 paarden J 100z50 per stuk, handel matig; 87 vette kalveren 1.20 —1.40 per kilo, 288 nuchtere kalveren 15— 40 per stuk, handel matig; 433 vette varken* ge._94 ct. per kilo, zouters 8084 ct.^pci kilo, 8? magere varkens 2545,203 biggen 10—22, per stuk', handel vlug; 350 schapen 4052, 509 lammeren 2028, per stuk handel stug; kipeieren 6.257.25, eend- eieren 5.50, per 100 stuks; piepkuiken' 0.4090 per stuk. ALPHEN AAN DEN RIJN, 1 Juli. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen a. d. Rijn Tuin- boonen f 7.70—8.40, peulen 39—42. dop- erwten 2829, heerenboonen 51—o6, zuring 79, aardappelen 10.9011, alles per 10Ó k.g.; rabarber 7—15, peen 6— 11, per 100 bos; kropsla I 4.504.70, bloemkool I 2329, id. II 10 18, aiKs per 100 stuks: irambozen 19, aardbeien. 2022, per 100 pond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7