Zij, die niet terugkeeren. ■EE R.K. KIESVEREENIGING M Vrijdag 3 Juli 1925 49ste Jaargang No. 16084 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad A De uitslag. DE TOEWIJZING DER ZETELS. Agenda 4 Juli De leden der nieuwe Tweede Kamer. Haarlemsche Zeilvereenigiug. Middelbare technische school te Haarlem. HET JUBILEUM VAN DEN AARDBEIEN-EXPORT. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Dr. L. G. Kortenhorst. mrmrn De afbouw van de R.-K. Kerk aan de Amsterdamstraat. Men ziet hier de spits van den toren, die nu geheel ger eed is om beschoten te worden en dan met leien te worden bedekt. De spits is 17 meter hoog en de toren met spits rum 45 nieter; in den loop van de volgende week zullen de haan en hei Kruis er op geplaatst worden DE JUBELDAG EEN RECORD-DAG. DE TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN, Een vergelijkend overzicht van de verkiezingen in 1925 en 1922. Schoolreisje. Rijwiel ontvreemd. Te water geraakt. De poging tot doodslag te Heemstede. Begrafenis J. J. van Dijk. t De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week 0,25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE Advertentien 35 cents per rcgei. Bij contract belangrijke korting) Advertentiën tusscben den teksi als ingehouden mededeeling, 60 ck per regel op de le Pagina s 75 et. per regeL Vraag- en aanbod-adver» tfitiën 14 regels 60 ct. per plaat» sing: elke regel meer 15 cL, bi» rooruitbetaling. UieaDonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f Qfhjlfi Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7C|fl - bij een ongeval met f OEfl bij verlies van een hand, f IOC tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeermgen OU v verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen du»"* doódelijken afloon £di3"» een voet of een oo^ I I«d bij verlies van een f Cf) bij een breuk van f tfl bij verlies van een. aer I 3U." been of arm l *U."s duim of wjisvinzer andere vinger. Toen gisterenavond omstreeks elf uur de uitslag bekend werd met een toewijzing van 54 zetels aan de coalitiepartijen zal menigeen een gevoel van opluchting hebben gehad. Bij bet binnenkomen der cijfers.toch gedurende den dag en den avond zag het er voor de rechter partijen niet gunstig uit. De R.-K. handhaafden zich nauwelijks; gingen bier 'n weinig vooruit, maar in Sommige kieskringen stelden zij weer ie leur. De Christelijk-His- torische partij gaf hetzelfde beeld en de Anti-Revolutionairen brokkelen leelijk af. Er waren kieskringen, die met vele duizenden stemmen beneden den uitslag van 1922 bin nen kwamen en er waren standen, waarbij men de oude partij van Kuyper geen twaalf zetels meer in de nieuwe Kamer gaf. Maar het einde was zeer bevredigend. Wij bezitten nu een Kamer met 54 voor standers der Christelijke coalitie, en 46 te genstanders. Die 46 echter vormen de meest heterogene cohibinatie. Daar zijn 24 sociaal democraten, 7 vrijzinnig-democraten en ëén communist, die er nooit aan zouden denken een regeering te vormen met de conservatieve liberale volgelingen van de heeren Dresselhuys en van Gijn. Dan zijn cr drie steile protestantsche dominé's in de Kamer gekomen, die op het voorbeeld van ds. Kersten de christelijke politieke co alitie met alle macht bestrijden zullen, maar toch zelf van christelijke huize zijn. Dan is er een vertegenwoordiger der R. K. Volkspartij, die al evenmin iets Voor de coalitie voelt die zelfs geroyeerd is als lid der R. K. Staatspartij, maar die toch, overeenkomstig zijn program op het R. K. beginsel zal moeten sfaan. Dan zijn er nog eenige vertegenwoordigers ■de.» boeren, welke speciaal op landbouwbe langen letten en zich om verdere beginselen weinig bekommeren, in ieder geval ver van de sociaal- en vrijzinnig-democraten afstaan. Tegenover zulk een allegaartje kan een rechtsche coalitie van 54 man sterk staan, wanneer zij wil. En dit is dan ook het ver heugende in dezen uitslag. Toch is onze vreugde getemperd, niet zoo zeer om het terugloopen van de coalitie van 59 op 54 zetels, Misschien is dit eer winst dan nadeel. De afgèloopen vier jaren hebben geleerd, dat het ook in de politiek sterke beenen zijn, die de weelde dragen. Een zich zelf onoverwinnelijk voelende regeerings- meerderheid slaat al te gemakkelijk over tot onderlinge kibbelarijen. Het verleden heeft geleerd, dat er met een betrekkelijk kleine meerderheid beter en vruchtbaarder te regeeren valt dan met een machtig blok. Daarom treuren wij dan ook niet. Wat tot bezorgdheid stemt is een eerlijke bestudeering der uitgebrachte stem men. Zij zeggen ons ten eerste, dat onze rechtsche coalitie van 54 zetels thans, geflat teerd is. Wanneer de Middenstandspartij in den Kring Haarlem niet vergeten had haar lijst met de overige te verbinden had ook deze wilde partij een zetel gehad. Verder heeft de R.K. Staatspartij volgens den kies- d cel er slechts 28 zetels behaald; de twee andere kreeg zij door toewijzing op de over schotten; de 30ste zetel is zelfs aan zuiver toeval te danken. Eveneens staan er zóó voor de Christelijk-Historischen en de Sociaal-Democraten. Maar deze laatsten boeken dan ook een winst van vier zetels bij een stijging van 567769 stemmen in 1922 tot 706317 nu. Daartegenover zag de R.-K. Staatspartij haar stemmengeta! slechts met nog geen 9 duizend stemmen klimmen. Wan neer men bedenkt, dat er sinds 1922 over het geheele land 200.000 nieuwe kiezers zijn bijgekomen, dan beteekent dit, dat de R.-K. Staatspartij met' een vooruitgang van nog geen 9 duizend stemmen feitelijk is achter- uitgeloopen. In nog sterker mate geldt dit voor de anti-revolutionairen, die 25.000 stemmen minder haalden. De bezuinigings actie van Colijn spreekt zch hierin zeker wel uit, maar vermoedelijk niet minder een afkeer van de coalitie, wan neer -wij hetstemmenaantal der Staatkundig-gereformeerde en Hervormde Staatspartijen zien. Dit gesteld tegenover den geweldigen aanwas der radicale elemen ten, de sociaal- en vrijzinnig-democraten, doet de vraag stellen, of de gezonde opvat ting, welke de groote meerderheid van ons volk nu al sinds vele jaren ten opzichte van jen regeering naar Christelijke beginselen, aezielde, aan het kwijnen is. Wij gaan daar thans niet op in; maar deze verkiezingscijfers «even toch wel aanleiding om die vraag tfraks eens ernstig onder het oog te zien. De Regeering, welke straks met deze nieu- ye Kamer zal hebben samen te werken, zal {oed doen meer naar de innerlijke waarde der rerkiezingscijfers te zoeken dan af te gaan »p de einduitslagen. Wie dat doet komt tot 1c conclusie, welke wij al een half jaar vóór ie ze verkiezing trokken, dat het Kabinet- iuysColijn heeft uitgediend. Trouwens, al inds de Vlootwet-crisis kan men niet meer ran een zuiver parlementaire regeering ïpreken. Wij vertrouwen dan ook, dat er een lieuwe Kabinetsformateur zal optreden en, «ezien den uitslag der verkiezingen, zal wel vederom een Katholiek de eerst geroepene :ijn. Diens taak zal geen gemakkelijke we ten; eerstens toch dient onderzocht, of er bij 3e 54 leden der rechterzijde zonder uitzon dering voldoende ambitie is voor een coali tie-regeering, Want 't nieuwe Kabinet zal joed doen, zich ten deze niet aan verrassin- )en bloot te stellen. Daarvoor is de rechtsche neerderheid te klein. En gesteld, wat wij lerwachten, dat die gezindheid er in begin sel is, dan komt de groote moeilijkheid een program te ontwerpen; dat aan de gemid delde wenschen der drie rechtsche partijen voldoet. Het zal een ander program moeten zijn, dan de heer Colijn zich had gedacht en waarmee deze het verkiezingspad is opge gaan. Want daartegen, n.m. tegen een pro gram van enkel financieel herstel en bezui niging zonder meer, daartegen heelt het volk zich wel sterk uitgesproken. Er moet een program komen, dat omtrent de netelige kwesties van financiën, sociale her vorming en defensie een duidelijk geluid geeft en door heel de rechterzijde wordt gesteund. Wanneer het gevolg van de verkiezingen mocht zijn, dat er komt een krachtige regec- ring met een beknopt, maar helder program, een christelijke regeering, die zich gesteund weet door haar kléine meerderheid, dan gaan wij een betere toekomst te gemoet. Want gelijk overal ter wereld is ook hier te lande thans noodig krachtige leiding. Een homogene regeering, steunend op een eens gezinde Kamermeerderheid zal ongetwijfeld veel bijdragen om ook in het volk rustige en meer gezonde denkbeelden te doen groeien. Zulk een regeering zal weer het vertrouwen wekken, dat in dezen na-oorlog- schen tijd deerlijk geschokt is, vertrouwen, dat noodig is om in orde en rust een tijdperk van nieuwe welvaart voor te bereiden. Voor deze groote taak staat thans de rechtsche Kamermeerderheid van 54 christe lijke volksvertegenwoordigers. Moge boven alle persoonlijke overwegingen en klein menschelijke berekeningen uit bij de nieuw- gekozenen en herkozenen, bij de partijlei ders vooral, die zulk een grooten invloed uitoefenen in de komende dagen de verant woordelijkheid van cue zware taak voor oogen staan meer dan het vreugdegevoel om den behaalden politieken buit! HAARLEM Hedenavond 8'/a uur FEESTELIJKE SAMENKOMST van R.K. Kiezers en Kiezeressen in den tuin van het Broagebourv. HET BESTUUR Van de aftredende leden der Tweede Ka mer kwamen de volgende leden niet meer op de candidaten-lijsten voor: Van de R.-K. Staatspartij: de heeren W. J. F. Juten, A. B. Michielsen en H. Stule- meijer. Van de Anti-Rev. P.: de heeren C. van der Voorst v. Zijp, J. v. d. Molen én W. War- naar. Van de S. D. A. P.: mr. P. J. Troelstra. Van de Liberale Partij, die niet meer be staat, mej. dr. C. Van Dorp. Van de Comm. Partij: de heeren D. Wijn koop en dr. W. v. Ravesteijn. Niet herkozen zijn: dr. Bierema (V.-B.), R. F. de Boer (Plattel.), mevr. S. C. C. Brons veldVitringa (R.-K.), L. J. M. Feber (R.-K.j, L. A. Fruytier (R.-K.), mr. J. Gerritzen (V.-B.), L. de Groot (V.-B.), Abr. Staalman of H. J. ter Hall (V.-B.), Th. Heukels (A.-R.), Chr. van den Heuvel (A.-R.), Knigge (R.-K.), H. A. Leenstra (A.-R.), jhr. dr. Rutgers van Rozenburg (C.-H.), P. J. Rutten (R.-K.), B. J. J. Wijkamp (S.-D.). Dat de heer Feber niet herkozen zou wor den en de R. K. Staatspartij daarmee haar bekwame Indische specialiteit in de Kamer zou verliezen stond reeds vast. Dat mevr. Bronsveld tot de slachtoffers van het lot zou behooren, was minder te verwachten, maar daarom niet minder pijnlijk, nu de Am- sterdamsche lijst te kort is geschoten en deze waardige vrouw uit het parlement ver dwijnt. Evenzeer is het uitvallen van den heer Fruytier te betreuren, waarmee tevens geheel Zeeland een Katholieke vertegen woordiger in het parlement gaat missen. Bij de toewijzing der zetels is gebleken, dat de wijziging van art. 100 der Kieswet, welke een dezer dagen is afgekomen, van grooten invloed is geweest op de verdeeling. Ten gevolge van deze wijziging komen voor het toekennen van de plaatsen nadat de eerste plaats is bezet, niet in aanmerking lijsten, die na toekenning eener plaats een gemiddeld aantal stemmen van minder dan 75% van den kiesdeeler per toegekende plaats zouden aanwijzen. Van deze wijziging nu zijn de dupe ge worden de Platlelandersbond (Braat), de Vrijheidsbond (lijst StaalmanTer Hall) en de R. K. Volkspartij. Immers zou bij de wer king der oude wet aan deze drie partijen een overschotzetel zijn toegewezen, terwijl thans der gemiddelden (HagenbachBischoff, d'Hondt), zijn toegewezen aan de S. D. A. P., de Chr. Historische Unie en dc R. K. Staats partij. De toewijzing is als volgt geschied: dc kiesdeeler heeft bedragen, zooals reeds is gemeld, 30858. 75 van den kiesdeeler was dus 23145. De Middenstandspartij die verzuimd heeft haar in den kieskring Haarlem ingediende lijst met de overige lijsten ;n het land te verbinden, bleef, doordat zij in die overige kieskringen slechts 21.677 „temmen heeft verkregen, beneden ck: vereischte 75%. Ware haar lijst van Haarlem met de andere lijsten verbonden. <kn zou haar totaal juist boven de 75 zijn uitgekomen. Hel ver zuim, door deze partij gepleegd, komt haar dus duur te staan. Bij de eerste verbinding der zetels werd toegewezen aan de Com munistische Partij één zetel plus een over schot van 5928 stemmen ;aan de S. D. A. P. 22 zetels plus een overschot van 27441 stem men; aan de Chr. Historische Unie 9 etels plus een overschot van 27841 stemmen; aan den Plattelandersbond (Braat) één zetel plus een overschot van 13.111 stemmen; aan den Vrijz. Democratischen Bond 6 zetels plus een( overschot van 2011 stemmen; aan.de R. K. Staatspartij 28 zetels plus een overschot van 19.326 stemmen;, aan de R. K. Volkspartij! één zetel plus een overschot van 9257 stem-i men; aan den Vrijheidsbond (lijsten Staal manTer Hall) één zetel plus 12.243 stem men; aan den Vrijheidsbond 7 zetels plus 10.428 stemmen; aan de Anti-Rev. Partij 12 zetels plus 7119 stemmen en aan de Staatk, Gereformeerde Partij 2 zetels plus 756 stem men. De Herv. Gercf. Staatspartij verkreeg bij de eerste toewijzing geen zetel, maar be hield een overschot Van 30276 stemntcn, dat is meer dan 75 v^an den kiesdczler. Onmiddellijk kon nu van dc partijen, die volgens de laatste wijziging der Kieswet, zooals hierboven vermeld, de communis tische partij, de plattelanders bond BTaal, de R. K. Volkspartij, dé vrijheidsbond Staal manTer Hall pn de Staatkundig Geref. Partij van de lijst afgevoerd worden, omdat bij toewijzing van een overschotzetel het op deze partijen uitgebracht gemiddeld aantal stemmen per toegekende plaats minder dan j 75 van den kiesdeeler zou bedragen. Voor de restzetels kwamen dan ook in aanmerking, nadat bij de eerste verdeeling reeds 90 zetels aan diverse partijen, waren toegewezen, de Herv. Gereformeerde Staats partij met eert overschot van 30276 stem men, de S D. A. P. met een overschot van 27441 stemmen, de Chr. Historische Unie met een overschot van 27841 stëmemen, de R. K Staatspartij met een overschot van 19.326 stmmen, de Vrijheidsbond met een overschot van 10.428 stemmen, de Anti-Rev. Partij met een overschot van 7.119 stemmen en de Vrijz, Democratisch Bond met een overschot van 2.011 stemmen. Er waren nu 97 zetels verdeeld, en het merkwaardige geval deed zich voor, hetwelk bij de wijziging van de Kieswet in 1923 in de richting van het stelsél-Hagenbach- Bischoff (d'Hondt) zelfs de wetgever liet ver wacht heeft. Het stelsel der gemiddelden moest thans worden toegepast en het bleek dat de S. D. A. P., de R. K. Staatspartij en Chr. Historische Unie, na toewijzing van nog een zetel het grootste gemiddelde aanwezen, zoodat aan deze partijen rechtens de drie nog te verdeelen zetels moesten worden toe gewezen. Sociëteit „St, Bavo". Zangles 1 uur District Metaalbewerkers 5 uur. Gewone zittingen, 7 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetesvraat 11 Eiken Donderdag van 8—9K- uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en 1J4 van 26% en 's avonds van half 8— van half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.tn 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr. C. Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve de:- Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kindcbocken. St. Martbavereemging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m, gezellig samenzijn voor HolIandscFe meis jes, die hier geen tehuis hebben TeL 11671 R K. Bevolkingsbnrean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen vuor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgeveL R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh. Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 2—3 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusscben kerk en pastorie* iederen Dinsdagavond. Eerste hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. Uit onze omgeving tellen wij de volgende leden van de nieuwe Tweede Kamer; Mr. Bomans, Haarlem; ,A. J. Loerakker, Scho ten; Dr. L, J, Kortenhorst, Heemstede; Ch. G. Kramer, Heemstede en de oud-Heem steder, de heer A. H. Gerhard, De eerste drie zijn leden der R.-K. Staatspartij en de beide laatsten vertegenwoordigers der S. D.' A. P. De Haarlemsche Zeilvereeniging houdt Zondag a.s. belangrijke wedstrijden op het Neorder Spaarne. 'Genoemde vereeniging heeft zich de medewerking verzekerd van clubs uit Leiden en Zaandam, zoodat de deelname buitengewoon groot belooft te worden. Wanneer het weder nu medewerkt, kun nen de liefhebbers der mooie zeilsport Zon dag volop geniéten. Op grond van den uitslag van het examen in Eerste Hulp bij Ongevallen, afgenomen door Dr. R. J. A. Waanders, geneeskundige bij de Arbeidsinspectie, is'aan alle 53 leer lingen van het laatste studiejaar der M. T. S. uitgereikt het getuigschrift, bedoeld in art. 236 van het Veiligheidsbesluit 1916. Het examen werd afgenomen in tegen woordigheid van den heer C. L, W, Ruys, arts, die de lessen in Eerste Hulp bij Onge vallen aan de Middelbare Technische School heeft gegeven. In Hotel Ter Burg hadden zich Donderdag avond de veilingbesluren van de veilingen vanaf Heiloo tot Haarlem vereenigd om het jubileum van de aardbeienexport te herden ken. Dat men er slag van heeft om te feesten heeft deze avond duidelijk bewezen! Om 9 uur waren allen tegenwoordig in de cafézaal van Hotel ten Burg. waar de heer J. L. Giesen werd opgewacht. Toen de man, die Beverwijk heeft groot gemaakt, binnen trad ging er een „Lang zal hij leven"' op, gevolgd door „Die Wacht am Rhein. Verschillende familieleden van den heer Giesen warerf mede aanwezig. Den heer Nijssen was hel een aangename taak de aanwezigen te mogen toespreken. Hij deed dit met gemengde gevoelens, omdat hij zich had afgevraagd of hij hiervoor wei dc aangewezen persoon was. Toen bekend werd dat het den lsten Juli 25 jaar zou geleden zijn. dat de eerste wagon aardbeien naar Duitschland werd geëxpor teerd. meende men dit feit niet zonder meer te kunnen laten passeeren. Het is spr. een genoegen, den pionier van dit werk, den heer J. L. Giesen, aanwezig te zien. Namens dc geheele bevolking van Beverwijk en na mens allen, die de voetsporen van den heer Giesen hebben gevolgd, brengt spr. den heer Giesen hulde. Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Achteroi OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol Instituut te de Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 3 Juli 1925. Hoogste barometerstand 770.0 m-M., te Ingoe en Andaenes, Laagste barometerstand 750.9 m.M.. ter Rennes. Verwachting van den avond van 3 tot den avond van 4 Juli: Matige tot zwakken noordoostelijke tot oostelijken wind, half tot zwaarbewolkt droog weer. behoudens kans op onweer, iets koeler. Het nieuw gekozen Kamerlid, Dr. L. G. Kortenhorst, wonende te Heemstede, v. Ho- gendorpstraat 8, werd geboren in 1886. Hij studeerde in de rechten aan de universiteit te Amsterdam. Sedert eenige jaren is de heer Kortenhorst secretaris der Algemeene R.-K. Werkgeversvereniging. In deze func tie en als hoofdredacteur van „De Roomsch- Katholieke Werkgeyer" deed de heer Kor tenhorst veel van zich spreken. L:: Spr. brengt in herinnering de moeilijkhe den waarmede de export vroeger had te kampen en de wijziging die er den laatsten tijd in gebracht is. Als men nagaat wat er vanuit Beverwijk is verzonden, kan men be grijpen, 'hoe. belangrijk deze handel voor Beverwijk is. Spr. memoreert de overleden heeren Dierx, N. de Winter en van der Kolk, die medegewerkt hebben aan den opbloei van dezen handel. Namens twee duizend exporteurs biedt spr. den heer Giesen een blijwende herinne ring aan dezen dag aan in den vorm van een gouden aardbei. Spr. hoopt, dat dit het sym bool mag zijn van de gouden vruchten die Beverwijk nog moge plukken en uit den v/ensch dat het den heer Giesen gegeven moge zijn deze herinnering nog langen tijd te dragen en later zijn familieleden een blij vende herinnering zullen hebben aan datgene wat de heer Giesen voor Beverwijk deed. Daarna bood spr. den heer Giesen een gcuden aardbei aan, geleverd door de firma Huisman te Beverwijk. Vervolgens werden verschillende tele grammen van gelukwensch voorgelezen. De heer Docter srpak den heer Giesen toe en bracht in herinnering hoe hij als knaap van 16 jaar als volontair bij den heer Giesen in dienst kwam. Hij betuigt hem zijn dank voor alles wat hij .heeft geleerd en zegt er in de practijk een zeer nuttig gebruik van te hebben gemaakt. Spr. roemt de vele goede hoedanigheden van den heer Giesen, brengt eveneens in herinnering de goede zorgen welke hij van Mevr. Giesen, inmiddels overleden, mocht ontvangen en releveert eenige feiten uit het verleden. Deze huldiging, aldus ging spr. voort, is slechts 'een druppel in een emmer water. Eigenlijk moesten we vóór den heer Giesen een standbeeld oprichten. Namens de Beverwijksche exporteurs brengt spr, den heer Giesen dank en hoopï dat het hem gegeven moge zijn het werk nog veie jaren gade te slaan. De heer V. v. d. Kolk richtte woorden van sympathie tot den heer Giesen en dankt hem voor de vriendschap welke zijn overle den vader steeds van hem had ondervonden De Heer Kuiper sprak namens de Haar lemsche veiling en zeide dat de heer Giesen de tuinders aan een menschwaardig bestaan heeft geholpen, wat een dubbelen dank waard moest zijn. De heer Giesen neemt daarna hel woord en zegt dat men voor dezen dag van belee- kenis God niet genoeg dankbaar kan ,zijr. dat Hij het werken zoo rijk heeft gezegend Hij wenscht alleen God's rijksten zegen en dankt ontroerd voor de ontvangst en het mooie aandenken. Vervolgens vereenigden de aanwezigen zich aan een weiverzorgden disch, waar ook nog verscheidene sprekers hun waardeering, en dankbaarheid uitten. Het was zeer laat toen men in een vroo- lijke stemming uiteenging en het welge slaagde feest weder tot het verleden be hoorde. De aanvoer der aardbeien was gisteren bijzonder groot. Op dezen dag, dat het export-jubileum werd herdacht, is het re cord over alle jaren overschreden. Er is Donderdag over de 120.000.aan aardbeien binnen gekomen. Op de middagveiling bedr^etf de aanvoer meer dan 100,000 K.G. Het aantal geldig uitgebrachte -temmen over het geheele tand bedraagt 3.085.770 (in 1922 2.929.569.) Deze stemmen waren als volgt over d» partijen verdeeld: Rev. Arb. Comité - 12.656 Landbouwpartij 1.154 Lijst Pansier 294 Vrijdenkers 3.648 (1.123) Middenst. Partij 23.176 Bez. Partij 4.855 (8.193) Herv. Ger. Staatsparti' 30.276 Vrij. Chr. Partij 132 Rentetrekkers 206 Actualisten 2251 Pensioenactie 194o 167) Chr. Dem. Fed 13.908 (20.760) Prot. Volkspartij 15.598 (19.540) Soc. Partij 8.223 (12.4111 Communisten 36.786 (53.664) S. D. A. P. 706.317 (567.769) Sportpartij 4.392 Christ. Hist. 305.563 (318.669) Plattel, (de Boer) 18.755 (9.1581 Plattel. (Braat) 43.969 (36.668) Dem»„Partij 11.154 (9.209) Grondpartij 1.868 (1-384) Nat. Partij 756 Premievrij Staatsp. 556 (544) Vrijz. Dem. 187.159(134.595) R. K. Staatspartij 883.350(874.7451, R. K. Volkspartij 40.115 (15.830) Vrijheidsb. (Staalman) 43.101 (47.070) Vrijheidsb. (v. Gijn) 226.4'34 (224,288, Vaderl. Verbond -12.588 (354) Anti-Revol. 377.415 (402.277) Staatk. Geref. 62.472 (26,744) Dc lusschen haakjes geplaatste cijfers geven de stemmenaantallen. verkregen bij de Tweede Kamer verkiezingen in 1922. Door de leerlingen van de school aan Het Leidscheplein, hoofd de heer Over, werd gis termorgen per trein, onder geleide van on derwijzers en onderwijzeressen een uitstapje gemaakt naar Arnhem en omstreken. Bij de politie is aangifte gedaan <T>»vién rijwiel werd ontvreemd, hetwelk gepïaatat was ni een kantoor aan de Spaarndammer» straat. Gistrenmiddag om ongeveer half een ge raakte de 4-jarige E., Kerkhof straat 13. spelenderwijs te water op de Burgwal. Met een reddingsbaak werd de kliene door W. K„ die zich daartoe aan den kant in het water begaf, er uit gehaald. De toestand van K. Warmerd<rm a naar wij vernemen onveranderd. Mr. Dr. B. DAMEN. Te Leider slaagde voor het Doctoraaï Examen Indisch Recht, de Heer Mr. Damen. J Gistermorgen is op de Algemeene Begraaf-1 plaats aan de Kleverlaan ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. J, van Dijk, in leven penningmeester van „Harmonie Crescendo". Om 9 uur vertrok de droeve stoet van het Gasthuis, reed langs de woning van den overledene en langs de Centrale Werk plaats, waar de overledene werkzaam wast geweest. Bij aankomst op het kerkhof werd doon Harmonie Crescendo" een Choral gespeeld.' De baar was bedekt met talrijke kransen,, waaronder van den beschermheer van de'. Harmonie, van de Harmonie en van 't Werk-f plaatspersoneel. De belangstelling was bij zonder groot. Toen de kist in de groeve neerdaalde, speelde „Crescendo" een Choral. Het was een idrukwekkende plechtigheid. Het woord werd gevoerd door den heer Bilderbeek, e ere-voorzitter van „Harmonie Ciescendo" en een ploegbaas van de Cen trale Werkplaats, op welke de heer v. Dijk werkte. Een familielid dankte voor de bewezen eer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1