Dinsdag 1925 49ste Jaargang No. 16087 Dit nummer bestaat uit8 bladzijden. - Eerste Blad De Liberalen. Agenda 8 Juli De Gasthuis-huisjes. KONINKLIJK RFZOF.K AAN HAARLEM. Onbestelbare Stukken. De wedstrijden van dc Haarlemsche Zeilverceniging. De start der tjotters. Gevonden dieren en voorwerpen. De ontrouwe rentmeester. Het Eucharistisch Triduum voor zieken te Bloemendaal. VIJFHUIZEN. Nou, nou! J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerberidhf 1 hze aDonnementsprcjs oecraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3,25 Franco per post per kwartaal bij J vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49, Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HAARLEMS Aavertenuen 35 cents per regei.i Bij contract belangrijke korting<j Advertentiën tusschen den teks%' als ingezonden mededeeling, 60 ct<j per regel op de le Pagina 8 75 ct*j per regeL Vraag- en aanbod-adver«l tsptiên 14 regels 60 et. per plaat* »ing: elke regel meer 15 et-, bi* vooruitbetaling. miiilfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cfl bij een ongeval met f' OEfl bij verlies van een hand, f IOC dij verlies van een I un oij een breuk van f' ijl dij verlies van.eca 4!U.^ verlies van beide armen» beide beenen of beide oogen 1 <ilU. doodelijken afloop: &OiMw een voet of een oor; I«ü» duim of wijsvinger «JU* been of arm 1 andere vinger. aue aDounc s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, 'egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Het zal menigeen zijn opgevallen, dat onze Nederlandsche liberalen er bij de verkiezing van j.l. Woensdag betrekkelijk zoo gunstig zijn afgekomen. In andere landen beteekent in de laatste jaren iedere algemeene verkiezing een af slachting van de liberalen, bij ons was dat niet het geval. Er was zelfs verleden week Donderdag in de liberale bladen een lichte trilling van vreugdevolle hoop te bespeu ren, toen de eerste verkiezingsuitslagen be kend waren geworden. De groote steden hadden winst in plaats van verlies opgele verd, of stelden in ieder geval niet te.leur. Daar was den Haag, waar de Vrijheidsbond met ruim drieduizend stemmen vooruitging, daar was Amsterdam, dat meer dan acht dui zend boven 1922 gaf; zoo Rotterdam met ruim zes duizend stemmen winst; de kies kringen Leiden en Utrecht hielden zich voor den liberalen bond uitstekend. Dus was er hoop op succes, 24 uur lang, nadat de stembus al gesloten was. Toen kwam de uitslag met een lichte teleurstelling. De provincie viel tegen. Kieskringen Haarlem en Helder ieder ruim 3000 stemmen achter uit; Friesland zelfs 5000 enz. Over het ge heele land woog de winst der groote steden niet tegen het verlies der provincie op met gevolg, dat, terwijl alle linker partijen voor uitgingen, alleen de Vrijheidsbond terugliep van 10 op 9 zetels in de nieuwe volksverte genwoordiging. Het Algemeen Handelsblad troostte: het kleine verlies is zoo erg niet. Hoofdzaak is, dat de liberalen blijven bestaan en dat zij in de groote steden in kracht toenemen is een goed teeken. Want het liberalisjne is een idee en de ideeën moeten toch van de groo te steden uitgaan! En de liberale Dordtsche Courant stelt zelfs over vier jaren al een vrijzinnige re geering in het verschiet. Immers, de libera len zijn voor inkrimping der staa-tshuishou ding, willen verlaging van belastingen,-alge heele versobering. Tot nu toe heeft men de liberale profeten, die deze noodzakelijk heid al zoo lang voorhielden, niet willen ge Iooven. Ons land, schreef het blad, kan geen nieu we belastingen dragen, men zal ondank schoonschijnende beloften aan het heirleger -r ambtenaren, moeten komen tot veria ging van levensstandaard. Men wil ons natuurlijk op dien weg niet gaarne volgen en later liever tranen schreien als de onverbiddelijke noodzaak ons dwingt afstand te doen van veel, wat nu behaagt /andaar dat men ons nu niet gelooft. Zoo gaat het immer. Maar als bij een volgende verkiezing d werkelijkheid oen menschen' de oogen opent dan zal het roer van het Staatsschip in vrij rinnige handen worden gelegd om den wa Jen uit de modder te trekken. De geschiedenis wordt niet eens, neermalen herhaald. Het Nederlandsche politieke liberalisme heeft door den laatsten stembusuitslag weer hoop gekregen, zooals men ziet. Laten wij eens zien, of deze verwachting gerechtvaardigd is. In Engeland is het liberalisme door twe opeenvolgende verkiezingen tot de kleinste partij terug gebracht, in België werd het twee maanden geleden verslagen, zóó, dat het niet meer meetelt. Waarom zou het in Nederland weer verrijzen? Wij zien ér geen enkele >-eden voor. Het politieke liberalisme heeft vele ja ren lang in de staatkunde van West Euro pa een leidende rol kunnen spelen. Dat dit de mooiste tijd is geweest uit onze bescha vingsgeschiedenis zal niemand durven be weren. Kort voor deze verkiezingen zijn senige geschriften verschenen, waarvan de schrijvers geen aanhangers waren van Christelijke politiek en ook niet het socia lisme aanhingen. Langs zuiver wetenschap pelijken weg kwamen zij tot de conclusie dat het liberalisme groote fouten heelt be gaan en dat thans in ieder geval zijn tijd voorbij is. Een onpartijdige beschouwing zcowel de geheele politieke en sociale evolutie d.-r laatste 25 jaar als van dezen versehnn Ne derlandschen verkiezingsstrijd leert, dat er inderdaad voor de liberalen geen hoop meer :s om po itick ^cn leidende rol te spelen ■Iet liberalisme geeft politiek geen leidende dee meer aan de tegenwoordige maat- ichappij. Er is een jjcj geweest dat het son opkomen voor de rechten van den d den stand, dat het kon strijden voor aller lei vrijheden. De burgerlijk-.' rechten en vrij heden zijn echter nu in onze wereld zoo kwistig gezaaid, dat er geene meer uit tc denken zijn. De politiek heeft zich thans voor een zeer groot deel bezig te houden met het organiseeren van den staat, met orcfa ie brengen in het bedrijfsleven; de sfaat heelt een sociale taak te vervullen, moet zoeken naar nieuwe vormen voor een verwilderde maatschappij, die om meer orde en regel maat roept. Over de methoden daarvoor aan te wenden, over. het tempo, waarin die ontwikkeling zal moeten gaan, kan tusschen de groote partijen van thans m.eeningsver- schil bestaan. De liberalen staan hierbij aan den kant; zij hebben die ontwikkeling niet tijdig gezien; ze gaat langs hen heen. Dat er aa enkele jaren een kentering zal komen, waardoor de massa zich van die leidende en ordenende staats-idee zou afwenden om bij de politieke vrijzinnigheid weer heil te zoeken in staatsonthouding, zooals de Dordt- Courant veronderstelt, i* een kinder achtige illusie, welke strijdt met alle wer kelijkheid. Een» werkelijkheid, welke deze is, dat de strijd verder en krachtiger ge voerd zal worden tusschen socialisme en christendom, tusschen voorstanders van het brengen der productiemiddelen aan de ge meenschap op den grondslag van den klas senhaat en naar het beginsel „eigendom is diefstal" eenerzijds en de voorstanders van sociale orde en bescherming der maatschap pelijk zwakken naar de princiepen van klas- se-solidariteit en christelijke naasteliefde. Naast .die twee groote ideeën is geen an der tenzij van hen, die den chaos willen en den opstand van het internationale pro letariaat prediken. Dat de libérale partij in Nederland het er bij de jongste vérkiezingen niet nog slech ter heeft afgebracht en nog een paar honderd duizend stemmen voor haar lijsten getrokken heeft, dankt zij aan het feit, dat de nu af getreden regeering dc tariefwet eenigszins verscherpt heeft, wat in dit land van den vrijhandel mooie verkiezingspropaganda le verde. Weken lang maakte het Handelsblad den kiezers wijs, dat het tarief met 60 pet. was verhoogd. Dat heeft velen nog voor de li berale lijsten getrokken, die overigens voor de politiek absoluut onverschillig zijn. Wie de verkiezingscijfers goed bekijkt ziet de afbrokkeling der liberale partij hoofdzakelijk in de kleine belangengroepen, die telkens onder allerlei namen terugkee- ren en het in de volksvertegenwoordiging zelf tot geen resultaat brengen. Wanneer ,,de laatste der Nederlandsche liberalen" daar eens naar kijken en tevens op den groei van het socialisme letten, dan is er voor hen weinig reden tot vreugde en hoop! Sociëteit „St. Bavo". Hoofdbestuur Volks bond half 8 uur R. K. Juvenaat Bis dom Haarlem half 4 uur Bloemenhof 8 uur Haarlemsche Inkoop Combina tie half 9 uur „Door Zang Vriend schap" 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetesvraat 11 Eiken Donderdag van 89k£ uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 nalf 9 uur. 's Zaterdags al!eer, van 92 ea 114 van 26 lA en 's avonds van haii 8 ^van half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.ui 1012 uur, des middags van 24 uur, en s avonds van 89 urn behalve Zaterdag avond Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr. C. Bos). R K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kindebofeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 -*** op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag vaD 12. Bisschoppelijk Museum, Dadelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen j— Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. R.K. Kraaipverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh. Ged. Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, tc kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan der. buis- Onderstaand adres is aan alle leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland toege zonden deor de vereeniging „Haerlem Naar wij vernomen hebben, is door Re genten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis te Haarlem, aan de Provinciale Staten van Noordholland een verzoek ge richt om eene bijdrage te mogen ontvangen van f 4500.voor de hoogst noodzakelijke herstelling van de aan bedoeld gesticht toe- behoorende 12 oude trapgevels aan het Groot Heiligland te Haarlem, zijnde een derde van de geraamde kosten, terwijl door het rijk en de Gemeente Haarlem een gelijk bedrag reeds is beschikbaar gesteld. De Vereeniging „Haerlem", welke onder meer tracht, zooveel mogelijk oude gebouwen te helpen behouden, ten einde te voorkomen, dat de stad haar eigenaardig karakter zou verliezen, neemt beleeft de vrijheid dit ver zoek te ondersteunen en Uwe medewerking tot het toestaan er van in te roepen. Die reeks gelijkvormige geveltjes, waar van nergens een voorbeeld is aan te wijzen en de bouw dagteekent uit het begin van de zeventiende eeuw, kunnen toch uit een oud heidkundig oogtmnf chouwd, gerekend worden tot een van de merkwaardigheden van Haarlem en dus ook van de Provincie, Zij zijn een overblijfsel van bouwstijl uit onzen besteltijd, waarvan elders iri de stad, en dan nog zeer verspreid, slechts enkele exemplaren zijn aan te wijzen. De instand houding ervan verdient dan ook alleszins bevorderd te worden. Zij vormen als het ware één geheel met het voorgebouw van het Frans Hals Museum en de daaraan grenzende perceeltjes zijn alle geheel in overeenstemming met deze gevels ontworpen, zoodaf het Groot Heiligland aan de talrijke Museumbezoekers een aan blik oplevert, die eenig genoemd kan worden. Wij vertrouwen dan ook, dat U termen zult vinden aan het door Regenten van het St. Elizabeth's of Groote Gasthuis gedaan verzoek Uwen krachtigen stoun te verlee nen. Het zal voor de Provincie loflijk en prij selijk zijn door de verzochte bijdrage te schen ken, een merkwaardig Stadskwartier dat ieders aandacht trekt en bewondering ver dient, in de hoofdplaats der Provincie in eere te houden. Aldus zouden tevens in de hand gewerkt worden de niet genoeg toe te juichen po gingen van de Vereeniging „Heemschut" en niet minder der Vereeniging „Hendrik de Keyzer", die nog zeer onlangs hier in Haar lem het mooiste antieke huis uit sloopers handen heeft gered Het bestuur van den Nederlandschen Oud heidkundigen Bond heeft aan de leden der Provinciale Staten van Noord-Holland een adres gezonden, waarin het schrijft „Het bestuur van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond vernam met leed wezen, dat Gedeputeerde Staten van Noord- Holland aan de Provinciale Staten dier pro vincie voorgesteld hebben, afwijzend te be schikken op een adres van regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis te Haar lem, waarin verzocht wordt, te bevorderen, dat een derde deel van de te maken kosten tot herstel van de gevels van de bekende Gasthuis-huisjes aan het Groot-Heiligland te Haarlem, door de provincie Noord-Holland zullen worden gedragen waarvan Rijk en Gemeente zich feeds bereid verklaard heb ben ieder een derde deel der kosten te zul len bestrijden. Het bestuur van den Nederlandschen Oud heidkundigen Bond meent niet te mogen na laten, uw college met nadruk te verzoeken, om alsnog te besluiten de gevraagde subsidie te verleenen. Het gasthuis toch houdt ge noemde huisjes hoofdzakelijk in stand, om dat ze oudheidkundige waarde hebben het beschouwt ze allerminst als vermogensob ject. De geringe baten, welke deze huisjes dan ook bij verhuring opbrengen, kunnen ons inziens geenzins een reden zijn om de afwijzing van het college' van Gedeputeerde Staten, gegrond op het feit,'dat het hier geen openbare gebouwen geldt maar verhuurde perceelen, te wettigen. Eêrder moet men regenten dankbaar zijn, dat zij de ruimte, welke de huisjes innemen, niet voor eigen dienst gebruiken, doch hun groote waarde uit oudheidkundig oogpunt erkennend, ze, zooveel in hun vermogen ligt, in stand houden. Vooral in overeenstemming met de omge ving zou het zeer te betreuren zijn, als de herstelling van de gevels, die bij stormweer aan ernstige beschadiging bloot staan, niet tot stand zou komen. Het vlak tegenover de huisjes gelegen Frans Hals-museum is inder tijd geheel in overeenstemming met deze ge vels ontworpen en vormt daarmede als het ware één geheel. Zoodoende is het mogelijk geworden, in het Groot -Heiligland een zoo treffende stemming voor een museum tot stand te brengen aan de talrijke museum bezoekers levert het dan ook een aspect aan, dat eenig genoemd mag worden. Het bestuur van den Nederlandschen Oud heidkundigen Bond ontveinst zich niet, dat in dezen tijd van versobering ook bij her stelling van oude gebouwen zuinigheid zal moeten worden betracht het is echter van oordeel, dat het uitstellen der hoogstnoodige verbeteringen alleen ten gevolge zou hebben, dat de toestand der gebouwtjes verergert en dat later voor het herstellen grootere bé dragen worden vereischt. Om deze redenen en met het oog op het oudheidkundig oog punt fraaie geheel, dat het Groot Heiligland biedt en dat dreigt verloren te gaan, als de hertelling der Gasthuis-huisjes aldaar niet met kracht ter -hand wordt genomen, meent het bestuur gerechtigd te zijn, u met den meesten aandrang te moge verzoeken de gevraagde subsidie wel te willen verleenen". naie met inhoud; J. Dreyer, Gapthuislaan 169rood, portemonnaie met inhoud; G. Bij zij, Zoetestraat 2, rozenkrans; B. v. d. Berg, Teylerhofjestraat lroad, reticule; Kólijn, Oranjeboomstraat 44, rijwieltaschje met ge reedschap Chr. v. d. Voort, Boerensteeg 16, schoffel; M. Westerhof, Slachthuisstraat 105, tasch mét zakdoek en knikkers. Th. Cramer, Kleine Houtstraat 68. zweep; A. Broekhuizen, Lombardsteeg 8, zwemkaart. I Vereeniging Koninginnedag. Een hulde door vereenigingen. Naar aanleiding van het bezoek .dat H. M. de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana op Vrijdag 28 Augustus a.s. aan onze stad zullen brengen, vergaderde Maandag avond het hoofdbestuur van de vereeniging „Koninginnedag", onder leiding van zijn voorzitter, den heer Mr. Th. A. Wesstra. Voorloopige besprekingen hadden plaats omtrent een huldiging van de Koninklijke gasten door de verschillende vereenigingen te dezer stede, waarvan dan deputaties met de vaandels zich zouden scharen langs den weg van het station naar het stadhuis. Een aubade van 4000 schoolkindereri zal op de- Groote Markt plaats vinden. In voorbereiding is ook een kerkconcert; van welken aard dit zal zijn, is nog niet vastgesteld. De commissie voor de muziek- en zanguitvoeringen zal dit en meer concer ten, in het openbaar te geven, ten spoedig ste overwegen. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de tweede helft der Maand Juli. Binnenlandsche brieven. Burghout, Mej. A. Haarlem Bur. de Cou rant. Amsterdam Bosch, Mevr. Amsterdam Beiers, Mej. Schoten Bleeker, Mej. Ams.er dam Crommelin, Mevr. Deventer Dussen den heer J. v.d. Arnhem Ego, Mej.C. Heem stede Fortui,n den heer, S.N. R'dam; Haarl dagblad, Haarlem id. Haatlem id. Haarlem Haarst, den heer, H. v. Haarlem Haarl Dagblad, Haarlem Holscher den heer, H Haarlem Hasselberg, den heer Jl. Rotterdam Hekkers den heer J., Rozendaal Inspecteur der dir. belastingen, Bussum Jong Mej., A d„ id., Hembrug Jung, Mevr. Haarlem Klein, den heer, Haarlem Kol, mej. T., Haarlem Kesteren, fam. Soest Koning's, Mej. A., Amsterdam Lichter, firma, Haar lem Leeuwen, Mej. C. G. den Haag Ned. fabriek Werkspoor, Amsterdam Noord Zuid Holl. Tramweg my Haarlem Heyer, den Heer, Haarlem Minister van Oorlog, den HaagMy. Nederland, Apeldoorn Maris, den heer, L. A. v. Hilversum Muller, den Heer F., Schoten Rijksverzekeringbank, id., Amsterdam Rijswijk, Mej., A., Leiden Strijland, Haarlem Smit, den heer C.W., Alkmaar; Smit, den heer J. Haarlem; Schoon- heim, den heer H„ Rotterdam Schaik, den heer, A. v., Hilversum Vries, den heer, I. M. d., Amsterdam Warmer, Haarlem Woning beheer N. S., Utrecht Binnenlandsche briefkaarten. Bronkhorst, den heer, H., Bruiner, den heer, H., Haar lem Hofstra, Mej., L., Schoten Groeneveld den heer, G. Amsterdam Heyl, Mej., A., Harders, Mej. D„ Amsterdam Klaasse, den heer, A„ Haarlem Luxor Theater, Haarlem Linden, Mej. L. v. d. Haarlem Oudenhoven, den heer, G., Amsterdam Roth, Mevr., A., Haarlem Smit, Mej., Zaan dam Vries, firma de, Amsterdam Buitenlandsche brieven Barnschein, den heer, W., Apolda Croeze, Mevr., L., Monte Carlo Fritz, Mej., M., Duitschiand Have- kost, den heer, A., New Suderwey Hin richs, Mevr. G„ Berlin Niel, W. G. v., Ban doeng Peetoom, den heer, A., U.S.A. Weinmann, den heer, I., Baden Buitenlandsche briefkaarten. Boes, den heer, A. G., Stottgart Hermann, den heer, H., Dortmunt Harringthon, den heer, Lon den Kwos fam., Charlottenburg Meurs, Mevr. v., Davos Schonenberg, Mej. M., Köln 6 briefkaarttn zonder adres. Men wordt verzocht, om het adres van den afzender te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggezo' - den. Voorts is het gewenscht, alle per post te verzenden stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. Terug te bekomen bij; Firma Drenth, Koningstraat,, hoek Ged Oude Gracht, beürsje met inhoud; Politiebureau, Smede straat, school-agendaboekje; van Andel, Brouwersstraat 1, beursje ra. i,; Politiebu reau, Smedestraat, zw. bruine ceintuur; M. Pelsers, Gen. de la Reystraat 60, doosje met geld; Petri, Koninginneweg 11, duif; J. Jansen, Oranjeboomstraat 173rood, da mes armbandhorloge; W. Staphorst, Greb- berstraat 16, witzw hond, Fauna; B. Ho- gervorst, le Hoogewoerddw.slr. 13, zwarte hond, J. Forsgen, Wilhelminalaan 20, Over veen, kruk; Ebmeijer, Bakenessergracht 13, grijze poes, Fauna; J. v. Es, Romolenstraat 52, twee gr. witte poesen, Fayna; A. Ger- rits, Zoetestraat 1. roode kinderpiuts; P. Woudenberg, Berensteijnstraat 43, mes met zwart heft; Jamin, Anegang 30, portretlijsf P. Prins, Assendelverstraat 22, portemon- EXAMEN L. O. BEVERWIJK. Bisschoppelijke Kweek school, Maandag 6 Juli, geëx. 4 candidaten. Geslaagd dc heeren W. v. d. Meer, J. v. d. Mosselaar, S. Neefjes en J. Platell. Voor den Hoogen Raad is gisteren be handeld het cassatieberoep van D. G. M. uit Heemstede, rentmeester van een kroon domein, die door de Rechtbank te Arnhem en vervolgens in hoogef beroep door het Hof aldaar is veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis, wegens verschillende feiten van verduistering. Mr. Denekamp lichtte twee cassatiemid delen toe. In de eerste plaats wees hij er op, dat het Flof het vonnis van de Rechtbank heeft vernietigd, met betrekking tot welke vernietiging het Hof in zijn arrest zegt, dat dit geschiedde op bovenstaande gronden, terwijl uit het geheele arrest verder niet blijkt v/elke die groifden zijn. In de tweede plaats meende pl. dat het opzet van bekl. om te verduisteren niet is bewezen gewor den. Het O.M. zal op 13 Juli a.s. conclusie nemen in deze zaak. Het is nu de eerste dag geweest van het grootsche triduum, waarvoor ieder zonder uitzondering reeds lang met belangstelling vervuld is, want het is een buitengewoon triduum en bovendien voor het sympathiek ste doel, dat men zich maar kan voorstel len. Het Eucharistisch Triduum voor de zieken is wel een zeer groot bewijs van naastenliefde en hartelijke genegenheid, dat men zijn lijdenden evenmensch, die zooveel moet ontberen, geven kan. Het was van- het begin tot het eind een roerende plechtigheid, die niet heeft nage laten op ieder, die er bij tegenwoordig was, een diepen indruk tc maken. De plechtige H. Mis begon te 9 uur en reeds lang daarvoor was het in de omgeving van het kleine Kerkgebouw een drukte van belang. Lange rijen auto's voerden de pa tiënten-aan. Elk wachtte zijn beurt en wan neer de wagen voor den ingang stil hield waren de vriendelijke verpleegsters reeds 'bij de hand om de zieken te helpen, op een draagbaar te leggen en ze naar binnen te geleiden, waar voor het altaar gemakkelijke rustbedden waren gespreid. De verzorging der zieken was tot in alle onderdeden cor rect en steeds waren dienstvaardige han den bereid om aan alle verlangens der kran- kente voldoen. Het was een droevig gezicht al dat lijden tezaam vergaard, maar toch was het óók een heerlijke gedachte, dat door aller hulp en medewerking voor de lijdenden eens een feest kon worden aangericht. Want het is een feest, de drie dagen van het triduum lang! Allen hadden een ruim gezicht op hét hoogaltaar, waarop de zon door de groote ramen speelde en een zee van licht op het altaar wierp. Dé patiënten, welke niet bedlegerig waren, hadden achter de rustbedden in de banken plaats genomen, allen tezamen 110 kranken. Tot in de uiterste hoekjes was het in tieme kerkje verder met familieleden en belangstellenden gevuld. Alles ging in de volmaaktste orde en het gelaat der patiën ten verried, dat zij gelukkig waren Bij alle lijden en smart was het één vreugdevolle stemming. Heerlijker inzet van zulk een eerste tri duüm was moeilijk denkbaar. Dan nam de H. Mis een aanvang, welke werd gecelebreerd door den Zeereerw. heer Pastoor L. J. Willenborg, geassisteerd door den Weleerw. heer Kapelaan J. van Muyen en een Weleerw. Pater Capucijn. In allen eenvoud werd de plechtigheid ver richt. Het versterkt zangkoor voerde de misas „Salve Regina" van Stehle uit. Na het Evangelie richtte de Zeereerw. heer Pastoor zich met enkele woorden tot de zieken. Op hartelijke wijze sprak Z. Eery, zijn groote vreugde uit over het feit, dat zoo vele patiënten naar het triduum waren ge komen; hij prees hun ijver en stelde hen als voorbeeld voor alle anderen, om ook eens een offertje er voor over te hebben om bij Jezus in Zijn Heilig Sacrament te kunnen zijn. Dan'behandelde hij in het kort Psalm 6, die allen konden volgen in de boekjes, voor het triduum vervaardigd, opgenomen. Het waren korte gegevens, waarover de zieken bij de stille aanbidding zouden kunnen medi- teeren. Alle zieken ontvingen de Heilige Teer spijze en menig vurig en innigsmeekend gebed, werd in die oogenblikken ten Hemel gezonden en het is zeker, dat er reine Vreugde in aller harten woonde, toen zij de smeekgezangen konden meezingen en mee bidden om den Hemel een heilig geweld aan te doen. Na de H. Mis werden allen gastvrij ont haald. De bedlegerige zieken vonden kostelijke bedden in de pastorie voor zich gespreid, waarheen zij door de dienstvaardige ver pleegsters werden gedragen. De overige wa ren de gast van verschillende parochianen, die onmiddellijk hun huis ter beschikking hadden gesteld. Zoo werkte alles tot een heerlijk welsla gen mede. Klokslag 12 uur waren allen weer in het kerkje tezamen voor de stille aanbidding. Het koor der zusters-verpleegsters luisterde met enkele schoone gezangen de plechtig heid op, terwij! tot slot dc handoplegging der zieken, vergezeld van de wonderschoone gebeden, werd verricht. Tot besluit van den schoonen dag een plechtig lof te twee uur. Reeds de eerste dag zal voor de zieken, die van heinde en ver waren gebracht, on vergetelijk zijn en allen zullen God gedankt hebben, dat Hij hun de gelegenheid schonk dit triduum mee te kunnen vieren en zoo dicht bij Hem in Zijn H. Sacrament te kun nen zijn. Mogen de twee volgende dagen in schoonheid gelijk zijn aan dezen eersten. Doorloopen. Met het warme weer ko men tal van Haarlemsche jongens in de Ringvaart nabij de Nieuwe Brug zwemmen Daar deze jongelui nog al sterke staaltjes van hun durf en zwemkunst vertoonen, trekt dit dikwijls de aandacht van het publiek dat dan de voorkeur geeft op de brug te blijven stilstaan, zeer tot ongerief van het verkeer. Herhaaldelijk moet dan de brug wachter tot doorloopen aanmanen, zelfs is het deze week al voorgekomen dat proces verbaal is opgemaakt tegen een persoon die zich niet spoedig genoeg verwijderde. Hier is doorloopen de boodschap. Op hol. Terwijl de landbouwerszoon J. P. bezig was op den Vijfhuizerdijk een kar met grind te laden, ging plotseling het paard er tusschen uit. Het beest holde in een wilde vaart door Vijfhuizen den Vijfhuizenveg op, waar het tot stilstand werd gebracht door de Gebr. Gehrels. die op een motorfiets het paard achterhaald hadden. Gelukkig. Het 8-jarig zoontje van der. heer J. J. Meijer, die eenige weken geleden werd overreden door een zwaren wagen van dc Amst. Waterleiding en daardoor ernstige erwondingen opliep, is nu goed vooruit gaande en zal hoogstwaarschijnlijk van het ongeluk geen nadeelige gevolgen behouden. Even heb ik mijn oogen uitgewreven toen? ik het adres las van het gemeentebestuur! aan H. M. de Koningin, waarin opgekomen wordt tegen het besluit van Gedep. Stater» van Noord-Holland, om den acaniietoe-s slag voor het gemeentepersoneel niet goadi te keuren. Niet om het heele adres, maaiJ toch wel om een gedeelte er uil. Een der gronden toch waarop het meentebestuur het besluit van Ged. Staten onjuist acht is, dat inhouden van den va»j cantietoeslag niet noodig is, met het ooii op den finantieelen toestand der gemeen -I te. Letterlijk heet het in dat adres al# volgt: Dat er in verband mei den tinancicelen toestand en met den belastingdruk. aanleM ding zou zijn tot het niet goedkeuren der begrooting ter oorzaak van de uitgaven waaruit de vacantietoeslag wordt bestreJ den, moet dezerzijds worden ontkend. Ten bewijze daarvan zij slechts verwe.; zen naar het besluit van den raad in z?jri vergadering van 22 April j.l., waarin hef percentage der heffing der plaatselijke in-s komstenbelasting over 192425 3 p'-ti bedragende voor 192526 op 2 pCt. kofi. worden bepaald. Kijk, er zijn lal van motieven, waaropj men van meening zijn kan, dat Ged. Statenl bun boekje te buiten gir.gen, met den va cantietoeslag tc weigeren. Het laat mij ooi; persoonlijk koud of net gemeentepersoneel/ den vacantietoeslag krijgt o: niet. 7at mij betreft wensch ik ze toe dat ze het krij gen, maar ons gemeentebestuur inoet ziek wat voorzichtiger uiten over deo firanciee- len toestand onzer gemeente. Het is onjuist dat onze gemeen lefinari-, ciën er goed voor staan en iet daarvoor aangehaaicie bewijs, dal het percentage n aa drie procent op twee procent kon wordeS gebracht, mits allen bewijsgrond. De belastingen in Haariem zijn veel ia hocg, ze zijn ondragelijk, afschuwelr.k -je: twee procent belasting is veel te veel? vooral in Haarlem, dat omringd wordt door gemeenten die bijna geen plaatselijke be lastingen heffen. Er is geen belasting die n Haarlem niet wordt toegepast; de volltf honderd opcenten op de Rijksinkomstenbcv lasting ec op de Vermogensbelasting ett boven en behalve dat wordt de burgerij nog gevild met twee procent evenredige be lasting. Men vraagt zich af, wie van hefi gemeentebestuur de dwaze bewer g >n dat adres aan de Koningin beef; zoo dwaas, dat het den indruk die de ande re argumenten op den Raad var Siate kun nen maken, totaal vernietigt. Daar wo.'df dan het gemeentepersoneel dc dupe x set- Dat zou jammer zijn. En van mijn kad» wensch ik te protesteeren tegen een mentaliteit bij ons gemeentebestuur, da/ een belasting van twee procent een floris. sarden Joestand kenschetst van de Haarlem sche gemeente-financiën. Dat is niet waar. Die twee procent toonen aar, dat de belas tingdruk in Haarlem zeer zwaar is en dat de finarcieele toestand in Haarlem beroerd is. Ons gemeentebestuur moet daarvan goed overtuigd zij o, want dan alleen zal het mo gelijk zijn, dat we gauw verlost Zijn van d-u twee procent evenredige belastingheffing, en ook van verschillende andere lasten die op ons drukken. Ik zou wel eens willen weten wie van onze gemeenlebestuurderen de verantwoor delijkheid op zich durft nemen van de hier bot en uit het adres aangehaalde passage. Toch zeker niet onze wethouder vanl Financiën? Maar wie dan wel? Er zijn tal van argumenten om den va cantietoeslag te verdedigen. Daarvoor be hoeft ons gemeentebestuur zijn toevlucht; niet te nemen tot een bewering, die klinkt1 als gegrinnik tegenover een burgerij, die elk jaar weer ploetert om de honderden-i guldens belasting op te brengen, die dat-f zelfde gemeentebestuur nocdlg heeft. Twee procent is vee] te vee'! Voora! it dezen tijd nu wij allemaal minder vertlie nen. I i Barometerstand 9 uur v.m.i 763. Vooruit. OPGAVE: Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te de Bildt. waarnemingen in den morgen van barometerstand 768.5 m.M. te Naar 7 Juni. Hoogste Lyon. Laagste barometerstand 752.0 m.M. U Akureyri en Vestmanoer. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 Juli: Matige zuidwestelijke tot westelijken of noordwestelijke wind. zwaarbewolkt met tij delijke opklaring, aanvankelijk regenbuitet met kans op onweer, koeler. Heb het aitstetcendste aan te bieden dal iemand wenschen kan, boe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P., ROCKEFELLER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1