ooi iv-s Verkeersongevallen. DE SP AARNEB A'NK UIT DEN OMTREK. RECHTSZAKEN. LAATSTE NIEUWS. KUNST EN KENNIS. KERK 4EN SCHOOL. mv j.' w w ,mww Geen vrees voor weer of regen. Met ErdaJ kunnen z'er '•door prima kwaliteit voordeelig Woningen voor Groote Gezinnen, en Krotwoningen. Personalia. Em- Pastoor J. L. Th. Verhoeven, t Verkoopingetv Eind-examens Nuttige Handwerken. De Kinderwerktuin aan de Kleverlaan. Te water gevallen. Verkeerd begrepen. Jubileum Heringa en Wuthrich. Aanrijding te Zandvoort. Voorzichtigheid is Onze badplaatsen. De Rijksstraatweg te Schoten. R. K. Handelsavondschool voor Meisjes. H. O. V- 17e Processie naar Heilo. Het voorstel van B. en W. betref fende Woningbouw. Jubileum. Het warme weer en de gevolgen- De brand op de Burgwal. BURGERLIJKE STAND lQ2J/4 63l/2 621 Za IQ3V* 17°l/4 lie1/. 33 V, Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. ZANDVOORT. HEEMSTEDE 34.35 OVERVEEN. NOORDWIJK. PURMEREND. Misbruik van gelijkluidend en handelsnaam. Vereen, tot bevordering der belangen van den Boekhandel. Prins Hendrik te Maastricht. R. K. Universiteit. De Australische scheepsstaking bijgelegd. De brand te Mamuzoles. Massabetoogingen te Weenen. Tegen de bankroovers in de Vereen. Staten. De toestand in Hongkong. De onrust in China. De werkloosheid in Aweden. De Kabinetscrisis. Ontslag aan Dr. P. van Hoek. NEDERLANDSCHE SPAARVERZEKE- VOOR KATHOLIEKEN. Genezing te Lourdes. De opvolger van profDr. P. J. Blok. VRAGENBUSo WW^WHW tfMspiNWI'f-mW»! De heeren Keesen er. andere leden van den gemeenteraad hebben een amen dement ingediend op het voorsiel van B. en W. betreffende den bouw van arbei derswoningen. Zij stellen voor onder de door B. en W. te stellen voorwaarden op te nemen, dat de bouwvereeniging (Stich ting) verplicht is van de met gemeentegeld gestichte woningen 40 procent te verhu ren aan groote gezinnen en tof) gezinnen, welke gehuisvest zijn in z.g. Krotwoningen zniks volgens nader door B. en W. vast te stellen regelen. In het voorstel van B. en W. luidt deze voorwaarde, dat de vereeniging 20 pro. cent der woningen moet verhuren aan door B. en W. aan te wijzen personen. Tot inspecteur der Gemeentereiniging alhier, is benoemd, de heer M. Renne, thans hoofdopzichter bij de reiniging te Breda. Tot lid van het hoofdbestuur der Neder- landsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf is herkozen, de heer H. Franken alhie. Bij beschikking van den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen van 4 Juli is in de commissie, welke in 1925 be last zal zijn met 't afnemen der akte exa mens in de Fransche taal (M. 0. A. en L. 0,) alsnog benoemd tot plaatsvervangend lid J. R. H. de Schmidt, leeraar aan de 1ste ge meentelijke H, B. S. met 5-jarigen cursus te Haarlem. In het St. Joseph Gesticht te Alphen aan den Rijn, overleed Zaterdagavond op 75- jarigen leeftijd de Zeereerw, heer J. L. Th. Verhoeven, oud-pastoor van de parochie van den H. Michael te Hazerswoude (Rijndijk) en sinds 4 jaar rustend te Alphen in het St. Joseph Gesticht. Joannes Leonardus Theodorus Verhoeven werd geboren te Leiden 18 Februari 1850 en priester gewijd 15 Aug. 1875. Achtereenvol gens wera' hij benoemd tot kapelaan te Rot terdam (H. Antonius Abt) 20 Sept. 1875, te Amsterdam (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.) 22 Oct, 1877, te Hoorn 25 Sept. 1880, te 's-Graven- hage (H. Joseph) 28 Mei 1883, »n te Dor drecht 30 Nov, 1884, tot pastoor te Haarlem mermeer (H, Franciscus van Sales) 29 Dec. 1890 en te Hazerswoude (Rijndijk) 5 Maart 1907. In 1921 werd hem uit deze laatste functie eervol ontslag verleend. In het Algemeen Verkooplokaal is op 6 Juli 1925 des avonds 7 uur, ten overstaan van notaris N. J. Hoeflake, verkocht, een winkelhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en een pakhuis, met erven en open plaats te Schoten aan de Lotterstraat No. 45, hoek Reitzstraat Nos, 40 rood en 38, voor 8180aan F. Slot. Geëxamineerd 4 candia'aten. Geslaagd.' mej. G. H. Masselink, Aerdenhout, mej. W. Jager, Heemstede; mej. A. J. Vermeer, Hillegom en mej. E, J. M. Visse, Overveen, De examens zijn hiermede afgeloopen Officieels opening van den kinderwerktuin aan de Kleverlaan te Haarlem. Bovenge noemde Xuin zal officieel worden geopend op Zaterdag 11 Juli a.s., precies 3 uur na middags. Na afloop daarvan prijsuitdeeling aan leer lingen voor de best onderhouden tuintjes. Ouders van leerlingen, geen lid zijnde der Vereeniging, worden, wegens de beperkte ruimte in den tuin, beleefd uitget o idgd een voorgenomen bezoek aan den tuin vóór of na de opening te willen brengen. Genoodigden worden verzocht, de ont vangen uitnoodiging te willen medebrengen. Een 7-jarig jongetje uit de Rozenprieel- straat struikelde gisteren over een steen en viel in het Spaarne. Een schipper haalde het er oor hanreiking uit. Gisteren had een botsing plaats tusscher. een luxe. auto en een vrachtauto op de Amsterdamsche Vaart. De luxe auto kon doorgaan, terwijl het voorstel van de vracht auto ernstig beschadigd werd. Het ongeval ontstond doordat de vracht auto, komende uit de richting Amsterdam en naar de Nagtzaamslraat gaande, te vroeg signalen gaf, welke door den bestuurder van de luxe auto blijkbaar niet begrepen wer den. Ter gelegenheid van haar 25-jarig be- staansjubilcum. bood de Directie der N.V. Technische Maatschappij Heringa en Wuthrich, Zaterdagavond j.l. aan hare ge noodigden en het personeel der onderne ming met hunne introduced een intiemen feestavond aan in Cabaret Modern. Be halve de jasz-band van het cabaret waren de heeren Koos Speenhoff Jr. en Hawan Meijer geëngageerd om den avond te lei den, die uitstekend was georganiseerd, en beider optreden viel zeer in den smaak. Het glanspunt van den avond vormde een door het personeel samengestelde en uit gevoerde revue van de ontwikkeling der maatschappij. Er heerschte den geheelen avond, dank zij dc juiste leiding, een uitmuntende stem ming, die niet verslapte, tot te 3 uur de zaal gesloten worden moest en men, hoe Ongaarne „ol: attrtioirJ nam. om nog lang de aangenaamste herinnering aan dit jubi leum te bewaren, niet alleen om het dien avond genotene, maar tevens om» de pret tige verstandhouding, die zich bij dit feest toonde tusschen de sympathieke directie en haar personeel. Op de Krocht werd een meisje, dat daar per rijwiel passeerde, aangereden door een auto. Het meisje kwam er goed af, maar het rijwiel werd in elkaar gereden. Hoewel de bestuurder van de auto geen schuld trof, was hij toch zoo bereidwillig de aangerichte schade te willen betalen. Op den Kostverloren Straatweg geraakte een jongen, die achter een vrachtauto met stroo reed, onder een passeerende auto, toen hij onverwacht de straat wilde oversteken. Ook hier werd het rijwiel in elkaar gere den. De knaap zelf bekwam een paar won den aan het been. De autobestuurder treft geen schuld. Gisterenmiddag om ongeveer twee uur liep een man met een rijwiel aan de hand waarop drie kisten glaswerk, op het Ver- wuift. Zonder op het teeken van den daar staanden verkeersagent te letten, wilde hij de Gr. Houtstraat oversteken. Deze onvoor zichtigheid had ten gevolge, dat hij door een auto werd aangereden, waardoor de kisten vielen en het glaswerk wel glaswerk bleef, doch in uitgebreideren zin. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND Dinsdagmorgen kwamen de Prov. Staten van Noord-Holland in zomerzitting bijeen. De voorzitter, jhr. mr. dr. Röell, opende haar met gebed. Een aantal ingekomen stukken wordt voor kennisgeving aangenomen, terwijl ver zoeken om subsidie in handen van Ged, Staten om prae-advies worden gesteld. Daarna vond het trekken der afdeelingen plaats. Tot buitengewoon lid van Ged Staten wordt herkozen de heer J. Douwes A.-R. met 55 stemmen tegen 1 op den heer Pot huis en 11 blanco. De vergadering wordt dan verdaagd tot Dinsdag 21 Juli, des morgens half 11. Alles laat zich aanzien, dat het badseizoen 1925 voor onze badplaats enals Zandvoort, Noordwijk en Wijk aan Zee, een gunstig sei zoen zal zijn. Zelfs over het voorseizoen, wat een der onzekerste factoren is bij de exploitatie van hotels en pensions, is men tevreden. De werkzaamheden van den Rijksstraat weg zijn bijna voltooid. Een honderdtal me ters fietspad moet nog ongeveer bestraat worden. Dan is de straatweg geheel klaar. Of het fietspad veel gebruikt zal worden, is nog een vraag. Niemand gaat op een klin kerbestrating rijden, als er vlak naast een geasphalteerde weg is! Men verzoekt ons er aan te herinneren/ dat hedenavond van 7 tot 9 uur in de R.-K. M.U.L.O.-school, Kleine Houtweg, gelegen heid zal zijn tot inschrijving als leerling voor deé R.-K. Handelsavondschool voor Meisjes. Hedenavond 7 Juli geeft de Haarlemscbe OrI«:stvereeniging een concert in de Stads- muziektent in den Alkmaarder Hout te Alk maar. Dit fs het eerste concert buiten de stad, dat na hpt herstel van den heer Ger- harz weer door hem wordt gedirigeerd. Vandaag wordt de 17e processie van Haarlem en Omstreken naar Heilo gehou den. Hedenmorgen half 7 werd in de parochie kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara een H. Mis gelezen voor de leden van de Broe derschap van O. L. Vrouw van Altijdduren- den Bijstand. Onder deze H. Mis naderden de pelgrims tot de H. Tafel. Om 8.36 uur vertrok de processie vanuit Haarlem naar Heilo. Omstreeks 6 uur van avond keert zij terug en de dag wordt be sloten met plechtig Lof en feestpredikatie te ongeveer half 7 in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Het lid van den gemeenteraad, de beer H. J. L. Klein Schiphorst, stelt voor onder A Raadstuk No. 162 (1925) te lezen: „De landelijke collectieve arbeidsover eenkomsten, of ter plaatse geldende ar beidsvoorwaarden en loonen zijn van toe passing. De loonen der werklieden zullen niet hoo- ger mogen zijn dan daarin bepaald of over eengekomen, met dien verstande, dat bij aangenomen werk daarboven kon worden gegaan. Onder C 1 bij te voegen of door B. en W. aangestelden opzichter. Lid A van bedoeld raadsstuk, als door B. en W. voorgesteld, luidt als volgt: De landelijke collectieve arbeidsovereenkom sten zijn van toepassing; de loonen der werklieden zullen niet hooger mogen zijn dan daarin bepaald, met dien verstande, cat bij aangenomen werk in den regel 20 pCt. daarboven kan worden gegaan. Heden herdacht de heer W. E. C. Waale wijn den dag, waarop hij vóór 50 jaar in dienst trad bij de firma A. J. van der Steur, Groote Houtstraat 48. Om elf uur werd de jubilaris van huis ge haald en gehuldigd in de versierde work- plaats. Achtereenvolgens werd hij ioegespro ken door den chef van de zaak, de heer M. Besier, die hem een diploma van de Maatschappij tot Nut van het Algeracen overhandigde, door den heer J. van der Steur en namens het personeel door den heer Nater. Als blijken van waardeering werden den jubilaris een envelop met in houd door de directie en een bloemstuk en wandelstok met gouden band door het per soneel overhanligd. GEMEENTERAAD. Mevrouw E. Bakker heeft om gezond heids- en huishoudelijke redenen ontslag genomen als raadslid. De heer H. Franken Jr., die als haar opvolger wordt aangewe zen. heeft bedankt wegens drukke werk zaamheden. Dan zal de heer W.. Rooden- burg als raadslid worden benoemd. Het tooneel stelde voor: het Staten Bol werk, een lachende zon en een mijnheer met een helwitte panama en bruine schoenen, alles in liefelijken rust verzonken. De mijn heer verstoorde de rust. Langzaam schuifelde hij voort, lichtelijk knikkende in de knieën. De weg bleek te smal voor hem te zijn. Welke philosophischc beschouwingen hem bezig hielden was een raadsel. Plotseling scheen het denkbeeld een bad te nemen hem zeer lumineus. Bijna zon der afwijking tuinde hij tenminste op den vijver af, zette zijn hoed recht en stapte in het water. Consternatie bij eenjge menschen, die zoo'n gedachtengang niet konden volgen. Door een zestal kijkers werd de dreg ge haald op de Schoterbrug. Als een volleerde cowboy slingerde een der adspirant-redders den haak naar den mijnheer, dadelijk raak. Zoo werd hij tot aan den kant gesjord en verder door middel van touwen omhoog ge- heschen. Rustig bleef hij liggen zijn hoofd op z'n panama. Zijn gestalte had een lichte verandering ondergaan. Van top tot te®n zat hij onder de modder, Toen hij eindelijk weer wat bijkwam en tot de ontdekking kwam dat men- hem verhinderd had te ba den, poogde hij ten tweede .male in het wa ter te loopen. Een agent van politie, keurig geuniformd, met witte handschoenen, werd dit te bar, dies wilde hij hem medenemen, En dit medenemen was werkelijk een ver dienstelijke daad, gezien het uiterlijk van den man. Het was een kruiswoordraadsel hoe den arrestant, een halve meter dik °nJ/er den modder, weg te brengen, zonder zelf be morst te worden. Edoch het gelukte. Wij hebben gisteren in verband met den brand op de Burgwal o.a. cok mededeehngen gedaan van wat een der buren ons vertelde omtrent aanwezigheid der verleende hulp in de afzetting door dc Haarl, politie. Het blijkt ons noodzakelijk om een onjuisten indruk door het optreden van dc politie te Haarlem te voorkomen, hierop nog even nader terug te komen. Zoo .werd o.a, medegedeeld, dat het politieposthuis aan de Amsterdamsche Vaart toen men zich daar vervoegde, geslo ten was. Dit is inderdaad juist maar vond zijn oorzaak hierin omdat de politie reeds met een handbrandspuit weg was om hulp te brengen bij den brand. De eenige agent, die in het posthuis aan wezig was, heeft de deur achter zich dichtge trokken om ten spoedigste hulp te brengen bij den brand. Verder bleek ons, dat er reeds een inspecteur van politie bij den brand aan wezig was toen er nog slechts enkele men schen den brand ontdekt hadden. Deze in specteur was toevallig in de omgeving op surveillance. Wat de afzetting betreft In het begin van den brand moet men met vergeien dat de politie 'n opdracht heeft haar eigen brandslangen uit te leggen en de blussching ter hand te nemen zoolang de brandweqjjjj^g niet ter plaatse is. Het is begrijpelijk dat .ot zoolang het .afzetten achterwege blijft. On middellijk nadat de brandweer echter gear' riveerd was, is de politie begonnen met net beschikbare personeel de straat af te zetten. Een leek kan daarbij den indruk krijgen, dat die afzetting niet voldoende is, maar men vergete niet, dat tientallen leden van de brandweer (in burgerkleeding dus) arrrveeren en natuurlijk bevoegd zijn de afsluiting te passeren. Ook waren er binnen de afsluiting verschillende bewoners van perceelen in de nabijheid van den brand, wier husraad ofwel buiten stond ofwel in gevaar verkeerde. Dit alles kap misschien den indruk gewekt heb ben, dat de afsluiting onvoldoende was, hoe wel dit inderdaad. niet het geval was. Hei bleek ons, dat er zeker in dit geval geen aan leiding is om te klagen over minder oordeel kundig optreden van de Haarlemsche Politie, Wat het weghalen van huisraad of fietsen betreft, hierop is zeer moeilijk het oog te houden. Waar al de brandweermenschen een fiets meebrengen en daar neerzetten, is het zeer wel mogelijk, dat een of ander onguur individu tusschendoor tracht te komen met minder goede bedoelingen. Indien men dit echter opmerkt, zou wel de beste manier ge weest zijn de politie te waarschuwen, Ondertrouwd: 7 Juli: J. P. v. d. Bosch en C. D. Kuijt. Getrouwd: 7 Juli: P. D. N, Bijlsma en M. v. Santé. Geboren: 4 Juli: K. Zomerv, d. Leek, ,d. 7 Juli: J. BloklandKazen, z. 7 Jul: A. Zwier—de Ruiter, z. Overleden: 4 Juli: J. Korver, 68 j., Lange Begijnestraat 5 Juli: J. H. Menks, 32 j„ Karolingenstraat 6 Juli: J. C. v. Riessen, 31 j., M. v. Heemskerkstraat J. M. Jans sen—v. Schuijlenburg, 81 i„ Leidscheplein 7 Juli: G. Mees, 4 j., Hazepaterslaan. T- v. Noorduijn—Groot, 56 j., Teijlerstraat, MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend, V K HEDEN 5% Nederland 1919 10011/16 1001/16 6% Nederland 1923 '031/ie 1031/16 454 Nederl. 1917 97 1/ï 97i/2 7% N.-L 1921 A. '02 »/le 102°/w 6% N.-L 1923 D.. VQ21/4 LolL Lloyd O5/ 8 Oude Vaart 68V2 dito Gem Eigend 54I/0 Mij „Nederland" 152 151 Scheepvaart-Unie 1461/ 2 148 Rotterd. Lloyd 135 135 Paketvaart 172 173 Oude Boot Holl. Stoomboot isi/4 w H V. A 495 496 Java Cultuur 305 308 Jurgens gew. |041/2 Koloniale Bank 1731/2 I dische Bank 138 138 Cert. Handel Mij. 132 1323/4 13l8/4 132a/4 Phoenix 91x/a Geconsolideerde 142l/4 142 Kon. Olie 385 385-6 U. Steel Marine comm. 9 3/8 9% Vorstenlanden 150 153 Actions id. 145 146 t -mp. Merc. Arg. 12x/i6 123/4 Poerworedjo I21l/4 1221/4 Oude Deli 379 384 427l/2 440-4 Deli Batavia 348 351 A'dam Rubber 284 2841 ,/2 Serbadjadi 2861 1631 162-3 Wai Sumatra 2621/2 248-50e.d. Dordtsche Petr, 36OI/2 Southern Rails 463/4 971/2 Union 407/ig 795 /g 401 Wabasb 33g Comm. Maxwell 61/16 7 JULI „ONDERLING HULPBETOON". (Bestrijding der tuberculose.) Daar van deskundige zijde steeds de nood zakelijkheid van huisbezoek en deskundige voorlichting van t. b. c. lijdenden in samen werking met het consulaliebureau alhier^ is aangetoond, heeft het_bestuur van „O. H.", na gehouden bespreking met en op advies van dr. L. C. Kersbergen te Haarlem, beslo ten, voor het 2de halfjaar 1925 een gediplo meerde zuster voor b.g. huisbezoek in deze gemeente aan te stellen en zuster T. van Ketel te Heemstede als zoodanig benoemd, welke haar werk reeds heeft aangevangen. Bij het bestuur bestaat het plan, onder handhaving der algeheele zelfstandigheid der vereeniging, de t, b. c.-bestrijding over de geheeie gemeente ter hand te neiiien, waarvocTr Rijks-, Provinciaal- en gemeente lijke subsidie kan worden verstrekt. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om na af loop van het badseizoen een ledenvergade ring bijeen te roepen ten einde deze plan nen nader te bespreken. Zondag 12 Juli a.s. zal voor „O. H," een bloemendag worden gehouden, waarvan dc opbrengst bestemd is voor de t. b, c.-be strijding en langdurige ziekenhuisverpleging. Jonge dames en jonge meisjes, die door blcemenverkoop dit mooie werk van ,,0, H. willen steunen en hiervoor nog niet zijn aan gezocht, worden beleefd verzocht hiervan kennis te geven aan mej. Paap-de Wid,.Brug steeg 8, of bij den voorzitter der vereeni ging. Vele helpsters, mooi weer* en gevul de busjes, zijn de drie wenschen van het bestuur. Uit bovenstaande blijkt wel dat het. bestuur van ds vereeniging „Onderling Hulpbetoon" al het mogelijke wil doen, om het leed van haar leden zooveel mogelijk en zoo uitge breid mogelijk te- helpen verzachten. Üit dien hoofde vestigen wij de aandacht op den te houden bloemendag. Moge het dien dag gur.stig weer zijn,' dan is over het algemeen een ieder gunstig gestemd en zullen zich ook, wat natuurlijk hoofdzaak is, vele bloem- verkoopstertjes aanmelden. Onze weegen. Van gemeentewege is men begonnen de hoofdwegen in Grooncndaal een teerbesproeiing te geven, daarna met een laag schelpen te bedekken en dan de wals er overheen te laten gaan, zoodat deze wegen dan mooi en stofvrij zijn Geslaagd. Voor het examen acte L. O. te Amsterdam is geslaagd Mej. J. Smit te Heemstede. Wegverbetering. Naar wij vernemen zullen B. en W. van Heemstede binnenkort een voorstel doen bij den raad om een strook grond af te staan aan het Rijk van het wandefbosch Groenendaal, om daardoor te komen tot de zoo noodige wegverbree- dinrf dit traiect- EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN t 0.59.40 0.59 40 PARIJS U .75 11.66 BRUSSEL B 11,70 11 55 WEENEN 0.35.20 LONDEN 12.121/2 12.123/4 STOCKHOLM 66.85 66,90» KOPENHAGEN 51.55 51.65 OSLO t 45.45 45.40 BAZEL j 48.40 48.40 NEW-YORK 2.491/2 2.49»/i6 ROME 9.80 9 26 Ongeval. Bij het automatisch lossen van een bluschwagen gloeien-cokes in dc gasfabriek alhier, ontstond vermoedelijk ten gevolge van den sterken wind een groote vlam, waardoor de bestuurder van dien wagen, de stoker C. S., wonende alhjer, ge heel werd omhuld. Met brandwonden over dekt, werd hij het kantoor der fabriek bin nengebracht, waar hij voorloopig werd ver bonden. Per auto werd hij vervolgens naar zijn woning alhier vervoerd. Hij heeft geen gevaarlijke brandwonden bekomen. Kringschietwedstrijd, Op de schietba nen, alhier, wordt op 11 en 12 Juli a.s, een kringwedstrijd gehouden van de Federatie „Lcnnemerland Zuid". De prijsuitreiking zal plaats hebben bin-- nen 14 dagen na afloop van den. wedstrijd. Geslaagd. Heden slaagde voor het exa men civiel ingenieur te Delft den heir W. J Ennes. De Gooweg. Naar wij vernemen zal de Gooweg zeer binnenkort voor he^ verkeer uitgenomen van voetgangers en rijwielen, voor eenige weken zijn verboden wegens werkzaamheden aan dien weg. Deze strem ming van het verkeer zal echter niet van langen duur zijn. Het verkeer zal alsdan ge leid worden over den Bronsgeester in Bce- renburgerweg. Brand. Van Vrijdag- op Zaterdagnacht werd de brandweer gealarmeerd voor een brand achter de gasfabriek. Het personeel was met de slangenwagens binnen een kwartier ter plaatse. Nader vernemen wij, dat dc brand expres in takkebossen was yerwekt voor een oefening van de brand weer. Een goed seizoen, Alles laat zich aan zien, dat het badseizoen 1925 voor Noord-' wijk een gunstig seizoen zal zijn. Zelfs over het voorseizoen, wat een der onzekerste factoren is bij de 'exploitatie van hotels en pensions, is men allerwege zeer tevreden, Gemeenteraad. De gemeenteraad ..al op Vrijdag 10 dezer in vergadering bijeenko men. Als hoofdpunt staat wel op de agenda de regeling van eenige onderwijszaken. B. en W.stellen voor de cursus 1925—26 school A te laten bestaan uit 7 klassen, school C uit 6 klassen en school D uit 4 klassen, en voorts school B. op te heffen. Typhus. Alhier is een geval van Febris typhoïdea geconstateerd. De patiënt, wjens toestand zeer ernstig is, is in het gemeente ziekenhuis oodenomen. Onder de aandacht der directie van de Maatschappij tot verspreiding van Goede en Goedkoope Lectuur (Wereldbibliotheek) Amsterdam, was het feit gebracht, dat een Hagenaar, die zich schrijver redacteur, uit gever, drukker noemde van zijn „volksboek jes," zich daarbij bediende van een naam, die er geheel op berekend was misleidend te werken óp het niet geheel zorgvuldig lezend publiek. Na allereerst gepoogd te hebben, zich, in zijn eentje voor te doen als een„Maat- schappij tot uitgifte en verspreiding van Goede en Goedkoope Lectuur", gevestigd in Den Haag, heeft hij op een ontvangen waar schuwing van de W. B. en na zich de in schrijving van zijn met-bestaande Maat schappij in het Handelsregister in Den Haag te hebben zien weigeren> zich daarin doen inschrijven als „Bureau tot uitgifte en ver spreiding van Goede en Goedkoope Lec- tuur," Aangezien bleek, dat ook deze inschrij ving nog gevaar bood van misleiding en de directie der W.B. in geenerlei opzicht zich met de uitgaaf der boekjes van dezen Haag- schen schrijver-directeur-drukker wenschte vereenzelvigd te zien, heeft zij krachtens de Handelsnaamwet bij den kantonrechter te 's-Gravenhage haar grieven aanganhig ge maakt, met verzoek, gedaagde het recht te ontzeggen met het voeren van dezen mislei denden titel voort te gaan. De kantonrechter heeft thans dezen eisch toegewezen, gedaagde verbiedend van de woorden „goede en goedkoope lectuur" in de omschrijving van zijn bureau gebruik te maken, op boete van f 100 voor elke over treding. AMSTERDAM, 7 Juli. In Artis is heden de 108ste Algemeene Vergadering gehou den van de Vereeniging tot bevordering van de belangen van den Boekhandel, ender voorzitterschap van den heer H. D. Tjeenk Willink, Na de openingsrede zijn op voorstel van tjen voorzitter tot eereleden der yereeni- ging benoemd de heeren J. J. v. Druten te Groningen en Albert de Lange te Amster dam, Het jaarverslag over 1924, waarin gemeld wordt, dat het ledental van 669 tot 686 is gestegen, is goedgekeurd, alsmede de on derscheidene verslagen der Commissies. Voor de drie vacatures in 't bestuur ont staan door het aftreden van de heeren M. Dijkhoff, J. W, van Kampen en P. v. d. Linden, zijn gekozen dc heeren W. A, Petri, Den Haag, Paul Nijhoff, Amsterdam en W. L. Brusse te Rotterdam. Bij acclamatie is herbenoemd tot secretaris de heer M, A. Loosjes. Vervolgens heeft de vergaderoing zich bezig gehouden met de behandeling der verschillende reglementswijzigingen. MAASTRICHT, 7 Juli. Hedenmiddag werd onder voorzitterschap van Z, K. II, Prins- Hendrik in de voormalige Dominikanenkerk de Algemeene Jaarvergadering van het Neder!, Roode Kruis gehouden. NIJMEGEN, 7 Juli. Voor het caudidaats- examen in de eRchtsgeleerdheid -zijn ge slaagd de heeren E, B. Wittert v. Hoogland te 's Hage, E. G, Vos de Wael geb. te Soe-^ rabaja. SYDNEY, 7 Juli. Het geschil tusschen de Common-Wealth-Shippingboard en den Zeelicdenbond 'is bijgelegd. NEW-YORK, 7 Juli. He consulaat van Columbia deelt mede, dat de schade, .velke geleden is door den brand in dc handels wijk van Manuzoles op 20 millioen dollars wordt geschat. 5ó lijken werden uit de puinhoopen gehaald; waarschijnlijk is dit aantal nog grooter; 40.000 personen zijn dakloos. WEENEN, 7 Juli, Als antwoord op de massa-demonstratie der katholieken,, die in getale van 300.000 in Weeuer betoogden, trokken gisteren 50.000 vrijdenkers door de Weensehe straten. NEW-YORK 7 Juli. De Chicago- and j Country-bankers-exploitation doolt mede, iederen politieman of bankbediende -5000 dollars uit te zullen betalen voor net doo- den van iederen bandiet, die de dank tracht op te lichten. LONDEN, 7 Juli. De Times meld' uit Hongkong: De drastische maatregelen, waarop zoo lang is aangedrongen, zijn he den door de regeering genomen. Er is een proclamatie uitgevaardigd, warbij bevoegd heid wordt gegeven tot deportatie van allen die weigeren te werken. Desondanks duurt de staking voort en breidt zich steeds uit, Tot hen, die zich bij de beweging hebben aangesloten, enooren de chauffeurs der omnibussen en taxi s en 2000 arbeiders der marinewerven. Dagelijks worden personen veroordeeld onder be- schuldiging van intimidatie der scheepsbe manningen, die weigeren haar plichten te vervullen. Honderden vluchtelingen nomen uit Kanton naar Hongkong daar zij onlus ten vreezen, Een Chlneeschc officier heeft getracht v3ijw nce.rivildltAn--puheteeen een aanslag te plegen op den comfmssaris van buitenlandschezaken, Wun-ham-Min, het hoofd der regeeringte Kanton en gene raal Hsu-tsang-tsin, toen zij per auto terug- keerden van de inwijding der nieuwe regee ring. Beiden werden licht gewond. De dader werd doodgeschoten. Afgezien van dit in cident hadden geen wanordelijkheden plaats. SHANGHAI, 7 Juli. In het binnenland van China, voornamelijk te 1 ait-chow in o provincie Tsjeking, heerscht groote span ning. De actie tegen de buitenlanders duurt voort, In Taït-Chow is het bij een dienstoefenjng der boeren tot wanordelijK- heden gekomen. Twaalf personen werden gadood. De heele stad is in onrust, waar door de buitenlanders genoodzaakt zijn de stad te verlaten. STOCKHOLM, 7 Juli, Volgens het rap port over Juni van het werkloosheidsbu reau te Stockholm waren er in de afgeloo pen maand 199 solHnifanten voor 100 vaca tures, tegen 186 in Juni van vorig en 216 in Mei van dit jaar, DEN HAAG, 7 Juli. De Koningin heeft heden in conferentie ontvangen mr. Rutgers, mr. Schokking en Schaper, voorzitters der fracties in de Tweede Kamer, resp. van de Anti-Revolutionaire, de Christelijk-Histori sche en de Sociaal Democratische Partij. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Augustus aan Dr, P. van Hoek op zijn ver zoek wegens gezondheidsredenen op de meest eervolle wijze ontslag verleend als directeur-Generaal van den Landbouw on der dankbetuiging voor de gewichtige dien sten den lande bewezen. Hij is tijdelijk be noemd tot raadadviseur bij het Departement van Binnenlandschc Zaken en Landbouw. Den 27en Juni j.l. had de Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders der Neder- iandsche Spaarverzekering voor Katholieken plaats in het Kantoorgebouw der Maatschap pij, Keizersgracht 451, Amsterdam, onder leiding van "den President-commissaris, den heer L. J. M. Feber, lid der Tweede Kamei der Staten Generaal. Het Jaarverslag de Balans- en Winst- en Verliesrekening over .1924, die vergezeld gingen van de wiskundige- en accountants rapporten werden met algemeene stemmen, onder dankzegging aan het door de Directie gevoerde beheer, goedgekeurd.Het Jaar verslag getuigt van een bloeiende onderne ming. Het feit, dat deze bloei viel in een tijd perk van economische depressie, deed de Directie spreken van groote tevredenheid over de. bedrijfsresultaten van dit Boekjaar. Ingeschreven werd voor ruim 2% millioen gulden, hetgeen gevoegd bij de resultaten van het vorige boekjaar een netto productie bereikte van 9 en een kwart millioen gulden met 24.134 deelnemers. Tegenover dit cijfer staat slechts een geringe afsterving aan over lijden, afkoop, eng. De beleggingen voor de Spaarkassen in Kerkelijke leeningen en hypotheken op eigen huis der deelnemers bedragen 197.622.27 Ja en beleggingen der N.V. 22.449. 85. De verschillende reservefondsen werden op de volgende bedragen vastgesteld Premiereserve 42.348.86 Administratieve Reserve 43.500 Kapitaalsreserve 1.977.49; E'xtra reserve 322,48 Pensioenfonds Per soneel 3.000, soodat de gezamenlijke Reserve fondsen reeds na het derde boekjaar bedragen ƒ91.148.83. De directie toont zich zeer tevreden over de invoering der Levensverzekering en dei Uitvaartverzekering. Het dividend werd be paald op 10.per aandeel. De periodiek aftredende Commissaris Jhr. O. F. H. Michiels van Kessemch, werd met algemeene stemmen herko zen. DE LANDBOUWTENTOONSTEL LING TE KEULEN. Men schfijft ons De landbouwtentoonstelling te Keulen is geopend. De oppervlakte der tentoonstelling zelf bedraagt 20.000 M2,. die van de daaraan aansluitende vee-tentoonstelling 50,000 M2. Vergeleken met de landbouwtentoonstelling van het vorige jaar, is deze belangrijk grooter. Niettegenstaande de jaarlijksche tentoon stelling der Deutsche Landwirtschafts Gesell- schaft, waarvan speciaal de belangrijke ex positie op het gebied van landbouwmachines de aandacht trok, slechts eenige dagen achter den rug is, zijn op de Landbouwtentoonstel ling de meest bekende firma's op dit gebied vertegenwoordigd. In de dagen der „Groene Messe" zullen verschillende vereenigingen in Keulen hun jaarlijksche bijeenkomst houden. Voor attracties is intusschen ook gezorgd. Wij noemen slechts een landbouwoptocht, films op net gebied van landbouw en vee teelt, wedstrijden voor politiehonden, en als zeer bijzondere attractie, het braden van een heele os aan het spit, een gewoonte die zijn oorsprong vindt, in de „Münchener Okto- berfeste". Deze laatste smakelijke vertooning zal ditmaal voor het eerst in Keulen plaats vinden; en belooft in het bijzonder ook vele stadsbewoners te trekken. Vrijdag'avood is, naar de Msb. verneemt, de groote Antwerpsche processie terugge keerd, Onder de pelgrims was een genezene ijl. mevrouw Marien uit Capelle» bij Ant werpen, De 37-jarige mevrouw Marien, die sinds eenigen tijd aan een ziekte leed, tengevolge waarvan zij reeds gedurende twee jaren op_ krukken strompelde, was vol ver'rouwen naar het genade-oord gereisd. Bij de eerste indompeling in de piscine, voelde zij zich plotseling genezen. Zij kon weer gaan, zooals vóór haar ziekte. Vrijdagavond arriveerde zij in Cappeller. Heel het dorp was saamges'.roomd om de geneceoe te begroeten en toen men zag, hoe flink zij kon loopen, barstte de vreugde in luide toejuichingen los. Bij K.B. is benoemd aan de Rijks Univer siteit te Leiden in de faculteit der letteren en wijsbegeerte voor het onderwijs in dc faculteit geschiedenis tot gewocn hoog'.cer- aar dr. H. T. Coloiibraeder, met eervol ont slag als hoogleeraar in de geschiedenis var Ned.-Indië. Vr.: Kunt ti mij ook zeggen of de arbei- dc'rswel nog bestaat? Antw.: Welke wet bedoelt u eigenlijk? De arbeidswet? Ja, die is nog in volle werking. Vr.: Ik heb in mijn tuintje veel last van mieren, zoodat ik ze met heele bosjes kan pakken. Wat is hier aan ie doen? Antw.: De eeniige. manier om van die nijvere, maar lastige beestjes af te komen is, het nest op te zoeken en dit Ie vernietigen met kokend water of petroleum. Vr.: Reeds zes jaar ben ik in een be trekking geweest, Waarvan ik 10 weken ben ziek geweest. Nu ben rk weer aan het werk.Tengevolge van mijn ziekte is mij mijn betrekking opgezegd en moet ik dus half Augustus vertrekken.. Heb ik nog recht op vacantie? Antw.: Dat hangt geheel af van de afspraak die omtrent het al of niet hebben van vacantie is gemaakt, Is daaromtrent niets overeengekomen, dan hebt u geen recht op vacantie. Wilt ons dus nog even melden of cr cm is en zoo ia hoe die afspraak luidt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2