31gfliEu\vs f'#AEM6D"r=^ ederl. Journalislenkring. De begrooting 1926. Het ambt van directeur-generaal van den landbouw. Het verdrag tusschen Nederland en België. De Socialistiscke Partij. De Kabinetscrisis. De kliniek voor Allergische zieken. Het leiderschap van de S.D.A.P. Conferentie over de veiligheids kwestie in Den Haag? LUCHTVERKEER. Verkeer op de vliegvelden in Juni. Wereldrecords van Fokker. De tocht om Engeland. VERKEER EN POSTERIJEN, De opbrengst der weldadig heidspostzegels. Regeling Spoorwegdienst. UIT ONZE WEST. Vreemdelingen. UIT ONZE OOST. Dc Ned.-Indische Jaarbeurs te Bandoeng. KUNST EN KENNIS. Uit een oud duivenhok. Kostbaar geschenk. Openlucht-theater Frankendael. De uitvinding van het Brailleschrift. Kristal-luisteraars. Beelden van Michel Angelo. De laatste opdracht aan Prof. Veth. Prijsvraag. KERK EN SCHOOL. Uit Romp. Bedevaart naar Lourdes. De inbraak in „Zuiderzicht" te Leiden. Onweer. Brand te Kampen. Brand nabij de Gazelle- rij wielenftlbriek te Dieren. Ernstig ongeval. Uitvindersdocumenten gestolen. De 45ste redding. Doodelijk ongeluk te Schiedam. Weer een mijnongeluk. Een boschbrand bij Arnhem. Droevig ongeval op het Mer wed eka naa Relletjes in de Jodenb-reestraa' te Amsterdam. Een doodelijk ongeval door onvoorzichtigheid. Het bezoek van den ex-koning van Saksen aap» Doorn. Een uitstapje naar Middachten, Electrocutie van ratten. MARKTNIEUWS. ,^"en talrijk, gezelschap journalisten uit a!ie deelen van het land, leden van den Ne- derlandschen Journalisten Kring, velen van hun dames vergezeld, heeft Zaterdag en «Zondag een excursie ondernomen naar Gel derland, die in alle opzichten is geslaagd. ..Zaterdagmiddag kwam het gezelschap bijeen in het Verkeershuis der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Arnhem, i waar de voorzitter, de heer Dr. J. Piekema i het een woord van welkom toeriep, door den Kringvoorzitter den heer D. Hans. be antwoord. Men wandelde vervolgens naar de Oude Haven, waar een door het gemeentebestuur van Renkum aangeboden extra-boot gereed lag, die de deelnemers naar het Kasteel Doorwerth bracht. Hij Doorwerth wachtte de burgemeester van Rcnkum, de heer J. van der Molen, met de wethouders, den Kring op. Allereerst werd een bezoek gebracht aan het Kasteel Doorwerth, waar de directeur, de heer Hoefer, het gezelschap 'door het Legermu seum rondleidde. Vervolgens had een auto-tocht plaats. In een lange rij auto's werden de prachtige omstreken van Renkum, Oosterbeek, Heel- sum en andere gemeenten bezichtigd. Op de Westerbouwing had de officieele ontvangst plaats door het gemeentebestuur van Ren kum, na afloop waarvan werd gereden door het prachtige landgoed de Hooge-Oorsprong van den heer baron Mr. H. G. van Holthe tot Echten. Het gemeentebestuur van Arnhem bood den Kring 's avonds een openlucht-maaltijd aan. De lange tafels waren aangericht on der de boomen van het park Sonsbeek, Bur gemeester en Wethouders en bestuursleden van Vreemdelingenverkeer namen er mede aan deel. De burgemeester v<Ki Arnhem, de heer Mr. S. J. R. de Motchy, sprak hierbij de deelnemers hartelijit toe, waarop de heer Hans dank bracht voor de ontvangst. In de theeschenkerij van Sonsbeek bood Vreemdlingenverkeer daarna een gezellig samenzijn aan. Zondagmorgen kwam het gezelschap we derom voor een langen auto-tocht bijeen. Er werd een prachtige rit van verscheidene «ren ondernomen langs Beekhuizen, over den Zijperberg, door de Onzallige Bosschen, de Middachter-Allee, Ellecom, de Steeg en Rheaen. Het schitterende natuurschoon de zer streken vond oprechte bewondering. Op allerlei wijzen werd den deelnemers hulde gebracht. Verschillende eigenaren van land goederen hadden hun grondgebied openge steld, onder hen baron Bentinck, de eige naar van het Kasteel Middachten, dat be zichtigd werd. In hotel Naeff te Velp bood het gemeen tebestuur van Rheden een noenmaal aan. Hier voerde deburgemeester van Rhe den, de heer H. P. J. Bloemers, het woord om zijn erkentelijkheid te betuigen voor het feit, dat de Kring ook aan deze streken een bezoek bracht. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door dr. J. Piekema uit Arnhem (voorzitter Vreemdelingenverkeer) en het eerelid vait den Kring, den heer P. A. Haaxman Jr. De heer Hans bracht ook hier den harte- lijken dank der deelnemers over. Hierna grachten de auto's het gezelschap naar het park Rozendael, waar het door den eigenaar baron van Pallandt van Rosendael, tevens burgemeester der gemeente, werd ontvangen. Onder zijn persoonlijke leiding werden landgoed en kast eel bezichtigd. Na dit bezoek trokken de deelnemers naar het openlucht-theater aan den Schelm- schenweg, waar Arnhem's Vreemdelingen verkeer den Kring een voorstelling aanbood. Hef gezelschap van den Koninklijken Ne- derlandschen Schouwburg te, Antwerpen gaf een hartelijk toegejuichte voorstelling van Pieter Langendijk's Wederzijds Huwe lijksbedrog," die volkomen tot haar recht kwam. Aan het eind hiervan riep het Kringbe- stuur het gezelschap op de open grasvlakte bijeen en getuigde de voorzitter, dat deze beide dagen voor de vele deelnemers on vergetelijk zouden zijn. Hij bracht dank aan allen, die tot het slagen hadden medege werkt. Met extra-trams werd het gezelschap tenslotte naar Arnhem teruggebracht, waar het uiteen ging. In een Dinsdag te 's Hage gehouderf rede roor de centrale A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", deelde minister Colijn mede, dat hij dien morgen de cijfers voor 1926 bad vastgesteld en dat de be grooting voor dit jaar sluit. Wie er dus komt, zal er in dit opzicht zijn bedje ge spreid vinden. In de vacature voorloopig geen voorziening. In de vacature, welke ontstaat, wanneer de heer P. van Hoek het ambt van direc teur-generaal van den landbouw op 1 Aug. a.s. neerlegt, zal voorloopig niet worden voorzien. De beantwoording van de vraag welke regeling voor het vervolg zal moe ten worden getroffen, eischt nader beraad. In afwachting van de te nemen beslissing zal de functie van directeur-generaal van den landbouw volgens de daarvoor be staande voorschriften worden aangenomen door den oudsten der aan de Directie van den Landbouw werkzame inspecteurs. De regeering heeft er prijs op gesteld den heer Van Hoek als adviseur te behouden, teneinde in daarvoor in aanmerking ko mende gevallen van zijn voorlichting en ervaring gebruik te kunnen maken. JOURNALISTIEK. Naar wij vernemen is, in de veronderstel ling dat Z. E. Mr. P. J. M. Aalbersfe als Minister van Arbeid zal aftreden, een be langrijke plaats in de hoofdredactie van liet dagblad „Het Centrum" hem aangebo den. Mr. Aalberse heeft dit aanbod in zeer ernstige overweging genomen. De heer mr. Joh. Adriaaflse (vrijz. dem.) lid van de Prov. Staten van Zeeland, heeft den voorzitter van dat college er mede m kennis gesteld, dat hij in de aa-nstaando zitting dier Staten verlof zal vragen om de navolgende vragen te mogen stellen aan Ged. Staten: le. Zijn Ged, Staten bereid mededeeling te doen of hun advies is gevraagd over het bij Koninklijke boodschap van 28 April 1925 aan de Tweede Kamer toegezonden wets ontwerp, tot goedkeuring van het 13 April 1925 te 's-Gravenhage tusschen de minis ters van Buitenlandsche Zaken van Neder land en België gesloten verdrag tot herzie ning ven het verdrag van 1339? 2e. Zoo ja, kan aan de Staten reeds me dedeeling van dit advies geschieden of kun nen ae Staten dit zoo spoedig mogelijk ver wachten, zij het in geheime zitting? 3c. Zoo geen dergelijk advies is gevraagd zijn Ged. Staten niet" van oordeel dat ten spoedigste tegen dat ook voor de belan gen van Zeeland zoo gewichtig verdrag, o.a. wat betreft eventueele belangrijke gevolgen van de instelling van een scheidsgerecht, vanwege de Staten dezer provincie dient te worden opgekomen? In „Recht voor Allen", weekblad van de Socialistische Partij, bespreekt de redacteur H. Kolfhek, d en uitslag der jongste Kamer verkiezingen. Hij is van oordeel, dat zijn partij vernietigend is geslagen en schrijft dan „Dit feit is van zooveel beteekenis, dat wij nu geen oogenblik aarzelen om te ver klaren, dat het verder voortbestaan der S. D. als politieke partij geen zin heeft. En wij kennen genoegzaam den geest van onze menschen, om te durven voorspellen, dat de partij als zoodanig ook spoedig verdwijnt." De leider van den Vrijheidsbond Mr. Dres- selhuys, is tegen Woensdag a.s. bij de Ko ningin ontboden. Mr. Dr. Schokkign, de voorzitter der christ.-hist. Kamerfractie zal, heden, Dinsdag, bij H. M. verschijnen. In het jongste nummer van het Kath. Soc. Weekblad wordt in verband met de vorming van een Raad van Redactie, meegedeeld dat de hoofdredacteur, mr. Aalberse, aan het hoofd van het blad blijft staan en „thans v/eer meer tijd zal krijgen, om zich aan dit werk van zijn oude voorkeur te wijden," Zuivere luchtbehandeling. Door onderzoekingen, welke prof. Storm van Leeuwen te Leiden zoowel in Nederland als in het buitenland heeft verricht, is ge bleken, dat er een aantal ziekten zijn, die geheel afhankelijk zijn van het klimaat, d. w. z. er zijn plaatsen, waar deze ziekten haast niet meer voorkomen en andere, waar ze zeer frequent zijn. Het type van de hier bedoelde ziekte is het asthma. Prof. S. v. L. en zijn medewerkers zijn van oerdeel, dat deze klimaatsinvloed moet wor den toegeschreven aan het voorkomen van bepaalde stoffen in de inademingslucht, die voor lijders aan asthma schadelijk zijn cn bij hen aanvallen van hun 'ziel^te teweeg brengen. Niet alleen voor asthmaL,ders geldt dit. maar ook voor andere z.g. allergische ziekten, waartoe sommige eczemen, urticaria (netelroos) en ook migraine behooren, tevens vele gevallen van z.g. chronische bronchitis. De hier besproken stoffen kunnen in hoofdzaak tot; twee typen worden terugge bracht, n.l. zulke die in de huizen ontstaan (kleine parasieten van dierlijken of plantaar- digen aard spelen daarbij een rol) en zulke die buitenshuis ontstaan en dus alleen in-de buitenlucht voorkomen. De nieuwe behandeling bestaat nu hierin, dat men de patiënten in de nieuwe kliniek voor allergische zieken te Leiden zuivere of gezuiverde lucht laat inademen. Hiertoe wordt in het slaapvertrek een klein lucht dicht gesloten kamertje gebouwd, waarin door middel van een ventilator lucht wordt geblazen, die hoog boven het huis wordt ai- gezogen. Dit hoog afzuigen is van belang, omdat gebleken is, dat de lucht reeds eenige tientallen meters boven den grond veel min der schadelijke stoffen bevat dan op den beganen grond. Men treft op eenige tientallen meters bo ven het straatniveau al een „klimaat" aan dit overeenkomt met dat in het hoogge bergte. Voor bepaalde patiënten moet de aange zogen lucht nog extra worden gezuiverd, waarvoor drie verschillende methodes be staan. Het voordeel van de nieuwe behandelings methode is dat, wanneer in de kliniek is vastgesteld of een zuivere luchtbehandeling voor een patiënt nuttig is, de behandeling tehuis kan worden voortgezet, zotfdat tal van lijders geholpen kunnen worden, waarvoor dat vroeger onmogelijk was. H. M. de Koningin is, alvorens een kabi netsformateur aan te wijzen, thans, gelijk men weet, begonnen, met aan eenige leiden de personen van verschillende partijen naar hun inzichten te vragen. Voor de S. D. A. P. was het mr. Troelstra, die tot dusverre op Het Loo werd ontboden. Wie zal nu, vraagt „De Tijd", mr. Troclstra opvolgen? Er zijn enkele namen genoemd: Slenhuis, Alberda en Schaper, maar door onderlinge verdeeldheid schijnt men geen keuze te kunnen doen, zoodat, zegt het blad, het leiderschap in de S. D. A. P. nog steeds vacant is. De heer Wibaut, die door de sociaal-de mocraten als toekomstige kabinetsformateur bij een rechtsche nederlaag werd op den voorgrond gesteld, heeft j.l. Zaterdag in een feestvergadering gezegd, dat hij „niet be hoort tot den rang en den stand van hen, die adviezen aan de Kroon geven." Het zal dus niet de heer Wibaut zijn. De „Tijd" besluit dan: „Het wordt eindelijk tijd, dat de S. D. A. P.-sche Tweede Kamerfractie met bekwa men spoed een opvolger van den afgetreden leider aahwijst. Anders zullen wij het ietwat zonderling feit beleven, dat H. M. de Konin gin zelf uit de vele candidaten voor het lei-» derschap een keuze doet. Zoodat de leider dezer republikeinsche en revolutionnaire partij bij Koninklijke boodschap zou worden benoemd." Naar aan het „N. v. d. D." wordt gemeld, is uit Londen aan de „Vjbssische Zeitung" geseind: „Naar wij van betrouwbare zijde verne men, heeft de Duitsche gezant te 's-Graven hage Zaterdag een demarche bij het Neder- landsche ministerie van Buitenlandsche Za ken ondernomen, om te vernemen, of de Ne- derlandsche regeering bereid is, als gast vrouw op te treden voor een internationale conferentie over de veiligheidskwestie, die in den a.s. herfst gehouden zal worden, zoo dra de voorloopige onderhandelingen tus schen Duitschland en de geallieerden tot succes hebben geleid." Volgens de „Crt." zal, als deze conferen tie plaat» heeft, dit in Augustus zal zijn om dat men haar beëindigd wil hebben, vóór de Volkenbondsvergadering begint. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kan- toor: In de maand Juni is de luchthaven van Am sterdam, het vliegveld Schiphol, door 570 vliegtuigen van het normaal internationale luchtverkeer aangedaan en verder door 112 militaire vliegtuigen, terwijl 7 buitengewone vluchten plaats hadden en zeer vele proef- en pleiziervluchten. Yvaalhaven, het vliegveld van Rotterdam, werd aangedaan door 271 verkeersvliegtui gen en 56 militaire, terwijl er 170 plezier en proefvluchten' plaats hddaen. Het aantal bezoekers aan de Waalhaven bedroeg m Juni 10262. Op Schiohol maakten 255 personen ge bruik van de dagelijks geboden gelegenheid tot pleiziervluchten, op Waalhaven 300 per sonen. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kan- toor: Den 16en Juni 1.1. heeft de heer Ir. Grasé, chef van de wetenschappelijke afdeeling der N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek, mei een Fokker-Napier VA dekker de snelheids records over 100 en 200 K.M. met 250 en 500 k.g. nuttigen last verbeterd. Deze nieuwe records zijn thans do de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart gehomologeerd, en wel als volgt: Over 100 K.M. 266.6 K.M. per uur, en over 260 K.M. 265 K.M. per uur. Deze wereldsnelheidrecords stonden op naam van Doret (Frankrijk) op Déwoitine eendekker met resp. 231 en 226 K.M. per uur voor 100 en 200 K.M. met 250 k.g. nut tigen last en Descamps (Frankrijk) op de Monge-eendekker (ontwerp Koolhoven) met resp 221 en 217 K.M. per uur voor 100 en 200 K.M. met een nuttigen last van 500 k.g. Deze machine is van het standaard Fok ker D XlII-lype met Napier „Lion" 450 P.K. motor, een éénpersoonsjagcr, waarvan er verleden jaar reeds een groote serie werd gebouwd, van welke een exemplaar op de laatste Parijsche luchtvaarttentoonstelling werd geëxposeerd. De lucht-derby is gewonnen door kapitein Barnard die het parcours van 804 mijl af legde in 5 uur 18 min. 58 sec,, wat een ge middelde is van 151 mijl per uur. Jones werd tweede met een tijd van 5.23.45, Hemming derde met 6.10.13. De Ned. Bond tot Kinderbescherming heeft de opbrengst der weldadigheidspostzegels 19241925 ontvangen. Met het aandeel der kinderbescherming in de opbrengst der wel dadigheidspostzegels 19231924 en eenige giften, die het bestuur ter verdeeling onder de instellingen ontving, is ruim 57.000 te vcrdeelen. Het bestuur besloot het geld te verdeden naar verhouding der bedragen, die de vereenigingen, stichtingen en instellingen van weldadigheid aan verplegingssubsidie over 1923 hebben genoten, zoodat aan elke instelling ruim 2 pCt. van bedoeld bedrag zal kunnen worden uitgekeerd, waarbij de be doeling is, dat dit geld ten goede zal komen aan de instellingen die daaraan de meeste behoefte hebben. Belanghebbende lichamen en personen zijn uitgenoodigd, hun opmerkingen betreffende de nu geldende dienstregeling der spoorwe gen in te zenden vóór 1 Augustus a.s., aan den voorzitter van den Spoorwegraad, L. Voorhout 38, Den Haag. Deze brengt de in gediende wenschen en bezwaren ter kennis, van de leden van den Spoorwegraad en van de Nederlandsche Spoorwegen. Nadat de Spoorwegraad die verzoeken behandeld en daaromtrent aan den Minister van Wa terstaat advies uitgebracht zal hebben, kan door de Nederlandsche Spoorwegen een voor-ontwerp van de nieuwe" dienstregeling aan den Minister worden ingediend. Na, onderzoek vanwege het Rijkstoezicht op de Spoorwegen van dat voorontwerp, in over leg met den dienst der posterijen en andere daarbij betrokken autoriteiten, kan een eind ontwerp voor de dienstregeling gereed ge maakt en aan de goedkeuring van den Mi nister onderworpen worden. Daarom bestaat, voor zoover belangheb benden in het district onzer Kamer van Koophandel hun eventueele opmerkingen be treffende de thans geldende dienstregeling door haar tusschenkomst wenschen in te dienen, hiertoe tot 25 Juli a.s. gelegenheid. De „Amig. di Cur." schrijft „Daar zijn sedert een paar jaar hier tal van vreemde werkkrachten, speciaal van Vene zuela, vooral in het havenbedrijf werkzaam, die in den laatsten tijd bij de uitbreiding die de scheepvaart alhier nog voortdurend on dervindt, blijven toestroomen. Waar deze menschen op eerlijke wijze den kost verdienen en zich ordelijk gedragen, valt daar niets tegen te zeggen. Doch tegelijk zijn er ook andere elemen ten binnengeslopen, waarvan dat niet kan gezegd worden. Dat zijn mannen, die hier onder den schijn van werk te zoeken, eigen lijk in troebel water komen visschen, die zonder middelen van bestaan, ook geen eer lijk middel van bestaan trachten te verkrij gen. Waarvan zij leven, is een raadsel, hun gedragingen zijn uiterst suspect. Zij zijn het voornamelijk, die niet zonder reden ver dacht worden van de tallooze diefstallen en inbraken, die hier in de laatste weken plaats vonden. Elk land heeft het recht om vreemdelin gen, die zonder werk, zonder middelen van bestaan rondzwerven, eenvoudig buiten de grenzen te zetten. Waarom zou men hier dan met die lui consideratie gebruiken Volgens ontvangen berichten van Ban doeng bestaat zeer groote belangstelling voor de Nederlandsche afdeeling op de Neder- landsch-Indische jaarbeurs te Bandoeng, die op 20 Juni werd geopend en zou duren tot 5 Juli. Behalve de inzendingen voor de elec- triciteitstentoonstelling zijn de inzendingen uit Nederland vereenigd in een afzonderlijk paviljoen, het z.g. Hollandsche paviljoen. Dit neemt vanwege de groóte verscheiden heid van inzendingen een zeer bijzondere plaats in. De correspondent in Nederland van de Ned.-Indische jaarbeurs, de heer W. C. A. H. van de Hoeven, is als vertegenwoordiger voor 10 Nederlandsche firma's eenigen tijd geleden naar Bandóeng vertrokken en zal na afloop van de jaarbeurs Java bereizen voor het aanknoopen van relgtiesi Uit „Het Laatst.e Nieuws" (Brussel) is het volgende bericht: Bij het afbreken van een oud duivenhok in een burgerhuis te Tienen, bleek één der wanden beslagen te zijn met een, door den tijd zeer bevuild, maar kostbaar doek, be- hoorer.d tot de Vlaamsche of de Itcliaanschc school. Nederlandsche oudheidkenners boden reeds groote sommen aan. De oud,Bosschenaar de heer Dorus Herm- sen te 's-Gravenhage schonk voor het nieuw te openen Muséum van het Prov. Gen. voor K. en W. te 's-Hertogenbosch een rijk schil derstuk van den 17e ecuwschen Bosschen schilder Abraham van Diepenbeek, voor stellende Samson in de macht der Philistij- nen. Sedert eenige dagen bespeelt het Veree nigd Tooneei 't Amstcrdamsche Openlucht theater „Fraqkendael". De plaats is in zoo verre gunstig gekozen, dat er te Amsterdam waarschijnlijk wel geen meer geschikter ge legenheid te vinden zal zijn. De ruimte, vrij gehouden voor tooneei, biedt alle mogelijk heden, het bruggetje links, de struiken rechts de ruimte op den achtergrond. De gelegen heid is er om verschillende spel-tempi sterk te laten uitkomen, snel verdwijnen, om een nieuwe scene te markeeren of een langzaam opkomen, waardoor de handeling meer span ning verkrijgt. Toch krijgen we echter den indruk, dat de regie niet alle mogelijkheden heeft doorzien, want in de verbeelding zag men veel grootschere harmonieën en scher pere contracten, dan hier geboden werden. Zoo moet ook de verbeelding den gehee- len aanblik vermooien. Waar men bij Hamlet verwachtte dat de gloeiende donkerroode en warme bruine tint volkomen zouden harmonieeren met den bronzen achtergrond, zag men menschen van na, in eenigszins geïdealiseerde postuums van vroeger. Waar men meende hier het moeilijkste de cor-probleem voor een Hamlet-opvoering volkomen opgelost te zien, aarzelen we niet van een gedeeltelijke mislukking te spreken Een Hamlet-opvoering eischt een geweldi ge ruimte, welke op het gewone zaal-tooneel gesuggereerd kan worden met sobere midde-» len, waaruit de spelers, menschelijk klein te voorschijn treden.... Op het eerste ge zicht is dat hier het geval, de hemel welft zich over het spel, het geboomte schemert weg in de invallende duisternis en toch wordt het gewenschte resultaat niet bereikt omdat er geen eenheid is. En de fout zit niet hierin, dat de spelers niet tegen de natuur opkunnen, dus niet sterk genoeg spelen, maar waar de taal geatyleerd is en het spei eveneens, moet de on-gestyleerde natuur daarmede disharmonieeren. Daarom krijgen we tot het resultaat, dat 'n openlucht-theater nooit voldoen kan, wan neer het spel werkelijk groot gehouden wordt. De Hamlet-vertooning was speciaal aangekondigd met fakkelverlichting en de verbeelding tooverde reeds het spel vol on heil voor in den gloed van walmende fakkels in het flakkerende licht der rossige vlammen en men meende dat hierdoor'de voorstelling bijzonder expressief zou worden. Maar de zon en de zomertijd spotten met alle mooie bedoelingen. Hoewel de fakkels, vooral daar waar het geboomte eenigszins donker was, wel een zeker eigenaardig effect, gaven werd toch niet de onheilspellende atmosfeer be reikt, welke voor een Hamlet-opvoering zoo noodzakelijk is. En ten slotte kleeft eraan een opvoering als deze nog een fout, namelijk, dat die ge deelten, waar de angstige huivering, welke de dialoog moet doortrillen, even teer moeten zijn als het ritselen der bladeren, heel veel verloren gaat. Wij meenen, dat een open luchtspel alleen dan kan voldoen, als de na tuur niet als decon wordt geplaatst en het woord plaats maakt voor de handeling. Hierbij denken wij aan het A. Z, spel der Leidschc studenten. Onder beschermheerschap van den Fran- schen minister van arbeid heeft zich een co mité gevormd, dat op 10, 11 en 12 Juli a.s. het eeuwfeest wil vieren van de uitvinding van het relief-alfabet door Louis Braille, welk alfabet aan de blinden, van alle landen, on schatbare diensten bewezen heeft. Buitenlandsche instellingen, die zich be zig houden met het onderwijs aan blinden en die aan deze feesten, die te Parijs worden ge houden, willen deelnemen, wordt verzocht zich te doen vertegenwoordigen. Duitschfand luistert voornamelijk op kris tal. Tachtig pet. van de luisteraars in Duitsch land gebruiken volgens verklaringen van of ficieele personen kristalontvangers. In Duitschland is radio-ontvangst niet ge oorloofd zonder eene speciale vergunning van de regeering. Het aantal luisteraars over de steden, die in het bezit zijn van een radio- zend-station, is als volgt Berlijn 264531 München 100042 Leipzig 56233 Frank fort a- Main 50465 Breslau 43098 Stutt gart 22199 Koningsbergen 12985. Volgens de New-York Herald heeft Mgr. Cascioli in een bergplaats behoorende bij de St. Pietei1 te Rome zeven kleine, onder stof bedolven beelden ontdekt, die van Michel Angelo zouden zijn. Ter plaatse aangetrof fen certificaten zouden dit bevestigen. De beelden zijn bestemd geweest om de kolommen van de basiliek te versieren. Mgr. Cascioli heeft ze in het museum van de St. Pieter doen plaatsen. Naar de „Tel." verneemt, had prof. dr. Jan Veth kort voor zijn dood de vereerende opdracht gekregen, om een portret van de Koninklijke familie te schilderen. Het Bestuur der „Kölner Messe" heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een opstel: „das moderne Messewesen als Glied der Absatzorganisation und als Própaganda- mittel, der deutschen Industrie." Waar het belang van Neder'.and met zich medebrengt, den afzet van Duitschland (langs Nederlandsche havens) te helpen be vorderen, worde deze prijsvraag oofc onder der aandacht van Nederlanders gebracht. Uitgeloofd worden geldprijzen van 11)00, 800 en 500 Mark. Op 1 Augustus sluit de inzending die onder „motto" moet geschie den aan de Literarische Abteilung van het Messeamt-Köln onder bijvoeging van ge sloten couvert waarbinnen naam en adres van den auteur voorkomt. Het opstel mag niet meer dan 200 schrijfmachineregels be vatten. Nadere bijzonderheden verstrekt De eerw. heer Strotmann, uit Leiden, priester van den Bijzantijnschen Ritus be haalde het Licentiaat in de Oostersche we tenschappen. (Tijd). Het comité der Nationale Nedorhndsche Redevaart naar Lourdes verzoekt ons mede te deelen, dat definitieve sluiting der in- schrijvingslijst op 10 Augustus aanstaande plaats heeft. Twee verdachten gearresteerd. De politie te Leiden heeft in verband met den diefstal met braak in de buitenplaats „Zuiderzicht" aldaar, twee jonge mannen aangehouden, beiden bekenden van de poli tic, genaamd J. R. en T. K. Hoewel zij nog niet hebben bekend, acht de politie voldoende aanwijzingen voorhanden, om het tweetal ter beschikking van den offi cier van Justitie te 's-Gravenhage te stel len. Vermoedelijk is nog een derde per soon bij den diefstal betrokken. Deze kan de gestolen voorwerpen in zijn bezit heb- hebben. In oostelijk Groningen brak j.l. Zaterdag avond een hevig onweer los. Onder Noord broek en Scheemda werden negen koeien door den bliksem gedood. Maandagmiddag brak' door onbekende oorzaak brand uit in de sigarenfabriek van de firma Bessem en Hoogenkamp. Door spoedig ingrijpen der brandweer bleef het vuur beperkt tot de bovenvedieping van het gebouw. Deze brandde echter uit. Er is verder enorme waterschade aangeiicht. Een olie- en poetsdoekenloods uitgebrand. Zondagnacht bemerkte een nachtwacht, dat uit een groote schuur, staande op de terreinen van de Gazelle-rijwielfabriek te Dieren, rookwolken opstegen. Palitie en brandweer werden gewaarschuwd, die met veel materiaal ter «plaatse kwamen. Zij waren niet opgewassen tegen het vuur, zoo dat het gebouw, waarin olie en poetsdoeken geborgen waren, geheel in vlammen opging. Er ontstond een oogenblik ernstig gevaar, dat het vuur zou overslaan naar de fa briek, doch dit is gelukkig voorkomen. Vermoed wordt, dat broeiing van de poets lappen de oorzaak van den brand is. As surantie dekt de schade. Men meldt uit Renkum: Gisterenmiddag slipte de 19-jarige Jan 'van Tilburg uit Amsterdam in de Kievits del tengevolge waarvan hij met het hoofd op de tramrails viel en bewusteloos bleef liggen. De ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het St. Elisabethgesticht te Arnhem noodzakelijk. Aldaar werd her senschudding en een ernstige schedelfrac tuur geconstateerd. Men vreest voor zijn leven. Van een sensationeelen documentendief stal wordt uit Weimar melding gemaakt. Uit de gebouwen op het vliegterrein No- ra bij Weimar zijn ten nadeele van den uitvinder van het systeem voor het snel verwekken van stoom onder hoogen druk, den ingenieur Bernhard Becker, bescheiden gestolen, Reeds maanden lang zijn er uit de bin- nenkómende post belangrijke brieven ont vreemd en sinds eenige weken worden twee origineele tcekeningen over belang rijke nieuwe uitvindingen, die nog geheim gehouden moeten worden, vermist. Bij een huiszoeking, in de woningen van employe's verricht, is waardevol materiaal gevonden. Vastgesteld werd ook, dat de belangrijk ste buitenlandsche brieven ontvreemd zijn en dat er directe betrekkingen met het buitenland aangeknoopt waren. Met eenige buitenlandsche staten waren reeds con tracten afgesloten, volgens welke er hooge sommen voor de uitvinding betaald zouden worden. Na ontvangst van het geld en reisbiljet ten eerste klasse wilden de daders met een staf van Duitsche ingenieurs, die echter niet tot het bedrijf van Becker behoorden, het land verlaten om elders een fabriek op te richten en de patentwetten te ontdui ken. Als hoofddaders werden de handcis- bedienden, die posten van vertrouwen be kleedden, in voorloopig arrest gesteld. Maandagmiddag omstreeks half 4 geraakte in de Rechtboomsloot te Amsterdam een vrouw, die slecht van gezicht is, te water. De heer B. I. C. Harbering, lid van de ver eeniging „Het Eereteeken voor niénschlte- vend hulpbetoon Prins Hendrik" sprong haar na en hij wist de drenkelinge na eenige oogenblikken behouden op het droge te brengen. Hiermede "verrichtte de heer H. zijn vijf- en-veertigste redding, Men meldt uit Schiedam: Maandagmiddag c.a. kwart over een was een aantal arbeiders werkzaam aan het transporteeren van een ijzeren spant, voor een transportbaan, welke ten dienste van de Vereenigde Glasfabrieken wordt gebouwd over den buitenhavenweg qlhier, Plots kantelde het gevaarte, waarbij de arbeiders de Gr. en M. er onder geraak ten. De 29-jarige de Gr. werd daarbij zeer ernstig gewond en brak den rugwervel, terwijl M. een bloedenden wond aan een zijner beenen en zijn hoofd opliep. Dr. Groenewegen verleende de eerste hulp en gelastte overbrenging van de Gr. naar het Gem. Ziekenhuis, terwijl M. na verbonden te zijn naar zijn woning werd vervoerd. De Gr. is enkele uren later overleden en laat een vrouw met een kind na. In de staatsmijn „Hendrik" te Brunssum is Zondagmorgen de 14-jarige J. Scherber, wonende te Brunssum en werkzaam op de mijn, voor het lezen van kolen, tusschen een kettingbaan bekneld geraakt. Het hoofd en een been werden verbrijzeld. De dood trad onmiddei' k in. Een en ander is te wijten aan onvoor zichtigheid van den jongen. •U3J Aanzienlijke schade aangericht. Zondagmiddag omstreeks een uur brak in het dennenbosch van baron W. van Pallandt van Roosendaal, gelegen op de grens van Arnhem, een brand uit. Een groote hoe veel 14-jarig hout werd een prooi der vlammen. Een groot aantal arbeiders werd gerequireerd, die den brand, welke ver moedelijk is ontstaan door het roekeloos wegwerpen van een sigaar of sigaret, ten slotte met zand wisten te blusschen. Zondag heeft op het water een ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. In hei Merwedekanaal voer een roeibootje, waarin vier personen gezeten waren. Een hunner, een 26-jarig man, kwam op het noodlottige denkbeeld zich te ontkleeden en ofschoon hij de zwemkunst niet machtig was, zich door het bootje te laten voortsleepen. Eens klaps liet hij, vermoedelijk ten gevolge van kramp, het boord los en zonk onmiddellijk Zijn broer, die wel kon zwemmen, spront hem na en ofschoon hij eenige keeren dook mocht het hem niet gelukken den drenke ling te vatten. De politie heeft geruimen tijd gedregd doch zonder resultaat. Maandagmorgen en -middag ging het ia de nabijheid van en in de Amstcrdamsche Jödenbreestraat nogal kras toe. Des mor gens kregen twee koopvrouwen in de Hout- koopersdwarsstraat ruzie en geraakten toé buiten zichzelf, dat ze elkaar met mwider gingen gooien. Hierdoor moest de politie tusschenbeiden komen en zij herstelde de orde, niet dan nadat tal van andere perso nen zich met het geval bemoeid hadden. Bij deze gelegenheid werd van de zijde van de politie van den gummistok gebruik gemaakt. Des middags werd de Jödenbreestraat zelf in rep en roer gebracht. Een der bewo ners uit den omtrek, die onlangs was ge. storvcn, werd begraven, en zooals dat daal meer gebruikelijk is, droeg men de baar een eindweegs. De stoet' ging eigenlijk tegen het één richtingsverkeer van de straat in, docb bii zulke gelegenheden pleegt de politie de zaken op haar beloop te laten. Een agent, die van het gebruik op de hoogte was, zette zelfs het tramverkeer eenige oogenblikken stop. Nadat de stoel gepasseerd was, gaf hij het doorrijteeken. Onder de voertuigen, welke zich weder in de richting van de Anthoniesluis ,n be weging zette, was eén handkar. Plotseling gingen eenige personen den bestuurder te lijf. Naar verluidt zou de man iets oneerbie digs ten opzichte van de begrafenis gezegd hebben, hetgeen hijzelf echter ontkent Men takelde den man zóó toe, dat hij op het politiebureau J. D. Meyerplein verbonden moest worden. Ook de beambte, die het verkeer had stopgezet, kreeg het moeilijk. De agent- die niet hetzelfde lot als de handkarbe stuurder wenschte te ondergaan, trok zijn revolver en loste twee schoten, die £eei doel troffen, en die dan ook meer waren afgevuurd om den schrik er in te brengen. In een oogwenk was de straat schoon en kalmte weergekeerd. Zaterdagavond tegen half elf reed eci meisje van 25 jaar op een rijwiel over den Amstelveenscheweg te Amsterdam. Nabij ds Roomsch-Katholieke kerk de Buitenveldert stak ze vlak voor een motorbus van eer particuliere maatschappij den straatweg over. Hoewel de bus zeer langzaam reed ongeveer 18 K. M. was, daar het over-^ steken op korten afstand gebeurde^ op "tijn stoppen onmogelijk en bet slachtoffer ge raakte onder de voorwielen. Per ambulan ce-auto van den Geneeskundigen Dienst werd ze naar het Wilhelminagasthuis ver voerd, alwaar ze dien zelfden avond nog overleed. De chauffeur gaat geheel vrij uit. Het keizerlijk gezelschap, prins Oscar ex-koning August, heeft Zondagmiddag een bezoek gebracht aan het kasteel „Middach ten" te De Steeg. Het was thans juist tc jaar geleden, dat de exkeizer eveneens cep bezoek aan het kasteel bracht. De keizei en ex-koning werden op den tocht van gis teren ook vergezeld door prinses Hermine, haar drie kinderen en graaf Bentinck van Amerongen. Het bezoek werd in verband gebracht met het feit, dat dezer dagen oj het kasteel een tweede dochtertje is gebo ren, zoodat men hierin een vriendschap*- bezoek ter gelukwensching moet zien. h den avond verliet het gezelschap het kas teel, Men ging over Arnhem naar Amcror gen terug. Een ongewone, doch wellicht niet ondotl treffende methode om ratten in pakhuizen te dooden is, om ze, te laten loopen door of over draden of platen, welke verbonden wor den met een 220 V. leiding. Wel zal men te zorgen hebben, dat ae blanke deelen niet voor den mensen toegan kelijk zijn, zoolang ze onder spanning staan, maar dat is eenvoudig te doen we zouden dan electrische rattenvallen krijgen. Niet sympathiek, doch wie last heeft van ratten vindt deze ook niet sympathiek. („Sterkstroom HOOGKARSPEL. Vereen. ,,Dc Een. dracht." Markt van 6 Juli 1925. Schotschc aardappelen 3.653.30; Ninityfold j 2.7— 2,90~; Kleine aardappelen 2.40—-2.55. MEDEMBLIK, 6 Juli 1925. -- R-K. Markt- vereeniging „St. Jozef". Aardappelen. Groote Muizen 3.75—4.2C; Kleine Muizen 2.753.20; Groote Witte 3.00—3.30 P- halve H, L. Aanvoer 4000 baal. TEXEL, 5 Juni. Eiervciling Aange voerd 24000 kipeieren Hoogste prijs 8.0? per 100 stuks; Laagste prijs j 0.60; Midden- prijs 7.20. R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Konne». merland." Prijsnoteering van 6' Juli. Aardbeien 0.45—0.55; Roode bessen 0.50; Kruisbessen 0.40; Frambozen 0.600.80 per k.g.; Perziken 720 cent per stuk; Doperwten D.090.15; Groent jes 0.100.12; Capucijners witte 0.11 0.17; Capucijners bruine 0.11VA; Ras pers 0.150.19; Peulen 0.14—0.22 per pond; Aardappelen 0.080.09; Tuinboo- nen 0.120.15; Snijboonen 0-500.80; Spercieboocen, dikke 0.700.74; Sla (50 stuks) p. kist 0,602.15; Andijvie p. kist 1.001.50; Rhabarber per bos- 0.08 0.16; Peen p. bos 0.100.20, Komkom mers, per 100 7.0Ó12; Postelein kleine kist. 1-151,35; Pieterselie per bos ƒ0.05 0.10; Bloemkool per 100 1025. ALPHEN AAN DEN RIJN, 6 Juli 1925. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn". Tuinboonen 7.208.80; Heeren- boonen 5460; Snijboonen 5065; Postelein 1415; Aardappelen 10.10 11.10; alles per 100 K.G. Peen 113 per 100 bos;- Kropsla 1ste soort 2.604.10, 2de soort 3; Komkommers le soort 15.30 17.60, 2de soort 9.1010.10; Bloemkool lste soort 1423, 2de soort 611: alles per 100 stuks. Aardbeien 2531; Roode Bessen 22—23; Witte Bessen 23; alles per 100 pond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6