3INNENLANDSCH NIEUWS. Huldiging nagedachte- nis Generaal van Heutsz. GEMENGD NIEUWS Indische rattenvangers. Een flink Hollandsch kapitein. HANDEL EN NIJVERHEID. Scheepvaartbeweging Amsterdam GRIEKENLAND. De Commissie tot huldiging »an de nagedachtenis van Ge neraal J. B. van Heutsz deelt ons mede, dat het totaal der ingekomen bijdragen haar in staat heejj gesteld, de reeds bestaande plannen nader te omlijnen. Het stoffelijk overschot van den Generaal zal in den loop van het volgend jaar naar Ne derland overgebracht worden en te Amsterdam op de Nieu we Oosterbegraafplaats ter aarde worden besteld. Daar zal een grafmonument van eenvou dig karakter de laatste rust plaats van den Generaal aan wijzen. Bovendien zeil, mede in Amsterdam, een gedenkteeken worden opgericht, dat de her innering aan dezen grooten Ne derlander levendig zal houden, en tegelijk ook als monument een sieraad voor de hoofdstad zal zijn. De plaats voor dit ge denkteeken is nog niet aange wezen. Voor de uitwerking dezer plannen is een jury gevormd, tij bestaat uit de heeren Prof. J. Bronner, Prof. M. J. Cranpré Molière, Ir. J. Gratama, Ir. A. R, Hulshoff, Dr. J. Mendes da Costa en namens het Uitvoe rend Comité de heeren F. M. L. Baron van Geen, C. G. Vattier Kraane en Th. J. Veltman; Secretaresse van de jury is mevr. Mr. H. van Dam van Isselt, Hoofdcommies ter Ge meentesecretarie van Amster dam. Inmiddels zijn, alleen voor het maken van een ontwerp voor het grafmonument, ver schillende kunstenaars uitge- noodigd met het resultaat dat de beeldhouwers H. A. van den Eyndo, B. Ingen Housz en L. Zijl, alsmede de architecten W. Kromhout Czn. en H. Th. Wij- develd de uitnoodiging hebben aanvaard. De jury zal het Uitvoerend Comité van advies dienen, wel ke der ingekomen ontwerpen naar hare meening voor uitvoe ring moet worden aangewezen. De ingekomen ontwerpen zul len t.z.t. worden tentoonge steld. De toenemende ratten- en muizenplaag in den Oosthoek ran Java, zelfs in die mate, dat de rijstoogst op enkele plaatsen daardoor vernietigd werd, wordt een inzender in het Soer. Hand. toegeschreven aan het feit, dat thans door inlanders "eel jacht gemaakt wordt op de natuurlijke venanden dezer schadelijke knaagdieren, na melijk da leguanen, waar van de huid momenteel zeer veel geld opbrengt. De inzender deelde tevens mede dat de eigenaar eener groote rijstpellerij in Banjoe- wangi bet dooden van deze die ren en ook van slangen op zijn percel verbood, daar deze rep tielen, zooals bekend, wellicht nog feller jacht maken op mui zen en ratten dan leguanen. In bovenbedoelde rijstpellerij wordt dan ook van deze onge- wenschte gasten bijna geen hin der ondervonden, Een ander inzender merkt thans op: De slang, die het felst op muizen jaagt, is de python, die de aanmerkelijke afmeting van 6 meter kan krijgen, doch niet giftig is. Deze slangensoort schijnt over geheel Indië ver breid te zijn en nimmer den mensch aan te vallen. Te Billiton staat men zelfs <>p betrekkelijk goeden voet met naar althans men verleent haar de volle gastvrijheid in de rijstpa khuizen. Waar een python zich gehuis vest heeft, vindt men nimmer een rat, en slangen worden in de uitgestrekte pakhuizen der Billiton Mij. nooit gedood zelfs niet verjaagd. Pythons en pakhuiskoelies hebben een soort compromis gesloten, soms zelfs in die ma te, dat het voor outsiders inder daad iets angstwekkends heeft. De slangen, waaronder er zijn van respectabele afmetingen, blijven bij de nadering van men- schen kalm liggen op de slaap plaats, die zij zich uitgekozen hebben en eerst wanneer zij door het ontstapelen of tran sport der rijstzakken van haar plekje worden verjaagd, schui ven zij bedaard weg, om zich tusschen andere balen rijst een knus plaatsje uit te kiezen. Een feit is het, dat in rijst- pakhuizen, gelegen in de on middellijke nabijheid van die der Billiton Mij. en waarin de pythons worden geweerd „om- uat men ze zoo griezelig vindt' let wel niet gevaarlijk! wél ratten, en zelfs in groot aantal, worden aangetroffen. Onder dezen titel -chrijft de fiederdeutschc Zeitung: Op den 15en Juni voeren de deelnemers van een in Coblenz te houden landbouwkundig con gres op een Hollandschen stoomboot stroomopwaarts naar Rü^esheim. Onderweg ont moetten zij een Franschen ka noneerboot, die den comman dant van de Fransche bezetting Tirard aan boord had. Op de Hollandsche boot werd toen juist het „Deutschlandlied' gezongen. Tirard liet de stoomboot stoppen en cischte, dat men het zingen zou staken en wel op grond, dat «an boord van een Rijnstoomboot geen va- derlandsche liederen mochten worden ge- zong.'C,, De kapitein vcldsed niet aan het gegeven bevel en zette den Franschen commandant uiteen: lfl. dat de Rijn voor internationale scheepvaart bestemd was; 2o. dat de boot en hij zelf behoorde tot de Hollandsche na tionaliteit: 3o, dat de zich aan boo d be- Kersentijd. Gymnastiekfeest te Dongen. 650 jarig bestaan v. Amsterdam IOHIIil!l!llllllll!li!!!lll!l!ll!l!il!| INTERNATIONALE KAMPIOENSCHAPSTENTOONSTELLING van de leiscie Setterclub, te Zeist. Links: de Greyhounds Zenobia (kampioen) en Meriana; rechts: Cairie-terriers, die meerdere prijzen behaalden. OPENING DER HISTORISCHE TENTOONSTELLING in het Rijksmuseum te Amster dam, naar aanleiding van het 650-jarig bestaan der stad. Prof Brugmans houdt de openingsrede. Op den voorgrond Minister de Visser DE R.-K. GYMN. EN ATHLETIEKBÖND „ST. JOSEF" in het bisdom Breda vierde te Dongen zijn vijfde bondsfeest. De bloemenhulde bij het H Hartbeeld VAN DE OMWENTELING IN de uitvoering van den Een tgnk, tijdens voor het Kamergebouw. life Ht.K.Kt'LiNLiAMlin l c.ft .penluebtspei „Saui en David" te Arnhem, ten bate van den kerkbouw HET KAMPIOENSCHAP TENNISSEN is te Wimbledon uitgevochten tus schen Joan Fry (links) en Suzanne L'englen (rechts) die won. Htfc-i Siberische kozakken, die (e Londen vertoomngen geven, ontvangen hun middagverversching. ERDE EEUWFEEST der E. Breda. Het priesterkoor der P. F- Capucijnen f« Capucijnei jn feesttooi. KERSEN EN MUZIEK. Een dubbel.opsmullend gezelschap in een der rijke boomgaarden in den omtrek vaD Culetnborg. ifcl UEKDt MAHONIEHOUTEN b M. JACHT, de „Prmserf Juliana" is te -•a ter gelaten aan de Amsterdamsche scheepswerf. De drie jachtem v, L o, r, „Prinses Juliana." „Hollands hoop" en „De Ruyter." EEN ONDERGRONDSCHE TUNNEL is te Groningen, hoek Heerenstraat, ontdekt. Het onderzoek aangaande de oorspronkelijke bestemming is in gang. INSTORTING TE DIENEN vielen geen slachtoffers. De van twee In aanbouw zijnde huizen. Gelukki zolderingen hangen als zonneschermen aan f-l derde perceeL vindende passagiers zich dientengevolge op Holiandsch grondgebied bevonden. Ue Amsterdamsche haven werd de altfe- hout en teer; Duitschland 7 met stukgoed, 3 mei bout en 1 in ballast; Frankrijk 1; Denemarken 1; Portugal 1; Italië 1 met stukg.; Noorwegen 1 met stukgoed en 1 met toeristen; Zweden 2 met goedstuk; 2 met hout en 2 met steenen; Finland 4 met hout; België 1 met goedstuk en 2 in ballast; Rusland 1 met hout; Esthland 1 met hout; N. Afrika 1 met zout; W. Indië 3; Ned. Indië 2 met stukgoed; Amerika 1 met vleesch en 1 met stukgoed en graan, 1 met fosfaat. In dezelfde week vertrokken 17 koop vaardijschepen, n.1. 24 Nederlandsche. 6 Engelsche, 11 Duitsche, 1 Gripksch, 1 lcopen week bezocht door 55 koopvaardij schepen, n.l. 23 Nederlandsche, 9 Engel sche, 16 Duitsche, 3 Noorsche, 3 Zweed- sche en 1 Amerikaansch. Deze kwamen met de volgende ladingen: Van Engeland 7 met stukgoed, 5 met stukg. en steenk., 1 met steenkool,, 1 met Zweedsch, 1 Russisch, 3 Noorsche. Deze vertrokken met de volgende la dingen: Naar Engeland 13 met stukgoed, 6 in ballast; Duitschland 9 met stukgoed en 1 in ballast: Zweden 1; Denemarken 1; Por tugal 1 met stukgoed; Rusland 1 in bal last; W. Indië 1; W Afrika 1; Ned. Indië 1 met stukgoed; N. Amerika 1 in ballast; Britsch Indië 1, Midd. Amerika 2 met stukgoed; Nederlandsche havens 7 in bal last. Gedurende de maand Juni kwamen te Amsterdam aan: Van: Aantal schepen: Engeland 78 Duitschland 45 Finland 16 Denemarken 5 Scandinavische landen 26 M3 bruto: 268733 337771 47437 14270 110857 Rusland Lethland Esthland België Frankrijk Spanje en Portugal Middellandsch Zee N. en W. Afrika M. N. en Z. Amerik Ned. O. en W. Indië Nederlandsche havens Totaal Juni Januari- t.m. Mei Totaal 6 44691 1 53 IS' 2 192f. 4 20851 3 710f 5 20616 6 33559 5 47102 8 136001 17 293002 17 38866 244 1428097 1198 7632459 1442 9060556

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8