1 V erkeersongevallen. f RECHTSZAKEN. DUIVENSPORT. LAATSTE NIEUWS. MARKTNIEUWS. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees gebruikt men de Zenuwstiiiende en Zenuwsterkende MIjfihardS's Zenuwiabiotten Groote morphine-smokkel ontdekt. Brand te Gouda. Op z'n ouden dug VRAGENBUS. Ver. van PostduivenJiefhebbers „De Ooievaar" te Haarlem. SPORT EN WEDSTRIJDEN. R. K. V. „Zwaluwen". Het spoorwegongeluk bij het Station Willemsparkweg te Amsterdam. De verdediging van Tanger. De onrust iri China. KUNST EN KENNIS. Telegraphisch Weerbericht Een pattij ter waarde van 75.000 in beslag genomen. Dank zij de activiteit van een bekend ex pediteur te Rotterdam, is mên er in ge slaagd daar een groote morphine-smokkel jop het spoor te komen. Men heeft beslag jgelegd op een partij bedwelmende middelen rvan niet minder dan 75,000, De partij is jnaar het hoofdbureau van politie gebracht !en daar opgeslagen. De heele zending was afkomstig van Bazel en moest in opdracht (van de firma te Hamburg in transito via Rotterdam naar Diaren, in Mantsjoerije en Peking worden verscheept. In werkelijkheid (was het de bedoeling van de verschepers om de partij achter te houden iir New York en iTampico. Ze bestond uit 34 kisten en moest met twee scheepsgelegenheden worden ver voerd. Op den vrachtbrief stond vermeld, dat de kisten koffie, zeep en gecondenseerde 'melk bevatten, r Nu was het eenigen tijd geleden gebeurd dat een aantal kisten, die gloeilampen heetten te bevatten, doch bedwelmende middelen inhielden, Amerika waren binnen gesmokkeld. Te New-York werd het com plot echter ontdekt en stelde de Amerikaan- sche regeering de reederij aansprakelijk voor de boete van 35.000. Ten einde te voorkomen, dat het schip aan den ketting werd gelegd, heeft de vee- derij noodgedwongen betaald. Maar ze stel de intusschen te Rotterdam den expediteur op haar beurt aansprakelijk, met het gevolg, dat de expediteurs in den vervolge hunne waakzaamheid hebben verdubbeld. LToen dan ook bij het ontvangen van de 34 sten argwaan werd gekoesterd, heeft men 23 kisten aan de Wilhelminakade opgesla gen en de rest in entrepot, Vervolgens namen beambten van de doua- he verschillende steekproefen. Nu waren bij de partij drie kleine kisten, en daar de groofe kisten zwaar "verpakt waren en voor den van zware bouten, welke men als het ware onder enorme lakken had verstopt, bpende men om te beginnen liever een der kleine kisten. De kleine kisten waren echter geheel ge vuld met de aangegeven goederen. Niet tevreden met dit resultaat besloot men ten slotte ook nog steekproeven te ne men met een der groote kisten. Mqt veel moeite werd een dier kisten geopend, en in derdaad kwamen ook hier doozen zeep te voorschijn, zooals de vrachtbrief aangaf. Maar toen men een laag doozen zeep ver wijderd had, stuitte men op een tweede laag kleinere kisten, die omgeven waren door doozen zeep. Deze als het ware ingesloten doozen, waren van blik. Nadat men een dezer kistjes te voorschijn had gehaald, en het opende, stuitte men op een blikken dek sel, Na dit opengesneden te hebben, vond men eerst 'n aantal doozen met onschade lijke pharmaceutische preparaten. Maar (daaronder trof men groote bussen morphine -an. 'oen men daarop ook de andere groote isten opende, bleken ze alle op dezelfde' wijze behandeld té zijn. Ze bevatten eerst een laag artikelen, welke in den vrachtbrief yermeld waren, waaronder men dan de .tweede kisten vond. Zoo kreeg men kisten met een laag bussen gecondenseerde melk, wederom andere met een laag koffie. Nadat dit alles geconstateerd was, werd Sde politie met een en ander in kennis ge- isteld. De geheele partij, behalve de drie kleine 'kisten, die geheel gevuld waren met de aan gegeven artikelen, werd daarop in beslag ge komen. Een arrestatie kon niet plaats heb- ;ben, daar geen vervoerder aanwezig was. Men zal trachten te Bazel den afzender te Vinden. De partij wordt verbeurd verklaard en ten bate van het rijk verkocht. EN HOUTZAGERIJ EN EEN WONING UITGEBRAND. In den nacht van 6 op 7 Juli omstreeks twee uur brak te Gouda op de Raam een groote brand uit in de houtzagerij van den heer W. J. Steenland. De Goudsche brand- 'rvveer was spoedig ter plaatse. Bijgestaan door de spuit van de Kon. Stearinekaarsenfabriek Werd' het vuur met zes stralen bestreden. Men È;on evenwel niet beletten, dat de houtzagerij, er lengte van pl.m. vijftig meter, geheel uit brandde, terwijl de vlammen oversloegen prooi der vlammen. Naast de houtzagerij is het zgn. „Oranjehofje" gelegen. Daar ging een woning, waarin een sigarenmakerij ge vestigd was, in vlammen op. De andere wo ningen in het hofje hadden veel te lijden, vooral van het water. De vlammen verspreid den een zoodanige hitte, dat het glazen dak van de Goudsche Siroopfabriek, dat zich aan de overzijde van de Raam bevindt, sprong zoodat ook dat gebouw nat gehouden moest worden. Na een uur had men den brand be dwongen. Dinsdagmorgen te half zeven kon de stoomspuit inrukken. De motorspuit bleef tot acht uur op het terrein. De in de houtza gerij bestaande machines lagen geheel onder de verkoolde binten en planken bedolven. Naar verluidt, is de houtzagerij wel, doch de melkzaak niet verzekerd. Verduistering van 1000. In. het begin van April verschenen in de dagbladen oproepingen van den commissa ris van het bureau Westerstraat te Am sterdam, houdende verzoek tot opsporing en aanhouding van den concierge van het ge bouw Keizersgracht 158, aldaar,die sinds enkele dagen spoorloos verdwenen was, nadat hij 1000, welke hij had moeten in nen, verduisterd had, De man is 63 jaar oud. Beklaagde, die Woensdag voor de va- cantiekamer in de Hoofdstad terechtstond, zeide, dat hij zich van het gebeurde totaai niets meer herinneren kon. Hem wordt dan voorgelezen hetgeen hij vroeger voor den rechter-commissaris verklaard had. Hieruit blijkt, dat hij het baantje van concierge reeds vijf jaar had waargenomen. Tot zijn bezigheden behoorde het schoonhouden van het gebouw- en het doen van bood schappen, o.a. het innen van kwitanties voor de kantoren, die in het gebouw ge vestigd waren. Het kwam dikwijls voor, dat hij geld moest halen en tot dusverre had hij dat ook prompt afgedragen. Niet alzoo. op den 31en Maart, t»en hij een kwitantie voor 1000 moest innen. Hij begon met een aantal borrels te koop en en begaf zich vervolgens naar een vierderangs kleeding- magazijn, alwaar hij een costuum voor 25 en een winterjas voor 55 kocht, Eén oo- genblik, zoo had hij den rechter-commis saris verteld, kwam de gedachte bij hem op naar huis terug te keeren en het overge bleven geld af te dragen. Doch hiervan kwam niets. Er doken verdachte „vrien den" op en steeds geraakte hij onder den invloed van sterken drank. Den volgenden dag dronk hij zich weer een roes. Hij reis de naar Zaandam, werd ook hier dronken en herhaalde dit in Hoorn. Te Amsterdam teruggekomen, reed hij in een rijtuig rond^ met „vrienden" die hun vriendschap be toonden door hem 500 af te nemen. Ten slotte trof de politie hem in een café aan. Van het geld werd niets meer teruggevon den dan een bedrag van 100, hetwelk hij zijn vrouw per aangeteekende brief uit Zaandam had gezonden. Bekl. weet tegen over den rechter-commissaris alles aan een roes en bij een tweede verhoor aan een vlaag van waanzin. De deskundige, dr. Van Overbeek, ge loofde niet, dat het herinneringsvermogen van den beklaagde totaal verdwenen was. Hij weet dit meer aan een soort infectie, welke momenteel in het Huis van Bewa ring vrij sterk heerscht, nl. het simuleeren van de gedetineerden, dat ze hun herin neringsvermogen verloren hebben. De president, mr. Van Regteren Altena, waarschuwde beklaagde in zijn eigen be lang, dat deze methode van niets weten hem niet veel baat zal brengen. De benadeelde koopman zeide, dat de concierge twee kwitanties had moeten in nen, nl. één van 1000 en eén van 500. De vijfhonderd gulden bracht hij naar het kantoor terug, doch het bedrag van duizend gulden verduisterde hij. De honderd gul den, welke de vrouw terug had ontvangen,' werden door haar niet afgedragen doch de politie nam deze som in beslag. De substituut-officier, mr. Van ThieL zeide, dat 't herinneringsvermogen van be klaagde op sommige punten, welke het de lict niet raken, buitengewoon scherp is, Wanneer echter over de verduistering en de verdwijning gesproken wordt, herinnert de man zich niets meer. Spr. kwalificeerde de ze handeling als zeer dom en z.i. staat be klaagde zich zelf dan ook met open oogen te bedriegen. Het O. M. wilde zich evenwel houden aan het rapport van het consultatiebureau, dat beklaagdes leven van vroeger heeft na gegaan. Zoo is de man militair, veldwachter baar het belendende perceel, waarin de melk- en tolgaarder geweest en steeds heeft hij handel van den heer De Bruyn gevestigd j zijn plicht gedaan. Doch hij had één groot pas. De bovenverdieping hiervan werd een* gebrek en dat was, dat hij zich niet lekker voelde, wanneer hij bij het ontbijt en voor het ter ruste gaan z'n borrel niet had ge had. Het vele drankgebruik heeft tot twee maal toe tot delirium tremens gevoerd. Doch naaf sprekers oordeel valt er van hem nog wel wat te maken, wanneer hij zich onder zeer streng toezicht stelt. Ge vangenisstraf zou hem in zijn pensioen schaden en daarom wilde spr. liever een voorwaardelijke gevangenisstraf vragen vijn 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar, een en ander onder strenge controle van het bureau. En z'n herinneringsvermogen, zoo besloot de officier zijn uiterst clement requisitoir, zal wel weer opgewekt worden, als hij elke maand een klein bedrag van het verduisterde terugbetaalt. De verdediger Mr. Stokvis, vroeg onmid dellijke invrijheidsstelling, hetgeen de recht bank, na in raadkamer geweest te zijn, weigerde. Uitspraak zal worden gedaan op 14 Juli. Op welke dagen en hoe laat gaat er een boot van Amsterdam naar Kampen? 2. Wat is de kortste weg yan Kampen naar Nijmegen? Hoeveel K. M. is h®!' 3. Wat is de kortste weg van Nijmegen naar Velscroord? Hoeveel K. M.? Antw. 1. Dagelijks 's nam. 4 uur. Aanleg plaats Prins Hendrikkade, nabij Nieuwe Brug. Salonboot dagelijks 9 uur. Van 14 Juli af dagdienst tot 6 Sept.; ver trek 's morgens half 10, aanlegplaats Kuy- terkade, steiger 6. 2. Kampen, de Zande, Duivendans, Wezep, Hèerde, Épe, Ernst, Vaassen, 't Loo, Apel doorn, Beekbergen, Woeste Hoeve, Teriet, Arnhem, Elden, Eist, Lent, Nijmegen. - 87.2 K.M. 3. Nijmegen, Lent, Slijk Ewijk, Loenen, Hicn Opheusden, Veer a.d. Rijn, de Grebbe, Rhenen, Eist, Amerongen, Leersum, Doorn, Driebergen, Rustenburg, Zeist, de Bildt, Utrecht, Maarsen, Breukeien, Nieuwersluis, Loenen, Loenersloot, Baambrugge, Abcou de, Ouderkerk, Amstelveen, Zijweg naar Sloten, Rijweg naar de Lynden, Fort a..d. Liede, Haarlem, Schoten, Santpoort, Vclscu 136.4 K.M. Vr. Kunt u mij ook opgeven of het bij Politieverordening of anderszins verboden is 's avonds om ongeveer 12 uur uit het venster met de bewoners van het tegenover gelegen perceel te spreken. Antw. Neen, dit is niet verboden. Hebt u last van buren, wendt u dan tot de poli tie, misschien kan die er wat aan doen. Vr. Ik heb een stuk woeste grond ontgind in de terreinen van het Rijk. Het bedoelde land is- afgezet met vlcchtdraad, maaswijdte VA c,M. en 1 M. hoog. Heb ik nu het recht wanneer schadelijk gedierte of wild schade aanricht aan de vruchten, dat tc dooden of te vangen, volgens de nieuwe Jachtwet 1923? Zoo ja, tot wien moet ik niij dan wenden? Ik heb het bedoelde land gepacht. 2. Kan ik het becjoelde land, volgens de Landarbciderswet ook in eigendom krijgen? 3. Zoo ja, tot wien moet ik mij dan wen den? Antw. 1, Als er geen bepaald jachtrecht op den grond bestaat, mag het wild gedood worden, doch het mag niet meegenomen worden. Wend u voor alle zekerheid tot het gemeentebestuur. 2. Het land kan men in eigendom krijgen als het een „plaatsje" is, d. w. z. als er een. woning op staat. Indien gij; een begrooting van de kosten voor land en huis kunt over leggen aan het gemeentebestuur, bestaat dé mogelijkheid dat gij dat geld krijgt van M» Rijk. De eerste paar jaren behoeft gij niets terug te betalen, vervolgens in termijnen. De kosten mogen een zeker bedrag niet overschrijden. 3. Wend u tot het gemeentebestuui malen achtereen de E.M.M. goal te beko-, gelen alles echter wordt naar bchoorem verwerkt. Wanneer een der E. M. M'ers de bal met de hand bewerkt wordt aan R.K.V.Z. een penalty toegekend. Heel sportief wordt deze zacht op de keeper toegespeeld, (J'-ze echter een wei nig zenuwachtig weet de bal nog te lalen passeeren 01. Eenige tijd wordt nu op het middenveld gespeeld, maar even voor de rust weet Ruigrok met een hard schot de voorsprong te vergrooten 02. Na de rust treedt E.M.M, aanvallend op, alles echier zonder resultaat. De zwartjes kan men het aanzien, dat zij vermoeid ra ken, doch geven toch E.M.M. geen kans meer om het tegen doelpunt te scoren. Met onveranderden stand kondigt de scheidsrechter, die geheel voldeed, het einde aan. Hierna traden de oudere broers in het veld en E.M.M. wint ook hier de toss en laat de Zwaluwen tegen den scherpen zon in, aftrappen. De captain der zwartjes schijnt er zin in te hebben want hij lost eenige malen ver schillende harde schoten maar de E.M.M. keeper is er een van de goede soort, toch geeft hij hem na eenigen tijd geen schijn van kans 0-*-l. Spoedig weet E.M.M, de gelijkmaker langs Driessen te jagen 11. E.M.M. komt even onstuimig opzetten, 'en uit een goede doorbraak weet de mid denvoor den bal in het net te deponeeren 2—1. Niet ontmoedigd trappen de zwartjes af en weten eenige tijd stand te honden, doch even voor de rust, komt E.M.M's rechts binnen alleen voor de Zwaluw goal er. scoort No. 3. Spoedig hierna is 't rusten. Als weer is begonnen wordt E.M.M. op eigen helft teruggedrongen, doch door goed verdedigen weten zij stand te hou den, vooral zij genoemd dc doeiverdediger van E.M.M. die zich van zijn taak schitte rend kweet. Diversen 'schoten van Geels en Joosten, worden gestopt. Even volgt een doelbe- kogeling en thans is het G. Joosten, die den doelman met een keihard schot ver rast 32. De Zwaluwen pakken nog even goed aan doch tot scoren komt het niet meer en hebben de zwartjes een alleszins eer volle nederlaag geleden. Na het verlaten van het Sportpark gin gen allen naar de heide alwaar eenige aardige spelletjes werden gedaan en om ruim 9 uur vertrok de trein weer naar Haarlem dien allen heel vergenoegd huis waarts voerde. Een rvoord van lof komt zeker toe aan den Heer van Wees die dit schitterend reisplan had samengesteld. Uitslag wedvlucht Roozcndaal, afstand 95 K.M., in vrijheid gesteld 8.10 uur, Eerslge- toonde duif 9.57.31, laatstgetoondc 10.56.58. Ie, 4e, 10e, 13e J. -F. Oudolf; 2c, 3e, 19e C. H. Kaatce; 5e, 8e H. M. Willemse; 6e A. H. Kramers; 7e, 9e H. J. Fetter; lie, 12e H. H. Kensen; 14e, 15e, 17e A. H, Lestrade; 16c C. F. v. Duffelen; 18e H. P. v. d. Poll. Uitslag Vierzor., afstand "602.5 K.M in vrijheid gesteld 8.20 uur. Eerstgetoonde duif 5 48.30, laatstgetoondc duif 7.31.45. Ie, 4e J, Keysper; 2c 5e J. F. Oudolf; 3c C. H. Kaatcc; 6c H. J. Petter. tie Zwaluwen junioren hebben een schitterende reis naar NaardenBussum en Hilversum gemaakt. Het was 10 uur toen onze junioren te voet naar het fraaie Valkenveen togen al waar tot ruim half twee werd vertoefd. Thans stond reeds een groote, ruime auto gereed die de junioren naar het schitte rend gelegen Sportpark van Hilversum voerde alwaar -te drie uur de E. M. ju nioren de strijd aanbonden tegen het 5e elftal der Zwaluwen. De E. M. M'ers welke met de toss steeds de gelukkige waren, laten R.K.V.Z. aftrap pen. Spoedig weten de zwartjes eenige -+«*+- Omtrent het hedenmorgen' plaats gehad hebbende spoorwegongeluk, seint men ons nader: He trein was om TV: uur uit Aalsmeer vertrokken, botste aan 't bégin van 't em placement op een rangeerenden goederen trein uit Uithoorn. De beide locomotieven botsten op elkaar, tengevolge waarvan een bagage-waggon en een compartiment 2de klasse in elkaar schoven en van den goede rentrein de postwagen en een waterwagen in elkaar deukten. In het ecerste comparti ment van den personenwagen zat de heer Kroon uit Amstelveen, een geëmployeerde van de Rotterdamsche Bank. Deze geraakte met zijn beenen bekneld en het duurde ruim een uur voordat hij uitgezaagd en bevrijd was. Hij is per auto-brancard naar het Wil- helminagasthuis gebracht. De stoker van de locomotief van den personentrein de heer J. Maten uit Hoofddorp, werd eveneens naar het ziekenhuis overgebracht op last van Dr. Heyermans van den peneesk. Dienst. De conducteur, 'de heer R. v. d. Veen uit Uithoorn, die in de bagagewagen van den personentrein gezeten was, v.crd vrij ernstig aan den arm gewond, doch behoefde niet opgenomen te worden. In het tweede com partiment van den personentrein liepen 2 heeren niet ernstige verwondingen op. Het totaal aantal gewonden is 7 a 8. De .schade is nog belangrijk. Van dc lo comotieven zijn de buffers en buffersbal- ken geheel "verbrijzeld. De locomotief van den goederentrein werd bovendien geheel ontzet, door .het breken van de drijfas. De schade aan de bagage-wagon en den per- s'onenwagen van den personentrein is vrij belangrijk, terwijl ook een tweetal wagons van den goederentrein ernstig beschadigd werden. Daar het station Willemsparkweg slechts met enkel spoor te bereiken is, kunnen op het oogenblik geen treinen het station binnen komen of verlaten. Sedert van morgen 8 uur is de dienst naar Haar lemmermeer geheel in de war. Er rijden alleen hulptreintjes van de plek van 't on geval naar Aalsmeer. Daar de locomotie ven en wagens echter niet ontspoord zijh, hoopt men de lijn spoedig weer vrij te hebben. De oorzaak van het ongeval staat nog niet met zekerheid vast, zeer waar schijnlijk is het, dat de machinist van den goederentrein het stootsignaal niet heeft gehoord en daardoor door gereden is. De binnen komende personentrein reed daa- binnenkomende personentrein reeed daar- gens verklaringen zou op 't laatste oogen blik getracht zijn, een botsing te voorko men door het veiligsignaal voor den per sonentrein op onveilig te zetten. De ma chinist van den personentrein verklaart evenwel, dat dit signaal op 't oogenblik dat hij passeerde op veilig stond. LONDEN, 8 Juli. De besprekingen tüs- schen de Fransche en Britsche departe d en ten van 'buijenlandsche zaken, betreffende de verdediging van Tanger, worden voortge zet. Hoewel een absoluut stilzwijgen in acht wordt genomen met betrekking tot de troe pen die gebruikt zullen worden, verluidt in goed ingelichte kringen dat hoogstwaar schijnlijk koloniale troepen naar Marokko gezonden zullen worden. LONDEN, 8 Juli, De Parijsche corres pondent van de Daily-Mail verneemt uit goede bron, dat Britsche oorlogsschepen binnenkort naar de Riff-kust gezonden zul len worden, om samen te werken met de blokkade van Abd-el-Krim, di^ door zijn succes overmoedig is geworden. Hij ver hoogt telkens zijn eischen en bedreigt de internationale verbinding met Tanger. HONGKONG, 8 Juli. Hier is een in drukwekkende Britsche militaire demonstra tie gehouden. De politie .heeft 20 ot 30 werklooze Chinceezen aangehouden, die ge deporteerd zullen worden. LONDEN, -8 Juli. De Times meldt: dc toestand te Hongkong is iets verbeterd. De autobus-staking, welke de bevolking ernstig dreigde te benadeelen is ineen gestort, toen de nulpbestuutders aantoonden, dat zij den dienst konden handhaven. De Regcering de porteert veel stakers, waardoor de intimi daties verminderen. Een groote militaire de monstratie is hier gehouden, die een goeden indruk maakte op de Chineezen. Veri ge- vluchten uit Kanton keeren terug. Uit Kan ton komen hardnekkige geruchten, dat een opstand te verwachten is tegen dc Commu nisten in dc regecring van Kanton. De com munisten hebben te Swatow buitenlandsche stukgoederen in brand gestoken. DE NOG NIET ONTDEKTE WERELD. De tijd ligt niet zoo heel ver meer van ons af, dfct bij wijze van spreken elk deel van onze aarde opgemeten zal zijn en in kaart gebracht met de vermelding: kada straal bekend met letter en nommer, schrijft dc „Zwolschc Crt." Wanneer wij zien, dat de Noordpool en het omliggende gebied nu al in bezit geno men zijn door bepaalde regeeringen, dan be merken wij tevens, dat er niet heel veel racer overblijft voor avonturiers en ont dekkers. Gaat men dieper op de zaak in, dan valt het sóms nog wel wat mee, maar het beste is toch weg sedert Livingstone, Stan ley, Emin Pasja en de andere groote ont dekkingsreizigers, die Afrika exploreerden. Het lang verwaarloosde „donkere we relddeel" genoot jarenlang de voorkeur, vooral wegens de groote algemeene belang stelling voor het vaststellen der bronnen van Nijl en Congo, waaromtrent men te veren weinig wist. Op het oogenblik is het heele werelddeel netjes verdeeld in vakken en stukken, waarvan elk zijn juiste kleur op dc kaart draagt, aanduidend aan welk Euro- peesch rijk het is toegewezen. Want even als in dc zestiende eeuw gaat men nog steeds voort, gebied in bezit te nemen cn het blanke ras, dat het kleinste werelddeel bewoond, ovcrhecrscht nog steeds de enor me oppervlakte der andere werelddeelen. Afrika is inmiddels het land geworden van groot toerisme, het is geciviliseerd en op groot verkeer berekend. In Zuid-Oost-Atrika heelt de hertog van York met zijn gemalin gejaagd op groot wild, dat men daar tegen woordig uit den spoortrein kan bewonderen. In 't Congo-gebied reist de Belgische kroon prins en in Zuid-Afrika, het eerste deel, dat beschaafd werd en welks beschaving op één lijn staat met de onze, reist de Britsche kroonprins. Wanneer hij dat zou willen, zou hij per trein uit Zuid-Afrixa naar Egypte kunnen reizen, om in Cairo scheep te gaan. In het Noorden zijn de Franschen op den zelfden voet bezig met het brengen van moderne cultuur onder de primitieve volken, Zij zijn op het oogenblik in botsing met de Marokkanen van de Spaansche zone, maai dat zal wel van voorbijgaanden aard zijn. De Fransche automobielfabrikanten trach ten elkaaT te overtreffen met de tochten door de woestijn tot aan Tomboktoe, de woestijnstad toe. Onder deze omstandigheden heeft Afrika ■vccrloopig de belangstelling verloren van de eigenlijke avonturiers en ontdekkers, de jagers er. reizigers. De»ontdekkers en berg beklimmers zoeken het op het oogenblik meer in Tibet, in het Karakoroemgebergte en den Mount Everest. Hier valt nog zoo veel te ontdekken, dat iemand er nog lustig op los kan fantaseeren zooals Ossendowsky, totdat hij op gevaarlijk terrein komt, waar enkele specialiteiten toevallig heel goed be kend zijn. Een gebied, dat nog voor liefheb bers open ligt, is ^ïet Noorder territorium van Australië, waar toestanden heerschcn, ongeveer als in de binnenlanden van Nieuw- Guinea. De jagers en avonturiers, die nog het ver. langen hebben naar het oerwoud, zoeken het tegenwoordig in Zuid-Amerika. Daar ligt in Brazilië en Argentinië nog een uitge strekt gebied, waar men nog iets anders kan beleven dan ontmoetingen met hazen en konijnen, en waar de he\1£estrijd nog ge voerd wordt tusschen het sterke en hel zwakke, op leven en dood. Dfar stroomt de Amazonenrivier, die in de Cordilleras langs de Westkust, in Peru ontspringt en dwars door het Noordelijk deel van Brazilië naar de Oostkust stroomt, over een afstand van meer dan 4000 K.M. Ter vergelijking kan dienen, dat de heele lengte van den Rijn ruim 800 K.M. bedraagt. Langs deze rivier met de bijrivieren ligt het gebied van dichte bosschen, eeuwen oud en steeds in groei en sterven voortgaande, zonder eenige menschclijke beïnvloeding, waar dik» wijls nooit een menschclijk wezen is door gedrongen met recht dragen. Het ziin in den laatsfen tijd vooral Duit- sctie reizigers geweest, die dit gebied be reisd hebben. Het Zuid-Amerikaansche land heefi sedert den oorlog groote aantrekke lijkheid voor de Duitscbers gekregen, die hier een nieuw bestaan zoeken of ook wel eens alleen komen om toe te geven aar hun hartstocht voor de jacht. Aanrijding te Be verwijf Dat het gevaarlijk is om in verboden rich, ling tc rijden, bleek Donderdagavond in de Koningstraat tc Beverwijk. Het eerste ge deeltc van deze straat tot aan de Molen straat mag vanaf dc richting Velserweg nie' bereden worden. Vanuit de Molenstraat kwam een wagen met aardbeien van S„ dc Koningstraat in gereden. S moest naar rechts uithalen, doordat een voertuig, dat in verboden richting reed, hem naderde. Op hetzelfde oogenblik reed van de Zee straat een groote „Megga" wagen de Ko ningstraat in. De chauffeur beging de fout, den aard beienwagen rechts de passeeren, waardoor de „Megga" in 't gedrang kwam. De wagen reed aan de rechterzijde tegen een huis aan en aan de andere zijde kwam hij onder den aaidbeienwagen te zitten, die 10 meter voor uit werd geduwd. Een aantal sloffen met aardbeien ging verloren. Overigens liep het ongeval goed af, De chauffeur van de „Meg ga" werd verbalisecrd. Medegedeeld door het Kon Ned. Meleorol. Instituut te de Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 8 Juli. Hoogste barometerstand 769.6 m.M. t<. Valentia. Laagste barometerstand 753.5 m.M. Verwachting van den avond van 8 lot den avond van 9 Juli. Zwakke iet matigen westelijke tot noord- westelijken wind, zwaarbewolkt met tijde lijke opklaring, waarschijnlijk enkele regen buien, zelfde temperatuur. WOERDEN. 8 Juli. Kaasmarkt. Aanvoel 549 partijen. Eerste kwal. 6165, tweede kwal. 5459; met rijksmerk 5568; zwaardere 70. Handel matig. Hierdoor deelcn wij mede, dat alle ^talende abontig's gratis tegen on gelukken verzekrerd zijn op de onder staande voorwaarden De ingeschreven geabonneerde op de „Nieuwe Haarl. Courant" is, zoolang zijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de directie van de j„Nieuwe Haarl. Courant" de ver zekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van onge vallen, op de volgende voorwaarden: Artikel 1. Als verzekerden worden beschouwd >lle betalende geabonneerden, die aan de volgende vereischten voldoen a. gedurende minstens twee weken als geabonneerde in de registers van de „Nieuwe Haar!, Courant" zijn ingeschreven b. tusschen 18 en 60 jaar zijn c. niet lijden aan ziekten ot ge breken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vergrooten, en vol komen het gebruik hebben van hun ledematen en zintuigen. Artikel 2. Onder het ongeluk, als in deze roorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechtstreeksche oorzaak van een lichamelijk ietsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, on afhankelijk van zijn eigen wil cver- komen, en waarvan het bewijs ge leverd wordt dat zulks door van btti- iten af toegebracht geweld werd ver oorzaakt, met het gevolg hierna in Art. 3. Artikel 3. De uitkeeringen bedragen 3000 gulden, indien, het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den ver zekerde, waaronder verstaan wordt jde amputatie van twee ledematen (hetzij beide voeten of beide handen, an wel één voet en één hand, boven :den enkel of den pols, of onherstelbaar J' gezichtsverlies uit beide oogen (tota.e blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 750 gulden indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) -de eenige en recht streeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeluk. 250 gulden, indien het ongeluk (vallende binnen de greneen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de ampu tatie van één hand of één voet boven een pols of enkel, of van het onher stelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen tien dagen na den da tum van het ongeval. 125 gulden, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de ampu tatie van beide leden van een duim, binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 125 gulden, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de ampu tatie van alle leden van een wijs vinger, binnen tien dagen na ,den da tum van het ongeval; 40 gulden, indien bet ongeluk (val lende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de am putatie van' alle leden van een an dere vinger, binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 50 gulden, indien het ongeluk (val lende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de breuk van een boven en/of onderarm of van de breuk van een boven- en/of onder been, terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6 krachtens deze verzekering alle uit keeringen op het hoofd van één per soon verzekerd en om welke redenen ook te doen, te zamen nooit meer dan 3000 gulden kunnen bedragen. Onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een on geluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling of anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige,' verminkte of niet aanwezige ledematen geen aanspraak geeft op, eb niet in aan merking komt bij uitkeering. Heeft een ongeval het veriies van meerdere vingers aan een hand ten gevolge, dan gaat de volle tc vcr- leenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de geheele hand is vastgesteld. Eén ongeval geeft nimmer recht op meer dan ééne uitkeering, met dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breul: ale verlies van een boven- of onderarm of been ten gevolge heeft, de uitkeering voor veriies za! worden verleend. Artikel 4. De uitkeering ingeval van ove2 lijden geschiedt aan de echtgenoote, of Jij ontsteltenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschie den aan den abonné zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en liet persoonlijk letsel cn de oorzaak en het gevolg daarvau, bewezen zijn ten genoege der Directie van de „Nieuwe Haarl, Courant". Artikel" 5. De voorwaarden verzekeren niet tegen dood of verlies van ledematen of oogen of breuk van ledematen, direct of indirect, veroorzaakt a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktheid van den verzekerde b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daar van (tenzij die operatie noodzakelijk tyas wegens het letsel, waartegen verzekerd uvi c. door een bevalling, ook al mocht de dooji. -eroorzaakt zijn door een ongeluk d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van overprikkeling of somnambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk" om zorg voor zichzeivzn te dragen e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was f. in duel, of gedurende de voor bereiding tot of deelneming aan wed strijden, of bij vlieg- of luchtvaart- tochten, of bij baden, zwemmen of wielrijden g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid, of door vechten, of aanvallen tegen den persoo van verzekerde, of in buitenlandschen oorlog of binnenlandsche beroerten. Deze voorwaarden verzekeren ech ter wel tegen gevallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge vaïi rechtmatige zelfverdediging, of wc) bij poging tot redding van per sonen, of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnigheid of verstandsverbijstering zal raken, of zich buiten Europa mocht bege ven (behalve indien hij van eene Europeesche haven naar eene andere Europeesche haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede) of indien hij zich in krijgsdien:t te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van de „Nieuwe Haarl, Courant" te betalen ot deze courant ophoudt te verschijnen of de Directie van de „Nieuwe Haari. Cou rant" de verzekering doet eindigen, alsdarf deze verzekering voor hem geheel za! vervallen of krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukke lijk uitgesloten allcn'die zich met de bereiding, het verwe ken ot prori- nemitigen met buskruit, schietkatoen, nitro-giycernie, dynamiet, naphta, acetyleengas of andere licht ontplof bare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin ge'dt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders en" dergelijken. Zeevisschers, zeevarenden en per soneel van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal, voor aile uitkeeringen. Verlies van lede maten wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkeering bij overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien het ongeval dat het overlijden tengevolge heeft, aan d~n wal plaats had) Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waar in de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling be taald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen ad viseur van de „Nieuwe Haarl. Cou rant" zou hebben moeten zijn uitge keerd aan een normaal persoon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn niet be trekking ot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. V, Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een on geluk overkomt moeten in alle ge vallen alle bijzonderheden daarom trent en omtrent het bekomen letsel, zoo spoedig mogelijk schriftelijk ge meld worden aan de directie van de „Nieuwe Haarl. Courant", Nassau- laan 49 en indien zoodanige ken nisgeving niet binnen 24 uur na het ongeluk is geschied, dan zuilen geene gelden betaald worden. Indie.i de getroffene zeevarende is, moet dc kennisgeving van het over lijden geschieden binnen drie d*gen na het bekend worden van h t on geluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het on geluk, moet de hulp van een bevoegd geneeskundige worden ingeroepen, en de verzekerde is gehouden onder ge neeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den genees heer onafgebroken op te volgen, tót dat hij volkomen hersteld is In ieder geval moet den geneesheer van de „Nieuwe Haarl. Courant" toe gestaan worden den verwonde te on derzoeken wanneer en zoo dikwijls dat billijkerwijze geëischt kan worden, en de „Nieuwe Haarl, Courant" heeft eveneens vrijheid om zoodanige ge nees- en heelkundige behandeling te verstrekken ais zij noodig acht. En elk bewijs hetwelk genoemde Directie van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffe'nde eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, za! haar zoo spoedig mogelijk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, ge geven moeten worden. Ingeval van eenig ongeluk met do> delijken afloop moet hiervan aan de Directie van de „Nieuwe Haarl. Cftu- rant" te Haarlem, schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een f meerdere der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden ve - loren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behan- delenden geneesheer ingevulde aan- vrage-formulier tot uitkeering, en in geval van overladen van de doodacte, kan de belanghebbende aanspraak maken op de. behandeling ziiner vor dering. De overgelegde stukken blij ven het eigendom van de Directie. De kosten der geëischte verklaringen komen ten laste van dengene, die de uitkeering aanvraagt. Aile bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zuilen betaaibaar zijn ten kantore van de „Nieuwe Haarl. Courant" slechts na onvangst van eene door den recht hebbende geteekende quitantie en tegen overlegging der laatste uitge reikte abonnementsquitantie. Van geen som, d e verschuldigd .s za interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de .wet verschuldigd zou zijn terwijl de aansprakelijkheid voor uit betaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand nadat het is toegestaan geworden, is ingevorderd. Artikel 7. Alle geschillen uit deze voorwaar den voortvloeiende, zuilen beslist worden door drie scheidslieden, Ne derlanders, bij onverdeelde ireuze door partijen te benoemen. Bij weige ring of bij gebreke van overeenstem ming geschiedt de benotmlRg der drie scheidslieden door den bevoegden rechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zul len eik haar eigen kosten dragen benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel 8. Het ontvangbewijs van den ver zekerde of van de erfgenamen van den verzekerde zal in ieder geval vol ledige kwijting ten gevolge hebben. Met hef oog op de vaststelb'ng der identiteit van den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan'de Directie van de „Nieuwe Haarl. Courant" te Haarlem. Artikel 9. De Directie van de „Nieuwe Haarl, Courant zal ten allen tijde 't recht heb ben deze verzekering te doen eindi gen of wijzigingen daarin aan te bren gen, welke" beëindiging of wijziging door het enkele feit der aankondiging in de „Nieuwe Haarl. Courant" of hare bijlage van kracht zal worden. Art. 10. In geen enkel geval zal voor eenzelfdt ongeluk'n geabonneerde op de „Nieu we Haarl. Courant", die tevens ge abonneerd mocht zijn op een andere uitgaveder Vennootschap die de „Nieu we Haarl. Courant" uitgeeft, op meet dan één uitkeering van deze Vennoot schap kunnen aanspraak maken. - Men wordt beleefd verzocht dit blad te bewaren cn de voorwaard»" goed door te lezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 3