UIT DE PERS. Radio-Omroep, Suzanne Dupré NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede BSad Woensdag 8 Juli 1925 Erger dan stemmenverlies. V er makelij Jk Protesiantsch gedoe. Behalve omtrent de regeling der Fransche schulden, zal Caillaux te Londen voornamelijk gaan onderhandelen over een nieuwe leening voor het herstel der verwoeste gebieden. Generaal Naulin is tot opperbevel hebber van de Fransche troepen aan het Marokkaansche front benoemd- Evenals de Duitsche behoudt de Britsche regeering zich tegenover 4iet parlement vrijheid van handelen in buitenlandsche'aangelegenheden voor. Onder de'Radio-berichten: Meeningsverschillcn in den boezem van het Duitsche Rijkskabinet. Eene schikking in de Engelsche mijnconflicten dog mogelijk. Gem. buitenl. berichten. UIT HET AND- De reisplannen van Caillaux. De politieke wrijving in Duitschland. De F ransch-economïsche onder handelingen met Duitschland. De inbraak in de St. Pieterskerk De herdenking van Huss. De agitatie der communisten in Polen. De moeilijkheden in de Britsche mijnindustrie. De oorlog in Marokko. De beweging tegen de vreem delingen in China. RRRRRRRRADIO TOESTELLEN COMPLEET VANAF F 1.85 PER WEEK. BUREAU MEIJER Jansstraat 67 Haarlei TELEFOON 13620. Jubileum „De Gelderlander Wijziging van de Burger wachtgeldregeling. Vaste bruggen over Rijn, Waal en IJsel. FEUILLETON. SSlot volgt Dc heer Kloerekooper erkent in het'Volk Je juistheid der uitspraak, dat op den bo dem van het ongeloot en het materialisme de socialistische idee welig tiert. Een Marxist zou het niet anders zeggen, getuigt hij. Welnu, indien dit zoo is, indien ongeloot en materialisme de weg-effenaars voor het socialisme zijn, dan is men geneigd te meu nen, dat het socialisme geen erg properen vocdselbodem heett. Voor ons ligt er betoogt ,,Het Huisge- lin' met het oog op de verliezen aan itemmen die dc R.K. Staatspartij aan dc so ciaal-democraten geleden heeft, de les in op gesloten, dat wij vooral niet moeten mee- nen, met wat steviger politieke actie, met 'n propagandaclub meer, de geleden verliezen straks te zullen vergoeden. Eeh katholiek behoeft niet dadelijk volsla gen ongcloovig te worden, om zich bij dc S. 0. A. P. aan te sluiten. Indien het katholieke geloofsleven blijft verzwakken, indien de onverschilligheid ten aanzien van den godsdienst blijft toenemen, zullen wij in -de toekomst nog meer stemmen - en zielen aan de sociaal-democratie verliezen. Zeker, wij mogen in de politieke actie niet verflauwen, maar allereerst moet de actie toch gericht worden op verdieping en verin- niging van het katholieke geloofsleven: Wie uit het katholieke geloof inderdaad leeft, zal zich nooit tot het socialisme wen den, noch op socialistische candidaten zijn stem uitbrengen. Wat het woord materialisme betreft, moet men dit niet misverstaan. Een materialist is, wie in het stoffelijke opgaat, ,wie enkel oog en oor heeft voor aardsche en tijdelijke zaken en de zorg voor het onstoffelijke verwaarloost. Een huisvader, die in de weer is om het levensonderhoud voor de zijnen te verdienen is geen materialist, noch wie er op uit is zijn positie te verbeteren en zich wat meer welstand te verzekeren. Een materialist is niet wie voor sociale verbeteringen ijvert en het lot der grootc klasse schamelen dragelijk en menschwaar- dig poogt te maken. Materialisten vindt men onder alle klas sen der bevolking. Katholieken, die materialist worden, ko men, als ze arbeider zijn (arbeider in den ruimen zin genomen) in de politiek, bij de sociaal-democraten, als ze vermogend zijn bij den Vrijheidsbond, de actualisten of een andere sekte terecht. Het ongeloof en het materialisme moeten wij bestrijden, niet enkel, omdat ze in de politiek ons stemmen ontrooven, maar om dat ze voor de individuen zelf en voor de maatschappij een ramp zijn. Indien de S. D. A. P. en andere partijen van links ons bij de verkiezingen stemmen verlies berokkenen, dan is dit ongewenscht in'zooverre het een christelijk bewind be moeilijkt, straks onmogelijk zou maken; maar veel erger is het verlies, dat wij te voren feeds aan verflauwing in den gods dienstzin, aan verzwakking der geloofsver- zekerdheid hebben te constateeren gehad. Zeker, er zullen verleiden en misleiden onder zijn, die het niet zoo bedoelen, die den mistred straks zullen herstellen, ma-ar indien duizenden en tienduizenden bewust en met oordeel des onderscheids hun stem aaïi de S. D. A. P. geven, is er méér verlo ren dan de stem alleen bij den stembus strijd De opmerking: het had nog erger kunnen zijn, zegt niets; ze bewijst alleen, dat men den omvang der ramp niet beseft, de diepte van den afgrond niet peilt, en doet duchten dat men, berustend en zich gemakkelijk trocslend, zelfs niet pogen zal, het kwaad te herstellen en uitbreiding te keeren. „Staat en Kerk," het orgaan der Herv. Ger. Staatspartij, die ds. Lingbeek in de Kamer bracht, vindt in dat feit aanleiding om nu maar eens voor den dag te komen mét.... een Protestant als Minister-Presi dent. Zulke argumenten zijn goud waard. Terzelfder tijd wijst de „Tijd" op spre kende cijfers, die dit „argument" aardig ii- lusireeren. Van de >3.085.770 kiesgerechtigden, die een geldige stem uitbrachten, hebben er 142.813 zich zelf buiten effect gesteld door te stem men op lijsten van kleine groepjes. Wil men nu weten^ of ons volk al of niet volgens de christelijke beginselen wenscht geregeerd te worden, dan heeft mén een voudig de stemmen der Rechtsche partijen bijeen te tellen. Alsdan mogen worden medegerekend de stemmen der drie afge scheiden kleine partijien, die zich in elk geval als christelijk hebben aangediend Welpu, men komt dan tot een totaal van 1.699.191 stemmen tegen 1.243.766 op de lijsten der linksche partijen. Een meerder heid van rechts, die zich sedert jaar en dag handhaaft en die het optreden van een Rechtsch ministerie volkomen wettigt. Nog hebben de verkiezingscijfers iets an ders geleerd, of liever bevestigd. Van de 1.699.191 Rechtsche stemmen werden er 923.465 op Katholieke en 775.726 op Prote stantsche candidaten uitgebracht. Nu zijn wij volkomen bereid, om tegen- te spreken, dat de Nederlandsche natie een Katholieke natie is. Zij is- het nog niet. ,Maar men blijve ons nu ook van het lijf met het sprookje, dat onze natie in kerka- lijken of politieken zin een Protestantsche natie is. Men kan een Protestantsche meer derheid alleen opdienen, als men al wat links stemt op een schotel verzamelt en de ze garneert met de 142.813 ontoerekenbare scharrelaars met inbegrip van het Rapaille. Dus afgesproken? Geen - Protestantsche natie! Aldus de „Tijd.' Dat zal Staat en Kerk" wel weer als een „paepsche stoutichheeid." beschouwen, t Wordt echter langzamerhand tijd te spreken van een Protestantsche stou tigheid. Nog een andere fraaiigheid komt er in het blaadje van ds. Lingbeek voor. Dat blad schrijft zoowaar: „Een sterken was toont de S. D. A. P., vooral in de groote steden. Dit moge ons volk tot nadenken stemmen en de regeering tot bezinniijg." - Is het niét kostelijk? Dat schrijft dan een blad van een beweging, die door haar reac tionair gedoe van het socialisten kweeken meer schuldig staat dan wie ook.... De a.s. besprekingen te Londen en Washington. De „Daily Express" wijst er op, dat Caillaux'^ reis naar Londen slechts zeer ge deeltelijk in verband staat met de regeling der Fransche schulden in hoofdzaak komt nij om te trachten een nieuwe leening te krij gen voor de verwoeste gebiedenen omdat de nieuwe binnenlandsche leening op pond basis in plaats van op dollar-basis zal worden uitgegeven. Van de kleinere staten, die door Engeland aangemaand zijn om hun schulden te beta len, is een antwoord ingekomen vajn Portu gal. De Portugeesche gezant heeft in het ministerie van binnenlandsche zaken een, nota overhandigd, waarin wordt meegedeeld, da* de quaestie reeds vroeger herhaaldelijk Ernstig is besproken, zij het ook zonder resul taat, en dat zij. thans opnieuw aandachtig zal worden overwogen, uitgaande van den wensch om tot een regeling te komen. De Belgische delegatie zal op 29 Juli naar de Ver, Staten vertrekken en bestaan uit Theums, den minister van Financiën, Jans sen, den directeur der Belgische Nationale Bank, Hautain en den bankier Cassier, Washington deelde op aanvrage aan Frankrijk mede, dat de Fransche delegatie öf vóór den 5den öf na den 15den Augustus ontvan gen kon worden, daar de daartusschen lig gende dagen voor de Belgische delegatie gereserveerd waren. De strijd in Marokko. Onze Radio-berichten hebben gisteren nog melding gemaakt van een duchtig échec van de Rifkabylen bij hun aanvallen aan de Bo- ven-Leben en van een nederlaag der Rifs in de.streek ten Noorden van Tara een dubbel succes, dat, naar het heet, op de stammen in dit gebied een zeer gunstigen indruk heeft gemaakt. Toch schijnt .men te Taza zelf re kening te houden mét de mogelijkheid van een nieuwen aanval. De vrouwen en kinderen hebben daarom bij wijze van voorzorg Taza verlaten. Hetgeen er zeke^wel op wijst, dat men niet zoo volkomen gerust er op is de aanvallen van den telkens verslagen, maar toch ook steeds vooruitkomenden vijand. te Kunnen weerstaan. Blijkbaar is het de be doeling van Abd-el-Krim om de'verbuidings- lijii tusschen Marokko en Algiers in zijn macht te krijgen. De ernst van den toestand heeft de Fransche regeering aanleiding gegeven hét opperbevel over de krijgsverrichtingen in Marokko in handen van een generaal te geven, die wel is waar onder den resident- generaal, maarschalk Lyautey, zal staan, maar die zeer uitgebreide volmachten 2ai krijgen. Aanvankelijk was voor dit opperbevel generaal Guillaumat bestemd, die thans be velhebber in het bezette Rijngebied is. MaaT generaal Guillaumat heeft voor de eer be dankt, omdat hij zijn volmachten niet vol doende achtte en niet onafhankelijk genoeg was van maarschalk Lyautey. Daarop is ge neraal Naulin tot opperbevelhebber van de troepen aan het front benoemd. Painlevé heeft aan de Pers medegedeeld, dat alle legerchefs van de noodzakelijkheid overtuigd zijn om een militairen leider naar Marokko te zenden, die de Marokkaansche mentaliteit en de Europeesehen en kolonialen oorlog kent. In volledige overeenstemming met Lyan- tey heeft de regeering Naulin benoemd, die het grootste gedeelte van zijn carrière in N.-Afrika doorbracht. Het benoemingsdecreet bep^lt, dat de opperbevelhebber der troepen in Marokko onder de hooge leiding van den resident- generaal, het bevel over de militaire mach ten in het protectoraat uitoefent. Hij be reidt de operaties voor, leidt ze en verzekert de uitvoering daarvan en is er voor verant- wpordelijk. De beweging tegen de vreemdelingen in China. De Britsche bladen wijzen op den ernst van de verklaring, die Chamberlain in het Lagerhuis heeft, afgelegd, dat de regeering zich de vrijheid moet voorbehouden om in het algemeen, maar bijzonder in de moeilijk heden met China' elke actie te ondernemen, die zij noodzakelijk acht. „Niettegenstaande ik niet zonder voorkennis en toestemming' van het huis zal optreden," zeide «hij, „kan ik mij toch niet verplichten, eenige dringende actie achterwege te laten tot het huis er van op de hoogte is gebracht. Het is onjuist, dat de regeering op eenigerlei wijze haar pqli- tieke richting zou willen veranderen. Maar de toestand is zoo, dat hij van dag tot dag in het oog moet worden gehouden en dat de regeering de. vrijheid moet hebben, ter ver dediging van de Britsche onderdanen te handelen." Uit Peking wordt gemeld, dat er op het «ogenblik teekenen zijn, dat de Chineesche politieke krachten verdeeld zijn. De vroe gere premier Tong, lid van den conservatie ven vleugel van de Koeomintang, heeft een telegram gezonden aan den president en van hem geëischt, dat hij zou aftreden. Het con servatieve deel van de Koeomintang ver- eenigt zijn krachten met Tsang-tso-lin te gen den rooden vleugel der partij en beweert dat deze met de sovjet-regeering verbonden is. De Christen-generaal Feng heeft een mani fest gericht tot alle Christenen der wereld. Hij verklaart, dat de Chineezen als kippen en honden worden gedqod zij krijgen ge noeg sympathie-betuigingen van arbeiders organisaties er dergelijke, maar geen morel len steun van de Christenen. Hij vraagt of dit komt door rassen-vooroordeel of dat men bang is duidelijk te spreken. HET N. DUITSCHE BEVOLKINGS CIJFER. Volgens het voorloopig resultaat van de volkstelling van 19 Juni '25 telt het Duit sche rijk in zijn huidigen omvang, zonder het Saargebied, 62 millioen inwoners (in 1915 67.9, in '19 59.2 millioen). De dicht heid van bevolking is zeer toegenomen, h.l. 132.9 personen op een vierk. Km., tegen 122.9 in'*910. Het overwicht van het vrouwelijk geslacht (numeriek dan natuurlijk) neemt af. In 1910 waren op 1000 mannen 1029 vrouwen in 1919 1000 en 1101 in '25 1000 en 1074. DE TERDOODVEROORDEELING DER DRIE DUITSCHE „STUDENTEN". De Berlijnsche bladen publiceeren een schrijven van den vader van den te. Moskou ter dood veroordeelden Kindermann, waarin hij beweert, dat het hoofdbestuur der Duit sche communistische partij bij het proces* te gen zijn zoon op verschillende punten in diens nadeel onware verklaringen h.eeft af gelegd. Hij noodigt tenslotte het O.M.-uit, zijn plicht te dóen. VELE VREEMDELINGEN IN FRANK RIJK. Frankrijk is .dit jaar voor vreemdelingen een Sterke aantrekking. De buitenlandsche bodten brachten in de afgeloopèn maand ongeveer 12.000 passagiers te Cherbourg aan wal, terwijl de Fransche Atlantische booten in de laatste maand 117.000 passa giers naar Havre voerden, waarvan er 82,00 uit New York kwamen. In Havre, zijn de laatste weken ongeveer 2000 passagiers meer aangekomen, dan in denzelfden tijd in 1924. DE DROOGLEGGING VAN ULSTER. Ulster loopt alle- kans binnen afzienbaren tijd te zullen worden drooggelegd. In het parlement bevindt zich een meerderheid van 42 leden, die vóór drooglegging zijn; terwijl de Presbyteriaansche Kerk een krachtige campagne ten gunste van het drankverbod voert. Twee jaar. geleden reeds werd de Zon- dagsluitmg vom m uratmokaien ingevoerd. Het heet thans dat de „droge" meerder heid zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp tot drooglegging zal indienen. Op het oogen- blik wordt zij daarin nog belet doijr de b'e- lofte, welke Sir James Craig, de premier van Ulster, destijds heeft afgelegd geen prohibi tiemaatregelen in te voeren. Craig zou echter voornemëns zijn eerlang af te treden, De bevolking van Ulster denkt evenwel anders over de quaestie dan haar parlement. Eiken Zondag trekken honderden de grens van den Ierschen Vrijstaat, die nog „nat" is, over om zich te goed te doen. En het Vrij- staatsche grensplaatsje Omeagh bestaat groo- tendeels uit herbergen en kroegen HEVIGE STORMEN. Volgens een V.D.-i, eiicht uit Rome heb ben hevige stormen Noord-Italië geteisterd. De oogst heeft v?el geleden. EEN NIEUWE HITTEGOLF. Draadloos wordt uit New-York gemeld, dat de Ver. Staten door een nieuwe hitte golf worden geteisterd. In New-York stier ven twee personen en werden vijf door de warmte bevangen. In Chicago eischte ae hitte twee dooden. EEN VERIJDELDE AANSLAG. De machinist van den op weg naar Mexico City zijnden presidentstrein ontdekte in het raderwerk van de locomotief eenig metaal- gruis, dat, naar men gelooft, daar door onte vreden beambten was ingebracht 0:11 den trein te doen verongelukken. De federale autoriteiten stellen een onder zoek in. DE AMERIKAANSCHE PETROLEUM- SCHANDALEN. De federale rechtbank te Cheyenne heeft het verzoek van het O.M. om de zaak der Teapot-petroleumconcessies te herzien ten einde een annuleering van het vonnis ten gunste van Sinclair te bewerkstelligen,ver- worpen. Het Hof ontsloeg de Mammoth Oil Com pany van rechtsvervolging. Het O.M. wilde aanvullende getuigenissen voorleggen met betrekking tot de vermeende overdracht van Liberty Bonds door dc Continental Trading Cy. in Canada aan Fall, den voormaligen staatssecretaris van binnenlandsche zaken. PARIJS, 7 Juli. Caillaux liet door Ha- vas tegenspreken dat hij naar Engeland en de Ver. Staten zou gaan om de kwestie der schulden te bespreken. Tot nu toe is nog niets besloten. BERLIJN, 7 Juli. Het schijnt nu wel vast te staan, dat ien aanzien van de buitenland sche politiek een scherp contlict bestaat tusschen den rijkskanselier dr. Luther en mi nister Stresemann. De rijkskanselier heeft vanavond de leiders der partijen bij zich la ten komen en hun nogmaals op het hart ge drukt tóór de zending van de nota naar Parijs van politieke debatten in den rijksdag af te zien. Morgenochtend komt de commissie voor buitenjandsche aangelegenheden bij een, morgenmiddag het seniorenconvent waarin dr. Luther zijn standpunt wil toe lichten. Daarentegen houdt Stresemann vast aan zi,i< opvatting, dat de openbare debat ten onmiddellijk moeten plaats hebben en wel vóór de verzending van bet antwoord. Gezien de omstandigheid, dat ook tusschen minister Schiele en minister Stresemann be denkelijke wrijving bestaat, begint men zich hier langzamerhand met de mogelijke conse quenties van deze onrust in den boezem van het rijkskabnet 'bezig te houden. PARIJS, 7 Juli. (Officieel). De voorzitters der Fransche en Duitsche economische delegaties hebben hedenmorgen het middel besproken om het contact te handhaven ge durende de schorsing der besprekingen. Zij besloten opnieuw bijeen te komen op 15 September en herhaalden de verbintenis, op 28 Februari geteekend om gedurende dc schorsing geen inbreuk te maken op de .eco nomische betrekkingen door maatregelen, uitsluitend of in het bijzonder gericht tegen de andere partij en met welwillendheid eventueele eischen inzake in- en uitvoerver boden en eventueele afwijkingen te onder zoeken. Trendelenburg zal nog eenige uren in Pa rijs blijven teneinde reeds than< eenige ,der punten vast te stelten, welke op 15 Septem ber zullen worden behandeld. 1 Volgens de Duitsche bladen heelt de po litie tc Rome vastgesteld, dat de aanstich ters tot den diefstal in de St. Pieterskerk een schoenenhandelaar en een juwelier waren. Een der 'voornaamste daders en dr.ie medeplichtingen zijn reeds gearre steerd De gestolen voorwerpen zijn, of schoon zwaar beschadigd teruggevonden. PRAAG, 7 Juli. In Tsjechische katho lieke kripgen hëerscht groote ontstemming v/egens de deelneming der regeering aan de plechtige herdenking van Johannes Huss die gisteren heeft plaats gehad. De pauselijke nuntius Marmaggi heeft op den Hussdag, die tot nationalen feest dag is geproclameerd, Praag verlaten en zich naar Rome begeven, De leiding der zaken heeft hij voorloopig aan den secreta ris der nuntiatuur opgedragen WARSCHAU, 7 Juli. Dc Poolsche poli tieke politie is in de streek van Wilna een uitgebreide communistische organisatie op het spoor gekomen. Zij heeft 60 personen gearresteerd. LONDEN, 7 Juli. Het kabinet heeft he den vergaderd en de bladen melden, dat - een van de onderwerpen, waarover is be raadslaagd, de toestand in de kolenindu- strie is geweest. Dc inisters slaan de ge beurtenissen nauwkeurig gade, en, naar bekend is, heeft de premier aan den Eer sten Lord der Admiraliteit, Bridgeman ge vraagd om zich tezamen met den minister van arbeid te belasten met de onderhan delingen, die. de regeering tot stand zou kunnen brengen om een stopzetten der mijnen te voorkomen. Bridgeman, die van 1920 tot 1922 aan het hoofd van het de partement voor het mijnwezen stond, zou, volgens de „Times beiden partijen als be middelaar welgevallig zijn. De „Daily Telegraph" zegt dat de mi nisters, na het bij de beide partijen inge stelde onderzoek, niet zonder hoop zijn dat er eer basis zal worden gevonden, waar op de mijneigenaren en -arbeiders het eens I kunnen worden. Het verluidt dat er goede I vooruitzichten zijn voor een heropening der onderhandelingen. Bestaat deze mogelijk heid dan zal de regeering zich van elke rechtstreeksche inmenging onthouden. PARIJS, 7 Juli. Painlevé en Generaal Naulm, de nieuwe opperbevelhebber van de Fransche troepen in Marokko, hebben hedenmorgen geconfereerd en- de noodza- kelijkheid onder de oogen gezien om ver sterkingen naar Marokko te zenden. Nau lin zal den toestand bestudeeren en zich binnen veertien dagen naar zijn post be geven. Briand confereerde hedenmorgen met den Spaanschen ambassadeur over het te Ma drid gesloten accoord inzake Marokko. De Fransche regeering houdt Londen geheel op de hoogte van de te Madrid plaats vin dende besprekingen en legt er den rjadruk op, dat de Kabinetten te Parijs en Londen de mogelijkheid onder de oogen zien van j een samenwerking der Engelsche politie- troepen voor de maritieme bewaking van j de internationale zone van Tanger, indien de ordedie thans hersteld is opnieuw be dreigd mocht worden. SJANGHAI, 7 Juli. De gemengde recht bank heeft drie der vier punten van de aan klacht tegen den Rus Dosser ongegrond ver klaard. De zaak werd een week uitgesteld I en Dosser werd op vrij voeten gesteld tegen een borgstelling van 20.000 taels, die naar gemeld wordt door de hahdelscommissie. ter sovjetre^eering wordt gestort. Het tenig overgebleven punt de tanklacht betreft voorbereiding in het openbaar van aanstich- 1 ting tot wanordelijkheden. TSJOENKING 6 Juli. De Japansche concessie wordt door een menigte omsin geld. De Japansche consul acht een botsing waarschijnlijk. De Chineesche autoriteiten hébben geen doeltreffende maatregelen ge nomen. LONDEN, 7 Juli. In Engeland :s be richt ontvangen, dat het Chineesche gepeu pel op 2 Juli een aanval heeft gedaan op Britsche matrozen, die Britsche eigendom men te Tsjingking beschermden. .Bij een plundering kregen vier Chineezen bajonet wonden. Geen enkele werd gedood. De Britsche vrouwen en kinderen hebben Tsjingking verlaten; dc mannen zijn geble ven. Amsterdam Vaz Diaz 200 M. dage lijks met tusschenpoozen Nieuws- en Beursberichten van 8.154.30 Amsterd. tijdsein 10.15 en 4.30. Zondags niet. Brussel. 265 M. dagelijks concert te 8.35 u (ook Zondags) Chelmsford 1600 M. dagelijks „oneer en voordracht van 6.2011 of 12. Tijd sein of Big Ben 7.20 en 10.20 event, ook 12.20. Londen 365 M dagelijks concrr; er voordracht van 7.2011 of 12 Tijdseic als Chelmsford Zondag 3.53 er. 8.50 uur concert, enz. H. D. O. (Hilvers. Draadl. Omroep) 105t M. dagelijks 5.307.30 diner-concert 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kinderuurtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve ZoDda£ te 12 en 7.30. Zondags geen Diner concert. Parijs Eiiieltoren 2650 M. dagelijks concert tc 6.35. Parijs Radio Parijs 1750 M. dagelijks Concert en Lezing te 8.35. BIJZONDERHEDEN. Woensdag. Brussel. „Romeo en Julia", tc 8.35. H. D. O. Kurhaus Concert te 8.15. (Zie verder bovenst, opgavp). B 'Wftj Zaterdagavond werd het 25-jarig bc-staan van de N. V. Maatschappij „De Gelderlan der" op feestelijke wijze herdacht door di rectie, commissarissen en heel het personeel in 'n gezellige bijeenkomst in het St. Jozefs hof, waar een 150 personen aan het feest deelnamen. Namens dc feestcommissie verwelkomde dc voorzitter de heer G. P. Wiiers de aan- wezigen en wees op de drievoudigheid van het leest: 25-jarig bestaan der maatschappij, i 25-jarige ambtsvervulling van eenige heeren commissarissen en het feit dat een 7-tal ge- zeilen de maatschappij van de oprichting af gediend hadden. Daarna werd door leder. van het personeel een cabaret-programma uitgevoerd- In den loop van den avond verraste de president-commissaris de leden van het per soneel met een feestgave in enveloppe. De „Avondpost" zegt uit zeer goede bron te vernemen, dat in de Centrale Commissie van georganiseerd overleg een door dc Re- gecring voorgestelde wijziging van de wacht geldregeling voor burgerambtenaren is be handeld, met het resultaat, dat binnenkort de volgende wijzigingen bij Koninklijk Be slui1. ter kennis zullen worden gebracht. Het blad voegt hieraan toe, dat voor hot militair personeel een dergelijke wijziging van de wachtgeldregeling kan worden tege moet gezien. De wijzigingen welke aangebracht zullen worden, zijn als volgt: 1. „Lang wachtgeld" wordt toegekend ge durende een tijdvak gelijk aan den dierust tijd. „Kort wachtgeld" wordt toegekend voor zes maanden, vermeerderd voor kostwinners met twee maanden voor elk dienstjaar en voor de overigen vermeerderd met écn maand voor elk dienstjaar. 2 In buitengewone gevallen, en in elk ge- va! als de wachtgelder bij onislag 45 jaar oud Was en 15 dienstjaren had, wordt het waehtgeldtermijn voortgezet (verlengd wacht geld) tot het tijdstip waarop hel vastgesteld pensioen ingaat. 3 Wachtgeld bedraagt: Kostwinner niet-kostw. Eerste zes maanden vol vol Volgende zés maanden 85 pet. 75 pet. i Daarna vijf -jaar 70 pet. 60 pel. Daarna vijf jaar 60 pet. 50 pci. Veivolgens 50 pet. 40 pet. 4. Het verlengde wachtgeld bedraagt: voor lange wachtg. 50 pet. van laatstge noten wedde; voor kort wachtg. 40 pet. idem: voor 45-jarigen echter als regel het bedrag gelijk aan het pensioen, waarop hij later recht heeft, 5. Wie na het ontslag hoedanigheid van kostwinner verlies.t, wordt verder als nict- kostwinner behandeld. 6 De bezoldiging, waarnaar het wachtgeld berekend wordt, wordt niet meer vermin derd met het bedrag der pensioenpremie. 7 Bij het verwenen van inkomsten uit arbeid in openbaren dienst wordt het wacht geld gekort, wanneer en tot het bedrag waar mede de inkomsten stijgen boven de laatst genoten wedde. Bij het verwenen van in komsten uit anderen arbeid wedt "het wacht- I gele verminderd met de helft dier inkomsten, j ongeacht of de totale inkomsten al dan niet hoven de laatstgenoten wedde komen. 8." De gelegenheid wordt geopend het wachtgeld met medewerking van belang'neb- bende tc vervangen door een afkoopsom. 9. De thans loopende wachtgelden, wor den met inachtneming van deze wijzigingen herzien. 10. De wijzigingen zijn 1 Juli in werking getreden. Een commissie van onderzoek. Naar de Tel. verneemt, zullen in dc- a.s. zitting der Provinciale Staten van Gelder land Gedeputeerden een positief antwoord ontlokken, op de vraag: Wil en kan de provincie zich voor de totstandkoming van vaste bruggen ver den Rijn te Arnhem, over de Waal bij Nijmegen cn over den IJsel bij Doesburg groote financicele of fers getoroslen? Gedeputeerden stellen zich voor een vooronderzoek in deze kwestie toe te ver trouwen aan een veelzijdige, maar vooral beperkte commissie. Waarschijnlijk zal dc oud-commissaris der Koningin in deze pro vincie, jhr. S. wan Citters hiervan de lei ding op zich nemen. Gedeputeerden stellen voor om 10.000 beschikbaar tc stellen Ier bestrijding van aan het onderzoek ver bonden kosten. 66 Een pijnlijke stilte ontstond in den slechts spaarzaam verlichten salon. Maar spoedig werd de stille onderbroken door het geluid van vlugge schreden, die naderden. Allen sloegen de oogen op. „Ha! Zijt gij ^aar' -Alberto! Sedert wan neer zijt gc van de reis terug?" vroeg de oude vorstin, De jonkman kuste dc hand van zijne tante, met dien eerbied, die haar herinn'erde aan haar al zoo lang vervlogen jeugd. Toen deelde don Alberto haar mede, dat nij eerst dien morgen uit Parijs was terug gekeerd. Terwijl hij dat zeide, liét hij zijn oogen door den salon gaa-n, en vroeg: „Waar is Flavia?" De vorstin wees met de rechterhand naar een deur. ter linkerzijde van den salon, ter wijl ze antwoordde: „O, gij weet niet, wat wij met haar heb- uitgestaan Toen w'jdde ze hem in, in het gewichtige vraagstuk van het rouwgewaad. „Wij l^hen allen het onderspit moeten delven,"tSfto zei ze. „Zelfs de Kerk! voeg de ze erbij, met een woedenden blik op monsignore Marfini." „Wilt gij het nu n,og eens beproeven, haar van haar besluit af tc brengen?' Don Alberto lachte besluiteloos, wat maar zelden gebeurde. Toen verliet hij den salon, zonder iets te beloven. Donna Flavia verschrikte, toen zc hem zag binnenkomen, want ze had hem niet ver wacht. Nadat hij Flavia tot aan de grenzen van Italië had vergezeld, was hij weer omge keerd, om zich naar Parijs te .begeven. In de gegeven omstandigheden hield hij het voor overbodig, het Romeinsche publiek van zijn reis naar New-York in kennis te stellen Ook wilde hij het vermijden, omtrent Pros- pero Sinibaldi te worden uitgehoord. Een kort bericht in dc dagbladen van dc hoofdstad had zijn overlijden bekend ge maakt, want het Romeinsch publiek moest toch weten, da.t donna Flavia weduwe was geworden. Maar dat was dan ook voldoende! De komst van don Alberto was daarom voor Flavia een grootc verrassing. Sedert beiden aan de Italiaansche grenzen afscheid van elkaar hadden genomen, had den beiden elkaar geen enkele maal ge schreven, Flavia was weer even bekoorlijk als vroe ger. en hare donkere kleeding deed dat nog meer uitkomen. Don Alberto zeide het haar, en voegde erbij: „Men heeft mij een opdracht gegeven, mzar ik vrees, dat ik geen succes bij u zal hebben. En het zou ook in uw nadeel zijn, als ge zoudt toegeven." „Wat komt dat er op aan!" antwoordde ze streng. Maar toen ze zich herinnerde, dal zc nu weer vrij was gew.ordcn, kwam er een glim lach op haar gelaat. „Ik begrijp alles," zoo zei hij. „Hetzelfde gevoel, dat u aandreef, hem op zijn sterfbed te gaan opzoeken, deed u nu besluiten, rouw om hem te dragen. Wat een hooge opvat ting hebt gij toch van hethuwelijk, Flavia! Hij. aan wien gij uwe hand zult schenken, zal gerust kunnen zijn Flavia had het hoofd afgewend. Don Alberto slaakte een zucht. Hij had de uitverkorene wel willen zijn. Als Flavia maar met even volle handen kon komen als Marie Thérèscl Ook zij zou een voortreffelijke Vorstin Gottifreddi zijn Maar helaas! Ze was niet zoo rijk ais Thérèse. Met haar zou zijn levensprogram ma eèn groote verandering moéten onder gaan. Maar op Marie Thérèse had ze weer voor, dat ze een Italiaansche was, en dat zou hem meer bevrediging geven, dan het leven met een Fransche vrouw met hare vreemde ge woonten hem kon bieden. Het vermogen van Flavia was maar klem. Te Parijs zou bij met haar niet kunnen leven. Op bescheiden voet zou hij zijn leven te Rome moeten inrichten, en dat was voor* hem wel een bezwaar. En terwijl hij over dat alles nadacht, vroeg Flavia opeens, op een toon, die een inwen- digen tweestrijd verried: „En juffrouw d.c Roquépine? Hebt ge haar te Parijs gezien?" Don Alberto had haar het mislukken van zijn pogingen nog niet medegedeeld. Neen," antwoordde hij droog. „Ha!" Ze begreep hem, en had medelijden met hem. Don Alberto las dat op haar gelaat, en dat trof hem. „Doet het je leed, dat dat huwelijk niet tot stand komt" vroeg hij. „Het doet mij altijd leed, wanneer gij ver driet hebt," 'antwoordde ze. maar zonder hem aan ie zien. En ze sprak de waarheid. Vanaf beider vroegste jeugd bad ze altijd alles gedaan, om hem straf of leed te be sparen. „Wat zijt ge toch goed," mompelde hij „Maar zoudt ge u werkelijk over dat huwe lijk hebben verheugd?" „Omdat gij het wenschte," zei ze met neer geslagen oogen. „Hebt ge dan gedacht, dat ik op Marie Thérèse verliefd was?" vroeg hij. „Gij hebt mij vroeger toch zelf gezégd, Bat er geen bekoorlijker vorstin Gottifreddi kon worden gevonden," antwoordde Flavia. „Nu kan ik je de waarheid wel bekennen, Flavia. Ik vond haar wel mooi, maar toch heb ik geen enkel oogenblik W-are liefde voor haar gevoeld.' Daar Flavia 2elve gevoelde, dat hare oogen van vreugde straalden bij die medc- dccding, bedekte zc die met beide handen. Maar het was te laat! Don Alberto had het bemerkt. En hij gevoelde ook, dat hij zich bijna niet kon weerhouden, de woorden uit te spreken, die hem onherroepelijk, voor altijd zouden binden. En om dat gevaar tc'vermijden, zei hij haastig:' „Weet- ge, wat ik te Parijs ben tc weten gekomen?.... Meen, ge weet het niet, an ders zoudt ge beter omtrent mijn toestand op de hoogte zijn geweest: Marie Thérèse beeft mij op een dwaalspoor gebracht, toen ze mij deed gelooven, dat ze met den her tog de Tressac zou trouwen. Zc bedoelde een ander! Gij en Suzanne Dupré hebt mij niet'willen gelooven, maar ik alleen heb dc waarheid geraden: Ze was op Sarno ver liefd! En hij is het. met wien ze zal gaan trouwen. Men zegt, dat het niet weinig moeite heeft gekost, de toestemming van flcn ouden de Roquépine lot dat huwelijk te krijgen. Suzanne Dupré zal hare vriendin wel geholpen hebben." „Heeft ze dan toch aan dien Sarno da voorkeur gegeven?" riep Flavia uit. Hare verwondering over iets, dat ze vol komen onmogelijk had geacht, was grenze loos. En die verwondering was voor don Alber to zóó vleiend, dat hij bijna het beslissende weord had gesproken, waartegen hij nog opzag. Zijn vooroordeclen van stand en afkomst maakten het hem zeer moeilijk, een rijk hu welijk tc sluiten. Maar waarom zou hij die gedachte niet laten varen, en zich ermee vergenoegen, ge lukkig te zijn? Dc bekoorlijke Flavia zou aan alle eischen beantwoorden, die men eene vorstin Gotti freddi zou kunnen stellen, maar niettegen staande al hare voortreffelijke eigenschap pen. viel het hem moeilijk, afstand ie doen van de macht en den invloed, die een groote rijkdom kan verleenen. „Hoe komt het toch, dat Suzanne Dupré je niets daarvan verteld heeft?" vroeg hij, om liet beslissende oogenblik zoo lang mo gelijk uit te stellen. '„Ik heb halar nog niet gezien," antwoord de Flavia. „Eerst drie dagen geleden ben ik uit Palestina teruggekeerd. Gisteren wilde ik Suzanne gaan bezoeken, maar ik kwam voor een gesloten deur. Zij en Arabella ver laten nu bijna nooit meer het Toevluchts oord voor verlaten jonge meisjes, dat zij nu hebben opgericht."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5