EMGD~ flIEUWS KUNST EN KENNIS. KERK EN SCHOOL3. ORDE EN ARBEID. t.ANDB. EN VISSCHERU Geen veiligheidsconferentie in Den Haag. De toestand langs de grens streken. Onderwijs aan aanstaande $n in hst bedrijf zijnde chauffeurs. De bestuursherziening van Indië. Het Melkbesluit. De waterbelasting ingetrokken met terugwerkende kracht. 500.000 voldeden niet aan hun stemplicht. H. M. de Koningin-Moeder. Nederlandsche Journalisten naar Finland. Het leiderschap van de S.D.A.P. Het Ned. Roode Kruis. Prov. Staten van Zuid-Holland. VERKEER EN POSTERIJEN. Georganiseerd overleg bij den P. T. T.-dienst. LUCHTVERKEER. Het Nederlandsch luchtvervoer. De a.s. Rozententoon&telling. De Grotius-tentoonstelling. 12Vz-jarig bestaan Instituut Schoevers. Zeldzame onderscheiding. Een handige oplichtster. De aanhouding van een „snorder'. Een melkvervalscher gesnapt. Jong bedorven. De Deken van Zutphen door sociaal-democraten beleedigd. Jongelingen van zeventig. Om hun hondje te redden Rattenplaag te Almelo. Arrestatie van dieven en inbrekers. Overtreding der loterijwet. Een oven gesprongen. Aan brandwonden overleden. Onder vallend ijzer bedolven, Een moderne promotie. Het meenemen van kinderen op de fiets. „Gemoedsbezwaren". Een conflict bij de Mij. Nieuwe Waterweg T aïnbouwvakonderwifzers. Waterverontreiniging in Waal en Merwede. Uit het zakje verdwenen. 1 Geheime distilleerderij. In de mijnen. De vaart op Hilversum gestremd Het kruisbeeld verwijderd. Zoete koek en Kamer verkiezingen. MARKTNIEUWS. Een moerasschiidpad. Bij het zwemmen verdronken. Autobus-on Snelle bevolkingsaanwas. Naar het Vad. aan het Departement van fiuitenlandsche Zaken verneemt, is het be richt als zou de Duitsche Gezant te 'sHage, eene démarche hebben gedaan om te ver nemen of de Nederlandsche Regeering be reid zou zijn als gastvrouw op te treden voor eene internationale conferentie over de veiligheidskwestie, van allen grorfti ont bloot. Naar aanleiding van het bericht, dat de /beer F. C. A. van der Minne, luit.-koloncl der maréchaussees, een reis langs de oost- Igrens van ons land zal maken, teneinde een verslag uit te brengen over den financiee- len- en ecoomischen toestand van de grens streken, wat verband zou houden met de mogelijkheid der opheffing van de pasvisa >net Duitschland, deelde men aan de Tel. mede, dat van zulk een onderzoek, noch jsan de daaraan vastgeknoopte veronder stelling iets bekend is. De heer Van der Minne reist in zijn functie van luitenant kolonel der maréchaussée sinds verschei dene jaren iedere week langs de grens streken en dit alleen in verband met zijn opdracht tot grensbewaking. De eerste secretaris' van de Vereeniging >an Directies van Nijverheidsscholen in Ne- Serland, de heer L. van Essen Rz. te Utrecht, heeft in opdracht van het hoofdbestuur van die vereeniging een brief gericht aan de be sturen van de Kon. Ned. Automobielclub te 's-Gravenhage, de Kon. Ned. Motorwielrij- dersvereeniging te 's-Gravenhage, de Neder landsche Vereeniging Rijwiel- en Auto-in dustrie te Amsterdam, den Algemcenen Ne- derlandschen Wielrijdersbond te 's-Graven- hage en den Bond voor Bedrijfsautohouders ,ic 's-Gravenhage. In dezen brief wordt met nadruk er op gewezen, dat er bij de oplei ding van chauffeurs in Nedérland, zooals thans blijkt, een chaotische verwarring dreigt te ontstaan. Ten einde dezen zeer onge- wenschten toestand te voorkomen, komt het deze vereeniging wcnschelijk voor, dat een commissie van deskundigen uit de verschil lende vakvereenigingen een bespreking hcudt, opdat de mecningen dier deskundigen bekend worden en daarmee bij het vaststel len van de wijze, waarop het onderwijs aan b.s. en reeds in het bedrijf zijnde chauffeurs gegeven behoort te worden en dus de vor ming voor hun taak moet geschieden, reke ning kan worden gehouden. Alleen langs dezen weg kan, naar het be stuur der Vereeniging van Directies meen.t, eenheid in dit onderwijs worden gebracht, kunnen de cursussen doelmatig worden in gericht en zal het doeltreffendst en het minst kostbaar aan de eischen van de nieu we Motorwet kunnen worden voldaan. Het bestuur verzoekt in dezen brief afgevaardig den te willen aanwijzen voor besprekingen, die Zaterdagmiddag 18 Juli in het gebouw van de Nijverheidsschool voor de Technische (Vakken te Utrecht zal worden gehouden. I De motie voor uitstel aangenomen. Volgens een bericht van Aneta uit Bata via, heeft de Volksraad de motie om de in voering van de bestuursherziening van 1 Mei 1926 tot 1 Mei 1927 uit te stellen, aan genomen met 33 tegen 8 stemmen. Inwerkingtreding op 6 October a.s. 'In de „Staatscourant" is thans opgenomen het zeer uitvoerig besluit van 23 Juni 1925, tot toepassing der artiklen 14 en 15 van de Warenwet, het zgn. melkbsluit. Volgens art. 14 van dit besluit mogen melkproducten niet dan met Koninklijke toestemming en onder Dij Kon. besluit te stellen voorwaarden wor den aangeduid met namen, waaruit de aard en de samenstelling niet of niet voldoende blijken. In de eerste dertien artikelen treft men de bepalingen aan, ten aanzien van de aandui dingen: melk, tapte melk, afgeroomde melk of ondermeik, room of koffieroom, slagroom, karnemelk, karnemelkspap, yoghurt, melk- yoghurt. kindermeel, onderscheidenlijk zuige- lingenmelk. aangezuurde marktveemelk. Voorts is hierbij bepaald aan welke eischen deze pboducten moeten voldoen. De verpakking van melk en melkproduc ten, het vervoer en de bewaring worden jeveneens geregeld. De melk, die de melkveehouder verkoopt, aflevert of ten verkoop of ter afleverfcg in voorraad heeft, aldus art. 19, moet voldoen aan de volgende eischen: zij moet gewonnen rijn van melkvee, waarvan tijdens het mel ken de uiers en de naaste omgeving daarvan met verontreinigd zijn; zij moet op zindelijke wijze gemolken, bewaard en behandeld zijn; zii moet onmiddellijk na het melken doel matig gefiltreerd zijn; zij moet onmiddellijk na het melken uit den stal verwijderd zijn; zij moet in een stankvrije omgeving bewaard zijn. De melk, die de melkveehouder verkoopt, aflevert of ten verkoop of ter aflevering in voorraad heeft, mag niet afkomstig zijn van eieren, waarvan de melkveehouder redelij kerwijze geacht kan worden te vermoeden, dat zij lijden aan een der na tenoemen ziek ten, tenzij afgezonderd van andere melk, in verpakking met het opschrift „melk van zie ke dieren" of nadat de melk ongeschikt is gemaat voor menschelijk gebruik, door toe voeging van keukenafval, krachtvoermiddel, meel of kleurstof. Deze ziekten zijn :uierontsteking, darm ontsteking, waarbij hevige diarrhee optreedt, baarmoederontsteking, gepaard met herhaal delijk optredende uitvloeiingen, tuberculose, waarbij de smetstof van deze ziekte wordt uitgescheiden (open t.b.c.) en wonden, waar bij de uier. de tepel of de melk niet etter of andere uit de wond afkomstige stoffen Ernstig verontreinigd kunnen worden. De methoden van onderzoek worden aan gegeven in een bijlage van dit Kon, Besluit. Dit treeds ii^ werking na verloop van drie Kaanden na den dag der dagteekening van >ct Staatsblad, waarin het is geplaatst. Volgens „De R. K. Werkgever" heeft de minister van Financiën de directeuren der Registratie en Domeinen gemachtigd, den fabrikanten, die de inmiddels ingetrokken z.g, „waterbelasting" (voor het onttrekken var water aan openbare waterwegen) reeds hebben betaald en die zich om terugbetaling Bar.melden, het bedrag te restitueeren. Het blad brengt hulde aan minister Colijn Voor zijn vlotte wijze van doen, en aan den Niiverheidsraad die de kwestie met suc- fces behandeld heeft voor zijn beleidvol gn krachtig optreden. Ook ditmaal zijn er weer heel wat kie zers geweest, die niet gestemd hebben. Op de ruim drie en een half millioen kiezers fijn er een half millioen weggebleven. Het zal de vraag zijn, hoevele van die 500.0(A) tc voren aan den burgemeester een schrijven van verhindering hebben gestuurd, en we vreezen, dat dc rechter heel wat te doen zal krijgen om de overtreders te straf fen. Het bewijs zal nu geleverd moeten wor den, of de stemplicht te handhaven is. H. M. de Koningin-Moeder zal zich Don derdag naar Burgsteinfurt begeven, ter bij woning van de begrafenis van haar zuster. H. M. keert Donderdag a.s. terug met den vorst en vorstin van Waldeck, die eenigc dagen te Soest haar gasten zullen zijn. Het gezelschap Nederlandsche journalisten, vertegenwoordigers van verschillende bla: den, die deelnemen aan dc door het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring voorbereide reis naar Finland, is Dinsdag avond van het Staatsspoorstation te Den Haag vertrokken. Als leider, zal optreden de heer W. N. v. d. Hout, secretaris van den Kring. Op 28 Juli zal het gezelschap in Neder land terugkceren. Naar .,Het Volk" meldt, zal de nieuwe Kamerfractie van de Soc. Dem. Partij a.s. Zaterdag bijeenkomen om haren voorzitter te benoemen. Echter heeft de fractie reeds besloten, dat deze benoeming eerst zal in gaan met den aanvang van de nieuwe par lementaire periode, dus den derden Dins dag in September, aangezien tot dien tijd krachtens de wet, de oude Kamerfractie nog in functie is en dus ook het oude bestuur dier fractie, waarvan Troelstra voorzitter en schaper vice-voorzitter is. Aangezien Troelstra buitenlands vertoeft, is Schaper, zoo besluit het blad, dus de aangewezen man om bij de beraadslagingen over de ka binetscrisis onze Kamerfractie te vertegen woordigen. Nieuwe bestuursleden. Dinsdag om 12.45, had tc Maastricht, de officiecle ontvangst vén Prins Hendrik en van de leden van de vergadering van „Het Roode Kruis" plaats. Te circa half drie opende Prins Hendrik als voorzitter de ver gadering. Begonnen werd met het verslag van den penningmeester, waaruit bleek, dat het batig saldo van de rekening over het vorig jaar 17.661.40 bedraagt Als nieuwe hoofdbestuursleden werden benoemd (ondervoorzitter) overste Jhr. Röell, Den Haag; Mr. G, van Slooten, Raadsheer bij het Gerechtshof te Den Haag; Mr. W. J. Baron van Lynden advocaat en procureur te Den Haag; Prof. Dr. J. W Koolemans Beynen; Dr. M. Rutgers, chirurg te Den Haag. Daarna-werden de aftredende leden door Prins Hendrik bedankt voor de vele diens ten de vereeniging bewezen, waarna de ver gadering werd gesloten. In de vergaderzaal der Tweede Kamer is Dinsdag de zomerzitting der Prov. Staten van Zuid-Holland geopend door den com missaris der Koningin E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh. Tot buitengewoon lid der Gedep. Staten werd benoemd de heer mr. A. C. Crena de Iongh te 's-Gravenhage. Onderscheiden voorstellen werden in han den gesteld van commissies en weer vele andere verzonden naar de afdeelingen. Aan het slot der vergadering heeft de heer Ten Hope, na bekomen verlof, van de ver gadering, tot Gcd. Staten eenige vragen gericht omtrent den gevaarlijken en onvol doenden toestand van den grooten verkeers weg Den HaagRotterdam en omtrent de door Ged. Staten te nemen maatregelen om in dien toestand verbetering te brengen. Hij wees er in het bijzonder op, dat door op het gedeelte van den weg tusscheti de Hoornbrug en Delft, waar het verkeer het drukst is, de tramlijnen der H. T. M. naar het midden van den weg te brengen en de bermen bij den weg te trekken en voor het verkeer geschikt te maken, daar ter plaatse een voor het verkeer bevredigende toe stand in het leven kan worden geroepen. Aangezien het, naar hem was medegedeeld, nog wel 10 jaar kan duren, vóór de door den Rijkswatertaat ontworpen Rijksweg Hoorn brugOverschie, met welks aanleg het Rijk niet veel haast schijnt te maken, zou zijn voltooid, was het van het grootste belang, dat de zoo belangrijke verkeersweg Den Haag Rotterdam, in afwachting van het in gebruik nemen van den nieuwen weg, voor het tegen woordige verkeer geschikt wordt gemaakt, zulks zoo noodig door de provincie, die bij dezen weg groot belang heeft. Mr. Limburg, lid van Ged. Staten, ant woordde, dat in den weg Den HaagRotter dam zelfs niet het kleinste stukje provin ciale weg begrepen is. De weg van de Hoorn brug tot Delft is in onderhoud bij Delft, ter wijl de weg van Delft naar Overschie voor het grootste deel Rijksweg is. Ged. Staten hebben zich desniettemin geenszins op het standpunt gesteld, dat zij, althans wat eerstgenoemd gedeelte betreft, niet hunnerzijds zouden kunnen medewerken om tot verbetering van dit wegvak te komen. Zij zijn in onderhandeling getreden met de directie der H. T. M. en het gemeentebestuur van Delft omtrent de uitvoering van een plan, hetwelk beoogt de tramsporen van den weg te brengen, die dan over een grootc breedte kan worden verhard en voor het verkeer geschikt kan worden gemaakt. Die onderhandelingen zijn nog niet afgeloopen. Het door den heer ten Hope aangegeven plan om de tramsporen op het midden van den weg te brengen, is door Gedep. Staten onderzocht doch kon geen genade vinden omdat het den toestand eerder zou ver slechteren dan verbeteren/Voor de H. T. M. toch is het noodzakelijk dat het tramverkeer tusschen Den Haag en Delft zoo frequent mogelijk zij en dit zou uitgesloten zijn indien dit verkeer over het midden van den weg zou moeten gaan. Wat het wegvak DelftOverschie betreft, wees de heer Limburg er op dat het toch niet aangaat dat, waar deze weg Rijksweg is en dc regeering beloten heeft met den aanleg van den nieuwen weg tusschen deze plaatsen het eerst te beginnen, de provincie hier dc taak van het Rijk zou overnemen, omdat dit zelf achter dien wegaanleg niet dien spoed zet die in het belang van het ver keer hoogst noodig is. Nadat de heeren Ter Laan, de Bruyn en ten Hope nog het woord hadden gevoerd en dc heer Limburg daarop had geantwoord, werden de beraadslagingen door den voor zitter gesloten.' De vergadering werd verdaagd tot 21 dezer. Het contact thans hersteld. Naar de Tel. verneemt, is na gehouden bespreking tusschen den minister van Wa terstaat, den heer Van Swaay en het hoofd bestuur van den C. B, P. T. T. door' de regeering besloten, het contact met ge noemde organisatie te herstellen. Het ge volg hiervan zal zijn, dat de C. B. P. T. T. thans weer zitting zal nemen in de postale commissie voor georganiseerd overleg. In de week van 2227 Juni bedroeg het inkomend luchtvervoer in Nederland 256 K.G. post; 264 K.G. pakketpost, 5732 K.G. goederen en 224 passagiers, waarvan 91 in transitoverkeer. In denzelfden tijd bedroeg het uitgaand luchtvervoer 223 K.G. brief post; 238 pakketpost; 4511 K.G. goederen en 198 passagiers waarvan 79 in transitover keer. Voor de van 17 tot 19 Juli a.s. te s-Gra venhage te houden Rozententoonstelling der Ver. L bev. der Rozenteelt ,,Nos Jungunt Rosae", heeft zich een eerc-comité gevormd, als volgt samengesteld; Z. Exc. jhr. J. M. Ruys de Bceerenbrouck, minister van Bin- nenlandsche Zaken en van Landbouw, oor- zitter; Z, Ex. mr. E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland; mr. J. A. Pa- tijn, burgemeester van 's-Gravenhage; t. G. J. Kakebeeke, inspecteur van den Land bouw; jhr. G. F. v. Tets, voorzitter van het hoofdbestuur der Koninkl. Nederl. Maatij. voor Tuinbouw en Plantkunde, Zeist; mr. H. C. Dresselhuys, voorzitter van den Neder landschen Tuinbouwraad, 's-Gravenhage; Jhr. J. L. Mock oud-voorzitter en eere-lid van „Nos Jungunt Rosae", Santpoort; L. P. van der Heyden,. president-commissaris van het Kon, Zoöl. Bot. Genootschap, 's-Gravén- hage; jhr. mr. G. C. W. van Tets, i voorzitter der s-Gravenhaagsche Tuinbouw Ver. (afd. der Kon. Ned. Mij. voor Tuinb. en Planik.); prof. mr. M. W. F. Treub, voorzitter der Al- gem, Nederlandsche Ver voor Vreemdelin genverkeer, s'-Gravenhage; Edo Bergsma, le voorzitter van. den A, N. W. B. (Toeristen bond voor Nederland), Enschedé; jhr. mr. dr, E. A. van Bcresteyn voorzitter der Ver. tot Bev. v. h. Vreemdelingenverkeer te 's-Gravenhage, Scheveningen en Omstreken, 's-Gravenhage; D. Hans, voorzitter van den Ned. Journalistenkring, 's-Graven'nage; mr. J. J. Bolhuis, voorzitter van den ITaagschen Journalistenkring, 's-Gravenhage. De Grotius-tentoonstelling in Den Haag heeft zich vooral den laatsten dag in groo- te belangstelling van de zijde van het pu bliek verheugd. Ongeveer 700 personen heb ben Zaterdag een bezoek aan haar gebracht en het totaal aantal bezoekers bedraagt 4091. Ongeveer 5000 Grotius-briefkaarten zijn op de tentoonstelling gekocht, terwijl ruim 2000 postzegels afgestempeld werden. Ter gelegenheid van het 12hs-jarig be staan van het Instituut „Schoevers" ie Am sterdam, werden Zaterdag j.l. onderlinge wedstrijden in het Machineschrijven gehou den. De uitslag was als volgt: Groep A. (beginnelingen) le prijs Mej. E. de Leeuw; groep B. (ongediplomeerden) le prijs Mej. C. Heertje; groep C. (gediplomeer den) lc prijs G. v. Ëyndthoven; groep D. (rhytmisch thypen) le prijs Mej. P. H. de Jong; groep E. (teekeningen typen) le prijs Mej. M. de Winter; Groep F (blind typen) le prijs Mej. H. E. J. Honhoff. Het instituut was in een bloementuin her. schapen, terwijl aan de directie een hulde blijk namens leerlingen en oud-leerlingen werd aangeboden, 's Middags vond na een druk bezochte receptie de uitreiking der prijzen plaats. De Weleerw. heer Pater Hub. Janssen van Baarlo, die sinds 12 jaar als missiona ris in Britsch-Indië werkzaam.is, waarvan zes jaar als aalmoezenier in het Britsche leger, in den oorlog tegen Afghanistan en Noord- en Zuid-Waziristan, thans met ver lof te Baarlo, is door den koning van En geland benoemd tot member of the order of the military division of he British Em pire. Dit is de eenige aalmoezenier wien tot nu toe deze onderscheiding te beurt viel. Nieuwe Koer, "Je Boedapest doet een. zeker.e mevrouw Roray tegen wie thans een vervolging is in gesteld wegens oplichterij, veel van zich spre ken. Zoo slaagde zij er in, een hypotheek van 2 milliard Hongaarsche kronen te krijgen op een eigendom, toebehoorer.de aan één harer vriendinnen. Een sensationeele omstandigheid in het tegen de oplichtster aanhangig gemaakte proces was, dat de beklaagde als haar mede plichtigen twee vooraanstaande personen uit de parlementaire en diplomatieke wereld noemde, namelijk Ongerer, ex-minister van financiën in Oostenrijk en een buitenlandseh gezant te Weenen. Eerstgenoemde heeft» krachtig tegen haar beschuldiging geprotesteerd, de tweede zou Weenen in allerijl verlaten hebben. De sluwe oplichtster, die nog tal van be driegerijen op haar geweten heeft, was zoo uitgeslapen, dat ze haar dochter uithuwelijkte aan den hoofdcommissaris van politie te Weenen. Op den vooravond van de'n huwelijksdag M'erd het geslepen mevrouwtje gearresteerd. 'Zaterdagavond omstreeks 11 uur heeft de politie op het Gevers Deynootplein te 's Hage, aangehouden een auto, bestuurd door L. De rec^en van de aanhouding is, dat L. de politieverordening had overtreden, door zich schuldig te maken aan het z.g. „snorren." De politie verzocht den inzittenden passa giers de auto te verlaten, waarop L. hevig begon te schelden en weigerde zijn plaats achter het sjtuurrad te verlaten. De agenten gebruikten daarop hun gummi stok en ten slotte werd L. onder hevig verzet naar het bureau overgebracht. Daar de auto op een ongewenschte plaats stond, reed een agent den wagen naar het bureau. Daarbij schijnt een persoon aangereden te zijn, die, zooals later bleek, echter niet ern stig verwond is. Door dit ongeval kwam er veel publiek toeloopen, waarop eenige agenten in de meening verkeerende, dat hun collega in moeilijkheden zat ter assistentie toesnellen. Volgens eenige getuigenverklaringen zouden zij daarbij van den gummistok gebruik nebben gemaakt. De politie-autoriteiten stellen echter een on darzoek in naar de juiste toedracht van het geval. De politie te Weesperk3rspel koesterde reeds lang argewaan dat een veehouder in het Gein de door hem afgeleverde melk met wa- er aanlengde. Het was echter niet zoo gemak kelijk, den man op heeterdaad te betrappen. Een der politie-agenten waarschuwde den Amsterdamschen keuringsdienst en deze was 's morgens vroeg in de nabijheid van de boer derij, waar de melk zou worden afgeleverd. "Twee meisjes, van 9 en 5 jaar, hebben Zondag door een opengeschoven raam uit een perceel aan de Ohmstraat te 's-Hage een portefeuille medegenomen, inhoudende 55. De diefstal werd echter spoedig bemerkt en de twee kinderen aangehouden. Het geld werd aan den eigenaar terugge geven en de meisjes, na verhoor, weggezon den Bij een openlucht-demonstratie van so cialisten in den Polsbroek te Zutphen werd de Zeereerw. heer C. van Elmpt, deken van Zutphen, die daar na een huisbezoek toe vallig passeerde, door socialisten openlijk uitgejouwd. (Tijd.) Tot de dorpsgewoonten van Feltwell (Nor folk) behoort ouderdom. Het is maar 'n klein dorpje, dat Feltwell, maar twee van z'n inwo ners zijn in de 90, vijftien hebben de 80 ge passeerd en er isreen heele troep jongelingen van ruim 70, die er naar snakken, de 80 te bereiken. Want je bent in Feltwell pa? een groot-mensch, als je de acht kruisjes achter den rug hebt. Een joch van 60 jaar vertelde aan een cor respondent van de „Daily Chronicle" vol ontzag van de uitgelaten pret, waaraan zeven 80-jarigen zich op de jongste kermis hadden overgegeven. Ze bezochte» alle spullen en dronken een glas of twee en sommigen nog wel wat meer. Trots voegde hij eraan toe We hebben hier geen Pussyfoots in ons dorp. De meeste 80-jarigen komen 's avonds nog bij elkaar om een glaasje te drinken, en zij, die te oud worden geacht vobr de nachtelijke wan delingen, drinken dat glaasje wel thuis. De Feltwellers hebben geen bijzondere methode, om zoo oud te worden. Het gebeurt, en daarmee uit. De eenige verklaring, die zij geven, is „'t Is hier een reuze goeie plaats om te wonen, mekeer 1" De oudste dorpeling is een 94-jarige slager, die vier jaar geleden nog een schaap slachtte en schoonmaakte, in 20 minuten, maar thans zijn schaapjes op het droge heeft. Feltwell kent geen spoorweg en geen auto busdienst. Het heeft wèl een postkantoor, dat het vooral druk heeft met de uitbetaling van ouderdomsrente. Voorts zijn er twee kerken, zeven kroegen en een geweldige voo ra d rheumaliek, die wel lastig is, maar blijkbaar niet doodelijk. Uit Stoke a/d Trent (Engeland) wordt een tragisch ongeval gemeld, dat aan twee jongens het leven kostte. De beide kinderen, 8 en 11 jaar oud, waren met een hond aan het wan delen, toen deze plotseling het wa;ter in sprong. Het jongste ventje, bang dat zijn hond die niet kon zwemmen, naar hij meende, zou verdrinken, sprong hem na het oudere volg de zijn voorbeeld om hem te helpen, 'met het gevolg, dat beiden verdronken. Hun lijkjes werden later opgehaald. De hond, waarvoor zij zich hadden opgeofferd, slaagde er natuur lijk uit eigen kracht in, aan wal te komen. In verschillende deelen van Almelo ver oorzaken ratten veel schade. Met het oog op het gevaar van verspreiding van besmettelijke De politie te Heerlen heeft een paar goede aanhoudingen gedaan, In de eerste plaats werd gearresteerd de 35-jarige C. B., wiens gevangenneming verzocht was door den burgemeester van Beesterzwaag wegens diefstal van vee. Voorts werden nog aangehouden zekere G. M. en T. H. die in den nacht van Zaterdag op Zondag een belangrijken diefstal met inbraak ge* pleegd hadden te Heerlerheide. Tegen een zoon van een vergunninghou der tc Weesp, die een ir.oiorrijwiel aan den man wilde brengen door duizend loten a 0.50 te verkoopen, is door de politie prev ces-verbaal opgemaakt, wegens overtrr ding van de Loterijwet. De schade aanzienlijk. Op „Heemaf" te Hengelo (O.) spron| Dinsdagmiddag met geweldigen knal een oven, waarin motoren' gedroogd worden. Dc eigen brandweer bluschte een begin van brand. De schade is aanzienlijk. Er haduen geen persoonlijke ongelukken plaats. In 't groote ziekenhuis te 's-Hertogem bosch is overleden dc werkman G. Kooien, die Vrijdag in de mandenfabrick der 'irma^ van Wagenberg te Vlijmen in een ketel ko» kend water viel. Een monteur gedood. Dinsdag zijn op de glasfabriek „De Schic" bij het - monteeren van een transportbaan twee hulpmonteurs, dc Duitschers F. M. en de Schiedammer De Gr. onder vallend ijzer bedolven. De laatste is in het ziekenhui' overleden. Te Leiden zag men Maandag voor het eerst voor een academische promotie ge bruik maken van een auto.... met pluimen. Het gevaar van het medenemen van kin deren op een rijwiel, wordt nog tc dikwijls onderschat. Te Rilland Bath (Zeeland) on derbond dat een moeder, toen haar aehtei op het rijwiel zittend 4-jarig zoontje met zijn voetje tusschen het achterwie 1 bekneld raakte en een der staven van de achten-ork in het been drong. Dat gemoedsbezwaren niet altijd echt zijn, blijkt uit het volgende: Een A.-R. juffrouw van ongeveer 49 jaar te R(ijsoord) wilde niet gaarne stemmen we gens „gemoedsbezwaren" zoo het heet. Een propagandist van de kiesvereeniging bezocht haar en zeide, dat ze dan 3 aan boete zou moeten betalen. Ze schrok. „Wat," riep ze uit. „Drie gulden! Maar dan zal ik die 'ns even gaan verdienen." En dadelijk ging zc zich klecden cn ze haastc zich naar het stembureau. (Rotterd). De politieagent, lag in het gras verscholen, dc j ziekten, geven B. en W. den raad in overwe ging f 150 beschikbaar te stellen voor de ver- Dc toegang aan 1200 werklieden geweigerd- Dinsdagmorgen is bij de Scheepsbouw maatschappij „Nieuwe Waterweg" te Schie dam een conflict uitgebroken. Dc directie had aangekondigd dat Dinsdag de' werktijd verlengd zou worden van 49>5 tot 53 uur per week zonder loonsverhooging. Maandag avond besloot een personeelsvergadering .met 780 tegen 60 stemmen en 16 olanco stemmen, dit niet te aanvaarden. Dinsdag morgen gingen om 7 uur ongeveer 120 werk lieden naar binnen. Ongeveer 1200 arbeiders meldden zich te kwart voor acht aan, maar dc toegang werd geweigerd. Vier metaalbe- tuinbouwvakonderwijzers worden geopend, zijds de Metaalbond. Bij voldoende deelneming zullen in de maand October cursussen ter opleiding van tuinbouwvakkonderwijzers worden geopend. Candidaten moeten 21 jaar oud zijn en. be wijzen overleggen van ten minste 4-iarige werkzaamheid in dat deel van de tuir.bouw- practijk, waarvoor zij een getuigschrift wil len verwerven, terwijl zij aan een in Septem ber te houden toelatngsexamen zullen moe ten voldoen. De deelnemers ontvangen gedeeltelijke vergoeding van reiskosten, Aanmelding met opgave van richting (vruchtenteelt, groententeelt of teelt van siergewassen), vóór 15 Juli m te zenden bij den inspecteur van het Landbouwonderwijs, Binnenhof 19 te 's-Gravenhage Inlichtingen te verkrijgen bij de Rijkstum- bouwconsulent en den voornoemden inspec teur. handelingen van den veehouder gade te slaan. Deze ging met een emmer water het weiland in en stortte den inhoud in een vat pas ge wonnen melk. De politie en den ambtenaar van den Keuringsdienst wachtten toen het oogenblik af, waarop de boer de melk aan den handelaar afleverde en op dat oogenblik werd ingegrepen. Van de vervalschte melk werd een monster medegenomen naar Amsterdam, al waar het scheikundig zal worden onder zocht. Tegen den melkvervalscher werd door de politie een, procesverbaal opgemaakt. Uit Gorcum wordt gemeld Op de Waal en.de Merwede vertoont zich gedurende ecnigen tijd vuil in het water Waarschijnlijk is dit afkomstig van chenU- sche fabrieken, die aan den Rijn in Duitsch land zijn gelegen. Het water wordt verontrei nigd door vetachtige vezels en vellen, die stroomafwaarts drijven en zich aan de visch- netten hechten. Het rivierwater is in zulk een mate vervuild, dat met drijfnetten niet meer naar zalm gevischt kan worden. De eigenaar van Café „De Vink" in he Gein (Weespercarspel), tevens rechthebbend op de tolgelden van de Vel terslaan, had reeds meermalen bemerkt, dat er tolgeld verdwe nen was uit het zakje, waarin die gelden be waard werden en dat doorgaans achter een der deuren van genoemd café een plaatsje vond. De verdenking viel op T. H. S., boerenar beider, werkzaam bij een in de nabijheid wonenden veehouder, een regeeringspupil, die over een maand buitenregeeringstoezicht gesteld zou worden. De politie, die met het gebeurde in kennis werd gesteld, deponeerde eenige door haar gemerkte geldstukken in het zakje, met het resultaat, dat de verdachte ge snapt werd. Hij werd naar Amsterdam over gebracht en aldaar in verzekerde bewaring gesteld., Op aanwijzing van de Culemborgschc re cherche hebben rijksambtenaren bij den landbouwer H. v. d. L. aan de overzijde^ var, de Lek onder Honswijk een distilleertocstel in beslag genomen. Tegen v. d. L. is proces verbaal opgemaakt. Er is een hoeveelheid drank in beslag genomen. Het aantal buitenlandsche mijnwerkers, dat in de mijn Wilhelmina te werk gesteld woidt,-is groot. In de laatste weken zijn 250 Duitsche mijnwerkers in dienst genomen, terwijl er in de komende dagen nog minstens evenveel aangenomen zullen worden. In alle groote plaatsen in Duitschland worden mijn werkers aangeworven. Ook uit België (Win- terslag) zijn reeds veel mijnwerkers in dienst genomen, terwijl de werklieden uit dc groote plaatsen van ons land geleidelijk terugkee- ren. Een en ander heeft tot oorzaak, dat het aantal ondergrondsche mijnwerkers op de Mijn Wilhelmina tot 5000 wordt uitgebreid. Hoe noodig het is, dat Hilversum een be tere verbinding te water krijgt, ondervindt de scheepvaaart vooral thans, nu wegens reparatie van het sluisje bij Uitermeer de vaart op Hilversum gedurende drie weken totaal gesloten zal zijn. De veerschuiten tus schen Amsterdam en Hilversum gaan gedu rende dien tijd naar Bussum en van daar moeten de goederen ner as verder worden geëxpedieerd. delging van ratten door niiddel van sera. De Zeereerw. Heer J, v. Eijs, pastoor te 'Lutterade, meldt aan de ,,N. Koer." het vol gende „Op Maandag 29 Juni werd, in tegenwoor digheid van den heer Huygeris, rijksontvan ger te Geleen, door den heer S. F. Monhe- mius,rinspecteur der dir. belastingen te Sit- tard ten pastoreelen huize te Lutterade de volgende verklaring afgelegd Óp mijn wensch is op 30 Mei 1.1. het Kruisbeeld uit het lokaal van den Rijks ontvanger te Geleen verwijderd, daar, naar mijn meening, een publiek toegankelijk lo caal niet de plaats is voor een Kruisbeeld, welke meening ook door meerdere katholieke ambtenaren gedeeld wordt. Tot op Vrijdag 26 Juni, heb ik geen enkele klacht noch protest daartegen vernomen, en als geloovfg Protestant betreur ik ten zeerste -dat dit feit thans zulk een verloop heeft ge-, nomen. Ik verklaar le. dat ik daardoor niet het minst een daad heb willen stellen tegen den Katholieken Godsdienst, noch de meening heb gehad de katholieken in hun godsdienstige overtuiging te grieven en 2e. dat ik bereid ben aan het departement de vraag te stellen over het ophangen van een kruisbeeld in het kantoorlokaal van Geleen en ingeval van be vestigend antwoord onmiddellijk maatregelen te nemen, om het kruisbeeld weder te doen ophangen. Ik verzoek der Z.E. heer pastoor van Lut terade deze afgelegde verklaring openlijk bekend te maken. Aan dit uitdrukkelijk verzoek voldoen wij bereidwillig en volgaarne." .1 Te Ouddorp had een anti-rev. kiezer aan een volgeling van Braat beloofd, voor iedere stem, die de candidaat van den Plattelandersbond boven de honderd zou verkrijgen, een zoete koek af te staan. Hij is thans verplicht 30 koeken te le veren, welk aantal reeds aan de fabriek is besteld, aldus de Tel. TER AAR, 6 Juli. Veilingbericht van dc R.K. Tuindersvereeniging „God zij met Ons". 2 Zakken Peulen jong 4.35; 3 zak ken Doperwten 2; 37 zakken idem II 2.35; 7zakken witte Capucijners 2.35; 24 zakken Tuinboonen 1; 46 zakken Snij- boonen f 5.40; VA za Prins.b. z. dr. 8.40; 1 zak dubb. st. pr. 6.70. Alles per 10 K.G. 2 zakken Bast I 2.10; 109 zakken Grof I 5.75; 26 zakken K. K. 5.10 per 25 K.G. Veilingbericht van de R.K. Tuinders vereeniging ,,St. Phocas Na aftrek van vcilingskosten: 11 zakken Peulen jong 4; 27 zakken idem groen 3.05; 3 zakken idem I 2.49; 3 zaken idem II 1.22; 39 zakken witte Capucijners 1.95; 134 zak ken Doperwten I 1.64; 166 zakken idem II 1.30; 8 zakken groote witte Capucij ners 1-69;186 zakken Tuinboonen ƒ0.99; 45 zakken Snijboonen I 5.30; 3 zakken Prinsb. z. dr. I f 7.52; 2 enk. st. pr 4.89 per 10 K.G. Aardbeien per 5 pond 0.90 1; Frambozen 25 ct. per pond; 164 man den Grof I 5.30; 25 manden K.K. 5.10. BODEGRAVEN, 7 Juli. Kaasmarkt. Aan voer 360 partijen, waaronder 321 Rijksmerk, 16448 stuks, wegende pl.m. 131.584 k.g. Prijs^ Goudsche kaas met Rijksmerk le soort 63 67, 2e soort 5461, zwaardere tot 71, zonder Rijksmerk 5264. Handel matig. Als bijzonderheid wordt uit Leur (N.B.) aan de „Msb." gemeld, dat aldaar in een uitgedroogde beek een mocrasschildpad is gevangen. Voor zoover bekend komen deze niet in ons land voor. Maandagmiddag is dc 16-jarige banket bakkersleerling M. M. K., wonende in de Dirk Hoogenraadstraat te 's-Hage, bij het zwemmen in een der nieuwgegraven vijvers bij de Haringkade verdronken. De jongen leed den laatsien tijd veel aan duizelin gen en de dokter had hem dan ook het zwemmen verboden. Hij heeft het er gis teren toch maar op gewaagd, met het ver melde droevige gevolg. Te Woensdrecht is een autobus, toen hij werd aangezet, door den er voor staanden chauffeur, aan het rijden gegaan, van een dijk gerold en op den kop terecht geko men. Velen sprongen uit den wagen, maar een drietal passagiers werd door glasscher ven hoewel niet ernstig gewond. Zij kon den na verbonden te zijn de reis vervolgen. Te Zuilen bij Utrecht schreef men in Januari ten stadhuize den 5000sten inWo- ner in, thans is men reeds de 6000 inwo ners gcDasscrd. HOOGKARSPEL, 7 Juli. Vereeniging „De Eendracht". Aardappelen. Schotschc 3.85— 4.15; Ninityfold 3.10—3.45; kleine aard appelen f 2.502.70. MEDEMBLIK, 7 Juli. Middagmarkt. Aard appelen groote muizen 3.80—4.40; groots witte f 2.903.10; kleine muizen 4.40. Aan voer 5200 baal. Afslagvereeniging Beemster, Punnerend ev Omstreken, 7 Juli. Aardappelen L85-- 2 54; kl. aardappelen 1.20—1.69 p. 25 Kg., slaboonen 7.809.15; snijboonen 4.50 6.75; tuinboonen 1.121.21 per 15 Kg.; doperwten 5.4010,10; peulen 4.90— 14.30 per 50 Kg.; klapbessen 1.453.65 per 10 Kg.; roode aalbessen 3159 ct.; frambozen 3442 ct.; aardbeziën 3359 ct,% per Kg.; bloemkool 3.3015.90 per 100; rabarber 7.60; wortelen 4—16.10; prei 4.50 per 100 bos. GOUDA. Coöp.Tuiniersevereeniging „Gou da en Omstreken". Veiling van 6 Juli. Kom- kommefs le soort 13.6017,60, idem 2e, soort 10.90—15, idem halve 8.1011.20, idem gele 217; bloemkool le soort 12 28, idem 2e soort 613, ideip 3e soort -l8, idem uitschot 0,60—5( kropsla 1.70 6.50; andijvie le soort 3.306.10, idem 2e soort 1.303.20 per 100 stuks; peulen f 25—43; doperwten 22—35; capucijners 31—34; tuinboonen 10—12.20;snijboonen le soort 69-85, idem 2e soort 5157; stokboonen 89-92stamboonen 64 -74^ postelein 720; spinazién 17; spitskool 9—10.30 per 100 Kg.; wortelen 8.80— 15.50, idem sprot 3.806.10; rabarbei 2.805.60; kroten 2.7706.80; uien 2.10 -4.50; peterselie 2,303; selderie 11.10 2.20 per 100 bos; augurken, ijn 0.460.50, idem lijn basterd 0.29—0.31. idem basterd f 0.19—0.25, idem grof 0.12—0.17 per Kg.; slavellen 0.41—0.77; zuring 0.41—0,50 per kist; aardbeien 0.200.36; frambozen 0.260.34; zwarte bessen j 0.200.26; roode bessen 0.16—0.27; kruisbessen 0.09 0.16 per pond, bruto; eieren 6.606.90 per 100 stuks. Veiling van 7 Juli. komkommers le srt. f 14,70—16.70, idem 2e soort 11—13.770, idem halve 6.30—8.70; bloemkool le srt. 11—17, idem 2e soort 7—13, idem 3e soort 3—6, idem uitschot 0.90—5; krop sla 2,10—4.50; andijvie le soort 5.30, id.j 2e soort 2.102.60 per 100 stuks; wortelen 10.4014.30 per 100 bos; tuinboonen 10.40 —12.30; stamboonen 61—63; dopeiwien 17—23 per 100 Kg.; aardbeien 0.24— 0.28 per pond, bruto.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6