IN EN OM HAARLEM XTïr Donderdag 9 Juli 1925 49ste Jaargang No. 16089 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. Het ongeluk bij het Willems- Parkstation. Een auto-ongeluk bij Oosterbeek De heer C. Schreuder adviseur van den Volkenbond. BERICHT. DOODELI.JK ONGEVAL TE IJMUIDEN. Het spoorwegongeluk aan het station Willemsparkweg te Amsterdam. vf m De botsing; der locomotieven. Agenda 10 Juli DE BLOEMBOLLEN- TENTOONSTELING TE HEEMSTEDE 1925. Het spoorwegongeluk te Amsterdam. Hierboven ziet inen de plek, waar de beer Kroon uit Amsterdam, met ziin beenen-beklemd zat en uitgezaagd raoast worden. J. J. WEBER ZOON Konlugstraal 10 Haarlem.) Telegraphisch Weerberïcbf Van onze Rechtbank. LAATSTE NIEUWS. Het spoorwegongeluk op t Station Willemspark. N.V. v. Gardinge's sigaren fabriek te Eindhoven. Het vredes-aanbod aan Abd-el-Krim. De Italiaansche minister ontslagen. y De spoorweglinie Taza Algiers doorgebroken? De abonnementsprijs beuraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 ■Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Adverfentiën 35 cents per regek Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusscben den teks^ als ingezonden mededeeling. 60 ct, i per regel op de 1« Pagin_ s 75 ct» per regeL Vraag- en aanbod-adver* tentiën 14 regels 60 ct. per plaats sing: elke regel meer 15 cL, bit- vooruitbetaling. Alle anonne's on dit blad ziin, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f '1 [fuift Levenslange getieeie ongescniKtneid tot werken uoor f ncn bij een ongeval met f oen bij verlies van een hand 11?^ OTeeval^n vMMkerd voor een der volgende uitkeeringen 1 «v UU» verhes van beide armen, beide beenen of beide oogen 1 /DU.' doodelijken afloop 1 CdU.~ cen voet ofee„ 1 hj verlies van ten wfl ititm of wijsvinger 1 t»U. oijeen breuk van f All been of arm: 1 1U." bi) verln-s van ee^ andere vinger. Ondanks wij elkaar In drie weken niet za gen lag er toch maar een magere agenda op de tafel. Mevr.' Bakker had een brief gestuurd waarbij zij ontslag nam van den gemeente raad. De burgemeester sprak enkele woor den van afscheid tot de afwezige. Mevr. Bakker behoorde tot. de zwijgende leden van den Raad. Misschien; zal zij daar om als zeldzame verschijning meer gemist worden dan zij zelf wel denken zal. Er had verder bijna zonder discussie een eigenaardige stemming plaats over den ver koop van een stukje grond aan den Zijlweg. Men was zoo verstandig geen debatten te houden over het beginsel van verkoop en uitgifte in erfpacht. Maar de heer Peper kon bet toch niet van zijn hart verkrijgen om den Raad nog eens te laten getuigen, zoodat het stukje grond waarop nota bene al gebouwd wordt met 20 tegen 10 stemmen werd ver kocht Bij de behandeling van de aanvrage om een nieuw crediet van 66.000 voor de wa termeters maakte de heer Joosten een aar dige opmerking. Uit het rapport van den Di recteur is gebleken, dat hét met dat water- meten nog erg beroerd gaat, zei hij.» 't Is eigenlijk een soort kansspel. Heb je een goe den meter dan trek je eigen geld; heb je een slechte dan heeft of wel de gc-'.ee".te of wel de verbruiker een voordeeltje. En de spreker had niet den indruk gekregen, dat het in de toekomst zooveel beter zal gaan. Daarom vroeg hij; zouden wij niet beter doen eerst een ander systeem te bestudeeren? Wethouder Heerkens ïnijsscn legde uit, dat de heer Joosten het mis had. Het gaat hier om de oude meters te vervangen door nieuwe; daar hebben wij nu een eigen her stelwerkplaats voor. En nu zijn de nieuwe meters wel niet volmaakt, maar zij wijzen toch vrij nauwkeurig het gebruik aan. En dat is van veel waarde. Hel metersystcem heeft zeer groote voordeden; dat bewijst Amsterdam, waar het water geleverd wordt per abonnement en waar met water schrome lijk gemorst wordt. En dat is gevaarlijk, naar herhaaldelijk blijkt in droge zomers, wan neer de bovenverdiepingen zonder water zit ten, In Haarlem is men juist ooor het meter- systeem veel zuiniger dan in de groote ste den, wat ook .wel noodig is, want het Haar- lemsche duinencomplex kan geen vermorsing lijden. In dupliek merkte de heer Joosten op, dat het waterverbruik in Amsterdam 75 L. per roofd der bevolking is en in Haarlem 60, wet Wethouder Thijssen ontkende; het ver schil is grooter. Maar de vraag van den heer Joosten: kan onze prise d'cau het niet houden, wanneer er in Haarlem eens 15 L. per hoofd en per dag meer gebruikt werd zou ook als deze ver houding juist was ontkennend beantwoord worden. Want de bevolking van Schoten, welke sterk groeiende is, moet ook uit het Haarlemschc duinencomplex voorzien wor den. De heer Joosten was hierover blijkbaar nog niet voldaan. Hij diende een voorstel in om de voordracht aan te houden, opdat eerst een onderzoek naar de mogelijkheid van wa tervoorziening zonder watermeters kan worden ingesteld. Hel voorstel vond zooveel steun in den Raad, dat B, en W; het over namen, zoodat de zaak later opnieuw aan de orde komt. Het was inmiddels 3 uur en wie een spoedt' ge beëindiging had verwacht er bleef im mers nog maar één punt op de agenda die had buiten - een geheime raadszitting gere kend. Het is eenigen tijd goed gegaan, maar gisteren was het weer raak. Bijna twee volle jren bleven dc deuren gesloten. Of het niet nogelijk was deze besloten zitting aan het einde der vergadering te houden is ons niet bekend. Maar wij willen er toch nog wel eens bij den burgemeester op aandringen, om zittingen met gesloten deuren na het afdoen der agenda te houden; dan kunnen de heeren zoo lang praten als ze willen en worden een tiental persmenschen niet eenige uren werk loos vast gehouden. Tegen vijf uur het Uür, waarop volgens afspraak voortaan de raadszittingen zouden eindigen werd de groote voordracht voor den bouw van 427 woningen tot een bedrag van bijna ander half millioen aan de oide ge- steld. Wij hadden met matige belangstelling van deze voordracht kennis genomen. Het pro bleem der volkshuisvesting is een zeer moei lijk. De overheid, zoowel Rijk als Gemeente, hebben de laatste vijftien jaren door het verstrekken van voorschotten aan woning- bouwvereenigingen en ook wel door het geven van bijdragen in de stichtings- en exploitatiekosten (huurbijslagen) getracht leeniging tc brengen in den bestaanden rood. Dat is gegaan ten koste van gewel dige offers, welke niet weinig hebben bijge dragen tol de grootetekorten op de be grootingen De gevolgde methode is eerst wat ruwweg toegepast; later voorzicntiger, loen bleek, hoeveel milioenen zij verslond. Ten slotte kon dc hoofdinspecteur van de Volkshuisvesting in zijn jongste jaarverslag constateeren, dat het tekort aan woningen ongeveer is opgeheven. Wanneer men enkel de woningen over het geheele land in ver houding tot de bevolking telt, is deze bewe ring vermoedelijk wel juist. Toch klagen tal van gemeentebesturen over woningtekorten. Vanwaar deze schijnbare tegenspraak? Om dat met den aanbouw van nieuwe woningen niet voldoende is gelet op de draagkracht der bevolking. Voor hen, voor wie het hardst woningen noodig zijn, zijn ze niet beschik baar; voor middelmatige en hooge inkomens zijn ze thans in overvloed aanwezig. Niet ten onrechte heeft de hoofdinspecteur de vraag gesteld, of opheffing der crisis- woningwetten hier geen uitkomst kon bren- |en. In plaats van al maar met overheids geld nieuwen aanbouw mogelijk te maken, zou het gewenscht zijn een opschuiving te bevorderen. Eerst zal moeten blijken, welke de werkelijke waarde der tegenwoordige woningen is op de vrije markt eer met eenige zekerheid de werkelijke behoefte kan wor den gepeild. Het eenige, wat met zekerheid kan worden gezegd is, dat er tekort is aan woningen voor groote arbeidersgezinnen en voor armlastigen. Daarom achten wij het voorstel van Wethouder Reinalda om op den ouden voet door te gaan met het ver strekken van voorsch.otten aan woningbouw verenigingen voor den bouw van weer meer lan 400 woningen van het bekende type met zulk een gewichtigen stap. Dit hebben blijkbaar ook verschillende leden van den Raad gevoeld. Althans de heer Klein had een voorstel ingediend om speciaal voor de armlastigen te zorgen en verder de groote gezinnen der arbeiders te bedenken. Bij de verdediging van zijn voor stel deelde hij krasse staaltjes mee van be sturen van woningbouwvereenigingen, die bij gegadigden eerst eens gingen informeeren hoeveel kinderen er waren en dan de groote gezinnen buiten sloten. Ook de heer Keesen wees op deze ern stige leemten in de voordracht, waarin wel met veel pathos wordt gezegd, dat er voor de armlastigen en bewoners van krot ten met heel kleine inkomens gezorgc} moet worden, maar waarin de daden wegblijven. Ook andere leden, onder meer de heer Wol zak, hadden bezwaren tegen de voordracht. Hoe komt gij, vroeg laatst genoemd raacs- lid o.a.. aan de 903 krotwoningen, welke mede genoemd worden als aanleiding tot deze voordracht? Wethouder Reinalda besprak de ^èmaaKte opmerkingen in een uitvoerige rede, waarbij ons dat gedeelte het meest inieresseerde, hetwelk over de opschuiving ging. De Wet houder ziet deze zóó: Wanneer de gemeente maar zorgt, dat er een groot aantal arbei derswoningen gebouwd wordt met 'j^e huren, dan schuiven de bewoners van minder goede v/oningen daar naar toe; naar de leeg komende woningen verhuizen dan de bewo ners van krotwoningen, welke laatste onbewoonbaar kunnen worden verklaard. Dit lijkt een systeem, maar het sluit niet ge heel, zoolang wij dc huurprijzen niet kennen. Dc vraag is n.m. of de huren van de nieuw te bouwen woningen kunnen worden opge bracht. Voor een toeslagstelsel is het o.i. thans geen tijd meer; er moet zóó worden gebouwd, dat de huren de exploilatie dek ken. Wanneer dan blijkt wat, zooals ac heer Reinalda meedeelde, dal in iilburg ge schiedt er groote aantallen arbeiders woningen leeg staan bij een grooten woning nood, dan is er een fout begaan. Men kan dan wel zeggen: „ik bouw geen huiden van 2400, ze moeten minstens 3600 kosten. De vraag is, of men daar het probleem mee oplost. Wij zien op den duur de moeilijkheid niet in het gebrek aan zeer eenvoudige ar beiderswoningen, maar in een overschot van te dure woningen. Er zijn een aantal g. ar beiderswoningen gebouwd, welke eigenlijk middebstar.dswoningen zijn. Bovendien leven door het handhaven van de Huurconi- missiewet velen in huizen, tc groot naar nun inkomen, omdat de crisiswetten te lage huren "an 500 en 600 mogelijk maken; ook zijn er met den z.g. middenstands- woningbouw fouten begaan. Men, ziel daardoor de meest scheeve verhoudingen, dat een arbeider tegen een huur van .16 of 7 per week geen of een zeer kleine woning kan krijgen, terwijl voor huren van 9 of f 10 per week vrij luxueuse woonruimten beschikbaar zijn. In Haarlem is dit misschien in mindere mate het geval dan in andere groote en kleinere steden; maar de scheeve verhouding bestaat overal en mag de aan dacht van de .overheid niet ontgaan. Twee oplossingen zijn denkbaar: of wel het Rijk schrijft een groot gedeelte af op dc sommen in den woningbouw gestoken, waardoor de huren der nieuwe huizen kunnen dalen en consequent de oude huizen in huurwaarde verminderen: of wel omdat dit eerste niet te verwachten is de oude huizen krijgen na opheffing der crisishuurwetten hun normale waarde terug, waardoor de huren zullen stijgen en er in huizen met een huurwaarde boven 450 s jaars .veel meer dubbelbewoning dan thans zal plaats neb ben. Wij. voorzien zelfs in de toekomst de verbouwing van verschillende vrije huizen in éfagéwoningen, wanneer blijken zal, dat de hooge huren niet zijn op te brengen. De op lossing moge niet ideaal lijken, de ver armde tijd zal er toe dwingen. Daarom weten wij nog niet, of het voorstel voor den houw van 427 arbeiderswoningen tegen ge middeld 3400 wel zooveel toejui^ing ver dient, zoolang de huren niet kunnen worden bepaald en het uitgesloten wordt' om goed- koopere woningen te bouwen. Met deze opmerkingen willen wij voor heden volstaan. De voordracht ;s wegens het late uur aangehouden tot de volgende week. Wij komen er dus nog op terug. De heer Croon, een van de slachtoJers van het spoorwegongeluk bij het Wii'ems- parkstation te Amsterdam,, is, na in het Wilhelminagaslhuis verbonden te zijn, naar huis vervoerd. Maten, dg stoker, is er er ern stiger aan toe. De doktoren hebben hij hem een schedelbreuk geconstateerd. I Drie gewonden naar het Ziekenhuis. Woensdagavond had op den Utrechtschen weg tusschen Arnhem en Oosterbeek en even voorbij hel viaduct nabij Oosterbeek, een ernstig ongeluk plaats. Twee marktkooplieden reden in een Ford-auto, welke beladen was met rijwiel banden, van de markt te Wageoingen naar Arnhem. De auto reed volgens ooggetuigen zeer snel en ging bovendien eenigzins zig zag over den weg. Juist bij het nemen van de bocht vóór het viaduct, welke eveneens in zeer snel tempo werd genomen, liep de rechterband van den auto leeg. De auto vloog daarop over een lengte van circa 8u meter over het rijwielpad. Daar reden juist een Heer en een dame uit Renkum. Doordat de dame vooraan reed werd de heer het eerst tegen den grond ge slingerd. Hij werd zwaar gewond naar net Elizabelhsgasthuis te Arnhem vervoerd. De Dame liep lichtere kwetsuren op. Terzelfder tijd kwam echter, nog een wiel rijder uit de richting Arnhem; die eveneens op het rijwielpad reed. Deze liep slechts eenige ontvellingen op en verwondde het linkerbeen. Ook hij werd in het gasthuis op genomen. De rijwielen van de beide heeren werden totaal vernield. Een der marktkooplieden, die rechtop achter in den auto stond op het oo^enblik, dat de aanrijding plaats, had, werd uit den wagen geslingdd' en bekwam een diepe won de eten boven het linkeroog.'Hij werd als derde man in het gasthuis opgenomen. De politie was spoedig ter plaatse, nam den auto in beslag en stelde den bestuurder van den auto, zekeren H. G., in vèrzekerde bewaring. Naar het „Handelsblad" "erm emt, is dc heer C. Schreuder, directeur "an het hoofd postkantoor te Amsterdam aangezoch- zit- ting te nenven in de commissie van vier des kundigen, w'elke den Volkenbond van voorlichting zal dienen inzake de vas'stel- ling van juiste grenzen van ae haven van Danzig. Wij maken de abonné's er opmerkzaam op. dat gisteren (8 Juli) de voorwaarden van de Vrijwillige Ongevallenverzekering gepu bliceerd zijn geworden. DE ADMINISTRATIE. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh. Ged Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie., iederen Dinsdagavond. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij dc leden te kennen aan het groen-wif schild aan den huisgevel. Eerste hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte sfchild met wrt kruis aan den buis gevel. De 17-jarige 't H., wonende te IJmuiden en sinds eenige dagen werkzaam aan de Ballast-Mij. aldaar, heeft Woensdagavond om half 11 (hij werkte dus'in de nachtploeg) het ongeluk gehad door een machine van een ztndtrein te worden gegrepen. De ongeluk kige werd zwaar gewond opgenomen. ;-a liu Sociëteit „St. Bavo". Coöperatie Holland 2 uur D. H. V. B. 8 uur Bestuur Bloemisten 8 uur Alberdinck Tliijm 8 uur. Kraantje Lek, Herdenkirf'g 250-jarig be staan. Opvoering van „De duistere gast door de Kon, Letterl. Vcreeniging ,Cre- mer". Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran ciscus Liefdewerk. Zoetesvraaf 11 Eiken Donderdag van 89'54 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 l elefoon 1Q049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 'a Zaterdags alleen "an 92 en 154 van 2654 en s avonds van haii 8 van half 8half 9 uur. R.K Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v in 10—12 uur des middags van 24 uur. en s avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309. Overveen fdr C Bos) R K. Leeszpal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 2—5 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zo° en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van'7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kindf'boeken St. Martbavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8—10 uur. n.» gezellig samen^ijr voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkendt middelen voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. i Dr. van Hazelen, van IJmuiden, verleende geneeskundige hulp en gelastte overbrenging naar een ziekenhuis in Haarlem. Het slachtoffer is' inmiddels overleden. Wij vernemen 'nog nader, dat van de oor zaak van het ongeval weinig hekend is. t H. was wisselwachter en op het ongenblik, dat hét ongeluk gebeurde, geheel alleen. Men vermoe,dt, dat een verkeerde wissel stand, die 't H. nog in orde heelt willen brengen, de oorzaak van 't noodlottig on geval is geweest. De heer H. J. Voors, secretaris van de Alg. Vereen. voor Bloembollencultuur, schrijft in het orgaan van de Kamer van Koophandel en Fabrieken dc volgende na betrachting over de tentoonstelling. Zooals bekend, was de heer Voors een der orga nisatoren van de- tentoonstelling. Gevraagd om voor de lezers van dit blad iets te schrijven over de Internationale Voorjaars Bloemententoonstelling, welke tot dc jongste gebeurtenissen op econo misch terrein behoort die in het gebied der Kamer zijn voorgevallen, zet ik mij om te trachten iets me'dc te deeler, dat de belang stelling kan wékken van den omstander- uit handelskringen. Dc direct bij het succes cener onderneming als deze betrokkenen, de bedrijven die Iraar opbouwden, vallen grootendeels buiten den kring der lezers van dit blad. Het zijn de indirect belang hebbenden geïnteresseerde omstanders, voor wie het om verschillende redenen van belang is een korte nabetrachting te hou den. Dat die slechts vluchtig en in alge- meenen zin gehouden moet worden omdat daarvoor de sluitingsdag nog te kort ach ter ons ligt, spreekt van zelf. De resultaten ten slotte het belang rijkste vin een tentoonselling zijn nog niet te benaderen, vooral als men daar onder niet abusievelijk verstaat de beant woording van de vraag of uitgaven en in komsten elkander hebben gedekt, of m. a. w. de onderneming zelf als geslaagd mag worden beschouwd. Intusschen voor hen, die dit nog niet uit de berichten hebben opgemaakt, zij hier als terloops opgemerkt, dat deze vraag gelukkig toestemmend beant woord mag worden. Voor zoover dit vóór de liquidatie is te bezien, hebben de in komsten de uitgaven gedekt, zal er geen sprake van een tekort behoeven te wezen. Ook in moreel opzicht is de tentoonstel ling een succes geweest. De verwachte toe loop van het publiek is gekomen, de op vroegere ervaring gebaseerde raming is niet foutief gebleken. Ongetwijfeld is dit voor de organisatie de Algemeene Vcreeni ging voor Bloembollencultuur een re sultaat waarover zij tevreden mag zijn. een succes dat haar den moed niet zal ontne men, om haar taak op het terrein van het organiseeren van tentoonstellingen voort te zetten. Wil men dit resultaten noemen, goed, doch voor menigeen juist onder de „om standers", zullen straks gegevens over uit breiding van handel, verhooging van wel vaartspeil, nieuwe relaties, als gevolg van deze tentoonstelling, meer als resultaten worden aangemerkt en al zal daarvan mis schien nimmer iets worden gedrukt, Haar lem de bloembollenstreek, Boskoop, Aals meer en Naarden, ons geheele tuinbouwbe drijf zien daarnaar uit en moge dat niet tevergeefs doen. Want om die resultaten tc bereiken im mers, hebben de paar honderd inzenders, de vereenigingen en afdeelingtn aan den oproep om aan de tentoonstelling deel tc nemen gevoig gegeven. Het doel, dal elk inzeiv' -r individueel zich voor oogen stelt meerdere bekendheid van ziin prbduct. is door samenwerking de basis geworden van deze groote tuinbouwmanifestatie. Wat ie der afzonderlijk niet kon tot stand bren gen wal de kweeker zona.. Jen exporteur niet vermocht, dat werd hem te Heemste de mogelijk. Niet genoeg kan er op gewezen worden dat manifestaties als deze slechts tot stand komen wanneer er eenheid is in de keure van de lijn waarlangs men de toe komst van zijn bedrijf wil gevoerd zien. En dat die lijn in den tuinbouw loopt over groote gemeenschappelijke, regelmatig her haalde exposities, 'die voor het publiek hoogstaand aestetisch genot beleekenen, is een winst die aan het succes meewerkt van de uit zuiver economiche behoefte geboren bloemententoonstellingen. Het ligt voor de hand, dat men geneigd is, aan de niet al tijd beredeneerden smaak van het publiek concessies te doen. Zoo ontstonden en zul len in de toekomst weer ontstaan, bloe mententoonstellingen bij welker exploitatie men nevenattracties onvermijdelijk acht, het publiek tracht te trekken door hen het zuiver aestetisch genot te laten afwisselen n:et vermaak in den eenen of anderen vorm. Het resultaat wordt er wisselvalli ger door. Wil men in deze regelen resultaten hoo- ren van de Bloemententoonstelling te Heemstede, dan moge ik hier ccnstatcercr., dat het in Heemstede gelukt is, het publiek te trekken zonder nevenattracties aan te bieden, dat de ervaring die in 10 weken tijds werd opgedaan, deze is, dat er nog steeds zelfs in den tegenwoordigen tijd voldoende belangstelling en verlengen naar schoonheid is, dat uitsluitend Bloemen en planten in staat zijn gedurende 70 dagen de belangstelling gaande te houden van Schier 400.000 bezoekers die vooraf wis- ten, dat hun geen andere attractie wachtte. Dit kon natuurlijk zoo, omdat het artikel dicht bij den bezoeker, den verbruiker staat, als het ware direct tot hem spreekt. Menigmaal is anderen èn mij tijdens de. tentoonstelling de vraag gesteld, óf en wanneer deze tentoonstelling zou worden herhaald- Zelfs waren er die van meening waren, dat jaarlijks een tentoonstelling als deze op voldoende belangstell. zou kunnen rekenen; buitenlanders veronderstellen zelfs dat dit centrale punt in de bollenvelden er altijd was; er was zelfs iemand, wiens da- gelijksch leven hem met het reizend pu bliek in aanraking brengt, die meende dat zulk een tentoonstelling als attractie voor „trips" naar Holland stellig rendeerend zou zijn te maken. Onze ervaring is, dat juist omdat er in lang rliet zulk een tentoonstelling was, en deze dus ais iets bijzonders, iets nieuws, kon worden gelanceerd, de belangstelling zoo levendig is geweest. Er was dit jaar aan het uit goede gewoonte gebrachte be zoek aan de bollenvelden een extra-attrac tie verbonden en den exploitant van Hol land als trekpleister voor wereldreizigers, hebben wij geantwoord, dat Holland s in- internationale tuinbouw-handel o.i. nog meer te doen heeft dan gangmaker te zijn voor het internationaal reisverkeer. Maar iets kan in dit opzicht als leering uit deze tentoonstelling getrokken worden n.l. dat het mogelijk is, de belangstelling voor bloemen en planten, voor de natuur dermate gaande te houden, dat Nederland meer met zijn tuinbouw gaat meeleven, tot verhooging van s lands welvaart en tot versteviging van onzen handelsbalans. Bedreigd als de tuinbouwuitvoer is door verhooging van invoerrechten in dit land en uitsluiting op allerlei gronden in gene, heeft onze tuinbouw noodig dat alie kracht te worden ingespannen, om zijn bestaan te verdedigen. In de eerste plaats moet in moreel opzicht op onze handdspractiji.en niets te zeggen vallen. De honderdduizen den Nederlanders, die de Tentoonstelling in Heemstede bezochten, kunnen in hun kring met gerechtvaardigden trots van den onberispelijken staat der cultuur ge wagen, hun leveranciers onder de tuinbou wers hebben cehter te zorgen, dat dc le veringen in overeenstemming zijn met de gewekte verwachlingen. Dan zullen die be zoekers, gebruikers worden, ook propa gandisten zijn als zij in den vreemde over hun bloemen-vaderland spreken. De lietde tot bloemen is bij elk mensch spoedig op gewekt daarvan sp»eken de bezoekcij fers die reeds werden gepubliceerd. Laat elk Nederlander die in het buiten land komt, denken aan de noodzakelijk heid dat behoud van ons afzetgebied voor waarde is voor den bloei van ons nationale bedrijf. De oublieke opinie in het buiten land moet gewaarschuwd zijn, dat chauvi nistische politiek er toe leidt, dat afstand moet worden gedaan van veel. dat dank zij klimaat en kennis, thans tot Holland s meest geziene exportproducten behoort En ook elders moet de door de Ten toonstelling opgewekte belangstelling tot daden voeren. De bedreiging van gesloten grenzen is een wolk die boven den schier wolkenloozen Heemsteedschen tentoon- stellingshemel neeft gehangen. Amerika is voornemens de grenzen, die reeds oor Boskoop's producten zijn gesloten. 1 Janu ari a.s. te sluiten allereerst voor de Nar cissen. Wat daartegen te doen is door de betrokkenen zelf. wordt gedaan; aandrang echter op de overheid zoowel hier als over zee ligt binnen het bereik van meer deren. Degenen die in Amerika invloed kunnen uitoefenen op lichamen en perso nen, die deze maatregelen hanteeren mo gen den Amerikanen mededeelcn. dat de schoonheid der Narcissenvalei in Groenen- daal, voor hen onbereikbaar bïi'Jl -n aan gezien onze kweekers ze helaas niet voor hun plezier kunnen kweeken; zou er een tijd komen, dat ook Nederland er zich met meer in kon verlustigen. Het dleraerste resultaat van de nu ge- Baiometerstand 9 uur v.m.: 766. ctilstan^ OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te de Bildt. Naar waarnemingen in den morgen vat 9 Juli. Hoogste barometerstand 770,6 m.M.. te. Valentia. Laagste barometerstand 75i,6 m.M. 16 Stockholm Verwachting van den avond van 9 tot dea avond van 10 Juli. Zwakke tot matigen noordwestelijke fok westelijken wind, half tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. sloten expositie moge zijn. dat Holland ge mobiliseerd wordt om te strijden voor het behoud van zijn handel, opdat een nieuw» expositie ook mogelijk zij. HOLLANDSCHE ELECTRISCHE SPOOR. WEG MIJ. Verlies gestegen tot 249.034. Aan het verslag over 1924 der Hollandscha Electrische Spoorweg Mij. ontleenen wij hst volgende: Dc ontvangsten der exploitatie ar. het Haarlemmermeernet waren groot J 775998; de exploitatiekosten f 420.329, zoodat hel saldo 355.668 bedraagt. De ontvangsten uit het reizigersvervoer vermeerderden mei 33.663, die uit het goederenvervoer met f 31.573 en de buitengewone ontvangster* met 58, in totaal 65.294. De exploitatie kosten daarentegen waren 45.345 hooger. o.a. doordat het aantal treinkilometers. waarvoor vergoeding betaald wordt, toenam Niettegenstaande het jaar 1924 19.945 gunstiger was dan het jaar 1923, valt toch nog een verlies te boeken van 56.270, waardoor het verliessaldo, waarmede de winst- en verliesrekening opende, wordt ver. hoogd tot 249.034. OVERTREDING ART. 251. Hedenmorgen stond voor de vacantieka- mer trecht de 22-jarige kapper L. R.,' uil Velsen en de 33jarige F. T. ifit Beverwijk, terzake van overtreding van artikel 251 bis van het Wetboek van Strafrecht, tengevolge waarvan het slachtoffer overleed. Het O. M. eischte tegen L. R. een gevan genisstraf van 3 maanden en tegen F. T. i maand. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 23 Juli. (Ongecorrigeerd.) AMSTERDAM, 9 Ju-li. Wij vernemen, dat de toestand van den stoker Jan Mater, die gisteren ernstig verwond werd bij het spoorwegongeval op het station Willemsparlc en ter verpleging in het Wilhelmina-Gasthuir is opgenomen, iets beter was dan gisteren. EINDHOVEN, 9 Juli. Door den heer J« P Laurey is per 1 Oct. a.s. eervol ontslag aangevraagd als mede-directeur der N. V. van Gardinge's sigarenfabriek te Eindhoven, LONDEN, 9 Juli. Daily-Mail meldt uit Parijs, dat de Fransche missie te Madrid met Spanje tot overeenstemming is gekoines met betrekking tot het vredesaanbod dat aan Abd-el-Krim gedaan zal worden. Indien hij dit aanbod van de hand wijst, zal een groot offensief begonnen worden. Spanje zou dan 40.000 man leveren voor de nieuwe compagnie. Vernomen wordt dat in de vre desvoorstellen aangeboden wordt, het Riff- gebied te erkennen. Abd-el-Krim moet dat de hoogste autoriteit van den Sultan in Ma rokko erkennen, doch hem zal toegestua^ werden de Riffs te regeeren als zijn mand* taris. ROME. 9 Juli. Mussolini heeft het ont slag van de ministers de Stefani en Nava aanvaard. Met het ontslag van de Siefani ii Féöerzoni. de minister van binnenlandsch» zaken nog de eenige minister van Mussoli ni's oorspronkelijk kabinet. Het aftreden van de Stefani is het gevolg van zijn ongelukkige maatregelen tol veiligstelling van de lire, terwijl ook de scherpe oppositie van do fascistische partij, oorzaak is van zijn aftre ding Nava is afgetreden om gezondheids redenen, doch ook tegen hem hadden de uiterste fascisten stelling genomen, zooals zij gewend zijn dit tegen niel-fascisten te doen. Toch moet men geen politieke betee- kenis hechten aar, deze ontslagaanvrage, daar de nationale volkspartij het fascistisch: kabinet zal blijven steunen; 3 candid, wor den genoemd voor de portefeuille van finaiw ciën. DE ZWEEDSCHE OOGST. STOCKHOLM, 9 Juli. De vooruitzichten voor goede oogsten zijn zeer gunstig. BERLIJN. 9 Juli. Het Madrileensche blad Liberal, meldt uit Melila dat de Riffe de spoorweglinie te TazaAlgiers door£e»: brok*" xotiden beb'beik

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1