Verkeersongevallen. DE SPAARNEBANK 'Iet KoninkHjk bezoek aan Haarlem. Opdracht. GEMEENTERAAD. Personalia. Ergerlijk. Het incasseeren van het verschul digde voor Waterverbruik en Gas- en Electrlciteitsverbruik over de Muntmeters. Jhr. Mr. F. W. van Styrum 70 jaar. Zwemieeest Haarl. Zwem- en Polo Club „de Waterratten." Vereeniging van Postduivenffef- hebbers „De Luchtgids" te Haarlem. Vervoeropbrengsten N. Z. H. T. M. BURGERLIJKE STAND. Dienstplicht. Examens. De 17e-Processie naar Heilo. KANTONGERECHT. Examen voor Hoofdacte. Klein Artls. INGEZONDEN. Berichten uit onze vorige Oplage. De Kabinetscrisis. Boerderij verbrand. Uit de tram gesprongen. Brug bij Lemmer ingestort. UITDENÖMTREK. ZWANENBURG. HOOFDDORP. HILLEGOM. BLOEMENDAAL. HAARLEMMERMEER. HAARLEMMERMEER. HALFWEG. BEVERWIJK. per Kö' VELSEN. VELSEROORD 'oo1/™ 9V4 141 V2 SCHOTEN. ZANDVOORT. ZANDVOORTS OPENLUCHT THEATER. In aansluiting met wat wij gisteren reeds .ededeelden omtrent de plannen van Koninginnedag'1, kunnen wij nog mededee rn, dat ook in verschillende vereenigingen .a. de straatvercenigingen plannen worden ;eraamd. Aan de firma Boerrigter Houtkamp, al- ïier, is onderhands opgedragen het bouwen an een dubbele villa te Aerdenhout. Gistermiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester, den heer C. Maarschalk. Afwezig de leden Boes, Scholl, Willekes Macdonald en Kopper. Ingekomen is een schrijven van mevr. .lakker, dat zij bedankt als lid van den raad De VOORZITTER spreekt naar aanleiding van dit bedanken als volgt: ,,Ik vrees voor geen tegenspraak wanneer k zeg. dat deze mededeeling door u allen oowel als door ons met groot leedwezen vordt ontvangen. Vi ij verliezen in Mevrouw Bakker een on er leden, die met toewijding de haar door de burgerij op de schouders gelegde taak ervuld heeft. Zich grondig op de hoogte tollende van alle vraagstukken, waarover aar oordeel werd gevraagd, gaf zij, wan- rcer zij zulks noodig achtte, haar oordeel kennen cp alleszins heldere wijze; ik sag daarbij herinneren aan haar lidmaat- chap van de Commissie van Advies voor iet voorbereidend lager onderwijs en de Commissie van voorlichting voor het Nijver heidsonderwijs, in welke laatste Commissie vooral zij voortreffelijk werk heeft geleverd Ik ben overtuigd te spreken namens u al en, wanneer ik mevrouw Bakker dank zeg 'oor de beschikbaarstelling van haar krach- :en ten dienste van de gemeenschap en laar de verzekering geef dat ons aller beste venschen haar op haar verder levenspad vergezellen," (Applaus.) (Zie vervolg pag. 3. 2e Blad.) De heer J. Zierikzee, korporaal der mili taire poKtietroöpen te Leiden, is benoemd tot nolitieagent bij het korps hier ter stede. Te Delft is geslaagd voor het candi- daats-examen voor werktuigkundig inge nieur de heer F. J. N. Stades te Haarlem. Op t te Middelburg gehouden congres der maatschappij voor geneeskunde, is be noemd tot lid van de commissie a an be heer van het ondersteuningsfonds, dr. L. C. van der Meulen van Haarlem. In de commissie, belast met het afne men der akte-examens in de Fransche taal (M. O. A. en L, O.) is alsnog benoemd: tot plaatsvervangend lid, de heer J. R. H. Smidt, leeraar aan de 1ste gemeentelijke hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Haar lem, Door de politie werd proces-verbaal onge maakt tegen een pouiier, die 118 duiven vervoerde van Purmerend naar Haarlem. De 'dieren zaten in een kist, waarin slechts ruimte was voor 70 duiven. Verscheidene waren gewond en gaven teekenen van uit putting. Een geraadpleegde dierenarts constateer de dat het vervoer op kw.ellende wijze was geschied. Door den incassodienst der gemeente Haar lem, zal één dezer dagen een strooibiljet worden uitgereikt, waarin een nieuwe rege-, ling zal geannonceerd worden betreffende de inning van^ het verschuldigde voor water verbruik en voor gas- en electriciteitsver- bruik over de muntmeters. Besloten is de inning van de verschul digde bedrageif door den ambtenaar, die het verbruik van de meteraanwijzing vaststelt gelijktijdig met deze vaststelling tegen overgave van kwitantie te doen plaats heb ben. Het bedrag der terugbetaling wegens verbrukit gas over den muntmeter zal met het te betalen watergcld worden verrekend. Deze regeling heeft ten doel op de onkes- tten bezuinigen. Voor hen die door deze regeling moeilijk heden voorzien, biedt de Gemeentelijke Ophaaldienst kosteloos gelegenheid deze te ondervangen. Gisteren vierde Jhr. Mr. F. W .r. Styrum advocaat en procureur alhier, oud-lid van den Haarlemschen gemeenteraad z'n 70en ver jaardag. De jubilaris mocht vele blijken van belang stelling ondervinden. Schitterende geschenken en een wari bloe men schat werden hem overnandigd. Zoo noemen wij slechts een prachtige zilve ren plaquette, met de beeltenis van den Leer en mevr v. Styrum door de familie aange boden. De maquette hiervan was vervaardigd ■door dei Hongac.rschen beeldhouwer Telse terwijl de uitvoering door de N.V. Koninkl. Ned. Edelmctaalbedrijven was verzorgd. Verder was een kristallen bowl overhan digd namens de Orde van Advocaten, een electr. bureaulamp door de Haarl. Bankver., fraaie bouquetten van de Haarl. Brandverze kering, van de Mij. tot Expl. van Staalwater- bronnen, van de Ver., van LevensverzeKering en Lijfrente ..Groot Noord-Holland v. 1845", van de Haarl. Hypotheekbank, de N.V, Zand- voortschduin e.a. Voor het te houden nationaal zwemfeest der H. Z. P. G. de Waterratten op Zon dag 12 Juli hebben zich nog in laten schrij ven twee estafette ploegen 4 X 25 M. wis selslag om de Miss Blanche-beker en voor de dames-estafette 10 X 25 M. een ploeg. Tevens hebben de bekende springers de heeren H. Lottgering, H. P. Hemsing, E. Davidson, T. G. Bodder, allen leden der Amsterdamschc Zwemvereeniging het IJ zich opgegeven voor de wedstrijd schóón- springen. Voor dezen wedstrijd heeft de Eere-voor- zitter van de Jury, de Weled.geb. heer C Maarschalk een verguld zilveren medaille besohikbaar gesteld. Ook de Directie van Stoop's badinrichting,cenige particulieren en leden der vereeniging hebben prijzen beschikbaar gesteld.^. Bovengenoemde vereeniging hield Maan dag een wedvlucht met oude duiven vanaf Vlerzon (Frankrijk), afstand 602 K.M., de duiven welke oorspronkelijk Zondag los gelaten zouden worden, werden Maandag te 8 uur 20 min. in vrijheid gesteld, de deelname bedroeg 61 st. De prijzen wer den als volgt behaald: P. Leurs le; L. v. Bragt 2e; S. v. Gennip 3e, 7e, 10e; H. de Lugt 4e; H. Gort 5e, 6e; B. Hoogreef 8c: 'Joh. v. Berloo 9e; Th. Cornet 11e, 13e; F. J. Lourenburg 12e. De eerste duif bereikte haar hok te 5 uur 48 min. met eenc snel heid van 1058 M. per minuut, d# laatste prijswinner te 6 uur 49 min. Gedurende de maand Juni 1925 bedroeg de ontvangst van het reizigersvervoer over alle lijnen 361 203, waarvan de stadslijnen Haarlem 65207 (v. j. 71089); Amsterdam Zandvoort 153.794 (v. j. 143.337) en ScheveningenLeidenKatwijkNoordwijk 131.541 (v. j. 119.665). He tgoederenver- voer bracht op 3047. Totaal opbrengst reizigersvervoer en goederenvervoer 365.935 tegen 350.606 voig jaar. Opbrengst per dagkilometer 107.28 (v. j. 102.79). Sedert 1 Januari bedraagt de opbrengst 1. 991.019 (v. j. 1.624.288) d. i. per dag kilometer 96.75 (v. j. 77.34). Geboren: 6 Juli: d. van E. BrouwerSmit, 7 Juli d. van J. M. HinfelaatKroon. Ondertrouwd: 8 Juli: P. J. de Regt en J. C. E .Groeneveld. B. Breems en W. A. Prins. H. Aalders en E. M. B. Wasmus. J. B. Huysmans en M. Riebeek. P. Meijers en J. v. d. Bent. G. M. van Rooden en E. Smits. P. C. v, d. Kooij en J W. Krikke. Getrouwd: 8 Juli: C. Heemskerk en M. C. F. Disco. J. West en A. M. E. Barends. Overleden: 7 Juli: H. v. d. Pol, 62 j,, Be gijnhof. K. Stolp, 48 j., Plein. B. F. v. d. Zwan, 8 j., Kampzrlaan. Uitspraken in zake vrijstelling wegens Broederdienst. t De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat uitspraken op aanvra gen om vrijstelling van den dienstplicht we gens broederdienst ter secretarie dezer ge meente (2e afdeeling) voor een ieder ter in zage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan binnen tien da gen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen: a. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen verte genwoordiger, b.door elk der overige voor deze gemeen te voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of door diens wettigen vertegenwoor diger; en c. door den Commissaris der Koningin in deze provincie. Het verzoekschrift, hetwelk op ongezegeld papier kan worden gesteld, moet met re denen omkleed zijn en worden gericht tot Hare Majesteit de Koningin, doch worden in geleverd bij den Burgemeester (gemeente-se cretarie, 2e afdeeling.) Dinsdag slaagden te Amsterdam voor het examen handenarbeid, diploma A, J. H. De- geman, W. F. J. Smit, A. E. Pos)ma, M. Goulag. T. S. Germans, A. A. C. Visse*-, C. M. A. E. Kipp, M. Kuiper, R. J. S. van - ru stel, R. W. Hacquebord. Voor diploma B: C. Bier en W. F. Drek- Zooals wij reeds meldden, is gisteren de 17de processie van Haarlem en Omstreken naar Heilo gehouden. 950 personen hebben er aan deelgenomen, welk aantal ongeveer honderd meeer is dan heet vorige jaar, Te Heilo werd in de kapel de plechtige H. Mis gecelebreerd door den ZeerEerw. heer F. A. Burwinkel, vroeger kapelaan aan de parochiekerk van de H. H .Elisabeth en Bar bara en thans pastoor te Hoek van Holland. Na de H. Mis werd een predikatie gsnou- den door den WelEerw. heer J. Schoenma ker, kapelaan aan de parochiekerk van de H. H. Elisabeth en Barbara. Daarna werd de processie met het Allerheiligste gehouden, Dat gedragen werd door den ZeerEerw, neer H. W. van Beek, pastoor te 3entveld,. Des middags werd een plechtig lof gecele breerd door den WelEerw, heer A. J. Boks, kapelaan aan de parochie van den H, Jo seph. Daarna werd op het terrein de oefe ning van den H. Kruisweg gehouden, waarbij de predicatie gehouden werd door den Wel Eerw, heer Z. de Korte, kapelaan aan de pa rochie van de H. Liduina. Ongeveer 6 uur was men te Haarlem tetug en om half 7 werd in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara door pastoor Burwinkel het sluitingslof gecelebrerd, waaronder gepreekt werd door den Welecrw. Heer H. J. M. Nieuwenhuizen, kapelaan te Heeemstede. Gistermorgen werden verschillende zaken behandeld voor het Kantongerecht ter zake van vergrijpen tegen de Motor- en Rijwiel- wet. Zoo had zich te verantwoorden v. d. IJ., die eenigen tijd geleden op den Machineweg nabij Haarl.liede, komende van 'n boerenerf, tegen een aldaar passeerende auto aanreed. Bekl. zeide, de signalen niet gehoord te hebben door het lawaai. Het O. M. vroeg vrijspraak. De verdediger, mr. F .F. M. Rits, uit Am sterdam, merkt op, dat in de Motor- en Rijwielwet niet duidelijk staat aangegeven wat een kruispunt is. zoodat hier niet ge zegd kan worden of de auto dan wel de motor eerst kon passeeren. -Overeenkomstig den eisch werd bekl. vrij gesproken. Dinsdag werd, zooals reeds gemeld ,het schriftelijk examen afgenomen voor de acte hoofdonderwijzer. Hieronder laten we eenige examen eischen volgen. Van Nederlandsche' taal en Letterkunde luidde de opgaaf: Behandel een der volgende onderwerpen: 1. Licht door eenige voorbeelden toé, op welke wijze voegwoorden ontstaan zijn. 2 Toon aan, op welke manier woorden veran deren van beteekenis. 3. Bespreek eenige middelen, waardoor.gevoel en wil in de t ml tot uiting komen. 4. De analogie-werking in de woordvorming en in de woordschikking Opvoedkunde: Behandel een der volgende onderwerpen: 1. Opmerkzaamheid. 2. Vorming van den wil is van grooter waarde dan ontwikkeling van het verstand. Op welke overwegingen kan deze meening berusten? Hoe kan op schcol er rekening mee worden gehouden? 3. Welke waaro'c heeft het zingen voor de la gere school? Welk doel hebt gij bij het order wijs in dit vak voor oogen en hoe tracht gij- dit joel te bereiken? 4. Welke- wijzigingen zijn er op te merken in methode en leerstof van het rekenoft lerwijs op oe lagere school van 't begin der 19e eeuw tot heden? Toon aan, dat deze wijzigingen parallel loopen met de wisselende zielkundige en algemcen-pae- dagcgische m-leningen. Nederlandsche L al en lett.-rkunde. Maak een opstel over (resp behandel) een der volgende onderwerpen: 1 Bespreek de dramatische paezie der Middeleeuwen en be handel een der spelen, 2. Vondel s belangstel ling in de gra-le gebeurtenis» :n ven zijn tijd. 3. Hooft als dramaticus, aan de hand van een zijier treu.-ip ;-ï.. 4 Potgiete s strevens naar iiEinnale r.erl.-vng 5. De wez'ij '.egeling van den s'OCva-ï-i st.Hê in de mode.ii- Nederland sche litterriu Door de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging. voorzitter de heer W. Deutz, is een schip ingericht als natuurkundig mu seum, hetwelk thans ïn het Spaarne tegen over de Spaarnekerk ligt. Voor een luttel bedrag wordt een ieder in de gelegenheid gesteld diverse' natuurvoorwerpen te zien. Zoo is er een verzameling inheemsche en tropische schelpen, steensoorten, visch, vlinders, slangen, opgezette dieren te be wonderen, een werkelijk uitgezocht col lectie. Een geheel volledige bibli theek van Voorhoeve en Dietrich uit Rotterdam is aan boord. Dat het geheel belangwekkend is om te zien, bewijst wel dat vele onderwijzers met hun klassen komen kijken. Men vindt er bijv. schelpsoorten, die slechts voorkomen op een zeediepte van 1500 Meter, zeldzame hagedissen, welke in Dalmatië voorkomen, de Wandelende tak voorkomende in Indië en Brazilië. Men kan er de Manjo bewonderen in een gevecht gewikkeld met een giftslang. Dit diertje komt voor in Mexico en is het eenigste dier wat tegen giftbeeten kan. Het doel van de vereeniging is prachtig. Zij wordt dan ook gesteund door verschil lende vereenigingen en corporaties. Maandagavond zal er om ongeveer 9 uur een vergadering worden gehouden door de Ver. voor Aquariumliefhebbers. waar een ieder toegang toe heeft. Wij kunnen enze lezers aanraden deze kleine Artis te gaan zien. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk). ST, RAPHAEL EN VOLKSPARTIJ. Nu de verkiezingen voorbij zijn en de R.-K. Staatspartij, gelukkig niet veel na deel van de V. P. heeft gehad, heeft het den schijn, nu men hier in Haarlem en om geving naar een zondebok zoek», dat bo vengenoemde vereeniging daarvoor de aangewezene is. Nu komt ondergeteeken- de nogal eenc hier en daar met nienschen in gesprek en ziet men mij dan voor een lid der V. P. aan. Al* ik de gewone vraag richt, hoe men daaraan komt, dan is het antwoord heel dikwijls: nu ja, St. Raphaël en V. P. zijn een. Zoo'n veroordeeling be gint op den duur te vervelen; niet wat mij persoonlijk betreft, want dat laat mij koud; maar waar ik wel tegen op kom, is dat men een Vakverceniging iii zijn geheel gaat veroordeelen. Nu moge het waar zijn dat voornamelijk op de Centrale Werk plaats eenige vooraanstaanden van St. Ra phaël als V. P.'crs zetelen en daar met hunne propaganda volgelingen hebben ge kregen, dit kleine aantal omvat toch niet de geheel vereeniging. Het doel van dit schrijven is dan ook niet anders,- dan ten hevigste te protesteeren als zouden allen leden van St. Augustinus, (niet St. Ra phaël) lid zijn, of gestemd hebben op de V, P.-lijst en kan ik in het openbaar wel verklaren, dat de V. P.'ers een kleine minderheid uitmaken van het ledental, en hoop door dit schrijven da verkeerde denkwijze weggenomen te hebben, en de verzekering gevende, dat het laatste woord hierover nog niet zal zijn gespro ken. Doch dit is 'n zaak voor later. Leden, die hun R.-K, plicht hebben gedaan, en zich bij den wensch der Bisschoppen heb ben neergelegd, kunnen en mogen niet zwiigen. Uw mijnheer de Redacteur nogmaals mijn beleefden dank, Hoogachtend, A. S. F. SLISSER. HET WARME WEER EN DE GEVOLGEN. Geachte Redactie, Velen met mij zullen in uw blad van gis teren het bericht hebben gelezen, dat nog al met humor gekruid was en onder boven- staanden titel werd gepubliceerd. Nu u liet over dat tooneel heeft, wil ik wel vertellen, dat ook ik behoorde op het Stationsplein tot de ooggetuigen. Ik heb dien treurigen stoet zien voorbijtrekken; twee agenten der politie met een burger, die zooals velen dachten, in het water had gelegen. Doch even later kwam de droeve stoet weer voorbij in andere samenstelling. Die burger werd zoo met natte kleeren in een hand wagen weggereden en nog wel langs de Haarlemschc hoofdstraten. Velen met mij vonden dat nu niet de juiste manier en nak zeer aanstootelijk. Ik hoop dan ook met deze bemerking te bereiken, dat van honger hand een andere regeling zal worden getrof fen, om arrestanten in zulken toestand weg te brengen, of tenminste niet langs de hoofd straten voor een ieder zichtbaar te ver voeren. S. De Koningin heeft heden ter conferentie ontvangen: Mr. Dresselhuys en Mr. Mar- chant, voorzitters der fracties van de Twee de Kamer van den Vrijheidsbond en der Vrijzinnig Democraten. ENKHUIZEN, 8 Juli. In den afgeioopen nacht is de woning van den andbouwer Jan Dekker te Westeinde geheel afgebran,). De man kon z'n twee kinderen met levensge vaar redden. Hierbij liep hij ernstige brandwonden op. De oorzaak is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. ECHT, 8 Juli. De 60-jarige W, voelde zich gistermorgen in den stoomtram onwel worden. Hij wilde uit de tram springen, het geen de conducteur hem evenwel belette. De conducteur liet den man even los om aan den noodrem te trekken; daarop wist Vv. uit de tram te springen. Hij kwam met het hoofd op de steenen terecht en-werd bewusteloos •opgenomen, waarna hij 's middags aan de ge volgen van den val overleed. Lemmer zonder electrische kracht. LEMMER, 8 Juli. De veehouder Huitema te Lemmer reed heden met twee paarden over de brug bij de Stroomsluis a.hicr. Midden op de brug gekomen stortte deze in en geraakten de paarden en wagens in het diepe vaarwater van de Lemstcr Rijn. Huitema kon nog tijdig net bruggenaofd grijpen en wist zich te redden. Ook de paarden werden met groote moeite op het droge gebracht. Huitema leed' groote schade aan wagens en hooi. Daar de electrische kabel aan de brug beschadigd werd, is Lem mer dientengevolge zonder electrische kracht en licht. Ongesteld. .Terwijl de bewoner X. K. met diens vrouw een wandelingetje «Hakte, werd de vrouw in de Friedalaan alhi r plotseling zon ongesleld. dat zij .door een in de. nabijheid wonenden bewoner met diens rijtuig welwillend werd thuis gebracht. De vrouw is lijdende aan een hartkwaal en had zich blijkbaar te veel vermoeid. Zeldzaam. Een zeldzaam geval deed zich voor bij P. de Haan, aan den IJweg. Een kip, Rhode Island, geboren 6 Februari j.l. heeft het eerste ei gelegd op 28 Juni j.l. Auto te water. Een auto, afkomstig uit Amsterdam, .geraakte Maandagmiddag doordat de bestuurder de macht over 't stuur was kwijtgeraakt, in de wegsloot aan den Aalsmeerderweg alhier. De inzittenden kwa men met den schrik vrij. De beschadigde auto werd later naar Amsterdam vervoerd. Autobotsing. Dinsdagavond heeft op den Hoofdweg nabij Hoofddorp een botsing plaats gehad tusschen twee luxe auto's, waar van een bestuurd werd door den heer L. uit Hoofddorp en de andere door den heer N. uit Lisse. Doordat de bestuurder van een def auto's wegens een grindkuil niet ver genoeg kon uithalen reden de twee wagens bij het pas seeren tegen elkaar in. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch de beide auto's werden ernstig beschadigd, vooral die van den heer N. uit Lisse, waarvan het voorgedeelte was in el kaar gedrukt, Geslaagd. Te Haarlem slaagde voor hét examen Nuttige Handwerken MejP A. J. Vermeer, alhier. Woningbouw. Met den bouw der 53 woningen van Patrimonium wordt groo- ten spoed betracht. Met het storten van be ton is men druk bezig, terwijl men hoopt voor den winter de huizen onder kap te heb ben. Droeve plechtigheid. Gisteren had op het St. Joseph-kerkhof de begrafenis plaats van het 12-jarig zoontje van den heer F. Rusman aan de Veenenburgerlaan, dat Zondag op zulk een jammerlijke wijze het leven verloor. De deelneming was groot. De gezongen H. Mis van Requiem werd opge dragen door den Zeereerw. Heer Pastoor Van Leeuwen. De kinderen der 5de klasse van de R. K. Jongensschool, waarin het over leden ventje geplaatst was, haalden onder leiding van hun onderwijzer hun makkertje van het sterfhuis en volgden de droeve stoet, terwijl alle klassen der school op het plein waren opgesteld tot het brengen van een iaatsten groet. Ook hadden de kameraadjes gezorgd voor een fraaien krans als laatste hulde, terwijl binnen enkele dagen van de door hen bijeeneengebrachte offertjes een zielemis zal worden opgedragen met alg. H. Communie. De diepbedroefde Ouders zijn schier troos teloos. Het gezin had 8 kinderen waarvan vader vrijwel alleen de kostwinner was. Het volgend jaar zou Jaap de school verlaten, waarop reeds de hoop der behoeftige ouders was gebpuwd. God beschikte echter anders. Hij trooste de treurende ouders Duivensport. Zondag hield „Ze Zwa luw" een prijswedvlucht voor jonge posters vanaf Roozendaal, waarvan de uitslag was als volgt 1. Gebr. Zwaneveld; 2. idem; 3. S. War merdam; 4 idem; 5. J. Reeuwijk; 6. J. van Etten; 7. Gebr. Zwaneveld; 8. J. van Etten; 9. Gebr. Zwaneveld; 10 idem; 11. J. van Etten? 12. P. Seijsener; 13. J. van Etten; 14. idem; 15. J. Reeuwijk. De eerste duif kwam aan te 9 uur 19 min. 19 sec., de laatste 9 uur 44 min. 3 sec. De 3 prijzen voor de eerstge- toonde duiven en voor de 3 en de 5 eerstge- toonde vielen alle tendeel aan Gebr. Zwane veld. Zondag 12 dezer prijswedvlucht vanaf Lier (België) afstand 132 K.M. De duiven worden te 3 uur in vrijheid gesteld. Geslaagd, Te Delft slaagde voor het candidaatsexamen voor electro-technisch in genieur de heer H. van Suchtelen, alhier. Voor het eindexamen van de Middel- Rare school voor meisjes ,,'t Kopje", alhier, slaagden de dames: E. W. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, J. M, dc Byll- Nachenius, E. C. N. van Dissel, M, C. A, Erdbrink, M. B. Kremer, H. C. van Marle, E. L. de Meyier, H. M. van Stolk, F. H. A. Watjen, M. F. Wirix en H. de Wijs. Een schoolgetuigschrift (zonder wiskunde): A. A. Bakema. E. A. van Heek en C. C, E. van Tieuksuen. Afgewezen 1 candidate. Ter bevordering der Paardenfokkerij. Zal Hoofddorp's concours zijn goede re putatie handhaven, dan moeten vooral de „Meersche nummers" flink voor den dag komen. Dan moeten de uit alle oorden des lands opgekomen bezoekers kunnen zien, welke beste stamboekhengstem er zijn in den groo- ten Haarlemmermeerpolder en omgeving wat een goed type rijtuigpaarden en rijpaar den onze landbouwers op hun boerderijen hebben en wat hun vrouwelijk fokmateriaal is en kan presteeren. Er is al zoolang op verschillende plaatsen en door verschillende personën gezegd wat heb je aan een paard met een mooi exterieur een elegante verschijning in houding en ma nieren, wanneer het niet gewillig is in het tuig, niet trekken wil of niet trekken kan en geen uithoudingsvermogen heeft 1 En daarom is 't zoo'n uitnemend idee ge weest voor dit concours ook nu weer een regeling te maken, dat de fokmerriën voor een boerenwagen gespannen, beladen met een gewicht van 1000 kilo eerst een af stand van 10 kilometer in anderhalf uur moe ten afleggen en dan in den ring zullen komen om nog eens te laten zien hoe dit reisje haar niet doodmoe heeft gemaakt, maar volkomen frisch heeft gelaten. Zal de paardenfokkerij van Haarlemmer meer iri het geheele land een goeden naam behouden, dan moeten in dit nummer min stens 10 landbouwers met 20 paarden uit komen en daarom worde nog eens de bij zondere aandacht op deze zaak gevestigd. Men zegt, dat de kracht en beteekenis van het concours-hippique te Hoofddorp schuilt in de groote sympathie van alle paardenlief hebbers waardoor het streven van het be stuur gedragen wordtwelnu 1 dan moet dit nummer een glanspunt zijn van den dag. Laten de deelnemers er toch vooral aan denken dat het landbouwtuigpaarden zijn en boerenwagens, waarmee zij in den ring verschijnen. Wil het geheel een goed effect niaken dan behoort op de wagenkist niet te zitten een „heer" met een fantasiehoed of witte matelotallerminst met een sigaar in den mond, uitgedoscht in een niooi jacquet en gelakte schoenen. Maar een „boer" of zijn knecht in zijn boezeroen als 't kan echt ouderwetsch met een rooden zakdoek om den stevigen nek en een paar klompen of flinke schoenen aan de voeten blootshoofds of met een pet op het door de zon bruingebrande voorhoofd. Terwijl de paarden geen luxe tuigen moeten dragen met mooie leidsels, zoo als voor een landauer plegen gebruikt te wor den maar knap onderhouden en opgepoetste b oerentuigen. De optuiging van de paarden en de kleedij van de wagenvoerders moet zooals van zelf spreekt in dit nummer der verrich- tingsproef anders zijn dan bijv. in het num mer waar de eigenaar met zijn vrouw of doch ter in een luxe wagentje zich in den ring ver toont. Ook verdient het bestuur aller dank dat het 't initiatief heeft genomen voor het aan de hand voorbrengen van bij de laatstgehouden provinciale keuring voorgebrachte merriën. Laten' de fokkers ook hier nu eens extra voor den dag komen 1 Wat zal dat een machtigen indruk kunnen maken op de groote massa, wanneer deze prachtdieren in een lange rij worden voor gebracht, keurig getoiiletteerd met hun lange staarten, op de muziek dansend en trippe lend, aan een wit halster geleid door mon sterknechts in hun heldere pakje (witte broek met witte schoenen). Het is waar, dat aan een en ander kosten verbonden zijn. Het kan niet anders of ieder deelnemer zal ook zelf voor deze goede zaak een klein offer moeten brengen. Maar het bestuur heeft zich ook flink ge houden en deze bezwaren tot de kleinste pro portion teruggebracht. Wie deelneemt aan de verrichtingsproef heeft kans op een der 5 uitgeloofde prijzen (f 100.f 75.f 40 f 25.en f 25.deze prijs kan verhoogd worden met 20 als het span M. C. mer riën zijn en in 1925 gedekt door een M. C. hengst zelfs met 25 als de eigenaar lid is van de vereeniging „het Nederlandsche leger- paard", of de vereeniging „Vooruit" boven dien een fokpremie van f 25.voor het beste span, door een Nederlander gefokt, terwijl ieder deelnemer die geen enkelen prijs wint, als troostprijs een vergoeding van f 20.ontvangt. Ook aan het voorbrengen der geprimeerde merriën zijn prijzen en eenige vergoeding verbonden. De vereeniging „Vooruit" stelt zich o.m, ten doel te bevorderen de paardenfokkerij in Haarlemmerméér en omgeving. Een der beste middelen daartoe is om in de beide hierboven omschreven nummers voor ons heele land te laten zien wat onze fokkers op dit gebied nog bezitten. Het bestuur rekent op krachtige medewer king. Moge die ruimschoots worden ver leend ook op Woensdag a.s. Besmettelijke ziekten. In de week van 28 Juni tot en met 4 Juli 1925, kwam in deze gemeente 1 geval voor van roodvonk. Haliweg. Bij de gehouden wedstrijden alhier was de uitslag: vervolg serie-wed strijd; 2e afd. E. D. O. IllA. E. D. I 13, E. D. O. 3e prijs; 3e afd, Schiukelhaven I Halfweg III 43; asp, afd, R C. H asp. Halfweg asp. 60, Wedvlucht, Bij de gehouden wedvlucht door de Postduivenvereeniging „de Post duif" was de uitslag: vanaf Roosendaal, oude duiven: 1. W, J. Cornelissen; 2. W. Griffioen; 3. P. Twigt; 4. F, de Leeuw; 5. T. Potgieter; 6. M. Griffioen; 7. A. Kikkert, 8. J. P. Tienstra. Haliw. Sportclub. Bij de gehouden Record-rit van de federatie was dc uitclag; BeverwijkHeer-Hugowaard, afstand 75 K.M.: 1. Germaan", 2. .Olympia", 3 D. T. S., 4. „de Bataaf", Wedvlucht, Bij de gehouden wedvlucht der Postduivenvereeniging ,„de Postduif' was dc uitslag vanaf Gouda, jonge duiven; 1, 4, 5 J. P, Tienstra; 2, 7, 14 F. de Leeuw; 3, 1? A. Kikkert; 6-10 J. v. d. Berg; 8. 9, 12 P. Twigt; 1 W. J. Griffioen. Concours Dc rnuziekvereeniging „Eensgezindheid" neemt 12 Juli a.s. deel aan het concours te Velsen en wel te 12 uur in den marschwedstrijd en te 1 uur in de afdeeling fanfare uitmuntend. meente en een tijdperk van bloei voor den middenstand der gemeente Velsen mag aan breken. Tenslotte zegt spr. nog dat zij die dit keer geen prijs behaalden, moeten zorgen er bij een volgende gelegenheid wèl een te haler en dankt nog de jury voor het be schikbaar stellen van de medaille. Daarna had de uiireiking plaats. Het was den geheelen avond gezellig druk op de tentoonstelling welke gezelligheid werd verhoogd door de goede muziek van „St. Fi- delis". MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden vaster. Aardbeien. Waren de laatste dagen ab normaal hoogc prijzen besteed, hedenmorgen was, bij een geringen aanvoer, de prijs met dop zelfs lager dan zonder dop. Voor aard beien met dop werd 3940 ets, per Kg. gegeven. Zonder dop 4143 ets. Woensdagavond was de aanvoer weer zeer groot. De prijs varieerde vafi 4045 ets. Besmettelijke ziekten. In de week van 28 Juni tot en met 4 Juli 1925 kwamen in deze gemeente 3 gevallen voor van diphlhe- Concert. In Velserbeek gaf Me harmo nie „Concordia" van IJmuiden een welge slaagd concert. Het concours van de Eendracht. Het aangekondigde concert in het park der Pa pierfabriek is goed geslaagd. Er was vrij veel belangstelling. Zoowel „Zang Veredelt als „Caecilia" van Santpoort hadden veel succes. Statuten. De „Staatscourant" bevat dc statuten van de Coöp. Afzetvereeniging „Aurora", ahicr. Burgerlijke Stand, Geboren: K. W. SjoukersKwak, z.; H. M. van Kampen v d. Grier.dt, d.; S. Houtman—Wattjes, d.; L. G. SnijdersKool, d.;^J, NederlcfMij zen, z.; K. SweersHilberts, z.; H. dc Boer Ploeg, d.; E. ZwartVisser, z.; C, A. Slals-de Rooij, z.; H. Tuijn—Swart, d.; A. C. Grimbergenv, Roozendaal, d.; M. A. GroenendijkNieuWenhuize, d. DE E. V. I. E. H. T. De tentoonstaliihg was Woensdagavond druk bezocht, toen de uitreiking der prijzen zou plaats hebben., Dc leiding ervan berustte in de bekwame handen van den heer de Wit, die na een in leidend woord tot de uitreiking overging, waarbij hij vOor iederen prijswinnaar een toepasselijk, geestig woordje wist te vinden. De heer de Wit begon zijn inleiding met te zeggen, dat dc reden, van het uitstellen der prijsuitreiking was, dat het aangenamer moet zijn een prijs le ontvangen, als men de er varing heeft opgedaan, dat het werk succes heeft gehad. In'de vijf dagen dat deze ten toonstelling reeds duurt, is gebleken dat het zeer juist is gezien van het comité, om deze expositie in eikaar te zetten. Gebleken baat de handeldrijvende en. industriëele midden stand van Velseroord krachtig is. Vèlseroord is het centrum der gemeente V eisen en Velseroord zal 't centrum blijven van een van de grootste gemeenten uit den omtrek. De activiteit van den middenstand Is even- we! noodig, om te zorgen, dat men op een groote plaats een welvarende, bloeiende mid denstand hebben, want we moeten niet uit het oog verliezen dat Beverwijk met ons wedijvert, '(.Doet spreker genoegen dat deze eerste stap zoo in alle opzichten mag geslaagd hee- tcn en hij spreekt den wensch uit dat de eerste stap gevolgd mag worden door een tweede en dat dan niemand zal ontbreken, 't Heeft spr. aangenaam aangedaan bij de opening der tentoonstelling blijken van be langstelling te mogen ondervinden van de zusterver. van Wijkeroog; waaruit blijkt dat ook deze vereeniging inziet dat er in dit op zicht in de gemeente samenwerking moet beslaan. Spr. hoopt, dat een volgende tentoonstel- ling er een zal zijn van de heele gemeente Velsen en uit den wensch, dat de handel drijvende en industriëele middenstand op energieke wijze zal voortgaan, in dc toe komst leiding zal geven aan dc hesle £c- 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4% Nederl. 1917 1% N.-L 1921 A.. 6% N.-L 1923 D... KolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H V. A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank I discbe Bank Cert Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id- C ,ep. Merc. Arg Poerworedjc Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtscbe Petr. Southern Rails Union Anaconda V7 abash Comm. Maxwell V K !033/le 971/2 1023/4 IO21/2 65/s 681/, 561/2 146l/2 135 172 653/4 18i/4 5001/2 318 1051/a 1741/2 1371/4 1323/4 l32-3/4 91j/2 1431/2 3871/g II6I/2 91 L a 2 153 1461/4 123/8 126 391 429 360 294 290 165 253 1601/2 -t7l/4 401 /2 793/4 34 67/s HEDEN IOÜS/je 1033/1S 79i/2 IO20/4 IO21/3 158 136 174 66 508 325 106 1783/4 139 1333/4 1323/4 152 388 U6I/2 157 1431/2 12 V4 126 401 449 350 301 341/4-5 Benoeming onderwijzer R.-K. School. Tot onderwijzer aan de R.-K. School, alhier is benoemd de heer A. v. d. Ende. thans onderwijzer aan de Parochiale Jongensschool aan het Achterom, te Hoorn. Ondertrouwd; L. Chr. F. Morlang en M. J. II. Roeland. J. J. Brouwer en H. Steenvoorden. J; R. Vergers en M. B- Geken. P. L. Renooij en E .Edam. J Kaandorp en M. Schaaper A. G. Gobelens en A ,K. J. Nelis. Getrouwd: A. Kerkmeester met, A. M. Kolk. Overleden: T. Helder, 51 j., echtgen. van J. Wielinga. H. Hoed, 2 d. GEORGANISEERD OVERLE<> TE SCHOTEN. Het tijdelijk personeel De Centrale Commissies van Ovevrleg, ver gaderden op 6 dezer in vereenigde zitting onder voorzitterschap van wethouder Wolff. Behandeld werd het ontwerp eener verorde ning, regelende de samenstelling, werkwijze enz. der commissie van beroep ingevolge de wachtgeldverordening. Besloten werd Burgemeester en Wethou ders te adviseeren eenige wijzigingen van ondergeschikten aard aan te brengen en bo. vendien in de verordening de bepaling op te nemen, dat aan de leden der commissie van beroep presentiegeld zal worden toe gekend. Medegedeeld werd, dat Burgemeester en Wethouders den heer S. C. de Haas van Dorsser met ingang van 15 Juni j.l. op zijn verzoek eervol ontslag hebben verleend als secretaris der commissie van overleg en dat zij iji zijn plaats hebben benoemd den heet L. A. van Doorn. Bij de rondvraag werd van verschillende zijden met nadruk aangedrongen op een spoedige regeling van het tijdelijk personeel zulks ;n verband met het ontbreken van een bepaling betreffende dat personeel in hel wetsontwerp inzake de annexatie, waardoor in dc kringen der betrokkenen ernstige on gerustheid is ontstaan. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. dienaangaande spoedig met bevredigende voorstellen zullen komen. Vrijdagavond wordt in ^Jroot Badhuis een soiree gegeven ten voordeele van het fonds van het Zandvoortsche Openlucht Theater. Verschillende groote krachten zullen voor dien avond hun medewerking verleenen o. a. Louis de Vries, die een één acter zal leiden, WONINGBOUW ZANDVOORT PLAN NOORD. Daar zich niet veel personen hebben aange meld om met hulp der gemeente aan een eigen woning te komen, heeft de wethouder van,P. W. de heer C. Siegers nog het volgen de bekend gemaakt. Voor hen, die nog steeds behoefte hebben aan eene goede arbeiderswoningen bestaal, eene buitengewone gelegenheid om zoo'n woning te verkrijgen. De Gemeente beraamt plannen om arbei ders eene woning in eigendom te geven. De prijs dezer woningen zal ongeveer f.3000.— bedragen waarvoor per week pl.tn. f 4.60 zal moeten worden betaald, hierin is rente en aflossing verwerkt. Daar deze plannen de eerstvolgende raads vergadering zullen worden ingediend zal men goed doen zich onmiddellijk te wenden tot den Wethouder van Publieke Werken of den Gemeen te-Architect. Besmettelijke ziekten. In de week van 28 Juni tot en met 4 Juli 1925, kwam in deze gemeente 1 geval voor van roodvonk»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2