GEMENGD NIEUWS. Suzanne Dupré Over de Meeting tegen de „Dageraad'' en nog iets. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Donderdag 9 Juli 1925 tlroote inbraak te Rotterdam. Er in geloopen. Brand in het s.s. Prins der Nederlanden' Door zigeuners aangerand en beroofd. Beleediging door een lid van Ged. Staten. Trap van een paard. Aan de gevolgen overleden. Onder een wagen. 72 pCt. water bij de melk. Ernstige mishandeling. RECHTSZAKEN. LANDBOUW EN VlSSCHERIJ De grootste bijenmarkt van de wereld. Oplichting en valsche handteekening. fteslag op gemeente-pensioen ongeoorloofd KUNST EN KENNIS. Malaria en Lupinen. STOOMVAARTLIJNEN. FEUILLETON. Wij wenschen hier even in herinnering te den breede en goed gedocumenteerd behan- 'brengen de in Limburg gehouden meeting delt. tegen MDe Dageraad een meeting waarbij ondanks de ongunstige weergesteldheid op dien dag, meer dan 12000. Katholieken "aar Heerlen kwamen, om een klinkend pro test te doen hooren tegen de godslasterlijke plamiletten, waarmede dc vrijdenkers tegen woordig op een wijze die alle perken te buiten gaat de Limburgsche bevolking sar ren en beleedigen. Merkwaardig! De sociaal-democraten heb ben het direct voorgesteld, als of die zoo ge rechtvaardigde meeting slechts als een vcr- kiezingsreclame was te beschouwen. Zelfs ging „Het Volk" zóó ver, om te insinueeren, dat het verspreiden dier pamfletten maar sen verzinsel was. En toen dit laatste niet meer vol te houden was, werd uitvoerig in „Het Volk" uiteengezet, dat die godslaster lijke lectuur verspreid was door een lid van l„De Dageraad", die dit geheel op eigen houtje had gedaan, zonder voorkennis der 'andere leden. Toen de verkiezingsstrijd tot het Verleden behoorde, kwam het bestuur van „De Dage raad" te Rumpen in „Het Volk' meedeelen, dat ook dit weer geheel verzonnen was en dat de godslasteringen waren geschied met voorkennis en geheele instemming van de vereeniging. De pamfletten waren eerst in vergadering voorgelezen en toen goedge keurd. Zij waren ook herhaaldelijk en op groote schaal verspreid en vooraanstaande sociaal-democraten hadden ze ook ont vangen. Te constateeren valt dus, dat de pamflet ten met volle verantwoordelijkheid van „De Dageraad" en de sociaal-democraten, die hierin mede de leiding hebben, verspreid werden. Volkomen te begrijpen is het dan ook, dat die pamfletten algemeene verontwaardiging wekten onder de bevolking van Limburg, waar het tot een spontaan protest kwam. In „De Volkskrant" schrijft dc driehoek- redacteur, dat hij zich er persoonlijk van heeft ljunnen overuigen, hoe het Limburg sche volk een gelegenheid eischte, om zijn diepe verontwaardiging te kunnen uiten en hoe er zelfs den leiders een verwijt van werd gemaakt, dat zij deze gelegenheid niet aan- ooden en niet reeds vroeger waren voorge gaan, om tegen de verderfelijke en ergerlijke Dageraads-propaganda maatregelen te ne men. En zoo was het samenvallen der meeting te Heerlen met den verkiezingsstrijd eene door de vrijdenkers uitgelokte en blijkbaar gewilde gebeurtenis. Dat op deze meeting ook tegen het socia lisme werd gewaarschuwd, is goed te ver klaren. Het socialisme toch wordt niet ten nnrechte de Loge voor den vierden stand genoemd en de socialisten in Limburg toon den zich bij verschillende gelegenheden als haters van den godsdienst. Meermalen hebben zij „De Dageraad" openlijk in bescherming genomen en in- plaals van 'n protest tegen de wijze, waarop deze vrijdenkersvereeniging in 't katholieke Zuiden te keer gaat, kwamen er hunnerzijds altijd verdediging of een goedpraten van Zulke schanddaden. Wat er nu verder gebeurde, lezen wij in „Dc Volkskrant,die deze aangelegenheid in In het mijndorp Brunssum had tegelijk een katholieke en een socialistische betooging plaats. De katholifeken hielden een optocht en de socialisten eene meeting. De katholie ken trokken voorbij en, natuurlijk, niet als een begrafenisstoet. Daar werd gezongen en betoogd. Na afloop van den optocht schijnen eenige deelnemers van beide betoogingen slaags ge raakt. Hoe? Dit kan nog niet worden uitge maakt, maar het is zeker; dat er van beide zijden harde klappen vielen. Uit volkomen betrouwbare bron vernemen wij, dat het incident is uitgelokt door de socialisten, die de katholieken op ergerlijke wijze hebben gesard. Wij willen echter geenszins hel gebeurde verdedigen, en zijn er schuldigen onder de onzen, dan moeten zij worden gestraft. Maar het staat nu wel vast, dat de vecht partij niet van groote beteekenis is geweest van minder beteekenis in elk geval, dan eene andere vechtpartij in de mijnstreek, n.l. te Spekholzerheide, waar socialisten eenige katholieke propagandisten met hef mes te lijf gingen en ook staat vast dat de leiders volstrekt geen schuld tref!., De sociaal-democraten hebben het echter niet beneden zich geacht, aanstonds te doen, wal zij ons na de Heerlensche protestmee ting verweten, en uit het voorval verkie- zingsmunt te slaan. Op schandelijke wijze. Het werd in een strooibiljet en in „Het Volk" voorgesteld alsof er te Brunssum, onder aanvoering der priesters, eene ware slachting had plaats gegrepen en de namen der „slachtoffers" met hunne portretten(l), waaronder er drie of vier waren, die geen schrammetje hebben opgeloopen, werden, op de voorpagina van 't partij-orgaan afge drukt en de „aanvallers" werden aangeduid met groote titel-letter als dc „beest- menschen van Nolens.'' Brutaal werd gelogen dat de priesters als 't ware de leiding zouden hebben gehad eh dat zelfs een kapelaan zou hébben aange spoord tot „zuipen" terwijl de pastoor de schutterij zou hebben opgecommandeerd! Onbeschaamder is nooit gelogen. Maar het middel bleek probaat. Door ge heel het land had „Het Volk"', door zijn schandaalnieuws bij de partijgenooten de stemming er ingebracht. Een groote vergadering van de S. D. A. P. te Zaandam stuurde zelfs een telegram van protest aan den.... Aartsbisschop van Utrecht! De partijgenooten, die alles slikken, wat „Het Volk" voor hen opdischt, brachten hulde aan de „helden'' van Brunssum en de brave leiders hebben het geval handig uitge- buiten. De heer Duys wilde zelfs een „golf van haat" door het volk doen gaan! „Dit alles is geschiedenis van den poli- tieken strijd, Echter, dat uit dit geval blijvend voordeel voor de S. D. A. P. zou voortvloeien, is uitgesloten. De katholieke Limburgers, wier gastvrijheid en goede trouw bijna spreekwoordelijk zijn geworden, en die nu als „beestmenschen van Nolens" worden gescholden, zullen op hun hoede zijn. Ze hebben de socialisten nooit zoo in hun waren aard leeren kennen als nu. Voor f 100.000 gestolen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben dieven zich toegang verschaft tot de juwelierszaak van J. B. aan de Soetensteeg te Rotterdam. Deze zaak, met de ramen der bovengelegen verdiepingen is geheel geblin deerd, alleen het raam van een zolderkamer "iet. Hierdoor moeten de inbrekers, die de situatie goed schijnen te hebben opgenomen 2lin binnengedrongen. Ze hebben met hand schoenen „gewerkt", een teeken dat het man-, tjen van het vak zijn geweest. Insde zaak is dc geheele etalage overhoop gehaald. De die- Ve't zijn langs de verschillende verdiepingen naar den winkel afgedaald, nadat ze over aangrenzende panden waren binnengedron gen, vermoedelijk via het leegstaande pand °P den hoek van de Korte Hoogstraat. De "teer B. die de bovengelegen verdiepingen "«Woonde was toevallig met zijn familie af wezig. Woensdagmorgen omstreeks half 9 kwamen de winkeljuffrouw en de loopknecht om de zaak te openen. Toen bemerkten ze dat er was ingebroken. Twee vitrines in den hinkel stonden open en van de etalage was i een ruit uitgesneden. De dieven hebben zich Heester gemaakt van ongeveer honderdvijf- 'ig gouden en zilveren voorwerpen, alsmede van platina en losse juweelén, tot een totale Waarde van bij de honderd duizend gulden. Uit de etalage bleken alleen de waardevolste 'Souden voorwerpen met overleg uitgezocht te zijn. heeft, is voor zijn beide filialen bij Lloyd's te Londen voor f 185.000 verzekerd. De po litie stelt een uitgebreid onderzoek in. Het gebeurde is reeds door den radio-omroèp te Hilversum rondverteld. De vertegenwoordiger van de firma B. en G. uit Amsterdam gaf Dinsdag op het Maas station te Rotterdam aan een fietsjongen van „Vitesse" opdracht, met drie pakken dames- ondergoedereh die een waarde hadden van driehonderd gulden, naar de Jonker Frans straat te rijden en daar op hem te wachten, op den hoek van den Goudschensingel. De jongen deed het en toen hij er stond kwamen er twee mannen naar hem toe, die hem zei den, dat hij de pakken maar aan hen moest geven. Niets kwaads vermoedend, deed de jongen dit en ging heen, zoodat de vertegen woordiger niemand meer aantrof. Vermoe delijk hebben de twee op het Maasstation afgeluisterd wat de vertegenwoordiger met den jongen afsprak en hebben zich gehaast hem voor te wezen, wat hun door de onna denkendheid van den jongen gelukt is. Vier ketel makers en vier brandweer mannen bedwelmd. Woensdagmorgen omstreeks half negen brak brand uit in het stoomschip „Prins der De heer B., die nog een zaak in Den Haag Nederlanden," van de Stoomvaartmaatschap pij „Nederland", dat te Amsterdam in de haven ligt. De brandweer was spoedig met de drijvende stoomspuit „Jason" ter plaatse en ontdekte brand in de isolatiestof tusschen de isolatiedekken boven den kolenbunker. Dit brandje, dat ontstond door zelfont branding van fijnverdeelde steenkoolstof, werd spoedig met een straal gebluscht. Bij het blusschen ontstond het giftige gas- koolmonoxyde, waardoor vier brandweer mannen en vier ketelmakers van de Droog dokmaatschappij bevangen werden. Zij ondervonden pas den nadeeligen in vloed van het giftige gas toen zij weer in de frissche buitenlucht kwamen. Beurtelings waren zij bewusteloos of kwamen zij weer bij. Dan hadden zij de neiging om nog al dwaze dingen te zeggen. Zij werden door dr. Utermöblen met suc ces behandeld. De twee ketelmakers die er het ergst aan toe waren, en de vier brandweermannen, wer den naar het Binnengasthuis vervoerd. Hun toestand is thans bevredigend. De schade in de Prins der Nederlanden door het brandje veroorzaakt, is zeer gering. In den nacht van 7 of 8 Juli omstreeks drie uur kwam M. J. te Venlo zich beklagen op het politiebureau, dat hij, komende van Kaldenkerken, op Nederlandsch gebied was aangevallen door drie Zigeuners, die, na hem eerst mishandeld, geslagen, zand in neus en mond geduwd te hebben, hem bewusteloos aan den weg lieten liggen. Toen hij na eeni- gen tijd weder bijkwam merkte hij, dat hij beroofd was van ongeveer 25 gulden en een portemonnaie. Een onmiddellijk door de politie ingesteld onderzoek leidde tot de ar restatie van de verdachte wagenbewoners, de gebroeders S^teinbach en A. Roode, die op de kleine heide met anderen hun tenten hadden opgeslagen. Het onderzoek is in vollen gang. Het vermiste is nog niet ge vonden. De burgemeester van Baflo, jhr. W. van Spengler, heeft, volgens het „N. v. h. N." bij den Officier van Justitie een aanklacht we gens beleediging ingediend tegen het scc. dem. lid van Ged. Staten van Groningen, den heer L. H. Mansholt. Het raadslid Wilkens te Baflo was als zoo danig vervallen verklaard wegens levering aan de gemeente. Een beroep daartegen was door Ged. Staten verworpen. Naar aan leiding daarvan had de heer Mansholt in het „Volk" een open brief geschreven aan den heer Wilkens, waarin de volgende zinsnede voorkwam „Er zit aan deze zaak nog een bijzonder hatelijken kant. Gij hebt in de jaren van uw lidmaatschap van den raad steeds naar uw beste krachten en op de wijze die u de juiste voorkwam, de gemeentebelangen gediend. Daarbij kwaamt» gij herhaaldelijk in botsing met den voorzitter van den raad, die meer malen door autoritair optreden trachtte goed te maken wat hij mist aan tact, inzicht en ge zond verstand. Gij hebt moeten vechten tegen inzichten die tegen de uwe indruischten, tegen handelingen die u onrechtvaardig toe schenen, en gij hebt bij dit alles nimmer hem gespaard, die om zijn persoonlijke kwaliteiten nooit tot burgemeester van een gemeente zou zijn benoemd, indien hij niet ook jonkheer voor zijn naam had kunnen schrijven. Dinsdagmorgen half zeven is aan het Sport park-Reeweg te Dordrecht, thans tentoon stellingsterrein voor de vereeniging Stamboek Het Nederl. Trekpaarcj, de 37-jarige S. van den stal der Gebrs. Akkermans te Zevenberg- schenhoek, door een der paarden zoo ernstig voor den buik getrapt, dat de man in zeer zorgwekkenden toestand naar het R. K. Zie kenhuis aah-de Groote Kerksbuurt is overge bracht. De ongelukkige is inmiddels van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Te Leeuwen-beneden geraakte de 15-jarige dochter van den heer v. H. bij het overstap pen op een ander vaartuig te water. Ofschoon spoedig gered, overleed zij eenigen tijd daar na aan de gevolgen. Toen het 7-jarige zoontje van W. M. uit Wijbosch, gem. Schijndel, na school zich huiswaarts begaf, geraakte het spelender wijze onder een zwaar beladen voermanskar, en kreeg een wiel over zijn middel. In deer- niswekkenden toestand werd het jongetje opgenomen. De toestand van het slachtoffer is zorgwekkend. Een paar boeren te Baak (Geld.) zijn ver oordeeld tot/200 boete of 20 dagen hechtenis, die de melk welke ze aan de fabriek leverden, met water mengden. Eén hunner had er zelfs 72 water bij gedaan. Te Stadskanaal overleed Donderdag, ten gevolge van mishandeling, Roelof Ozinga. De dader is te Blijham aangehouden. ieder jaar gehouden den eersten of tweeden Dinsdag van de maand Juli aan den Nieuwen Weg te Veenendaal. De markt is in handen van den Nederlandschen Imkersbond. Woens dag was de aanvoer zeer groot n.l. 1536 vol ken, ieder vplk bestaande uit pl.m. 20.000 bijen, zoodat op die interessante markt een leger was samengetrokken van ruim 30 mil - lioen bijen. Er was veql belangstelling en zeer goede kooplust, zoodat de meeste vol ken al spoedig waren verkocht. De prijs was 3.50 tot 5.50 per volk. Door den Nederlandschen Imkersbond wa ren verschillende prijzen uitgeloofd, welke met een toepasselijk woord van den voor zitter van den bond, den heer W. A. van Os aan de winners werden uitgereikt. De aan voerder van bet grootst aantal volken was de heer A. Rijnsbergen te Enspijk, kooper van het grootste aantal volken was dc heer R. Sauerbier te Apeldoorn. I ALGEMEENE R.-K. LANDBOUW- BEDRIJFSRAAD. Deze vereeniging houdt op Donderdag, 23 Juli a.s., om half drie (na de algemeene ver gadering van den R.-K. Nederlandschen Bceren- en Tuindersbond) hare Algemeene Vergadering in het Gebouw „St. Bavo Smedestraat 23, Haarlem. De agenda ver meldt naast de gewone huishoudelijke pun ten: voorstellen vaal Bijzondere Landbouw- Bedrijfsraden, jaarverslag en rekening en verantwoording over 1924, en begrooting voor 1926 daarenboven: Beknopt overzicht, te geven door den adj.-secretaris over de werkzaamheden van den Algemeenen R.K. Landbouw-Bedrijfsraad gedurende de eerste 5 jaren van zijn bestaan (19201925) en de Verbindendverklaring van collectieve ar beidsovereenkomsten, in te leiden door den heer A. J. Loerakker, voorzitter van den R.-K. I-andarbeidersbond „St. Deus Dedit" te Haarlem. Alle R.-K. boeren, tuinders', kweekers en landarbeiders worden door het Bestuur van den Algemeenen R.-K. Landbouw-Bcdrijfs- raad tot het bijwonen dezer- vergadering uit- genoodigd. Het Bestuur van den Algemeenen R.-K. Landbouw-Bedrijfsraad bestaat uit de hee- ren: Prof. L. van Aken, Ord. Praem., Voorzit ter; Jac. Groen Azn; G. W. J. var. Koever den; A. J. Loerakker; J. Salman; Mr. H. van Haastert, adj.-Secretaris. Deze bijenmarkt wordt' reeds eeuwen lang Voor de Almelosche Rechtbank, stond Dinsdag terecht de 21-jarige slager Joh. G. A. Schrooten te Enschede, beschuldigd van valschheid in geschrifte en oplichting. In een zeer uitgebreide dagvaarding werd hem ten laste gelegd, dat hij op 29 November 1924 een kwitantie als volgt heeft ingevuld; „Ontvangen van B. W. Büjdenstein Zo nen de somma van vier en twintig duizend gulden. Aan toonder J. G. A. Schrooten af te geven. Enschede, den 28en November 1924. Zegge 24000.—" De kwitantie was voorzien van een plak- zegel van 10 cent, waarop gesteld waren de datum en de handteekening van een rijken boer F. H. Varwik. Hij voorzag de kwitantie van zijn handteekening en bood haar bij de firma Blijdensteen aan. De beambte weigerde de uitbetaling, om dat hij door de politie gewaarschuwd was. Verder werd bekl. ten laste gelegd, dat hij op 28 November van voornoemden boer Varwik een portefeuille met 160.ont vreemd zou hebben, nl. bij een worsteling in een urinoir. Blijkens het getuigenverhoor heeft de zaak zich als volgt toegedragen. Bekl. was op 28 Nov. met boer Varwik in café „Modern" te Enschedé en handelde met den boer, die onnoozel en stokdoof is, ever den aankoop van diens boerderij. Bekl bood 100.000 op welk bedrag partijen het eens werden. Later in den avond wilde de boer den koop als niet gedaan be schouwd zien. doch bekl. gaf geen toestem ming voor vernietiging van de ipondelinge transactie. 'Tenslotte nam hij genoegen met 24.000 rouwgeld van Varwik, waarvoor hij boven genoemde kwitantie ontving, naar hij be weert, geteekend en wel. Get. Varwik ont kende de kwitantie geteekend te hebben. Bekl. had hem bij een worsteling in het urinoir vooraf 160.afhandig gemaakt. Een veertiental getuigen, 'cafébezoekers enz. konden geen belangrijke verklaringen afleggen, daar zij op het gepraat geen acht hadden geslagen. Twee deskundigen, de heeren A. Keuning dr. F. Hesselink .verklaarden, dat de handteekening zeer waarschijnlijk niet echt De handteekening vertoont karakteristie ke eigenschappen van bekl. s handschrift. De ambtenaar van het O. M„ rar. Blok, verderde tegen bekl., die 7 maanden m voorarrest doorgebracht heeft en bleef ont kennen, 1 jaar en zes maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. Noyen van Enschede, pleitte vrijspraak, omdat hij de oplichting niet bewezen achtte; subsidiair verzocht hij de rechtbank het langdurige voorarrest m aanmerking te nemen. Wel op den bijslag. Een vrouw had ter verkrijging van de haar door den rechter toegékende uitkeering be slag gelegd op het gemeentelijk pensioen van haar gewezen echtgenoot. In de proce dure, waarin de gemeente verklaring moest afleggen, van hetgeen deze van den man onder zich had, overwoog de Rechtbank te 's-Hage, dat noch naar artikel 757 W. van B. Rv., noch naar de wet van 21 Ventöse An 9, zoo deze laatste althans nog gold, beslag op pensioenen geoorloofd is. Nu de desbetreffende gemeentelijke pen sioen verordening geenerlei afwijkende bepa lingen op dit stuk in hield, was het beslag voor zoover op het eigenlijk pensioen'gelegd, ongeldig. Hierin werd volgens de Rechtbank geen verandering gebracht, door de uitdruk kelijke verklaring van de gemeente, dat zij geen bezwaar had tegen het gelegde beslag, waar men hier te doen heeft met een'uitdruk kelijk verbod, dat de rechter ook ambtshalve moet toepassen.De rechtbank achtte het be slag echter wel geldig voor wat betrof de aan den man toegekenden bijslag op het pensioen. Immers, de algeheele vrijheid aan B. en W. verleend, om dezen bijslag te verleenc -it te breiden, te beperken of te onthouder on' neemt daaraan te eenenmale het k tkt ïr van pensioen. Het verbod nu van artike' 75 7 W. v. B. R., hetwelk slechts gewaagt van p--.- sioenen, moet als inhoudende een uitzonde ring op den regel, dat alle' goederen van den schuldenaar voor zijn verbintenissen aan sprakelijk zijn, beperkt worden uitgelegd en toegepast. De gemeente werd derhalve in zoo verre veroordeeld tot uitbetaling aan de ar restante. Een nieuw bestrijdingsmiddel. Het „Ned. Tijdschr. v. Geneesk." herin nert er aan, dat F. d'Hérelle in zijn boek over immuniteit voor besmettelijke ziekten in het hoofdstuk Vatbaarheid, als zijn meening te kennen geeft, dat in den strijd tegen de malaria de lupinen een zeer werkzaam aan deel kunnen hebben. Op zijn vele zwerf tochten over de groote vlakten van Argen tinië, is het hem gebleken, dat daar in uit gebreide gebieden geen malaria heerscht, terwijl er wel veel Anophelinen zijn en even eens dragers van malariaplasmodiën. Hij nam verder waar, dat in de streken, die vrij van malaria waren, een plant (een variëteit van Melilotus altissima) groeit, die bloeit in de kritieke periode van malaria, dit is van het begin van den zomer tot het einde van den herfst. Zij komt in het wild voor en heeft sterk riekende bloemen. Verschillende soorten insecten bezoeken haar veelvuldig, in het bijzonder de Anophelinen, die zich voeden met het sap, hetwelk een glucoside bevat, „coumarine." In streken, waar veel malaria heerscht, heeft hij die plant niet aangetroffen. Hij vraagt zich nu af," of misschien het „coumarine" bij de insecten een rol speelt, die te vergelijken is met die van chinine. bij mer.schen. Gedurende zijn verblijf in Leiden heeft d'Hérelle deze vondst verder uitgewerkt en hij heeft voor ons land de volgende slot sommen kunnen maken het verdwijnen van de malaria van sommige eilanden in Zeeland en van de Noordelijke provinciën valt samen met het verbouwen van lupinen. Deze worden in sommige streken verbouwd als groenvoer voor het vee of voor bemestings doeleinden. Zij worden verder aangetroffen als sierplanten in onze tuinen. Indien deze meening van d'Hérelle juist is, is het verbouwen van lupinen op het land of in den bloementuin een zeer belangrijk middel ter bestrijding van malaria; hetwelk tevens de weinig voorkomende eigenschap heeft goedkoop te zijn en gemakkelijk en zonder veel schade te probeeren. Archangel. Irola n. .Swansea. Kylhaven n.' Archangel. IJMUIDEN, vertrokken 8 Juli. Galvar. n. Rotterdam. VLIELAND, vertrekken 8 Juli. Prof Buys n. Hull. Heron n. Londen. DELFZIJL. Aang. 7 juli Fimmo, st. v. Wiborg Henderika, Kassies v. Stroby Godvertrouwen, Gernhard, Hildegard, Jan- n. Vertr. Renovatie. De Boer n. Korsör Egberdina, Vellinga De tijd zal t leeren Scholing Helene Schepers Henrich, Sche pers Streven, Terpotia Johanna Rolfina, Smit Lina Amalia, Bot Nieuwe Zorg, Kleine; Zwarte Water, Kleine; Dr. Otto bno. 4, Hehl Klasina, Steenstra Robinson, Duis. VLISSINGEN, 8 Juli Z. Afrika n. Zwarte Zee. Kedoe v. Rotterdam, Orlandao v. Oran. Danubier v. Middellandsche Zee. Rietfon tein v. Amsterdam naar Antwerpen. Van Ant werpen. Boutrey n. Teneriffe. Bloemfonteir n. Beira. Najade n. Oporto,Boekelo r. Rot terdam, Maiaofphara n. Piraeus. Lottleon hardt n. Florida. VLISSINGEN, aangekomen 8 Juli. Wol- sum v. Amsterdam om te repareeren. Gepas seerd v. Nes Orleans n. Antwerpen. NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. ALBIREO (H. W. Afr. lijn) 6,7 van Sec conciee n. Freetown. AMERSFOORT (W. I. M.) 8 7 St. Cathe rines gep. n. Antwerren. ARES (W. I. M.) 7/7 v. Trinidad n. Havre. BENGALIS (Nederland) thuis 7 7 te Ma dras. CLIO (K. N- S. M.) 7/7 te Palermo v. Ca tania. DELFTLAND (H. W. Afr. lijn) 8/7 v. A'dam te Hamburg. DIDO (K- N. S. M.) 7/7 te Bordeaux v Amsterdam. EDAM (H. A. L.) 7/7 v. R'dam te N. Or- leans» EUTERPE (K. N. S. M.) 7/7 Dungeness v. Vigo. FLANDRIA (H. Lloyd) uitreis 8 7 te Per- nambuco verw. GAROET (R. Lloyd) uit 7/7 v. Suez. HELDER (H. W. Afr. lijn) uitreis pass 6/7 Dakar. HERMES (K. N. S. M.) 7/7 te Bourgas v. Constantinopel. IRENE (K. N. S. M.) 7 7 te Fiume v. Triest. KEDOE (R. Lloyd) uitreis 8 7 te Antwer pen. KIELDRECHT (Br. Ind. lijn) thuisreis 7/7 v. Negapatam. KRAK AT AU (Nederland) uit 8 7 te Batavi; MEERKERK (Br. Ind. lijn) thuisreis 7/7 te Suez. ORESTES (K. N. S. M.) 7 7 v. Catania n Messina. RHEA (K. N. S. M.) 8/7 Dungeness v. Lissabon. RIETFONTEIN (H. Afr. lijn) uitreis 8 7 te Antwerpen. SALEIER (H. Afr. lijn) 6/7 v, Delagoabaa! te Kaapstad. SOMMELSDIJK (Br. Ind. lijn) uitreis p 7 7 Gibraltar. TELLUS (K. N. S. M.) 7/7 te Oran v Alicante. VEENDIJK (J. N. York lijn) 6 7 v. Norfol! n. Java. VOLENDAM (H. A. L.) 8,7 v. R'dam n New York. WAALDIJK (Lloyd) 8/7 v. Hamburg te A'dam. ZIJLDIJK (R. Z. A. lijn) uitreis 7 7 V. Rio de Janeiro. BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM, aangekomen 7 Juli. Fauna st. Levant, stukgoed, Surinamekade, carg. Ver. Cargadoorskantoor. Rondo st. Ja va, stukgoed, Sumatrakade, carg. Mij. Ne derl. Theano st. Rotterdam, stukgoed, Han delskade, carg. Ver. Cargadoorskantoor. Kro- nos st. Huil, stukgoed, Ruyterkade, carg. v. Es v. Ommeren. Vondel st. Java, stiikgoed, Sumatrakade, carg. Mij. Nederl. Ittersum st. Westzaan, ledig, Fosfaatfabriek, carg. Vinke Co. Aangekomen 8 Juli. Waaldijk st. Hamburg, stukgoed. Handelskade, carg. Kon Holl. Lloyd. Astur st. Haparanda, hout. Oude Houthaven, carg. Vinke Co. Hilde st. Wasa, hout, Minervahaven, carg. Brandt. IJMUIDEN, aangekomen 8 Juli. Elemore v. Grimsbv voor Beverwijk, Waaldijk v. Hamburg, Joneas -Sell v. Trontheim v. Vel- zen, Hilde v. Wasa, Astar v. Nederkales. Di ana van Kasko. Gustac Salline v. Brahstad. Kate v. Fredriksham. Vertrokken Astarte n. Bremen. Begonia n. BUITENLANDSCHE HAVENS. ALSUTA MARU 7/7 v. Rotterdam te Sir, ga pore. AMSTEL 6 7 v. Koningsbergen te Pitea. BATAVIER 5, 8/7 8.30 v. Rotterdam te Gravesend. BELIGADE, Swansea-Yokohama p. 7 7 Gi braltar. BRUNSWIJK, p. 7 7 La Coubre. CLAUS RICKMERS, 7 7 v. Dairen te SoCTclbcllcL DANEMARK, 7 7 v. Dakar n. Rotterdam. EEM, Rafso-R'dam p. 8/7 Brunsbuttel. Essex County 6 7 v. Quebes n. Rotterdam. EURYMEDON 6/7 v. Rotterdam te Yoko hama. FRISIA, lichter, 7/7 v. Hamburg n. Antwer pen per sleepboot Limbyurg. GERA p. 7/7 Perim. JONGE JACOBUS 7/7 v. Messina n. Tra- pani. KALIMBA, p. 7/7 Gibraltar. KEY WEST 4 7 v. Lulea n- R'dam. MAAS 7 7 v. Axelark n. R'dam. MANISTEE, 1/7 v. Santa Marta n. Rotter dam. NOORD, 7/7 v. R'dam te Malmö. NOORD 7 7 v. Uleaborg n. Elseneur- NYLAND 3 7 v. Lulea n. R.dam. PARKHAVEN Montevideo-Hamburg p 6 Las Palmas. PENDRECHT, 6/7 v. Constantinonel u, Londen. PETERSTON, 7/7 v. Colombo te Soerabaia RIJN 7/7 v. Hankipodos n.. R'dam. STAD-ZAANDAM, Stockholm-Port Fer- rajo p. 7 7 Gibraltar. TERESIAS 1/7 v. Singapore n. Rotu«- dam. TRITO, 6 7 v. R'dam te Dublin. Volirath Tham 2/7 v. Lulea n. R'dam. FLENSBURG, v. Rotterdam n. Montreï p. 7/7 Belle Island. GASTERLAND 7/7 v. Rotterdam te lm- mingham. HAULERWIJK, 7/7 v. Algiers te Seracuse. MAJESTIC, 9 7 's middags 4 uur te Sout hampton verwacht. OLYMPIC, 77 te New York. OOSTERLAND, 7/7 v. Nwe Castle Casüe n. Caen. ROZENBURG, 7 7 v. Immingham n. Mal mö. «7 En bij: °P treurigen toon vöegde Flavia er „Ik vrees, dat ze nu onherroepelijk voor mij verloren is. Bij al hare drukke bezigheden in dat toevluchtsoord, en daarbij de zorg voor hare andere armen, zal er in haar leven -voor vriendschap wel geen plaats meer over- j blijven," ,,/-oudt gc hel erg gevoelen, als ge hare vriendschap zoudt missen?" vroeg don Al berto. „Ja zeker, het zou een groot verlies voor 36ij zijn. 7'ij is mijn ceriige vriendin, de leenigc, in wie ik vertrouwen heb, de eenige, die mij bemint.' Opeens werd don Alberto door jalousie aangegrepen. De bekoring kwam bij hem op, 2ljn macht op Flavia te beproeven. „En als ik je nu eens vroeg, afstand te doen van hare vriendschap, zoudt ge het dan doen?" „Welke reden zoudt gij kunnen hebben, 3ulk een offer van mij-te verlangen?.... En ^olke reden zou ik kunnen hebben, dat ofler te brengen?" vroeg Flavia. „Ik vraag niel, welke redenen gij daarvoor ■oudt kunnen hebben, maar of ge bereid l°udt zijn, het voor mij te doen." „Voor u?Voor u?" vroeg Flavia. Nooit had ze hem iets kunnen weigeren. Een groote angst maakte zich van haar Jdeester. 2e kon er niet toe besluiten, hare vriend- "aP voor Suzanne ten offer te brengen, en ®venmin, om don Alberto een weigerend dntwoord te geven. „Ze is altijd zoo goed voor mij geweest," «tameldc zj „Ja, dat is waar." En in een plotselinge opwelling van op rechtheid, voegde hij erbij: „Ik zal je nog meer zeggen: zij was het, die er mij toe- heeft overgehaald, naar Ame rika te reizen, om je in die moeilijk omstan digheden bij te staan." Er kwa'm eene smartelijke uitdrukking op Flavia's gelaat „Ik wil daarmede niet zeggen, dat ik hel uit eigen beweging niet had willen doen', haastte hij zich er bij te voegen, „maar ge weet, dat ik traag ben, en egoïstisch van karakter. Maar zij zeide mij, dat als ik niet naar Amerika wilde vertrekken, zijzelve hel zou doen." „O, hoé groot is toch hare liefde voor mij," riep Flavia uit. Met opzet had don Alberto haai; dat alles gezegd, om Flavia hare vriendin nog dier- „Kom, Flavia, wees nu geen kind," zei don Alberto. „Gij hebt mij heel goed be grepen, en ge hadt mij allang moeten be grijpen. Wanneer ik niet vroeger gesproken heb, dan was dat, omdat ge nog niet vrij waart. Maar nu zijn alle omstandigheden veranderd." De weerstand van Flavia was gebroken, „Ziet ge nu wel, dat ik recht heb, een offer van je te verlangen?" vroeg don Al berto. „Verlang een, ander offer," zoo zei ze fluisterend, terwijl ze hem smeekend aan zag. „Vraag mij wat ge wilt, maar dat niet Maar dat was het juist, wat hij wilde! Een dwaze ijverzucht beheerschte en ver blindde hem. Om over Suzanne Duprc te triomfeeren, was hij bereid, zich in beschei den levensomstandigheden te voegen! Dc liefde alleen zou bet niet tot stand ge baarder tc maken, en zóó van haar een nog bracht hebben, dat hij zijn eerzuchtige plan- sterker bewijs van liefde te verlangen. Met gekruiste armen ging hij vóór Flavi» j staan, zag haar doordringend aan, en zei: „Ik wacht." „Waarop wacht gc?" vroeg Flavia mcl at- gewend gelaat. „Ik wacht op jc besluit. Wilt ge i'nij )e 1 vriendschap voor Suzanne ten offer bren gen?" Donna Flavia gevoelde zijn onreentvaar- digen en wreeden eisch als een last op hare ziel drukken. En ze beproefde een oogenblik, zich daar- j tegen te verzetten. „Met welk recht verlangt ge zulk een ofler van mij?" vroeg ze. Don Alberto was verbaasd over zóóveel i tegenstand, dien hij bij haar ondervond. Dat kwetste hem in zijn ijdelheid. Hij was zoo zeker geweest van de macht, die hij op haar kon uitoefenen." En terwijl hij alle voorzichtigheid uit het oog verloor, riep hij uit: „Ik verlang dat. krachtens het recht, dat een man over zijn vrouw hcefL" „Ik begrijp dat niet." nen van macht en rijkdom liet varen. „Een vrouw moet haar man gehoorzamen,' zei hij op gebiedenden toon. Flavia kon hem niet langer weerstaan. Zou datgene, waarop ze nooit had durven hopen, nu verwezenlijkt worden? En in de overmaat van haar geluk reikte ze hem de hand. „Sta mij tenminste toe, dat ik haar de waarheid zeg," zoo vroeg ze op smeekenden toon. „Mag ik haar zeggen, dat gij dat offer van mij eischt?" „Gij kunt haar alles zeggen, wat gij wilt, stamelde don Alberto. Hij was als 't ware bedwelmd door de vreugde over zijn zegepraal. Nu werd hij er zich duidelijk van bewust, dat het eigenlijk Suzanne Dupré was, die over zijn levenslot had beslist. Twee dagen later beklom Flavia de vier I trappen, die naar de woning van Suzanne geleidden. Nooit had ze har* vriendin met meer je de verzekering geven, dat ik nooit een stormachtige hartelijkheid omhelsd dan nu. Meer dan eens zag Suzanne tot hare ver wondering tranen in hare oogen. En hoe onsamenhangend waren hare ge sprekken! Herhaaldelijk scheen ze iets te willen zeg gen, dat maar niet over hare lippen kwam. En daarbij was Flavia zoo verstrooid, ver legen. Opeens stond ze op, sloeg hare armen om Suzanne, en drukte haar bijna woest aan haar hart, terwijl ze stamelde. „Altijd zijt ge zoo goed voor mij geweest Suzanne, zoo onuitsprekelijk goed. En ik heb je zoo lief, en altijd heb ik je zoo lier gehad, en nooit zal ik ophouden, ie lief te hebben. Vergeet dat toch nooit, wat er ook moge gebeuren, ik smeek het je. En zonder Suzanne den tijd tc laten, om t.: antwoorden, snelde ze naar dc deur, en, vtióween. Suzanne wilue haar volgen. De lange crêpe-sluier, die om de hoogt- gestalte van dc weduwe van Prospero Sini- baldi fladderde, deed haar nog grooter schij nen dan ze werkelijk was. Toen ze de laatste trede van de trappen had bereikt, keerde ze 'zich nog om, om Su zanne met de rechterhand een laatsten groet toe te wenken. Duidelijk zag Suzanne, dat haar bleek ge laat vol tranen stond. In sombere gedachten verdiept, keerde Suzanne naar hare kamer terug. Een angstig voorgevoel kwam bij haar op. Twee uur later bracht men haar een brief je van donna Flavia, dat aldus luidde: „Wanneer mijn rouwjaar voorbij is, dan word ik de vrouw van Alberto Gottifreddi. Hij heeft mij als voorwaarde gesteld, dat ik je niet meer mag terugzien, maar hij heeft mij toch toegestaan, ie de waarheid te zeg gen. Vergeef mij toch Suzanne, ik ben laf hartig, dat weet ik zelve het best. Maar wat kan ik er aan doen? Mijn geheele leven ang heb ik hem gehoorzaamd. Maar toch kan ik andere vriendin zal hebben dan gij." Driemaal las Suzanne dit briefje door. En toen scheurde ze het in kleine stukjes, die ze door het geopende venster in de lucht strooide. Het. was een sombere najaarsdag, evenals een jaar geleden toen donna Flavia bij haar was gekomen, om haar te verzoeken, drie uren per dag aan Marie Thérèsc de Roque- pine te willen wijden. Dc herfstwind blies door de ontbladerde takken van dc boomen een klagende melo die, als wilde hij de smart vertolken om de gestorven natuur. De briefsnippers, door Fla via uit het venster geworpen verspreidden zicii in dc dwarreling van windvlagen. Suzanne zag er naar met een weemoedi- gea glimlach; in haar verbeelding zag zij ze aldus wegvlieden: die dagen van lijden en eenzaamheid, van moeilijkheden en strijd. Het verleden werd voor haar oogen wegge dragen op de.vleugelen van den tijd en een rustige toekomst, belovende dagen van een- voudig geluk, zag zij voor zich opengesteld door de banden van den heer de Roquépine, die de poort van een nieuwen levensweg voor haar ontsloot. Beneden klonken plotseling luide stemmen dooreen. Vlugge voeten betraden de treden van de trap, welke naar haar apartcmenten leidde. De deur werd met een ruk egopend ea daar stond Marie Thérèse met lachende ocgen en een blozend gelaat, onmiddellijk gevolgd door Sarno, wiens mannelijke figuur thans niet meer die nadenkende houding van voorheen had; hij trad welgemoed Su- I zanne's kamer binnen en uit zijn bewegingen bleek dat hij zijn zelfvertrouwen had terug- gewonnen. Hij wist zich thans bezitter van groote zielerijkdommen. De laatste, die drempel van Suzan-, ne's woning overschreed, was dc heer de Roquépine zelf. Allen begroetten haar met groote hartelijkheid. Marie Thérèse bemerkte dat zij een vra- genden blik op den heer de Roquépine wierp „Oh!" riep ze uit. „Weèt je waar wc den heer Sarno hebben gevonden? Papa en ik reden langs de bloemenverkoopers, en daar cp dezelfde plek waar jij en Arabella zo" dikwijls de geurige rozen kocht voor uw beschermelingen, stond mijn.... eh, ik be doel, daar stond de heer Sarno in stille be wondering voor de rozen. We hebben hem uitgenoodigd óns te vergezellen en de heer Sarno heeft met zijn bekende vriendelijkheid aan ons verzoek voldaan, echter niet, dan nadat hij een boquet prachtige rozen voor u en ook voor mij een, had uitgekozen. En thans moet gc u vlug kleeden gaan, want ik g;i eenige visites afleggen en zou gaarne willen, dat gc mij gezelschap hield. Papa en de heer Sarno hebben intusschen gelegen heid om over ernstige onderwerpen te spre ken; ongetwijfeld hebben ze daar groote behoefte aan!" Bij deze laatste woorden had zij zich iol haar vader gewend en zag hem onderzoe kend aan. De heer de Roquépine glimlachte, hij was reeds gedeeltelijk op de hoogte. Marie-Thérèse, bemerkende dat -haai zaak gewonnen was, trad op hem toe en sloeg haar armen om den hals van haar va der. Deze kuste haar op het voorhoofd. Er heerschte eenige oogenblikken stilte. Suzanne zag naar buiten. De natuur was nog even somber en de wind zong mistroos tig om het huis. Maar daarbinnen heerschte zonneschijn in de harten. EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5