ÜÏÏÈW irnccci— C'BW Het reces van den Duitschen Rijksdag uitgesteld. Het meeningsverschil In het Duitsche kabinet. Critiek op het oordeel der gemengde commis sie van onderzoek te Shanghai. 800 millioen francs voor de operaties in Marokko. Een succes der Franschen. Onder de Radio-berichten: Een verklaring van den Duitschen Rijkskan selier. De houding der partijen. De Russische kwestie in het Engelsche Lagerhuis. Gem. buitenl. berichten. FRANSCHE OORLOGS ORGANISATIE. AND De ontruiming van bezet Duitschland. De Duitsche buitenlandsche politiek. Uit het Engelsche Parlement. De Italiaansche ministers van financiën en economische zaken afgetreden. Een doodvonnis. Een hittegolf in de oostelijke Vereenigde Stalen. Geen paspoortkosten in hel verkeer met Zweden. Verruiming van werk gelegenheid. Nederlandsche mijnbedrijf Zilveren jubilé St. Raphael. Lezingen van den heer Serrarens. De Ned. Gezant ie Rome. Het verdrag met België. J MARKTNIEUWS. De Duitsche Rijksdag. Men heeft ingezien, dat het onmogelijk is op 18 Juli het reces te doen ingaan en dan te vens de wetsontwerpen nopens de invoerrech ten in alle lezingen te hebben behandeld. Daarom zal waarschijnlijk tot einde Augustus worden doorvergaderd. De zitting der enquête-commissie voor de jraaninvoerrechten zal nog deze heele week duren. Eind der volgende week hoopt men deze wetsontwerpen in de afdeelingen ge reed te hebben. Dan volgen nog tweede en derde lezing in het plenum. Van de af kondiging op 1 Aug. is dus geen sprake meer. De Duitsch-nationalen en de buitenlandsche poli tiek. Zooals'onze Radio-berichten gisteren meid ien, is er tengevolge van de houding der Duitsch-nationalen ernstig meeningsverschil Mits taan in het Duitsche kabinet. Tegen het denkbeeld van Stresemann om door een open baar debat in den Rijksdag de Duitsch-natio nalen tot kleur te bekennen, te dwingen, ver- tet zich de rijkskanselier Luther, die, zooals wij reeds zeiden, van oordeel is, dat eerst van zulks een discussie sprake kan zijn nadat de tegeering haar antwoord op de nota van Bri- ind te Parijs zal hebben doen overhandigen. Voor het standpunt dat door een uit- ipraak van den Rijksdag, indien zij voor de .egeeringspolitiek gunstig is, de positie van de regeering zou worden versterkt, is anders zeker wel veel te zeggen. Maar een debat over de buitenlandsche politiek van den neer Stresemann. zou vermoedelijk tot een ernstige botsing binnen de Duitsch-nationale partij zelf aanleiding geven welker recht- sche vleugel tegen Stresemann persoonlijk en tegen zijn politiek een felle campagne voert en het huidige ministerie Luther daar door wel eens noodlottig kunnen worden. Vermoedelijk wil dr. Luther dezen strijd althans uitstellen opdat maar eerst het ant woord aan de Fransche regeering met de medewerking van het geheele kabinet in vei lige haven kan worden gebracht. En dr. Luther kan hierbij blijkbaar op den steun van het centrum rekenen. Hoe dat antwoord zal uitvallen kan men al eenigszins nagaan, nu de Volkspartij haar denkbeelden, omtrent het Pact en de zich daarbij voordoende vragen heeft vastgesteld, welke ook aan Duitsch-nationale zijde als bruik'oaren grondslag worden erkend. Duitschland is, het blijkt, uit alles, de periode van „het dictaat" te boven. Dat leert zeker ook wel de verklaring van dr. Luther te Hamburg afgelegd inzake de nota van den Raad van Ambassadeurs over de luchtvaart. Ronduit verklaart de Rijkskan selier, dat van een aanvaarding van de eischen der geallieerden geen sprake zal zijn. Zij be rusten z.i. trouwens niet op bepalingen van het vredesverdrag, noch op die van het Lor.- densche ultimatum en de Duitsche, regeering is dus volkomen vrij in haar besluiten. De nota van den Raad van Ambassadeurs heeft geen militaire bedoelingen, maar zou slechts de ontwikkeling van de Duitsche luchtvaart belemmeren en dus in de lucht vaart de Duitsche concurrentie verhinderen. Dat zal de Duitsche regeering echter niet toestaan. Zij zal, aldus dr. Luther, de nieuwe voorwaarden der geallieerden dus weigeren aanvaarden. De beweging tegen de vreemdelingen van China De beslissingen van de gemengde commis sie te Sjanghai, wekken qp zijn minst ge nomen, groote teleurstelling en voor een deel ook verbittering, niet alleen in Britsche Kringen in China, maar ook in conservatief- politieke kringen in Londen. De commissie heeft de handelwijze van den Britschen poli- tie-officier afgekeurd, die het bevel tot schie ten gaf, evenals die van den Britschen politie chef, omdat hij "niet op de bedreigde plaats aanwezig was, en tenslotte ook die van den Amerikaanschen voorzitter van den gemeen teraad. De „Daily Tel." meent, dat deze be- seslissingen van de gemengde commissie den ioestand slechts verergeren en het Bntsche aanzjen in China schade doen. Het blad noemt het wonderlijk, dat diplomaten, die in China wonen, zoo weinig inzicht in de toestanden zouden hebben, dat zij niet in- cien, welk een slechten invloed op de Ooster- iche gemoederen dergelijke beslissingen moeten hebben. Ook de beslissing inzake den Rus Dosser, die door de gemengde commissie op vrije voe ten werd gesteld, tegen een borgstelling, wel de Russische handelsmissie voor hem stort te, stelt teleur. De aanklacht tegen hem be- vatte vier punten, waarvan er drie ongegrond werden verklaard. Het vierde punt luiddê, dat hij getracht had, onrust te stichten. Het Britsche kabinet beraadslaagde zeer uitvoerig over de anti-Britsche propaganda in China en ontveinsde zich niet, dat het geheele diplomatieke corps niet van dezelfde meening is als de Britsche gezant. Men ge looft algemeen, dat de Russische propaganda de schuld is van deze anti-Britsche gezind heid bij de Chineezen. Verschillende minis ters uitten de meening, dat een, zij het nóg zoo krachtige protest-nota aan Rusland weinig -esultaat zou hebben, en dat men tot daden moet overgaan. De „Times" meldt uit Hongkong De toestand te Hongkong is iets verbeterd. De autobusstaking, welke de bevolking ernstig dreigde te benadeelen, is mislukt, toen de hulpbestuurders lieten zien, dat zij den dienst konden handhaven. De regeering deporteert, vele stakers, waardoor de intimidaties ver minderen. Een groote militaire parade is hier gehou den. Het East Surrey-regiment en de Pun jab's, alsmede de marinetroepen marcheerden door de geheele stad. De parade maakte in druk op de Chineezen. Uit Kanton komen hardnekkige geruchten, dat een opstand te verwachten is tegen de commuhnistische elementen in de regeering 7an Kanton. De oorlog in Marokko. Naar verluidt zal Painlevé een crediet van 300 millioen francs vragen voor de operaties :n Marokko. Het „Journal" meldt- uit Rabat, dat het laatste Fransche succes een uitstekende uit werking heeft gehad. De weifelende stam men zijn weer tot de Franschen teruggekeerd. De verliezen der vijanden zijn zeer zwaar. In het gebied van Tazab hebben de Spahi's 100 Rifmannen verslagen. De nieuw benoemde bevelhebber der troe len in Marokko, ger®raal Naulin. is 55 iaar hij was tot nu toe commandant van het 30ste corps van het leger aan den Rijn. In den oor log had hij het opperbevel over de geallieer de troepen in opper-Silezië. De minister-president heeft bij de bekend making van deze benoeming er op gewezen, dat het noodig was om maarschalk Lyautey, die zijn handen nu vol heeft met het admi nistratief bestuur te ontlasten van het mili taire bewind. Daarom is een jonge generaal noodig, en die heeft de regeering in Naulin gevonden. Naulin, die in den oorlog twee maal ge wond werd, doet thans een kuur te Vichig. In een onderhoud met de „Matin" ver klaarde Painlevé, aldus Havas, dat het ge heel niet noodig is, dat Naulin onverwijld naar Marokko vertrektde berichten daar- vandaarvzijn zeer geruststellend, zoowel wat den militairen toestand betreft als de houding der stammen. DE DUITSCHE FINANCIEELE SCHAN DALEN. In de onderzoekingscommissie-Höfle uit den Pruisischen Landdag heeft prof. dr. Lewin zijn rapport' over den dood van oud minister Höfle uitgebracht. Hij -komt tot de conclussie, dat Höfle vol gens wetenschappelijke berekening niet zou zijn gestorven, indien de gevangenisdokter beter zijn plicht had gedaan. Ook de verpleging heeft te wenschen ge laten. Höfle heeft geen zelfmoord gepleegd, noch bewust, noch onbewust, maar is ge storven aan de uitwerking van narcotica op het hart, van welke narcotica misbruik is gemaakt. Dit vernietigend oordeel is natuurlijk ook van groote politieke beteekenis en de link- sche partijen, met name soc.-dem. en cen trum, zullen niet nalaten er gebruik van te maken, maar het voornaamste gevolg er van is, dat er nu stellig verbetering zal komen in het lot der zieke gevangenen, die zich in Duitschland in voorarrest bevinden. De justitie verklaarde zich thans bereid Kutisker, die nog steeds zwaar ziek is, tegen een cautie van 300.000 M. in vrijheid te stel len. DR. ZEIGNER KRIJGT KWIJTSCHEL DING VAN STRAF. De voormalige Saksische minister-presi dent dr. Zeigner, die zijn drie jaren gevange nisstraf uitzit, krijgt kwijtschelding van de rest van zijn straf en zal tegen het einde van Augustus a.s. in vrijheid worden gesteld. DE DOODVONNISSEN VAN MOSKOU- De ouders der te Moskou veroordeelde Duitschers Kindermann en Wolscht hebben thans ook een verzoek om gratie ingediend. EEN BRUTALE OPLICHTER. De 49-jarige Walter Ackermann te Ham burg heeft een grootscheepsche oplichterij op touw gezet. In de plaatselijke bladen verschenen den laatsten tijd advertenties, waarbij een ex- en importfirma jongelui vroeg van 18 tot 22 jaar om naar Zuid-Amerika te gaan. Lief hebbers, die op de aanbiedingenschreven, kregen bericht," dat dr. Storm, de arts Van de firma, hen zou onderzoeken, en daartoe op 4 en 5 Juli in een hotel bij het station zitting zou hebben. De onkosten waren voor rekening van de sollicitanten. De recherche was intusschen ook nieuws gierig geworden en meldde zich op het spreek uur van den dokter. Toen bleek, dat deze niemand anders was, dan de reeds meer gestrafte oplichter Ackermann, die het zaak je heel alleen had geënsceneerd en erop rekende, met het geld, dat hij van de solli citanten zou krijgen, naar Zuid-Amerika te kunnen emigreeren. Niet minder dan 250 sollicitatiebrieven werden in beslag genomen. De regeering heeft bij de Kamer een wets ontwerp ingediend, uitgewerkt door den op persten raad voor de nationale verdediging, betreffende de organisatie der natie in tijd van oorlog. VEERTIG JAAR SECRETARIS GENERAAL. De Fransche Kamer heeft een harer be kwaamste en ijverigste ambtenaren verloren door den dood van Eugen St. Pierre, sinds 1885 secretaris-generaal van den president der Kamer. In deze veertig jaren had St. Pierre tot aan zijn laatste ziekte slechts drie maal een zitting verzuimd. Hij heeft vanaf Napoleon III tot Painlevé alle wijzigingen in deze wetgevende vergadering meege maakt. St. Pierre heeft vele werken geschreven, die voor de geschiedenis van het Fransche parlement van groot belang zijn, Bescheiden van aard, trad hij nooit op den voorgrond, maar zijn groote autoriteit kwam bij de be slissing van moeilijke vraagstukken meer dan eens uit. In het begin van de zitting van Dinsdag heeft Hcnriot zijn groote verdiensten voor Frankrijk herdacht. EEN SCHOUWBURGSTAKING? Parijs heeft de mogelijkheid onder de oogen te zien van een staking van sehouw- huiseigenaars, als een protest tegen de op- eenhooping van finentieele lasten, die het zoo góed als onmogelijk maken hun bedrijf voort te zetten. In den gemeenteraad van Parijs is een voorstel gedaan om een toeslag belasting van 5°ó te heffen op de entrée- gelden. De vereeniging van schouwburgeigenaren heeft daarentegen geprotesteerd en verklaard dat indien dit voorstel aangenomen werd, alle schouwburgen onmiddellijk gesloten zouden worden. Het was toch al moeilijk ge noeg om met een kleine winst het bedrijf voort te zetten, gezien de hooge belastingen en de groote risico van het bedrijf. ZWARE BRAND TE GLASGpW. Té Glasgow is de beroemde Keivin Hall, het stedelijk tentoonstellingsgebouw, dat een oppervlakte van vele acres beslaat, door brand vernield. Verder zijn een der kerken van Glasgow en eenige blokken arbeiders woningen een prooi der vlammen geworden. De brand woedt nog voort. Menschenlevens gingen niet verloren. EEN ONDERGKOND5CHE GANG IN' HET ZOMER PARK TE LONDEN, Tijdens het verrichten van grondwerk in het Zomer Park te Londen ontdekten de werklieden een dichtgemetselden ingang van een onderaardschen gang. Het metsel werk werd opengebroken en het bleek, dat zich onder den grond een gang bevindt van twee el breed en zoo hoog, dat een man er rechtop kan loopen. De gang is met baksteen bekleed. Men veronderstelt dat er onder het park ook andere ondergrondsche gangen moeten bestaan, die voorloopig nog niet ge vonden zijn. Over het doel van deze gangen tast men nog in het duister. DE INBRAAK IN HET VATIC AAN. Naar de Romeinsche bladen melden, is het de politie gelukt de daders van den diefstal in het Vaticaan in handen te krijgen. De politie kent ook de namen van de he lers, die in een auto over de Fransche grens poogden te ontvluchten. Zij heeft thans vier nieuwe aanhoudingen in Rome gedaan. Men verzekert, dat het den hoofddader van den djefstal is met drie zijner medeplichtigen. Al de gestolen voorwerpen zijn thans teruggevonden. OMKOOPERIJ DOOR EEN ADVO CAAT. Naar de correspondent van het „Berli. Tag." te Boecharest meldt, heeft de arres tatie van den aevocaat v. Saanen wegens be drog en een poging tot omkooperij veel op zien gewekt. v. Saanen beloofde een van zijn cliënten, dat hij zou zorgen voor een voortdurend uit stel van zijn strafproces, wanneer hij een groot bedrag beschikbaar stelde voor om- koopingsdoeleinden. De cliënt ging hierop in en v. Saanen wendde zich tot een advo caat, een bloedverwant van den ambtenaar van het O. M. die de betrokken zaak in han den had, om door diens bemiddeling de ver daging te verkrijgen. Het verzoek ging ge paard met een geschenk in geld. De advo caat ging echter nfet op het verzoek in en de' quaestie werd voor de vereeniging van advo caten gebracht. Een eeregerecht noemde het optreden van v. Saanen afkeurenswaardig. Thans heeft de minister van justitie ingegrepen en heeft een vervolging ingesteld. BRAND IN EEN LOODS DER CANA- DIAN PACIFIC. Door een brand in een vrachtloods van de Canadian Pacific Railway te Fort William (Ontario), waarin 27.000 balen bindtouw uit Nederland afkomstig, werd een schade van 250.000 dollar aangericht. DE LESSEN UIT DEN OORLOG. Bernard Baruch, de bekende financier, economist en filantroop te New York heeft een gift van een kwart millioen dollar ge schonken aan de Walter Page School voor Internationale Betrekkingen, met het doel onderzoekingen naar het ontstaan van den oorlog té doen ten einde een middel te vin den om uit de lessen van den oorlog profijt te trekken voort de ontwikkeling der inter nationale betrekkingen. Baruch heeft verklaard voornemens t zijn nog meer van dergelijke giften te doen aan scholen in andere groote pionier-staten. EEN PRINS OP REIS. Prins Yasochito (Tsjitsjiboe), is de tweede zoon van den keizer van Japan, is in Enge land aangekomen, waar hij twee jaar zal blij ven om er te studeeren. NIEUWE AARDSCHOKKEN IN JAPAN. Uit Tokio wordt gemeld, dat in het dis trict Kinosaki in Japan een aardbeving heeft plaats gehad. Er werden zeven schokken ge voeld. Dinsdagnacht volgde daarop een aardbeving in Nagoya. De bevolking vluchtte naar buiten en overnachtte daar. Er worden geen doodelijke ongelukken gemeld. BERLIJN, 8 Juli. De gemeentebesturen van Hattingen, Witten aan de Ruhr, Bo- chum, Gelsenkirchen en Recklinghausen, hebben volgens de bladen van de bezet tingsautoriteiten de mededeeling ontvangen dat alle woningen in den loop dezer week zullen worden teruggegeven. De aftocht der troepen kan ran het eind dezer week wor den verwacht. Het te Hattingen en Witten gestation- neerde infanterie-regiment wordt naar Worms overgeplaatst. In de commissie voor buitenlandsche za ken van den Rijksdag heeft, zoo meldt het W. B., allereerst de voorzitter Hergt (D.- nationaal) mededeeling gedaan van een brief van Müller-Franken (soc.-dem), waar in onder verwijzing naar de gebeurtenissen in de plenum-vergadering aan het einde van de vorige week, de wensch wordt ge uit, inlichtingen te geven of in een plenum- vergadering een verklaring zal worden af gegeven over de buitenlandsche politiek. De rijkskanselier zeide daarop: „De Rijksregeering is van, plan vóór het afzenden van de antwoord-nota op de Fransche nota nogmaals met de commissie voor buitenlandsche zaken te vergaderen. Dit zal geschieden, zoodra de tekst voor het antwoord in den boezem der regee ring zelf geheel besproken is. Ofschoon deze nota in verband met den stand van de internationale behandeling van het ge heele probleem nog nfet een definitief ka rakter zal dragen, zoo zouden toch be paalde quaesties daarin reeds tot een praktische beslissing kunnen komen. De regeering acht een bepreking in plenum van den Rijksdag vóór het versturen van de nota niét doelmatig, zij houdt daaren tegen vast aan de opvatting, dat na de verzending een bespreking in plenum goed is. Bij een bespreking vóór afzen ding zou da rijksregeering moeten vreezen, dat dan in den loop van het debat een in gaan op bijzonderheden van de nota niet te vermijden zou zijn, waardoor dan tekort zou worden gedaan aan het diplomatieke gebruik dergelijke nota's vóór de overhan diging niet bekend te maken. De ook door de regeering met het oog op den toestand en de beteekenis gewenschte medewer king van het parlement is gewaarborgd door het voorgenomen contact met de be treffende commissie." Zoodra het zoover is, zal de voorzitter de commissie daartoe bijeenroepen. BERLIJN, 8 Juli. Ten aanzien van het conflict tusschen rijksregeering en minder heid in den rijksdag betreifende de vraag, of nog vóór de verzending van de nota aan Frankrijk een openbaar debat over de buitenlandsche politiek zal plaats hebben, is zooals werd gemeld een soort compro mis tot stand gekomen. Intusschen hebben de democraten, so ciaal-democraten, communisten en rechts- radicalen hun verzet nog niet opgegeven. De socialist Breitscheid stelde in de com missie vopr buitenlandsche aangelegenhe den. Stresemann de vraag, waarom deze minister nu bereid is het debat uit te stel len, terwijl hij er eerst zelf op aangedron gen had, dat het zou plaats hebben. Dr. Stresemann antwoordde, principieel nog een voorafgaand openbaar debat wensche- lijk te vinden, maar gezwicht te zijn voor argumenten, die uit practisch-politiek oog punt daartegen pleiten. Men ziet bij de oppositie in, dat tegen de regeeringsmeerderheid niet te vechten valt, maar heeft heden aan het eind van de zitting van den rijksdag toch nog een communistische motie ingediend, die door de sociaal-democraten, de democraten en de Völkischen ondersteund werd en waar in epn groot debat op moigen werd ge- ëischt. Deze motie is eveneens verworpen, zij het dan ook met een gevaarlijke kleine meerderheid. LONDEN, 8 Juli. In het Lagerhuis werd heden een reeks vragen gericht tot den minister van buitenlandsche zaken over de officieele betrekkingen en de plannen van Engeland tegenover Rusland en wel hoofd zakelijk omdat in den laatsten tijd verschil lende krantenberichten zijn verschenen, vol gens welke het kabinet verdeeld zou zijn ten aanzien van het tegenover Rusland in te nemen standpunt. Daarbij kwam, dat heden de Russisch -zaakgelastigde per vliegtuig is teruggekeerd uit Moskou, waar hij gemeen schappelijk met Tsjitsierin en de Russische vertegenwoordigers te Berlijn en- Parijs heeft beraadslaagd. Ponsonby vroeg of Chaiflberlain naar aan leiding van de Maandag door hem afge legde verklaring, dat de toestand zeer kri tiek en gevaarlijk was, aan het Huis geen verdere mededeeiingen over den loop der gebeurtenissen wilde doen. Chamberlain antwoordde te meenen, dat het Huis alle inlichtingen had, die hij geven kon en dat hij niet wist welke bijzondere inlichtingen de interpellant bedoelde. Een ander Labourlid wees op de mede- deelingen in de pers. Chamberlain antwoordde-, dat alle noodigc inlichtingen in het bezit der regeering zijn, doch dat de regeering geenerlei voorstel overweegt tot verscherping der diplomatieke betrekkingen. Waar is wat ik onlangs ge zegd heb, aldus de minister, dat de regec- ring zich haar vrijheid van handelen moet voorbehouden; wanneer er een of andere wijziging in haar politiek komt, zal ik het Huis zoo spoedig mogelijk mededeeiingen doen. Het communistische Lagerhuislid Saklat- lava vroeg of het wellicht het voornemen der regeering was, de betrekkingen lot Rus land te wijzigen als het Lagerhuis geen zit ting meer hield. Chamberlain wees deze ver dachtmaking met kracht van de hand. Clynes vroeg, of de mededeeiingen, die dan in het Lagerhuis zouden worden gedaan, in een vorm zouden geschieden, die een be spreking mogelijk maakte. Chamberlain zeide geen hypothetische vragen te kunnen beantwoorden nu hij nog niet eens wist welke mededeeiingen later kunnen worden gedaan. Het staat de op positie steeds vrij een gelegenheid tot dis cussie te vragen. Clynes vroeg nog of het Huis in het ge val van een verbreking der diplomatieke be trekkingen, de gelegenheid zou hebben deze vooraf te bespreken. Daarop antwoordde de premier, dat als een mededeeling wordt gedaan, ook een dis cussie mogelijk zal zijn. Later nam Chamberlain nogmaals het woord. Hij antwoordde Lansbury, dat de commissie, welke tot onderzoek van den toestand in Sjanghai benoemd wend door de vertegenwoordigers der verdrag-mogendhc- den en onder voorzitterschap staat van het oudste lid, den Italiaanschcn gezant, aan het diplomatieke corps, dat haar benoemde, ver slag zal uitbrengen. Lansbury vroeg, waarom de Russische regeering niet vertegenwoordigd was daar zij toch diplomatieke betrekkingen met China onderhoudt. Chamberlain antwoord de, dat dit was om dat het een aangelegen heid der verdrag-mogendheden gold en Rusland niet tot de verdragmogendheden behoort. Onder algemeene onrust trachtte Lans bury zijn vraag te handhaven waarbij hij verklaarde, dat Rusland de eenige mogend heid was, die tegeflover China rechtvaardig is geweest. Over de vrijlating van den Russischen agent Dosser door de gemengde rechtbank te Sjanghai deelde Chamberlain mede, dat Dosser niet door de Britsche autoriteiten werd gearresteerd, maar door de politic der internationale nederzetting. Dientengevolge moest hij voor de gemengde rechtbank ver schijnen, die misdrijven binnen de interna tionale nederzetting te berechten heeft als zij door Chineezen worden gepleegd of door staatsburgers van die 'mogendheden, welke geene exterritoriale rechten genieten. ROME, 8 Juli. De ministers van finan- ci ën en van economische zaken hebben hu.ï ontslag genomen. BOEDAPEST, 8 Juli. Mevr. Mizzi Lede- rer, de vrouw van Gustav Lederer, met wien zij burgemeester Kodelka vermoord de, is heden tot den dood door ophanging veroordeeld. Haar zwager Alexander Lede rer werd vrijgesproken. NEW YORK, 8 Juli. De oostelijke sla- ten worden bezocht door een geweldige hittegolf. De laatste paar dagen 2iin er reeds tenminste negen personen door over leden. Tientallen gebouwen zijn door den bliksem geirollcn. WASHINGTON, 8 Juli. Het departement van buitenlandsche zaken heeft een over eenkomst gesloten tot afschaffing van de kosten voor paspoorten naar Zweden. Verbeteringen van het wegennet. Plaat sing van orders bij Ned. fabrieken. De Rijkscommissie voor werkverruiming vergaderde een dezer dagen in Den Haag, onder voorzitterschap van prof. dr. W. II. Nolens. Op voorstel van den voorzitter werd op grond van practische overweging besloten, de gedacntenwisseling over de bespreking van de taak der commissie, uit te stellen lot de "Vergadering, die gehouden zal worden in de eerste dagen van^September. Uit de bespreking omtrent de uitvoering van water- staalswerken bleek, dat vermoedelijk voor 1926 grootere bedragen kunnen worden be schikbaar gesteld, dan voor 1925. Voorna melijk werd Van gedachte gewisseld over de maafregelen, welke kunnen worden ge troffen ter bevordering van een krachtige terhandneming van de verbetering van het wegennet. De commissie stelde het standpunt vast, dat dient te worden ingenomen ten aanzien van enkele industrieën, welke in moeilijkhe den verkeeren en de tusschenkomst der commissie hebben ingeroepen. In de mededeeling omtrent de bemoeiin gen der commissie ter zake van plaatsing van orders bij Nederlandsche fabrieken, bleek, dat belangrijke orders, welke dreigden naar het buitenland te gaan, voor de Nedirland- sche nijverheid zijn kunnen worden behou den. Er werd besloten met het departement van Binnenlandsche Zaken in overleg te treden omtrent maatregelen, die kunnen worden genomen om te bevorderen, dat cok de waterschapsbesturen in de toekomst meer rekening met de Nederlandsche nijverheid zullen houden, en den minister van Binnen-' landsche Zaken te adviseeren aan de bestu ren van groote gemeenten een schrijven te richten, om er de aandacht op te vestigen, dat in de leveringsvoorwaarden voot kolen en cokes meermalen de eisch wordt gesleld, dat deze van buitenlandschen oorsprong moeten zijn en dat wanneer naar de reden gevraagd wordt, bleek, dat deze eisch niet gesteld is, omdat inderdaad aan kolen en cokes van buitenlandschen oorsprong de voorkeur wordt gegeven, maar omdat die bepaling in de leveringsvoorwaarden voor kwam, en er niet aan gedacht was deze be paling te wijzigen. Gewezen werd op de taak, welke de vak organisaties kunnen vervullen om het ge bruik van Nederlandsch fabrikaat te bevor deren. Op de vergadering van het Chr. Int. Mijn- werkersverbond te Genève hield de heer Stins een rede over de loontoeslanden in het Nederlandsche mijnbedrijf. Hij wees op den algemeenen achteruitgang van de arbeids voorwaarden in het mijnbedrijf onder den invloed der economische omstandigheden der laatste jaren. De Nederlandsche mijn werkers hebben echter de 46-urige arbeids week kunnen handhaven en staan ook op loongebied niet onderaan. De toestand is echter moeilijk voor Nederland door de doodende concurrentie speciaal van Quitsch- land, waar langer gewerkt wordt en iagere loonen worden gegeven. Daarom staat hij ook sceptisch tegenover de onmiddellijke invoering van den zevenurigen arbeidsdag, waarin een groot land als Duitschland moet voorgaan. Het congres moest ruimschoots rekening houden met de plaatselijke om standigheden. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan (22 Febr. 1928) zal St. Raphael in dat jubilé- jaar een Rome-Reis organiseeren, meldt het „Rechte Spoor.'' Naar het „Centrum" verneemt, heeft de heer P. J. S. Serrarens, secretaris van het Internationaal Christelijk Vakverbond de vorige week in Engeland enkele lezingen gfe- houden. In Preston, de hoofdstad van het katoendistrict Lancashire, was door het Katholieke Sociale Gilde (Catholic Social Guild) een „week end"-schost (twcedaagsche cursus) georganiseerd, waarbij de inleider als onderwerpen behandelde: „de vakbewe ging op het vasteland van Europa", „de Christelijk Internationale Vakbeweging en haar program'' en „Katholiek Leven in Hol land." Te Liverpool en te Chcffield hield de heer Serrarens eveneens lezingen over de Christelijke Vakbeweging, waarvoor ook daar het Katholieke Sociale Gilde bijeen komsten belegde. Te Stonyhurst, in het seminarie der Paters Jezuietcn, behandelde de heer Serrarens eveneens bovengenoemde onderwerpen. Bij de drie eerstgenoemde lezingen, die openbaar waren en de belang stelling genoten van verschillende bestuur ders der „Trade Unions", legde de spreker er den nadruk op, dat hij niet naar Enge land was gekomen om te trachten daar chris telijke of katholieke vakorganisaties te stich ten, maar dat zijn doel was, uiteen te zetten, waarom het socialistisch karakter van de moderne vakbeweging op het vasteland van Europa de christelijke en katholieke arbei ders gedwongen had tot het oprichten van eigen vakorganisaties. Spr. vroeg van de katholieke arbeiders, dat zij in de „Trade Unions'' hun plicht zouden doen en deze niet zouden overlaten aan het drijven van een socialistische en communistische meerder heid, wier invloed zich vooral in den laatsten tijd sterk deed gelden. In de meetings wer den tal «an vragen gesteld, waardoor de spreker gelegenheid had meerdere misver standen uit den weg te ruimen. De Nederlandsche gezant te Rome bij het Quirinaal mr. dr. J. H. van Royen, 's met verlof hier te lande aangekomen. Bezwaren van Ged. Staten van Zeeland. Naar aanleiding van de dezer dagen ge publiceerde vragen van "nr. J. Adr-ïanse (V. D.), lid der Staten van Zeeland, aan Gcd- Staten in verband met het al of niet advies geven door dit college over het ont- werp-verdrag België-Nederland, heeft de heer mr. P. Dieleman namens Ged. Staten het volgende geantwoord: Gcd. Staten zijn bereid, dadelijk op de gedane vragen te antwoorden. Toen Ged. Staten van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Neuzen een af druk ontvingen van een aan de leden der Tweede Kamer gericht schrijven, betreffen de het verdrag met België, hebben zij daar van onder dagteekening van 15 Mei aan den Ministerraad mededeeling gedaan, onder bij voeging van de volgende opmerking: Ofschoon wij tot ons leedwezen niet ge hoord weder omtrent het herziezingsver- drag, waarbij de belangen van ons gewest in hooge mate geacht moeten worden be trokken te zijn, kunnen wij niet nalaten, uwe bijzondere aandacht te vragen voor den inhoud dezer stukken. Behalve het doo», de Kamer van Koophandel geopperde bev zwaar inzake het ontbreken eener regeling voor de Neuzensche haven, worden er ver schillende punten aangeroerd, waarmede wi) niet kunnen instemmen. Wij zouden het zeer op prijs stellen, wanneer door u met een ea ander alsnog rekening zou kunnen worde» gehouden." Bij brief van 17 Juni zond de minister van Waterstaat aan Ged. Staten een exemplaar van de gedrukte stukken, betreffende het verdrag en een artikel van den heer Mis- sert te Baarn met verzoek omtrent de in het voorloopig verslag der Tweede Kamer en in bedoeld artikel behandelde water- staatsonderwerpen hun gevoelen té verne men. Tegen mededeeling te /.ijner tijd aan' de Staten, al of niet in geheime zitting.' van den inhoud van het advies, bestaat den minister van Waterstaat bezwaar ELST (Bet.), 7 Juli. Fruitveiling V.V.O.B.i Aardbeien Ie srt. 6450, 2e srt. 2040, meikersen 6070, volgens 6063, roode vol gers 4352, zwarte kersen 5470, rouanen 60—73, zwarte bessen 60—71, roode bessen 3247, blonde kruisbessen 2329, fram bozen 55—65 c. per kg. Fruitveiling E. K. V. Kruisbessen 18 - 25, roode bessen le srt. 2849, 2e srt. 19 27, zwarte bessen 69, meikersen 6694, vol gers le srt. 69—99, 2e srt. 43—69, zwarta kersen 49—59, roode kersen 22—45, roua nen 39, groene kruisbessen 1517, aard beien 29—37, frambozen 54—59, tomaten 59 c. per kg. ENKHUIZEN, 7 Juli. Aardappelen i Schotsche muizen f 4,25—5.55, kleine f 2.9C 3.60, koksen f 2.90—2.95, kleine 45 c., ge wone of Streeker muizen f 3.30, alles per baal (100 pond). BOVENKARSPËL, 7 Juli. De Tuinbouw Aangevoerd 21.900 bn. aardappelen Koks, Due en Ninetyfold f 2.90—3.40, Schotse f 3.80—4.55, kleine f 2.40—3.20, ronde f 3.95 —4.30, blauwe f 4—4.20 per baal 13.700 stuks bloemkool, le srt. f 11.6035.60, 2e srt. f 9.70—23, 3e srt. f 2.20—5.50 per 100! stuks 10.875 kg. roode kool f 11.6016.60/ per 100 kg. ROTTERDAM, 8 Juli. Groenten, fruit en| aardappelen. Coöp. Tuinbouwveiling Rotter- dam en omstreken. Eng. kas kom kommens le soort f 16—19, 2e soort f 8—10, 3e soort f 46, pl. gl. komkommers le soort f 916,. 2esoortf 7—9, 3esoort f 57, per 100 stuks komkommerstek 47 c. per kg. sla le soort f 2.40—4.50, 2e soort 90 c.—f 1.40, per 100 krop slavellen 56 c. per kg. spinazie f 15 per 100 kg. bloemkool le soort f 1727, 2e soort f 6—16, uitschot f 3—5, per 100 stuks i peen le soort f 14—20, 2e soort fll, per 100 bos tomaten a f 3237, b f 2932, c f 21—» 33 per 100 pond postelein f 2023, tuin- boonen f 9.6011.50, per 100 kg. snijboo- nen 60 c. per kg., dito7090 c. per lOOstuks princesseboonen 5580 c. per kg. selderij f 1.80—3.80, kroten f 4.50—6.80, pieterselie f 1.60—3.80 per 100 bos spitskool f 13—19 per 100 kg. andijvie f 46.20 per 100 krop doperwten f 1426 per kg. CULEMBORG, 8 Juli. (Veiling Culem- borg en omstreken) Roode bessen 25, zwarte bessen 50, aardappelen 7J411 cents, alles per K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Juli. Schotsche muizen f 7—10.60, schoolmeesters f 79.60, blauwe eigenheimers f 9.10, ronde f 8.70, drielingen f 4.70—6.50, roode kool f 15.40—18.80, alles per 100 Kg. boswor telen f 5.70—9.40 per 100 bos bloemkool le srt. f 15—26.70 per 100 stuks spercie- boonen f 6.50. Aanvoer 554, 500 KG. aard appelen, 4900 KG. roode kool, 4100 bos wor telen, 1900 stuks bloemkool, 20 K.G. spercie- boonen. HOOGKARSPEL, 8 Juli. Vereeniging „De Eendracht". Aardappelen Schotsche 3.65 3.75; Ninityfold 2.80—3.05; kleine aardap^ pelen 2.752.85, BEVERWIJK, 8 Juli. R.-K .Coöp. Tuin- aersvereeniging „Kennemerland Aardbeien 43—58 ct.; kruisbessen 30—40 c.t; frambozen^ 5060 ct. per Kg.; doperwten 714 ct.; witte capucijners 1013, bruine idem 11 17 ct. jraspers 10—16 ct.; peulen 8—19 ct. per pond; aardappelen 89 ct.; drielingen 45 ct.; tuinboonen 611 ct.; dikke spercie-J boenen 66—72 ct; wagenaars 55—69 ct. p. Kg.; sla 0.401.60; andijvie 0.952 p^r kist, 50 stuks; rabarber 8—15 ct.; peen 12 - 20 ct.; selderie 68 ct, per bos; postelein" 0.95—1.35 per kl. kist; komkommers 3—7 ct.; bloemkool 723 ct. per stuk. TER AAR, 7 Juli. R.-K. Tuindersvereeni- ging „God zij met ons". 4 zakken peulen, jong 3.50, 4 zakken idem I 1.45; 23 zak* ken doperwten I 1.40; 46 zakken idem II 1.10; 11 zakken witte capucijners 1 -40j 58 zakken tuniboonen 0.96; 97 vakken snijboonen I 5.37; 2/ zak Prins.b. z. dr. II 8; 1 zak dubb. st. pr. 6.30 per 10 Rg-i 15 manden grof I 5.20; 3 manden K. K.i f 4.60 per 25 Kg. TER AAR, 7 Juli. R.-K. Tuindersvereeni-: ging „St. Phocas". Na aftrek van "veilmgs-j kosten: 9 zakken peulen jong 3.29; 141 id„ groen 3.—; 30 zakken idem I J L60; 2 zakken idem II 0.80; 4 zakken capucijncr* 2,11; 81 zakken doperwten I J 1.41; 210 zakken idem II 1.-; 66 zakken witte ca-' pucijners 1.32; 4 zakken roode idem 1.97 184 zakken tuinboonen 0.85; 77 zakken snijboonen 1 5.05; 11 zakken Prins.b, z. dr i I 7.52 per 10 Kg.; aardbeien 0.90—1.15 per 5 pond; zwarte bessen 202 let.; roode idem 20—22 ct.; kruisbess enl9 ct. p. pond;) 70 manden grof I 5.50; 11 manden K. KJ 4.70 per 25 Kg. ENKHUIZEN. 7 Juli. Vischaanvocrstatis- liek 1 Januari—30 Juni. Haring: reepharing 63934 tal 10 worp 184935.92; kmlhanng 143 tal 42 worp 344.77; sleepharmg 153 tal 22 worp 365.93; duikharing 2356 tal 41K- worp f 17.39; totaal 67619 tal 15vf worp 187958.02. Ansjovis: nettenansiovis 435003 JX: ƒ316006.50; kuitansjovis 111447 Kg. J /^ÏU. totaal 447102 Kg.; 321917.34 j Noordzeeschol 39420 pond 4745.67, iden»( bot 2553 pond 416.14; idem schar 1557 p.l 139.17; Zuiderzeehoekbot 305 p. 88.16;: idem schar 5550 pond 1185.67; Zijdennet-: tenbot 930 pond 144.56; paling 1597 pond f 5787.1; garnalen 4'A mand ,f 6.75; bijwaarf 101.86; totaal 7406.69; gezamenlijk to^ taal f 519282.05. .AFSLAGVEREENIGING BEEMSTER, PURMEREND en OMSTREKEN". Woensdag) 8Juli. Aardappelen 1-752.33; kl. aard appelen f 1.22—1.60 per 25 Kg.; slaboonen f 6.10—6.65; snijboonen 4.05—4,50; tuin boonen 1.08-1.25 per 15 Kg;, doperwten 4,20—7.60 per 50 Kg.; roode aalbessen 20 54 ct, per Kg.; klapbessen 1-253.10 per 10 Kg.; frambozen 41—53 ct.; aardbeziën 39—52 ct. per Kg.; komkommers 6.40; bloemkool 10,7016 per 100; sla* J 1.50— 2.20 per 100 krop; peterselei 4.60; rabarJ ber 4.80 oer 100 bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6