f Vrijdag 49ste Jaargang No. 16090 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Niet iets nieuws maar vooruitgang. 1 Handhaving der gemeente- werkliedenloonen in de - hoofdstad Reizen op Zondag tegen verlaagde tarieven. Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman. De salarissen bij de Spoorwegen. Woensdagnacht werd de Kwakel over het Heeinsteedsch kanaal, nabij het Seminarie „Hageveld" aangevaren door het'tentoonstellingsschip M o s" der oliefabrieken Calvé te Delft. Hierboven een foto van de vernielde brug met op den achtergrond het Seminarie. 11 Juli Agenda Het Eucharistisch Triduum voor zieken te Bloemendaal Van onze Rechtbank. De steekpartij te Heemstede. Verlof drankwet. De kansen stijgen. Jacht. Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Konhigstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht Nederlandsche Zwembond. H. Z. P. C. de Waterratten. HONKBAL. De competitie. ut anosnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49l Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tnsscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina s 75 ct. per regeL Vraag, en aanbod-adver- tsutiën 14 regels 60 ct per plaat. sing: elke regel meer 15 ct, b* vooruitbetaling. Alle aoonnes op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeermgen r on*nfl - Levenslange geheeie ongeschiktneid tot werken door f 7Cjl bij een ongeval met r orn bij verlies van een hand, f yfö f 50.- l^ofTrm f 40.- SdTre^n^. 1 30 verlies van beide armen* beide bccnen of beide oogett tlU. doodelijken afloop 1 £>üUu een voet of i— onzen tijd. dingen, die geen geld van de schatkist maar voorloopig alleen studie on belangstelling vragen. En het lijkt ons nood zakelijk, dat hel nieuwe kabinet daaraan m een nabetrachting over den uitslag der zjjn aan(jacht wijdt alvorens in zee te gaan. verkiezingen schreven wij de vorige week j js daarom minder juist van de S t a n- Vrijdag onder meer: d a a r d om het voor te stellen, alsof ook „Gesteld, wat wij verwachten, dat die ge- het Kabinet, dat heenging, tot zijn laatsten tindheid (n.m. voldoende ambitie voor sa- dag volle aandacht aan de sociale politiek menwerking onder de drie christelijke par- wijdde. Beter ware geweest te zeggen: „er tijen) er in beginsel is, dan komt de groote waren dringender zaken ,die voorgingen", moeilijkheid een program te ontwerpen, dat Maar nu de groote taak van het sluitend aan de gemiddelde wenschen der drie recht- sche partijen voldoet. Het zal een ander program moeten zijn. dan de heer Colijn zich had gedacht en waarmee deze het verkie zingspad is opgegaan. Want daartegen, n.m. tegen een program van enkel financieel her stel en bezuiniging zonder meer, daar tegen heeft het volk zich wel sterk uit gesproken. Er moet'een program komen.dat omtrent de netelige kwesties van financiën, sociale hervorming, en defensie een duidelijk geluid geeft en door heel de rechterzijde wordt gesteund." Iets dergelijks schreef „Het Huisgezin" en in een artikel, getiteld: „stevig rechts en vooruitstrevend", hetwelk we in ons pers overzicht van Dinsdag j.l overnamen en vaarin het o. m. heette: „We krijgen dus een christelijk bewind"... Een bewind dat inderdaad christelijk re geert en aan de vraagstukken die op het openbaar leven betrekking hebben een op lossing durft geven. Er is op dit punt in hel verleden wel eens te veel weifeling, beschroomdheid geweest; men deed of zij gelijk hadden, die beweer den, dat Nederland een liberale staat was. „Ons christenvolk vraagt wat meer kloek heid en stevigheid en wenscht dat een chris telijke meerderheid, een christelijk ministe rie ook in de wetgeving en de practische politiek tot uitdrukking kome. „Op de tweede plaats moeten ook dit is in overeenstemming met de uitspraak der stembus wie kabinetsformateur worde en wie worden geroepen in het ministerie zifting tc nemen, vooruitstrevende sociaal- economische politiek worden gevoerd." „De. Standaard" is op het laatste in gegaan, verklaart het er volkomen mee eens te zijn, maar voegt er aan toe, dat men wel moet onderscheiden tusschen werkelijke so ciale politiek ,die vooruitgang brengt en so cialistische politiek, „die een volk in allerlei opzicht naar heneden haalt en het geestelijk en economisch de meest erge schade doet Üjdcn" En het anti-revolutionaire hoofd orgaan vervolgt dan: Een Christelijke politiek, gebouwd op rechtvaardigheid, kennend de teekenen der tijden, er op gericht om hel doel, het so ciale leven op te heffen en het een gestalte te geven, die van de kracht van het Christe lijk beginsel getuigt, steeds nader te komen. is steeds de begeerte geweest ook van onze Antirevolutionaire Partij, een begeerte door Dr. Kuvper zoo schoon vertolkt, door de partij immer nagestreefd. Zij is van ander gehalte dan de liberale politiek; zij staat lijnrecht tegenover den socialistisch en waan. Onze wetgeving, onder Christelijk bewind tot stand gekomen, een wetgeving, zooais geen land ter wereld die kent, is daarvan een bewijs. Het rekenen met de werkelijkheid, zooals ook het Kabinet, dat heenging, dit toonde tc verstaan, behoort eveneens tot de Chris telijke sociale politiek. Maar wie in dezen weg om wat nieuws zou vragen, zou toch zeer onrechtvaardig zijn tegenover het verleden, Dat de Standaard het noodig oor deelt om zich zoo uitvoerig accoord te ver klaren met den eiscb om vooruitstrevende sociaal-economische politiek, is op zichzelf ongewoon. En de manier, waarop het ge beurt is nog ongewoner. Dat ér bij dr. Kuy- per en zijn volgelingen steeds een begeer te naar goede, sociale politiek heeft be staan. is ons bekend; en dat door samen werking der drie christelijke partijen ook eer veel goede sociale maatregelen zijn tot stand gekomen, weten en waardeeren wij eveneens. Maar evenzeer is het waar, dat de laatste jaren de sociale wetgeving heeft stilgestaan, dat reeds genomen maatregelen moesten worden opgeschort of ingekrompen en dat heel de politiek der regeering ge vestigd was op de veiligstelling van den gul den.Wij zeggen dit niet als verwijt; integen deel. Wij weten, dat met het sluitend, maken der begrooting en het afweren van inflatie aan het volk in zijn geheel een {roofer weldaad is gedaan dan door de in voering van een of anderen socialen maat regel. Maar waarom het gaat is dit: of in de toekomst weer kan worden volstaan met enkel te streven naar bezuiniging en sluitend maken van de begrooting. Wij gelooven van niet; daarnaast zal een krachtige, voor uitstrevende, sociale politiek naar christe lijke beginselen gevoerd moeten worden. Dat is een eisch des tijds, ook een eerlijk ant woord op de laatste stembusuitspraak. De anti-revolutionaire partij heeft het zelf on dervonden. dat rij zelf in een van haar voormannen het meest tot het stopzetten van de sociale wetgeving in de laatste jaren heeft poefen bijdragen. Bekend is ook, dat er in de rijen der christelijke arbeidersbe weging een groeiende ontevredenheid is over de apathische houding der leiding tegenover urgente vraagstukken van bindend verkla ring der collectieve contracten, bedrijfsorga nisatie, medezeggenschap en dergelijke. Dat zijn met vele andere sociale problemen van maken der begrooting is volbracht, nu is er weer volop gelegenheid om aan opbou wende staatkunde, aan positieve, christelijke welvaarlspolitiek te doen, dat is een staat kunde, welke gericht is op het behartigen der belangen van het algemeen, maar van die der economisch zwakken het allermeest. l Zóó beschouwd, stelt het antwoord van d e Standaard wel een weinig te leur. Het gaat in dezen niet, zooals het anti-rev blad het voorstelt, om „iets nieuws", maar om niet stil te blijven staan; het gaat om voor- uitgang. BfflEBj In de Donderdag gehouden zitting van den Amsterdamschen Gemeenteraad is de rege ling bekrachtigd, welke in de Centrale Com missie van het Georganiseerd Overleg is rot stand gekomen met betrekking lot de hand having der loonen tot 1 Juli 1926 en van de vacantietoeslagen tot 31 December 1926. De kwestie nog in onderzoek. In antwoord op de vragen van bet Twee de Kamerlid Rutgers, in verband met het voorgenomen overleg tot voorkoming van het reizen op Zondag tegen verlaagde tarieven, deelt de minister van Binnenlaud- sche Zaken en Landbouw mede, dat het be doelde onderzoek spoedig na d^ gedane toezegging is geopend. Nog in onderzoek is het vraagstuk van de bevoegdheid der Regeering tot ingrijpen op grond van art. 28 der Spoorwegwet. Het re sultaat daarvan dient te worden afgewacht. Mocht dit met het oog op de gewenschte Zondagsrust niet bevredigend zijn, zoo is, mede met het oog op andere openbare middelen van vervoer, een nadere wettelijke regeling te overwegen. Benoemd tot Protonotarius Aoostolicus. Naar de Msb. verneemt, is Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman, Huisprelaat van Z. H. den Paus, Proost van het Metropolitaan Kapittel, president van het Groote-Seminarie „Rijsen- burg" te Driebergen, door Z. H. den Paus benoemd tot Protonotarius- Apostolicus bij gelegenheid van het zilveren jubelfeest van het tijdschrift „Nederlandsche Katho lieke Stemmen" Voorstellen van den Loonraad. De Loonraad vergaderde gisteren te Utrecht, onder voorzitterschap van Mr. Dr. Kooien, en heeft, naar de Tel. verneemt, beslist, dat, waar van den aanvang af is vastgehouden aan den regel, dat de notulen der vergaderingen van den Loonraad of van sub-commissies alleen voor de leden zijn bestemd en de inhoud daarvan niet mag worden gepubliceerd, ook stukken door het Secretariaat aan de leden toegezonden, ter behandeling in een vergadering van den Loonraad of een der sub-commissies, niet voor publiciteit zijn bestemd. Verder heeft de I.oonraad besloten, aan de directie te adviseeren, de minima en maxima der loonen en de jaarlijksche perio dieke verhoogingen, behoudens de daarop voor de loonklassen II, III en IV toe te pas sen aftrek, vast te stellen als volgt: Voor schaal: IH van 2654 ,en 's avonds van hali 8J half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.ui 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond - Te! 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan hel Bu reau BI weg 309, Ovérveen (dr. C. Bos) R K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 ui*r,^ be halve det Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. tX- oens- da&middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags vaq 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Holiandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R, K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Dat jaai ze van ganscher harte een jolgénd welkom zullen zijn, is ze er, 6 had gevraagd 'n November van parochie Bloemendaal heeft nu haar n e g r hetgeen was afgewezen- genoeg te prijzen gastvrphe.d en naastenliefde g die eenzelfde contract had ge- getoond. De processie met het AUerheJigbte kend als G.. verklaarde dat bekl. gezegd trok nu ook door den tuin en alle patiënten i™ ie niets meer trok nu ontvingen wederom den zegen en zoo mo gelijk werd er nog vuriger gebeden dan de vorige dagen. Er was er niet écn, die niet vurig meebad en soms konden de woorden om de ontroe ring. die opwelde, niet eens worden uitge sproken, doch in zijn hart bad men mee en het gebed werd er nog vuriger om. Na het „Te Deum", dat door allen werd meegezongen, volgde nog een laatste dan«.- v/oord van den zeereerw. heer pastoor, Hij dankte de verpleegsters, voor haar bereid willige hulp en liefderijkheid en voor al net- geen zij in de drie dagen aan de patiënten bewezen hadden. Kon men de patiënten zelt eens hooren, men zou eens vernemen noe enthousiast zij over de vriendelijke verpleeg sters waren. Dank bracht spr. aan al zijn pa rochianen voor hun gastvrijheid en behulp zaamheid, aan het zangkoor en aan de col lectanten voor de medewerking, Kortom aan 'allen, die het triduum hadden doen slagen. Zelfs van niet-katholieke* zijde had spr. vol,e 1 f 1400— 1600— f 50— 2 1450— 1700 50— 3 1500— 1800— 50— 3a 1550— 1900— l. ƒ1750 ƒ50 daarna 75 4 1600— 2000— 75— 5 1650— 2100— 75— 6 1400— 1800— 100- 7 1700— 2300— 75— 8 4800— 2500— 100- 9 1850— 2800— 100- 10 1900— 3400— 11 2250— 3700— 125- 12 2500— 3900— 125- 13 2900— 4100— 125— 14 3200 4400— 175- 15 3600— 4700— 175- Over het bedrag der periodieke verhoo gingen voor schaal 10 zal nader worden beraadslaagd. Diocesane H. V. 1 uur Gewone Sociëteit „St. Bavo". B. -4 uur Zangles zittingen 7 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetesvraat 11 Eiken Donderdag van 89H uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. Zaterdags alleen van 9—2 en AanvrageD om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en reestdagen toegankelijk. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Ftancifcus. Aanvragen tc richten tot mevr Coebergh. Ged Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur. 'Vrocbiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusscheD kerk en pastorie,, iedereo Dinsdagavond. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verdar bij de leden te kénnen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Eerste hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) eb verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met w'H kruis aan den huis gevel. ,ST. RAPHAEL" R. K. VOLKSPARTIJ Men verzoekt ons plaats te geven aan de volgende verklaring: In verband met de geruchten als 2ou ae afdeelkig Haarlem van den R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael te vereenzelvigen zijn met de R. K. Volks partij, verklaren wij dat deze meening abso luut onjuist is. Het Bestuur der Afd Haarlem van den R. K. Bond van Sp°or~ Tramwegpers. St. Augustinus. en Tramwegpers. St.Augustinus. DE SLUITINGSPLECHTIGHEID. „Drie dagen, een hemel op aarde. Het was zeker niet te sterk gesproken toen de zeereerw. heer pastoor Willenborg in zijn predicatie bij de sluiting aldus het Eucharis tisch Triduum voor zieken betitelde, want er zal geen enkele patiënt geweest zijn, the dat niet volmondig beaamde. Ze hadden zien gedurende dié drie dagen bovenmate geluk kig gevoeld en een ongekende vreugde ge smaakt en.... het scheiden viel zwaar. Dat kou men zoo duidelijk zien aan de oogen der zieken bij bun laatste samenkomst. Het was moeilijk scheiden van het lieve vriendelijke kerkje, waar ze zich thuis gevoelden, van de liefderijke verpleegsters, die hun zoo goeo bijstonden en al hun verlangens en wenschen vervulden, die hun met zorgzaamheid om gaven, van de gastvrije parochianen waar ailen. die in staat waren, zich erheen te be- gesen een gul onthaal vonden, in een woord het was zwaar scheiden van het gastvrije Bloemendaal. Grooter kon de belangstelling bij de sluiting niet zijn. Niet alleen, dat geen en I e! plaatsje onbezet was, ook de gangpa den waren overvol en in dén aangrenzenden tuin verdrong men elkander om niets van de plechtigheid te missen. De zeereerw. heer pastoor celebreerde het Lof en talrijke terw. iieeren geestelijken, onder wie ook de hoog- eerw. deken L, A. A. M. Westerwoudt, w'a- ren tegenwoordig. Precies te 2 uur ving de plechtigheid aan en de volgorde was prige- vee: dezelfde als de vorige dagen. Dan volgde het afscheidswoord, dat ailen rcerde. Zijn innigen dank sprak de zeereerw. heer pastoor uit jegens de patiënten, die ge durende de drie dagen van het triduum zuIk een heerlijk voorbeeld van waar geloof en innige liefde tot Jezus in Zijn H. Sacrament hadden gegeven en daardoor alle parocma- nen een levend voorbeeld hadden gegeven en hij drukte zijn parochianen allen ernstig op het hart dat heerlijk voorbeeld van ge looi en liefde te volgen opdat de parochie Bloemendaal rijk zou worden aan Eucharis tisch leven. Het scheiden viel zwaar, doch de zieken zouden nu niet alleen zijn. Ze zouden Jezus bij zich houden om hen te beschermen, te geleiden en te bewaren. Een volgend "aar zou wederom 't Eucharistisch Triduum wor den gehouden en Z.Eerw. hoopte dan, allen die nu als patiënten waren gekomen, als ge zonden weer terug te zien. Doch mocht Gods oneindige Wijsheid het anders beschikken, zij konden er van over tuigd zijn allen zonder uitzondering van gan scher harte weer in Bloemendaal welkom te zijn. medewerking en bewijzen v^n sympathie ondervonden en hij stelde het als een voor beeld, dat ook in het hart van niet-kathoiie- ken liefde voor den lijdenden evenmensch •jgefl Een klein geschenk wilde Z.Eerw. aan zijn zieken nog medegeven. n.l. een fleschjc ge zegende olie en een fleschje gezegenden wijn. als geneesmiddel voor de ziel en het lichaam. De Hoogeerw. plebaan L. A. A. M. Wes terwoudt verrichtte de zegening n n de olie en den wijn, die daarop werd uitgedeeld. Daarmede was de schoonste plechtigheid van het triduum ten einde. Een laatste har telijke handruk werd gewisseld en daarna vertrokken de patiënten. Een triduum had nooit mooier en rijker kunnen slagen en er is er niet één, die er niet volmondig enthousiast over is. De Zeereerw. heer Pastoor kan er zich var. verzekerd houden, dat zijn sympathiek initiatief overal weerklank zal vinden en dat zijn intiem lief kerkje, al is het dan be scheiden in vorm en omvang, de grootste plaats in het hart van alle zieken, die er drie dagen mochten vertoeven, zal innemen en dat de herinnering aan de heerlijke da gen in aller hart zal blijven voortleven. Mogen met Gods hulp de vruchten van het triduum voor de parochie Bloemendaal over vloedig zijn. Diefstal van een rijwiei. Gisterenmiddag had zich oor de Recht bank te verantwoorden de 33-jarige zeeman D. de R. uit Brussel, thans ged., ter zake van diefstal van een rijwiel op 16 Juni te .Spaarndam. Bekl. had voor den rechter van instructie verklaard door gebrek aan geld tot de daad gekomen te zijn, daar hij eten wiide koopen. Voor de rechtbank verklaarde hij niet te we ten hoe hij er toe gekomen was. Het O. M. eischte een .gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek van preventief. De uitspraak werd bepaald op Dpnderdag Diefstal gouden ring. Vervolgens stond terecht de 42-jarige J. v. d. K. los werkman, ter zake van dief stal van een gouden ring op 15 Juni te Lei- muiden. Bekl. verklaarde den 'ing gevonden te hebben toen hij juffr. K. hielp bij de wasch. Pres.: Je bent onmiddellijk daarna wegge gaan en een glaasje bier gaan drinken? Bekl.: Ik heb nog een tijdje gewacht want ik had zoo'n dorst, ik was de vorige avond in de lorem geweest. Pres.: Je hebt hem verkocht, waarom deed je dat? Bekl,: Ja, als ik gedronken heb is hel altijd mmet mij. Juffr. K„ als getuige gehoord, zeide, dat zij niet gewild had, dat er werk van gemaakt werd omdat het geen plaats was waar de ring was neergelegd, n.l. in het kozijn van een venster. Het O. M. achtte het bewijs wettig en overtuigend geleverd en omdat bekl. reeds diverse keeren veroordeeld was, eischte hij 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Uitspraak 23 Juli. De huurkwestie. Hierna stond terecht H. G. IJ., bouwkun dige uit Schoten ter zake an hel vragen van een bedrag van 500 sleutelgeld. Door den kantonrechter was IJ. vrijge- sproken. Nadat het O. M. in hooger beroep was gegaan, was bekl., die toen verstek liet gaan, veroordeeld tot 3 m. 100 voor resp. de 3 gevallen waarvoor hij gedagvaard was. Bekl. verklaarde dat zijn huurders geen huurders waren doch koopers van de huizen Hij had n.l. het huis Colensostraat 64 ver kocht voor 8000. Hierop noest 500 wor den afbetaald. Aangezien de kooper dit met kon, werd overeengekomen, dat deze weke lijks 1.75 kon afbetalen boven den nuur- prijs van 4.25. De huurder G. gehoord, verklaarde „bso- luut het huis niet gekocht Ie hebben, daar had hij geen geld voor. Trouwens IJ. zou gezegd hebben dat het slechts was om het te doen voorkomen als huurkoop. Toen de hüurcommissie er mede in kennis kwam, werd aangeraden de 1.75 niet meer te betalen. had: als je er uitgaat ben je niets meer schuldig. Toen niet meer de 1.75 werd be taald, vroeg bekl. er ook niet meer om Get. P., ook een kooper van een woning, zeide, dat zijn benedenbuur ook de woning gekocht had. Men koopt toch geen half huis. Vervolgens zeide get. dat 't toch vreemd is als men 500 schuldig is en men vertrekt na pas 100 betaald te hebben, dan mets meer schuldig te zijn. Het O. M. vond dat het wettig bewi>s ge leverd was en eischte bevestiging van het vonnis. Mr T. A. M. A. Loben Seis verdediger van beklaagde, zeide, dat hier een soort complot gevormd is, de beklaagden zijn per slot van rekening belanghebbenden. In een civiele zitting zouden zij niet als getuige gehoord mochten worden. Mocht de rechtbank evenwel toch vonnissen, dan ver zocht pleiter een lichtere boete Na re- en dupliek van het O M. en Hei- ter werd de uitspraak bepaald op 23 Juli. Vervolgen s stond dezelfde bekl. nog te recht voor 2 dergelijke feiten. Ook hiervoor werd bevestiging van net vonnis gevraagd. Naai wij vernemen, is de toestand van Kees Warmerdam, die op „Het Oude Slot met een mes in de hartstreek gestoken werd, iets vooruitgaande. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen, overeenkomstig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is in gekomen een. verzoekschrift van Th. Schou ten, om verlof, ingevolge art, 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, voor ge- bruik ter plaatse van verkoop in het kiem van het perceel aan de Witstraat no. 22. M.U.L.O.-EXAMENS. Geslaagd voor diploma A: J. H. C. van Hooydonk. A. Ovenneer, I. V. van der Velde J. A. de Heer Kloots, A. Siteur en J. L. r Vrjj. Geslaagd voor diploma B.: A. N. de Vogel. EXCURSIE. i Door bemiddeling van de Commissie van Maatschappelijk Werk zal door een groep leden van den Algem. Ned. Typ. Bond op de Zaterdagmiddagen. 18 Juli. 1 Augustus en 15 Augustus, een bezoek gebracht worden aan de Telefoon-Centrale alhier, onder deskun dige leiding. ROODE KRUIS. Bij zijn periodiek aftreden als bestuurslid vun het Nederl. Roode Kruis stelde zich niet meer verkiesbaar Jhr. A. W. G. v. Riemsdijk Over de grenswijziging van Haarlem sprekende hebben wij er steeds op gewe zen dat veel van den uitslag der verkie zingen zou afhangen wat betreft het Tijd stip waarop het wetsontwerp tof uitbrei ding der grenzen van Haarlem zou wor den behandeld. Nu na 1 Juli meenen wij de veronderstelling te mogen opperen, daf het wefsontwerp nog dit jaar zal worden bekeken door de Staten-Generaal. Al thans gelooven wij niet dat de veranderin gen in het ministerie van dien aard zul len zijn, dat wij een minister van Binnen- landsche Zaken zullen krijgen, die het ge heel oneens is met de zienswijze van mi nister Ruys de Beerenbrouck en dus diens wetsontwerp zou intrekken. De veronder stelling is zelfs niet gewaagd maar hier wagen wij ons, we weten het, op glad ijs dat minister Ruys minister van Binnen- landsche Zaken blijft. In dit geval, maai ook al zou een geestverwant van minisfei Ruys dit departement overnemen, is hel zeer waarschijnlijk, dat we vóór 31 De cember van dit jaar weten waar we vooi de grensuifbreiding van Haarlem in de eerste jaren aan toe zijn. De Burgemeester van Haarlem, brengf ter openbare kennis, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeil goedgevonden te bepalen: ie. Dat de jacht op de wildsobrten. ge noemd in kolom 1, zal zijn geopend in de provincie Noord-Holland gedurende hef tijdvak achter de namen der wildsoorten aangegeven in kolom 2. (Kolom 1.) Grof Wild. Edelherten en damherten, (Kolom 2.), van 2 Nov. 1925 tot 31 Jan. 1926; Hinden, van 4 Jan. 1926 tot 3i Jan. 1926; Reebokken, van 13 Juli 1925 tof 16 Aug. 1925; Reegeiten en ree bokken, van 12 Oct. 1925 tot 29 Nov. 1925; Klein Wild. Patrijzen van 31 Aug. 1925 tot 1 Jan. 1926; Houtsnippen, van 31 Aug. 1925 tof 28 Febr. 1926; Korhennen, van 31 Aug 1925 tot 29 Nov. 1925; Korhanen, van 31 Augustus 1925 tot 1 Jan. 1926; Hazen, van 28 Sept. 1925 tot 1 Jan. 1926; Fazan- tenhennen, van 28 Sept. 1925 tot 1 Jan 1926; Fazantenhanen, van 28 Sept. 1925 tot 31 Jan. 1926. Water- Wild. Zwanen, ganzen en water snippen, van 27 Juli 1925 tot 11 April 1926 Eenden en duikeenden, behalve wilde een den (anas boschas), van 27 Juli 1925 tot 14 Maart 1926; Bergeenden en eidereen- den, wilden eenden (anas boschas), van 27 Juli 1925 tot 31 Jan. 1926. Goudple vieren, van 27 Juli 1925 tot 28 Maart 1926. 2e. Dat het vangen van de hieronder in kolom 1 genoemde waterwlldsoorten door middel van eendenkooien en netten, waar van het gebruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan gedurende het tijdvak achter de namen der wildsoorten, hieronder aan gegeven in kolom 2. (Kolom 1.) Zwanen, ganzen en water snippen, eenden en duikeenden, behalve wilde eenden (anas boschas) bergeenden en eidereenden, (Kolom 2.), van 27 Juli 1925 tot 11 April 1926; Wilde eenden (anas boschas), van 27 Juli 1925 tot 14 Maart 1926; Goudplevieren, van 27 Juli 1925 tot 28 Maart 1926, 3e. Dat de jacht op herten- en reekalve ren niet wordt geopend. Uit Amersfoort is bericht ontvangen, dat de jaarlijksche 2 K.M. wedstrijd verzwom- men zal worden op Zaterdag 18 Juli a.s. Verder vinden op Zondag 19 Juli in de zweminrichting wedstrijden plaats, waarbij de volgende onder uw aandacht gebracht worden: No. 2. 100 M. snelzwemmen, borst, zrije slag voor dames (vrije deelname). No. 3 100 M. snelzwemmen, borst, vrije slag voor heeren (vrije deelname), No. 4. 100 M. snelzwemmen, rug, vrije slag, voor heeren (vrije deelname). No. 5a. Estafette, 5X50 M, vrije slag voor dames, alleen voor vereenigingen aangeslo ten bij den Ned. Zwembond. No. 5b. Idem voor heeren. No. 6a. Estafette 4X50 M., wisselslag voor heeren. No. 6b. Idem voor Dames. No. 7. Estafette 5X50 M., vrije slag voor gemengde ploegen (2 dames en 3 heeren). No. 10. Gekleed popduiken voor dames kampioenschap van Nederland. No. Ha. Gekleed Reddingszweramen. 75 meter, waarvan 25 meter met gekleede drenkeling, voor dames. No. 11b. Idem voor heeren. Alle wedstrijden hebben plaats volgens het wedstrijdreglement van den'Ned. Zwem bond. Voor alle afdeelingen is het ragen van zwembroek onder zwemtricot verplicht. Deelname aan no. 11 a en b, voor-bij den Ned. Bond tot het Redden van Dr. aange sloten reddingsbrigades. Kleedmg volgens Bondseischen. Inschrijvingen via het secretariaat, moe ten uiterlijk Maandag 13 Juli, eerste post, ingeleverd zijn. Barometerstand 9 uur v.m.: 766. oor-uit, OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol Instituut te de Bildt. waarnemingen in den morgen van barometerstand 770.5 m. M. te 748.1 m.M. te Naar 10 Juli. Hoogste Biarritz. Laagste barometerstand Akureyri. Verwachting van den avond van 10 tot den avond van 11 Juli. Zwakke tot matige zuidwestelijke tot noordwestelijke wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk weinig of geen regen, zelfde temperatuur. De Haagsche Reddingsbrigade herdenkt op Zondag 9 Augustus haar 10-jarig bestaan met een zwemfeest in de niet overdekte Gemeentelijke Zweminrichting in het Zui derpark. Het programma vermeldt: No. 1. Estafettewedstrijd met drenkeling 4X25 M„ in zweracostuum, dames. No. 2. Idem voor heeren. No. 3. 100 M. snelzwemmen, vrije siag (borst- of zijslag) dames. No. 4. Idem heeren. No. 5. 100 M. rugslag, dames. No 6. Idem heeren. No. 7. 100 M. snelzwemmen. borst scho«4J slag. Dames. No. 8. Idem heeren. No. 9. Bondswedstrijd om het kampioen schap. 150 M.. waarvan 25 M. met drenke ling (uit te voeren, gekleed volgens oods- eischen), dames. No. 10. Idem heeren. No. 14. Popduiken in zwemcostuum; dames. No. 12. Idem heeren. Deelname is opengesteld voor leden vat bij den Bond aangesloten Reddingsbriga des. Inschrijving, door Brigadebestuur óór uatnau Augustus. Aan elk nummer vunneu hoogstens drie leden eener brigade deeh- Voor de competitie van bovengenoemde!» Bond speelt Zignea I, Viijdagavond 8K uur in „Obelt" te Amsterdam een wedstrijd te gen bet eerste zevental der Y-dames.- Indiei Zignea dezen wedstrijd verliest is haar kam op het kampioenschap absoluut verkeken De Haarlemsche dames komen met de vol gende opstelling uit: H. v. Abs, T. Simons, M. v. Ommeren, B. Witkamp, S. Kammeijer, E. Bouwer, A. Krügcr, Invalster is mej. B. de Gree. Alsnog bebben zich doen laten inschrij ven voor de Nationale zwemwedstrijden op Zondag 12 Juli e.k. de heeren leden van de Amsterdamsche zwemclub 'tY, de heeren J. B. van Silfhout recordhouder van Nederland 100 M. vrije slag. R. Wijss, kampioen 10Q meter schoolslag. J. Reijnders ex kampioen 100 meter schoolslag. Voor de 100 meter schoolslag zullen ook uitkomen de bekende zwemmers C. Weber en P. Kraan. Voor de 100 Meter rugslag de dames Jf Otto en C. Bont, leden van 't Y. Voor het Nationaal Zwemfeest der H. Z. P. C. de Waterratten op Zondag 12 Juli ontvingen wij nog een groote verz. bekez van N. V. Droste's cacao- en chocoladefa-, briek te Haarlem. Deze wordt verzwommen als wisselbeker 100 M. schoolslag voor den eerst aankomenden zwemmer lid IL Z. B. Ook door de heer W. Beakman, lid der Jury werd een medaille beschikbaar gesteld,' Het programma voor Zaterdag 11 JaH luidt» le klasse. BI.-WitConcordia. 2e klasse. A. G. H. C.Ajax II. Quick II—Z. R. C. 3e klasse. T. O. S—D. D. V. IL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1