$PAARNE-JJANk Dit nummer iestaat nit 22 bladzijden, waaronder bet geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Radio-Omroep. Leekepreeken. Voor het komend reisseizoen fourneeren wij credietbrieven, chèque's en vreemd Bankpapier. Zaterdag: 11 Juli 1925 49ste Jaargang No. 16091 iing: Mgr. H. van de Wetering. Treinontsporing te Tegelen. Prins Hendrik naar Wieringen. Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman Protonotarius Apostolicus. (Msb,). Agenda 12 Juli Agenda 13 Juli De Bibliotheken der St. Vincen- Aiusvereenigingen zijn geopend: Overgangsexamens van het R. L. Lyceum te Overveen. Het Zandvoortscbe Openlucht- Theater. Het bouwen op betonplaten. Luxor Theater. Telegraphisch Weerbericht LAATSTE NIEUWS. Brand te Boxtel. De strijd in Marokko. Fransche wapenleveringen aan Abd-el-Krim. De vrede in het verre Oosten. Een complot tegen Koning AlfonSi De vacantie-toeslag en onze gemeente-financiën. 4 Koniugstraat 10 Haarlem. RRRRRRRRADIO TOESTELLEN COMPLEET VANAF F 1.85 PEÏ$ WEEK. BUREAU MEIJER Jansstraat 67 Haarlemt TELEFOON 13620, De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij ooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAflBLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regell Bij contract belangrijke korting* A.dvertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 et» per regel op de 1« Pagina s 75 cL per regeL Vraag- en aanbod-adver* tsMiën 1—-4 regels 60 ct per plaats elke regel meer 15 cL, bi? vooruitbetaling. Ue aoonne -gen ongevallen :'s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f Of), .10 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cn bij een ongeval met J 250." eèn^voet of" een *00?1^5." duim of wijsvinger f 50." been of arm f40. vallen verzekerd voor een'der volgende uifkèeringen verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 1 doodelnken afloop r bij verlies van een, 'andere vinger. 99. DE GOEDE GEDACHTE. Wanneer men zoo dagelijks de couranten ieesf en in het leven, op straat en aan strand, in vergaderzalen en ontspannings gelegenheden oogen en ooren goed open aeeft, dan krijgt men van de samenleving »n van zijn medemenschen geen hoogen Junk. Men leest voortdurend van moorden en doodslagen, van beroovingen, van de laagstê en brutaalste misdaden, door iede- ren stand en eiken leeftijd bedreven; men ziet en hoort de wuftheid en zinnelijkheid, de verleiding en zinneprikkeling in klee ding en gebaren, in lied en dans en s,pel, in winkelétalages en reclameplaten en men vraagt zich af: wat gaat er toch in de men- schenhersens om, dat al die ergernis maar steeds zonder protest in een onuitputtelijke variatie voortduurt? Want al die wufte modeuitingen, die bedenkelijke vermaken, die gepèperde romans en prikkelende filmvertooningen hebben hun oorsprong in menschenhoofden. welke voortdurend moe ten werkzaam zijn om al maar nieuwe din gen te bedenken ten einde de massa bezig te houden. Er ware een lange en droeve klaagzang te schrijven over het misbruik, dat gemaakt wordt van de menschelijke rede, de groote gave, waardoor de mensch zich van het dier onderscheidt. Zouden de goede gedachten, *waartoe de mensch evenzeer in staat is en welke, naar zijn hóóg? afkomst eigenlijk het element van zijn geestelijk leven moesten vormen, zouden de edele gedachten in de men schenhoofden wef opwegen tegen al het booze, wat er slapend en wakend geregeld broedt in de menschelijke hersenen, vra gen wij or.s dikwijls af? En telkens is dus ong antv oord bevestigend. Wanneer al dus is onze meening er tegenover al die laagheden en duivelsche plannen, wel ke er uur aan uur in de wereld worden gesmeed, niet een tegengif was, afdoende en sterk werkend, de wereld ware al lang ten gronde gegaan. Dat behoudend middel vormen de goede gedachten, welke meest als stille krachten den vernietigenden de mon van de kwade liersenuitingen tegen houden, belemmeren of te piet doen. Die goede gedachten hebben echter op de kwade tegen, dat zij meerendeels zich verborgen houden in de stilte van het men schelijke hart. Het kwaad komt naar bui ten door alle zintuigen; het brandt of loert in het begeerige oog; het grijpt en tast in de misdadige hand; het spuw( vergif met de lasterende of vuil-sprekende tong; het gelaat toont hef genot van den wellust, welken het oor en het gevoel indrinken. Wie het twijfelachtige genoegen heeft van tijd tot tijd de uitgaande wereld te bespie den in baïzaal, variété- en bioscooptheater en al die gelegenheden, welke het moderne leven tot een nimmer eindigend feest ma ken, die beeft geleerd in oog en lach, in gebaren en lichaamsbewegen te lezen wat er aan minderwaardige gedachten omgaat bij allen, die met opzet zoeken de zwoele sfeer van mondain vermaak. Wat de mensch in zijn hoofd aan boosheid uitbroedt, kan hij zoo moeilijk voor zich alleen houden, tenzij hij geleerd heeft kwade gedachten onmiddellijk te onderdrukken. En- zoo worden de slechte denkbeelden ook ten verderf van anderen. De goede gedachten daarentegen houden rich meerendeels schuil; zij zijn veel be scheidener dan de slechte, al te bescheiden vaak. Hoe menigeen zou in zijn omgeving een weldadigen, geestelijken geur kunnen verspreiden, wanneer hij de goede gedach ten, welke bij hem opkomen, niet in zich zelf besloten hield. Valsche schaamte, men- schelijk opzicht, vrees voor tegenspraak en wat al niet weerhouden ons maar al te dikwijls zuivere, goede gedachten üit te spreken, welke tot vruchtbare daden zou den kunnen leiden. In de afgeloopen week is ons weer eens de waarde gebleken van zulk een goede gedachte, met durf uitgesproken en met edelen moed uitgevoerd. Iedereen spreekt thans, na gehoord en gezien te hebben, met lof en geestdrift over den inval van den pastoor van Bloemendaal, die de zieken naar zijn kerk liet dragen en ze daar( drie dagen lang spijzigde met hemelsch manna. Welk een schoone gedachte moet dat zijn geweest. Mij dunkt het moet dezen herder in zijn pastoraal werk zijn opgevallen, hoe droevig het toch is, wanneer men maan den, zelfs jaren aan het ziekbed is ge kluisterd, nooit van Gods vrije natuur kan genieten, nooit den troost en de blijdschap kan smaken, welke de gezonde christenen genieten in hun kerken, wanneer zij het misoffer bijwonen, Gods woord hooren ver kondigen, hét orgel hooren ruischen, in hymnen en psalmen Gods lof hooren zin gen. Waar bidt men beter dan in de 'kerk, Gods Huis zelf en wie heeft meer sterkte en troost, ook gevoeligen troost noodig dan de zieke? En op zijn bed ligt hij steeds als een gevangene, zonder zelfs deft kerktoren te kunnen zien. En toen moet het in het priesterlijk hoofd van dien Bloemendaal- schen herder een oogenblik geflitst hebben; maar waarom brengen wij ook de zieken niet naar de kerk? Onmogelijk, zal de feest van tegenspraak gesproken hebben; ie kerk is voor de gezonden; daar is voor rieken geen plaats! Maar de pastoor liet ?ijn goede gedachte niet los; hij werkte ze 1 uit; besprak ze met zijn Bisschop; gaf ze toen aan de openbaarheid prijs. Laten wij maar zeggen, dat er hier en daar om ge glimlacht is; zoo iets moest toch op eer. mislukking uifloopen. En het resultaat? Van Noordwijk tot Deventer heeft men de zieken aangedragen. Met tranen in de oogen hebben honderden en honderden zich in en rondom de landelijke parochie kerk verdrongen om dit zeldzame schouw spel gade te slaan, paar waren lammen en kreupelen, die in zeven, acht jaren geen kerk, hadden gezien; daar waren lichamelijk verminkten, misgeborenen maar toch tol volwassenen opgegroeid, die nooit nog in heel hun smartvol leven den troost van den Roomschen eeredienst hadden ge smaakt. Drie dagen lang is de herder tus schen deze zieke schapen doorgegaan, heeft het hemelsche brood en het brood des woords voor hen gebroken; en nooit was de priester meer zichtbaar Christus' plaatsbekleeder dan hier te midden van die rijen lichamelijk verminkten. Maar die ééne goede gedachte, met moed en overtuiging tot een daad gebracht, deed nog meer dan het instituut van „de zieken naar de kerk" in het leven roepen. Zij wek te ook een reeks edele daden van anderen. Of is hel geen opbeuring in dezen tijd van gouddorst en hebzucht, van egoisme en zelfzucht, te hooren, hoe twee dozijn Roomsche pleegzusters die hef .oppassen van krankzinnigen tot zware levenstaak hebben, drie dagen van haar vacantie op offerden om dienst te doen in ,,de kerk der zieken?" Is hef niet ontroerend te ver nemen, hoe van alle kanten, ook van niet- Kalholieken, giften en gaVen toestroomden, zóó dat het aangebrachte voedsel en de versnaperingen voor de zieken, die drie da gen lang de gasten waren van den pastoor of der omwonende parochianen, niet te ber gen waren? Hoe kan één goede gedachte ontelbare vruchten doen rijpen en voor anderen de aanleiding worden tot verheven daden! Niet de zucht naar noviteiten, niet het streven om anders dan anderen te doen, niet de broedsels van moeizaam ingespan nen hersens, om met iets nieuws en onge woons voor den dag te komen en het ap plaus der menigte te trekken, maar de goede, de edele gedachte, opgeweld uit een rein christen hart, in voorzichtigheid gebo ren, met moed en onverschrokkenheid tot daad gebracht, zal de samenleving blijven bevruchten en er de schoonste rozen van christelijke liefde doen bloeien, HOMO SAPIENS. Heden, Zaterdag, is naar „het Centr." meldt, het dertig jaren geleden, dat Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering door Z.H. Paus Leo XIII werd benoemd tot Aartsbisschop van Utrecht. Vrijdagmiddag ontspoorden op het station Tegelen, tijdens het rangeeren, eenige wa gens kolen en twee ledige wagens, welke werden voortgeduwd door een zware ma chine. Eenige wagens kantelden en rolden van den vier meter hoogen spoordijk af. Het personeel wist zich bijtijds te bergen, zoodat geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. Ér is alleen aanzienlijke materieele schade. Robbenjacht op Terschelling. Met een drietal jachten kwam Prins Hen drik Vrijdagmorgen in de haven van Nieuwe- diep aan. Om ongeveer tien uur vertrok het gezelschap in zes auto's naar Ewijcksluis, om de Zuiderzeewerken te bezichtigen. Deze tocht werd medegemaakt dooi den burgemeester van Helder den heer W. Hou wing, en den vice-admiraal E. Fock. Met een torpedoboot zal naar Terschel ling worden vertrokken, waar men Zater dagmorgen een robbenjacht zal houden Zon dagmorgen hoopt men na een bezoek aan Volendam, weer in Amsterdam te arriveeren Den 9cn Juli werd in het Redemptoristen klooster van Wittem in tegenwoordigheid van Mgr. dr. A. Schaepman en den Hoog Eerw. Pater F. ter Haar, Consultor Genera lis van den Hoogeerw. Pater Generaal der Redemptoristen, beiden oorichters van het Maandschrift: „Nederlanjsche Katholieke Stemmen" in intiemen kring het fei'. her dacht, dat genoemd tijdschrift voor 25 jaren werd opgericht. Bij deze gelegenheid mocht men van Ro me het bericht ontvangen, aat het Z. H. Paus Pius XI behaagd heeft den Hoogeerw. heer Mgr. dr. A. Schaepman te verheffen tot de waardigheid van Protonotarius Apos tolicus. Deze hooge onderscheiding is ongetwijfeld een lofspraak op den vruchtbaren arbeid, dien de Nederlandsche Katholieke Stem men" gedurende die 25 jaren onder de gees telijkheid van Nederland en daarbuiten heeft verricht. Den Hout Namiddagsconcert H. O. V. half 3 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" Hoofden van scholen 11 uur. Bevolkingsbureau half 9 Bevorderd van 3 H. B. S.: Th. v. Beek, M. ten Berge, J. Truyens, met lof, M. Hage- meyer, H. Kahman, W, v. d. Kroft, W. Nij- boer, L. v. Opzeeland, E. Picard, met Jol; W Smit. met eervolle vermelding, B. lor dotic N. Tweehuysen. E. Sweerts, G. Cobe- leus, P. Lippits. 1 Herexamen 3, Afgewezen 9. Bevorderd van klasse III Gymnasium; L. Brantjes, M. v. Buchem, J. Hanrath, L. Hen- ning, P. Hokkeling, met lof, P. Maas, J. Sla- ver.uiter. Herexamen 1, Afgewezen 1- Bevorderd van 4 H. B. S.: J. Brantjes, H. Louv.erens, Fr. Nieuwenhuys, J. Smit, C. Spierenburg, met lof. Herexamen 2, Afgewezen geen. Eevorderd van 4e klasse Gymnasium: L. Kahman, W. Kloes, met lof, P. Menger, P. v. Tetering. Afgewezen 2. Aanvang van den nieuwen cursus Uitdaag 1 September. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint rran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89 'A uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9— half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9 2 en van 2—614 en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen bloem- liofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned, R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R, K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 840 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geert tehuis 'hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 iur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post. Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. SL Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie lederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus)' en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de fa. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Telefoon 11596 en de fa. Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27. Telefoon 10043. 1 Nieuwe Groenmarkt 22, Woensdag half 89, Vrijdag half 89. 2. Hagestraat 49, Vrijdag half 89. Toegelaten tot de eerste klasse: F. J. Bakker, J. H, F. v, d. Berg, A. P. C. Bossaert, Tlv B. Bosman, F. L. C. v. d. Broek, Ed. P. L A. M. Hoogeveen, Math. H. J. In den Bosch, H. A. M. de Jong, K. F. v. Kampen hout. J. H. Keyser, P. H. B. M. Klauwers, H, H. Hoeker, W. J. J. Koekhoven, J, Kraak man, J. N. Mul, Corn. Olie, J. Oostdavn, H. J. M Roozen, R. v. Rossum, J. A. de Ruig, F. H A. Schouten, Th. -J. Smit, R. Snel, A. M v. d. Storm, J. C. A. Swaalf, J. P. M. Tack, B. v. Oosterhout,*J. W. v. d Vossen, K. W. M. Wessels, G. Wanna, Adr. Wijte. Afgewezen 6 candidaten, her-examen één Var. klasse IA bevorderd: P. J. de Boer, J. A Bosse, met lof, A. M, v. Buchem, L. Cl;,assen, P. v. Empelen, met eervolle ver melding, J. Erens, L. v. Halen, J. Handgraaf, J. Hirs, A. v. Hooff, A. Huyboom, P. Huyg, H. Kiementkow, R. Verhoeven, H. Cobelens. Afgewezen 7, herexamen 3. Van klasse IB bevorderd; J. v. Lunenburg, met eervolle vermelding, A. v. d. Mey, J. Melissen, P. Clifiers, E. v. Ravensberg, Oscar Smit, J. Verdegaal, G. Verhaart, D. Wesse- ling, E. Spierenburg, met eervolle vermel ding J. Bos, Afgewezen 9, herexamen 1. Van klasse 2A en B bevorderd naar 3 H B S.: F .Claassen, C. V. Galen, met lol, J. Hoes, S. Hooy, J. Krebs, J. Klaus, P. Holt, J. Yland, J. Koning, J. de Neyn v. Hoog- werff, met lof, A. Nijdam, P. Venmeyer, P. da Vos, H. Walenkamp, H. Hanrath. Afgewezen 12, Herexamen 2. Bevorderd van 2 A en B naar III Gymna sium: P. Huizing, P. Ingenhulz, W. Klooster man J. Krouwels, N. Meyne, H. Ohuysen, W. Paulik, met lof, W. JSwolfs, B. met eervolle vermelding, J. v. P. Wouters met eervolle Zeeuwe, Th, Ruysenaars, Herexamen 1. Vrijdag Wayenburg, i-melding, G. V Gelijk we reeds gemeld hebben, zal dank en ondanks vele mét- en tegenwerking op Zaterdag 18 Juli in de duinen te Zandvoort een openlpcht-theater verrijzen, alwaar de heer Louis de Vries zijn kunst zal geven. Er zijn echter in dit verband vele moeilijk heden te overwinnen, en een van de voor naamste is misschien wel de financiëele Om deze uit den weg te ruimen, is gisterenavond in de concertzaal van Groot-Badhuis een scirét gegeven ten bate van het openlucht theater. Deze avond werd geopend met een inlei ding van den voorzitter van het comité tot stichting van het openlucht-theater, den lieer L. I.auer, die rnog even in korte trekken aan stipte, de beweegredenen welke hebben ge leid, om dit theater in Zandvoort op te rich ten Spr. uitte zijn tevredenheid over het publiek dat was opgekomen, en dat door zijn opkomst blijk gaf met het doel ten zeerste in ic stemmen. Verder deelde de heer Lauer mede, Jat enkele artisten, die hun medewerking had den toegezegd, door, laten we het maar noe men „force majeur", tot hun spijt niet in staat waren hun toezegging te verwezenlij ken Dit waren de Weensciie voordracht kunstenares Cothie Erol en de heer Ferdi nand Hellman le concertmeester van 'l Con- certgebouw-orkest. Dezen laatsten had men echter kunnen vervangen, door den len cel list van het concertgebouw-orkest, den heer de Wilde. Het programma werd verder geopend met eenige fraaie staafoefeningen door dames van de gymnastiekvereniging O. S. S. te Zandvoort, gevolgd door brugoefeniugen eerst door de dames- en vervolgens door de heerenleden van deze vereeniging. De lenigheid van de eerste, en de fraaie standen van ed tweede categorie wekten veel bewondering en dito applaus. Vervolgens kwam aan woord en daad de heer Daan Frenkel, lid van de vereeniging „Hands down", die eenige goocheltoeren verrichtte ,en het publiek eenige oogenblik- ker. bezig -hield met de magische kunst, waarvan het alleen maar weet, dat het pre cies andersom is als wordt gezegd en gedaan, en de prestidigitateur in zijn vuistje lacht als hem alles gelukt is. Daar ook deze goo chelaar zijn auditorium eenige oogenblikkcn wist te boelen, werd hij eveneens danig be- applausd. Eer: bijzonder woord van waardeering ver dient voorzeker mej. Suze van Minden, die zich, na een daartoe gedaan verzoek direct bereid had verklaard om voor de afwezigen in de bres te springen. Op uitstekende wijze vertolkte zij aan den vleugel een werk van Moskousky. De aanwezigen lieten zich dan ook niet onbetuigd en dankten haar met een krachtig applaus voor het gegeven spel. Te vens werd haar namens het Comité een fraai bouquet bloemen aangeboden. De' cellist, de heer de Wilde, bracht hier na schitterende cellomuziek ten ge'aoore, daarna de heer Jan Verhoeven, die onder dezen naam reeds veel van zich heeft doen hócreii, vooral op Hefdadigheidsconcerten, een op meesterlijke wijze gespeelde piano soio van Chopin ten gehoore. De absolute stilte, welke hij van zijn gehoor wist af te dwingen is reeds een kostbaar bewijs van zijn talent. Het slot van den avond werd gevormd door een satyrisch blijspel in één bedrijf van Mac Mourey en wel „Tehuis voor dakloo zen" (asyl de nuit), waarin Louis de Vries een gedeelte van zijn talent ontplooide, als de bedelaar Haps. Ondanks de onvolkomen entourage in décors, requisiten etc. is het Louis de Vries toch gelukt, den dakloozen zwerver in al zijn bizarre realiteit weer te geven. Hei' gegevene zelf speelt zich af in een der vele tehuizen voor dakloozen te Parijs, op een avond, waarop de directeur vam zoo n tehuis verneemt, dat een zijner collega's is ontslagen, omdat een journalist in de vermomming van een zwerver één nacht in zijn etablissement had doorgebracht, en alstoen zijn wederwaardigheden publi ceerde. Deze nu waren van dien aard ge weest dat die, directeur was ontslagen. De directeur nu. van het eerstgenoemde huis heeft echter dienzelfden avond volgens zijn gewoonte wederom een zwerver die om logies kwam vragen, afgesnauwd. Nauwelijks heeft hij echter de geschiedenis van zijn ont slagen collega vernomen, of de angst be kruipt hem dat de pas versch door hem af gesnauwde zwerver ook een vermomd jour nalist is. In zijn benauwdheid laat hij den man roepen en gaat hem met een voorko mendheid behandelen als van een handels man die bang is anders zijn klantje te ver liezen; dit tot groote verbazing van den zwerver. Gelijk men ziet is dit een spel, pover van opzet, maar is niettemin door het diep ge voelde zwerverstype van Haps, zooals de bedelaar heet, iets werkelijk goeds gewor den. De rol van Directeur werd naar o.i. tame lijk dilettanterig gespeeld. Ook dit zal echter wel te wijten zijn aan het feit dat ook hier voor een invaller was. De knecht was als zoodanig goed. genomen, alsmede het doel waarvoor gegym- nasi, geconcerteerd, gegoocheld, en gespeeld werd. was het een goede avond vol kunst- gerot waarvan het succes voor de financiën van het openluchttheater, zeer zeker met achterwege zal zijn gebleven. Sinds eemgeir tijd wordt in Haarlem toe gepast het bouwen van woningen op beton platen. Behalve enkele particuliere huizen, o.m. aan den Zijlweg, werden op beton platen gebouwd een complex van 26 wo ningen voor het gemeentepersoneel; een complex van 32 woningen van „Eigen wo ning" een complex van 154 wemogen van „Vooruitgang' en een complex van 119 woningen voor gemeentepersoneel. Ook 182 woningen aan de Pijlslaan worden op beton gebouwd. In de jongste raadsvergadering is er oppositie geweest tegen het bouwen op beton, omdat de huizen zakken. Naar wij vernemer^ toonen van alle woningen die ge bouwd zijn, alleen die van t complex van 32, verzakking aan. Een tiental centimeters. Verontrustend is dit' zakken echter, naar men ons van deskundige zijde verzekerde, niet. Het werd ook verwacht en met den bouw der huizen werd op verzakking ge rekend. Hoeveel en hoelang de huizen zul len zakken, is niet te zeggen. Eens echter zullen zij wel tot rust komen en, zooals gezegd, deskundigen vinden in dit zakken niets verontrustends. Trouwens ook in andere plaatsen, in Vlaardingen en Schiedam, wordt sinds geruimen tijd, zonder nadeelige gevolgen, op betonplaten gebouwd. De kwestie is zoo: men heeft de keus tus schen bouwen op betonplaten en bouwen op heipalen. Het eerste is, naar de meening van 'deskundigen, goedkooper en het v.erschil in prijs is wel waard, de risico van het zak ken op zich te nemen. Tegenover de ge ruststellende verzekering van den eenCTi bouwkundige staat de meening van den an- anderen, die een gevaar ziet in het bouwen op beton. Wie in dezen gelijk krijgt, zal de tijd uitwijzen. Over een jaar of tien zullen wij het weten. Intusschen mag natuurlijk vertrouwen worden gesteld in de meening van deskundigen, die een studie van het bouwvak hebben gemaakt, en het bouwen op beton met gerustheid aandurven. Vooral als die deskundigen een reputatie hebben te verliezen. Het Luxor fheater heeft deze wpek een heel luchtig zomerprogramma. Als we zeg gen dat Monty Banks en Harold Lloyd ie der een groote film voor zijn rekening heeft, dan bewijst dat genoeg en kan de a.s. bezoeker van Luxor zich beveiligd we ten fegen alle narigheid en on-zomersche dramatiek. Om de maat nog te doen overloopen is er behalve Het dagboek van Harold Lloyd en Monty Banks wint de DeDrby, nog een Fransche comedic in 3 acten De moord in de straat Lourcine, een moordgeschiede nis waarbij ons alle griezeligheid gespaard wordt en waarom we hartelijk moeten lachen. Een en ander wordf afgewisseld door Paths Revue en Luxor nieuws, welke ze ker niet de minst interessante gedeelten van het programma zijn. Wij kunnen er onmogelijk aan beginnen om iets van den inhoud van hef hoofdum- mer te vertellen. Kareltjes avonturen zijn zoo zonderling als ze alleen maar bij Ka- relt je kunnen zijn. Ter geruststelling zij echfer meegedeeld dat er een dominé aan te pas komt en dat Kareltje trouwf (voor de hoeveelste keer is dat al) met een snoesje van een meisje. Medegedeeld door hel Kon. Ned. Meteorol. Instituut te de Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 11 Juli. Hoogste barometerstand 772.5 m.M. te Valentia. Laagste barometerstand 749.5 m.M. te Akureyri. Verwachting van den avond van 11 tot den avond van 12 Juli. Zwakke tot matige noordwestelijke tot westelijke wind, zwaar tot half bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. De vele in- en uitvallers in aanmerking Alfons. BOXTEL, 10 Juli. Hedenavond brandde aan de boerderij van den landbouwer De Breesser, op den Langenberg,, de stal en varkensstal geheel uit, de stal met 'n groote hoeveelheid hooi. Ook kwamen 2 varkens in de vlammen om. Het, woonhuis bleef gespaard. PARIJS, 11 Juli. Een deei der Fransche Vloot heeft order gekregen zich naar de Ma- rokkaansche wateren te begeven, ten einde deel te nemen aan de blokkade van de Riff- kust. Generaal Primo de Rivera heeft verklaard, dat de geweldige macht van Abd-e!-Krim vlug gebroken moet worden; 2 Spaansche kolonnes zullen te zamen met een Fransche colonne in de Oezzau-Sector strij den. De stellingen van de Riffs worden voortdurend door vliegtuigen gebombar deerd. PARIJS, 11 Juli. Het officieel commu niqué meldt, dat de toestand bij Taza ern stig blijft tengevolge van de intensieve pro paganda van den vijand. PARIJS, 11 Juli. Het Journal meldt, dat de politie een vereeniging op het spoor is gekomen, welke er werk van maakte, wapenen en ammunitie te verkoopen aan Abd-el-Krim. TOKIO, 11 Juli. Het blad Yorozu ver neemt, dat binnenkort besprekingen zullen plaats vinden tusschen het Japansche mi nisterie van buitenlandsc'ne zaken en den Britschen gezant betreffende het sluiten van een Japansch-Britsch veroond tot herstel van den vrede in het V^rre Oosten. PARIJS, 11 Juli. Het Journal meldt uit S. Sebastien, dat te Eibar door de politie 2 revolutionnairen zijn gearresteerd, die betrokken zijn in een uitgebreid complot, dat gericht was tegen het leven van Koning Naar aanleiding van een Daraiaatje, ge-) titëld „Nou, Nou", dat handelde over heb adres van Haarlem's gemeentebestuur aan- de Kroon, inzake de weigering der goedkeu ring van Ged. Staten van Noord-Holland op. de Haarlemsche gemeentebegrooting 1925,j omdat daarop een post voorkwam tot uiibe-i taling van een vacantietoesiag van het ge meentepersoneel, ontvingen wij van geachte: zijde de volgende vraag: „Is de hoogste vacantietoesiag niet toege^ kend onder wethouder Bomans, toen de be lastingen eveneens het hoogste (6): procent)) waren? Denkt een Gedeputeerde anders: dan een wethouder?" De vraag geldt niet zoozeer den schrijver van het Damiaatje dan wel den heer Be mant die, volgens de vraag, als weth. vóór den vacantietoesiag was in een tijd dat de gemeente-financiën slechter waren, en ïls nu Gedeputeerde er tegen schijnt te zijn. Toch willen wij, alvorens op dit punt nader in ie gaan, even opmerken, dat de strekking van het „Damiaatje" niet deze was. dat bij een heffing van twee procent belasting geen vacantietoesiag mag worden gegeven, maas alleenlijk de bedoeling had op te komea tegen de voorstelling van ons gemeentebe stuur, dat de verlaging van onze belasting met 1 pCt. aantoont, dat de toestand van onze gemeente-financiën (dus) goed is. Wie zoo redeneert: Haarlem verlaagde de evenredige heffing van de gemeentelijke in komstenbelasting van 3 pCt. op 2 pCt., dus nu is de toestand der gemeente-financiën florissant, is er naast, want een beffing van twee procent is voor een Haarlemmer ia hoog. Dat moet ons gemeentebestuur we- ter: en dit was de strekking van het „Dami aatje". Geen andere. Zoo ziet trouwens ook de vragensteller de kwestie, waar hij im mers de aandacht vestigt op de ipeening van den heer Bomans, wethouder van Haar lem en de meening van den heer Bomans, gedeputeerde. Wat dit laatste betreft, wordt ons bij on derzoek het volgende opgemerkt. Inderdaad, toen mr. Bomans wethouder was, werd de (hooge) vacantietoesiag, re kening houdende met de grootte van het gezin, ingevoerd. Maar deze toeslag op het loon hield rekening met de tijdsomstandigheden. Een opperman, een zelfs niet-vakarbeider in het vrije bedrijf verdiende toen gemakkelijk meer dan 40 per week. Toen de loonen der vakarbeiders in het vrije bedrijf beneden de 36.terug liepen, was het dezelfde wethouder, die in den Raad het voorstel van afschaffing van den vacantietoesiag ver dedigde, omdat hij zelfs toen nog niet wilde raken aan hel loon zelf 3140 per week sinds Mei 1920) noch pensioenstoeslag wilde heffen. In het maatschappelijk leven mag het Gemeente-personeel niet op een' eiland blijven staan, ten koste van den scherp geslagen vrijen arbeider. Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Vooruit OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Amsterdam Vaz Diaz 2000 M. dage-: lijks met tusschenpoozen Nieuws- en.' Beursberichten van 8.154J0 AmsterdJ tijdsein 10.15 en 4.30. Zondags niet. Brussel. 265 M. dagelijks concert ta 8.35 u. (ook Zondags). Chelmsford 1600 M. dagelijks concert en voordracht van 6.2011 of 12. Tijd sein óf Big Ben 7.20 en 10.20 event, ook. 12.20. Londen 365 M. dagelijks concert en voordracht van 7.2011 of 12 Tijdsein1 als Chelmsford Zondag 3.50 en 8.50 uur, concert, enz. H. D. O. (Hilvers. Draadl. Omroep) 1050: M. dagelijks 5.307.30 diner-concerti 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor-j behoud) Kinderuurtje Maandags 6 u. I Politieberichten dagelijks behalve Zondag' te 12 en 7.30. Zondags geen Diner-: concert. Parijs Eiffeltoren 2650 M. dagelijks concert te 6.35. Parijs Radio Parijs 1750 M. dagelijkx Concert en Lezing te 8.35. BIJZONDERHEDEN. Chelmsford. Zaterdag Radio Fantasi» tc 8.20. Zondag. Wagner Concert te 9.20. H. D. O. Zaterdag Lezing door den heer Schmidt „over Muziek", muzikaal geïllustreerd te 8.10. Zondag. Matinée uit het Kurhaus te: 3 uur. 's-Avonds solisten Concert,' eveneens uit het Kurhaus te 8.15. (Zie verder bovenstaande opgave.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1