irntMEiM WEM6D gflIEUWS FINANCIËN. UIT ONZE OOST. KERK EN SCHOOL". RECHTSZAKEN. lEGEK en vloot. KUNST EN KENNIS. De nieuwe Kamerleden. Het hoofdbestuur van „Ons Belanggestraft. Italiaansch eskader in ons land. Het oude militair hospitaal te Helder. De soc.-dem. Tweede Kamer fractie. t Prins Hendrik op Wieringen. Cacao-fabriek Bensdorp De smokkelhandel in Opium. Meer vrijheid en meer natuur. De missie op de Kei-eilanden HANDEL EN NIJVERHEID. Nieuwe Lucifersfabriek. De Oostzee-oefeningsdivisie. Het monument voor Bouwmeester. Doodelijke ongevallen met niet- brandende lampen. Hei doorknippen èener Antenne Een zwerver. Rechterlijke uitspraken voor den handel van beteekenis. Ontrouwe boekhouder. Voorheen en thans. Tusschen treeplank en perron. Een hulppost geplaatst. Een kranige, waronghoudster. Een kinderlijkje. Een knaapje vermist. De- ingestorte huizen te Diemen. Ernstige vechtpartij in een café. Auto-ongeluk. Heidebrand in Drente. Een vreemde wilsbeschikking van een Vreelander. Een lieve zoon. Een aanrander. De inbraak in den goud smidswinkel. Auto-ongeluk. Diefstal van postduiven. De Heer A. Staalman heeft zijn benoeming aanvaard. Tot Zaterdagochtend hadden van de hon derd benoemd-verklaarde Tweede Kamer leden ruim 70 aan het Centraal Stembureau doen weten dat zij hunne benoeming aan vaardden. Tot hen behoorden o.m. de tot Kamerlid gekozen ministers Aalberse, Co- lijn, Heemskerk en Van Dijk. Ook de heer J A. Staalman heeft zijn benoeming aanvaard. „Onkrijgstuchtelijke uitlatingen.". Op last van den minister van Oorlog zijn alle militaire Hoofdbestuursleden van de Onderofficiersvereeniging „Ons Belang" ge straft met verzwaard arrest, dat is, ook voor de gehuwden, verblijf in een lokaal in de ka zerne, welk lokaal zij niet mogen verlaten. Deze straf is hun opgelegd, aldus deelt „Het Volk" mede, omdat in het „Algemeen Militair Weekblad" van 2 Juli een artikel is opgenomen, waarin „onkrijgstuchtelijke uit latingen" worden gedaan aan het adres van den minister van Oorlog, Alle militaire H.B.-leden zijn gestraft, om dat het Hoofdbestuur van „Ons Belang" ver antwoordelijke redactie is. De Italiaansche verkenningsschepen „Pan- tera," Leone" en „Tigre," die te Amster dam verwacht worden, zullen, naar nader bericht wordt, van 16 tot 20 Juli a.s. hier te j lande verblijven. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van den on- derhandschen verkoop aan de gemeente, Helder van het voormalige militaire hospi taal met terrein aldaar, ten dienste van de volkshuisvesting. De soc.-dem. Tweede Kamerfractie heef Zaterdag vergaderd tot benoeming van een bestuur der fractie. De heeren Schaper en Sannes hadden zich niet meer beschikbaar gesteld voor een bestuursfunctie. Tot eerste voorzitter is gekozen de heer Albarda, tot tweede voorzitter, de heer Vlie gen, en tot secretaris-penningmeester, de heer IJzerman. - Het oude bestuur blijft in functie tot Sep tember, zoodat de heer Schaper tot dien tijd wn. voorzitter is wegens het uittreden van den heer Troelstra. In het huis van den ex-kroonprins. Vrijdagmiddag heeft prins Hendrik de Zuiderzeewerken te Ewijcksluis bezocht. Hij was o.a. vergezeld door jhr. von Miihlen, zijn adjudant, vice-admiraal Fock, den heer Houwing, burgemeester van Helder, den heer Wortman, directeur-generaal van de Zuiderzeewerken, mr. Vissering, president en mr. Delprat, secretaris van de Neder- landsche Bank. Het gezelschap wandelde over den afsluit dijk naar Wieringen en bezichtigde aldaar de Zuiderzeewerken. Prins Hendrik had in het raadhuis eenige belangstelling voor de tee- kÉiingen van den ex-kroonprins, die daar bewaard worden. Ook bezocht de Prins de bekende smederij waar de ex-kroonprins hoefijzers smeedde, de pastorie te Ooster- land waar deze gewoond heeft en zelfs ver schillende personen bij wie de Kroonprins wel aan huis kwam. De lunch werd bij burgemeester Kolff ge bruikt, waarna de Zuiderzeewerken aan den Oever werden bezocht, 's Avonds vertrok prins Hendrik met gevolg met de stoomboot Flevo van de Zuiderzeewerken, vergezeld door een torpedoboot naar Terschelling, waar men de aangekondigde robbenjacht zou houden. In de Vrijdag ten kantore der vennoot schap Cacaofabriek Bensdorp te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders, is de balans en winst en verliesrekening over 1924 goedgekeurd. De aan d beurt van aftreding zijnde commis saris, de heer Mr, K. J. Philips, werd .her kozen, Een wijdvertakte Kongsi op 't spoor. De hooge verkoopprijs der door het gou vernement gemonopoliseerde opium en de bezwaren om zich voldoende hoeveelheden van het heulsap te verschaffen, hebben een uitgebreiden smokkelhandel doen ontstaan, waartegen met kracht, doch nog niet met voldoende succes wordt opgetreden door de speciale opium-recherche. Te Pasaroesan werd door de Soerabaja- sche recherche een goede slag 'geslagen, door de aanhouding van drie Chineezen en twee Formosanen', in wier bezit smokkelopium, ter waarde van f 45.000, werd aangetroffen. Naar het „Soer. Hbl," verneemt, is door het verdere onderzoek komen vast te staan, dat de 3 Chineezen en 2 Formozanen on bemiddeld zijn en dus onmogelijk voor eigen rekening gesmokkeld kunnen hebben. De politie heeft de draden in handen van een wijdvertakte opiumsmokkelkongsie, die, behalve in Soerabaja, ook in Semarang, de Vorstenlanden en zelfs in West-Java haar talrijke „werktuigen" heeft. Geloofd wordt, dat de hoeveelheid in be slag genomen opium hoogstens slechts 't 10de gedeelte van den totalen smokkelvoorraad is. Verandering der schooltijden? Onder deze leuze moet de hervorming van het onderwijs ter hand worden genomen, be toogt dr. I. H. J. Vos, in het tijdschrift „Hy giëne" Het onderwijs vormt in het leven onzer kinderen een onerveerende factor, die niet moet worden onderschat, aldus de schrijver. Een veel te groot gedeelte van den dag wordt aan het onderricht besteed en'liet huis werk eischt eveneens een te groot deel van den beschikbaren tijd op. Wanneer ouders komen klagen over de moeilijkheden, die hun kind ondervindt en over de klachten, die zich dikwijls openbaren, dan blijkt het maar al te vaak, dat ongeveer alles, wat er van den dag buiten de slaapperiode overblijft, aan het on derwijs moet worden besteed. Is het wonder dat onder dié omstandigheden, het kind een verdraaid zenuwleven krijgt en dat zich af wijkingen 'van nerveuzen aard openbaren of dreigen te ontwikkelen Zijn onze kinde ren dan niets anders geworden dan machi nes, die volgepropt moeten worden met on eindige hoeveelheden practische kennis Hebben zij geen recht meer op levensvreug de, op vermaak, beweging, stoeien, pret ma ken, binnenshuis en nog liever in de vrije natuur? Zeker, het is belangrijk, dat in de jeugd de grondslagen worden gelegd voor een zekere kwantiteit parate kennis, waar mede men moet leeren handelen en initiatief nemen. Maar moet dat ontaarden in een cul tus, die in de feitenkennis het hoogste ideaal ziet en bewondering vraagt voor het schep sel, dat het het verst gebracht heeft in het vastleggen van alle mogelijke en onmogelijke kleinigheden die toch voor het practische le ven, als puntje bij paaltje komt, geen cent waarde hebben V' De hervorming moet ter hand genomen worden onder de leuze meer vrijheid en meer natuur voor het kind. Beide leuzen zijn te vereenigen en te verwezenlijken in een verandering van de schooltijden. Laat men van 8 uur tot 12 uur met de noodige kleine pauzen school houden en de middagen be steden aan wandelingen en uitvluchtjes met de kinderen in de vrije natuur, die minstens even opvoedend werkt als het schoolonder wijs. Deze indeeling heeft het voordeel, dat er een voldoende tijd is voor ontspanning. Wanneer het huiswerk dan een weinig wordt ingeperkt, komt het er niet op aan, althans uit een gezondheidsoogpunt, dat het kind des avonds nog eenigen tijd aan het huiswerk besteedt. Al willen wij wel op den voorgrond stellen, dat een stevige beperking daarvan onder alle omstandigheden ons meer dan ge- wenscht voorkomt. In het buitenland gaat het schoolpersoneel hier en daar in den schooltijd met de klas naar zweminrichtin gen of wordt op andere wijze aan sport ge daan. Maar grooter waarde nog moet worden gehecht aan wandelingen en spelen in de vrije natuur. Vooral ook uit een oogpunt van vor ming en ontwikkeling. Want niets vormt het karakter beter dan waarneming buiten, waar men de schoonheid en de wonderen der schepping leert liefhebben en waardeering krijgt voor het leven in zijn veelzijdige en kleurige schakeeringen. En bovendien wordt het zenuwleven der kinderen op een zeld zaam gelukkige wijze beïnvloed. In dien'half vergeten hoek van de Moluk- ken werken tal van katholieke missionarissen met inzet van al hun kracht aan de geestelijke en materieele verheffing der primitieve be woners van de weinig bekende eilandengroep, gelijk onze missionarissen dat op zoo vele posten van ons groote eilandenrijk doen. De „Java-Post" geeft verslag over het mis sie-werk op de Kei-eilanden 585 volwassenen en 1264 kinderen werden opgenomen in den schoot der Kerk, waardoor het aantal Katho lieken er steeg tot ruim 19000. Het kerkbezoek en het ontvangen der Sacramenten is steeds in eere bij onze Chris tenen, wat bewijzen de ruim 315.000 commu nies, die aan 'de 11-035 communicanten werden uitgereikt. Op de Tanimber Eil. werden de gebouwen voor de nieuwe centrale statie te Saumlakki voltooid enwerd begonnen met een Opleidings school voor onderwijzers-catechisten, met 30 leerlingen en met een ambachtsschool voor timmerlui met 20 leerlingen. Op Zuid Nieuw-Guinea ging het werlc ook vooruit. Waren te Merauke de vorige jaren reeds 2 doopfeesten gevierd, dit jaar had Wendoe Zijn eerste doopfeest voor volwassenen, bij gelegenheid der plechtige inzegening van het niéuwe kerkje aldaar. Soepadem en Boeti kregen ook een eigen bedehuis, andere staties zullen weldra volgen in Koemboe, Keiboesee en Domandee hebben de Kaja Kaja's uit eigen beweging voorgesteld, zelf hout te gaan kappen voor een kerkje. ongeval heel wat moeilijkheden met zich meebracht, is het verklaarbaar, dat leeken op electro-technisch gebied zich in het geheel niet kunnen voorsteilen, dat niet-brandende lampen tot zeer ernstige ongevallen aan leiding kunnen geven. Er heeft zich een consortium gevormd voor de oprichting van een nieuw lucifers fabriek in het Zuiden des lands, waartoe be reids te Oosterhout terreinen zijn gekocht. Blijkens een bij het departement van Ma rine ontvangen telegram is de oéfeningsdi- visie, onder bevel van den schout bij nacht |K. F. Sluys, op haar reis naar de Oostzee 9 Juli te Reval aangekomen. De commissie geconstitueerd. Het comité tot oprichting van een gedenk- teeken voor wijlen Louis Bouwmeester deelt o.m. het volgende mede Dank zij de welwillendheid van het be stuur van „Arti et Amicitiae", dat de comtni- sie zijn vergaderzaal afstohd, kwam men Vrij dag bijeen teneinde de plannen te bespreken tot oprichting van een monument voor wijlen Louis Bouwmeester. Het bestuur der commissie Amsterdam werd geconstitueerd als volgtJhr. A. W. G. van Riemsdijk, voorzitter, mevr. E. F. Pos van Ameronge n, secretaresse Weesperzijde 3, de heer Jb. E. Joachimsthal, penningmeester, Banstraat 6 Amsterdam, rijksgiro.112553, en den heer Van Ruyven. Een werkster, zoo lezen wij in het Poli- technisch Weekblad, wasy bij de schoonmaak behulpzaam. Terwij zij het glas van een niet- brandende lamp schoonmaakte, werd zij door een electrischen stroom getroffen, ten gevolge waarvan zij stierf. Als bijzonderhe den waarvan énkele eerst na langdurig en nauwgezet onderzoek ontdekt werden dienen de volgende omstandigheden ge noemd te worden. De vrouw had vochtige handen, zij stond barvoets op een vochtigen vloer, op het glas der lampen waren kelk- strepen, als gevolg van het witten van het plafond. De lampvoet was door een hoogen porseleinen ring omgeven, doch een kalkspat was langs den lampvoet op het glas gestroomd dat onder den beschermingsring uitkwam en onder spanning stond. En op deze plaats had de werkster de lamp gegrepen. Dit on geval gaf Prof. Jellinek aanleiding, na te gaan, welke spanningen op het glas van gloeilampen staan, wanneer deze door ver schillende vloeistoffen (kalk, water, wijn, urine enz.) vuil worden Daar de opspar. van de oorzaak vn dit Een dubieuze kwestie. Een stoker-machinist uit Amersfoort stond voor den politierechter te Utrecht terecht be schuldigd van vernieling van draden eener antenne, aldus lezen wij in het „U. D." Be klaagde had in Juni van dit jaar op het dak van zijn woning met een tang draden van een antenne doorgeknipt; Degeen die de antenne over het dak van den man had gelegd, had dezen geen vergunning daarvoor gevraagd. De eigenaar van de antenne, een- 17-jarig scholier 'gaf op, dat hij negen gulden schade geleden had. Hij had maar geen vergunning gevraagd, omdat hij wist, dat die toch ge weigerd zou worden. De officier was van meening (fat beklaag de hier ayederrechteiijk gehandeld heeft en eischte een geldboete van tien gulden. De politierechter noemde het een zeer du bieuze kwestie wiens recht hier sterker is, dat van- degeen die de draden spant, óf dat van hem over wiens huis de draden loopen. Daar niet vaststaat, dat beklaagde weder rechtelijk gehandeld heeft, sprak de politie rechter hem vrij. Voor den politierechter te Amsterdam heeft zich te verantwoorden gehad wegens landlooperij een 40-jarig meubelmaker. Hij was op 27 Mei uit'de rijkswerkinrichting te Veenhuizen met een uitgaanskas van f 38 ontslagen.Hij besloot naar Amsterdam te gaan, gaf f 6.20 uit voor reiskosten en deed een oude schuld, die hij nog voor kostgeld be talen moest, af. Daar zijn pogingen om werk te vinden op niets uitliepen, was zijn geld gauw op. Hij was weer genoodzaakt, den nacht onder den blooten hemel door te bren gen, en met een hongerige maag rond te loopen. Maar nadat dit een poos geduurd had, kon hij 't niet laqger uithouden. Geen uitweg meer wetend, nam hij in de Rapen burgerstraat een gonjezak met tuinboonen op en begaf er zich mee naar een politieagent Wijzend op zijn stukgeloopen voeten en zijn hongerige maag, deelde hij mee, dat hij den zak van den openbaren weg had wegge nomen en verzocht hij de tusschenkomst van den agent om weer in Veenhuizen te worden opgenomen Politierechter tot bekl. „Dus u wenscht weer opgenomen te worden 1" Beklaagde „Ja. Het liefst'ga ik weer naar Veenhuizen. Daar héb ik het goed gehad. Ik heb daar werk, onderdak eri..,. geen zor gen. Het O.M., eischte drie dagen hechtenis en opzending naar de rijkswerkinrichting voor den tijd van twee jaar en negen maanden. Be klaagde kan dan in het voorjaar weer ontsla gen worden. Politierechter tot bekl. „Wat zegt u er van Beklaagde „Ik vind het heel best. Mis schien veranderen de tijden weer een beetje en dan is het misschien gemakkelijker in de maatschappij werk te vinden." Uitspraak één dag hechtenis en plaatsing in de rijkswerkinrichting gedurende twee jaar en negen maanden. v „BESMET" WERK. Een vervrachter had zich tot het vervoer van een partij beetwortelen verbonden. On der de schippers van den verVrachter brak staking uit. Desondanks wilde de vervrach ter het schip onder de losinrichting brengen, maar de ontvangende partij was niet bereid tot lossing mee te werken. De vervrachter werd tot vergoeding van de schade wegens vertraagde aflevering veroordeeld. Volgens het Hof stond vast, dat deze vervrachter aan sprakelijk was voor de gevolgen van de sta king en daartoe behoorde ook, zoolang als de staking duurde, dat het lossen van deze schepen „besmet" werk was, m.a.w., het ver weer van den Vervrachter, dat de ontvanger niet bereid was geweest tot de lossing mee te werken, baatte hem niets, immers kon van deze redelijkerwijs.niet worden verlangd, dat hij 'zijn werklieden met dit werk in verbin ding bracht, daar hij zich zoodoende aan groote moeilijkheden van de zijde dier werk lieden Zou blootstellen. (Uitspraak van den Hoogen Raad.) Partijen waren de N.V. Maatschappij Vrachtvaart, te Rotterdam, en de N.V. Beet wortelsuikerfabriek Sas van Gent, te Sas van Gent. De N.V. Mij. Vrachtvaart had in het na jaar van 1920 aangenomen eenige partijen beetwortelen van verschillende plaatsen in Zeeland, in aan haar toebehoorende schepen, te vervoeren naar Sas van Gent en ze daar Zoo spoedig mogelijk af te leveren aan de N.V. Beetwortelsuikerfabriek Sas van Gent. Staking onder de schippers had vertraging in die aflevering ten gevolge, waardoor de beetwortelen zeer beschadigd werden daar Ze in suikergehalte verloren. De suikerfabriek sprak den vervoerder aan om schadevergoeding en Zag zich deze vor dering door Rechtbank, Hof en Hoogen Raad toegewezen. De N.V. Mij. Vrachtvaart beriep zich tegen over deze vordering eerstens op overmacht, Rechtbank en Hof verwierpen- dit beroep, omdat de N.V. Mij. Vrachtvaart deze sta king had kunnen voorkomen, in ieder geval direct kunnen doen eindigen en verder had ze zoover te voren geweten, dat de staking zou uitbreken, dat ze het inladen van de beet wortelen in de schepen had kunnen voorko men. Ze was dus aansprakelijk tegenover^de suikerfabriek voor de gevolgen der staking van de schippers op de schepenwaarmee de beetwortelen werden vervoerd. Verder beriep zich de N.V. Mij. Vracht vaart op de weigering, van Je Suikerfabriek om mee te werken bij het lossen van de sche pen, toen zij had Aangeboden, ondanks de staking onder de schippers, de schepen onder de losinrichting te brengen. Dit verweer verwierp het Hof, omdat het hier „besmet" werk betrof, immers de schip pers waren voor dit werk in staking gegaan en het zou dus in hun plaats door onderkrui pers worden verricht. Bracht de suikerfabriek haar werlieden met dit werk in verbinding, dan kon ze' op onaangenaamheden met haar personeel rekenen en er kon redelijkerwijs niet van haar verlangd worden^ dat ze zich dMxaan bloot stelde Tegen deze laatste beslissing werd voor den Hoogen Raad opgekomen, maar waar vaststond (want daartegen kwam de N.V. Mij. Vrachtvaart niet op), dat in het alge meen de gevolgen van de staking voor reke ning komt van den vervoerder, daar kwam, volgens den Hoogen Raad, ook dit gevolg, n.l., dat het lossen „besmet" werk was, voor zijn rekening. Dat het besmet werk was, en dat er daarom voor de suikerfabriek een bil lijke reden tot weigering van haar medewer king in opgesloten lag, had het Hof als van feitelijken aard, definitief vastgesteld. We mogen hier zeker nog wel even ver melden, dat de Advocaat-Generaal, Mr. Tak, het met dit standpunt heelemaal niet eens was. Op welke wijze het schip aan de losplaats komt, of dit in geval van staking door middel van onderkruipers geschiedt, doet niets ter Zake, aldus Mr. Tak, omdat er slechts ver plichting bestaat om de lading onverlet ter zijner bestemming te brengen en te zorgen, dat zij aan den ontvanger kan worden uit geleverd. Aan deze laatste verplichting was nu vol gens Hof en Hoogen Raad juist niet voldaan. De schepen lagen volgens deze colleges niet losgereed, omdat zoolang de staking duurde het lossingswerk besmetwas. De rechtspraak is zich, blijkens de belang rijke beteekenis die zij aan dit verschijnsel van „besmet" werk hecht, terdege de reali teit van de sociale verhoudingen onzer dagen bewust. Dat ze niet weifelt er de consequen ties uit te trekken,valt zeker slechts te prijzen. Hoe onaangenaam het natuurlijk voor dezen vervoerder is, die na veel moeite misschien er in slaagde, ondanks de uitgebroken staking toch de schepen ter bestemde plaats te bren gen, hij was het, die, toen hij de suiker bieten deed inladen, wist, dat er staking komen zou en hij nam derhalve door zijn handelwijze de aansprakelijkheid voor de gevolgen daarvan op zich. Door met onderkruipers deze sche pen onder de lossingsplaats te brengen, wer den deze gevolgen niet weggenomen. Te recht wordt hier met de solidariteit der ar beiders als met een volkomen reëie en nor male factor rekening gehouden. De gevolgen van de inlading onder de om standigheden waaronder die plaats vond, moeten voor rekening van den vervoerder blijven. Een uitspraak in den zin waarin de Advocaat-Generaal deze wenschte, zou er echter voor rekening van den ontvanger heb ben doen komen. Deze had moeten lossen ten koste van ge- heele of gedeeltelijke staking onder eigen per soneel, of anders was de schade»door de ver traagde lossing voor zijn rekening. (Handelsbelangen). Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft terecht gestaan de boekhouder-kassier W. J D., wegens verduistering van f 1000 en f 4000 ten r.adeele van de Rotterdamsthe Huidenclub, waar hij in dienst was. Hij be kende. Sinds eenige jaren had hij kleine be dragen uit de kas genomen en ten slotte toen hij de boeken gedeeltelijk in orde had gemaakt zich f 1000 toegeëigend en later nog eens f 4000, Dit laatste bedrag was een postcheque van een firma uit Tilburg,' die bekl. door een kantoorbediende heeft laten innen, terwijl hij de firma bericht van ontvangst heeft ge zonden. De f 1000 waren het bedrag van een cheque afgegeven op de Middenstandsbank en niet verantwoord. De f 1000 heeft hij in de kas gestort, om het tekort eenigszins te dekken en van de f 4000 nog f600. Van de rest heeft hij een briefje van f 1000 aan zijn vrouw doen toe komen, wier vader het echter naar den di recteur van de RotterdamscheHuidenclub heeft gebracht,- terwijl bekl. naar Frankrijk is gegaan en daar het geld heeft opgemaakt Eisch een jaar gevangenisstraf. euveldaad opgemerkt. Zij haastte zich om er de politie mede in kennis te stellen. Het moest een kinderlijkje zijn, dat de eerstbe doelde vrouw in een zak te water had gewor pen, om daardoor haar misdaad te ver helen. De politie bleek van meening, dat dit inderdaad het geval kon zijn. Een agent, met de getuige van de misdadige handeling medegekomen, toog aan het dreggen, ten aanschouwe van een groote menigte menschen die natuurlijk de misdaad bespraken en gru welijke bijzonderheden omtrent dit in stukken gesneden kinderlijkje vermoedden. De moeite van de politie werd na lang dreggen eindelijk beloond. Werkelijk kwam een pakje te voorschijn. We sparen, den lezers verdere afgrijselijke bijzonderhedende zak was gevuld met tuinboonschiilen. De agent ging met een verstoord, de juf frouw met een' verlegen gezicht af. Het publiek schaterde. grond echter niet vóór maar achter in tuin rusten. Onder zeer veel belangstelling was eer. tal arbeiders dezer dagen begonnen het 6 K.G. zware betonnen ding te verslepen, is op zijn plaats van bestemming tot gen diepte in den grond gegraven, zoodat de peren deur boven het aardoppervlak bl In die deur zal de naam van den overleef worden gegrift. In de „Rotterdammer" vonden wij volgende aardig verhaaltje, waarin de drevenheid van de beoefening der sport geestige wijze gehekeld wordt Hij zat met z'n vrouw en z'n twee vee lovende spruiten, Herman en Karei in huiskamer. Toen vroeg Herman „Zeg vader, heb je ook wel in t Net landsch elftal gezeten De vader glimlachte. „Dat wil zeggen, joegen, ik heb wel e met het Nederlandsch elftal in den trein zeten. Ik ben wel eens mee geweest naar Ruzie en brandstichting. j buitenland ook. Maar er zelf in gespeeld Zaterdagmiddag is Kattenburg in Amster- ik' nooit. Zondagavond stapte een juffrouw uit een der binnenkomende treinen aan het Wees perpoortstation te Amsterdam, alvorens hij stilstond. Ten gevolge hiervan raakte zij be' kneld tusschen de treeplank en het perron. In hoogst zorgwekkenden toestand is zij door den Geneeskundigen dienst naar een der Ziekenhuizen overgebracht. Ten behoeve van hen, die des Zondags van den drukken en gevaarlijken straatweg AmsterdamDiemenMuiden gebruik ma ken, heeft de afdeeling Amsterdam van de Nederlandsche Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken een post geplaatst van 98 uur aan de 'Hooibrug in dé gemeente Diemen, even over den spoorwegovergang. Met de medewerking van den burgemeester van Diemen is in dit gebrek thans voorzien blijkt de post, die kenbaar is aan het teeken der afdeeling, een blauw kruis op een wit veld, in een behoefte te voorzien, dan zal zij ook den volgenden zomer worden geplaatst en van alle noodige hulpmiddelen worden voorzien. Het ligt in de bedoeling der vereeniging, die reeds door haar cursussen voor eerste hulp, door haar medewerking aan sportverenigin gen, speeltuinen, kindervereenigingen enz. zooveel nuttig werk deed, haar werkkring uit te breiden en zoo noodig meer posten te plaatsen. Een waronghoudster te Lima-Kaoem bij Fort van der Capellen werd op een nacht wakker geklopteen vreemde stem vroeg haar de deur te openen, de bezoeker wilde wat petroleum koopen. De vrouw antwoord de dat artikel niet in voorraad te hebben, waarop de stem vroeg, dan maar wat van de petroleum uit haar lamp te mogen hebben. Zij maakte toen open, maar plotseling drong een man naar binnen, die haar beet- greep en poogde, haar met haar eigen haren tê wurgen. De bandiefhad echter het onge luk, zijn wijsvinger in den mond der vrouw te steken zij beet toe en tastte tegelijkertijd naar het mes, dat de man in zijn gordel droeg. De gebetene trachtte zijn vinger los te ruk ken, maar het gebid der dappere dame was zoo stevig, dat de punt van den vinger totaal afgebeten werd De dief zette het op een loopen en den vol genden dag werd ijverig gezocht naar iemand met een afgeknotten wijsvinger. De man werd gevonden/maar verklaarde, dat hij het ongeluk opgeloopen had bij het visschen.'Doch omdat cL politie niet wilde gelooven aan die bloedige he.ngelpartij, bekende hij ten slotte. Het bleek een pas ontslagen veroordeelde te zijn, aldus de „ICèng Po". Donderdagmorgen in de vroegte, vertelt de Res.b. terwijl alles nog stil was, wierp een vrouw een pakje in het water aan de Suezkade in den Haag, nabij de brug van de Weimarstraat. De vrouw spoedde zich ijlings weg. Zoo stil was deze handeling niet in haar werk gegaan,, of een andere vrouw had die dam in rep en roer geweest door een familie twist, welke gevolgd werd door brand. De twist liep tusschen het echtpaar De Wolf, dat op het Kattenburgerplein 1, hoek Groote Kattenburgerstraat woont. De man, die boot werker is, dreigde het huis in brand te zullen steken en maakte reeds aanstalten, door met een kan met benzine of petroleum rond te loopen. De vrouw werd begrijpelijkerwijze bang en liep de deur uit, om bescherming te zoeken op het politiebureau Kattenburg. Nauwelijks was ze daar, of in het brandweer station, dat naast het politiebureau gelegen is werd brand aangezegd. Het bleek, dat de man uitvoering aan zijn bedreigingen had gegeven. Hij begon met een hoed van zijn vrouw te begieten en daar den brand in te steken. In een oogwenk ^tonden de achterkamer en de keuken, beide uitkomende in de Groote Kat tenburgerstraat in lichte laaie. De brandweer wist het vuur, dat om kwart voor vijf was uitgebroken, met één straal op de motor spuit te dooven. Vermoedelijk dekt de ver zekering de schade. De dader, wien buren de kan met petroleum of benzine hadden afge nomen, werd naar het bureau gebracht en daar ter zake brandstichting achter slot en grendel gezet. Bij de bovenburen kwam een pape gaai en een kanarie door den rook om het leven. Vrijdagavond is het 10-jarig zoontje van L. te Maastricht, die pas een nieuwe fiets had gekregen, daarmede weggereden en niet meer teruggekeerd. Men heeft hem omstreeks half 10 nog langs het kanaal op St. Pieter zien rijden. Hedenmorgen werd de fiets op den dijk gevonden. Men vreest, dat het kereltje verdronken is. Het onderzoek in zake het instorten van de beide huizen in de Burgemeester Bickers- straat te Diemen heeft uitgewezen, dat de bouw door de aannemers Evers en Simoni uit Amsterdam op slordige wijze heeft plaats gehad, tengevolge waarvan een pijler van de houten fundeering was afgegleden. Vrijdagavond kwamen twee als heer geklee- de personen het café „Hippos" aan de Schie- kade te Rotterdam binnen. Daar een hunner de 30-jarige A. O. uit de Oppert in beschon ken toestand verkeerde, weigerde de café houder voor hem te tappen. Zijn kameraad bestelde toen twee glazen bier. De caféhou der stemde er in toe, hem die te geven, mits ze achter elkaar werden opgedronken. De kameraad dronk het eerste glas uit, kreeg toen Zijn tweede glgs, doch hij reikte dit toch aan zijn metgezel over. Deze nam het aan, waarop de caféhouder het hem uit de hand sloeg. Er ontstond daarop een vecht partij, waarbij de kellner, de 44-jarige W. v. C. tusschenbeide kwam en den beschonkene zoo stompte, dat deze met het hoofd achter over tegen de toonbank viel. Ten gevolge van den val kreeg A. O. een hersenschud ding. Hij bleef bewusteloos liggen. Per auto van den G. D. is hij naar het zieken huis aan den Bergweg gebracht, alwaar hij ter verpleging is opgenomen. De kellner W. v. C. werd wegens mishandeling in bewaring gesteld. IJij geeft voor, uit zelfverdediging te hebben gehandeld. De jongens peinsden Dan zei Karei goedig „Nou maar, t g niks hoor. U bent er voor ons heelemaal minder om. We zullen d'r nooit iets van Ir merken. Toch wel jammer. En ik heb c wijls gelezen, dat u zoo'n goeie speler Waarom bent u toch eigenüj/cnooitin H.E H.V.V., of in Sparta, of in H.F.C. geweesi „Dat wilde ik niet 1" „fdaak u met mijn nou de kachel aat zei H«man en Karei voegde er laconi wijsgeerig aan toe „Pa zeit wat 1" „Het is toch heusch de waarheid jongt ik ben meermalen gevraagd om voor de of andere eerste-klas-club'te spelen. Maa; heb altijd bedankt „Hoeveel keer heeft uw portet in een spc blad gestaan V vroeg Hèr. „Nooit 1" „Hoeveel sigaretten-merken zijn naai genoemd, vader vroeg Karei. „Geen enkel 1" „Maar u hebt toch zeker wel dikwijls fijnen krans gehad, hè zei Herman gee rig. „Ook niet. Een keer, toen ik ergen hon had, heeft een van m'n vrienden een bos p gekocht. Het peenlof is het eenige groen ik ooit gehad heb 1" De jongens dachten na. Heel de grootheid van hun vader viel dezen praat-avond onbarmhartig in pt Moeder was er bij komen zitten, bij de ru: „Kijk 's jongetjes," kwam plotseling stem, „ik ben een voetballer uit dén om tijd. We speelden toen nog voor ons plez De kranten schreven nog niet over ons. denk tegenwoordig wel eens waarom h de pers zich met de spelers te bemoei; Daardoor is de pret er voor een groot deel gegaan. We bemoeien er ons toch ook niet als de journalisten een kaartje leggen of halmawedstrijd spelen Maar enfin. T ik voetbalde, was alles nog goed. M'n br was gemaakt uit een ouwe rok van n moeder en m'n shirt was een stuk var. ouwe Nederlandsche vlag. Ik knipte de h van een paar antieke kousen en ik had vc balsokken." „En de tribunes, vader „Tribunes Die hebben we pas gekre; bij onze promotie tot de 2de klas. Toen w er een commissie gevormd en die kocht c leege sinaasappelkisten en op een moe September-middag zijn ze met eenige ple tigheid langs ons veld gezet. Dat was de eei rang. Onze doelverdediger had een oud k pet meegebracht, dat ging er overheen, en was onze tribune 12 y2 cent per plaats, v ten vegen, s.v.p. ter wille van het karpe De jongens schaterden. Op den Leidschen straatweg, heeft een aanrijding plaats gehad. Aan de rechterzijde van den weg reed in matige ,vaart, uit de richting Den Haag een vrachtauto van den grossier G., van den Gedempten Burgwal te 's-Gravenhage. Geruimen tijd te voren, had de chauffeur, naast wien een bediende zat, aangegeven, dat hij recht een laan in moest.' Juisttoen hij de bocht wilde nemen, kwam van de tegenovergestelde zijde een luxe-auto in snelle vaart aan, raakte den vrachtwagen aan het linkervoorwiel en werd tegen een boom geslagen. De chauffeur bleef ongeveer 10 minuten verstijfd van schrik op zijn plaats zitten een dame naast hem, werd over de voorruit geslingerd maar bleef ongedeerd, maar de heer S. uit Rotterdam, werd uit den auto geworpen, kwam er onder terecht, en werd door den bediende van G. bevrijd. Hij was gewond boven het oog en aan de beenen en klaagde over inwendige pijnen, en is per ziekenauto naar Rotterdam vervoerd- Te Oude Molen (Dr.) ontstond Vrijdag middag een ernstige heidebrand, die tot 's avonds laat duurde. Met vereende krachten mocht het eindelijk gelukken den brand te blusschen. Eenige bunders heide zijn ver brand. Een ongewone begrafenis heeft dezer dagen te Vreeland plaats gehad. In de „Gooi- en Eemlander" lezen wij hierover De laatste wilsbeschikking van den heer P. van Nierop, die sedert 1863 inwoner der gemeente, oud-raadslid en ex-wethouder was, bevatte iets zéér vreemds. De heer Van Nie rop had n.l. den wensch te kennen gegeven, om in zijn eigen tuin begraven te worden in een zgn. pillbox, die hij na de mobilisatie van de militairen bad overgenomen voor 100. Deze box, een betonnen kist van plm. 5 M. engte bij l1/* hoogte was bestemd als bomvrije schuilplaats voor soldaten in tijd van oorlog, en nadat de heer Van Nierop het ding gekocht had, heeft het jarenlang in diens tuin voor zijn woning gelegen. Zooals dat in een dorp gaat, vroegen velen zich af, wat de heer v. N. met de box voorhad, doch diep ging men er niet óp in. Thans, nu uit de laatste wilsbeschikking van den over ledene gebleken is, welke bestemming deze er aan wilde geven, spreekt het vanzelf, dat velen, Zich voor het ongewone van het geval interesseeren. B. en W. hebben gemeend, uit piëteit tegen over den laatsten wil van een geacht ingeze tene, niet anders te kunnen doen dan zooveel mogelijk aan diens verlangen te voldoen en zoo zal het. stoffelijk overschot van den heer Va«. Nierop dus W" de pillbox o» diens eigen Een man van 34 jaar, die wegens het p gen van verschillende diefstallen in tot 12 jaar in de gevangenis had doorgebrac keerde dezer dagen, kort na het ondergc van zijn laatste vonnis, naar de woning zijn ouders te Arnhem terug. Alleen z moeder was. thuis tijdens zijn bezoek de man kans om uit een jas van zijn vac een sleutel te halen, een kast te openen daaruit f 155 te ontvreemden. Met geld, dat niet aan zijn vader toebehoorc maar door deze was ontvangen om aan 3 deren af te dragen, maakte hij zich uit voeten. Hij ging naar Nijmegen en maakte de goeden sier, doch werd spoedig gearresteei naar Arnhem overgebracht en in het ht van bewaring ingesloten. Hij was nog het bezit van ongeveer f 70. De vader hei nu een aanklacht tegen zijn zoon ingedien Te Zierikzee is een jongedame, die zi< aan het strand in een tentje aankleedd overvallen door een jongen man, die h tentje eerst wegtrok en het verschrikte meis bij de keel greep, waarop een worstelir ontstond. Het meisje wist zich los te rukke en naar buiten te loopen, waarop de aanrai der het hazenpad koos. Als verdacht v; deze aanranding is aangehouden de 21 jarige S. van D. Uit de door de recherche bekend gemaakt volledige lijst van voorwerpen, gestolen b de inbraak bij de firma G. Blom in de Soc tensteeg te Rotterdam, blijkt, dat o.m. gc stolen zijn 12 platina damesringen met bril janten, 40 gouden damesringen met briljan ten, saphier of smaragd, 11 parelringen, waai onder een met 5 paarlen, 33 gouden en pla tina heerenringen met briljanten, 13 dames brochettes met briljanten, waaronder ce met 6 groote briljanten. Verder een parel collier met 151 paarlen, 1 dito met 147Ae: een met 284 paarlen in dubbele rij, en hangers met 2 groote briljanten elk, bene vens een aantal kleinere. Er zijn 8 armband horloges, 22 gouden armbanden, 7 goudei damèstasschen en nog talrijke voorwerpei van niet zoo groote waarde gestolen. Nabij Middelstum (Gr.) is een auto, waarif een bejaard echtpaar uit Winsum, doorda een band van een wiel liep, over den kop geslagen. Ernstig gewond moesten de inzit tenden en de chauffeur bij omwonenden worden binnengebracht, waar zij genees kundig werden behandeld. Door de marechaussee te Almelo zijn Don- derdag op de kippenmarkt 24 geringde post duiven in beslag genomen, die vermoedelijk opgevangen zijn en te Almelo voor 25 a 35 cent verkocht werden,- terwijl de waarde dezer dieren 5 a 10 is. Er wordt een onderzoek ingesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 3