VAN 9 1 Sport- en wedstrijden I 11 V m '\y' Wm - mm t i 6e Jaarvergadering van den D. H. V. B. [rTXHTi; Tweede Blad Maandag 13 Juli 1925 De voorste boot, „Tromp", won het nummer „Mixed Vier". Bij liet zwemfeest van „De Waterratten" won bovenstaande ploeg (v.l.n.r. A. Liezenberg, C. Vrugt, A. de Bruyn en H. v. Keulen) de 4X25 M. estafette wisselslag. i ■Hlili mÊmmÊ Een der belangrijkste schermwedstrijden van het tournooi te Zandvoort. de partij tusschen A. W. de Jong en v. Heukelom. De roeiwedstrijden van „Het Spaarne". „Leeghwater", winnaar van de „Wherry race". De R.-K. Gymn. Ver- „Ursus" gekiekt ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan, welk lustrum dezer dagen werd herdacht. Nr IPs êMm Het 40-jarig jubileum van de Roei- en Zeilver. „Het Spaarne". Foto van het recipieerende bestuur in „De (Van onzen specialen verslaggever.) Den Haag, 12 Juli 1925. In. het gebouw Veritas aan het Westeinde alhier, is hedenmiddag de 6e jaarvergade» ring van den Diocesaan Haarlemschen Voet balbond gehouden, onder voorzitterschap van den heer H, Putter, uit Amsterdam. Vertegenwoordigd waren 67 van de 82 langesloten vereenigingen en met het vol tallig bestuur (behoudens één vacature) was anwezig de geestelijk adviseur, rector S. Sraakman, uit Den Haag. De voorzitter opende de vergadering met den christelijken groet. Opening door den Voorzitter. De voorzitter herdacht allereerst de vie ring van het lustrum van den Bond en de hebben medegewerkt en wees nog op de urgentie van het scheidsrechtersvraagstuk. Hij verklaarde daarna de vergadering voor geopend. (Applaus) Daarna worden de potuien vastgesteld. Verslagen. Ip behandeling komt het jaarverslag van den secretaris-penningmeester en de ver slagen van de diverse commissies. Het vol gende is ontleend aan het verslag van den secretaris-penningmeester: ,,Wij mogen rtiet vreugde constateeren, dat in onze organisatie de bevordering der geestelijke belangen een voorname plaats inneemt. Jammer genoeg zijn echter niet alle Roomsche voetballers hiervoor vol doende ontvankelijk. Integendeel er zijn nog tal van leden de systematisch zich verre lustra van verschillende vereenigingen, waarin vele blijk gaven op goed Koomseh en organisatorisch peil te staan. Spr. memo- meerde de wijziging van het adviseurschap, dank brengend aan kap. Looyaard, aan wien de R. K. sport veel te danken heeft. Spr. verwelkomde met vreugde den nieuwen ad viseur, rector Braakman, van wien wij veel verwachten, omdat hij reeds in de beweging thuis is; voordeel ziet spr. ook in de om standigheid, dat rector Braakman, secretaris is van het Juvenaat. Spr, hoopt, dat de ad viseur de voetstappen van zijn eminenten Voorganger zal volgen, in prettige samen werking met bestuur en leden. (Applaus). Inzake de terreinkwestie wees de voor zitter op .het tot standkomen van sportter reinen op verschillende plaatsen, met mede werking van menschen, die buiten de sport- beweging staan. Die medewerking stellen wij op prijs, maar toch wil de voorzitter een waarschuwing doen hooren, omdat het nog al eens voorkomt dat de exploitatie-èischen de draagkracht der clubs te boven gaan. Spr."spoort de plaatselijke leiders aan, zich tijdig met de leiders van dergelijke sport parken te verstaan, om te verkrijgen, dat de eischen voor de vereenigingen niet te hoog worden gesteld. Spr. wees verder op het belang van sa menwerking met de jeugdorganisatie en herinnerde aan de kwestie van het Olym piade millioen, meenende ook hier dank te mogen brengen aan onze Kamerleden Mr Bomans en Van Dijk, die getoond hebben de sport een warm hart toe te dragen. (Ap plaus). Spr. herinnerde aan de samenwerking welke tot stand gekomen is met den D. H. G. B., inzake de athletiek. Inzake financiën moest de voorzitter een mineur toon laten hooren; de bond werkte dit jaar met verlies; ook tal van vereenigingen maken op dit ge bied moeilijke tijden door. In de Federatie was de samenwerking goed en de positie van den D. H. V, B. zeer krachtig. Wat be treft de verhouding tot den N. V. B. deelde de voorzitter mede, dat de volgende week een conferentie zal worden gehouden tus- schen de R K. F. en den N. V. B. De N. V. B. is tot het aangaan van een nieuwe over eenkomst bereid. Spr. wees er op, dat sa menwerking gewenscht is, ook als in ver band met sportbelangen in dg volksverte genwoordiging. Spr, bracht ten slotte dank aan allen die aan de belangen van den bond houden van de deelneming aan dergelijke oefeningen en op wie alle pogingen tot op voering van het geestelijk peil schipbreuk lijden. Niet te verwonderen is het, dat deze categorie van leden het moeilijkste er toe te brengen is, zich de offers te getroosten, welke het spelen in Roomsch verband voor de voetballers dikwijls noodig maakt. Het is ook voor deze categorie, dat het spelen in neutraal verband, waar de zucht naar sportbeoefening zich ongebreideld botvie ren kan, verleidelijk is en de deserteurs van achter het Roomsche vaan gevonden wor den. Een verflauwen van het principieel ge voel, zooals dit den laatsten tijd van ver schillende kanten geconstateerd werd, heeft zich ook in de rangen der Roomsch georganis, voetballers geopenbaard en rs dan ook naar onze meening oorzaak geweest, dat in Kringen, waar men zulks allerminst _ou verwacht hebben, de noodzakelijkheid van onzeorganisatie in twijfel getrokken werd. Nadat dus 5 jaar in woord en daad deze noodzakelijkheid van onze principiëele or ganisatie gepropageerd is, moeten wij met leedwezen constateeren, dat naast de ruim 4000 voetballers, welke in ons diocees Roomsch georganiseerd zijn, bijna evenveel Roomsche voetballers, trots den wenscb der kerkelijke overheid, in neutraal verband uitkomen. Wij mogen niet verhelen, dat eenigszins onze Roomsch georganiseerde voetballers zelf hieraan schuld zijn Onze Roomsche bond is nog geen voetbalparadijs. In stede van te verminderen is de 'animositeit tus- schen verschillende vereenigingen, op welk kwaad wij reeds vroeger wezen, toegeno men. Bedrog tijdens het spelen is, blijkens de opgelegde straffen, ook dit jaar nog voor gekomen. Zelfs moesten dit jaar nog hand tastelijkheden tijdens de wedstrijden be straft worden. Valt het dan te verwonderen, dat sommige leiders er den brui han geven en zich van onze beweging terugtrekken' Is het wonder, dat buitenstaanders niet of wel met de grootste moeite bewogen kun nen worden hunne medewerking te verlee- nen? Welnu dan, laten allen die het wel meenen met onze principiëele organisatie van nu af de handen ineenslaan en mede werken, dat van nu af in onze beweging de deugden van naastenliefde en oprechtheid wat meer op den voorgrond treden. Dan zullen wij, naar wij hopen, het spelen in en het leiden van onze wedstrijden tot een on verdeeld genot maken en hiermede de ani mo van toetreding aanwakkeren. „Nadat de athletiek aanvankelijk alleen door ons voor onze voetballers behartigd geworden is, kwam toch ten slotte in den loop van dit seizoen de zoo hoog noodzake lijke samenwerking met den „D. H. G. B." tot stand. In een Comité, hiertoe ingesteld, werden door onzen bond 3 leden aangewe zen. Thans heeft dus onze bond in samen werking met genoemden gymnastiekbond de leiding van de athletiek voor Roomsch-Ka- thoüeken in ons bisdom in handen. ,,Met voldoening kan worden geconsta teerd, dat het spelpeil zich nog steeds in stijgende lijn beweegt. Voornamelijk komt dit tot uiting bij onze hoogst ingedeelde elf tallen. In de lagere klassen ontmoetten wij echter ook af en toe merkwaardige resulta ten van goed doorgevoerde oefening. ,,Ook wij hebben dit jaar wederom ach teruitgang in ledental te constateeren. Eens deels is dit misschien te wijten aan de bui tengewone heffing, welke dit jaar voor het garantiefonds plaats vond en waardoor na tuurlijk slechts het hoognooa'ige aantal le den voor een bond wordt opgegeven. Meer dere vereenigingen bleken in dit opzicht een slecht begrip van hun plicht te hebben. Aan den anderen kant verminderde echter ook het aantal spelende leden en de hierna volgende cijfers demonstreeren den achter uitgang met onweersprekelijke duidelijkheid: Roomschen bond grooter is geworden. Deze te behouden en hierop voort te bouwen, zal thans de taak van het bestuur zijn. „De Districten beginnen zich al meer en meer aan te passen aan de taak, waartoe de praktijk hen geroepen heeft. In meerdere districten beginnen de junior-competities te bloeien, wat niet in het minst toe te schrij ven is aan de omzichtige leiding, welke die competities genieten. „De leiding der competities was dit jaar verre van gemakkelijk. Verschillende facto ren werkten hiertoe mede. Daar was het klein aantal scheidsrechters, hetwelk zich voor de leiding onzer wedstrijden beschik baar stelde. Voorts beschikten meerdere vereenigingen niet over een terrein. Andere weder moesten het programma voor 6 of 7 elftallen op 1 terrein afwerken. Verder ble ken meerdere vereenigingen nog niet vol doende notitie te nemen van de publicaties in de officiëele mededeelingen, wat dikwijls tot onaangename ervaringen aanleiding geeft. „Het competitie-overzicht bevat vele nieuwe namen, een bewijs, dat de wisseling, welke zich ieder jaar onder onze aangeslo ten vereenigingen voltrekt ook dit jaar we derom heeft plaats gevonden. Een ding valt daarbij te betreuren en dat is wel, dat het aantal dat kwam, niet gelijken tred hield' met het aantal, dat heenging. En nog meer de redenen, die dikwijls tot heengaan geleid hebben. Niet allen toch, die ons- verlieten Leden Ver. Comp. afd. Elft. Bondsjaar 1919-20 775 25 1 1920-21 2000 50 13 95 1921-22 4650 80 28 191 11 1922-23 5320 99 33 227 11 1923-24 4950 100 32 187 M 1924-25 4150 90 28 169 „Ontegenzeggelijk zijn deze cijfers, verge leken tegenover die van 2 jaar terug zeer ongunstig. Desniettemin zijn wij thans meer optimistisch dan toen wij ons vorig verslag schreven. Wij hebben langzamerhand een goede kern gekregen, welke in en met den mm hebben de schoenen aan den kapstok ge hangen, maar er waren erbij, die bij ons niet vonden wat zij zochten. Daar waren spelers, die het spel onzer jongens voor Roomschen onwaardig vonden. In plaats van echter den leiders de behulpzame hand te bieden, verlieten zij ons. Daar waren ook scheidsrechters, die de gemakken en voor- deelen welke de neutrale organisatie hun bieden kon, verkozen boven de 'moeilijkhe den van onze principiëele sport-orgamsatie, daar waren ook leiders zelf onzer vereeni gingen, die maar al te spoedig er den brui aan gaven, en wel de wondeplekken wisten aan te wijzen, doch den zeaelijken moed mis ten met de overige leiders gezamenlijk het kwaad te bestrijden en organisatie op te werken tot die hoogte, waarop zij krachtens de beginselen, die tot hare stichting hebben geleid, behoort te staan. Onder deze om standigheden leert men dubbel de mede werking waardeeren van diegenen, die met ons hebben volgehouden de hitte van den arbeid te verduren. In het financiëel overzicht lezen wij: „Wij zijn in ons vorig, jaarverslag geluk kig te pessimistisch geweest. Wel heeft het afgeloopen bondsjaar in verschillende op zichten den bond op groote kosten gejaagd, doch desniettemin kon nagenoeg alles uit de gewone middelen bekostigd worden. Als een meevaller, en dit mag wel uitdrukkelijk ge memoreerd worden, want onze bond had in financiëel opzicht al heel weinig meeval lers, mag de loterij genoemd worden. Door de Commissie werd 1500 afgedragen. Bij een nauwkeurige beschouwing van de balans zal blijken dat de resultaten van de loterij voor een deel overgeheveld zijn naar de kassen der vereenigingen. Immers de post der vereenigingen is belangrijk grooler, dan verleden jaar, terwiil de bond momenteel bijna geen vlottende fniddelen ter beschik king heeft. Tal van vereenigingen wisten en zitter en de heer v. Veen (bestuurslid) nog eens de wenschen, om de scheidsrechters ter wille te zijn en niet te becritiseeren. De verschillende verslagen zijn daarmede goed gekeurd. Bestuursverkiezing. Bij enkele candidaatsteding wordt ah vice-veorzilter herkozen de heer H. N Smits te Haarlem. Periodiek aftredend zijn voorts de heeren A. G. Kruijver, Zaandam, A. Hubaty, Den Haag en E. A. Leendert, Schiedam, allen commissaris, die zich herkiesbaar stellen. Er is één vacature (C. Smit, Alkmaar), waarin gecandideerd zijn de heeren Kars- bergen, Gouda, Haverkom, Leiden en Luijcks, Hoorn. De heer Kaag, Hoorn, be veelt de candidatuur-Luycks in verband met de Noord-Hollandsche belangen ten zeerste aan. De uitslag van .-e stemming is, dat herkozen zijn de drie aftredende be« stuursleden (commissarissen) en gekozen de heer Luycks, Hoorn. Verbeteringen in de Federatie. In verband met eên door P. V. C. t~ Utrecht gepubliceerde motie, waarin gespro ken wordt over de w-enschclijkheid cm de Federatie om te vormen tot een Nationa- len Bond, deelt de voorzitter mede, dat het bestuur besloten heeft, een bespreking over weten nog niet de tering naar de nering te zetteir en zulks loopt ten slotte alijd uit op een fiasco. Reeds vroeger hebben wij erop gewezen, dat het bestuur erop moet letten zijn gelden te ontvangen en ofschoon het ongaarne de vereenigingen de duimschroe ven aanzet, wordt het in sommige gevallen hiertoe wel gedwongen. Over het verslag van den S. P. maakt de heer Beijers (Zwaluwen A'dam), eenige op merkingen, het beleid van het bondsbureau rakend. De heer Kruijver verdedigt daarbij eenige genomen beslissingen. Het jaarverslag wordt goedgekeurd, evenals hei verslag van de kascommissie waarin o.a. de heer F. W. de Bruyn (Haarlem) zitting had. De voorzitter brengt aan de commissie voor haar nauwge zet werk dank. De heer de Vries (Wils kracht) spreekt over de propaganda-com- missie. Een lid heeft zich bij spr. beklaagd, dat de commissie dit jaar niet gewerkt heeft. De heer Smits (bestuur en P. P. commissie) antwoordt, dat de commissie door omstan digheden niet vergaderd heeft en a's zoo- zoodanig dus niet heeft gewerkt. Toch is er veel aan de propaganda gedaan op ver schillende plaatsen, en dat is de hoofdzaak. Systematisch werk van de commissie kost echter geld en dat is er nu, dank zij het pro- pagandafonds, dat uit de loterij van Putter gevormd is! (applaus). De heer van Blarcum (Hillegom) spreekt over den oefenwedstrijd te Hillegom, welke op het laatste oogenblik werd afgelast. Daardoor werd o.a, Concor dia zeer gedupeerd. Spr. vraagt wie den oefenwedstrijd moet organiseeren, de elftal commissie of het bestuur. De voorzitter zegt dat dit eigenlijk de taak van het bestuur is. Wat dit speciale punt betreft, kan spr. niet anders zeggen, dan dat dit aan een betreu renswaardig misverstand te wijten is. Het bestuur meende niet anders té kunnen han delen dan het gedaan heeft. De heer v. Blar cum vraagt dan nog, of het gepubliceerde verslag dus van de elftal-commissie is, of een uittreksel daaruit. De voorzitter zegt, dat het bestuur tegen den inhoud van dit verslag ernstig bezwaar had. Bij de voortge zette besprekingen wordt op publicatie van dit verslag aangedrongen, waarna besloten wordt, dat dit in de Sportillustratie zal ge schieden. Bij het verslag van de scheids- rechter-commissie onderschrijven de voor deze zaak als punt aan de agenda toe te voegen, hetwelk nu aan de orde wordt ge steld. De heer de Vries (Wilskracht), brengt ver schillende grieven naar voren tegen den huidigen toestand en verwacht verbete ring van den Bondsvorm. Hij vindt het niet goed, dat diocesane clubs meespreken aan competitie belangen, die alleen de Federatie clubs aangaan. De heer v. Calcar (V. V. Z. Zaandam), zegt, dat de invloed van de kleine clubs, waarin de heer de Vries spreekt, in één Nat. Bond eer grooter zal zijn dan nu! De voorzitter zegt, dat net bestuur zich in groote lijnen vereenigt met het artikel, dat het bestuurslid Smits in de Maasbode van 11 Juli heeft geschreven. Ter inlichting en oriënteering leest spr. dit geheele ar tikel voor. De heer Smits (bestuur) dankt allereerst met enkele woorden voor de tevredenheids betuiging, die de vergadering bem heeft uit gereikt door zijn verkiezing en licht de kwestie van de Federatie daarna uitvoerig toe. Hij zegt, dat de heer de Vries de zaak verkeerd inziet. De Federatie is er allereerst voor de bonden. Deze alleen zijn daar lid van en als er zaken te beslissen zijn op een algemeene Federatie vergadering, waar die bonden vertegenwoordigers te zenden, dan moet het mogelijk gemaakt worden, dat die bonden zich behoorlijk over die zaken kunnen uitspreken, opdat de volmacht van dikwijls 70 a 90 stemmen, aan den af gevaardigde te geven, berust op de gefun deerde uitspraak van de bonden. De clubs, die in de Federatie spelen hebben alleen ten aanzien van de R. K. F.-competitie bij zondere belangen, welke de andere dioce sane clubs niet hebben. De technische belan gen van deze Federatie-clubs motiveeren echter niet het stemrecht 'an die clubs op de algemeene vergadering der Federatie, Zij hebben .volop gelegenheid, te spreken en te beslissen over alles wat hun tech nische competitie in de R. K. F„ welke verleden jaar eindelijk speciaal daarvoor is ingesteld. Zoo bezien vertrouwt spr dat de vergadering zich zal kunnen vereanigen met de volgende resolutie, welke door het bestuur is .samengesteld, en die spr. in op dracht van den voorzitter voorleest. Deze resolutie luidt als volgt: y "i -X wMwX. -k!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5