UIT DEN OMTREK EXTRA AANBIEDING iLlfoXzJiaus C. H. J. FRANKE UIT DE PERS. Radio-Omroep. Ostadestraat nummer een Koffers - Handkoffers NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad. Maandag 13 Juli 1925 Over de Kabinetscrisis BEVERWIJK. HALFWEG HILLEGOM. VELSEROORD VELSEN. ZWANENBURG. SANTPOORT. SCHOTEN. JAN GIJZENVAART. WIJKEROOG. LISSE Officiëele opening Veilingsgebouw. HAABUEM FUJte MP£RWARErilXsSCfiEl{ j reisartikelen EiïreN! DAMMEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. GYMNASTIEK. DUIVENSPORT. MARKTNIEUWS. Koopen in de opruiming moet U doen als U werkelijk EXTRA VOORDEELIG koopt U kunt dit thans doen in het Manufacturenmagazijn van (KLEVERPARK). Nog slechts EENIGE DAGEN voortzetting van onze RESTANTEN OPRUIMING- RRRRRRRRADIO TOESTELLEN COMPLEET VANAF F 1.85 PER WEEK.. BUREAU MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. TELEFOON 13620. Naar aanleiding van een artikel van „De lijd', waarin dit blad verklaarde een vol strekte uitsluiting van den heer Colijn voor de functie van kabinetsformateur geenszins toelaatbaar te achten, komt „De Residentie bode" met een beschouwnig, welke de reeds eerder door dit Katholiek orgaan geuite be zwaren tegen een premierschap van den heer Colijn opnieuw naar voren brengt. Zoo lezen wij o.a.: „De heer Colijn is de verpersoonlijking van het harde regiem der laatste maan den, dat zooveel ontstemming heeft ver wekt en waarover ook meer dan één ka tholiek Kamerlid, thans herkozen, zich in bet openbaar heeft beklaagd. Het is in hoofdzaak het beleid van den beer Colijn geweest, waardoor ook in het katholieke kiezerskorps zooveel wrijving is geweest, omdat tal van bezuinigingsmaat regelen van den heer Colijn wij denken aan de nare geschiedenis van art. 40 en de aantasting van eenmaal verkregen rechten door zeer velen als een pijnlijk onrecht zijn gevoeld. Omdat het ging over groote principiëele belangen, zijn tal van katholieke kiezers over ernstige persoonlijke bezwaren heen gestapt, maar we zouden het tactisch en Psychologisch een zeer ernstige fout vin den, indien deze menschen nu beloond werden met een terugkeer van den heer Colijn als minister-president. Wie daaraan zijn medewerking zou ver menen tal van uitingen in de- meest Verschillende katholieke bladen wijzen er on zou de eenheid van onze Katholieke ^taatspartij op een zeer zware proef stel len. En wij zouden van een dergelijk kabinet ook in het parlement zeer spoedig groote en ernstige politieke moeilijkheden vree zen Deze bezwaren gelden natuurlijk niet voor den heer Colijn alleen, maar ook voor een deel voor het geheele kabinet en daar om zouden wij de voorkeur blijven geven aan het optreden van een geheel nieuw kabinet. Een nieuwen koers en nieuwe mannen hebben wij thans noodig en daarom mce- nen wij, dat het verkeerd zou zijn, dat het huidige kabinet, in welken vorm dan ook, opnieuw zou worden ingehuurd. En vooral geldt dit bezwaar, indien dit kabinet te rugkwam in zijn meest impopulairen vorm, n.l als een kabinet-Colijn." Het blad besluit: „En daarom, hoezeer waardeerende de groote capaciteiten van den heer Colijn, zou den wij vooral zeer ernstige bezwaren hebben tegen den heer Colijn als forma teur of als leider van het kabinet, wat na tuurlijk niet hetzelfde behoeft te zijn. Maar in beide hoedanigheden moet de heer Colijn beslist worden afgewezen, wil men ernstige moeilijkheden voorkomen. Uit dit laatste vloeit vanzelf voort, dat die bezwaren niet.in dezelfde mate gelden tegen een terugkeer van den heer Colijn als minis ter in een kabinet, waarvan de formateur een program heeft ontworpen in democra- tisch-vooruitstrevenden geest, zooals het Katholiek staatsprogram aangeeft. Maar het meest wenschelijke lijkt ons, dat, nu de huidige leider der A.-R. Kamerfrac tie, mr. Rutgers, als minister wordt genoemd, de heer Colijn zijn plaats als leider der frac tie weer innam." Gesnapt, In den loop van de vorige Weck was door een inwoner dezer gemeente yan een persoon een gouden horloge en twee fioncJen ringen gekocht. De politie vond de zaak verdacht en spoorde den verkooper op. Deze werd aan gehouden en kon geen voldoende verklaring Peven omtrent de herkomst der voorwerpen, 'ntusschen bestond er voor de politie geen reden om den man vast te houden en zoo Werd hij op vrije voeten gesteld. Per draadlooze werd echter van een en ander melding gemaakt, met het gevolg, dat spoedig vanuit Amsterdam een telegra fisch verzoek om aanhouding kwam, daar Meergenoemde voorwerpen van misdrijf af komstig waren. De verkooper was echter niet zoo ge makkelijk te vinden, want hij had er blijk baar reeds de lucht van gekregen, dat de Politie hem zocht. Intusschen mocht het de politie gelukken den man, P. A. J. P., uit Amsterdam, Za terdag te arresteoren. Hij werd -naar Amster dam overgebracht. Rumoerig. Zaterdagavond werd in de Begijnestraat hoek Koningstraat een volks oploop veroorzaakt door zekeren C, v. W., die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde en de openbare orde verstoorde. v. W. wilde een café binnen, doch dit wrd hein geweigerd. Hij poogde evenwel her baalde malen het café binnen te komen met net gevolg djat een ruitje vernield werd. De politie moest tusschenbeide komen,. v. W. pakte toen een fiets en wilde er van door gaan. Ver b-acht hij het niet. Hij kwam te vallen, terwijl het voorwiel van de fiets krom boog. Intusschen gelukte het de politie den ar restant onder hevig verzet, en met gebruik making van de wapens naar het bureau over te brengen, waar hij zijn roes kon uit slapen. Proces-verbaal werd opgemaakt. Raadsvergadering. De agenda voor de openbare vergaderg van den raad der ge meente Beverwijk, op hedenavond ten TA Our, luidt: 1. Nadere stemming prae-advies betrefen- oe voorstel uitbreiding Commissie voor de Bedrijven. 2. Voorstel wijziging reglement v. orde Raad. 3. Voorstel aankoop grond en eerleenen crediet bouw transformatorhuisje w E. B. 4. Voorstel verleenen subsidie zie kenhuis en aangaan overeenkomst barak be smettelijke ziekten. 5. Voorstel en ontwerp- verordening subsidieering bijzondere be waarscholen. 6. Bespreking ontwerp-veror- óening georganiseerd oveleg. 7. 7. Mededee- "lngen en ingekomen stukken en hetgeen Veriier ter tafel zal worden ebracht. Wiik aan Zee. Des avonds te half 8 arri veerden zij weer, begeleid door de tonen van de muziek, aan de school. Personalia. -De heer D. Brouwer, onder wijzer aan de Chr. School, alhier, is als zoodanig geplaatst te Groningen. DE ANTI-REV. EN DE OPTOCHT DER H. KINDSHEID. De E. V. I. E. 'H. T. De sluiting der E. V. I, E. H T., had Zon dagavond plaats onder overgroote belang stelling. De drukte welke heerschte op de ,entoonstelling zoowel als buiten de attrac ties en de muziek, deed aangenaam aan. Wij kunnen zeggen dat deze Eerste Velstroord- Sche Industrie en Handels Tentoonstelling, Soed geslaagd mag heeten en verwachten dus wél, dat zij binnen afzienbaren tijd door eeu tweede gevolgd zal worden. De verloting had te negen uur plaats en had de volgende uitslag' No. 190, 529, 101, 982, 297, 368, 994, 174, ■Dl. 120, 431, 3, 402, 374, 354, 930, 263, 37, 4g7, 175, 142, 766, 808, 123, 391, 240, 251 De prijzen kunnen worden afgehaald tus- Schen 14 uur. Maandag 13 Juli a.s. Hetgeen voor Zondag 19 Juli a.s. niet is a'gehaald vervalt aan het Patronaat. Het Harmonie-gezelschap St. Philelus, zorgde den geheelen avond voor gezellige muziek. Tegen kwart voor elf nam de voorzitter de heer de Wit, hef woord. Hij bedankte Jn de eerste plaats den WelEd. Achtbaren £cer Burgemeester van Velsen. dat hij liet Eere-voorzitterschap op,zich genomen had en tevens dat hij eene medaille beschikbaar had gesteld. Verder richtte hij een woord van dank de jury, aan de muziekvereenigingen St. Phidelus. Utile Dulci, Euphonia en de Jasz- band uit Haarlem voor de geleverde muziek en de zar^vereeniging St. Cecilia en ook aan de Standhouders de alles in het werk ge steld* hadden, om de zaak te doen slagen. Ook een woord van dank aan het publiek dat zeer zeker ook had medegewerkt, tot deze zaak. De Eerwaarde Paters werden niet verge- fen met dankbetuigingen voor het mede werken aan deze tentoonstelling. Hierna gaf hij het woord aan den heet Meesters, die eenige zeer aardige couplet ten ten beste gaf op deze tentoonstelling. De E. V. 1. E. H, T. behoort dus tot het verleden moge de T. V. I. E. H. T, spoedig volgen! Machinisten-examen. Voor het voor lopig diploma ten Den Haag, is geslaagd G. Schmitz te Velsen. Boottocht. Vrijdag maakten de kinde- «-v «au sch00i no. 9 een uitstapje naar De heer B. N. Loerakker schrijft ons: In de laatste gemeenteraadszitting (10 Ju li) werd door den heer Vermeer bezwaar ge maakt tegen het verlof, verleend door den Burgemeester, aan de R.-K. om jaarlijks een optocht te houden door de leden (kinderen) van 'de Kindsheid. De heer Vermeer benadrukte zeer, dat het van hem geen anti-papisme was. Hoe zou iemand dat ook van hem kunnen denken. Feitelijk was deze verklaring geheel overbo dig. Maar waarom werd dan deze kwestie door hem ter tafel gebracht? Wel heel eenvoudig. De heer Vermeer heeft dit overduidelijk ge zegd: „Sommige zinnelijke voorstellingen krenken ons als anti-rev, In overleg met de Kath. Geestelijkheid zou bijv. de voorstelling der H, Familie weggelaten kunnen worden. Indien dat gebeurt, is er tegen dezen optocht geen bezwaar". Zooals ge ziet, elk anti-papisme is vreemd aan dit voorstel: alleen zorg gedragen moeten worden, dat de anti-rev. niet door „zinne lijke voorstellingen" gekrenkt worden. Die R.-K. doen ook maar net of de ge heele wereld van hen is. Zelfs te Hiljegom, waar de anti-rev. zoo'n beduidende meer derheid vormen, laat de Burgemeester zich alles van de- Kath. 'welgevallen! Het blijkt ook niet tot zijn EdelAchtb. doorgedrongen te zijn, dat de partij van den heer Vermeer over zooveel invloed beschikt en daarom zal hij dat nu eens aan 't hoofd der gemeente op deze wijze aan 't verstand zien te brengen Doch, nu eens even die machtskwestie bui ten beschouwing gelaten, komt toch onwille keurig de vraag bij mij op, wat bedoelt de heer Vermeer met dat „zinnelijke". Volgens deskundigen wordt met dit woord bedoeld: „waarneembaarheid door de zinnen." Als dus voortaan b.v. de H. Familie zou weggelaten worden, of wat misschien ook 'n oplossing zou kunnen zijn, als de anti-rev. tijdens die uren eens een „zinnelijk" teeken droegen, dan zouden die kinderen op het eerste signaal van hun geleidsters deze voor stellingen b.v. door middel van een zwarten doek dat zwart zal toch niet hinderlijk zijn hè? zoolang kunnen verbergen. Na deze oplossing blijft er echter nog ruim te over voor andere vragen. Zouden alle an ti-rev. er wel zoo over denken als de heer Vermeer? Indien zulks helaas het geval zou zijn, wordt het dan geen tijd, dat men in die kringen een juister denkbeeld tracht bij te brengen wat of de feitelijke bedoeling of be- teekenis is, die de Kath. van deze „zinnelijke voorstellingen" maken. Er bestaat dienaan gaande zooveel misverstand, zoodat zulks ook in dit geval Wel mogelijk zou zijn. Het is moeilijk aan te nemen, dat hij, die daarvan een juist begrip heeft, zich gekrenkt gevoelt door hetgeen thans geschiedt bij de optochten, waarover hier sprake is. In een der Hillegomsche blaadjes staat, naar aanleiding van het verzoek van den heer Vermeer, dat er een teere kwestie ter sprake kwam. O zoo: en de interpellant gaf te ver staan, dat er over deze aangelegenheid, in de naaste toekomst, nog wel meer over gespro ken zal worden. Blijkbaar is dus deze interpellatie gehou den om daarover de publieke meening te raadplegen. Want de heer Vermeer weet drommels goed, dat de Raad daarover niets heeft te zeggen, wijl de bevoegdheid om ver gunning te verleenen bij het hoofd der ge meente ligt. Welnu, hij moge dan weten, dat de Kath. zich „gekrenkt" zouden gevoelen, indien, waaraan dezerzijds geen oogenblik wordt ge dacht, de heer Burgemeester mei de al te groote gevoeligheid van den heer Vermeer c.s. zou rekening houden. Vervolgens nog deze bizondere verklaring voor den heer Vermeer. Hij noemt het geen processie, zooals enkelen dat wel doen. Als dat waar was, dan zou die kwestie voor die „enkelen" en ook voor den heer Vermeer heel gemakkelijk tot oplossing te brengen zijn. Toch zou de heer Vermeer, dan naar waarheid, niet durven beweren, dat dan bij allen er naar een oplossing gezocht zou wor den, die van alle anti-papistische smetten vrij zou zijn. Tenslotte: het deed mij inderdaad genoe gen, dat de R.-K. raadsleden niet op het be toog van den heer Vermeer zijn ingegaan. Im mers, toch op die wijze had de schijn ge wekt kunnen worden, dat de interpellant met eenig succes bij den heer burgemeester had aangedrongen. Iflet zou eebter wel eens tot overmoedig heid kunnen prikkelen, indien absoluut werd stilgezwegen. Ongeval. Vrijdagavond moest om den hoek van de Margrietenlaan de voerrnzn Buchens, van den Hillegommerdijk, schielijk uitwijken voor een andere auto. die ook tegelijk om den hoek kwam, met het gevolg, dat de voerman te ver uithaalde en terecht kwam in een doornhaag. Met veel moeite wist B. na een uur er uit te komen. Postduivenvereniging „De Luchtpost". Zondag hield de Postduivenvereeniging „De Luchtoost". alhier, een wedvlucht van lier,- 104 K.M. De eerste duif arriveerde 11.38.52, de laatste 12.32.30 uur. 1, 2, 6, 7, 11, 14 N. Koning; 3 J. Joon; 4, 8, 10 H. Haver; 5, 13 G. Voorting; 9 H. Dingedis: 12,15 H. Voogt; 16 P Koning; 17 A. Voo'i' Een tegenvaller. Nu de crocussen wor den gerooid, blijkt, dat het ziek in gele op onruslbarende wijze optreedt. Het is reeds voorgekomen, dat meer dan 90 van een partij verloren gingen. Dit is voor de kwee kers een groote schadepost, daar de prijzen voor de crocussen juist bijzonder hoog zijn. Buitengewoon Opzichter, Onze plaats genoot, de heer H. J. J. Engel, is voor het tijdvak 9 Juli—9 Sept. benoemd tot buiten gewoon opzichter bij den bouw eener schut sluis te IJmitklen. GOED AFGELOOPEN. In een der woningen aan de Steenfabriek is een 5-jarig kind, dat aan slaapwandelingen lijdt, op zulk een tocht vijïl het van een vrij groote hoogte. Doordat kinderen onder het raam speelden, werd de val gebroken en bekwam de kleine geen letsel. Veel naimo. Wij vernemen, dat de animo voor de schietoefeningen v. d. Bijz. Landstorm zóó groot is, dat met één baan niet volstaan kan worden, zoodat pogingen worden aangewend, om een tweede baan te krijgen. f Voor „Herwonnen Levenskracht. Zon dag 19 dezer wordt de jaarlijksche Speldjes dag gehouden voor „Herwonnen Levens kracht." Op dien dag zal vanuit Hillegom ook Zilk en Ringdijk—Haarlemmermeer worden „bewerkt In de hoop, dat dit jaar zeer vele speljes verkocht zullen worden, heeft het bestuur 500 speldjes meer aange vraagd dan vorig jaar. Een vijftal misjes zal haar gave in ruil van een offertje bieden -en zeker zal niemand ze teleurstellen. Het be treft hier immers bestrijding der zoozeer ge vreesde T. B. C.? En waar juist de armen door „H. L." worden geholpen, verdient steun zeker onze volle aanbeveling 2de Pc; kbeplanting. Nu de bloembollen op het Hof en in de andere plantsoenen ge rooid zijn, is met bekwamen spoed de grond weer in orde gemaakt voor verdere beplan ting. Thans zijn het begonia's en dahlia s, die een mooi gezicht zullen geven. We komen op dezen tweeden aanleg nog nader terug, vertrouwen, dat er dezelfde medewerking van de burgerij zal zijn als bij de eerste be planting. Vooral als straks op de Van den Endelaan de jaarlijksche feesten worden ge houden, zal het er weer schoon zijn, maar dan mag ook niets worden beschadigd. Een R. K. Voetbalclub. Allen, zoowel jonge als oudere personen, welke lid wen- schen te worden eener R. K. Voetbalclub, worden tot bijwoning der oprichtinsvergade- ring uitgenoodigd, welke zal gehouden wor den in het gebouw der St. Jozefsgezellen, op Dinsdagavond a.s., des avonds 8 uur. Bekeuringen. -Niet minder dan 9 auto mobilisten wrden bekeurd terzake van hard rijden. Nog werd een persoon bekeurd, ter zake het venten zonder vergunning, Vrijdagavond had alhier de officiëele ope ning plaats van het nieuw gebouwde Vei lingsgebouw van de Coop. Veilingvereniging van het H. B. G. Dit gebouw is gelegen aan den Grachtweg en in lengte strekkende tot aan de Lischbloemsraat. Het gebouw tot plaatsing der aangevoerde bloembollen be; staat een oppervlakte van 1426 vierkante Meter met een rijweg in het midden ter ver- gemakkeling van het af- en opladen der Bloembollen. Naast het gebouw zijn de kan toren, plus een privékantoor met groote kluis. Plannen voor een afmijntoestel zijn in Voorbereiding; de inrichiing is er reeds op gebaseerd. Daarmede de afmijnzaal welke een oppervlakte beslaat van 170 vierkante meters, waarin lessenaars met klapstoelen zijn aangebracht. Naast het groote gebouw is mede ook geplaatst de loods, welke reeds enkele jaren is gebruikt, toen de veilingen nog in het Bondsgebouw plaats hadden: deze is groot 250 vierkante meter. Deze zal nu in Hoofdzaak dienen tot berging van kisten, manden en rijwielen enz. Het geheel maakt een prettigen indruk en een woord van hulde past hier voorzeker aan het wakkere driemanschap, de heeren P. Warmerdam, L. v. d. Burg en A. Raaphorst, welke deze zaak zeer klein en met bescheiden middelen be gonnen, tot deze hoogte wisten te brengen. Hieraan twijfelen we geen oogenblik, wan neer allen, kweekers zoowel als exporteurs, hun zaak naar de juiste waarde weten te schatten, ^ij de opening waren tegenwoor dig, behalve het bestuur en een groot aan tal leden, het dagelijksch bestuur der Ge meente Lisse, het bestuur; de kassier en de Raad van Toezicht van de Coöp. Boeren leenbank, vertegenwoordigers van de Hoofd besturen van het H, B. G en van de Alg- Ver. van Bloembollencultuur, van de plaat selijke afdeelingsbesturhn van bovengenoem de vereenigingen. De Directie van de II. B. G. Veilirigvereeniging. De Architect C. W. Barnhoorn en de aannemers en uitvoerders van het werk, de heer Th. Salman bene vens een aantal belangstellenden. De voor zitter der Veilingvereeniging Lisse, de heer P. Warmerdam, heette allen welkom en het deed hem genoegen zoovele vakmenschen en andere belangstellende lapwezig te zien omdat daardoor bel bewijs is geleverd, dat de veilingen van het H. B. G. worden ge waardeerd en daadwerkelijk gesteund. Hij zette uiteen de noodzakelijkheid van de stichting van een groot veilingsgebouw, om dat het in het Bondsgebouw vanwege de beperkte ruimte niet meer kon. Bovendien heeft men nu een beter overzicht over de aangevoerde bollen, Jerwijl de rangschikking van de verschillende, weieens uiteenloopen- de kwaliteiten, beter kan geschieden. Het stichten van dit gebouw vereischte natuurlijk zorg en offers, doch door veler medewerking ziet het bestuur naar zorg be loond. Hij bracht een woord van dank aan de vertegenwoordigers van de verschillende lichamen doch vooral aan het hoofdbestuur van het H.B.G. voor den finantrëclen steun Een woord van hulde bracht hij aan den architect, onder wiens architectuur het werk zoo uitstekend is gevoerd. Dank bracht hij vervolgens ook aan de aanne mer en uitvoerder van het werk, welke on danks de zeer scherpe wijze, waarvoo hij het werk hhd aangenoen, zeer solied werk heeft geleverd. Hij hoopte ten slotte, dat de veilingen in het nieuwe gebouw tot ieders bevrediging mogen worden gehouden. Hierna werd het woord gevoerd door den heer S. Schoneveld, voorzitter van het H.B. G., te Voorhout, die in een gloedvol betoog deed uitkomen, dat hem 't hart warm klopt voor Lisse, als zijnde de slagader van de verschillende vereenigingen te zien voorbij- treken, alle vooraf gegaan van hun vereeni- gingsvaandel, waaraan bij sommige vereeni gingen reeds vele bekroningen prijkten. De opiocht, welke onderweg zeer veel belang stelling trok, ging langs de volgende weg: Kennemerweg, Hartenlustlaan, Bioemendaal- scheweg.'De Genestetweg, Zomerzorgerlaan, Slerrenboschlaan, Donkerelaan haar het ter- rem Om twee uur zwenkte de kop van de stoet het terein op en nam de uitvoering een aanvang. Na de opmarsch op het terrein door alle deelnemende, ongeveer 800 in aan tal, werd de gebruikelijke vaandelgroet ge bracht waarna wij te zien kregen oefeningen in het voortbewegen door de meisjes. Dezz oefeningen, waarbij de meisjes in slingregang waren opgesteld maakten een aardig eifect en sloegen dan ook bij het publiek zeer in. Zoals altijd trekt bij het publiek het toestel- turnen altijd de meeste aandacht, zoo ook nu weer, en waarlijk wat er uitgevoerd werd verdiende die aandacht zeer zeker. Bloemijdaalsch burgemeester, de heer Jhr. Bas Backer, welke door zijn aanwezigheid blijk gaf veel voor de lichamelijke opvoeding te voelen, sloeg met groote belangstelling de verrichtingen dé? verschillendeafdeelingen welke aan de toestellen turnden, gade, hij maakte, vergezeld van de Turnkring-secre taris. een rondwandeling over-het terrein, waardoor hij alles beter kon overzien. Ook wethouder, de heer van Nederhasselt was geruimen tijd aanwezig en toonde daardoor mede zijn belangstelling voor de turnzaak. Na het nummer springrietoefennigen der dames, welke mede door het verkeerd ap- stellen der muziek, hier en daar wel .enige kleine foutjes vertoonde, kregen wij het op. treden der verschillende vereenigingen te zien Turnlust had het eerst op met vrije oefeningen der jongens, hetwelk zeer goed werd uitgevoerd, evenals het knotszwaaien der dames van Turnlust. De dames van Dato werkten een serie mooie oefeningen af aan paard, en toonden hierdoor te beschikken ovei zeer goede krachten bij haar dames. O S *S. trad op met een massaal nummer vriic oefeningen der geheele vereeniging, welke ook zeer goed werden uitgevoerd. Daarna zagen wij Concordia optreden. Deze vereeniging met haar pl.m. 325 leden besloeg het geheele veld. Een drietal zeer eenvou dige vrije oefeningen werden keurig en ge lijk afgewerkt en oogstten dan ook luide bij val Gerust mogen wij zeggen dat dit üet mooiste nummer van de geheele uitvoering was. Het nummer vrije oefeningen door de hee ren van den Kring werd uitstekend afge werkt en was wat het massaal optreden van den Kring betreft het beste. Hierna kregen wij eerst meisjes en jongens te zien met springen en spelen, fyetgeen door het ge krioel van dat jonge goedje, blakend van e neer u. iromo ais eerste tvei- i levenslust en levensvreugd een prettig ge- houder der gemeente en de heeren A. Ver- zioht opleverde, waarna de dames en heeren duvn Jr. en J. P Segers als particulieren. De grondslag van het gesprokene kwam in hoofdzaak neer op de vak- en plaatse- selijke belangen. Als resultaat van deze ope ning zoo deelde de voorzitter ons mede, viel te boeken dat meerdere exporteurs en kweekers hunhe finantiëel medewerking toe zegden. Telegrammen van gelukwensch wa ren ingekomen van den beer Voors, Alg. secretaris van Bloembollencultuur, van den heer W Droog als oud-secretaris van het H. B. G. en van de Gewestelijke Federatie van de „Hanze" Dekenaat Noordwijk, v. d. Eerden, voorzitter en Ph. Bisschop, secr. Na afloop van de officieele opening had vervolgens een huishoudelijke vergadering plaats. Hierop werd met algemeene stem men aangenomen een voorstel tot het aan gaan van een le Hypotheek bij de CoÖp. Boerenleenbank. Vervolgens om de veiling- kosten voor leden en niet-leden gelijk te stellen met dit verschil dat de leden vrij ge bruik van manden hebben en voorts dat de eerste veiling wordt gehouden op Dinsdag 14 Juli 's namiddags te 2 uur. Aan het slot van deze vergadering deelde de voorzitter mede, dat de opbrengst der groene veiling gen dit jaar 140.000 hooger was dan het vorig jaar. Een beroep deed de voorzitter ten slotte op de aanwezigen om beurzen of om combinaties te vormen tot het houden van groene veilingen en onder directie van de veilingvereenigng van het H. B. G., waar de veilingskosten voor de koopers 7 pet. be dragen en voor de verkoopers coöperatief worden gedragen. kweekers uit den omtrek. Hij bracht in een vurige peroratie hulde aan het driemanschap voor den moed en den volhardenden ijver, v/elke zij hebben betoond om den reëelen handel te bevorderen. De heer W. v. d. Laan, van Voorhout, ging na den tijd, welke sinds de oprichting is gepasseerd. Het is teekenend, zoo deed hij uitkomen, dat ondanks alle pogingen, die eertijds in het werk zijn gesteld, om door verschillende kweekers in de 'bollenstreek een veilinggebouw te stichten en waarover vele malen in vergaderingen is gesproken en veel is geschreven, men er blijkbaar den moed niet toe heeft gehad de plannen in daden om te zetten. Hoe is 't echter hier in Lisse? Hier slaan drie kleine kweekertjes men 'noemt ze wel eens prutsers, dé handen ineen en nemen kloekmoedig het initiatief tot het stichten van een veiling, omdat zij deze in het belang achten van kweeker en exporteur en van het vak zelve. Bij deze mannen zat niet voor het koude egoïsme, maar de zucht om te werken voor de be langen van vele kleine luiden vooral. En met welk gevolg? Dit gebouw zegt het u! Zij hebben succes, laat ik zeggen, verdiend succes! Daarom voor hen een woord van waardeering en hulde en den wensch, dat de veiling te Lisse steeds moge bloeien. Vervolgens voerde nog het woord de heer Veldhuisen van Zanten, namens het bestuur van de afdeeling Lisse van Bloembollen cultuur, de heer Peereboom, van Sassen- heim, als lid van het H.B. van Bloembollen- ultuur, de heer G. Tromo als eerste web ons weer vergastten' op toestellen en sprin gen. De middag werd besloten door het optre den door jongens met halter-oefeningen, een goed slot. Over het geheel genomen is deze uitvoe ring schiterend geslaagd, welke zeer zeker er toe bijgedragen zal hebben de zaak der lichamelijke opvoeding te bevorderen. In hotel Vreeburg was dse avonds nog een gezellig samenzijn van turnsters en turners tot sluiting van dezen propagandadag. Aan het begin van dit samenzijn dankte de heer Kok allen die hadden medegewerkt dezen dag te doen slagen en bracht spreker dank voor de medewerking welke hij in Bloemen- daal van vele zijde had ondervonden. MASSAKAMP OPENLUCHTUITVOERING TE BLOEMENDAAL. Een schitterende dag. Begunstigd door fraai zomerweer had gis teren de openluchtuitvoering der bij den Kennemer Turnkring aangesloten vereeni gingen op het zoo gunstig gelegen terrein der Bloemendaalsche voetbalvereeniging plaats. En als men aanneemt dat tot nog toe alle uilvoeringen welke de B. G. V. gaf, het zij afzonderlijk het zij met medewerking van den K. T. K., plaats vonden met onwfder, regen of storm, heeft zeer zeker het mooie zomerweer van gisteren er toe bijgedragen dezen dag schitterend te doen slagen. Wel dreigde in de morgenuren de regen ook deze keer wederom spelbreker te worden, maar gelukkig tegen de middag klaarde het weer op en toen alle aangetreden stonden voor de opiocht brak de zon gelukkig door en zond den geheelen middag haar stralen naar bene den, zoodat het op het terrein voor de turn ster:- en turners prettig was om te werken en voor het zeer talrijk opgekomen publiek aangenaam de verschillende verrichtingen te volgen. Het terrein zelf was uitstekend door de B. G. V. onder leiding van den heer Kok, welke ook de hoofdleiding voor de uitvoe ring had, in orde gemaakt. Reeds tegen twaalf uur brachten tram, bus en fiets ver scheidene turnsters en turners naar het mooie Bloemendaal en spoedden allen zïcb naar huize „Aelbertsberg" hetwelk voor kleedlokaal voor alle deelnemenden was in gericht. Hier werd tevens de optocht opgesteld en even over half twee gaf de heer Kok net sein tot vertrek en zagen in de volgende volgorde voorbijtrekken: „B. G. V." te Bloe mendaal, „Turnlust", Beverwijk: „Bato", Haarlem; „O. S. S.", Zandvoort; .„Concor dia", Haarlem; „Gratia", Velseroord; „Spar ta", Velsen en „T. V. J.", te IJmuiden. De muziekvereeniging „Wilhelmina" uit Jan Giizenvaart welke zooals alstijd haar wel- willened medewerking verleende, was in het midden der optocht opgesteld, een goede maatregel waardoor ook de laatst marchee- rende vereenigingen op de maat van de mu ziek kunnen marcheeren. Pittig werd ge GEZELLIG SAMENZIJN— HAARLEM. Zondag j.l. had te Amsterdam bovenge noemde kamp plaats. Het is den Haarlem mers echter niet mogen gelukken, ondanks het feit dat zij aan de hoogere borden zeer sterk uitkwamen voor den tweeden keer beslag op den beker te leggen. Hoewel de eerste tien borden der Haarlemmers met 11-9 wonnen, brachten de lagere borden den gastheeren bijna de meeste punten, zoodat deze ten slotte met 4026 wonnaji. DE OOIEVAAR. Bovengenoemde vereeniging hield 12 Juli ten wedvlucht met jonge duiven van Lier (België), afstand 138,6 K.M. In vrijheid ge steld 9.30 uur. Eerst getoonde duif 11.36.04, laatst getoonde duif 12.28.43. Dé uitslag is als volgt: le, 13e, 14e A. H. Lestrade; 2e 10e, H. J. Petter; 3e, H. P. v. d. Poll; 4e, 5e, 11e, 15e J.F. Oudolf; 6e, 8e, J. Keijsper; 7e, J. C. Klees. Amsterdam Vaz Diaz 2000 M. dage- Iijks met tusschenpoozen Nieuws- en Beursberichten van 8.154.30 Amslerd. tijdsein 10.15'en 4.30 Zondags niet. Brussel. 265 M dagelijks concert te 8.35 u (ook Zondags) Chelmsford 1600 M dagelijks concert en voordracht van 6.2011 of 12. Tijd sein of Big Ben 7.20 en 10.20 event ook 12.20 Londen 365 M dagelijks concert en voordracht van 7.2011 of 12 Tijdsein als CbeImsfo*f Zondag 3.50 en 8.50 uur concert, enz H. D. O. (Hilvers. Draadl Omroep) 105C M. dagelijks 5.307.30 diner-concert 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kinderuurtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve Zondag te 12 en 7.30. Zondags geen Diner concert. Parijs EiHeltoren 2650 M. dagelijks concert te 6.35. Parijs Radio Parijs 1750 M. dagelijks Concert en Lezing te 8.35 BIJZONDERHEDEN. Brussel Operette „Miss Heliett" vat» Audran te 8.35. Chelmsford Muziek van Zee- en Lucht vaart en Landleger te 8.20. H. D. O. Volksconcert uit het Kurhaiu te 8.15. Afslagvereeniging „Beemster, Purmerend en Omstreken". Zaterdag 11 Juli. Aardap pelen 1.161.32, kl. Aardappelen 1.46 1.69 per 25 K.G.; Slaboonen 7.50— 7.65, Snijboonen 3.758.10 per 15 K.G.; Tuinboonen 0.89-»—1.06 per 15 K.G.; Peu len 6.30, Doperwten 3.20—8.60 per 50 K.G.; Roode Aalbessen 1938 cf. per Kg. Klapbessen 1.303.05 per 10 K.G. Fram bozen 59 ct., Aardbeien 5566 et. per Kg. Blauwe eigenheimers groot 2.452.53 per 25 Kg.; idem klein 1.691.77 per 25 Kg. TER AAR, 11" Juli 1925. Veilingbericht van de R.K. Tuindersvereeniging „St. Pho- cas". Na aftrek van veilingskosten. Dop erwten I 1.17, Snijboonen I 2.91, Prins, boonen z dr. I 4.79, dubb. st. pr. 3.57 per 10 K.G. G. Grof 3.90 per 25 K.G. TER AAR. 11 Juli. Veilingbericht van de R.K. Tuindersvereeniging „God zij met Ons" Peulen I 2.35, Tuinboonen 60 ct., Snijboonen I 3.90, Prins.b. z. dr. I 4.80, dubb. st. pr. 3.90 per 10 K.G. Bast. I 2.90, Grof I 4.30 per 25 K.G. HOOGKARSPEL, 11 Juli. Vereen. „De Eendracht"." Schofsche Aardappelen 2.50 2.75, Ninityfold 2.352.45, Kleine Aard appelen 2.703.30. Afslagvereeniging „Beemster, Purmerend en Omstreken". Vrijdag 10 Juli. Aardappe len 1.502.48 per zak van 25 K.G.; kl. Aardappelen 1.141.81 per 25 K.G.; Sla boonen 7—7.25, Snijboonen 4.807.20, Tuinboonen 7486 ct., per 15 K.G.; Peu len 7.608, Doperwten 3.808.30 per 50 K.G.; Zwarte Bessen 3659 ct., Roode Aalbessen 1652 ct. per K.G. Klapbessen 1.103.15 per 10 K.G. Perziken 10 cf. per stuk; Frambozen 4550 ct., Aardbeien 47 64 c,t. per K G. Bloemkool f 10.9021.70 per 100; Sla 1.904.30 per 100 krop; An dijvie 2 803.20 per 100 krop; Peterselie 5.80 per 100 bos; Selderij 2 per 100 bos; Rabarber 8 per 100 bos; Wortelen niarcheerd, het was een fleurig gezicht de 1.804 per 100 bos. WAT MEN VERWACHTEN MAG. Beginnende Radio-liefhebbers zijn nog de naieve meening toegedaan, dat zij met een .handomdraaien" van den condensator al de stations kunnen hooren, die men in de ver schillende Radio-tijdschriften, feitelijk op misleidende wijze, aangeeft. Zij worden hierin gesterkt door de talrijke confraters, die zich aan Radiolatein te bui ten gaan personen, die meestal „veel beweren, maar weinig presteeren." Aanvankelijk wijten de nieuwelingen hun mislukkingen aan hun „slecht werkend" toestel (wanneer zij dat ten minste niet zeil gemaakt hebben) of aan de .minderwaardige onderdeden,(die men hen in de handel! heeft „gestopt"), of wel aa^i de Antenne indien niet door hen zelf -langelegd) of aan andere oorzaken, buiten hun schuld, behalve aan hun eigen onervarenheid en overdre ven verwachtingen Wij geven daarom hieronder een lijstje van de buitenlandsche stations, die in de meeste dergelijke rubrieken voorkomen en drukken met een z.g vette letter, allen die, welke men in ons land, mits onder gunstige verhoudingen, kan opvangen. Bij de andere stations heeft men alleen in bijzondere gevallen kans, dus bij passende omstandigheden en naar geiang van woon plaats aard en ligging van Antenn en toe stel, enz. deze te kunnen „nemen". Zelfs de krachtige stations werken niet altijd gelijkmatig en wordt de uitzending beïnvloed, door hetgeen de microfoon aldaar „teverwerken" krijgt. De luisteraars zullen dan ook wel hebben opgemerkt, dat b.v. de H. D. O. of Chelmsford, op denzelfden avond aan duidelijkheid of sterkte wel eens inboe ten en de oorzaak kan dan zijn, dat men een programma overbrengt, dat per lijntelc- foon uit een minder geschikte zaal wordt ontvangen, of dat de artiest, geen z.g. Radio stem heeft, of door andere redenen. Radio Paris is een station, dat een daarop gerichte Antenne noodig heeft om een der gelijk resultaat te kunnen behalen. De sterk te is zeer ongelijk en de golf „borrelt' meestal. Ook is de afstand tusschen zender en ontvanger van belang en kunnen zich dus verschillende gevallen op dat traject voor doen, die de opname niet op „haar best" laten uitkomen. Vooral in de zomermaanden make men zich geen illusies, ongestoord te kunnen ge nieten, vooral niet van kleine golf- en zwakke stations, die dan door luchtstorin- gen enz., meestal geheel bedorven worden. Woont men daarbij in de omgeving van transformatiehuisjes, werkplaatsen, die met electr. motoren werken, tramlijnen, enz., dan ondervindt men daarvan ook meer of min der den storenden invloed. De echte „Radio-,.nees", dient over een groote dosis geduld en verdraagzaamheid te beschikken. En niettegenstaande dit alles is en blijft de Radio-liefhebberij zeer interessant en kan zij veel genoegen en nut verschaffen, er zit voor den ontwikkelden beoefenaar „Spirit" in. Thans laten wij het hierboven vermelde lijstje volgen, met opgave van de energi» waarmede zij werken en de golflengte. BELGIË: Brussel. - 1.5 K.W. 265 M. FRANKRIJK. Radio Paris. 4.5 K.W. 1750 M, EiHeltoren. 6 K.W. 2650 M. Toulouse. 2 K.W, 275 M. Petit Parisién 15 K.W. 345 M Ec. Sup Pet I 800 W. 458 M. Lyon 300 W. 282 M. ENGELAND: Londen 1.5 K.W. 365 M. Bournemouth -15 K.W. 386 M. New Casle 15 K.W. 403 M. Manchester 1.5 K.W. 378 M. Glasgow 1.5 K.W. 422 M. Cardiff - 1.5 K.W. 352 M. Birmingham 1.5 K. W. 479 M. Belfast 15 K.W. 439 M. Aberdeen 1.5 M. 495 M. Chelmsford 25 K.W. 1600 DUITSCHLAND: Hamburg 2.5 K.W. 395 M. Hannover 1. K.W. 296 M. Leipzig 700 W. 454 M. Munchen 1 K.W. 485 M. Stuttgart 1.5 K.W. 443 M Frankfort 1.5 K.W. 470 M Dresden 1.5 K.W. 340 M, Cassel 1.5 K.W. 340 M. Bresslau 1.5 K.W. 418 M. Bremen - 1 K.W. 330 M. Berlijn 1.5 K.W. 505 M. Munster 2.5 K.W. 410 M. Stuttgart -1.5 K.W. 443 M. DENEMARKEN: Kopenhagen 1 K.W. 775 M, Oxe 2.5 K.W. 2400 M. Rijvang-1 K.W. 1190 M. ITALIË: Rome 2 K.W. 275 M. Milaan 300 W. 282 M. OOSTENRIJK: Weenen - 1.5 K.W. - 530 M. POLEN: Warschau - 1.5 K.W. - 385 M. SPANJE" Madrid 1-3 K.W. 390-490 M. ZWITSERLAND: Zurich 2 K.W. 515 M. Golven van hoog gelegen stations en dia men over zee ontvangt, behouden langci hun kracht, dan die hun weg over land ne«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9