intwEpi- lAnoj Dinsdag 14 Juli 1925 49ste Jaargang No. 16093 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Onderwijskosten Gemengde Zangvereeniging „Inter Nos". De nieuwe school van de Parochie van de H. Liduina aan de Timorstraat De Kabinetscrisis. Nederland en België. Agenda 14 Juli HET HOOFDGEBOUW DER BLOEMENTENTOONSTELLING. DAMES GEVRAAGD. De werkloosheid in Haarlem en Schoten. Verduistering. Afg. Vergadering der Ver. van Hoofden van R.-K. Scholen in het Bisdom Haarlem. De zetel der Provincie. Koningstraat 10 Haarlem. T eiegraphisch Weerbericht I ®e abonnementsprijs bedraagt txnrt Haarlem en Agentschappen: 'Per week0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Teleioon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regeé Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den teks| als ingezonden mededeeling. 60 ct> per regel op de le Pagin- s 75 ct per regel Vraag- en aanbod-advera tentiën 14 regels 60 ct per plaaU sing: elke regel meer 15 ct., by vooruitbetaling. Alle anotine's on dit blad ziin ineevolee de verzekerinesvoorwaarden, f Oftulfi -Levenslange geheele ongeschikuieid tot werken door f >7Cn dij een ongeval mei f OCfl oij verlies van een hanu, f IOC - bij verlies van ecu f k(I dij een breus van f' Afl öij verlies van een ^fren^e^aUen verzekerd' vooreen der volgende uitkeeringen: I verlies van beide armen, beide beenen of beide oosen I doodelijken afloop; I CdU.~ een voet of een oog I 1^3- duim of wiisvinger I <JU.~ been of arm 1 ^U." andere vmger. Wij ontvingen gisteren het vijfde Jaarboek Van het R. K. Centraal bureau voor onder wijs en opvoeding te 's-Gravenhage. 't Is altijd een genot deze rijke zending in ont vangst te nemen. Telken male toch worden wij daardoor herinnerd aan het zegenrijke instituut, hetwelk door de wijze voorzienig heid van het Nederlandsche Episcopaat ge sticht werd op het oogenblik, dat door de komende financieele gelijkstelling het R. K. bijzonder onderwijs voor een groote uitzetting met alle daaraan verbonden moei lijkheden stond. Het jaarboek van het Cen traal Bureau met zijn bijna duizend blad zijden, toont ons geregeld, meer dan wat ook, de bestaansnoodzakelijkheid van dit Haag- sche Instituut, dat met zijn schat van gege vens en deskundige voorlichters een onmis bare vraagbaak is geworden voor allen, die bij het R. K. bijzonder onderwijs betrokken luim 151 millioen gulen, waarvan ruim twee derden ten laste van het Rijk alleen. In 1922 en 1923 zal deze verhouding ten gunste van het Rijk wel eenigszins gewijzigd zijn, maar hiermee zijn toch de veel gehoorde klach ten nog niet gerechtvaardigd, dat het Rijk al maar meer de onderwijskosten op de ge meenten afwentelt. Het bedoelde artikel trekt geen conclu sies en dat is ook niet gemakkelijk. Goede raad, om aan deze exorbitante uitgaven eenigszins te ontkomen, is zeker niet ge makkelijk. In salarisvermindering, we zagen het reeds, zal men de oplossing niet behoe ven te zoeken. Er blijven toch nog wel an dere wegen. We denken n.m. aan opheffing van het departement van onderwijs en on derbrenging wederom van dezen diensttak b.v. onder B'innenlandsche Zaken, waarop wij in een onzer artikelen vóór de verkie zingen zinspeelden; we denken aan grooter concentratie van de onderwijsbemoeiing lot zijn. En dat getal is niet gering! Het aantal Rijkszaak, zóó, dat de dure en onnoodige lagere katholieke scholen immers klom van 1136 in 1920 tot 1803 in 1925; alleen het laat ste jaar bedroeg de stijging nog 204 scholen; het aantal leerlingen kwam van 244544 in 1920 tot 310617 in 1924 en 325086 in 1925. Behalve het algemeen vormend lager onder wijs is er dan nog het voorbereidend; het nijverheids-, het land- en tuinbouw-, het handelsonderwijs, het middelbaar en hooger onderwijs enz. waarop het Instituut zijn studies richt. Maar het is ons thans niet zoo zeer te doen om den lof te zingen van deze nuttige instelling, als wel om de aandacht te vestigen op een artikel, waarmee dit nieuwe het Rijk of aan de gemeente; zaak is, dat jaarboek wordt geopend en waarin ons hij minder gaat betalen. En waar vast staat, enkele sprekende cijfers troffen. De direc- dat de stijging van het ontwikkelingspeil van teur van het bureau, dr Verhoeven, vertelt j het volk hoegenaamd geen verband houdt daarin het een en ander over de stijgende met de geweldige opvoering der kosten van 1 kosten van het onderwijs. Deze bedroegen het volksonderwijs, is het wel de moeite concurrentie tusschen de gemeentebesturen meer en meer wordt uitgesloten. Mogelijk ware het 'instituut der assistenten uit te breiden, zóó, dat er goede en goed bezol digde, leidende onderwijskrachten ko men en daarnaast mindere krachten voor lagere klassen of bepaalde vakken. In ieder geval zal de nieuwe regeering goed doen de zaak der geweldige stijgfng der onderwijs kosten aan een ernstig onderzoek te onder werpen en daarbij niet enkel op de kosten van het Rijk te letten. Het doet er voor den burger niets toe, of hij belasting betaalt aan gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 iur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen ,om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post. Tel. 11111 (Holzhaus) en lukkig niet verontrustend genoemd te wor den. Zij is veel minder dan in 1922 en 1923. Ter vergelijking geven we ten slotte de cij fers van 1 Juli 1922 en 1 Juli 1923. Het aan tal mannelijke werkloozen te Haarlem be droeg toen resp. 768 en 1038 en dat der vrouwelijke resp. 109 en 112. Voor de man neliike werkloozen te Schoten bedroeg hst aantal toen resp. 108 en 110 en voor de vrouwelijke 23 en 25, Bovengenoemde vereeniging. mocht met succes deelnemen aan het concours van volgens het officieel regeeringsverslag aan uitgaven van Rijk en gemeenten voor het lager onderwijs in 1921 de kapitale som van 151,199,900,88 Viwaarin niet begrepen de vergoedingen voor in standhoudingskosten en vergoedingen voor bestaande en in aan bouw zijnde gebouwen, welke op minstens 15 millioen geschat kunnen worden. Dat is dus rond 165 millioen alleen voor het lager onderwijs in één jaar of 23,50 per hoofd der bevolking. In vergelijking met voorafgaande jaren zijn de cijfers.nog veel sprekender. Ziehier een klein staatje. Dezelfde uitgaven bedroegen gemiddeld f per jaar: 1881 tot en met 1885 ruim 1234 millioen. 1881 tot en met 1895 bijna 14 millioen 1901 tot en met 1905 ruim 21 millioen. 1911 tot en met 1915 bijna 38 millioen. 1921 165 millioen. De aanwas der bevolking, welke langzaam en geleidelijk geschiedt, heeft hierop natuur lijk slechts voor een klein deel invloed. Eerst zien wij telkens in tien jaar tijds ileine sprongen met 2, 7 en 19 millioen; I an opeens in zes jaar tijds een stijging met 27 millioen. De groote kosten zijn dan ook liet zoo zeer door uitbreiding der school bevolking als wel door in-voering van den leerplicht, opkomst en bloei van het M. U. L. O., vrijwillige instelling van het zevende leerjaar in verschillende plaatsen; de sub- sidieering van de bijzondere .school, de ver mindering van het aantal leerlingen per leerkracht, de salarisverhoogingen der on derwijzers en de financieele gelijkstelling ontstaan. Vooral de beide laatste factoren spelen in de kostenstijging een groote rol, het meest de stijging der salarissen van het onderwijzend personeel Men is geneigd te vragen, of dat zoo maar blijven kan; of er ooit ernstig sprake van belastingverlaging kan zijn, wanneer alleen het lager onderwijs jaarlijks al zulke sommen blijft verslinden. We zullen ons er mee moeten getroosten, dat voor het overgroote deel aan dezen onderwijspost niet te tornen valt. Na 1921 zijn er op de ambtenaarssalarissen aanmer kelijke bezuinigingen ingevoerd, waardoor ook het onderwijzend personeel getroffen is. Maar hierdoor zullen ook na volle doorwer king der bezuiniging toch nooit meer dan enkele tientallen millioenen te vinden zijn. Uit een en ander blijkt wel, 1ste hoeveel aan het onderwijzend personeel in het alge meen, maar vooral aan de bijzondere onder wijzers in het verleden is te kort gedaan. Alleen de leerkrachten bij het openbaar onderwijs in de groote steden werden vrij goed betaald; in kleinere plaatsen en op het platte land daarentegen niet en de besturen der bijzondere scholen waren over het alge meen onmachtig om behoorlijk te betalen. Het geweldige cijfer van de onderwijsuit gaven is dan ook niet anders dan een schreeuwende aanklacht tegen de achterstel ling welke het bijzondere onderwijs jaar na jaar heeft ondervonden én waarvan vooral de bijzondere onderwijzers de dupe zijn ge weest. Na de nu ingevoerde verlaging van de ambtenaarssalarissen zal er aan de ond?r- wijzerstractementen billijkerwijze niet meer te tornen zijn, zoodat de belastingbetaler, die den middelbaren leeftijd heeft bereikt, zich enkel kan troosten met de gedachte, dat hij vóór de gelijkstelling altijd veel en veel te weinig heeft betaald ten koste van het bijzonder onderwijs Maar dal voordeeltje zal hij, naar we hopen nooit meer hebben. Een tweede belangrijk feit, waarop het artikel van dr Verhoeven wijst, is de ver houding van de onderwijsuitgaven van Rijk sn gemeenten. Van de ruim 41 millioen gul den, waarmee de jaarlijksche lageronderwijs- uitgaven in 1919 stegen kwamen 37 millioen ten laste van het Rijk en nog geen 4 mil waard aan die onderwijskosten volle aan dacht te wijden. De Katholieke Kamerfractie nog niet bijeen geweest. Naar „De Residentiebode" verneemt is de nieuwe katholieke Kamerfractie nog steads niet bijeen geweest en is zelfs van een even- tueele bijeenroeping nog niets beltend. In dit verband meldt genoemd blad, dat alle geruchten over een voorloopig oplos sing der crisis met het grootste voorbehoud moeten worden aanvaard. Op dit oogenblik verkeeren de onderhan delingen daaromtrent nog in een stadium van overleg. Naar aanleiding van het niet-bijeenkomen der Kamerfractie laat voorts het katholiek orgaan de volgende critiek hooren: „In verband met het bovenstaande zouden wij er toch onze bevreemding over willen uitdrukken over den, gang van zaken in de katholieke fractie. De andere rechtsche fracties zijn bij elkaar geweest en worden volledig van alles op de hoogte gehouden. In deze fractie-bijeenkomsten is de aan te nemen houding bij de crisis gezamenlijk vast gesteld. Alleen bij de katholieke fractie is zulks niet het geval. Men is niet alleen nog niet eens bijeen ge weest, maar de leden van de fractie worden overal buiten gehouden. Het wil ons voorkomen, dat dit systeem niet geheel zonder bedenking is. Vooral na hetgeen bij de vlootwet is ge beurd, hadden wij meer contact en samen werking in onze fractie mogen verwachten." De Belgische regeering heeft langs den ge- bruikelijken weg aan de Nederlandsche een voorstel doen toekomen inzake een sanitaire overeenkomst voor de scheepvaart, ter re geling van de formaliteiten en ertoe strek kende, het verkeer van het eene land naar het andere te vergemakkelijken. Men is hier van meening dat de regeling spoedig tot stand zal komen. (N. R. Crt.) -s» Sociëteit „St. Bavo". Retraitefonds 8 uur Haarlemsche Inkoop Combinatie 8 uur Vioolonderwijs 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8—9'A uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van 2634 en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uür, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan 'net Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 2—5 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van hoeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens- dagmiddag ruilen van kinderboeken, hoen ten laste der gezamenlijke gemeenten. S{ Marthavereeniging. - Bloemhofstr. Zon- In 1921 belie» l*»t gezama^ük bedrag tot dags en Woensdags van 810 uur, aan, 4 Met dit alles behoeft de werkloosheid ge verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. Zooals men weet, was het Hoofdgebouw der Bloemententoonstelling te Heemstede bij v inschrijving te koop. Die inschrijving werd gesloten Donderdag 9 Juli 1.1. Naar wij thans vernemen, waren de bedragen, waarvoor ingeschreven was, niet voldoende, zoodat het Hoofdgebouw nog niet verkocht is. A.s. Zondag wordt door de vereeniging „Herwonnen Levenskracht" een speldjesdag gehouden. Het bestuur van' het wakkere comité Haarlem zit geen dag van het jaar stil, bij wijze van spreken, om het mooie doel der vereeniging, onze aan T. B. C. lijdende menschheid, metterdaad te helpen. De strijd gaat goed, maar er moet geld zijn. En nu dreigt er een groot gevaar. Het sana- torium te Apeldoorn zit in moeilijkheden, die alleen door ruime bijdragen kunnen overwonnen worden. Daarvoor dient de Speldjesdag van a.s. Zondag. Maar om dien te doen slagen, is de hulp van veel dames verkoopsters noodig. Kom, wie onzer leze ressen sympathiseert niet met het mooie doel der vereeniging? Het Comité in Haar lem doet zooveel goeds. Maar laten zij, die sympathie dan ook eens omzetten in een daad en zich opgeven voor den tloemenver- koop. De heer Th. Elligens, Emostraat 1, is gaarne bereid haar namen te noteeren. Zij zullen het comité toch niet teleurstellen? Zie ook de advertentie in dit nummer der Nieuwe Haarl. Crt. In de zomermaanden is Je werkloosheid veel minder dan in het najaar en in den win ter. Dit houdt vooral verband met seizoen werkloosheid. Toch zijn er ook thans nog veel werkloozen. Zelfs zijn de cijfers nog iets ongunstiger dan het vorige jaar, doch dit heeft niet verontrustends. Het verschil is slechts gering. Waren 1 Juli 1924 in Haar lem 650 mannelijke en 63 vrouwelijke werk loozen, op denzelfden datum van dit jaar bedroegen die cijfers resp. 682 en 85. 'In Schoten waren op 1 Juli 1924 100 man nelijke en 18 vrouwelijke werkloozen, terwijl die cijfers op 1 Juli 1925 --esp. waren 144 en 25. Dat cijfer 144 tegen 100 mannelijke werkloozen in Schoten het vorige jaar om dezen tijd behoeft evenwel met angstig te stemmen. De cijfers varieeren soms sterk. Zoo waren er bijv. in de 'aatste helft van Juni 112 mannelijke werkloozen. Bij de zgn. moment-opnamen (eiken Woensdag wordt 't aantal werkloozen gecontroleerd) kunnen die verschillen, naar men zal begrijpen ge makkelijk voorkomen. De werkloosheid in de bouwvakken is veel minder dan het vorige 'aar. Ook hier omtrent en over andere onderdeden ver strekte de heer J. Vader directeur van den dienst der gemeentelijke Werkloosheidsbe strijding. die welwillend de cijfers verstrek te, gaarne inlichtingen. Op 1 Juli 1925 waren bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs als werk loos ingeschreven (de volgende cijfers be treffen alléén Haarlem en dus niet Schoten): 49 (46) grondwerkers, 24 (27) metselaars, 44 (34) opperlieden, 14 (8) schilders, 58 (77) tim merlieden. De tuschen haakjes geplaatste cijfers geven het aantal werkloozen aan, dat er op 1 Juli 1924 was. In d mtaalindustrie zijn de ciifers gunsti ger. Op 1 Juli 1925 waren werkloos 9 grot- bankwerkers, 8 machine-bankwerkers en 2 ketelmakers, welke cijfers 1 Juli 1924 waren 18, 11 en 4. In dit bdrijf is er van werk loosheid zoo goed alst geen sprake meer. Bekwame vaklui moet men zelfs uit andere plaatsen laten komen. Met de sigarenindustrie is het jammer ge noeg heel anders gesteld. Van de ongeveer 100 georganiseerde sigarenmakrs (veel onge organiseerden zijn er niet) staan thans nog 37 als werkloos ingeschreven. Het vorige jaar Juli was dit aantal slechts 8 doch na dien tijd is de crisis in dit bedrijf eerst be gonnen. De verschillende fabrieken zetten toen den arbeid geheel of. gedeeltelijk stop en zoo waren in het najaar 1924 zelfs 76 werklooze sigarenmakers hier ter stede. Dit aantal is nu wel zeer geslonken, doordat zij weer aan het werk konden gaan of een an der vak gingen beoefenen, doch het totaal aantal werkloozen is toch nog zoodanig, dat van groote werkloosheid bij deze industrie moet gesproken worden. „Polyhymnia" en behaalde een 4e prijs A., in de 3e afdeeling Gemengde koren. Gezien de zware concurrentie, 12 vereenigingen, waarbij waren, welke m een le afdeeling een goed figuur hadden gemaakt, mocht dit succes voor deze nog jonge vereeniging verheugend zijn. Ook het kinderkoor heeft op de demon stratie kinderkoren, een heel goed figuur ge maakt, wat ook bleek, uit de rapporten, welke het bestuur van de vereeniging Zondag j.l. in ontvangst mocht nemen. Om aan de vereeniging meerdere bekend heid te geven in Schoten, daar er zeer zeker nog vele zangers en zangeressen zijn, die geen lid zijn van een koor, is besloten, Don derdagavond a.s. (16 Juli), 's avonds 8 uur, te zingen op het Kastanjeplein te Schoten, en zoo mogelijk, ook nog op een tweede, nader te bepalen plaats, waarvoor toestemming is verzocht aan den Burgemeester van Scho ten. Het bestuur wil trachten, hierdoor leden te winnen, voor het gemengd koor en kinder koor en ook vooral donateurs. De repetiiiën worden gehouden in gebouw „Olympia", Kinderhuisvest, voor het kinder koor Maandagavonds van 6 tot haif 8 uur, en voor het gemengde koór, Woensdagavonds van 8 tot 10 uur. Bij de politie werd aangifte gedaan door de firma V. alhier, dat haar loopjongen, die op verschillende kwitanties 84 had geïnd, niet was teruggekomen. In verband daarmede werd de loopjongen, de 25-jarige v. B. aan gehouden. Gistermorgen werd in gebouw „St. Bavo" de 104e alg. vergadering van bovenvermelde vereeniging gehouden. Om 10 uur werd eerst de H. Mis in de Ka thedraal bijgewoond. De vergadering werd bijgewoond door den Vicaris-Generaal Mgr. M. P. J. Möllmann. Orrt ongeveer half twaalf werd de ver gadering geopend door den voorzitter, den heer Th. P Baooux, uit 's Gravenhage. Spr. heette de talrijk opgekomenen harte lijk welkom en deed een opwekkend woord hooren voor toetreding als lid tot de ver eeniging. Door de erkenning van 't Bijzonder Onderwijs zou de vereeniging veel meer le den kunnen tellen. Men begrijpe goed, al dus spr., dat dit geen noodkreet is, het is geen bestaanskwestie, doch waar de Bis schop de vereeniging zoozeer aanraadt, moet ieder hoofd lid worden. Voor hen, die nog geen lid zijn, hoopte spr., dat deze kennismaking mocht leiden tot een groei van de vereeniging. Door het late uur werden de notulen ter lezing gelegd in de pauze. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat achter in de zaal verschillende Tech nologische leermiddelen ter bezichtiging waren neergelegd. De penningmeester, de heer Middendorp, memoreerde de paedagogische week. wel ke volgende maand, n 1. 18 Augustus door de R.-K. Leergangen in Tilburg zal worden gehouden. Spr. noemde en plaats en tijd niet erg gelukkig, waar reeds vele scholen op dien tijd zullen zijn begonnen en de plaats te ver afgelegen is voor degenen, die boven den Moerdijk wonen. Het kon echter niet anders Volgend jaar zal echter de week in een meer noordelijke plaats worden ge houden. Allerlei onderwerpen, betrekking hebbende op het Bijzonder Onderwijs, zullen werden behandeld. De kosten bedragen voor een dagkaart 1.50, voor een 3-daagsche kaart 3.50. Een commissie voor huisvesting is opgericht, terwijl een tentoonstelling zal worden ge houden van leermiddelen en leesboeken voor de jeugd. Aan het financieel verslagontleenen wij dat het batig saldo bedraagt 44.13. Vervolgens ging de heer Theo Bosman, hoofdonderwijzer en gediplomeerd spraak- onderwijzer. over tot zijn inleiding: „Het spreken van kind en onderwijzer". Spr. begon met er op te wijzen dat vele menschen moeten gewezen worden op de meest voor de hand liggende dingen, welke totaaL over het hoofd worden gezien. De leermiddelen worden schitterend ver zorgd, doch zonderling is het, dat de spraak een uiterst belangrijk iets, totaal vergeten wordt. Het spreken bij ons onderwijs in 't algemeen, wordt als iets vanzelfsprekends beschouwd, dus wordt verwaarloosd. Wel wordt de belangstelling wat grooter en spr wilde dan ook heden trachten die belang stelling levendiger te doen worden. Spr. aarzelde niet om het spreken uit practisch paedagcgisch oogpunt beschouwd als de basis van de leervakken van de lagere school te noemen, en nog belang- rijkr is het sreken van psychologisch stand punt Door middel van een teekening toon de -spr. vervolgens aan. hoe het spreken door werking van de hersenen mogelijk wordt. Zoo gaf spr. achtereenvolgens a,an hoe de hersenen werkten bij lezen, zingen en schrijven en kwam hij hij tot de volgende stellingen. Bij het Lager Onderwijs wordt het gezichtsbeeld overschat, terwijl het klankbeeld dikwijls onderschat wordt. Ten tweede aan de spraak als basaal leervak wordt die dus aandacht geschonken, welke noodzakelijk is. Hoe staat het nu bij het Lager Onder wijs met de spraakkunst. Zoo b.v. het le zen, er wordt op gelet of de noodige rust- poozen in acht worden genomen, derh op de klank wordt geen acht geslagen. Hoog stens wordt gelet op een dialectisch ver schijnsel. En toch is het noodzakelijk om hier op te letten, aldus spr. Het droevig ste is, als er niet in de laagste klassen op gelet wordt, dan is het in de hoogste klassen ijna onmogelijk. Het komt b.v. voor, dat een leerling in de laagste klasse een mooie leestoon heb ben, welke in de derde of vierde klas geheel verdwenen is. Dit is te wijten aan een om mekeer in de leerling zelf, maar voorai door het leesvoorbeeld van den onderwijzer. Ook het muzikale gevoel is van invloed. Noodzakelijk is dan ook de spraakles, waarbij moet worden uitgegaan van twee type n.l het aanschouwingsonderwijs en het leeren van de medeklinkers in de volgorde der articulatie gebieden. In oogenschouw moet men nemen, dat het gezichtsbeeld bij de leerlingen niet domineerend is, wat spr. door verschillende voorbeelden duidelijk maakte Het beste spraakonderwijs kan gegeven worden wanneer de kinderen pas op school komen waarvoor natuurlijk noodzakelijk is dat de onderwijzer zelf technisch juist spreekt Het kind leert goed spreken door afluisteren en afzien. Spr. adviseerde dan ook tot het volgen van een spreekcursus, opdat spoedig velen aan de examens zullen deelnemen, hetgeen in het belang van de kinderen is. Naar aanleiding van de gehouden rede ontspon zich een zeer geanimeerde bespre king, waaraan door verschillende heeren werd deelgenomen. Het is de gewoonte, aldus Mgr., dat ik tof slot van de vergadering een ernstig woord tot u richt. Alvorens daartoe over te gaan, moet ik u zeggen, dat het mij zeer veel genoegen doef zoovele zusters hier te zien. Ik hoop, dat zij ook de andere con gregaties zullen opwekken, opdat het vol gend jaar nog meer kleurschakeering aan wezig is. En vervolgens zei Mgr. Ik heb gemeend u ditmaal eens attent te mogen maken op de schoonheid en den diepen en rijken zin der „collecta" in de H. Mis op de Zondagen na Pinksteren. Ge lijk in geheel de H. Liturgie, zoo is vooral hier de wei king zichtbaar van den H. Geesf, Die zijne Bruid, de H. Kerk leert bidden. Als voorbeeld moge ik nemen de Oratio van gisteren, den zesden Zondag. Gemak kelijk vinden wij daarin ook een duidelijke toepassing op u „Deus virtutem", zoo bidt de kerk. God der krachten; van alle kracht: scheppings- en groeikracht: God, Die den wasdom geef" en oorzaak is van allen bloei en alle vruchtbaarheid. „Van Wien, Wiel»& eigen dom is en volle eigendom „cujus e®lotum" datgene wat Het beste is": Bronnen van alle goed: oneindig rijk in alle zegeningen. Tof dien God richten wij onze smeekbede. En wat vroegen wij? Insere pectoribus nos- tris amorem tui nominis": plant in onze harten: leg vast in ons hart gelijk het zaad in den grond, opdaf het wortel schiete en uitgroeie: de liefde tof uwen Naam. Dat wil zeggen: den ijver, uit heilige liefde gebo ren, om uwen Naam te verheerlijken en uit te breiden het heilig rijk Gods: Waar- om? „Et praesta in nobis religionis augmentum," bewerk in ons vermeerdering van godsver- eering. Dat is het middel: als wij toenemen in religio in den in- en uitwendigen dienst van God zal hij ons van zelf geven want wij richten in dit gebed ons sfeeds tot Hem: uit ons zeiven kunnen wij niets dien vurigen ijver, over Zijn rijk uit te brei den. Eerw. Zusfers Dames en Heeren, dien ijver moet gij allen bezitten: en in het bij zonder moet gij als Roomsche opvoeders al uwe krachten inspannen, om hef Godsrijk dat rijk van zuiverheid, heiligheid en liefde te vestigen in de harten der u toe vertrouwde kinderen: in die onbedorven harten valt het goede zaad zoo gemakke lijk en brengt het zoo spoedig vruchten voorf AJiv»n daar"«nr is noodig: dat er in u zeiven steeds zij een „augmentum" een vermeerdering var, religio. Ik behoef dat niet nader aan te duiden: gij kent allen de kracht der H. Eucharistie, van de gods vrucht tot Maria! „Opdat" zoo vervolgt de oratie. Gij, wat goed is moogt voeden: wat op zich zelf reeds goed is gedije en krachtiger worde dan het voedsel, wat Gij schenkt „en Gij bewaren moogt door uw oplettende toewijding datgene waf reeds door uwe liefde gevoed is.' Aldus werkt God: Hij draagt zorg voor ons, laat Zijne kinderen nooit ontberen het krachtige voedsel, waardoor zij kunnen toe nemen in deugd en heiligheid: Zijne Voor zienigheid blijft hen bewaken, wendf de de gevaren af en beschermt teegen iederen aanval. Kunnen en moeten wij, die uit kracht onzer roeping zorg voor anderen dragen hierin den goeden God niet van verre na volgen? Moefen wij niet schuw ziin, als voor de slang, voor alle ergenis' En zijn wij niet verplicht, hef degelijk voedsel van roomsch onderricht en heilig voorbeeld dagelijks te verschaffen aan de ons toever trouwden? Maar ook dan, wanneer de leerling zich aan onze leiding onttrekt bij het verlaten der school: kunnen wij hen, die wij zoo lang gevoed hebben, dan niet blijven be waken? Zouden er geen middelen gevon den kunnen worden, om nog meer contact fe houden tusschen den oud-leerl;ng en den onderwijzer, vooral het hoofd der school? Dat contact kan van het opgroeiend kind zoo'n steun zijn ten goede. Wilt daaraan uwe aandacht eens bijzonder wijden! Op kleine plaatsen kan het natuurlijk gemak kelijker dan in de groote stad, ofschoon hier juist de oriester bii het bewaken der kudde den steun van de Roomschen on derwijzer zoo noodig heeft Zoekf gij de middelen! Bidden kunnen wij in ieder ge val toch, de liefde is vindingrijk en deinst niet terug voor moeite of offer. Indien wij aldus het kind waarachtig aannemen in Christus' naam, hef beschouwen als ons eigen kind; het geestelijkerwijze blijven ver zorgen en bewaken: dan zullen wij, volgens het schriftuurwoord Christus Zeiven aan nemen en in Hem den Zoon Gods met alle de rijkdommen Gods en de oneindige vreugde, waarin Hij ons eeuwig zal laten deelen. Per Dominum nostrum. Wie zich herinnert wat wij reeds vroeger schreven over den zetel onzer Provinciale Griffie, zal begrijpen, dat met genoegen werd kennis genomen van het voornemen van ons gemeentebestuur, om voor den bouw eener nieuwe Griffie een strook bouwterrein aan den Kinderhiussingel beschikbaar te stel len. Allereerst is het natuurlijk een vorstelijk gebaar, maar als een vorstelijk gebaar aan de gemeente geld kost, moeten er voor de betrokken gemeenschap ook voordeelen uit voortvloeien. Dit is hier het geval en wij willen er eenige van opsommen. Haarlem moet het op prijs stellen als hoofdstad der Provincie, dat het provinciaal bestuur niet alleen comfortabel (waardoor een doelmatige en dus zuinige huishouding wordt gewaarborgd) maar ook waardig zij gehuisvest. Wij kunnen ons niet indenken, dat het Paviljoen „Welgelegen" in dit opzicht aan alle eischen voldoet. Zeker, het is schitte rend gelegen en het biedt een weelderigen aanblik, maar of het Paviljoen bestand zal zijn langen tijd het gezoem, gewerk en ge peuter van een moderne Provinciale Griffie te doorstaan, we vreezen van niet. Op den keper beschouwd gelooven wij niet, dat het Paviljoen zoo „weldoortimmerd en stevig ge bouwd" is, als het er aan den buitenkant uitziet. Daarbij laten wij nog Duiten beschou wing, dat het jammer zou zijn veel te ver bouwen en misschien vee] te verprutsen aan het'bestaande monument, wij spreken er ook niet van, dat wellicht de Kleine Houtweg en Dreef zal worden ontsierd door den bouw van misschien minder fraaie kantoorlokalen, indien men er tenminste ook administraties als de Provinciale Waterstaat wil onder brengen; wij gewagen ook niet van het ver jagen uit het Paviljoen van het Museum voor Kunstnijverheid, het bouwen en misschien vernietigen van de School voor Kunstnijver heid en van den zetel der Maatschappij voor Handel en Nijverheid. Voor al deze instellin gen zal een nieuw tehuis moeten worden ge zocht en wil Haarlem ze niet verliezen, dan. zal het de helpende hand moeten uitstrek ken om huisvesting te vinden voor al die instellingen. Daarbij komt nog, dat in alle geval de Provinciale Griffie niet afdoende geholpen is en dat straks wellicht weer klachten naar boven komen over onvoldoende huisves ting. Daarmede blijft het gevaar dreigen, dat Haarletn te eeniger tijd de Provinciale Griffie verliest en van hoofdstad der Provin cie verlaagd wordt tot Provincie-stad. Dat, we zijn het aan de glorievolle geschiedenis van Haarlem verplicht, dat moeten we voorkomen. Amsterdam zou, zelfs ten koste van geldelijke opofferingen, wel een plaats aan de Provinciale huishouding willen aan bieden, wordt algemeene geloofd. Het beste middel om het bestuur aan Haarlem te binden is, dat de Provinciale Griffie een tehuis krijgt, waar het voor eeuwen aan gebonden blijft: een in alle op zichten voldoend tehuis dus. Dat kan worden verkregen door den bouw van een nieuwe Provinciale Griffie. Haarlem biedt de helpende hand door het aanbieden van een bouwterrein: de Provincie, die reeds bijna vier ton uittrok voor den verbouw van het „Paviljoen verhoogt desnoods deze bijdrage nog wat en de nieuwe Griffie is er. Dit wat het ideëele betreft, omtrent het voorstel van Haarlems gemeentebestuur. Ook materieel zal Haarlem geen berouw behoeven te hebben van zijn aanbod. Mid dellijk heeft Haarlem natuurlijk voordeel van het feit dat de Provinciale Griffie met al den aankleve van dien in Haarlem ge vestigd is en blijve, maar ook direct zal Haarlem voordeel er van hebben, omdat 'de mogelijkheid wordt geopend hei overblij vende bouwterrein aan den Kinderhuissingel voor beteren prijs van de hand te doen als het daar aan den Kinderhuissingel door de vestiging van een belangrijk en imposant ge bouw een voornaam kwartier wordt. Ook voor de aantrekkelijkheid van Haarlem als woonstad zal een mooi kwartier en fraai gebouw daar van belang zijn. „Gouverner c'cst prévoir," Regeeren is vooruitzien" en zoo lijkt het ons toe, dat Haarlem s Gemeentebestuur een goede daad stelt met een royaal aanbod te doen om de Provinciale Griffie voor Haarlem te behou den in een mooi huis en in een mooi kwar» tier. Barometerstand 9 uur v.m.: 771. Stilstan4 OPC-AVE: J. i. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te de Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 14 Juli. Hoogste Barometerstand 770.3 mM. t« Stensele. Laagste Barometerstand 740. m.M. to Reykjavik. Verwachting van den avond van 14 tot den avond van 15 Juli. Zwakke tot matigen wind uit zuidelijke richtingen, meest half tot zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag behoudens kans op onweer, iets warmer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1