MEttGD I AtHefieK. -rt Haarlemscho Bankvereenlging Verkeersongevallen. Agenda- 16 Juli A In Memoriam C. Rijs Groote Houtstraat Vereeniging. Speldjesdag voor Herwonnen Levenskracht van het Comité voor Schoten en Omstreken. Kruisverbond. Te Beverwijk. (Zie ook voor Stadsnieuws pag. 2, Tweede blad). BEVERWIJK. Telejsrraphisch Weerbericht De R. K. Kamerfractie Edo Fimmen uit Zwitserland geweerd. De schildersstaking in Den Haag. De boschbessenplulc. De Prins Henörikbefcer-wedstrijden ais. Zondag aan den Schoterweg. Emotievolle strijd te wachten! Wie zal winnen? Boot of Lamp? Kat o! Bolten? J. Zeegers, Klaasse of RotteveeJ? Knol, Schild of v. d. Ley? De Boer of Boot? Veilig verkeer te water. Niet uitstappen vóór de trein stilstaat! Jeugdige roovers. Zomers niet noodig. Een stow-away. Branden. Eèn „vergeten" agent. Ej>e verraderlijke vingerafdruk. Doodelijk ongeluk. VISSCHEN. Mooie woningen. Haarlem - Aalsmeer - Beverwijk - Sfosmendaai Edam - Heemstede - iillegem - Hoofddorp Leiiiü usee - Furmerend - Uimalden Zandvoort. MAANDSTAAT OP 30 JUNI 1925 Sociëteit „St. Bavo". Esperanto 8 uur Vioolcnderwijs 8 uur Vertrou- wensmancen metaalbewerkers 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert van half 8 tot half tig jaar. Den Hout. Avondconcert H. O. V. 8 uur. Luxor-Theater. Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit S:. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van 2614 en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen B'loem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur,' des middags van 2-24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau BÏ.weg 309. Överveen (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat' 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen 'van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m, gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes. die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevoikingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale - post. Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. R. K. K,-aamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergb, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. Wij hopen, dat men Hef volgende' jaar ons weer met denzelfden lust en ijver zal hel pen, REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKE LINGEN. In herinnering wordt gebracht, dat a.s. Zondag 19 Juli te Amsterdam door de Tech nische Commissie van den Ned. Bond examen zal worden afgenomen. Het examen begint om half twee en wordt afgenomen in de Gemeente Bad- en Zwemin richting aan den Zeeburgerdijk „Het Diep". Deze inrichting is te bereiken vanaf den Dam met lijn 14 vanaf 1 uur is de inrichting toe- gankslijk en van half twee tot twee uur zal aan het eindpunt van de A.R.B., voorzien van een rozet in rood-zwarte kleuren, aan wezig zijn, om aan de bezoekers den kortsten weg naar de inrichting te wijzen. Zondagnacht overleed in het ziekenhuis St. Johannes de Deo de heer C. Rijs, in leven Voorzitter van den R.K. Schilders patroonsbond St. Lucas, afd. Haarlem, tevens bestuurslid van de R.K. Middenstand Ver eeniging en als zoodanig lid van den Mid- denstandsraad. Naast deze functie's, en de jarenlange dubbele zorg voor zijn gezin, was de beer Rijs, vanaf de oprichting van de Parochie van het H. Hart, lid van het col lege van armencollectant enen zou als zoo danig binnenkort zijn zilveren jubileum ge vierd hebben. Helaas heeft dit niet zoo mogen zijn en door een korte ongesteldheid is hij opgeroepen, uit zijn drukken werkkring en uit den zeer groot enen moeitevollen arbeid voor zijn gezin, om rust te gaan nemen, daar waar wij allen eens hopen te komen. Moge die rust hem spoedig ten deel vallen. Morgen, Donderdag heeft in de Parochie kerk van het H. Hart de plechtig euitvaart plaats. Er is een spoedvergadering uitgeschreven /oor alle bewoners van de Groote Hout straat op Donderdag 16 Juli a.s. in café „Cen tral Groote Houtstraat, des avonds half 9 uur. Deze vergadering staat in verhand met het Koninklijk bezoek op 28 Augustus a.s. De besprekingen zullen voornamelijk loo- pen over de versieringen der Groote Hout straat. Het plaatselijk comité schrijft ons het vol gende: Alhoewel de 19e Juli a.s. de dag is welke door hst Hoofdbestuur is vastgesteld om speldjes te verkoopen voor bovenge noemde instelling, moest het plaatselijk Comité voor Schoten en O. dit reeds 1.1. Zondag doen plaats hebben. \v ij hebben, al z;;n wij niet voldaan, reden tot dankbaarheid. Dankbaar zijn wij op de eerste plaats onzen geloofsgenooten die blij- moec!.: hun offertje staken in het busje bij onze ijverige verkoopsters aan onze verschil lende kerken. Ook dank aan de inwoners van Schoten, Santpoort en Driehuizen en Het gedeelte van Bloemendaal, waar onze dames mochten verkocpen.Wij brengen hier mede ook dank aan de drie gemeenten, welke ons toestonden op de straten en we*'en de otldjss te verkoopen. Wat werkt het prettig voor onze ijverige verrpopster», als zij hoe langer hoe. min"er moeten höoren, dat men er niets voor ge voelt. Van jaar tot jaar wordt onze instelling meer populair. Zoo nu en dan van enkelen moet men nog wel eens hooren, daar geef ik niet aan. Dit is dan niet de onwetendheid, maar zuivere onwil. Deze enkelen zouden zoo gewonnen zijrr als onze Zeereerw. Heeren Geestelijken maar een enkelw oord spraken, want nu hooren wij van die enkelen og wel eens de opmerking: li: heb er niets van vernomen. Mochten wij nu reeds het genoegen heb ben om dicht bij de driehonderd gulden te komen, wat alweer een vermeerdering is bij 't vorige jaar, zeker zouden wij er boven gaan als ook onze dames mochten komen binnen het terrein van het Trovinciaal Zie kenhuis. Hoe dankbaar herdenken wij nog den vorigen Directeur, Professor v. Walsem, van wien wij alijd toestemming konden ver krijgen. Nu is 'het elk jaar hetzelfde. Kan niet worden toegestaan, zonder meer. Waar eerst de tegenwoordige 1ste geneesheer Di recteur opmerkte, dat hei Hoofdbestuur het moet aanvragen, tegenwoordig worden geen redenen genoemd. Wanneer zal dat ook sens veranderen? Wij hopen, dat. dit nog eens veranderd en werken standvastig door, opdat ook een maal dit terrein weer door onze dames moge worden betreden. Nogmaals onze hartelijke dank aan allen en vooral aan onze ijve rige jongedames, die ons zoo trouw en vol lust hebben geholpen dezen speldjesdag te doen slagen. Vrijdag 17 Juli geeft de Bloemendaalsche Reddingsbrigade gelegenheid de oefening aan het strand mee te maken. Leden der Haarlemsche Brigade> die hieraan willen mee werken, verzamelen zich om kwart voor zeven Cruquiusstraat 10 met fiets, voorzien van lantaren. De oefening zal om 8 uur be ginnen en wordt gehouden aan het Bloemen daalsche strand bij den Zeeweg. Eventueel later komenden kunnen zich om inlichtingen van de juiste plaats vervoegen aan den daar gevestigden Politiepost. Volgende week Donderdag 23 Juli zal weer met de Zandvoortsche Brigade geoefend wor den aan het Zuiderstrand ongeveer ter hoogte van hotel Noordzee. Reünie hiervoor, even als vorige week om kwart voor 7 Cruquius str. 10. Gisteravond vergaderde het Kruisver bond, gecombineerd met de Reddingsbrigade in het Gebouw der R. K, Militairen-Ver- eehiging. Verschillende huishoudelijke zaken wer den behandeld en o. a, de aanstaande „Blauwe maand-actie" uitvoerig besproken, Besloten werd, dat de Propagandaclub,' in samenwerking met het bestuur, een program -van actie zou opstellen en uitwerken. Vervolgens hield de voorzitter een lezing over „Drankbestrijding beschavingswerk" De spreker betoogde, da! het alcoholisme in strijd is- met de waarac'. jk 'e beschaving van individu en maatschappij en dpt dus de drankbestrijding met haar pogen om drank misbruik en drankellende op te heffen, wezenlijke beschavingsarbeid verricht. Namens de vergadering dankte de heer Rijbroek den spreker voor zijn leerzame rede, waarna de vergadering met gebed werd gesloten. Hedenmorgen reed iemand met een zwaar beladen wagen ter markt, Ter hoogte van de Schans echter liep een band van het wiel, zoodat dit brak. Na overgeladen te hebben op een ander voertuig, kon de reis worden voortgezet. DE WINKELSLUITING. B. en W stellen voor, de winkelsluiting in den vervolge ook van toepassing te la ten zijn op lokaliteiten, "bedoeld in art. 34 der Drankwet, welke gecombineerd zijn met een in hetzelfde pand gevestigd winkel bedrijf. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te de Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 15 Juli, Hoogste Barometejstand 769.6 m.M. te Vardoe, Laagste Barometerstand 747.6 m.M. te Akureyri. Verwachting van den avond van 15 tot den avond van 16 Juli, Veranderlijke wind, meest licht tot half bewolkt waarschijnlijk droog weer, behou dens kans op onweer, zelfde temperatuur. BWi Naar aanleiding van de critiek van „De Residentiebode" op het .liet-bijeenroepen van de katholieke Tweede Kamerfractie schrijft „De Tijd": „Wat denken de katholieke Kamerleden hierover? Vertolkt de „Rsb." de meening der leden, die in Den Haag wonen? Wen- schen de R.-K. Kamerleden, die in o? buiten de residentie verblijven, een c.lubvergadering ter bespreking van de oplossing der cabi- netscrisis? En zoo ja, hebben zij van hun wensch te bevoegder plaatse doen blijken? Klachten achteraf hebben natuurlijk geen zin." Hij propageert het Communisme, Naar de „Tel." uit Zürich verneemt, heeft de Zwitsersche regeering een verbod tot verblijf in Zwitserland uitgevaardigd tegen den secretaris van de Internationale Trans portarbeiders Federatie, Edo Fimme: Deze heeft eenige dagen geleden in een commu nistische vergadering te Bazel het woord ge voerd en daarbij zijn hoorders aanbevolen naar Russisch voorbeeld de dictatuur van 't proletariaat desnoods met geweld in te voe ren. De Duische communist Bitter werd door de. politie te Bazel gearresteerd en over de grens gezet. De R.-K. en Christelijke bonden tot opheffing besloten. Naar wij vernemen, hebben de R.-K, en Christ, bouwarbeidersbonden, waartoe de stakende R.-K. en Christelijke schildersge zellen behooren, besloten, de voorstellen der patroons, waarbij een tariefregeling bin nen een maand in uitzicht is gesteld te aan vaarden, en dus de staking cp te Heffen. Waar de adviezen der gezamenlijke hoofd besturen der betrokken werkliedenorganisa ties luidden deze .voorstellen aan te nemen, is te verwachten, dat ook de moderne schil- dersgezellenbond die Donderdag vergadert tot opheffing der staking zal besluiten. De staking heeft mpt elkaar drie maanden Ge duurd. Men schrijft uit Apeldoorn Grooter bedrijvigheid dan er in de afgeloo- pen week indeVeluwschebosschenheersch- te, hebben we er zelden waargenomen. Het brandpunt van deze drukte en beweging was wel het Achterpark, grenzende aan het Ko ninklijk Park, als het meest in de nabijheid onzer groote gemeente. Doch ook verderop in de Wiesselsche- en Hoog-Soerensche Bos- schen, in de omgeving van Uddel, Elspeet, en Nunspeet waren honderden handen in de weer om de kleine, blauwe bessen te verza melen, In de voorlaatste week bestond bij de Ko ninklijke Houtvesterij Het Loo en Hoog- Soeren de gelegenheid zich van een kaart te voorzien, vergunning gevende tot het pluk ken en als men nu nagaat, dat alleen door haar ruim 5000 kaarten, waaronder vele ge- zinskaarten, zijn uitgereikt, dan kdn men zich voorstellen, welk een leger van plukkers en pluksters, groot en klein, zich Maandagoch tend, zoodra de hekken werden geopend, door de bosschen verspreidde om een gedeelte van den buit deelachtig te worden, Ongetwijfeld heeft de werkloosheid medegewerkt, dat zich zooveel gegadigden aanmeldden, ten einde zich op deze wijze nog van een tijde lijke bron van inkomsten te verzekeren. Deze menschen trekken er dan ook vóór zessen al op uit, voorzien van een proviand voor den geheelen dag en de noodige emmers en bus sen voor het tijdelijk bewaren der besjes. Met bewonderswaardige vlugheid weten sommi gen hunner, die jaarlijks voor dit doel er op uit gaan en als beroepsplukkers bekend staan, de kleine struikjes van hun vruchten te ont doen. Ons zijn gevallen bekend, waarbij twee personen het te samen tot ruim 100 pond per dag brachten, doch de gemiddelde oogst be paalt zich tot 20 a 25 pond per dag, Later op den dag volgen degenen, die voor genoegen of eigen gebruik gaan plukken ze zijn direct kenbaar aan de kleinere trommels of bussen, welke zij medevoeren en kunnen dikwijls maar niet begrijpen, dat het zoo lang duurt eer de bodem dezer voorwerpen is be dekt, terwijl zij op 't laatst de wanhopige po gingen om hun trommel of bus eenigszins „vol" thuis te brengen, toch moeten staken. Tegen 4 uur in den middag verplaatst de drukte zich naar de uitgangshekken der bos schen, waar tal van opkoopers gereed staan de bessen .in ontvangst te nemen, welke door hun personeel in de bekende mandjes worden verpakt om per auto of wagen naar het station te worden vervoerd. De verzending geschiedt dan in hoofdzaak van de stations Apeldoorn, Nunspeet en Ede, zoodat de lading nog des nachts te Rotterdam arriveert, om van daar te worden verscheept op de boot, om den zelfden dag op de markt té Londen te worden geveild. In het begin der week werden aan het station alhier gemiddeld 1 v/agon per dag verladen, terwijl door de opkoopers 15 a 17 cent per pond werd uitbetaald. Nog nimmer werd in ons land een afchle- tiekwedstrijd met zooveel spanning tege moet gezien! Nog nimmer bracht men een zoo groot aantal gelijkwaardige cracks bijeen! Het groote aantal (150) deelnemers a. s Zondag is te splitsen in drie categorieën, die ieder hun kamp zullen strijden: a. de cracks per excellence (Gubbels, Spel, Teesing, de comicgman, Kamerbeek) en de gelijkwaardigen, hierboven vermeld; b. de „2e klassers" op de 100 M. Eysker, Boot, Verhagen, Rinkel, allen Haarlem, Guilsnard, Trekvogels, Farro Blauw-Wit, Reuser van Alphen, Quick; daarnaast het debuut dit jaar van Jan de Vries, V. en L, rechtsbuiten van II, B. S.; op de 400 M. C. Weber, Moonen, beiden A, V. 1923; Prins, BlauwWit, Mulder, Trekvogels, de Cler, V. en L.; op 1500 M.; Fransen, Trekvogels, Stoltenkamp, Blauw-Wit, P. de Boer, Trek vogels, du Hen, Hercules; 3500 M. wandelen: Bogaert, P. P., Van Doesburg, Blauw-Wit, Veen, te Werve, Keemink, V. en L.; 110 M Horden: Kaan (Haarlem), Weber V. en L., Da'broc, A. V. 1923; 4 x 100 M, estafette: de recordhoudster Haarlem, verder A. V, 1923 en Blauw-Wit; hoogspringen: Bürman, Amersfoort, v. d. Kuyp, Blauw-Wit en Van Duyn, Haarlem; Kogelslingeren: J, Moole- naars, Haarlem; Verspringen: P. van Klin kenberg en Nooy, Haarlem; c, de gelegenheiidsathleiten, dat zijn zii die, hoewel specialist op een bepaald num mer, zich, met het oog op de puntentelling van 16 en de mogelijkheid- misschien voor hun vereeniging het beslissende puntje te halen, thans ook voor andere nummers dan gewoonlijk opgaven. De prestaties der di verse athleten liggen te versch nog in het geheugen, dan dat het hier noodzakelijk is te herhalen. Wie deze nog eens wil opslaan en vergelijken, zal met ons tot de conclusie komen, dat Haarlem, zelfs geheel Neder land, zulke spannende kampen aanschouwd heeft, kampen, niet om de persoonlijke eer, der betrokken deelnemers, doch voor' den vereenigingsnaam. Beslissend toch zijn deze voor het clubkampioenschap van Nederland, dat bekend zal zijn na Arnhem, waar op 30 Augustus het 2de gedeelte gehouden wordt. Aan een voorspelling omtrent het resul taat wagen wij ons niet, nu dit jaar voor het eerst de puntentelling van 1—6 word toe gepast. Önnoodig te zeggen, dat het momen teel sterke Haarlem, de houdster van het kleinood, alle zeilen zal bijzetten, de bezit ster te blijven. Een onno-odig echter is het er de aandacht op te vestigen, dat de overige deelnemende vereenigingen dit zonder meer zullen laten passeeren. V-oor een eerlijken, spórtieven strijd met Haarlem zullen zorgen de A.V.1923 met het grootst aantal deelnemers, 33; Blauw-Wit, vlug en lenig, dat na Oscar van Rappards ongelukje, j.i. Zondag zeer gehan dicapt is Quick, Nijmegen; de Trekvogels, Den Haag; Pro Patria, Rotterdam; A. V. A. C. en A. A. C„ Amsterdam. Door de T. C. der N .A. U. zijn als offi cials aangewezen; de heeren J. Wijnmalen, voorzitter-kamprechter; Th. J. H. van 'i Lam, seingever en H. van. Leeuwen, jury van aankomst. Als gedelegeerde treedt op de heer J. Meyer, terwijl o. a. in de jury zit ting hebben de heeren De Herder, oud- secretaris der N. A. U. en Dick de Vries, idem. Rekening zal er mée gehouden voor den, dat J. Zeegers een aanval zal doen op het bestaande record 1 E. M. Loopen (1609 M.) Ten slotte vermelden we, dat de „Prins Hendrik beker" zal worden geplaatst in één der étalages der firma Baart, Groote Hout straat 7, sigarenmagazijn, waar tevens bij voorverkoop plaatsbewijzen tegen sterk ge reduceerde prijzen verkrijgbaar zijn gesteld, EEN BONDENWEDSTRIJD AMSTERDAM bileumwedstrijden der H; A, V. Haarlem, de heer D, van Èllinckhuyzen, die een zilveren wisselbeker voor den jaarlijks te houden,,ste- denwedstrijd HaarlemAmsterdam beschik baar stelde, Zondag j.l. waren het de heeren Mulders, eigenaar van Hotel Noord-Brabant en V. Bolten, voorzitter A. V. 1923, die een wisselprijs schonken voor een jaarlijks te houden ontmoeting tusschen de A. A, B. en U. P. A. B. Dit geschiedde onder dezelfde omstandigheden, nl. aan het diner, na afloop der kampioenswedstrijden te Utrecht. Zij hadden de gelukkige gedachte, het kleinood de „Van Leeuwen-beker" te noemen, als waardeering voor het vele en belangrijke werk, dat de voorzitter der T. C. voor de. athletiek in het algemeen verricht .heeft. Men beschouwe deze gebeurtenissen als een uitvloeisel van de vriendschappelijke ver houding tusschen de athletiekleiders in Haarlem, Amsterdam en Utrecht, welke ook uit organisatorisch oogpunt zeer is toe te juichen. Zou het echter in verband met de weinige nog vrije Zondagen geen aanbeve ling verdienen deze beide stedenwedstrijden te combineeren, zoo mogelijk ook met an dere steden, bijv. Den Haag en Rotterdam en deze ontmoeting volgend jaar te ver schuiven naar het. vóór-seizoien, den tijd der dual-meets? In verband met deongevallen, sommige met doodelijken afloop, welke in de laatste maanden in het watergebied van Amsterdam zijn voorgekomen, heeft de Nederlandsche Vereeniging van Kapiteins en Stuurlieden bij de Rijn- en Binnenvaart besloten, een Veiligheidsbrigade in te voeren, gevormd uit leden van de vereeniging, die de vaart beoefenen als beroep, zoowel zeil- als motor of stoomvaart, en die dat doen soms al van hun prille jeugd af en onder allerlei omstan digheden. Bedilziek optreden ligt niet in de bedoe ling wel door het moreele overwicht van de menschen van practijk en ervaring aan te sporen tot zoodanige voorzichtigheid -en ordelijk verkeer, als in het algemeen belang noodig zijn. Het is niet de bedoeling, de algemeene vrijheid van beweging te belem meren wel wordt bedoeld te voorkomen, dat de aanmatiging van den een de rust er. het genot van den ander en de veiligheid van 'allen verstoort. De brigade voert een groote witte vlag met het woord „Veitigheidsbrigade" en aan den boeg een blauw-oranje geusje met de letters K. S. V.: Kapiteins- en Stuurlieden Vereeni ging, of „Koers Steeds Veilig." Zij verschijnt op drukke dagen, 'dus vooral des Zondags, op Amstel en Nieuwemeer en Zal van haar bevinding geregeld aanteekening houden om het materiaal van deze notities als bron voor haar publicaties gereed te houden. Bij wijze van proef heeft de brigade zich Zondag, hoewel in nog wat primitieven vorm, reeds op den Amstel vertoond. Die proef heeft haar evenwel versterkt in haar vertrouwen, dat haar goede bedoelingen waardeering zul len vinden bij het publiek, dat uit onwetend heid of onbedachtzaamheid zondigt tegen de regels van de vaart. Ernstig ongeval op het W.P.-station te Amsterdam. Dat het opschrift op alle coupédeuren van de Nederlandsche Spoorwegen, luidende „Niet openen voor de trein stilstaat", nog niet tot alle reizigers doordringt, blijkt her haaldelijk, En de gevaren ervan heeft een 27-jarige juffrouw Zondagavond aan het W.P.-station te Amsterdam ondervonden. Zij opende de deur van'een van de wagons van den trein, die om 11.25 arriveert. Vermoe delijk is ze bovendien uit den wagon gespron gen en met het gezicht naar het achtergedeelte van dep trein. Het gevolg was, dat ze tusschen de treeplank en het perron bekneld raakte. Haar te bevrijden bleek onmogelijk en zij moest worden uitgezaagd. Per ambulance auto van den geneeskundigen dienst werd ze naar het Ned. Israëlietisch Ziekenhuis ver voerd. Haar toestand is ten gevolge van in wendige kneuzingen ernstig. Een drietal knapen van ongeveer 16-jari- gen leeftijd hadden ontdekt, dat in een win keltje in de Nieuwe Nieuwstraat te Amster dam een toonbanklade was, waarin zich eenig geld bevond. Een der bengels ging naar bin nen, schoof de lade open en nam den inhoud weg. Deze beliep ongeveer 60, waaronder een bankbiljet van 25 en een paar van 10. De beide anderen stonden op den uitkijk. Nadat de roof gepleegd was, verstopten ze het geld in een rioolputje nabij de Beurs. De politie kwam er achter en een rechercheur haalde het geld te voorschijn. Twee van de knapen gaan naar het Obser vatiehuis. De te Oud-Schoonebeek (Dr.) aangeslote nen bij de plaatselijke coöperatieve electri- sche centrale, ondervinden in de zomer maanden niet veel genoegen van hun aan sluiting. Het bestuur heeft u.l. besloten in die 'maanden geen stroom te verstrekken uit zuinigheidsooénunt. Op het stoomschip „Delft" van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij, dat Vrijdag middag van Antwerpen alhier arriveerde, ontdekte Maandagmorgen één der stuur' lieden in een sloep een stowaway uit Cecho- Slowakije. Het bleek dat de man te Antwerpen onge merkt aan boord was gekomen om op de „Delft'' uit te wijken naar- Zuid-Amerika. Hij is aan de politie overgeleverd. Te Boxtel is Maandag de nieuwe boerderij van J. de Br., die nauwelijk betrokken was, afgebrand van het vee kwamen twee var kens en eenige kippen in de vlammen om. De inboedel kon grootendeels gered wor den. De oorzaak is hooibroei. Het pand was niet verzekerd. Door onbekende oorzaak is brand ont staan in de boerderij, tevens herberg en winkel, van Van den Tillaart te Erp (N.B.) Alles werd in de asch gelegd. Ook de boer derij van v. d. Horst-werd een prooi der vlam men. Bij v. d. Tillaart ging de inboedel ge heel verloren, bij v. d. Horst gedeeltelijk. Door onbekende oorzaak is Dinsdagnacht brand uitgebroken op de hoeve der familie Ruyten, te Putbroek, te Echt (Limb.),. De bewoners trachtten aanvankelijk, daar er op het gehucht geen brandweer bestaat met em mers water het vuur te blusschen, doch zij waren daar niet tegen opgewassen. De ge- heele hoeve werd in asch gelegd, terwijl na genoeg de geheele oogst, welke geborgen was, verloren ging. Voorts kwam eenig vee in de vlammen om, Verzekering dekt de schade. Zondag is te Ophemert het met riet ge dekte woonhuis, bewoond door den heer A. v. d. Berg, en nog een gezin, afgebrand. Alles, behalve de inboedel van het laatste gezin, waarvan nog veel werd gered, was ver zekerd. In de Rooijen te Oss is het huis van A. Lijten, bewoond door Vos, geheel afge brand. Van den, inboedel kon een gedeelte nog in veiligheid worden gebracht. Aan agenten van politie te 's Hage, die zulks wenschen, wordt les gegeven in vreem de talen. Dit onderwijs geschiedt op open bare scholen, buiten de gewone schooluren. Zoo werd ook Maandag les in de Engelsche taal gegeven aan eenige politiemannen in de school aan het Kortenbosch. Toen de les afgeloopen was, had een der leerlingen" iets te vragen en bleef even achter. In dien tijd was de school echter ver moedelijk door werkvrouwen, die meenden, dat alle personen het gebouw reeds verlaten hadden, gesloten. De agent zag zich dus opgesloten. Gelukkig kon hij zich beter redden dan schoolkinderen, die vóór hem ditzelfde over kwam en al spoedig had hij het slot van de buitendeur verbroken en stond hij weer op straat Dieven en inbrekers kunnen tegenwoor dig hun beroep niet meer met succes uitoefe nen zonder een paar goede handschoenen aan te hebben. Dit blijkt weder uit een geval, dat het „Hbld." mededeelt. Te. Amsterdam had nl. eenige weken gele den een insluiper zich toegang verschaft tot een woning in de Haarlemmer Houttuinen, terwijl de bewoonster, een bejaarde vrouw, afwezig was. Gestolen waren o.a. eenige kle dingstukken, een horloge en een paar gou den horlogekettingen. De politie stelde een onderzoek in en daar bij bleek, dat de dader een paar vingeraf drukken in de woning had achtergelaten. Zij werden vergeleken met bij de politie beken de afdrukken en wezen uit dat vermoedelijk de schuldige was een 22-jarige recidivist. Zijn adres werd opgespoord en in zijn wo ning aan de Rozengracht is de jongeling gis teren gearresteerd. Hij heeft reeds volledige bekentenis afge legd. Ook gaf hij het adres op van een op- kooper waar de gestolen goederen zijn terug gevonden. Te Ovezand is een 3-jarig kindje getroffen door een houweel dat van de overzijde van een sloot na waarschuwing werd toegewor pen. Eenige oogeublikken l»-'er is bk* kind overleden. PAULEN WINT TE PARIJS. Volgens de Tel. won Paulen gisteren te Parijs de 4CD M, in 49 1/5 sec. Tweede was Tonerau, die 50 M. achter bleef. De andere uitslagen zijn: 1000 M.: 1. Martin (Zwitserland) in 2 min. 28 4/5 sec.; 2. Schaerrer in 2 min. 31 4/5. 100 yards: 1. Murcbinson in 9 3/5 sec.; 2. Paddock; 3. Crestois. VISCHCLUB DE VRIJE HENGEL. Gisterenavond hield bovengenoemd visch- college een ledenvergadering in liet clubge bouw „Concordia," Kamperstraat. De voor zitter G. L. Drayer opende met kort woord en deed mededeeling, dat hij van den heer Venema Sr,, een zwaar verguld zilveren medaille ten geschenke had ontvangen, die vervischt zou worden, voor degenen die de meeste bovenmaatsche visch zou vangen in het seizoen 1925 en bracht schenker namens de vereeniging hartelijk dank voor de mooie medaille, waarna de secretaris de notulen van de vorige vergadering voorlas. Daarna werd overgegaan tot bespreking van een onderlingen vischwedstrijd. Besloten werd dezen a.s. Zondag 19 Juli te houden in de Ringvaart, NieuweribrugVijfhuizen. In de kascommissie werden benoemd de heeren J. Klufnper en J. Coele. Het bestuur deelde mede, dat van de zus tervereniging „Vriendenkring", een schrij ven was ingekomen tot deelname aan het concours, dat zij uitschreef voor alleen staande vereenigingen. Het bestuur is op dat schrijven afgegaan om informatie in te véin- nen en bracht staande de vergadering haar verslag in deze zaak uit. Na eenige bespre kingen werd besloten niet aan dit concours deel te nemen. Daar er een vacature open was voor lid van de Vrije Hengel, werd bij stemming gekozen de heer Hildebrand. Nog kwam van bestuurstafel een voorstel, om ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan in 1926, een Intern. Vischconcours uit te schrij ven. Het voorstel werd met 1 stem tegen aangenomen. Ten slotte bracht de voorzitter Een medewerker uit Hillegom zendt on3 het volgende schrijven, dat ook wel in rui mer kring opmerking verdient: De twee in aanbouw zijnde huizen, ge bouwd overeenkomstig de Landarbeiderswct, gelegen aan Loosterweg, beginnen flink te vorderen, die der arbeiders Koppert en Dib- bets zijn reeds bewoond. Ze zien er schitte rend uit en zijn het bezichtigen overwaard. Van vriendelijke zijde daartoe uitgenoodigd, hebben we zelf een en ander bezichtigd. De woningen zijn keurig in orde, ze eeren den aannemer. Toch aarzelen we een aanbeveling in den vorm van een aanmoediging te schrijven. Waarom? Gunnen we den arbeiders geen mooie woning? Heel gaarne; maar het komt ons voor, dat er te gemakkelijk financieels moeilijkheden voor de bewoners kunnen ko men. Misschien heeft de wetgever deze moei lijkheden ook voorzien, want zijn bedoeling is het niet, dat arbeiderswoningen worden gebouwd, doch kieipe boerenwoningen met flinke stukjes grond. Het is handig van de organisaties der bloemistarbeiders ook te trachten aan hunne leden een goede woning te geven en zooals we boven reeds zeXen, we gunnen dat den menschen zoo graag maar ze zitten op zware zorgen. Als een ar beider een woning heeft (een arbeiderswo ning) met een tuintje niet te besten grond en dat kost hem met behoorlijk onderhoud, 7 a 8 gulden pér week, dan noemen we dat een fout, geen ideaal. Indien er eenige zorg, hetzij ziekte of anderszins in die gezinnen treedt, komen groote moeilijkheden voor rente, aflossingen, onderhoud. Alleen indien er meerdere groote zoons meeverdienen, die niet aan trouwen denken, zien we er een ideaal in, maar dan nog worden de woningen gauw te klein. Waar de arbeiders (en terecht) tot in den raad klagen over 5»a 6 gulden huur per week, waar de huizen van Patrimonium met 4,35 te hoog heeten daar verdient het i. wel degelijk diep nadenken, vóór men een huis met tuin volgens de Landarbeiders- wet laat bouwen, dat met den grond rond 4000 besomt. Wij hebben over deze kwestie het oordeél gevraagd van iemand, die ter zake tot oor- deelen bevoegd is te achten. Deze schrijft- ons het volgende: Ik kan de vrees van den geachten ipzen- der niet deelen. Immers de wet bepaalt, dat de landarbeider zelf 1/10 van den kostprijs van het plaatsje nwet bezitten. Het voor schot is dus in het uiterste geval 3600. (Het plaatsje mag niet duurder zijn dan hoogstens 4000. Hiervan betaalt de landarbeider tot het derde kalenderjaar (laten we zeggen twee jaar) 4 pCt. rente. Hij verwoont dan 36 X 4 144 per jaar, of per week ongeveer 2.70.—. Daarna moet hij 5 4/5 pCt. betalen en lost dan in 30 jaren daarmede het plaatsje af; bij betaalt dan per jaar 36 X 5 4/5 .-= 208 4/5 per jaar of iets meer dan 4 per v/eek. Het ontgaat mij volmaakt waar nu de „fout" ligt en hoe daaruit financiëele moei lijkheden voor den arbeider kunnen voort spruiten, wanneer men bedenkt, dat elke andere woning zeker niet minder kost aan huur. Nu heeft hij voor bovengenoemd be drag een woning met tuintje waarin hij groen ten e. d. voor zijn gezin kan verbouwen en waarvan hij bij niet al te grooten tegenslag over 32 jaar eigenaar is. Bij de voorgestelde wijziging der wet heeft de Minister op een desbetreffende vraag ge antwoord, dat van de 1875 verstrekte plaats jes slechts 13 eigenaars het niet konden vol houden en van die 13 zijn er 12 gevallen in de veenstreek van L.enthe, zoodat er voor de beduchtheid van den inzender al heel weinig aanleiding bestaat en er alle reden is om in Gemeenten, waar men voor een der gelijk bedrag een plaatsje kan verkrijgen, daarvan een ruim gebruik te maken. Het zal de economische positie van den landarbeider ten zeerste versterken en hem ergemakkelijken om zich verder op te wer ken, te meer waar we steeds met menschen te doen hebben die zelf iets wisten te be sparen. Ook uit dien hoofde n.l. om het sparen daarvoor aan te moedigen lijkt mij de wet van groot nut en het streven der arbeiders om daarvan te profiteeren zeer toe te jui chen. in herinnering de Gratis-Vischwedstrijd voor de jongens van de leden van de Haarlemsche Hengelaarsbonden de Vrije Hengel, die ge houden zal worden op Zondag 26 Juli a.s. en verzocht allen, die iets te missen hadden,, dit te willen zenden aan de heeren A. Russ, Zuiderstraat 22; N. Venema, Z. B. Spaarne 34b; G. Timnieraians, Leliestraat 27 of aan de contributieinners. De rondvraag leverde niets bijzonder op. DEBET Fondsen in Leendepot 3.122.400. Kas 1.016.848.77 Coupons, Vreemd Bank en Munt en Buitenlandsche Wissels 199.577.33 Bankiers-Debiteuren 1.064,681,43 ba Beschikbaar bij de Twent- sche Bank. wegens voor gezamenl rekening met haar verstrekte voorschotten 2.962.323.4.027,004.13 Effecten u 249.782.29 Prolongatie gegeven en Debiteuren tegen Efiectenonderpand 3.355,180 Disconto 1.399.010, Rekening-Courant-Debiteuren 13.048.786.83. Af voor gezamenl. reke ning met De Twentsche Bank verstrekte voorschotten 2.962.323.10.086.463,83 Gebouwen 900.041.60 Totaal24.356.308.25 CREDIT. Kapitaal 4.050.000— Reserve 180.000, Buitengewone Reserve 1.000.000. Pensioen- en Ondersteuningsfonds 200.000. Lee.. 1epdt 3.J 22.400. Deposito's op langen termijn 2.560.147.30 Deposito's op korten termijn 7.345.972.90 Rekening-Courant-Crediteuren 5.420.344.69 Bankiers-Crediteuren 352.461.53 Diverse rekeningen 124.981.83bZ Totaal24,356.308.25 bZ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2