STADSNIEUWS. DE SPAARNEBANK m 't IS OF IN HUN VACANTIETIJD de jongens dubbel eten Daarom bij al die zaligheid nooit FRANKEN'S BROOD vergeten! Een boterham van FRANKEN'S BROOD voedt BETER dan een and're Zorgt Moeder dus voor FRANKEN'S BROOD dan is haar zorg een schrand're De gemeente wederom op hetterrein van hei particulier initiatief. Ver breding van de socialistische idee van het collectivisme. Ja? Eerw. Zusters Franciscanessen van Salzkotten. Een adviesbureau voor liefhebbers van planten te Haarlem. Een andere lezing. Italiaansclie torpedojagers .aangekomen. Rijwiel ontvreemd. Tooneelwedstrijd. Kees Warmerdam. Een aquarium- en Terrarhtm- Vereenigitig. De Concertzaal. De verkiezingen. WomngböHwvereeniging „Eigen Woning". Middelbare School voor Meisjes mei 5-farigen cursus. Het concours hippique te Hoofddorp. 'Velddag Leger des Heils. Eindexamens H. B. S. GEMEENTERAAD. DE AANBIEDING VAN GROND AAN DE PROVINCIE. BURGERLIJKE STAND 11ÖV4 10 ,10 U/a 1 0 5 3 fg 98 1Ö2 n/M 11031/8 j 501 (315 1071/2 |174 1393/4 1323/4 133 159 395 116 10*/4 154 ï481/2 iu/2 32i/a Wisselkoersen en koersen 1 van Bankpapier. OVERVEEN. BLOEMENDAAL. I -y.rr-f (Ingezonden). Met klaroengeschal is een onzer Stedelijke Bladen als de Heraut van onze* Socialis- tischen Wethouder vooruitgesneld, den Volke van Haarlem kond doend le. De gemeente gaat een Gem. Auto busdienst inrichten 2e. Deze Dienst zal een onderdeel vor men van den Gem. Reinigingsdienst! isic-1) 3e. Hij zal worden toevertrouwd aan de bemoeiingen van den Weth. Reinalda Natuurlijk op dit oogenbiik weten wij nog niet, in hoeverre deze plannen reeds vasten vorm hebben verkregen, evenmin, of het College van B. en W. aan deze socialistische plannen van hun mede-Wethouder steun zullen verleenen en evenmin, of uiteindelijk de niet-socialistische Raad van Haarlem aan .dezen funesten, nieuwen stap naar de Socia listische, nieuwe Maatschappij zijn sanctie zal willen geven. Ik zeg dit alles weten wij nog niet, doch, dat de mogelijkheid bestaat, wie zou er onder het tegenwoordige régime San kunnen twijfelen Doch, daarnaast is het toch ook weer aan geen twijfel onderhevig, dat tegen deze plannen, hopelijk uit den Raad, doch zeer teker uit Haarlemsch Burgerij, verzet zal rijzen, verzet van principieelen, doch ook van vraktischen aard. Wij willen onze bezwaren tegenover een Gem. Autobusdienst hieronder in het kort uiteenzetten en tevens uiting geven aan de ver wondering, welke reeds thans, ten minste in één opzicht, tot uiting komt in de vraag van het Raadslid, deft Heer J. Miézerus, in het Gedrukte Stuk, no. 190 Welke redenen bestaan er bij B. en W.,om in de Couranten de plannen voor Autobus diensten te publiceeren, alvorens den Raad op de hoogte te brengen Och, ik geloof, dat de heer Miézerus, hoe goed en hoe juist ook zijn vraag is, wel iet of wat naar den bekenden weg vraagt. Het algemeen bekende antwoord toch ligt op gesloten in den aanhef van dit Artikel, al zal de beantwoording van het College van B. en W. ook wel heel anders klinken. Maar, nu de gevaren, welke de voorgestel de Plannen aankleven Deze gevaren zijn allereerst van principi eelen aard en ik kan mij dan ook niet voor stellen, dat een, principieel aangelegd, ver tegenwoordiger der Burgerlijke Partijen, ik spreek nog niet van de Katholieke, in gewe ten zijn steun zal kunnen, mogen en willen geven aan dit bij uitstek Socialistische Voor stel. O, dat de Socialistische Wethouder deze Plannen uitbroedt en er in het College van B. en W. en in den Raad aanhangers voor poogt te vinden, dat is niet meer dan natuurlijk, zijn trouw aan zijn Partijprogram is te prijzen en wij mochten niet anders dan hopen, dat wij ook zulke beginselvaste Vertegenwoordi gers in ons midden hadden. Hij legt bij voort during een plichtsbesef aan den dag, ten op zichte van zijn Partij en zijn Beginsel op alle mogelijke wijzen het Collectivisme bevorde ren, als onderdeel van het Communisme. En te gevaarlijker is de Socialistische Poli tiek, wijl zij haar doel tracht te bereiken „langs lijnen van geleidelijkheid," eerst na streven meer onschuldig lijkende dingen, doch steeds en steeds weer een stap verder, evenwel in den grond hetzelfde nastrevend als de Communisten, welke laatsten ik on eindig veel meer respecteer, in zooverre zooverre van „respecteeren" sprake kan zijn, wijl de laatsten ten minste recht voor de zaak uitkomen en precies en onomwonden zeggen, wat zij uiteindelijk willen De Socialisten daarentegen, vaak in de kleedy eens gentlemans, met aristokratische allures, treden behoedzaam op, maken zich vriendjes en aanhangers door persoonlijke bevoorrechting in de Burgerlijke Partijen en met steun van deze laatste trachten zij hunne verderfelijke Principes te doen zegevieren. Overigens zijn het in den omgang de meest charmante luitjes, die zich ook in de kapitalis- ïische kringen zeer op hun gemak betoonen en, naar het uiterlijk, in niets te onderscheiden Zijn van den „bourgeois." Juist daarom kunnen er niet genoeg en vooral op alle kruiswegen „Waarschuwings borden" geslagen worden. Men geve toch geen duimbreeds toe, men transigeere niet met zijne Principes, want dan is men redde loos verloren. En van het eene kwaad vervalt men in het andere Het Principieele bezwaar. Sociologen, mannen van Praktische Weten schap en de Hoofdleiders in de Partijen van Drde hebben het als om strijd verkondigde „De Gemeente, de Provincie, de Staat be- hooren af te blijven van het Particulier Terrein, hun taak is slechts aanvullend, zij moedigen het Particulier initiatief aan, zij Steunen het, doch slechts in zeer enkele uit zonderingsgevallen mogen zij zelf Bedrijven exploiteereti." En hierbij denken wij aan Electriciteits- en Gasfabrieken, Waterleidin gen, Trams, enz. Dat onze Vertegenwoordigers in de Pu bliekrechterlijke Lichamen toch trouw blij ven aan dit Hoofdprincipe, dat zij toch, te gen welken persoonlijken prijs ook, het nooit verloochenen en in dit opzicht van geen en kele concessie ooit willen weten. Éénmaal toch den voet gezet op het hellend vlak, dan is van geen terugkeeren meer sprake, steeds dieper en dieper zakt men af en de grondidee van het Collectivisme is aanvaard zonder dat men het zelf recht beseft. Men heeft zich laten inpalmen door het zoete, verlokkende gefluit van den vogelaar. Onmiddellijk in aansluiting op de Be ginseluitspraak onzer Sociologen dringt zich de volgende vraag op Is hier dringende noodzaak Niemand, ook de Socialisten niet. zullen deze vraag, met de hand op het geweten, in bevestigenden zin kunnen beantwoorden. O, ja, behoeften uitdenken en deze schep pen, dat is zeer eenvoudig, maar dan zijn ze nog wel met honderden in onze Gemeente te vermeerderen. Doch, dat is hier de zaak niet In gemoede vraag ik het Is hier werkelijk dringende noodzaak Is onze gemeente, in de Annexatietaai „zoo eng begrensd", nu zoo ineens dermate uitgestrekt geworden, zijn de bestaande Communicatiemiddelen zóó onvoldoende, is er een zoodanige tekort in het PartikuÜer Initiatief te constateeren, dat dit alles dwingt tot het in het leven roepen van een nieuwen Gem. E-ienst, van Gem. Autobusdiensten van de aan de grenzen ge legen Stadswijken naar het Centrum Gaat men hier werkelijk niet lijden aan een chronischen Groot-Haarlemschen groot heidswaanzin Ik had gemeend, dat onze Motor-Politiebrigadc al voldoende klap op de vuurpeil geweest was. Of zit de aap dieper in de mouw en moet deze bedekt-onschuldige onderneming die nen als voorloopster voor nog opvolgende plannen, die reeds in de Portefeuille van den Socialistischen Wethouder door zijne Partij zijn gedeponeerd Wij willen verder de vraag stellen Wan neer er werkelijk behoefte zou bestaan aan Communicatiemiddelen ter verbinding van onze Buitenwijken met het Stadscentrum, zou men dan denken, dat het Partikulier Initia tief, ondernemend als het is, al niét reeds lang deze diensten zou hebben ingesteld Alléén hierin kan het P. I. verschillen met het gemeente Bestuur, dat het eerste vraagt naar een behoorlijk rendement, het laatste, rendement koud laat, doch de nadeelige saldi op de meest onverantwoordelijke wijze maar op de gemeenschap werpt. Wil men in elk geval, deze Diensten, ziet men er eenig algemeen nut in, welnu, aan de .Gemeente allereerst de taak het P. I. aan te moedigen en het desnoods geldelijk te steunen. Wij komen hier straks nader op terug. Het Finantieel Gemeentebeleid. Men laat het voorkomen, dat ons Finan tieel Gemeentebeleid in het teeken staat van versobering en bezuiniging. Alles wordt in het werk gesteld, gedaan en nagelaten om onze Gem. Finantiën te saneeren. De Opbrengsten bv. der zoo onbillijke Zakel. Be lasting op het Bedrijf kunnen in géén gevel werden gemist. Men wil, vóór alles, komen op het percentage 0. 0; Alles zeer te prijzen Doch, nu gaat men temidden dezer loffelijke pogingen een nieuwen, onnoodigen Gem. Dienst instellen, waarvan men op de vingers kan narekenen, dat hij een groot nadeelig Saldo zal opleveren, al stellen de Voorstellers het nog zoo prachtig voor. In dit opzicht mogen de voorbeelden van andere Gemeenten tot waarschuwing strek ken. In Nijmegen b.v. levert iedere wagen, wanneer men hem in de Garage laat staan, per dag Fl. 7,50 minder schade op. Met dergelijke voorbeelden voor oogen, durven wij toch de vraag te stellen, afge scheiden van het niet toelaatbare uit princi pieel oogpunt, of een dergelijk avontuur de verantwoordelijkheid in deze tijden van onze Stadsbestuurders dekken kan Deze dienst onderdeel van de gem. reini ging- Een meer gevaarlijk werk kan wel niet wor den ondernomen O, voor de Hóófden van dezen Tak van Dienst is het avontuur zeer begeerenswaard. Hun Bureaustoel kan weder nu met minstens één decimeter verhoogd worden Maar terwille der Stad mag een dergelijke duist're struisvogelpolitiek niet worden ge voerd Vaststaat, dat deze Dienst der Gemeente groote nadeelen zal berokkenen, doch men wil geen flater slaan en zóó zullen zij wor den weggewerkt onder de uitgaven der Gem. Reiniging. Het uiteindelijk gevolg zal zijn, dat de Tarieven der Gem. Reiniging weder voor de zooveelste maal zullen worden verhoogd. En hoofdzakelijk Handel en Industrie zul len wederom het gelag betalen. Waarom deze dienst onder wethouder Reinalda Ieder, die dit gelezen heeft, zal wel met stomheid en verslagenheid zijn geslagen. Want werkelijk en inderdaad zou deze nieuwe Dienst moeten ressorteeren onder den Kath. Wethouder Heerkens Thijssen. Waarom en om welke redenen is deze geforceerde wijziging aangebracht vraagt men zich verwonderd' af. Heeft de Weth. der Bedrijven zich hier de, kaas van het brood laten eten Rationeel is het een dergelijke Socialistische Dienst hoort thuis in den socialistischen hoek. Maar plaats blijft voor de vraag Heeft men wellicht het Amsterdamsche geval de Miranda-Wierdels voor oogen gehad, waarbij niet de Miranda, doch de Kath. Wethouder Wierdels er het Wethquderlijke leven bij in schoot en heeft men dat hier door deze wijzi ging willen omzeilen Maar, dan durf ik van dit politieke slim migheidje niet veel succes voorspellen, want dan zal toch ook deze zaak bij het opmaken van den Staat van Dienst wel een woordje meespreken, wanneer dit werkje eerlang aan de orde zal komen. En dan is een „Da Capo" van het Am sterdamsche geval een lgng niet ondenkbeel dig gevaar Geen erg fraai, demokratisch gebaar! Uit hetgeen hier gaat volgen, zal blijken, dat wij het Socialistische- Voorstel alléén bestreden hebben wit een principieel oogpunt en dat wij werkelijk in het bovenstaande geen Oratio pro domo geleverd hebben. Beoogden wij het persoonlijk eigenbelang te dienen, dan was er voor ons alle reden dit Voorstel toe te juichen. Immers, hoe meer personen uit onze Buitenwijken op kosten der Gemeente naar het Stadscentrum worden vervoerd, hoe voordeeliger voor de zaken, welke in dat Centrum gevestigd zijn. Doch, het Principe behoort te gaan boven het eigenbelang En nu zie men de tegenstrijdige houding van den socialistischen Wethouder Zijn kracht is het te kunnen zeggen, dat hij „zoogenaamd" den .kleinen luyden ter hulp komt. Maar, hoe komt nu die Politiek weer ge' heel falikant uit Om maar met zijn Partijgenooten in pais en vree te leven, gaat hij zooveel mogelijk Gem. Bedrijven creëeren. Doch daarbij vergeet hij het volgende In de Buitenwijken wonen in overvloed de z.g. kleine Handeldrijvenden. Van den eenen kant menschen, die door y sparen er in geslaagd zijn, een bescheiden I zaakje op te zetten, van den anderen gepensioneerden, die door den handel hun te geringe inkomen een weinig kunnen completeeren, dan weer zijn het werknemers, die met hun zaakje minstens nog vrije huur kunnen verdienen. Tot nu toe ging alles goed en het wera steeds beter, hoe meer de afgelegen stadswijk zich uitbreidde. Immers, de meer dagelijk- sche behoeften werden geregeld in de buurt gekocht. Maar, daar treedt op de Socialistische wethouder, hij, wiens verkiezing zij met hun stembiljet hebben bevorderd en hij vervoert de bewoners uit de Stadswijken naar het Centrum op kosten der Gemente en deze bewoners komen daar terecht om hun in- koopen te doen meestal in zaken en filialen van het Groot-Kapitaal en de kleine, beschei den zaakjes van de kapitaalloozen gaan ach teruit, gaan kwijnen, de arme spaarpennin gen vliegen naar de maan en de arme nering doenden in de buitenwijken geraken weer in de misère en onthutst vragen zij zich af Is dat nu de man, de redder van het kleine volk Moet nu zóó de socialist wederom, nu hij óp het kussen gekomen is, de harid reiken aan het Groot-Kapitaal Moeten nu zóó de belangen van zoovele henderden dienstbaar worden gemaakt aan het Social. Beginsel van het Collectivisme Neen, een fraai en verheffend demokratisch gebaar is dit werk van den Sociaal. Wethou der allerminst En ten slotte Wat zal onze Commissaris van Politie van dit alles zeggen? Is de voorbereiding met zijne medewer king geschied, of is hij omtrent alles onkun dig gelaten In beide gevallen kunnen wij niet anders dan ons ten zeerste verwonderen. Onze Com missaris toch, die ter wille der veiligheid in ons Stadscentrum op den len Januari 1924 alle Autobusverkeer van het Partikulier initiatief verbood. Zou hij nu-ineens zoo ver anderd zijn, nu het geldt een Socialistisch Gem. Bedrijf Zijn de bezwaren, die sedert 1 Jan. 1924 gehandhaafd zijn, nu opeens vervallen Zou hij, de rechtstreeksche Dienaar der Regeering nu ook al zóó erg onder het Socialistische juk gekomen zijn Ik kan en k mag het niet gelooven Want dan zou hij toch wel een zeer bedroevend figuur in deze maken. immers, de Partikuliere Bedrijven onmoge lijk niaken om ruimte te laten voor de Ge meentelijke, dat zou wel zijn de oneerlijkheid en de onrechtvaardigheid ten topvoeren. Veeleer nemen wij aan en de toekomst zal blijken, dat wij het in dezen aan het goede ein de hebben, is hij buiten deze affaire gelaten. Maar, dan zal hij ook bij dit Voorstel een hartig woordje hebben mede te spreken, even goed als op 1 Januari 1924. Dat is hij aan zijn reputatie van ongerepte eerlijkheid ver plicht Broederschap goed, maar dan ook vrijheid en bovenal gelijkheid P. J. M. van TETERING. Te zijner tijd, wanneer de plannen wat meer rijpheid hebben gekregen, zullen wij over d?ze zaak welke onze aandacht heeft ons oordeel zeggen. Reeds nu kunnen wij meedeelen, dat het niet in de bedoeling-ligt een nieuwen gemeentelijken dienst te schep pen. Redactie. De algemeene overste der Eerw. Zusters Franciscanessen van Salzkotten. tot welke congregatie de zusters der Mariastichtiog behooren, de Eerw. Zuster Veneranda, is- Maandagmorgen in het moederhuis te Sals- kotten overleden. Nog slechts enkele weken geleden had zij op een Visitatiereis ook de Mariastichtmg bezocht. De Eerw. Zuster Hildegard, moeder overste der Mariastichtiog, is als zoodanig afgetreden. In haar plaats is benoemd Zus ter Digna, die reeds in dc Mariastichting werkzaam was. Zuster Hildegard verblijft om gezondheids redenen te Ems. Zooals men weet is de afdeeling Amster dam van de „Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde" overgegaan tot het oprichten van eenige adviesbureaux, waar liefhebbers van planten, zoowel voor huis, tuin of bal- conbakken op balcons, voor volkstuinen of stadstuinen de noodige voorlichting kunnen krijgen voor de behandeling, kweekwijze enz. der bloemen en andere gewassen. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling van den heer J, L. Bouwer, directeur van Hout en Plantsoenen, een voorstel, om te komen tot een dergelijk adviesbureau 'te Haarlem, in bespreking te brengen bij de afd. Haarlem van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, Moge deze pogingen slagen, daar de ver zorging van bloem en plant een veredelenden invloed heeft op den mensch, vooral wan neer ze met eenige kennis van zaken ge schiedt, Waar bloem en plant de woning binnentreden, wijken ruwheid en baldadig heid en wordt de liefde voor de eigen home versterkt. Wij meldden een dezer dagen dat aan den heer R. Thijsse dc onderscheiding is uitgereikt van het Carnegie-heldenfonds, voor een door hem in Mei verrichte kranige redding uit de Bakenessergracht, De lezing van dat geval was in ons blad niet geheel juist. Wel is de heer Thijsse door den burgemeester ontvangen en is hem de onderscheiding uitgereikt en werd op ver zoek van den redder inplaats van de ge bruikelijke medaille een bedrag van 60 ter hand gesteld. Dit geld was hem, naar ens wordt medegedeeld, zeer welkom om dat hij geruimen tijd werkloos is geweest en een zwakke vrouw heeft. Verre van zic'n- zelven in het nieuw te steken" en dure si garen te koopen, werd het geld door hem naar huis gebracht, waar hét met groote vreugde, zooaïs begrijpelijk is, werd ontvan gen en voor deugdelijke huishoudelijke doel einden aangewend. Het doet ons genoegen, dat wij deze juistere lezing van het geval kunnen geven. Hedenmorgen 8 uur arriveerden' te IJmuiden 4 Italiaanschc torpedojagers. Ze werden offi cieel ontvangen door den Italiaanschen con sul, waarna ze doorgestoomd zijn naar Am sterdam, Tot den internationalen tooneelwedstrijü in het a.s. tooneelseizoen te houden door de vereeniging van spoorwegambtenaren ter ge legenheid Van haar 25-jarig bestaan, is o.a. toegelaten 6 Januari 1926: De Koninkl. Let- tell. Ver. J. J, Cremer, alhier, met het blij spel „Dc Distel". Naar wij vernemen is de toestand van Kees Warmerdam vrijwel hetzelfde. 'Slechts heel langzaam gaat de patiënt vooruit Bij tSe politie is aangifte gedaan dat er-i damesrijwiel, staande voor een winkel in de Groote Houtstraat, is ontvreemd. Een onder zoek wordt ingesteld. Aar. boord van het Tentoonstellingsvaar- tuig „Klein Artis" aan het Spaarne is opge richt de Aquarium- en Terrariuirmereenming De Natum voor Haarlem en Omstreken. Het voorloopig secretariaat is gevestigd bij den heer L. van Rooyen, Kritsingerstraat 17, Schoten. Ook worden aan boord van „Klein Artis" nog nieuwe leden ingeschreven. Het zal velen een genoegen doen te ver nemen, dat eindelijk zekere ergernis1 in den gang van de Concertzaal is weggenomen en in de plaats daarvan een inrichting is aan gebracht, welke voldoet aan de eischen, die daaraan gesteld kunnen worden. Het aantal stemgerechtigden voor de Tweede Kamer bedraagt in Haarlem 43748, waarvan 40187 aan de oproeping hebben gehoor gegeven. In verzuim bleven dus 3561 kiezers. Van dit getal hebben ongeveer 2000 geldige redenen opgegeven. De overigen zullen alsnog worden opercepen om e.v. gel dige redenen tot verhindering op te géven. Indien geen geldige redenen aanwezig waren, zullen deze worden vervolgd. Door het bestuur van bovengenoemde Wo ningbouwvereniging is^het schilderwerk der 108 arbeiderswoningen, staande in het .Slachthuiskwartier onderhands aanbesteed geworden. Het werk is gegund aan den heer v. d. Meij, Körte Dijk, alhier. Bevorderd van de 4de naar de 5de klasse: M. R. B. Alberts; J. E. Andreas; L. M. Bijl de Vroe; H. L. J. Blikslager; A. H. Blomsma; C. Boldingh; D. Bredenberg; C. M. P Büchmann; J. C. Degenaar; M. E. Deinum; C Doorn; J. C. Geijl; W. Heil; C. Hirschler; M. C. Honing; J. N. Keijzer; M. W. C.' Claje; A. M. Knottenbelt; I, J. Meijer; J. M. C. Okhuyzen; A. Rinse; W. H. Smifs; M. A. M. Speenhoff; W. S, Stolp; L. A. J. S. Winterschoven. Bevorderd van de 3de naar de 4de klasse. S. E. Bakels; N. C. Bloemendaal: E. A. van Breemen; W. - Brust; H. A. Buurman; A. C. M. Commandeur; E. C, Companjen; C. A, Dardenne Ankringa; C. A, Domhoif; S. H. C, van Elck; M. L, van. Eyndhoven; H. J. Fraissinet; C. B. van Hasselt; L. F. v=n Hasselt: S. C. Huisman; F. W. Martin- W. Nieuwjaar; H. H. Nilant; Ch, Nolting; E. Reinders Folmer; C. H. Repko; A. Sigal; J. M. v. d, Sfad; A. Tijm; D. M. Volbeda. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse. H. Baak; M.' G. Botje; H. ,A, Brouwers; A. H. Buurman; E. M. van Dobben; R. M. van Eek; M. Figee; A. C. Heck; A, A. van Helden; M. E. Jonker; I. van Langeveld; S. M. B, Lamp; S. van Rceuwijk; C. A. Riemens; P. Ruygrok; W. Schijf; P, Stein; C. Val; G, E. Veenhoven; R. J. E, Wage naar Reisiger; M. Keutholt; M. Wolterbeek; J. Zaayer; voorwaar'ijk Ch, G. Schönhuth, Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse: M. W. Bink; E. Brossois; T. Buning; M. V. van Doorn; M. A. G. C. Driessen; W. F. S. van Gelderen; G. Haentjps; O. de Heer Kloofs; M. E, v d. Heyden; J. van Ifemert; E. Hendrix; N. J. K. Holl; A. R. Huisman; S. C. Kuiper; J. M. Maks; M. H. Meves; H. M. vanNifterik; F. van der Ploeg; J. E. Steffelaar; E. N. J. Sybrnndi; M. Tim mermans; C. J. E. Westenberg; S. J, F. M. Zaalberg; A. Zwanenburg; voorwaarlijk L. M. van Waveren. (Vervolg). De verwachting, dat het weer schitterend mooi zou blijven, werd niet teleurgesteld. Er heerschte reeds vroeg een recht feestelijke stemming en het was reeds dadelijk merk baar dat het succes buitengewoon groot zou worden. De tribune was reeds 's morgens tjokvol; geen plaatsje onbezet; zelfs zóó, dat de looppaden enz. volstonden; de open ruimte voor tribune;- de op 't amphitheater aangebrachte staanplaatsen 't voor en achter terrein, op alles een dichte, haag van men schen met groote aandacht kijkende naar de prachtdieren die in dsn ring werden voor gebracht. De. belangstelling was dan ook bui tengewoon. Tegen den aanvang .van het mid dagprogramma werd liet aantal toeschouwers reeds op 10.0CO geschat. We merkten in de loge o.a. op een commissie van deskundigen uit Tsecho-Slowakije, het gemeentebestuur van Haarlemmermeer, Mevr. Drory de Perez en vele vooraanstaan de personen uit de paardenwereld. Hengsten, aangespannen (goedgekeurd, niet aan cornage lijdend) type landbouwtuig- paard: „Griedel", eigenaar D. van Wieringen, Abbenes, te prijs: „Cyrus", eigenaar J. J. dc Boer, Assendelft, 2de prijs, „Elbert", eigenaar G. v. d. Drift, te Houten, 3e prijs; „Holan eigenaar Amst, Rijtuig Mij., Am sterdam, 4de prijs; „Gilt", eigenaar Meekhof en Buurrflan, Spaarnd. polder, eervolle ver melding. Eenspannen luxe tuigpaard, die in Neder land als eenspan in 1925 geen eersten prijs gewonnen, hebben.' A. 1.55 M. en daarboven; B. beneden 1.55 Meter. A. „Beauty", eigenaars Gebrs. v. d. Haar, Zeist, 1ste prijs; „Southgute Meadon Swcet", eigenaar T. F, Maróman, Zeist, 2c prijs; Proctor s Sensation", eigenaar A. J. de Kamper, Den Haag, 3de prijs; „Princess Champion eigenaar H. F, Bultman, Haar lemmermeer, 4de prijs; Yorkshire-Venus", eigenaar II. F, Loomans, Nijmegen, eervolle vermelding, B. „Capenor Surprise", eigenaar Gebr, v. d. Haar, Zeist, 1ste prijs,- „Gold Star", eigenaar C. A. G. Deterding, Den Haag, 2de prijs; „Sunshine eigenaar Dre. A. Drory de Perez, Voorst, 3de prijs; „Albin Gay Spark", eigenaar R. H. van Dorsser, 4de prij3; „Bun ker eigenares Mevr. Michtels van Verdui- nen, Den Haag, eervolle vermelding: „Patri, nc eigenaar G. J, Schilt, Gouda, eervolle vermelding. Eenspannen (merriën en ruinen), type land- bouwtuigpaard, tcebehoorende aan personen, wier hoofdbedrijf landbouw is. (Gedekte mer riën uitgesloten). „Lieveling", eigenaar H. F, Bultman, Haar lemmermeer, 1ste prijs; „Hends", eigenares Wed, C. Bruijnis, Nieuw-Vennep, 2de prijs, „Madam eigenaar G, J, Nijssen Nieuw-Ven- nep, 3de prijs „Hektor" eigenaar G, W. Wai- boer, Anna Paulowna, eervolle vermelding; „Koningin", eigenaar H. F. Bultman, Haar lemmermeer, eervolle vermelding. Eenspannen type Landbouwtuigpaard, ge reden door echtgenooten of dochters van Landbouwers. Er werd ook gelet op de wijze van rijden. „Fuldova" eigenaar D. v. Wieringen, Ab benes, le prijs; „Fada" rijdster jonge juffr. l B. Kooop, Nieuw Vennep, 2e prijs; „Jung- frau", eigenaar C. dc Vlieger, Abbenes 3e prijs; .Jloise I", eigenaar C. Lam, Vleuten, 4de prijs; „Max" rijdster mej. Boogaard, Haar. lenimermcer, 5de prijs; „Hektor" rijdster, mevr. M. Waiboer v, Elteren, Anna Paulow na, 6de prijs; „Grada III" eigenaar M. W, v. d. Schan3, Bovenkerk, 7de prijs. Heden werd door het Leger des Heils een velddag gehouden in het park van het B r co - gebouw. Een zangkoor van 150 leden en on geveer 100 muzikanten verleenden hun me dewerking. Een groote stoet trok van de Spaanvdam- merweg door de stad naar het Brongebouw. Een drietal muziekcorpsen verleenden hier bij bun medewerking. Bij het eindexamen aan de lsie Hoogere Burgerschool met 5-j. c. te Haarlem zijn ge slaagd: A. Addicks, B. J. Baggerman, E. Bur- tels, L. Baruch, C. Borgerding, mej. J. Brou wer, L, Cassée, mej. J. F. Comegoor, H. L. Cramer, J, B. van Eek, B, T. Elias, R. Engel- berts, J. J. A. Godschalk, C. de Graaff, mej. B. M. van de Haar, B. J. van Helden, P, P. j. Hoomans, L. J. N. van der Pluist, F. W. P. Janssen. A. J. C. .Jehnissen, P. L. M. Ket ting, W. T. Krocse, H. E. Kruyf, P. Kwantes, J. A. M. Lcmmén, mej, L. C. Maas, H. M. van Mourik Broekman, mej. E, M. Nagtegaal, mej. A. M. C. Noordhoek Hegt, J. H. Res- sing, G. A. Reijdon, mej. J. C. Roos, R, A, P. Roozen, H. C. Rozemeijer, B. R. M. Soen- gangoessamsi, mej, I. A. Straatsma, mej, J. Voet, J. Wildschut, W. IJ. A. IJske, mej. P. Zieren, F. C, van Zwieten, mej. C, E, van Zijll de Jong. Hedenmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemees ter. Afwezig de leden Gerritsz, Kuenen, en Willekes Macdp-nald. Er is één vacature. ..Eervol ontslag. De -heer H. Wieringa verzoekt eervol ont slag uit zijn betrekkiiig van directeur der Avondschool voor Handelsonderwijs en leeraar aan de le H. B. S. met ingang van 1 September a.s. Eervol verleend onder dankbetuiging voor de vele diensten in zijn functie bewezen. (Applaus.). De heer W. Vermeer Jr, verzoekt eervol ontslag als leeraar in het bokhouden en han. delsrekenen aan de gemeentelijke Avond school voor Handelsonderwijs met ingang Van 1 September a.s. Het eervol ontslag wordt verleend," B. en W. stellen voor, in beginsel aan de Provincie Noord-Holland kosteloos en om niet aan te bieden, met de, verplichting daar op binnen een nader te bepalen termijn een nieuw Gouvernementsgebouw te stichten, volgens vooraf door B. en W, goedgekeurde plannen, een voor die stichting noodig ge deelte grond, gelegen aan den Kinderhuissin gel in het verlengde van de Nieuwe Gracht, onder bepaling, dat de juiste oppervlakte en de voorwaarden in nader overleg zullen wor den geregeld. Wethouder SLINGENBERG noemt het een voorsel, dat niet ten onrechte d ebuiten- gewone belangstelling van den raad heeft. Een goed gouvernementsgebouw hier ter stede is van belang. De gemeente moet zich niet afzijdig houden van den bouw, maar dit voorstel gaat volgens spr. te ver. Het zal den raad niet vreemd voorkomen, dat spr. het eene lid van B, en W. is, dat tegen de voordracht is. Spr. zal de argumenten van B. en W. nagaan èn er de zijne tegen aan voeren. Het eene argument is een aesthetisch, ten aanzien van de verbouwing van het Pavil joen en de stichting van een administratie gebouw. De verbouwing van het Paviljoen is inwen dig, zoodat spr. niet begrijpt, dat die ver bouwing het aanzien zal schade. De monu mentale entree zal worden hersteld, doch deze is in den tuin en van buiten af niet zichtbaar. Dan is er de bouw van een administratie- gebouwd. Het aesthetisch aanzien van Pavilij joen en Hout is spr. veel waard en het zou hem zelfs een belangrijk offer waard zijn. Maar spr. betwijfelt, of velen in den stad v/eten, waar het administratiegebouw komt. Hebben zij de teekeningen gezien? Weet Openbare Werken waar het komt? Niemand weet het. Spr. neemt aan, dat B'. en W. het weten. Hoe kan men dan van aCsthetische bezwaren, spreken? Het gebouw komt aan den Kleinen Houtweg tegenover de bestaan de gebouw. Aan de Dreef, de Paviljoens laan en den Hertenkamp wordt niets ver anderd. Aan den Klci,nen Houtweg is het reeds volgebouwd, wat een stedlijk aanzien geeft. Ondertrouwd: 15 Juli: J. Does en A. Th. Dankbaar. H. J. J. Slenters en M. Vink. P, Lambreehts en H, v. d. Meij. J. N. v. d- Hulst en J. T. F Kruijd, R. Stringer en C, W. de Zwart. A. M. Heems cn M. E. C. Teeuen. Th. Schou ten en S. Wandemaker, G. Wisker en M, JJiependaal. N. Nijman en M. S. Sehcmz. W. H. Handgraaf en G. de Zeeuw. Getrouwd: 15 Juli. A. Blanserf en J. Hcrtsenberg. G. L, Sehols en M. M. Dekker. P. v. Roon en R. Post. A. Geboren: 14 Juli: z. van M. Koomcn— Boogaard. d. van C. M. Deutekom Deutekom. Kloos en A. Wijdenes. Overleden: 14 Juli. E. M., 15 mnd., d. van F, W. J. Brouwer, Kamperlaan. H. de Leeuw, 86 jaar, Rozemarijnsteeg. C. StevensFijn, 73 jaar, Rozenstraat, MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden prijshoudend. HEDEN 5Nederland 1919 6% Nederland 1923 4'A Nederl. 1917 7N.-l. 1921 A. t% N.-I. 1923 D.. f.olL Lloyd Oude Vaart dito Gem Elgend Mij „Nederland" - Scbeepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H V. A. Java Cultuur Jifrgens gew. Koloniale Bank 1 dische Bank Cert. Handel Mij Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon Olie U. S. Steel Marine comrü. Vorstenlanden Actions id. C -mp. Merc. Arg, Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr, Southern Rails Union Anaconda Wabasb Comm. Maxwell 101 Va '03:! |0 98 lü2»/„ 1031/S 65/« 68' 56 I47t/4 148 134 178 »/s 63 I8V2 497V2 309 IO6V4 174 - 1383/4 132 132 94 1533/4 387 V, 1511/4 145 113/4 123 x/2 4033/4 4471/2 3463/4 305 289 169 259 363 98VV 147 134 64 123i/4 400 438-40 340 289 166 252 845/8 32"/. 6V8 16 15 JULI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN j PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO 111 1 111 BAZEL 1 p e b 0, NEW-YORK ROME f 1 b v 59.40 11.72 11.57 0.35.25 12.131/4 67.10 51.77 44.60 48.47 2.495/8 9 21 Een „bus" te water of dc strop van een correspondent. Als 't zoo zachtjes aan half Juli wordt en de komkommertijd al lang aan 't woeden is, als buitenzaken en uitspan ningen goede zaken maken door de velen, die buiten vah het mooie weer genieten, dan is er voor een dagbladcorrespondent al een naar schijntje te verdienen, Dan is een overreden hondje of een verdwaald kindje of een beschadigd spatbord van een au'to een vergeef den tot werkeloosheid gedoem- den correspondent deze uitlating wel kome gelegenheid, om het verstoorde even wicht in de maandnoia's eenigszins te her stellen, Want zeecorresporidentèn kunnen misschien in den komkommertijd nog eens een binnengekomen varensman aanklampen en een gefingeerd interview geven over een ontmoeting op ze met den beroemden zée- slang, maar voor een duin- of straatcorres- pondent is ook dit buitenkansje nog niet eens weggelegd. Geen wonder, dat bij zoo'n correspondent dan ook een schot van ik durf het Woord niet neerschrijven door de leden gaat, als hij op zoo'n komkommer tijddag dooi' een goeien kennis wordt aange sproken met een: „zeg ereis, is dat misschien iets voor je krant of heb je 't al gezien, dat er een „bus" in de Brouwersvaart ligt?" Natuurlijk vlieg je op zoo'n bericht met de grooist mogelijke spoed (in de haast vergeet je de en netjes van den grootst mogelijken spoed) naar de Brouwersvaart, kijkt op je horloge om te zien, of er nog een berichtje kan komen, in de krant van „vanavond" en berekent al vast, hoeVeel regels je er van maken kunt, d.w.z. hoeveel maal zoovefcl centen je op de maandnota kunt plaatsen. AJs je dan niet zoo zenuwachtig opgewon den was over 't meevallertje, aan de redac tie een blijken van je activiteit te kunnen geven, dan zou je je zelf afvragen: „hoe ter wereld kan een bus (je denkt natuurlijk aan een autobus) in de Brouwersvaart rijden?" Enfin, in een tijd, over welks minimalen duur je later zelf versteld staat, bereik je de Brouwerssvaart. Je kijkt en je kijkt, maar vindt geen bus. Zou hij er al uit zijn, denk je. En je zoekt langs den waterkant naar spo ren, die wijzen op opgehaalde of opgevisc'nte bussen. Maar eensklaps bemerk je in 't mid den van de vaart, zacht wiegelend op de rimpeltjes vail 't licht bewogen water des Brouwersvaarts een ingedeukte, min of meer roestige, oude groene benzinebus, die, na waarschijnlijk eerst dienst te hebben ge daan als voetbal van de schooljeugd, met een „reuze schot" in de vaart is terecht ge komen, Je lacht, maar als de spreekwoorde lijke boer, die laboureerde aan slechte kie zen. Maar binnensmonds wordt er iets ge mompeld door den gefopten correspondent, wat niet geuit mag worden. De Koninginnefeesten. De commissie voor te houden Koninginnefeesten laat cr geen gras over groeien. Ze is reeds druk bezig hare plannen uit te werken. Van het geen er o.p den 3/sten Augustus zal plaats hebben, kunnen we reeds het volgende mededeelen. Het groote kindeikoor van „Gloria Dei" zal de feestelijkheden openen met het zingen van een aantal Vaderlandsche en andere liederen. De drie Bloemendaalsche muziek corpsen „Euphonia", „Sursem" en „Oefe ning kweekt Kunst hebben met groote be reidwilligheid hun medewerking toegezegd. Binnenkort zullen de inschrijvingen voor de verschillende feesten worden opengesteld. (Als de commissie dan maar rekening houdt met de weldra beginnende schoolvacanties!) Op het voorbeeld van 1924 zal het Bloe mend, Gemengd Koor, directeur Nico Hoo- gerwerf, bij de Kom van Saxenburg eenige liederen zingen. Moge het succes hiervan even groot zijn als het vorige jaar, Ock kermispret zal waarschijnlijk niet ont breken, Er zal voor eenige onschuldige ver makelijkheden voor de ouderen gezorgd worden. Tenminste, als de ingezetenen met oit voornemen accoord gaan en hiervan blijk villen geven op de lijsten, die weldra ge presenteerd zullen worden, Eenige -voor aanstaande burgers hebben reeds een goed voorbeeld gegev. De commissie is dan ook hoopvol gestemd. Ze' zou het echter op hoo- gen prijs stellen, als die ingezetenen, welke naar Zwitserland, de Rijnstreken of elders trekken, voor hun vertrek een bijdrage wil den uittrekken,"zoodat de lijsten niet gedu peerd worden door afwezigheid van een groot aantal buit'enlandsche Bloemendalers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6