MEE VERDIEHI En wil die TEten bultje, vebsoe- •DinóDEGFDK VOOR U BEVERKED 3AT KUTT OYAltEENI DW, WAnnEEO.br HEER tdATflEn AAIT NWEGTT. DWZ.\XOT1EK GYHEEC-en VOOBAL... BETHH2ECEV1E IWffi WEKFKEAJfT WIL EH KAN U HELPED. on sEki^FTEmkm.m&DcxioRóys HEER LlAfflÈn W2T6T, WAN2D00B HEER 6ÏU3 VSRDIEm: WERFRBAÜ1T 1/ m HET BEZIT Wl| MEEBDN1 200,00O ADI2E//EH mmmA DIEHEHJEERD* Eff TROUW. WlKiKKCUII PROB<*6*rmmauwt/k^de Bang voor eigen volk! Opening De Sonnaville-Rusihuis te Hees bij Nijmegen. Een missie-afgevaardigde over Art. 123 R.R. I FINANCIËN. De Hanzebank in het bisdom Haarlem. UIT ONZF. OOST. Levensgevaarlijk verwond. De communisten. Opzienbarend voorval. ORDE EN ARBEID. De „onkwetsbaren" VERKEER EN POSTERIJEN. De Rijkstelefoondienst te 's-Gravenhage. De directeur van het Amsterd. T elegraaf kantoor. HANDEL EN NIJVERHEID. Loonraad van het Spoor wegpersoneel. A31E/F on/ Ëtn &R.IEFKAAÖT EH W LlCliT&n U HADERIHHOIr\X/Y HET BEliVtó VATI UW "ZAAK ZULLEN W MJFnffifWïïr irvmuirvGOiconnERa 's-GRAVtNHAGt De indexcijfers der Groot- handelprijzen. LANDB. EN VISSCHERIJ De Directeur-generaal van den Landbouw. Uit het Westland. Bloembollencultuur. Frïesch vee naar Argentinië. De o-s- Landbouwtentoonstelling te Apeldoorn. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. in de pers doet. onder den titel: „Hoe het hoofd der Roode Internationale bewaakt wordthet volgende bericnt zijn rondgang: „Over Zinovief's levenswijze worden in de „Posljevnieja Nowosti" door iemand, die, volgens het Hbld. Petersburg goed kent, de volgende bijzonderheden verteld over Zi- novief: Zinoviel woont in een alleenstaand huis (een „osobnjak aan de PeterDoergskaja Storona, naast het huis, waar vroeger de gevierde danseres Krzesinski heeft gewoond. Rondom zijn huis houden voortdurend eeni- ge rechercheurs de wacht. Bij het verlaten van het huis, rijden steeds achter elkaar drie gelijke auto's en niemand weet, in welke auto de chef van de Derde Internationale zit. Dit wordt gedaan om Zinovief te bevei ligen tegen mogelijke aanvallen. Zinovief is n groot liefhebber van 't tooneel en vooral van t ballet. Zijn schouwburgbezoeken wor den als volgt georganiseerd. Eerst komt in den schouwburg de speciale garde aan, die belast is met het bewaken van het leven van den communistischen leider, daarna wordt aan het huis van Zinovief een tele gram gezonden, dat hij kan vertrekken; uit het huis wordt op dezelfde wijze medege deeld, dat Zinovief zijn osobnjak heeft ver laten en zich naar den schouwburg heeft begeven. Zijn auto rijdt naar den ingang, die vroeger voor den keizer was gereserveerd. Zijn loge betreedt hij op hetzelfde-oogenblik als het gordijn wordt gehaald (de werklieden op het tooneel krijgen van ten van de be dienden van Zinovief bericht wanneer zij kunnen halen). De aangrenzende loges wor den door de bewakingstroepen bezet. In de entre-acten blijft Zinovief nooit in zijn loge zitten, maar trekt zich naar de voor hem gereserveerde vertrekken terug. Dergelijke voorzorgsmaatregelen werden zelfs voor den tsaar niet getroffen. De „bloeddorstige tyran", zooals de boisjewiki Nicolaas II plegen te noemen, was minder bevreesd voor aanvallen dan de „vriend des volks" Zinovief." Dit bericht geeft te denken, zegt de drie hoek-redacteur van De Volkskrant." Immers, hier ziet men een zoo schril mo- TcOTE onbelemmerd verkondigu moctit wor- De vraag wordt nader onder ,de ooge den. Een eerezaak, omdat Nederland zoo- gezien of een fonds ge^tichf kan worden, veel mogelijk heeft goed te maken, wat het waaruit voorschotten aan deposanten en door een in de jaren sinds de geboorte van art. 123 ongemotiveerd gebleken vrees voor I neer deze in moeilijkheden zouden komen, orde en rustverstoring door Christelijke ge loofsprediklng heeft bedorven. Er is geen middenweg; art. 123 moet verdwijnen. Dit is I onze vaste overtuiging. Orde en rust zullen er n et door lijden, schrapt krijgen." als wij art. 123 ge- Dezfr dagen is te Hees bij Nijmegen, te midden eener bloemrijke omgeving aan den voet van den langen heuvelweg, waarover de Graafsche weg ligt, het Sonnaville-rust- huis voor Ned. R.K, Verpleegst/ s ge opend. Bij deze opening werd groote be langstelling getoond, ook van geestelijke en burgerautoriteiten. Opgemerkt werden de hecren Heerkens Thijssen, wethouder van Haarlem en lid der Eerste Kamer, W. v. d. Waarden, wet houder van Nijmegen, von Fisenne uit Rijs wijk, H, J. de Sonnaville uit Breda, de zeer- eerw: pater Geveling O. P., pastoor van Neerbosch enz. In de morgenuren werd een lunch ge bruikt in de stichting, waarbij vele genoo- digden aanzaten, Des middags om half vier werd de stich ting plechtig ingewijd door den zeereerw. pater Geveling 0. P., die de hoofdtransen zegende en het H. Hartbeeld introniseer- de. Bij de officieele opening werd de reeks van toespraken geopend met een hartelijk woord van den jongenheer Jan deSonna ville, die i,n versmaat alleen herdacht, die de totstandkoming van dit rustoord bevor derd hadden en in het bijzonder hulde bracht aan mevrouw van Lent-van der Schrieck, die nu weer als tijdelijk direc trice haar beste krachten wijdde aan het tehuis. De heer Heerkens Thijssen ging de ge schiedenis var. het tehuis na en herinnerde in zeer waardeerende woorden aan het leg gen van den grondslag tot dit huis door wijlen den hoogbejaarden heer P. J. de gelijke tegenstelling tusschen Christendom Sonnaville. die als herinnering aan zijn op en socialisme. 't Christendom gaat met zijn leer van lief de vol vertrouwen tot het voik. Zijn missio narissen doorkruisen de wildernissen en pre diken het ware geloof aan onbeschaafde volkeren, die anderen niet ongewapend dur ven te naderen; aan volkeren, die aanvan kelijk van dit geloof niets begrijpen en het moeten beschouwen als vijandig aan hunne zeden en gewoonten. En zegevierend wordt het kruis teeken van offervaardigheid en liefde onder menscheneters en koppen snellers geplant, en weleer onherbergzame streken van den aardbol zijn gewonnen voor de hoogste beschaving van het Christendom, Socialisten wagen zich niet aan de navol ging van dit voorbeeld. Hunne volksliefde komt eerst, wanneer de moderne heidensqhe beschaving die van het Christendom weer verdringen gaat en de klassenstrijd kan wor den ontketend. Voor de eerste maal in de wereldgeschie denis heeft het moderne socialisme een land veroverd, het groote Rusland. Niet het kruis maar het zwaard staat als leeken hunner overwinning in den bodem geplant, en.... zij schrikken voor hun eigen beschaving. Wat onze missionarissen vonden toen zij aan barbaarsche heidenen de leer van Chris tus gingen prediken, zien de boisjewiki als eindresultaat van hun werk, en terwijl de vroegere barbaren den kruisprediker omhel zen zien wij den aanvoerder van de com munisten in zijn „veroverd" .and het veege lijf bergen voor zijn volk met dezelfde vrees, die een dierentemmer moet bevangen, wan-, neer hij zich voor de eerste maal waagt in de kooi van den tijger! En wij denken aan de toekomst, waarin het socialisme algemeene werkelijkheid zou kunnen worden; aan de arbeiders, die dan, zooals Wibaut verklaarde, de kapitalistische productiewijze hebben te aanvaarden in de reuzen-fabrieken van den éénen werkgever, die in alle behoeften zal hebben te voor zien en geen vrijheid van arbeid kan erken nen; wij denken aan de dan plaats gehad hebbende uitbreiding van het moderne sla vendom in de groot-industrie onder de wer king van het ongeloof, en nnde ver antwoordelijke leiders, die dan alle macht in handen hebben en van eiken tegenspoed de schuld hebben te dragen; wij denken aan dat arme volk en die leiders en zien dan opnieuw voor oogen bet drama, dat thans wordt afgespeeld in Rusland, waar de socialistische beschaving tot gevolg heeft, dat de leiders bang zijn voor hun eigen vylk! Moge deze ramp voorbijgaan en voor ons' nageslacht worden voorkomen, dat in een weleer beschaafd Europa, de missionaris op nieuw zijn heldenrol zal moeten veivullen, zt oals hij deze heeft vervuld in den oertijd in deze landen en thans nog vervult onder de barbaren der wildernis! in de „Tijd" schrijft W. Burer, Missie afgevaardigde te Buitenzorg over Art. 123 R. R.: „Streed ik vroeger reeds zoo schrijft hij als lid van den Volksraad voor intrek king van art. 123, in mijn tegenwoordige functie als Missie-afgevaardigde is mij nog duidelijker dan te voren gebleken, dat dit artikel nog steeds het groote struikelblok is voor godsdiensuitoefening en geloofsverkon diging. Wanneer de R.K. Staatspartij in haar pro gram geplaatst heeft: het wegnemen van de belemmering der vrijjieid van godsd.enstuit- oefening (en hoe kan er bij katholieken sprake zijn van godsdienstuitoefening zonder priesters met volkomen vrijheid van gods- dienstprediking en dus zonder volkomen vrijheid, om voor ons allen, ook niet-katho- üeken, die zulks verlangen, katholieke godsdienstuitoefening mogelijk te maken?) dan kan de partij daarmede bezwaarlijk iets anders bedoeld hebben dan; intrekking van art. 123 R. R. Immers, wij kennen in Ned. Indië geen andere belemmering van die vrij heid, bij art. 119 R. R. gewaarborgd, dan juist art. 123, dat wij strijdig blijven achten met de vrijheid van godsdienstuioefening." Het artikel sluit: „Wij kunnen in eene voor de Katholieke Missie zoo gewichtige kwestie als deze er geen vrede mede hebben, dat, met behoud van art. 123, aan de wisselende inzichten an wisselende ministers, landvoogden en Indische ambtenaren wordt overgelaten, om de gedragslijn met betrekking tot de vrije godsdienstuitoefening (en geloofsverkondi ging) te bepalen. Daardoor schept men een toestand van onzekerheid en maakt men de Missie geheel afhankelijk van de ambtenarij; Katholiek Nederland wenscht dit toch zeker allerminst. Welnu dan, dat katholiek Neder land de zaak eens scherp en zuiver stelle. De zaak is dit allerminst waard: het geld hier de zaak van Christus; het gaat hier om t hoogste goed, dat katholiek Nederland kan brengen aan zeer velen van Neder lands onderdanen, die onze missionarissen niet kunnen bereiken, omdat.art. 123 dezen belet die velen te bezoeken, om ben rijk en gelukkig te maken in Christus. Het is voor Nederland ook een eerezaak: te lang reeds lieten wij in dezen Gods water over Gods akker loopen; te lang reeds bleven wij geduldig en lijdzaam bij. de belemmering van den Missie-arbeid door art. 123, terwijl elke andere, niet Christelijke en de Chris telijk vijandige leering ovaral in Ned'erl, i zoo jeugdigen leeftijd overleden nichtje, dat ook verpleegster was, de tot standko- ming dezer stichting verzekerd had door een koninklijk legaaf dat de basis werd voor deze de Sonnavillestichting, Na de zbpening bezichtigden de genoo- digden h^ft gezellig tehuis, dat in ruimen tuin gelegen, ihderdaad een heerlijk home voor de zuster-verpleegsfers aanbiedt. Dinsdag werd in den Haag de aandeel houdersvergadering gehouden van de Han zebank in het bisaom Haarlem, onder voor zitterschap van den heer H. G. A. Jansen, die in zijd openingswoord herinnerde aan de serieuze pogingen tot minnelijke liquidatie en er bij de weinigen, dfe zich daarmede nog niet vereenigd hebben, op aandrong, dit alsnog te doen. In deze vergadering deed de secretaris mededeelingen over de onderhandelingen van de commissie voor de liquidatie met di rectie en commissarissen betreffende de liquidatie der bank. Uitvoerig werd de gang dezer onderhan delingen nagegaan, waarbij o.m. werd me degedeeld, dat' de commissie een instructie had ontworpen voor directie en commissa rissen en de 'directie zich bereid verklaar den de commissie inzage te geven van de boeken. Dit voorstel is toegezonden aan de commissie voor de liquidatie, maar door haar nog niet behandeld. Inmiddels hou den directie en commissarissen zich aan hetgeen is toegezgd, en worden geen uitbe talingen boven 100 gedaan en men ge draagt zich volkomen naar de ontworpen instructie; ook de belegging geschiedt over eenkomstig den wensch van de crediteuren. Op een vraag bij de behandeling der ba lans en winst- en verliesrekening ant woordde de directeur, dat de post van 191.000 verlies débiteuren beschouwd moet worden als absoluut verloren. De post is grooter, maar kon ten deele uit reser ves gedekt worden. Een der aandeelhouders voerde aan dat de verleende credieten blijkbaar alleen aan de grootre zijn gegeven. Spr. zelf had een tijdelijk crediet van 5000, hetgeen hij voor enkele maanden noodig had voor de .afwikkeling van een hypotheek, ge vraagd, doch niet verkregen (teekenen van instemming). Het bestuur antwoordde geen mededee lingen te mogen doen over de credieten. Er zijn fouten gemaakt, ernstige fouten en als die nief gemaakt waren, zouden de za ken vermoedelijk wel een anderen loop ge nomen hebben. Maar, gezien het beheer van andere instellingen, is het beheer in de cri sisjaren zeer moeilijk geweest. Echter wordt niet erkend dat de kleinen achter gesteld zijn bij de grooten. Er zijn groote, te veel groote credieten gegeven, doch niet zijn credieten aan kleinen onthouden. Het genoemde geval is, staande de vergadering, niet te onderzoeken. De kleine credieten zijn alle verleend als ze voldeden aan de regelen, voor de credietverleening gesteld, doch de groote credieten zijn lang niet alle verleend, en toen ze verleend zijn, waren ze veilig. Er is echter niet voldoende reke ning gehouden met de kapitaalspositie der crediet-vragers en met de wisseling in prij zen. Men heeft kich min of meer blind ge staard op het niet blanco verleenen van credieten, terwijl andere instellingen wel blanco crediefen geven, doch rekening hou dend met de kapitaalspositie der vragers. Een ander der aanwezigen vroeg, haar aanleiding van den genoemden post van 190.000, waarom de borgen niet zijn aan gesproken. Namens het bestuur werd geantwoord, dat mef de zekerheid der waarborgen steeds rekening gehouden is, maar dat het prijsverloop en de daling van de kapitaals positie zoowel van credietnemers als van borgen de verliezen veroorzaakt heeft. Maatregelen zijn genomen om op de hoogte te bliiven van de zaken der credietnemers, vooral in den na-crisistijd. Niettemin is dc bank herhaaldelijk de dupe geworden van het prijsverloop. Men moet ook niet ver geten. dat behalve borgen ook onderpan den bestonden; die vaak niet goed bleken te zijn. zooals bijv, het wisselonderzoek. De balans en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. De aftredende commissarissen werden herkozen en namen yde benoeming aan. De directeur, de heer Perquin .deelde beleggers verstrekt kunnen worden, wan- ïer deze De vergadering wordt daarna gesloten. Uit Soerabaja wordt gemeld De heer Heinsbeek, employé van de sui kerfabriek „Ketegan" van de Baudfabrieken is door koelies aangevallen en kreeg een le- i vensgevaarlijke hoofdwonde. De toestand van den heer Heinsbeek is vol gens een later bericht hoopvoller. Ook het Bat. Nwsbld. wijst er op, dat de communisten wederom een verhoogde werk zaamheid vertoonen de geheime vergade ringen zijn opnieuw ingezet, terwijl de kort geleden gestaakte cursusbijeenkomsten weer zijn aangevangen. Het ligt in de bedoeling, dat het lid van het hoofdbestuur Alimin binnenkort een propagandareis gaat ondernemen naar-Me- nado en Ambon. Hiervoor wordt thans ge collecteerd onder de leden, die elk f 3 heb ben te offeren voor de bestrijding van de reis kosten van genoemden propagandist, al heet het dat dit geld bestemd is voor de instand houding van de drukkerij der P. K. I. Men meldt uit Menado aan het „N. v.. d. D. v. N. I." dat toen de resident, Tideman, vergezeld van het eerste districtshoofd van Tonsea, per auto een tournee maakte op den terugweg van Limembé naar Ajermadidi, een i steen naar de auto geworpen werd, die het j districtshoofd tegen de borst trof. De resi dent zette den dader na, die echter in de tuinen naast den weg wist te ontsnappen. Later werden twee inlanders gearresteerd, die bekend zouden hebben aan het feit schuldig te zijn, maar te hebben gehandeld op aansporing van een gepensionneerd in- landsch sergeant, die het districtshoofd wilde dooden en ook in hechtenis is genomen. Men gelooft niet veel van die bekentenis en ziet in het voorval veeleer een uiting van de volkswrok over de invoering der Verkeers belasting, die o.a. in de plaats is gekomen der heerendiensten, waarvan de afschaffing door een groot gedeelte der bevolking van Tonsea (het zwaarst bevolkte district der Minahassa) niet géwenscht werd en die bovendien veel belastingplichtigen zeer on evenredig treft. Een dusdanige, zeer waarschijnlijk tegen het gewestelijk bestuurshoofd gerichte, han deling, heeft zich onder de loyale Minahassa- bevolking nog nooit voorgedaan. 1921 0 199 182 1922 174 !60 1923 165 151 1924 171 156 April (1924) 169 154 Mei 168 153 juni 167 151 Januari (1925) 177 160 Februari 175 168 Maart 172 155 April 168 151 Mei 168 151 Juni 170 153 Indexcijfers voedingsmiddelen (28 artikelen) 1901/1910 100 1913 100 emir 1913 119 100 1919 326 296 1920 277 252 1921 206 187 1922 174 160 1923 159 143 1924 173 156 Apri! (1924) 168 15? Mei 165 ~r. Juni 165 150 Januari (1925) 180 161 Februari 178 159 Maarf 172 154 April 166 149 Mei 166 148 Juni 171 153 De onderstaande opmerkingen hebben be trekking op de indexcijfers met basis 1913. Bij beschouwing der cijfers betrekking hebbende op de rpaand Juni 1925, blijkt, dat het algemeen indexcijfer, in vergelijking met de vorige maand met 2, dat der voedings middelen e.d. met 5 punten is gestegen. Wat het algemeen indexcijfer betreft staat tegen over een prijsstijging van 15 artikelen met in totaal 174 punten, een prijsdaling van even eens 15 artikelen met in totaal 77 punten: Met 10 of meer punten stegen de artike len: aardappelen (35), kaas (31), melk (26), thee (170), en eieren 14; daarentegen daaè^e het artikel terpentijn met 16 punten. mede. dat hij aan de commissie van credi teuren verzocht heeft om aanvulling der oirectie, indien zij dit gewenscht achtte. Dezelfde vraag legde spr. aan de verga dering voor. De commissie van crediteuren heeft ge adviseerd niet fot aanvulling over te gaan. De vergadering besloot eveneens niet tot wijziging inde directie over te gaan. Ten slotte wees de voorzifter er op, dat de voornaamste oorzaak van den val der Hanzebank gelegen is irf den val der zuster organisatie in den Bosch. Naar aanleiding van een bij de rondvraag gestelde vraag deelde de directeur mee, dat het uitbefalen van crediteuren verband houdt met de houding tegenover debiteu ren, wier bedrijven men zooveel mogelijk intact heeft willen laten. Dif jaar zal ver moedelijk de eerste uitkeering, nl. een van 20 pet, «ieschieden. In een der Sumatra-bladen komt het vol gende bericht voor, dat weer eens een ty- pischen kijk geeft op de grenzelooze licht- geloovigheid van het inlandsche volk, wan neer het aankomt op onkwetsbaar maken en dergelijke hocus pocus. Op het Gouverneurserf te Medan, kwam een inlander uit Palembang binnenloopen, die om hulp kwam vragen. Hij vertelde het volgende: Hij had een vriend, een Padanger, en deze vriend moet er een zijn, volleerd in de duis tere kunsten van het Oosten. Onder meer zeide die Padanger hem, dat hij hem, Palem- banger, voor het luttele bedrag van 50 onkwetsbaar kon maken voor alle mogelijke snij- en slagwapens. Zoover ging de Padan ger met eigen voortreffelijkheid en onkwets baarheid op te hemelen, dat hij een premie uitloofde aan degenen, die hem met een mes kon wonden. Niemand durfde, ook de Pa lembanger niet. Doch de Palembanger drukte hem een mes in de hand en zeide: „Stoot toe".... en de Palembanger stiet toe tweemaal, ter hoogte van den schouder, en zoowat in het midden van het lichaam, en.... het bloed gutste den Padanger uit beide wonden en de geëxperimenteerde viel neer van bloedver lies. De Palembanger vluchtte, zooals wij ge zien hebben, naar het gouverneurserf. Naar de „Tel." verneemtheerschte er reAls geruimen tijd een groot gebrek aan per soneel op het Rij kstelefoonkantoor te 's Hage. Het terugroepen van de ontslagen gehuwde ambtenaressen en het verlengen van den diensttijd met een half uur per week heeft in dit tekort riet kunnen voorzien. Door den zwaren arbeid is het ziektepercentage tot ongeveer 15 gestegen. Om den dienst gaande te kunnen houden, zijn de vorige week in allerijl telefonisten uit Amsterdam en andere plaatsen ontboden. Waar echter in de hoofd stad een bijna gelijke toestand heerscht, zijn de Amsterdamsche telefonisten heden naar haar standplaats moeten terugkeeren- Door het in dienst nemen van daggelders tracht men te Den Haag nu den moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Men deelt verder mede, dat de P. en T.- administratie nu reeds begonnen is met het in dienst nemen van leerling-telefonisten, doch dat deze leerlingen eerst eenige maanden opleiding moeten hebben om bruikbare tele fonisten te kunnen zijn. Verder, dat nu ook gehuwde ambtenaressen, ex-kantoorbedien den en telegrafisten een aanschrijving ont vingen om in dienst terug te komen. Nog wijst men ons op de inconsequentie, dat de huwende ambtenaressen nog steeds worden ontslagen en het personeelstekort grooter maken, terwijl de gehuwde ambtenaressen teruggeroepen worden. Tijdelijk naar Den Haag. De „Tel," verneemt, dat aan den directeur van het hoofdtelegraafkantoor te Amster dam, den heer G. Kiveron, tijdelijk de func tie zal worden opgedragen van hoofdinspec teur der Posterijen en Telegrafie, meer in het bijzonder belast met de expeditie der telegrafie. Voor het waarnemen dezer functie zal de heer Kiveron zich van half Augustus tot half October naar Den Haag begeven Een en ander staat ook in verband met de alsdan te houden Telegraafconferentie. De loonraad heeft vergaderd, onder voor zitterschap van mr. Kooien en naar aanlei ding van een brief van het lid P. Moltmaker, is er sprake gekomen een gepubliceerde me- dedeeling van de leden E. v. Hinte en P. Moltmaker over da reden, waarom zij de vergadering van 8 dezer verlaten hebben. Met algemeene stemmen werd vastgesteld, dat deze mededeeling op verschillende pun ten 'n onjuiste voorstelling geeft. Voorts is besloten aan de directie te ad- viseeren le. ten opzichte van het in dienst zijnde personeel de noodige overgangsmaat regelen te treffen, waardoor bij de inwerking treding van de nieuwe loonregeling niemand rechtstreeks in loon zal achteruitgaan 2e aan klerken en commiezen bij de locaalspoor- wegen een toelage van f 100 per jaar toe te kennen bij dienst op een station op de hoofd lijnen 3e. aan klerken en commiezen, die voldaan hebben aan het examen stations dienst, een toelage van f 100 per jaar, voor examen stationsdienst ook toe te kennen wan neer zij op het hoofdbureau of een inspectie bureau werkzaam zijn, op een kantoor van den treinendienst, of van den goederendienst; 4e. de betrekking van ladingmeester te plaat sen in schaal 7 5e. voor personen, die na hun 21e jaar. als leerling-teekenaar in dienst komen, te doen vervallen de bepaling, dat na benoeming tot teekenaar, een bezoldiging boven het maximum van schaal 6 eerst toe gekend wordt na 7 jaren dienst in de betrek king van teekenaar 6e, de teekenaar-fóto- graaf te laten doorloopen tot het maximum van schaal 10 7e. aan bpreel-ambtenaaren, kommiezen-titulair die naar het oordeel der directie uitmunten door bekwaamheid, ge schiktheid en dienstijver gedurende 3 jaar de maximum-bezoldiging hebben genoten, een toelage van f 100 per jaar toe te kennen 8e. aan stationsambtenaren indieh en zoolang zij werkzaam zijn bij de door de directie aan te wijzen belangrijke stations, en nadat zij ge durende drie jaar de maximum-bezoldiging hebben genoten, een toelage toe te kennen van f 100 per jaar. Het Centr. Bur. voor de statistiek deelt 't volgende mede betreffende de indexcijfers der groothandelsprijzen. Groothandelsprijzen. Algemeen indexcijfer (48 artikelen) 1901/1910 =r 100 1913 100 1913 112 100 1919 338 304 19-20 319 292 In verband met de verleening van eervol ontslag aan den heer Hoek als directeur-gene raal van den Landbouw en het bericht, dat deze betrekking vooreerst niet zou worden vervuld, heeft de Flakkeesche Boerenbond zich met een schrijven gewend tot den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarin wordt verzocht het daarheen te leiden, dat die functie niet onvervuld moge blijven, wijl de ervaring heeft geleerd, dat déze be trekking voor den landbouw en aanverwante vakken onmisbaar is. Door het ónvervuld laten dier betrekking zou den landbouw zeer ernstig worden ge» troffen» hetgeen door hetparticulier initiatief niet kan worden goedgemaakt. Men meldt uit Naaldwijk In het midden der week is een ware prijzenrevolutie inge treden, aan vangende met de princesseboonen. De dubbele, waarv n de pluk z er groot was, liepen 8 Juli plotseling tot op ongeveer de helft van de prijzen terug, welke twee dagen vroeger besteed werden. Alle andere boonen soorten, als enkele princessen, Wagenaars, snijboonen, volgden denzelfden weg, soms met eenige matiging in den val. De prijzen der andere groenten als bloemkool, komkom mers en tuinboonen, ondergingen op 10 Juli een scherpe daling. De veelal buitensporige hooge prijzen kwamen daardoor op een rede lijker peil. De aalbessenprijzen daalden mede sterk door den aanvoer van de kleine roode, die nog niet zoet genoeg 'is voor tafelgebruik. Men meldt uit 's Gravenzande De bloem- bollenkweekersvereeniging Floralia heeft de eerste veiling van leverbaar gehouden met een aanvoer van ongeveer 3 millioen stuks tulpen bollen. De belangstelling van den handel was buitengewoon groot. Over het geheel werden hooge prijzen besteed. De vroege veilingen zijn inzonderheid in gesteld voor den handel op Scandinavië, Dezer dagen is een collectie Friesch stam boekvee, bestaande uit 4 stieren en 46 vaarzen naar Argentinië verzonden. De geheele col lectie vertegenwoordigde een waarde van f 25.000 de stieren waren aangekocht voor f 22.500. De inzendingen vee voor de Apeldoorn- sche tentoonstelling beloven uit alle deelen van het land inderdaad zeer belangrijk te worden. Uit Apeldoorn's omgeving worden door de fokvereenigingen collecties van J stier en minstens 6 koeien ingezonden, waarvoor commissies zijn benoemd, die bij de leden het tentoonstellingsvee aanwijzen. Apeldoorn zal dus zelf een goed figuur maken in deze afdeeling der tentoonstelling. Doch ook de nationale afdeeling belooft een groot suc ces te worden. Het bestuur van de tentoon stelling ontving reeds toezegging tot inzen ding van belangrijke collecties zwartbont Hollandsch vee uit de omstreken van Kam pen en Meppel Verwacht wordt, dat de Bond van Zwart- bond Hollandsch rundvee-fokvereenigingen in Z.-W. Drente op zijn algemeene vergade ring, die binnenkort gehouden zal worden, een besluit tot gecombineerde inzending zal nemen. In dat geval zal er van die, om haar ver doorgevoerde fokrichting zoo be kende streken, een hoeveelheid 1ste klas zwartbont vee op de tentoonstelling aan wezig zijn. Behalve wat de fokkers persoonlijk zullen aanbieden, zullen er van het roodbont vee minstens 150 stuks worden ingezonden, door dat de Bond van M. R. IJ. rundvee-fokver eenigingen zijn jaarlijkschen fokveedag op de nationale tentoonstelling te Apeldoorn zal houden. Het is waarschijnlijk, dat op het gebied van roodbont vee het mooiste zal worden geboden. TEXEL, 13 Juii 1925. Eierveiling, Aan gevoerd 24G00 kipeieren, Hoogste prijs 7.60 per 100 stuks. Laagste prijs 6.60 per 100 stuks. Midden prijs 7.per 100 stuks. GRONINGEN, 14 Juli. Graanmarkt. Roode tarwe f 1315.25 (f 1315.25) nieu we rogge f 1213.40 (f 1213.40) winter- gerst f 1314 (f 12.5013.65), zomergerst f 12.50—13.65) f 12—13.25), zwanenhals gerst f 12.5014 (f 1213.75), winterhaver f 10i-12.15), gele haver f9.50—11.50 (f 9-50 11.50), zware haver f 1214 (f 1113.80) blauwe peulerwten niet gen. (niet gen.) gr. erwten fll15.50 (fll14.50), schokkers niet gen. (niet gen.) paardeboonen niet gen. (f 1012), wierboonen niet gen. (f 1012), waalboonen niet gen. f 1012), koolzaad nieuw f 2024 (niet gen.), karwijzaad f 20 28 (2028.50,) mosterdzaad niet gen. (niet gen.) kanariezaad niet gen. (f 1826.75), lijnzaad niet gen. (niet gen.) witbloei niet gen. (niet gen.) blauw maanzaad f 4047 (40—47). Buitenlandsche granen alsmede maïs en gerst waren als volgt verhandeld voor rogge f 1414.50, voor gerst f 1414.50, platte maïs niet gen., ronde maïs f 1212.50, alles per 100 Kg. AMSTERDAM, 14 Juli. Aardappelmarkt. Andijker muizen groote f 4.505.20, Lan- gendijkermuizen f 4.805.50, Westl. mui zen f 5.505.90, Zeeuwsche eigenheimers f 4.705, zws. blauwe eigenheimer f 5.20 5.45. Aanvoer 6 ladingen. HOOGZAND-SAPPEMEER, 13 Juli. Rijen komkommers le soort f 10.6013.60, dito 2e soort f 6.708.40, witte komkom mers le soort f 1013, dito 2e soort f 6.40 8.20, Le Cerf le soort f 1217, dito 2e soort f 79.80, spitse kool f 3.406.70, Le Cerf extra f 20, savoye kool f 13.6014.90, witte kool f 9.8014.50, roode kool f 15.60' 22.50, augurken fijne 3560 ct., dito mid del 7090 ct., dito grof 851.10, andijvie f 2.605.80, alles per 100 stuks kropsla f 1.201.80 per 100 stuks, peen f 3.406.70 per 100 bos, peen los f 2.804.70 per 100 pond, peulen f 15 per 100 pond, pronkers 12 ct., stamboonen 2327 ct., stokslaboo- nen 2631, alles per pond tomaten C f 26, dito A f 28, dito B f 26. alles per 100 pond druiven 78 ets. per pond, meloenen f 0.65 1.05 per stuk. ALKMAAR, 13 Juli. Exportveiiing, Aard appelen f 3.80 tot f 8.20, aardbeien f 3052, aalbessen f 2548, doperwten f 1930, peu len f 10—29, snijboonen f 3550, spercie- boonen f 4046, zwarte bessen f 5764, alles per 100 Kg. bloemkool I f 1017.60, dito II f 68, kropsla f 0.903.40, andijvie f 2.105.40, alles per 100 stuks wortelen f 8.S0—14.80 per 100 bos. MEDEMBLIK, 13 Juli. Middagmarkt van „St. Jozef") Aardappelen, Muizen 2.40 3.75; gldbl. schoolm. 34.10; witte 2.65 2.80. Aanvoer 3000 baal. GOUDA Coöp. Tuiniersvereeniging „Gou da en Omstreken". Veiling van 14 Juli 1925. Snijboonen 3538; stokboonen 37; stam boonen 2433 per 100 Kg.; komkommers le soort 8.909.20, idem 2e soort 6.40 7.10, idem halve 4.10; bloemkool le srt. 1214, idem 2e soort 1.107 per 100 stuks; wortelen 12.4016 per 100 bos. TER AAR, 13 Juli Veilingbericht van de R.-K.Tuindersvereeniging „God zij met Ons", 4 zakken peulen jong 2.25; 420 zakken snijboonen I 2.63; 19 zakken Prins.b z. dr. I 4.60; 3 zakken dubb. st. pr. 3.80 per 10 Kg.; 155 zakken G. Grof 3.30; 4 zak- iken K. K, 3.10 per 25 Kg. TER AAR, 13 Juli. Veilingsbericht van de R.-K, Tuindersvereeniging ,,St. Phocas". 1016 zokkën snijboonen 1 2.60; 32 zakken Prins, b. z. dr. I 4.39 per 10 Kg., 3 zakken Bast. I 2.775; 317 zakken grof I 3.25; 1 zak G. Grof 3; 1 zak Stippel 1.50; 13 zakken K. K. 3.30 per 25 Kg. ALPHEN A. D. RIJN, 13 Juli. N.V. Tuin bouwveiling „Alphen aan den Rijn', ium- boene'n 910.20; heerenboonen f 3743; snijboonen 3141; postelein 1215, aardappelen 8-10.70 per 100 Kg.; rabar ber 910; peen 1115 per 100 bos; kropsla I 2.102.80; komkommers I J 8-2C 11.70, idem II 4.10—6; bloemkool I 14 18, idem II 8-9; perzikkken 1011 per 100 stuks frambozen 3031; aardbeien 2533; roode bessen 810; kruisbesser f 913 per 100 pond. ROTTERDAM, 14 Juli. Ter veemarkt wa ren heden aangevoerd 248 paarden, 27 veu lens, 603 vette runderen, 200 vette kalveren 506 nucht. kalveren, 149 graskalveren, 185 schapen of lammeren, 235 biggen, 6 bokken of geiten. Prijzen per Vi k.g.: koeien 38 et., 505234 ct., 5754—60 ct., ossen 50 ct., 54 ct. 58 ct., stieren 42 ct., 47 ct., 53 ct., kalveren 57)460 ct., 673470' ct., 80 ct. Prijzen per stuk mager vee: melkkoeien 300400 485, stieren 130600, graskalveren 60 75, paarden 200350, slachtpaarden 100 200, hitten 130—300, veulens 60—90, fok nuchtere kalveren 2045, slacht nuch tere kalveren 1722, kalfkoeiep 350 490, pinken 120160, vaarzen 175250, biggen 1220, biggen p. week 2.25—2.50, overloopers 2245. De aanvoer van koeien en ossen op de vette markt was matig. De handel was rede lijk vlug en de prijzen yan gisteren konden gemakkelijk begonnen worden. Enkele beste spoelingbeesten gingen nog van 3 tot 4 cent boven noteering. Stieren met ruimen aanvoer. De handel was aanvankelijk lui, doch later beter, er werd nog al voor Duitschland gekocht. Dien tengevolge waren de prijzen ook iets hooger. Vette kalveren waren wederom tamelijk ruim ter markt. Handel en prijzen vrijwel onveranderd. 'Een puikbesl kalf werd nog 5 cent boven noteering verhandeld. Op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalfkoeien. ofschoon iets ruimer, toch nog flauwe handel en prijshoudend. De aanvoer van graskalveren was even eens iets ruimer, stille handel en redelijke prijzen. Jongvee was zeer matig ter markt en bijna onverkoopbaar, doch de prijzen bleven on geveer op dezelfde hoogte. De aanvoer van nuchtere fok- en slacht- kalveren was matig. De handel minder vlot en eenigszins gedrukte prijzen. Werk- en slachtpaarden, hitten en veulens met tamelijken aanvoer. Handel en prijzer. vrijwel gelijk aan die der vorige week. De aanvoer van biggen was iets minder. De handel zeer lui en lagere prijzen. Overloopers met tamelijken aanvoer, even eens flauwen handej, hoewel prijshoudend. LEIDEN, 14 Juli. Vette varkensmarkt. Aangevoerd aantal 288, waarvan 274 van 100 k.g. en daarboven, 0.910.93, 14 lichtere soort, 0.800.84 oer k.g. (levend gewicht). Handel vlug. HOOGKARSPEL. Vereen. „De Een dracht. Markt van 14 Juli 1925, Aardappe len. Schotsche 2.953.10, Kok, Due en Ninityfold f 2.052.35; Kleine aardappelen 3—3.30. Afslagvereeniging „Beemster, Purmerend en Omstreken." Veiling van Dinsdag la Juli. Aardappelen 1.55.95; kl. Aard appelen 1.551.88 per 25 K.G.; Siaboo- nen 3.553.80; Snijboonen J 1.80—3; Tuinboonen 1.061.23 per 15 K.G.; Dop erwten 4.80—8.90 per 50 K.G.; Roode „Aalbessen 21—38 ct. per K.G.; Klapbes sen 1.903.10 per 10 K.G.; Frambozen 4255 ct., Aardbeien 3561 ct. per K.G. Bloemkool 6.10—11.90 per 100; Sla ƒ0.90 1 per 100 krop: Rhabarber 1.30 per 100 bos; Wortelen 7.40 per 100 bos. Blauwe eigenheimers groot 1.772.1L idem klein 1.201 46 per 25 K.G. IJMUIDEN, 13 Juli. Heden aangekomen aan den rijksafslag 24 stoomtrawlers en 2 kustvisschers. Aanvoer en prijzen waren' 191 kn. tarbot f 3057, 21 kn. griet f 28 56 per 50 kg. 736 st. Groote tong f 2.703, 3150 st. kleine tong f 2.102.40 per kg., II kn. groöte,, schol f 3847, 21 kn. middel schol f 3637, 30 kn. zet schol f 2236, 10.20 kn. kleine schol f 2.7026, 26 kn. schar f 3020, 7 kn. tongschar f 34 per kist van 50 kg., 2D kn. rog f 818.50 per 20 st., 274 st. vleet f 9.78—2.13 per st., 180 kn. pieterman '■poontjes f 123, 65 kn. groote schelvisch f 1525, 73 kn. middel f 12.50 22, 206 kn. kleinmidde! f 7.5014, 1468 kn. kleine f 25.80 per kn. v. 50 kg., 38 kn. kabeljauw f 3446 per kist v. 125 kg., 59 kn. gr. gullen f 7.5017, 242 kn. kl. gullen f 28 per kn. v. 50 kg., 158 st. leng f 0.50 1.45, 23 st. helbot f 3.2925 per st., 221 kn. wijting f 1.903.20 per kn. v. 50 kg., 389 st. koolvisch f-9.421.17, 7 st. kreeft f 1.14 per st. 18 kn. makreel f 1629 per kn. v, 50 kg., 5 st. zalm f 311.60 per stuk. Heb het uitstekendste aan te jieden dal iemand wenschen kan, aoe zal le wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8