UÏÜJït EVENTJES LACHEN IttlMEEl— ft UIT DE PERS. COLIJN KABINETSFORMATEUR. Iets uit den inhoud van Duitschiand antwoord aan de Entente. Het uuitsche valorisatie-ontwerp aangenomen. Het standpunt der V. S. en van Engeland in de Chineesche kwestie. Onder de Radio-berichten: De oneenigheid in hét Britsche kabinet ten «anzien van den vlootbonw. Gem. buitenl. berichten. De crisis in het Ruhrgebied. De Duitsche politieke vraagstukken. Een Fransche vlootrevue. Het conflict in het Britsche mijnbedrijf De vlootbouwplannen der Britsche regeering. De Kabinetshervorming in Yougo-Slavië. Turksche intriges. De medewerking der intellec- tueelen. Moeilijkheden in het Bouw bedrijf te Amsterdam. Het Zilveren Huwelijksfeest van het Kon. Echtpaar. Het 650-jarig bestaan var. Amsterdam. Aan de beschouwingen in de Pers, naar. aanleiding van de opdracht der Koningin j aan den heer Colijn om een Kabinet te vormen ontleeneiï we het volgende: De Maasbode meent, dat de benoe ming van den heer Colipi tot kabinetsfor mateur niet veel verrassends biedt, al kan zij sommigen, ook wel ter rechterzijde mishagen. Het blad ziet er de eenige mogelijk- neid in om een redhts kabinet erlan gen. Tusschen dit en een zoogenaamd na tionaal kabinet zal, als wij alle omstan digheden in aanmerking nemen, wel geen derde mogelijkheid bestaan. Wij vopr ons hebben reden vol ver trouwen het xesultaat van Colijn's arbeid af te wachten. Hij is er de man wél naar om het nieuwe kabinet een nieuw ka rakter geven, dus niet naar reconstruc tie van het vorige te streven en den schijn zelfs daarvan te vermijden. Ook ligt het geheel in zijn aard om het land niet langer dan noodig is in onze kerheid te laten. Practicus als hij is, zal hij begrijpen, dat men geen tijd moet ge ven aan kwaad willenden om het water te vertroebelen en tevens zal hij het groote «oordeel inzien van eenigen tijd van voorbereiding vóór de Trooterede in Sep tember. Misschien neemt de kabinetsformateur iefensie voor zijn rekening, in welk ge- (val men zou kunnen komen tot één de partement van landsverdediging, want van Colijn is het vaderschap van het plan am op defensie twintig mlllioen te he ipalen. De Res.bode zegt, dat de benoe ming van den heer Colijn tot kabinetsfor mateur heel weinig haar instemming heeft. Niet alleen met teleurstelling, maar met een gevoel van angst voor de komen- ie dagen begroet ze deze voorloopige op lossing der crisis. Bij perscnen, die op den gang van za- cen in ons katholiek politiek en parle mentair leven invloed hebben, heeft het blad niets anders bespeurd dan groote- zorg voor de dingen, die van een derge lijke formatife het gevolg zouden kunnen „Voor ons is de heer Colijn niet alleen et de meest geschikte, maar wel de meest ongeschikte. Een kabinet-Colijn entmoet reeds, ook in rechtsche kringen, een heftig verzet, nog voor het eén re- geeringsdaad heeft verricht en, zal daar om niet het vertrouwen krijgen, wat na de gebeurtenissen der laatste jaren voor een gezond politiek leven zoo noodig is". De Standaard (a.r.) zegt in een beschouwing, dat het in beraad houden an den heer Colijn ongetwijfeld betee- kent. dat hij bereid is ie beproeven een nieuw Kabinet saam te stellen, doch op dit eigen oogenblik nog geen zekerheid van slagen in uitzicht kab stellen. ,,Of hij slagen zal, moet dus worden afgewacht. Letten wij op de programma's Ier drie rechtsche partijen, dan schijnt rns de overeenstemming zoo groot, dat vij goeden moet hebben. Maar bij de oesprekingen die nu aanvangen, kan na tuurlijk nader van raeeningsverschil blij ken. Het beste is nu maar om nog een paar weken geduld te oefenen en in dien tus- schentijd de eenden en eendjes maar rustig te laten rondfladderen." Zijn wij wel ingelicht, zegt het A. R. orgaan nog, dan ligt het in het voorne men van den heer Colijn eerst een werk program voor het nieuwe kabinet aan het oordeel der drie rechtsche fracties te on derwerpen. Om, als hierop overeenstem ming verkregen wordt, eerst daarna per sonen uit te noodigen tot het bezetten fer ministerieels posten. Bet ..Hbld - 'let geestdriftig gestemd i-LJ over de opdracht van den heer Colijn, maar ziet ook in den uitslag der verkiezingen geen reden om hem niet meer ministrabel te achten. Het blad vermoedt, dat van katholieken en christelijk-historischen kant wel eenig verzet zal rijzen, maar gelooft niet dat dit practische gevolgen zal hebben. Dat ,de heer Colijn wel zoolang mogelijk zal pogen een zuiver „rechts" kabinet In elkaar te zetten, lijkt ons waarschijnlijk na de wijze, waarop hij in Zwolte den uitslag der verkiezingen heeft geïnterpreteerd, Dat hij de opdracht tot vorming van een kabinet niet terstond heeft afgewezen, bewijst, dat hij feden heeft te meenen, dat hij zal slagen. Het zou ons zelfs niet verbazen, als aan de verleening van de opdracht op grond van de verschillende adviezen aan de Kroon .was voorafgegaan een vrij vérgaand overleg tus schen de leiders van „rechts" over de perso nen, die van dit te wachten kabinet-Colijn deel zullen uitmaken. In dat geval zullen wij stellig zeer spoe dig vernemen, dat de heer Colijn geslaagd is. De ,,N. R. Ct." betreurt het, dat het juist de heer Colijn is, die het nieuwe kabinet zal vormen, omdat ons land een andere po litiek noodig heeft dan die de politiek van minister Colijn is gebleken. Beantwoordt intusschen het nieuwe pro gram van den heer Coliji) aan hetgeen van vrijzinnigen kant in 's lands belang wordt geacht, met name is zijn program een duide- delijk uitgesproken bezuinigings- en recon structie-program, dan behoeft van den Vrij heidsbond geen oppositie te worden ge vreesd. Volstrekt onmogelijk acht het blad het niet, dat van den heer Colijn zulk een program kan worden verwacht, maar wel weinig waar schijnlijk: „Het zal ervan afhangen hoever de heer Colijn zijn Roomsche coalitiegenooten op zoo'n program kan meekrijgen." Liever had de „N. R. Ct." een kabinets formateur gezien, die zelf onbewogen stond tegenover, en geheel vrij van antecedenten ten aanzien van de politiek van, het aftre dend kabinet. De vrijzinnige partijen staan verder buiten de vraag, of de anti-revolutionnaire partij wel het eerst voor kabinetsformatie in aan- racrking kwam; zij hebben ten slotte slechts het program te be.oordeelen. Onder het opschrift „Een Oorlogsverkla ring" schrijft „Het Volk" over de opdracht tot Kabinetsformatie aan minister Colijn: Deze opdracht is een oorlogsverklaring aan de democratie; zij wordt dezerzijds zon der de minste aarzeling, maar ook zonder den minsten twijfal aan den uitslag van den kamp aanvaard. Een parlementaire periode van scherpe tegenstellingen en feilen strijd gaan wij tegemoet: in het parlement en daarbuiten. Wee hen, die zich weifelend, schipperend en plooiend tusschen Colijn en ons plaatsen. Hoe het kabinet verder zal zijn samenge steld is bij een premierschap van Colijn van vrij ondergeschikt belang, zegt bet blad, evenzeer als de tekst van het program, waar mee het voor de volksvertegenwoordiging treden zal. Colijn's naam is een program, waarop de oud-minister van Financiën in een vorige parlementaire periode en de leider der anti- revolutionnaire partij gedurende de verkie zingen een toelichting gegeven hebben,welke althans aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Colijn's naam is een vonnis voor die sociale hervormingen, dat het herstel van onrecht, die maatregelen van wederopheffing van wat op cultureel gebied in verzakking is geraakt, welke na 1 Juli een meerderheid in de Tweede Kamer vinden konden. Daarmee,, besloot het S. D. A. P.-orgaan, is de aanwijzing van dezen kabinetsforma teur in naam der democratie veroordeeld. Duitschlands antwoord op de nota der Entente. Men weet te Berlijn al een en ander uit ien inhoud de- Duitsche antwoordnota te vertellen. Zoo meent men te weten, dat deze zal verklaren, dat Duitschiand bereid is tot den Volkenbond toe te treden onder de voor waarden, die in het Duitsche memorandum van vefleden jaar zijn genoemd. Zoo wordt in de eerste plaats nog eens gewezen op de onmogelijkheid voor Duitsch iand art. 16, dat over het deelnemen aan strafexpedities en het doorlaten van troepen handelt, mede te onderteekenen. Voorts moet het bezette gebied worden ontruimd in overeenstemming met het verdrag van Ver sailles. Omtrent de nieuwe punten, door Briand er sprake gebracht sancties en garantie* verdragen wil de Duitsche nota gemeen- ;chappelijke besprekingen houden. Men neemt aan, dat bij de groote poli- aeke debatten, die volgende week Woensdag in den rijksdag Zullen worden gevoerd dr. Stresemann de inleidende rede zal houden. De politieke toestand in Duitschiand. Het Duitsche wetsontwerp inzake de hy potheken valorisatie is in de eindstemming «n slotte met '230 stemmen van de regeerings partien tegen 197 van de dem., de soc.-dem., ie Völkischen en de communisten aangeno men. Zooals reeds gemeld, steunden de soc.- dem. echter een voorstel der rechts-radica- ien de wet eerst over twee maanden af te kon- iigen, wat hun door een bepaling in de gre n 1- vet werd mogelijk gemaakt. Doordat net vereischte 1/3 deel van het aantal stemmen tr vóór bleek, was dit voorstel aangenomen. De regeeringspartijen antwoordden ech ter onmiddellijk met een tegenstoot, even eens op de grondwet berustend, door de wet fringend te verklaren wat. kort te voren n verband hiermede ook reeds door den ^ijksraaiH was geschied zoodat nu de ijkspresident binnen een maand zal hebben e beslissen of de wet zal worden afgekon- iigd, dan wel of het volk zal beslissen. De stemmin™°n duurden lang door de ellenlange redevoeringen en de amende menten der oppositie. Bovendien lieten de vleugelpartijen in zeer lange verklaringen mededeelen, dat zij de verantwoordelijkheid voor deze valorisatie van de hand wezen. De verrassing van de volksbeslissing maak te een korte pauze noodzakelijk om .den fracties gelegenheid te geven daarover te be raadslagen. Na de pauze waren de debatten stormachtig. De democraten verzetten zich tegen de vol lts beslissing, waardoor volgens hen de Rijksdag de fout zou begaan de ver antwoordelijkheid op den rijkspresident* af te wentelen, die de Rijksdag zelf behoort te dragen. Intusschen kan men nu verwachten, dat de rijkspresident ten gunste van een onmiddel lijke afkondiging der wet zal beslissen. De strijd in Marokko. Groote activiteit wordt gesignaleerd bij de Djebala's en Andjira's die nabij de grens van de internationale zóne wonen ook in den sector van Tetoean is wat gaande. Uit Fez wordt gemeld, dat blijkens de in gekomen berichten de vijand over het ge heels front levendige propaganda voert, bij kleine groepjes achter de Fransche afdeefin- gen tracht te komen en kleine plaatselijke aanvallen doet. Een en ander schijnt het gerucht te bevestigen, dat onder de stammen is verspreid van een a.s. offensief. De Parijsche correspondent van de „Daily Mail" meldt, aat generaal Naulin, de nieuwe opperbevelhebber der Fransche troepen in Marokko, heeft verzocht, onmiddellijk nog 50.000 man naar Marokko te zenden. Een gedeelte daarvan is reeds onderweg, terwijl dg overige manschappen, naar verwacht wordt, binnen enkele dagen van Marseille zullen vertrekken. Tot deze troepen behoort de bekende Ma- rokkaansche divisie, waarvan het laatste detachement Maandag het bezette gebied in het Rijnland moet verlaten. Uit Fez wordt gemeld, dat de Fransche commandanten tot de conclusie zijn ge komen, dat Abd-el-Krim, de leider der Rif mannen, al zijn reserves nog intact heeft en nog steeds het initiatief in handen heeft. De Parijsche bladen deelen mee, dat twaalf Amerikaansche vliegers een escadrille hebben gevormd en hun diensten aan Frankrijk heb ben gevormd en hun diensten aan Frankrijk hebben aangeboden, om tegen de Rifmannen te vechten. Over twee weken zal Painlevé met het escadrille van loulouse naar Fez vertrekken. De „Times" meldt uit Tanger dat groote groepen Riffmannen en vijandelijke stammen zich concentreeren nabij de grens van Tanger. Algemeen wordt een aanval in de internatio nale zone gevreesd. Officieel wordt bekend gemaakt, dat maar schalk Pétain hedennamiddag naar Marokko zal vertrekken. Hij zal daar met maafschalk Lyautey besprekingen voeren over de te zenden versterkingen naar Marokko en de te nemen maatregelen ter onderwerping van Abd el Krim. De beweging tegen de vreemdelingen in China. Er is een burgeroorlog uitgebroken in Szetsjoean, waar de militaire gouverneur Yangsen een aanval doet op zijn tegenstan der, een generaal te Tsjoengking. Troepen uit Horian zijn Sjensi binnenge rukt en rukken op naar Sianfoe, waar even eens een strijd waarschijnlijk wordt geacht. Woensdag is te Londen een kabinetsraad gehouden met den permanenten onder minister, onder wiens ressort de Ver. Staten vallen. Laatstgenoemde heeft deelgenomen aan een bespreking over Oost-Azië, waarbij uitsluitend de Chineesche quaestie behan deld werd. Men kwam tot de slotsom, dat de autori teiten te Sjanghai zelf moeten beslissen, of een onderzoek der gebeurtenissen aldaar door leden van het plaatselijke gerechtshof noodzakelijk is. Er kan geen twijfel over bestaan, of Sjanghai behoeft zich, inge volge zijn constitutioneele rechten, een on derzoek van* buiten niet te laten voorschrij ven. Washington heeft te verstaan gegeven, dat het de conferentie over de fiscale en exterritorialiteits-quaesties slechts wenscht zoodra de Chineesche regeering bewezen heeft, dat zij het leven en den eigendom der vreemdelingen wil en kan beschermen. Er bestond groote voldoening over de jongste rede van den vroegeren Franschen gezant de Fleuriau, die vijf jaar gezant in Peking is geweest en ernstig, er voor waar- 1 schuwde,» te vroeg de exterritoriale rechten op te heffen. De „Daily Tel.", .die over den kabinetsraad verslag uitbrengt, be treurt, dat de opvolger van de Fleuriau een minder goed inzicht had en daardoor het aanzien van de vreemdelingen in China ernstig heeft geschaad. Berichten uit Swampscott, het zomerver blijf van Coolidge, zeggen, dat hij steeds weer met nadruk er op wijst, dat hij onver wijld een actie in China wenscht. De onder teekenaars van de verdragen van Washington en van. de exterritorialiteits-resolutie moeten op deze verdragen voortbouv/en en .doen wat ze kunnen om orde te brengen in den toe stand in China. De nieuwe Amerikaansche gezant heeft een bezoek gebracht aan den Chineeschen president Toean-sji-<joei hij overhandigde hem zijn geloofsbrieven en een officieele ver klaring over de houding van Amerika. Zijn regeering keurt de maatregelen, welke de voorloopige regeering in China genomen heeft, goed, met den wensch, dat zij zal vervullen wat de mogendheden in hun nota van 9 December 1924 hebben uitgesproken, en heeft het volle vertrouwen, dat de Chi neesche regeering haar verplichtingen zal nakomen. Zijn regeering wenscht, dat d plannen van de conferentie van Washington worden uitgevoerd zij wenscht China met het herstel van een gezönd en normaal leven te helpen en China's samenwerking met de bevriende mogendheden. DE ZAAK COLBACQ. Het Hof van Appel te Brussel heeft de zaak van den Waalschen student Colback behandeld, die të Leuven tijdens het Groot- Nederlandsche studenten-congres dén Vla ming Valleys met een revolver verwondde. Colback was voorwaardelijk veroordeeld tot 4 maanden en vijftien dagen gevangenisstraf en tot 14.000 frs. schadevergoeding Het O.M. cischte handhaving der gevangenisstraf echter de schadevergoeding wilde het ver minderd zien, omdat het Colbacq voor een grooter deel voor het gebeurde verantwoor delijk achtte, dan de rechter in eersten aan leg.. Het Plof was het echter daar niet mee eens en verhoogde de schadeloosstelling tot 18000 francs. RADIO-VERBOD IN HET BEZETTE GEBIED. Tegelijkertijd, zoo schrijft de „Frankf. Z." in een verbolgen artikeltje, dat een ambas sadeursconferentie de Duitsche techniek en industrie door onbegrijpelijke voorschrif ten de deelneming aan de ontwikkeling van de. luchtvaart tracht te bemoeilijken, heeft een bijzonder comité van de Rijnlandcom missie zich met den twijfelachtigen roem be dekt een andere ontwikkeling te knevelen. Opnieuw n.l. is de radiodienst in een meest uitgebreiden zih, verboden. Het Frankf. blad begrijpt niet hoe de bezettingsautoriteiten tot zulk een kortzichtigen maatregel zijn ge komen. „Hoe men de zaak ook keert of wendt steeds komt men tot de conclusie, dat men, als de geschiedenis niet zoo dieptreurig wa re, eigenlijk lachen moest om de kortzichtig heid ervan of zich schamen over de kwaad willigheid van bekrompen autoriteiten. En dat zes jaar na een z.g. vrede Voelen de En- gelsche leden van dat comité geen schaamte dat zij zulk een besluit hebben goedgevon den DE CRISIS IN HET BRITSCHE MIJN BEDRIJF. Met het oog op de houding der mijnwer kers verwacht men, dat het voorgestelde hof van onderzoek den arbeid niet zal beginnen. ANTI-BOLSJEWIEKSCHE KOZAK KEN TE LONDEN. Te Londen zijn twee autobussen met anti- bolsjewieksche kozakken aangekomen. Zij bezochten het Lagerhuis, waar zij hartelijk werden ontvangen. BRIEVEN VAN DEN EX-KEIZER EN EX-KROONPRINS? De „New 'York Times" publiceert uit treksels uit brieven, welke Wilhelm II en zijn echtgenoote, evenals de' ex-kroonprins de laatste jaren geschreven zouden hebben aan een overigens onbekende dame te Boston, mejuffrouw Sylvia Cushman. Uit Doorn zou toestemming zijn gekomen voor de publicatie. In een van de brieven van den ex-keizer wordt verklaard, dat het Amerika's moreele plicht is, het verdrag van Versailles te niet te doen en een nieuwen vrede op grond van de 14 punten van Wilson te bewerken. De ex-kroonprins merkt o.a. op,, dat zijn vader zijn kans vergooid heeft, ornaat hij zich niet wilde verklaren voor een bondge nootschap met Engeland of Rusland. Dui zend maal had hij hem gewaarschuwd tegen de komende isoleering en vernietiging van Duitschiand, daar het alleen het steeds meer vervallende Oostenrijk tot bondgenoot had. Maar de keizer geloofde aan de vriendschap met de geheele wereld en wilde niet inzien, dat de wereldoorlog naderde. Ik deed mijn best, aldus de kroonprins, om onze regeering de oogen te openen. Het was hopeloos en tenslotte werd mij, als Pruisisch officier, den mond gesloten. Duidelijk zag ik onze ver nietiging naderen. Mijn vader heeft, zooals ik zeide, zijn kans gehad en mij is nooit de gelegenheid geboden, te toonen, wat ik kan. Dit lot is wellicht even bitter als de gevolgen van eigen fouten te moeten dragen. Misschien houdt u mij voor harteloos, maar ik heb de laatste twintig jaar te veel moeten slikken. In een anderen brief gaat de ex-kroon prins de soc. dem. te lijf, welke hij den onder gang van Duitschiand wijt. Elders weer be klaagt hij zich over het tekort van de Duitsche regeering aan kennis van de psychologie van het buitenland, en verzekert, dat het ook thans nog niet beter daarmee gesteld is. Tenslotte verzoekt hij de Amerikaansche dame haar volk duidelijk te maken, dat allen verloren zijn, indien men er niet in slaagt Frankrijk tot rede te brengen. De correspondent van het „Berl. Tag.1 te Washington, die dezer dagen gewag maakte van deze correspendentie, welker echt heid nog wel nadere bevestiging behoeft, oppert terecht de vraag, hoe zich deze geheel onbekende dame uit Boston wel van die Zware taak zal kunnen kwijten. HET STRAATGEVECHT TE PARIJS. Over het straatgevecht, dat Woensdag op de Boulevard de Belleville plaats greep, lezen we nog in de bladen het volgende Omstreeks 1 uur 's nachts zag een politie agent twee vechtende mannen. Toen hij nader kwam, nam één hunner de vlucht De andere, die met een flesch rondzwaaide, keerde zich echter tegen den agent en bracht hem een zoo hevigen slag toe in den rug, dat hij roerloos bleef Tiggen. Een paar andere agenten hadden het ge vecht gezien en zetten den kerel achterna^ die plotseung staan bleei en met de flesch op de agenten toestormde. Dezen hadden alle moeite den woesteling te overmeesteren en aan te houden. Inmiddels had er zich een samenscholing gevormd. De gearresteerde stelde zich als de verongelijkte aan en riep hulp in. Weldra werd de tot 300 man aangegroeide menigte woeliger en toen andere agenten opdaagden, begon er een algemeen geroep en getier. Een der agenten trok daarop zijn revolver, toen er een kerel naar voren sprong, die hem een messteek toebracht. Er ontstond een alge- meene verwarring en vechtpartij, waarin de aangehoudene kon vluchten. De politie agenten achtten hun leven in gevaar en vuurden hun revolvers op de menigte af, waaronder reeds eenigen gebruik hadden ge maakt van messen en vuurwapens. De vecht- en schietpartij hield verscheidene mi nuten aan, totdat een groep agenten ter versterking aanrukte en de bende uiteenjoeg. Een vijftiental gekwetsten bleef achter en werd naar het hospitaal vervoerd. Drie agenten werden door messteken ern stig gekwetstdrie anderen liepen insgelijks verwondingen op. INWIJDING VAN EEN DAM IN DEN NIJL. In tegenwoordigheid van regeeringsverte- genwoordigers, de aannemers en plaatselijke notabelen is de groote Sennar-dam te Mak- war aan den Blauwen Nijl, 170 mijlen ten Z. van Khartoem ingewijd. Deze dam maakt het mogelijk om jaarlijks 100.000 acres land •voor katoenteelt te bezigen met onbeperkte gelegenheid voor uitbreiding. DE OVERSTROOMINGEN IN KOREA. De overstroomingen in Zuid-Korea wor den steeds ernstiger. Het aantal dooden be draagt reeds ongeveer 3000. Vele duizenden zijn dakloos. SCHADE DOOR STORMEN. Een B.T.A.-telegram uit Riga meldt dat in de omgeving van Toekoem in Letland de storm voor eenige millioenen schade heeft aangericht aan den oogst. DE OORZAAK. BERLIJN, 16 Juli. De firma Krupp te Es sen dooft twee hoogovens wegens gebrek aan bestellingen. Daardoor moet zij weder om 500 arbeiders ontslaan. BERLIJN, 16 Juli. De rijkspresident heeft heden den rijkskanselier en den rijksminis ter van Justitie ontvangen in verband met de in zijn handen gelegde beslissing betref fende de valorisatiewetten. Ofschoon op dit oogenblik, negen uur des 's avonds, de be slissing nog niet bekend is, mag als zeker worden aangenomen, dat Hindenburg beide wetten (die betreffende de valorisatie der aflossingsleeningen is hedenavond in derde lezing door den Rijksdag zonder verdere obstructie aangenomen) zal onderteekenen, waardoor zij, dan onmiddellijk van kracht worden. BERLIJN, 16 Juli, De regeeringspartijen, de democraten en de sociaal-democraten, waren heden bij den Rijkskanselier in ver band met de antwoord-nota aan Frankrijk. De regeeringspartijen hebben de nota zonder voorbehoud goedgekeurd, de beide andere partijen hebben zich de beslissing voorbehouden: Men verwacht, dat het antwoord van Duitschiand Dinsdagochtend zoowel in Frankrijk als in Duitschiand zal worden gepubliceerd. Daarop volgen dan de groote debatten in den Rijksdag. Behalve de motie van wantrouwen, die voor dit debat door de rechts-radicalen is ingediend, verwacht men ook een directe motie van vertrouwen der regeeringspartijen BERLIN. 16 «Kli. Blijkens een heden avond 10 ,uur gepubliceerde officieele mede. decling heeft de rijkspresident de beide aoor den Rijksdag te regeling de valori satie aangenomen wetten geteekend, het geen haar onmiddellijke afkondiging ten gevolge heeft 16 Juli. Doumerguc verroetde hedenmorgen op de rcede van unerbourg voor een vlootrevue, waarbij de rHARannA^S^vlo0t was vertegenwoordigd. CHARBÖURC. 16 Juli. Aan het eind ran de vlootrevue zond Doumergue den mi nister van marine een brief, waarin hij Dssi- hem b lat vloot cen sfoedén indruk op Wf„l;;£e S^maakt en de geheele marine j ji Êe'ukwenscht. Doumerguc presi deerde hedenavond een banket od het ge meentehuis en vertrok vervolgens weer naar ranjs. LONDEN 16 Juli. Men heeft de hoop om door onderhandeling tot cen regeling van het „eschil m de steenkolennijverheid te ko men nog geenszins laten varen. De minister van marine Bridgeman, die namens de re- gcering optreedt, is weer in contact met de mijnwerkers. De „Daily Chronicle" meldt, dat de re- geermg voornemens is met het hof van on derzoek door te gaan in weerwil van het b'esiuit" r de m'inwer,icrs genomen rPf, RfrJernentaire medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat in ministeri- ee c kringen de indruk bestaat, dat de re solutie der mijnwerkers nopens het onder zoek gegrond is op een misvatting ten aan zien van het doel, waarvoor het Hof is in gesteld. Het bestuur der mijnwerkers heeft heden morgen een brief van Bridgeman ontvangen overwogen en berichten uit Scarborough wij zen op de waarschijnlijkheid, dat de secre taris der federatie en eeriige andere leden van het bestuur naar Londen terugkeeren om met Bridgeman samen te komen. LONDEN, 16 Juli. Het kabinet kon het over het vlootbouwprogram niet eens wor den.» Dientengevolge verklaarde Baldwin in de nachtelijke Lagerhuiszitting van gisteren, dat hij niet bij machte zou zijn vandaag een verklaring af te leggen over de definitieve vlootbouwplannen der regeering. Heden hadden in het Lagerhuis debatten plaats over de marinebegrooting, waarbij leden der oppositie principieele bezwaren aanvoerden. De liberaal Sir John Simon diende een resolutie in om de begrooting met honderd pond sterling te verminderen, met het doel de aandacht op den omvang der uitgaven voor marine te vestigen. Het moet een feit zijn,' dat deze kwestie tot het laat ste oogenblik in het kabinet zelf onopgelost bleef, of misschien wel nog onopgelost is daar de Admiraliteit eenerzijds en het mi nisterie van Financiën anderzijds een ver schillend standpunt innemen en het kabinet niet in staat was een verklaring te doen. Wanneer het kabinet zijn eindconclusie totnogtoe niet b»kend kon maken, dan moet een deel van het kabinet klaarblijkelijk tegen de eischen der Admiraliteit front maken. BERLIJN, 16 Juli. Pasjitsj heeft, zooals uit Belgrado wordt gemeld, trij den koning opnieuw .het ontslag van hét kabinet inge diend. De benoeming van het nieuwe coalitie kabinet, bestaande uit radicalen er. leden der partij van Raditsj wordt tegen Vrijdag venvacht. LONDEN 16 Juli, In Engelscha diplo matieke kringen wordt beweerd, dal de re- gcering te Angora in het geheim de jongste onlusten in Perzië steunt. Zij vindt voor haar houding steun in de Turksche statistiek, welke in Perzië vier millioen Turken en Turkomanen wonen. De Turksche propa ganda is tegen de Perzische dynastie gericht, die ervan wordt beschuldigd, op aansporing van Engeland haar bevolking ie verperzen. Het Kamerlid Henri Hermans schrijft in de „Limburger Koerier" een artikel, waar in bij o.m. klaagt over dc weinige mede werking der intellecfueele en hoogere stan den aan dc katholieke beweging. Het schrijft o.m. het volgende: „Onze arbeidersleiders doen hun best, maar zij ondervinden te weinig hulp. De intellectueelc Limburgers buiten onze prie sters, de Limburgers van hoogere ontwik keling, die toch bij iedere gelegenheid spre ken over hunne liefde voor ons gewest, maar als regel buiten onze volksbeweging staan, laten hen in 'den steek, en vele ka tholieke werkgevers, die hierdoor aan de onredelijke combinatie van „katholiek ka pitalisme" voet geven, meenen hen zelfs te moeten tegenwerken. Dit meet veranderen. Noblesse oblige. Bekende Limburgsche families ik heb er onlangs op gewezen families, wier voorzaten aan ons gewest zoovele diensten hebben bewezen, staan in dezen voor.ons goede Limburg zoo kri tieken tijd, buiten sociale en politieke ac tie en de invloed waarover zij nog beschik ken, maar die natuurlijk bij zoo groot plichtsverzuim moet verdwijnen, wordt zelfs niet zelden door hen aangewend, om nQg tegen te werken, wat anderen doen, Dit moet veranderen, en wij koesteren de stille hoop, dat na deze verkiezingen en na het „Dageraad"-schandaal hiermede een begin zal worden gemaakt. Naar aanleiding van een vorig artikel i*1 dit blad, waarin eenzelfde opmerking werd gemaakt ontvingen wij nog een paar brie ven, één van een aanzienlijk Limburger, die zichzelven noch zijne familie iets te verwijten heeft en die l'en opzichte van de tegenwoordige katholieke volksbeweging zijn plicht vervult, maar ook een anderen van iemand die protesteerde en die van j meening schijnt, dat zijn schuld is betaald met wat financieelen steun voor een kerk gebouw en een aalmoes aan de armen. Huisvrouw (achterdochtig): „Wat ziet ja melk vanochtend blauw, melkboer!" Melkboer: „Niks te verwondere, juffrouw, je mot 's zien wat er ran 't jaar merakel veul vergeet-me-nietjes tusschen 't gra» zitte!" (Gaiety). Mijn vrouw is een engel. Gelukkige kerel! De mijne leeft nog. Hebt u wel eens een ernstige vergis sing begaan dokter? Ja, Ik heb eens een milltannair geffezeï in drie visites. De man kocht een paar schoenen van 12,50. maar toen het op betalen aan kwam, bleek hij slechts tien „ulden bij zich te hebben. Kan ik de schoenen meenemen en u de 2.50 laten aanreiken? vroeg hij. Zeker, mijnheer, zei de bediende. Ik zal ze voor u inpakken. Hoe kun je dat doen? zei de chef ver stoord, toen dc man weg was. Je kent hem toch niet? Die komt natuurlijk nooit terug om dien rijksdaalder te brengen. Die komt vast terug, mijnheer, ant woordde de bediende. Ik heb hem twee linke sche schoenen meegegeven. Dif is ook een onwetendheid. Het gaat nu om de ziel van ons volk. Daar wordt in 't, openbare leven een strijd gestreden op leven en docd, vóór of tegen hef geloof, vóór of tegen het Christendom, vóór of tegen het beste, wat wij bezitten, en wat Limburg schoon en edel heeff ge maakt. Deze strijd wordt thans vooral ge streden op sociaal, maar ook op politiek gebied. Op beider ferrein, waar het open bare leven wordt geleid, botsen tegen el kander de beginselen van geloof en onge loof. Elet gaat naar den eindstrijd, naar do groote beslissing over de vraag of hef chri stendom weer zal héerschen, of dat de overwinning zal komen aan het moderne ongeloof. Hierbij kan en mag het christendom, zoo als onze tegenstanders en kortzichtige „neutraal" schijnende geloofsgenooten dit durven verdedigen, niet in zijne kerken worden opgesloten, maar moet hef weer doordringen op economisch en staatkundig gebied, waar de vijand reeds lang bezig is met zijn afbraak. Wie onder ons hierbij kalm blijven toe zien en de handen niet uif de mouwen ste ken, of, nog erger, in zulken kritieken tijd, onder elkaar gaan twisten over enge, be krompen plaatselijke 'belangetjes, verza ken aan hun eersfen plicht. Katholieke Limburgers, moge u dit de uitslag der verkiezingen hebben geleerd! De „Resb." teekent hierbij aan, daf wat hier van Limburg wordt gezegd, ook voor andere provincies en steden geldt. Hét blad herinnerf aan de verkiezings actie in Den Haag, waar toen bij de hoo gere standen om geld gevraagd werd, men soms met bedragen van 2.50 en minder werd afgescheept. Terwijl Tienduizenden noodig waren en en andere Katholieken, die weinig of geen geld te missen hadden, dagen en nachten hun vrijen tijd gaven voor de propaganda. Op die wijze komt er een afscheiding, worden tegenstellingen geschapen tof schade van de Roomsche zaak en tot groot gevaar voor dc hoogere standen zelf. i Het Volk schrijft: Dezer dagen vernamen wij, dat in d« bouwwereld voor een vrij groot aantal bouwondernemers men spreekt van pl.m. een 140-tal financieele moeilijkheden den dreigen. Bij informatie in de kringen der bouw» ondernemers, bleek ons dat deze moeilijk, heden verband zouden houden met de taxa tie, die van gemeentewege geschied* voor het toekennen van een tweede rijkshypo theek op den particulieren arbcidswoning- bouw. Naar men weet, geschiedt deze hypotheek- verleening voor de helft door het rijk, onder waarborg van de gemeénfe. Volgens het desbetreffende Kon. besluit mogen de eerste en de tweede hypotheek samen niet meer bedragen dan 85 pCt, van de verkoopswaarde, terwijl de tweede hypo theek op zich zelf ten lioogsle 20 pCt. mag bedragen. De moeilijkheden nu, die »roor vele bouw ondernemingen dreigen, nmrden, volgens onze zegslieden, veroorzaakt door dc taxa tiemethode, welke voor het 'verleenen van die tweede hypotheek door de gemeente wordt toegepast. Bij de taxatie wordt n.l. de verkoopswaarde der perceelen verminderd met 10 pCt. voor executiekosten en met een, zeker bedrag voor de waardevermindering door prijsdruk, als groote complexen woni®i gen tegelijk aan de markt komen. Een portret van Piet van der Hem. Het Nationaal Oranje Comité heeft den kunstschilder Piet van der Hem opgedragen een portret te schilderen van de Koninklijke Familie, dat aan H. M. de Koningin in Fe bruari 1926 zal worden aangeboden ter ge legenheid van haar vijf-en-twintig-iaritf hu welijksfeest. Een algemeene feestdag. Naai de Msb. verneemt, zal het Gemeen tebestuur van Amsterdam naar aanleiding der herdenking van het 650-;ang bestaan van Amsterdam een algemeenen feestdag aan bieden, welke zich zal concenireeren is feestelijkheden op het Stadion. Met de uit voering .van een en ander is belast de heel Fraók Luns,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6